Ішкі сауда субъектілеріне жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2024 жылғы 21 маусымдағы № 262-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 21 маусымда № 34543 болып тіркелді.
"Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 15-11) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ішкі сауда субъектілеріне жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын көрсету қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрі
А. Шаккалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
Бірінші вице-министрі
2024 жылғы 21 маусымдағы
№ 262-НҚ Бұйрығымен
бекітілген
Ішкі сауда субъектілеріне жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын көрсету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ішкі сауда субъектілеріне жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын көрсету қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 7-бабының 15-11) тармақшасына сәйкес әзірленді және ішкі сауда субъектілеріне жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын көрсету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) айналым қаражатын толықтыру – ішкі сауда субъектісі кредитінің оның мәлімделген қызметімен байланысты және Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 27 тамыздағы № 327 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36717 болып тіркелген) Қазақстандық тауар өндірушілер тізілімін жүргізу қағидаларына (бұдан әрі – Тізілімді жүргізу қағидалары) сәйкес Қазақстандық тауар өндірушілер тізіліміне енгізілген қазақстандық тауар өндірушілерден тауарларды, шикізат пен материалдарды сатып алуға бағытталатын нысаналы мақсаты;

Об утверждении Правил оказания субъектам внутренней торговли мер государственной поддержки частного предпринимательства
Приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 21 июня 2024 года № 262-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 июня 2024 года № 34543
В соответствии с подпунктом 15-11) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания субъектам внутренней торговли меры государственной поддержки частного предпринимательства.
2. Комитету торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр торговли
и интеграции
Республики Казахстан
А. Шаккалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр торговли
и интеграции
Республики Казахстан
от 21 июня 2024 года
№ 262-НҚ
Правила оказания субъектам внутренней торговли мер государственной поддержки частного предпринимательства
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания субъектам внутренней торговли меры государственной поддержки частного предпринимательства (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 15-11) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" (далее – Закон) и определяют порядок оказания субъектам внутренней торговли меры государственной поддержки частного предпринимательства.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) пополнение оборотных средств – целевое назначение кредита субъекта внутренней торговли, связанное с заявленной его деятельностью и исключающие оплату налоговых обязательств, пенсионных и социальных отчислений, таможенных платежей/сборов/пошлин;

19) қаржы агенттігінің уәкілетті органы – өз қызметін қаржы агенттігінің жарғысында, қаржы агенттігінің кредиттік саясатында берілген және қаржы агенттігінің ішкі құжаттарында бекітілген өкілеттіктер шегінде жүзеге асыратын тұрақты жұмыс істейтін алқалы орган;
20) қаржы институттары – банктік операцияларды жүзеге асыру құқығына тиісті лицензиясы бар банктер;
21) құжаттардың электрондық топтамасы – өтініш берушінің немесе осы құжатты куәландыруға өкілеттіктері бар адамның не кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталығының уәкілетті қызметкерінің мемлекеттік қызметті алушының өзі қатысқан кезде берген жазбаша келісімі негізінде электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған түпнұсқа құжаттың түрі мен ақпаратын (деректерін) электрондық-цифрлық нысанда толығымен көрсететін құжаттар;
22) мемлекеттік даму институттары – акцияларының бақылау пакеттері ұлттық басқарушы холдингке немесе ұлттық холдингке тиесілі, экономиканың әртүрлі секторларында мемлекеттік қолдау шараларын көрсететін ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, акционерлік қоғамдар;
23) номиналды сыйақы ставкасы – кредиттік шартта көзделген жағдайларда не тараптардың келісімі бойынша мөлшерін банк біржақты тәртіппен өзгертетін кредит шартында оны жасасу кезінде белгіленген кредит бойынша сыйақы ставкасы;
24) сауда объектісі – тауарларды орналастыруға, көрсетуге, сатып алушыларға қызмет көрсетуге және тауарларды сату кезінде сатып алушылармен ақшалай есеп айырысу жүргізуге арналған және пайдаланылатын жабдықпен арнайы жарақтандырылған ғимарат немесе ғимараттың бір бөлігі, құрылыс немесе ғимараттың бір бөлігі, сауда базары, автоматтандырылған құрылғы немесе көлік құралы;
25) сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – сауда саясатын қалыптастыратын және сауда қызметі саласындағы басшылықты, сондай-ақ салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
26) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 03.04.2026 № 159-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26) сауда инфрақұрылымы – көтерме және бөлшек сауданы ұйымдастыруға, сондай-ақ тауарларды өткізу және қызметтер көрсету үшін қолайлы жағдайлар жасауға бағытталған сауда объектілерінің, жеткізу жүйелерінің, ақпараттық және технологиялық шешімдердің жиынтығы.
27) субсидиялау – ішкі сауда субъектісі болашақта оның операциялық қызметіне жататын белгілі бір шарттарды орындауға айырбасқа кредиттер бойынша банкке сыйақы ретінде төлейтін шығыстарды ішінара өтеу үшін пайдаланылатын ішкі сауда субъектілерін мемлекеттік қаржылық қолдау нысаны;

19) уполномоченный орган финансового агентства – постоянно действующий коллегиальный орган, осуществляющий свою деятельность в пределах полномочий, предоставленных ему уставом финансового агентства, кредитной политикой финансового агентства и закрепленных внутренними документами финансового агентства;
20) финансовые институты – банки второго уровня, имеющие соответствующую лицензию на право осуществления банковских операций;
21) электронный пакет документов – документы, полностью воспроизводящие вид и информацию (данные) подлинного документа в электронно-цифровой форме, удостоверенные электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) заявителя или лица, обладающего полномочиями на удостоверение данного документа, либо уполномоченного работника центра обслуживания предпринимателей, на основании письменного согласия получателя государственной услуги, данного в момент его личного присутствия;
22) государственные институты развития - национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, акционерные общества, контрольные пакеты акций которых принадлежат национальному управляющему холдингу или национальному холдингу, оказывающие меры государственной поддержки в различных секторах экономики;
23) номинальная ставка вознаграждения – ставка вознаграждения по кредиту, установленная кредитным договором на момент его заключения, размер которой изменяется банком в одностороннем порядке в случаях, предусмотренных кредитным договором, либо по соглашению сторон;
24) торговый объект – здание или часть здания, сооружение или часть сооружения, торговый рынок, автоматизированное устройство или транспортное средство, специально оснащенные оборудованием, предназначенным и используемым для выкладки, демонстрации товаров, обслуживания покупателей и проведения денежных расчетов с покупателями при продаже товаров;
25) уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, формирующий торговую политику и осуществляющий руководство, а также межотраслевую координацию в сфере торговой деятельности;
26) торговая инфраструктура – совокупность торговых объектов, систем доставки, информационных и технологических решений, направленная на организацию оптовой и розничной торговли, а также создание благоприятных условий для реализации товаров и оказания услуг;
27) субсидирование – форма государственной финансовой поддержки субъектов внутренней торговли, используемая для частичного возмещения расходов, уплачиваемых субъектом внутренней торговли банку в качестве вознаграждения по кредитам в обмен на выполнение в будущем определенных условий, относящихся к его операционной деятельности;

28) субсидиялар – субсидиялау шарттары негізінде ішкі сауда субъектілерін субсидиялау шеңберінде қаржы агенттігі банкке өтеусіз және қайтарымсыз негізде төлейтін мерзімді төлемдер;
29) субсидиялау шарты – қаржы агенттігі, банк және ішкі сауда субъектісі арасында жасалатын үш жақты жазбаша келісім, оның талаптары бойынша қаржы агенттігі банк берген кредит бойынша сыйақы ставкасын ішінара субсидиялайды;
30) "үй жанындағы" дүкендерді кооперациялау – қатысушылардың материалдық және өзге де қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін мүшелік негізінде ішкі сауда саласында кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың өз мүшелерінің мүліктік (пайлық) жарналарын біріктіру жолымен жүзеге асырылатын ерікті бірлестігі;
31) үлестес/байланысты тұлғалар - тікелей және (немесе) жанама түрде шешімдерді айқындауға және (немесе) әрқайсысы (тұлғалардың бірі) қабылдайтын шешімге, оның ішінде жасалған мәмілеге орай ықпал етуге мүмкіндігі бар (өздеріне берілген өкілеттіктер шеңберінде бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік органдарды қоспағанда) жеке немесе заңды тұлғалар;
32) ішкі сауда субъектісі – Заңға сәйкес ішкі сауданы жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғалар;
33) Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) – экономикалық қызмет түрлерін жіктеу және кодтау тәртібін белгілейтін ұлттық жіктеуіш;
34) экономикалық тұрғыдан орынсыздық – жоспарланатын жобадан тиімділіктің болмауы, оның ішінде салықтарды ұлғайту өлшемшарттарының орындалмауы, жоба мақсатының ЭҚЖЖ мәлімделгенге сәйкес келмеуі және осы Қағидаларға сәйкес өзге де талаптар;
35) электрондық өтінім – мемлекеттік қолдауды алуға арналған өтініш, онда ақпарат электрондық-цифрлық нысанда ұсынылған және ЭЦҚ арқылы куәландырылған.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 03.04.2026 № 159-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Субсидиялау/кепілдік беру ішкі сауда субъектілерінің банктер берген кредиттері бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 03.04.2026 № 159-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Субсидиялау ішкі сауда субъектілері кредиттер бойынша сыйақы ретінде төлейтін шығыстардың бір бөлігін өтеу үшін пайдаланылады және мемлекеттің бизнеспен өзара іс-қимылының тиімді тетіктері арқылы жүзеге асырылады.
Кепілдік беру ішкі сауда субъектілерін қаржылық қолдау құралы болып табылады және кредиттік ресурстарға қол жеткізуді кеңейту және қамтамасыз ету үшін пайдаланылады.

28) субсидии – периодические выплаты на безвозмездной и безвозвратной основе, выплачиваемые финансовым агентством банку в рамках субсидирования субъектов внутренней торговли на основании договоров субсидирования;
29) договор субсидирования – трехстороннее письменное соглашение, заключаемое между финансовым агентством, банком и субъектом внутренней торговли, по условиям которого финансовое агентство частично субсидирует ставку вознаграждения по кредиту, выданному банком;
30) кооперация "магазинов у дома" – добровольное объединение индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность в сфере внутренней торговли, на основе членства для удовлетворения материальных и иных потребностей участников, осуществляемое путем объединения его членами имущественных (паевых) взносов;
31) аффилированные/связанные лица – физические или юридические лица (за исключением государственных органов, осуществляющих контрольные и надзорные функции в рамках предоставленных им полномочий), имеющие возможность прямо и (или) косвенно определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые друг другом (одним из лиц) решения, в том числе в силу заключенной сделки;
32) субъект внутренней торговли – физические или юридические лица, осуществляющие внутреннюю торговлю в соответствии с Законом;
33) Общий классификатор видов экономической деятельности (далее - ОКЭД) – национальный классификатор, устанавливающий порядок классификации и кодирования видов экономической деятельности;
34) экономическая нецелесообразность – отсутствие эффективности от планируемого проекта, в том числе неисполнение критерия увеличению налогов, несоответствия цели проекта заявленному ОКЭД и иных требований в соответствии с настоящими Правилами;
35) электронная заявка – заявление на получение государственной поддержки, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством ЭЦП.
3. Субсидирование/гарантирование осуществляется по кредитам субъектов внутренней торговли, выданным банками второго уровня.
4. Субсидирование используется для возмещения части расходов, уплачиваемых субъектами внутренней торговли в качестве вознаграждения по кредитам, и осуществляется через эффективные механизмы взаимодействия государства с бизнесом.
Гарантирование является инструментом финансовой поддержки субъектов внутренней торговли и используется для расширения и обеспечения доступа к кредитным ресурсам.

5. Қаржы агенттігінің қызметтеріне уәкілетті орган республикалық бюджет қаражаты есебінен ақы төлейді.
6. Осы Қағидалар шеңберінде ішкі сауда субъектілерін субсидиялау/кепілдендіру үшін көзделген қаражатты уәкілетті орган республикалық бюджет қаражаты есебінен олардың арасында жасалатын қаражатты аударуға арналған шарт негізінде қаржы агенттігінің арнайы шотына қаржы агенттігіне аударады.
Осы Қағидалар шеңберінде субсидиялауға/кепілдендіруге, жобаларды субсидиялауға немесе кепілдендіруге бөлінген республикалық бюджет қаражатын пайдалануға жол беріледі.
7. Жобаны одан әрі қарау және қаржыландыру осы Қағидаларда көзделген тәртіпке сәйкес жүзеге асырылады.
8. Қаржы агенттігі тиімділіктің жалпы кешенді жылдық талдамалық есебін қалыптастыру мақсатында есепті жылдан кейінгі жылдың шілдесінен кешіктірмей бюджетке есепті кезеңге/табыстың өсуінің (іске асырудан түскен кіріс: өткізілген тауарлардың құны) төленетін салықтардың (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) көлемі бойынша субсидиялау/кепілдік беру бөлігінде кәсіпкерлікті қолдау шараларын іске асыру мониторингінің нәтижелерін уәкілетті органға жібереді.
9. Субсидиялау/кепілдік беру сауда-ойын-сауық орталықтарына, сондай-ақ астанада және республикалық маңызы бар қалаларда осы Қағидалар шеңберінде іске асырылатын жобаларға қолданылмайды.
10. Осы Қағидалар шеңберінде кредиттер субсидиялауға/кепілдендіруге жатпайды:
1) мемлекеттік даму институттары кредитор болып табылатын;
2) осы Қағидаларды іске асыру шеңберінде сыйақы ставкасы арзандатылған кредиттерді қоспағанда, бюджет қаражаты есебінен арзандатылған сыйақы ставкасы;
3) ұйымдардың, сондай-ақ мүліктік кешен ретіндегі кәсіпорындардың үлестерін, акцияларын сатып алуға бағытталған;
4) салық міндеттемелерін, зейнетақы және әлеуметтік аударымдарды, кедендік төлемдер мен алымдарды төлеуге бағытталған;
5) экономикалық орынсыздығы бар жобалар;
6) осы Қағидалардың шарттарына сәйкес келмейтін жобалар;
7) әлеуетті қатысушылар және онымен үлестес заңды және жеке тұлғалар кредиттік тарихы теріс болған;
8) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 24-бабының 4-тармағында көрсетілген қызмет түрлері бойынша іске асырылатын жобалар;
9) үлестес/байланысты тұлғалардан негізгі құралдарды, жылжымайтын мүлік объектілері түріндегі тауарларды, активтерді, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуға бағытталған, мыналарды қоспағанда:
үлестес/байланысты тұлғаның құрылыс жөніндегі қызметті жүзеге асыруын растайтын құжаты болған жағдайда, жаңа және (немесе) қолданыстағы объектілерді (ғимараттарды, құрылыстарды және олардың кешендерін, коммуникацияларды) салуға (оның ішінде кеңейтуге, жаңғыртуға, техникалық жаңартуға, реконструкциялауға, қалпына келтіруге, күрделі жөндеуге);
Қазақстан Республикасының аумағында ресми дистрибьюторлар болып табылатын үлестес/байланысты тұлғалардан тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу;
егер мұндай тауарды, шикізатты және/немесе материалдарды үлестес/байланысты тұлға өндірген жағдайда үлестес/байланысты тұлғалардан тауарларды, шикізатты және/немесе материалдарды сатып алу;

5. Услуги финансового агентства оплачиваются уполномоченным органом за счет средств республиканского бюджета.
6. Средства, предусмотренные для субсидирования/гарантирования субъектов внутренней торговли в рамках настоящих Правил, перечисляются за счет средств республиканского бюджета уполномоченным органом в финансовое агентство на специальный счет финансового агентства на основе договора на перечисление средств, заключаемого между ними.
Допускается использование средств из республиканского бюджета, выделенных на субсидирование/гарантирование в рамках настоящих Правил, на субсидирование или гарантирование проектов.
7. Дальнейшее рассмотрение и финансирование проекта осуществляются в соответствии с порядком, предусмотренным в настоящих Правилах.
8. Финансовое агентство для целей формирования общего комплексного годового аналитического отчета эффективности не позднее июля года, следующего за отчетным, направляет результаты мониторинга реализации мер поддержки предпринимательства в части субсидирования/гарантирования уполномоченному органу по объему уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) в бюджет за отчетный период/росту дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров).
9. Субсидирование/гарантирование не распространяются на торгово-развлекательные центры, а также на проекты, реализуемые в столице и городах республиканского значения в рамках настоящих Правил.
10. Субсидированию/гарантированию не подлежат кредиты в рамках настоящих Правил:
1) в которых кредитором являются государственные институты развития;
2) ставка вознаграждения, по которым была удешевлена за счет бюджетных средств, за исключением кредитов ставка вознаграждения которых была удешевлена в рамках реализации настоящих Правил;
3) направленные на выкуп долей, акций организаций, а также предприятий как имущественного комплекса;
4) направленные на оплату налоговых обязательств, пенсионных и социальных отчислений, таможенных платежей и сборов;
5) проекты с экономической нецелесообразностью;
6) проекты несоответствующие условиям настоящих Правил;
7) в которых потенциальные участники и аффилированные с ним юридические и физические лица имеют отрицательную кредитную историю;
8) проекты, реализуемые по видам деятельности, указанным в пункте 4 статьи 24 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;
9) направленные на приобретение у аффилированных/связанных лиц основных средств, товаров в виде объектов недвижимости, активов, работ и услуг, за исключением:
строительства (в том числе расширения, модернизации, технического обновления, реконструкции, реставрации, капитального ремонта) новых и (или) существующих объектов (зданий, сооружений и их комплексов, коммуникаций), в случае наличия подтверждающего документа на осуществление аффилированным/связанным лицом деятельности по строительству;
приобретения товаров, работ и услуг у аффилированных/связанных лиц, являющихся официальными дистрибьюторами на территории Республики Казахстан;
приобретения товаров, сырья и/или материалов, у аффилированных/связанных лиц, в случае если такой товар, сырье и/или материалы, произведены аффилированным/связанным лицом;

15. Мынадай жобалар бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялауға жол беріледі:
1) сауда қызметіндегі сауда орталықтарын, сауда базарларын, сауда объектілерін және көп функционалды кешендерді салу, кеңейту/реконструкциялау/жаңғырту, сондай-ақ сатып алу кезінде сауда қызметіне пайдаланылатын жылжымайтын мүлік объектілерін қоспағанда, сауда қызметін ұйымдастыру үшін жылжымайтын мүлік объектісін сатып алу;
2) ішкі сауда субъектілерінің айналым қаражатын толықтыруға, оның ішінде акцизделетін тауарларды сатып алуды қоспағанда, кооперативтік дүкендер/ "үй жанындағы" дүкендерді кооперациялау нысанында қызметін жүзеге асыратын;
3) ішкі сауда субъектілерінің сауда жабдықтарын сатып алуына;
4) азық-түлік тауарларымен сатып алу, дайындау, бөлу және (немесе) өзге де операцияларды тиісінше сақтауға және (немесе) орындауға арналған жабдықты сатып алуға;
5) бірлескен сатып алуды автоматтандыру және қорларды есепке алу үшін кооперативтік дүкендер/"үй жанындағы" дүкенді кооперациялау нысанында қызметін жүзеге асыратын ішкі сауда субъектілерінің материалдық емес активтерді сатып алуына;
6) электрондық сауда алаңдары үшін бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеу және оны сүйемелдеу.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 03.04.2026 № 159-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Банктер жобаны қаржы агенттігіне қарауға жібергенге дейін 12 (он екі) ай ішінде бұрын берген кредиттер де субсидиялауға жатады.
17. Ішкі сауда субъектілерінің жобалары облыстық маңызы бар қалаларда экономикалық қызметтің мынадай түрлеріне сәйкес:
ЭҚЖЖ 46.90.3 "Көтерме-азық-түлік орталықтарын қоса алғанда, сауда алаңы 2000 шаршы метрден астам (2000 шаршы метр және одан жоғары) сауда объектілерінде қандай да бір нақтылаусыз тауарлардың кең ассортиментін көтерме саудада сату";
ЭҚЖЖ 47.11 "Мамандандырылмаған дүкендерде көбінесе тамақ өнімдерін, сусындармен және темекі өнімдерін бөлшек сауда сату";
ЭҚЖЖ 47.19 "Мамандандырылған емес дүкендердегі өзге де бөлшек сауда";
ЭҚЖЖ 47.91.0 "Тауарларға пошта арқылы немесе Интернет желісі арқылы тапсырыс беру жолымен бөлшек сауда";
ЭҚЖЖ 68.20.3 "Меншікті немесе жалға алынған сауда нарығын жалдау (қосалқы жалдау) және басқару";
ЭҚЖЖ 68.20.4 "Сауда қызметіндегі меншікті сауда жылжымайтын мүлігін және көп функционалды кешендерді жалға алу және басқару", сауда-ойын-сауық орталықтарын қоспағанда";
ЭҚЖЖ 68.20.5 "Сауда-ойын-сауық орталықтарын қоспағанда, жалға алынған сауда жылжымайтын мүлігін және жалға алынған көп функционалды кешендерді жалға алу (қосалқы жалға алу) және басқару.
Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау елді мекендерде, оның ішінде моно- және шағын қалаларда, ауылдық елді мекендерде жобаларды іске асыруға бағытталған кредиттер бойынша экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші шеңберінде жүзеге асырылады:
ЭҚЖЖ 46 "Автомобильдер мен мотоциклдер саудасын қоспағанда, көтерме сауда";
ЭҚЖЖ 47 "Автомобильдер мен мотоциклдерді сатудан басқа бөлшек сауда";
ЭҚЖЖ 68.20.3 "Меншікті немесе жалға алынған сауда нарығын жалдау (қосалқы жалдау) және басқару";
ЭҚЖЖ 68.20.4 "Сауда-ойын-сауық орталықтарын қоспағанда, сауда қызметіндегі меншікті сауда жылжымайтын мүлігін және көп функционалды кешендерді жалға алу және басқару;
ЭҚЖЖ 68.20.5 "Сауда-ойын-сауық орталықтарын қоспағанда, жалға алынған сауда жылжымайтын мүлігін және жалға алынған көп функционалды кешендерді жалға алу (қосалқы жалдау) және басқару.
Субсидиялау құралы бойынша қаржы агенттігінің мақұлдауын алған ішкі сауда субъектілері үшін міндетті шарттар:
сауда алаңында және (немесе) сөрелік кеңістікте өткізу үшін жалпы сауда алаңының және (немесе) сөрелік кеңістіктің кемінде 30%-ын "Қазақстанда жасалған" ҚР СТ 3836 "Қазақстанда жасалған" таңбалау белгісі" Қазақстан Республикасының ұлттық стандарттарының талаптарына сәйкес "Қазақстанда жасалған" деген таңбасы бар отандық өндірістің азық-түлік емес тауарларын орналастыруды қамтамасыз ету. "Техникалық талаптар" және ҚР СТ 3837 "Қазақстанда жасалған" Таңбалау белгісін қолдану тәртібі". Жалпы ережелер";
қазақстандық тектегі азық-түлік және азық-түлік емес тауарларды орналастыру үшін алаң және (немесе) сөре кеңістігін бөлу қазақстандық өндірушінің немесе қазақстандық тектегі тауарларды өткізетін ішкі сауда субъектісінің өтінімі бойынша жүзеге асырылады.
Өтінімдер болмаған жағдайда, сауда желісін немесе ірі сауда объектілерін ұйымдастыру арқылы тауарларды сату жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ішкі сауда субъектілері сөре кеңістігін отандық өндіріс өнімімен басым түрде толтыруды қамтамасыз ету мақсатында, "Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 41-2) тармақшасына сәйкес қазақстандық тауар өндірушілер тізілімін жүргізетін өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті органға сұрау салу жіберуге және Тізілімді жүргізу қағидаларына сәйкес өтінімдер жіберуге міндетті.
Қазақстандық тектегі тауарларды өндірушілер немесе өнім берушілер тарапынан өтінімдер болмаған немесе саны жеткіліксіз болған жағдайда, қалған сауда алаңы және (немесе) сөре кеңістігі басқа тауарларды сату үшін пайдаланылады;
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 264 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11148) бекітілген Ішкі сауда қағидаларының (бұдан әрі – Ішкі сауда қағидалары) 49-тармағының 3) тармақшасында көзделген талапқа сәйкес Қазақстан Республикасының СТ 3836 "Қазақстанда жасалған". Техникалық талаптар" Таңба белгісі" ұлттық стандарттарының және ҚР СТ 3837 "Қазақстанда жасалған" белгісін қолдану тәртібінің талаптарына сәйкес "Қазақстанда жасалған" таңбасы бар отандық өндірілген тамақ өнімдерін сауда алаңында және (немесе) жалпы сауда алаңының және (немесе) сөре кеңістігінің кемінде жиырма пайызын құрайтын сауда алаңында және (немесе) сөре кеңістігінде өткізу үшін қосымша орналастыруды қамтамасыз ету";
Тізілімді жүргізу қағидаларына сәйкес Қазақстандық тауар өндірушілер тізілімінде тұрған, тіркелу мерзімі 3 (үш) жылдан аспайтын кәсіпкерлік субъектілерінің тауарларын жазбаша өтінім бойынша 3 айдан бастап және одан жоғары кезеңге жеңілдікті шарттармен сауда алаңында және (немесе) сөре кеңістігінде өткізу үшін орналастыруды қамтамасыз ету;
объект аумағында азық-түлік тауарларын, оның ішінде әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын өткізу;
ҚР СТ 3833 "Тауарлар мен қызметтерді сәйкестендіру және оларды кодификациялау тәртібі. Негізгі ережелер";
сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау шарты жасалғаннан кейін бір жыл ішінде сауда орындарын жалға алу құнын көтеруге шектеу қою (сауда алаңын жалға берушілер үшін).
Осы көлемде отандық өндірістің азық-түлік және азық-түлік емес тауарлары болмаған жағдайда қалған орындар және (немесе) сөрелік кеңістік ішкі сауда субъектісінің қалауы бойынша басқа тауарлармен толтырылады.
Сөре кеңістігінің үлесі Ішкі сауда қағидаларының 51-тармағында көзделген формула бойынша айқындалады.
Электрондық сауда саласындағы электрондық сауда алаңдары үшін міндетті шарттар:

15. Допускается субсидирование части ставки вознаграждения по проектам:
1) строительства, расширения/реконструкции/модернизации торговых центров, торговых рынков, торговых объектов современного формата и многофункциональных комплексов в торговой деятельности, а также приобретение объекта недвижимости для организации торговой деятельности, за исключением объектов недвижимости, которые на момент приобретения уже используются под торговую деятельность;
2) на пополнение оборотных средств субъектами внутренней торговли, в том числе осуществляющие деятельность в форме кооперативных магазинов/кооперации "магазинов у дома", за исключением приобретения подакцизных товаров;
3) на приобретение торгового оборудования субъектами внутренней торговли;
4) на приобретение оборудования, предназначенного для соответствующего хранения и (или) выполнения закупочных, подготовительных, распределительных и (или) иных операций с продовольственными товарами;
5) на приобретение нематериальных активов субъектами внутренней торговли, осуществляющими деятельность в форме кооперативных магазинов/ кооперации "магазинов у дома", для автоматизации совместных закупок и учета запасов;
6) разработки программного обеспечения и его сопровождения для электронных торговых площадок.
16. Субсидированию также подлежат кредиты, ранее выданные банками в течение 12 (двенадцать) месяцев до направления на рассмотрение проекта финансовому агентству.
17. Проекты субъектов внутренней торговли поддерживаются в городах областного значения в соответствии со следующими видами экономической деятельности:
ОКЭД 46.90.3 "Оптовая торговля широким ассортиментом товаров без какой-либо конкретизации в торговых объектах с торговой площадью более 2000 квадратных метров (две тысячи квадратных метров и выше), включая оптово-распределительные центры";
ОКЭД 47.11 "Розничная торговля в неспециализированных магазинах преимущественно продуктами питания, напитками и табачными изделиями";
ОКЭД 47.19 "Прочая розничная торговля в неспециализированных магазинах";
ОКЭД 47.91.0 "Розничная торговля путем заказа товаров по почте или через сеть Интернет";
ОКЭД 68.20.3 "Аренда (субаренда) и управление собственным или арендованным торговым рынком";
ОКЭД 68.20.4 "Аренда и управление собственной торговой недвижимостью и многофункциональными комплексами в торговой деятельности", за исключением торгово-развлекательных центров;
ОКЭД 68.20.5 "Аренда (субаренда) и управление арендуемой торговой недвижимостью и арендованными многофункциональными комплексами в торговой деятельности", за исключением торгово-развлекательных центров.
В моно- и малых городах, сельских населенных пунктах проекты субъектов внутренней торговли поддерживаются в соответствии со следующими видами экономической деятельности:
46 "Оптовая торговля, за исключением торговли автомобилями и мотоциклами";
47 "Розничная торговля, кроме торговли автомобилями и мотоциклами";
68.20.3 "Аренда (субаренда) и управление собственным или арендованным торговым рынком";
68.20.4 "Аренда и управление собственной торговой недвижимостью и многофункциональными комплексами в торговой деятельности", за исключением торгово-развлекательных центров;
68.20.5 "Аренда (субаренда) и управление арендуемой торговой недвижимостью и арендованными многофункциональными комплексами в торговой деятельности", за исключением торгово-развлекательных центров.
Обязательными условиями для субъектов внутренней торговли, получивших одобрение финансового агентства по инструменту субсидирования являются:
обеспечение размещения для реализации, на торговой площади и (или) полочном пространстве не менее 20 % от общей торговой площади и (или) полочного пространства, непродовольственные товары отечественного производства с маркировкой "Сделано в Казахстане" в соответствии с требованиями национальных стандартов Республики Казахстан СТ РК 3836 "Знак маркировки "Қазақстанда жасалған". Технические требования" и СТ РК 3837 "Порядок применения знака маркировки "Қазақстанда жасалған". Общие положения";
обеспечение дополнительного размещения для реализации, к требованию предусмотренного подпунктом 2) пункта 8-1 Правил внутренней торговли, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 264 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11148) (далее – Правила внутренней торговли), на торговой площади и (или) полочном пространстве не менее 20 % от общей торговой площади и (или) полочного пространства, продовольственные товары отечественного производства с маркировкой "Сделано в Казахстане" в соответствии с требованиями национальных стандартов Республики Казахстан СТ РК 3836 "Знак маркировки "Қазақстанда жасалған". Технические требования" и СТ РК 3837 "Порядок применения знака маркировки "Қазақстанда жасалған". Общие положения";
реализация на территории объекта продовольственных товаров, в том числе социально значимых продовольственных товаров;
применение национального каталога товаров, согласно национальному стандарту СТ РК 3833 "Порядок идентификации товаров и услуг и их кодификации. Основные положения".
В случае отсутствия в данном объеме продовольственных и непродовольственных товаров отечественного производства, оставшиеся места и (или) полочное пространство заполняются товарами по усмотрению субъекта внутренней торговли.
Обязательными условиями для электронных торговых площадок в сфере электронной торговли являются:

"Қазақстанда жасалған" таңбалау белгісін қолдану тәртібі бойынша ҚР СТ 3827-2023 стандартына сәйкес Қазақстан Республикасында өндірілген тауарларға "Қазақстанда жасалған" таңбалау айырым белгісін орнату;
электрондық сауда алаңдарында "Қазақстанда жасалған" деген таңбалау белгісі бар тауарлардың жеке бөлімін құру;
электрондық сауда алаңдарында тауарларды іздеу нәтижелерін шығару кезінде "Қазақстанда жасалған" айырым белгісі бар тауарларға басымдық беру.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 03.04.2026 № 159-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Бір ішкі сауда субъектісі үшін барлық қолданыстағы кредиттерді ескере отырып, облыстық маңызы бар қалалардағы жобалар бойынша кредит сомасы 3 (үш) миллиард теңгеден аспайды және онымен аффилиирленген/байланысты тұлғалардың/компаниялардың кредиті бойынша берешекті есепке алмай есептеледі.
Егер ішкі сауданың бірнеше үлестес/байланысты субъектілеріне бір бизнес-жобаны іске асыру үшін кредит берілген жағдайда, онда осы сома 3 (үш) миллиард теңгеден аспайды.
Бір уақытта мынадай 2 (екі) өлшемшартына сәйкес келетін екі және одан да көп жобаның жиынтығы бір бизнес-жоба болып есептеледі:
жоба бір объект ретінде іске асырылады (біртұтас ғимарат/құрылыс/физикалық немесе технологиялық жағынан тығыз байланысты объект болып табылады);
жоба ЭҚЖЖ-ның бір кіші сыныбы шеңберінде іске асырылады.
Бұл ретте елді мекендердегі, оның ішінде моно- және шағын қалалардағы, ауылдық елді мекендердегі жобалар бойынша барлық қолданыстағы кредиттерді ескере отырып, кредит сомасы бір ішкі сауда субъектісі үшін 1,5 миллиард теңгеден аспайды және онымен үлестес/байланысты тұлғалардың/компаниялардың кредиті бойынша берешекті есепке алмай есептеледі.
Егер ішкі сауданың бірнеше үлестес/байланысты субъектілеріне бір бизнес-жобаны іске асыру үшін кредит берілген жағдайда, онда осы сома 1,5 миллиард теңгеден аспайды.
Бір уақытта мынадай 2 (екі) өлшемшартына сәйкес келетін екі және одан да көп жобаның жиынтығы бір бизнес-жоба болып есептеледі:
жоба бір объект ретінде іске асырылады (физикалық немесе технологиялық тұрғыдан ажырамас байланыстағы бірыңғай ғимарат/құрылыс/объект болып табылады);
жоба ЭҚЖЖ-ның бір кіші сыныбы шеңберінде іске асырылады.
Осы Қағидаларда белгіленген лимиттер шеңберінде субсидияланатын кредит бойынша негізгі борыш ішінара/толық мерзімінен бұрын өтелген жағдайда кәсіпкерлердің кредиттері субсидиялауға жіберіледі.
19. Субсидиялау мерзімі:
ұзарту құқығынсыз 5 (бес) жылдан аспайтын субсидиялау мерзімімен инвестициялық мақсаттарға;
субсидиялау мерзімі 3 (үш) жылдан аспайтын айналым қаражатын ұзарту құқығынсыз толықтыруға.

установление отличительного знака маркировки "Қазақстанда жасалған" на товары, произведенные в Республике Казахстан в соответствии со стандартом СТ-РК 3827-2023 по порядку применения знака маркировки "Қазақстанда жасалған";
создание отдельного раздела товаров с отличительным знаком маркировки "Қазақстанда жасалған" на электронных торговых площадках
предоставление приоритета товарам с отличительным знаком "Қазақстанда жасалған" при выводе результатов поиска товаров на электронных торговых площадках.
18. Сумма кредита по проектам в городах областного значения с учетом всех действующих кредитов для одного субъекта внутренней торговли не превышает 3 (три) миллиарда тенге и рассчитывается без учета задолженности по кредиту аффилированных/связанных с ним лиц/компаний.
В случае, если нескольким аффилированным/связанным субъектам внутренней торговли предоставляется кредит для реализации одного бизнес-проекта, то данная сумма не превышает 3 (три) миллиарда тенге.
Одним бизнес-проектом считается совокупность двух и более проектов, соответствующих следующим 2 (два) критериям одновременно:
проект реализуется как один объект (является единым зданием/сооружением/объектом неразрывно связанные физически или технологически);
проект реализуется в рамках одного подкласса ОКЭД.
При этом по проектам в населенных пунктах, в том числе в моно- и малых городах, сельских населенных пунктах, сумма кредита с учетом всех действующих кредитов не превышает 1,5 миллиарда тенге для одного субъекта внутренней торговли и рассчитывается без учета задолженности по кредиту аффилированных/связанных с ним лиц/компаний.
В случае, если нескольким аффилированным/связанным субъектам внутренней торговли предоставляется кредит для реализации одного бизнес-проекта, то данная сумма не превышает 1,5 миллиарда тенге.
Одним бизнес-проектом считается совокупность двух и более проектов, соответствующих следующим 2 (два) критериям одновременно:
проект реализуется как один объект (является единым зданием/сооружением/объектом неразрывно связанные физически или технологически);
проект реализуется в рамках одного подкласса ОКЭД.
Допускаются к субсидированию кредиты предпринимателей в случае частичного/полного досрочного погашения основного долга по субсидируемому кредиту в рамках лимитов, установленных настоящими Правилами.
19. Срок субсидирования составляет:
на инвестиционные цели со сроком субсидирования не более 5 (пяти) лет без права пролонгации;
на пополнение оборотных средств со сроком субсидирования не более 3 (трех) лет без права пролонгации.

25. Сыйақының шекті ставкасын есептеу кезінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген және банктің ішкі сауда субъектісінің жобасы бойынша шешімі кезінде қолданыста болған базалық ставка ескеріледі.
26. Банк ішкі сауда субъектісі үшін кредитке байланысты комиссияларды, алымдарды және (немесе) өзге де төлемдерді өндіріп алмау және белгілемеу міндеттемелерін қабылдайды, бұған:
1) ішкі сауда субъектісі бастама жасайтын кредит беру шарттарының өзгеруіне байланысты;
2) ішкі сауда субъектісінің кредит бойынша міндеттемелерді бұзуы себебі бойынша алынатын;
3) есеп айырысу-кассалық қызмет көрсету бойынша төлемдер.
Ескерту. 26-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 03.04.2026 № 159-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Қаржы агенттігі қолданыстағы кредитті субсидиялау туралы шешім қабылдаған жағдайда, банк ішкі сауда субъектісіне ағымдағы жылдың басынан бастап қаржы агенттігі ағымдағы жылы шешім қабылдаған күнге дейінгі кезеңде ұсталған комиссияларды, алымдарды және (немесе) өзге де төлемдерді өтейді.
Бұл ретте осы комиссиялар, алымдар және/немесе өзге де төлемдер бірінші субсидиялау шартына барлық тараптар нақты қол қойған күннен бастап 3 (үш) ай ішінде ішкі сауда субъектісіне өтелуге жатады.
Ескерту. 27-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 03.04.2026 № 159-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Банк ағымдағы жылы алынған комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді ішкі сауда субъектісіне осы Қағидалардың 27-тармағында көрсетілген мерзімде уақтылы өтемеген жағдайда, банк қаржы агенттігіне 50 (елу) айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі - АЕК) мөлшерінде айыппұл төлейді.
2-параграф. Субсидиялар беру үшін қатысушылардың өзара іс-қимылы
29. Ішкі сауда субъектісі банкке:
1) осы Қағидаларға сәйкес келетін шарттарда Банктің ішкі нормативтік құжаттарымен бекітілген нысан бойынша кредит беруге өтініші бар жаңа кредит бойынша;
2) қолданыстағы кредит бойынша осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішпен қоса.
30. Банк жобаның қаржы-экономикалық тиімділігіне бағалау жүргізеді және кредит беру немесе кредит бойынша сыйақы ставкасын осы Қағидаларда белгіленген мөлшерге дейін төмендету туралы оң шешім қабылданған жағдайда 3 (үш) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігін хабардар ете отырып, ішкі сауда субъектісіне жазбаша жауап жібереді.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 03.04.2026 № 159-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

25. При расчете предельной ставки вознаграждения учитывается базовая ставка, установленная Национальным Банком Республики Казахстан и действующая на момент решения банка по проекту субъекта внутренней торговли.
26. Банк принимает обязательства не взимает и не устанавливать для субъекта внутренней торговли какие-либо комиссии, сборы и (или) иные платежи, связанные с кредитом за исключением:
1) связанных с изменением условий кредитования, инициируемых субъектом внутренней торговли;
2) взимаемых по причине нарушения субъектом внутренней торговли обязательств по кредиту;
3) платежей по расчетно-кассовому обслуживанию.
27. В случае принятия решения о субсидировании действующего кредита, финансовым агентством, банк возмещает субъекту внутренней торговли комиссии, сборы и/или иные платежи, удержанные в период с начала текущего года до даты принятия решения финансовым агентством в текущем году.
При этом данные комиссии, сборы и/или иные платежи подлежат возмещению субъекту внутренней торговли в течение 3 (три) месяцев с фактической даты подписания всеми сторонами первого договора субсидирования.
28. В случае несвоевременного возмещения банком субъекту внутренней торговли полученных в текущем году комиссий, сборов и/или иных платежей в сроки, указанные в пункте 27 настоящих Правил, банк уплачивают финансовому агентству штраф в размере 50 (пятьдесят) месячных расчетных показателей (далее – МРП).
Параграф 2. Взаимодействие участников для предоставления субсидий
29. Субъект внутренней торговли обращается в банк:
1) по новому кредиту с заявлением на предоставление кредита по форме, утвержденной внутренними нормативными документами банка, на условиях, соответствующих настоящим Правилам;
2) по действующему кредиту с заявлением по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
30. Банк проводит оценку финансово-экономической эффективности проекта и, в случае положительного решения о предоставлении кредита или понижении ставки вознаграждения по кредиту до размера, установленного настоящими Правилами, в течение 3 (три) рабочих дней направляют письменный ответ субъекту внутренней торговли с уведомлением финансового агентства.

31. Банктің оң шешімі бар ішкі сауда субъектісі қаржы агенттігіне осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш-сауалнамамен жүгінеді, оған қоса беріледі:
1) дара кәсіпкерлер үшін - жеке кәсіпкер ретінде қызметін бастау туралы хабарламаны тіркеу туралы талон, порталда электрондық түрде elicense.kz "Жеке кабинет" - "Өтініштер және алынған қызметтер тарихы" - "Хабарламалар" - "МО-ға қабылдау" - "Талон" қосымша бетінде, заңды тұлғалар үшін - заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), филиалды есептік тіркеу туралы анықтама Порталда электрондық түрде egov.kz "Қызметтер" - "Бизнесті тіркеу және тарату" - "Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), филиалды (өкілдікті) есептік тіркеу туралы анықтама беру" қосымша бетінде;
2) кооперативтік дүкеннен өтініш-сауалнама берген жағдайда кооперативтің құрылғанын растайтын құжаттар;
3) қаржы агенттігі субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін төленетін салықтарды (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) 10% -ға ұлғайту және инвестициялық жобаларды іске асыру мерзімін сақтау кезеңдерін қамтитын ішкі сауда субъектісі жобасының бизнес-жоспары 24 (жиырма төрт) айдан аспайды.
Өтінім-сауалнаманы беру кезінде ішкі сауда субъектісі сұратылған кезең үшін салық берешегінің жоқтығы туралы анықтаманың болуын талап етеді;
4) банктің оң шешімі (банктің шешімі хаттамасынан үзінді көшірме);
5) жобаның және ішкі сауда субъектісінің осы Қағидалардың шарттарына сәйкестігін растайтын құжаттар.
Қаржы агенттігі жобаның күрделілігі немесе ұсынылған ақпаратта анықталған сәйкессіздіктер қосымша тексеруді талап еткен жағдайларда, жоба туралы деректерді растау үшін қажетті қосымша құжаттарды сұратады. Сұратылатын құжаттардың тізбесі негізделген болуға және жазбаша түрде ресімделуге тиіс.
Ескерту. 31-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 03.04.2026 № 159-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Ішкі сауда субъектісінің жобасы және (немесе) ұсынылған материалдар осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеген және (немесе) құжаттардың толық емес пакеті не белгіленген нысандарға сәйкес келмейтін құжаттар ұсынылған жағдайларда, қаржы агенттігі 1 (бір) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттар бойынша нақты кемшіліктерді көрсете отырып, ұсынылған құжаттарды пысықтау үшін банкке/ішкі сауда субъектісіне қайтарады.
Ішкі сауда субъектісі және (немесе) ұсынылған материалдар осы Қағидалардың шарттарына сәйкес келген және (немесе) құжаттар пакеті бойынша кемшіліктер болмаған жағдайларда қаржы агенттігі құжаттар пакетін алғаннан кейін төртінші күні ішкі сауда субъектісінің жобасын қаржы агенттігінің уәкілетті органының отырысына шығарады.

31. Субъект внутренней торговли с положительным решением банка обращается в финансовое агентство с заявлением-анкетой по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, к которому прилагаются:
1) для индивидуальных предпринимателей – талон о регистрации уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, в электронном виде на портале elicense.kz во вкладке "Личный кабинет" – История заявлений и полученных услуг" - "Уведомления" - "Принять в ГО" – "Талон", для юридических лиц – справка о государственной о регистрации (перерегистрации) юридического лица, учетной регистрации филиала (представительства), в электронном виде на портале egov.kz во вкладке "Услуги" – "Регистрация и ликвидация бизнеса" – "Выдача справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, учетной регистрации филиала (представительства)";
2) документы, подтверждающие создание кооператива, в случае подачи заявления-анкету от кооперативного магазина;
3) бизнес-план проекта субъекта внутренней торговли, содержащий этапы по увеличению уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) на 10 % после 2 (два) финансовых лет со дня принятия финансовым агентством решения о субсидировании и соблюдение срока реализации инвестиционных проектов не более 24 (двадцать четыре) месяца.
На момент подачи заявки-анкеты субъектом внутренней торговли требуется наличие справки об отсутствии налоговой задолженности за запрашиваемый период;
4) положительное решение банка (выписку из протокола решения банка).
32. В случаях несоответствия проекта субъекта внутренней торговли и (или) представленных материалов условиям настоящих Правил и (или) представления неполного пакета документов либо документов, не соответствующих установленным формам, финансовое агентство в течение 1 (один) рабочего дня возвращает банку/субъекту внутренней торговли представленные документы с указанием конкретных недостатков по представленным документам для доработки.
В случаях соответствия субъекта внутренней торговли и (или) представленных материалов условиям настоящих Правил и (или) отсутствия недостатков по пакету документов финансовое агентство на четвертый день после получения пакета документов выносит проект субъекта внутренней торговли на заседание уполномоченного органа финансового агентства.

Қаржы агенттігі жоба осы Қағидалардың 10 және 11-тармақтарында және 1, 2, 4 және 5-параграфтарында көрсетілген шарттарға сәйкес келмеген жағдайларда дәлелді негіздемемен субсидиялар беруден бас тартады.
33. Отырыстарды өткізу тәртібі, қаржы агенттігінің уәкілетті органы мүшелерінің саны қаржы агенттігінің ішкі құжаттарында айқындалады.
34. Қаржы агенттігінің уәкілетті органы жобаларды тиісті қаржы жылында субсидиялау үшін бюджет қаражаты болған жағдайда ғана қарайды.
Уәкілетті органнан субсидиялау үшін бюджеттен қаражат болмаған жағдайда қаржы агенттігі ішкі сауда субъектісінің өтініш-сауалнамасын қабылдамайды.
35. Ішкі сауда субъектісінің жобасын қаржы агенттігінің уәкілетті органы құжаттар топтамасымен бірге ақпарат келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарайды. Бұл ретте, қаржы агенттігінің уәкілетті органы оң шешім қабылдаған жағдайда, шешімде:
1) ішкі сауда субъектісінің қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін бюджетке төленетін салықтарды (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) 10% -ға ұлғайту жөніндегі міндеттемесі;
2) ішкі сауда субъектісінің "Қазақстанда жасалған" деген таңбасы бар азық-түлік және азық-түлік емес тауарларды өткізу үшін сауда орындарының болуы жөніндегі, сондай-ақ объектінің аумағында азық-түлік тауарларын, оның ішінде әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын өткізу жөніндегі міндеттемесі;
3) субсидиялау кезеңінде дивидендтер төлеуге тыйым салу жөніндегі талап;
4) инвестициялық жобаларды іске асыру мерзімі бойынша талап.
36. Қаржы агенттігі қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдағаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде хаттамаға қол қояды және оң шешім қабылданған жағдайда хаттамадан үзінді көшірмені ілеспе хатпен бірге осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес, теріс шешім қабылданған жағдайда - нысан бойынша ілеспе хатпен бірге хаттамадан үзінді көшірме, банкке және ішкі сауда субъектісіне осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес (бұдан әрі - тиісті хат).
37. Қаржы агенттігінің уәкілетті органының оң шешімінің қолданылу мерзімі қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 6 (алты) айды құрайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 03.04.2026 № 159-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Ішкі сауда субъектісінің "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы субсидиялауға электрондық өтінім беруі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
38-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 03.04.2026 № 159-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Финансовое агентство отказывает в предоставлении субсидий с мотивированным обоснованием в случаях несоответствия проекта условиям, указанным в пунктах 10 и 11 и параграфах 1, 2, 4 и 5 настоящих Правил.
33. Порядок проведения заседаний, количество членов уполномоченного органа финансового агентства определяются внутренними документами финансового агентства.
34. Уполномоченный орган финансового агентства рассматривает проекты только в случае наличия бюджетных средств для субсидирования в соответствующем финансовом году.
В случае отсутствия средств из бюджета для субсидирования от уполномоченного органа заявление-анкета субъекта внутренней торговли не принимается финансовым агентством.
35. Проект субъекта внутренней торговли рассматривается уполномоченным органом финансового агентства в течение 5 (пять) рабочих дней с даты поступления информации с пакетом документов. При этом, в случае принятия положительного решения уполномоченным органом финансового агентства, в решении указываются:
1) обязательство субъекта внутренней торговли по увеличению уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) в бюджет на 10 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения уполномоченного органа финансового агентства;
2) обязательство субъекта внутренней торговли по наличию торговых мест для реализации продовольственных и непродовольственных товаров с маркировкой "Сделано в Казахстане", а также по реализации на территории объекта продовольственных товаров, в том числе социально значимых продовольственных товаров;
3) требование по запрету на выплаты дивидендов в период субсидирования;
4) условие по сроку реализации инвестиционных проектов.
36. Финансовое агентство в течение 1 (один) рабочего дня после принятия решения уполномоченным органом финансового агентства оформляет, подписывает протокол и в случае положительного решения направляет выписку из протокола с сопроводительным письмом по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, в случае отрицательного решения – выписку из протокола с сопроводительным письмом по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – соответствующее письмо) банку и субъекту внутренней торговли.
37. Срок действия положительного решения уполномоченного органа финансового агентства составляет 6 (шесть) месяцев с даты принятия решения уполномоченным органом финансового агентства.
Параграф 3. Подача субъектом внутренней торговли электронной заявки на субсидирование через веб-портал "электронного правительства"

44. Ішкі сауда субъектісі және (немесе) ұсынылған материалдар осы Қағидалардың шарттарына сәйкес келген жағдайда құжаттардың толық топтамасымен бірге электрондық өтінім қаржы агенттігінің уәкілетті органының қарауына жіберіледі.
45. Қаржы агенттігінің уәкілетті органы ішкі сауда субъектісінің өтінімдерін қарауды осы Қағидалардың 1-параграфына сәйкес жүзеге асырады.
46. Қаржы агенттігінің уәкілетті органының шешімі қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 6 (алты) ай қолданылу мерзімімен тиісті хаттамамен ресімделеді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
47-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 03.04.2026 № 159-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47. Қаржы агенттігі ақпараттық жүйе арқылы тиісті хаты бар хаттамадан үзінді көшірмені жүктейді және ішкі сауда субъектісіне ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында "жеке кабинетіне" жібереді. Бір мезгілде қаржы агенттігі хаттамадан үзінді көшірмені ілеспе хатпен бірге банкке жібереді.
48. Субсидиялар беру үшін қатысушылардың одан әрі өзара іс-қимылы осы Қағидалардың 2-параграфына сәйкес жүзеге асырылады.
4-параграф. Кредиттер бойынша субсидиялау тетігі
49. Банк қаржы агенттігінен қаржы агенттігінің уәкілетті органының шешімін алғаннан кейін және субсидиялау туралы оң шешім болған кезде қаржы агенттігі, банк және ішкі сауда субъектісі арасында осы Қағидаларға 5-қосымшада көрсетілген нысан бойынша субсидиялау шарты жасалады, оған сәйкес қаржы агенттігі банкке субсидиялау шартына өтеу кестесіне сәйкес сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін төлеуді жүзеге асырады.
50. Банк осы Қағидалар шеңберінде қолданыстағы кредит бойынша субсидиялау шартына қол қойылған сәтке дейін ішкі сауда субъектісінің банктік қарыз шартында көзделген негізгі борыш пен сыйақыны уақтылы өтеу жөніндегі міндеттемелерді орындамағаны үшін айыппұлдар мен өсімпұлдарды өтейді.
51. Субсидиялау шарты:
1) банк:
қаржы агенттігінен хаттама/шешім алған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде;
2) қаржы агенттігі:
банктен субсидиялау шартын алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде.
52. Электрондық құжат туралы заңнамаға және Қазақстан Республикасының ЭЦҚ-сына сәйкес ЭЦҚ-мен қол қойылады.
Қаражаттың болуы тиісті органның қаражат бөлу туралы және қаржы агенттігі мен уәкілетті орган арасында жасалатын қаражатты аударуға арналған қол қойылған шарттың шешімімен расталады.

44. В случае соответствия субъекта внутренней торговли и (или) представленных материалов условиям настоящих Правил, электронная заявка с полным пакетом документов направляется на рассмотрение уполномоченному органу финансового агентства.
45. Рассмотрение заявок субъекта внутренней торговли уполномоченным органом финансового агентства осуществляется в соответствии с параграфом 1 настоящих Правил.
46. Решение уполномоченного органа финансового агентства оформляется соответствующим протоколом со сроком действия – 6 (шесть) месяцев со дня принятия решения уполномоченного органа финансового агентства.
47. Финансовое агентство загружает посредством информационной системы выписку из протокола с соответствующим письмом и направляет субъекту внутренней торговли в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП. Одновременно финансовое агентство направляет выписку из протокола с сопроводительным письмом банку.
48. Дальнейшее взаимодействие участников для предоставления субсидий осуществляется в соответствии с параграфом 2 настоящих Правил.
Параграф 4. Механизм субсидирования по кредитам
49. После получения банком от финансового агентства решения уполномоченного органа финансового агентства и при положительном решении о субсидировании между финансовым агентством, банком и субъектом внутренней торговли заключается договор субсидирования по форме, указанной в приложении 5 к настоящим Правилам, согласно которому финансовое агентство осуществляет выплату банку части ставки вознаграждения в соответствии с графиком погашения к договору субсидирования.
50. Банк по действующему кредиту в рамках настоящих Правил до момента подписания договора субсидирования возмещает штрафы и пени за неисполнение субъектом внутренней торговли обязательств по своевременному погашению основного долга и вознаграждения, предусмотренного договором банковского займа.
51. Договор субсидирования заключается:
1) банком:
в течение 10 (десять) рабочих дней с момента получения протокола/решения от финансового агентства;
2) финансовым агентством:
в течение 3 (три) рабочих дней с момента получения договора субсидирования от банка.
52. Договор субсидирования заключается при наличии средств на бумажном носителе/в электронной форме, при этом электронная форма договора субсидирования подписывается ЭЦП в соответствии с законодательством об электронном документе и ЭЦП Республики Казахстан.
Наличие средств подтверждается решением соответствующего органа о выделении средств и подписанного договора на перечисление средств, заключаемого между финансовым агентством и уполномоченным органом.

53. Егер банк осы Қағидалардың 51-тармағының 1) тармақшасында белгіленген мерзімде субсидиялау шартын уақтылы жасамаған жағдайда, банк қаржы агенттігін кідіру себептерін түсіндіре отырып, ресми хатпен хабардар етеді.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 03.04.2026 № 159-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54. Егер банктік қарыз шартының және (немесе) субсидиялау шартының талаптары қаржы агенттігінің уәкілетті органының шешіміне, осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, Қаржы агенттігі субсидиялау шартына қол қоймайды. Бұл ретте қаржы агенттігі 1 (бір) жұмыс күні ішінде бұл туралы банкті және ішкі сауда субъектісін хабардар етеді.
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 03.04.2026 № 159-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55. Банк ескертулерді жойған жағдайда Қаржы агенттігі субсидиялау шартына қол қояды.
56. Банк қаржы агенттігінің ескертулерімен келіспеген жағдайда, қаржы агенттігі бұл мәселені түпкілікті шешім қабылдау үшін қаржы агенттігінің уәкілетті органының қарауына шығарады.
57. Субсидиялау шарты оған ішкі сауда субъектісі, банк және қаржы агенттігі қол қойған күннен бастап күшіне енеді. Бұл ретте субсидиялау мерзімінің басталуы субсидиялау шартында уәкілетті орган шешім қабылдаған күннен бастап, бірақ кредит берілген күннен ерте емес белгіленеді.
58. Сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін төлеу күнін ішкі сауда субъектісі және банк дербес айқындайды. Егер кредит бойынша сыйақыны есептеу қаржы агенттігі қол қойған субсидиялау шартында көрсетілген субсидиялау мерзімі басталған күннен кейінгі күннен басталған жағдайда, субсидиялау кезеңінде субсидиялау мерзімі басталған бірінші күн қосылмайды.
59. Жобалар бойынша субсидиялар уәкілетті органнан қаражат болған кезде төленеді.
Жобалар бойынша субсидиялар уәкілетті органның қаражаты болған кезде төленеді.
60. Банк қаржы агенттігіне субсидиялар сомасын аудару үшін ағымдағы шот ашады.
61. Осы Қағидаларды іске асыру шеңберінде қаржы агенттігіне қаражат аударуды қаржы агенттігінің арнайы шотына қаражат аударуға арналған шартқа сәйкес уәкілетті орган жүзеге асырады.
62. Субсидиялау үшін көзделген қаражатты аударуды қаржы агенттігі субсидиялау шартына төлемдер кестесін ескере отырып, банктегі ағымдағы шотқа аванстық төлемдермен жүзеге асырады. Бұл ретте қаражатты аударғаннан кейін қаржы агенттігі бір мезгілде электрондық пошта арқылы қаражатты аудару туралы құжаттың көшірмесін жіберу арқылы банкті хабардар етеді. Хабарламада банктің атауы, өңір, ішкі сауда субъектісінің атауы, субсидиялар сомасы және төлем жүзеге асырылған кезең көрсетіледі.

53. В случае, если банк несвоевременно заключают договор субсидирования в сроки, установленные в подпункте 1) пункта 51 настоящих Правил, банк уведомляют финансовое агентство официальным письмом с разъяснением причин задержки.
54. В случае, если условия договора банковского займа и/или договора субсидирования не соответствуют решению уполномоченного органа финансового агентства, условиям настоящих Правил, финансовое агентство не подписывает договор субсидирования. При этом финансовое агентство в течение 1 (один) рабочего дня уведомляет об этом банк и субъекта внутренней торговли.
55. В случае устранения банком замечаний финансовое агентство подписывает договор субсидирования.
56. В случае несогласия банка с замечаниями финансового агентства, финансовое агентство выносит данный вопрос на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства для принятия окончательного решения.
57. Договор субсидирования вступает в силу со дня подписания его субъектом внутренней торговли, банком и финансовым агентством. При этом начало срока субсидирования устанавливается в договоре субсидирования с даты решения уполномоченного органа, но не ранее даты выдачи кредита.
58. Дата выплаты субсидируемой части ставки вознаграждения определяется субъектом внутренней торговли и банком самостоятельно. В случае, если начисление вознаграждения по кредиту начинается со дня, следующего за днем начала срока субсидирования, указанного в подписанном финансовым агентством договоре субсидирования, в период субсидирования не включается первый день начала срока субсидирования.
59. Финансовое агентство после подписания договора субсидирования выплачивает субсидии.
Субсидии по проектам выплачиваются при наличии средств от уполномоченного органа.
60. Банк открывает финансовому агентству текущий счет для перечисления сумм субсидий.
61. Перечисление средств финансовому агентству в рамках реализации настоящих Правил осуществляется уполномоченным органом в соответствии с договором на перечисление средств на специальный счет финансового агентства.
62. Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется финансовым агентством на текущий счет в банке авансовыми платежами с учетом графика платежей к договору субсидирования. При этом после перечисления средств финансовое агентство одновременно уведомляет банк путем направления копии документа о перечислении средств по электронной почте. В уведомлении указываются наименование банка, регион, наименование субъекта внутренней торговли, сумма субсидий и период, за который осуществлена выплата.

63. Кредиттік рейтингтің төмендеуі және банктердің қаржылық жай-күйінің нашарлауының өзге де белгілері (бір немесе бірнеше жағдайдың басталуы) кезінде ішкі сауда субъектілерінің жобалары бойынша субсидиялау үшін көзделген қаражатты аудару, оның ішінде:
халықаралық рейтингтік агенттіктерден кредиттік рейтингтің Standard & Poors рейтингтер шәкілі бойынша "В" деңгейінен төмен төмендеуі;
К4 коэффициентінің мәні 0,4 деңгейінен төмен болғанда;
қатарынан 2 (екі) ай бойы пруденциалдық нормативтерді бұзуды қаржы агенттігі банктің ішкі сауда субъектісінің кредит (негізгі борыш, субсидияланатын және субсидияланбайтын сыйақы бөлігі) бойынша толық төлемді не ішкі сауда субъектісінің қысқа мерзімді кезеңге арналған сыйақының субсидияланатын бөлігі бойынша алдағы міндеттемелерін жабатын төлемдерді жүргізу фактісі туралы хабарламасы негізінде жүзеге асырады субсидиялау шарттарына.
Банкте жоғарыда көрсетілген көрсеткіштер түзетілген жағдайда, қаржы агенттігі субсидиялау үшін көзделген қаражатты аударуды субсидиялау шартына төлемдер кестесін ескере отырып, аванстық төлемдермен жүзеге асырады.
64. Банк қаржы агенттігінің хабарламасы негізінде қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан ішкі сауда субъектілерінің жобалары бойынша субсидиялар сомасын есептен шығаруды жүзеге асырады. Банк шоттардағы қаражаттың жалпы ағымдағы қалдықтарынан есептен шығармайды.
Бұл ретте банк банктік қарыз шартына төлемдер кестесі бойынша жоспарлы төлемнен аспайтын қалдық сомасы шегінде ішінара мерзімінен бұрын өтеуге сәйкес есептелген өзгертілген өтеу кестелері бойынша субсидияларды өтеуді жүзеге асырады.
Ескерту. 64-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 03.04.2026 № 159-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
65. Ішкі сауда субъектісі банкке банктік қарыз шартына сәйкес өтеу кестесіне сәйкес субсидияланбайтын сыйақы мөлшерлемесі бөлігінде сыйақы төлеуді жүргізеді.
Бюджетте субсидиялауға қаражат болмаған жағдайда ішкі сауда субъектісі сыйақының субсидияланатын бөлігіне банкке төлемдер жүргізеді. Субсидиялау үшін бюджеттен қаражат түскен кезде қаржы агенттігі ішкі сауда субъектісіне субсидиялар сомасын өтейді.
66. Ішкі сауда субъектісінің кредит бойынша төлемді толық төлеуді жүргізу дерегі бойынша (негізгі борыш және сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бөлігі) банк Қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан ішкі сауда субъектісінің кредиті бойынша сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін өтеу есебіне ақшаны есептен шығаруды жүзеге асырады:

63. Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, по проектам субъектов внутренней торговли при снижении кредитного рейтинга и иных признаков ухудшения финансового состояния банков (наступление одного или нескольких случаев), в том числе при:
снижении кредитного рейтинга от международных рейтинговых агентств ниже уровня "В" по шкале рейтингов Standard&Poors;
снижении значения коэффициента К4 ниже уровня 0,4;
нарушении пруденциальных нормативов в течение 2 (два) месяцев подряд, осуществляется финансовым агентством на основании уведомления банка о факте проведения субъектом внутренней торговли полной выплаты по кредиту (основной долг, субсидируемая и несубсидируемая часть вознаграждения) либо платежами, покрывающими предстоящие обязательства субъекта внутренней торговли по субсидируемой части вознаграждения на краткосрочный период, исходя из графиков платежей к договорам субсидирования.
В случае исправления у банка показателей, указанных выше, перечисление финансовым агентством средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется авансовыми платежами с учетом графика платежей к договору субсидирования.
64. Банк на основании уведомления финансового агентства осуществляют списание с текущего счета финансового агентства суммы субсидий по проектам субъектов внутренней торговли. Банк не списывает с общих текущих остатков средств на счетах.
При этом банк осуществляет возмещение субсидий по измененным графикам погашения, рассчитанным согласно частичным досрочным погашениям в пределах суммы остатка не превышающей плановый платеж по графику платежей к договору банковского займа.
65. Субъект внутренней торговли производит выплату вознаграждения банку в части несубсидируемой ставки вознаграждения согласно графику погашения в соответствии с договором банковского займа.
В случае отсутствия средств на субсидирование в бюджете субъект внутренней торговли производит выплату субсидируемой части вознаграждения банку. При поступлении средств из бюджета для субсидирования финансовое агентство возмещает сумму субсидий субъекту внутренней торговли.
66. По факту проведения субъектом внутренней торговли полной выплаты платежа по кредиту (основной долг и несубсидируемая часть ставки вознаграждения) банк осуществляют списание денег с текущего счета финансового агентства в счет погашения субсидируемой части ставки вознаграждения по кредиту субъекта внутренней торговли при:

1) ішкі сауда субъектісінің кредит бойынша жоспарлы төлемді өтеу күніне қаржы агенттігінің шотында қаражаттың болуы;
2) кесте бойынша өтеу күнінен кейін қаржы агенттігінен қаражаттың түсуі.
Ескерту. 66-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 03.04.2026 № 159-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
67. 30 (отыз) жыл өткен соң сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін өтеу үшін қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан субсидиялар сомасы есептен шығарылған жағдайда ішкі сауда субъектісі кредит бойынша жоспарлы төлемді іс жүзінде өтеген күннен бастап күнтізбелік күндер (ішкі сауда субъектісінің кредит бойынша жоспарлы төлемді өтеу күніне қаржы агенттігінің шотында қаражат болған кезде) банк қаржы агенттігіне 50 (елу) АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді.
68. Банк ішкі сауда субъектісі берешекті өтегенге дейін сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін өтеу үшін қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан қаражатты есептен шығаруды жүргізбейді және ішкі сауда субъектісі банк алдындағы төлемдерді төлеу бойынша міндеттемелерді қатарынан 3 (үш) ай бойы орындамаған жағдайда, бұл туралы қаржы агенттігін 2 (екі) жұмыс күні ішінде тиісті хатпен хабардар етеді.
Ескерту. 68-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 03.04.2026 № 159-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
69. Осы Қағидалардың 68-тармағында көзделген жағдайлар басталған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн өткен соң хабарланған/хабарланбаған жағдайларда банк қаржы агенттігіне 50 (елу) АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді.
70. Қаржы агенттігі кредит бойынша ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 25 (жиырма бес) күніне дейін уәкілетті органға осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялау туралы есепті жібереді.
71. Егер банк талаптарды өзгерткен жағдайда (кредит сомасы және (немесе) қолданыстағы банктік қарыз шартының сыйақы ставкасы, жеңілдікті кезең, ішкі сауда субъектісі атауының өзгеруі) банк кредиттер бойынша қаржы агенттігіне тиісті хабарлама жібереді, ол өз кезегінде 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігінің уәкілетті органының қарауына құжаттардың толық топтамасын қоса бере отырып, қаржыландырудың қолданыстағы шарттарына шарттардың өзгеруі жөніндегі ақпаратты енгізеді. Қаржы агенттігінің уәкілетті органы қарау нәтижелері бойынша қаржыландырудың қолданыстағы шарттарына өзгерістер енгізу мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы шешім қабылдайды, ол қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде хаттамамен ресімделеді. Бұл ретте қаржыландыру шарттарының жүргізілген өзгерістері хаттамада/шешімде нақты көрсетіледі.

1) наличии средств на счете финансового агентства на дату погашения субъектом внутренней торговли планового платежа по кредиту;
2) поступлении средств от финансового агентства после даты погашения по графику.
67. В случае списания сумм субсидий с текущего счета финансового агентства для погашения субсидируемой части ставки вознаграждения по истечении 30 (тридцать) календарных дней со дня фактического погашения субъектом внутренней торговли планового платежа по кредиту (при наличии средств на счете финансового агентства на дату погашения субъектом внутренней торговли планового платежа по кредиту) банк уплачивает финансовому агентству штраф в размере 50 (пятьдесят) МРП.
68. Банк не производят списание средств с текущего счета финансового агентства для погашения субсидируемой части ставки вознаграждения до погашения задолженности субъектом внутренней торговли и уведомляют соответствующим письмом об этом финансовое агентство в течение 2 (два) рабочих дней в случае неисполнения субъектом внутренней торговли в течение 3 (три) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед банком.
69. В случаях уведомления/неуведомления по истечении 30 (тридцать) календарных дней со дня наступления случаев, предусмотренных в пункте 68 настоящих Правил, банк уплачивает финансовому агентству штраф в размере 50 (пятьдесят) МРП.
70. Финансовое агентство по кредиту ежемесячно до 25 (двадцать пять) числа месяца, следующего за отчетным, направляет уполномоченному органу отчет о субсидировании по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
71. В случае, если банк меняет условия (сумма кредита и (или) ставка вознаграждения, льготный период, изменение наименования субъекта внутренней торговли) действующего договора банковского займа банк направляет соответствующее уведомление по кредитам финансовому агентству, которое в свою очередь в течение 7 (семь) рабочих дней выносит на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства информацию по изменениям условий в действующие условия финансирования с приложением полного пакета документов. По результатам рассмотрения уполномоченный орган финансового агентства принимает решение о возможности/невозможности внесения изменений в действующие условия финансирования, которое оформляется протоколом в течение 2 (два) рабочих дней со дня принятия решения уполномоченного органа финансового агентства. При этом произведенные изменения условий финансирования четко отражаются в протоколе/решении.

72. Қаржы агенттігі қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдағаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде банкке хаттамадан үзінді көшірменің көшірмесін жібереді.
73. Банк қолданыстағы банктік қарыз шарты талаптарының өзге де өзгерістері туралы тиісті хатпен қаржы агенттігін хабардар етеді, ол өз кезегінде құжаттардың толық пакетін алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қаржыландырудың қолданыстағы шарттарына өзгерістер бойынша шешім қабылдайды және жүргізілген қаржыландыру шарттарына өзгерістерді хатпен келіседі немесе келісуден бас тартады.
Бұл ретте қаржыландыру шарттарына жүргізілген өзгерістер (келісуден бас тарту) келісу хатында анық көрсетіледі.
74. Қаржы агенттігі қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдағаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде банкке және ішкі сауда субъектісіне хаттамадан үзінді көшірменің көшірмесін жібереді.
75. Банк ішкі сауда субъектісінің қайтыс болғаны туралы мәліметтерді 2 (екі) жұмыс күні ішінде алған жағдайда, банк қаржы агенттігіне тиісті хабарлама жібереді, ол мұрагердің (мұрагерлердің) мұрагерлік құқығына енген сәтке дейін субсидиялауды уақытша тоқтата тұру туралы ақпаратты қаржы агенттігінің уәкілетті органының қарауына шығарады. Мұрагер (-лер) мұрагерлік құқығына енген жағдайда, субсидиялауды қалпына келтіру туралы мәселе қаржы агенттігінің уәкілетті органының қарауына шығарылады.
Ескерту. 75-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 03.04.2026 № 159-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
76. Осы Қағидаларды іске асыру шеңберінде субсидиялауға бөлінген және қаржы агенттігі ағымдағы қаржы жылында пайдаланбаған қаражат кезекті қаржы жылында жобаларды, оның ішінде кезекті қаржы жылында мақұлданған жобаларды субсидиялауға пайдаланылады.
5-параграф. Субсидиялауды тоқтата тұру, тоқтату және қайта бастау
77. Субсидиялауды тоқтату және қалпына келтіру туралы шешімді қаржы агенттігінің уәкілетті органы банктің өтінішхаттары (хабарламалары), сондай-ақ мониторинг нәтижелері негізінде қабылдайды.
78. Қаржы агенттігі банктің хабарламасы және/немесе мониторинг нәтижелері негізінде мынадай фактілер анықталған кезде ішкі сауда субъектісін субсидиялауды тоқтата тұрады:
1) субсидиялау жүзеге асырылатын кредитті мақсатсыз пайдалану, бұл ретте субсидиялау кредиттік қаражатты мақсатсыз пайдалану сомасына барабар тоқтатыла тұрады;
2) жобаның және/немесе ішкі сауда субъектісінің осы Қағидалардың шарттарына және/немесе уәкілетті органның шешіміне сәйкес келмеуі;

72. Финансовое агентство в течение 1 (один) рабочего после принятия решения уполномоченным органом финансового агентства направляет копию выписки из протокола банку.
73. Об иных изменениях условий действующего договора банковского займа банк соответствующим письмом уведомляет финансовое агентство, которое в свою очередь в течение 7 (семь) рабочих дней с даты получения полного пакета документов принимает решение по изменениям в действующие условия финансирования и письмом согласовывает произведенные изменения условий финансирования или отказывает в согласовании.
При этом произведенные изменения условий финансирования (отказ в согласовании) четко отражаются в письме согласования.
74. Финансовое агентство в течение 1 (один) рабочего дня после принятия решения уполномоченным органом финансового агентства направляет копию выписки из протокола банку и субъекту внутренней торговли.
75. В случае получения банком сведений о смерти субъекта внутренней торговли в течение 2 (два) рабочих дней банк направляет соответствующее уведомление в финансовое агентство, которое выносит на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства информацию о временном приостановлении субсидирования до момента вступления в права наследования наследником (-ами). В случае вступления в права наследования наследником (-ами), вопрос о возобновлении субсидирования выносится на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства.
76. Средства, выделенные на субсидирование в рамках реализации настоящих Правил и не использованные финансовым агентством в текущем финансовом году, используются в очередном финансовом году на субсидирование проектов, в том числе одобренных в очередном финансовом году.
Параграф 5. Приостановление, прекращение и возобновление субсидирования
77. Решение о прекращении и возобновлении субсидирования принимается уполномоченным органом финансового агентства на основании ходатайств (уведомлений) банка, а также результатов мониторинга.
78. Финансовое агентство приостанавливает субсидирование субъекта внутренней торговли при установлении следующих фактов на основании уведомления банка и/или результатов мониторинга:
1) нецелевого использования кредита, по которому осуществляется субсидирование, при этом субсидирование приостанавливается пропорционально сумме нецелевого использования кредитных средств;
2) несоответствия проекта и/или субъекта внутренней торговли условиям настоящих Правил и/или решению уполномоченного органа;

3) төтенше жағдайдың/жағдайдың қолданылуы кезеңінде туындаған жағдайларды қоспағанда, ішкі сауда субъектісі банктік қарыз шартына төлемдер кестесіне сәйкес банк алдындағы төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелерді қатарынан 3 (үш) ай бойы орындамаған;
4) ішкі сауда субъектісінің шоттарындағы ақшаға тыйым салу (талап қоюды қамтамасыз ету жөніндегі шаралар ретінде шоттардағы ақшаға тыйым салуды қоспағанда, талап қою талаптарын толық көлемде қамтамасыз ететін шотта ақша жеткілікті болған жағдайда) және/немесе ішкі сауда субъектісінің шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру;
5) қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін ішкі сауда субъектісінің бюджетке төленетін салықтарды (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) ұлғайту жөніндегі міндеттемелерін 10% -ға орындамауы, "Қазақстанда жасалған" деген таңбасы бар азық-түлік және азық-түлік емес тауарларды өткізу үшін сауда орындарының болмауы, сондай-ақ объектінің аумағында сату бойынша азық-түлік тауарларын;
6) сомасы 500 (бес жүз) миллион теңгеден асатын жобалар бойынша ішкі сауда субъектісінің субсидиялау кезеңінде дивидендтер төлеуге тыйым салуды бұзуы;
7) жеке кәсіпкерлік субъектісі ретінде ішкі сауда субъектісінің қызметін тоқтата тұру/тоқтату;
8) инвестициялық жобаларды іске асыру мерзімінің бұзылуы.
79. Қаржы агенттігі осы Қағидалардың 78-тармағында көрсетілген фактілер анықталғаннан кейін 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде субсидиялауды тоқтату не қайта бастау бойынша тоқтату/кейінге қалдыру туралы шешім қабылдайды.
Бұл ретте қаржы агенттігінің уәкілетті органының шешімінде субсидиялауды тоқтату/қалпына келтіру туралы негіздеме көрсетіледі.
Субсидиялауды тоқтату немесе қалпына келтіру қаржы агенттігі субсидиялауды тоқтата тұрған күннен бастап жүзеге асырылады, бұл ретте кредитті мақсатсыз пайдаланған кезде субсидиялау кредиттік қаражатты мақсатсыз пайдалану сомасына барабар тоқтатылады. Кредиттің нысаналы пайдаланылуын растайтын қалған бөлігі бойынша және ішкі сауда субъектісі нысаналы пайдаланылмаған мөлшерге барабар төленген субсидиялар сомасын қайтарған жағдайда, субсидиялау төлемдер кестесіне сәйкес жалғастырылады. Кредиттің толық мақсатсыз пайдаланылуы немесе ішкі сауда субъектісінің жобасы (немесе) осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеуі анықталған жағдайда, субсидиялау мерзімі басталған күннен бастап төленген субсидиялар сомасын толық қайтара отырып, субсидиялау тоқтатылады.
Ескерту. 79-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 03.04.2026 № 159-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3) неисполнения субъектом внутренней торговли в течение 3 (три) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед банком согласно графику платежей к договору банковского займа, за исключением случаев, возникших в период действия чрезвычайного положения/ситуации;
4) ареста денег на счетах субъекта внутренней торговли (за исключением наложения ареста денег на счетах в качестве мер по обеспечению иска, при условии достаточности денег на счете, в полном объеме обеспечивающих исковые требования) и/или приостановления расходных операций по счету субъекта внутренней торговли;
5) неисполнения обязательств субъектом внутренней торговли по увеличению уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) в бюджет на 10 % после 2 (два) финансовых лет со дня принятия решения уполномоченного органа финансового агентства, отсутствии торговых мест для реализации продовольственных и непродовольственных товаров с маркировкой "Сделано в Казахстане", а также по реализации на территории объекта продовольственных товаров;
6) по проектам с суммой свыше 500 (пятьсот) миллионов тенге нарушения субъектом внутренней торговли запрета на выплату дивидендов в период субсидирования;
7) приостановление/прекращение деятельности субъекта внутренней торговли как субъекта частного предпринимательства;
8) нарушения срока реализации инвестиционных проектов.
79. Финансовое агентство в течение 20 (двадцать) рабочих дней после установления фактов, указанных в пункте 78 настоящих Правил, принимает решение о прекращении/предоставлении отсрочки по прекращению либо возобновлении субсидирования.
При этом в решении уполномоченного органа финансового агентства указывается основание о прекращении/возобновлении субсидирования.
Прекращение или возобновление субсидирования осуществляются со дня приостановления субсидирования финансовым агентством, при этом при нецелевом использовании кредита субсидирование прекращается пропорционально сумме нецелевого использования кредитных средств. По оставшейся части кредита, подтверждающей целевое использование, и в случае возврата субъектом внутренней торговли суммы выплаченных субсидий, пропорциональной размеру нецелевого использования, субсидирование продолжается в соответствии с графиком платежей. В случае выявления полного нецелевого использования кредита или несоответствия проекта (или) субъекта внутренней торговли условиям настоящих Правил, субсидирование прекращается с даты начала срока субсидирования с полным возвратом суммы выплаченных субсидий.

80. Қаржы агенттігінің уәкілетті органы ішкі сауда субъектісінің субсидиялауды тоқтата тұруға негіз болған себептерді жойғаны туралы банктің хабарламасын алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде субсидиялауды қалпына келтіру туралы оң шешім қабылдайды.
81. Қаржы агенттігі қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігінің уәкілетті органы қабылдаған шешім туралы тиісті хабарлама-хатты ресімдейді және банкке жібереді.
82. Ішкі сауда субъектісін субсидиялауды қалпына келтіру туралы шешім қабылдаған кезде қаржы агенттігі осы Қағидалардың 78-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген себептер бойынша субсидиялау тоқтатыла тұрған жағдайда тоқтатыла тұру кезеңінде төленбеген субсидияларды төлеуді жүргізеді, субсидиялауды қалпына келтірген кезде қаржы агенттігі ішкі сауда субъектісі мерзімін өткізіп алған күннен бастап төлеуге жататын субсидияларды төлеуді жүргізеді.
83. Ішкі сауда субъектісін субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылдаған кезде қаржы агенттігі тиісті хатпен ішкі сауда субъектісіне және банкке субсидиялау шартын біржақты бұзу туралы хабарлама жібереді, онда субсидиялау шартын бұзу күні және бұзу себебі көрсетіледі.
Осы Қағидалардың 75-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, қаржы агенттігінің ішкі сауда субъектілерін субсидиялауды тоқтату туралы шешімі бар кредиттер қайта жаңғыртуға жатпайды.
Субсидиялар төлеу тоқтатылады, ал субсидиялау шарты:
1) банк алдындағы банктік қарыз шарты бойынша ішкі сауда субъектісі кредитті толық өтеген (кәсіпкердің кредитті толық өтеген күні субсидиялауды тоқтату күні болып есептеледі);
2) қаржы агенттігінің уәкілетті органы субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылдаған;
3) ішкі сауда субъектісінің бастамасы бойынша субсидиялау шарты бұзылған жағдайларда жүзеге асырылады.
Ескерту. 83-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 03.04.2026 № 159-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
84. Ішкі сауда субъектісіне төленген субсидиялар сомасы субсидиялар төлеу жөніндегі қаражатты одан әрі пайдалану үшін қаржы агенттігіне қайтарылуға жатады.
Ескерту. 84-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 03.04.2026 № 159-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
85. Субсидиялау тоқтатылған жағдайда банк қолданыстағы кредит бойынша ішкі сауда субъектісіне бұрын қолданылған қаржыландыру шарттарын (оның ішінде сыйақы мөлшерлемесін, комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді және өзге де шарттарды) белгілейді.

80. Уполномоченный орган финансового агентства в течение 10 (десять) рабочих дней со дня получения уведомления банка об устранении субъектом внутренней торговли причин, явившихся основанием для приостановления субсидирования, принимает положительное решение о возобновлении субсидирования.
81. Финансовое агентство в течение 1 (один) рабочего дня со дня решения уполномоченного органа финансового агентства оформляет и направляет соответствующее письмо-уведомление о принятом решении уполномоченного органа финансового агентства банку.
82. При принятии решения о возобновлении субсидирования субъекта внутренней торговли финансовое агентство производит выплату субсидий, не оплаченных им за период приостановления, в случае приостановления субсидирования по причинам, указанным в подпункте 3) пункта 78 настоящих Правил, при возобновлении субсидирования финансовое агентство производит выплату субсидий, подлежащих к оплате со дня выхода субъекта внутренней торговли на просрочку.
83. При принятии решения о прекращении субсидирования субъекта внутренней торговли финансовое агентство соответствующим письмом направляет уведомление об одностороннем расторжении договора субсидирования субъекту внутренней торговли и банку, в котором указывает дату расторжения договора субсидирования и причину расторжения.
Возобновлению не подлежат кредиты, по которым имеется решение финансового агентства о прекращении субсидирования субъектов внутренней торговли, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 75 настоящих Правил.
Выплаты субсидий прекращаются, а договор субсидирования признается расторгнутым в случаях:
1) полного погашения кредита субъектом внутренней торговли по договору банковского займа перед банком (датой прекращения субсидирования будет считаться дата полного погашения предпринимателем кредит);
2) принятия решения уполномоченным органом финансового агентства о прекращении субсидирования;
3) расторжения договора субсидирования по инициативе субъекта внутренней торговли.
84. Cумма, выплаченных субъекту внутренней торговли субсидий, подлежит возврату в финансовое агентство для дальнейшего использования средств по выплате субсидий.
85. В случае прекращения субсидирования, банк по действующему кредиту устанавливает субъекту внутренней торговли ранее действовавшие условия финансирования (в том числе ставку вознаграждения, комиссии, сборы и/или иные платежи и прочие условия).

86. Ішкі сауда субъектісі кредит бойынша негізгі борышты мерзімінен бұрын ішінара/толық өтеген жағдайда, банк 2 (екі) жұмыс күні ішінде кредит бойынша негізгі борышты мерзімінен бұрын ішінара/толық өтеу фактісі туралы қаржы агенттігін хабардар етеді.
87. Ішкі сауда субъектісі негізгі борышты ішінара/толық мерзімінен бұрын өтеген күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн өткен соң хабарламаған/хабардар еткен жағдайда банк қаржы агенттігіне 50 (елу) АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді.
88. Ішкі сауда субъектісі кредит бойынша негізгі борышты ішінара мерзімінен бұрын өтеген жағдайда, банк қаржы агенттігіне төлемдерді өтеу кестесін өзгерте отырып, субсидиялау шартына тиісті қосымша келісімді қоса бере отырып, банктік қарыз шартына қосымша келісімнің көшірмесін не төлемдерді электрондық форматта (XLS немесе XLSX) және төленуге тиісті субсидиялар сомасын көрсете отырып.
Ішкі сауда субъектісі күнтізбелік ай ішінде кредит бойынша негізгі борышты бірнеше рет ішінара мерзімінен бұрын өтеген кезде банк қаржы агенттігіне төлемдерді өтеу кестесін өзгерте отырып, субсидиялау шартына тиісті қосымша келісімді қоса бере отырып, банктік қарыз шартына қосымша келісімдердің біріктірілген көшірмелерін не электрондық форматта төлемдерді өтеу кестесі өзгертілген банктің хатын (XLS немесе XLSX) және төленуге тиісті субсидиялар сомасын көрсету арқылы жүзеге асырылады.
89. Ішкі сауда субъектісінің кредиті бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау тоқтатылған және (немесе) кредит бойынша негізгі борышты мерзімінен бұрын толық өтеген жағдайларда банк 7 (жеті) жұмыс күні ішінде өзара есеп айырысуларды салыстыру актісін қаржы агенттігіне ұсынады.
90. Мақсатсыз пайдаланылғаны анықталған ішкі сауда субъектісінің кредиті бойынша банк қаржы агенттігіне кредитті мақсатсыз пайдалану фактісін растайтын құжаттарды ұсынады.
6-параграф. Кепілдік беру шарттары
91. Кредиттер бойынша кепілдік беруге қатысушылар ішкі сауда субъектілері, оның ішінде өткізу орнын ескере отырып, ел өңірлерінде, оның ішінде моно- және шағын қалаларда, ауылдық елді мекендерде ішкі сауданы дамыту, сауда инфрақұрылымын құру үшін жобаларды іске асыратын және (немесе) іске асыруды жоспарлайтын кооперативтік дүкендер/ "үй жанындағы" дүкендерді кооперациялау нысанында қызметін жүзеге асыратын субъектілер болып табылады.
Кепілдік берілетін ішкі сауда субъектісіне кредит ұлттық валютада беріледі.

86. В случае частичного/полного досрочного погашения основного долга по кредиту субъектом внутренней торговли, банк уведомляет финансовое агентство о факте частичного/полного досрочного погашения основного долга по кредиту в течение 2 (два) рабочих дней.
87. В случае неуведомления/уведомления по истечении 30 (тридцать) календарных дней со дня частичного/полного досрочного погашения субъектом внутренней торговли основного долга, банк уплачивает финансовому агентству штраф в размере 50 (пятьдесят) МРП.
88. В случае частичного досрочного погашения субъектом внутренней торговли основного долга по кредиту банк направляет в финансовое агентство копию дополнительного соглашения к договору банковского займа с приложением соответствующего дополнительного соглашения к договору субсидирования с изменением графика погашения платежей либо письмо банка с измененным графиком погашения платежей в электронном формате (XLS или XLSX) и указанием причитающейся к выплате суммы субсидий.
При неоднократном частичном досрочном погашении субъектом внутренней торговли основного долга по кредиту в течение календарного месяца банком допускается предоставление в финансовое агентство объединенные копии дополнительных соглашений к договору банковского займа с приложением соответствующего дополнительного соглашения к договору субсидирования с изменением графика погашения платежей либо письмо банка с измененным графиком погашения платежей в электронном формате (XLS или XLSX) и указанием причитающейся к выплате суммы субсидий.
89. В случаях прекращения субсидирования ставки вознаграждения по кредиту субъекта внутренней торговли и (или) полного досрочного погашения основного долга по кредиту, банк в течение 7 (семь) рабочих дней представляет акт сверки взаиморасчетов в финансовое агентство.
90. По кредиту субъекта внутренней торговли, по которому выявлено нецелевое использование, банк представляет в финансовое агентство документы, подтверждающие факт нецелевого использования кредита.
Параграф 6. Условия предоставления гарантий
91. Участниками гарантирования по кредитам являются субъекты внутренней торговли, в том числе осуществляющие деятельность в форме кооперативных магазинов/кооперации "магазинов у дома", реализующие и (или) планирующие реализовать проекты для развития внутренней торговли, создания торговой инфраструктуры, в регионах страны, в том числе в моно- и малых городах, сельских населенных пунктах, с учетом места реализации.
Кредит субъекту внутренней торговли, по которому предоставляется гарантирование, выдается в национальной валюте.

95. Қаржы агенттігі төлеген банк талаптары қаржы агенттігінің кепілдігімен қалыптастырылған кредиттік портфель көлемінің (берешек қалдығының) 10% -ынан жоғары шектен асқан кезде мұндай банктің кредиттері бойынша одан әрі кепілдіктер беру тоқтатыла тұрады.
96. Қаржы агенттігінің шешімі негізінде кредит (-тер) бойынша қамтамасыз ету ретінде берілетін мүлікті сақтандыруға, сондай-ақ қаржы агенттігінің шешімі негізінде ішкі сауда субъектісінен үлестес және байланысты заңды және жеке тұлғаларға кепілдіктер беруге жол беріледі.
97. Қаржы агенттігінің кепілдік беруден бас тартуына:
1) жобаның экономикалық орынсыздығы мен тиімсіздігі;
2) жобаның осы Қағидалардың шарттарына сәйкес келмеуі;
3) әлеуетті қатысушының және онымен аффилиирленген заңды және жеке тұлғалардың кредиттік тарихының теріс болуы.
98. Осы Қағидалардың талаптарына сәйкес қаржы агенттігі мен банк арасында екі жақты негіздемелік келісім жасай отырып, кепілдіктердің ең жоғары сомасын белгілей отырып, қаржы агенттігінің портфельдік кепілдік беру әдісін қолдануына жол беріледі. Банкті таңдауды қаржы агенттігі дербес жүзеге асырады.
Портфельдік кепілдік беру шеңберінде қаржы агенттігі банкке осы Қағидалардың шарттарына сәйкес және негіздемелік келісімде көрсетілген кәсіпкерлердің жобаларын кредиттеу құқығын береді.
Банк жобаны іріктегеннен кейін қаржы агенттігіне қол қою үшін кепілдік шартын ұсынады. Егер мәлімделген жоба осы Қағидалардың және жасалған негіздемелік келісімнің талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, қаржы агенттігінің кепілдік шартына қол қоюдан бас тартуына жол беріледі.
Ескерту. 98-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 03.04.2026 № 159-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
99. Кепілдік шарты жасалатын кредит дербес банктік қарыз шарты түрінде ресімделеді.
Банктер кредитке байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді алмайды, бұған:
1) ішкі сауда субъектісі бастама жасайтын кредит беру шарттарының өзгеруіне байланысты;
2) ішкі сауда субъектісінің кредит бойынша міндеттемелерді бұзуы себебі бойынша алынатын;
3) есеп айырысу-кассалық қызмет көрсету бойынша төлемдер.
100. Қаржы агенттігі жарнама компаниясын өткізеді және өзінің ресми интернет-ресурсында осы Қағидалардың іске асырылуы туралы ақпаратты орналастырады.
101. Мынадай жобалар бойынша кепілдік беруге жол беріледі:
1) сауда қызметіндегі сауда орталықтарын, сауда базарларын, қазіргі заманғы форматтағы сауда объектілерін және көп функционалды кешендерді салу, кеңейту/реконструкциялау/жаңғырту, сондай-ақ сатып алу кезінде сауда қызметіне пайдаланылатын жылжымайтын мүлік объектілерін қоспағанда, сауда қызметін ұйымдастыру үшін жылжымайтын мүлік объектісін сатып алу;

95. При превышении выплаченных финансовым агентством требований банка порога свыше 10% от объема (остатка задолженности) кредитного портфеля, сформированного под гарантию финансового агентства, дальнейшая выдача гарантий по кредитам такого банка приостанавливается.
96. Допускается страхование имущества, предоставляемого в качестве обеспечения по кредиту (-ам), на основании решения финансового агентства, а также предоставление от субъекта внутренней торговли гарантий аффилированных и связанных юридических и физических лиц на основании решения финансового агентства.
97. Отказ финансового агентства в предоставлении гарантии допускается в случаях:
1) экономической нецелесообразности и неэффективности проекта;
2) несоответствия проекта условиям настоящих Правил;
3) наличия отрицательной кредитной истории потенциального участника и аффилированных с ним юридических и физических лиц.
98. Допускается применение финансовым агентством метода портфельного гарантирования в соответствии с условиями настоящих Правил с заключением двухстороннего рамочного соглашения между финансовым агентством и банком с установлением максимальной суммы гарантий. Выбор банка финансовое агентство осуществляет самостоятельно.
В рамках портфельного гарантирования финансовое агентство предоставляет банку право кредитовать проекты предпринимателей согласно условиям настоящих Правил и указанных в рамочном соглашении.
Банки после отбора проекта предоставляют финансовому агентству для подписания договор гарантии. Отказ финансового агентства в подписании договора гарантии допускается в случае, если заявленный проект не соответствует условиям настоящих Правил и заключенного рамочного соглашения.
99. Кредит, по которому заключается договор гарантии, оформляется в виде самостоятельного договора банковского займа.
Банки не взимают какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с кредитом, за исключением:
1) связанных с изменением условий кредитования, инициируемых субъектом внутренней торговли;
2) взимаемых по причине нарушения субъектом внутренней торговли обязательств по кредиту;
3) платежей по расчетно-кассовому обслуживанию.
100. Финансовое агентство проводит рекламную компанию и размещает на своем официальном интернет-ресурсе информацию о реализации настоящих Правил.
101. Допускается гарантирование по проектам:
1) строительства, расширения/реконструкции/модернизации торговых центров, торговых рынков, торговых объектов современного формата и многофункциональных комплексов в торговой деятельности, а также приобретение объекта недвижимости для организации торговой деятельности, за исключением объектов недвижимости, которые на момент приобретения уже используются под торговую деятельность;

"Қазақстанда жасалған" таңбалау белгісін қолдану тәртібі бойынша ҚР СТ 3827-2023 стандартына сәйкес Қазақстан Республикасында өндірілген тауарларға "Қазақстанда жасалған" таңбалау айырым белгісін орнату;
электрондық сауда алаңдарында "Қазақстанда жасалған" деген таңбалау белгісі бар тауарлардың жеке бөлімін құру;
электрондық сауда алаңдарында тауарларды іздеу нәтижелерін шығару кезінде "Қазақстанда жасалған" айырым белгісі бар тауарларға басымдық беру.
Ескерту. 102-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 03.04.2026 № 159-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
103. Жұмыс істеп тұрған ішкі сауда субъектісі үшін кепілдік беру шарттары:
1) кепілдік беру жүзеге асырылатын облыстық маңызы бар қалалардағы жоба шеңберінде кредиттің (кредиттердің) сомасы 3 (үш) миллиард теңгеден аспайды.
Республикалық маңызы бар қалаларды/ облыстық маңызы бар қалаларды қоспағанда, моно- және шағын қалаларда, ауылдық елді мекендерде жобаларды іске асыратын ішкі сауда субъектілері үшін кредит сомасы бір ішкі сауда субъектісі үшін немесе бір кооперативке 1,5 (бір жарым) миллиард теңгеден аспайды.
Бұл ретте жоба шеңберіндегі кредит (тер) сомасы кредит бойынша берешекті ескере отырып, ішкі сауда субъектісі үшін есептеледі аффилиирленген/онымен байланысты тұлғалардың;
2) кепілдіктің ең жоғары мөлшері кредит сомасының 50% -ына дейін 1,5 миллиард теңгеден аспайды.
Бұл ретте ішкі сауда субъектісі берілетін кепілдікке байланысты кемінде 50% мөлшерінде кепілдік құны бар кредит бойынша қамтамасыз етуді ұсынады (қамтамасыз ету мөлшерінің жеткіліктілігін есептеу кезінде талап ету құқығының кепілі және шаруашылық серіктестіктерінің жарғылық капиталына қатысу үлестерінің кепілі ескерілмейді);
3) берілетін кепілдік мерзімі - кредит мерзімінен аспайды;
4) кепілдік беру жүзеге асырылатын кредит бойынша сыйақының номиналды мөлшерлемесі ішкі сауда субъектісінің жобасы бойынша банк шешім қабылдаған күні 4 (төрт) пайыздық тармаққа ұлғайтылған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесінен аспайды.
Ескерту. 103-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 03.04.2026 № 159-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
104. Дара кәсіпкер немесе заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркеу мерзімі банкке кредит алу үшін өтініш берген сәтте үш жылдан кем болатын ішкі сауда субъектісі үшін кепілдік беру шарттары, бұл ретте жұмыс істеп тұрған үлестес кәсіпкердің ағымдағы қызметінен ерекшеленетін жаңа қызмет түрін құру шартымен осы тұлғаның жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлермен үлестес болуына жол беріледі:

установление отличительного знака маркировки "Қазақстанда жасалған" на товары, произведенные в Республике Казахстан в соответствии со стандартом СТ-РК 3827-2023 по порядку применения знака маркировки "Қазақстанда жасалған";
создание отдельного раздела товаров с отличительным знаком маркировки "Қазақстанда жасалған" на электронных торговых площадках;
предоставление приоритета товарам с отличительным знаком "Қазақстанда жасалған" при выводе результатов поиска товаров на электронных торговых площадках.
103. Условия гарантирования для действующего субъекта внутренней торговли:
1) сумма кредита (-ов) в рамках проекта в городах областного значения, по которому осуществляется гарантирование, не превышает 3 (три) миллиарда тенге.
Для субъектов внутренней торговли, реализующих проекты в моно- и малых городах, сельских населенных пунктах, за исключением городов республиканского значения/областного значения, сумма кредита не превышает 1,5 (полтора) миллиарда тенге для одного субъекта внутренней торговли или на один кооператив.
При этом сумма кредита (-ов) в рамках проекта рассчитывается для субъекта внутренней торговли с учетом задолженности по кредиту (-ам) аффилированных/связанных с ним лиц.
2) максимальный размер гарантии (-й) не превышает 1,5 миллиардов тенге до 50 % от суммы кредита;
При этом субъект внутренней торговли предоставляет обеспечение по кредиту залоговой стоимостью в размере не менее 50% в зависимости от предоставляемой гарантии (при расчете достаточности размера обеспечения не учитываются залог права требования и залог долей участия в уставном капитале хозяйственных товариществ);
3) срок предоставляемой гарантии – не более срока кредита;
4) номинальная ставка вознаграждения по кредиту, по которому осуществляется гарантирование, не превышает базовую ставку Национального Банка Республики Казахстан, увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов на дату принятия решения банком по проекту субъекта внутренней торговли.
104. Условия гарантирования для субъекта внутренней торговли, срок государственной регистрации которого в качестве индивидуального предпринимателя или юридического лица составляет на момент обращения в банк за кредитом менее трех лет, при этом допускается аффилированность данного лица с действующими предпринимателями при условии создания нового вида деятельности, отличающегося от текущей деятельности действующего аффилированного предпринимателя:

1) кепілдік беру жүзеге асырылатын жоба шеңберіндегі кредит (тер) сомасы 360 (үш жүз алпыс) миллион теңгеден аспайды.
Бұл ретте жоба шеңберіндегі кредит (тер) сомасы кредит бойынша берешекті ескере отырып, ішкі сауда субъектісі үшін есептеледі
аффилиирленген/онымен байланысты тұлғалар.
2) кепілдіктің ең жоғары мөлшері 306 (үш жүз алты) миллион теңгені қоса алғанда, кредит сомасының 85% -ына дейін аспайды.
Бұл ретте ішкі сауда субъектісі берілетін кепілдікке байланысты кемінде 15% мөлшерінде кепілдік құны бар кредит бойынша қамтамасыз етуді ұсынады (қамтамасыз ету мөлшерінің жеткіліктілігін есептеу кезінде талап ету құқығының кепілі және шаруашылық серіктестіктерінің жарғылық капиталына қатысу үлестерінің кепілі ескерілмейді);
3) берілетін кепілдік мерзімі - кредит мерзімінен аспайды;
4) кепілдік беру жүзеге асырылатын кредит бойынша номиналды сыйақы ставкасы ішкі сауда субъектісінің жобасы бойынша банк шешім қабылдаған күні 4 (төрт) пайыздық тармақтардың ұлғайтылған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық ставкасынан аспайды.
Ішкі сауда субъектісі осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген өлшемшарттарына сәйкес келмеген жағдайда, осындай ішкі сауда субъектілерінің кредиттері бойынша осы Қағидалардың 103-тармағының шарттарында кепілдік беруге жол беріледі.
Ескерту. 104-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 03.04.2026 № 159-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
105. Бір уақытта мынадай 2 (екі) өлшемшартқа сәйкес келетін екі және одан да көп жобаның жиынтығы бір жоба болып есептеледі:
1) жоба бір объект ретінде іске асырылады (физикалық немесе технологиялық жағынан ажырамас байланыстағы бірыңғай ғимарат/құрылыс/объект болып табылады);
2) жоба экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің бір кіші сыныбы шеңберінде іске асырылады.
7-параграф. Кепілдік беру үшін қатысушылардың өзара іс-қимылы
106. Ішкі сауда субъектісінің кепілдік алу үшін қаржы агенттігіне жүгінуі және кейіннен кредит алу үшін банкке жүгінуі мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) ішкі сауда субъектісі қаржы агенттігіне кепілдік алуға өтінішпен жүгінеді;
2) қаржы агенттігі ішкі сауда субъектісінен құжаттарды алғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде оларды қарайды және жобаны кепілдік беру/бермеу туралы шешім қабылдау үшін қаржы агенттігінің уәкілетті органының қарауына шығарады;
3) қаржы агенттігі кепілдік беру туралы шешім қабылдаған жағдайда ішкі сауда субъектісі осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берілетін кепілдіктің талаптарын, сондай-ақ банктің осы Қағидалардың шеңберінде кепілдік берілуі мүмкін кредит беру шарттарын көрсете отырып, кепілдік беру мүмкіндігі туралы алдын ала кепілдік хатын алады;

1) сумма кредита (-ов) в рамках проекта, по которому осуществляется гарантирование, не превышает 360 (триста шестьдесят) миллионов тенге.
При этом сумма кредита (-ов) в рамках проекта рассчитывается для субъекта внутренней торговли с учетом задолженности по кредиту (-ам) аффилированных/связанных с ним лиц;
2) максимальный размер гарантии (-й) не превышает 306 (триста шесть) миллионов тенге включительно, до 85 % от суммы кредита.
При этом субъект внутренней торговли предоставляет обеспечение по кредиту залоговой стоимостью в размере не менее 15% в зависимости от предоставляемой гарантии (при расчете достаточности размера обеспечения не учитываются залог права требования и залог долей участия в уставном капитале хозяйственных товариществ);
3) срок предоставляемой гарантии – не более срока кредита;
4) номинальная ставка вознаграждения по кредиту, по которому осуществляется гарантирование, не превышает базовую ставку Национального Банка Республики Казахстан, увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов на дату принятия решения банком по проекту субъекта внутренней торговли.
В случае несоответствия субъекта внутренней торговли критериям, предусмотренным в первой части настоящего пункта, допускается гарантирование по кредитам таких субъектов внутренней торговли на условиях пункта 103 настоящих Правил.
105. Одним проектом считается совокупность двух и более проектов, соответствующих следующим 2 (два) критериям одновременно:
1) проект реализуется как один объект (является единым зданием/сооружением/объектом, неразрывно связанным физически или технологически);
2) проект реализуется в рамках одного подкласса общего классификатора видов экономической деятельности.
Параграф 7. Взаимодействие участников для предоставления гарантии
106. Обращение субъекта внутренней торговли в финансовое агентство за гарантией и последующее обращение в банк за кредитом осуществляется в следующем порядке:
1) субъект внутренней торговли обращается в финансовое агентство с заявлением на получение гарантии;
2) финансовое агентство после получения документов от субъекта внутренней торговли в течение 10 (десять) рабочих дней рассматривает их и выносит проект на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства для принятия решения о предоставлении/непредоставлении гарантии;
3) в случае принятия решения финансовым агентством о предоставлении гарантии, субъект внутренней торговли получает предварительное гарантийное письмо о возможности гарантирования с указанием условий предоставляемой гарантии по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам, а также условий предоставления банком кредита, в соответствии с которыми возможно предоставление гарантии в рамках настоящих Правил;

4) ішкі сауда субъектісі кепілдікпен кредит алу үшін банкке жүгінеді;
5) банк банктің ішкі құжаттарында белгіленген рәсімге сәйкес 20 (жиырма) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ішкі сауда субъектісінің өтінішін дербес қарайды және кредит беру мүмкіндігі туралы шешім қабылдайды;
6) банк кепілдік беру мүмкіндігі туралы қаржы агенттігінің хатында көрсетілген шарттарда кредит бойынша оң шешім қабылдаған жағдайда, банк қаржы агенттігіне қол қойылған банктік қарыз шартын қоса алғанда, қажетті құжаттардың көшірмелерін жібереді.
Қаржы агенттігі банкке жіберетін 8-қосымшаға сәйкес кепілдік шартын ресімдейді және оған қол қояды. Банк кепілдік шартына қол қояды, оған ішкі сауда субъектісінің қол қоюын қамтамасыз етеді және қол қойылған кепілдік шартын қаржы агенттігіне жібереді;
7) банк кепілдік беру мүмкіндігі туралы қаржы агенттігінің хатында көрсетілген кепілдік пен кредит талаптарына сәйкес келмейтін өзге шешім қабылдаған жағдайда, кепілдік беруді қарау рәсімі осы Қағидалардың 105-тармағына сәйкес жүргізіледі.
107. Банк портфельдік кепілдік беру шеңберінде қаржы агенттігінің кепілдігімен кредит беру туралы оң шешім қабылдаған жағдайда, банк қаржы агенттігіне кредит шартының көшірмесін ұсынады, оның негізінде қаржы агенттігі кепілдік шартын ресімдейді және оған қол қояды, оны банкке жібереді. Банк кепілдік шартына қол қояды, оған ішкі сауда субъектісінің қол қоюын қамтамасыз етеді және қол қойылған кепілдік шартын қаржы агенттігіне жібереді.
108. Iшкi сауда субъектiсi банкке кредит алуға өтiнiш бередi.
Банктің ішкі құжаттарында белгіленген рәсімге сәйкес банк 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде өтінішті алған сәттен бастап ішкі сауда субъектісінің өтінішін қарайды, ұсынылған құжаттарды, ішкі сауда субъектісінің қаржылық жай-күйін талдайды, ол ұсынған кепіл мүлікті бағалау туралы қорытындының негізінде ішкі сауда субъектісін қамтамасыз етудің кепіл құнын бағалауды жүргізеді және, қамтамасыз ету жеткіліксіз болған жағдайда, жобаны уәкілетті органның, қаржы агенттігінің кепілдігімен кредит беру мүмкіндігі туралы шешім қабылдау үшін банктің ішкі кредиттік саясатын іске асырушы болып табылады.
109. Оң шешім қабылданған жағдайда банк банктің ішкі кредиттік саясатын іске асыратын уәкілетті орган шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне:
кепілдік сомасының есебімен кредит беру мүмкіндігі туралы оң шешімі бар хатты;
осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес кепілдік беру туралы мәселені қарау үшін осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес өтініш-сауалнамамен бірге ішкі сауда субъектісінің жобасы бойынша банктің қаржы агенттігіне ұсынатын құжаттарының тізбесін ұсынады.
Банк құжаттарды ұсынған сәтте қаржы агенттігіне салық берешегінің жоқ екендігі туралы өзекті анықтаманың болуы талап етіледі.
Ескерту. 109-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 03.04.2026 № 159-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4) субъект внутренней торговли обращается в банк для получения кредита под гарантию;
5) банк самостоятельно в соответствии с процедурой, установленной внутренними документами банка, в срок не более 20 (двадцать) рабочих дней, рассматривает заявление субъекта внутренней торговли и принимает решение о возможности предоставления кредита;
6) в случае принятия банком положительного решения по кредиту на условиях, отраженных в письме финансового агентства о возможности гарантирования, банк направляет в финансовое агентство копии необходимых документов, включая подписанный договор банковского займа.
Финансовое агентство оформляет и подписывает договор гарантии согласно приложению 8, который направляет банку. Банк подписывает договор гарантии, обеспечивает его подписание субъектом внутренней торговли и направляет подписанный договор гарантии в финансовое агентство;
7) в случае принятия банком иного решения, не соответствующего условиям гарантии и кредита, указанным в письме финансового агентства о возможности гарантирования, процедура рассмотрения гарантирования проводится в соответствии с пунктом 105 настоящих Правил.
107. В случае принятия банком положительного решения о предоставлении кредита с гарантией финансового агентства в рамках портфельного гарантирования банк предоставляет финансовому агентству копии кредитного договора, на основании которого финансовое агентство оформляет и подписывает договор гарантии, который направляет банку. Банк подписывает договор гарантии, обеспечивает его подписание субъектом внутренней торговли и направляет подписанный договор гарантии в финансовое агентство.
108. Субъект внутренней торговли обращается в банк с заявлением на получение кредита.
Банк самостоятельно в соответствии с процедурой, установленной внутренними документами банка с момента получения заявления, в срок не более 20 (двадцать) рабочих дней рассматривает заявление субъекта внутренней торговли, проводит комплексную экспертизу проекта, анализирует представленные документы, финансовое состояние субъекта внутренней торговли, на основе представленного им заключения об оценке залогового имущества проводит оценку залоговой стоимости обеспечения субъекта внутренней торговли и, в случае недостаточности обеспечения, выносит проект на рассмотрение уполномоченного органа, реализующего внутреннюю кредитную политику банка, для принятия решения о возможности предоставления кредита под гарантию финансового агентства.
109. В случае принятия положительного решения, банк в течение 2 (два) рабочих дней со дня принятия решения уполномоченным органом, реализующим внутреннюю кредитную политику банка, предоставляет финансовому агентству:
письмо с положительным решением о возможности кредитования с расчетом суммы гарантии;
перечень документов, предоставляемых финансовому агентству банком по проекту субъекта внутренней торговли, согласно приложению 9 к настоящим Правилам, для рассмотрения вопроса о предоставлении гарантии.
На момент предоставления банком документов финансовому агентству требуется наличие актуальной справки об отсутствии налоговой задолженности.

110. Қаржы агенттігі банктен құжаттарды және ішкі сауда субъектісінен өтінішті алғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде алынған құжаттарды қарайды және жобаны кепілдік беру/бермеу туралы шешім қабылдау үшін қаржы агенттігінің уәкілетті органының қарауына шығарады.
111. Ұсынылған құжаттарға ескертулер болған жағдайда қаржы агенттігі анықталған ескертулерді немесе қосымша құжаттарды 3 (үш) жұмыс күні ішінде жою және (немесе) ақпарат беру үшін банкке жібереді. Бұл ретте қаржы агенттігі үшін көрсетілген құжаттарды қарау мерзімі қайта басталады.
Ішкі сауда субъектісінің жобасы және (немесе) ұсынылған материалдар осы Қағидалардың шарттарына сәйкес келмеген жағдайда қаржы агенттігі нақты сәйкессіздіктерді көрсете отырып, дәлелді бас тарту жібереді.
112. Қаржы агенттігі кепілдік беру туралы оң шешім қабылдаған жағдайда, қаржы агенттігі 2 (екі) жұмыс күні ішінде банкке осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кепілдік беру мүмкіндігі туралы қаржы агенттігінің шешімімен бірге алдын ала кепілдік хатын жібереді.
113. Қаржы агенттігі ішкі сауда субъектісінің жобасы бойынша теріс шешім қабылдаған жағдайда, мұндай шешім туралы хатта теріс шешімнің себебі қамтылады.
114. Кепілдік беру мүмкіндігі туралы қаржы агенттігінің оң шешімі бар хатты алғаннан кейін:
1) банк және ішкі сауда субъектісі банктік қарыз шартын, кепіл (-тер) шартын (-ын) жасасады. Банктік қарыз шартының көшірмесі қаржы агенттігіне жіберіледі.
Қаржы агенттігінің кепілдік беру мүмкіндігі туралы оң шешімі бар хатта қаржы агенттігі шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін бюджетке төленетін салықтардың (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) көлемін 10% -ға ұлғайту бойынша мәндер көрсетіледі.
Қаржы агенттігінің оң шешімі бар хатты алғаннан кейін банк кредит сомасының 50% -на дейін ішінара беруге жол береді;
2) банктен кредит шартының көшірмесін алғаннан кейін қаржы агенттігі кепілдік шартын ресімдейді және оған қол қояды, оны банкке жібереді;
3) банк кепілдік шартына қол қояды, оған ішкі сауда субъектісінің қол қоюын қамтамасыз етеді және қол қойылған кепілдік шартын қаржы агенттігіне жібереді;
4) банк қаржы агенттігінен қол қойылған кепілдік шартын алғаннан кейін ішкі сауда субъектісіне кредит беруді жүзеге асырады;
5) кепілдік беру сомасы 500 (бес жүз) миллион теңгеден асатын кепілдік беру жобалары бойынша банк тоқсан сайынғы негізде қаржы агенттігінің сұратуына сәйкес тоқсанына бір реттен артық емес жобаның қаржылық мониторингін жүргізу үшін қажетті құжаттар топтамасын ұсынады.
Ескерту. 114-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 03.04.2026 № 159-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

110. Финансовое агентство после получения документов от банка и заявления от субъекта внутренней торговли в течение 10 (десять) рабочих дней рассматривает полученные документы и выносит проект на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства для принятия решения о предоставлении/непредоставлении гарантии.
111. В случаях наличия замечаний к представленным документам, выявленные замечания или представления дополнительных документов, направляются банку финансовым агентством для устранения и (или) представления информации в течение 3 (три) рабочих дней. При этом срок рассмотрения документов, указанный для финансового агентства, возобновляется.
В случае несоответствия проекта субъекта внутренней торговли и (или) представленных материалов условиям настоящих Правил финансовое агентство направляет мотивированный отказ с указанием конкретных несоответствий.
112. В случае принятия финансовым агентством положительного решения о предоставлении гарантии, финансовое агентство в течение 2 (два) рабочих дней направляет в банк предварительное гарантийное письмо с решением финансового агентства о возможности гарантирования по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
113. В случае принятия финансовым агентством отрицательного решения по проекту субъекта внутренней торговли, письмо о таком решении содержит причину отрицательного решения.
114. После получения письма с положительным решением финансового агентства о возможности гарантирования:
1) банк и субъект внутренней торговли заключают договор банковского займа, договор (-ы) залога(-ов). Копия договора банковского займа направляется в финансовое агентство.
В письме с положительным решением финансового агентства о возможности гарантирования указываются значения по увеличению объема уплачиваемых налогов в бюджет (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) на 10% после 2 (два) финансовых лет с даты решения финансового агентства.
После получения письма с положительным решением финансового агентства банком допускается частичная выдача до 50% от суммы кредита.
2) после получения от банка копии кредитного договора, финансовое агентство оформляет и подписывает договор гарантии, который направляет в банк;
3) банк подписывает договор гарантии, обеспечивают его подписание субъектом внутренней торговли и направляют подписанный договор гарантии в финансовое агентство;
4) банк после получения из финансового агентства подписанного договора гарантии осуществляют выдачу кредита субъекту внутренней торговли;
5) по проектам гарантирования с суммой гарантии свыше 500 (пятьсот) миллионов тенге банк на ежеквартальной основе представляют пакет документов, необходимый для проведения финансового мониторинга проекта, в соответствии с запросом финансового агентства не более одного раза в квартал.

115. Портфельдік кепілдік беру кезінде банктің кредит берілгеннен кейін осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келген жағдайда күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде кепілдік шартына қол қоюына жол беріледі.
116. Осы Қағидаларды іске асыру шеңберінде қаржы агенттігіне қаражат аударуды қаржы агенттігінің арнайы шотына қаражат аударуға арналған шартқа сәйкес уәкілетті орган жүзеге асырады.
117. Жобаларға кепілдік беру үшін бюджет қаражаты жетіспеген жағдайда қаржы агенттігі уәкілетті органнан қосымша қаражат алғанға дейін жобаларға кепілдік беруді тоқтата тұрады. Осы Қағидалардың шеңберінде кепілдік шарттарының қолданысын мерзімінен бұрын тоқтату есебінен босаған қаражат болған кезде қаржы агенттігінің осы Қағидаларды іске асыру шеңберінде жобаларды кепілдендіруді қайта бастауына жол беріледі.
118. Қаржы агенттігі ағымдағы қаржы жылының республикалық бюджеті нақтыланғанға дейін уәкілетті орган бекітілген (нақтыланған) бюджет бойынша ағымдағы қаржы жылына арналған бюджеттік бағдарлама шығыстары көлемінің 10% -нан аспайтын көлемде республикалық бюджеттен қаражатты одан әрі өтеген кезде кепілдік шарттарын жасасады.
Қаржы агенттігі уәкілетті органмен келісу кезінде бюджетті кезекті нақтылау кезінде уәкілетті органның қаражатты одан әрі өтеуі үшін өтеу сомасын көрсете отырып, жасалған кепілдік шарттары туралы ай сайын әр айдың 10-күніне дейінгі мерзімде уәкілетті органды хабардар етеді.
Ағымдағы қаржы жылында республикалық бюджеттен қаражат бөлінген кезде бірінші кезекте бұрын жасалған кепілдік шарттары бойынша өтеу жүзеге асырылады, ал қалған сома жаңа жобаларға бөлінеді.
Бұрын жасалған кепілдік шарттарын өтеуге бөлінген қаражат жетіспеген жағдайда, осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес қаржы агенттігі республикалық бюджеттен қаражат толық өтелгенге дейін жобаларға кепілдік беруді тоқтата тұрады.
119. Қаржы агенттігі кредитті мақсатсыз пайдалану фактілері анықталған кезде мақсатсыз пайдаланылған кредит сомасына барабар кепілдік сомасын төмендету туралы шешім қабылдайды.
Егер ішкі сауда субъектісі төленетін салықтарды ұлғайту бойынша көрсеткіштерге қол жеткізбеген жағдайда (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) 2 жылдан кейін 10% (екі) қаржы агенттігінің уәкілетті органының шешімі қабылданған, "Қазақстанда жасалған" деген таңбасы бар азық-түлік және азық-түлікке жатпайтын тауарларды өткізу үшін, сондай-ақ объектінің аумағында азық-түлік тауарларын өткізу бойынша сауда орындары болмаған күннен бастап кепілдік шарты жойылмайды.

115. При портфельном гарантировании допускается подписание банком договора гарантии после выдачи кредита в течение 30 (тридцать) календарных дней в случае соответствия условиям настоящих Правил.
116. Перечисление средств финансовому агентству в рамках реализации настоящих Правил осуществляется уполномоченным органом в соответствии с договором на перечисление средств на специальный счет финансового агентства.
117. В случае образования недостатка бюджетных средств для гарантирования проектов, финансовое агентство приостанавливает гарантирование проектов до получения дополнительных средств от уполномоченного органа. Допускается возобновление финансовым агентством гарантирования проектов в рамках реализации настоящих Правил при наличии средств, высвободившихся за счет досрочного прекращения действия договоров гарантии в рамках настоящих Правил.
118. Финансовое агентство до уточнения республиканского бюджета текущего финансового года заключает договоры гарантии при дальнейшем возмещении средств из республиканского бюджета уполномоченным органом в объеме не более 10% от объема расходов бюджетной программы на текущий финансовый год по утвержденному (уточненному) бюджету.
Финансовое агентство уведомляет уполномоченный орган о заключенных договорах гарантии с указанием суммы возмещения ежемесячно в срок до 10-го числа каждого месяца для дальнейшего возмещения средств уполномоченным органом при очередном уточнении бюджета при согласовании с уполномоченным органом.
При выделении средств из республиканского бюджета в текущем финансовом году в первую очередь осуществляется возмещение по ранее заключенным договорам гарантии, а оставшаяся сумма распределяется на новые проекты.
В случае недостатка выделенных средств на возмещение ранее заключенных договоров гарантии, в соответствии с частью первой настоящего пункта финансовое агентство приостанавливает гарантирование проектов до полного возмещения средств из республиканского бюджета.
119. Финансовое агентство при выявлении фактов нецелевого использования кредита принимает решение о снижении суммы гарантии пропорционально сумме кредита, использованного по нецелевому назначению.
В случае, если субъектом внутренней торговли не достигнуты показатели по увеличению уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) в бюджет на 10 % после 2 (два) финансовых лет со дня принятия решения уполномоченного органа финансового агентства, отсутствии торговых мест для реализации продовольственных и непродовольственных товаров с маркировкой "Сделано в Казахстане", а также по реализации на территории объекта продовольственных товаров договор гарантии не аннулируется.

7. Банк есептеген және алушы мерзімі өткен берешек бойынша төлемеген сыйақылар субсидиялауға жатпайды.
8. Субсидиялау үшін көзделген қаражатты аударуды қаржы агенттігі Қосымшаға сәйкес нысан бойынша Субсидиялау шартына өтеу кестесіне сәйкес аванстық төлемдермен банкте/банк-төлем агентінде ашылған ағымдағы шотқа жүзеге асырады.
Ішкі сауда субъектісінің жобалары бойынша субсидиялау үшін көзделген қаражатты аударуды ішкі сауда субъектісінің кредит бойынша толық төлемді жүргізу фактісі туралы банктің хабарламасы негізінде қаржы агенттігі жүзеге асырады (негізгі борыш, субсидияланатын және субсидияланбайтын сыйақы бөлігі) не кредиттік рейтинг төмендеген және банктердің/банк-төлем агентінің қаржылық жай-күйі нашарлаған (бір немесе бірнеше жағдайдың басталуы) өзге де белгілер болған кезде субсидиялау шарттарына төлемдер кестелерін негізге ала отырып, Алушының қысқа мерзімді кезеңге арналған сыйақының субсидияланатын бөлігі бойынша алдағы міндеттемелерін жабатын төлемдермен, оның ішінде:
халықаралық рейтингтік агенттіктерден кредиттік рейтинг Standard & Poors рейтингтер шәкілі бойынша "В" деңгейінен төмен болған кезде;
К4 коэффициентінің мәні 0,4 деңгейінен төмен болған кезде;
қатарынан 2 (екі) ай бойы пруденциалдық нормативтерді бұзған кезде.
Банкте/банк-төлем агентінде жоғарыда көрсетілген көрсеткіштер түзетілген жағдайда, қаржы агенттігі субсидиялау үшін көзделген қаражатты аударуды субсидиялау шартына төлемдер кестесін ескере отырып, аванстық төлемдермен (бір рет/айына бірнеше рет) жүзеге асырады.
9. Субсидиялау мерзімінің басталуы: ____________ жыл.
10. Қаржы агенттігі осы Шартқа қол қойылғаннан кейін субсидиялар төлейді.
11. Тараптар осы Шарттың шеңберінде егер төлем күні демалыс немесе мереке күніне келген жағдайда, төлем одан кейінгі жұмыс күні жүргізіледі деп келісті.
3. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
12. Қаржы агенттігі:
1) банкте/банк-төлем агентінде ашылған ағымдағы шотты осы Шарттың талаптарында субсидиялау үшін жеткілікті сомамен уақтылы толықтыруға;
2) уәкілетті органға есеп беру мақсатында кредиттер бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау бөлігінде Қағидалардың іске асырылу мониторингін жүзеге асыруға;
3) кредиттік қаражатты мақсатсыз пайдалану және (немесе) Алушының жобасы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеу фактілері анықталған кезде, оның ішінде сот тәртібімен сыйақының төленген сомасын Алушының өтеуін қамтамасыз ету жөнінде шаралар қолдануға міндетті.

7. Субсидированию не подлежат вознаграждения, начисленные банком и не уплаченные Получателем по просроченной задолженности.
8. Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется финансовым агентством на текущий счет, открытый в банке/банке-платежном агенте, авансовыми платежами в соответствии с графиком погашений к Договору субсидирования по форме согласно Приложению.
Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, по проектам субъекта внутренней торговли, осуществляется финансовым агентством на основании уведомления банка о факте проведения субъектом внутренней торговли полной выплаты по кредиту (основной долг, субсидируемая и не субсидируемая часть вознаграждения) либо платежами, покрывающими предстоящие обязательства Получателя по субсидируемой части вознаграждения на краткосрочный период, исходя из графиков платежей к договорам субсидирования, при снижении кредитного рейтинга и иных признаков ухудшения финансового состояния банков/банка-платежного агента (наступление одного или нескольких случаев), в том числе:
при снижении кредитного рейтинга от международных рейтинговых агентств ниже уровня "В" по шкале рейтингов Standard&Poors;
при снижении значения коэффициента К4 ниже уровня 0,4;
при нарушении пруденциальных нормативов в течение 2 (двух) месяцев подряд.
В случае, исправления у банка/банка-платежного агента показателей, указанных выше, перечисление финансовым агентством средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется авансовыми платежами (однократно/несколько раз в месяц) с учетом графика платежей к договору субсидирования.
9. Начало срока субсидирования: ____________года.
10. Финансовое агентство после подписания настоящего Договора выплачивает субсидии.
11. Стороны в рамках настоящего Договора согласились, что в случае если день платежа приходится на выходной или праздничный день, платеж производится на следующий за ним рабочий день.
3. Права и обязанности Сторон
12. Финансовое агентство обязано:
1) своевременно пополнить текущий счет, открытый в банке/банке-платежного агента суммой, достаточной для субсидирования, на условиях настоящего Договора;
2) в целях предоставления отчета в уполномоченный орган осуществлять мониторинг реализации Правил в части субсидирования ставки вознаграждения по кредитам;
3) принять меры по обеспечению возмещения Получателем оплаченной суммы вознаграждения при установлении фактов нецелевого использования кредитных средств и (или) несоответствия проекта Получателя условиям Правил, в том числе в судебном порядке.

13. Қаржы агенттігі:
1) Қағидалар шеңберінде сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органнан қаражат алмаған жағдайда субсидияларды аудармауға;
2) Алушыға қаражаттың мақсатты пайдаланылуы тұрғысынан тексеру жүргізуге құқылы. Алушыдан кредиттің мақсатты пайдаланылуын растайтын құжаттар мен мәліметтерді талап етуге;
3) банктен Алушы туралы, сондай-ақ банктік қарыз шартын іске асыру туралы құжаттар мен ақпарат сұратуға және алуға;
4) банкті алдын ала жазбаша хабардар ете отырып, банк пен Алушы арасындағы банктік қарыз шартында көзделген құқықтар шеңберінде кемінде жарты жылда 1 (бір) рет Жобаны іске асыру орнына барып, жобаның және (немесе) Алушының Қағидалар талаптарына сәйкестігіне мониторингті, субсидиялау жүзеге асырылатын қаражаттың нысаналы пайдаланылуына мониторингті жүзеге асыруға;
5) есепті қалыптастыру мақсатында осы Шарттың қолданылу мерзімі ішінде Алушыдан оның қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы қажетті мәліметтерді қосымша сұратуға;
6) осы Шартта белгіленген, Тараптар үшін көзделген Алушының міндеттемелерін орындау мерзімдерінің сақталуын бақылауды жүзеге асыруға және оларды Алушының уақтылы орындауын талап етуге;
7) банкті жазбаша хабардар ете отырып, жедел қызметіне араласпай банкке барып осы Шарт міндеттемелерінің орындалуын тексеруді жүзеге асыруға;
8) осы Шартты орындау шеңберінде Алушыдан немесе банктен алынған Алушы туралы ақпаратты жарнама науқанын жүргізу кезінде, қаржы агенттігінің ресми сайтында ақпаратты орналастыру кезінде пайдалануға, сондай-ақ оны Алушының жазбаша келісімімен үшінші тұлғаларға беруге;
9) мынадай фактілерді анықтау негізінде субсидиялауды тоқтату:
субсидиялау жүзеге асырылатын кредитті мақсатсыз пайдалану, бұл ретте субсидиялау кредиттік қаражатты мақсатсыз пайдалану сомасына барабар тоқтатыла тұрады;
жобаның және/немесе Алушының Қағидалардың талаптарына және/немесе қаржы агенттігінің уәкілетті органының шешіміне сәйкес келмеуі;
төтенше жағдайдың/жағдайдың қолданылуы кезеңінде туындаған жағдайларды қоспағанда, Алушы банктік қарыз шартына/субсидиялау шартына төлем кестесіне сәйкес банк алдындағы төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелерді қатарынан 3 (үш) ай бойы орындамаған;
Алушының шоттарындағы ақшаға тыйым салу (талап қою талаптарын толық көлемде қамтамасыз ететін шотта ақша жеткілікті болған жағдайда талап қоюды қамтамасыз ету жөніндегі шаралар ретінде шоттардағы ақшаға тыйым салуды қоспағанда) және/немесе Алушының шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру;

13. Финансовое агентство вправе:
1) не перечислять субсидии в случае неполучения средств от уполномоченного органа в области регулирования торговой деятельности в рамках Правил;
2) проводить проверки Получателя на предмет целевого использования средств. Требовать от Получателя документы и сведения, подтверждающие целевое использование кредита;
3) запрашивать и получать от банка документы и информацию о Получателе, а также о реализации договора банковского займа;
4) с предварительным письменным уведомлением банка осуществлять мониторинг соответствия проекта и (или) Получателя условиям Правил, мониторинг целевого использования средств, по которому осуществляется субсидирование, с выездом на место реализации Проекта в рамках прав, предусмотренных в договоре банковского займа между банком и Получателем, не реже 1 (одного) раза в полугодие;
5) дополнительно запрашивать у Получателя необходимые сведения о результатах его финансово-хозяйственной деятельности в течение срока действия настоящего Договора в целях формирования отчета;
6) осуществлять контроль за соблюдением сроков исполнения обязательств Получателя, установленных настоящим Договором, предусмотренных для Сторон, и требовать их своевременного исполнения Получателем;
7) осуществлять проверку исполнения обязательств настоящего Договора с выездом в банк без вмешательства в их оперативную деятельность с письменного уведомления банка;
8) использовать информацию о Получателе, полученную от Получателя или банка в рамках исполнения настоящего Договора, при проведении рекламной кампании, при размещении информации на официальном сайте финансового агентства, а также передавать ее третьим лицам с письменного согласия Получателя;
9) прекратить субсидирование на основании выявления следующих фактов:
нецелевого использования кредита, по которому осуществляется субсидирование, при этом субсидирование приостанавливается пропорционально сумме нецелевого использования кредитных средств;
несоответствия проекта и/или Получателя условиям Правил и/или решению уполномоченного органа финансового агентства;
неисполнения Получателем в течение 3 (трех) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед банком согласно графику платежей, к договору банковского займа/договору субсидирования, за исключением случаев, возникших в период действия чрезвычайного положения/ситуации;
ареста денег на счетах Получателя (за исключением наложения ареста денег на счетах в качестве мер по обеспечению иска, при условии достаточности денег на счете, в полном объеме обеспечивающих исковые требования) и/или приостановления расходных операций по счету Получателя;

8) осы Қағидалардың іске асырылуына мониторинг жүргізу мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетінен Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салық құпиясы болып табылатын мынадай мәліметтерді алуға қаржы агенттігіне келісім беруге өтініш беруге:
жылдық жиынтық табыс туралы;
қызметкерлердің есептелген табыстары (еңбекақы төлеу қоры) туралы;
қызметкерлердің саны туралы (адам);
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 18 қыркүйектегі "Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының кейбір мәселелері" № 403 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9756 болып тіркелген) сәйкес салықтар бөлінісінде түсімдер туралы (1 санат).
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 03.04.2026 № 159-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Алушы:
1) қаржы агенттігінен сыйақының субсидияланатын ставкасы бөлігінде банкке субсидиялар төлеуді талап етуге;
2) субсидиялау шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 75 (жетпіс бес) күннен кешіктірмей банкке субсидиялау шартының қолданылу мерзімін ұзартуға өтінім беруге;
16. Банк:
1) осы Шарт жасалғаннан кейін осы Шарттың бүкіл қолданылу мерзіміне Алушының кредиті бойынша сыйақы ставкасын ұлғайтпауға;
2) осы Шарт Қағидаларда көзделген мерзімдерде уақтылы жасалмаған жағдайда қаржы агенттігін кідірту себептерін түсіндіре отырып, ресми хатпен хабардар етуге;
3) қаржы агенттігінің тиісті хабарламасы негізінде Алушының жобасы бойынша субсидиялар сомасын қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан ай сайын есептен шығаруды жүзеге асыруға, бұл ретте банктің қаржы агенттігінің шоттарындағы қаражаттың жалпы ағымдағы қалдықтарынан субсидияларды есептен шығаруға құқығы жоқ. Сыйақы ставкасының субсидияланатын бөлігін өтеу үшін субсидиялар сомасы Алушы кредит бойынша жоспарлы төлемді нақты өтеген күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн өткен соң қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан есептен шығарылған жағдайда, банк қаржы агенттігінің талабы бойынша қаржы агенттігіне 50 (елу) айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі - МО) мөлшерінде айыппұл төлейді ТП);
4) Алушы кредит бойынша төлемді уақтылы өтемеген, оның ішінде сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бөлігін уақтылы өтемеген немесе Алушы қатарынан 3 (үш) ай ішінде банк алдындағы төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелерін орындамаған жағдайда қаржы агенттігін 2 (екі) жұмыс күні ішінде хабардар етуге міндетті. Бұл ретте банк Алушы берешекті өтегенге дейін сыйақы ставкасының субсидияланатын бөлігін өтеу үшін қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан қаражатты есептен шығармайды.

8) для целей ведения мониторинга реализации настоящих Правил представить заявление на предоставление согласия финансовому агентству на получение от Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан следующие сведения, являющиеся налоговой тайной в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан:
о совокупном годовом доходе;
о начисленных доходах работников (фонд оплаты труда);
о численности работников (человек);
о поступлениях в разрезе налогов (1 категория) в соответствии с Приказом Министра финансов Республики Казахстан от 18 сентября 2014 года № 403 "Некоторые вопросы Единой бюджетной классификации Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9756).
15. Получатель вправе:
1) требовать от финансового агентства выплаты субсидий банку в части субсидируемой ставки вознаграждения;
2) подать заявку на продление срока действия договора субсидирования в банк не позднее 75 (семидесяти пяти) календарных дней до истечения срока действия договора субсидирования;
16. Банк обязан:
1) после заключения настоящего Договора, не увеличивать ставку вознаграждения по кредиту Получателя на весь срок действия настоящего Договора;
2) в случае несвоевременного заключения настоящего Договора в сроки, предусмотренные в Правилах, уведомить финансовое агентство официальным письмом с разъяснением причин задержки;
3) осуществлять ежемесячное списание с текущего счета финансового агентства суммы субсидий по проекту Получателя на основании соответствующего уведомления финансового агентства, при этом банк не имеет права списывать субсидии с общих текущих остатков средств на счетах финансового агентства. В случае списания сумм субсидий с текущего счета финансового агентства для погашения субсидируемой части ставки вознаграждения по истечению 30 (тридцати) календарных дней со дня фактического погашения Получателем планового платежа по кредиту, банк по требованию финансового агентства уплачивает финансовому агентству штраф в размере 50 (пятьдесят) месячных расчетных показателей (далее - МРП);
4) уведомлять финансовое агентство в течение 2 (двух) рабочих дней в случае несвоевременного погашения Получателем платежа по кредиту, в том числе несвоевременного погашения не субсидируемой части ставки вознаграждения или неисполнения Получателем в течение 3 (трех) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед банком. При этом банк не производит списание средств с текущего счета финансового агентства для погашения субсидируемой части ставки вознаграждения до погашения задолженности Получателем.

Осы тармақшада көзделген жағдайлар басталған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн өткен соң хабарлама/хабарлама жасалмаған жағдайда банк қаржы агенттігінің талап етуі бойынша қаржы агенттігіне 50 (елу) АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді;
5) Алушының кредиті бойынша негізгі борыш ішінара/толық мерзімінен бұрын өтелген жағдайда 2 (екі) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігін хабардар етуге міндетті. Алушы негізгі борышты ішінара/толық мерзімінен бұрын өтеген күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн өткен соң хабарламаған/хабарламаған жағдайда банк қаржы агенттігінің талабы бойынша қаржы агенттігіне 50 (елу) АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді.
Банк/банк-төлем агенті 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне Алушының кредиті бойынша негізгі борышты ішінара/толық мерзімінен бұрын өтеген жағдайда және Алушының кредиті бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау тоқтатылған жағдайда өзара есеп айырысуларды салыстыру актісін ұсынуға міндетті. Бұл ретте банк салыстырып тексеру актісінде субсидияларды нақты есептен шығару сомасы мен күнін көрсетеді, ал қаржы агенттігі субсидияларды аудару сомасы мен күнін көрсетеді.
6) Алушы субсидиялар сомасын дербес төлеген жағдайда, кейіннен қаржы агенттігі қаражатты өтеген кезде, қаржы агенттігінің хабарламасы негізінде субсидиялардың тиісті сомасын есептен шығаруды жүргізуге және Алушының ағымдағы шотына есептеуге;
7) қаржы агенттігіне сұрау салу бойынша Алушының субсидияланатын кредитінің төлем тәртібіне қатысты деректерді беруге;
8) жобаның мониторингін жүргізу үшін қажетті құжаттарды ұсынуға, қаржы агенттігімен және Алушымен мониторингтік есептерге қол қоюға;
9) осы Шарттың талаптарын орындауға ықпал етуге қабілетті барлық мән-жайлар туралы қаржы агенттігін уақтылы хабардар етуге;
10) осы Шарттың қолданылу мерзімі ішінде қаржы агенттігінің келісімінсіз кредит сомасын және (немесе) кредит бойынша номиналды сыйақы ставкасын өзгертпеуге;
11) қаржы агенттігінің уәкілетті органы қолданыстағы кредитті субсидиялау туралы шешім қабылдаған жағдайда, Қағидаларда көзделген банк тарапынан алынуы мүмкін комиссияларды қоспағанда, Алушыға ағымдағы қаржы жылында бұрын алынған комиссияларды, алымдарды және (немесе) өзге де төлемдерді өтеуге міндетті. Бұл ретте осы комиссиялар, алымдар және/немесе өзге де төлемдер Алушыға бірінші Шартқа барлық тараптар нақты қол қойған күннен бастап 3 (үш) ай ішінде өтелуге тиіс. Банк алушыға ағымдағы жылы алынған комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді Шарттың осы тармағында көрсетілген мерзімдерде уақтылы өтемеген жағдайда, банк қаржы агенттігіне 50 (елу) АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді;

В случае неуведомления/уведомления по истечению 30 (тридцати) календарных дней со дня наступления случаев, предусмотренных настоящим подпунктом, банк по требованию финансового агентства уплачивает финансовому агентству штраф в размере 50 (пятьдесят) МРП;
5) уведомлять финансовое агентство в течение 2 (двух) рабочих дней в случае частичного/полного досрочного погашения основного долга по кредиту Получателя. В случае неуведомления/уведомления по истечении 30 (тридцати) календарных дней со дня частичного/полного досрочного погашения Получателем основного долга, банк по требованию финансового агентства уплачивает финансовому агентству штраф в размере 50 (пятьдесят) МРП.
Банк/банк-платежный агент в течение 7 (семи) рабочих дней обязан представить финансовому агентству акт сверки взаиморасчетов в случае частичного/полного досрочного погашения основного долга по кредиту Получателя и в случае прекращения субсидирования части ставки вознаграждения по кредиту Получателя. При этом банк в акте сверки указывает суммы и даты фактического списания субсидий, а финансовое агентство указывает суммы и даты перечисления субсидий.
6) в случае уплаты Получателем суммы субсидий самостоятельно, в последующем, при возмещении средств финансовым агентством, производить списание соответствующей суммы субсидий на основании уведомления финансового агентства и зачислять на текущий счет Получателя;
7) по запросу предоставлять финансовому агентству данные касательно платежной дисциплины субсидируемого кредита Получателя;
8) предоставлять необходимые документы для проведения мониторинга проекта, подписывать мониторинговые отчеты с финансовым агентством и Получателем;
9) своевременно извещать финансовое агентство обо всех обстоятельствах, способных повлиять на выполнение условий настоящего Договора;
10) не изменять сумму кредита и (или) номинальную ставку вознаграждения по кредиту без согласования с финансовым агентством, в течение срока действия настоящего Договора;
11) в случае принятия уполномоченным органом финансового агентства решения о субсидировании действующего кредита, возместить Получателю в текущем финансовом году ранее полученные комиссии, сборы и (или) иные платежи, за исключением возможных к взиманию комиссий со стороны банка, предусмотренных Правилами. При этом данные комиссии, сборы и/или иные платежи подлежат возмещению Получателю в течение 3 (трех) месяцев с фактической даты подписания всеми сторонами первого Договора. В случае несвоевременного возмещения банком получателю, полученных в текущем году комиссий, сборов и/или иных платежей, в сроки, указанные в настоящем пункте Договора, банк уплачивают финансовому агентству штраф в размере 50 (пятьдесят) МРП;

12) кредит бойынша негізгі борышты мерзімінен бұрын ішінара/толық өтеген жағдайда, Алушы кредит бойынша негізгі борышты мерзімінен бұрын ішінара/толық өтеу фактісі туралы қаржы агенттігін хабардар етуге міндетті.
Алушының кредиті бойынша негізгі борыш ішінара мерзімінен бұрын өтелген жағдайда банк банктік қарыз шартына қосымша келісім жасасқан кезде қаржы агенттігіне ішінара өтеу күнінен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде төлемдерді өтеу кестесін өзгерте отырып, субсидиялау шартына тиісті қосымша келісімді қоса бере отырып, банктік қарыз шартына қосымша келісімнің көшірмесін жібереді негізгі борыш;
13) қаржы агенттігінен субсидиялар сомасын атаулы аудару туралы хабарлама алынбаған жағдайда Алушыны сыйақы ставкасын толық көлемде өтеу туралы хабардар етуге міндетті.
Банк:
1) қаржы агенттігінен осы Шарттың шеңберінде көзделген субсидияларды уақтылы аударуды талап етуге;
2) Субсидиялау қағидаларының 83-тармағында белгіленген фактілер негізінде қолданыстағы кредит бойынша субсидиялау тоқтатылған жағдайда Алушыға бұрын қолданылған қаржыландыру шарттарын (оның ішінде сыйақы мөлшерлемесін, комиссияларды, алымдарды және (немесе) өзге де төлемдерді) белгілеуге міндетті.
3) қолданыстағы кредит бойынша субсидиялау мерзімі аяқталған жағдайда, Алушы бұрын төлеген және банк қайтарған комиссияларды, қолданыстағы кредит бойынша алымдарды және (немесе) өзге де төлемдерді қоспағанда, Алушыға қаржыландырудың бұрын қолданылған шарттарын белгілеу.
4. Алушының куәландыруы мен кепілдіктері
17. Осы Шартқа қол қою арқылы Алушы:
Алушы және оның аффилиирленген тұлғалары, қатысушылары немесе акционерлері, бенефициарлық меншік иелері осы Шарт жасалған күні қандай да бір халықаралық санкцияларда болмайды, сондай-ақ Шарттың бүкіл қолданысы ішінде Алушының қызметі осындай санкцияларды бұзуға және/немесе айналып өтуге бағытталмайды;
осы Шарттың қолданылу кезеңінде тауарлардың жекелеген түрлерін Еуразиялық экономикалық одақ елдерінің аумағына экспорттауға тыйым салуды белгілеген елдер шығарылған елі болып табылатын тауарларды әкетуді жүзеге асырмауға міндетті. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі қалыптастыратын және жариялайтын Тауарлар тізбесіне сәйкес ресми интернет-ресурста www.traderadar.kz.
18. 17-тармақта көрсетілген фактілер анықталған кезде қаржы агенттігі осы Шартқа қол қойылған сәттен бастап субсидиялауды тоқтатады.
5. Шарттың қолданылу мерзімі
19. Осы Шарт субсидиялау мерзімінің басталуын ескере отырып, оған Тараптар қол қойған күннен бастап күшіне енеді және 20 ___ жылғы _____________ бойынша, ал орындалмаған міндеттемелер бөлігінде олар толық орындалғанға дейін қолданылады.

12) в случае частичного/полного досрочного погашения основного долга по кредиту Получателем уведомить финансовое агентство о факте частичного/полного досрочного погашения основного долга по кредиту.
В случае частичного досрочного погашения основного долга по кредиту Получателя, банк при заключении дополнительного соглашения к договору банковского займа, направляет финансовому агентству копию дополнительного соглашения к договору банковского займа с приложением соответствующего дополнительного соглашения к договору субсидирования с изменением графика погашения платежей в течение 7 (семи) рабочих дней с даты частичного погашения основного долга;
13) в случае неполучения уведомления об адресном перечислении сумм субсидий от финансового агентства, уведомить Получателя о погашении ставки вознаграждения в полном объеме.
Банк вправе:
1) требовать от финансового агентства своевременного перечисления субсидий, предусмотренных в рамках настоящего Договора;
2) в случае прекращения субсидирования по действующему кредиту на основании фактов, установленных пунктом 83 Правил субсидирования установить Получателю ранее действовавшие условия финансирования (в том числе ставку вознаграждения, комиссии, сборы и (или) иные платежи).
3) в случае завершения срока субсидирования по действующему кредиту установить Получателю ранее действовавшие условия финансирования, за исключением ранее уплаченных Получателем и возвращенных банком комиссии, сборов и (или) иных платежей по действующему кредиту.
4. Заверения и гарантии Получателя
17. Подписанием настоящего Договора, Получатель заверяет и гарантирует:
Получатель и его аффилированные лица, участники или акционеры, бенефициарные собственники не находятся под какими-либо международными санкциями на дату заключения настоящего Договора, а также, что деятельность Получателя в течение всего действия Договора не будет направлена на нарушение и/или на обход таких санкций;
в период действия настоящего Договора не осуществлять вывоз товаров, страной происхождения которых являются страны, установившие запрет на экспорт отдельных видов товаров на территорию стран Евразийского экономического союза. Согласно Перечню товаров, который формируется и публикуется Министерством торговли и интеграции Республики Казахстан в открытом доступе на официальном интернет-ресурсе www.traderadar.kz.
18. При выявления указанных фактов в пункте 17 финансовое агентство прекращает субсидирование с момента подписания настоящего Договора.
5. Срок действия Договора
19. Настоящий Договор вступает в силу с даты его подписания Сторонами, с учетом начала срока субсидирования и действует по _____________ 20___ года, а в части неисполненных обязательств - до их полного исполнения.

20. Осы Шартты қаржы агенттігі субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылдаған жағдайда, осы Шарттың 13-тармағының 9) тармақшасында көзделген фактілер анықталған кезде біржақты тәртіппен бұзады.
6. Жауапкершілік
21. Тараптар осы Шарт бойынша осы Шарттан туындайтын міндеттемелерді орындамағаны және (немесе) тиісінше орындамағаны үшін осы Шартқа және Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жауапты болады.
22. Кредиттi уақтылы және толық қайтару және сыйақының субсидияланбайтын ставкасының бiр бөлiгiн өтеу жөнiндегi мiндеттемелердi тиiсiнше орындамағаны үшiн Алушы Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына және банктiк заем шартына сәйкес банк алдындағы барлық жауапкершiлiкте болады. Бұл ретте мұндай жауапкершілікті ешқандай жағдайда қаржы агенттігіне жүктеуге болмайды.
7. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары
23. Егер еңсерілмейтін күштің, яғни төтенше және осы жағдайларда еңсерілмейтін жағдайлардың (дүлей құбылыстар, әскери іс-қимылдар, форс-мажорлық жағдайлар) салдарынан орындау мүмкін болмаса, Тараптар осы Шарт бойынша өз міндеттерін орындамағаны не тиісінше орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
24. Еңсерілмейтін күш, яғни төтенше және еңсерілмейтін мән-жайлар туындаған кезде осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындау мүмкін болмаған Тарап туындаған кезден бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде екінші Тарапты осындай мән-жайлар туралы уақтылы хабардар етеді. Бұл ретте форс-мажорлық жағдайлардың сипаты, әрекет ету кезеңі, басталу фактісі уәкілетті мемлекеттік органдардың тиісті құжаттарымен расталады.
25. Уақтылы хабарлау болмаған кезде Тарап екінші Тарапқа хабарламаудан немесе уақтылы хабарламаудан келтірілген зиянды өтейді.
26. Еңсерілмейтін күштің, яғни төтенше және еңсерілмейтін жағдайлардың басталуы осы Шарттың орындалу мерзімін олардың қолданылу кезеңіне ұзартуды туындатады.
27. Егер мұндай мән-жайлар қатарынан 3 (үш) айдан астам жалғасатын болса, онда Тараптардың кез келгені осы Шарт бойынша міндеттемелерді одан әрі орындаудан бас тартуға құқылы.
8. Дауларды шешу
28. Осы Шартты орындауға байланысты туындаған қандай да бiр дау жағдайында Тараптардың кез келгенi келiссөздер жолымен барлық дауларды реттеу үшiн күш-жiгер жұмсайды.
29. Егер туындаған дауды келіссөздер жолымен шешу мүмкін болмаса, осы дау және оған қатысты өзге де мәселелер Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес шешіледі және реттеледі.

20. Настоящий Договор, расторгается в одностороннем порядке финансовым агентством в случае принятия решения о прекращении субсидирования, при выявлении фактов, предусмотренных подпунктом 9) пункта 13 настоящего Договора.
6. Ответственность
21. Стороны по настоящему Договору несут ответственность за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из настоящего Договора, в соответствии с настоящим Договором и гражданским законодательством Республики Казахстан.
22. Всю ответственность перед банком за ненадлежащее исполнение обязательств по своевременному и полному возврату кредита и погашению части не субсидируемой ставки вознаграждения несет Получатель в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан и договором банковского займа. При этом такая ответственность ни при каких условиях не может быть возложена на финансовое агентство.
7. Обстоятельства непреодолимой силы
23. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение, либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей по настоящему Договору, если невозможность исполнения оказалось вследствие непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых при данных условиях обстоятельствах (стихийные явления, военные действия, форс-мажорные обстоятельства).
24. При наступлении непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых обстоятельств Сторона, для которой создалась невозможность исполнения ее обязательств по настоящему Договору, своевременно в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента наступления извещает другую Сторону о таких обстоятельствах. При этом характер, период действия, факт наступления форс-мажорных обстоятельств подтверждаются соответствующими документами уполномоченных государственных органов.
25. При отсутствии своевременного извещения, Сторона возмещает другой Стороне вред, причиненный неизвещением или несвоевременным извещением.
26. Наступление непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых обстоятельств вызывает увеличение срока исполнения настоящего Договора на период их действия.
27. Если такие обстоятельства продолжаются более 3 (трех) месяцев подряд, то любая из Сторон вправе отказаться от дальнейшего исполнения обязательств по настоящему Договору.
8. Разрешение споров
28. В случае какого-либо спора, возникшего в связи с исполнением настоящего Договора, любая из Сторон предпринимает усилия для урегулирования всех споров путем переговоров.
29. Если возникший спор не удается разрешить путем переговоров, данный спор и иные, относящиеся к нему вопросы, разрешаются и регулируются в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.

9. Құпиялылық
30. Осымен Тараптар осы Шарттың талаптарына қатысты ақпарат, банк құпиясы, сондай-ақ осы Шартты жасасу және орындау барысында өздері алған қаржылық, коммерциялық және өзге де ақпарат құпия болып табылатынына және осы Шартта тікелей көзделген жағдайларды қоспағанда, үшінші тұлғаларға жария етуге жатпайтынына келіседі.
31. Тараптың құпия ақпаратты үшінші тұлғаларға беруі, жариялауы немесе өзгеше жария етуі осы Шартта, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтық және кәсіпкерлік заңнамасында тікелей көзделген жағдайларда мүмкін болады.
32. Тараптар осы Шарттың болуы мен талаптарының құпиялылығын сақтау үшін барлық қажетті шараларды, оның ішінде құқықтық сипаттағы шараларды қабылдайды. Тараптардың лауазымды адамдары мен қызметкерлеріне осы Шартты іске асыру барысында алынған мәліметтерді жария етуге не үшінші тұлғаларға беруге тыйым салынады.
33. Тараптардың кез келгені осы Шарттың талаптарын бұза отырып, құпия ақпаратты жария еткен не таратқан жағдайда кінәлі Тарап Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген жауаптылықта болады.
10. Қорытынды ережелер
34. Осы Шартқа қол қою арқылы Алушы қаржы агенттігіне:
1) қаржы агенттігінің мүдделі үшінші тұлғаларға субсидиялау жүзеге асырылатын кредит бойынша осы Шарт шеңберінде алынған ақпарат пен құжаттарды, оның ішінде банк және коммерциялық құпияны Алушының алдын ала жазбаша келісімінсіз ұсынуы;
2) қаржы агенттігінің бұқаралық ақпарат құралдарында Алушының атауын, жоба іске асырылатын өңірдің атауын, Алушының жобасының атауы мен сипаттамасын, сондай-ақ саланы жариялауы.
35. Алушы қаржы агенттігіне мыналарды мәлімдейді және кепілдік береді:
1) осы Шартта көрсетілген растаулар мен кепілдіктер дұрыс және шындыққа сәйкес келеді;
2) қаржы агенттігі көрсетілген растаулар мен кепілдіктердің жарамдылығын тексеруге міндетті емес;
3) Алушыға оның бизнесіне, қаржылық жағдайына, активтеріне және өз міндеттемелеріне жауап беру қабілетіне теріс әсер ететін жағдайлар туралы белгісіз.
36. Осы Шарттың ережелері өзгертілуі және (немесе) толықтырылуы мүмкін. Осы Шартта көзделген жағдайларды қоспағанда, Тараптардың келісімі бойынша жазбаша нысанда жасалған және Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойған өзгерістер мен толықтырулар ғана Тараптар үшін жарамды және міндетті болып танылады.

9. Конфиденциальность
30. Настоящим Стороны соглашаются, что информация, касающаяся условий настоящего Договора, банковская тайна, а также финансовая, коммерческая и иная информация, полученная ими в ходе заключения и исполнения настоящим Договором, является конфиденциальной и не подлежит разглашению третьим лицам за исключением случаев, прямо предусмотренных в настоящем Договоре.
31. Передача конфиденциальной информации третьим лицам, опубликование или иное ее разглашение Стороной возможны в случаях, прямо предусмотренных настоящим Договором, а также гражданским и предпринимательским законодательством Республики Казахстан.
32. Стороны принимают все необходимые меры, в том числе правового характера, для сохранения конфиденциальности наличия и условий настоящего Договора. Должностным лицам и работникам Сторон запрещается разглашение либо передача третьим лицам сведений, полученных в ходе реализации настоящего Договора.
33. В случае разглашения либо распространения любой из Сторон конфиденциальной информации в нарушение требований настоящего Договора, виновная Сторона будет нести ответственность, предусмотренную гражданским законодательством Республики Казахстан.
10. Заключительные положения
34. Подписанием настоящего Договора Получатель предоставляет согласие финансовому агентству на:
1) предоставление финансовым агентством заинтересованным третьим лицам информации и документов, полученных в рамках настоящего Договора по кредиту, по которому осуществляется субсидирование, в том числе банковской и коммерческой тайны, без предварительного письменного согласия Получателя;
2) опубликование финансовым агентством в средствах массовой информации наименования Получателя, наименования региона, в котором реализуется проект, наименования и описания проекта Получателя, а также отрасли.
35. Получатель заявляет и гарантирует финансовому агентству следующее:
1) заверения и гарантии, указанные в настоящем Договоре, правдивы и соответствуют действительности;
2) финансовое агентство не обязано проверять действительность указанных заверений и гарантий;
3) Получателю неизвестно ни о каких обстоятельствах, которые оказывают негативный эффект на его бизнес, его финансовое положение, активы и способность отвечать по своим обязательствам.
36. Положения настоящего Договора могут быть изменены и (или) дополнены. Действительными и обязательными для Сторон признаются только те изменения и дополнения, которые составлены по согласию Сторон в письменной форме и подписаны уполномоченными представителями Сторон, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Договором.

37. Осы Шарт Тараптардың әрқайсысы үшін қазақ және орыс тілдерінде () данадан қазақ және орыс тілдерінде бірдей данада жасалды, олардың әрқайсысының заңды күші бірдей. Осы Шарттың мемлекеттік және орыс тілдеріндегі мәтіндері арасында әртүрлі оқылулар туындаған жағдайда Тараптар орыс тіліндегі мәтінді басшылыққа алады.
38. Осы Шартта көзделмеген барлық өзге жағдайларда Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
10. Тараптардың заңды мекенжайлары, банк деректемелері және қолдары
Қаржы агенттігі "Даму"
кәсіпкерлікті дамыту қоры"
акционерлік қоғамы
_________________
мөр орны
(ол болған жағдайда)
Банк ________________
мөр орны
(ол болған жағдайда)
Алушы ________________
мөр орны
(ол болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
____________ қаласы
____________көшесі
телефоны__________
БСН _____________
ЖСК KZ__________
БСК______________
КБЕ ______________
Қазақстан Республикасы
____________ қаласы
____________көшесі
телефоны___________
БСН ______________
ЖСК KZ___________
БСК ______________
КБЕ ______________
Қазақстан Республикасы
____________ қаласы
____________көшесі
телефоны________
БСН____________
Сыйақы мөлшерлемесінің
бір бөлігін субсидиялау
шартына
қосымша
Нысан
Субсидиялау шартының өтеу графигі Сәйкестендіру коды: (IBAN форматындағы бірегей 20 таңбалы код)
Негізгі борышты өтеу күні
Негізгі борыштың қалдық сомасы
Негізгі борышты өтеу сомасы
Қаржы агенттігі төлейтiн сыйақы сомасы
Алушы төлейтiн сыйақы сомасы
Есептелген сыйақы сомасының жиыны
Қаржы агенттігі
"Даму" кәсіпкерлікті
дамыту қоры"
акционерлік қоғамы
Банк
Алушы
____________________
мөрдің орны
(ол болған жағдайда)
____________________
мөрдің орны
(ол болған жағдайда)
__________________
мөрдің орны
(ол болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
____________ қаласы
____________көшесі
телефоны___________
БСН _____________
ЖСК KZ__________
БСК______________
КБЕ ______________
Қазақстан Республикасы
____________ қаласы
____________көшесі
телефоны___________
БСН ______________
ЖСК KZ___________
БСК ______________
КБЕ ______________
Қазақстан Республикасы
____________ қаласы
____________көшесі
телефоны___________
БСН _____________
Ішкі сауда субъектілеріне
жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік
қолдау шараларын көрсету
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Өңірлік үйлестірушіге/уәкілетті органға _________________ бастап _______________ дейінгі аралықтағы кезең үшін субсидиялау туралы есеп
Банктің компанияның атауы
Кәсіпкер өтініш жасаған орын
Кәсіпкердің атауы
Банктік қарыз шартының (бұдан әрі – БҚШ) (транш)
БҚШ (транш) күні
Кредит (транш) сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
Кредит (транш) бойынша сыйақы мөлшерлемесі
Субсидиялау шартының нөмірі
Субсидиялау шартының күні
Кезең ішінде Қаржы агенттігі аударған субсидиялар сомасы, теңге
Кезең ішінде есептен шығарылған субсидиялар сомасы, теңге
7
8
9
10
11
Жүктеу
Ескертпе:
*Айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредиттерді/микрокредиттерді субсидиялау жобалары бойынша өңірлік үйлестірушіге/уәкілетті органға субсидиялау туралы есеп ұқсас нысан бойынша жеке ұсынылады.
Ішкі сауда субъектілеріне
жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік
қолдау шараларын көрсету
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
"__________________"
акционерлік қоғамына
Алдын ала кепілдік хат
Кредиттер/қаржылық лизинг бойынша кепілдік беру қағидаларының
(бұдан әрі – Кепілдік беру қағидалары)/Басым жобаларға кредит беру және
қаржылық лизинг тетігінің (бұдан әрі – тетік) ___________ бағытын іске асыру
шеңберінде "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі –
Қаржы агенттігі) "___________________" жеке кәсіпкерінің/жауапкершілігі
шектеулі серіктестігінің/акционерлік қоғамының (бұдан әрі – ЖК/ЖШС/АҚ)
"_____" __________ жобасы бойынша Қаржы агенттігінің кепілдік беру туралы
өтінімін қарап, мақұлдағанын хабарлаймыз.
Қаржы агенттігі "_______________" ЖК/ЖШС/АҚ "_____________________"
___________ жобасы бойынша мынадай талаптармен кепілдік беруге әзір:

37. Настоящий Договор составлен в ( ) идентичных экземплярах на казахском и русском языках по ( ) экземпляру на казахском и русском языках для каждой из Сторон, каждый из которых имеет равную юридическую силу. В случае возникновения разночтений между текстами настоящего Договора на государственном и русском языках, Стороны руководствуются текстом на русском языке.
38. Во всем ином, не предусмотренном настоящим Договором, Стороны руководствуются действующим законодательством Республики Казахстан.
10. Юридические адреса, банковские реквизиты и подписи Сторон
Финансовое агентство акционерное общество
"Фонд развития предпринимательства "Даму"
______________________________________
место печати (при наличии)
Банк ____________________
место печати (при наличии)
Получатель __________________
место печати (при наличии)
Республика Казахстан
город ______________________
улица ______________________
телефон ____________________
БИН _______________________
ИИК KZ ____________________
БИК _______________________
КБЕ _______________________
Республика Казахстан
город ___________________
улица ___________________
телефон _________________
БИН ____________________
ИИК KZ _________________
БИК ____________________
КБЕ ____________________
Республика Казахстан
город __________________
улица __________________
телефон ________________
БИН ___________________
Приложение
к Договору субсидирования
части ставки вознаграждения
Форма
График погашений к Договору субсидирования Идентификационный код:
(уникальный 20-ти значный код в формате IBAN)
Дата погашения основного долга
Сумма остатка основного долга
Сумма погашения основного долга
Сумма вознаграждения, оплачиваемая финансовым агентством
Сумма вознаграждения, оплачиваемая Получателем
Итого сумма начисленного вознаграждения
Финансовое агентство акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму"
Банк
Получатель
________________________
место печати (при наличии)
________________________
место печати (при наличии)
_______________________
место печати (при наличии)
Республика Казахстан
город _____________
улица _____________
телефон ___________
БИН ______________
ИИК KZ ___________
БИК ______________
КБЕ ______________
Республика Казахстан
город _____________
улица _____________
телефон____________
БИН ______________
ИИК KZ ___________
БИК ______________
КБЕ ______________
Республика Казахстан
город ______________
улица ______________
телефон ____________
БИН _______________
Приложение 6
к Правилам оказания субъектам
внутренней торговли меры
государственной поддержки
частного предпринимательства
Форма
Отчет о субсидировании в уполномоченный орган за период
с ____________ по _____________
Наименование банка
Место обращения субъекта внутренней торговли
Наименование субъекта внутренней торговли
Номер договора банковского займа (далее - ДБЗ) (транша)
Дата ДБЗ (транша)
Сумма кредита (транша)
1
2
3
4
5
6
Ставка вознаграждения по кредиту (траншу)
Номер договора субсидирования
Дата договора субсидирования
Сумма субсидий, перечисленная финансовым агентством за период, тенге
Сумма субсидий, списанная за период, тенге
7
8
9
10
11
Примечание:
*По проектам субсидирования кредитов, направленных на пополнение оборотных средств, отчет о субсидировании в уполномоченный орган представляется отдельно по аналогичной форме.
Приложение 7
к Правилам оказания субъектам
внутренней торговли меры
государственной поддержки
частного предпринимательства
Форма
В акционерное общество
"_____________________"
Предварительное гарантийное письмо
В рамках реализации Правил оказания субъектам внутренней торговли меры
государственной поддержки частного предпринимательства (далее - Правила)
сообщаем, что акционерное общество "Фонд развития предпринимательства
"Даму" (далее - финансовое агентство) рассмотрело и одобрило заявку
индивидуального предпринимателя/товарищества с ограниченной ответственностью
/акционерного общества (далее - ИП/ТОО/АО) "_________________________"
о предоставлении гарантии финансового агентства по проекту:
_________________________ "________________________________________".
Финансовое агентство готово предоставить гарантию за ИП/ТОО/АО
"__________________________________" по проекту: ____________________
"_________________________" на следующих условиях:

1) кепілдік сомасы: __________________ (_________________________)
теңге, бұл кредит сомасының _______ %-ын құрайды;
2) кепілдік мерзімі __________________;
3) кепілдік берудің өзге де шарттары Қағидалардың талаптарына сәйкес жасалған
кепілдік шартымен реттеледі;
*талаптарды кесте нысанында қосуға жол беріледі.
Осы алдын ала кепілдік хаттың қолданылуы __________ дейінгі мерзімді құрайды.
Кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттеріне ішінара кепілдік беру түріндегі мемлекеттік
қолдау талаптарын реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық
актілеріне өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізілген жағдайда, қаржы агенттігі
жоғарыда көрсетілген кепілдік беру талаптарын қайта қарауға және оларды толығымен
немесе ішінара өзгертуге не жоюға құқылы, бұл жөнінде банк кепілдік шартына қол
қойылғанға дейін хабардар етіледі.
Құрметпен, ___________ _____________ _____________________________________
(лауазымы) (қолы) мөр орны (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда).
Ішкі сауда субъектілеріне
жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік
қолдау шараларын көрсету
қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Кредиттер бойынша кепілдік берудің үлгілік шарты
Қала__________
" " 20 года
Бұдан әрі "Кепілгер" деп аталатын "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры"
акционерлік қоғамының атынан __________ негізінде әрекет ететін
__________________ бір тараптан, бұдан әрі "Екінші деңгейдегі
банк/Микроқаржы ұйымы (қажеттісін таңдаңыз)" деп аталатын "_______"
акционерлік қоғамы/жауапкершілігі шектеулі серіктестігі/заңды тұлғаның өзге
нысаны (қажеттісін таңдаңыз) атынан ________ негізінде әрекет ететін
____________ екінші тараптан және бұдан әрі "Қарыз алушы" деп аталатын
___________________________________________________________________
атынан (Қарыз алушының толық атауы)
______________________________________________________ негізінде әрекет
ететін_____________________________________ үшінші тараптан, бұдан әрі
бірлесіп Тараптар, ал жеке алғанда жоғарыда көрсетілгендей немесе "Тарап"
деп аталатындар, ал жоғарыда көрсетілгендей жеке-жеке немесе "Тарап"
ішкі сауда субъектілеріне жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын көрсету
қағидаларына (бұдан әрі - Қағидалар) сәйкес Кредиттер бойынша осы Кепілдік беру
шартын жасасты.
1. Терминдер мен анықтамалар
1. Осы Шартта пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар Қағидаларда айқындалған.
2. Шарттың тақырыбы
2. Осы Шарттың талаптарында Кепілгер Қарыз алушының есептелген сыйақы, комиссиялар, тұрақсыздық айыбы, өсімпұл, айыппұл санкциялары, борышты өндіріп алу жөніндегі сот шығындары, банктің орындалмауынан және (немесе) банк пен Қарыз алушы арасында жасалған кредиттік шарт бойынша міндеттемелерді, сондай-ақ негізгі борышқа капиталдандырылған сыйақы және өзге де төлемдер сомаларын Қарыз алушының тиісінше орындамауы:

1) сумма гарантии: _______________ (______________________________) тенге,
что составляет _______ % от суммы кредита;
2) срок гарантии: __________________;
3) иные условия предоставления гарантии регулируются договором гарантии,
который заключен в соответствии с условиями Правил; *допускается включение
условий в табличной форме. Срок действия настоящего предварительного
гарантийного письма составляет по ____________________________________.
В случае внесения изменений и/или дополнений в нормативные правовые акты
Республики Казахстан, регулирующие условия государственной поддержки в виде
частичного гарантирования кредитов субъектов предпринимательства, финансовое
агентство пересматривает вышеуказанные условия предоставления гарантии
и изменить либо аннулировать их полностью или частично, о чем банк будет
уведомлен до подписания договора гарантии.
С уважением, _______________________________________________________
(должность) (подпись) место печати (фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Приложение 8
к Правилам оказания субъектам
внутренней торговли меры
государственной поддержки
частного предпринимательства
Форма
Договор гарантирования по кредитам
Город __________
"___" _______ 20 года
Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму"
в лице __________________________________________________________,
действующего на основании _______________________________________,
именуемое в дальнейшем "Гарант", с одной стороны, Акционерное общество
/товарищество ограниченной ответственности/ индивидуальный предприниматель
"________________" банк в лице ___________________________________,
действующего на основании _______________________________________,
именуемое в дальнейшем "Банк",
с другой стороны, и _______________________________________________
(полное наименование субъекта внутренней торговли),
в лице ___________________________________________________________,
действующего на основании ________________________________________,
именуемое (-ый) в дальнейшем "Заемщик", с третьей стороны, далее совместно
именуемые "Стороны", а по отдельности как указано выше или "Сторона",
заключили настоящий Договор гарантирования по кредитам в соответствии
с Правилами оказания субъектам внутренней торговли меры государственной
поддержки частного предпринимательства (далее – Правила).
1. Термины и определения
1. Термины и определения, используемые в настоящем Договоре, определены Правилами.
2. Предмет Договора
2. На условиях настоящего Договора Гарант обязуется отвечать перед банком за исполнение Заемщиком обязательств по уплате части основного долга без учета суммы начисленного вознаграждения, комиссий, неустойки, пени, штрафных санкций, судебных издержек по взысканию долга, убытков банка, вызванных неисполнением и (или) ненадлежащим исполнением Заемщиком обязательств по кредитному договору, заключенному между банком и Заемщиком, а также капитализированных к основному долгу сумм вознаграждения и иных платежей:

1) кредиттік шарттың атауы мен нөмірі: __________________;
2) кредиттік шартты жасасу күні: _______________________;
3) кредит сомасы: ___________________________________________;
4) кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі: __________________________;
5) кредит мерзімі: ____________________________________________;
6) кредиттің нысаналы мақсаты: _______________________________;
7) _____________________________________ жобасының атауы;
8) Қарыз алушының жобасы бойынша экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) ________________________________.
Осы тармақтағы мәліметтер кредиттік шарттың талаптарына сәйкес көрсетіледі.
3. Кепілгердің осы Шарт бойынша банк алдындағы жауапкершілігі _________________ (___________________________) теңге ______ тиын мөлшеріндегі кепілдік сомасымен шектеледі, бұл негізгі борыш сомасының _____% -ын құрайды.
4. Кепілдік бойынша Кепілгер міндеттемелерінің мөлшері Кепілгер орындаған талаптың сомасына азайтылады.
5. Кредит желісінің жаңартылмайтын/жаңартылатын лимиті бойынша негізгі борышты өтеу/ішінара өтеу кезінде кепілдік сомасы кепілдік сомасының негізгі борыш сомасына пайыздық мәндегі арақатынасы ретінде қатысу мөлшеріне көбейтілген негізгі борышты өтеу сомасына тең сомаға азайтылады. Кредиттік желінің жаңартылатын лимиті бойынша кепілдік сомасы кредиттік шартта көрсетілген қол жетімділік кезеңі өткеннен кейін жүргізілген негізгі борышты өтеу сомасына барабар азайтылады.
6. Кепілдік Қарыз алушы кредиттік шарт бойынша негізгі борыш сомасын қайтару жөніндегі міндеттемелерді орындамаған жағдайда ғана орындалуға жатады. Талап қою және Кепілдікті орындау тәртібі осы Шартта белгіленеді.
7. Осы Шартқа қол қою арқылы Қарыз алушы Банкке Кепілгерге Қарыз алушыға, кредиттік шартқа және оның орындалуына қатысты ақпаратты, оның ішінде кредиттік шарт бойынша өтелген сомалар туралы, кредиттік шарт бойынша несиелік берешектің қалдықтары туралы мәліметтерді ұсыну құқығын береді. Қарыз алушы сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ол туралы дербес деректерді жинауға және өңдеуге (жеке тұлғалар үшін) Кепілгерге өзінің қайтарып алынбайтын және сөзсіз келісімін береді.
8. Осы Шартқа қол қоюмен Қарыз алушы Кепілгер акционері мен мемлекеттік органдарға мынадай мәліметтерді: Қарыз алушының атауын, Қағидалар шеңберінде Қарыз алушының қатысуын, Қарыз алушының жобасының атауын, Қарыз алушының жобасын іске асыру өңірі мен саласын, кредиттің сомасы мен мерзімін, кепілдік сомасын, кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесін, кепілдік бойынша комиссияның мөлшерін беруге келісім береді. Қарыз алушы сондай-ақ Кепілгерге осы тармақта көрсетілген мәліметтерді бұқаралық ақпарат құралдарында, оның ішінде Кепілгердің интернет-ресурсында жариялау құқығын береді.

1) наименование и номер кредитного договора: __________________;
2) дата заключения кредитного договора: _______________________;
3) сумма кредита: ___________________________________________;
4) ставка вознаграждения по кредиту: __________________________;
5) срок кредита: ____________________________________________;
6) целевое назначение кредита: _______________________________;
7) наименование проекта_____________________________________;
8) общий классификатор видов экономической деятельности (далее - ОКЭД) по проекту Заемщика________________________________.
Сведения в настоящем пункте указываются в соответствии с условиями кредитного договора.
3. Ответственность Гаранта перед банком по настоящему Договору ограничена суммой гарантии в размере _________________ (___________________________) тенге ______ тиын, что составляет _____ % от суммы основного долга.
4. Размер обязательств Гаранта по Гарантии уменьшается на сумму исполненного Гарантом требования.
5. При погашении/частичном погашении основного долга по невозобновляемому/возобновляемому лимиту кредитной линии сумма гарантии уменьшается на сумму, равную сумме погашения основного долга, умноженную на размер участия как соотношение суммы гарантии к сумме основного долга в процентном выражении. По возобновляемому лимиту кредитной линии сумма гарантии уменьшается пропорционально сумме погашения основного долга, произведенного после истечения периода доступности, указанного в кредитном договоре.
6. Гарантия подлежит исполнению только в случае неисполнения Заемщиком обязательств по возврату суммы основного долга по кредитному договору. Порядок предъявления требования и исполнения Гарантии устанавливается настоящим Договором.
7. Подписанием настоящего Договора Заемщик предоставляет банку право представлять Гаранту информацию, касающуюся Заемщика, кредитного договора и его исполнения, в том числе сведения о погашенных суммах по кредитному договору, об остатках ссудной задолженности по кредитному договору. Заемщик также дает свое безотзывное и безусловное согласие Гаранту на сбор и обработку персональных данных о нем (для физических лиц) в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Подписанием настоящего Договора Заемщик предоставляет согласие на представление Гарантом акционеру Гаранта и государственным органам следующих сведений: наименование Заемщика, участие Заемщика в рамках Правил, наименование проекта Заемщика, регион и отрасль реализации проекта Заемщика, сумма и срок кредита, сумма гарантии, ставка вознаграждения по кредиту, размер комиссии по гарантии. Заемщик также предоставляет Гаранту право на публикацию сведений, указанных в настоящем пункте, в средствах массовой информации, в том числе на интернет-ресурсе Гаранта.

9. Қарыз алушының кредиттік шарт бойынша міндеттемелерін орындауды қамтамасыз ету ретінде Қарыз алушының міндеттемелерін орындауды қамтамасыз ету ретінде кредиттік шартта көрсетілмеген және (немесе) кредиттік шартқа және (немесе) Кепіл шартына Кепілгердің алдын ала жазбаша келісімінсіз енгізілген мүлік, құқықтар, кепілдіктер, кепілдемелер бола алмайды.
Осы талапты сақтамау Кепілгердің осы Шарттың 41-тармағына сәйкес банкке қатысты жауапкершілік шараларын қолдануына әкеп соғады.
10. Кредиттік шартта Қарыз алушының міндеттемелерін орындауды қамтамасыз ету ретінде әрекет ететін мүлік Кепілгердің алдын ала жазбаша келісімінсіз қамтамасыз ету құрамынан шығарылмайды.
Осы талапты сақтамау Кепілгердің осы Шарттың 41-тармағына сәйкес банкке қатысты жауапкершілік шараларын қолдануына әкеп соғады.
11. Кепілдік шартының қолданылу мерзімі ішінде қамтамасыз ету ретінде кредиттік шарт бойынша қабылданған мүлік Қарыз алушының және (немесе) үшінші тұлғалардың (Кепілгермен жазбаша келісілген жағдайларды қоспағанда) міндеттемелері бойынша қамтамасыз ету ретінде бола алмайды.
Осы талапты сақтамау Кепілгердің осы Шарттың 41-тармағына сәйкес банкке қатысты жауапкершілік шараларын қолдануына әкеп соғады.
12. Кепілгердің мынадай талаптарын, оның ішінде осы Шарттың қолданылу мерзімі кезеңінде сақтау кепілдік жарамдылығының міндетті шарты болып табылады:
1) __________________________________________________________;
2) __________________________________________________________;
3) __________________________________________________________.
Осы тармақшадағы мәліметтер Кепілгердің уәкілетті органының шарттарына сәйкес толықтырылады.
13. Осы Шартқа қол қоя отырып, Қарыз алушы және оның үлестес тұлғалары, қатысушылары немесе акционерлері, бенефициарлық меншік иелері осы Шарт жасалған күні қандай да бір халықаралық санкцияларда тұрмайтындығын, сондай-ақ Шарттың бүкіл қолданысы ішінде Қарыз алушының қызметі осындай санкцияларды бұзуға және/немесе айналып өтуге бағытталмайтындығын растайды және кепілдік береді.
3. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
14. Кепілгер банктің талабын алған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күнінен кешіктірмей банкке осы Шарттың талаптарымен кепілдік бойынша төлем жүргізуге міндетті.
15. Кепілгер:
1) банктен және Қарыз алушыдан осы Шартта белгіленген міндеттемелерді орындауды талап етуге;
2) банктен Қарыз алушының кредитті мақсатты пайдалануына бақылауды және банк пен Қарыз алушының осы Шартты және (немесе) кредиттік шартты орындауына мониторингті жүзеге асыру үшін қажетті толық және дәйекті ақпаратты, сондай-ақ осы Шартқа байланысты өзге де қажетті ақпаратты, оның ішінде Кепілгер өкілдерінің банктік, коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны;

9. В качестве обеспечения исполнения обязательств Заемщика по кредитному договору не могут выступать имущество, права, гарантии, поручительства и другие, не указанные в кредитном договоре в качестве обеспечения исполнения обязательств Заемщика и (или) внесенные в кредитный договор и (или) Договор залога без предварительного письменного согласия Гаранта.
Несоблюдение данного условия влечет применение Гарантом мер ответственности по отношению к банку в соответствии с пунктом 41 настоящего Договора.
10. Имущество, выступающее в качестве обеспечения исполнения обязательств Заемщика в кредитном договоре, не может быть исключено из состава обеспечения без предварительного письменного согласия Гаранта.
Несоблюдение данного условия влечет применение Гарантом мер ответственности по отношению к банку в соответствии с пунктом 41 настоящего Договора.
11. Имущество, принятое по кредитному договору в качестве обеспечения, в течение срока действия Договора гарантии не может выступать в качестве обеспечения по обязательствам Заемщика и (или) третьих лиц (за исключением случаев, письменно согласованных с Гарантом).
Несоблюдение данного условия влечет применение Гарантом мер ответственности по отношению к банку в соответствии с пунктом 41 настоящего Договора.
12. Обязательным условием действительности гарантии является соблюдение следующих требований Гаранта, в том числе в период срока действия настоящего Договора:
1) __________________________________________________________;
2) __________________________________________________________;
3) __________________________________________________________.
Сведения в настоящий подпункт дополняются в соответствии с условиями уполномоченного органа Гаранта.
13. Подписанием настоящего договора, Заемщик заверяет и гарантирует, что Заемщик и его аффилированные лица, участники или акционеры, бенефициарные собственники не находятся под какими-либо международными санкциями на дату заключения настоящего договора, а также, что деятельность Заемщика в течение всего действия Договора не будет направлена на нарушение и/или на обход таких санкций.
3. Права и обязанности Сторон
14. Гарант обязан в срок не позднее 20 (двадцати) рабочих дней с даты получения требования банка произвести платеж по гарантии банку на условиях настоящего Договора.
15. Гарант вправе:
1) требовать от банка и Заемщика исполнения обязательств, установленных настоящим Договором;
2) получать от банка полную и достоверную информацию, необходимую для осуществления контроля за целевым использованием кредита Заемщиком и мониторинга исполнения банком и Заемщиком настоящего Договора и (или) кредитного договора, а также иную необходимую информацию, связанную с настоящим Договором, в том числе путем выезда представителей Гаранта в банк, с соблюдением требований по сохранению банковской, коммерческой и иной охраняемой законом тайны;

3) жобаның іске асырылу барысын тексеру мақсатында кредиттік шарт бойынша қаржыландырылған Қарыз алушының жобаны іске асыру орнына шығуын жүзеге асыруға;
4) банктің Кепілгерге осы Шарттың талаптарына сәйкес берілген кепілдік сомасы шегінде кепілдік бойынша міндеттемелерді орындау туралы талабын (бұдан әрі - талап) орындаудан бас тартуға, егер:
банк мұндай талапты дұрыс қоймаса не банк қойылған талапта анықталған бұзушылықтарды жойғанға дейін осы Шарттың және/немесе Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына және/немесе талаптарына сәйкес келмесе;
Кепілгер осы Шарттың 5-бөлімінде көрсетілген мән-жайларды анықтаса;
5) тіпті Қарыз алушы банкке борышты мойындаған және (немесе) Қарыз алушы өзінің қарсылықтарын ұсынудан бас тартқан жағдайда да Қарыз алушы бере алатын банк талаптарына қарсы қарсылық білдіруге;
6) Қарыз алушыдан және банктен Кепілгердің сұратуын алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей Қарыз алушының кредиттік шарт бойынша міндеттемелерін орындауы, оның ішінде жасалған кредиттік шарт талаптарының жол берілген бұзушылықтары туралы ақпарат беруді талап етуге;
7) банктен (Кепілгер кепілдік бойынша міндеттемелерді орындаған жағдайда) банктің Қарыз алушыға талап ету құқығын куәландыратын құжаттарды және ақпаратты ұсынуды және осы Шартта белгіленген көлемде осы талаптарды қамтамасыз ететін құқықтарды Кепілгерге беруді талап етуге;
8) Қарыз алушыдан (Кепілгер кепілдік бойынша міндеттемелерді орындаған жағдайда) кепілдік бойынша жүргізілген төлемдердің сомасын Кепілгерге толық көлемде өтеуді және Қарыз алушы үшін жауапкершілікке байланысты келтірілген өзге де шығындарды өтеуді талап етуге;
9) осы Шарт бойынша туындаған берешек сомасын Қазақстан Республикасының банктік және азаматтық заңнамасында көзделген тәртіппен Заемшының кез келген шоттарынан акцептсіз тәртіппен алып қоюға (есептен шығаруға) не банктік шоттарды тікелей дебеттеу жолымен Заемшының банктік шоттарынан ақшаны есептен шығаруға құқылы. Осы Шарттың көшірмесі және Қарыз алушының Кепілгер алдындағы берешегін растайтын құжаттардың көшірмелері Қарыз алушының банктік шоттарын тікелей дебеттеу үшін негіз болып табылады. Осы Қарыз алушының банкте ашылған шоттарын тікелей дебеттеу жолымен төлемдерді жүзеге асыруға келісімі болып табылады;
10) осы Шарттың талаптарын тиісінше және (немесе) уақтылы орындамау фактілері анықталған кезде Кепілдік сомасын және (немесе) мерзімін азайтуға міндетті. Бұл ретте Кепілгер кредитті мақсатсыз пайдалану фактілері анықталған кезде нысаналы мақсатқа сай пайдаланылмаған кредит сомасына барабар кепілдік сомасын төмендету туралы шешім қабылдайды. Кредит толық мақсатсыз пайдаланылған жағдайда Кепілгер кепілдіктің күшін жояды.

3) осуществлять выезд на место реализации проекта Заемщика, профинансированного по кредитному договору, с целью проверки хода реализации проекта;
4) отказать в исполнении требования банка к Гаранту об исполнении обязательств по гарантии, в пределах суммы гарантии, предоставленного в соответствии с условиями настоящего Договора (далее - требование), в случаях если:
такое требование не корректно предъявлено банком либо не соответствует требованиям и/или условиям настоящего Договора и/или законодательства Республики Казахстан, до устранения банком выявленных нарушений в предъявленном требовании;
Гарантом выявлены обстоятельства, указанные в Разделе 5 настоящего Договора;
5) выдвигать против требований банка возражения, которые мог бы предоставить Заемщик, даже в случае признания Заемщиком долга и (или) отказа Заемщика от выдвижения своих возражений банку;
6) требовать от Заемщика и банка в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты получения запроса Гаранта представления информации об исполнении Заемщиком обязательств по кредитному договору, в том числе допущенных нарушениях условий заключенного кредитного договора;
7) требовать от банка (в случае исполнения Гарантом обязательств по гарантии) представления документов и информации, удостоверяющих права требования банка к Заемщику, и передачи Гаранту прав, обеспечивающих эти требования, в объеме, установленном настоящим Договором;
8) требовать от Заемщика (в случае исполнения Гарантом обязательств по гарантии) возместить Гаранту в полном объеме суммы произведенных выплат по гарантии, и возмещения убытков, понесенных в связи с ответственностью за Заемщика;
9) в безакцептном порядке изымать (списывать) с любых счетов Заемщика сумму задолженности, возникшей по настоящему Договору, в порядке, предусмотренном банковским и гражданским законодательством Республики Казахстан либо списывать деньги с банковских счетов Заемщика, открытых в банке, путем прямого дебетования банковских счетов. Основанием для прямого дебетования банковских счетов Заемщика являются копия настоящего Договора и копии документов, подтверждающих задолженность Заемщика перед Гарантом. Настоящее является согласием Заемщика на осуществление платежей путем прямого дебетования его счетов, открытых в банке;
10) уменьшить сумму и (или) срок Гарантии при выявлении фактов ненадлежащего и (или) несвоевременного исполнения условий настоящего Договора. При этом Гарант при выявлении фактов нецелевого использования кредита принимает решение о снижении суммы гарантии пропорционально сумме кредита, использованного не по целевому назначению. В случае полного нецелевого использования кредита Гарант аннулирует гарантию.

16. Қарыз алушы:
1) банкке растайтын құжаттарды ұсына отырып, кредиттік шартта белгіленген оның нысаналы мақсатына сәйкес кредитті пайдалануға;
2) банктің және (немесе) Кепілгердің бірінші талабы бойынша оның өкілдеріне кредиттің мақсатты пайдаланылуын, оның қамтамасыз етілуін және Қарыз алушының қаржы-шаруашылық қызметін оның өндірістік (сауда) объектілерін тікелей қарау және (немесе) банкке және (немесе) Кепілгерге қажетті шарттармен (мерзім, көлем) қаржы-шаруашылық қызметі туралы құжаттар мен ақпарат беру жолымен тексеру мүмкіндігін беруге;
3) кредиттік шарттың талаптары бұзылған күннен кейінгі 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей Кепілгерге ол жол берген кредиттік шарттың барлық бұзушылықтары туралы, оның ішінде негізгі борыш және (немесе) кредитті пайдаланғаны үшін сыйақы сомасын төлеу (қайтару) мерзімін өткізіп алғаны туралы, сондай-ақ Қарыз алушының өз міндеттемелерін орындауына ықпал ететін немесе ықпал етуі мүмкін барлық мән-жайлар туралы жазбаша хабарлауға міндетті кредиттік шарт бойынша міндеттемелерді;
4) банк кредиттік шарт бойынша міндеттемелерді орындау туралы талаптар қойған жағдайда, қалыптасқан жағдайда өз міндеттемелерін тиісінше орындауға барлық ақылға қонымды және қолжетімді шараларды қолдануға;
5) Кепілгер кепілдік бойынша міндеттемелерді орындаған жағдайда Кепілгерге кепілдік бойынша Кепілгер жүргізген төлемдердің сомасын толық көлемде өтеуге және. (Кепілгердің тиісті талабы болған кезде) Кепілгер кепілдік бойынша соманы банкке аударған күннен бастап Қарыз алушының Кепілгерге сомаға ақшаны іс жүзінде қайтарған күніне дейін Қарыз алушының Кепілгер алдындағы берешегі сомасына есептелген сыйақыны төлеуге; банкке кепілдік бойынша, кредиттік шартта көрсетілген ставка бойынша төленген. сондай-ақ Кепілгердің талаптарында көрсетілген тәртіппен және мерзімде Кепілгер Қарыз алушы үшін жауапкершілікке байланысты шеккен өзге де шығындарды өтеуге міндетті. Осы Шартта көрсетілген Кепілгердің банктік шотына ақшаны есепке алу күні Қарыз алушының Кепілгерге ақшаны нақты қайтару күні болып есептеледі;
6) Кепілгерден кредиттік шарт бойынша міндеттемелердің орындалуы, оның ішінде жасалған кредиттік шарт талаптарының жол берілген бұзушылықтары туралы ақпарат беру туралы жазбаша сұрау салуды алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде Кепілгерге сұрау салуда көрсетілген ақпаратты жазбаша нысанда беруге;
7) банк деректемелері және (немесе) орналасқан жері өзгерген кезде 3 (үш) жұмыс күні ішінде банкке және Кепілгерге жазбаша хабарлауға;
8) Кепілгердің шешімі бойынша Кредиттік шарт бойынша сатып алынатын жылжымалы және жылжымайтын мүлікті сақтандыруды жүзеге асыруға;

16. Заемщик обязан:
1) использовать кредит в соответствии с его целевым назначением, установленным в кредитном договоре, с представлением банку подтверждающих документов;
2) по первому требованию банка и (или) Гаранта предоставить его представителям возможность проверки целевого использования кредита, его обеспеченности и финансово-хозяйственной деятельности Заемщика путем непосредственного осмотра его производственных (торговых) объектов и (или) предоставления документов и информации о финансово-хозяйственной деятельности, на условиях (срок, объем), необходимых банку и (или) Гаранту;
3) не позднее 5 (пяти) рабочих дней, следующих за днем нарушения условий кредитного договора, письменно извещать Гаранта обо всех допущенных им нарушениях кредитного договора, в том числе о просрочке уплаты (возврата) суммы основного долга и (или) вознаграждения за пользование кредитом, а также обо всех обстоятельствах, влияющих или могущих повлиять на исполнение Заемщиком своих обязательств по кредитному договору;
4) в случае предъявления банком требований об исполнении обязательств по кредитному договору, принять все разумные и доступные в сложившейся ситуации меры к надлежащему исполнению своих обязательств;
5) в случае исполнения Гарантом обязательств по гарантии, возместить Гаранту в полном объеме суммы произведенных Гарантом выплат по гарантии, и (при наличии соответствующего требования Гаранта) уплатить вознаграждение, начисленное на сумму задолженности Заемщика перед Гарантом с даты перечисления Гарантом банку суммы по гарантии до даты фактического возврата Заемщиком денег Гаранту на сумму, выплаченную банку по гарантии, по ставке, указанной в кредитном договоре, а также возместить убытки, понесенные Гарантом в связи с ответственностью за Заемщика, в порядке и сроки, указанные в требовании Гаранта. Датой фактического возврата Заемщиком денег Гаранту считается дата зачисления денег на банковский счет Гаранта, указанный в настоящем Договоре;
6) при получении письменного запроса от Гаранта о представлении информации об исполнении обязательств по кредитному договору, в том числе допущенных нарушениях условий заключенного кредитного договора, в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты его получения представить Гаранту в письменной форме указанную в запросе информацию;
7) при изменении банковских реквизитов и (или) местонахождения в течение 3 (трех) рабочих дней письменно уведомить банк и Гаранта;
8) по решению Гаранта осуществлять страхование приобретаемого по Кредитному договору движимого и недвижимого имущества;

2) Кепілгерден кредиттік шарт бойынша міндеттемелердің орындалуы, оның ішінде жасалған кредиттік шарт талаптарының жол берілген бұзушылықтары туралы ақпарат беру туралы жазбаша сұрау салуды алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде Кепілгерге сұрау салуда көрсетілген ақпаратты жазбаша нысанда беруге;
3) Қарыз алушы банк алдындағы міндеттемелерін толық көлемде орындаған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде Қарыз алушының кредиттік шарт бойынша өз міндеттемелерін толық көлемде орындағаны туралы (оның ішінде міндеттемелерді мерзімінен бұрын орындаған жағдайда) Кепілгерді жазбаша хабардар етуге;
4) осы Шартта белгіленген жағдайларда осы Шартта белгіленген тәртіппен және мерзімде Кепілгерге ақшаны қайтаруды жүзеге асыруға;
5) Кепілгер кепілдік бойынша міндеттемелерді орындағаннан кейін Кепілгерден банк алған барлық соманы 10 (он) жұмыс күні ішінде кредиттік шарт бойынша негізгі борышты өтеуге жіберуге;
6) Кепілгер кепілдік бойынша міндеттемелерді орындаған жағдайда, осы Шарттың 33-тармағы орындалғаннан кейін 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей Кепілгерге банктің Қарыз алушыға талап ету құқығын куәландыратын құжаттар мен ақпаратты беруге және осы Шартта белгіленген көлемде осы талаптарды қамтамасыз ететін құқықтарды Кепілгерге беруге міндетті. Банктің құжаттары Кепілгерге түпнұсқада, ал мұны жасау мүмкін болмаған жағдайда - нотариалды куәландырылған көшірмелер түрінде беріледі. Банктен Кепілгерге құжаттарды беру құжаттарды қабылдау-тапсыру актісін жасау арқылы жүзеге асырылады;
7) Қарыз алушы кредиттік шарт бойынша негізгі борышты төлеу жөніндегі өз міндеттемелерін орындамаған/тиісінше орындамаған жағдайда мониторинг жүргізу үшін осы Шартта белгіленген тәртіппен және мерзімдерде Кепілгерге Қарыз алушының кредиттік досьесіне рұқсат беруге;
8) Кепілгерге кепілдікті орындау нәтижесінде Кепілгер алған құқықтарды жүзеге асыруға кедергі жасамауға;
9) осы Шартта белгіленген өзге де міндеттемелерді тиісінше орындауға міндетті.
19. Банк құқылы:
1) Қарыз алушы кредиттік шарт бойынша негізгі борышты төлеу жөніндегі өз міндеттемелерін орындамаған/тиісінше орындамаған жағдайда осы Шартта белгіленген тәртіппен және мерзімдерде Кепілгерге талап қоюға;
2) Кепілгер мен Қарыз алушыдан осы Шартта көзделген өзге де міндеттемелерді орындауды талап етуге;
3) Кепiлдiк берушiнiң шешiмi бойынша кепiлдiк беру тоқтатылған/кепiлдiктiң қолданылу мерзiмi аяқталған жағдайда банк Заемшыға осы Шарт жасалғанға дейiн бұрын қолданылған қаржыландыру шарттарын (оның iшiнде сыйақы ставкасын, комиссияларды, алымдарды және (немесе) өзге де төлемдердi және өзге де шарттарды)/жаңа кредит берiлген жағдайда - банктiң қарауына қаржыландырудың стандартты шарттарын белгiлеуге құқылы.

2) при получении письменного запроса от Гаранта о представлении информации об исполнении обязательств по кредитному договору, в том числе допущенных нарушениях условий заключенного кредитного договора, в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты его получения представить Гаранту в письменной форме указанную в запросе информацию;
3) в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты исполнения Заемщиком в полном объеме обязательств перед банком письменно уведомить Гаранта об исполнении Заемщиком своих обязательств по кредитному договору в полном объеме (в том числе и в случае досрочного исполнения обязательств);
4) в случаях, установленных настоящим Договором, осуществлять возврат денег Гаранту в порядке и сроки, установленные настоящим Договором;
5) после исполнении Гарантом обязательств по гарантии, вся сумма, полученная банком от Гаранта, в течение 10 (десяти) рабочих дней направить на погашение основного долга по кредитному договору;
6) в случае исполнения Гарантом обязательств по гарантии, после исполнения пункта 33 настоящего Договора в срок не позднее 10 (десяти) рабочих дней передать Гаранту документы и информацию, удостоверяющие права требования банка к Заемщику, и передать Гаранту права, обеспечивающие эти требования, в объеме, установленном настоящим Договором. Документы банка передаются Гаранту в оригиналах, а в случае невозможности сделать это - в виде нотариально удостоверенных копий. Передача документов от банка Гаранту осуществляется с составлением акта приема-передачи документов;
7) в случае неисполнения/ненадлежащего исполнения Заемщиком своих обязательств по оплате основного долга по кредитному договору предоставлять допуск Гаранту в порядке и сроки, установленные настоящим Договором, к кредитному досье Заемщика для проведения мониторинга;
8) не препятствовать Гаранту в осуществлении прав, полученных Гарантом в результате исполнения гарантии;
9) исполнять надлежащим образом обязательства, установленные настоящим Договором.
19. Банк вправе:
1) в случае неисполнения/ненадлежащего исполнения Заемщиком своих обязательств по оплате основного долга по кредитному договору предъявить требование к Гаранту в порядке и сроки, установленные настоящим Договором;
2) требовать от Гаранта и Заемщика исполнения обязательств, предусмотренных настоящим Договором;
3) в случае прекращения гарантирования по решению Гаранта/истечения срока действия гарантии банк вправе по действующему кредиту установить Заемщику ранее действовавшие условия финансирования (в том числе ставку вознаграждения, комиссии, сборы и (или) платежи и прочие условия) до заключения настоящего Договора/в случае выдачи нового кредита - стандартные условия финансирования, на усмотрение банка.

20. Осы Шартты орындау кезінде банк Қазақстан Республикасы Үкіметінің дағдарысқа қарсы/тұрақтандыру бағдарламаларын іске асыру шеңберінде Кепілгер банкте орналастырған қаражат есебінен Кепілгер алдындағы өз міндеттемелерін төмендетуге/өзгертуге құқылы емес.
4. Кепілдікті орындау тәртібі
21. Қарыз алушы кредиттік шарт бойынша негізгі борыш сомасын өтеу жөніндегі міндеттемелерді үздіксіз орындамаған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде Банк Кепілдік мөлшерінің қалдығын және Қарыз алушының банк алдындағы берешегінің қалдығын көрсете отырып, бұл туралы Кепілгерді (хат/хабарлама/есеп арқылы) жазбаша хабардар етеді.
22. Қарыз алушы кредиттік шарт бойынша негізгі борыш сомасын өтеу жөніндегі міндеттемелерді орындамаған күннен бастап күнтізбелік 120 (бір жүз жиырма) күн ішінде банк Қарыз алушыдан және тұлғалардан, қамтамасыз етуді, оның ішінде берешекті өндіріп алу жолымен, қамтамасыз етуге өндіріп алу, банк кепілдігі, үшінші тұлғалардың кепілдіктері/кепілдемелері бойынша талап қою (кепілдікті қоспағанда), Қарыз алушының шоттарынан ақша алу.
Бұл ретте Қарыз алушының міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын ақшаға (кепілзат/салым) қатысты банк өндіріп алу құқығын өзіне қалдырады.
23. Кепілдік беруші талапты орындағанға дейін Қарыз алушының берешегін өндіріп алу бойынша банк қабылдаған шаралар нәтижесінде алынған сомалар, Қарыз алушының берешегін кредиттік шарттың талаптарына және Қазақстан Республикасының қолданыстағы азаматтық және банктік заңнамасының талаптарына сәйкес өтеуге жіберіледі. банк осы Шарттың 33-тармағына сәйкес кезектілікке сәйкес Қарыз алушының берешегін өтеуге жіберуге міндетті кепілдікті қамтамасыз етуді іске асырудан алынған сомаларды қоспағанда.
24. Егер Қарыз алушы кредиттік шарт бойынша негізгі борыш сомасын өтеу жөніндегі міндеттемелерді үздіксіз орындамаған күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде Қарыз алушы кредиттік шарт бойынша негізгі борыш сомасын өтеу жөніндегі міндеттемелерді орындамаған/тиісінше орындамаған жағдайда, Кепілгер осы Шарттың талаптарын сақтау мәніне мониторинг жүргізеді.
25. Егер Қарыз алушы кредиттік шарт бойынша негізгі борыш сомасын өтеу жөніндегі міндеттемелерді үздіксіз орындамаған күннен бастап күнтізбелік 120 (бір жүз жиырма) күн ішінде Қарыз алушы кредиттік шарт бойынша негізгі борыш сомасын өтеу жөніндегі міндеттемелерді толық немесе ішінара орындаса не егер банк Шарттың 22-тармағына, кепілдік сомасы берешекті өндіріп алу бойынша жүргізілген іс-шаралар нәтижесінде негізгі борышты өтеу бойынша орындалған міндеттемеге/негізгі борышты өтеуге бағытталған сомаға мөлшерлес азайтылады.
Егер Қарыз алушы кредиттік шарт бойынша негізгі борыш сомасын өтеу жөніндегі міндеттемелерді орындамаған/тиісінше орындамаған күннен бастап күнтізбелік 120 (жүз жиырма) күн ішінде Қарыз алушы кредиттік шарт бойынша негізгі борыш сомасын өтеу жөніндегі міндеттемелерді орындамаған/тиісінше орындамаған жағдайда, Банк Кепілгерге талап қоюға құқылы.

20. При исполнении настоящего Договора банк не вправе снижать/изменять свои обязательства перед Гарантом за счет средств, размещенных Гарантом в банке в рамках реализации антикризисных/стабилизационных программ Правительства Республики Казахстан.
4. Порядок исполнения гарантии
21. В срок не ранее 30 (тридцати) рабочих дней с даты непрерывного неисполнения Заемщиком обязательств по погашению суммы основного долга по кредитному договору, банк письменно уведомляет об этом Гаранта (посредством письма/уведомления/отчета), с указанием остатка размера Гарантии и остатка задолженности Заемщика перед банком.
22. В течение 120 (ста двадцати) календарных дней с даты неисполнения Заемщиком обязательств по погашению суммы основного долга по кредитному договору банк обязан предпринять меры в целях получения от Заемщика и лиц, предоставивших обеспечение, просроченной задолженности, в том числе путем взыскания задолженности, обращения взыскания на обеспечение, предъявления требования по банковской гарантии, гарантиям/поручительствам третьих лиц (за исключением гарантии), изъятия денег со счетов Заемщика.
При этом в отношении денег, являющихся обеспечением обязательств Заемщика (заклад/вклад), банк оставляет за собой право обратить взыскание.
23. Суммы, полученные в результате предпринятых банком мер по взысканию задолженности Заемщика до исполнения требования Гарантом, направляются на погашение задолженности Заемщика в соответствии с очередностью, установленной условием кредитного договора и требованием действующего гражданского и банковского законодательства Республики Казахстан, за исключением сумм, полученных от реализации залогового обеспечения, которые банк обязан направить на погашение задолженности Заемщика в соответствии с очередностью согласно пункту 33 настоящего Договора.
24. В случае, если в течение 60 (шестидесяти) календарных дней с даты непрерывного неисполнения Заемщиком обязательств по погашению суммы основного долга по кредитному договору Заемщик не исполнил/исполнил ненадлежащим образом обязательства по погашению суммы основного долга по кредитному договору, Гарант проводит мониторинг на предмет соблюдения условий настоящего Договора.
25. В случае если в течение 120 (ста двадцати) календарных дней с даты непрерывного неисполнения Заемщиком обязательств по погашению суммы основного долга по кредитному договору Заемщик исполнил полностью или частично обязательства по погашению суммы основного долга по кредитному договору либо если банком были взысканы суммы основанного долга в результате проведенных мероприятий по взысканию задолженности согласно пункту 22 Договора, сумма гарантии уменьшается соразмерно исполненному обязательству по оплате основного долга/сумме направленной на погашение основного долга в результате проведенных мероприятий по взысканию задолженности.
В случае, если в течение 120 (ста двадцати) календарных дней с даты неисполнения/ненадлежащего исполнения Заемщиком обязательств по погашению суммы основного долга по кредитному договору Заемщик не исполнил/исполнил ненадлежащим образом обязательства по погашению суммы основного долга по кредитному договору, банк вправе предъявить требование к Гаранту.

26. Талапта:
1) Кепілдік шартының деректемелері;
2) кредиттік шарттың деректемелері;
3) Қарыз алушының атауы;
4) Кепілгер кепілдік бойынша төлейтін соманы есептеу;
5) ақша есептелуге тиіс банк шотының деректемелері.
27. Талапқа мыналар қоса беріледі:
1) Шарттың 21-тармағына сәйкес жазбаша хабарламаны жіберу күніне және Кепілгерге талапты ұсыну күніне кредиттік шарт шеңберінде Қарыз алушының жобасы бойынша кепіл мүлкінің тізбесін көрсете отырып, Қарыз алушының банк алдындағы берешегінің болуы туралы анықтама;
2) кредит берілген күннен бастап Кепілгерге талап қойылған күнге дейінгі кезең үшін Қарыз алушының банктік шотынан үзінді көшірме;
3) Қарыз алушының кредит қаражатын алғанын растайтын құжаттың көшірмесі;
4) Қарыз алушыға жiберiлген кредит шарты бойынша Қарыз алушының мiндеттемелерiн бұзғаны туралы банк талабының (наразылығының) көшiрмесi;
5) банктің талабына (наразылығына) Қарыз алушының жауабының көшірмесі (ол болған жағдайда);
6) растайтын құжаттарды қоса бере отырып, кредиттік шарт бойынша берешекті өндіріп алу бойынша банк қабылдаған шаралар туралы және қабылданған шаралар нәтижесінде түскен сомалар туралы берешекті өндіріп алған жағдайда ақпарат;
7) берешекті өндіріп алу туралы сот шешімінің көшірмесі (ол болған жағдайда);
8) атқару парақтарының көшірмелері (ол болған жағдайда);
9) кредиттік шартқа қосымша келісімдердің көшірмелері (ол болған жағдайда);
10) Қарыз алушының банк алдындағы берешегін растайтын құжаттардың көшірмелері және берешекті өндіріп алу бойынша банк қабылдаған шаралар (ол болған жағдайда);
11) "Бірінші кредиттік бюро" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің кредиттік есебі (Кепілгердің сұрау салуы бойынша).
28. Талапта көрсетілген сома осы Шарттың талаптарына сәйкес келуге тиіс, бірақ кез келген жағдайда осы Шарттың 3-тармағында белгіленген кепілдіктің шекті сомасынан аспауға тиіс.
29. Банк талапты Кепілгерге тапсырыс хатпен немесе осы Шартта көрсетілген мекенжай бойынша қолма-қол жіберу жолымен жібереді.
30. Талап Кепілгерге Астана қаласының уақыты бойынша ағымдағы жұмыс күні сағат 16.00-ге дейін қойылуы мүмкін. Астана қаласының уақыты бойынша сағат 16.00-ден кейін қойылған талап келесі жұмыс күні қойылған болып есептеледі.
31. Банктің талабын алғаннан кейін, бірақ кез келген жағдайда оны қанағаттандырғанға дейін Кепілгер осы Шартта көрсетілген Қарыз алушының мекенжайы бойынша тапсырыс хатпен хабарлама жіберу немесе Қарыз алушының қолын қойғызып қолма-қол беру арқылы банктің талап қойғаны туралы Қарыз алушыны жазбаша нысанда хабардар етеді. Хабарламаны тапсырыс хатпен жіберген кезде хабарлама пошта мекемесі берген құжатта көрсетілген күннен кейін 3 (үшінші) күні алынды деп есептеледі.

26. В требовании указываются:
1) реквизиты Договора гарантии;
2) реквизиты кредитного договора;
3) наименование Заемщика;
4) расчет суммы к оплате Гарантом по гарантии;
5) реквизиты счета банка, на который подлежат зачислению деньги.
27. К требованию прилагаются:
1) справка о наличии задолженности Заемщика перед банком с указанием перечня залогового имущества по проекту Заемщика в рамках кредитного договора на дату отправки письменного уведомления согласно пункту 21 Договора и на дату предоставления требования к Гаранту;
2) выписка с банковского счета Заемщика за период с даты выдачи кредита до даты выставления требования Гаранту;
3) копия документа, подтверждающего получение Заемщиком кредитных средств;
4) копия требования (претензии) банка о нарушении обязательств Заемщиком по кредитному договору, направленного Заемщику;
5) копия ответа Заемщика на требование (претензию) банка (при наличии);
6) информация о предпринятых банком мерах по взысканию задолженности по кредитному договору и, в случае взыскания задолженности о суммах, вырученных в результате принятых мер, с приложением подтверждающих документов;
7) копия решения суда о взыскании задолженности (при наличии);
8) копии исполнительных листов (при наличии);
9) копии дополнительных соглашений к кредитному договору (при наличии);
10) копии документов, подтверждающих задолженность Заемщика перед банком и принятые банком меры по взысканию задолженности (при наличии);
11) кредитный отчет товарищества с ограниченной ответственностью "Первое кредитное бюро" (по запросу Гаранта).
28. Сумма, указанная в требовании, должна соответствовать условиям настоящего Договора, но в любом случае не может превышать предельную сумму гарантии, установленную в пункте 3 настоящего Договора.
29. Требование направляется банком Гаранту путем отправки заказным письмом или нарочно по адресу, указанному в настоящем Договоре.
30. Требование может быть предъявлено Гаранту до 16.00 часов текущего рабочего дня по времени города Астана. Требование, предъявленное после 16.00 часов по времени города Астана, считается предъявленным на следующий рабочий день.
31. После получения требования банка, но в любом случае до его удовлетворения, Гарант в письменной форме уведомляет Заемщика о предъявлении банком требования путем направления уведомления заказным письмом по адресу Заемщика, указанному в настоящем Договоре, или вручения нарочно под роспись Заемщика. При отправке уведомления заказным письмом уведомление считается полученным на 3 (третий) день после даты, указанной в документе, выданном почтовым учреждением.

32. Кепілгер банктің талабын және осы Шартта көзделген барлық құжаттарды алған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде, сондай-ақ талапқа және ұсынылған құжаттарға қарсылықтар болмаған кезде банкке талапта көрсетілген сома мөлшерінде төлем жүргізеді не банкке барлық қарсылықтарды көрсете отырып хат жібереді.
33. Банк Шарттың 22-тармағында белгіленген мерзімдер шегінде кепілдікті қамтамасыз етуді іске асыру жөніндегі жұмысты және Қарыз алушыдан берешекті өндіріп алу жөніндегі өзге де шараларды жүргізеді. Осы шараларды жүргізу нәтижесінде банк алған барлық сомалар Кепілгер мен банк арасында мынадай кезектілікпен бөлінеді:
1) Қарыз алушының банк алдындағы сыйақы қалдығының сомасын өтеу;
2) банк алдындағы кредиттік шарт бойынша негізгі борыш қалдығының сомасын өтеу;
3) Қарыз алушының Кепілгер алдындағы берешегін өтеу;
4) Қарыз алушының банк алдындағы кредиттік шарт бойынша тұрақсыздық айыбын және өзге де берешегін өтеу.
Бұл ретте ақшаны бөлу банк оларды алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
34. Егер осы Шарттың 33-тармағы орындалғаннан кейін Қарыз алушының Кепілгер алдындағы берешегі өтелмесе/толық көлемде өтелмесе, банк кепілдік бойынша міндеттемені орындаған Кепілгерге банк өткізбеген барлық мүлікті беруге міндеттенеді. сондай-ақ кепілдіктер, кепілдемелер және өзге де кепіл мүлік бойынша құқықтарды, Қарыз алушының міндеттемелерін және құқықтарын орындауды қамтамасыз ету ретінде кредиттік шартта Кепілгер орындаған міндеттемелер көлемінде қамтамасыз етуді ұсына отырып, шарттар бойынша кепіл ұстаушы ретінде банкке тиесілі.
Осы Шарттың 33-тармағы орындалған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде банк Кепілгерге қабылдау-беру актісі бойынша мынадай құжаттарды:
қосымша келісімдері бар кредиттік шарттың түпнұсқасы немесе нотариалды куәландырылған көшірмесі;
қамтамасыз етуді ұсыну туралы шарттардың түпнұсқасы немесе оларға қосымша келісімдері бар нотариалды куәландырылған көшірмелері;
Кепілгердің талабы бойынша кепіл мүлікке құқық белгілейтін құжаттар мен өзге де
сондай-ақ кредитордың құқықтарын банктен Кепілгерге беру туралы барлық қажетті қосымша келісімдер/келісімдер жасасуға міндетті.
Банк Кепілгерге бермей кепілдікті қамтамасыз етуді мерзімінен бұрын босатқан жағдайда, банк Кепілгерден жазбаша талап алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде Кепілгерге төленген кепілдік бойынша барлық өтелмеген берешекті өтейді.
5. Кепілдік мерзімі
35. Кепілдік ___________ жылды қоса алғандағы "____" мерзімге беріледі.

32. Гарант в срок не позднее 20 (двадцати) рабочих дней с даты получения требования банка и всех документов, предусмотренных настоящим Договором, а также при отсутствии возражений к требованию и представленным документам, производит платеж банку в размере указанной в требовании суммы либо направляет банку письмо с указанием всех имеющихся возражений.
33. Банк в пределах сроков, установленных пунктом 22 Договора, проводит работу по реализации залогового обеспечения и меры по взысканию задолженности с Заемщика. Все суммы, полученные банком в результате проведения данных мер, распределяются между Гарантом и банком в следующей очередности:
1) погашение суммы остатка вознаграждения Заемщика перед банком;
2) погашение суммы остатка основного долга по кредитному договору перед банком;
3) погашение задолженности Заемщика перед Гарантом;
4) погашение неустойки и иной задолженности Заемщика по кредитному договору перед банком.
При этом распределение денег производится в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты их получения банком.
34. В случае если после исполнения пункта 33 настоящего Договора, задолженность Заемщика перед Гарантом не будет погашена/будет погашена не в полном объеме, банк обязуется передать Гаранту, исполнившему обязательство по гарантии, все нереализованное банком имущество, а также права по гарантиям, поручительствам и прочему залоговому имуществу, указанным в кредитном договоре в качестве обеспечения исполнения обязательств Заемщика и права, принадлежащие банку как залогодержателю по договорам с предоставлением обеспечения в объеме исполненного Гарантом обязательства.
В течение 10 (десяти) рабочих дней с даты исполнения пункта 33 настоящего Договора банк обязуется передать Гаранту по акту приема-передачи следующие документы:
оригинал или нотариально заверенную копию кредитного договора с дополнительными соглашениями к нему;
оригинал или нотариально заверенные копии договоров о предоставлении обеспечения с дополнительными соглашениями к ним;
правоустанавливающие документы на залоговое имущество и документы по требованию Гаранта, а также заключить все необходимые дополнительные соглашения/соглашения о передаче прав кредитора от банка к Гаранту.
В случае досрочного высвобождения банком залогового обеспечения без передачи его Гаранту согласно условиям настоящего пункта, банк возмещает Гаранту всю непогашенную задолженность по выплаченной гарантии в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты получения от Гаранта письменного требования.
5. Срок действия гарантии
35. Гарантия предоставляется сроком по "____" ___________ года включительно.

36. Кепілдіктің қолданылуы мынадай мән-жайлардың кез келгені туындаған кезде тоқтатылады:
1) кепілдікпен қамтамасыз етілген кредиттік шарт бойынша негізгі борыш сомасы толық өтелген;
2) осы Шартта көрсетілген кепілдік мерзімі өткеннен кейін;
3) егер Кепілгер жаңа борышкер үшін жауап беруге келісім бермесе, кепілдікпен қамтамасыз етілген кредиттік шарт бойынша борышты тұлғаға аудара отырып;
4) егер кепілдікпен қамтамасыз етілген міндеттемені орындау мерзімі басталғаннан кейін банк Қарыз алушы немесе Кепілгер ұсынған тиісінше орындауды қабылдаудан бас тартса;
5) банк Кепілгерге дәйексіз мәліметтерді (ақпаратты) және (немесе) құжаттарды ұсыну Қарыз алушы тарапынан алаяқтық әрекеттерден туындаған және бұл Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен дәлелденген жағдайларды қоспағанда, дәйексіз мәліметтерді (ақпаратты) және (немесе) құжаттарды Кепілгердің кепілдік беру туралы шешім қабылдауы үшін қажетті құжаттарды ұсынған жағдайда;
6) Қарыз алушы және (немесе) банк осы Шарттың 12-тармағында көзделген міндеттемелер мен талаптарды орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда;
7) кредитті толық мақсатсыз пайдалану фактілері анықталған кезде;
8) Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында, Қағидаларда және (немесе) осы Шартта көзделген өзге де негіздер бойынша.
6. Тараптардың Жауапкершілігі
37. Кепілгер банкке талапта көрсетілген соманы уақтылы төлемеген жағдайда, Кепілгер банкке мерзімі өткен әрбір күн үшін уақтылы төленбеген соманың 0,01% -ы мөлшерінде, бірақ уақтылы төленбеген соманың 5% -ынан аспайтын тұрақсыздық айыбын (өсімпұл) төлейді.
38. Банк Кепілгерге осы Шарттың талаптарына сәйкес Кепілгерге тиесілі кез келген соманы уақтылы қайтармаған жағдайда, банк Кепілгерге мерзімі өткен әрбір күн үшін уақтылы қайтарылмаған соманың 0,01% -ы мөлшерінде, бірақ уақтылы қайтарылмаған соманың 5% -ынан аспайтын мөлшерде тұрақсыздық айыбын (өсімпұл) төлейді.
39. Банк осы Шарттың 18-тармағының 5) және 6) тармақшаларында, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34-тармақтарында белгіленген міндеттемелерді бұзған жағдайда, бұзылған күннен бастап банк Кепілгерге тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген бес еселенген айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі - АЕК) мөлшерінде тұрақсыздық айыбын (өсімпұл) төлейді әрбір кешіктірілген күн үшін, бірақ 100 (жүз) АЕК-тен аспайды.
40. Қарыз алушы осы Шарттың 15-тармағының 3), 5), 6), 7), 9-10) тармақшаларында белгіленген міндеттемелерді бұзған жағдайда және 11) тармақшасының белгіленген талаптары анықталған күннен бастап Қарыз алушы Кепілгерге республикалық бюджет туралы заңда белгіленген бір реттік АЕК мөлшерінде тұрақсыздық айыбын (өсімпұл) төлейді тиісті қаржы жылы, әрбір кешіктірілген күн үшін, бірақ 100 (жүз) АЕК-тен аспайды.

36. Действие гарантии прекращается при наступлении любого из следующих обстоятельств:
1) полного погашения суммы основного долга по кредитному договору, обеспеченному гарантией;
2) по истечении срока гарантии, указанного в настоящем Договоре;
3) с переводом долга на другое лицо по обеспеченному гарантией кредитному договору, если Гарант не дал согласия отвечать за нового должника;
4) если после наступления срока исполнения, обеспеченного гарантией обязательства банк отказался принять надлежащее исполнение, предложенное Заемщиком или Гарантом;
5) в случае представления банком Гаранту недостоверных сведений (информации) и (или) документов, необходимых для принятия Гарантом решения о предоставлении гарантии, за исключением случаев, когда представление недостоверных сведений (информации) и (или) документов вызвано мошенническими действиями со стороны Заемщика и это доказано в установленном гражданском законодательстве Республики Казахстан порядке;
6) в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения Заемщиком и (или) банком обязательств и условий, предусмотренных пунктом 12 настоящего Договора;
7) при выявлении фактов полного нецелевого использования кредита;
8) по иным основаниям, предусмотренным гражданским законодательством Республики Казахстан, Правилами и (или) настоящим Договором.
6. Ответственность Сторон
37. В случае несвоевременной оплаты Гарантом банку суммы, указанной в требовании, Гарант уплачивает банку неустойку (пеню) в размере 0,01 % от несвоевременно уплаченной суммы за каждый день просрочки, но не более 5 % от несвоевременно уплаченной суммы.
38. В случае несвоевременного возврата банком Гаранту любых сумм, причитающихся Гаранту согласно условиям настоящего Договора, банк уплачивает Гаранту неустойку (пеню) в размере 0,01 % от несвоевременно возвращенной суммы за каждый день просрочки, но не более 5 % от несвоевременно возвращенной суммы.
39. В случае нарушения банком обязательств, установленных подпунктом 5) и 6) пункта 18, пунктов 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34 настоящего Договора, с даты нарушения банк уплачивает Гаранту неустойку (пеню) в размере пятикратного месячного расчетного показателя (далее - МРП), установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, за каждый день просрочки, но не более 100 (ста) МРП.
40. В случае нарушения Заемщиком обязательств, установленных подпунктами 3), 5), 6), 7), 9-10) и с даты выявления установленных требований подпункта 11) пункта 15 настоящего Договора, Заемщик уплачивает Гаранту неустойку (пеня) в размере однократного МРП, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, за каждый день просрочки, но не более 100 (ста) МРП.

41. Банк осы Шарттың 9, 10, 11-тармақтарында және 18-тармағының 1) тармақшасында белгіленген міндеттемелерді бұзған жағдайда, банк Кепілгерге тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген 100 (жүз) АЕК мөлшерінде тұрақсыздық айыбын (өсімпұл) төлейді.
42. Тұрақсыздық айыбын төлеу талабы кінәлі Тарап құқықтарын бұзған Тараптың құқығы болып табылады. Тараптың тұрақсыздық айыбын төлеуді талап ету құқығын пайдалануы тұрақсыздық айыбын төлеу туралы жазбаша талап жіберу болып есептеледі. Тұрақсыздық айыбын төлеу кінәлі Тарапты осы Шарттың талаптарын тиісінше орындаудан босатпайды.
43. Банк кредит шартының тиісінше ресімделуі үшін, сондай-ақ кредит беру талаптарының Кепілгердің уәкілетті органының шешімінде көрсетілген талаптарға сәйкес келуі үшін толық жауапты болады. Банк тарапынан осы міндеттемені бұзу жағдайлары анықталған жағдайда Кепілгер кепілдікті жоюды қоса алғанда, жауапкершілік шараларын қолдануға құқылы.
7. Қорытынды ережелер
44. Шартқа барлық өзгерістер мен толықтырулар жазбаша нысанда ресімделеді, Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қояды және Тараптардың мөрлерінің бедерлерімен (ол болған жағдайда) бекітіледі.
45. Осы Шартты өзгертуге, бұзуға және орындауға байланысты барлық даулар мен келiспеушiлiктердi Тараптар келiссөздер мен талқылаулар жолымен шешетiн болады, егер келiссөздер нәтижесiнде Тараптар келiсiмге келмесе, онда мұндай дау Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген сот тәртiбiмен қаралатын болады.
46. Осы Шарт Тараптардың әрқайсысы үшін қазақ және орыс тілдерінде үш данадан қазақ және орыс тілдерінде бірдей данада жасалды, олардың әрқайсысының заңды күші бірдей. Тараптар Шарттың қазақ және орыс тілдеріндегі мәтіндерінде әртүрлі оқылулар немесе сәйкессіздіктер туындаған жағдайда, Тараптар Шарттың орыс тіліндегі мәтінін басшылыққа алады деп келісті.
47. Осы Шартта көзделмеген барлық өзге жағдайларда Тараптар Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасын басшылыққа алады.
48. Кредиттік шарттың көшірмесі осы Шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
49. Тараптардың келісімі бойынша Кепілгер осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындау үшін тек өз қаражаты шегінде ғана жауап береді.
50. Осы Шарт оған Тараптар қол қойған күннен бастап күшіне енеді және кепілдіктің қолданылуы тоқтатылғанға дейін, ал орындалмаған міндеттемелер бөлігінде олар толық орындалғанға дейін қолданылады.
8. Тараптардың заңды мекенжайлары, банк деректемелері және қолдары.
Қарыз алушы
мөр орны
(ол болған жағдайда)
Кепілгер мөр орны
(ол болған жағдайда)
Банк
___________________
место печати
(ол болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
қала _____________
көше _____________
телефон____________
БИН ______________
Қазақстан Республикасы
қала _____________
көше _____________
телефон____________
БСН ______________
ЖСК KZ ___________
ЖСК _____________
КБЕ ______________
Қазақстан Республикасы
қала_____________
көше_____________
телефон___________
БИН______________
ИИК KZ___________
БИК ______________
КБЕ ______________
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
9-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 03.04.2026 № 159-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ішкі сауда субъектілеріне
жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік
қолдау шараларын көрсету
қағидаларына
9-қосымша
Кәсіпкердің жобасы бойынша банк* қаржы агенттігіне ұсынатын құжаттардың тізбесі

41. В случае нарушения банком обязательств, установленных пунктами 9, 10, 11 и подпунктом 1) пункта 18 настоящего Договора, банк уплачивает Гаранту неустойку (пеня) в размере 100 (ста) МРП, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
42. Требование уплаты неустойки является правом Стороны, права которой были нарушены виновной Стороной. Использованием Стороной права требования уплаты неустойки считается направление письменного требования об уплате неустойки. Уплата неустойки не освобождает виновную Сторону от надлежащего исполнения условий настоящего Договора.
43. Банк несет полную ответственность за надлежащее оформление кредитного договора, а также за соответствие условий предоставления кредита условиям, отраженным в решении уполномоченного органа Гаранта. В случае выявления случаев нарушения со стороны банка данного обязательства Гарант вправе применить меры ответственности включая аннулирование гарантии.
7. Заключительные положения
44. Все изменения и дополнения к Договору оформляются в письменной форме, подписаны уполномоченными представителями Сторон и скреплены оттисками печатей Сторон (при наличии).
45. Все споры и разногласия, связанные с изменением, расторжением и исполнением настоящего Договора, Стороны будут решать путем переговоров и обсуждений, в случае если в результате переговоров Стороны не придут к согласию, то такой спор будет рассматриваться в судебном порядке, предусмотренном гражданским законодательством Республики Казахстан.
46. Настоящий Договор составлен в трех идентичных экземплярах на казахском и русском языках по одному экземпляру на казахском и русском языках для каждой из Сторон, каждый из которых имеет равную юридическую силу. Стороны согласились, что в случае возникновения разночтений или несоответствий в текстах Договора на казахском и русском языках, Стороны будут руководствоваться текстом Договора на русском языке.
47. Во всем ином, не предусмотренном настоящим Договором, Стороны руководствуются гражданским законодательством Республики Казахстан.
48. Копия кредитного договора является неотъемлемой частью настоящего Договора.
49. По соглашению сторон Гарант отвечает за исполнение своих обязательств по настоящему Договору только в пределах собственных средств.
50. Настоящий Договор вступает в силу с даты его подписания Сторонами и действует до прекращения действия гарантии, а в части неисполненных обязательств - до их полного исполнения.
8. Юридические адреса, банковские реквизиты и подписи Сторон.
Заемщик
место печати (при наличии)
Гарант
место печати (при наличии)
Банк ___________________
место печати (при наличии)
Республика Казахстан
город _____________
улица _____________
телефон ___________
БИН ______________
Республика Казахстан
город _____________
улица _____________
телефон ___________
БИН ______________
ИИК KZ ___________
БИК ______________
КБЕ ______________
Республика Казахстан
город _____________
улица_____________
телефон___________
БИН______________
ИИК KZ___________
БИК ______________
КБЕ ______________
Приложение 9
к Правилам оказания субъектам
внутренней торговли меры
государственной поддержки
частного предпринимательства
Перечень документов, представляемых финансовому агентству банком* по проекту субъекта внутренней торговли

1. Жалпы құжаттар
Р/с №
Құжаттың атауы
Нысан
1
2
3
1
Банктен құжаттар тізбесіне ілеспе хат
түпнұсқа/ЭЦҚ қолтаңба қолданылатын электрондық формат
2
Құжаттар топтамасындағы барлық құжаттар тізімдемесі немесе құжаттарды қабылдау-тапсыру актісі
банктің уәкілетті жұмыскері қол қойған және банктің мөрімен/мөртабанымен куәландырылған түпнұсқа/ЭЦҚ қолданылатын электрондық формат
3
Банктен кредит алуға арналған өтінім
банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме/ЭЦҚ қолданылатын электрондық формат
4
Банктің уәкілетті органының қаржы агенттігінің кепілдігімен кредит беру туралы шешімі, банктің кредиттік, кепіл және заң басқармасының (ол болған жағдайда) және тәуекелдерді басқару басқармасының сараптамалық қорытындылары
банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме/ЭЦҚ қолданылған электрондық формат
5
Соңғы есептік күнгі жағдай бойынша кәсіпкердің қаржылық құжаттары (берешектің туындау күнін, берешекті өтеудің жоспарланған күнін және берешектің нысанасын көрсете отырып, кредиторлық және дебиторлық берешекті толық жазу, негізгі құралдарды, тауарлық-материалдық қорларды (бұдан әрі – ТМҚ) толық жазу, соңғы 12 айдағы кірістер мен шығыстар туралы есеп (жеке кәсіпкерлер үшін)**
банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме/ЭЦҚ қолданылатын электрондық формат
6
Жыл басындағы және соңғы есептік күнгі жағдай бойынша (жыл басындағы және соңғы есепті күнгі жағдай бойынша берешектің туындау күнін, өтеудің жоспарланған күнін және берешектің нысанасын көрсете отырып, кредиторлық және дебиторлық берешекті толық жазу, негізгі құралдарды, ТМҚ-ны толық жазу) кәсіпкердің мөрімен расталған кәсіпкердің қаржылық құжаттары (заңды тұлғалар үшін)**
банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме/ЭЦҚ қолданылатын электрондық формат
7
Кірістер мен шығыстар туралы есептердің баптарын толық жазу – өткізуден түскен кіріс, өзіндік құны, кезең шығыстары, басқа да кірістер мен шығыстар, қаралған кезең үшін өткізілген өнімнің ақшалай және заттай мәндегі көлемі**
банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме немесе түпнұсқа/ЭЦҚ қолданылатын электрондық формат
8
Қызмет көрсететін банктің толық деректемелерін көрсете отырып, қызмет көрсететін банктен несие берешегінің бар (жоқ) екендігі туралы, соңғы 12 (он екі) айдағы айналымдары, сондай-ақ құжаттарды қарау сәтіндегі жағдай бойынша мерзімінде төленбеген (№ 2 картотека) есеп айырысу құжаттары туралы анықтама
банк нысаны бойынша түпнұсқа (күнтізбелік 30 күнге дейін түпнұсқамен салыстырып тексерілген көшірмеге жол беріледі) /ЭЦҚ қолданылатын электрондық формат
9
Кредит берешегінің, оның ішінде басқа қаржы ұйымдарындағы мерзімі өткен берешегінің (банктерден басқа, кредиттері болса) болуы туралы анықтамалар
түпнұсқа (күнтізбелік 30 күнге дейін түпнұсқамен салыстырып тексерілген көшірмеге жол беріледі) /ЭЦҚ қолданылатын электрондық формат
10
Банктердегі барлық шоттары туралы мәліметтер
хаттың түпнұсқасы/ЭЦҚ қолданылатын электрондық формат
11
Жобаны іске асыру жөніндегі құжаттар (ол болған жағдайда): 1) келісімшарттар, сатып алу-сату шарттары, ниет шарттары, жұмыстар жүргізу, қызметтер көрсету шарттары, орындалған жұмыстар актілері, төлем шоттары; 2) жоспарланатын жұмыстар бойынша смета, құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізуге тиісті рұқсат (кредит құрылыс, реконструкциялау пайдалану үшін берілген жағдайда); 3) жобаға өзінің қатысатынын растайтын құжаттар; 4) қаралатын жоба бойынша шешімдер қабылдау үшін банк пайдаланатын құжаттар
банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме/ЭЦҚ қолданылатын электрондық формат
12
Бизнес-жоспар
банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме немесе түпнұсқа/ЭЦҚ қолданылатын электрондық формат
13
Кредиттік келісімдер (қолданыстағы кредиттер болған кезде)
ЭЦҚ қолданумен көшірмелер/электрондық формат
14
Банк атынан банктік қарыз, кепіл және кепілдік шартын жасасатын тұлғаның өкілеттігін растайтын құжаттар
банктің мөрімен расталған көшірмелер (банктің кепілдік шартын жасасу сәтіне ұсынуына жол беріледі )/ЭЦҚ қолданумен электрондық формат
** 750 (жеті жүз елу) миллион теңгеден асатын кредиттер бойынша.
Ескертпе: қаржылық есептіліктің ескіру мерзімі банк құжаттар топтамасын ұсынған күні 6 (алты) айдан аспайды.
2. Ішкі сауда субъектісінің құқықтық мәртебесі мен өкілеттіктерін айқындайтын құжаттар *
1. Егер ішкі сауда субъектісі дара кәсіпкер болып табылған жағдайда:
Р/с №
Құжаттың атауы
Нысан
1
2
3
1
Жеке басты куәландыратын құжат
уәкілетті орган жеке басты куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады
2
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы анықтама * * *
уәкілетті орган жеке кәсіпкер ретінде тіркеу туралы мәліметтерді "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады
3
Қол қою үлгілері, мөрдің бедері (ол болған жағдайда) бар құжат
банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме не түпнұсқа/ЭЦҚ қолданылатын электрондық формат
4
Кәсіпкердің/кепілгердің/қосалқы қарыз алушының/басшының және құрылтайшының кредиттік бюроға ақпарат беруге және кредиттік есеп алуға келісімі
түпнұсқа Қаржы агенттігінің атына беріледі/ЭЦҚ қолданылатын электрондық формат
5
Кәсіпкердің/кепілгердің/қосалқы қарыз алушының/басшының және құрылтайшының дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісімі
түпнұсқа ЭЦҚ-ны қолдана отырып, қаржы агенттігінің атына/электрондық форматқа ұсынылады
6
Ішкі сауда субъектісінің салық құпиясы болып табылатын мәліметтерді беруге келісімі
түпнұсқа Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің атына ЭЦҚ-ны қолдана отырып ұсынылады
2. Егер ішкі сауда субъектісі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркелген заңды тұлға болып табылған жағдайда:
Р/с №
Құжаттың атауы
Нысан
1
2
3
1
Жарғы, оған өзгерістер мен толықтырулар
банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме/ЭЦҚ қолданылатын электрондық формат
2
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы куәлік/анықтама***
заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді уәкілетті орган "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады
3
Уәкілетті органның бірінші басшыны тағайындау туралы шешімі
түпнұсқа не банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірме
4
Банкте және қаржы агенттігінде ішкі сауда субъектісінің атынан құжаттарға қол қоюға уәкілетті адамның жеке басын куәландыратын құжат, сондай-ақ оның өкілеттігін растайтын құжаттар
жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді уәкілетті орган тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі/ЭЦҚ қолдана отырып электрондық формат арқылы алады
5
Кепілдікті тарту туралы шешім қабылдаған уәкілетті органның шешімі
Қаржы агенттігі бекіткен нысан бойынша түпнұсқа/ЭЦҚ қолданылатын электрондық формат
6
Кредит алу туралы шешім қабылдаған уәкілетті органның шешімі
банк бекіткен нысан бойынша түпнұсқа/ЭЦҚ қолданылатын электрондық формат
7
Бірінші басшының, бас бухгалтердің қол қою және кәсіпкердің мөр бедерінің (ол болған жағдайда) үлгілері бар құжат
банктің уәкілетті органының түпнұсқасымен салыстырып тексерілген көшірме/ЭЦҚ қолданылатын электрондық формат
8
Ішкі сауда субъектісінің/құрылтайшының/кепілгердің кредиттік бюроға ақпарат беруге және кредиттік есеп алуға келісімі
Түпнұсқа қаржы агенттінінің атына /ЭЦҚ қолда отырып электрондық форматта беріледі
Ескерту:
* * * Шағын және орта кәсіпкерлік субъектісі бойынша, оның ішінде заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы анықтама және дара кәсіпкерді, кәсіпкерлік субъектісінің санатын, лицензияны тіркеу туралы хабарлама бойынша мәліметтерді уәкілетті орган "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті "электрондық үкімет" порталы арқылы алу кезінде өтінішке жоғарыда көрсетілген мәліметтерді қоспағанда, құжаттардың электрондық көшірмелері қоса беріледі.
Бірнеше беттен тұратын құжат ұсынылған жағдайда, мұндай құжат тігіледі және нөмірленеді не құжаттың әрбір парағына уәкілетті адамдардың қолымен және мөрмен/мөртабанмен бекітіледі.
Ішкі сауда субъектілеріне
жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік
қолдау шарасын көрсету
қағидаларына 10-қосымша
Нысан
Кімге: қаржы агенттігі
_______________________
Кімнен: __________________
(бұдан әрі – ішкі сауда
субъектісі)
№__________ өтініш-сауалнама
Ескерту. Қағидалар 10-қосымшамен толықтырылды - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 03.04.2026 № 159-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2024 жылғы 21 маусымдағы № 262-НҚ бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34543 болып тіркелген) Ішкі сауда субъектілеріне жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шарасын көрсету қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) сәйкес, төмендегілерге сәйкес кредит бойынша кепілдік беру туралы мәселені қаржы агенттігінің уәкілетті органының қарауына шығаруға бастамашылық жасауыңызды сұраймын:
1. Жоба бойынша ақпарат
Құрылтайшы(лар) туралы деректер
Заңды мекен-жайы
Нақты мекен-жайы
Бірінші басшының (бар болса) тегі, аты, әкесінің аты
Жобаның қысқаша сипаттамасы
Жобаны іске асыру орны (облыс, қала)
Экономикалық қызмет түрі (ЭҚЖЖ-ға сәйкес)
Банктің атауы
Кредит сомасы
Кредиттің нысаналы мақсаты
2. Кепілдіктер мен келісімдер
Ішкі сауда субъектісі қаржы агенттігіне мыналарды мәлімдейді және кепілдік береді:
1) осы өтінішпен бірге немесе қаржы агенттігінің сұрау салуы бойынша қаржы агенттігіне берілген (ұсынылған) немесе ұсынылатын барлық деректер, ақпарат пен құжаттама төменде көрсетілген күнге шынайы болып табылады және шындыққа толық сәйкес келеді, аталған деректер өзгерген жағдайда қаржы агенттігін дереу хабардар етуге міндеттенемін;
2) қаржы агенттігінің бірінші талабы бойынша банктік және коммерциялық құпияны қамтитын кез келген ақпарат пен құжаттарды, сондай-ақ осы өтінішті қарау шеңберінде сұратылған бастапқы статистикалық деректерді ұсынуға және ашуға міндеттенемін;
3) қаржы агенттігі аталған сенімділіктер мен кепілдіктердің қолданыстылығын тексермейді;
4) ішкі сауда субъектісі Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жалған, толық емес және (немесе) дәйексіз мәліметтер ұсынғаны үшін жауапкершілік туралы ескертілді;
5) ішкі сауда субъектісі өзінің жарғылық құзыреті осы өтінішке қол қоятын тұлғаға осы өтінішті беруге мүмкіндік беретінін растайды;
6) аталған деректер мен ақпараттың дәйексіздігі анықталған жағдайда, осы өтініш аталған деректердің дәйексіздігін растайтын мәліметтер анықталған кез келген кезеңде қабылданбайтынымен келіседі, бұл ретте қаржы агенттігі бас тарту себептерін хабарламайды.
Ішкі сауда субъектісі осы арқылы қаржы агенттігіне мыналарға келісімін береді:
1) қаржы агенттігі осы өтініште көрсетілген мәліметтерді, ақпаратты және ішкі сауда субъектісі ұсынған құжаттарды мүдделі үшінші тұлғаларға (ақпарат алуға құқығы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген), сондай-ақ сауда қызметін реттеу, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға ұсынады;
2) осы өтініште қамтылған барлық мәліметтер, сондай-ақ қаржы агенттігі сұратқан барлық құжаттар тек Қағидалар шеңберінде кепілдік беру үшін ұсынылды;
3) қаржы агенттігі ішкі сауда субъектісінің өзі туралы хабарлайтын кез келген ақпаратын тексеру құқығын өзіне қалдырады, ал ішкі сауда субъектісі ұсынған құжаттар мен өтініштің түпнұсқасы, тіпті кепілдік берілмесе де, қаржы агенттігінде сақталады;
4) қаржы агенттігінің осы өтінішті қарауға қабылдауы, сондай-ақ ішкі сауда субъектісінің ықтимал шығыстары (кепілдік алу үшін қажетті құжаттарды ресімдеуге және т.б.) қаржы агенттігінің кепілдік беру немесе ішкі сауда субъектісі шеккен шығындарды өтеу міндеттемесі болып табылмайды;
5) қаржы агенттігі жарнамалық науқан жүргізу кезінде, қаржы агенттігінің ресми сайтында ақпарат орналастыру кезінде ішкі сауда субъектісінен немесе банктен алынған ақпаратты пайдаланады;
6) заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ тіркеушінің дербес деректерді жинауына, өңдеуіне, сақтауына, жүктеуіне және пайдалануына келісім береді;
7) кепілдік беру туралы мәселені қарау тәртібімен танысқанын және келісетінін, кейіннен қаржы агенттігіне талаптары болмайтынын растайды.
Қосымша:
(_________________________ бағыты бойынша
көзделген құжаттар)
__________________________________________
(ішкі сауда субъектісінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы, күні)
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қағидаларды 11, 12 және 13-қосымшалармен толықтыру көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 03.04.2026 № 159-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Общие документы:
№ п/п
Наименование документа
Форма
1
2
3
1
Сопроводительное письмо к перечню документов от банка
оригинал/электронный формат с применением ЭЦП
2
Опись всех документов, имеющихся в пакете документов, или акт приема-передачи документов
оригинал, подписанный уполномоченным работником банка и заверенный печатью/штампом банка/электронный формат с применением ЭЦП
3
Заявка на получение кредита в банк
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка/электронный формат с применением ЭЦП
4
Решение уполномоченного органа банка о предоставлении кредита под гарантию финансового агентства, экспертные заключения кредитного, залогового и юридического управления (при наличии) и управления рисков банка
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка/электронный формат с применением ЭЦП
5
Финансовые документы субъекта внутренней торговли по состоянию на последнюю отчетную дату (с расшифровкой кредиторской и дебиторской задолженности с указанием даты возникновения задолженности, планируемой даты погашения и предмета задолженности, расшифровка основных средств, товарно-материальных запасов (далее - ТМЗ), отчет о доходах и расходах за последние 12 (двенадцать) месяцев (для индивидуальных предпринимателей)**
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка/электронный формат с применением ЭЦП
6
Финансовые документы субъекта внутренней торговли по состоянию на начало года и на последнюю отчетную дату (с расшифровкой кредиторской и дебиторской задолженности на начало года и на последнюю отчетную дату с указанием даты возникновения задолженности, планируемой даты погашения и предмета задолженности, расшифровка основных средств, ТМЗ), заверенные печатью субъекта внутренней торговли (для юридических лиц)**
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка/электронный формат с применением ЭЦП
7
Расшифровка статей отчета о доходах и расходах - доход от реализации, себестоимость, расходы периода, прочие доходы и расходы, объем реализованной продукции в денежном и натуральном выражении за рассматриваемый период**
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка, или оригинал/электронный формат с применением ЭЦП
8
Справка из обслуживающего банка о наличии (отсутствии) ссудной задолженности, об оборотах за последние 12 (двенадцать) месяцев, а также расчетных документах, не оплаченных в срок (картотека № 2), по состоянию на момент рассмотрения документов, включая указание полных реквизитов обслуживающего банка
оригинал по форме банка (допускается копия, сверенная с оригиналом до 30 календарных дней)/электронный формат с применением ЭЦП
9
Справки о наличии ссудной задолженности, в том числе просроченной из других финансовых организаций (при наличии кредитов, кроме банков)
оригинал (допускается копия, сверенная с оригиналом до 30 календарных дней)/электронный формат с применением ЭЦП
10
Сведения обо всех имеющихся счетах в банках
оригинал письма/электронный формат с применением ЭЦП
11
Документы по реализации проекта (при наличии):
1) контракты, договоры купли-продажи, договоры намерения, договоры на проведение работ, оказание услуг, акты выполненных работ, счета на оплату и так далее;
2) смета по планируемым работам, соответствующее разрешение на производство строительно-монтажных работ (в случае, если кредит выдается для использования в сфере строительства, реконструкции);
3) документы, подтверждающие собственное участие в проекте;
4) документы, используемые банком для принятия решений по рассматриваемому проекту
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка/электронный формат с применением ЭЦП
12
Бизнес-план
оригинал или копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка/электронный формат с применением ЭЦП
13
Кредитные соглашения (при наличии действующих кредитов)
копии/электронный формат с применением ЭЦП
14
Документы, подтверждающие полномочия лица, заключающего договор банковского займа, залога и гарантии от имени банка
копии, заверенные печатью банка (допускается представление банком к моменту заключения договора гарантии)/ электронный формат с применением ЭЦП
** по кредитам, превышающим 750 (семьсот пятьдесят) миллионов тенге.
Примечание: срок давности финансовой отчетности не превышает 6 (шесть) месяцев на дату представления банком пакета документов.
2. Документы*, определяющие правовой статус и полномочия субъекта внутренней торговли
1. В случае, если субъект внутренней торговли является индивидуальным предпринимателем:
№ п/п
Наименование документа
Форма
1
2
3
1
Документ, удостоверяющий личность
сведения о документах, удостоверяющих личность, уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства"
2
Уведомление о государственной регистрации предпринимателя***
сведения о регистрации в качестве индивидуального предпринимателя уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства"
3
Документ с образцами подписи, оттиск печати (при наличии)
оригинал либо копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка/электронный формат с применением ЭЦП
4
Согласие субъекта внутренней торговли/гаранта/созаемщика/ руководителя и учредителя на представление информации в кредитное бюро и получение кредитного отчета
оригинал представляется на имя финансового агентства/электронный формат с применением ЭЦП
5
Согласие субъекта внутренней торговли/гаранта/созаемщика/ руководителя и учредителя на сбор и обработку персональных данных
оригинал представляется на имя финансового агентства/электронный формат с применением ЭЦП
6
Согласие субъекта внутренней торговли на предоставление сведений, являющиеся налоговой тайной
оригинал представляется на имя Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан /электронный формат с применением ЭЦП
2. В случае, если субъект внутренней торговли является юридическим лицом, зарегистрированным в соответствии с законодательством Республики Казахстан:
№ п/п
Наименование документа
Форма
1
2
3
1
Устав, изменения и дополнения к нему
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка/электронный формат с применением ЭЦП
2
Справка о государственной регистрации/перерегистрации юридического лица***
сведения о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства"
3
Решение уполномоченного органа о назначении первого руководителя
оригинал либо копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка
4
Документ, удостоверяющий личность лица, уполномоченного на подписание документов от имени субъекта внутренней торговли в банке и финансовом агентстве, а также документы, подтверждающие его полномочия
сведения о документах, удостоверяющих личность, уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства"/электронный формат с применением ЭЦП
5
Решение уполномоченного органа, принявшего решение о привлечении гарантии
оригинал по форме, утвержденной финансовым агентством/электронный формат с применением ЭЦП
6
Решение уполномоченного органа, принявшего решение о привлечении кредита
оригинал по форме, утвержденной банком/электронный формат с применением ЭЦП
7
Документ с образцами подписей первого руководителя, главного бухгалтера и оттиска печати субъекта внутренней торговли (при наличии)
копия, сверенная с оригиналом уполномоченного органа банка/электронный формат с применением ЭЦП
8
Согласие субъекта внутренней торговли/учредителя (ей)/гаранта на представление информации в кредитное бюро и получение кредитного отчета
оригинал представляется на имя финансового агентства/электронный формат с применением ЭЦП
Примечание:
*** Сведения по субъекту малого и среднего предпринимательства, в том числе по справке о государственной регистрации/перерегистрации юридического лица и уведомлению о регистрации индивидуального предпринимателя, категории субъекта предпринимательства, лицензии уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
При получении государственной услуги через портал "электронного правительства" к заявлению прилагаются электронные копии документов, за исключением вышеуказанных сведений.
В случае представления документа, состоящего из нескольких страниц, такой документ прошивается и пронумеровывается либо скрепляется подписью уполномоченных лиц и печатью/штампом на каждом листе документа.