Қазақстандық жұмыскерлердің тәлімгерлігін ұйымдастыру қағидаларын және шетелдік жұмыс күшін тартатын жұмыс берушілерге қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 18 маусымдағы № 197 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 18 маусымда № 34507 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгінiң кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 18 ақпандағы № 81 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлігi туралы ереженің 15-тармағы 119-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 197 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстандық жұмыскерлердің тәлімгерлігін ұйымдастыру қағидалары және шетелдік жұмыс күшін тартатын жұмыс берушілерге қойылатын талаптар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Көші-қон комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
С. Жакупова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2024 жылғы 18 маусымдағы
№197 бұйрығымен бекітілген
Қазақстандық жұмыскерлердің тәлімгерлігін ұйымдастыру қағидалары және шетелдік жұмыс күшін тартатын жұмыс берушілерге қойылатын талаптар
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 197 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер

Об утверждении Правил организации наставничества казахстанских работников и требований к работодателям, привлекающим иностранную рабочую силу
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 18 июня 2024 года № 197. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 июня 2024 года № 34507.
В соответствии с подпунктом 119-1) пункта 15 Положения о Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2017 года № 81 "О некоторых вопросах Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 197 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила организации наставничества казахстанских работников и требований к работодателям, привлекающим иностранную рабочую силу.
2. Комитету по миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
С. Жакупова
Утверждены
приказом Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 18 июня 2024 года № 197
Правила организации наставничества казахстанских работников и требования к работодателям, привлекающим иностранную рабочую силу Глава 1. Общие положения
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 197 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1. Осы Қазақстандық жұмыскерлердің тәлімгерлігін ұйымдастыру қағидалары және шетелдік жұмыс күшін тартатын жұмыс берушілерге қойылатын талаптар (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 18 ақпандағы № 81 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлігi туралы ереженің 15-тармағының 119-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және қазақстандық жұмыскерлердің (бұдан әрі – жұмыскер) тәлімгерлігін ұйымдастыру мен шетелдік жұмыс күшін тартатын жұмыс берушілерге қойылатын талаптарды белгілеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жұмыскер – жұмыс берушімен еңбек қатынастарында тұратын және еңбек шарты бойынша жұмысты тікелей орындайтын жеке тұлға;
2) жұмыс беруші – жұмыскер еңбек қатынастарында болатын жеке немесе заңды тұлға;
3) жұмыс берушінің актілері – жұмыс беруші шығаратын бұйрықтар, өкімдер, нұсқаулықтар, қағидалар, ережелер, ауысымдық кестелер, вахта кестелері, демалыс кестелері, сондай-ақ еңбек қатынастарын және еңбекпен тікелей байланысты өзге де қатынастарды реттейтін, жұмыс беруші шығаратын өзге де актілер;
4) кәсіптік біліктілік – кәсібі бойынша еңбек функцияларын орындау үшін талап етілетін құзыреттерді меңгеруді сипаттайтын кәсіптік даярлық дәрежесі;
5) кәсіптік біліктілікті тану – кәсіптік біліктілікті тану – кандидаттың (бұдан әрі – жұмыскер) кәсіптік стандарттардың талаптарына, ал олар болмаған кезде "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес біліктілік талаптарына сәйкестігін бағалау және шешім қабылдау рәсімі;
6) кәсіптік біліктілікті тану орталығы (бұдан әрі – тану орталығы) – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен аккредиттелген, кәсіптік біліктілікті тануды жүзеге асыратын заңды тұлға;
7) кәсіптік біліктілікті тану туралы құжат – кандидаттың (жұмыскердің) кәсіптік біліктілігінің белгілі бір кәсіп бойынша еңбек функцияларын орындауға қойылатын талаптарға сәйкестігін куәландыратын құжат;
8) тәлімгер – өндіріс немесе қызметтер көрсету саласы технологияларын меңгерген, өндірістік оқыту мен кәсіптік практикаға басшылықты жүзеге асыратын кәсіпорынның (ұйымның) білікті жұмыскері;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
9) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 197 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Настоящие Правила организации наставничества казахстанских работников и требования к работодателям, привлекающим иностранную рабочую силу (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 119-1) пункта 15 Положения о Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2017 года № 81 "О некоторых вопросах Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан" и определяют порядок организации наставничества казахстанских работников (далее – работник) и установления требований к работодателям, привлекающим иностранную рабочую силу.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) работник – физическое лицо, состоящее в трудовых отношениях с работодателем и непосредственно выполняющее работу по трудовому договору;
2) работодатель – физическое или юридическое лицо, с которым работник состоит в трудовых отношениях;
3) акты работодателя – приказы, распоряжения, инструкции, правила, положения, графики сменности, графики вахт, графики отпусков, а также иные акты, регулирующие трудовые отношения и иные отношения, непосредственно связанные с трудовыми, издаваемые работодателем;
4) профессиональная квалификация – степень профессиональной подготовки, характеризующая владение компетенциями, требуемыми для выполнения трудовых функций по профессии;
5) признание профессиональной квалификации – процедура оценки и принятия решения о соответствии кандидата (работника) требованиям профессиональных стандартов, а при их отсутствии – квалификационным требованиям в соответствии с Законом Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" (далее – Закон);
6) центр признания профессиональных квалификаций (далее – центр признания) – юридическое лицо, аккредитованное в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, осуществляющее признание профессиональных квалификаций;
7) документ о признании профессиональной квалификации – документ, удостоверяющий соответствие профессиональной квалификации кандидата (работника) требованиям, предъявляемым к выполнению трудовых функций по определенной профессии;
8) наставник – квалифицированный иностранный работник предприятия (организации), владеющий технологиями производства или сферой услуг, осуществляющий руководство производственным обучением и профессиональной практикой;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 9) предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 197 (вводится в действие с 12.07.2026).

9) Ұлттық біліктілік жүйесінің цифрлық платформасы (бұдан әрі - ҰБЖ цифрлық платформасы) – Заңның 6-бабы 1-тармағында көрсетілген ақпаратты қамтитын, "Электронды еңбек биржасы" жұмыспен қамту бірыңғай ақпараттық жүйесінің порталы.
2-тарау. Жұмыскерлердің тәлімгерлігін ұйымдастыру тәртібі
3. Тәлімгерлік мыналарды қамтиды:
1) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 279 бұйрығымен бекітілген Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және ұзарту, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыру қағидалары мен шарттарына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32977 болып тіркелген) сәйкес бірінші, екінші, үшінші және төртінші санаттағы шетелдік жұмыс күші қатарынан тәлімгерді бекіту;
2) осы Қағидалардың қосымшасына сәйкес нысан бойынша жұмыс берішінің актісімен тәлімгер бекітілгеннен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде бекітілетін жұмыс беруші мен тәлімгердің Тәлімгерлік жоспарын (бұдан әрі – Жоспар) бірлесіп әзірлеу және іске асыру;
3) Жоспарды іске асыру туралы тәлімгердің есеп жасау (ерікті түрде);
4) Заңның 15-бабына сәйкес кәсіби біліктілікті тану орталықтарында тәлімгерлік жүргізу кезеңінде (қажет болған жағдайда) тәлімгерліктің қорытындылары бойынша жұмыскердің ерікті түрде кәсіптер тізіліміндегі кәсіп бойынша кәсіптік біліктілікті тану рәсімінен (қажет жағдайда) өтуі.
4. Жұмыскерлердің біліктілігін арттыру мақсатында 6 (алты) айдан 12 (он екі) айға дейінгі кезеңге жұмыс берушімен шетелдік жұмыскерді тарту барысында тәлімгер бекітіледі.
Тәлімгер жұмыскерлерге олардың кәсіптік біліктілігінің жүзеге асырылатын қызмет бейіні мен саласына сәйкес келуін ескере отырып, кәсіби білімін, біліктілігін және тәжірибесін беру үшін бекітіледі.
Тәлімгерді бекіту жұмыс берушінің актісімен оны жұмысқа қабылдаған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде тәлімгерлік мерзімін көрсете отырып ресімделеді.
Жұмыскерді кадр қызметі 3 (үш) жұмыс күні ішінде жұмыс берушінің актісімен тәлімгерді бекіткеннен бастап тәлімгердің тағайындалуы туралы хабардар етеді.
Жұмыс беруші тәлімгерге бекітілетін жұмыскерлердің санын тәлімгердің негізгі еңбек қызметін ескере отырып, бірақ 3 (үштен) артық емес анықтайды.
5. Жоспар мынадай сатыларды қамтиды:
1) жұмыскерді өндірістік процестермен және жұмыс технологиясымен таныстыру;
2) тәлімгердің басшылығымен еңбек функцияларын бірлесіп орындау;
3) тәлімгердің үйлестіруімен еңбек функцияларын өз бетінше орындау;

9) цифровая платформа Национальной системы квалификаций (далее - цифровая платформа НСК) – портал единой информационной системы занятости "Электронная биржа труда", содержащий информацию, предусмотренную пунктом 1 статьи 6 Закона.
Глава 2. Порядок организации наставничества работников
3. Наставничество включает в себя:
1) закрепление наставника из числа иностранной рабочей силы первой, второй, третьей и четвертой категории согласно Правилам и условиям выдачи или продления разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы, а также осуществления внутрикорпоративного перевода, утвержденным приказом заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 279 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32977);
2) совместную разработку и реализацию работодателем и наставником Плана работы наставника (далее – План) по форме согласно приложению к настоящим Правилам, который утверждается работодателем в течение 5 (пяти) рабочих дней после закрепления наставника актом работодателя;
3) составление наставником отчета о реализации Плана (в произвольной форме);
4) прохождение работником процедуры признания профессиональных квалификаций на добровольной основе по профессиям, включенным в реестр профессий в центрах признания профессиональных квалификаций (при их наличии) по итогам наставничества в соответствии со статьей 15 Закона.
4. В целях повышения квалификации работников на период от 6 (шести) до 12 (двенадцати) месяцев закрепляется наставник при привлечении работодателем иностранного работника.
Наставник закрепляется за работниками с учетом соответствия их профессиональной квалификации профилю и сфере осуществляемой деятельности для передачи профессиональных знаний, навыков и практического опыта.
Закрепление наставника оформляется актом работодателя в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня его приема на работу с указанием срока наставничества.
Работник уведомляется кадровой службой о назначении наставника в течение 3 (трех) рабочих дней с момента закрепления наставника актом работодателя.
Количество работников, закрепляемых за наставником, определяется работодателем с учетом объема основной трудовой функции наставника, но не более 3 (трех) работников.
5. План включает следующие этапы:
1) ознакомление работника с производственными процессами и технологией работы;
2) совместное выполнение трудовых функций под руководством наставника;
3) самостоятельное выполнение трудовых функций при координации наставника;

4) кәсіптік біліктіліктерді тану рәсімін қоса алғанда (қажет болған жағдайда), тәлімгер берген кәсіби білім мен дағдыларды бағалау.
6. Тәлімгер тәлімгерлік аяқталғанға дейін 3 (үш) жұмыс күн бұрын тәлімгерлік кезеңінде жұмыскердің алған білімі мен дағдылары қамтылған Жоспардың іске асырылуы туралы есебін дайындайды.
Тәлімгер жоспарды іске асыру туралы есепті кәсіпорынның кадр қызметіне тәлімгерлік аяқталған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде жібереді.
Кадр қызметі меңгерілген дағдылар және кәсіптік біліктіліктерді тану (болған жаңдайда) нәтижелері туралы деректерді қамтитын қорытынды есепті ресімдейді.
7. Жұмыскер ерікті түрде кәсіптер тізіліміндегі кәсіп бойынша ("Электронды еңбек биржасы" порталында) кәсіптік біліктілікті тану қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 6 қыркүйектегі №374 бұйрығымен бекітілген Кәсіптік біліктілікті тану қағидаларында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33387 болып тіркелген) көзделген тәртіппен кәсіптік біліктілікті тану үрдісі жүзеге асырылады.
Кәсіптік біліктілікті тану туралы құжат кадр қызметіне сақтау үшін беріледі.
Кадр қызметі тәлімгерлікке қатысты құжаттарды жұмыс берушінің құжат айналымы қағидаларында белгіленген мерзімде жұмыскерлер мен тәлімгерлердің жеке істерінде сақтауды қамтамасыз етеді.
8. Тәлімгерді алмастыру 5 (бес) жұмыс күнінен артық емес мерзімде тәлімгердің басқа жұмысқа ауысқан немесе жұмыстан шыққан кезден, сондай-ақ тәлімгерлікті жүзеге асыру мүмкін болмаған (сырқаттану, іссапарда, демалыста болу) жағдайларда жүзеге асырылады.
Тәлімгер алмастырылған жағдайда жұмыс беруші кадр қызметі арқылы жұмыскерлерді хабарландырады және тәлімгердің ауысқаны туралы Жоспарға өзгерістер енгізеді.
3-тарау. Тәлімгерлікті ұйымдастыру кезінде шетелдік жұмыс күшін тартатын жұмыс берушілерге, тәлімгерлерге және жұмыскерлерге қойылатын талаптар
9. Тәлімгерлік кезеңінде шетелдік жұмыс күшін тартатын жұмыс берушілерден:
1) Жоспарда шетелдік жұмыскердің тәлімгерлік жүргізу кезеңінде, оны Қазақстан Республикасына тартуға негіз болған Заңның 15-бабына сәйкес қажет болған жағдайда ҰБЖ цифрлық платформасында тиісті мамандық бойынша кәсіптік біліктіліктерін тану туралы құжатты бере отырып (ол болған жағдайда), қазақстандық жұмыскердің тиісті кәсіп бойынша тану орталықтарында кәсіптік біліктіліктерін тану рәсімінен өтуін қоса алғанда, шетелдік жұмыскердің тәжірибесін, құзыреттерін, дағдыларын беруді қамтамасыз ететін шараларды көздеу;

4) оценка профессиональных навыков и знаний, переданных наставником, включая процедуру признания профессиональных квалификаций (при необходимости).
6. Наставник за 3 (три) рабочих дня до завершения наставничества подготавливает отчет о реализации Плана, включающий информацию о приобретенных работником знаний и навыков в период наставничества.
Отчет о реализации Плана направляется наставником в кадровую службу предприятия, в течение 2 (двух) рабочих дней со дня завершения наставничества.
Кадровая служба оформляет итоговый отчет, содержащий данные об освоенных навыках и результатах признания профессиональных квалификаций (при наличии).
7. При необходимости прохождения процедуры признания профессиональной квалификации на добровольной основе, по профессиям, включенным в реестр профессий (на портале "Электронная биржа труда") процедура признания профессиональных квалификаций осуществляется в порядке предусмотренном Правилами признания профессиональных квалификаций, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 6 сентября 2023 года № 374 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33387).
Документ о признании профессиональной квалификации передается кадровой службе на хранение.
Кадровая служба обеспечивает хранение документов по наставничеству в личных делах работников и наставников в течение срока, установленного правилами документооборота работодателя.
8. Замена наставника осуществляется в срок не более 5 (пяти) рабочих дней с момента увольнения наставника или перевода на другую работу, а также в случае невозможности осуществления наставничества (болезнь, командировка, отпуск).
В случае замены наставника работодатель уведомляет работников через кадровую службу и вносит изменения в План о замене наставника.
Глава 3. Требования к работодателям, привлекающим иностранную рабочую силу, наставникам и работникам при организации наставничества
9. В период наставничества от работодателя, привлекающего иностранную рабочую силу требуется:
1) в период проведения иностранным работником наставничества, предусмотреть в Плане меры, обеспечивающие передачу опыта, компетенций, навыков иностранного работника, включая при необходимости прохождение работником процедуры признания профессиональных квалификаций в центрах признания (при их наличии) по соответствующей профессии с выдачей документа о признании профессиональных квалификаций на цифровой платформе НСК в соответствии со статьей 15 Закона, которые послужили основанием для его привлечения в Республику Казахстан;

2) тәлімгерлікті ұйымдастыру қажетті жағдайлар жасауға бағытталған шараларды қабылдау;
3) Жоспардың орындалуына айына кемінде бір рет мониторингті жүзеге асыруға және қажет болған жағдайда оны тәлімгермен және жұмыскермен келісу арқылы түзетуді қамтамасыз ету;
4) Жоспардың орындалуын бақылау, құжаттаманы жүргізу және кадр қызметімен өзара іс-қимыл жасауды қоса алғанда, тәлімгерлікті ұйымдастыру және үйлестіру үшін жауапты адамды тағайындау;
5) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 6 қыркүйектегі №374 бұйрығымен бекітілген Кәсіптік біліктілікті тану қағидаларының 17-тармағына сәйкес жұмыскер кәсіптік біліктіліктерін тану рәсімінен өтпеген жағдайда, жұмыс беруші оқытуды, тағылымдамадан өтуді және (немесе) тәлімгерлікті ұйымдастыруды қоса алғанда, кейіннен жұмыскерді кәсіптік біліктіліктерін тану рәсімінен қайтадан өтуге жібере отырып, анықталған сәйкессіздіктерді (кәсіби білімінің, тәжірибелік дағдылардың және жұмыс тәжірибесінің жеткіліксіздігі) жою жөніндегі шараларды қамтамасыз ету;
Кәсіптік біліктіліктерді тану рәсімінен өтпеу еңбек шартын бұзу немесе жұмыскерді еңбек міндеттерін орындаудан шеттету үшін негіз болып табылмайды.
6) Жоспарды орындау үшін жағдай жасау (жұмыс орны, құрал-жабдықтар, өндірістік үрдістерге қол жетімділік);
7) тәлімгер мен жұмыскердің өзара іс-қимыл жасау мүмкіндігін қамтамасыз ету;
8) тәлімгерді осы Қағидалардың 8-тармағына сәйкес алмастыру талап етіледі.
Заңның 15-бабы 3-тармағына сәйкес кәсіптік біліктілікті ерікті негізде тану кандидаттың қаражаты немесе Қазақстан Республикасының заңдарында тыйым салынбаған өзге де қаражат есебінен не Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген тәртіппен жұмыс берушінің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
10. Тәлімгерлікті ұйымдастыру кезінде тәлімгерден:
1) Жоспарды іске асыру;
2) жұмыскердің кәсіби дағдылары мен білімін дамытуын қамтамасыз ету, сондай-ақ оны Қазақстан Республикасына тартуға негіз болған тәжірибе мен құзыреттердің берілуін;
3) жұмыскерге кеңес беру талап етіледі.
11. Тәлімгерлікті ұйымдастыру кезінде жұмыскерден:
1) Жоспарды және тәлімгердің ұсынысын сапалы және өз мерзімінде іске асыру;
2) Заңның 15-бабына сәйкес тиісті біліктілігі бойынша тану орталықтарында (ол болған жағдайда) кәсіптік біліктілікті тану рәсімінен өту (қажет болған жағдайда) талап етіледі.
Қазақстандық жұмыскерлердің
тәлімгерлігін ұйымдастыру
қағидалары және шетелдік
жұмыс күшін тартатын жұмыс
берушілерге қойылатын
талаптарға қосымша
Нысан
Бекітемін
___________________________
(жұмыс берушінің лауазымы
және
Т.А.Ә. (ол болған жағдайда))
______________________
(бекіту мерзімі)
Тәлімгердің жұмыс жоспары
Тәлімгердің Т.А.Ә. (ол болған жағдайда): _________________________
Жұмыскер (лер) дің Т.А.Ә. (ол болған жағдайда):___________________

2) принять меры, направленные на создание условий для организации наставничества;
3) осуществлять мониторинг выполнения Плана не реже одного раза в месяц и при необходимости обеспечивает его корректировку по согласованию с наставником и работником;
4) назначить ответственное лицо за организацию и координацию наставничества, включая ведение документации, контроль реализации Плана и взаимодействие с кадровой службой;
5) в случае непрохождения работником процедуры признания профессиональных квалификаций в соответствии с пунктом 17 Правил признания профессиональных квалификаций, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 6 сентября 2023 года № 374 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33387) обеспечить реализацию мер по устранению выявленных несоответствий (недостаточность профессиональных знаний, практических навыков и опыта работы), включая организацию обучения, стажировки и (или) наставничества, с последующим направлением работника на повторное прохождение процедуры признания профессиональных квалификаций.
Непрохождение процедуры признания профессиональных квалификаций не является основанием для расторжения трудового договора или отстранения работника от выполнения трудовых обязанностей;
6) создать условия для выполнения Плана (рабочее место, оборудование, доступ к производственным процессам);
7) обеспечить возможность взаимодействия работника и наставника;
8) заменить наставника в случаях, предусмотренных пунктом 8 настоящих Правил.
Признание профессиональных квалификаций на добровольной основе осуществляется за счет средств кандидата или иных средств, не запрещенных законами Республики Казахстан, либо за счет средств работодателя в порядке, установленном трудовым законодательством Республики Казахстан в соответствии с пунктом 3 статьи 15 Закона.
10. В период наставничества от наставника требуется:
1) реализация Плана;
2) обеспечение развития профессиональных навыков, знаний работника, а также передача опыта и компетенций, которые послужили основанием для привлечения его в Республику Казахстан;
3) консультация работника;
11. В период наставничества от работника требуется:
1) качественное и своевременное исполнение Плана и рекомендаций наставника;
2) при необходимости прохождение процедуры признания профессиональных квалификаций в центрах признания (при их наличии) по соответствующей профессии в соответствии со статьей 15 Закона;
Приложение
к Правилам организации
наставничества казахстанских
работников и требований
к работодателям, привлекающим
иностранную рабочую силу
Форма
Утверждаю
_________________________
(должность и Ф.И.О.
(при его наличии) работодателя)
_________________________
(дата утверждения)
План работы наставника
Ф.И.О. (при его наличии) наставника: _____________________________
Ф.И.О. (при его наличии) работника: ______________________________

Тәлімгерлікті өткізу кезеңі: 20 _ ж._ _ бастап 20 _ ж._ _ дейін.
Саты
Іс-шаралар
Өтетін күні мен уақыты
Орындауды бағалау (күні, тәлімгердің қолы)
1
Өндірістік процестермен және жұмыс технологиясымен танысу
Кіріспе кездесу өткізу (тәлімгерліктің мақсаттарын, міндеттерін және форматтарын айқындау)
Жұмыскердің (жұмыскерлердің) лауазымдық міндеттерімен танысу
Өндірістік процестермен және технологиялармен танысу
Нормативтік құқықтық актілерді және ішкі регламенттерді зерделеу
Кәсіби дағдылар мен білімге бастапқы бағалау жүргізу
2
Тәлімгердің басшылығымен еңбек функцияларын бірлесіп орындау
Еңбек функцияларын бірлесіп орындау
Жұмысты орындау әдістері мен технологияларын тәлімгердің көрсетуі
Тәлімгердің бақылауымен практикалық тапсырмаларды орындау
Өндірістік кейстерді талдау
Жұмыскерге (жұмыскерлерге) консультация беру және сүйемелдеу
Аралық нәтижелерді бағалау
3
Тәлімгерді үйлестіру кезінде еңбек функцияларын дербес орындау
Жұмыскердің (жұмыскерлердің) еңбек функцияларын дербес орындауы
Апталық міндеттерді белгілеу
Тәлімгермен тұрақты кездесулер (ілгерілеуді талқылау)
Міндеттердің орындалу тиімділігін бағалау
4
Тәлімгермен берілген кәсіби біліктілікті атну үрдісін қоса алғанда кәсіби дағдылар мен білімді бағалау (қажет болған жағдайда)
Кәсіби білім мен дағдыларды қорытынды бағалау
Тестілеуді өткізу және практикалық тапсырмаларды орындау
Қол жеткізілген нәтижелерді талдау
Одан әрі даму бойынша ұсынымдар дайындау
Қажет болған жағдайда – кәсіби біліктілікті тану рәсімінен өтуді ұйымдастыру
Тәлімгерлікті аяқтау
Тәлімгер: _____________ /____________________________________/
(күні) (Т.А.Ә. (ол болған жағдайда), қолы)
Жұмыскер(лер):_____________ /_______________________________/
(күні) (Т.А.Ә. (ол болған жағдайда), қолы)
Жұмыс беруші (қажет болған жағдайда): _______ /________________/
Ескерту: жоспар саланың, нақты кәсіпорынның (ұйымның), кәсіптің және жұмыскер (лер) дің біліктілік деңгейінің ерекшелігіне бейімделуі мүмкін.

Период проведения наставничества: от _______20___г. до _______ 20__ г.
Этап
Мероприятие
Дата и время проведения
Оценка выполнения (дата, подпись наставника)
1
Ознакомление с производственными процессами и технологией работы
Вводная встреча (определение целей, задач и формата наставничества)
Ознакомление с должностными обязанностями работника(-ов)
Ознакомление с производственными процессами, технологиями работы
Изучение нормативных правовых актов и внутренних регламентов
Проведение первичной оценки профессиональных навыков и знаний
2
Совместное выполнение трудовых функций под руководством наставника
Совместное выполнение трудовых функций
Демонстрация наставником методов и технологий выполнения работы
Выполнение практических заданий под контролем наставника
Разбор производственных кейсов
Консультирование и сопровождение работника(ов)
Оценка промежуточных результатов
3
Самостоятельное выполнение трудовых функций при координации наставника
Самостоятельное выполнение трудовых функций работником(ами)
Установление еженедельных задач
Регулярные встречи с наставником (обсуждение прогресса)
Оценка эффективности выполнения задач
4
Оценка профессиональных навыков и знаний, переданных наставником, включая процедуру признания профессиональных квалификаций (при необходимости)
Итоговая оценка профессиональных знаний и навыков
Проведение тестирования и выполнение практических заданий
Анализ достигнутых результатов
Подготовка рекомендаций по дальнейшему развитию
При необходимости – организация прохождения процедуры признания профессиональной квалификации
Завершение наставничества
Наставник: _____________ /____________________________________/
(дата) (Ф.И.О. (при его наличии) подпись)
Работник(и): _____________ /____________________________________/
(дата) (Ф.И.О. (при его наличии) подпись)
Работодатель (при необходимости): ________ /_______________________/
(дата) (Ф.И.О. (при его наличии) подпись)
Примечание: План может быть адаптирован под специфику отрасли, конкретного
предприятия (организации), профессии и уровня квалификации работника (-ов).