Әкімшілік деректердің сапасын бағалау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 2024 жылғы 19 наурыздағы № 2 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 20 наурызда № 34168 болып тіркелді.
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 5 қазандағы № 427 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі туралы ереженің 15-тармағы 82-2) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 7 қарашадағы № 925 қаулысымен бекітілген Деректерді басқару жөніндегі талаптардың 12-тармағына, Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 9-нқ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы туралы ереженің 15-тармағының 75-3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 10.10.2025 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Әкімшілік деректердің сапасын бағалау қағидалары осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Деректердің сапасын бақылау және коммуникацияларды дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында орналастыруды;
3. Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Деректердің сапасын бақылау және коммуникацияларды дамыту департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының құрылымдық және аумақтық бөлімшелеріне жұмыс бабында басшылыққа алу және пайдалану үшін жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігініңҰлттық статистика бюросы басшысының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің Ұлттық
статистика бюросының басшысы
М. Турлубаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар
агенттігінің Ұлттық статистика
бюросы басшысының
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 2 бұйрығымен бекітілген
Әкімшілік деректердің сапасын бағалау қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда – ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросының басшысының 27.07.2026 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Правил оценки качества административных данных
Приказ Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 19 марта 2024 года № 2. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 марта 2024 года № 34168.
В соответствии с подпунктом 82-2) пункта 15 Положения Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 октября 2020 года № 427, пунктом 12 Требований по управлению данными, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 ноября 2024 года № 925, подпунктом 75-3) пункта 15 Положения о Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного приказом Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 9-нқ, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 10.10.2025 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Правила оценки качества административных данных согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту контроля качества данных и развития коммуникаций в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан;
3. Департаменту контроля качества данных и развития коммуникаций Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных и территориальных подразделений Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан для руководства и использования в работе.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Руководитель Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
М. Турлубаев
"Согласован"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Руководителя Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 19 марта 2024 года № 2
Правила оценки качества административных данных
Сноска. Правила – в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 10.10.2025 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әкімшілік деректердің сапасын бағалау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 5 қазандағы № 427 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі туралы ереженің 15-тармағы 82-2) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 7 қарашадағы № 925 қаулысымен бекітілген Деректерді басқару жөніндегі талаптардың (бұдан әрі – Талаптар) 12-тармағына, Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 9-нқ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы туралы ереженің 15-тармағы 75-3) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Осы Қағидалар Әкімшілік деректердің сапасын бағалау тәртібін айқындайды.
3. Осы Қағидаларды мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның ведомствосы (бұдан әрі – уәкілетті органның ведомствосы) және оның аумақтық бөлімшелері әкімшілік деректердің сапасын бағалау кезінде қолданады.
4. Осы Қағидаларда "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңында (бұдан әрі – Заң) айқындалған мәндердегі ұғымдар, сондай-ақ келесі анықтамалар пайдаланылады:
1) әкімшілік деректер сапасын айқындау – әкімшілік деректердің сапасын бағалау нәтижелерін, соның ішінде әкімшілік деректердің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес пайдалануға жарамдылық дәрежесін белгілейтін әкімшілік деректерді талдау үдерісі;
2) әкімшілік деректер сапасын бағалау – әкімшілік деректердің әкімшілік деректер сапасының өлшемшарттарына сәйкестігін өлшеу, соның ішінде әкімшілік деректердің ұлттық тіркелімдер мен статистикалық тіркелімдерге сәйкестігін айқындау;
3) әкімшілік деректер сапасының субъектісі (объектісі) – әкімшілік дереккөз және (немесе) оның цифрлық объектісі немесе әкімшілік деректер базасы, сондай-ақ ұлттық тіркелімдерде қамтылған цифрлық деректер;
4) деректерді бақылаушы – әкімшілік дереккөздерге қатысты мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру кезінде әкімшілік деректер сапасын бағалау үшін тартылатын, мемлекеттік статистика саласындағы мемлекеттік монополия субъектісінің ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласындағы маманы;
5) деректер қоры – цифрлық технологиялар арқылы өңдеуге жарамды жүйелендірілген цифрлық деректер жиынтығы;
6) статистика жөніндегі әдіснамалық кеңес (бұдан әрі – Әдістемелік кеңес) – уәкілетті орган ведомствосының консультативтік-кеңесші органы;
7) ұлттық тіркелім – "цифрлық үкімет" архитектурасы шеңберінде айқындалған және мемлекеттік функцияларды орындау, мемлекеттік қызметтер көрсету, ведомствоаралық өзара іс-қимыл және мемлекеттік статистика үшін анық ақпараттың бірыңғай көзі ретінде пайдаланылатын, эталондық цифрлық деректерді қамтитын цифрлық ресурс түсініледі;
8) цифрлық объект – цифрлық технологиялар арқылы құрылған, пайдаланылатын немесе берілетін, бірегей цифрлық сипаттамаларға ие және цифрлық орта субъектілеріне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген көлемде иелену, пайдалану не билік ету құқықтарын жүзеге асыруға мүмкіндік беретін цифрлық ортаның ерекшеленген элементі;
9) электрондық шаруашылық бойынша есепке алуды жүргізуге арналған бағдарламалық жасақтама (бұдан әрі – ЭШЕЖ БЖ) – кент, ауыл, ауылдық округ әкіміне шаруашылық бойынша есепке алу деректерін енгізуді, түзетуді және сақтауды жүзеге асыруға, сондай-ақ енгізілген ақпараттың негізінде біріктірілген деректерді қалыптастыруға мүмкіндік беретін қолданбалы бағдарламалық жасақтама.
2-тарау. Әкімшілік деректердің сапасын бағалау тәртібі
5. Әкімшілік деректердің сапасын бағалау мемлекеттік бақылау шеңберінде жүзеге асырылады және әкімшілік деректердің сапа өлшемшарттарына сәйкестігін өлшеуге, сондай-ақ оларды арттыру бойынша ұсынымдарды әзірлеуге бағытталған талдамалық және әдіснамалық сипатта болады.
6. Әкімшілік деректердің сапасын бағалауды уәкілетті орган ведомствосының бірінші басшысы не оны алмастыратын уәкілетті тұлға бекіткен әкімшілік деректердің сапасын бағалауды жоспар-кестесіне (бұдан әрі – Жоспар-кесте) сәйкес, бағалау жүргізілетін жылдан алдындағы жылдың 20 желтоқсанынан кешіктірмей әкімшілік дереккөздерге қатысты мемлекеттік бақылау жүргізу кезінде деректер бақылаушыларын тарта отырып, уәкілетті орган ведомствосы жүргізеді.
7. Жоспар-кесте мыналарды қамтиды:
1) Жоспар-кестені бекіту мерзімі;
2) әкімшілік деректердің сапасын бағалау субъектісі (объектісі) атауы;
3) әкімшілік деректер сапасына бағалау жүргізу кезеңі;
4) уәкілетті органның ведомствосына әкімшілік деректердің сапасы бойынша есепті (бұдан әрі – сапа бойынша есеп) ұсыну күні;
5) Жоспар-кестеге қол қоюға уәкілетті тұлғаның қолы.
Жоспар-кестеге өзгерістер мен толықтырулар енгізу деректерді бақылаушылар әкімшілік дереккөзге қатысты тексерулерге қатысуға тартылған, цифрлық объектілерді, ұлттық тіркелімдерді және әкімшілік дереккөздердің дерекқорларын өнеркәсіптік пайдалану тоқтатыла тұрған немесе тоқтатылған, сондай-ақ тексерулер жүргізуге кедергі келтіретін әкімшілік іс жүргізулер мен рәсімдер тоқтатылған жағдайларда жүзеге асырылады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оценки качества административных данных (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 82-2 пункта 15 Положения Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 октября 2020 года № 427, пунктом 12 Требований по управлению данными, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 ноября 2024 года № 925 (далее – Требование), подпунктом 75-3) пункта 15 Положения о Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного приказом Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 9-нқ.
2. Настоящие Правила определяют Порядок оценки качества административных данных.
3. Настоящие Правила применяются ведомством уполномоченного органа в области государственной статистики (далее – ведомство уполномоченного органа) и его территориальными подразделениями при оценке качества административных данных.
4. В настоящих Правилах используются понятия в значениях, определенных в Законе Республики Казахстан "О государственной статистике" (далее – Закон), а также следующие определения:
1) объекты информатизации – электронные информационные ресурсы, программное обеспечение, интернет-ресурс и информационно-коммуникационная инфраструктура;
2) оценка качества административных данных – процесс определения уровня соответствия административных данных Требованиям;
3) субъект (объект) оценки качества административных данных – административный источник и (или) его база данных;
4) база данных – совокупность систематизированных данных, пригодных для обработки посредством информационно-коммуникационных технологий;
5) критерии качества данных – общепринятые критерии качества данных, используемые для оценки и контроля критических критерий качества данных, таких как точность, полнота, взаимосвязанность, сопоставимость, актуальность, уникальность, достоверность, своевременность, ясность, доступность;
6) методологический совет по статистике (далее – Методсовет) – консультативно-совещательный орган ведомства уполномоченного органа;
Глава 2. Порядок оценки качества административных данных
5. Оценка качества административных данных проводится в рамках государственного контроля в отношении субъекта (объекта) оценки качества административных данных в соответствии со статьей 12-1 Закона.
6. Для оценки качества административных данных привлекаются контролеры данных в соответствии с полугодовым планом-графиком оценки качества административных данных (далее – План-график), утвержденного первым руководителем ведомства уполномоченного органа, либо заменяющим его уполномоченным лицом не позднее 20 декабря года, предшествующего году оценки, и до 20 июня текущего календарного года.
7. План-график включает:
1) дату утверждения План-графика;
2) наименование субъекта (объекта) оценки качества административных данных;
3) период проведения оценки качества административных данных;
4) дата представления отчета по качеству административных данных (далее – отчет по качеству) в ведомство уполномоченного органа;
5) подпись лица, уполномоченного подписывать План-график.
Внесение изменений и дополнений в План-график осуществляется в случаях привлечения контролеров данных к участию во внеплановой проверке в отношении административного источника, приостановления или прекращения промышленной эксплуатации объектов информатизации и баз данных административных источников, а также передачи их право собственности и (или) владения в частный сектор.

8. Деректерді бақылаушылар:
1) әкімшілік деректер сапасын бағалау үшін цифрлық технологияларды қолдана отырып, әкімшілік дереккөздерге қатысты мемлекеттік бақылауды жүргізуге тартылатындар, оған қатысу шеңберінде:
- әкімшілік деректердің Заң талаптары мен Талаптарға сәйкестік дәрежесін өлшеуді;
- әкімшілік деректерді ұлттық және статистикалық тіркелімдердің цифрлық деректерімен салыстыруды және сәйкестендіруді;
- уәкілетті орган ведомствосы әкімшілік дереккөздерге қатысты мемлекеттік статистика саласындағы мемлекеттік бақылау нәтижелері бойынша анықталған әкімшілік деректер сапасының Талаптарға сәйкессіздігіне байланысты бұзушылықтардың жойылуына талдауды жүзеге асырады;
- әкімшілік деректердің сапасын қамтамасыз ету және арттыру, сондай-ақ әкімшілік деректерді ресми статистикалық ақпаратты түзуде және (немесе) статистикалық тіркелімдерді өзектендіруде пайдалану жөнідегі ұсынымдарды уәкілетті органның ведомствосына ұсынады.
9. Әкімшілік деректер сапасын бағалау нәтижелері бойынша деректерді бақылаушы деректер сапасы туралы есепті қалыптастырады және оны электрондық құжат айналымы арқылы уәкілетті орган ведомствосымен келіседі. Сапа жөніндегі есепті толтыру құрылымы осы Қағидаларға 1-қосымшада келтірілген.
10. Уәкілетті органның ведомствосы тарапынан нақтылаулар және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайда, сапа жөніндегі есепті деректерді бақылаушы 5 жұмыс күні ішінде пысықтайды.
11. Уәкілетті орган ведомствосымен келісілген сапа жөніндегі есепті деректерді бақылаушы Әдістемелік кеңестің қарауына енгізеді.
12. Сапа жөніндегі есепті қарау нәтижелері бойынша Әдістемелік кеңес әкімшілік деректерді ресми статистикалық ақпаратты түзуде және (немесе) статистикалық тіркелімдерді өзектендіруде пайдалану жөнінде ұсынымдар береді.
13. Әкімшілік деректердің Заң талаптарына және (немесе) Талаптарға сәйкессіздігінің белгілері анықталған жағдайда, деректерді бақылаушы сапа жөніндегі есеп келісілген күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде электрондық құжат айналымы арқылы уәкілетті орган ведомствосына сараптамалық қорытындыда көрсетілген ақпараттық хабарлама жібереді:
1) әкімшілік деректер сапасының субъектісінің (объектісінің) атауы;
2) әкімшілік деректердің Заң талаптарына және (немесе) Талаптарға сәйкессіздігінің белгілері;
3) әкімшілік деректер сапасын қамтамасыз ету және арттыру жөніндегі ұсынымдар;
4) әкімшілік деректер сапасын бағалау үшін тартылған деректерді бақылаушының тегі, аты, әкесінің аты;
5) әкімшілік деректер сапасын бағалау үшін тартылған деректерді бақылаушының жұмыс телефоны және электрондық пошта мекенжайы.
14. Уәкілетті орган ведомствосы мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органмен келісу рәсімдерін қоса алғанда, әкімшілік деректерді жинау үдерісін талдауды және бағалауды жүзеге асырады:
1) әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының м.а. 2010 жылғы 14 шілдедегі № 183 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6394 болып тіркелген) Әкімшілік дереккөздердің әкімшілік деректерді өтеусіз негізде ұсыну қағидаларына (бұдан әрі – Деректерді ұсыну қағидалары) сәйкестігін;

8. Оценка качества административных данных проводится контролером данных, на соответствие требованиям Закона и Требованиям, а также посредствам сверки и сопоставления баз данных административного источника с данными из других официальных источников, содержащих одинаковый набор данных.
9. Контролер данных при сопоставлении баз данных, определяет критичность расхождения данных и присваивает в отчете по качеству степень расхождения данных в соответствии с градацией степени нарушения в области государственной статистики: незначительное, значительное.
1) незначительные – нарушения, связанные с:
расхождением до 10 % представленных административным источником административных данных с данными из других официальных источников, содержащих одинаковый набор значений;
неприменением национальной справочной информации в соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 16 Закона;
2) значительные – нарушения, связанные с:
применение несогласованных элементов национальной справочной информации в соответствии с подпунктом 6) пункта 2 статьи 12-1 Закона;
несогласованием с ведомством уполномоченного органа форм, предназначенных для сбора административных данных, а также методик расчета показателей в соответствии с подпунктами 2) и 2-1) пункта 3 статьи 16 Закона;
представлением недостоверных административных данных административным источником;
непредставлением административных данных на безвозмездной основе в соответствии с Правилами представления административных данных административными источниками на безвозмездной основе, утвержденным приказом и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 14 июля 2010 года № 183 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6394);
несоответствием критериям качества административных данных, установленных Требованиями;
несоответствием представленных баз данных требованиям к поддержке данных установленными в Требованиях;
несоблюдением ведения похозяйственного учета требованиям Статистической методологии по ведению похозяйственного учета и форм организации ведения регистрационных записей, утвержденной приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 10 июня 2010 года № 136 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6334);
расхождением свыше 10% представленных административным источником административных данных с данными из других официальных источников, содержащих одинаковый набор значений.
10. При определении разницы расхождения в процентах между административными данными и данными из других официальных источников, содержащих одинаковый набор значений, применяется следующая формула:
R % – процентное расхождение административных данных с данными из других официальных источников;
а – административные данные;
b – данные, из других официальных источников, содержащие одинаковый набор значений, которые сравниваются с административными данными.
11. По итогам проведенной оценки качества административных данных контролер данных формирует отчет по качеству и согласовывает его посредством электронного документооборота с ведомством уполномоченного органа. Структура по заполнению отчета по качеству приведена в приложении к настоящим Правилам.
12. При внесении уточнений и (или) дополнений, отчет по качеству дорабатывается контролером данных в течение 5 рабочих дней.
13. Согласованный отчет по качеству контролер данных представляет на рассмотрение в Методсовет.
14. По результатам рассмотрения отчета по качеству Методсовет представляет рекомендации по использованию административных данных в производстве официальной статистической информации и (или) актуализации статистических регистров.
15. В случаях выявления нарушений требований Закона и (или) Требований, контролер данных в течение 3 рабочих дней со дня согласования отчета по качеству, направляет экспертное заключение в ведомство уполномоченного органа, посредством электронного документооборота, в котором указываются:
1) номер, дата и место составления экспертного заключения;

9.1.1
Нақтылығы
Берілген әкімшілік деректердің пайдалану мақсаттарына немесе анықтамалық немесе ресми дереккөзден алынған деректерге және өлшеу нәтижесінде алынған әкімшілік деректерге сәйкес келмеуіне байланысты қателерді сипаттау. Оқиға әртүрлі ақпараттандыру объектілерінен алынған мәліметтердегі Қайшылықтар (сәйкессіздіктер) анықталған кезде қалыптасады.
9.1.2
Толық болуы
Міндетті санатқа жататын атрибуттардың және деректер түрінің жазбаларында толық толтырылмауына немесе толтырылмауына байланысты қателерді сипаттау.
9.1.3
Сәйкестігі
Ұсынылған әкімшілік деректердің нормативтік құқықтық актілерге, стандарттарға немесе ресми және бейресми келісімдерге толық немесе ішінара сәйкес келмеуіне байланысты қателерді сипаттау.
9.1.4
Салыстырмалылығы
Ұлттық анықтамалық ақпараттың келісілмеген элементтерін пайдалануға байланысты қателердің, уақытша, өңірлік және салалық бөліністегі әкімшілік деректердің салыстырмалылығының сипаттамасы, сондай-ақ ақпаратты ұсынатын адамдардың шеңберін сәйкестендірудің болмауы.
9.1.5
Өзектілігі
Ұсынылған әкімшілік деректердің ресми статистикалық ақпаратты түзудежәне статистикалық тіркелімдерді өзектендіруде пайдаланудың ағымдағы және ықтимал қажеттіліктеріне сәйкес келмеуіне байланысты бұзушылықтардың болуын сипаттау.
9.1.6
Бірегейлігі
Ұсынылған бірегей әкімшілік деректерде жазбалардың дубльдерінің болуына байланысты қателерді сипаттау.

9.1.1
Точность
Описание ошибок, связанных с несоответствием представленных административных данных целям использования или данным, полученным из эталонного или официального источника, и данным, полученным в результате измерения. Инцидент формируется при выявлении противоречий (несоответствия) в административных данных, полученных из различных объектов информатизации.
9.1.2
Полнота
Описание ошибок, связанных с неполным заполнением или с не заполнением в записях вида данных и атрибутов, относящиеся к категории обязательных.
9.1.3
Взаимосвязанность
Описание ошибок, связанных полным или частичным несоответствием, представленных административных данных установленными
нормативными правовыми актами, стандартами или формальными и неформальными соглашениями.
9.1.4
Сопоставимость
Описание ошибок, связанных с использованием несогласованных элементов национальной справочной информации, несопоставимостью административных данных во временном, региональном и отраслевом разрезе, а также отсутствие идентификации круга, лиц представляющих информацию.
9.1.5
Актуальность
Описание наличия нарушений, связанных с несоответствием, представленных административных данных текущим и возможным потребностям использования их в производстве официальной статистической информации, и актуализации статистических регистров.
9.1.6
Уникальность
Описание ошибок, связанных с наличием в представленных уникальных административных данных дублей записей.

9.1.7
Сенімділігі
Анықталған шектен тыс мәндерді, мәндерді интервалдық мәндерге бақылауды, қарама-қайшылықтарды, енгізу маскаларына сәйкессіздікті сипаттау.
Әкімшілік дереккөз ұсынған әкімшілік деректердің бірдей деректер жиынтығын қамтитын басқа ресми көздерден алынған деректермен сәйкессіздіктерінің сипаттамасы.
9.1.8
Уақтылығы
Ұсынылған әкімшілік деректердің белгіленген немесе ерікті уақыт сәттеріндегі өзекті күйге сәйкес келмеуіне байланысты қателерді сипаттау.
9.1.9
Айқындық
Әртүрлі түсіндірілуі, шатастыруы және сенімді төмендетуі мүмкін деректердің әртүрлілігіне байланысты қателерді сипаттау.
"Айқындылық" өлшемі бойынша бағалау ведомстволық статистикалық байқаулар шеңберінде қалыптастырылатын ресми статистикалық ақпаратқа қатысты ғана жүзеге асырылады.

9.1.7
Достоверность
Описание выявленных аномальных значений, контроля значений интервальным значениям, противоречий, несоответствия маскам ввода.
Описание расхождений административных данных, представленных административным источником с данными из других официальных источников, содержащих одинаковый набор данных.
9.1.8
Своевременность
Описание ошибок, связанных с несоответствием представленных административных данных актуальному состоянию на установленные или произвольные моменты времени.
9.1.9
Ясность
Описание ошибок, связанных с неоднозначностью данных, которые могут быть интерпретированы по-разному, вызывают путаницу и снижают доверие.
Оценка по критерию "Ясность" осуществляется исключительно в отношении официальной статистической информации формируемой в рамках ведомственных статистических наблюдений.