"Камералдық бақылау нәтижелерi бойынша мемлекеттік кірістер органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны орындалмаған деп тану туралы шешімнің нысанын және оны шығару мерзімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 30 сәуірдегі № 411 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2024 жылғы 1 наурыздағы № 117 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 1 наурызда № 34104 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың күшін жою көзделген - ҚР Қаржы министрінің 06.10.2025 № 573 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың күшін жою көзделген - ҚР Қаржы министрінің 09.10.2025 № 586 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 30 сәуірдегі № 411 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18633 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1 және 2-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған камералдық бақылау нәтижелері бойынша салық органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны орындалмаған деп тану туралы шешімнің нысаны бекітілсін.
2. Камералдық бақылау нәтижелері бойынша салық органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны орындалмаған деп тану туралы шешімді Салық кодексінің 96-бабы 2-тармағының 1) және 3) тармақшаларында көзделген әрекеттерді жасаған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде мемлекеттік кірістер органдары шығарады деп белгіленсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген камералдық бақылау нәтижелері бойынша салық органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны орындалмаған деп тану туралы шешімнің нысаны осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.

О внесении изменений в приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 30 апреля 2019 года № 411 "Об утверждении формы решения о признании уведомления об устранении нарушений, выявленных органами государственных доходов по результатам камерального контроля неисполненным, и сроков его вынесения"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 1 марта 2024 года № 117. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 марта 2024 года № 34104.
Примечание ИЗПИ!
Приказ утрачивает силу приказом Министра финансов РК от 06.10.2025 № 573 (вводится в действие с 01.01.2026).
Примечание ИЗПИ!
Утрачивает силу приказом Министра финансов РК от 09.10.2025 № 586 (вводится в действие с 01.01.2026).
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 3.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 30 апреля 2019 года № 411 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18633) следующие изменения:
пункты 1 и 2 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить прилагаемую форму решения о признании уведомления об устранении нарушений, выявленных налоговыми органами по результатам камерального контроля, неисполненным.
2. Установить, что решение о признании уведомления об устранении нарушений, выявленных налоговыми органами по результатам камерального контроля, не исполненным выносится органами государственных доходов в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня совершения действий, предусмотренных в подпунктах 1) и 3) пункта 2 статьи 96 Налогового кодекса.";
форму решения о признании уведомления об устранении нарушений, выявленных налоговыми органами по результатам камерального контроля, не исполненным утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению, к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2024 жылғы 12 ақпаннан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Репсубликасының
Қаржы министрі
2024 жылғы 1 наурыздағы
№ 117 Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2019 жылғы 30 сәуірдегі
№ 411 бұйрығымен
бекітілген
нысан
Камералдық бақылау нәтижелерi бойынша салық органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны орындалмаған деп тану туралы 20 ___ жылғы "___" ____________ № __ шешім
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы"
Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 96-бабының
4-тармағына сәйкес________________________________________________
_________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органның атауы)
Әрекетті қарау нәтижелері бойынша (тиісті ұяшықтың бірін X белгісімен белгілейді)
□ Салық кодексінің 96-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес
□ Салық кодексінің 96-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес
Сізге_____________________________________________________________
(салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) немесе салық төлеушінің
(салық агентінің) толық атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру
нөмірі (ЖСН/БСН)) 20___ жылғы "____"_____ №_________ камералдық бақылау
нәтижелері бойынша салық органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы
хабарламаны орындалмаған деп тану туралы шешім шығарылғаны туралы хабарлайды: ________________________________________________________________
(камералдық бақылау нәтижелерi бойынша салық органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны орындалмаған деп тану туралы шешім қабылдауға негіз болған себептер мен негіздемелер егжей-тегжейлі көрсетіледі)
Салық кодексінің 96-бабының 4-1-тармағына сәйкес осы шешіммен келіспеген жағдайда, салық төлеуші (салық агенті) Салық кодексінің 96-бабында белгіленген мерзімде, жоғары тұрған органға және (немесе) уәкілетті органға немесе сотқа жүгінуге құқылы.
Бұл ретте шағымның көшірмесін салық төлеуші (салық агенті), шешім қабылданған салық органына жіберілуге тиіс.
Салық кодексінің 96-бабында айқындалған тәртіппен камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы салық органдарының хабарламасы орындалмаған кезде Салық кодексінің 145-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына сәйкес тақырыптық салықтық тексеру жүргізу көзделгені туралы қосымша хабардар етеміз. ("Тақырыптық және қарсы тексерулер тағайындау мен хронометраждық зерттеп-қарауды жүргізу туралы шешім шығару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 15 ақпандағы № 197 бұйрығы. Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілер тізілімінде № 16479 болып тіркелген.
Мемлекеттік кірістер органының басшысы немесе басшы уәкілеттік берген адам
___________________________________ _____ __________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)) (қолы) (мөр орны)
Шешімді алдым ____________________________________________________
(салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) немесе
салық төлеушінің (салық агентінің) атауы, қолы, күні)
Шешім салық төлеушіге
(салық агентіне) табыс етілді
_________________________________________
(мемлекеттік кірістер органның лауазымды
адамының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде),
қолы, күні)
Салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) немесе атауы:
_____________________
Мекенжайы:
_____________________
_____________________
Шешім салық төлеушіге
(салық агентіне) жіберілді
__________________________________________
(жіберу және (немесе) алу фактісін растайтын құжат)

3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 12 февраля 2024 года.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
Приложение к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 1 марта 2024 года № 117
Утверждена
приказом Первого
Заместителя Премьер–Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 апреля 2019 года № 411
форма
Решение о признании уведомления об устранении нарушений, выявленных налоговыми органами по результатам камерального контроля, не исполненным "___" ____________20___ года №____
В соответствии с пунктом 4 статьи 96 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее - Налоговый кодекс)
___________________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
по результатам рассмотрения (отмечается знаком X одна из соответствующих ячеек)
согласно подпункта 1) пункта 2 статьи 96 Налогового Кодекса
согласно подпункта 3) пункта 2 статьи 96 Налогового Кодекса
уведомляет Вас _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
или полное наименование налогоплательщика (налогового агента), индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер (ИИН/БИН))
о внесении решения о признании уведомления об устранении нарушений, выявленных налоговыми органами по результатам камерального контроля от "___" __________20 ___года да № _________ не исполненным:
___________________________________________________________________________
(подробно указываются причины и обоснования, которые послужили
основанием для принятия решения о признании уведомления об устранении нарушений, выявленных налоговыми органами по результатам камерального контроля, не исполненным)
В соответствии с пунктом 4-1 статьи 96 Налогового кодекса при несогласии с настоящим решением налогоплательщик (налоговый агент) в сроки, установленные статьей 96 Налогового кодекса, обжаловать в вышестоящий орган государственных доходов и (или) в уполномоченный орган или в суд.
При этом, налогоплательщиком (налоговым агентом) необходимо направить копию жалобы в орган государственных доходов, направивший решение.
Дополнительно информируем о том, что при неисполнении уведомления налоговых органов об устранении нарушений, выявленных по результатам камерального контроля, в порядке, определенном статьей 96 Налогового кодекса, предусмотрено проведение тематической налоговой проверки в соответствии с подпунктом 4) пункта 3 статьи 145 Налогового кодекса. (Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 15 февраля 2018 года № 197 "Об утверждении Правил назначения тематических и встречных проверок и вынесения решения о проведении хронометражного обследования". Зарегистрирован в реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под номером № 16479.
Руководитель органа государственных доходов либо лицо, уполномоченное
руководителем _________________________________________________ _________________
(фамилия, имя, отчество (подпись)
(при его наличии))
(место печати)
Решение получил _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) /наименование
налогоплательщика, подпись, дата)
Решение вручено
налогоплательщику (налоговому
агенту)
________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его
наличии),
должностного лица органа
государственных доходов, подпись, дата)
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии) / наименование
налогоплательщика:
___________________________
адрес:
___________________________
___________________________
Решение отправлено
налогоплательщику
(налоговому агенту)
________________________________
(документ, подтверждающий факт
отправки и (или) получения)