Жұмыскер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шартын жасасу туралы мәліметтерді жіберу жөніндегі қағидаларды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 26 қаңтардағы № 14 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 29 қаңтарда № 33936 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 182-бабы 2-тармағының 14) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жұмыскер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шартын жасасу туралы мәліметтерді жіберу жөніндегі қағидалар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек және әлеуметтік қорғау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
С. Жакупова
2024 жылғы 26 қаңтардағы
№ 14 бұйрықпен
бекітілген
Жұмыскер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шартын жасасу туралы мәліметтерді жіберу жөніндегі қағидалар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жұмыскер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шартын жасасу туралы мәліметтерді жіберу жөніндегі қағидалар (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 182-бабы 2-тармағының 14) тармақшасын орындау үшін әзірленді және жұмыскерді еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шартын жасасу туралы мәліметтерді еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органға жіберу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил по направлению сведений о заключении договора обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 января 2024 года № 14. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 января 2024 года № 33936.
В соответствии с подпунктом 14) пункта 2 статьи 182 Трудового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила по направлению сведений о заключении договора обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей.
2. Комитету труда и социальной защиты Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
С. Жакупова
Утверждены приказом
от 26 января 2024 года № 14
Правила по направлению сведений о заключении договора обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила по направлению сведений о заключении договора обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей (далее – Правила) разработаны во исполнение подпункта 14) пункта 2 статьи 182 Трудового Кодекса Республики Казахстан и определяют порядок направления сведений о заключении договора обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей в уполномоченный государственный орган по труду.

2. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 14.04.2026 № 133 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1) "Еңбекті қорғау және қауіпсіздік" ақпараттық жүйесі – мемлекеттік еңбек инспекторларын тексеру, еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғаларды тергеу нәтижелерін есепке алуды автоматтандыруға арналған ақпараттық жүйе;
2) еңбек жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес еңбек қатынастары саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыруды және іске асыруды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
3) қызметкерді жазатайым оқиғалардан сақтандыру – еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде өмірі мен денсаулығына зиян келтірілген қызметкердің мүліктік мүдделерін қорғау жөніндегі қарым-қатынас кешені;
4) пайда алушы – қызметкерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шартына сәйкес сақтандыру төлемiн алушы болып табылатын тұлға;
5) сақтанушы – қызметкерді жазатайым оқиғалардан мiндеттi сақтандыру шартын жасасқан жұмыс берушi;
6) сақтандырушы – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының аумағында "өмірді сақтандыру" саласында аннуитеттік сақтандыру сыныбы бойынша және міндетті сақтандырудың осы түрі бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алған заңды тұлға;
7) сақтандыру жөніндегі бірыңғай дерекқор (бұдан әрі – дерекқор) – сақтандырушы, сақтанушы, сақтандырылушы және пайда алушы туралы ақпарат жиынтығы (оның ішінде электрондық нысанда).
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2024 № 390 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Жұмыскер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шартын жасасу туралы мәліметтерді жіберу тәртібі
3. Жұмыс беруші сақтандырушымен жұмыскер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шартын жасасады.
4. Сақтанушы жасаған жұмыскер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шарты туралы мәліметтерді сақтандырушы дерекқорға енгізеді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 14.04.2026 № 133 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2. В Правилах используются следующие понятия:
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 1) предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 14.04.2026 № 133 (вводится в действие с 12.07.2026).
1) информационная система "Охрана труда и безопасность" –информационная система, предназначенная для автоматизации учета результатов проверок государственных инспекторов труда, расследований несчастных случаев, связанных с трудовой деятельностью;
2) уполномоченный государственный орган по труду – центральный исполнительный орган, осуществляющий формирование и реализацию государственной политики в сфере трудовых отношений в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) страхование работника от несчастных случаев – комплекс отношений по защите имущественных интересов работника, жизни и здоровью которого причинен вред при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей;
4) выгодоприобретатель - лицо, которое в соответствии с договором обязательного страхования работника от несчастных случаев, является получателем страховой выплаты;
5) страхователь – работодатель, заключивший договор обязательного страхования работника от несчастных случаев;
6) страховщик – юридическое лицо, получившее лицензию на право осуществления страховой деятельности в отрасли "страхование жизни" по классу аннуитетное страхование и данному виду обязательного страхования на территории Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
7) единая база данных по страхованию (далее – база данных) – совокупность информации (в том числе в электронной форме) о страховщике, страхователе, застрахованном и выгодоприобретателе.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2024 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок направления сведений о заключении договора обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей
3. Работодатель заключает со страховщиком договор обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей.
4. Сведения о заключҰнном страхователем договоре обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей страховщиком вносятся в базу данных.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 5 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 14.04.2026 № 133 (вводится в действие с 12.07.2026).

5. Жұмыс берушінің еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органға осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген, жұмыскер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан сақтандыру жөнінде жасалған шарт туралы мәліметтерді жіберуі мәліметтерді дерекқордан "Еңбекті қорғау және қауіпсіздік" ақпараттық жүйесіне автоматтандырылған беру жолымен жүзеге асырылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
6-тармақтың бірінші абзацы жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 14.04.2026 № 133 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Дерекқордан "Еңбекті қорғау және қауіпсіздік" ақпараттық жүйесіне мынадай мәліметтер беріледі:
1) сақтандырушының атауы;
2) шарттың нөмірі мен сериясы;
3) сақтанушының атауы;
4) шарт жасалған күн;
5) шарт қолданысының басталуы;
6) шарт қолданысының аяқталуы;
7) шартты тоқтату/бұзу себептерінің атауы;
8) шарттың тоқтатылған/бұзылған күні;
9) еңбекке ақы төлеудің жалпы жылдық қоры;
10) сақтандыру сыйлықақысы;
11) жұмыскерлердің жалпы саны.

5. Направление работодателем в уполномоченный государственный орган по труду сведений о заключенном договоре обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей, указанные в пункте 6 настоящих Правил, осуществляется путем автоматизированной передачи сведений из базы данных в информационную систему "Охрана труда и безопасность".
Примечание ИЗПИ!
Абзац первый пункта 6 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 14.04.2026 № 133 (вводится в действие с 12.07.2026).
6. Из базы данных в информационную систему "Охрана труда и безопасность" передаются следующие сведения:
1) наименование страховщика;
2) номер и серия договора;
3) наименование страхователя;
4) дата заключения договора;
5) начало действия договора;
6) конец действия договора;
7) наименование причины прекращения/расторжения договора;
8) дата прекращения/расторжения договора;
9) общий годовой фонд оплаты труда;
10) страховая премия;
11) всего количество работников.