Атырау облысы бойынша тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтарының және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекараларын бекіту туралы
Атырау облысы әкімдігінің 2023 жылғы 11 сәуірдегі № 53 қаулысы. Атырау облысының Әділет департаментінде 2023 жылғы 13 сәуірде № 4994-06 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 127-бабына, "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 28-бабына, "Тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағын, құрылыс салуды реттеу аймағын және қорғалатын табиғи ландшафт аймағын және оларды пайдалану режимін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 14 сәуірдегі № 86 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20395 болып тіркелген) сәйкес Атырау облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Атырау облысы бойынша тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтарының және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекаралары бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Атырау облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
3. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Атырау облысының әкімі С. Шапкенов
Атырау облысы әкімдігінің
2023 жылғы 11 сәуірдегі
№ 53 қаулысымен бекітілген
Атырау облысы бойынша тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтарының және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекаралары
Ескерту. Қосымшаға өзгерістер енгізілді - Атырау облысы әкімдігінің 23.10.2025 № 228 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ескерткіштің атауы
Ескерткіштің түрі
Орналасқан жері
Ескерткіштің аумағы
Қорғау аймағының көлемі
Құрылыс салуды реттеу аймағының көлемі
Қорғалатын табиғи ландшафт аймағының көлемі
Атырау қаласы
1
Ақтөбе-Лаэти қалашығы XІІІ-XV ғғ.
археология ескерткіші
Томарлы ауылынан шығысқа қарай 2 км
(N 47˚10. 650
ЕО 51˚58.895)
34,9 га
10,6 га
11,9 га
-
1-1
Қоныс орта ғасыр
археология ескерткіші
Атырау қаласынан солтүстік-шығысқа қарай 21,4 км
(N 47˚13.502 EО 52˚11.889)
2,7 га
3,3 га
4,6 га
-
Жылыой ауданы
2
Ақмешіт қорымы XVІІІ ғ. – ХХ ғ. басы
ансамбльдер мен кешендер
Ақкиізтоғай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 28 км, Құлсары қаласынан шығысқа қарай 70 км
(N 47˚08. 589
ЕО 54˚46.123)
5 га
2,4 га
2,5 га
-
3
Аралтөбе қорғаны Б.д.д ІІ-І ғғ.
киелі объект
Құлсары қаласынан шығысқа қарай 70 км

Об утверждении границ охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры по Атырауской области
Постановление акимата Атырауской области от 11 апреля 2023 года № 53. Зарегистрировано Департаментом юстиции Атырауской области 13 апреля 2023 года № 4994-06.
В соответствии со статьей 127 Земельного Кодекса Республики Казахстан, статьей 28 Закона Республики Казахстан "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия", приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 апреля 2020 года № 86 "Об утверждении Правил определения охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры и режима их использования" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20395) акимат Атырауской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые границы охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры по Атырауской области.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Атырауской области.
3. Настоящее постановление вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Аким Атырауской области С. Шапкенов
Утвержден постановлением
Акимата Атырауской области
от 11 апреля 2023 года № 53
Границы охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры по Атырауской области
Сноска. Приложение с изменениями, внесенными постановлением акимата Атырауской области от 23.10.2025 № 228 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование памятника
Тип памятника
Местонахождение
Площадь памятника
Площадь охранной зоны
Площадь зоны регулирования застройки
Площадь зоны охраняемого природного ландшафта
Город Атырау
1
Городище Актобе-Лаэти XІІІ-XV вв.
памятник археологии
2 км к востоку от села Томарлы
(N 47° 10. 650
ЕО 51° 58. 895)
34,9 га
10,6 га
11,9 га
-
1-1
Поселение средневековье
памятник археологии
21,4 км к северо-востоку от города Атырау
(N 47˚13.502 EО 52˚11.889)
2,7 га
3,3 га
4,6 га
-
Жылыойский район
2
Некрополь Акмечеть XVІІІ в. – начало ХХ в.
ансамбли и комплексы
28 км к северо-востоку от села Аккиизтогай, 70 км к востоку от города Кульсары
(N 47º 08.589
ЕО 54º 46.123)
5 га
2,4 га
2,5 га
-
3
Курган Аралтобе І-ІІ вв. до н.э.
сакральный объект
70 км к востоку от города Кульсары

(N 47°07.298
EО 54°14.027)
0,2 га
2,4 га
3,5 га
-
4
Дүйсеке мешіті ХІХ ғ. аяғы – ХХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Құлсары қаласынан солтүстікке қарай 10 км
(N 47°02.616
ЕО 54°02.168)
0,1 га
0,7 га
1,2 га
-
5
Иманқара қорғандары ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Ақкиізтоғай ауылынан солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 35 км
(N 47°23.806
ЕО 54°27.912)
0,1 га
13,5 га
36,7 га
-
6
Иманқара үңгірі ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Ақкиізтоғай ауылынан солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 34,4 км
(N 47°24.280
ЕО 54°27.485)
0,01 га
0,8 га
0,9 га
-
7
Қарашүңгіл қорымы ХVІІІ ғ. – ХХ ғ. басы
ансамбльдер мен кешендер
Аққұдық ауылынан солтүстік-солтүстік -шығысқа қарай 13 км, Құлсары қаласынан оңтүстікке қарай 53 км
(N 46°29.752
ЕО 54°03.323)
8,6 га
3,7 га
4,5га
-
8
Қызылқала бекінісі ХІХ ғ.
археология ескерткіші
Тұрғызба ауылынан батысқа қарай 7 км
(N 47°04.452
ЕО 53°44.683)
7,3 га
4,9га
6,3га
-
9
Қызылқорған қалашығы ХV-ХVІІІ ғғ.
археология ескерткіші
Құлсары қаласынан солтүстік-шығысқа қарай 31 км
(N 47º 11.102
ЕО 54º14.793)
18,1 га
7,4 га
8,7 га
-
10
Қорғандар орта ғасыр
археология ескерткіші
Ақкиізтоғай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 16,9 км
(N 47º08.537
ЕО 54º36.197)
0,1 га
1,2 га
2,5га
-
11
Ұшқан ата қорымы ХІХ-ХХ ғғ.
ансамбльдер мен кешендер
Құлсары қаласынан оңтүстік-шығысқа қарай 50 км (N 46°35.142
ЕО 54°30.404)
10,5 га
2,8 га
3га
-
12
Құлсары ата қорымы ХІХ ғ.аяғы – ХХ ғ. басы
ансамбльдер мен кешендер
Құлсары қаласы, 6-ауыл
(N 46°57.175
ЕО 54°00.984)
0,1 га
0,6 га
0,5 га
-
13
Өтен ата қорымы ХVІІІ ғ. – ХХ ғ. басы
ансамбльдер мен кешендер
Қосшағыл ауылынан батысқа қарай 12 км
(N 46°54.089
ЕО 53°38.609)
0,4 га
0,6 га
1 га
-
14
Дәден ата қорымы 1860 ж.
ансамбльдер мен кешендер
Қосшағыл ауылынан оңтүстік – оңтүстік-батысқа қарай 27 км
(N 46°39.300
ЕО 53°36.076)
0,7 га
0,9 га
1,2 га
-
14-2
Қазақстан мұнайының 100 жылдығына арналған обелиск 1999 жыл
монументтік өнер құрылысы
Аққұдық ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 12 км, Құлсары қаласынан оңтүстікке қарай 53 км
(N 46°29.752 EО 54°03.323)
0,002 га
0,3 га
0,6 га
-
14-3
Жұбан мазары 1880–1898 жылдар
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Құлсары қаласынан солтүстікке қарай 90 км
(N 47˚24. 819 EО 54˚47.601)
0,004 га
0,2 га
0,5 га
-
14-4
Рай қорымы ХІХ ғ.ІІ жартысы-ХХғ. басы
ансамбльдер мен кешендер
Құлсары қаласынан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 93,6 км
(N 46º 36.811 ЕО 55º 07.274)
0,1 га
0,4 га
0,6 га
-
14-5
Желтау 1 қорымы ХІХ ғ. ІІ жартысы - ХХ ғ. басы
ансамбльдер мен кешендер
Құлсары қаласынан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 129 км
(N 46º 33.583 ЕО 55º 34.527)
0,2 га
0,5 га
0,9 га
1,1 га
14-6
Желтау 2 қорымы ХІХ ғ. ІІ жартысы
ансамбльдер мен кешендер

(N 47º 07.298
ЕО 54º 14.027)
0,2 га
2,4 га
3,5 га
-
4
Мечеть Дуйсеке Конец ХІХ в. – начало ХХ в.
памятник градостроительства и архитектуры
10 км к северу от города Кульсары
(N 47º 02.616
ЕО 54º 02.168)
0,1 га
0,7 га
1,2 га
-
5
Курганы Иманкара Ранний железный век
памятник археологии
35 км к северу – северо-востоку от села Аккиизтогай
(N 47º 23.806
ЕО 54º 27.912)
0,1 га
13,5 га
36,7 га
-
6
Пещера Иманкара Ранний железный век
памятник археологии
34,4 км к северу – северо-востоку от села Аккиизтогай
(N 47º 24.280
ЕО 54º 27.485)
0,01 га
0,8 га
0,9 га
-
7
Некрополь Карашунгыл ХVІІІ в. – начало ХХ в.
ансамбли и комплексы
13 км к северу – северо-востоку от села Аккудык, 53 км к югу от города Кульсары
(N 46º 29. 752
ЕО 54º 03. 323)
8,6 га
3,7 га
4,5 га
-
8
Крепость Кызылкала ХІХ в.
памятник археологии
7 км к западу от села Тургызба
(N 47º 04.452
ЕО 53º 44.683)
7,3 га
4,9 га
6,3 га
-
9
Городище Кызылкорган ХV-ХVІІІ вв.
памятник археологии
31 км к северо-востоку от города Кульсары
(N 47º 11.102
ЕО 54º 14.793)
18,1 га
7,4 га
8,7 га
-
10
Курганы средний век
памятник археологии
16,9 км к северо-востоку от села Аккиизтогай
(N 47° 08. 537
ЕО 54° 36. 197)
0,1 га
1,2 га
2,5 га
-
11
Некрополь Ушкан ата ХІХ-ХХ вв.
ансамбли и комплексы
50 км к юго-востоку от города Кульсары
(N 46º 35.142
ЕО 54º 30.404)
10,5 га
2,8 га
3 га
-
12
Некрополь Кульсары ата конец ХІХ в. – начало ХХ в.
ансамбли и комплексы
город Кульсары, 6-аул
(N 46°57.175
ЕО 54°00.984)
0,1 га
0,6 га
0,5 га
-
13
Некрополь Отен ата ХVІІІ в. – начало ХХ в.
ансамбли и комплексы
12 км к западу от села Косшагыл
(N 46°54.089
ЕО 53°38.609)
0,4 га
0,6 га
1 га
-
14
Некрополь Даден ата 1860 г.
ансамбли и комплексы
27 км к югу - юго-западу от села Косшагыл
(N 46º 39.300
ЕО 53º 36.076)
0,7 га
0,9 га
1,2 га
-
14-2
Обелиск, посвященный 100-летию казахстанской нефти 1999 год
сооружение монументального искусства
12 км к юго-западу от села Аккудук, 53 км к югу от города Кульсары
(N 46°29.752 EО 54°03.323)
0,002 га
0,3 га
0,6 га
-
14-3
Мавзолей Жубана1880-1898 годы
памятникградостроительства и архитектуры
90 км к северу от города Кульсары
(N 47˚24. 819EО 54˚47.601)
0,004 га
0,2 га
0,5 га
-
14-4
Некрополь Рай ІІ половина XIX в. - начало ХХ в
ансамбли и комплексы
93,6 км к востоку – юго-востоку от города Кульсары
(N 46˚ 36. 811EО 55˚ 07. 274)
0,1 га
0,4 га
0,6 га
-
14-5
Некрополь Жельтау 1 ІІ половина ХІХ в.- начало ХХ в.
ансамбли и комплексы
129 км к востоку – юго-востоку от города Кульсары
(N 46˚ 33. 583EО 55˚ 34. 527)
0,2 га
0,5 га
0,9 га
1,1 га
14-6
Некрополь Жельтау 2ІІ половина ХІХ в.
ансамбли и комплексы

Құлсары қаласынан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 129,5 км
(N 46º 32.127 ЕО 55º 35.703)
0,1 га
0,1 га
1 га
1 га
14-7
Шолабай қорымы ХІХ ғ.-ХХ ғ. басы
ансамбльдер мен кешендер
Құлсары қаласынан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 132 км
(N 46º 28.617 ЕО 55º 34.339)
0,1 га
0,5 га
0,8 га
1,1 га
14-8
Шолабай 3 кешені ХІХғ. аяғы – ХХғ. басы
ансамбльдер мен кешендер
Құлсары қаласынан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 131 км
(N 46º 28.922 ЕО 55º 31.207)
0,2 га
0,4 га
0,8 га
1,2 га
14-9
Ортатау қорымы ХІХ ғ. - ХХ ғ. басы
ансамбльдер мен кешендер
Құлсары қаласынан шығыс – оңтүстік-шығысқа қарай 138 км
(N 46º 31.440 ЕО 55º 42.470)
0,2 га
0,7 га
1 га
1,2 га
14-10
Ортатау 2 қорымы ХVIІI ғ. аяғы - ХХ ғ. басы
ансамбльдер мен кешендер
Құлсары қаласынан шығыс – оңтүстік-шығысқа қарай 137 км
(N 46º 32.011 ЕО 55º 40.903)
0,3 га
0,5 га
0,9 га
1,2 га
14-11
Шолабай 2 кешені б.д.д. VI-V- ІІІ ғ. - б.д. ХVIIІ-ХІХ ғ.
археология ескерткіші
Құлсары қаласынан шығыс – оңтүстік-шығысқа қарай 133 км
(N 46º 28.083 ЕО 55º 34.280)
0,02 га
3,2 га
4 га
5,3 га
Индер ауданы
15
Шағатай қорымы ХІХ ғ.
ансамбльдер мен кешендер
Жарсуат ауылынан солтүстікке қарай 20 км, Атырау-Индер тас жолының 152 км-нен шығысқа қарай 1 км
(N 48°25.457
EО 51°42.287)
0,2 га
0,6 га
1 га
-
16
Қабдуалы қорымы XIX ғ. аяғы – ХХ ғ. басы
ансамбльдер мен кешендер
Индербор кентінен оңтүстік-оңтүстік батысқа қарай 7 км
(N 48°30.071
EО 51°42.268)
0,3 га
0,6 га
0,6 га
-
17
Ұлы Отан соғысынан оралмаған жауынгерлерге арналған обелиск 1975 ж.
монументтік өнер құрылысы
Жарсуат ауылы С.Ділмұқашев көшесі
(N 48°15.777
EО 51°35.581)
0,01 га
0,1 га
0,2 га
-
18
Ұлы Отан соғысынан оралмаған жауынгерлерге арналған обелиск 1975 ж.
монументтік өнер құрылысы
Индербор кенті, Бейбітшілік көшесі,1
(N 48°33.422
EО 51°44.286)
0,02га
0,2га
0,4га
-
19
Ақшадыра қорымы XIX ғ.
ансамбльдер мен кешендер
Жарсуат ауылынан солтүстікке қарай 39 км, Индер-Қарабау тас жолының 20 км-нен оңтүстік-батысқа қарай 0,5 км
(N 48°30.465
EО 52°02.179)
0,1 га
0,7 га
1,3 га
-
20
Дәрі қорымы XIX ғ. – XX ғ. басы
ансамбльдер мен кешендер
Жарсуат ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 44 км, Қарабау ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 58 км
(N 48°10.656
EО 52°15.316)
1,3 га
1,1 га
1,4 га
-
21
Малайсары би Тілеукеұлының (1720-1805 жж.) жерленген жері 1805 жыл
киелі объект
Индербор кентінен шығысқа қарай 40 км
(N 48°20.487
EО 52°03.631)
0,01 га
0,2 га
0,5га
-
22
Ақын Мұрат Мөңкеұлының (1843-1906 жж. ) жерленген жері 1906 ж.
киелі объект
Жарсуат ауылынан солтүстік-батысқа қарай 3 км
(N 48°17.327
ЕО 51°37.156)
0,02 га
0,2 га
0,4 га
-
23
Шелекмола қорымы XIX ғ.
ансамбльдер мен кешендер
Жарсуат ауылынан солтүстікке қарай 41 км, Индер-Қарабау тас жолының 20 км-нен солтүстікке қарай 0,5 км

129,5 км к востоку – юго-востоку от города Кульсары
(N 46˚ 32. 127EО 55˚ 35. 703)
0,1 га
0,1 га
1 га
1 га
14-7
Некрополь Шолабай ХІХ - начало ХХ вв.
ансамбли и комплексы
132 км к востоку – юго-востоку от города Кульсары
(N 46˚ 28. 617EО 55˚ 34. 339)
0,1 га
0,5 га
0,8 га
1,1 га
14-8
Комплекс Шолабай 3 конец XIX в. - начало ХХ в.
ансамбли и комплексы
131 км к востоку – юго-востоку от города Кульсары
(N 46˚ 28. 922EО 55˚ 31. 207)
0,2 га
0,4 га
0,8 га
1,2 га
14-9
Некрополь Ортатау ХІХ в. - начало ХХ в.
ансамбли и комплексы
138 км к востоку – юго-востоку от города Кульсары
(N 46˚ 31. 440EО 55˚ 42. 470)
0,2 га
0,7 га
1 га
1,2 га
14-10
Некрополь Ортатау-2 конец ХVIIІ в. - начало ХХ в.
ансамбли и комплексы
137 км к востоку – юго-востоку от города Кульсары
(N 46˚ 32. 011EО 55˚ 40. 903)
0,3 га
0,5 га
0,9 га
1,2 га
14-11
Комплекс Шолабай 2 д.н.э. VI-V-ІІІ вв. - н.э. ХVIII-XIX вв.
памятник археологии
133 км к востоку – юго-востоку от города Кульсары
(N 46˚ 28. 083EО 55˚34.280)
0,02 га
3,2 га
4 га
5,3 га
Индерский район
15
Некрополь Шагатай ХІХ в.
ансамбли и комплексы
20 км к северу от села Жарсуат, 1 км к востоку от 152 км дороги Атырау-Индер
(N 48° 25.457
ЕО 51° 42.287)
0,2 га
0,6 га
1 га
-
16
Некрополь Кабдуалы конец XIX в. – начало ХХ в.
ансамбли и комплексы
7 км к югу – юго-западу от поселка Индербор
(N 48° 30.071
ЕО 51° 42.268)
0,3 га
0,6 га
0,6 га
-
17
Обелиск, посвященный воинам, не вернувшимся с Великой Отечественной войны 1975 г.
сооружение монументального искусства
село Жарсуат, улица С. Дилмукашева
(N 48°15.777
EО 51°35.581)
0,01 га
0,1 га
0,2 га
-
18.
Обелиск, посвященный воинам, не вернувшимся с Великой Отечественной войны 1975 г.
сооружение монументального искусства
поселок Индербор, улица Бейбитшилик 1
(N 48°33.422
EО 51°44.286)
0,02 га
0,2 га
0,4 га
-
19
Некрополь Акшадра ХІХ в.
ансамбли и комплексы
39 км к северу от села Жарсуат, 0,5 км к юго-западу от 20 км дороги Индер-Карабау
(N 48° 30.465
ЕО 52° 02.179)
0,1 га
0,7 га
1,3 га
-
20
Некрополь Дари XIX в. – начало ХХ в.
ансамбли и комплексы
44 км к северо-востоку от села Жарсуат, 58 км к юго-западу от села Карабау
(N 48° 10.656
ЕО 52° 15.316)
1,3 га
1,1 га
1,4 га
-
21
Место захоронения бия Малайсары Тлеукеулы (1720-1805 гг.) 1805 г.
сакральный объект
40 км к востоку от поселка Индербор
(N 48° 20.487
ЕО 52° 03.631)
0,01 га
0,2 га
0,5 га
-
22
Место захоронения поэта Мурата Монкеулы (1843-1906 гг.) 1906 г.
сакральный объект
3 км к северо-западу от села Жарсуат
(N 48° 17.327
ЕО 51° 37.156)
0,02 га
0,2 га
0,4 га
-
23
Некрополь Шелекмола ХІХ в.
ансамбли и комплексы
41 км к северу от села Жарсуат, 0,5 км к северу от 20 км дороги Индер-Карабау

(N 48°31.030
ЕО 52°02.179)
0,2га
0,5 га
0,8 га
-
24
Қазақ КСР-ның еңбек сіңірген мұғалімі Мұқанғазы Сирановтың (1889-1947 жж.) жерленген жері 1947 ж.
киелі объект
Елтай ауылы, Жеңіс көшесі
(N 48°33.088
ЕО 51°37.058)
0,001 га
0,002 га
0,003 га
-
25
Ұлы Отан соғысынан оралмаған жауынгерлерге арналған обелиск 1975 ж
монументтік өнер құрылысы
Елтай ауылы, Жеңіс көшесі
(N 48°33.066
ЕО 51°37.007)
0,01 га
0,1 га
0,1 га
-
26
Ұлы Отан соғысынан оралмаған жауынгерлерге арналған обелиск 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Есбол ауылы, Ж.Жабаев көшесі
(N 48°22.341
ЕО 51°33.542 )
0,01 га
0,04 га
0,1 га
-
27
Шошақмола қорымы XIX ғ.
ансамбльдер мен кешендер
Жарсуат ауылынан шығысқа қарай 1 км
(N 48°15.313
ЕО 51°37.273)
0,3 га
0,6 га
0,9 га
-
28
Ұлы Отан соғысынан оралмаған жауынгерлерге арналған обелиск 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Көктоғай ауылы, С.Сейфуллин көшесі
(N 48°07.850
ЕО 51°32.220 )
0,004 га
0,04 га
0,1 га
-
29
Атан қорымы XIX ғ. - XX ғ. басы
ансамбльдер мен кешендер
Құрылыс ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 3 км
(N 48°08.678
ЕО 51°36.316)
0,3 га
0,6 га
1 га
-
30
Тегісбай мешіт қорымы XIX ғ.
ансамбльдер мен кешендер
Құрылыс ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 км
(N 48°05.800
ЕО 51°37.717)
0,1 га
0,4 га
0,8 га
-
31
Кулагино қорғандар тобы ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Есбол ауылынан батысқа қарай 500 м
(N 48°21.746
ЕО 51°32.098)
0,2 га
2,4 га
1,5 га
-
32
Тасоба мекені XIII-XV ғғ.
археология ескерткіші
Құрылыс ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 9,2 км
N 48°02.894
ЕО 51°38.520)
0,5 га
1,8 га
3,2 га
-
33
Қорғандар ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Өрлік ауылынан солтүстік-батысқа қарай 5,7 км, Атырау-Орал тас жолынан батысқа қарай 1,2 км
(N 48°18.924
ЕО 51°29.996)
0,9 га
2,5 га
3,7 га
-
33-12
Халық ақыны Жамбыл Жабаевтың (1846-1945 ж.) бюсті 1967 жыл
монументтік өнер құрылысы
Есбол ауылы, И.Тайманов көшесі
(N 48º 22.295 ЕО 51º 33.087)
0,01 га
0,02 га
0,4 га
-
33-13
Төребай мазары 1874 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Жарсуат ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 78 км, Индер-Қарабау тас жолының 49 км-нен оңтүстік-шығысқа қарай 3 км
(N 48º 26.070 ЕО 52º 37.633)
0,01 га
0,1 га
0,2 га
-
33-14
Қарабала-Қантемір қорымы ХІХ ғ. аяғы
ансамбльдер мен кешендер
Жарсуат ауылынан солтүстікке қарай 36 км, Индер-Қарабау тас жолының 25 км- нен оңтүстікке қарай 8 км
(N 48º 27.637 ЕО 52º 02.478)
0,1 га
0,3 га
0,7 га
-
33-15
Сұлтанәлі қорымы XIX ғ.
ансамбльдер мен кешендер
Жарсуат ауылынан солтүстікке қарай 41,5 км, Индер-Қарабау тас жолының 30 км-нен солтүстікке қарай 2,5 км
(N 48º 31.057 ЕО 52º 07.810)
0,05 га
0,3 га
0,6 га
-
33-16
Кенжемола қорымы ХІХ ғ. аяғы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Жарсуат ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 48 км, Индер-Қарабау тас жолының 40 км-нен оңтүстік-шығысқа қарай 11 км

(N 48° 31.030
ЕО 52° 02.179)
0,2 га
0,5 га
0,8 га
-
24
Место захоронения заслуженного учителя Казахской ССР Мукангазы Сиранова (1889-1947 гг.) 1947 г.
сакральный объект
село Елтай, улица Женис
(N 48°33.088
ЕО 51°37.058)
0,001 га
0,002 га
0,003 га
-
25
Обелиск, посвященный воинам, не вернувшимся с Великой Отечественной войны 1975 г.
сооружение монументального искусства
село Елтай, улица Женис
(N 48°33.066
ЕО 51°37.007)
0,01 га
0,1 га
0,1 га
-
26
Обелиск, посвященный воинам, не вернувшимся с Великой Отечественной войны 1975 г.
сооружение монументального искусства
село Есбол, улица Ж. Жабаева
(N 48°22.341
ЕО 51°33.542 )
0,01 га
0,04 га
0,1 га
-
27
Некрополь Шошакмола ХІХ в.
ансамбли и комплексы
1 км к востоку от села Жарсуат
(N 48° 15.313
EO 51° 37.273)
0,3 га
0,6 га
0,9 га
-
28
Обелиск, посвященный воинам, не вернувшимся с Великой Отечественной войны 1975 г.
сооружение монументального искусства
село Коктогай, улица С.Сейфуллина
(N 48°07.850
ЕО 51°32.220 )
0,004 га
0,04 га
0,1 га
-
29
Некрополь Атан ХІХ в. – начало ХХ в.
ансамбли и комплексы
3 км к северо-востоку от села Курылыс
(N 48° 08.678
ЕО 51° 36.316)
0,3 га
0,6 га
1 га
-
30
Некрополь мечеть Тегисбай ХІХ в.
ансамбли и комплексы
3 км к юго-востоку от села Курылыс
(N 48°05.800
EO 51°37.717)
0,1 га
0,4 га
0,8 га
-
31
Курганная группа Кулагино ранний железный век
памятник археологии
500 км к западу от села Есбол
(N 48° 21.746
ЕО 51° 32.098)
0,2 га
2,4 га
1,5 га
-
32
Усадьба Тасоба ХІІІ-XV вв.
памятник археологии
9,2 км к юго-востоку от села Курылыс
(N 48° 02.894
ЕО 51° 38.520)
0,5 га
1,8 га
3,2 га
-
33
Курганы ранний железный век
памятник археологии
5,7 км к северо-западу от села Орлик, 1,2 км к западу от дороги Атырау-Уральск
(N 48° 18.924
ЕО 51° 29.996)
0,9 га
2,5 га
3,7 га
-
33-12
Бюст народному поэту ДжамбылуЖабаеву (1846-1945 гг.)
1967 год
сооружение монументального искусства
село Есбол, улица И.Тайманова
(N 48˚ 22. 295EО 51˚ 33. 087)
0,01 га
0,02 га
0,4 га
-
33-13
Мавзолей Торебая 1874 год
памятник градостроительства и архитектуры
78 км к северо-востоку от села Жарсуат, 3 км к юго-востоку от 49 км дороги Индер-Карабау
(N 48˚ 26. 070EО 52˚ 37. 633)
0,01 га
0,1 га
0,2 га
-
33-14
Некрополь Карабала-Кантемир конец XIX в.
ансамбли и комплексы
36 км к северу от села Жарсуат, 8 км к югу от 25 км дороги Индер-Карабау
(N 48˚ 27. 637EО 52˚02.478)
0,1 га
0,3 га
0,7 га
-
33-15
Некрополь Султанали XIX в.
ансамбли и комплексы
41,5 км к северу от села Жарсуат, 2,5 км к северу от 30 км дороги Индер-Карабау
(N 48˚ 31. 057EО 52˚07.810)
0,05 га
0,3 га
0,6 га
-
33-16
Некрополь Кенжемола конец XIX в.
памятник градостроительства и архитектуры
48 км к северо-востоку от села Жарсуат, 11 км к юго-востоку от 40 км дороги Индер-Карабау

(N 48º 23.686 ЕО 52º 16.742)
0,04 га
0,2 га
0,8 га
-
33-17
Ақын 1836-1838 жылдардағы көтеріліс басшысы Махамбет Өтемісовтің жерленген жері 1995 жыл мазар салынған
киелі обьектілер
Индер кентінен оңтүстік-шығысқа қарай 40 км
(N 48°21.607 EО 52°04.827)
0,6 га
1,6 га
2,6 га
-
33-18
Дүр қорымы XIX ғ. аяғы
ансамбльдер мен кешендер
Индербор кентінен оңтүстік-шығысқа қарай 49,9 км, Индер-Қарабау тас жолының 61 км-нен оңтүстікке қарай 3 км
(N 48º 25.513 ЕО 52º 25.575)
0,1 га
0,3 га
0,7 га
-
33-19
Тоғай қорымы XIX ғ. аяғы
ансамбльдер мен кешендер
Индербор кентінен оңтүстік-шығысқа қарай 37 км, Индер-Қарабау тас жолының 37 км-нен оңтүстікке қарай 4 км
(N 48º 25.587 ЕО 52º 29.644)
0,3 га
0,7 га
1 га
-
33-20
Шыныбек қорымы XIX ғ. аяғы - ХХ ғ. басы
ансамбльдер мен кешендер
Көктоғай ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 15 км
(N 48º 04.533 ЕО 51º 20.371)
2,3 га
1,6 га
1,9 га
-
33-21
Ұлы Отан соғысынан оралмаған жауынгерлерге арналған обелиск 1975 жылы
монументтік өнер құрылысы
Өрлік ауылы, І.Үсенов көшесі
(N 48º 16. 069 ЕО 51º 31. 392)
0,01 га
0,07 га
0,13 га
-
33-22
Қылыш қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жарсуат ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 19 км
(N 48°09.177 EО 51°47.838)
0,8 га
2,1 га
3,4 га
-
33-23
Қорған ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жарсуат ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 23 км
(N 48°05.972 EО 51°46.722)
5 га
9 га
10,3 га
-
33-24
Атар қорғандары ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жарсуат ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 30 км
(N 48°01.299 EО 51°46.722)
2 га
3 га
4,3 га
-
Исатай ауданы
34
Бесікті қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қызылүй ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 13 км
(N 47°20.779
EО 51°30.605)
0,05 га
0,9 га
2,2га
-
35
Ұлы Отан соғысында қаза болған жерлес-жауынгерлерге арналған обелиск 1985 ж.
монументтік өнер құрылысы
Жанбай ауылы, З.Құрасұлы көшесі
(N 47° 02.866
EО 50°48.524)
0,08 га
0,07га
0,07га
-
36
1836-1838 жж. ұлт-азаттық көтерілістің басшысы Исатай Тайманұлының (1791-1838 жж.) бюсті 2005 ж.
монументтік өнер құрылысы
Аққыстау ауылы, Мұнайшы көшесі
(N 47°13.494
EО 51°01.103)
0,001 га
0,02 га
0,04 га
-
37
Ұлы Отан соғысында қаза болған жерлес-жауынгерлерге арналған обелиск 1970 ж.
монументтік өнер құрылысы
Х.Ерғалиев ауылы, Бақсай көшесі
(N 47°21.244
EО 51°12.365)
0,01 га
0,006 га
0,05 га
-
38
"Таскран" шекаралық белгісі ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Аққыстау ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 1 км
(N 47˚11.697
EО 50˚58.717)
0,02 га
0,2 га
0,6га
-
39
Ұлы Отан соғысында қаза болған жерлес-жауынгерлерге арналған обелиск 1985 ж
монументтік өнер құрылысы
Тұщықұдық ауылы, Х.Дайырова көшесі
(N 47˚15.364
EО 51˚04.041)
0,01 га
0,1 га
0,2 га
-
Құрманғазы ауданы
40
Ұлы Отан соғысында қаза болған жерлес-жауынгерлерге арналған обелиск 1975 ж.
монументтік өнер құрылысы
Бірлік ауылы, М.Бекбаев көшесі

(N 48˚ 23. 686EО 52˚16.742)
0,04 га
0,2 га
0,8 га
-
33-17
Место захоронения поэта, предводителя восстания 1836-1838 годов Махамбета Утемисова, 1995 году построен мавзолей
сакральный объект
40 км к юго-востоку от поселка Индер
(N 48°21.607 EО 52°04.827)
0,6 га
1,6 га
2,6 га
-
33-18
Некрополь Дюр конец XIX в.
ансамбли и комплексы
49,9 км к юго-востоку от поселка Индербор, 3 км к югу от 61 км дороги Индер-Карабау
(N 48°25.513 EО 52°25.575)
0,1 га
0,3 га
0,7 га
-
33-19
Некрополь Тогай конец XIX в.
ансамбли и комплексы
37 км к юго-востоку от поселка Индербор, 4 км к югу от 37 км дороги Индер-Карабау
(N 48°25.513 EО 52°25.575)
0,3 га
0,7 га
1 га
-
33-20
Некрополь Шыныбек конец XIX в. – начало ХХ в.
ансамбли и комплексы
15 км к юго-западу от села Коктогай
(N 48˚ 04. 533EО 51˚20.371)
2,3 га
1,6 га
1,9 га
-
33-21
Обелиск, посвященный воинам, не вернувшимся с Великой Отечественной войны 1975 год
сооружение монументального искусства
село Орлик, улица И.Усенова
(N 48˚ 16. 069EО 51˚31.392)
0,01 га
0,07 га
0,13 га
-
33-22
Курган Кылыш ранний железный век
памятник археологии
19 км к юго-востоку от села Жарсуат
(N 48°09.177 EО 51°47.838)
0,8 га
2,1 га
3,4 га
-
33-23
Курган ранний железный век
памятник археологии
23 км к юго-востоку от села Жарсуат
(N 48°05.972 EО 51°46.722)
5 га
9 га
10,3 га
-
33-24
Курганы Атар ранний железный век
памятник археологии
30 км к юго-востоку от села Жарсуат
(N 48°01.299 EО 51°46.722)
2 га
3 га
4,3 га
-
Исатайский район
34
Курган Бесикти ранний железный век
памятник археологии
13 км к юго-западу от села Кызылуй
(N 47° 20.779
EO 51° 30.605)
0,05 га
0,9 га
2,2 га
-
35
Обелиск, посвященный воинам-землякам, павшим в Великой Отечественной войне 1985 г.
сооружение монументального искусства
село Жанбай, улица З.Курасулы
(N 47° 02.866
EО 50°48.524)
0,08 га
0,07 га
0,07 га
-
36
Бюст руководителя народно-освободительного восстания 1836-1838 гг. Исатая Тайманулы (1791-1838 гг.) 2005 г.
сооружение монументального искусства
село Аккистау, улица Мунайшы
(N 47° 13.494
ЕО 51° 01.103)
0,001 га
0,02 га
0,04 га
-
37
Обелиск, посвященный воинам-землякам, павшим в Великой Отечественной войне 1970 г.
сооружение монументального искусства
село Х.Ергалиева, улица Баксай
(N 47°21.244
EО 51°12.365)
0,01 га
0,06 га
0,05 га
-
38
Пограничный знак "Таскран" ХІХ в.
памятник градостроительства и архитектуры
1 км к юго-западу от села Аккистау
(N 47°11.697
ЕО 50° 58.717)
0.02 га
0.2 га
0.6 га
-
39
Обелиск, посвященный воинам-землякам, павшим в Великой Отечественной войне 1985 г.
сооружение монументального искусства
село Тущыкудык,
улица Х.Дайыровой (N 47˚15.364
EО 51˚04.041)
0,01 га
0,1 га
0,2 га
-
Курмангазинский район
40
Обелиск, посвященный воинам-землякам, павшим в Великой Отечественной войне 1975 г.
сооружение монументального искусства
село Бирлик, улица М.Бекбаева

(N 46°29.335
EО 48°59.899)
0,02 га
0,01 га
0,06 га
-
41
Ұлы Отан соғысында қаза болған жерлес-жауынгерлерге арналған обелиск 1966 ж.
монументтік өнер құрылысы
Құрманғазы ауылы, Манаев көшесі
(N 46°36.110
EО 49°15.586)
0,4 га
0,9 га
1,4 га
-
42
Шіркеу ғимараты XIX ғ. соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Жыланды ауылынан батысқа қарай 10 км, №3-разъезден оңтүстік-шығысқа қарай 1,5 км (N 46°39.054
EО 48°32.862)
0,02 га
0,2 га
0,4 га
-
43
Мақаш қорымы. Мазар 1909 ж.
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Афанасьев ауылынан шығысқа қарай 5 км
(N 46˚41.748
EО 49˚36.065)
0,04 га
0,1 га
0,2га
-
44
Мақаш қорымы. Мұхамеджан Бекмұхамбетов мазары 2000 ж.
киелі объект
Афанасьев ауылынан шығысқа қарай 5 км
(N 46°41.748
EО 49°36.065)
0,04га
0,3 га
0,5 га
-
44-25
Ұлы Жеңістің 30-жылдығына арналған обелиск 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Балқұдық ауылы, Абай көшесі
(N 47° 50.246 EО 47° 34. 448)
0,004 га
0,03 га
0,04 га
-
44-26
Композитор, күйші Кұрманғазы Сағырбайұлының (1818-1889 ж.) бюсті 1967 жыл
монументтік өнер құрылысы
Жыланды ауылы, Құрманғазы көшесі
(N 46° 37. 381 EО 48° 38. 829)
0,002 га
0,02 га
0,04 га
-
44-27
Шіркеу ғимараты ХІХ ғ соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Жыланды ауылынан батысқа қарай 10 км, №3-разъезден оңтүстік-шығысқа қарай 1,5 км
(N 46°39. 066 EО 48°32. 845)
0,02 га
0,4 га
0,9 га
-
44-28
Ұлы Отан соғысында қаза болған жерлес-жауынгерлерге арналған обелиск 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Сүйіндік ауылы, Абай көшесі
(N 48° 07. 883 EО 47° 40. 641)
0,1 га
0,1 га
0,1 га
-
Қызылқоға ауданы
45
Әбжет мазары XX ғ. басы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Кенбай ауылынан солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 4 км
(N 47°45.836
EО 54°00.649)
0,003 га
0,07 га
0,1 га
-
46
Алып ана қорымы XІX ғ.
ансамбльдер мен кешендер
Сағыз ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 8 км
(N 48°10.189
EО 54°57.591)
3,7 га
1,8 га
2,1 га
-
47
Бөкен бидің (1771-1857 жж.) жерленген жері 1857 ж.
киелі объект
Қарабау ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 9 км
(N 48°24.438
EО 52°48.651)
0,02 га
0,1 га
0,2 га
-
48
Дүйсәлі қорымы XІX ғ.- XX ғ. басы
ансамбльдер мен кешендер
Қарабау ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 29 км, Сарыкөл қыстағынан оңтүстік-шығысқа қарай 2 км
(N 48°11.325
EО 52°58.556)
1,2 га
1,1 га
1,4 га
-
49
Қорғанша қалашығы XV- XVIII ғғ.
археология ескерткіші
Қаракөл ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 12 км
(N 48°43.230
EО 52°59.101)
14,1 га
6,6 га
7,9 га
-
50
Тілегенмола қорымы XIX ғ. –XX ғ. басы
ансамбльдер мен кешендер
Қарабау ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 33 км, Сарыкөл қыстағынан оңтүстік-шығысқа қарай 6,8 км
(N 48°09.276
EО 52°52.627)
1 га
1 га
1,4 га
-
51
Тұрланмола қорымы XIX ғ.
ансамбльдер мен кешендер
Қарабау ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 30 км

(N 46°29.335
EО 48°59.899)
0,02 га
0,01 га
0,06га
-
41
Обелиск, посвященный воинам-землякам, павшим в Великой Отечественной войне 1966 г.
сооружение монументального искусства
село Курмангазы , улица Манаева
(N 46°36.110
EО 49°15.586)
0.4 га
0,9 га
1,4 га
-
42
Здание церкви Конец ХІХ в.
памятник градостроительства и архитектуры
10 км к западу от села Жыланды, 1,5 км к юго-востоку от разъезда №3
(N 46° 39.054
ЕО 48° 32.862)
0,02 га
0,2 га
0,4 га
-
43
Некрополь Макаша. Мавзолей 1909 г.
памятник градостроительства и архитектуры
5 км к востоку от села Афанасьева
(N 46° 41.748
ЕО 49° 36.065)
0,04 га
0,1 га
0,2 га
-
44
Некрополь Макаш. Мавзолей Мухамеджану Бекмухамбетову 2000 г.
сакральный объект
5 км к востоку от села Афанасьева
(N 46° 41.748
ЕО 49° 36.065)
0,04 га
0,3га
0,5 га
-
44-25
Обелиск в честь 30-летия Великой Победы 1975 год
сооружение монументального искусства
село Балкудук, улица Абая
(N 47° 50.246EО 47° 34. 448)
0,004 га
0,03 га
0,04 га
-
44-26
Бюст кюйши-композитора Курмангазы Сагырбайулы (1818-1889 гг.) 1967 год
сооружение монументального искусства
село Жыланды, улица Қурмангазы
(N 46° 37. 381EО 48° 38. 829)
0,002 га
0,02 га
0,04 га
-
44-27
Здание церкви конец ХІХ в.
памятник градостроительства и архитектуры
10 км к западу от села Жыланды, 1,5 км к юго-востоку от разъезда №3
(N 46° 39.066EО 48° 32.845)
0,02 га
0,4 га
0,9 га
-
44-28
Обелиск, посвященный воинам-землякам, павшим в Великой Отечественной войне 1975 год
сооружение монументального искусства
село Суюндук, улица Абая
(N 48° 07. 883EО 47° 40. 641)
0,1 га
0,1 га
0,1 га
-
Кызылкогинский район
45
Мавзолей Абжет начало ХХ в.
памятник градостроительства и архитектуры
4 км к северу - северо-востоку от села Кенбай
(N 47° 45.836
ЕО 54° 00.649)
0,003га
0,07га
0,1 га
-
46
Некрополь Алып ана ХІХ в.
ансамбли и комплексы
8 км к юго-востоку от села Сагиз
(N 48° 10.189
ЕО 54° 57.591)
3,7 га
1,8 га
2,1 га
-
47
Место захоронения Бокен бия (1771-1857 гг.) 1857 г.
сакральный объект
9 км к юго-западу от села Карабау
(N 48° 24.438
ЕО 52° 48.651)
0,02 га
0,1 га
0,2 га
-
48
Некрополь Дуйсалы ХІХ в. – начало ХХ в.
ансамбли и комплексы
29 км к юго-востоку от села Карабау, 2 км к юго-востоку от зимовки Сарыколь
(N 48° 11.325
ЕО 52° 58.556)
1,2га
1,1 га
1,4 га
-
49
Городище Курганча XV–XVIII вв.
памятник археологии
12 км к юго-востоку от села Караколь
(N 48° 43.230
ЕО 52° 59.101)
14,1 га
6,6 га
7,9 га
-
50
Некрополь Тлегенмола ХІХ в. – начало ХХ в.
ансамбли и комплексы
33 км к юго-востоку от села Карабау, 6,8 км к юго-востоку от зимовки Сарыколь
(N 48° 09.276
ЕО 52° 52.627)
1 га
1 га
1,4 га
-
51
Некрополь Турланмола ХІХ в.
ансамбли и комплексы
30 км к юго-западу от села Карабау

(N 48°10.319
EО 52°51.604)
0,4 га
0,6 га
0,9 га
-
52
Ұлы Отан соғысынан оралмаған жауынгерлерге арналған обелиск 1975 ж.
монументтік өнер құрылысы
Жангелдин ауылы, Ұлықпанов көшесі
(N 48°57.359
EО 53°43.904)
0,01 га
0,1 га
0,2 га
-
53
Ұлы Отан соғысынан оралмаған жауынгерлерге арналған обелиск 1975 ж.
монументтік өнер құрылысы
Жасқайрат ауылы, С.Құлтаев көшесі
(N 48°56.892
EО 53°32.677)
0,01 га
0,1 га
0,2 га
-
54
Ұлы Отан соғысынан оралмаған жауынгерлерге арналған обелиск 1975 ж.
монументтік өнер құрылысы
Қаракөл ауылы, Т.Рысқұлов көшесі
(N 48°46.986
EО 52°52.844)
0,01 га
0,1 га
0,1 га
-
55
Ақын Абай Құнанбаевтың (1845-1904 жж.) бюсті 1967 ж.
монументтік өнер құрылысы
Қаракөл ауылы, Т.Рысқұлов көшесі
(N 48°46.994
EО 52°52.752)
0,005 га
0,02 га
0,02 га
-
56
Ұлы Отан соғысынан оралмаған жауынгерлерге арналған обелиск 1975 ж.
монументтік өнер құрылысы
Қоныстану ауылы, Жағалбаев көшесі
(N 48°50.527
EО 52°20.802)
0,01 га
0,1 га
0,2 га
-
57
Ұлы Отан соғысынан оралмаған жауынгерлерге арналған обелиск 1975 ж.
монументтік өнер құрылысы
Миялы ауылы, Қ.Сәтпаев көшесі
(N 48°53.294
EО 53°47.351)
0,003 га
0,2 га
0,4 га
-
58
Ұлы Отан соғысынан оралмаған жауынгерлерге арналған обелиск 1975 ж
монументтік өнер құрылысы
Мұқыр ауылы, Ғ.Сланов көшесі
(N 48°02.904
EО 54°29.435)
0,003 га
0,1 га
0,2 га
-
59
Ұлы Отан соғысынан оралмаған жауынгерлерге арналған обелиск 1975 ж
монументтік өнер құрылысы
Сағыз ауылы,
Ш.Ізбасов көшесі
(N 48°13.556
EО 54°51.788)
0,004 га
0,1 га
0,1 га
-
60
Ұлы Отан соғысынан оралмаған жауынгерлерге арналған обелиск 1975 ж
монументтік өнер құрылысы
Тасшағыл ауылы, С.Сейфуллин көшесі
(N 48°52.651
EО 52°57.895)
0,003 га
0,1 га
0,3 га
-
61
Ақын Шернияз Жарылғасұлының жерленген жері (1806-1867 жж.) 1867 ж.
киелі объект
Мұқыр ауылынан батысқа қарай 25 км, Жантерек ауылынан солтүстік-батысқа қарай 12 км
(N 48°02.050
EО 54°08.286)
0,001 га
0,1 га
0,3 га
-
62
Көміркөл қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жантерек ауылынан солтүстікке қарай 4 км
(N 47°58.424
EО 54°09.509)
0,04 га
0,2 га
0,4 га
-
63
Шернияз қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жантерек ауылынан батысқа қарай 15 км, Шернияз мазарынан солтүстікке
қарай 7 м
(N 47°02.048
EО 54°08.196)
0,1 га
1,1 га
2,3 га
-
64
Молдабек 1 қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жантерек ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 21 км
(N 47°45.833
EО 54°09.056)
0,01 га
0,8 га
2,1 га
-
65
Молдабек 2 қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жантерек ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 20,9 км, Молдабек 1 қорғанынан батысқа қарай 0,5 м

(N 48° 10.319
ЕО 52° 51.604)
0,4 га
0,6 га
0,9 га
-
52
Обелиск, посвященный воинам, не вернувшимся с Великой Отечественной войны
1975 г.
сооружение монументального искусства
село Жангельдин, улица Улыкпанова
(N 48°57.359
EО 53°43.904)
0,01 га
0,1 га
0,2 га
-
53
Обелиск, посвященный воинам, не вернувшимся с Великой Отечественной войны 1975 г.
сооружение монументального искусства
село Жаскайрат, улица С.Култаева
(N 48°56.892
EО 53°32.677)
0,01 га
0,1 га
0,2 га
-
54
Обелиск, посвященный воинам, не вернувшимся с Великой Отечественной войны 1975 г.
сооружение монументального искусства
село Караколь, улица Т.Рыскулова
(N 48°46.986
EО 52°52.844)
0,01 га
0,1 га
0,1 га
-
55
Бюст поэта Абая Кунанбаева (1845-1904 гг.) 1967 г.
сооружение монументального искусства
село Караколь, улица Т.Рыскулова
(N 48°46.994
EО 52°52.752)
0,005 га
0,02 га
0,02 га
-
56
Обелиск, посвященный воинам, не вернувшимся с Великой Отечественной войны 1975 г.
сооружение монументального искусства
село Коныстану, улица Жагалбаева
(N 48°50.527
EО 52°20.802)
0,01 га
0,1 га
0,2 га
-
57
Обелиск, посвященный воинам, не вернувшимся с Великой Отечественной войны 1975 г.
сооружение монументального искусства
село Миялы, улица К.Сатпаева
(N 48°53.294
EО 53°47.351)
0,003 га
0,2 га
0,4 га
-
58
Обелиск, посвященный воинам, не вернувшимся с Великой Отечественной войны 1975 г.
сооружение монументального искусства
село Мукур, улица Г.Сланова
(N 48°02.904
EО 54°29.435)
0,003 га
0,1 га
0,2 га
-
59
Обелиск, посвященный воинам, не вернувшимся с Великой Отечественной войны 1975 г.
сооружение монументального искусства
село Сагиз, улица Ш.Избасова
(N 48°13.556
EО 54°51.788)
0,004 га
0,1 га
0,1 га
-
60
Обелиск, посвященный воинам, не вернувшимся с Великой Отечественной войны 1975 г.
сооружение монументального искусства
село Тасшагил, улица С.Сейфуллина
(N 48°52.651
EО 52°57.895)
0,003 га
0,1 га
0,3 га
-
61
Место захоронения поэта Шернияз Жарылгасулы (1806-1867 гг.) 1867 г.
сакральный объект
25 км к западу от села Мукур, 12 км к северо-западу от села Жантерек
(N 48° 02.050
ЕО 54° 08.286)
0,001 га
0,1 га
0,3 га
-
62
Курган Комирколь ранний железный век
памятник археологии
4 км к северу от села Жантерек
(N 47° 58. 424
ЕО 54° 09. 509)
0,04 га
0,2 га
0,4 га
-
63
Курган Шернияз ранний железный век
памятник археологии
15 км к западу от села Жантерек, 7 м к северу от мавзолея Шернияз
(N 48°02.048
EО 54°08.196)
0,1 га
1,1 га
2,3 га
-
64
Курган Молдабек 1 ранний железный век
памятник археологии
21 км к юго-западу от села Жантерек
(N 47°45.833
EО 54°09.056)
0,01 га
0,8 га
2,1 га
-
65
Курган Молдабек 2 ранний железный век
памятник археологии
20,9 км к юго-западу от села Жантерек, 0,5 м к западу от кургана Молдабек 1

(N 47°45.676
EО 54°08.483)
0,01 га
0,8 га
2,1 га
-
66
Молдабек 3 қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жантерек ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 20,9 км, Молдабек 2 қорғанынан батысқа қарай 30 м
(N 47°45.656
EО 54°08.484)
0,01 га
0,8 га
2,1 га
-
67
Молдабек 4 қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жантерек ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 20,9 км, Молдабек 3 қорғанынан батысқа қарай 5 м
(N 47°45.656
EО 54°08.484)
0,02 га
0,9 га
2,2 га
-
68
Молдабек 5 қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жантерек ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 20,7 км, Молдабек 4 қорғанынан батысқа қарай 3 км
(N 47°45.351
EО 54°06.549)
0,03 га
0,9 га
2,2 га
-
69
Үдерменмола қорғандары ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жантерек ауылынан батысқа қарай 10 км
(N 47°54.260
EО 54°05.130)
0,2 га
1,8 га
3,6 га
-
69-29
Қырғынтөбе қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Былқылдақты ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2,6 км
(N 48° 24.705 ЕО 54° 49.941)
0,01га
0,8 га
2,1 га
3,4 га
69-30
Қырғынтөбе 1 қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Былқылдақты ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2,61 км
(N 48° 24.746 ЕО 54° 49.916)
0,04 га
1 га
2,2 га
3,6 га
69-31
Қырғынтөбе 2 қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Былқылдақты ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2,45 км
(N 48° 24.773 ЕО 54° 49.882)
0,1 га
1,2 га
2,5 га
3,7 га
69-32
Қырғынтөбе 3 қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Былқылдақты ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2,3 км
(N 48° 24.809 ЕО 54° 49.817)
0,2 га
1,2 га
2,6 га
3,8 га
69-33
Қырғынтөбе 4 қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Былқылдақты ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2,2 км
(N 48° 24.860 ЕО 54° 49.787)
0,01 га
0,8 га
2,1 га
3,3 га
69-34
Қырғынтөбе 5 қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Былқылдақты ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2,19 км
(N 48° 24.882 ЕО 54° 49.745)
0,01 га
0,8 га
2,1 га
3,3 га
69-35
Бармақ 1 тұрағы қола дәуірі
археология ескерткіші
Қарабау ауылынан солтүстік-батысқа қарай 2,8 км
(N 48° 28.492 ЕО 52° 55.010)
0,8 га
2,3 га
3,5 га
-
69-36
Қарақұдық қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қарабау ауылынан солтүстік-батысқа қарай 8,7 км
(N 48° 31.593 ЕО 52° 54.216)
0,02 га
0,9 га
2,2 га
-
69-37
Қарақұдық 3 қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қарабау ауылынан солтүстікке қарай 8,1 км
(N 48° 30.758 ЕО 52° 52.741)
0,2 га
1,8 га
3 га
-
69-38
Қарақұдық 4 қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қарабау ауылынан солтүстік-батысқа қарай 7,4 км
(N 48° 30.904 ЕО 52° 54.617)
0,1 га
1,3 га
2,6 га
-
69-39
Қарабау қалашығы ХV-XVIII ғ.
археология ескерткіші
Қарабау ауылынан солтүстікке қарай 9,5 км
(N 48° 32.077 ЕО 52° 54.991)

(N 47°45.676
EО 54°08.483)
0,01 га
0,8 га
2,1 га
-
66
Курган Молдабек 3 ранний железный век
памятник археологии
20,9 км к юго-западу от села Жантерек, 30 м к западу от кургана Молдабек 2
(N 47°45.656
EО 54°08.484)
0,01 га
0,8 га
2,1 га
-
67
Курган Молдабек 4 ранний железный век
памятник археологии
20,9 км к юго-западу от села Жантерек, 5 м к западу от кургана Молдабек 3
(N 47°45.656
EО 54°08.484)
0,02 га
0,9 га
2,2 га
-
68
Курган Молдабек 5 ранний железный век
памятник археологии
20,7 км к юго-западу от села Жантерек, 3 м к западу от кургана Молдабек 4
(N 47°45.351
EО 54°06.549)
0,03 га
0,9 га
2,2 га
-
69
Курганы Удерменмола ранний железный век
памятник археологии
10 км к западу от села Жантерек
(N 47°54.260
EО 54°05.130)
0,2 га
1,8 га
3,6 га
-
69-29
Курган Кыргынтобе ранний железный век
памятник археологии
2,6 км к юго-востоку от села Былкылдакты
(N 48° 24.705
ЕО 54° 49.941)
0,01га
0,8 га
2,1 га
3,4 га
69-30
Курган Кыргынтобе 1 ранний железный век
памятник археологии
2,61 км к юго-востоку от села Былкылдакты
(N 48° 24.746
ЕО 54° 49.916)
0,04 га
1 га
2,2 га
3,6 га
69-31
Курган Кыргынтобе 2 ранний железный век
памятник археологии
2,45 км к юго-востоку от села Былкылдакты
(N 48° 24.773
ЕО 54° 49.882)
0,1 га
1,2 га
2,5 га
3,7 га
69-32
Курган Кыргынтобе 3 ранний железный век
памятник археологии
2,3 км к юго-востоку от села Былкылдакты
(N 48° 24.809
ЕО 54° 49.817)
0,2 га
1,2 га
2,6 га
3,8 га
69-33
Курган Кыргынтобе 4 ранний железный век
памятник археологии
2,2 км к юго-востоку от села Былкылдакты
(N 48° 24.860
ЕО 54° 49.787)
0,01 га
0,8 га
2,1 га
3,3 га
69-34
Курган Кыргынтобе 5 ранний железный век
памятник археологии
2,19 км к юго-востоку от села Былкылдакты
(N 48° 24.882
ЕО 54° 49.745)
0,01 га
0,8 га
2,1 га
3,3 га
69-35
Стоянка Бармак 1 эпоха бронзы
памятник археологии
2,8 км к северо-западу от села Карабау
(N 48° 28.492
ЕО 52° 55.010)
0,8 га
2,3 га
3,5 га
-
69-36
Курган Каракудук ранний железный век
памятник археологии
8,7 км к северо-западу от села Карабау
(N 48° 31.593
ЕО 52° 54.216)
0,02 га
0,9 га
2,2 га
-
69-37
Курган Каракудук 3 ранний железный век
памятник археологии
8,1 км к северу от села Карабау
(N 48° 30.758
ЕО 52° 52.741)
0,02 га
1,8 га
3 га
-
69-38
Курган Каракудук 4 ранний железный век
памятник археологии
7,4 км к северо-западу от села Карабау
(N 48° 30.904
ЕО 52° 54.617)
0,1 га
1,3 га
2,6 га
-
69-39
Городище Карабау XV-XVIII ғ.ғ
памятник археологии
9,5 км к северу от села Карабау
(N 48° 32.077
ЕО 52° 54.991)

1,2 га
2,4 га
3,7 га
-
69-40
Қарабау қорғандары ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қарабау ауылынан солтүстікке қарай 9,75 км
(N 48° 32.262 ЕО 52° 56.221)
0,7 га
2,3 га
3,5 га
-
69-41
Қарақұдық қорғандары ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан солтүстікке қарай 14 км
(N 48°09.685 EО 54°25.176)
1,9 га
6,8 га
8,1 га
-
69-42
Талқұдық қорғандары ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан солтүстік-батысқа қарай 17 км
(N 48˚11.247 E0 54˚22.346)
0,5 га
2,4 га
3,7 га
-
69-43
Талқұдық 1 қорғандары ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 17,3 км, Талқұдық қорғандарынан солтүстік-шығысқа қарай 300 м.
(N 48˚10.948 EО54˚23.202)
0,8 га
3,2 га
4,5 га
-
69-44
Талқұдық 2 қорғандары ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан солтүстік-солтүстік-батысқа қарай 16 км, Қарақұдық қорғандарынан батысқа қарай 2 км
(N 48˚10.569 EО 54˚24.036)
1,3 га
4,8 га
6,2 га
-
69-45
Егінжал 1 қорғандар тобы ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан шығысқа қарай 26 км
(N 47°59.879 EО 54°49.541)
0,5 га
2,4 га
3,7 га
-
69-46
Ұзынкөл 1 қорғандар тобы ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан шығысқа қарай 34,5 км
(N 48°00.678 EО 54°49.150)
0,2 га
2,2 га
4,8 га
-
69-47
Ұзынкөл 3 қонысы ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан шығысқа қарай 25 км
(N 47° 52.767 EО 54°43.123)
0,3 га
1,6 га
2,9 га
-
69-48
Нұрмұқан 1 қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан шығысқа қарай 25,5 км
(N 48°01.995 EО 54°49.872)
0,01 га
0,8 га
2,1 га
-
69-49
Нұрмұқан 2 қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан шығысқа қарай 25,55 км
(N 48°01.952 EО 54°49.820)
0,02 га
0,9 га
2,2 га
-
69-50
Нұрмұқан 3 қорғандар тобы ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан шығысқа қарай 24 км
(N 48˚03.115 EО 54˚49.513)
0,1 га
1,2 га
2,5 га
-
69-51
Нұрмұқан 4 тұрағы ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан шығысқа қарай 24 км
(N 48˚03.115 EО 54˚49.513)
0,4 га
1,6 га
2,9 га
-
69-52
Төбеқұдық 1 қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан шығысқа қарай 18,5 км
(N 48°03.266 EО 54°44.029)
0,04 га
1 га
2,2 га
-
69-53
Төбеқұдық 2 тұрағы ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан шығысқа қарай 17,5 км
(N 48˚03.184 EО 54˚43.694)
0,5 га
1,8 га
3,1 га
-
69-54
Шөптікөл 1 қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан солтүстік-батысқа қарай 22 км
(N 48°04.175 EО 54°12.155)
0,1 га
1,2 га
2,5 га
-
69-55
Шөптікөл 2 қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан солтүстік-батысқа қарай 22,2 км
(N 48°04.264 EО 54°12.119)
0,04 га
1 га
2,2 га
-
69-56
Қорғандар ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 24 км

1,2 га
2,4 га
3,7 га
-
69-40
Курганы Карабау ранний железный век
памятник археологии
9,75 км к северу от села Карабау
(N 48° 32.262
ЕО 52° 56.221)
0,7 га
2,3 га
3,5 га
-
69-41
Курганы Каракудукранний железный век
памятник археологии
14 км к северу от села Мукур
(N 48°09.685 EО 54°25.176)
1,9 га
6,8 га
8,1 га
-
69-42
Курганы Талкудук ранний железный век
памятник археологии
17 км к северо-западу
от села Мукур
(N 48˚11.247
EО 54˚22.346)
0,5 га
2,4 га
3,7 га
-
69-43
Курганы Талкудук 1 ранний железный век
памятник археологии
17,3 км к северо-востоку от села Мукур, 300 м к северо-востоку от курганов Талкудук
(N 48˚10.948
EО 54˚23.202)
0,8 га
3,2 га
4,5 га
-
69-44
Курганы Талкудук 2 ранний железный век
памятник археологии
16 км к северу – северо-западу от села Мукур, 2 км к западу от курганов Каракудук
(N 48˚10.569
EО 54˚24.036)
1,3 га
4,8 га
6,2 га
-
69-45
Курганная группа Егинжал 1 ранний железный век
памятник археологии
26 км к востоку от села Мукур
(N 47°59.879 EО 54°49.541)
0,5 га
2,4 га
3,7 га
-
69-46
Курганная группа Узынколь 1 ранний железный век
памятник археологии
34,5 км к востоку от села Мукур
(N 48°00.678
EО 54°49.150)
0,2 га
2,2 га
4,8 га
-
69-47
Поселение Узынколь 3 ранний железный век
памятник археологии
25 км к востоку от села Мукур
(N 47° 52.767 EО 54°43.123)
0,3 га
1,6 га
2,9 га
-
69-48
Курган Нурмукан 1 ранний железный век
памятник археологии
25,5 км к востоку от села Мукур
(N 48°01.995
EО 54°49.872)
0,01 га
0,8 га
2,1 га
-
69-49
Курган Нурмукан 2 ранний железный век
памятник археологии
25,55 км к востоку от села Мукур
(N 48˚01.952
EО 54˚49.820)
0,02 га
0,9 га
2,2 га
-
69-50
Курганная группа Нурмукан 3 ранний железный век
памятник археологии
24 км к востоку от села Мукур
(N 48˚03.115
EО 54˚49.513)
0,1 га
1,2 га
2,5 га
-
69-51
Стоянка Нурмукан 4 ранний железный век
памятник археологии
24 км к востоку от села Мукур
(N 48˚03.115
EО 54˚49.513)
0,4 га
1,6 га
2,9 га
-
69-52
Курган Тобекудык 1 ранний железный век
памятник археологии
18,5 км к востоку от села Мукур
(N 48°03.266 EО 54°44.029)
0,04 га
1 га
2,2 га
-
69-53
Стоянка Тобекудык 2 Ранний железный век
памятник археологии
17,5 км к востоку от села Мукур
(N 48˚03.184 EО 54˚43.694)
0,5 га
1,8 га
3,1 га
-
69-54
Курган Шоптиколь 1 ранний железный век
памятник археологии
22 км к северо-западу от села Мукур
(N 48°04.175 EО 54°12.155)
0,1 га
1,2 га
2,5 га
-
69-55
Курган Шоптиколь 2 ранний железный век
памятник археологии
22,2 км к северо-западу от села Мукур
(N 48°04.264 EО 54°12.119)
0,04 га
1 га
2,2 га
-
69-56
Курганы ранний железный век
памятник археологии
24 км к юго-востоку от села Мукур

(N 48°04.264 EО 54°12.119)
0,1 га
1,1 га
2,4 га
-
69-57
Қособа 1 қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сағыз ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 12 км
(N 47°08.110 EО 54°47.250)
0,04 га
1 га
2,2 га
-
69-58
Қособа 2 қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сағыз ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 14,5 км
(N 48°08.665 EО 54°47.506)
0,04 га
1 га
2,2 га
-
69-59
Қособа 3 қорғандар тобы ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сағыз ауылынан оңтүстік-оңтүстік-шығысқа қарай 17 км
(N 48°07.860 EО 54°46.412)
0,1 га
1,3 га
2,6 га
-
69-60
Қособа 4 қорғандар тобы ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сағыз ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 14,5 км
(N 48°09.474 EО 54°46.010)
0,1 га
1,04 га
2,3 га
-
69-61
Соркөл қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Соркөл ауылынан солтүстікке қарай 1,5 км
(N 48°29.156 EО 54°26.344)
0,1 га
1,04 га
2,3 га
-
69-62
Қоңыр әулие қорғандары ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Тасқұдық ауылынан батысқа қарай 4 км
(N 47°52.184 EО 54°28.207)
0,3 га
2 га
3,3 га
-
69-63
Жантерекмола 4 қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Тасқұдық ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 6,39 км
(N 47°45.274 EО 54°34.589)
0,02 га
0,9 га
2,2 га
-
69-64
Жантерекмола 7 қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Тасқұдық ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 6,37 км
(N 47°46.589 EО 54°34.501)
0,1 га
1,04 га
2,3 га
-
69-65
Тасқұдық 1 екі қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Тасқұдық ауылынан шығысқа қарай 6 км
(N 48°10.948 EО 54°23.202)
0,03 га
1,7 га
4,2 га
-
69-66
Тасқұдық 2 жалғыз қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Тасқұдық ауылынан шығысқа қарай 6 км
(N 48°10.948 EО 54°23.202)
0,1 га
1,4 га
2,6 га
-
69-67
Сарышағыл тұрағы неолит дәуірі
археология ескерткіші
Сағыз ауылынан солтүстікке қарай 2 км
(N 48° 15.520 ЕО 54º 50.853)
10,6 га
6,4 га
7,6 га
-
69-68
Сарытоғай қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сағыз ауылынан солтүстікке қарай 8 км
(N 48° 17.716 ЕО 54° 53.855)
0,04 га
1 га
2,2 га
-
69-69
Шеркеш қорғандары ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сағыз ауылынан солтүстікке қарай 6 км
(N 48° 17.017 ЕО 54° 53.025)
0,3 га
1,5 га
2,8 га
-
69-70
Қызылжар қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сағыз ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 14 км
(N 48º 22.369 ЕО 54º 49.049)
0,1 га
1 га
2,3 га
-
69-71
Қызылжар 1 қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сағыз ауылынан солтүстікке қарай 15 км
(N 48° 22.006 ЕО 54° 49.202)
0,1 га
1,3 га
2,6 га
-
69-72
Испаз қорғандар тобы ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сағыз ауылынан оңтүстікке қарай 7,5 км
(N 48° 08.664 ЕО 54° 54.397)
0,1 га
1,4 га
2,6 га
-
69-73
Ақжар қорғандар тобы ерте темір дәуірі
археология ескерткіші

(N 48°04.264 EО 54°12.119)
0,1 га
1,1 га
2,4 га
-
69-57
Курган Кособа 1 ранний железный век
памятник археологии
12 км к юго-западу от села Сагиз
(N 47°08.110 EО 54°47.250)
0,04 га
1 га
2,2 га
-
69-58
Курган Кособа 2 ранний железный век
памятник археологии
14,5 км к юго-западу от села Сагиз
(N 48°08.665 EО 54°47.506)
0,04 га
1 га
2,2 га
-
69-59
Курганная группа Кособа 3 ранний железный век
памятник археологии
17 км к югу – юго-востоку от села Сагиз
(N 48°07.860 EО 54°46.412)
0,1 га
1,3 га
2,6 га
-
69-60
Курганная группа Кособа 4 ранний железный век
памятник археологии
14,5 км к юго-западу от села Сагиз
(N 48°09.474 EО 54°46.010)
0,1 га
1,04 га
2,3 га
-
69-61
Курган Сорколь Ранний железный век
памятник археологии
1,5 км к северу от села Сорколь
(N 48°29.156 EО 54°26.344)
0,1 га
1,04 га
2,3 га
-
69-62
Курганы Коныраулие ранний железный век
памятник археологии
4 км к западу от села Таскудык
(N 47°52.184 EО 54°28.207)
0,3 га
2 га
3,3 га
-
69-63
Курган Жантерекмола 4 ранний железный век
памятник археологии
6,39 км к юго-востоку от села Таскудык
(N 47°45.274 EО 54°34.589)
0,02 га
0,9 га
2,2 га
-
69-64
Курган Жантерекмола 7 ранний железный век
памятник археологии
6,37 км к юго-востоку от села Таскудык
(N 47°46.589 EО 54°34.501)
0,1 га
1,04 га
2,3 га
-
69-65
Два кургана Таскудук 1 ранний железный век
памятник археологии
6 км к востоку от села Таскудык
(N 48°10.948
EО 54°23.202)
0,03 га
1,7 га
4,2 га
-
69-66
Одиночный курган Таскудук 2 ранний железный век
памятник археологии
6 км к востоку от села Таскудык
(N 48°10.948 EО 54°23.202)
0,1 га
1,4 га
2,6 га
-
69-67
Стоянка Сарышагыл эпоха неолита
памятник археологии
2 км к северу от села Сагиз
(N 48° 15.520 ЕО 54º 50.853)
10,6 га
6,4 га
7,6 га
-
69-68
Курган Сарытогай ранний железный век
памятник археологии
8 км к северу от села Сагиз
(N 48° 17.716 ЕО 54° 53.855)
0,04 га
1 га
2,2 га
-
69-69
Курганы Шеркеш ранний железный век
памятник археологии
6 км к северу от села Сагиз
(N 48° 17.017 ЕО 54° 53.025)
0,3 га
1,5 га
2,8 га
-
69-70
Курган Кызылжар ранний железный век
памятник археологии
14 км к северо-востоку от села Сагиз
(N 48º 22.369 ЕО 54º 49.049)
0,1 га
1 га
2,3 га
-
69-71
Курган Кызылжар 1 ранний железный век
памятник археологии
15 км к северу от села Сагиз
(N 48° 22.006 ЕО 54° 49.202)
0,1 га
1,3 га
2,6 га
-
69-72
Курганная группа Испаз ранний железный век
памятник археологии
7,5 км к югу от села Сагиз
(N 48° 08.664 ЕО 54° 54.397)
0,1 га
1,4 га
2,6 га
-
69-73
Курганная группа Акжар ранний железный век
памятник археологии

Сағыз ауылынан солтүстік-батысқа қарай 11,4 км
(N 48° 18.675 ЕО 54° 47.047)
0,2 га
10,8 га
6,4 га
-
69-74
Кемершіт қорғандар тобы ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сағыз ауылынан батысқа қарай 20 км
(N 48° 16.782 ЕО 54° 36.946)
0,1 га
3,1 га
5,3 га
-
69-75
Кемершіт қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сағыз ауылынан солтүстік-батысқа қарай 20 км
(N 48° 15.008 ЕО 54° 35.595)
0,06 га
1,04 га
2,3 га
-
69-76
Тасқара қорғаны ерте темір дәуірі
археология ескерткішіі
Сағыз ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 19,58 км
(N 48° 03.685 ЕО 54° 48.481)
0,04 га
1 га
2,2 га
-
69-77
Тасоба қорғаны орта ғасыр
археология ескерткішіі
Сарқұмақ ауылынан шығысқа қарай 3 км
(N 48° 20.470 ЕО 54° 41.202)
0,04 га
1 га
2,2 га
-
69-78
Тасшағыл тұрағы қола дәуірі
археология ескерткіші
Тасшағыл ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 км
(N 48º 50.945 ЕО 52º58.600)
1,1 га
2,5 га
3,8 га
-
69-79
Тасшағыл 1 тұрағы қола дәуірі
археология ескерткіші
Тасшағыл ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2,9 км
(N 48º 50.987 ЕО 52º 58.404)
12 га
6 га
7,5 га
-
69-80
Тасшағыл 2 тұрағы қола дәуірі
археология ескерткіші
Тасшағыл ауылынан оңтүстік – оңтүстік-шығысқа қарай 3,5 км
(N 48° 50.678 ЕО 52° 58.075)
4,05 га
3,95 га
6 га
-
Мақат ауданы
70
Жазушы Сабыр Шәріповтің (1882-1941) бюсті 1966 жыл
монументтік өнер құрылысы
Доссор кенті, "Сабыр Шәріпов атындағы Доссор мектеп-интернаты" мемлекеттік мекемесінің алдында
(N 47°31.918
EО 52°58.604)
0,03 га
0,03 га
0,04 га
-
71
Мұнайлы Ембінің 70 жылдығына орнатылған обелиск 1981 ж
монументтік өнер құрылысы
Доссор кенті Ш.Еркешов көшесі
(N 47°31.724
EО 52°58.705)
0,003 га
0,1 га
0,1 га
-
72
Ұлы Отан соғысында қаза болған жерлес-жауынгерлерге арналған обелиск 1975 ж
монументтік өнер құрылысы
Мақат кенті, Н. Шагирова көшесі
(N 47°38.751
EО 53°18.943)
0,1 га
0,2 га
0,4 га
-
73
Кеңес Одағының батыры Мұса Баймұхановтың (1910-1945 жж) бюсті 1966 ж
монументтік өнер құрылысы
Мақат кенті, "Мұса Баймұханов атындағы орта мектеп" ММ алдында
(N 47°38.741
EО 53°18.501)
0,003 га
0,02 га
0,02 га
-
74
Ұлы Отан соғысының 30 жылдығына арналған обелиск 1975 ж
монументтік өнер құрылысы
Мақат кенті, Алаш көшесі
(N 47°38.383
EО 52°20.150)
0,01 га
0,1 га
0,1 га
-
75
Байбақты ата мазары 1914 ж
киелі объект
Доссор кентінен солтүстікке қарай 10 км
(N 47°37.606
EО 52°57.205)
0,003 га
0,1 га
0,3 га
-
76
"Тас кешу" керуен-сарайы XIII-XVIIIғғ.
археология ескерткіші
Мақат кентінен шығысқа қарай 38 км, Сағыз өзенінің сол жақ жағалауы
(N 47°37.281
EО 53°50.161)
0,3 га
1,5 га
2,8 га
-
76-81
Мәдениет үйі 1925 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Доссор кенті, Ғ.Сүлейменов көшесі, 39
(N 47° 31.802 ЕО 52° 58. 468)

11,4 км к северо-западу от села Сагиз
(N 48° 18.675 ЕО 54° 47.047)
0,2 га
10,8 га
6,4 га
69-74
Курганная группа Кемершит ранний железный век
памятник археологии
20 км к западу от села Сагиз
(N 48° 16.782 ЕО 54° 36.946)
0,1 га
3,1 га
5,3 га
69-75
Курган Кемершит ранний железный век
памятник археологии
20 км к северо-западу от села Сагиз
(N 48° 15.008 ЕО 54° 35.595)
0,06 га
1,04 га
2,3 га
69-76
Курган Таскара ранний железный век
памятник археологии
19,58 км к юго-востоку от села Сагиз
(N 48° 03.685 ЕО 54° 48.481)
0,04 га
1 га
2,2 га
69-77
Курган Тасоба, средний век
памятник археологии
3 км к востоку от села Саркумак
(N 48° 20.470 ЕО 54° 41.202)
0,04 га
1 га
2,2 га
69-78
Стоянка Тасшагиль эпоха бронзы
памятник археологии
3 км к юго-востоку от села Тасшагиль
(N 48º 50.945 ЕО 52º 58.600)
1,1 га
2,5 га
3,8 га
-
69-79
Стоянка Тасшагиль 1 эпоха бронзы
памятник археологии
2,9 км к юго-востоку от села Тасшагиль
(N 48º 50.987 ЕО 52º 58.404)
12 га
6 га
7,5 га
-
69-80
Стоянка Тасшагиль 2 эпоха бронзы
памятник археологии
3,5 км к югу-юго-востоку от села Тасшагиль
(N 48° 50.678 ЕО 52° 58.075)
4,05 га
3,95 га
6 га
-
Макатский район
70
Бюст писателя Сабыра Шарипова (1882-1941 гг.) 1966 г.
сооружение монументального искусства
поселок Доссор, перед государственным учреждением "Доссорская школа интернат имени Сабыра Шарипова"
(N 47°31.918
EО 52°58.604)
0,03 га
0,03 га
0,04 га
-
71
Обелиск, установленный к 70-летию нефтяной Эмбы 1981 г.
сооружение монументального искусства
поселок Доссор, улица Ш.Еркешова
(N 47°31.724
EО 52°58.705)
0,003 га
0,1 га
0,1 га
-
72
Обелиск, посвященный воинам-землякам, павшим в Великой Отечественной войне 1975 г.
сооружение монументального искусства
поселок Макат, улица Н.Шагировой
(N 47°38.751
EО 53°18.943)
0,1 га
0,2 га
0,4 га
-
73
Бюст Героя Советского Союза Мусы Баймуханова (1910-1945 гг.) 1966 г.
сооружение монументального искусства
поселок Макат, перед государственным учреждением "Средняя школа имени Мусы Баймуханова"
(N 47°38.741
EО 53°18.501)
0,003 га
0,2 га
0,02 га
-
74
Обелиск, посвященный 30-летию Великой Победы 1975 г.
сооружение монументального искусства
поселок Макат, улица Алаш
(N 47°38.383
EО 52°20.150)
0,01 га
0,1 га
0,1 га
-
75
Мавзолей Байбакты ата (1823-1914 гг.) 1914 г.
сакральный объект
10 км к северу от поселка Доссор
(N 47°37.606
EО 52°57.205)
0,003 га
0,1 га
0,3 га
-
76
Караван-сарай "Тас кешу" ХІІІ-ХVІІІ вв.
памятник археологии
38 км к востоку от поселка Макат, на левом берегу реки Сагиз
(N 47°37.281
EО 53°50.161)
0,3 га
1,5 га
2,8 га
-
76-81
Дом культуры 1925 год
памятник
градостроительства и архитектуры
поселок Доссор, улица Г.Сулейменова, 39
(N 47° 31.802 ЕО 52° 58.468)

0,1 га
0,5 га
0,6 га
-
76-82
Қорған ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Доссор кентінен оңтүстік-батысқа қарай 58 км
(N 47°07.979 EО 52°28.044)
0,02га
0,9га
2,1га
-
76-83
№ 108 қорым XIX ғ.
ансамбльдер мен кешендер
№ 17-разъезден солтүстік-батысқа қарай 9,8 км
(N 47° 16.875 ЕО 51° 24.627)
0,03 га
0,3 га
0,6 га
-
Махамбет ауданы
77
Алтын қорымы XIX - XX ғғ.
ансамбльдер мен кешендер
Ортақшыл ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 4 км
(N 47°39.286
EО 51°41.330)
2,8 га
1,1 га
2 га
-
78
Ақын Бала Ораз Өтебайұлының жерленген жері (1837-1882 жж.) 1882 ж.
киелі объект
Таңдай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 30 км
(N 47°43.021
EО 51°19.217)
0,003 га
0,1 га
0,4 га
-
79
Жаналы қорымы XVIII ғ. аяғы - XIX ғ.
ансамбльдер мен кешендер
Ортақшыл ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 15 км
(N 47°33.951
EО 51°49.026)
0,7 га
0,9 га
1,1 га
-
80
Ұлы Отан соғысында қаза болғандарға арналған обелиск 1974 ж
монументтік өнер құрылыс
Алға ауылы, Орталық көшесі
(N 47°25.233
EО 51°52.123)
0,01 га
0,1 га
0,1 га
-
81
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне арналған обелиск 1967 ж.
монументтік өнер құрылыс
Сарайшық ауылы Ы.Алтынсарин көшесі
(N 47°30.134
EО 51°42.756)
0,02 га
0,2 га
0,4 га
-
82
№ 27 қорым XIX ғ.
ансамбльдер мен кешендер
Есбол ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 8 км
(N 47°46.069
EО 51°40.331)
0,3 га
0,6 га
1 га
-
83
1836-1838 жж. ұлт-азаттық көтеріліс басшылары Исатай Тайманұлы (1791-1838 жж.) мен Махамбет Өтемісұлына (1804-1846 жж.) арналған, 1837 жылы Жайық өзені арқылы өткені туралы естелік стеласы 1982 ж.
киелі объект
Сарытоғай ауылынан батысқа 5 км
(N 47°44.311
EО 51°34.206)
0,002га
0,03 га
0,1 га
-
84
Кеңес Одағының батыры Георгий Федорович Канцевтің (1907-1978 жж) бюсті 2006 ж.
монументтік өнер құрылыс
Махамбет ауылы,
Абай көшесі
(N 47°40.886
EО 51°35.225)
0,01 га
0,02 га
0,1 га
-
85
Жангелді қорымы XIX ғ.
ансамбльдер мен кешендер
Таңдай ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 22 км
(N 47°28.357
EО 51°22.267)
0,1 га
0,3 га
0,7 га
-
86
Көпмола қорымы XIX ғ. ортасы - ХХ ғ. басы
ансамбльдер мен кешендер
Ақжайық ауылынан шығыс – солтүстік-шығысқа қарай 4 км (N 47°53.820
EО 51°42.931)
1,3 га
1,3 га
1,7 га
-
87
Жұмай қорымы XIX ғ. аяғы - ХХ ғ. ортасы
ансамбльдер мен кешендер
Ақжайық ауылынан оңтүстікке қарай 12 км
(N 47°51.692
EО 51°40.164)
0,1 га
0,4 га
0,8 га
-
88
Тайлан қорымы ХІХ ғ. - ХХ ғ. басы
ансамбльдер мен кешендер
Ортақшыл ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 20,1 км
(N 47°31.242
EО 51°51.716)
1 га
1,1 га
1,4 га
-
89
Өскенбай қорымы ХІХ ғ. - ХХ ғ.
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Есбол ауылынан шығысқа қарай 30 км
(N 47°40.896
EО 52°03.218)
0,01 га
0,1 га
0,3 га
-
90
Мыңбай қорымы XIX ғ. ортасы - ХХ ғ. 60 жыл
ансамбльдер мен кешендер
Ортақшыл ауылынан шығыс – солтүстік-шығысқа қарай км 10,4

0,1 га
0,5 га
0,6 га
-
76-82
Курган ранний железный век
памятник археологии
58 км к юго-западу от поселка Доссор
(N 47°07.979 EО 52°28.044)
0,02 га
0,9 га
2,1 га
-
76-83
Некрополь № 108 XIX в.
ансамбли и комплексы
9,8 км к северо-западу от разъезда №17
(N 47° 16.875 ЕО 51° 24.627)
0,03 га
0,3 га
0,6 га
-
Махамбетский район
77
Некрополь Алтын XІХ-ХХ вв.
ансамбли и комплексы
4 км к северо-востоку от села Ортакшыл
(N 47°39.286
EО 51°41.330)
2,8 га
1,1 га
2 га
-
78
Место захоронения поэта Бала Ораз Утебайулы (1837-1882 гг.) 1882 г.
сакральный объект
30 км к северо-западу от села Тандай
(N 47°43.021
EО 51°19.217)
0,003 га
0,1 га
0,4 га
-
79
Некрополь Жаналы конец XVІІІ в. - XIX в.
ансамбли и комплексы
15 км к юго-востоку от села Ортакшыл
(N 47°33.951
EО 51°49.026)
0,7 га
0,9 га
1,1 га
-
80
Обелиск, посвященный павшим в Великой Отечественной войне 1974 г.
сооружение монументального искусства
село Алга, улица Центральная
(N 47°25.233
EО 51°52.123)
0,01 га
0,1 га
0,1 га
-
81
Обелиск, посвященный ветеранам Великой Отечественной войны 1967 г.
сооружение монументального искусства
село Сарайчик, улица Ы.Алтынсарина
(N 47°30.134
EО 51°42.756)
0,02 га
0,2 га
0,4 га
-
82
Некрополь №27 XIX в.
ансамбли и комплексы
8 км к северо-востоку от села Есбол
(N 47°46.069
EО 51°40.331)
0,3 га
0,6 га
1 га
-
83
Памятная стела, посвященная руководителям народно-освободительного восстания 1836-1838 гг. Исатаю Тайманулы (1791-1838 гг.) и Махамбету Утемисулы (1804-1846 гг.), в память о переходе через реку Урал в 1837 году 1982 г.
сакральный объект
5 км к западу от села Сарытогай
(N 47°44.311
EО 51°34.206)
0,002 га
0,03 га
0,1 га
-
84
Бюст Героя Советского Союза Георгия Федоровича Канцева (1907-1978 гг.) 2006 г.
сооружение монументального искусства
село Махамбет, улица Абая
(N 47°40.886
EО 51°35.225)
0,01 га
0,02 га
0,1 га
-
85
Некрополь Жангельды XIX в.
ансамбли и комплексы
22 км к юго-западу от села Тандай
(N 47° 28.357
ЕО 51° 22.942)
0,1 га
0,3 га
0,7 га
-
86
Некрополь Копмола середина XIX в. – начало XX в.
ансамбли и комплексы
4 км к востоку-северо-востоку от села Акжайык
(N 47°53.820
EО 51°42.931)
1,3 га
1,3 га
1,7 га
-
87
Некрополь Жумай конец XIX в. – середина XX в.
ансамбли и комплексы
12 км к югу от села Акжайык
(N 47°51.692
EО 51°40.164)
0,1 га
0,4 га
0,8 га
-
88
Некрополь Тайлан ХІХ в.- начало ХХ в.
ансамбли и комплексы
20,1 км к юго-востоку от села Ортакшыл
(N 47°31.242
EО 51°51.716)
1 га
1,1 га
1,4 га
-
89
Некрополь Оскенбай XIX-XX вв.
памятник градостроительства и архитектуры
30 км к востоку от села Есбол
(N 47°40.896
EО 52°03.218)
0,01 га
0,1 га
0,3 га
-
90
Некрополь Мынбай середина XIX в. - 60 г. ХХ в.
ансамбли и комплексы
10,4 км к востоку-северо-востоку от села Ортакшыл