"Электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде биометриялық сәйкестендіру құралдарын пайдалану жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидалары мен мерзімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының міндетін атқарушының – Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 27 наурыздағы № 294 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2023 жылғы 28 желтоқсандағы № 1331 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 28 желтоқсанда № 33832 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 3 қазандағы № 568 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 03.10.2025 № 568 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде биометриялық сәйкестендіру құралдарын пайдалану жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидалары мен мерзімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының міндетін атқарушының – Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 27 наурыздағы № 294 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32132 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде биометриялық сәйкестендіру құралдарын пайдалану жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидалары мен мерзімінде:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. ЭШФ АЖ-да биометриялық сәйкестендіру құралдары мынадай:
1) салық төлеуші басшысының ЭЦҚ-мен куәландырылған Келесімге қол қойған кезде салық төлеушіні ЭШФ АЖ қатысушысы ретінде тіркеген;
2) Салық кодексінің 136-бабы 5-тармағының 4), 5) тармақшаларына және 137-бабына сәйкес тәуекелдерді басқару жүйесі негізінде ЭШФ АЖ қатысушысына қатысты тәуекел анықталған жағдайда қолданылады.
Осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген жағдайда, ЭШФ АЖ қатысушысына ЭШФ АЖ арқылы ЭШФ АЖ порталына хабарлама жіберілген сәттен бастап биометриялық сәйкестендіруден өту қажеттілігі туралы хабарлама жіберіледі.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Осы Қағидалардың 4-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайда, ЭШФ жазып беру санына шектеу қоймай, биометриялық сәйкестендіру күніне 1 (бір) рет жүргізіледі.
Бұл ретте биометриялық сәйкестендіруден өтудің жалпы саны, сол айдағы ЭШФ жазып беру санына шектеу қоймай, күнтізбелік ай ішінде 7 (жеті) реттен аспауы тиіс.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнения в приказ исполняющего обязанности Заместителя Премьер-Министра – исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 27 марта 2023 года № 294 "Об утверждении Правил и срока реализации пилотного проекта по использованию средств биометрической идентификации в информационной системе электронных счетов-фактур"
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 28 декабря 2023 года № 1331. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 декабря 2023 года № 33832. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 3 октября 2025 года № 568.
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 03.10.2025 № 568 (порядок введения в действие см. п.4).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Заместителя Премьер-Министра – исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 27 марта 2023 года № 294 "Об утверждении Правил и срока реализации пилотного проекта по использованию средств биометрической идентификации в информационной системе электронных счетов-фактур" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32132) следующие изменения и дополнение:
в Правилах и сроке реализации пилотного проекта по использованию средств биометрической идентификации в информационной системе электронных счетов-фактур, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Средства биометрической идентификации в ИС ЭСФ используются в следующих случаях:
1) регистрации налогоплательщика в качестве участника ИС ЭСФ при подписании Соглашения, которое заверяется ЭЦП руководителя налогоплательщика;
2) выявления в отношении участника ИС ЭСФ риска на основе системы управления рисками в соответствии с подпунктами 4), 5) пункта 5 статьи 136 и статьи 137 Налогового кодекса.
В случае, предусмотренном подпунктом 2) настоящего пункта, участнику ИС ЭСФ, посредством ИС ЭСФ направляется оповещение о необходимости прохождения биометрической идентификации с момента доставки такого оповещения на портал ИС ЭСФ.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. В случае, предусмотренном подпунктом 2) пункта 4 настоящих Правил, биометрическая идентификация проводится только 1 (один) раз в день без ограничения количества выписки ЭСФ.
При этом общее количество проведений биометрической идентификации не должно превышать 7 (семи) раз в течение календарного месяца, без ограничения количества выписки ЭСФ в таком месяце.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

"7. Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген деректер сәйкес келген кезде ЭШФ АЖ операторы:
1) осы Қағидалардың 4-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайда – салық төлеушіге ЭШФ АЖ қатысушысы мәртебесін беруді;
2) осы Қағидалардың 4-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайда – ЭШФ-ны өңдеуді және тіркеу нөмірін беруді жүзеге асырады.".
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі

"7. При соответствии данных, указанных в пункте 6 настоящих Правил, оператором ИС ЭСФ осуществляется:
1) в случае, предусмотренном в подпункте 1) пункта 4 настоящих Правил – присвоение налогоплательщику статуса участника ИС ЭСФ;
2) в случае, предусмотренном в подпункте 2) пункта 4 настоящих Правил – обработка и присвоение регистрационного номера ЭСФ.".
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
- Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан