Жұмыс берушінің қаражаты есебінен кәсіптік төлемді жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 26 желтоқсандағы № 526 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 27 желтоқсанда № 33811 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 127-3-бабының 6-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жұмыс берушінің қаражаты есебінен кәсіптік төлемді жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
С. Жакупова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2023 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 526 бұйрығымен
бекітілген
Жұмыс берушінің қаражаты есебінен кәсіптік төлемді жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2026 № 224 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жұмыс берушінің қаражаты есебінен кәсіптік төлемді жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 127-3-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленді және жұмыс берушінің қаражаты есебінен кәсіптік төлемді жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил осуществления, приостановления, возобновления и прекращения профессиональной выплаты за счет средств работодателя
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 декабря 2023 года № 526. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 декабря 2023 года № 33811.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2024
В соответствии с пунктом 6 статьи 127-3 Трудового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления, приостановления, возобновления и прекращения профессиональной выплаты за счет средств работодателя.
2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2024 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
С. Жакупова
Утверждены приказом
Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 26 декабря 2023 года № 526
Правила осуществления, приостановления, возобновления и прекращения профессиональной выплаты за счет средств работодателя
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2026 № 224 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления, приостановления, возобновления и прекращения профессиональной выплаты за счет средств работодателя (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 127-3 Трудового кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), и определяют порядок осуществления, приостановления, возобновления и прекращения профессиональной выплаты за счет средств работодателя.

28. Егер адам қылмыстық-атқару жүйесі мекемесіне орналастырылған сәтте кәсіптік төлем алушы болып табылса, қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің орналасқан жердегі Мемлекеттік корпорация қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің әкімшілігі ұсынған, көрсетілген адамның өтініші негізінде төлемді Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
29. Мемлекеттік корпорация ағымдағы айдың соңғы жұмыс күнінен кешіктірмей жұмыс берушіге Мемлекеттік корпорацияның шотына түскен
30. Кәсіптік төлеммен байланысты банктік қызметтерге ақы төлеу Мемлекеттік корпорация мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында жасалған шарттар негізінде уәкілетті органның қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
31. Республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасы өзгерген кезде жұмыс беруші төлем кезеңін міндетті түрде көрсете отырып, Мемлекеттік корпорацияның шотына өзгерісті ескере отырып, ақша қаражатының сомасын аударады.
32. Алушы қайтыс болған жағдайда кәсіптік төлем қайтыс болған айды қоса алғанда, ал кәсіптік төлемді алушы Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кеткен жағдайда – кеткен айды қоса алғанда жүзеге асырылады.
Жұмыс берушінің қаражаты
есебінен кәсіптік төлемді
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта бастау және тоқтату
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Еңбек жағдайлары зиянды жұмыстардағы еңбек қызметін тоқтату/зиянды өндірістік
факторлардың әсерін болдырмайтын басқа жұмысқа ауыстыру туралы өтініш
___________________________
(лауазымы, тегі,
басшының аты-жөні)
бастап
_________________________
(лауазымы, тегі,
жұмыскердің аты-жөні)
Өтініш
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 127-3-бабына сәйкес жұмыс берушінің
қаражаты есебінен кәсіптік төлемді жүзеге асыру үшін Сізден 20__ жылғы
"____" бастап __________ 20__ жылғы "___" _____ № __ еңбек шартын бұзуды/
20__ жылғы "___" бастап зиянды өндірістік факторлардың әсерін болғызбайтын басқа
жұмысқа ауыстыруды сұраймын (бар болса) (керегін көрсету).
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кәсіптік төлемді жүзеге асыру үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын, цифрлық жүйелердегі мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Банк шотының иесі ретінде өзім туралы, екінші деңгейдегі банктердегі, қаржы нарығы
мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның банк
операцияларының тиісті түрлеріне лицензиясы бар ұйымдардағы, "Қазпошта"
акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелеріндегі банк шотының нөмірі туралы
мәліметтерді алуға келісім беремін.
Мобильді телефонға sms-хабарландыру жіберу жолымен арнаулы әлеуметтік
төлемдерді жүзеге асыру туралы хабарламаға келісім беремін
___________________________ ____________________
(тегі, аты-жөні) (қолы)
20__ жылдың "___" __________
қызметкердің байланыс деректері:
мобильді ________ Е-пошта _______
Банктік деректемелер:
Банктің атауы ___________________
Банктік шот № __________________
Шот түрі: ______________________
Жұмыс берушінің қаражаты
себінен кәсіптік төлемді
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта бастау және тоқтату
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Жұмыс берушінің қаражаты есебінен кәсіптік төлемді жүзеге асыру туралы sms-хабарламалар журналы
№ р/с
Жеке сәйкестендіру нөмірі
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні
істің №
Төлем түрі
sms-хабарламалар тапсыру күні
телефон №
Маман
Жұмыс берушінің қаражаты
есебінен кәсіптік төлемді жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
бастау және тоқтату
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Жұмыс берушінің қаражаты есебінен кәсіптік төлемдерді жүзеге асыруға азаматтардың өтініштерін (өтініштерін) тіркеудің электрондық журналы
Өтінімнің келіп түскен күні
Өтінімнің келіп түскен уақыты
өтініштердің №
(өтінімдерді)
Бөлімше
Қызмет коды
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі
Аты-жөні
Әкесінің аты (ол болған жағдайда)
кестенің жалғасы
Туған күні
Мәртебе
Негіздеме
(төлем түрі)
Бас тарту себебі
Жұмыс берушінің қаражаты
есебінен кәсіптік төлемді
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта бастау және тоқтату
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Кәсіптік төлем жүзеге асырылатын қызметкерді және (немесе) тұлғаны есепке алу туралы ақпарат
Тегі
Аты-жөні
Әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Кәсіптік төлемді жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату мерзімдері бойынша деректер (күнін көрсете отырып)

28. Если лицо на момент помещения в учреждение уголовно-исполнительной системы является получателем профессиональной выплаты, Государственная корпорация по месту нахождения учреждения уголовно-исполнительной системы на основании заявления указанного лица, представленного администрацией учреждения уголовно-исполнительной системы, осуществляет выплату в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
29. Государственная корпорация не позднее последнего рабочего дня текущего месяца переводит работодателю излишне зачисленные (выплаченные) суммы профессиональной выплаты, поступившие на счет Государственной корпорации.
30. Оплата банковских услуг, связанных с профессиональной выплатой, осуществляется за счет средств уполномоченного органа, на основании договоров, заключенных между Государственной корпорацией и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций.
31. При изменении величины прожиточного минимума, установленной на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, работодатель перечисляет сумму денежных средств с учетом изменения на счет Государственной корпорации с обязательным указанием периода выплаты.
32. В случае смерти получателя профессиональная выплата осуществляется по месяц смерти включительно, а в случае выезда получателя профессиональной выплаты на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан – по месяц выезда включительно.
Приложение 1
к Правилам осуществления,
приостановления, возобновления
и прекращения профессиональной
выплаты за счет средств
работодателя
Форма
Заявление о прекращении трудовой деятельности на работах с вредными
условиями труда/переводе на другую работу, исключающую воздействие вредных
производственных факторов
___________________________
(должность, фамилия,
инициалы руководителя)
от _________________________
(должность, фамилия,
инициалы работника)
Заявление
Для осуществления профессиональной выплаты за счет средств работодателя
согласно статье 127-3 Трудового кодекса Республики Казахстан, прошу Вас
расторгнуть трудовой договор № ___ от "____" ________ 20__ год
с "____" ________ 20__ года/перевести на другую работу, исключающую воздействие
вредных производственных факторов (при наличии) с "____" ________ 20__ года
(нужное указать).
Примечание ИЗПИ!
Часть 2 Приложения 1 вводится в действие с 12.07.2026 приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2026 № 224 (текст исключен).
Даю согласие на получение сведений о себе как о владельце банковского счета и
номерах банковских счетов в банках второго уровня, организациях, имеющих
лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка
и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций,
территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта".
Даю согласие на уведомление об осуществлении специальных социальных выплат,
путем отправления на мобильный телефон sms-оповещения.
___________________________ ___________________________
(фамилия, инициалы) (подпись)
"____" __________ 20__ года
контактные данные работника:
мобильный ________ Е-маil _______
Банковские реквизиты:
Наименование банка _____________
Банковский счет № ______________
Тип счета: ______________________
Приложение 2
к Правилам осуществления,
приостановления,
возобновления и прекращения
профессиональной выплаты
за счет средств работодателя
Форма
Журнал sms-оповещений об осуществлении профессиональной выплаты за счет средств работодателя
№ п/п
Индивидуальный идентификационный номер
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
№ дела
Вид выплаты
Дата передачи sms-оповещения
№ телефона
Специа
лист
Приложение 3
к Правилам осуществления,
приостановления,
возобновления и прекращения
профессиональной выплаты
за счет средств работодателя
Форма
Электронный журнал регистрации заявлений (заявок) граждан
на осуществление профессиональной выплаты за счет средств работодателя
Дата поступления заявки
Время поступления заявки
№ заявлений
(заявок)
Отделение
Код услуги
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия
Имя
Отчество (при его наличии)
продолжение таблицы
Дата рождения
Статус
Основание
(вид выплаты)
Причина отказа
Приложение 4
к Правилам осуществления,
приостановления,
возобновления и прекращения
профессиональной выплаты
за счет средств работодателя
Форма
Информация по учету работника и (или) лица, которому осуществляется профессиональная выплата
Фамилия
Имя
Отчество (при его наличии)
Индивидуальный идентификационный номер
Данные по срокам осуществления, приостановления, возобновления и прекращения профессиональной выплаты (с указанием даты)