Жұмыс берушінің қаражаты есебінен кәсіптік төлемді жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 26 желтоқсандағы № 526 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 27 желтоқсанда № 33811 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 127-3-бабының 6-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жұмыс берушінің қаражаты есебінен кәсіптік төлемді жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
С. Жакупова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2023 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 526 бұйрығымен
бекітілген
Жұмыс берушінің қаражаты есебінен кәсіптік төлемді жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2026 № 224 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жұмыс берушінің қаражаты есебінен кәсіптік төлемді жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 127-3-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленді және жұмыс берушінің қаражаты есебінен кәсіптік төлемді жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил осуществления, приостановления, возобновления и прекращения профессиональной выплаты за счет средств работодателя
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 декабря 2023 года № 526. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 декабря 2023 года № 33811.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2024
В соответствии с пунктом 6 статьи 127-3 Трудового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления, приостановления, возобновления и прекращения профессиональной выплаты за счет средств работодателя.
2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2024 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
С. Жакупова
Утверждены приказом
Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 26 декабря 2023 года № 526
Правила осуществления, приостановления, возобновления и прекращения профессиональной выплаты за счет средств работодателя
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2026 № 224 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления, приостановления, возобновления и прекращения профессиональной выплаты за счет средств работодателя (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 127-3 Трудового кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), и определяют порядок осуществления, приостановления, возобновления и прекращения профессиональной выплаты за счет средств работодателя.

2. Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) арнаулы кәсіптік мемлекеттік жәрдемақы – Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 195-1-бабында көзделген жағдайлар туындаған кезде, кәсіптері уәкілетті мемлекеттік органдар бекітетін өндірістердің, жұмыстардың, жұмыскерлер кәсіптерінің тізбесінде көзделген еңбек жағдайлары зиянды жұмыстарда істейтін адамдарға ақшалай төлемдер;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2026 № 224 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3) "Е-макет" автоматтандырылған автоматтық жүйесі (бұдан әрі – "Е-макет" ААЖ) – "Зейнетақы төлемдерін және жәрдемақыларды электрондық тағайындау" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2026 № 224 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4) еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесі (бұдан әрі – ЕШЕБЖ) – еңбек шарттарын, еңбек қызметін және жұмыскерлер санын есепке алуды автоматтандыруға арналған ақпараттық жүйе;
5) жұмыскер – жұмыс берушімен еңбек қатынастарында тұратын және еңбек шарты бойынша жұмысты тікелей орындайтын жеке тұлға;
6) жұмыс беруші – жұмыскер еңбек қатынастарында болатын жеке немесе заңды тұлға;
7) жұмыс берушінің қаражаты есебінен төленетін кәсіптік төлем (бұдан әрі – кәсіптік төлем) – еңбек жағдайлары зиянды жұмыстарда істейтін жұмыскерлерге елу бес жасқа толған және олар үшін жиынтығында кемінде сексен төрт ай міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары төленген кезде олар еңбек жағдайлары зиянды жұмыстардағы еңбек қызметін тоқтатқан немесе зиянды өндірістік факторлардың әсерін болғызбайтын басқа жұмысқа ауысқан жағдайда жұмыс берушінің қаражаты есебінен төленетін ақшалай төлем;
8) зейнетақы және жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйым (бұдан әрі – ЕДБ) – екінші деңгейдегі банктер, банк операцияларының тиісті түрлеріне қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы бар ұйымдар, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелері;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
9) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2026 № 224 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2. Основные понятия, используемые в Правилах:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) специальное профессиональное государственное пособие - денежные выплаты лицам, занятым на работах с вредными условиями труда, профессии, которых предусмотрены перечнем производств, работ, профессий работников, утвержденным уполномоченным государственным органом, при наступлении условий, предусмотренных статьей 195-1 Социального кодекса Республики Казахстан;
3) Примечание ИЗПИ!
Подпункт 3) вводится в действие с 12.07.2026 приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2026 № 224 (текст исключен).
4) Примечание ИЗПИ!
Подпункт 4) вводится в действие с 12.07.2026 приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2026 № 224 (текст исключен).
5) работник – физическое лицо, состоящее в трудовых отношениях с работодателем и непосредственно выполняющее работу по трудовому договору;
6) работодатель – физическое или юридическое лицо, с которым работник состоит в трудовых отношениях;
7) профессиональная выплата за счет средств работодателя (далее – профессиональная выплата) – денежная выплата, осуществляемая работникам, занятым на работах с вредными условиями труда, при достижении пятидесятипятилетнего возраста и уплате за них обязательных профессиональных пенсионных взносов в совокупности не менее восьмидесяти четырех месяцев при условии прекращения ими трудовой деятельности на работах с вредными условиями труда или перевода на другую работу, исключающую воздействие вредных производственных факторов;
8) уполномоченная организация по выдаче пенсий и пособий (далее – БВУ) - банки второго уровня, организации, имеющие лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта";

14-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2026 № 224 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Кәсіптік төлемді жүзеге асыруға келісімі бар жауап хабарламасын алған кезде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Е-макет" ААЖ-да азаматтардың өтініштерін (өтінімдерін) электрондық тіркеу журналында автоматты түрде тіркеу жүргізіледі, бұл ретте жіберілетін деректердің толықтығын, түпнұсқалығын, дұрыстығын, бұрмаланбауын және уақтылылығын ақпаратты ұсынатын ақпараттық жүйелер әкімшілері қамтамасыз етеді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
15-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2026 № 224 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Жауап хабарламасы келіп түскен күні бір жұмыс күні ішінде, ал жұмыс уақытынан тыс келіп түскен жағдайда – жауап хабарламасы келіп түскен күннен кейін бірінші жұмыс күні "Е-макет" ААЖ автоматты түрде кәсіптік төлемді жүзеге асыруға ЭІМ қалыптастырады және ақпаратты кәсіптік төлемнің жүзеге асырылуын растауға жұмыс берушінің ЭЕБ жеке кабинетіне жібереді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
16-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2026 № 224 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Жұмыс берушінің кәсіптік төлемді жүзеге асыруға ЭЦҚ-мен расталған келісімін алған кезде "Е-макет" ААЖ автоматты түрде алушының көрсетілген банктік шотына төлем жасау үшін "ОДҚ" ААЖ-ға ЭІМ жібереді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
17-тармақтың бірінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2026 № 224 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. "Е-макет" ААЖ:
жұмыс берушіні кәсіптік төлемдерге келісім туралы ақпаратты алған айдан кейінгі айдың 5 (бесінші) жұмыс күнінен кешіктірмей Мемлекеттік корпорация арқылы кәсіптік төлемді жүзеге асыруға соманы аудару қажеттігі туралы;
жұмыскерді кәсіптік төлемді ай сайын айдың 10 (оныншы) жұмыс күнінен кешіктірмей жүзеге асырылатыны туралы хабарлау үшін ЭЕБ ақпарат жібереді.
ЭЕБ жеке кабинетіне келіп түскен ақпараттың негізінде жұмыс беруші осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыскер және (немесе) кәсіптік төлем жүзеге асырылатын адамды есепке алуды жүргізеді.
3-тарау. Кәсіптік төлемді тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату тәртібі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
18-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацы жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2026 № 224 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Кәсіптік төлем мынадай мәліметтер, оның ішінде ақпараттық жүйелерден алынған мәліметтер келіп түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатыла тұрады:
1) кәсіптік төлемді алушының банктік шоты бойынша үш және одан көп ай бойы шығыс операцияларының болмауы туралы мәлімет. Бұл ретте кәсіптік төлем ол тоқтатыла тұрған күннен бастап қайта басталады;
2) кәсіптік төлемді алушының Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге тұрақты тұруға кетуі туралы мәлімет. Бұл ретте кәсіптік төлем Қазақстан Республикасының аумағына тұрақты тұруға келген күннен бастап, бірақ төлем тоқтатыла тұрған күннен кейін қайта басталады;
3) шетел азаматы немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжаттың қолданылу мерзімінің өтуі туралы мәлімет. Бұл ретте кәсіптік төлем Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжат берілген күннен бастап, бірақ төлем тоқтатыла тұрған күннен кейін қайта басталады;
4) кәсіптік төлемді алушыға қатысты хабарсыз кеткен адамды іздестіру жөніндегі жедел-іздестіру іс-шараларының жүргізілуін растайтын құжаттың немесе адамды хабарсыз кетті деп тану туралы сот шешімінің болуы туралы мәлімет. Бұл ретте кәсіптік төлем хабарсыз кеткен адамды іздестіру жөніндегі жедел-іздестіру іс-шаралары тоқтатылған немесе адамды хабарсыз кетті деп тану туралы сот шешімінің күшін жою туралы сот актісі күшіне енген күннен бастап, бірақ төлем тоқтатыла тұрған күннен кейін қайта басталады;
5) кәсіптік төлемді алушының "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген негіздер бойынша Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтатуы туралы мәлімет. Бұл ретте кәсіптік төлем Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжат берілген күннен бастап қайта басталады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
19-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2026 № 224 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. "Е-макет" ААЖ жұмыс беруші мен жұмыскерді ЭЕБ жеке кабинетінде кәсіптік төлемді тоқтата тұру туралы хабардар ету үшін ақпарат жібереді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
20-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2026 № 224 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Кәсіптік төлем, кәсіптік төлемді тоқтата тұруға себеп болған мән-жайлардың аяқталғанын растайтын "ТӨҰ" ААЖ-дан алынған мәліметтер негізінде қайта басталады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
21-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2026 № 224 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Пункт 14 вводится в действие с 12.07.2026 приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2026 № 224 (текст исключен).
15. Примечание ИЗПИ!
Пункт 15 вводится в действие с 12.07.2026 приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2026 № 224 (текст исключен).
16. Примечание ИЗПИ!
Пункт 16 вводится в действие с 12.07.2026 приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2026 № 224 (текст исключен).
17. Примечание ИЗПИ!
Часть 1 пункта 17 вводится в действие с 12.07.2026 приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2026 № 224 (текст исключен);
работника об осуществлении профессиональной выплаты ежемесячно не позднее 10 (десятого) рабочего дня месяца.
На основании информации поступившей в личный кабинет ЭБТ, работодатель ведет учет по работнику и (или) лицу, которому осуществляется профессиональная выплата по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Глава 3. Порядок приостановления, возобновления и прекращения профессиональной выплаты
18. Примечание ИЗПИ!
Абзац 1 части 1 пункта 18 вводится в действие с 12.07.2026 приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2026 № 224 (текст исключен):
1) отсутствии расходных операций три и более месяцев по банковскому счету получателя профессиональной выплаты. При этом профессиональная выплата возобновляется со дня приостановления;
2) выезде получателя профессиональной выплаты на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан. При этом профессиональная выплата возобновляется с даты прибытия на постоянное проживание на территорию Республики Казахстан, но не ранее даты приостановления;
3) истечении срока действия документа, удостоверяющего личность иностранного гражданина или лица без гражданства. При этом профессиональная выплата возобновляется со дня выдачи документа, удостоверяющего личность иностранного гражданина или лица без гражданства, постоянно проживающего на территории Республики Казахстан, но не ранее даты приостановления;
4) наличии подтверждающего документа о проведении оперативно-розыскных мероприятий по розыску безвестно исчезнувшего лица или вступившего в законную силу решения суда о признании лица безвестно отсутствующим в отношении получателя профессиональной выплаты. При этом профессиональная выплата возобновляется с даты прекращения оперативно-розыскных мероприятий по розыску безвестно исчезнувшего лица или вступления в законную силу судебного акта об отмене решения суда о признании лица безвестно отсутствующим, но не ранее даты приостановления;
5) прекращении получателем профессиональной выплаты гражданства Республики Казахстан по основаниям, предусмотренным Законом Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан". При этом профессиональная выплата возобновляется со дня выдачи документа, удостоверяющего личность иностранного гражданина или лица без гражданства, постоянно проживающего на территории Республики Казахстан.
19. Примечание ИЗПИ!
Пункт 19 вводится в действие с 12.07.2026 приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2026 № 224 (текст исключен).
20. Примечание ИЗПИ!
Пункт 20 вводится в действие с 12.07.2026 приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2026 № 224 (текст исключен).

21. "Е-макет" ААЖ жұмыс беруші мен жұмыскерді ЭЕБ жеке кабинетінде кәсіптік төлемді қайта бастау туралы хабардар ету үшін ақпарат жібереді.
22. Кәсіптік төлем:
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2026 № 224 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1) кәсіптік төлемді алушының қайтыс болғаны туралы, оның ішінде ақпараттық жүйелерден алынған мәліметтер;
2) Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтату фактісі анықталғаны туралы мәліметтер;
3) кәсіптік төлемді алушының пайдасына міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеу фактісі анықталғаны туралы мәліметтер келіп түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
23-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2026 № 224 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. "Е-макет" ААЖ Қағидалардың 22-тармағында көрсетілген мәліметтерді алған күннен кейінгі күннен кешіктірмей жұмыс берушіні кәсіптік төлемді тоқтату фактісінің себебін көрсете отырып, кәсіптік төлемді тоқтату туралы хабардар ету үшін ЭЕБ-ға ақпарат жібереді.
24. Кәсіптік төлем алушы Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 207-бабында белгіленген зейнеткерлік жасқа толғанға дейін жүзеге асырылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
25-тармақтың бірінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2026 № 224 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Жұмыс беруші "ТӨҰ" ААЖ-дан хабарлама алғаннан кейін ай сайын төлем айының алындағы айдың 5 (бесінші) жұмыс күнінен кешіктірмей, төлем кезеңін көрсете отырып, кәсіптік төлемді жүзеге асыруға арналған сомаларды, оның ішінде арнаулы кәсіптік мемлекеттік жәрдемақы төлеуге қажеттілікке кірген алушылардың тізіміне сәйкес қажеттілік қалыптастырылған айда пайда болған сомаларды Мемлекеттік корпорацияның шотына аударады.
Мемлекеттік корпорация ай сайын айдың соңғы жұмыс күнінен кешіктірмей жұмыс берушінің шотына Мемлекеттік корпорацияға келіп түскен кәсіптік төлемдердің артық есептелген (төленген) сомаларын аударады.
Бірінші ай үшін төлем Кодекстің 127-3-бабының 4-тармағында белгіленген, тиісті айда жұмыскер еңбек жағдайлары зиянды жұмыстарда еңбек қызметін тоқтатқан немесе зиянды өндірістік факторлардың әсерін болғызбайтын басқа жұмысқа ауысқан күннен кейін қалған күнтізбелік күндер санына барабар есептелген төлем мөлшеріне сүйене отырып айқындалады.
26. Мемлекеттік корпорация айдың 10 (оныншы) жұмыс күніне дейін ақшалай қаражатты алушының шотына аударады.
27. Кәсіптік төлемді Мемлекеттік корпорация Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 208 "Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы қаулысымен" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14419 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру тәртібімен айқындалған форматтағы электрондық төлем тапсырмаларымен ЕДБ банктік шоттарына аудару жолымен, төлемдер графигіне сәйкес жүргізеді.

21. Примечание ИЗПИ!
Пункт 21 вводится в действие с 12.07.2026 приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2026 № 224 (текст исключен).
22. Профессиональная выплата прекращается с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления:
1) Примечание ИЗПИ!
Подпункт 1) вводится в действие с 12.07.2026 приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2026 № 224 (текст исключен);
2) сведений о выявлении факта прекращения гражданства Республики Казахстан;
3) сведений о выявлении факта уплаты обязательных профессиональных пенсионных взносов в пользу получателя профессиональной выплаты.
23. Примечание ИЗПИ!
Пункт 23 вводится в действие с 12.07.2026 приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2026 № 224 (текст исключен).
24. Профессиональная выплата осуществляется до достижения ее получателем пенсионного возраста, установленного статьей 207 Социального кодекса Республики Казахстан.
25. Примечание ИЗПИ!
Часть 1 пункт 25 вводится в действие с 12.07.2026 приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2026 № 224 (текст исключен).
Государственная корпорация ежемесячно не позднее последнего рабочего дня переводит на счет работодателя излишне зачисленные (выплаченные) суммы профессиональных выплат, поступивших в Государственную корпорацию.
Выплата за первый месяц определяется исходя из размера выплаты, установленной пунктом 4 статьи 127-3 Кодекса, рассчитанной пропорционально количеству календарных дней, оставшихся после даты прекращения работником трудовой деятельности на работах с вредными условиями труда или переводе на другую работу, исключающую воздействие вредных производственных факторов, за соответствующий месяц.
26. Государственная корпорация до 10 (десятого) рабочего дня месяца перечисляет денежные средства на счет получателя.
27. Профессиональная выплата производится Государственной корпорацией путем зачисления на банковские счета в БВУ электронными платежными поручениями формата, определенного в порядке, осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан, утвержденном постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 208 "Об утверждении Правил осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14419), в соответствии с графиком выплаты.

28. Егер адам қылмыстық-атқару жүйесі мекемесіне орналастырылған сәтте кәсіптік төлем алушы болып табылса, қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің орналасқан жердегі Мемлекеттік корпорация қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің әкімшілігі ұсынған, көрсетілген адамның өтініші негізінде төлемді Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
29. Мемлекеттік корпорация ағымдағы айдың соңғы жұмыс күнінен кешіктірмей жұмыс берушіге Мемлекеттік корпорацияның шотына түскен
30. Кәсіптік төлеммен байланысты банктік қызметтерге ақы төлеу Мемлекеттік корпорация мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында жасалған шарттар негізінде уәкілетті органның қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
31. Республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасы өзгерген кезде жұмыс беруші төлем кезеңін міндетті түрде көрсете отырып, Мемлекеттік корпорацияның шотына өзгерісті ескере отырып, ақша қаражатының сомасын аударады.
32. Алушы қайтыс болған жағдайда кәсіптік төлем қайтыс болған айды қоса алғанда, ал кәсіптік төлемді алушы Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кеткен жағдайда – кеткен айды қоса алғанда жүзеге асырылады.
Жұмыс берушінің қаражаты
есебінен кәсіптік төлемді
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта бастау және тоқтату
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Еңбек жағдайлары зиянды жұмыстардағы еңбек қызметін тоқтату/зиянды өндірістік
факторлардың әсерін болдырмайтын басқа жұмысқа ауыстыру туралы өтініш
___________________________
(лауазымы, тегі,
басшының аты-жөні)
бастап
_________________________
(лауазымы, тегі,
жұмыскердің аты-жөні)
Өтініш
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 127-3-бабына сәйкес жұмыс берушінің
қаражаты есебінен кәсіптік төлемді жүзеге асыру үшін Сізден 20__ жылғы
"____" бастап __________ 20__ жылғы "___" _____ № __ еңбек шартын бұзуды/
20__ жылғы "___" бастап зиянды өндірістік факторлардың әсерін болғызбайтын басқа
жұмысқа ауыстыруды сұраймын (бар болса) (керегін көрсету).
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-қосымшаның екінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2026 № 224 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына
сәйкес кәсіптік төлемді жүзеге асыру үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға
және өңдеуге, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын, ақпараттық жүйелердегі
мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Банк шотының иесі ретінде өзім туралы, екінші деңгейдегі банктердегі, қаржы нарығы
мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның банк
операцияларының тиісті түрлеріне лицензиясы бар ұйымдардағы, "Қазпошта"
акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелеріндегі банк шотының нөмірі туралы
мәліметтерді алуға келісім беремін.
Мобильді телефонға sms-хабарландыру жіберу жолымен арнаулы әлеуметтік
төлемдерді жүзеге асыру туралы хабарламаға келісім беремін
___________________________ ____________________
(тегі, аты-жөні) (қолы)
20__ жылдың "___" __________
қызметкердің байланыс деректері:
мобильді ________ Е-пошта _______
Банктік деректемелер:
Банктің атауы ___________________
Банктік шот № __________________
Шот түрі: ______________________
Жұмыс берушінің қаражаты
себінен кәсіптік төлемді
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта бастау және тоқтату
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Жұмыс берушінің қаражаты есебінен кәсіптік төлемді жүзеге асыру туралы sms-хабарламалар журналы
№ р/с
Жеке сәйкестендіру нөмірі
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні
істің №
Төлем түрі
sms-хабарламалар тапсыру күні
телефон №
Маман
Жұмыс берушінің қаражаты
есебінен кәсіптік төлемді жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
бастау және тоқтату
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Жұмыс берушінің қаражаты есебінен кәсіптік төлемдерді жүзеге асыруға азаматтардың өтініштерін (өтініштерін) тіркеудің электрондық журналы
Өтінімнің келіп түскен күні
Өтінімнің келіп түскен уақыты
өтініштердің №
(өтінімдерді)
Бөлімше
Қызмет коды
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі
Аты-жөні
Әкесінің аты (ол болған жағдайда)
кестенің жалғасы
Туған күні
Мәртебе
Негіздеме
(төлем түрі)
Бас тарту себебі
Жұмыс берушінің қаражаты
есебінен кәсіптік төлемді
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта бастау және тоқтату
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Кәсіптік төлем жүзеге асырылатын қызметкерді және (немесе) тұлғаны есепке алу туралы ақпарат
Тегі
Аты-жөні
Әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Кәсіптік төлемді жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату мерзімдері бойынша деректер (күнін көрсете отырып)

28. Если лицо на момент помещения в учреждение уголовно-исполнительной системы является получателем профессиональной выплаты, Государственная корпорация по месту нахождения учреждения уголовно-исполнительной системы на основании заявления указанного лица, представленного администрацией учреждения уголовно-исполнительной системы, осуществляет выплату в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
29. Государственная корпорация не позднее последнего рабочего дня текущего месяца переводит работодателю излишне зачисленные (выплаченные) суммы профессиональной выплаты, поступившие на счет Государственной корпорации.
30. Оплата банковских услуг, связанных с профессиональной выплатой, осуществляется за счет средств уполномоченного органа, на основании договоров, заключенных между Государственной корпорацией и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций.
31. При изменении величины прожиточного минимума, установленной на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, работодатель перечисляет сумму денежных средств с учетом изменения на счет Государственной корпорации с обязательным указанием периода выплаты.
32. В случае смерти получателя профессиональная выплата осуществляется по месяц смерти включительно, а в случае выезда получателя профессиональной выплаты на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан – по месяц выезда включительно.
Приложение 1
к Правилам осуществления,
приостановления, возобновления
и прекращения профессиональной
выплаты за счет средств
работодателя
Форма
Заявление о прекращении трудовой деятельности на работах с вредными
условиями труда/переводе на другую работу, исключающую воздействие вредных
производственных факторов
___________________________
(должность, фамилия,
инициалы руководителя)
от _________________________
(должность, фамилия,
инициалы работника)
Заявление
Для осуществления профессиональной выплаты за счет средств работодателя
согласно статье 127-3 Трудового кодекса Республики Казахстан, прошу Вас
расторгнуть трудовой договор № ___ от "____" ________ 20__ год
с "____" ________ 20__ года/перевести на другую работу, исключающую воздействие
вредных производственных факторов (при наличии) с "____" ________ 20__ года
(нужное указать).
Примечание ИЗПИ!
Часть 2 Приложения 1 вводится в действие с 12.07.2026 приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2026 № 224 (текст исключен).
Даю согласие на получение сведений о себе как о владельце банковского счета и
номерах банковских счетов в банках второго уровня, организациях, имеющих
лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка
и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций,
территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта".
Даю согласие на уведомление об осуществлении специальных социальных выплат,
путем отправления на мобильный телефон sms-оповещения.
___________________________ ___________________________
(фамилия, инициалы) (подпись)
"____" __________ 20__ года
контактные данные работника:
мобильный ________ Е-маil _______
Банковские реквизиты:
Наименование банка _____________
Банковский счет № ______________
Тип счета: ______________________
Приложение 2
к Правилам осуществления,
приостановления,
возобновления и прекращения
профессиональной выплаты
за счет средств работодателя
Форма
Журнал sms-оповещений об осуществлении профессиональной выплаты за счет средств работодателя
№ п/п
Индивидуальный идентификационный номер
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
№ дела
Вид выплаты
Дата передачи sms-оповещения
№ телефона
Специа
лист
Приложение 3
к Правилам осуществления,
приостановления,
возобновления и прекращения
профессиональной выплаты
за счет средств работодателя
Форма
Электронный журнал регистрации заявлений (заявок) граждан
на осуществление профессиональной выплаты за счет средств работодателя
Дата поступления заявки
Время поступления заявки
№ заявлений
(заявок)
Отделение
Код услуги
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия
Имя
Отчество (при его наличии)
продолжение таблицы
Дата рождения
Статус
Основание
(вид выплаты)
Причина отказа
Приложение 4
к Правилам осуществления,
приостановления,
возобновления и прекращения
профессиональной выплаты
за счет средств работодателя
Форма
Информация по учету работника и (или) лица, которому осуществляется профессиональная выплата
Фамилия
Имя
Отчество (при его наличии)
Индивидуальный идентификационный номер
Данные по срокам осуществления, приостановления, возобновления и прекращения профессиональной выплаты (с указанием даты)