Арнаулы кәсіптік мемлекеттік жәрдемақыны тағайындау, оны төлеуді жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 25 желтоқсандағы № 521 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 26 желтоқсанда № 33801 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 195-2-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Арнаулы кәсіптік мемлекеттік жәрдемақыны тағайындау, оны төлеуді жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік қамсыздандыру және әлеуметтік сақтандыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
С. Жакупова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
2023 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 521 бұйрығына
қосымша
Арнаулы кәсіптік мемлекеттік жәрдемақыны тағайындау, оны төлеуді жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Арнаулы кәсіптік мемлекеттік жәрдемақыны тағайындау, оны төлеуді жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 195-2-бабының 5-тармағына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және арнаулы кәсіптік мемлекеттік жәрдемақыны тағайындау, оны төлеуді жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил назначения, осуществления, приостановления, возобновления и прекращения выплаты специального профессионального государственного пособия
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 декабря 2023 года № 521. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 декабря 2023 года № 33801.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2024
В соответствии с пунктом 5 статьи 195-2 Социального кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила назначения, осуществления, приостановления, возобновления и прекращения выплаты специального профессионального государственного пособия.
2. Департаменту социального обеспечения и социального страхования в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2024 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
С. Жакупова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение к приказу
от 25 декабря 2023 года № 521
Правила назначения, осуществления, приостановления, возобновления и прекращения выплаты специального профессионального государственного пособия
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила назначения, осуществления, приостановления, возобновления и прекращения выплаты специального профессионального государственного пособия (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 195-2 Социального кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах) и определяют порядок назначения, осуществления, приостановления, возобновления и прекращения выплаты специального профессионального государственного пособия.

2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, орналасқан жері бойынша жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
2) арнаулы кәсіптік мемлекеттік жәрдемақы (бұдан әрі – жәрдемақы) – Кодекстің 195-1-бабында көзделген жағдайлар туындаған кезде, кәсіптері уәкілетті мемлекеттік органдар бекітетін өндірістердің, жұмыстардың, жұмыскерлер кәсіптерінің тізбесінде көзделген еңбек жағдайлары зиянды жұмыстарда істейтін адамдарға тағайындалатын ақшалай төлемдер;
3) "Е-макет" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "Е-макет" ААЖ) – "Зейнетақы төлемдері мен жәрдемақыларды электронды тағайындау жүйесі" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі;
4) Еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесі (бұдан әрі – ЕШЕБЖ) – еңбек шарттарын, еңбек қызметін және қызметкерлер санын есепке алуды автоматтандыруға арналған ақпараттық жүйесі;
5) жәрдемақы алушы (бұдан әрі – алушы) – арнаулы кәсіптік мемлекеттік жәрдемақы тағайындалған жеке тұлға;
6) зейнетақы және жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйым (бұдан әрі – ЕДБ) – екінші деңгейдегі банктер, банк операцияларының тиісті түрлеріне қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы бар ұйымдар, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелері;
7) зейнетақы және жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган (көрсетілетін қызметті беруші) (бұдан әрі – жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган) – уәкілетті мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері;
8) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелері – Мемлекеттік корпорацияның қалалық, аудандық бөлімшелері;
9) Мемлекеттік корпорацияның филиалдары – Мемлекеттік корпорацияның облыстық, Астана, Алматы және Шымкент қалаларындағы филиалдары;

2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения;
2) специальное профессиональное государственное пособие (далее – пособие) – денежные выплаты лицам, занятым на работах с вредными условиями труда, профессии которых предусмотрены перечнем производств, работ, профессий работников, утвержденным уполномоченным государственным органом, при наступлении условий, предусмотренных статьей 195-1 Кодекса;
3) автоматизированная информационная система "Е-макет" (далее – АИС "Е-макет") – автоматизированная информационная система "Электронное назначение пенсионных выплат и пособий";
4) Единая система учета трудовых договоров (далее – ЕСУТД) - информационная система, предназначенная для автоматизации учета трудовых договоров, трудовой деятельности и численности работников.
5) получатель пособия (далее – получатель) – физическое лицо, которому назначено специальное профессиональное государственное пособие;
6) уполномоченная организация по выдаче пенсий и пособий (далее – БВУ) – банки второго уровня, организации, имеющие лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта";
7) уполномоченный государственный орган по назначению пенсий и пособий (услугодатель) (далее – уполномоченный орган по назначению пособия) – территориальное подразделение ведомства уполномоченного государственного органа;
8) отделения Государственной корпорации – городские, районные отделения Государственной корпорации;
9) филиалы Государственной корпорации – областные, городов Астана, Алматы и Шымкент филиалы Государственной корпорации;

10) "Орталықтандырылған дерекқор" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ОДҚ) – Кодексте белгіленген шарттарда төлем түрлерін жүзеге асыру үшін уәкілетті мемлекеттік органның орталықтандырылған дерекқоры;
11) өтініш беруші – арнаулы кәсіптік мемлекеттік жәрдемақы тағайындауға өтініш білдірген жеке тұлға;
12) "Төлемдерді өңдеуді ұйымдастыру" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ТӨҰ ААЖ) – "Төлемдерді өңдеуді ұйымдастыру" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі;
13) уәкілетті мемлекеттік орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты әлеуметтік қорғау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
14) цифрлық құжаттардың сервисі – операторға бекітілген және ақпараттандыру объектілеріндегі мәліметтер негізінде және пайдалануға арналған "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының объектісі;
15) электрондық іс макеті (бұдан әрі – ЭІМ) – Мемлекеттік корпорацияда "Е-макет" ААЖ-да қалыптастырылатын мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы алушының электрондық іс макеті;
16) "Электрондық еңбек биржасы" ақпараттық порталы (бұдан әрі – ЭЕБ) – жұмыс іздеушілер мен жұмыс берушілер үшін Жұмыспен қамтудың бірыңғай цифрлық платформасы болып табылатын, жұмыс іздеуді және кадрларды іріктеу, жұмыспен қамту саласында Кодекске сәйкес электрондық және проактивті форматта қызметтер көрсетуді қамтамасыз ететін ақпараттандыру объектісі;
17) "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе;
18) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.
3. Уәкілетті мемлекеттік орган осы Қағидаларды бекіту немесе өзгерту күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі туралы ақпаратты өзектендіреді және Бірыңғай байланыс орталығына, жәрдемақыны тағайындау бойынша уәкілетті органға, Мемлекеттік корпорацияға және "электрондық үкіметтің" ақпараттық коммуникациялық инфрақұрылымның операторына жолдайды.

10) автоматизированная информационная система "ЦБД" (далее – ЦБД) автоматизированная информационная система "Централизованная база данных выплат пенсий и пособий" – централизованная база данных уполномоченного государственного органа для осуществления видов выплат на условиях, установленных Кодексом;
11) заявитель – физическое лицо, обращающееся за назначением специального профессионального государственного пособия;
12) автоматизированная информационная система "Организация обработки платежей" (далее – АИС "ООП") – автоматизированная информационная система "Организация обработки платежей".
13) уполномоченный государственный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
14) cервис цифровых документов – объект информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", закрепленный за оператором и предназначенный для отображения и использования документов в электронном виде, сформированных на основании сведений из объектов информатизации;
15) электронный макет дела (далее – ЭМД) – электронный макет дела получателя пособия, формируемый Государственной корпорацией в АИС "Е-макет";
16) информационный портал "Электронная биржа труда" (далее - ЭБТ) - объект информатизации, представляющий собой единую цифровую платформу занятости для соискателей и работодателей, обеспечивающую поиск работы и содействие в подборе персонала, оказание услуг в сфере занятости в электронном и проактивном формате, в соответствии с Кодексом.
17) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
18) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
3. Уполномоченный государственный орган в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения настоящих Правил актуализирует информацию о порядке оказания государственной услуги и направляет ее в Единый контакт-центр, уполномоченный орган по назначению пособия, Государственную корпорацию и оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного Правительства".

2-тарау. Жәрдемақыны тағайындауға жүгіну тәртібі
4. Кодекстің 195-1 бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген жәрдемақыларды тағайындауға жүгіну жәрдемақыға құқық туындағаннан кейін:
1) Мемлекеттік корпорациясы арқылы;
2) проактивті қызмет арқылы кез келген уақытта жүзеге асырылады.
Өтініш беруші жәрдемақымен бір уақытта бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы төлемін тағайындауға өтініш бере алады.
5. Әрекетке қабілетсіз, әрекетке қабілеті шектеулі немесе қамқоршылыққа немесе қорғаншылыққа мұқтаж адамдарға жәрдемақы тағайындау үшін өтінішті және оған қажетті құжаттарды олардың заңды өкілдері береді.
6. Жәрдемақы тағайындау үшін өтінішті Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 167-бабына сәйкес берілген сенімхат бойынша үшінші тұлғалар береді.
7. Жәрдемақы алуға құқығы бар адамдар Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және сәйкестендіру үшін "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) – 4) тармақшаларына сәйкес жеке басты куәландыратын құжатты ұсынады.
8. Құжаттарды қабылдайтын Мемлекеттік корпорацияның маманы "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті ақпараттық жүйелерге (бұдан әрі – АЖ):
"Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқоры АЖ-да – өтініш берушінің жеке басын куәландыратын және тұрғылықты тұратын жері бойынша тіркелгенін растайтын құжаттар бойынша;
"Е-Қорғаншылық" АЖ-да – қамқоршылық (қорғаншылық) белгілеу туралы құжаттар бойынша;
ЕШЕБЖ-не – еңбек жағдайлары зиянды жұмыстарда істейтін жұмыскердің еңбек қызметін тоқтату туралы немесе зиянды факторлардың әсерін болдырмайтын басқа жұмысқа ауыстыру туралы мәліметтерді нақтылау үшін;
ТӨҰ ААЖ-да – бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеуді жүзеге асыру кезеңін белгілеу үшін және ЕШЕБЖ-де мәлімет болмаған кезде – міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеуді тоқтату фактісін белгілеу үшін;
"Е-макет" ААЖ-да – өтініш берушінің жасына байланысты зейнетақы төлемдері мен жәрдемақы тағайындау немесе тағайындауға өтініш беру фактісі туралы мәліметтерді нақтылау үшін;
ЕДБ-ға – банктік шоттың болуы туралы мәліметтерді нақтылау үшін сұрау салуды қалыптастырады.
9. Қағаз түрінде берілген өтінішке өтініш беруші қол қояды. АЖ-дан алынған мәліметтер өтінішке қоса беріледі.
АЖ-да мәліметтер сәйкес келмеген (болмаған) кезде өтінішке тиісті құжаттар қоса беріледі.
10. Мемлекеттік қызметтерді көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің нысаны ретінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес регламенттелген.

Глава 2. Порядок обращения за назначением пособия
4. Обращение за назначением пособия, предусмотренного подпунктом 1) пункта 1 статьи 195-1 Кодекса, осуществляется в любое время после возникновения права на пособие, через:
1) Государственную корпорацию;
2) проактивную услугу.
Заявитель может одновременно с пособием обратиться за назначением пенсионной выплаты, сформированной за счет обязательных профессиональных пенсионных взносов из Единого накопительного пенсионного фонда.
5. Для назначения пособия недееспособным, ограниченно дееспособным или нуждающимся в опеке или попечительстве лицам, заявление и необходимые документы, подаются их законными представителями.
6. Заявление для назначения пособия третьими лицами подается по доверенности, выданной в соответствии со статьей 167 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
7. Лица, имеющие право на получение пособия, представляют в Государственную корпорацию заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и документ, удостоверяющий личность в соответствии с подпунктами 1) – 4) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность".
8. Специалист Государственной корпорации, принимающий документы, формирует запросы в соответствующие информационные системы (далее – ИС) через шлюз "электронного правительства":
в ИС Государственная база данных "Физические лица" – по документам, удостоверяющим личность заявителя и подтверждающим регистрацию по постоянному месту жительства;
в ИС "Е-Попечительство" – по документам об установлении опеки (попечительства);
в ЕСУТД - для уточнения сведений о прекращении трудовой деятельности работника, занятого на работах с вредными условиями труда, или о переводе на другую работу, исключающую воздействие вредных факторов;
в АИС "Организация обработки платежей" – для установления периода осуществления уплаты обязательных профессиональных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд и при отсутствии сведении в ЕСУТД - для установления факта прекращения уплаты обязательных профессиональных пенсионных взносов;
в АИС "Е-макет" - для уточнения сведений о наличии у заявителя факта назначения или подачи заявления на назначение пенсионных выплат по возрасту и пособия;
в БВУ – для получения сведений о наличии банковского счета.
9. Заявление, поданное на бумажном носителе, подписывается заявителем. Полученные сведения из ИС прилагаются к заявлению.
При несоответствии (отсутствии) сведений в ИС к заявлению прилагаются соответствующие документы.
10. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги регламентирован согласно приложению 2 к настоящим Правилам в форме перечня основных требований к оказанию государственной услуги.

11. Құжаттардың көшірмелері "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен куәландырылған жағдайларды қоспағанда, құжаттар түпнұсқада ұсынылады, Мемлекеттік корпорацияның маманы сканерлейді және өтініш берушіге қайтарады.
12. Өтінішті қабылдайтын Мемлекеттік корпорацияның маманы әлеуметтік төлем тағайындау үшін ұсынылған құжаттар топтамасының толықтығын, сондай-ақ мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-дан алынған мәліметтерді тексереді, сканерлеу сапасын және құжаттардың электрондық көшірмелерінің түпнұсқаларға сәйкестігін қамтамасыз етеді.
13. Өтінішті қабылдаған Мемлекеттік корпорацияның маманы өтініш берушіге құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат береді.
14. Кодекстің 195-4 бабының 1-тармағында көзделген негіздер болған кезде өтініш берушіге кідіріссіз осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жәрдемақы тағайындауға өтініш қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі.
15. Жәрдемақы тағайындау туралы өтініш Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесінде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтардың жәрдемақы тағайындау туралы өтініштерін (өтінімдерін) тіркеудің электрондық журналында тіркеледі.
16. Кодекстің 195-1 бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген негіздер бойынша адамда жәрдемақы тағайындау құқығы туындаған кезде, өтініш берушінің ұялы байланыс абоненттік құрылғысының телефон нөмірі порталда тіркелген жағдайда проактивті қызмет ұсынылады.
Проактивті қызмет арқылы жәрдемақы тағайындау кезінде өтініш беру талап етілмейді.
17. ЕШЕБЖ-дан еңбек шарты тоқтатылғаны немесе еңбек шартының талаптары өзгергені туралы мәліметтер келіп түскеннен кейін, "Е-макет" ААЖ жасына байланысты зейнетақы төлемдерін немесе жәрдемақыны тағайындау, төлеу немесе тағайындауға өтініш беру фактісін, сондай-ақ жәрдемақы тағайындау үшін Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 195-1-бабының талаптарына сәйкестігін растауға автоматты түрде тексеруді жүзеге асырады және "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті АЖ-ға (немесе) ұйымдарға:
"Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқоры АЖ-да – өтініш берушінің жеке басын куәландыратын және тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжаттар бойынша;
ТӨҰ ААЖ-да – бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеуді жүзеге асыру кезеңін белгілеу үшін;
Мобильді азаматтар базасында (бұдан әрі – МАБ) – көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланыс абоненттік құрылғысының телефон нөмірін порталда тіркеу туралы мәліметтерді растау үшін сұрау салулар қалыптастырады.
АЖ-дан жасына байланысты зейнетақы төлемдерін немесе жәрдемақыны тағайындау, төлеу немесе тағайындауға өтініш беру фактісін растайтын мәліметтер алған кезде проактивті қызмет көрсету процесі аяқталады және жұмыс берушіні және жұмыскерді жеке кабинетте хабардар ету үшін себебін көрсете отырып, ЭЕБ-ға ақпарат жіберіледі.

11. Документы предоставляются в подлинниках, кроме случаев, когда копии документов засвидетельствованы в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О нотариате", сканируются специалистом Государственной корпорации и возвращаются заявителю.
12. Специалист Государственной корпорации, принимающий заявление, проверяет полноту представленного пакета документов для назначения пособия, а также сведения, полученные из ИС государственных органов и (или) организаций, обеспечивает качество сканирования и соответствие электронных копий документов оригиналам.
13. Специалистом Государственной корпорации, принявшим заявление, заявителю вручается расписка о принятии документов.
14. При наличии оснований, предусмотренных пунктом 1 статьи 195-4 Кодекса, заявителю выдается расписка об отказе в приеме заявления на назначение пособия по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
15. Заявление о назначении пособия в отделении Государственной корпорации регистрируется в электронном журнале регистрации заявлений (заявок) граждан о назначении пособия по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
16. Проактивная услуга предоставляется при возникновении у лица права на назначение пособия, предусмотренного подпунктом 1) пункта 1 статьи 195-1 Кодекса, при регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи заявителя на портале.
Предоставление заявления при назначении пособия через проактивую услугу не требуется.
17. После поступления сведений из ЕСУТД о прекращении трудового договора либо об изменениях условий трудового договора, АИС "Е-макет" автоматически осуществляет проверку на подтверждение факта назначения, выплаты или подачи заявления на назначение пенсионных выплат по возрасту или пособия, а также на соответствие условиям статьи 195-1 Социального Кодекса Республики Казахстан для назначения пособия, и формирует запросы в соответствующие ИС и (или) организации через шлюз "электронного правительства":
в ИС Государственная база данных "Физические лица" – по документам, удостоверяющим личность заявителя и подтверждающим регистрацию по постоянному месту жительства;
в АИС "ООП" – для установления периода осуществления уплаты обязательных профессиональных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд;
в Базу мобильных граждан (далее – БМГ) – для подтверждения сведений о регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи услугополучателя на портале.
При получении из ИС сведений, подтверждающих факт назначения, выплаты или подачи заявления на назначение пенсионных выплат по возрасту или пособия, процесс оказания проактивной услуги завершается и направляется информация с указанием причины в ЭБТ для уведомления работодателя и работника в личном кабинете.

18. "Е-макет" ААЖ арқылы автоматтандырылған режимде өтінім берушіге оның ұялы байланыс абоненттік құрылғысының нөміріне осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес өтініш бланкісінде көзделген жәрдемақы алу, міндеттемелер мен шарттарды қабылдау және "Е-макет" ААЖ интеграциясы іске асырылған ЕДБ ұсынылған тізімінен банктік шотты таңдау мүмкіндігі туралы хабарламаға бастама жасалынады.
Проактивті қызметті алуға келісімді растау және міндеттемелерді қабылдау үшін өтініш беруші ЕДБ-нің ұсынылған тізімінен банктік шотты таңдайды және "Е-макет" ААЖ ұсынатын сандар жиынтығын теру арқылы жауап хабарлама жібереді.
19. Өтініш берушінің жауабы болмаған кезде күнтізбелік үш күн ішінде "Е-макет" ААЖ өтініш берушіге:
ЕДБ ақпараттандыру объектілері арқылы жәрдемақы алу құқығы және жәрдемақыны жүзеге асыру үшін келісім беру туралы PUSH хабарлама;
әлеуметтік-еңбек саласы мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы жәрдемақы алу құқығы және алынған sms-хабарға жауап беру туралы хабарлама;
жұмыс беруші мен жұмыскерді жеке кабинетте хабардар ету үшін себебін көрсете отырып, ЭЕБ-ға ақпарат жібереді.
20. Өтініш берушінің проактивті қызмет көрсетуге келісуі бар жауап алған кезде "Е-макет" ААЖ-де жәрдемақы тағайындауға азаматтардың өтініштерін (өтінімдерін) тіркеудің электрондық журналында өтінімді автоматты түрде тіркеу жүргізіледі.
Жәрдемақы тағайындау туралы келіп түскен өтініштер, оның ішінде электрондық өтініштер, келіп түскен жұмыс күні ішінде, ал жұмыс күнінен тыс келіп түскен жағдайда – осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес жәрдемақы тағайындауға азаматтардың өтініштерін (өтінімдерін) тіркеу және есепке алудың электрондық журналында өтініш келіп түскен күннен кейінгі бірінші жұмыс күні тіркеледі.
Өтініш берушіге ұялы байланыс абоненттік құрылғысына жәрдемақы тағайындауға өтінімнің қабылданғаны туралы хабарлама жіберіледі.
21. Мемлекеттік корпорация арқылы жәрдемақы тағайындауға өтініш берген күн – өтініш тіркелген күн, проактивті қызмет арқылы – электрондық журналда көрсетілген өтінім тіркелген күн саналады, бұл ретте берілетін деректердің толықтығын, түпнұсқалығын, дұрыстығын, бұрмаланбауын және уақтылығын ақпарат беретін АЖ әкімшілері қамтамасыз етеді.
22. Кодекстің 195-1-бабы 1-тармағында көзделген шарттарға сәйкес келмеген жағдайда "Е-Макет" ААЖ жұмыс беруші мен жұмыскерді жеке кабинетте хабардар ету үшін себебін көрсете отырып, ЭЕБ-ға ақпарат жібереді.
3-тарау. Жәрдемақыны тағайындау, оны төлеуді жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату тәртібі
23. "Е-макет" ААЖ-да автоматты түрде ЭІМ және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес жәрдемақыны тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім жобасы қалыптастырылады, олар жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органға түседі.

18. Посредством АИС "Е-макет" в автоматизированном режиме инициируется сообщение заявителю на номер его абонентского устройства сотовой связи о возможности получения пособия, принятия обязательств и условий, предусмотренных в бланке заявления согласно приложению 1 к настоящим Правилам и выбора банковского счета из предложенного списка БВУ, с которыми реализована интеграция с АИС "Е-макет".
Для подтверждения согласия на получение проактивной услуги и принятия обязательств заявитель выбирает банковский счет из предложенного списка БВУ и отправляет ответное сообщение, набрав комбинацию цифр, предлагаемых АИС "Е-макет".
19. При отсутствии ответа заявителя в течение трех календарных дней АИС "Е-макет" направляет заявителю:
посредством объектов информатизации БВУ PUSH уведомление о праве на пособие и предоставления согласия для осуществления пособия;
через единый контакт центр по вопросам социально-трудовой сферы уведомление о праве на пособие и предоставления ответа на полученное sms-сообщение;
информацию с указанием причины в ЭБТ для уведомления работодателя и работника в личном кабинете.
20. При получении ответного сообщения с согласием на оказание проактивной услуги происходит автоматическая регистрация заявки в электронном журнале регистрации заявлений (заявок) граждан на назначение пособия в АИС "Е-макет".
Поступившие заявления о назначении пособия, в том числе электронные, регистрируются в день поступления в течение рабочего дня, а в случае поступления вне времени рабочего дня – в первый рабочий день после даты поступления заявления в электронном журнале регистрации и учета заявлений (заявок) граждан на назначение пособия, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Заявителю направляется уведомление о принятии заявки на назначение пособия на абонентское устройство сотовой связи.
21. Днем обращения за назначением пособия через Госкорпорацию считается день регистрации заявления, через проактивную услугу – в день регистрации заявки, отраженной в электронном журнале, при этом полноту, подлинность, достоверность, не искаженность и своевременность передаваемых данных обеспечивают администраторы ИС, передающих информацию.
22. В случае несоответствия условиям, предусмотренным пунктом 1 статьи 195-1 Кодекса, АИС "Е-Макет" направляет информацию в ЭБТ с указанием причины для уведомления работодателя и работника в личном кабинете.
Глава 3. Порядок назначения, осуществления, приостановления, возобновления и прекращения выплаты пособия
23. В АИС "Е-макет" автоматически формируется ЭМД и проект решения о назначении или отказе в назначении пособия согласно приложению 5 к настоящим Правилам, которые поступают в уполномоченный орган по назначению пособия.

24. Жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган келіп түскен ЭІМ-ді қарайды және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жәрдемақыны ЭІМ-ге түскен күннен бастап төрт жұмыс күні ішінде тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдайды.
25. Жәрдемақыны тағайындаудан (төлемді қайта бастаудан) бас тарту үшін негіздеме анықталғанда, жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ӘРПК) 73-бабына сәйкес өтініш берушіге жәрдемақы тағайындаудан (төлемді өзгертуден, қалпына келтіруден) бас тарту туралы хабарлама жібереді.
Өтініш берушінің алдын ала шешім бойынша қарсылығын жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган оны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Тыңдау нәтижелері бойынша жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган жәрдемақы тағайындау туралы шешім қабылдайды немесе жәрдемақы тағайындаудан дәлелді бас тартуды қалыптастырады.
26. Жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылданған кезде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарламаны осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламалар журналына тіркей отырып, оны өтініш берушінің өзі келген кезде береді.
Егер жәрдемақы тағайындауға өтініште мобильді азаматтар базасында тіркелген ұялы телефон нөмірі көрсетілсе, тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабарландыру жіберу арқылы автоматты режимде жолданады.
Sms-хабарландыру осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша sms-хабарландыру журналында тіркеледі.
27. Жәрдемақы алушының мәртебесін растайтын құжат осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес өтініш берген кезде өтініш берушінің қолымен Мемлекеттік корпорация бөлімшесі беретін куәлік болып табылады.
Куәлікті беру осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша куәлікті тіркеу журналында тіркеледі.
Куәлікті алуға үшінші тұлғалар жүгінген жағдайда куәлік Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 167-бабына сәйкес берілген сенімхат бойынша беріледі.
Куәлікті жоғалтқан жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі алушының өтініші бойынша куәліктің телнұсқасын береді. Оң жақ үстіңгі бұрышына "Телнұсқа" деген белгі қойылады.
28. Жәрдемақының мөлшері өзгерген не тұрғылықты жері өзгерген жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі куәлікке қосымша бетте жүргізілген өзгерістер туралы тиісті жазба жасайды.
29. Жәрдемақы тағайындаудан бас тарту туралы шешім Кодекстің 195-4 бабының 2- тармағында көзделген негіздер бойынша қабылданады.
Өтініш беруші мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту себептерін жойған жағдайда, өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен көрсетілетін мемлекеттік қызметті алу үшін қайта жүгінеді.

24. Уполномоченный орган по назначению пособия рассматривает поступившие ЭМД и принимает решение о назначении (отказе в назначении) пособия - в течение четырех рабочих дней со дня поступления ЭМД по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
25. При выявлении оснований для отказа в назначении (возобновлении выплаты) пособия уполномоченный орган по назначению пособия направляет заявителю уведомление о предварительном решении в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК).
Возражения заявителя по предварительному решению принимается уполномоченным органом по назначению пособия в течение 2 (двух) рабочих дней со дня его получения.
По результатам заслушивания уполномоченный орган по назначению пособия принимает решение о назначении пособия или формирует мотивированный отказ в назначении пособия.
26. При принятии решения о назначении (отказе в назначении) пособия отделение Государственной корпорации вручает при личном обращении уведомление о назначении (отказе в назначении) по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам с регистрацией его в журнале уведомлений по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Если в заявлении на назначение пособия указан номер мобильного телефона, зарегистрированного в базе мобильных граждан, уведомление о назначении (отказе в назначении) отправляется в автоматическом режиме посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещения регистрируются в журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
27. Документом, подтверждающим статус получателя пособия, является удостоверение, которое выдается отделением Государственной корпорации под роспись заявителя при обращении, согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
Выдача удостоверения регистрируется в журнале регистрации удостоверений по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
В случае обращения за удостоверением третьими лицами удостоверение выдается по доверенности, выданной в соответствии со статьей 167 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
В случае утери удостоверения по заявлению получателя отделение Государственной корпорации выдает дубликат удостоверения. В правом верхнем углу ставится отметка "Дубликат".
28. В случае изменения размера пособия либо изменения места жительства отделением Государственной корпорации во вкладыше к удостоверению производится соответствующая запись о произведенных изменениях.
29. Решение об отказе в назначении пособия принимается по основаниям, предусмотренным пунктом 2 статьи 195-4 Кодекса.
В случае устранения заявителем причин отказа в оказании государственной услуги, заявитель обращается повторно для получения государственной услуги в порядке, установленном настоящими Правилами.

30. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген арттыруға, ең төмен күнкөріс деңгейінің өзгеруіне байланысты жәрдемақының мөлшерін өзгерту осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі дайындаған жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның шешімдерінің негізінде жүргізіледі.
Алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), туған күні өзгерген кезде ОДҚ-да өзгерістер автоматты режимде жүргізіледі.
Ескерту. 30-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.04.2026 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Электрондық шешім жобасы бекітілгеннен кейін "Е-макет" ААЖ автоматты түрде жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның жәрдемақы тағайындау туралы шешімдерін ОДҚ-ға отырғызуды жасайды.
32. Мемлекеттік корпорация төлем айының алдындағы айдың 27-күніне уәкілетті мемлекеттік органға төлемге бюджет қаражатының қажеттігі туралы өтінім жібереді.
33. Уәкілетті орган жәрдемақы төлеуге бюджет қаражатының қажеттігіне сәйкес төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарында есепті кезеңге көзделген сомалар шегінде Мемлекеттік корпорацияға бюджет қаражатын аударуды жүзеге асырады.
34. Мемлекеттік корпорация бюджет қаражатын алып, төлеу графигіне сәйкес жәрдемақы төлеуге, сондай-ақ жәрдемақылардан ұстап қалуға төлем тапсырмаларын қалыптастырады.
35. Мемлекеттік корпорация жәрдемақыларды төлеуді:
зейнетақы және жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымдағы банктік шоттарға аудару;
"Қазпошта" акционерлік қоғамының филиалдары арқылы алушыларға үйге жеткізу жолымен жүзеге асырады.
Алушының (қамқоршының, қорғаншының) банктік шотының нөмірі, төлеу тәсілі, тұрғылықты жері өзгерген жағдайда алушылар (қамқоршылар, қорғаншылар) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне немесе зейнетақы және жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымның бөлімшесіне тиісті өзгерістерді растайтын құжаттармен қоса, осы өзгерістер туралы өтініш береді.
Зейнетақы және жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымның ЭЦҚ-сымен куәландырылған алушының келісімі болған кезде банктік шотты және (немесе) төлем тәсілін өзгертуге өтінішті және банктік шот нөмірін зейнетақы және жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйым Мемлекеттік корпорацияға, оның ішінде электрондық байланыс арналары арқылы береді.
Мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды және (немесе) әлеуметтік төлемдерді аудару үшін жеке банктік шот ашқан жағдайда, осы шоттағы ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп алуына жол берілмейді.

30. Изменение размера пособия в связи повышением, предусмотренным законодательством Республики Казахстан, изменением величины прожиточного минимума, производится на основании решений уполномоченного органа по назначению пособия по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам, подготовленных отделением Государственной корпорации.
При изменении фамилии, имени, отчества (при его наличии), услугополучателя в автоматическом режиме производятся изменения в ЦБД.
Сноска. В пункт 30 вносились изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.04.2026 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. После утверждения электронного проекта решения АИС "Е-Макет" автоматически осуществляет постановку решений уполномоченного органа по назначению пособий в ЦБД.
32. Государственная корпорация ежемесячно к 27 числу месяца, предшествующего месяцу выплаты, направляет в уполномоченный государственный орган заявку о потребности в бюджетных средствах на выплату пособия.
33. Уполномоченный государственный орган согласно потребности бюджетных средств на выплату пособия осуществляет перечисление бюджетных средств в Государственную корпорацию в пределах сумм, предусмотренных индивидуальным планом финансирования по платежам на отчетный период.
34. Государственная корпорация, получив бюджетные средства, формирует в соответствии с графиком выплаты платежные поручения на выплату пособий, а также удержаний из пособий.
35. Выплата пособия производится Государственной корпорацией путем:
зачисления на банковские счета в уполномоченной организации по выдаче пенсий и пособий;
доставки на дом получателям через отделения акционерного общества "Казпочта".
В случае изменения номера банковского счета, способа выплаты, местожительства получателя (опекуна, попечителя) в отделение Государственной корпорации или отделение уполномоченной организации по выдаче пенсий и пособий получателями (опекунами, попечителями) подается заявление об этих изменениях с документами, подтверждающими соответствующие изменения.
Заявление на изменение банковского счета и (или) способа выплаты и номер банковского счета передается уполномоченной организацией по выдаче пенсий и пособий в Государственную корпорацию, в том числе через электронные каналы связи, при наличии согласия получателя, удостоверенного ЭЦП уполномоченной организации по выдаче пенсий и пособий.
В случае открытия отдельного банковского счета для зачисления пособия и (или) социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, на деньги, находящиеся на таком счете, не допускается обращение взыскания третьими лицами.

36. Жәрдемақыларды үйге жеткізу мынадай санаттар бойынша:
бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға;
бөгде адамның күтіміне мұқтаж және денсаулық жағдайы бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға бара алмайтыны туралы медициналық қорытындысы бар адамдарға;
почта байланысының автоматтандырылған бөлімшелері (пункттері) болмаған кезде ауылдық жерде тұратын адамдарға жүргізіледі.
37. Жәрдемақы төлеумен байланысты банк қызметтеріне ақы төлеу бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
38. "Е-Макет" ААЖ жәрдемақы төлеуді тоқтата тұру туралы шешімді осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Кодекстің 195-5-бабының 1-тармағында көзделген негіздер бойынша мәліметтер, оның ішінде ақпараттық жүйелерден келіп түскеннен кейінгі айдың бірінші күнінен бастап қалыптастырады.
Зейнетақы төлеуді уақтылы тоқтата тұруды қамтамасыз ету мақсатында, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті осы Қағидаларға 12-1-қосымшаға сәйкес хабар-ошарсыз кеткен, іздеуде жүрген адамдардың электрондық тізімдерін ай сайын Мемлекеттік корпорацияға ұсынады.
Ескерту. 38-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.04.2026 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі алушының өтініші бойынша жәрдемақыны тоқтата тұруды туындатқан мән-жайлардың аяқталғанын растайтын құжаттардың және (немесе) АЖ-дан алынған мәліметтердің негізінде жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шешімінің негізінде жәрдемақы төлеуді қайта бастайды.
Зейнетақы төлеуді уақтылы тоқтатуды қамтамасыз ету мақсатында, Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері (бұдан әрі-шет елдердегі мекемелер) осы Қағидаларға 13-1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасынан тыс жерде уақытша тұратын Қазақстан Республикасы азаматының қайтыс болуы туралы мәліметтерді шет елдегі мекемелерге келіп түсуіне қарай Мемлекеттік корпорацияға ұсынады.
Ескерту. 39-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.04.2026 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. "Е-Макет" ААЖ жәрдемақы төлеуді тоқтау туралы шешімді осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Кодекстің 195-5-бабының 3-тармағында көзделген негіздер бойынша мәліметтер, оның ішінде ақпараттық жүйелерден келіп түскеннен кейінгі айдың бірінші күнінен бастап қалыптастырады.
Өтініш берушінің негізсіз бастапқы тағайындауға алып келген дәйексіз мәліметтерді ұсыну фактісі анықталу себебі бойынша жәрдемақыны төлеу тоқтатылған кезде осы Қағидаларда көзделген тәртіппен жаңа тағайындау процедурасы жүргізіледі.
Өтініш берушінің негізсіз тағайындауға алып келген дәйексіз мәліметтерді ұсыну фактісі анықталу себебі бойынша төлеу тоқтатылған кезде жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган алушы тарапынан заңсыз жәрдемақы алуда қылмыс құрамының болуы немесе болмауы фактісін белгілеу үшін құқық қорғау органдарына жүгінеді.
Жалған құжаттарды ұсыну туралы сот шешімі күшіне енген кезде жәрдемақыны төлеу бастапқы тағайындау кезінен бастап тоқтатылады.

36. Доставка пособия на дом производится следующим категориям:
лицам с инвалидностью первой группы;
лицам, имеющим медицинское заключение о том, что нуждаются в постороннем уходе и не могут посещать по состоянию здоровья организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций;
лицам, проживающим в сельской местности, при отсутствии автоматизированных отделений (пунктов) почтовой связи.
37. Оплата банковских услуг, связанных с выплатой пособия, осуществляется за счет бюджетных средств.
38. АИС "Е-Макет" формирует решение о приостановлении выплаты пособия по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений, в том числе из информационных систем, по основаниям, предусмотренным пунктом 1 статьи 195-5 Кодекса.
В целях обеспечения своевременного приостановления выплаты пособий, Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан ежемесячно предоставляет в Государственную корпорацию электронные списки без вести пропавших лиц, находящихся в розыске, согласно приложению 12-1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 38 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.04.2026 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Отделение Государственной корпорации возобновляет выплату пособия по заявлению на основании документов и (или) сведений, полученных из ИС, подтверждающих истечение обстоятельств, вызвавших приостановление выплаты пособия, на основании решения уполномоченного органа по назначению пособия по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
В целях обеспечения своевременного прекращения выплаты пособий, загранучреждения Республики Казахстан (далее - загранучреждения) предоставляют в Государственную корпорацию сведения о смерти гражданина Республики Казахстан, временно проживавшего за пределами Республики Казахстан по мере их поступления в загранучреждения согласно приложению 13-1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 39 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.04.2026 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. АИС "Е-Макет" формирует решение о прекращении пособия согласно приложению 14 к настоящим Правилам с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений, в том числе из информационных систем, по основаниям, предусмотренным пунктом 3 статьи 195-5 Кодекса.
При прекращении выплаты пособия по причине выявления факта предоставления заявителем недостоверных сведений, повлекших за собой необоснованное первичное назначение, производится процедура нового назначения в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
При прекращении выплаты пособия по причине выявления факта предоставления заявителем недостоверных сведений, повлекших необоснованное назначение, уполномоченный орган по назначению пособия обращается в правоохранительные органы для установления фактов наличия или отсутствия состава преступления со стороны получателя в незаконном получении выплат.
При вступлении в силу судебного решения о предоставлении фиктивных документов, выплата пособия прекращается с момента первоначального назначения.

41. Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің қызметкерлері ОДҚ-да күн сайын алушылардың қайтыс болу, кету фактілері туралы жазбалар, төлеуді тоқтата тұру, тоқтату, қайта бастау бойынша әрекеттер, сондай-ақ, алушылардың қайтыс болуына, кетуіне байланысты қажеттілік сомаларын азаю жағына қарай түзетулер жүргізеді.
42. Қазақстан Республикасының басқа өңірлеріне кеткен жәрдемақы алушының ісі (бар болса) Мемлекеттік корпорацияның басқа бөлімшелерінің электрондық сұрау салуы бойынша жіберіледі.
Алушының жаңа тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорация бөлімшесі өтінішті берген күннен бастап екі жұмыс күн ішінде алушының бұрынғы тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне электрондық сұрау салу жолдайды.
Алушының бұрынғы тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі сұрау салу келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күн ішінде осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорация бөлімшесі ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық анықтама-аттестатты қалыптастырады және филиал арқылы алушының жаңа тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жолдайды.
43. Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге тұрақты тұруға кетушілерге жәрдемақыны төлеу ішкі істер органдарынан тіркеуден шығарылған айға қоса жүргізіледі.
44. Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелеріндегі жәрдемақы алуға құқығы бар адамға жәрдемақы өтініштің және қылмыстық-атқару жүйесінің мекемесі орналасқан жердегі Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне мекеме әкімшілігі ұсынатын өтініш және осы Қағидалардың 6 және 7-тармақтарында көрсетілген құжаттары негізінде тағайындалады.
45. Егер адам қылмыстық-атқару жүйесі мекемесіне орналастыру кезінде жәрдемақы алушы болып табылса, көрсетілген адамның мекеме әкімшілігі берген өтініші негізінде қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің орналасқан жері бойынша Мемлекеттік корпорация осы Қағидаларға сәйкес төлеуді жүзеге асырады.
46. Қылмыстық-атқару жүйесінің мекемесі орналасқан жердегі Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі алушының жеке ісін алғаннан кейін жәрдемақыны аудару үшін қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің қолма-қол ақшаны бақылау шотының деректемелерін көрсете отырып оны есепке қояды.
47. Жәрдемақының артық есептелген (төленген) сомаларын қайтару:
алушының өтініші бойынша;
Мемлекеттік корпорация бөлімшесі хатының негізінде;
соттың шешімі бойынша жүзеге асырылады.
48. Жәрдемақының сомалары қате аударылған жағдайларда Мемлекеттік корпорация зейнетақы және жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымға Мемлекеттік корпорация және зейнетақы және жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйым арасындағы шартта белгіленген нысан бойынша және тәсілмен төлем тапсырмасын кері қайтару немесе орындауды тоқтата тұру туралы ақпарат жолдайды.
Зейнетақы және жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйым қате аударым не кері қайтару немесе орындауды тоқтата тұру туралы ақпараттың негізінде ақшаны Мемлекеттік корпорацияға қайтаруды жүзеге асырады не жазбаша сұрау салуды орындауды тоқтата тұрады.

41. Работниками отделения Государственной корпорации ежедневно в ЦБД производятся записи о фактах смерти, выезда, действия по приостановлению, прекращению, возобновлению выплаты, а также корректировки сумм потребности в сторону уменьшения в связи со смертью, выездом получателей, приостановлением выплаты.
42. Дело получателя пособия (при его наличии), выехавшего в другие регионы Республики Казахстан, высылается по электронному запросу других отделений Государственной корпорации.
Отделение Государственной корпорации по новому месту жительства получателя в течение двух рабочих дней со дня подачи заявления направляет электронный запрос в отделение Государственной корпорации по прежнему месту жительства получателя.
Отделение Государственной корпорации по прежнему месту жительства получателя в течение двух рабочих дней со дня поступления запроса формирует электронную справку-аттестат, удостоверенную ЭЦП отделения Государственной корпорации по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам, и направляет в отделение Государственной корпорации по новому месту жительства получателя через филиал.
43. Выплата пособий выезжающим за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительство производится по месяц снятия с регистрации в органах внутренних дел.
44. Лицу, имеющему право на получение пособия, находящемуся в учреждениях уголовно-исполнительной системы, пособие назначается на основании заявления и документов, предусмотренных пунктами 6 и 7 настоящих Правил, представляемых администрацией учреждения в отделение Государственной корпорации по месту нахождения учреждения уголовно-исполнительной системы.
45. Если лицо на момент помещения в учреждение уголовно-исполнительной системы является получателем пособия, Государственная корпорация по месту нахождения учреждения уголовно-исполнительной системы на основании заявления указанного лица, представленного администрацией учреждения уголовно-исполнительной системы, осуществляет выплату в соответствии с настоящими правилами.
46. Отделение Государственной корпорации по месту нахождения учреждения уголовно-исполнительной системы после получения пенсионного дела получателя пособия, ставит его на учет с указанием реквизитов контрольного счета наличности учреждения уголовно-исполнительной системы для перечисления пособий.
47. Возврат излишне зачисленных (выплаченных) сумм пособия осуществляется:
по заявлению получателя;
на основании письма отделения Государственной корпорации;
по решению суда.
48. В случаях ошибочного перечисления сумм пособия Государственная корпорация направляет в уполномоченную организацию по выдаче пенсий и пособий информацию об отзыве платежного поручения или приостановлении исполнения письменного запроса, по форме и способом, установленным договором между Государственной корпорацией и уполномоченной организацией по выдаче пенсий и пособий.
На основании информации об ошибочном перечислении либо отзыве или приостановлении исполнения письменного запроса, уполномоченная организация по выдаче пенсий и пособий осуществляет возврат денег в Государственную корпорацию либо приостанавливает исполнение письменного запроса.

49. Өздеріне қатыссыз себептер бойынша алушыларға артық аударылған (төленген) жәрдемақы сомаларын есептен шығару үшін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі борышкердің қайда екені белгісіз болуына, борышкердің (жауапкердің) жеке басын анықтау мүмкіндігінің немесе мұрагері болмауына байланысты сомаларды қайтару мүмкін еместігі туралы заңды фактіні белгілеу туралы сот актісін шығару үшін өтінішпен қолданыстағы Қазақстан Республикасының азаматтық процестік заңнамасында белгіленген тәртіппен сот органдарына жүгінеді.
Мемлекеттік корпорация артық аударған (төлеген) сомаларды есептен шығаруды:
күшіне енген сот актілері;
борышкердің қайтыс болуына және мұрагері болмауына байланысты атқарушылық өндірісті тоқтату туралы жеке және заңды тұлғалардың пайдасына өндіріп алу жөніндегі аумақтық бөлімнің қаулысы негізінде есептен шығару актісі бойынша жүргізеді.
50. АЖ олардың мақсатына сәйкес АЖ үздіксіз жұмыс істеуін және өзектендірілуін қамтамасыз етуге бағытталған іс-шаралар кешенін қамтамасыз етеді.
Уәкілетті мемлекеттік органның АЖ берілетін деректердің толықтығын, дұрыстығын, өзектілігін және уақтылығын қамтамасыз етеді.
Ақпараттық өзара іс-қимыл ЭЦҚ қолдана отырып, Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары арасындағы Бірыңғай көлік ортасы арқылы жүзеге асырылады. Ақпарат алмасу кезінде ақпаратты қорғау мемлекеттік органдардың бірыңғай қорғалған көлік ортасы есебінен де, сол сияқты техникалық және ұйымдастырушылық сипаттағы шаралар есебінен де қамтамасыз етіледі.
51. Жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің АЖ енгізуді қамтамасыз етеді.
4-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінде көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
52. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушінің, лауазымды адамның шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) ҚР ӘРПК 91-бабының 1-тармағына сәйкес шағымдануға құқылы.
53. Шағым шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті берушіге, лауазымды адамға беріледі.
54. Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағым түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
55. Бұл ретте, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам егер үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім қабылдаса не әрекет жасаса, ол шағымды қарайтын органға шағымды жібермеуге құқылы.

49. Для списания сумм пособия, излишне перечисленных (выплаченных) получателям по причинам, не зависящим от них, отделение Государственной корпорации обращается с исковым заявлением в судебные органы в порядке, установленном действующим гражданско-процессуальным законодательством Республики Казахстан, для вынесения судебного акта о невозможности возврата сумм в связи с неизвестностью местонахождения должника, невозможностью установления личности должника (ответчика) или отсутствием наследников.
Списание излишне перечисленных (выплаченных) сумм Государственной корпорации производится по акту списания на основании:
вступивших в силу судебных актов;
постановление судебных исполнителей по взысканию в пользу физических и юридических лиц о прекращении исполнительного производства в связи со смертью должника и отсутствием правопреемника.
50. ИС обеспечивает комплекс мероприятий, направленных на обеспечение бесперебойного функционирования и актуализации ИС в соответствии с их назначением.
ИС уполномоченного государственного органа обеспечивает полноту, достоверность, актуальность и своевременность передаваемых данных.
Информационное взаимодействие осуществляется через Единую транспортную среду государственных органов Республики Казахстан с применением ЭЦП. Защита информации при информационном обмене обеспечивается как за счет использования единой защищенной транспортной среды государственных органов, так и за счет мероприятий технического и организационного характера.
51. Уполномоченный орган по назначению пособия обеспечивает внесение данных в автоматизированном режиме о стадии оказания государственной услуги в ИС мониторинга оказания государственных услуг.
Глава 4. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц в процессе оказания государственной услуги
52. Услугополучатель вправе обжаловать решение, действие (бездействие) услугодателя, должностного лица в соответствии с пунктом 1 статьи 91 АППК РК.
53. Жалоба подается услугодателю, должностному лицу, чьи решение, действие (бездействие) обжалуются.
54. Услугодатель, должностное лицо, чьи решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в вышестоящий административный орган (далее – орган, рассматривающий жалобу).
55. Если в течении трех рабочих дней услугодатель, должностное лицо, чьи решение, действие (бездействие) обжалуются, примет решение, совершит действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе, жалоба в соответствующий орган, рассматривающий жалобу, не направляется.

56. Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес шағыммен жүгінеді.
57. Мемлекеттік қызметті тікелей көрсететін көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы ол тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
58. Мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
59. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, ӘРПК-нің 91-бабының 5-тармағына сәйкес әкімшілік тәртіппен (сотқа дейінгі) шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
Арнаулы кәсіптік
мемлекеттік жәрдемақыны
тағайындау, оны төлеуді жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
бастау және тоқтату қағидаларына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.04.2026 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Өтініш
Аудан коды ___________________
Қазақстан Республикасы
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің
___________________________ облысы (қаласы) бойынша департаменті
Азамат ___________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні: ________ жылғы "____"
Жеке сәйкестендіру нөмірі: __________________________________________
Жеке басты куәландыратын құжаттың түрі: _________________________
Құжаттың сериясы: ____ құжаттың нөмірі: ________ кім берген:________
Берілген күні: _____________ жылғы "____"
Тұрақты тұратын жерінің мекенжайы: _____________________________
Облыс__________________________________________________________
қала (аудан) ________________________ ауыл: ______________________
көше (шағынаудан) ______________ дом _____ пәтер______
Банктік деректемелер:
Банктің атауы__________________________________________________
Банктік шоттың № _____________________________________________
Шот түрі_______________________________________________________
Маған арнаулы кәсіптік мемлекеттік жәрдемақы, Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы төлемін (қажет емесін сызып тастау керек) тағайындауды (қайта бастауды) сұраймын.
Маған бұрын арнаулы кәсіптік мемлекеттік жәрдемақы, жасына байланысты зейнетақы төлемдері, оның ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тағайындалды/тағайындалмады (қажет емесін сызып тастау керек).
Жәрдемақы алу құқығына әсер ететін барлық өзгерістерді, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету), анкета деректерінің, банктік деректемелердің өзгергенін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне хабарлауға келісім беремін.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес менің деректерімді беру, оның ішінде деректерді трансшекаралық беруді жүзеге асыру құқығымен төлемді тағайындау, қалпына келтіру, қайта есептеу кезінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасы ратификацияланған халықаралық шарттарға сәйкес Мемлекеттік корпорациясының өз міндеттемелерін орындауы кезінде менің дербес деректерімді Қазақстан Республикасының заңнамасында жол берілетін кез келген тәсілмен жинауға және өңдеуге, сақтауға және пайдалануға келісім беремін.
Банк шотының иесі ретінде өзім туралы және екінші денгейдегі банктердегі, қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның тиісті банк операцияларының түрлеріне лицензиясы бар ұйымдардағы, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелеріндегі банктік шоттың нөмірлері туралы мәліметтерді алуға келісім беремін.
Арнаулы кәсіптік мемлекеттік жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау жөнінде ұялы телефонға sms-хабарландыру жіберу арқылы хабарлауға келісім беремін.
Өтініш берушінің байланыс деректері:
үй телефоны_______ ұялы телефон____ Е-маil __________________
өтініш берген күн: 20 __ жылғы "____"__________
Өтініш берушінің қолы/ЭЦҚ/sms-хабарлар _________________________
Өтінішке қол қою мерзімі мен уақыты:
_____жылғы "____"___________ ____ сағат ____ минут ____ секунд
-------------------------------------------------------------------
(қию сызығы)
Азамат ______________________________ өтініші № _______ болып тіркелді.
Құжаттар қабылданған күн 20__ жылғы "___" ___________________
_______________________________________________________________
(құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және қолы)
Арнаулы кәсіптік
мемлекеттік жәрдемақыны
тағайындау, оны төлеуді жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
бастау және тоқтату қағидаларына
2-қосымша

56. При несогласии с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель обращается с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах.
57. Жалоба услугополучателя, поступившая услугодателю, непосредственно оказывающему государственные услуги, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
58. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
59. Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
Приложение 1
к Правилам назначения,
осуществления, приостановления,
возобновления и прекращения
выплаты специального
профессионального
государственного пособия
Форма
Сноска. Приложение 1 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.04.2026 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Заявление
Код района ___________________
Республика Казахстан
Департамент Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты населения
по ___________________________________________________________
области (городу)
От гражданина (ки) _____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения: "____" ________ года
Индивидуальный идентификационный номер: ______________________
Вид документа, удостоверяющего личность: ________________________
Серия документа: ____ номер документа: ________ кем выдан: ________
Дата выдачи: "____" _____________ ______ года
Адрес постоянного местожительства: ______________________________
Область _______________________________________________________
город (район) __________________________ село: ___________________
улица (микрорайон) ______________ дом _____ квартира ______
Банковские реквизиты:
Наименование банка _____________________________________________
Банковский счет № ______________________________________________
Тип счета: ______________________________________________________
Прошу назначить (возобновить) мне специальное профессиональное
государственное пособие, пенсионную выплату, сформированную за счет
обязательных профессиональных пенсионных взносов, обязательных пенсионных
взносов из Единого накопительного пенсионного фонда (ненужное вычеркнуть).
Ранее специальное профессиональное государственное пособие, пенсионные выплаты
по возрасту мне назначались/не назначались, в том числе за пределами Республики
Казахстан (ненужное вычеркнуть).
Даю согласие сообщать обо всех изменениях, влияющих на право получения пособия,
а также об изменении местожительства (в том числе выезд за пределы Республики
Казахстан) анкетных данных, банковских реквизитов в отделение Государственной
корпорации.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
Даю согласие на сбор и обработку, хранение и использование, любым допускаемым
законодательством Республики Казахстан способом, моих персональных данных
при назначении, возобновлении выплаты, а также при выполнении Государственной
корпорацией своих обязательств в соответствии с законодательством Республики
Казахстан и (или) международными договорами, ратифицированными Республикой
Казахстан, с правом передавать мои персональные данные, в том числе осуществлять
трансграничную передачу данных в соответствии с Законом Республики Казахстан
"О персональных данных и их защите".
Даю согласие на получение сведений о себе как о владельце банковского счета
и номерах банковских счетов в банках второго уровня, организациях, имеющих
лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка
и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций,
территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта".
Даю согласие на уведомление о принятии решения о назначении (отказе
в назначении) специального профессионального государственного пособия,
путем отправления на мобильный телефон sms-оповещения.
Контактные данные заявителя:
телефон домашний _______ мобильный____ Е-маil __________________
дата подачи заявления: "____" __________ 20 __ года.
Подпись заявителя/ЭЦП/sms-сообщения ___________________________
Дата и время подписания заявления:
"____"__________.________года____часов ____ минут ____ секунд ____
-------------------------------------------------------------------
(линия отреза)
Заявление гражданина ___________________________________________
зарегистрировано за № ___ дата принятия документов "___" _____ 20 ___ года
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и роспись принявшего документы)
Приложение 2
к Правилам назначения,
осуществления, приостановления,
возобновления и прекращения
выплаты специального
профессионального
государственного пособия
Форма

Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.04.2026 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
"Арнаулы кәсіптік мемлекеттік жәрдемақы тағайындау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
2) ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
1) Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі – 7 (жеті) жұмыс күні;
2) Мемлекеттік корпорацияда құжаттардың топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут;
3) Мемлекеттік корпорацияда қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 минут.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) ішінара қағаз түрінде, проактивті.
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі: осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны электрондық және немесе қағаз түрінде.
орталда жәрдемақы тағайындау туралы ақпарат көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушы жеке өзі (немесе нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) келгенде жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат негізінде беріледі.
Мемлекеттік корпорация көрсетілетін қызметті алушының мобильді телефонына sms-хабарландыру жіберу арқылы қабылданған шешім туралы көрсетілетін қызметті алушыны хабардар етеді.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлемақының мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілі
Көрсетілетін мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) тегін көрсетіледі
7
Көрсетілген қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

Сноска. Приложение 2 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.04.2026 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение специального профессионального государственного пособия"
1
Наименование услугодателя
Территориальные подразделения Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
1) некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация),
2) абонентское устройство сотовой связи.
3
Срок оказания государственной услуги
1) Срок оказания государственной услуги – 7 (семь) рабочих дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственной корпорации – 15 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания в Государственной корпорации – 30 минут.
4
Форма оказания государственной услуги
электронная (частично автоматизированная) и (или) частично бумажная, проактивная.
5
Результат оказания государственной услуги
Результат оказания государственной услуги: уведомление о назначении (об отказе в назначении) пособия по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная и (или) бумажная.
На портале информация о назначении пособия направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
Результат оказания государственной услуги выдается при предъявлении документа, удостоверяющего личность при личном посещении услугополучателя (или его представителя по нотариально заверенной доверенности) на основании расписки о приеме соответствующих документов.
Государственная корпорация информирует услугополучателя о принятом решении посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон услугополучателя.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим лицам (далее – услугополучатель)
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

1) Көрсетілетін қызметті берушіде - Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, көрсетілген қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигіне сәйкес сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі асқа үзіліс 13.00-ден 14.30-ға дейін;
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен көрсетіледі.
2) Мемлекеттік корпорацияда – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз, Мемлекеттік корпорацияның кезекші бөлімдері дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбіде 9.00-ден 13.00-ге дейін.
Қабылдау "электрондық кезек тәртібінде", жеделдетіп қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады, электрондық кезекті веб-порталы арқылы броньдауға болады.
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін орындардың мекенжайлары мына интернет-ресурстарда орналастырылған:
1) Министрлік https://www.gov.kz/memleket/entities/enbek, "Мемлекеттік қызметтер" бөлімі
2) Мемлекеттік корпорация – https://www.gov4c.kz.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті аушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы (немесе нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) мемлекеттік қызметті көрсету үшін жүгінген кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді және жеке басты куәландыратын құжатты (жеке адамды сәйкестендіру үшін) ұсынады;
Құжаттарды ұсыну, оларды мемлекеттік ақпараттық жүйелерден, оның ішінде цифрлық құжаттардың сервисінен алу мүмкін болса, талап етілмейді.
"Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) – 4) тармақшаларына сәйкес жеке басты куәландыратын құжат туралы мәліметтерді тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйеден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде көрсетілетін қызметті алушыға тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжаттарды "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік құпиясөзді беру жолымен немесе "электрондық үкімет" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда іске асырылған интеграция арқылы алады.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Көрсетілетін қызметті беруші мынадай негіздер бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуден бас тартады:

1) Услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, в соответствии с графиком работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации с 9.00 часов до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
2) Государственной корпорации – с понедельника по пятницу включительно, в соответствии с графиком работы с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно, в соответствии с графиком работы с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан;
Прием осуществляется в порядке "электронной очереди", без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством веб-портала.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерство – https://www.gov.kz/memleket/entities/enbek, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации – https://www.gov4c.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Услугополучатель (или его представитель по нотариально заверенной доверенности) при обращении для оказания государственной услуги предоставляет заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и документ, удостоверяющий личность (требуется для идентификации личности);
Представление документов не требуется при возможности получения их из государственных информационных систем, в том числе из сервиса цифровых документов.
Сведения о документе, удостоверяющем личность в соответствии с подпунктами 1) - 4) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность", получает из соответствующей государственной информационной системы через шлюз "электронного правительства".
При подаче услугополучателем всех требуемых документов услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
Услугодатель отказывает в оказании государственных услуг по следующим основаниям:

1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін белгілеу;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету кезінде ұсынылған ақпараттардың, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту себептерін жойғанда, көрсетілетін қызметті алушы осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде белгіленген тәртіппен мемлекеттік қызмет алу үшін қайта жүгінеді.
3) осы Кодекстің 195-1 бабында көзделген шарттарға сәйкес келмеуі.
10
Мемлекеттік қызметтің, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметтің ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге талаптар
Өзіне-өзі қызмет көрсетуді, өз бетінше жүріп-тұруды, бағдарлауды жүзеге асыру қабілетін немесе мүмкіндігін заңнамада белгіленген тәртіппен толық немесе ішінара жоғалтқан көрсетілетін қызметті алушылар 1414 Бірыңғай байланыс орталығы, 8 800 080 77 77 арқылы жүгінгенде мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорацияның қызметкері тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған кезде мемлекеттік көрсетілетін қызметті электрондық нысанда портал арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтама қызметі, сондай-ақ 1414 бірыңғай байланыс орталығы, 8-800-080-7777 арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Цифрлық құжаттардың сервисі электрондық цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік құпиясөзді пайдаланумен "eGov mobіle" мобильді қосымшасында тіркелген пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Цифрлық құжаттар сервисі мобильді қосымшада және пайдаланушылардың ақпараттық жүйелерінде авторизацияланатын субъектілер үшін қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін пайдаланушылардың мобильді қосымшасында және ақпараттық жүйелерінде қолжетімді әдістермен авторизациядан өту қажет, бұдан әрі
"Цифрлық құжаттар" бөлімінде олар әрі пайдалану үшін қажетті құжатты қарайды.
Арнаулы кәсіптік
мемлекеттік жәрдемақыны
тағайындау, оны төлеуді жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
бастау және тоқтату қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Арнаулы кәсіптік мемлекеттік жәрдемақыға өтініш қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
Ескерту. 3-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.04.2026 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20__жылғы "___" _______________
Азамат _________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні _____ жылғы "___" ____________
Өтініш берген күні 20__ жылғы "___" ____________
Себебі (себебін көрсету):

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан.
В случае устранения услугополучателем причин отказа в оказании государственной услуги услугополучатель может обратиться повторно для получения государственной услуги в порядке, установленном настоящим перечнем основных требований к оказанию государственной услуги;
3) несоответствие условиям, предусмотренным статьей 195-1 настоящего Кодекса.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о назначении пособия в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра 1414, 8-800-080-7777.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении "eGov mobile", с использованием электронно-цифровой подписи или одноразового пароля.
Сервис цифровых документов доступен для субъектов, авторизованных в мобильном приложении и информационных системах пользователей.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию методами доступными в мобильном приложении и информационных системах пользователей, далее в разделе "Цифровые документы" просматривает необходимый документ для дальнейшего использования.
Приложение 3
к Правилам назначения,
осуществления, приостановления,
возобновления и прекращения
выплаты специального
профессионального
государственного пособия
Форма
Расписка об отказе в приеме заявления на специальное профессиональное государственное пособие
Сноска. В приложение 3 вносились изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.04.2026 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
от "___" _________ 20 ____ года
Гражданин(ка) ___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения "____" ________________ ____ года
Дата обращения "___" _________________________ 20 ____ года
Причина (указать причину):

1) арнаулы кәсіптік мемлекеттік жәрдемақыны, жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындау, төлеу немесе тағайындауға өтініш беру фактісі расталған (төлемнің атауын көрсету);
2) жеке басты куәландыратын құжат бойынша мәліметтердің сәйкес келмеуі;
3) арнаулы кәсіптік мемлекеттік жәрдемақыға тағайындау құқығының болмауы;
4) өтініш берушінің дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісімінің болмауы.
_______________________________________________________________
(жауапты тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және лауазымы)
Арнаулы кәсіптік
мемлекеттік жәрдемақыны
тағайындау, оны төлеуді жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
бастау және тоқтату қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Арнаулы кәсіптік мемлекеттік жәрдемақыға тағайындау туралы азаматтардың өтініштерін (өтінімдерін) тіркеудің электрондық журналы
Ескерту. 4-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.04.2026 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өтініштің №
Тіркеу күні
Жүгіну күні
Бөлімше коды
Істің №
Өтініш берушінің жеке сәйкестендіру нөмірі
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні
Төлем түрі
Маман
Шешімнің /тағайындаудан бас тарту күні
Жәрдемақының мөлшері
Тағайындау күні
Тағайындау түрі
Арнаулы кәсіптік
мемлекеттік жәрдемақыны
тағайындау, оны төлеуді жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
бастау және тоқтату қағидаларына
5-қосымша
Ескерту. 5-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.04.2026 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Аудан коды__________________
Облыс (қала) __________________
20__ жылғы "___" _________ № _____ шешімі
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің
_________________________ облысы (қаласы) бойынша департаменті
№ іс ______________________________________________________________
1. Арнаулы кәсіптік мемлекеттік жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы
Азамат ________________________________________________________
жынысы ______________ туған күні ____ жылғы "___" ______________
Жүгінген күні 20 ____ жылғы "___" ______________ № ____________
Міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының төленгені расталды____ жыл___ ай
Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің ____________ бабының __________ тармағына сәйкес жәрдемақы тағайындалсын
Сомадағы айлық жәрдемақы мөлшері______________________________
_________________________________ теңге
_______________________________________________________________
теңге (сомасы жазбаша)

1) подтвержден факт назначения, осуществления выплаты или подачи заявления
на назначение специального профессионального государственного пособия,
пенсионных выплат по возрасту (указать наименование выплаты),
2) несоответствие сведений по документу, удостоверяющему личность;
3) отсутствие права на назначение специального профессионального
государственного пособия;
4) отсутствие согласия заявителя на сбор и обработку персональных данных.
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность ответственного лица)
Приложение 4
к Правилам назначения,
осуществления, приостановления,
возобновления и прекращения
выплаты специального
профессионального
государственного пособия
Форма
Электронный журнал регистрации заявлений (заявок) граждан о назначении специального профессионального государственного пособия
Сноска. В приложение 4 вносились изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.04.2026 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ заявления
Дата регистрации
Дата обращения
Код отделения
№№ дела
Индивидуальный идентификационный номер заявителя
Фамилия имя отчество (при его наличии) заявителя
Дата рождения
Вид выплаты
Специалист
Дата решения/отказа в назначении
Размер пособия
Дата назначения
Вид назначения
Приложение 5
к Правилам назначения,
осуществления, приостановления,
возобновления и прекращения
выплаты специального
профессионального
государственного пособия
Форма
Сноска. Приложение 5 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.04.2026 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код района ______________________
Область (город) __________________
Решение № ____ от "___" ________ 20 ___ года
Департамента Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты населения
по ____________________________________________________________
области (городу)
№ дела ________________________________________________________
1. О назначении (отказе в назначении) специального профессионального
государственного пособия
Гражданин(ка) __________________________________________________
Пол ______________ Дата рождения "___" ______________ ____ года
Дата обращения "___" ________________ 20 ____ года № _____________
Подтверждена уплата обязательных профессиональных пенсионных взносов
_____ лет _____ месяцев
Назначить пособие в соответствии с пунктом _____ статьи ______
Социального Кодекса Республики Казахстан
Размер месячного пособия в сумме ___________________________ тенге
__________________________________________________________ тенге
(сумма прописью)

20 __ жылғы "___" _______ бастап 20 ___ жылғы "____" ________ бойынша
2. Жәрдемақы тағайындаудан бас тарту
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(негіздер)
Департамент басшысы ______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Басқарма (бөлім) басшысы ___________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Маман ______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Арнаулы кәсіптік
мемлекеттік жәрдемақыны
тағайындау, оны төлеуді жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
бастау және тоқтату қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Арнаулы кәсіптік мемлекеттік жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы №____ хабарлама
Ескерту. 6-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.04.2026 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20__ жылғы "___" _____________
Азамат ____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні ____ жылы "____" ___________
Жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның 20 ___ жылғы "___" № __ шешімімен Сізге арнаулы кәсіптік мемлекеттік жәрдемақы тағайындалды (тағайындаудан бас тартылды) __________ теңге
_______________________________________________________________
(сомасы жазбаша)
20____ жылғы "___" ________ бастап
тағайындаудан бас тартылды _____________________________________
(негіз (себептерін көрсету)
Төлем күні туралы қосымша sms-хабарламамен хабарланады.
Хабарлама жауапты тұлғаның ЭЦҚ-мен куәландырылған
_______________________________________________________________
(жауапты тұлғаның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Арнаулы кәсіптік
мемлекеттік жәрдемақыны
тағайындау, оны төлеуді жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
бастау және тоқтату қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Мемлекеттік корпорацияның _________________ бөлімшесі бойынша арнаулы кәсіптік мемлекеттік жәрдемақы тағайындауға (тағайындаудан бас тартуға) арналған хабарламалар журналы
Ескерту. 7-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.04.2026 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с №
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні
№ іс
Төлем түрі
Хабарламаны тапсыру күні
Маман
Арнаулы кәсіптік
мемлекеттік жәрдемақыны
тағайындау, оны төлеуді жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
бастау және тоқтату қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Мемлекеттік корпорацияның _________________ бөлімшесі бойынша арнаулы кәсіптік мемлекеттік жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы sms-хабарландыру журналы

с "_____" _____________ 20 ____ года по "_____" __________ 20 ___ год.
2. Отказать в назначении пособия
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(основания)
Руководитель департамента ______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) _________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 6
к Правилам назначения,
осуществления, приостановления,
возобновления и прекращения
выплаты специального
профессионального
государственного пособия
Форма
Уведомление № ____о назначении (отказе в назначении) специального профессионального государственного пособия
Сноска. В приложение 6 вносились изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.04.2026 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
от "___" _____________20__ года
Гражданин(ка) ___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения "____" ___________ ____ года
Решением уполномоченного органа по назначению пособия № от "__" __ 20__ года
Вам назначено (отказано в назначении) специальное профессиональное
государственное пособие в размере____ тенге
_______________________________________________________________
(сумма прописью)
с "___" ________20____ года.
Отказано в назначении ___________________________________________
(основание (указать причины))
О дате выплаты будет сообщено дополнительно sms-уведомлением.
Уведомление удостоверено ЭЦП ответственного лица
___________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 7
к Правилам назначения,
осуществления, приостановления,
возобновления и прекращения
выплаты специального
профессионального
государственного пособия
Форма
Журнал уведомлений на назначение (отказ в назначении) специального
профессионального государственного пособия по _________________
отделению Государственной корпорации
Сноска. В приложение 7 вносились изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.04.2026 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
№ дела
Вид выплаты
Дата вручения уведомления
Специалист
Приложение 8
к Правилам назначения,
осуществления, приостановления,
возобновления и прекращения
выплаты специального
профессионального
государственного пособия
Форма
Журнал sms-оповещений о назначении (отказе в назначении)
специального профессионального государственного пособия
по _________________ отделению Государственной корпорации

Ескерту. 10-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.04.2026 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с №
Тегі, Аты, Әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Іс №
жеке куәліктің, паспорттың №, кім берді, берілген күні
Алынған күні
Қолы
Мөрмен бекіту:
журналдағы парақтар саны ___________________
(жазбаша)
Мөртабан орны
Бөлімше басшысы _________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы ___________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Арнаулы кәсіптік
мемлекеттік жәрдемақыны
тағайындау, оны төлеуді жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
бастау және тоқтату қағидаларына
11-қосымша
Ескерту. 11-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.04.2026 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Аудан коды_____________
Облыс (қала) _________
20 ____ жылғы "_____" _______ № ____ шешім
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің
_____________________________________ департаменті
облыс (қала)
Іс №______________
1. Арнаулы кәсіптік мемлекеттік жәрдемақының мөлшерін арттыру туралы
Азамат ___________________________________________________
Жынысы ___ туған күні __ жылғы "___" ________
Жәрдемақының 20___жылғы "___"__________ дейінгі мөлшері
________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
_______________________________________ сәйкес жәрдемақы мөлшері
(нормативтік құқықтық актінің атауы, нөмірі және күні)
арттырылсын.
Жәрдемақының 20___жылғы "___"__________ бастап мөлшері
________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
Департамент басшысы _______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Басқарма (бөлім) басшысы __________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Маман ____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Шешім жобасы дайындалды: Мемлекеттік корпорация
филиалының директоры ______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорацияның
облыстық филиалының маманы
______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация
бөлімшесінің басшысы
________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация
бөлімшесінің маманы
_________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Арнаулы кәсіптік
мемлекеттік жәрдемақыны
тағайындау, оны төлеуді жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
бастау және тоқтату қағидаларына
12-қосымша

Сноска. В приложение 10 вносились изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.04.2026 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
№ дела
№ удостоверения личности, паспорта, кем выдан, дата выдачи
Дата получения
Подпись
Скрепление печатью: количество листов в журнале ___________________ (прописью)
Место штампа
Руководитель отделения __________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации __________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 11
к Правилам назначения,
осуществления, приостановления,
возобновления и прекращения
выплаты специального
профессионального
государственного пособия
Форма
Сноска. Приложение 11 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.04.2026 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код района ______________________
Область (город) __________________
Решение № ____ от "_____" _______ 20 ____ года
Департамент Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты населения
по _________________________________________
области (городу)
№ дела __________
1. О повышении размера специального профессионального государственного пособия
Гражданин(ки) _____________________________________________________
Пол ______________________ Дата рождения "__" _______________ ___года
Размер пособия до "___" ___________ 20___ года ___________________ тенге
______________________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
Повысить размер пособия в соответствии с __________________________
(наименование, номер и дата нормативного правового акта)
Размер пособия с "_____" ___________________ 20 ______ года
________________________________________________________________
тенге (сумма прописью)
Руководитель департамента ________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) ________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала
Государственной корпорации _____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала
Государственной корпорации______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель отделения
Государственной корпорации ______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения
Государственной корпорации ______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 12
к Правилам назначения,
осуществления, приостановления,
возобновления и прекращения
выплаты специального
профессионального
государственного пособия
Форма

Ескерту. 12-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.04.2026 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Аудан коды_____________
Облыс (қала) _________
20 ____ жылғы "_____" _______ № ____ шешім
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитеті
_____________________________________ департаменті
облыс (қала)
Іс №______________
Арнаулы кәсіптік мемлекеттік жәрдемақы төлеуді тоқтата тұру туралы
Азамат ___________________________________________________
Жынысы ___ туған күні 19 __ жылғы "___" ________
20___жылғы "___"__________ бастап төлемді тоқтата тұру
Негізі______________________________________________________
(себебін көрсету)
Департамент басшысы _______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Басқарма (бөлім) басшысы __________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Маман ____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Арнаулы кәсіптік мемлекеттік
жәрдемақыны тағайындау, оны
төлеуді жүзеге асыру, тоқтата
тұру, қайта бастау және тоқтату
қағидаларына 12-1-қосымша
Нысан
Хабар-ошарсыз, іздеуде жүрген адамдардың тізімі 202 ____ жылғы____ ай үшін
Ескерту. Қағидалар 12-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.04.2026 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
р/с
Тегі
Аты
Әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні
Тұрақты тұрғылықты мекен жайы
Іздеу туралы хабарландыру күні
1
2
3
4
5
6
7
Мекеменің мөр
орыны
Басшы
Қазақстан Республикасы Бас
Прокуратураның құқықтық
статистика және арнайы есепке алу комитеті
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Жауапты орындаушы
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), телефон.
Арнаулы кәсіптік
мемлекеттік жәрдемақыны
тағайындау, оны төлеуді жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
бастау және тоқтату қағидаларына
13-қосымша
Ескерту. 13-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.04.2026 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Аудан коды_____________
Облыс (қала) _________
20 ____ жылғы "____" _______ № ____ шешім
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің
_____________________________________ департаменті
облыс (қала)
№ Іс____________

Сноска. Приложение 12 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.04.2026 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код района ___________________________
Область (городу) ______________________
Решение № ____ от "_____" _______ 20 ____ года
Департамента Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты населения
по _____________________________________
области (городу)
№ дела ______________
О приостановлении выплаты специального профессионального государственного пособия
Гражданин (ка) __________________________________________________
Пол ___ Дата рождения "___" ________ 19 __ года
Приостановить выплату с "___"__________20___года.
Основание ______________________________________________________
(указать причину)
Руководитель департамента _______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) __________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 12-1
к Правилам назначения,
осуществления, приостановления,
возобновления и прекращения
выплаты специального
профессионального
государственного пособия
Форма
Список без вести пропавших лиц, находящихся в розыске за _____ месяц 202___ года
Сноска. Правила дополнены приложением 12-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.04.2026 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
п/п
Фамилия
Имя
Отчество
(при его наличии)
Дата
рождения
Адрес
постоянного
места
жительства
Дата
объявления
в розыск
1
2
3
4
5
6
7
Место печати
Учреждения
Председатель
Комитета по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Ответственный исполнитель фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 13
к Правилам назначения,
осуществления, приостановления,
возобновления и прекращения
выплаты специального
профессионального
государственного пособия
Форма
Сноска. Приложение 13 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.04.2026 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код района ______________________
Область (город) __________________
Решение № ____ от "___" ________ 20 ___ года
Департамента Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты населения
по______________________________________________________
области (городу)
№ дела
________________________________________________________

1. Арнаулы кәсіптік мемлекеттік жәрдемақыны қайта бастау туралы
Азамат __________________________________________________
жынысы ______________ туған күні "____" ________ 19 ____ жылғы
Жүгінген күні 20 ____ жылғы "___" ______________ № _________________
Міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары_____ жыл _____ ай
төленгені расталды
Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің ____ -бабының ________ __________ тармағына сәйкес жәрдемақы тағайындалсын
Айлық жәрдемақы мөлшері сома_______________________________ теңге
____________________________________________________________________
теңге (сомасы жазбаша)
20 __ жылғы "___" _____ бастап 20 ___ жылғы "____" ________ бойынша
2. Жәрдемақы тағайындауда бас тартылсын теңге
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(негіз)
Департамент басшысы ______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Басқарма басшысы (бөлім) _________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Маман_____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Шешім жобасы дайындалды:
Мемлекеттік корпорация
филиалының директоры ____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорацияның
облыстық филиалының маманы________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация
бөлімшесінің басшысы _____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация
бөлімшесінің маманы ________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Арнаулы кәсіптік мемлекеттік
жәрдемақыны тағайындау, оны
төлеуді жүзеге асыру, тоқтата
тұру, қайта бастау және тоқтату
қағидаларына 13-1-қосымша
Ескерту. Қағидалар 13-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.04.2026 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
(шет елдегі мекеменің атауы)
Консулдық есепте тұрған Қазақстан Республикасынан тыс жерде уақытша тұратын Қазақстан Республикасының қайтыс болған азаматтарының тізімі
р/с
Тегі
Аты
Әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні
Қайтыс болған күні
Тұратын елі
1
2
3
4
5
6
7
Шет елдегі мекеменің басшысы
Қолы
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орыны (шет елдегі мекеме)
Жауапты орындаушы
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), телефон)
Арнаулы кәсіптік
мемлекеттік жәрдемақыны
тағайындау, оны төлеуді жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
бастау және тоқтату қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Аудан коды_____________
Облыс (қала) _________
20 ____ жылғы "_____" _______ № ____ шешім
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің
_____________________________________ департаменті
облыс (қала)
Іс №______________
Арнаулы кәсіптік мемлекеттік жәрдемақы төлеуді тоқтату туралы

1. О возобновлении выплаты специального профессионального
государственного пособия
Гражданин(ка) ___________________________________________
Пол ______________ Дата рождения "___" __________ ____ года
Дата обращения "___" ___________ 20 ____ года № ___________
Подтверждена уплата обязательных профессиональных пенсионных
взносов _____ лет _____ месяцев
Назначить пособие в соответствии с пунктом _____ статьи ______
Социального Кодекса Республики Казахстан
Размер месячного пособия в сумме _____________________ тенге
_____________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
с "_____" __________ 20 ____ года по "_____" ________ 20 ___ год.
2. Отказать в назначении пособия
_______________________________________________________________
____________________________________________________ (основания)
Руководитель департамента ______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) ________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала Государственной корпорации
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель отделения Государственной корпорации
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 13-1
к Правилам назначения,
осуществления, приостановления,
возобновления и прекращения
выплаты специального
профессионального
государственного пособия
Форма
(наименование загранучреждения)
Список умерших граждан Республики Казахстан, ставших на консульский учет,
временно проживавших за пределами Республики Казахстан
Сноска. Правила дополнены приложением 13-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.04.2026 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Фамилия
Имя
Отчество
(при его наличии)
Дата рождения
Дата смерти
Страна проживания
1
2
3
4
5
6
7
Руководитель загранучреждения
Подпись
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место для печати (загранучреждения)
Ответственный исполнитель
(фамилия, имя, отчество (при его наличии, телефон)
Приложение 14
к Правилам назначения,
осуществления, приостановления,
возобновления и прекращения
выплаты специального
профессионального
государственного пособия
Форма

Ескерту. 14-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.04.2026 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азамат ___________________________________________________
Жынысы ___ туған күні 19 __ жылғы "___" ________
20___жылғы "___"__________ бастап төлем тоқтатылсын
Негізі______________________________________________________
(себебін көрсету)
Департамент басшысы _______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Басқарма (бөлім) басшысы __________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Маман ____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Арнаулы кәсіптік
мемлекеттік жәрдемақыны
тағайындау, оны төлеуді жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
бастау және тоқтату қағидаларына
15-қосымша
Нысан
Анықтама-аттестат № ______
20 ____ жылғы "___" _________ бастап
Ескерту. 15-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.04.2026 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азамат __________________________ арнаулы кәсіптік мемлекеттік жәрдемақыны Мемлекеттік корпорацияның ___________________________ бөлімшесінде алды
1. Арнаулы кәсіптік мемлекеттік жәрдемақы 20__ жылғы "___" ___ _____________________ теңге мөлшерінде төленді
2. ___________________________________________________________
(төлемнің басқа түрлерін көрсету (бар болса)
Қосымша: ______________
"Е-макет" ААЖ-ға тек ЭІМ жіберілетін төлем түрлерін көрсету:
1._________________ 2._________________
Барлық төлемдер тоқтатылды және Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің есебінен алынды
Мөртабан орны
Мемлекеттік корпорация
бөлімшесінің басшысы _____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация
бөлімшесінің маманы ______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)

Сноска. Приложение 14 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.04.2026 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код района _____________
Область (город) _________
Решение № ____ от "___" _______ 20 ____ года
Департамента Комитета Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты населения по
_____________________________________ области (городу)
№ дела ______________
О прекращении специального профессионального государственного пособия
Гражданин______________________________________________________
Пол ___ Дата рождения "___" ________ 19 __ года
Прекратить выплату с "___" __________20___года
Основание ______________________________________________________
(указать причину)
Руководитель департамента _______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) __________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 15
к Правилам назначения,
осуществления, приостановления,
возобновления и прекращения
выплаты специального
профессионального
государственного пособия
Форма
Справка-аттестат № ______
от "___" _________ 20 ____ года
Сноска. В приложение 15 вносились изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.04.2026 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Гражданин _________________________________________________
специальное профессиональное государственное пособие получал (а)
в _________ отделении Государственной корпорации
1. Специальное профессиональное государственное пособие выплачено
по "___" ___ 20__ года в размере _____________________ тенге
2. __________________________________________________________
(указать другие виды выплаты (при наличии))
Приложение: ______________
Указать виды выплат, по которым направляются только ЭМД в АИС "Е-макет":
1._________________
2._________________
Все выплаты прекращены и сняты с учета отделения Государственной корпорации
Место штампа
Руководитель отделения Государственной корпорации
_____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
специалист отделения Государственной корпорации
_____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)