"Деңгейлес мониторингтің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 7 желтоқсандағы № 1060 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2023 жылғы 23 қазандағы № 1119 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 27 қазанда № 33572 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Деңгейлес мониторингтің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 7 желтоқсандағы № 1060 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17914 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
""Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 131-бабының 1 және 2-тармақтарына, 133-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Деңгейлес мониторинг туралы келісімнің нысаны осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Деңгейлес мониторинг туралы келісімді жасау және бұзу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Деңгейлес мониторинг туралы келісімді жасау және бұзу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің (Салық кодексі) 131-бабына сәйкес әзірленген және деңгейлес мониторинг туралы келісімді жасау және бұзу тәртібін айқындайды.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Өтініште:
салық төлеушінің бухгалтерлік және (немесе) салықтық есепке алуын автоматтандыруға арналған бағдарламалық қамтамасыз етуді қолданумен қазақ және (немесе) орыс тілдерінде бухгалтерлік және салықтық есепке алуды;
салық міндеттемелерінің орындалуын ішкі бақылау жүйесінің болуы туралы мәліметтер көрсетіледі.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Келісімді бұзу салық төлеушіге хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы жіберілген, жазбаша нысанда хабардар ету жолымен жүзеге асырылады. Бұл ретте мұндай бұзу Келісімді бұзуға дейін салық есептілігі жекелеген салықтар және төлемдер бойынша берілген салық кезеңіне деңгейлес мониторинг нәтижелерін жоққа шығармайды.";
көрсетілген Қағидаларға осы бұйрыққа қосымша 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Деңгейлес мониторингті жүргізу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 7 декабря 2018 года № 1060 "О некоторых вопросах горизонтального мониторинга"
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 23 октября 2023 года № 1119. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 октября 2023 года № 33572.
Примечание ИЗПИ!
Приказ утрачивает силу приказом Министра финансов РК от 22.09.2025 № 520 (вводится в действие с 01.01.2026).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 7 декабря 2018 года № 1060 "О некоторых вопросах горизонтального мониторинга" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17914) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 131 и статьей 133 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:";
форму соглашения о горизонтальном мониторинге, утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
в Правилах заключения и расторжения соглашения о горизонтальном мониторинге, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила заключения и расторжения соглашения о горизонтальном мониторинге (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 131 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок заключения и расторжения соглашения о горизонтальном мониторинге.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. В Заявлении указываются сведения о:
ведении налогоплательщиком бухгалтерского и налогового учетов на казахском и (или) русском языках с использованием программного обеспечения, предназначенного для автоматизации бухгалтерского и (или) налогового учетов;
наличии системы внутреннего контроля исполнения налоговых обязательств.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Расторжение Соглашения осуществляется путем уведомления налогоплательщика в письменной форме, направленного по почте заказным письмом с уведомлением. При этом такое расторжение не отменяет результаты горизонтального мониторинга за налоговые периоды по отдельным налогам и платежам, по которым налоговая отчетность представлена до расторжения Соглашения.";
приложение к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
в Правилах проведения горизонтального мониторинга, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Деңгейлес мониторингті жүргізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 133-бабына сәйкес әзірленді және деңгейлес мониторинг жүргізу тәртібін айқындайды.";
көрсетілген Қағидаларға 1 және 2-қосымшалар осы бұйрыққа 3 және 4-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 3 және 4-қосымшалар осы бұйрыққа 5 және 6-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Қаржы министрі
2023 жылғы 23 қазандағы
№ 1119 Бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 7 желтоқтоқсандағы
№ 1060 бұйрығына
1-қосымша
нысан
Деңгейлес мониторинг туралы келісім
Астана қаласы 20__ жылғы "___" _______
_________________________________________________________________________,
бұдан әрі (атауы)
__________________________________________________________________________
тұлғасында "Салық төлеуші" деп аталатын, (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
__________________________________________________________________________
негізінде жұмыс істейтін (құжаттың атауы) бір тараптан, және
__________________________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
тұлғасында "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер
комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі, бұдан әрі "Комитет" деп аталатын,
___________________________ _________________________ негізінде жұмыс істейтін,
(құжаттың атауы)
екінші тараптан, бұдан әрі бірлескен түрде "Тараптар" деп аталатын "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес осы Деңгейлес мониторинг туралы келісімді (бұдан әрі - Келісім) жасады.

"1. Настоящие Правила проведения горизонтального мониторинга (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 133 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок проведения горизонтального мониторинга.";
приложения 1 и 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 3 и 4 к настоящему приказу;
приложения 3 и 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 5 и 6 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
- Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
Приложение 1 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
- Министр финансов
Республики Казахстан
от 23 октября 2023 года № 1119
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 7 декабря 2018 года № 1060
форма
Соглашение о горизонтальном мониторинге
город Астана "___" _______20__ года
____________________________________________________________________
(наименование),
именуемое в дальнейшем "Налогоплательщик",
в лице ______________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
действующего (ей) на основании
____________________________________________________________________,
(наименование документа)
с одной стороны, и Республиканское государственное учреждение "Комитет
государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан",
именуемый в дальнейшем "Комитет",
в лице ______________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
действующего (ей) на основании
____________________________________________________________________
(наименование документа)
с другой стороны, далее совместно именуемые "Стороны", в соответствии
с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах
в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс), заключили настоящее
Соглашение о горизонтальном мониторинге (далее – Соглашение).

1-тарау. Келісімнің мәні
1. Тараптар Комитет Салық төлеушіге қатысты деңгейлес мониоринг өткізу туралы уағдаласады.
2. Деңгейлес мониторинг Салық кодексінің 133-бабына сәйкес жүргізіледі.
2-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
3. Комитет:
1) салық төлеушіге қатысты деңгейлес мониторингті Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес жүргізуге;
2) деңгейлес мониторинг шеңберінде салық төлеушіге Қазақстан Республикасының салық заңнамасын қолдану жөнінде түсіндірулер, оның ішінде Салық кодексінің 134 және 135-баптарына сәйкес алдын ала түсіндірулер беруге;
3) деңгейлес мониторинг шеңберінде салық төлеушіден алынған мәліметтердің құпиялылығын қамтамасыз етуге;
4) деңгейлес мониторинг жүргізу кезінде алынған және жасалған құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету, салық төлеушінің келісімінсіз олардың мазмұнын жарияламауға;
5) салық төлеушінің орналасқан жері бойынша деңгейлес мониторинг жүргізу кезеңінде салық төлеушінің белгіленген жұмыс режімін бұзбауға міндетті.
4. Салық төлеуші:
1) деңгейлес мониторинг шеңберінде Комитеттің лауазымды тұлғасының талабы бойынша салық төлеушінің орналасқан жері бойынша жүргізілетін деңгейлес мониторинг жүргізу тәртібіне сәйкес және (немесе) салық төлеушінің қатысуынсыз бюдетке төленетін салықтар және төлемдердің дұрыс есептелуін және уақтылы төленуін (ұстап қалудар мен аударымдар), әлеуметтік төлемдердің, ұстап қалулар мен аударымдардың толық және уақтылы есептелуін растайтын құжаттарды, салық төлеушінің (салық агентінің) салық нысандарын, салық төлеушінің (салық агентінің) қаржылық есептілігін, сондай-ақ салық есебін жүргізу бойынша құрастырылған жазбаша түсіндірмелерін беруге;
2) деңгейлес мониторинг жүргізу барысында Комитеттің лауазымды тұлғаларына салық төлеушінің орналасқан жері бойынша бастапқы есеп құжаттары, бухгалтерлік есеп тіркелімі деректерін, салық салуға байланысты салық салу объектілері және (немесе) салық салумен байланысты объектілері туралы ақпарат бар бухгалтерлік және (немесе) салық есебін, және (немесе) ақпараттық жүйені автоматтандыруға арналған бағдарламалық қамтамасыз ету деректерін қарауға құқық беруге;
3) деңгейлес мониторинг шеңберінде Комитеттің лауазымды тұлғаларына салық төлеушінің қатысуынсыз бастапқы есеп құжаттары, бухгалтерлік есеп тіркелімі деректерін, салық салуға байланысты салық салу объектілері және (немесе) салық салумен байланысты объектілері туралы ақпарат бар бухгалтерлік және (немесе) салық есебін, және (немесе) ақпараттық жүйені автоматтандыруға арналған бағдарламалық қамтамасыз етуден жүктелген мәліметтерді беруге міндетті.

Глава 1. Предмет Соглашения
1. Стороны договариваются о проведении Комитетом в отношении Налогоплательщика горизонтального мониторинга.
2. Горизонтальный мониторинг проводится в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса.
Глава 2. Права и обязанности Сторон
3. Комитет обязан:
1) проводить горизонтальный мониторинг в отношении налогоплательщика в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
2) в рамках горизонтального мониторинга предоставлять налогоплательщику разъяснения по применению налогового законодательства Республики Казахстан, в том числе предварительные разъяснения, в соответствии со статьями 134 и 135 Налогового кодекса;
3) обеспечивать соблюдение конфиденциальности полученных от налогоплательщика сведений в рамках горизонтального мониторинга;
4) обеспечивать сохранность документов, полученных и составленных при проведении горизонтального мониторинга, не разглашать их содержание без согласия налогоплательщика;
5) не нарушать установленный режим работы налогоплательщика в период проведения горизонтального мониторинга по месту нахождения налогоплательщика.
4. Налогоплательщик обязан:
1) по требованию должностного лица Комитета в соответствии с порядком проведения горизонтального мониторинга в рамках горизонтального мониторинга, проводимого по месту нахождения налогоплательщика и (или) без посещения налогоплательщика представлять документы, подтверждающие правильность исчисления и своевременность уплаты (удержания и перечисления) налогов и платежей в бюджет, полноту и своевременность исчисления, удержания и перечисления социальных платежей, письменные пояснения по составленным налогоплательщиком (налоговым агентом) налоговым формам, финансовой отчетности налогоплательщика (налогового агента), а также по ведению налогового учета;
2) при проведении горизонтального мониторинга по месту нахождения налогоплательщика предоставить должностным лицам Комитета право доступа к просмотру данных программного обеспечения, предназначенного для автоматизации бухгалтерского и (или) налогового учетов, и (или) информационной системы, содержащих данные первичных учетных документов, регистров бухгалтерского учета, информацию об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением;
3) по требованию должностного лица Комитета в рамках горизонтального мониторинга без посещения налогоплательщика предоставить сведения, выгруженные из программного обеспечения, предназначенного для автоматизации бухгалтерского и (или) налогового учетов, и (или) информационной системы, содержащих данные первичных учетных документов, регистров бухгалтерского учета, информацию об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением.

5. Тараптар екі жақтың келісімі бойынша осы келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізуге құқылы.
6. Тараптар Салық кодексінің 13 және 19-баптарында белгіленген өзге де құқықтары бар және өзге де міндеттерді орындайды.
3-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
7. Осы Келісімде Тараптардың әрқайсысы осы Келісімнен шығатын міндеттемелерді орындамаған және (немесе) дұрыс орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес жауапкершілікте болады.
8. Осы келісімнен пайда болуы мүмкін кез келген даулар немесе келіспеушіліктер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешіледі.
4-тарау. Құпиялылық
9. Тараптар осы Келісім шеңберінде алынған кез келген ақпаратты Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде өзгеше көзделген жағдайларды қоспағанда, басқа тараптың алдын ала жазбаша келісімінсіз жарияламауға міндеттенеді.
10. Тиісті органдар растаған ұрлық, қарақшылық, тонау, ақпараттық деректер базасын кибер талқандау түрінде берілген үшінші тұлға тарапынан заңға қайшы іс-қимылдары салдарынан алынған мәліметтерді абайсызда тарату құпиялылық туралы талаптарды бұзу болып табылмайды.
5-тарау. Келісімнің әрекет ету мерзімі
11. Осы Келісім қол қойылған сәттен бастап күшіне енеді және үш жыл бойы қолданыста болады және Салық кодексінің 131-бабы 2-тармағына сәйкес белгіленген деңгейлес мониторинг туралы келісімді жасау және бұзу тәртібіне сәйкес бұзылуы мүмкін.
6-тарау. Келісімді бұзу тәртібі
12. Комитет осы Келісімді мынадай жағдайларда бұзады:
1) деңгейлес мониторинг жүргізген Комитеттің лауазымды тұлғасы деңгейлес мониторинг жүргізу барысында Салық төлеушімен дәйексіз мәліметтерді ұсыну фактілерін анықтауы;
деңгейлес мониторинг жүргізу барысында Салық төлеушімен ұсынылған мәліметтерді деңгейлес мониторинг жүргізілетін Комитеттің лауазымды тұлғасымен деңгейлес мониторинг жүргізу барысында Салық төлеушімен ұсынылған мәліметтерді дәйексіз деп тану;
2) салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді есептеу (ұстап қалу), төлеумен (аудару) байланысты Салық төлеушінің құжаттарына (ақпаратқа) деңгейлес мониторинг жүргізу барысында жүйелі түрде (күнтізбелік жыл бойына екі реттен көп) ұсынбау түрінде Салық кодексінің 133-бабына сәйкес бекітілген деңгейлес мониторинг жүргізу тәртібін бұзу;
3) Салық төлеушінің бірігуі, қосылуы, бөлінуі, бөлініп шығуы жолымен оңалту немесе банкроттық, тарату, қайта ұйымдастыру рәсімдерінің басталуы.
7-тарау. Қорытынды ережелер
13. Осы Келісімге кез келген өзгерістер мен толықтырулар қосымша келісімдерді құрастыру және қол қою арқылы жасалады.

5. Стороны имеют право по обоюдному согласию вносить изменения и дополнения в настоящее соглашение.
6. Стороны имеют иные права и выполняют иные обязанности, установленные статьями 13 и 19 Налогового кодекса.
Глава 3. Ответственность Сторон
7. Каждая из Сторон в настоящем Соглашении несет ответственность за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из настоящего Соглашения, в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
8. Любые споры или разногласия, которые могут возникнуть из настоящего Соглашения, разрешаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Конфиденциальность
9. Стороны обязуются не разглашать любую информацию, полученную в рамках настоящего Соглашения без предварительного письменного согласия другой стороны, за исключением случаев, когда иное предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан.
10. Неумышленное распространение полученных сведений вследствие противоправных действий со стороны третьих лиц, выразившихся в виде кражи, грабежа, разбоя, хищения, кибер-атаки информационных баз данных, подтвержденное соответствующими органами, не является нарушением требования о конфиденциальности.
Глава 5. Срок действия Соглашения
11. Настоящее Соглашение вступает в силу с момента его подписания и действует в течение трех лет и может быть расторгнуто в соответствии с порядком заключения и расторжения соглашения о горизонтальном мониторинге, установленным в соответствии с пунктом 2 статьи 131 Налогового кодекса.
Глава 6. Порядок расторжения Соглашения
12. Настоящее Соглашение расторгается Комитетом в следующих случаях:
1) признание должностным лицом Комитета, проводящим горизонтальный мониторинг, недостоверными сведений, представленных Налогоплательщиком в ходе проведения горизонтального мониторинга;
2) нарушение порядка проведения горизонтального мониторинга, утвержденного в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса, выраженное в виде систематического (более двух раз в течение календарного года) непредставления в ходе проведения горизонтального мониторинга документов (информации) Налогоплательщика, связанных с исчислением (удержанием), уплатой (перечислением) налогов и других обязательных платежей в бюджет и (или) письменных пояснений на запрос в письменном виде;
3) начало процедуры реабилитации или банкротства, ликвидация, реорганизация путем слияния, присоединения, разделения, выделения Налогоплательщика.
Глава 7. Заключительные положения
13. Любые изменения и дополнения к настоящему Соглашению производятся путем составления и подписания дополнительных соглашений.

14. Тараптарды қайта құру арқылы қайта ұйымдастыру осы Келісімнің қолданысын тоқтата алмайды, және барлық құқықтар мен міндеттер тиісті құқық мирасқорларына ауысады.
15. Деңгейлес мониторинг шеңберінде ұсынылатын ақпарат алмасу мына электрондық пошта мекенжайларын қолданумен:
Комитет тарапынан _____________________________________________;
Салық төлеуші тарапынан ___________________________________ жүзеге асырылады.
16. Осы Келісім мемлекеттік және орыс тілдерінде Тараптардың әрқайсысы үшін тең заңдық күші бар екі данада жасалған.
8-тарау. Тараптардың заңды мекенжайлары және деректемелері
Комитет:
____________________________
(лауазым)
____________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
____________________________
(қолы)
Салық төлеуші: ____________________________
(лауазым)
____________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
____________________________
(қолы)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Қаржы министрі
2023 жылғы 23 қазандағы
№ 1119 Бұйрыққа
2-қосымша
Деңгейлес мониторинг
туралы келісімді жасау және
бұзу қағидаларына
қосымша
нысан
Шығыс № (бар болса)
Деңгейлес мониторинг туралы келісімді жасасу туралы өтініш
________________________________ ________________________________________
тұлғасында (толық атауы және салық төлеушінің бизнес-(лауазымы, тегі, аты,
сәйкестендіру нөмірі)             әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________ негізінде жұмыс істейтін "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің (Салық кодексі) 131-бабының 2-тармағына сәйкес __________ жылғы 1 қаңтардан бастап
__________________________________________________________________________
(толық атауы және салық төлеушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
деңгейлес мониторинг жүргізу туралы мәселені қарастыруды сұраймын.
Осы өтінішпен мыналарды растаймын:
кәсіпорында бухгалтерлік және салық есебі ____________________________________
(қазақ және (немесе) орыс тілінде (тілдерінде) бухгалтерлік және (немесе) салық есебін автоматтандыруға арналған бағдарламалық қамтамасыз етуді қолданумен жүргізіледі;
кәсіпорында салық міндеттемелерін орындаудың ішкі бақылау жүйесі енгізілген және пайдаланылады.
Деңгейлес мониторинг туралы келісімнің қол қойылған екі данасы қоса беріледі.
Қосымша _______ парақта.
______________________                         _____ жылғы "___" ____________
(лауазымы, тегі, аты,
әкесінің аты (болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Қаржы министрі
2023 жылғы 23 қазандағы
№ 1119 Бұйрыққа
3-қосымша
Деңгейлес мониторинг
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
нысан
Салық төлеушінің атауы:
____________________________
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі:
____________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы:
____________________________
(заңды мекенжай)
Орналасқан жеріне шығумен деңгейлес мониторинг жүргізу туралы хабарлама
"Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті"
республикалық мемлекеттік мекемесі "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) (бұдан әрі - Салық кодексі) 133-бабына сәйкес бекітілген Деңгейлес мониторинг жүргізу қағидаларының
9-тармағына сәйкес ______ жылғы "____" __________ бастап салық төлеушінің орналасқан
жеріне шығумен деңгейлес мониторинг жүргізу туралы хабарлайды.
Көрсетілген күнге Деңгейлес мониторинг жүргізу қағидаларының 11-тармағына сәйкес
Комитеттің мынадай лауазымдық тұлғаларына:
_________________________________________________________________________.
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
компьютерлік техникамен жарақтандырылған жұмыс орнын, сондай-ақ бухгалтерлік және
(немесе) салық есебі ақпараттық жүйелеріне қолжетімділікті қамтамасыз етуіңіз қажет.
Сіз Салық кодексінің 22-тарауына сәйкес мемлекеттік кірістер органдарының
лауазымды тұлғаларының әрекетіне (әрекетсіздігіне) мемлекеттік кірістер органының жоғары
тұрған органына немесе сотқа шағымдануыңызға құқылысыз.
___________ ____________ _________________________________________________
(лауазымы)       (қолы)       (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), мөрі)
Хабарлама салық төлеушіге табыс етілді (жіберілді):
__________________________________________________________________________
(хабарлама табыс еткен Комитеттің лауазымды тұлғасының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), қолы, күні)
Хабарлама алынды:
_________________________________________________________________________
(салық төлеушінің атауы, салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), алған күні)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Қаржы министрі
2023 жылғы 23 қазандағы
№ 1119 Бұйрыққа
4-қосымша
Деңгейлес мониторинг
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
нысан
Салық төлеушінің атауы:
____________________________
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі:
____________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы:
____________________________
(заңды мекенжай)
Деңгейлес мониторинг шеңберінде құжаттар мен түсіндірмелерге сұрау салу
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 133-бабына сәйкес
бекітілген Деңгейлес мониторинг жүргізу қағидаларының 16-тармағына сәйкес ______ жылғы
"____" __________ дейінгі мерзімге деңгейлес мониторинг жүргізу мақсатында мынадай құжаттар беруді сұраймын:
_________________________________________________________________________
Сондай-ақ, мынадай сұрақтар бойынша түсіндірмелерді:
__________________________________________________________________________
Бұл ретте, салық төлеушінің салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті
төлемдерді есептеумен (ұстап қалумен), төлеумен (аударумен) байланысты құжаттардың
(ақпараттың) және (немесе) жазбаша түсіндірмелердің деңгейлес мониторингін жүргізу
барысында жүйелі түрде (күнтізбелік жыл бойына екі реттен көп) ұсынбау деңгейлес
мониторинг туралы келісімді бұзу үшін негіз болып табылады.
__________ __________ ____________________________________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), мөрі)
Сұрау салу салық төлеушіге табыс етілді (жіберілді):
__________________________________________________________________________
(сұрау салуды табыс еткен Комитеттің лауазымды тұлғасының тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда), қолы, күні)
Сұрау салу алынды:
__________________________________________________________________________
(салық төлеушінің атауы, салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), алған күні)
* Хабарлама алынғаны туралы мәліметтер электрондық пошта арқылы табыс етілгенде толтырылмайды
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Қаржы министрі
2023 жылғы 23 қазандағы
№ 1119 Бұйрыққа
5-қосымша
Деңгейлес мониторинг
жүргізу қағидаларына
4-қосымша
нысан
Салық төлеушінің атауы:
____________________________
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі:
____________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы:
____________________________
(заңды мекенжай)
Деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша шешім
______ жылғы "___" ________                         №_____________________
"Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша _____
жылғы "___" _________ № _____ ұсынымдарға ____ жылғы "___" ________ № _______
қарсылықтарды қарап, мынаны хабарлайды.
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(қабылданатын шешімнің егжейлі-тегжейлі негіздемесі)
Деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша шешіммен келіспеген жағдайда Сіз "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасы Кодексінің 22-тарауына сәйкес жоғары
тұрған салық органына немесе сотқа шағымдануға құқылысыз.
________________ ____________ ____________________________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), мөрі)
Шешім салық төлеушіге табыс етілді (жіберілді):
__________________________________________________________________________
(хабарламаны табыс еткен лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда), қолы, күні)
Шешім алынды:
__________________________________________________________________________
(салық төлеушінің атауы, салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда),
алған күні)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Қаржы министрі
2023 жылғы 23 қазандағы
№ 1119 Бұйрыққа
6-қосымша
Деңгейлес мониторинг
жүргізу қағидаларына
5-қосымша
нысан
Деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша хабарлама
"Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Комитет) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) (бұдан әрі - Салық кодексі) 114-бабына сәйкес және _____ жылғы "____" _________ №___
деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша шешім негізінде
__________________________________________________________________ _______
(салық төлеушінің (салық агентінің) толық атауы)
бизнес-сәйкестендіру нөміріне:________________________:

14. Реорганизация Сторон путем преобразования не прекращает действия настоящего Соглашения, и все права и обязанности переходят к соответствующим правопреемникам.
15. Обмен информацией, представляемой в рамках горизонтального мониторинга, осуществляется с использованием следующих адресов электронной почты:
со стороны Комитета __________________________________________;
со стороны Налогоплательщика _________________________________.
16. Настоящее Соглашение составлено на государственном и русском языках в двух экземплярах для каждой из Сторон и имеющих равную юридическую силу.
Глава 8. Юридические адреса и реквизиты Сторон
Комитет:
____________________________________
(должность)
____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________
(подпись)
Налогоплательщик:
____________________________________
(должность)
____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________
(подпись)
Приложение 2 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
- Министр финансов
Республики Казахстан
от 23 октября 2023 года № 1119
Приложение
к Правилам заключения
и расторжения соглашения
о горизонтальном мониторинге
форма
Исходящий № (при наличии)
Заявление о заключении Соглашения о горизонтальном мониторинге
_________________________________ в лице __________________________________,
(полное наименование
и бизнес- идентификационный номер
налогоплательщика)
(должность, фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
действующего на основании ________________________________________________
в соответствии с пунктом 2 статьи 131 Кодекса Республики Казахстан "О налогах
и других обязательных платежах в бюджет" прошу рассмотреть вопрос о проведении
горизонтального мониторинга в
_________________________________________________________________________
(полное наименование и бизнес-идентификационный номер налогоплательщика)
с 1 января ______________года.
Настоящим заявлением подтверждаю следующее:
бухгалтерский и налоговый учет на предприятии ведется на
_________________________________________________________________________
(казахском и (или) русском) языке(-ках) с использованием программного
обеспечения, предназначенного для автоматизации бухгалтерского и (или) налогового
учетов; на предприятии внедрена и используется система внутреннего контроля
исполнения налоговых обязательств. Два экземпляра подписанного Соглашения
о горизонтальном мониторинге прилагаются.
Приложение на _____ листах.
______________________________ ________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"_____" _________________ года
Приложение 3 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
- Министр финансов
Республики Казахстан
от 23 октября 2023 года № 1119
Приложение 1
к Правилам проведения
горизонтального мониторинга
форма
Наименование налогоплательщика:
____________________________________________________________________
Бизнес-идентификационный номер:
____________________________________________________________________
Адрес места нахождения:
____________________________________________________________________
(юридический адрес)
Извещение о проведении горизонтального мониторинга с выездом по месту нахождения
Республиканское государственное учреждение "Комитет государственных доходов
Министерства финансов Республики Казахстан" (далее – Комитет) в соответствии
с пунктом 9 Правил проведения горизонтального мониторинга, утвержденных
в соответствии со статьей 133 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других
обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс),
уведомляет вас о проведении горизонтального мониторинга с выездом по месту
нахождения налогоплательщика с "____" _______________ _______ года.
К указанной дате в соответствии с пунктом 11 Правил проведения горизонтального
мониторинга вам необходимо обеспечить рабочее место, оснащенное компьютерной
техникой, а также доступ к информационным системам бухгалтерского и (или)
налогового учетов следующих должностных лиц Комитета:
_____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Вы имеете право обжаловать действия (бездействие) должностных лиц органов
государственных доходов вышестоящему органу государственных доходов или в суд
в соответствии с главой 22 Налогового кодекса.
___________ _____________ ____________________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии), печать)
Извещение вручено (отправлено) налогоплательщику:
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица Комитета,
вручившего извещение, подпись, дата)
Извещение получено:
_____________________________________________________________________
(наименование налогоплательщика, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
должностного лица налогоплательщика, дата получения)
Приложение 4 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
- Министр финансов
Республики Казахстан
от 23 октября 2023 года № 1119
Приложение 2
к Правилам проведения
горизонтального мониторинга
форма
Наименование налогоплательщика:
____________________________________________________________________
Бизнес-идентификационный номер:
____________________________________________________________________
Адрес места нахождения:
____________________________________________________________________
(юридический адрес)
Запрос документов и пояснений в рамках горизонтального мониторинга
В соответствии с пунктом 16 Правил проведения горизонтального мониторинга,
утвержденных в соответствии со статьей 133 Кодекса Республики Казахстан
"О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), в срок
до "____"________ _____ года в целях проведения горизонтального мониторинга
прошу представить следующие документы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
А также пояснения по следующим вопросам:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
При этом систематическое (более двух раз в течение календарного года)
непредставление в ходе проведения горизонтального мониторинга документов
(информации) налогоплательщика, связанных с исчислением (удержанием), уплатой
(перечислением) налогов и других обязательных платежей в бюджет и (или)
письменных пояснений является основанием для расторжения соглашения
о горизонтальном мониторинге.
______________________________ __________________________
________________________________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Запрос вручен (отправлен) налогоплательщику:
___________________________________________ ______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица Комитета,
вручившего извещение, подпись, дата)
Запрос получен:*
__________________________________________________________
(наименование налогоплательщика, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
должностного лица налогоплательщика, дата получения)
* Сведения о получении извещения не заполняются при вручении посредством
электронной почты
Приложение 5 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
- Министр финансов
Республики Казахстан
от 23 октября 2023 года № 1119
Приложение 4
к Правилам проведения
горизонтального мониторинга
форма
Наименование налогоплательщика:
________________________________________________________________
Бизнес-идентификационный номер:
________________________________________________________________
Адрес места нахождения:
________________________________________________________________
(юридический адрес)
Решение по результатам горизонтального мониторинга
"___"________ _____года №___
Республиканское государственное учреждение "Комитет государственных доходов
Министерства финансов Республики", рассмотрев возражения от ____ № _______
на рекомендацию по результатам горизонтального мониторинга от ____- № _____
сообщает следующее.
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(подробное обоснование принимаемого решения)
В случае несогласия с решением по результатам горизонтального мониторинга Вы
в соответствии с главой 22 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других
обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) вправе обжаловать его
вышестоящему налоговому органу или в суд.
____________ _______________ ____________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии), печать)
Решение вручено (отправлено) налогоплательщику:
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, вручившего
извещение, подпись, дата)
Решение получено:
________________________________________________________________
(наименование налогоплательщика, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
должностного лица налогоплательщика, дата получения)
Приложение 6 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
- Министр финансов
Республики Казахстан
от 23 октября 2023 года № 1119
Приложение 5
к Правилам проведения
горизонтального мониторинга
форма
Уведомление по результатам горизонтального мониторинга
Республиканское государственное учреждение "Комитет государственных доходов
Министерства финансов Республики Казахстан" (далее – Комитет) соответствии
со статьей 114 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных
платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и на основании
решения по результатам горизонтального мониторинга
от "___" ________________ ______ года №_____ уведомляет
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(полное наименование налогоплательщика (налогового агента)
бизнес-идентификационный номер:_________________________ о:

1) есептелген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер сомасы және өсімпұл:
теңге
р/с №
Бюджеттік сыныптама коды
Бюджеттік сыныптама кодының атауы
Төлем, салық сомасы
Өсімпұл сомасы
Соманың барлығы
БАРЛЫҒЫ
2) есептелген әлеуметтік төлемдер сомасы және өсімпұл:
теңге
р/с №
Бюджеттік сыныптама коды
Бюджеттік сыныптама кодының атауы
Төлем, жарна немесе аударулар сомасы
Өсімпұл сомасы
Соманың барлығы
БАРЛЫҒЫ
3) азайтылған залал сомасы:
теңге
Залал сомасы
Салық кодексінің 115-бабының 5-тармағына сәйкес Сізге осы хабарлама табыс етілген күннен кейінгі күннен бастап отыз жұмыс күнінің ішінде "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті __________________________ бойынша
Мемлекеттік кірістер департаментінің (облыс, қала)
_____________________ ауданы бойынша Мемлекеттік кірістер басқармасы" республикалық мемлекеттік мекемесіне _________________ теңге мөлшерінде салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер сомасын және өсімпұлды төлеуі қажет.
"Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті" мемлекеттік мекемесінің
бизнес-сәйкестендіру нөмірі: ______________ № ______________ шотқа
___________ ___________________ ______________________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), мөрі)
Хабарлама салық төлеушіге табыс етілді (жіберілді):
__________________________________________________________________________
(хабарламаны табыс еткен Комитеттің лауазымды тұлғасының тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда), қолы, күні)
Хабарлама алынды:
__________________________________________________________________________
(салық төлеушінің атауы, салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда),
алған күні)

1) начисленной сумме налогов и других обязательных платежей в бюджет и пени:
тенге
№ п/п
Код бюджетной классификации
Наименование кода бюджетной классификации
Сумма платежа, налога
Сумма пени
Итого сумма
Итого:
2) начисленной сумме социальных платежей и пени:
тенге
№ п/п
Код бюджетной классификации
Наименование кода бюджетной классификации
Сумма платежа, взноса или отчислений
Сумма пени
Итого сумма
Итого:
3) сумме уменьшенного убытка:
тенге
Сумма убытка
В соответствии с пунктом 5 статьи 115 Налогового кодекса, Вам необходимо
в течение тридцати рабочих дней со дня, следующего за днем вручения настоящего
уведомления, уплатить сумму налогов и других обязательных платежей в бюджет
и пени в размере _________________тенге в республиканское государственное
учреждение "Управление государственных доходов по _________________ району
Департамента государственных доходов по _________________________________
Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан"
бизнес идентификационный номер: _________________ на счет №______________
в государственное учреждение "Комитет казначейства Министерства финансов
Республики Казахстан"
______________________ __________________ ______________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии, печать)
Уведомление вручено (отправлено) налогоплательщику:
________________________________________________ _______________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица Комитета,
вручившего извещение, подпись, дата)
Уведомление получено:
________________________________________________________________________
(наименование налогоплательщика, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
должностного лица налогоплательщика, дата получения)