"Кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № 151, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № 125 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № 1223 бірлескен қаулысы мен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2023 жылғы 26 қыркүйектегі № 73, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 26 қыркүйектегі № 73 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2023 жылғы 2 қазандағы № 1042 бірлескен қаулысы мен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 6 қазанда № 33514 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 26 қыркүйектегі № 58, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2025 жылғы 29 қыркүйектегі № 60 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 29 қыркүйектегі № 545 бірлескен қаулылары мен бұйрығымен.
Ескерту. Бірлескен қаулылар мен бұйрықтың күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2025 № 58, ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 29.09.2025 № 60 және ҚР Қаржы министрінің 29.09.2025 № 545 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен қаулылары мен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қаржы министрі БҰЙЫРАДЫ:
1. "Кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № 151, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № 125 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № 1223 бірлескен қаулысы мен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21885 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының кодексінің (Салық кодексі) 24-бабы бірінші бөлігінің 20) тармақшасына, "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 10-2) тармақшасына, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-5-бабы екінші бөлігінің 18-1) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ, Қазақстан Республикасы Қаржы министрі БҰЙЫРАДЫ:";
көрсетілген бірлескен қаулылармен және бұйрықпен бекітілген Кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в совместные постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № 151, Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 22 декабря 2020 года № 125 и приказ Министра финансов Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № 1223 "Об утверждении Правил снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов"
Совместные постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 сентября 2023 года № 73, Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 26 сентября 2023 года № 73 и приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 2 октября 2023 года № 1042. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 октября 2023 года № 33514. Утратило силу совместным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 сентября 2025 года № 58, Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 29 сентября 2025 года № 60 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 29 сентября 2025 года № 545
Сноска. Утратило силу совместным постановлением Правления Национального Банка РК от 26.09.2025 № 58, Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 29.09.2025 № 60 и приказом Министра финансов РК от 29.09.2025 № 545 (вводится в действие с 01.01.2026).
Правление Национального Банка Республики Казахстан, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЮТ, Заместитель Премьер-Министра – Министр финансов Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕТ:
1. Внести в совместные постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № 151, Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 22 декабря 2020 года № 125 и приказ Министра финансов Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № 1223 "Об утверждении Правил снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21885) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 20) части первой статьи 24 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), подпунктом 10-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 18-1) части второй статьи 6-5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЮТ, Министр финансов Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕТ:";
в Правилах снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов, утвержденных указанными совместными постановлениями и приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі), "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" (бұдан әрі – Ұлттық Банк туралы заң), "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу тәртібін, оның ішінде кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан белгіленген шекті мөлшерлерден артық қолма-қол ақшаны алу шарттарын, кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны нысанын, тізбесі мен ұсыну мерзімдерін қоса алғанда, белгіленген шекті мөлшерден артық алу туралы мәліметтер мен ақпаратты мемлекеттік кіріс органына және уәкілетті органға ұсыну тәртібін айқындайды.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Кәсіпкерлік субъектілері банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алуды Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19680 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 29 қарашадағы № 231 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктерде, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарында, Ұлттық пошта операторында және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларда кассалық операцияларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру қағидаларына сәйкес екінші деңгейдегі банктерге, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарына және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға (бұдан әрі – банктер) берілген банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алуға арналған өтінімдер негізінде жүзеге асырады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Банк кәсіпкерлік субъектісі банктік шоттан қолма-қол ақшаны алуға арналған өтінімді берген күннен кейінгі жұмыс күні Астана қаласының уақыты бойынша сағат 10:00-ден кешіктірілмейтін мерзімде мемлекеттік кірістер органына қағаз тасымалдағышта және (немесе) электрондық түрде банктік шоттан қолма-қол ақшаны алу мақсатын растайтын құжаттарды, мемлекеттік кірістер органына, оның ішінде осы Қағидалардың 14 және 15-тармақтарына сәйкес мемлекеттік кірістер органы мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің арасында мәліметтермен және (немесе) құжаттармен алмасуды жүзеге асыру мақсаты үшін мәліметтерді және (немесе) құжаттарды беруге келісімін және банктік шоттан қолма-қол ақшаны алуға өтінім берген кәсіпкерлік субъектісінің сәйкестендіру нөмірі мен кәсіпкерлік субъектісінің уәкілетті өкілінің жеке сәйкестендіру нөмірі қамтылатын өтінімді жібереді.";
қосымша осы бірлескен қаулылар мен бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.

"1. Настоящие Правила снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс), Законами Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" (далее – Закон о Национальном Банке), "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и "О государственной статистике" и определяют порядок снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов, в том числе условия снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов сверх установленных предельных размеров, порядок представления в орган государственных доходов и уполномоченный орган сведений и информации о снятии субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов сверх установленных предельных размеров, включая форму, перечень и сроки их представления.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Субъектами предпринимательства снятие наличных денег с банковских счетов осуществляется на основании заявок на снятие наличных денег с банковских счетов, поданных в банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, (далее – банки) в соответствии с Правилами осуществления кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках второго уровня, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, Национальном операторе почты и юридических лицах, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2019 года № 231, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19680.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Банк в срок не позднее 10:00 часов по времени города Астана рабочего дня, следующего за днем подачи субъектом предпринимательства заявки на снятие наличных денег с банковского счета, направляет в орган государственных доходов на бумажном носителе и (или) в электронном виде документы, подтверждающие цель снятия наличных денег с банковского счета, согласие на передачу сведений и (или) документов в орган государственных доходов, в том числе для целей осуществления обмена сведениями и (или) документами между органом государственных доходов и Национальным Банком Республики Казахстан в соответствии с пунктами 14 и 15 настоящих Правил, и заявку, которая содержит идентификационный номер субъекта предпринимательства и индивидуальный идентификационный номер уполномоченного представителя субъекта предпринимательства, подавшего заявку на снятие наличных денег с банковского счета.";
приложение изложить в редакции согласно приложению к настоящим совместным постановлениям и приказу.

2. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қолма-қол ақша айналысы департаменті (А.С. Адибаев) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментімен (Н.Қ. Қосбаев) бірлесіп осы бірлескен қаулыларды және бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен қаулыларды және бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бірлескен қаулылар және бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен қаулылардың және бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.В. Вагаповқа, Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министрі Е.Е. Біржановқа, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының орынбасары Н.А. Әбдірахмановқа жүктелсін.
4. Осы бірлескен қаулылар және бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қаржы министрі
__________Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің Төрағасы
__________М. Абылкасымова
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
__________Т. Сулейменов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау жəне
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Қаржы министрі
2023 жылғы 2 қазандағы
№ 1042,
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2023 жылғы 26 қыркүйектегі
№ 73 мен
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2023 жылғы 26 қыркүйектегі
№ 73 бірлескен
қаулылары мен бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 желтоқсандағы
№ 151,
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
Басқармасының
2020 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 125 және
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 1223 бірлескен
қаулысы мен бұйрығымен
бекітілген Кәсіпкерлік
субъектілерінің банктік
шоттардан қолма-қол ақшаны
алу қағидаларына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны: www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Кәсіпкерлік субъектілері күнтізбелік ай ішінде банктік шоттардан жиынтығында 10 000 000 (он миллион) теңгеден артық сомаға қолма-қол ақшаны алуды жүзеге асырған соманың мөлшері туралы мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексі: СНД_СП_1
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "__" __________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың он бесінен кешіктірмей
Нысан
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның бизнес-сәйкестендіру нөмірі: __________________
мың теңге
№№
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның клиенті туралы ақпарат
Есепті айда қолма-қол ақшаны алу сомасы
Қолма-қол ақшаны алудың жиынтық сомасы
Оның ішінде қолма-қол шетел валютасы
Оның ішінде өңірлер бойынша
Бизнес сәйкестендіру нөмірі/ Жеке сәйкестендіру нөмірі
Атауы
Кәсіпкерлік субъектісінің коды
Экономикалық қызметтің жалпы сыныптауышының коды
Банктік шоттан қолма-қол ақшаны алу сомасының шекті мөлшері
Астана қаласы
Алматы қаласы
Шымкент қаласы
Ақмола облысы
Ақтөбе облысы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
кестенің жалғасы
Есепті айда қолма-қол ақшаны алу сомасы
Оның ішінде өңірлер бойынша
Алматы облысы
Атырау облысы
Шығыс Қазақстан облысы
Жамбыл облысы
Батыс Қазақстан облысы
Қарағанды облысы
Қостанай облысы
14
15
16
17
18
19
20
Кестенің жалғасы
Есепті айда қолма-қол ақшаны алу сомасы
Оның ішінде өңірлер бойынша
Қызылорда облысы
Маңғыстау облысы
Павлодар облысы
Солтүстік Қазақстан облысы
Түркістан облысы
Абай облысы
Жетісу облысы
Ұлытау облысы
21
22
23
24
25
26
27
28
Атауы ________________ Мекенжайы _______________________________
Телефоны _______________________________________________________
Электрондық поштасының мекенжайы ______________________________
Орындаушы _______________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) телефоны
Бас бухгалтер немесе нысанға қол қоюға уәкілетті адам
__________________________________________ _____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Кәсіпкерлік субъектілері
күнтізбелік ай ішінде банктік
шоттардан жиынтығында
10 000 000 (он миллион)
теңгеден артық сомаға
қолма-қол ақшаны алуды
жүзеге асырған соманың
мөлшері туралы
мәліметтер нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Кәсіпкерлік субъектілері күнтізбелік ай ішінде банктік шоттардан жиынтығында 10 000 000 (он миллион) теңгеден артық сомаға қолма-қол ақшаны алуды жүзеге асырған соманың мөлшері туралы мәліметтер (индексі – СНД_СП_1, кезеңділігі – ай сайын) 1-тарау. Жалпы ережелер

2. Департаменту наличного денежного обращения Национального Банка Республики Казахстан (Адибаев А.С.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом Национального Банка Республики Казахстан (Косбаев Н.К.) государственную регистрацию настоящих совместных постановлений и приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящих совместных постановлений и приказа на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после их официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящих совместных постановлений и приказа представление в Юридический департамент Национального Банка Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящих совместных постановлений и приказа возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Вагапова Д.В., Вице-министра финансов Республики Казахстан Биржанова Е.Е. и заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка Абдрахманова Н.А.
4. Настоящие совместные постановления и приказ вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
- Министр финансов
Республики Казахстан
__________ Е. Жамаубаев
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
__________ М. Абылкасымова
Председатель Национального Банка
Республики Казахстан
__________ Т. Сулейменов
СОГЛАСОВАНО
Бюро национальной статистики
Агентство по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение
к совместным постановлениям
и приказу
Заместитель Премьер-Министра
- Министр финансов
Республики Казахстан
от 2 октября 2023 года № 1042,
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 26 сентября 2023 года № 73
и Председатель Национального Банка
Республики Казахстан
от 26 сентября 2023 года № 73
Приложение
к Правилам снятия субъектами
предпринимательства наличных
денег с банковских счетов,
утвержденным совместными
постановлениями Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 декабря 2020 года № 151,
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 22 декабря 2020 года № 125
и приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 декабря 2020 года № 1223
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения о размерах сумм снятия наличных денег с банковских счетов на сумму более 10 000 000 (десяти миллионов) тенге в совокупности, осуществленных в течение календарного месяца субъектами предпринимательства
Индекс формы административных данных: СНД_СП_1
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ___________ 20 __ года
Круг лиц, представляющих информацию: банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций
Срок представления формы административных данных: ежемесячно, не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Бизнес-идентификационный номер банка второго уровня, филиала банка-нерезидента
Республики Казахстан и организации, осуществляющей отдельные виды банковских
операций: ____________________________________
тысяч тенге
№№
Информация о клиенте банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций
Сумма снятия наличных денег за отчетный месяц
Итоговая сумма снятия наличных денег
В том числе наличная иностранная валюта
В том числе по регионам
Бизнес-идентификационный номер/Индивидуальный идентификационный номер
Наименование
Код субъекта предпринимательства
Код общего классификатора экономической деятельности
Предельный размер сумм снятия наличных денег с банковского счета
город Астана
город Алматы
город Шымкент
Акмолинская область
Актюбинская область
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
продолжение таблицы
Сумма снятия наличных денег за отчетный месяц
В том числе по регионам
Алматинская область
Атырауская область
Восточно-Казахстанская область
Жамбылская область
Западно-Казахстанская область
Карагандинская область
Костанайская область
Кызылординская область
14
15
16
17
18
19
20
21
Продолжение таблицы
Сумма снятия наличных денег за отчетный месяц
В том числе по регионам
Мангистауская область
Павлодарская область
Северо-Казахстанская область
Туркестанская область
Область Абай
Область Жетісу
Область Ұлытау
22
23
24
25
26
27
28
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель ______________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) телефон
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание формы
________________________________________ ____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20 __ года
Приложение
к форме Сведений о размерах
сумм снятия наличных денег
с банковских счетов на сумму
более 10 000 000
(десяти миллионов) тенге
в совокупности, осуществленных
в течение календарного месяца
субъектами предпринимательства
Пояснение по заполнению формы административных данных
Сведения о размерах сумм снятия наличных денег с банковских счетов на сумму более 10 000 000 (десяти миллионов) тенге в совокупности, осуществленных в течение календарного месяца субъектами предпринимательства
(индекс – СНД_СП_1, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Кәсіпкерлік субъектілері күнтізбелік ай ішінде банктік шоттардан жиынтығында 10 000 000 (он миллион) теңгеден артық сомаға қолма-қол ақшаны алуды жүзеге асырған соманың мөлшері туралы мәліметтер" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Ұлттық Банк туралы заң) 15-бабы екінші бөлігінің 69) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрі – банктер) әр айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
4. Нысанға бас бухгалтер немесе Нысанға қол қоюға уәкілетті адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
6. Нысанда кәсіпкерлік субъектілерінің, оның ішінде өңірлер бойынша күнтізбелік ай ішінде банктік шоттардан жиынтығында 10 000 000 (он миллион) теңгеден артық сомаға қолма-қол ақшаны алуды жүзеге асырған соманың мөлшері туралы ақпарат қамтылады.
7. Егер тиісті көрсеткішке Түсіндірмеде өзгеше көрсетілмесе, барлық көрсеткіштер толтыру үшін міндетті болып табылады.
8. 1-бағанда ол туралы ақпарат Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсынылатын, күнтізбелік ай ішінде банктік шоттардан жалпы сомасы 10 000 000 (он миллион) теңгеден асатын қолма-қол ақшаны алуды жүзеге асырған кәсіпкерлік субъектілерінің операциялары бойынша хабарламаның реттік сандық нөмірі көрсетіледі. Операцияның реттік нөмірі сандық форматтағы "1" нөмірінен бастап, өсу ретімен қалыптастырылады.
9. 2-бағанда күнтізбелік ай ішінде банктік шоттардан жалпы сомасы 10 000 000 (он миллион) теңгеден асатын қолма-қол ақшаны алуды жүзеге асырған кәсіпкерлік субъектісінің бизнес сәйкестендіру нөмірі (жеке сәйкестендіру нөмірі) көрсетіледі.
Кәсіпкерлік субъектісінің оқшауланған бөлімшесі (филиал, өкілдік) банктік шоттан қолма-қол ақшаны алуға өтінім берген жағдайда, оның бас бөлімшесінің бизнес сәйкестендіру нөмірі (жеке сәйкестендіру нөмірі) көрсетіледі.
10. 3-бағанда күнтізбелік ай ішінде банктік шоттардан жалпы сомасы 10 000 000 (он миллион) теңгеден асатын қолма-қол ақшаны алуды жүзеге асырған кәсіпкерлік субъектісінің атауы көрсетіледі.
Кәсіпкерлік субъектісінің оқшауланған бөлімшесі (филиал, өкілдік) банктік шоттан қолма-қол ақшаны алуға өтінім берген жағдайда, оның бас бөлімшесінің атауы көрсетіледі.

1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Сведения о размерах сумм снятия наличных денег с банковских счетов на сумму более 10 000 000 (десяти миллионов) тенге в совокупности, осуществленных в течение календарного месяца субъектами предпринимательства" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 69) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" (далее – Закон о Национальном Банке).
3. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (далее – банки), по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге.
4. Форма подписывается главным бухгалтером или лицом, уполномоченным на подписание Формы.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма заполняется на казахском или русском языках.
6. Форма содержит информацию о размерах сумм снятия наличных денег с банковских счетов на сумму более 10 000 000 (десяти миллионов) тенге в совокупности, осуществленных в течение календарного месяца субъектами предпринимательства, в том числе в разрезе регионов.
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, если иное не оговорено в Пояснении к соответствующему показателю.
8. В графе 1 указывается порядковый числовой номер сообщения по операциям субъектов предпринимательства, осуществивших снятие наличных денег с банковских счетов на общую сумму, превысившую 10 000 000 (десять миллионов) тенге в течение календарного месяца, информация о которой представляется в Национальный Банк Республики Казахстан. Порядковый номер операции, формируется в порядке возрастания, начиная с номера "1" в числовом формате.
9. В графе 2 указывается бизнес-идентификационный номер (индивидуальный идентификационный номер) субъекта предпринимательства, осуществившего снятие наличных денег с банковских счетов на общую сумму, превысившую 10 000 000 (десять миллионов) тенге в течение календарного месяца.
В случае подачи заявки на снятие наличных денег с банковского счета обособленным подразделением субъекта предпринимательства (филиал, представительство), указывается бизнес-идентификационный номер (индивидуальный идентификационный номер) его головного подразделения.
10. В графе 3 указывается наименование субъекта предпринимательства, осуществившего снятие наличных денег с банковских счетов на общую сумму, превысившую 10 000 000 (десять миллионов) тенге в течение календарного месяца.
В случае подачи заявки на снятие наличных денег с банковского счета обособленным подразделением субъекта предпринимательства (филиал, представительство), указывается наименование его головного подразделения.

11. 4-бағанда күнтізбелік ай ішінде банктік шоттардан жалпы сомасы 10 000 000 (он миллион) теңгеден асатын қолма-қол ақшаны алуды жүзеге асырған кәсіпкерлік субъектісінің коды көрсетіледі:
01 коды шағын кәсіпкерлік субъектілеріне, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларға беріледі;
04 коды орта кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларға беріледі;
07 коды ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларға беріледі;
02 коды шағын кәсіпкерлік субъектілеріне, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілеріне жататын дара кәсіпкерлерге беріледі;
05 коды орта кәсіпкерлік субъектілеріне жататын дара кәсіпкерлерге беріледі;
08 коды ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жататын дара кәсіпкерлерге беріледі.
12. 5-бағанда күнтізбелік ай ішінде банктік шоттардан жалпы сомасы 10 000 000 (он миллион) теңгеден асатын қолма-қол ақшаны алуды жүзеге асырған кәсіпкерлік субъектісінің экономикалық қызметтің жалпы сыныптауышының коды көрсетіледі.
13. 6-бағанда "Кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу сомасының шекті мөлшерін, сондай-ақ банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу жөніндегі талап қолданылмайтын кәсіпкерлік субъектілерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № 150 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 23 желтоқсандағы № 95 бірлескен қаулысы мен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21901 болып тіркелген) сәйкес кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу сомасының шекті мөлшері көрсетіледі.
14. 7-бағанда қолма-қол шетел валютасын (банктің операция жүргізілген күнгі нарықтық бағамы бойынша теңгедегі баламасы), кәсіпкерлік субъектісі корпоративтік төлем карточкаларын пайдалана отырып алған қолма-қол ақшаны қоса алғанда, оның ішінде кәсіпкерлік субъектісінің оқшауланған бөлімшелерін (филиал, өкілдік) ескере отырып, күнтізбелік ай ішінде банктік шоттардан жалпы сомасы 10 000 000 (он миллион) теңгеден асатын қолма-қол ақшаны алуды жүзеге асырған кәсіпкерлік субъектісінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алуының жалпы нақты сомасы көрсетіледі. Осы бағанның сомасы 9-25-бағандардың сомасына тең болуға тиіс.
15. 8-бағанда күнтізбелік ай ішінде банктік шоттардан жалпы сомасы 10 000 000 (он миллион) теңгеден асатын қолма-қол ақшаны алуды жүзеге асырған кәсіпкерлік субъектісінің, оның ішінде кәсіпкерлік субъектісінің оқшауланған бөлімшелерін (филиал, өкілдік) ескере отырып банктік шоттардан қолма-қол шетел валютасын (банктің операция жүргізілген күнгі нарықтық бағамы бойынша теңгедегі баламасы) алуының нақты сомасы көрсетіледі.

11. В графе 4 указывается код субъекта предпринимательства, осуществившего снятие наличных денег с банковских счетов на общую сумму, превысившую 10 000 000 (десять миллионов) тенге в течение календарного месяца:
код 01 присваивается юридическим лицам, относящимся к субъектам малого предпринимательства, в том числе к субъектам микропредпринимательства;
код 04 присваивается юридическим лицам, относящимся к субъектам среднего предпринимательства;
код 07 присваивается юридическим лицам, относящимся к субъектам крупного предпринимательства;
код 02 присваивается индивидуальным предпринимателям, относящимся к субъектам малого предпринимательства, в том числе к субъектам микропредпринимательства;
код 05 присваивается индивидуальным предпринимателям, относящимся к субъектам среднего предпринимательства;
код 08 присваивается индивидуальным предпринимателям, относящимся к субъектам крупного предпринимательства.
12. В графе 5 указывается код общего классификатора экономической деятельности субъекта предпринимательства, осуществившего снятие наличных денег с банковских счетов на общую сумму, превысившую 10 000 000 (десять миллионов) тенге в течение календарного месяца.
13. В графе 6 указывается предельный размер сумм снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов в соответствии с совместными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № 150 и приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 23 декабря 2020 года № 95 "Об утверждении предельных размеров сумм снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов, а также субъектов предпринимательства, на которые не распространяется требование по снятию наличных денег с банковских счетов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21901).
14. В графе 7 указывается общая фактическая сумма снятия наличных денег с банковских счетов субъекта предпринимательства, осуществившего снятие наличных денег с банковских счетов на общую сумму, превысившую 10 000 000 (десять миллионов) тенге в течение календарного месяца, включая наличную иностранную валюту (эквивалент в тенге по рыночному курсу банка на день проведения операции), наличные деньги, полученные субъектом предпринимательства с использованием корпоративных платежных карточек, в том числе с учетом обособленных подразделений субъекта предпринимательства (филиал, представительство). Сумма данной графы должна равняться сумме граф 9-25.
15. В графе 8 указывается фактическая сумма снятия наличной иностранной валюты (эквивалент в тенге по рыночному курсу банка на день проведения операции) с банковских счетов субъекта предпринимательства, осуществившего снятие наличных денег с банковских счетов на общую сумму, превысившую 10 000 000 (десять миллионов) тенге в течение календарного месяца, в том числе с учетом обособленных подразделений субъекта предпринимательства (филиал, представительство).

16. 9-25-бағандарда қолма-қол шетел валютасын (банктің операция жүргізілген күнгі нарықтық бағамы бойынша теңгедегі баламасы), кәсіпкерлік субъектісі корпоративтік төлем карточкаларын пайдалана отырып алған қолма-қол ақшаны қоса алғанда, оның ішінде өңірлер бөлігінде кәсіпкерлік субъектісінің оқшауланған бөлімшелерін (филиал, өкілдік) ескере отырып, күнтізбелік ай ішінде банктік шоттардан жалпы сомасы 10 000 000 (он миллион) теңгеден асатын қолма-қол ақшаны алуды жүзеге асырған кәсіпкерлік субъектісінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алуының нақты сомасы көрсетіледі.

16. В графах 9-25 указываются фактические суммы снятия наличных денег с банковских счетов субъекта предпринимательства, осуществившего снятие наличных денег с банковских счетов на общую сумму, превысившую 10 000 000 (десять миллионов) тенге в течение календарного месяца, включая наличную иностранную валюту (эквивалент в тенге по рыночному курсу банка на день проведения операции), наличные деньги, полученные субъектом предпринимательства с использованием корпоративных платежных карточек, в том числе с учетом обособленных подразделений субъекта предпринимательства (филиал, представительство), в разрезе регионов.