Жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында Қазақстан Республикасының аумағындағы әскери-көліктік міндеттілік қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 31 тамыздағы № 155 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 31 тамызда № 33362 болып тіркелді.
"Жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 7-1-бабының 8-3) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрілгі туралы Ереженің 15-тармағының 264-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында Қазақстан Республикасының аумағындағы әскери-көліктік міндеттілік қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Жұмылдыру дайындығы департаменті белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Куантыров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Соты
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жоғары аудиторлық палатасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржылық мониторинг агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік күзет қызметі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Президентінің Іс басқармасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикаcы
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сыбайлас жемқорлыққа
қарсы іс-қимыл агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикаcы
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикаcы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикаcы
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
2023 жылғы 31 тамыздағы
№ 155 Бұйрығымен
бекітілген
Жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында Қазақстан Республикасының аумағындағы әскери-көліктік міндеттілік қағидалары

Об утверждении Правил военно-транспортной обязанности на территории Республике Казахстан на период мобилизации, военного положения и в военное время
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 августа 2023 года № 155. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 августа 2023 года № 33362.
В соответствии с подпунктом 8-3) статьи 7-1 Закона Республики Казахстан "О мобилизационной подготовке и мобилизации" и подпунктом 264-2) пункта 15 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011 ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила военно-транспортной обязанности на территории Республики Казахстан на период мобилизации, военного положения и в военное время.
2. Департаменту мобилизационной подготовке Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
А. Куантыров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство информации
и общественного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство юстиции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Верховный Суд
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Высшая аудиторская палата
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Служба государственной охраны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по делам государственной службы
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Управление Делами Президента
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по противодействию коррупции
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Национальный Банк
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 31 августа 2023 года № 155
Правила военно-транспортной обязанности на территории Республики Казахстан на период мобилизации, военного положения и в военное время

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңы (бұдан әрі – Заң ) 7-1-бабының 8-3) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрілгі туралы Ереженің 15-тармағының 264-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында жеке және заңды тұлғалардың көлік құралдарын есепке алу, алдын ала дайындау және беру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына, арнаулы мемлекеттік органдарына көлікпен қызметтер көрсету жөніндегі іс-шаралар кешенін дәйекті орындау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) әкімшілік-аумақтық бірліктің жұмылдыру жоспары (бұдан әрі – жұмылдыру жоспары) – жұмылдыру тапсырмасын орындау үшін астана, облыс, республикалық маңызы бар қала, аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдіктерінің іс-шараларды жүзеге асыруының мазмұнын, көлемін, тәртібі мен мерзімдерін айқындайтын құжаттар жиынтығы;
2) әскери-көліктік міндеттілік – жеке және заңды тұлғалардың көлік құралдарын есепке алу, алдын ала дайындау және беру, сондай-ақ көлік қызметтерін көрсету жөніндегі міндеттерді шешуге бағытталған іс-шаралар кешені;
3) жұмылдыру тапсырмасын бөлу есебі (алып қою лимиті) – тиісті жергілікті атқарушы органның қаулысымен бекітілетін жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында заңды және жеке тұлғалардың Қарулы Күштерге, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға, арнаулы мемлекеттік органдарға беруге жататын көлік құралының нақты саны.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізіледі - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.07.2026 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Әскери-көліктік міндеттілік Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарын, арнаулы мемлекеттік органдарын жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында көлік құралдарымен, оның ішінде мотоциклдермен, тракторлармен, тіркемелермен, жол-құрылыс және көтергіш-көлік машиналарымен және механизмдермен (бұдан әрі – көлік құралдары), сондай-ақ жегілетін және жүк артатын көлікпен қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының аумағында белгіленеді. Жеке және заңды тұлғалардың көлік құралдары Қарулы Күштерге, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға, арнаулы мемлекеттік органдарға әскери үлгідегі дара машиналар, партиялар мен автомобиль колонналары құрамында беріледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила военно-транспортной обязанности на территории Республики Казахстан на период мобилизации, военного положения и в военное время (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 8-3) статьи 7-1 Закона Республики Казахстан "О мобилизационной подготовке и мобилизации" (далее – Закон ) и подпунктом 264-2) пункта 15 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011 и определяют порядок последовательного исполнения комплекса мероприятий по учету, заблаговременной подготовке и передаче физическими и юридическими лицами транспортных средств, а также оказанию транспортных услуг на период мобилизации, военного положения и в военное время Вооруженным Силам, другим войскам и воинским формированиям, специальным государственным органам Республики Казахстан.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) мобилизационный план административно-территориальной единицы (далее – мобилизационный план) – совокупность документов, определяющих содержание, объем, порядок и сроки осуществления мероприятий акиматами области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) для выполнения мобилизационного задания;
2) военно-транспортная обязанность – комплекс мероприятий, направленных на решение задач по учету, заблаговременной подготовке и передаче физическими и юридическими лицами транспортных средств, а также оказанию транспортных услуг;
3) расчет распределения мобилизационного задания (лимит изъятия) – конкретное количество транспортных средств, подлежащих передаче юридическими и физическими лицами Вооруженным Силам, другим войскам и воинским формированиям, специальным государственным органам в период мобилизации, военного положения и в военное время утверждаемым постановлением соответствующего местного исполнительного органа.
3. Военно-транспортная обязанность устанавливается на территории Республики Казахстан в целях обеспечения Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных органов Республики Казахстан транспортными средствами, в том числе мотоциклами, тракторами, прицепами, дорожно-строительными и подъемно-транспортными машинами и механизмами (далее ‒ транспортные средства), а также гужевым и вьючным транспортом на период мобилизации, военного положения и в военное время. Транспортные средства физических и юридических лиц передаются Вооруженным Силам, другим войскам и воинским формированиям, специальным государственным органам в составе одиночных машин, партий и автомобильных колонн войскового типа.

4. Заңның 14-бабының 2) тармағында көзделген әскери-көліктік міндеттілік Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына, көлік құралдары бар ұйымдар мен Қазақстан Республикасының азаматтарына, сондай-ақ көлік құралдарының жұмысын қамтамасыз ететін өзге де ұйымдарға қолданылады.
Әскери-көліктік міндеттілік шет мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктері мен консулдық мекемелеріне, артықшылықтары мен иммунитеттері бар шетелдік және халықаралық ұйымдарға, сондай-ақ шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға қолданылмайды.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізіледі - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.07.2026 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша көлік құралдары Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына, арнаулы мемлекеттік органдарына берілмейді.
2-тарау. Қазақстан Республикасы аумағында әскери-көліктік міндеттілікті атқару
6. Әскери-көліктік міндеттілікті жеке және заңды тұлғалар:
1) жұмылдыру, соғыс жағдайы және соғыс уақыты жарияланғанға дейін Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына, арнаулы мемлекеттік органдарына беруге арналған көлік құралдарын мемлекеттік тіркеу, тіркеуден шығару, қайта тіркеу, техникалық пайдалану және көліктік бақылау жөніндегі іс-шараларды жүргізу арқылы;
2) жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына, арнаулы мемлекеттік органдарына жұмылдыру тапсырыстарына сәйкес техникалық жарамды және жүргізуші және шанц құралымен жасақталған көлік құралдарын беру жолымен атқарады.
7. Әуе, теміржол, теңіз, ішкі су көлігін, спорттық кемелерді, жеңіл автомобильдерді (жүріп өту мүмкіндігі жоғары автомобильдерден басқа) және мотороллерлерді қоспағанда, көлік құралдарын мемлекеттік тіркеуді және олардың техникалық байқаудан өтуін есепке алуды жүргізетін уәкілетті органдар жүзеге асыратын мемлекеттік тіркеуді, тіркеуден шығаруды және қайта тіркеуді, сондай-ақ техникалық байқаудан өткізуді орталық атқарушы органдар Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігін хабардар ете отырып, ақпараттық жүйелердің өзара іс-қимылы арқылы жүргізеді.
Ақпараттық жүйелердің өзара іс-қимылы болмаған кезде көлік құралдарын мемлекеттік тіркеуді және техникалық байқаудан өтуді есепке алуды жүзеге асыратын уәкілетті органдар жеке және заңды тұлғалардың көлік құралдарын тіркеу туралы мәліметтерді, сондай-ақ техникалық байқаудан өтуі туралы мәліметтерді осы Қағидаларға 2 және 3-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша ауданның (облыстық маңызы бар қаланың, қаладағы ауданның) жергілікті әскери басқару органдарына жолдайды.

4. Военно-транспортная обязанность, предусмотренная пунктом 2) статьи 14 Закона распространяется на государственные органы Республики Казахстан, организации и граждан, владеющих средствами транспорта, а также на иные организации, обеспечивающие работу средств транспорта.
Военно-транспортная обязанность не распространяется на дипломатические представительства и консульские учреждения иностранных государств, иностранные и международные организации, имеющие привилегии и иммунитеты, а также иностранных граждан и лиц без гражданства.
5. Не подлежат передаче Вооруженным Силам, другим войскам и воинским формированиям, специальным государственным органам Республики Казахстан транспортные средства по перечню согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Глава 2. Исполнение военно-транспортной обязанности на территории Республики Казахстан
6. Военно-транспортная обязанность физическими и юридическими лицами исполняется:
1) до объявления мобилизации, военного положения и военного времени путем проведения мероприятий по государственной регистрации, снятию с регистрации, перерегистрации, технической эксплуатации и транспортному контролю транспортных средств, предназначенных к передаче Вооруженным Силам, другим войскам и воинским формированиям, специальным государственным органам Республики Казахстан;
2) при мобилизации, военном положении и в военное время путем передачи Вооруженным Силам, другим войскам и воинским формированиям, специальным государственным органам Республики Казахстан технически исправных и укомплектованных водительским и шанцевым инструментом транспортных средств в соответствии с мобилизационными заказами.
7. Государственная регистрация, снятие с регистрации и перерегистрация транспортных средств, а также прохождение технического осмотра, за исключением воздушного, железнодорожного, морского, внутреннего водного транспорта, спортивных судов, легковых автомобилей (кроме автомобилей повышенной проходимости) и мотороллеров, осуществляемые уполномоченными органами, ведущими их государственную регистрацию и учет прохождения технического осмотра, проводятся с уведомлением Министерства обороны Республики Казахстан центральными исполнительными органами путем взаимодействия информационных систем.
При отсутствии взаимодействия информационных систем уполномоченными органами, осуществляющими государственную регистрацию и учет прохождения технического осмотра транспортных средств по запросу местных органов военного управления района (города областного значения, района в городе) направляются сведения о регистрации транспортных средств, а также сведения о прохождении технического осмотра транспортных средств физических и юридических лиц по формам согласно приложениям 2 и 3 к настоящим Правилам.

8. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына, арнаулы мемлекеттік органдарына заңды тұлғалардың теңгеріміндегі көлік құралы санының жартысынан аспайтын (екі және одан да көп көлік құралы бар болған жағдайда) немесе жеке және заңды тұлғаның көлік құралының бір бірлігі (тек бір көлік құралы бар болған жағдайда) беруге жатады.
9. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына, арнаулы мемлекеттік органдарына берілетін көлік құралының түрлері мен саны:
1) Қазақстан Республикасының жұмылдыру жоспарында;
2) астананың, облыстың, аумағында республикалық маңызы бар қаланың аумағында аудандар (облыстық маңызы бар қалалар, қалалардағы аудандар) бойынша тиісті жергілікті атқарушы органның қаулысымен бекітілетін көлік құралдарын жұмылдыру тапсырысын (алып қою лимитін) бөлу есебімен;
3) "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабына сәйкес аумақтық-салалық қағидат бойынша азаматтық қорғаныс жоспарларын ескере отырып, тиісті жергілікті атқарушы органның қаулысымен бекітілетін көлік құралдарының иелері бойынша ауданның (облыстық маңызы бар қаланың, қаладағы ауданның) аумағында көлік құралдарының жұмылдыру тапсырысын бөлу есебімен айқындалады.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізіледі - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.07.2026 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына, арнаулы мемлекеттік органдарына көлік құралдарын беру үшін мыналар негіз болып табылады:
1) осы Қағидалардың 9-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайда тиісті жергілікті атқарушы органның қаулысы негізінде бір тараптан жергілікті атқарушы орган және екінші тараптан жұмылдыру тапсырысын орындаушы (бұдан әрі – орындаушы) арасында жасалған жұмылдыру тапсырысын орындауға арналған шарт;
2) жергілікті әскери басқару органдары жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында орындаушыға табыс етілетін аудан (облыстық маңызы бар қала, қаладағы аудан) әкімінің көлік құралдарын беруге арналған өкімі (бұдан әрі ‒ әкімнің өкімі).
Бейбіт уақытта жеке тұлғалармен көлік құралдарын беруге шарт жасалмайды.
11. Жұмылдыру тапсырмасын және көлік құралдарына тапсырысты бөлу есебін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың, қаладағы ауданның) жергілікті әскери басқару органдары әзірлейді.
Жұмылдыру тапсырысын бөлу есептерін әзірлеу кезінде көлік құралдарының талап етілетін түрлері болмаған жағдайда оларды ауыстыру жүргізіледі.

8. Передаче в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования, специальные государственные органы Республики Казахстан подлежит не более половины транспортных средств, находящихся на балансе юридических лиц (при наличии двух и более транспортных средств) или одна единица транспортного средства физического и юридического лица (при наличии только одного транспортного средства).
9. Типы и количество транспортных средств, предназначенных для передачи Вооруженным Силам, другим войскам и воинским формированиям, специальным государственным органам Республики Казахстан, определяются:
1) мобилизационным планом Республики Казахстан;
2) расчетом распределения мобилизационного заказа (лимита изъятия) транспортных средств на территории области, города республиканского значения и столицы по районам (городам областного значения, районам в городах), утверждаемым постановлением соответствующего местного исполнительного органа;
3) расчетом распределения мобилизационного заказа транспортных средств на территории района (города областного значения, район в городе) по владельцам транспортных средств, утверждаемым постановлением соответствующего местного исполнительного органа с учетом планов гражданской обороны по территориально-отраслевому принципу в соответствии со статьей 21 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите".
10. Основаниями для передачи транспортных средств Вооруженным Силам, другим войскам и воинским формированиям, специальным государственным органам Республики Казахстан являются:
1) договор на выполнение мобилизационного заказа, заключенный между местным исполнительным органом, с одной стороны, и исполнителем мобилизационного заказа, с другой стороны (далее ‒ исполнитель), на основании постановления соответствующего местного исполнительного органа в случае, предусмотренном подпунктом 3) пункта 9 настоящих Правил;
2) распоряжение акима района (города областного значения, района в городе) на передачу транспортных средств (далее ‒ распоряжение акима), которое вручается исполнителю в период мобилизации, военного положения и в военное время местными органами военного управления.
В мирное время договоры с физическими лицами на передачу транспортных средств не заключаются.
11. Расчет распределения мобилизационного задания и заказа транспортных средств разрабатывается местными органами военного управления района (города областного значения, района в городе).
При разработке расчетов распределения мобилизационного заказа, в случае отсутствия требуемых типов транспортных средств производится их замена.

12. Жұмылдыру тапсырыстарын орындауға шарттар жасасу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Жұмылдыру тапсырысын орындауға арналған шартқа қосымша осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
Жұмылдыру тапсырыстарын орындауға арналған шарттарды нақтылау жарты жылда кемінде бір рет жүргізіледі.
13. Көлік саласындағы уәкілетті орган, бір тараптан, және екінші тараптан орындаушы арасында жұмылдыру тапсырысын орындауға жасалған шарттар негізінде әуе, теміржол, теңіз және ішкі су көлігі, сондай-ақ оның жұмысын қамтамасыз ететін мүлік уақытша пайдалануға беріледі.
14. Көлік инфрақұрылымының объектілерін, сондай-ақ олардың жұмысын қамтамасыз ететін мүлікті жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары, арнаулы мемлекеттік органдары олардың иелерімен бірлесіп пайдаланады.
15. Автомобиль, жегілетін және жүк артатын көлікті, оның ішінде мотоциклдерді, тракторларды, тіркемелерді, жол-құрылыс және көтергіш-көлік машиналары мен механизмдерді, сондай-ақ олардың жұмысын қамтамасыз ететін мүлікті Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына, арнаулы мемлекеттік органдарына жергілікті атқарушы органдар ауданның (облыстық маңызы бар қаланың, қаладағы ауданның) жергілікті әскери басқару органы арқылы береді.
16. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына, арнаулы мемлекеттік органдарына беруге арналған көлік құралдарын дайындауды орындаушылар (көлік құралдарының иелері) жүзеге асырады, олар мынаны қамтамасыз етеді:
1) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына, арнаулы мемлекеттік органдарына беруге арналған көлік құралдарын техникалық ақаусыз және жасақталған күйде ұстау;
2) қолданыстағы заңнамаға сәйкес көлік құралдарының міндетті техникалық қарап тексеруден өтуі;
3) көлік құралдарын есепке алу және техникалық бақылау жөніндегі техникалық және өзге де құжаттаманы жүргізу.
17. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына, арнаулы мемлекеттік органдарына беруге арналған көлік құралдарына қару-жарақ орнатуды және қажетті қосымша жабдықтауды мемлекеттік органдардың жинақталатын құрылымдық бөлімшелері, әскери бөлімдері (мекемелері) оларды қабылдағаннан кейін жүргізеді.

12. Заключение договоров на выполнение мобилизационных заказов осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение к договору на выполнение мобилизационного заказа составляется по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Уточнение договоров на выполнение мобилизационных заказов проводится не реже одного раза в полугодие.
13. На основании заключенных договоров на выполнение мобилизационного заказа между уполномоченным органом в области транспорта, с одной стороны, и исполнителем, с другой стороны во временное пользование передаются воздушный, железнодорожный, морской и внутренний водный транспорт, а также имущество, обеспечивающее его работу.
14. Объекты транспортной инфраструктуры, а также имущество, обеспечивающее их работу в период мобилизации, военного положения и в военное время, используются Вооруженными Силами, другими войсками и воинскими формированиями, специальными государственными органами Республики Казахстан совместно с их владельцами.
15. Автомобильный, гужевой и вьючный транспорт, в том числе мотоциклы, тракторы, прицепы, дорожно-строительные и подъемно-транспортные машины и механизмы, а также имущество, обеспечивающее их работу, передаются Вооруженным Силам, другим войскам и воинским формированиям, специальным государственным органам Республики Казахстан местными исполнительными органами через местный орган военного управления района (города областного значения, района в городе).
16. Подготовка транспортных средств, предназначенных для передачи Вооруженным Силам, другим войскам и воинским формированиям, специальным государственным органам Республики Казахстан, осуществляется исполнителями (владельцами транспортных средств), которые обеспечивают:
1) содержание в технически исправном и укомплектованном состоянии транспортных средств, предназначенных для передачи в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования, специальные государственные органы Республики Казахстан;
2) прохождение транспортными средствами обязательного технического осмотра в соответствии с действующим законодательством;
3) ведение технической и иной документации по учету и техническому контролю транспортных средств.
17. Установка вооружения и необходимое дооборудование транспортных средств, предназначенных к передаче Вооруженным Силам, другим войскам и воинским формированиям, специальным государственным органам Республики Казахстан, производятся комплектуемыми структурными подразделениями государственных органов, воинскими частями (учреждениями) после их приема.

18. Аудан (облыстық маңызы бар қала, қаладағы аудан) әкімінің көлік құралдарын беруге арналған өкімдерін ауданның (облыстық маңызы бар қала, қаладағы аудан) жергілікті әскери басқару органдары осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әзірлейді.
19. Жұмылдыру, әскери жағдай кезеңінде және соғыс уақытында әкімнің өкімін алған кезде көлік құралдарының иелері жергілікті әскери басқару органдарына жүргізуші және шанц құралдарымен жабдықталған, техникалық паспорттары бар (көлік құралын жасап шығарушы зауыттың пайдалану нұсқаулығына сәйкес арнайы бөлшекке арналған формулярлары бар) және межелі жерге дейін жол жүру есебінен жанармай құйылған техникалық ақаусыз көлік құралдарын береді.
20. Арнаулы автомобильдер мен жылжымалы жөндеу шеберханалары тиісті жабдығымен, құрылғыларымен және құралымен, ал жеке құрамды тасымалдауға арналған жүк автомобильдері отырғыштарымен және оларды бекіту үшін металл бөлшектерімен, сондай-ақ сатылар мен ұзын жима сатылармен бірге беріледі.
21. Жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына, арнаулы мемлекеттік органдарына беруге жоспарланатын көлік құралдарын толық жинақтауға арналған қосалқы бөлшектер мен керек-жарақтарды, арнайы жабдықты жинақтауды, ұстауды осы көлік құралдарын беру жоспарланған әскери бөлімдер (мекемелер) жүзеге асырады.
22. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына, арнаулы мемлекеттік органдарына беруге арналған көлік құралдарын дайындауды бақылау Заңның 19-1 және 19-2 баптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Жұмылдыру, соғыс жағдайы
кезеңінде және соғыс уақытында
Қазақстан Республикасының
аумағындағы әскери-көліктік
міндеттілік қағидаларына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына, арнаулы мемлекеттік органдарына беруге жатпайтын көлік құралдарының
тізбесі
1. Пошта көлік құралдары
2. Инкассаторлық көлік құралдары
3. Ветеринариялық көмек көлік құралдары
4. Сүт тасымалдауға арналған мамандандырылған көлік құралдары
5. Трамвай-троллейбус шаруашылықтарының қалалық электр көлігі және техникалық көмек көлік құралдары

18. Распоряжения акима района (города областного значения, района в городе) на передачу транспортных средств разрабатываются местными органами военного управления района (города областного значения, района в городе) по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
19. При получении в период мобилизации, военного положения и в военное время распоряжения акима владельцы транспортных средств, передают местным органам военного управления технически исправные транспортные средства, укомплектованные водительским и шанцевым инструментом, с техническими паспортами (формулярами на специальную часть, в соответствии с эксплуатационной инструкцией завода-изготовителя транспортного средства) и заправленными топливом из расчета следования до пункта назначения.
20. Специальные автомобили и подвижные ремонтные мастерские передаются с положенным оборудованием, приспособлениями и инструментом, а грузовые автомобили, предназначенные для перевозки личного состава, сидениями и металлическими деталями для их крепления, а также лестницами-стремянками.
21. Накопление, содержание запасных частей и приспособлений, специального оборудования, предназначенных для доукомплектования транспортных средств, планируемых к передаче при мобилизации, военном положении и в военное время в Вооруженным Силам, другим войскам и воинским формированиям, специальным государственным органам Республики Казахстан, осуществляются воинскими частями (учреждениями), в которые спланирована передача этих транспортных средств.
22. Контроль за подготовкой транспортных средств, предназначенных для передачи Вооруженным Силам, другим войскам и воинским формированиям, специальным государственным органам Республики Казахстан, осуществляется согласно статьям 19-1 и 19-2 Закона.
Приложение 1 к Правилам
военно-транспортной
обязанности на территории
Республики Казахстан
на период мобилизации,
военного положения
и в военное время
Перечень транспортных средств, не подлежащих передаче Вооруженным Силам,
другим войскам и воинским формированиям,
специальным государственным органам Республики Казахстан
1. Почтовые транспортные средства.
2. Инкассаторские транспортные средства.
3. Транспортные средства ветеринарной помощи.
4. Специализированные транспортные средства для перевозки молока.
5. Городской электрический транспорт и транспортные средства технической помощи трамвайно-троллейбусных хозяйств.

2. Егер көлік құралдарын көрсетілген мекенжай бойынша жеткізу мүмкін болмаса, онда олар мынадай мекенжай бойынша жеткізілуі тиіс: __________________________________
________________________________________________________________________________
(көлік құралдары жеткізілетін екінші мекенжай толық жазылуы тиіс)
Әкімдіктің
мөр орны
Әкім: _____________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Жергілікті әскери басқару органдары мөр орны
Қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлім) бастығы
__________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
20__ жылғы "___" __________
_________
_______________________________________ Кесу сызығы _____________________________
Қолхат
Партия № ________
______________________________________________________________________
(орындаушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (заңды тұлғаның атауы)
Көлік құралдарын беру туралы өкімді 20__ жылғы "___" _________ сағат ______
алдым ________________________________________________________________
(қолы, тегі аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
_____________________

2. При невозможности поставить транспортные средства по указанному адресу,
их надлежит доставить по адресу:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(подробно второй адрес поставки транспортных средств)
Место печати
Акимата
Аким _____________________________
Место печати
Местного органа
военного управления
Начальник местного органа военного управления
__________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
"_____" ________ 20___ года.
Адрес: _____________________________________
Телефон: ___________________________________
____________________________________________
__________________________________________________
Линия отреза ______________________________________
Расписка
Партия № ________ __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (наименование юридического лица)
исполнителя)
Распоряжение на передачу транспортных средств получил
"___" _________ 20__ года в ___ часов
____________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)