Мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің басшы және атқарушы құрамының арақатынасын айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2023 жылғы 29 тамыздағы № 176 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 29 тамызда № 33343 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің басшы және атқарушы құрамының арақатынасын айқындау қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің Мемлекеттік қызметті өткеру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1)  осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2)  осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3)  осы бұйрықты Қазақстан Республикасының орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдардың назарына жеткізуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының мемлекеттік қызмет мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жариялануға жатады және 2024 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
төрағасы
Д. Жазыкбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Президентінің Әкімшілігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің Аппараты
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет
істері агенттігі төрағасы
2023 жылғы 29 тамыздағы
№ 176 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің басшы және атқарушы құрамының арақатынасын айқындау қағидалары
1. Мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің басшы және атқарушы құрамының арақатынасын айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Заңның 5-бабы 2-тармағының 15-1) тармақшасын іске асыру мақсатында әзірленді және мемлекеттік органдардың мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің басшы және атқарушы құрамының арақатынасын айқындау тәртібін белгілейді.
2. Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігін, Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратын, Қазақстан Республикасы Парламенті палаталарының аппараттарын, құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарын, азаматтық қорғау органдарын, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігін, мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің жалпы штат саны 70 бірліктен кем орталық мемлекеттік органдарын, сондай-ақ аудан, қаладағы аудан және облыстық маңызы бар қала әкімінің аппаратын, жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын аудандық атқарушы органдарын, жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын облыстық атқарушы органға есеп беретін және бақылауындағы аудандық, облыстық маңызы бар қаланың атқарушы органын, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратын қоспағанда, мемлекеттік органдар (бұдан әрі – мемлекеттік органдар), осы Қағидалардың негізінде осы мемлекеттік органдарда мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің басшы және атқарушы құрамының арақатынасын айқындайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Об утверждении Правил определения соотношения руководящего и исполнительского состава административных государственных служащих
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 29 августа 2023 года № 176. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 августа 2023 года № 33343.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2024
В соответствии с подпунктом 15-1) пункта 2 статьи 5 Закона "О государственной службе Республики Казахстан",
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила определения соотношения руководящего и исполнительского состава административных государственных служащих (далее – Правила) согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту прохождения государственной службы Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы;
3) доведение настоящего приказа до сведения центральных и местных государственных органов Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, курирующего вопросы государственной службы.
4. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 января 2024 года.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
Д. Жазыкбаев
"СОГЛАСОВАНО"
Администрация Президента
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Аппарат Правительства
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
от 29 августа 2023 года № 176
Правила определения соотношения руководящего и исполнительского состава административных государственных служащих
1. Настоящие Правила определения соотношения руководящего и исполнительского состава административных государственных служащих (далее – Правила) разработаны в целях реализации подпункта 15-1) пункта 2 статьи 5 Закона "О государственной службе Республики Казахстан" и устанавливают порядок определения государственными органами соотношения руководящего и исполнительского состава административных государственных служащих.
2. Государственные органы, за исключением Администрации Президента Республики Казахстан, Аппарата Правительства Республики Казахстан, аппаратов палат Парламента Республики Казахстан, правоохранительных, специальных государственных органов, органов гражданской защиты, Министерства обороны Республики Казахстан, центральных государственных органов с общей штатной численностью административных государственных служащих менее 70 единиц, а также аппаратов акимов районов, районов в городах и городов областного значения, районных исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета, районных исполнительных органов, исполнительных органов городов областного значения, подотчетных и подконтрольных областному исполнительному органу, финансируемому из местного бюджета, аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов (далее – государственные органы), определяют соотношение руководящего и исполнительского состава административных государственных служащих в данных государственных органах на основе настоящих Правил.
Примечание ИЗПИ!

3-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 31.03.2026 № 52 (11.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Мемлекеттік органдар мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелерінің сұрауы бойынша жылына бір реттен артық емес тиісті мемлекеттік органдардың құрылымдары мен штат кестелерін, сондай-ақ олардың қызметшілерінің лауазымдық нұсқаулықтарын олардың осы Қағидаларға сәйкестігіне мониторинг жүргізу үшін, оның ішінде мемлекеттік қызмет персоналы бойынша бірыңғай автоматтандырылған деректер базасы (ақпараттық жүйе) арқылы ұсынады. Мониторинг қорытындысы бойынша немесе тексеру іс-шаралары барысында мемлекеттік органдарға ұсыныстар енгізілуі мүмкін.
4. Мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің басшы және атқарушы құрамының арақатынасын айқындау үшін басшы лауазымдардың шекті саны есептеледі.
5.  Мемлекеттік әкімшілік қызметшілері басшы лауазымдардың тізбесі Қағидаларға қосымшада көрсетілген.
6. Басшы лауазымдардың шекті саны келесі формула бойынша есептеледі:
мұнда:
– басшы лауазымдардың шекті саны;
– мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің жалпы штат саны;
k – мәні мыналарға тең болатын коэффициент:
мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің жалпы штат саны 500 бірліктен асатын орталық мемлекеттік орган, соның ішінде Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік орган, жергілікті атқарушы орган үшін, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссиясы аппараты, облыс, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мәслихат аппараты, облыстық маңызы бар қаланың және аудан мәслихатының аппараттары үшін – 0,3;
мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің жалпы штат саны 500 бірліктен аспайтын орталық мемлекеттік орган, соның ішінде Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік орган, жергілікті атқарушы органдар үшін – 0,35.
7. Басшы лауазымдардың шекті саны орталық мемлекеттік органның, оның ішінде Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органның, оның ведомстволары мен аумақтық бөлімшелерін, жергілікті атқарушы органның – облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімі аппаратын және жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын облыстық атқарушы органдарды, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың атқарушы органдарын, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың Қазақстан халқы Ассамблеясының аппараттарын (хатшылықтарын) ескере отырып мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің жалпы санына қатысты есептеледі.
Мемлекеттік әкімшілік
қызметшілердің басшы және
атқарушы құрамының
арақатынасын айқындау
қағидаларына
қосымша
Мемлекеттік әкімшілік қызметшілері басшы лауазымдардың тізбесі
Санат
Лауазым
"А" корпусы
1-санат
Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы, Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі, Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі, Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі аппараттарының басшылары
Орталық атқарушы органдар аппараттарының басшылары, Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталықтың басшысы
2-санат
Орталық атқарушы органдар комитеттерінің төрағалары, Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы басшысының орынбасарлары
"Б" корпусы
В санаттарының тобы
В-1
Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталық басшысының орынбасарлары
Құрылымдық бөлімшенің басшысы
В-2
Құрылымдық бөлімше басшысының орынбасары
В-3
Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің сектор меңгерушісі
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі, Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігi, Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі басқармасының (қызметтің) басшысы
В-4
Сектор меңгерушісі
С санаттарының тобы
С-1
Орталық атқарушы орган комитеті төрағасының орынбасары
Департамент директоры
Сенімді уәкіл
Халықаралық ұйым жанындағы тұрақты өкілдің орынбасары
Бас консул
Шетелдегі мекеменің кеңесшісі – уәкілі
Баспасөз хатшысы
С-2
Департамент директорының орынбасары
С-3
Басқарма басшысы
Басқарма басшысының орынбасары
Консул – консулдықтың басшысы
С-О-1
Басшы
Кеден басшысы
Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің өкілі
С-О-2
Басшының орынбасары
Кеден басшысының орынбасары
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің Әдеп жөніндегі кеңесі хатшылығының меңгерушісі
С-О-3
Басқарма басшысы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің аумақтық органының басқарма басшысы
Кеден бекетінің басшысы
Аумақтық бөлімнің басшысы – аға сот орындаушысы
С-О-4
Бөлім басшысы
Кеден бекеті басшысының орынбасары
C-R-1
Аудандық аумақтық басқарманың басшысы
Аудандық және оған теңестірілген сот әкімшісінің басшысы
C-R-2
Аудандық аумақтық басқарма басшысының орынбасары
Аудандық және оған теңестірілген сот әкімшісі басшысының орынбасары
C-R-3
Аудандық аумақтық басқарманың бөлім басшысы
D санаттарының тобы
D-1
Мәслихат аппаратының басшысы
Тексеру комиссиясының төрағасы
D-2
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссиялары аппаратының басшысы
Әкім аппараты басшысының орынбасары
Мәслихат аппараты басшысының орынбасары
Тексеру комиссиясының мүшесі
D-3
Құрылымдық бөлімшенің басшысы
D-О-1
Басшы
D-O-2
Басшы орынбасары
Қазақстан халқы Ассамблеясы Хатшылығының меңгерушісі
D-O-3
Бөлім басшысы

Пункт 3 предусматривается в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 31.03.2026 № 52 (вводится в действие с 11.07.2026).
3. Государственные органы по запросу уполномоченного органа по делам государственной службы и его территориальных подразделений не более одного раза в год предоставляют структуры и штатные расписания соответствующих государственных органов, а также должностные инструкции их служащих, для проведения мониторинга их соответствия настоящим Правилам, в том числе посредством единой автоматизированной базы данных (информационной системы) по персоналу государственной службы. По итогам мониторинга либо в ходе проверочных мероприятий в государственные органы могут вноситься предложения.
4. Для определения соотношения руководящего и исполнительского состава административных государственных служащих рассчитывается предельное число руководящих должностей.
5. Перечень руководящих должностей административных государственных служащих указан в приложении к Правилам.
6. Предельное число руководящих должностей рассчитывается по следующей формуле:
где:
– предельное число руководящих должностей;
– общая штатная численность административных государственных служащих;
k – коэффициент, значение которого равняется:
для центрального государственного органа, в том числе государственного органа, непосредственно подчиненного и подотчетного Президенту Республики Казахстан, для местного исполнительного органа, чья общая штатная численность административных государственных служащих превышает 500 единиц, аппарата ревизионной комиссии области, города республиканского значения, столицы, аппарата маслихата области, города республиканского значения, столицы, аппарата маслихата района и города областного значения – 0,3;
для центрального государственного органа, в том числе государственного органа непосредственно подчиненного и подотчетного Президенту Республики Казахстан, для местного исполнительного органа, чья общая штатная численность административных государственных служащих не превышает 500 единиц – 0,35;
7. Предельное число руководящих должностей рассчитывается относительно общей численности административных государственных служащих центрального государственного органа, в том числе государственного органа непосредственно подчиненного и подотчетного Президенту Республики Казахстан с учетом его ведомств и территориальных подразделений, местного исполнительного органа – с учетом аппарата акима области, города республиканского значения, столицы и областных исполнительных органов, исполнительных органов городов республиканского значения, столицы, финансируемых из местного бюджета, аппаратов (секретариатов) Ассамблеи народа Казахстана областей, городов республиканского значения, столицы.
Приложение
к Правилам определения
соотношения руководящего
и исполнительского состава
административных
государственных служащих
Перечень руководящих должностей административных государственных служащих
Категория
Должность
Корпус "А"
Категория 1
Руководители аппаратов Управления делами Президента Республики Казахстан, Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан
Руководители аппаратов центральных исполнительных органов, руководитель Национального центра по правам человека
Категория 2
Председатели комитетов центральных исполнительных органов, заместители руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан
Корпус "Б"
Группа категорий В
В-1
Заместитель руководителя Аппарата Национального центра по правам человека
Руководитель структурного подразделения
В-2
Заместитель руководителя структурного подразделения
В-3
Заведующий сектором Судебной администрации Республики Казахстан
Руководитель управления (службы) Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан, Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан
В-4
Заведующий сектором
Группа категорий С
С-1
Заместитель председателя Комитета центрального исполнительного органа
Директор департамента
Поверенный в делах
Заместитель постоянного представителя при международной организации
Генеральный консул
Советник-посланник загранучреждения
Пресс-секретарь
С-2
Заместитель директора департамента
С-3
Руководитель управления
Заместитель руководителя управления
Консул – руководитель консульства
С-О-1
Руководитель
Руководитель таможни
Представитель Уполномоченного по правам человека в Республике Казахстан
С-О-2
Заместитель руководителя
Заместитель руководителя таможни
Заведующий секретариатом Совета по этике Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы
С-О-3
Руководитель управления
Руководитель управления территориального органа Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы
Руководитель таможенного поста
Руководитель территориального отдела – старший судебный исполнитель
С-О-4
Руководитель отдела
Заместитель руководителя таможенного поста
C-R-1
Руководитель районного территориального управления
Руководитель Администратора районного и приравненного к нему суда
C-R-2
Заместитель руководителя районного территориального управления
Заместитель руководителя Администратора районного и приравненного к нему суда
C-R-3
Руководитель отдела районного территориального управления
Группа категорий D
D-1
Руководитель аппарата маслихата
Председатель ревизионной комиссии
D-2
Руководитель аппарата ревизионных комиссий областей, городов республиканского значения, столицы
Заместитель руководителя аппарата акима
Заместитель руководителя аппарата маслихата
Член ревизионной комиссии
D-3
Руководитель структурного подразделения
D-О-1
Руководитель
D-O-2
Заместитель руководителя
Заведующий Секретариатом Ассамблеи народа Казахстана
D-O-3
Руководитель отдела