Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау бойынша мемлекеттік инспекторларының аудио-, бейнежазба техникалық құрылғыларын пайдалану жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2023 жылғы 22 тамыздағы № 444 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 25 тамызда № 33331 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 227-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1.  Қоса беріліп отырған өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау бойынша мемлекеттік инспекторларының аудио-, бейнежазба техникалық құрылғыларын пайдалану жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
С. Шарипханов
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
2023 жылғы 22 тамыздағы
№ 444 Бұйрығымен
бекітілген
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау бойынша мемлекеттік инспекторларының аудио-, бейнежазба техникалық құрылғыларын пайдалану жөніндегі нұсқаулығы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау бойынша мемлекеттік инспекторларының аудио-, бейнежазба техникалық құрылғыларын пайдалану жөніндегі нұсқаулығы (бұдан әрі – Нұсқаулық) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 227-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау бойынша мемлекеттік инспекторларымен (бұдан әрі – мемлекеттік инспектор) аудио-, бейнежазба техникалық құралдарын пайдалану тәртібін нақтылайды.
2. Бейнетіркеуішті қолданудың құқықтық негізін "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік Кодексі, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы және Қазақстан Республикасының өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілері құрайды.

Об утверждении Инструкции по использованию технических средств аудио-, видеозаписи государственными инспекторами по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 22 августа 2023 года № 444. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 августа 2023 года № 33331.
В соответствии с подпунктом 227-1) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по использованию технических средств аудио-, видеозаписи государственными инспекторами по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности.
2. Комитету промышленной безопасности Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
С. Шарипханов
Утверждена
приказом Министр
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 22 августа 2023 года № 444
Инструкция по использованию технических средств аудио-, видеозаписи государственными инспекторами по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по использованию технических средств аудио-, видеозаписи государственными инспекторами по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 227-1) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 и детализирует порядок использования государственными инспекторами по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности (далее – государственный инспектор) технических средств аудио-, видеозаписи.
2. Правовую основу применения видеорегистратора составляют Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Предпринимательский кодекс Республики Казахстан, Закон Республики Казахстан "О гражданской защите" и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области промышленной безопасности.

3. Бұл Нұсқаулықта келесі ұғымдар қолданылады:
1) бейнетіркеуіш - бұл мемлекеттік инспекторлармен аудио-, бейнежазбаны жүзеге асыруға арналған техникалық құрылғы.
4. Мемлекеттік инспекторлар бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, тексеру және тергеп-тексеруді жүзеге асыру кезінде бейнетіркеуішпен қамтамасыз етіледі.
5. Бейнетіркеуіш айналадағы жайттарды, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) қызметкерлерінің іс-қимылдарын, сондай-ақ мемлекеттік инспекторлардың іс-қимыл процесіндегі өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарының бұзылуын анықтауға сапалы дәлелдемелік базасын жинауды және құқық бұзушылықтың жолын кесу мақсатында аудио-, бейнежазбаны жүзеге асыруға арналған.
6. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің басшысы (бұдан әрі-аумақтық бөлімшенің басшысы) жазбаларды көшіруді, қабылдауды, түсіруді, сақтауды және осы Нұсқаулықтың 12-тармағында көрсетілгендей жазбалардың сақталу мерзімі аяқталғаннан оны жоюды, сондай-ақ жазылған жазбаларды қарауды және талдауды жүргізетін жауапты адамды тағайындайды. Бұл ретте деректерді сақтау серверіне тек жауапты тұлға және аумақтық бөлімшенің басшысы ғана білетін арнайы құпия сөз орнатылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 02.10.2025 № 434 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Ақпараттық деректерді беру, қабылдау және түсіру кезінде жұмыста есепке алу үшін әрбір бейнетіркеуішке түгендеу нөмірі беріледі.
8. Бейнетіркеуіштер жауапты тұлғада сақталады және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, тексеру және тергеп-тексеруді жүзеге асыру кезінде мемлекеттік инспекторларға бейнетіркеуішті беруді және тапсыруды есепке алу журналына (бұдан әрі - журнал) осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес қол қойғызып беріледі.
9. Журнал өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің кеңсесінде тіркелінеді, парақтары нөмірленеді, тігіледі және мөрмен бекітіледі. Журналдың соңғы бетінде жауапты тұлға "Осы журналда нөмірленген, тігілген және мөрмен мөрленген барлығы ___ парақ" деген жазба жасайды. Журналдағы жазба шарикті қаламмен жүргізіледі. Жіберілген қателер дұрыс емес жазуларды сызу және жаңа жазбаны енгізу арқылы түзетіледі, ол туралы түзетуді жүргізген адамның қол қоюы арқылы ескертпе бағанына ескертпе жасалады. Корректормен түзетуге жол берілмейді.

3. В настоящей Инструкции используется следующее понятие:
1) видеорегистратор – это техническое устройство предназначенное для осуществления аудио-, видеозаписи государственными инспекторами.
4. Видеорегистратором обеспечиваются государственные инспектора при осуществлении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, проверки и расследования.
5. Видеорегистратор предназначен для осуществления аудио-, видеозаписи окружающей обстановки, действий работников субъектов (объектов) государственного контроля и надзора в области промышленной безопасности, а также процесса действий государственных инспекторов, с целью обеспечения сбора качественной доказательной базы выявления нарушений требований промышленной безопасности и пресечении правонарушений.
6. Руководитель территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности (далее - руководитель территориального подразделения) назначает ответственное лицо, которое производит копирование, приемку, выгрузку, хранение и удаление записей по истечению сроков хранения, указанных в пункте 12 настоящей Инструкции, а также просмотр и анализ произведенных записей. При этом на сервер хранения данных устанавливается специальный пароль, который знает только ответственное лицо и руководитель территориального подразделения.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 02.10.2025 № 434 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Каждому видеорегистратору присваивается инвентарный номер для учета в работе при выдаче, приемке технического устройство и выгрузке информационных данных.
8. Видеорегистраторы хранятся у ответственного лица и выдаются государственному инспектору перед осуществлением профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, проверки и расследования под роспись в журнале учета выдачи и сдачи видеорегистратора (далее - журнал), согласно приложению 1 к настоящей Инструкции.
9. Журнал регистрируется в канцелярии территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности, листы нумеруются, прошнуровываются и скрепляются печатью. На последней странице журнала ответственным лицом делается запись: "В настоящем журнале пронумеровано, прошнуровано и скреплено печатью ___ листов". Запись в журнале производится шариковой ручкой. Допущенные ошибки исправляются путем зачеркивания неправильной записи и внесения новой записи, о чем делается оговорка в графе примечаний за подписью ответственного лица. Исправление корректором не допускается.

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 02.10.2025 № 434 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, тексеру және тергеп-тексеруді жүзеге асыру кезінде мемлекеттік инспекторлар бейнетіркеуіштің сақталуын қамтамасыз етеді және аяқталу бойынша жауапты адамға тапсырады.
11. Деректерді серверде сақтауды жүктеу бейнетіркеуіштің аккумуляторын қуаттау кезінде автоматты режимде жүргізіледі.
12. Берілген рұқсаттар бойынша рұқсат талаптарына сәйкестік, бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) барумен профилактикалық бақылау, жоспардан тыс тексерулер мен және әкімшілік құқық бұзушылықтар бойынша жазбаларды сақтау мерзімі – 3 жыл.
13. Деректерді сақтау серверіндегі ақпаратқа рұқсат тек жауапты тұлғаға және аумақтық бөлімшенің басшысына ғана беріледі, бұл ретте сақтау серверіндегі деректерге (күні мен уақытты өзгерту) өзгерістер енгізуге тыйым салынады.
14. Дәлелдемелік базасы бар жазбалар қажет болған жағдайда, бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, тексеру және тергеп-тексеру нәтижесінің материалдарымен бірге өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органға және/немесе сотқа жолданады.
2-тарау. Аудио-, бейнежазба тіркеуді жүзеге асыру тәртібі
15. Бейнетіркеуіш бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, тексеру және тергеп-тексеруді жүзеге асыру кезінде мемлекеттік инспектордың іс-қимылына кедергі келтірмей, кеуде тұсына иық буынына жақын бекітіледі.
16. Мемлекеттік инспектордың кеудесіне "Назар аударыңыз! Аудио және бейнежазба жүргізілуде" деген жазуы бар таблица (бейдж) орнатылады.
17. Бейнетіркеуішті қосу бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, тексеру және тергеп-тексеруді жүзеге асыру басталған сәттен бастап, ол аяқталғанға дейін үздіксіз жүргізіледі. Бұл ретте бейнетіркеуішті қосу процесінде мемлекеттік инспектор құрылғы уақытының дәлдігіне көз жеткізеді.
18. Аудио-, бейнежазба тіркеуді жүргізу процесінде мемлекеттік инспектордың да, бақылау және қадағалау субъектінің де (объекті) барлық іс-әрекеттері, оның ішінде бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, тексеру және тергеп-тексеруді жүзеге асыру нәтижелері бойынша материалдар жасау жазылады.
19. Бейнетіркеуіштен қолда бар жазбаны өз бетінше алып тастауға, сондай-ақ бейнетіркеуішті ажыратуға және аудио-, бейнежазба жүргізуге кедергі келтіруге жол берілмейді, жол берілген бұзушылықтар үшін мемлекеттік инспектор Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тәртіптік жауаптылыққа тартылады.

Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 02.10.2025 № 434 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. В период осуществления профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, проверки и расследования государственные инспектора обеспечивают сохранность видеорегистратора и по окончании сдают ответственному лицу.
11. Выгрузка на сервер хранения данных производится в автоматическом режиме во время зарядки аккумулятора видеорегистратора.
12. Срок хранения записей по проверкам на соответствие разрешительным требованиям по выданным разрешениям, профилактическому контролю с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, внеплановым проверкам и административным правонарушениям – 3 года.
13. Допуск к информации на сервере хранения данных представляется только ответственному лицу и руководителю территориального подразделения, при этом не допускается внесение изменений в данные на сервере хранения (изменение даты и времени).
14. Записи с доказательной базой при необходимости направляются с материалами результатов осуществления профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, проверки и расследования в уполномоченный орган в области промышленной безопасности и/или суд.
Глава 2. Порядок осуществления аудио-, видеозаписи
15. Видеорегистратор закрепляется в области груди ближе к плечевому суставу, не создавая помех действиям государственного инспектора при осуществлении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, проверки и расследования.
16. На груди государственного инспектора устанавливается табличка (бейдж) с надписью "Внимание! Ведется аудио и видеозапись".
17. Включение видеорегистратора производится с момента начала осуществления профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, проверки и расследования и ведется непрерывно до ее завершения. При этом в процессе включения видеорегистратора государственный инспектор убеждается в точности установленного времени технического устройства.
18. В процессе ведения аудио-, видеозаписи производится фиксация всех действий, как государственного инспектора, так и субъекта (объекта) контроля и надзора, в том числе составление материалов по результатам осуществления профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, проверки и расследования.
19. Не допускается самовольное удаление имеющейся записи с видеорегистратора, а также отключение видеорегистратора и воспрепятствование ведению аудио-, видеозаписи, за допущенные нарушения государственный инспектор привлекается к дисциплинарной ответственности в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

20. Бейнетіркеуіш істен шыққан кезде мемлекеттік инспектор дереу аумақтық бөлімшенің басшысына және жауапты тұлғаға орын алған ақау жайлы баяндайды және тиісті жазбаны журналға енгізеді.
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, тексеру және тергеп-тексеруді жүзеге асыру кезінде мемлекеттік инспекторлар бейнетіркеуіштің аккумулятор батареяларының қуаты мерзімінен бұрын таусылуын болдырмау үшін оларды алған кезде аккумулятордың қуаттылығын тексереді.
21. Бейнетіркеуіш пен ақпаратты пайдакүнемдік немесе қызметтік жұмыспен байланысты емес өзге де мақсаттарда пайдалануға жол берілмейді.
Өнеркәсіптік қауіпсіздік
саласындағы мемлекеттік
бақылау және қадағалау
бойынша мемлекеттік
инспекторларының
аудио-, бейнежазба
техникалық құрылғыларын
пайдалану жөніндегі
нұсқаулығына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 02.10.2025 № 434 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгі
Мұқабаның алдыңғы жағы
__________________________________________________________________
Бейнетіркеуішті беруді және тапсыруды есепке алу журналы
_________________________________________________________________
(өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық
бөлімшесінің атауы)
20 __ жылғы "___" __________ басталды
20 __ жылғы "___" __________ аяқталды
Мұқабаның ішкі жағы
р\с
Бейнетіркеуіштің түгендеу нөмірі
Бейнетіркеуішті пайдаланушының Т.А.Ә.
Күні және уақыты, алғаны туралы қол қою
Күні және уақыты, тапсырғаны туралы қол қою
Ақпаратты сақтау күні және уақыты
Ескертпе
1.
2
3
4
5
6
7

20. При поломке видеорегистратора государственный инспектор незамедлительно докладывает о произошедшем руководителю территориального подразделения и ответственному лицу, с последующим занесением соответствующей записи в журнал.
Во избежание преждевременной разрядки аккумуляторной батареи видеорегистратора при осуществлении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, проверки и расследования государственные инспектора при их получении проверяют заряд аккумулятора.
21. Не допускается использование видеорегистратора и информации в корыстных или иных целях, не связанных со служебной деятельностью.
Приложение 1 к Инструкции
по использованию технических
средств аудио-, видеозаписи
государственными инспекторами
по государственному контролю
и надзору в области
промышленной безопасности
Форма
Лицевая сторона обложки ______________________________________
Журнал учета выдачи и сдачи видеорегистратора
_____________________________________________________________
(наименование территориального подразделения ведомства
уполномоченного органа в области промышленной безопасности)
Начат "___" _______ 20 __ года
Окончен "___" _______ 20 __ года
Внутренняя сторона обложки
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 02.10.2025 № 434 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Инвентарный номер видеорегистратора
Ф.И.О. пользователя видеорегистратора
Дата и время, роспись о получении
Дата и время, роспись о сдачи
Дата и время выгрузки информации
Примечание
1.