Қайтып оралуға арналған куәлікті ресімдеу, беру, ауыстыру, тапсыру, алып қою және жою қағидаларын және қайтып оралуға арналған куәліктің үлгісі мен оны қорғауға қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің м.а. 2023 жылғы 31 шілдедегі № 11-1-4/407 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 4 тамызда № 33227 болып тіркелді.
"Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1118 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі туралы ереженің 15-тармағы 69) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) Қайтып оралуға арналған куәлікті ресімдеу, беру, ауыстыру, тапсыру, алып қою және жою қағидалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2) қайтып оралуға арналған куәліктің үлгісі мен оны қорғауға қойылатын талаптар осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Консулдық қызмет департаменті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Казақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің
міндетін атқарушы
Қ. Тумыш
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Казақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 31 шілдедегі
№ 11-1-4/407 Бұйрыққа
1-қосымша
Қайтып оралуға арналған куәлікті ресімдеу, беру, ауыстыру, тапсыру, алып қою және жою қағидалары
1. Осы Қайтып оралуға арналған куәлікті ресімдеу, беру, ауыстыру, тапсыру, алып қою және жою қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 27-бабы 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1118 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі туралы ереженің 15-тармағы 69) тармақшасына сәйкес әзірленді және қайтып оралуға арналған куәлікті ресімдеу, беру, ауыстыру, тапсыру, алып қою және жою тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил оформления, выдачи, замены, сдачи, изъятия и уничтожения свидетельства на возвращение и образца свидетельства на возвращение и требований к его защите
Приказ и.о. Министра иностранных дел Республики Казахстан от 31 июля 2023 года № 11-1-4/407. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 августа 2023 года № 33227.
В соответствии с подпунктом 2) статьи 27 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность" и с подпунктом 69) пункта 15 Положения о Министерстве иностранных дел Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1118 ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила оформления, выдачи, замены, сдачи, изъятия и уничтожения свидетельства на возвращение согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) образец свидетельства на возвращение и требований к его защите согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту консульской службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства иностранных дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан сведений о выполнении мероприятий, предусмотренных в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра иностранных дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняюший обязанности
министра иностранных дел
Республики Казахстан
Қ. Тумыш
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Исполняюший обязанности
министра иностранных дел
Республики Казахстан
от 31 июля 2023 года № 11-1-4/407
Правила оформления, выдачи, замены, сдачи, изъятия и уничтожения свидетельства на возвращение
1. Настоящие Правила оформления, выдачи, замены, сдачи, изъятия и уничтожения свидетельства на возвращение (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 27 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность" (далее – Закон) и с подпунктом 69) пункта 15 Положения о Министерстве иностранных дел Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1118, и определяют порядок оформления, выдачи, замены, сдачи, изъятия и уничтожения свидетельства на возвращение.

Ескерту. 1-тармақтың орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 21.05.2025 № 11-1-4/292 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қайтып оралуға арналған куәлік – иесінің жеке басын куәландыратын және Қазақстан Республикасына бір реттік келу құқығын растайтын құжат.
3. Қайтып оралуға арналған куәлікті Қазақстан Республикасының шетелдердегі мекемелері (бұдан әрі – шетелдердегі мекемелер):
1) Қазақстан Республикасының азаматтарына – олар Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде болған уақытта Қазақстан Республикасы азаматының паспортын, Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында және келісімдерінде көзделген жағдайларда, Қазақстан Республикасының қызметтік немесе дипломатиялық паспортын жоғалтқан не олардың қолданылу мерзімі өткен жағдайда;
2) Қазақстан Республикасының кәмелетке толмаған азаматтарына – олар Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде туған жағдайда;
3) Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ адамдарға – олар Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде болған уақытта азаматтығы жоқ адамның куәлігін жоғалтқан жағдайда;
4) босқындарға – олар Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде болған уақытта жол жүру құжатын жоғалтқан жағдайда;
5) Қазақстан Республикасының азаматтарына және Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын, Қазақстан Республикасына келу үшін құжаттары жарамсыз не Қазақстан Республикасына келуге арналған құжаттарын жоғалтқан азаматтығы жоқ адамдарға – олар Қазақстан Республикасына шығарып жіберілген, Қазақстан Республикасына ұстап берілген не Қазақстан Республикасы ратификациялаған реадмиссия туралы халықаралық шартқа сәйкес Қазақстан Республикасына берілген жағдайларда.
4. Қайтып оралуға арналған куәлікті алу үшін шетелдердегі мекемелерге:
1) еркін нысандағы өтініш немесе шет мемлекеттің құзыретті органының қолдаухаты (Қазақстан Республикасының азаматы, Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ адам Қазақстан Республикасына шығарып жіберілген немесе Қазақстан Республикасына берілген жағдайда);
2) жеке басын куәландыратын құжатты жоғалтқаны туралы өтініш беру фактісін растайтын шет мемлекеттің құзыретті органы берген құжат (жоғалтқан жағдайда);
3) өлшемі 3,5х4,5 сантиметр түрлі-түсті екі фотосурет;
4) консулдық алымның Қазақстан Республикасының Салық кодексі 675-бабының 4) тармақшасына сәйкес төленгенін растайтын құжаттың түпнұсқасы;

Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 21.05.2025 № 11-1-4/292 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Свидетельство на возвращение – документ, удостоверяющий личность и подтверждающий право его владельца на однократный въезд в Республику Казахстан.
3. Свидетельство на возвращение оформляется загранучреждениями Республики Казахстан (далее – загранучреждение):
1) гражданам Республики Казахстан – в случаях утраты паспорта гражданина Республики Казахстан, удостоверения личности гражданина Республики Казахстан, предусмотренных международными договорами и соглашениями Республики Казахстан, дипломатического или служебного паспорта Республики Казахстан, либо истечения срока их действия во время их пребывания за пределами Республики Казахстан;
2) несовершеннолетним гражданам Республики Казахстан – в случае их рождения за пределами Республики Казахстан;
3) лицам без гражданства, постоянно проживающим в Республике Казахстан, – в случае утраты удостоверения лица без гражданства во время пребывания их за пределами Республики Казахстан;
4) беженцам – в случае утраты проездного документа во время пребывания их за пределами Республики Казахстан;
5) гражданам Республики Казахстан и лицам без гражданства, постоянно проживающим в Республике Казахстан, имеющим недействительные документы для въезда в Республику Казахстан либо утратившим документы для въезда в Республику Казахстан, – в случаях их выдворения в Республику Казахстан, выдачи Республике Казахстан либо передачи Республике Казахстан в соответствии с международным договором о реадмиссии, ратифицированным Республикой Казахстан.
4. Для оформления свидетельства на возвращение в загранучреждение представляются:
1) заявление в произвольной форме или ходатайство компетентного органа иностранного государства (в случаях выдворения в Республику Казахстан или выдачи Республике Казахстан гражданина Республики Казахстан либо лица без гражданства, постоянно проживающего в Республике Казахстан);
2) документ, выданный компетентным органом иностранного государства, подтверждающий факт обращения с заявлением об утрате документа, удостоверяющего личность (в случае утраты);
3) две цветные фотографии размером 3,5х4,5 сантиметров;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 4) предусматривается в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 30.09.2025 № 11-1-4/577 (вводится в действие с 01.01.2026).
4) оригинал документа, подтверждающего уплату консульского сбора согласно подпункту 4) статьи 626 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)";

5) жеке басын куәландыратын құжаттардың (болған кезде) бірінің түпнұсқасы немесе цифрлық құжаттар сервисі арқылы берілетін жеке басты куәландыратын электронды құжат, ал ол болмаған жағдайда осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес толтырылған сауалнама-өтініш;
6) жынысының өзгеру фактісін растайтын шет мемлекеттің медициналық мекемесі берген тиісті құжат тапсырылады (жынысын өзгерткен жағдайда).
Өтініш беруші осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес құжаттарды шетелдегі мекемеге тапсырған кезде, өтініштің қағаз жеткізгіште қабылданғанын растау оның көшірмесіндегі алынған күні, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және құжаттар топтамасын қабылдау уақыты көрсетілген белгі болып табылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген тізбеге сәйкес құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттар ұсынылған жағдайда, шетелдердегі мекеме өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Өтінішті қабылдаудан бас тарту, бас тартуға негіз болған себептер жойылғаннан кейін өтініш беруші қайта жүгінген жағдайда, өтінішті қараудан бас тартуға негіз болып табылмайды.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 21.05.2025 № 11-1-4/292 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің 30.09.2025 № 11-1-4/577 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
5. Қайтып оралуға арналған куәлік 3 айға дейін қолдану мерзіміне ресімделеді.
6. Қайтып оралуға арналған куәлік:
1) Қазақстан Республикасының азаматтығын;
2) Қазақстан Республикасында тұрақты тіркелуін;
3) Қазақстан Республикасындағы босқын қолданыстағы мәртебесін растау негізінде ресімделеді және беріледі.
7. Жеке басты куәландыратын құжаттардың бірінің түпнұсқасы болған жағдайда, қайтып оралуға арналған куәлік осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген негіздерді растаусыз екі жұмыс күні ішінде ресімделеді және беріледі.
8. Жеке басты куәландыратын құжаттардың бірінің түпнұсқасы болмаған кезде шетелдегі мекеме:
1) осы Қағидалардың 6-тармағының 1) немесе 2) тармақшаларында көрсетілген негіздерді растау үшін құжаттарды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне (бұдан әрі – Ішкі істер министрлігі) Қазақстан Республикасының азаматтығын немесе азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасында тұрақты тұруын растау үшін сұрау салуды жолдайды;
2) осы Қағидалардың 6-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген негізді растау үшін құжаттарды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне (бұдан әрі – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі) Қазақстан Республикасында қолданыстағы босқын мәртебесін растау үшін сұрау салуды жолдайды.

5) оригинал одного из документов, удостоверяющих личность (при наличии) либо электронный документ, удостоверяющий личность предоставленный посредством сервиса цифровых документов, а в случае его отсутствия, заполненная анкета-заявление согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
6) соответствующий документ, выданный медицинским учреждением иностранного государства, подтверждающий факт смены пола (в случае смены пола).
При сдаче заявителем документов согласно части первой настоящего пункта в загранучреждение подтверждением принятия заявления на бумажном носителе является отметка на его копии с указанием даты его получения, фамилии, имени, отчества (при его наличии) лица, принявшего пакет документов.
В случае представления неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному частью первой настоящего пункта и (или) документов с истекшим сроком действия, загранучреждение отказывает в приеме заявления.
Отказ в приеме заявления не является основанием для отказа в рассмотрении заявления при повторном обращении заявителя после устранения причин отказа в приеме заявления.
Сноска. Пункт 4 – в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 21.05.2025 № 11-1-4/292 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Свидетельство на возвращение оформляется сроком действия до 3 месяцев.
6. Свидетельство на возвращение оформляется и выдается на основании подтверждения:
1) гражданства Республики Казахстан;
2) постоянной регистрации в Республике Казахстан;
3) действующего статуса беженца в Республике Казахстан.
7. При наличии оригинала одного из документов, удостоверяющих личность, свидетельство на возвращение оформляется и выдается без подтверждения оснований, указанных в пункте 6 настоящих Правил, в течение двух рабочих дней.
8. При отсутствии оригинала одного из документов, удостоверяющих личность, загранучреждение для подтверждения оснований, указанных в:
1) подпунктах 1) или 2) пункта 6 настоящих Правил, в течение двух рабочих дней со дня получения документов направляет запрос в Министерство внутренних дел Республики Казахстан (далее – Министерство внутренних дел) для подтверждения гражданства Республики Казахстан, либо постоянной прописки лица без гражданства в Республике Казахстан;
2) подпункте 3) пункта 6 настоящих Правил, в течение двух рабочих дней со дня получения документов направляет запрос в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – Министерство труда и социальной защиты населения) для подтверждения действующего статуса беженца в Республике Казахстан.

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 21.05.2025 № 11-1-4/292 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Ішкі істер министрлігі, Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі сұрау салуды алған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей шетелдегі мекемеге жауап жолдайды.
10. Шетелдегі мекеме осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген негіздерді растаған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей қайтып оралуға арналған куәлікті ресімдейді және береді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 21.05.2025 № 11-1-4/292 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Қайтып оралуға арналған куәлікке:
1) шет мемлекеттің визалар беруге уәкілетті құзыретті органы – визалар туралы;
2) шекара қызметі органы, шет мемлекеттің шекаралық бақылауды жүзеге асыратын құзыретті органы – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан және басқа мемлекеттердің мемлекеттік шекараларынан өту туралы;
3) тиісті белгіні енгізген орган – бұрын енгізілген белгілерді жою туралы белгілер енгізеді.
12. Қайтып оралуға арналған куәлікті ресімдеуден:
1) өтініш беруші қайтып оралуға арналған куәлігін ресімдеу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардың ішіндегі деректердің (мәліметтердің) шындыққа сәйкес еместігінің анықталуы;
2) өтініш берушінің және (немесе) қайтып оралуға арналған куәлігін ресімдеу үшін ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) өтініш берушінің жеке деректерін жинауға және өңдеуге жазбаша келісімінің болмауы.
Қайтып оралуға арналған куәлігін ресімдеуден бас тартуға негіз анықталған жағдайда, шетелдегі мекеме әкімшілік акт қабылданғанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей өтініш берушіні қайтып оралуға арналған куәлігін ресімдеуден бас тарту туралы алдын ала шешім жөнінде, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша өз ұстанымын білдіру мүмкіндігін қамтамасыз ету үшін тыңдаудың уақыты, күні, орны және өткізу тәсілі туралы хабардар етеді.
Тыңдау нәтижелері бойынша шетелдегі мекеме қайтып оралуға арналған куәлігін ресімдейді немесе оны ресімдеуден бас тартады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 21.05.2025 № 11-1-4/292 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Қайтып оралуға арналған куәлік мынадай:

Сноска. Пункт 8 – в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 21.05.2025 № 11-1-4/292 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Министерство внутренних дел, Министерство труда и социальной защиты населения не позднее пяти рабочих дней со дня получения запроса направляет ответ в загранучреждение.
10. Загранучреждение не позднее трех рабочих дней со дня подтверждения оснований, указанных в пункте 6 настоящих Правил, оформляет и выдает свидетельство на возвращение.
Сноска. Пункт 10 – в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 21.05.2025 № 11-1-4/292 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. В свидетельство на возвращение вносятся отметки:
1) о визах – компетентным органом иностранного государства, уполномоченным на выдачу виз;
2) о пересечении Государственной границы Республики Казахстан и государственных границ других государств – органом пограничной службы, компетентным органом иностранного государства, осуществляющим пограничный контроль;
3) об аннулировании ранее внесенных отметок – органом, внесшим соответствующую отметку.
12. В оформлении свидетельства на возвращение отказывается в случаях:
1) установления недостоверности документов, представленных заявителем для оформления свидетельства на возвращение, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствия заявителя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оформления свидетельства на возвращение, требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан;
3) отсутствия письменного согласия заявителя на сбор, обработку персональных данных.
В случае выявления основания для отказа в оформлении свидетельства на возвращение, загранучреждение не позднее чем за три рабочих дня до принятия административного акта уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оформлении свидетельства на возвращение, а также времени, дате и месте, способе проведения заслушивания для предоставления возможности заявителю выразить позицию по предварительному решению.
По результатам заслушивания загранучреждение оформляет свидетельство на возвращение либо отказывает в его оформлении.
Сноска. Пункт 12 – в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 21.05.2025 № 11-1-4/292 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Свидетельство на возвращение является недействительным и подлежит замене и сдаче в загранучреждение в случаях:

1) Заңның 7-бабы 1-тармағының 1), 2), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген деректер болмаған;
2) оның қолданылу мерзімі өткен;
3) Заңның 7-бабы 1-тармағының 1), 2), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген деректерді не құжаттың қорғалу дәрежесін сәйкестендіру мүмкін болмаған;
4) иесі уәкілетті мемлекеттік органға өтініш берген күннен бастап құжат жоғалған;
5) иесінің құқықтық мәртебесіне сәйкес келмеген;
6) жынысын өзгерткен жағдайларда жарамсыз болып табылады және ауыстырылуға әрі шетелдегі мекемеге тапсырылуға тиіс.
14. Қайтып оралуға арналған куәлікті ауыстыру осы Қағидаларда қайтып оралуға арналған куәлікті ресімдеу үшін көзделген жалпы негіздерде жүзеге асырылады.
15. Қайтып оралуға арналған куәлік Қазақстан Республикасына келген соң, күнтізбелік 10 (он) күнге дейінгі мерзімде тұрақты тұрғылықты жері бойынша Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарына тапсырылады және жоғалған жеке басты куәландыратын құжаттарды қалпына келтіру материалдарына қосылады.
Қазақстан Республикасының қызметтік паспорты немесе дипломатиялық паспорты жоғалған немесе қолданылу мерзімі өткен кезде берілген қайтып оралуға арналған куәлік Қазақстан Республикасына келген соң, күнтізбелік 10 (он) күнге дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігіне (бұдан әрі – Сыртқы істер министрлігі) тапсырылуға тиіс.
16. Осы Қағидалардың 6-тармағында көзделген негіздердің болмауы фактісі анықталған жағдайларда шетелдегі мекеме бұл туралы Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарына және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарына хабарлау арқылы бұрын берілген қайтып оралуға арналған куәлікті алып қою шараларын қабылдайды.
Қайтып оралуға арналған куәлікті кейіннен алып қоюды алдын ала тергеу, анықтау органдарының лауазымды адамдары, сондай-ақ әкімшілік іс жүргізу және азаматтықты жоғалтуды ресімдеу барысында лауазымды адамдар жүргізеді.
17. Сыртқы істер министрлігіне және шетелдердегі мекемелеріне тапсырылған қайтып оралуға арналған куәліктер жойылуға жатады.
Қайтып оралуға арналған куәліктерді жою туралы акт осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
Қайтып оралуға арналған
куәлікті ресімдеу, беру,
ауыстыру, тапсыру,
алып қою және жою
қағидаларына
1-қосымша
САУАЛНАМА – ӨТІНІШ
Қазақстан Республикасының азаматтығына тиесілігімді / Қазақстан Республикасында тұрақты тұратындығымды анықтап берудi сұраймын (керектісін сызыңыз)
СҰРАҚТАР
ЖАУАПТАР
1. Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
2. Бұрын болған атыңызды, тегіңізді және әкеңіздің атын, оларды қашан, қайда және қандай себеп бойынша өзгерткендігіңізді атап шығыңыз

1) отсутствия в нем данных, указанных в подпунктах 1), 2), 5), 6), 7) и 8) пункта 1 статьи 7 Закона;
2) истечения срока его действия;
3) невозможности идентификации данных, указанных в подпунктах 1), 2), 5), 6), 7) и 8) пункта 1 статьи 7 Закона, либо степени защиты документа;
4) утраты документа со дня подачи заявления владельцем в уполномоченный государственный орган;
5) несоответствия правовому статусу владельца;
6) смены пола.
14. Замена свидетельства на возвращение осуществляется на общих основаниях, предусмотренных в настоящих Правилах для оформления свидетельства на возвращение.
15. По прибытию в Республику Казахстан свидетельство на возвращение сдается в органы внутренних дел Республики Казахстан в срок до 10 (десять) календарных дней по месту постоянного жительства и приобщается к материалам по восстановлению утраченных документов, удостоверяющих личность.
Свидетельство на возвращение, выданное при утрате или истечении срока действия дипломатического или служебного паспорта Республики Казахстан, подлежит сдаче в Министерство иностранных дел Республики Казахстан (далее – Министерство иностранных дел) в срок до 10 (десять) календарных дней по прибытию в Республику Казахстан.
16. В случае выявления фактов отсутствия оснований, предусмотренных в пункте 6 настоящих Правил, загранучреждение принимает меры к изъятию ранее выданного свидетельства на возвращение путем информирования об этом органов национальной безопасности Республики Казахстан и органов внутренних дел Республики Казахстан.
Последующее изъятие свидетельства на возвращение производится должностными лицами органов предварительного следствия, дознания, а также должностными лицами в ходе административного производства и оформления утраты гражданства.
17. Сданные в Министерство иностранных дел и загранучреждения свидетельства на возвращения подлежат уничтожению.
Акт об уничтожении свидетельств на возвращение составляется по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Приложение 1 к Правилам
оформления, выдачи, замены,
сдачи, изъятия и уничтожения
свидетельства на возвращение
АНКЕТА – ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу определить принадлежность к гражданству Республики Казахстан / подтвердить постоянное проживание в Республике Казахстан (нужное подчеркнуть)
ВОПРОСЫ
ОТВЕТЫ
1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
2. Перечислите все фамилии, имена и отчества, которые Вы ранее имели, когда, где и по какой причине их изменили

3. Туған күнi, айы, жылы және туған жерi
4. Ұлты
5. Азаматтығы
6. Отбасылық жағдайы
7. Қазақстан Республикасындағы тұрғылықты мекенжайы
8. Шетелге кетер алдындағы тікелей тұрғылықты мекенжайы
9. Соңғы жұмыс, оқу орны
10. Білімі және білімі бойынша мамандығы (қайда, қашан және қандай оқу орнын бітірдіңіз)
11. Егер бұрын басқа мемлекеттің азаматтығында болсаңыз, қайда, қашан және қандай негізде Қазақстан Республикасының азаматтығын алғаныңызды толық көрсетіңіз
12. Сот тәртібінде қылмыстық, әкімшілік немесе азаматтық жауапкершілікке тартылдыңыз ба (егер тартылсаңыз онда қашан, кім және не үшін)
13. Шетелге шығудың мақсаты
14. Қазақстан Республикасынан шыққан күні және Қазақстан Республикасына қайта келетін болжамды күні
15. Жоғалған жеке басты куәландыратын құжат туралы мәліметтер (түрі, нөмірі, берілген күні, жарамдылық мерзімі, құжатты берген орган)
16. Жеке басты куәландыратын құжатта болған жазбалар мен белгілер туралы мәліметтер (бірге бара жатқан балалар туралы жазба, тұрақты түрде тұру үшін шетелге шығуға рұқсат туралы жазба)
17. Жеке басты куәландыратын басқа да құжаттар туралы мәліметтер (бар болған жағдайда)
18. Сіздің жақын туыстарыңыз (күйеуі/әйелі, ата-анасы, ағалары, інілері, апалары, қарындастары, сіңлілері).
Туыстық дәрежесі
Аты, тегі, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған жылы және жері
Жұмыс орны, лауазымы
Болу елі, тұрғылықты мекенжайы
19. Еңбек қызметі басталған уақыттан бері атқаратын жұмыстары (жоғары және орта оқу орындарындағы оқуды, әскери қызметті қоса алғанда).
Айы мен жылы
Мекемесi, ұйымы көрсетiлген лауазымы
Мекеменiң, ұйымның орналасқан жерi
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес, мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректеріме қол жеткізуге келісімімді беремін.
Жоғарыда көрсетілген мәліметтердің дұрыстығын растаймын.
Өтiнiш берушiнiң қолы ______________ 20___ ж. "___" _________________
Қайтып оралуға арналған
куәлікті ресімдеу, беру,
ауыстыру, тапсыру, алып
қою және жою қағидаларына
2-қосымша
"Бекітемін"
_______________________
құрылымдық бөлімшенің/
шетелдегі мекеменің
басшысы
________________
Т.А.Ә (болған жағдайда).
20 ___ ж. "____"________
Бүлінген қатаң есептіліктегі бланкілерді жою туралы
АКТ
Біз, төменде қол қоюшылар
1. ___________________________,
(лауазымы) Т.А.Ә (ол болған жағдайда).
2. ___________________________,
(лауазымы) Т.А.Ә (ол болған жағдайда).
3. ___________________________
(лауазымы) Т.А.Ә (ол болған жағдайда).
№ ____
қайтып оралуға арналған куәліктердің бланкілері жойылғаны туралы осы актіні жасадық.
Қосымша: жойылған паспорттар бланкілерінің көшірмелері.
_____________________________
қолы, Т.А.Ә (ол болған жағдайда).
_____________________________
қолы, Т.А.Ә (ол болған жағдайда).
_____________________________
қолы, Т.А.Ә (ол болған жағдайда).
Орынд.: Тегі, аты
Казақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 31 шілдедегі
№ 11-1-4/407 Бұйрыққа
2-қосымша
Қайтып оралуға арналған куәліктің үлгісі мен оны қорғауға қойылатын талаптар

3. Число, месяц, год и место рождения
4. Национальность
5. Гражданство
6. Семейное положение
7. Адрес проживания в Республике Казахстан
8. Адрес проживания непосредственно перед выездом за границу
9. Последнее место работы, учебы
10. Образование и специальность по образованию (где, когда и какое учебное заведение закончили)
11. Если ранее состояли в гражданстве (подданстве) других государств, укажите подробно, где, когда и на каком основании приобрели гражданство Республики Казахстан
12. Привлекались ли к уголовной, административной или гражданской ответственности в судебном порядке (если привлекались, то когда, кем и за что)
13. Цель поездки за границу
14. Дата выезда из Республики Казахстан и предполагаемая дата возвращения в Республику Казахстан
15. Сведения об утерянном документе, удостоверяющем личность (вид, номер, дата выдачи, срок действия, орган выдачи документа)
16. Сведения о записях и отметках, имевшихся в утерянном документе, удостоверяющем личность (запись о совместно следующих детях, разрешительная запись о выезде за границу на постоянное жительство)
17. Сведения о других документах, удостоверяющих личность (в случае наличия)
18. Близкие родственники (муж/жена, родители, братья, сестры).
Степень родства
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата и место рождения
Место работы, должность
Страна пребывания, адрес местожительства
19. Выполняемая работа с начала трудовой деятельности
(включая учебу в высших и средних учебных заведениях, военную службу).
Месяц и год
Должность, с указанием
учреждения, организации
Местонахождение
учреждения, организации
Даю согласие на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Подтверждаю достоверность вышеуказанных сведений.
Подпись заявителя ______________ "___" ___________ 20___ г.
Приложение 2 к
Правилам оформления,
выдачи, замены, сдачи,
изъятия и уничтожения
свидетельства на
возвращение
"Утверждаю"
________________________
руководитель структурного
подразделения/руководитель
загранучреждения
_____________________
Ф.И.О (при его наличии).
"__" ________ 20__ г.
АКТ об уничтожении испорченных бланков строгой отчетности
Мы, нижеподписавшиеся, в составе:
1. _______________________________
(должность) Ф. И. О (при его наличии).
2. _______________________________
(должность) Ф. И. О (при его наличии).
3. _______________________________
(должность) Ф. И. О (при его наличии).
составили настоящий акт о том, что уничтожили бланки свидетельств на возвращение № ___.
Приложение: копии уничтоженных бланков свидетельств на возвращение.
__________________________________
подпись Ф. И. О (при его наличии).
__________________________________
подпись Ф. И. О (при его наличии).
__________________________________
подпись Ф. И. О (при его наличии).
Исп.: Фамилия, имя
Приложение 2 к приказу
Исполняюший обязанности
министра иностранных дел
Республики Казахстан
от 31 июля 2023 года № 11-1-4/407
Образец свидетельства на возвращение и требования к его защите

1. Қайтып оралуға арналған куәліктің үлгісі мен оны қорғауға қойылатын талаптарға қосымшаға сәйкес қайтып оралуға арналған куәлік көлемі 285х135 мм. мөлшеріндегі сүйір бұрышты, 95 мм тең үш бірдей бөлікке бүктелетін бланкті білдіреді.
2. Қайтып оралуға арналған куәлік бланкісі (бұдан әрі – бланк) қағаз құрамына ультракүлгін сәуле астында нүктелер түріндегі түрлі-түсті түстермен флуоресценттелетін бөлшектер; көрінетін талшықтар; бірегей ықшамды оптикалық сканермен ғана көруге болатын флуоресцентті полимерлік қоспалар, сондай-ақ бланкінің бөлігі арнайы математикалық алгоритмді қолдана отырып құралған сызықтардан тұратын тор сызықтар түрінде арнайы қорғау қасиеттері бар қағазға баспаханалық тәсілмен басылады. Бланк реңкі көгілдір түсті болады. Бланктің мұқабасынан басқа беттері нөмірленеді. Нөмір беттің төменгі жағында ортасына қойылады.
3. Бланктің тік қалпында мұқабасы, 4-беті, 5-беті болады.
Бланктің көлденең қалпында: 1-беті, 2-беті, 3-беті болады.
4. Бланктің мұқабасында:
мұқабаның бұрыштарында – көгілдір түсті ою-өрнек элементтері;
мұқабаның жоғарғы бөлігінде – мемлекеттік және ағылшын тілдерінде:
"ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
REPUBLIC OF KAZAKHSTAN"
деген жазу;
мұқабаның ортасында - мемлекеттік және ағылшын тілдерінде:
"ҚАЙТЫП ОРАЛУҒА
АРНАЛҒАН КУӘЛІК
CERTIFICATE
OF RETURN"
деген жазу;
мұқабаның төменгі бөлігінің ортасында – дөңгелек бұрыштармен қоршалған жиектің ішінде бланктің нөмірі орналасқан.
5. Бланктің 1-бетінде иесінің қол қоюы үшін жол қалдырылған, сондай-ақ қайтып оралуға арналған куәлік иесінің құқықтық мәртебесі және қайтып оралуға арналған куәлікті берген Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесінің атауы көрсетіледі.
1-беттің жоғарғы бөлігінде мемлекеттік және ағылшын тілдерінде қайтып оралуға арналған куәлікті берген Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесінің атауын қамтитын жазу бар.
1-беттің екінші жартысының бірінші ширегінде мемлекеттік және ағылшын тілдерінде:
"Осы куәліктің иесі/The holder of this certificate is"
деп жазылған.
1-беттің екінші жартысының бірінші ширегінде сол жағынан Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген. "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы. Техникалық шарттар" ҚР СТ 989-2014 Қазақстан Республикасының мемлекеттік стандарттарына сәйкес диаметрі 28 мм Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы алтын түстес.
1-беттің ортасында қайтып оралуға арналған куәлік иесінің құқықтық мәртебесін көрсету үшін сызықтармен шектелген жол тігінен орналасқан.
1-беттің екінші жартысының бірінші ширегінде оң жағынан мемлекеттік және ағылшын тілдерінде:
"Қазақстан азаматы
The citizen of Kazakhstan"
"Азаматтығы жоқ тұлға
The stateless person"
"Босқын мәртебесіне ие
The refugee"
деген сөздер тігінен жазылған.
Бланктің 1-бетінің төменгі бөлігінде сызықтармен шектелген, иесінің қол қоюы үшін қалдырылған жол орналасқан және бланктің қиғаш сызықтарының сыну бұрышы арқылы жасалған, көгілдір бояумен орындалған ою-өрнек бар.

1. Свидетельство на возвращение представляет собой бланк, согласно приложению к настоящему образцу свидетельства на возвращение и требованиям к его защите, размером 285x135 мм с острыми углами, складывающийся на три равные части по 95 мм.
2. Бланк свидетельства на возвращение (далее – бланк) выполнен типографским способом на бумаге, имеющей специальные защитные свойства в виде: частичек, добавленных в состав бумаги, флуоресцирующих под ультрафиолетовыми лучами разными цветами в виде точек; видимых волокон; флуоресцентными полимерными добавками, обнаруживаемыми только оригинальным портативным оптическим сканером, а так же фоновая часть бланка выполнена из сетки, состоящей из линий с применением специальных математических алгоритмов. Бланк имеет оттенок голубого цвета. Страницы бланка пронумерованы, кроме обложки. Номер расположен внизу по центру страницы.
3. Вертикальное положение бланка имеют: обложка, страница 4, страница 5.
Горизонтальное положение бланка имеют: страница 1, страница 2, страница 3.
4. На обложке бланка расположены:
по углам обложки - элементы орнамента голубого цвета.
в верхней части обложки - надпись на государственном и английском языках:
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
REPUBLIC OF KAZAKHSTAN"
в центре обложки - надпись на государственном и английском языках:
"ҚАЙТЫП ОРАЛУҒА
АРНАЛҒАН КУӘЛІК
CERTIFICATE
OF RETURN"
в нижней части обложки по центру - номер бланка в ограненной рамке с округленными углами.
5. На странице 1 бланка размещается поле для подписи владельца, а также указываются правовой статус владельца свидетельства на возвращение и наименование загранучреждения Республики Казахстан, выдавшего свидетельство на возвращение.
Верхняя часть страницы 1 имеет надпись на государственном и английском языках, содержащая наименование загранучреждения Республики Казахстан, выдавшего свидетельство на возвращение.
Во второй половине страницы 1 первой четверти расположена надпись на государственном и английском языках:
"Осы куәліктің иесі/The holder of this certificate is".
Во второй половине страницы 1 первой четверти в левой стороне расположено изображение Государственного Герба Республики Казахстан. Государственный Герб Республики Казахстан диаметром 28 мм, согласно Государственного стандарта Республики Казахстан СТ РК 989-2014 "Государственный Герб Республики Казахстан. Технические условия", имеет золотистый цвет.
В центре страницы 1 по вертикали расположены поля, ограниченные линиями, для указания правового статуса владельца свидетельства на возвращение.
Во второй половине страницы 1 первой четверти в правой стороне по вертикали расположены надписи на государственном и английском языках:
"Қазақстан азаматы
The citizen of Kazakhstan"
"Азаматтығы жоқ тұлға
The stateless person"
"Босқын мәртебесіне ие
The refugee"
Поле для подписи владельца, ограниченное линиями, расположено в нижней части страницы 1 бланка и имеет орнамент, исполненный бирюзовой краской посредством преломления диагональных линий бланка.

Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 21.05.2025 № 11-1-4/292 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. 2-бет қайтып оралуға арналған куәлік иесінің фотосуретін, жеке деректерін орналастыруға, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесінің лауазымды адамының қол қоюына және мөр басуына арналған.
2-беттің жоғарғы және төменгі бөліктерінде бланктің қиғаш сызықтарының сыну бұрышы арқылы жасалған, көгілдір бояумен орындалған ою-өрнек бар.
2-беттің сол жақ бөлігінде мөлшері 35х45 мм болатын фотосуретке арналған жол болады.
2-беттің ортаңғы бөлігінде мемлекеттік және ағылшын тілдерінде:
"Тегі/Surname
"Берілген күні/Date of issue"
"Аты/Given name"
"Қолданылу мерзімі/Date of expiry"
"Туған күні/Date of birth"
"Туған жері/Place of birth"
"Жынысы/Sex"
деген сөздер көлденеңінен жазылған.
2-беттің сол жағының төменгі бұрышында қайтып оралуға арналған куәлікті берген Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесінің мөрі қойылатын орын бар.
2-беттің оң жағының төменгі бұрышында қайтып оралуға арналған куәлікті берген Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесінің лауазымды адамының қолы қойылатын орын бар.
2-беттің бірінші ширегінің екінші жартысында көзге көрінбейтін, бір бірінен бірдей қашықтықта орналасқан, күн астындағы бүркіт кейпіндегі 4 (төрт) мемлекеттік символика бейнеленген. Символика бейнесі ультракүлгін сәуле астында көрінетін кішігірім мәтіннен құралған.
7. Бланктің 3-беті "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабында көрсетілген арнайы белгілерді енгізуге арналған.
3-беттің сол жағының жоғарғы бұрышында "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы. Техникалық шарттар" ҚР СТ 989-2014 Қазақстан Республикасының мемлекеттік стандарттарына сәйкес диаметрі 13 мм Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген.
3-беттің жоғарғы жағының ортасында мемлекеттік және ағылшын тілдерінде:
"Арнайы белгілер үшін/For special marks"
деген жазу орналасқан.
3-беттің орта бөлігінде Қазақстан Республикасы аумағының бейнесі орналасқан, ол көгілдір түсті және бланктің қиғаш сызықтарының сыну бұрышы арқылы жасалған.
Аумақ бейнесінің ортасында ішкі жағынан ағылшын тілінде:
"KAZAKHSTAN"
деген жазу орналасқан.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 21.05.2025 № 11-1-4/292 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Бланктің 4-беті визалар жапсыруға арналған.
Беттің жоғарғы жағында мемлекеттік және ағылшын тілдерінде:
"Визалар/Visas"
деген жазулар бар.

Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 21.05.2025 № 11-1-4/292 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Страница 2 предназначена для размещения фотографии, личных данных владельца свидетельства на возвращение, подписи должностного лица и печати загранучреждения Республики Казахстан.
В верхней и нижней частях страницы 2 расположен орнамент, исполненный бирюзовой краской посредством преломления диагональных линий бланка.
Поле для фотографии размером 35х45 мм размещается в левой части страницы 2.
В центральной части страницы 2 по горизонтали расположены следующие надписи на государственном и английском языках:
"Тегі/Surname
"Берген кезі/Date of issue"
"Аты/Given name"
"Қолданылу мерзімі/Date of expiry"
"Тұған күні/Date of birth"
"Тұған жері/Place of birth"
"Жынысы/Sex"
В левом нижнем углу страницы 2 расположено место для печати загранучреждения Республики Казахстан, выдавшего свидетельство на возвращение.
В правом нижнем углу страницы 2 расположено место для подписи должностного лица загранучреждения Республики Казахстан, выдавшего свидетельство на возвращение.
Во второй половине первой четверти страницы 2 размещены 4 (четыре) невидимых изображения символики государства в виде беркута под солнцем, расположенные на равном расстоянии друг от друга. Изображение символики состоит из микротекста и проявляется под ультрафиолетовыми лучами.
7. Страница 3 бланка предназначена для внесения специальных отметок, указанных в статье 17 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность".
В левом верхнем углу страницы 3 располагается изображение Государственного Герба Республики Казахстан диаметром 13 мм согласно Государственного стандарта Республики Казахстан СТ РК 989-2014 "Государственный Герб Республики Казахстан. Технические условия".
Вверху страницы 3 по центру размещена надпись на государственном и английском языках:
"Арнайы белгілер үшін/For special marks"
В центральной части страницы 3 располагается изображение территории Республики Казахстан, которое имеет бирюзовый цвет и исполняется путем преломления диагональных линий бланка.
Внутри изображения территории по центру размещена надпись на английском языке:
"KAZAKHSTAN"
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 21.05.2025 № 11-1-4/292 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Страница 4 бланка предназначена для вклеивания виз.
Вверху страницы размещена надпись на государственном и английском языках:
"Визалар/Visas"

9. 5-беттің бұрыштарында көгілдір түсті ою-өрнек элементтері орналасқан.
5-беттің ортасында мемлекеттік және ағылшын тілдерінде:
"Осы куәлік оның иесіне Қазақстан Республикасына
бір реттік қайту үшін беріледі.
Қазақстан Республикасының Үкіметі
шет мемлекеттердің барлық мүдделі органдарын осы
Қайтып оралуға арналған
куәлік иесін Қазақстан Республикасына
қайту үшін қажетті көмекпен қамтамасыз етуді сұрайды.
To holder of this Certificate provides
single entry to the Republic of Kazakhstan.
The Government of the Republic of Kazakhstan
request all concerned authorities of the foreign states
to provide necessary assistance to the holder of this Certificate
for return to the Republic of Kazakhstan"
деген жазулар орналасқан.
Мемлекеттік және ағылшын тілдеріндегі жазбалар олардың арасында көлденең орналасқан арнайы көгілдір түсті ою-өрнекпен бөлінген.
10. Әрбір бланкте жазбалардың сақталуын арттыру немесе бланкті және ондағы жазуларды жалған құжат жасаудан сақтау үшін арнайы әзірленген элементтер қолданылған.
Қайтып оралуға арналған
куәліктің үлгісі мен оны
қорғауға қойылатын талаптарға
қосымша

9. По углам страницы 5 расположены элементы орнамента голубого цвета.
В центре страницы 5 размещена надпись на государственном и английском языках:
"Осы куәліктің иесіне Қазақстан Республикасына
бір реттік келу құқығы беріледі.
Қазақстан Республикасының Үкіметі шет мемлекеттердің
барлық құзыретті органдарынан осы куәлік иесінің бөгетсіз
жүріп-тұруын қамтамасыз етуді және қажет болған жағдайда
заңды қолдау көрсетіп, қорғауды өтінеді.
The holder of this Certificate has a right for
single entry to the Republic of Kazakhstan.
The Government of the Republic of Kazakhstan
requests authorities of foreign states to permit
the holder of this Certificate to pass without delay
and hindrance and in case of need to provide all
lawful aid and protection."
Надписи на государственном и английском языках отделяются специальным орнаментом голубого цвета, горизонтально размещенным между ними.
10. В каждом бланке применяются специально разработанные элементы, предназначенные для повышения сохранности записей или защиты бланка и произведенных в нем записей от подделок.
Приложение
к Образцу свидетельства
на возвращение и требованиям
к его защите