Орындаушылар мен фонограммалар жасаушыларға ең төмен сыйақы мөлшерлемелерін қолдану жөніндегі нұсқаулықты бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 28 шiлдедегi № 540 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 31 шiлдеде № 33187 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1120 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі туралы ережесінің 14-тармағының 114-4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiліп отырған Орындаушыларға мен фонограммалар жасаушыларға ең төмен сыйақы мөлшерлемелерін қолдану жөніндегі нұсқаулық бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
А. Ескараев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2023 жылғы 28 шілдедегі
№ 540 бұйрығына
қосымша
Орындаушылар мен фонограммалар жасаушыларға ең төмен сыйақы мөлшерлемелерін қолдану жөніндегі нұсқаулық
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 401 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32873 болып тіркелген) бекітілген орындаулар мен фонограммаларды пайдалану түрлері үшін орындаушылар мен фонограммалар шығарушыларға сыйақының ең төмен мөлшерлемелерін қолдануды нақтылайды.
2. Тараптар сыйақы мөлшерін, оны төлеудің тәртібі мен мерзімдерін пайдаланушы орындаушылармен, фонограммаларды шығарушылармен, құқық иеленушілермен не құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдармен жасасатын лицензиялық шартта белгілейді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 28.01.2026 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Сыйақыны төлеу кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген осындай сыйақыны төлеу күні қолданыстағы айлық есептік көрсеткіштің мөлшері пайдаланылады.
4. Осы Нұсқаулықта пайдаланылатын ұғымдар "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген мәндерде қолданылады.

Об утверждении Инструкции по применению минимальных ставок вознаграждения исполнителям и производителям фонограмм
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 540. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 июля 2023 года № 33187.
В соответствии с подпунктом 114-4) пункта 14 Положения о Министерстве юстиции Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1120, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по применению минимальных ставок вознаграждения исполнителям и производителям фонограмм.
2. Департаменту по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
А. Ескараев
Приложение к приказу
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 28 июля 2023 года № 540
Инструкция по применению минимальных ставок вознаграждения исполнителям и производителям фонограмм
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция детализирует применение минимальных ставок вознаграждения исполнителям и производителям фонограмм для видов использования исполнений и фонограмм, утвержденных приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 401 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32873).
2. Размер вознаграждения, порядок и сроки его выплаты устанавливаются сторонами в лицензионном договоре, заключаемом пользователем с исполнителями, производителями фонограмм, правообладателями либо организацией, управляющей имущественными правами на коллективной основе.
3. При выплате вознаграждения используется установленный законодательством Республики Казахстан размер месячного расчетного показателя, действующий на дату выплаты такого вознаграждения.
4. Понятия, используемые в настоящей Инструкции, применяются в значениях, определенных Законом Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах".