Құқықтық мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 11 шiлдедегi № 471 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 12 шiлдеде № 33069 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1120 "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің мәселелерi" қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi туралы epeжeнің 14-тармағының 264) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Құқықтық мониторинг жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Құқықтық саясат департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
А. Ескараев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2023 жылғы 11 шілдедегі
№ 471 бұйрығымен
бекітілген
Құқықтық мониторинг жүргізу ережелері
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 31.12.2024 № 1070 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Құқықтық мониторинг жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1120 "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің мәселелерi" туралы қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi туралы epeжeнің 14-тармағының 264) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік органдардың құқықтық мониторинг жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Құқықтық мониторинг қабылданған нормативтік құқықтық актілерде Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшылықтарды, қайталануларды, олқылықтарды, тиімсіз іске асырылатын, ескірген және сыбайлас жемқорлық сипаты бар құқық нормаларын анықтау және қабылданған нормативтік құқықтық актілердің іске асырылу тиімділігін болжау, талдау, бағалау арқылы оларды жетілдіру жөнінде ұсыныстар жасау мақсатында жүргізіледі.
Бұл ретте құқықтық мониторинг жалпы қолданыстағы нормативтік базаның тиімділігін бағалауға бағытталуы тиіс.

Об утверждении Правил проведения правового мониторинга
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 11 июля 2023 года № 471. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 июля 2023 года № 33069.
В соответствии с подпунктом 264) пункта 14 Положения о Министерстве юстиции Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1120 "Вопросы Министерства юстиции Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения правового мониторинга.
2. Департаменту правовой политики Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
А. Ескараев
Утверждены приказом
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 11 июля 2023 года № 471
Правила проведения правового мониторинга
Сноска. Правила – в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.12.2024 № 1070 (порядок введения в действие см. п. 4).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения правового мониторинга (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 50 Закона Республики Казахстан "О правовых актах", подпунктом 264) пункта 14 Положения о Министерстве юстиции Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1120 "Вопросы Министерства юстиции Республики Казахстан", и определяют порядок проведения государственными органами правового мониторинга.
2. Правовой мониторинг проводится с целью выявления в принятых нормативных правовых актах противоречий законодательству Республики Казахстан, дублирований, пробелов, неэффективно реализуемых, устаревших и коррупциогенных норм права и выработки предложений по их совершенствованию путем прогнозирования, анализа, оценки эффективности реализации принятых нормативных правовых актов.
Правовой мониторинг также направлен на оценку эффективности действующего нормативного регулирования в целом и обеспечение аутентичности и терминологического единообразия текстов нормативных правовых актов.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 22.06.2026 № 590 (вводится в действие с 01.07.2026).

3. Құқықтық мониторингтің объектілері:
1) белгілі бір саладағы саясатты қалыптастыратын орталық мемлекеттік органдар мен олардың ведомстволары үшін – заңнама салалары (кіші салалар), оның ішінде олар қабылдаған және (немесе) әзірлеушілері болып табылатын не өздерінің құзыретіне жататын белгілі бір саладағы қоғамдық қатынастарды реттейтін нормативтік құқықтық актілердің жиынтығын (бұдан әрі – заңнама салалары (кіші салалар)) қамтитын;
2) белгілі бір салада саясатты қалыптастырмайтын орталық мемлекеттік органдар мен оның ведомстволары және жергілікті мемлекеттік басқару органдары үшін – олар қабылдаған және (немесе) әзірлеушілері болып табылған не өздерінің құзыретіне жататын нормативтік құқықтық актілер болып табылады.
4. Құқықтық мониторингке:
1) конституциялық заңдар, кодекстер, шоғырландырылған заңдар, заңдар;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің нормативтік құқықтық жарлықтары;
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің нормативтік құқықтық қаулылары;
4) Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және Қазақстан Республикасының өзге де орталық мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық қаулылары, Қазақстан Республикасы министрлерінің және Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік органдарының өзге де басшыларының нормативтік құқықтық бұйрықтары, Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік органдарының ведомстволары басшыларының нормативтік құқықтық бұйрықтары;
5) мәслихаттардың нормативтік құқықтық шешімдері, әкімдіктердің нормативтік құқықтық қаулылары, әкімдердің нормативтік құқықтық шешімдері және тексеру комиссияларының нормативтік құқықтық қаулылары жатады.
Құқықтық мониторинг мынадай нормативтік құқықтық актілер бойынша:
1) заңда белгіленген тәртіппен күші жойылған нормативтік құқықтық актілерге;
2) өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы нормативтік құқықтық актілерге;
3) нормативтік құқықтық актілерді күшін жойылды деп тану туралы нормативтік құқықтық актілерге;
4) мемлекеттік органдардың, олардың қарауындағы ұйымдардың, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ұлттық операторлардың ішкі ведомстволық қызметін реттейтін және үшінші тұлғалардың мүдделерін қозғамайтын нормативтік құқықтық актілерге;
5) Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының нормативтік қаулыларына;
6) республикалық бюджетті бекіту, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан кепілдендірілген трансферт, республикалық және облыстық бюджеттер, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттері арасындағы жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі туралы нормативтік құқықтық актілер, сондай-ақ оларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы нормативтік құқықтық актілерге;

3. Объектом правового мониторинга выступают:
1) для центральных государственных органов и их ведомств, формирующих политику в определенной отрасли – отрасли (подотрасли) законодательства, включающие в себя совокупность нормативных правовых актов, принятых ими, и (или) разработчиками которых они являлись, либо относящихся к их компетенции и регулирующих определенную сферу общественных отношений (далее – отрасли (подотрасли) законодательства);
2) для центральных государственных органов и их ведомств, не формирующих политику в определенной отрасли, и органов местного государственного управления – нормативные правовые акты, принятые ими, и (или) разработчиками которых они являлись, либо относящиеся к их компетенции.
4. Правовому мониторингу подлежат:
1) конституционные законы, кодексы, законы;
2) нормативные правовые указы Президента Республики Казахстан;
3) нормативные правовые постановления Правительства Республики Казахстан;
4) нормативные правовые постановления Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан и иных центральных государственных органов Республики Казахстан, нормативные правовые приказы министров Республики Казахстан и иных руководителей центральных государственных органов Республики Казахстан, нормативные правовые приказы руководителей ведомств центральных государственных органов Республики Казахстан;
5) нормативные правовые решения маслихатов, нормативные правовые постановления акиматов, нормативные правовые решения акимов и нормативные правовые постановления ревизионных комиссий.
Правовой мониторинг не проводится по следующим нормативным правовым актам:
1) нормативные правовые акты, утратившие силу в установленном законом порядке;
2) нормативные правовые акты о внесении изменений и дополнений;
3) нормативные правовые акты о признании нормативных правовых актов утратившими силу;
4) нормативные правовые акты, регулирующие внутриведомственную деятельность государственных органов и организаций, находящихся в их ведении, субъектов квазигосударственного сектора, органов местного самоуправления, национальных операторов, и не затрагивающие интересы третьих лиц;
5) нормативные постановления Конституционного Суда Республики Казахстан, Верховного Суда Республики Казахстан;
6) нормативные правовые акты об утверждении республиканского бюджета, гарантированном трансферте из Национального фонда Республики Казахстан, объемах трансфертов общего характера между республиканским и областными бюджетами, бюджетами столицы, городов республиканского значения, а также нормативные правовые акты о внесении изменений и (или) дополнений в них;

7) халықаралық шарттарды ратификациялау және олардың күшін жою туралы нормативтік құқықтық актілерге;
8) амнистия туралы нормативтік құқықтық актілерге;
9) жергілікті мемлекеттік басқару органдарының әкімшілік-аумақтық құрылыс мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерге жүргізілмейді.
Мемлекеттік құпияларды және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын нормативтік құқықтық актілер, сондай-ақ "Қызмет бабында пайдалану үшін", "Баспасөзде жариялаусыз", "Баспасөзге арналмаған" деген белгілері бар нормативтік құқықтық актілер бойынша құқықтық мониторинг мемлекеттік органның ішкі тәртібіне сәйкес жүзеге асырылады.
5. Қазақстан Республикасы Президентінің нормативтік құқықтық жарлықтарына мониторингті олардың әзірлеушілері болып табылатын мемлекеттік органдар осы Қағидаларда, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 27 сәуірдегі № 976 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің жолдауын дайындау және іске асыру, актілерімен және тапсырмаларымен жұмыс істеу және олардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру, нормативтік құқықтық жарлықтарға мониторинг жүргізу Қағидаларында белгіленген тәртіппен тұруыақты негізде жүргізеді.
6. Құқықтық мониторинг жүргізу кезінде мемлекеттік органдардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қоғамдық және ғылыми ұйымдарды, азаматтарды тартуы мүмкін.
7. Мемлекеттік органдарда құқықтық мониторинг жөніндегі бөлімшелердің қызметін үйлестіруді заң қызметтері, олар болмаған жағдайда мемлекеттік органның басшысы айқындайтын құрылымдық бөлімшелер (бұдан әрі – заң қызметтері) жүзеге асырады.
8. Мемлекеттік органдардың құқықтық мониторинг бойынша қызметін үйлестіруді әділет органдары жүзеге асырады.
9. Белгілі бір салада саясатты қалыптастыратын орталық мемлекеттік органдар мен олардың ведомстволары осы Қағидалардың 2, 3 және 4-тарауларына сәйкес құқықтық мониторинг жүргізеді.
10. Белгілі бір салада саясатты қалыптастырмайтын орталық мемлекеттік органдар мен олардың ведомстволары және жергілікті мемлекеттік органдар құқықтық мониторингті осы Қағидалардың 5 және 6-тарауларына сәйкес жүргізеді.
11. Құқықтық мониторинг жүргізу кезінде қолданылады:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің жыл сайынғы жолдауларында, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының елдегі конституциялық заңдылықтың жай-күйі туралы Қазақстан Республикасының Парламентіне жыл сайынғы жолдауларында, мемлекеттік жоспарлау жүйесі саласындағы өзге де актілерде қамтылған ақпарат;
2) Конституциялық Соттың нормативтік қаулыларында баяндалған құқықтық ұстанымдар;
2) Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының қаулылары, оның ішінде оларда қамтылған құқықтық позициялар;

7) нормативные правовые акты о ратификации и денонсации международных договоров;
8) нормативные правовые акты об амнистии;
9) нормативные правовые акты органов местного государственного управления по вопросам административно-территориального устройства.
Правовой мониторинг по нормативным правовым актам, содержащим государственные секреты и иную охраняемую законом тайну, а также нормативным правовым актам, имеющим пометки "Для служебного пользования", "Без опубликования в печати", "Не для печати", проводится в соответствии с внутренним порядком государственного органа.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 22.06.2026 № 590 (вводится в действие с 01.07.2026).
5. Мониторинг нормативных правовых указов Президента Республики Казахстан ведется на постоянной основе государственными органами, являющимися их разработчиками, в порядке, установленном настоящими Правилами, а также Правилами подготовки и реализации послания, работы с актами и поручениями Президента Республики Казахстан и осуществления контроля за их исполнением, проведения мониторинга нормативных правовых указов, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 27 апреля 2010 года № 976.
6. При проведении правового мониторинга государственные органы могут привлекать общественные и научные организации, граждан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
7. В государственных органах координацию деятельности подразделений по правовому мониторингу осуществляют юридические службы, в случае их отсутствия – структурные подразделения, определяемые руководителем государственного органа (далее – юридические службы).
8. Координацию деятельности государственных органов по правовому мониторингу осуществляет Министерство юстиции.
Сноска. Пункт 8 – в редакции приказа Министра юстиции РК от 22.06.2026 № 590 (вводится в действие с 01.07.2026).
9. Центральные государственные органы и их ведомства, формирующие политику в определенной отрасли, проводят правовой мониторинг в соответствии с главами 2, 3 и 4 настоящих Правил.
10. Центральные государственные органы и их ведомства, не формирующие политику в определенной отрасли, и органы местного государственного управления проводят правовой мониторинг в соответствии с главами 5 и 6 настоящих Правил.
11. При проведении правового мониторинга используются:
1) информация, содержащаяся в посланиях Президента Республики Казахстан, ежегодных посланиях Конституционного Суда Республики Казахстан Курултаю Республики Казахстан о состоянии конституционной законности в стране, иных актах в области системы государственного планирования;
2) правовые позиции, изложенные в нормативных постановлениях Конституционного Суда;

3) Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының нормативтік қаулылары;
4) сот практикасын талдау, қорыту нәтижелері;
5) нормативтік құқықтық актілерді қолдану практикасына қатысты прокурорлық қадағалау актілері;
6) мемлекеттік аудит нәтижелері (мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының аудиторлық қорытындысы);
7) мемлекеттік органдар дайындаған нормативтік құқықтық актілерді қолдану практикасын шолуы;
8) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын уәкілетті ұйым жүргізген заңнаманың тиімділігін талдау нәтижелері;
9) азаматтардың, заңды тұлғалардың мемлекеттік органдарға өтініштерін талдау және қорытындылау нәтижелері;
10) құқық қолдану практикасы бойынша статистикалық деректері;
11) нормативтік құқықтық актілерге ғылыми сараптамалардың қорытындылары;
12) сыбайлас жемқорлық тәуекелдерін сыртқы және ішкі талдау нәтижелері бойынша анықталған сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасауға ықпал ететін себептер мен жағдайларды жою жөніндегі ұсынымдар;
13) Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің қызметі туралы жыл сайынғы және арнайы баяндамалардың нәтижелері, сондай-ақ ұлттық алдын алу тетігі қатысушыларының шоғырландырылған баяндамалары;
14) мемлекеттік аппаратты бюрократиядан арылту бойынша талдау нәтижелері, оның ішінде мемлекеттік органдардың әкімшілік рәсімдерін зерделеу;
15) мемлекеттік қызметтерді көрсету саласында процестерді жетілдіру мәселелері бойынша талдау нәтижелері;
16) реттеушілік әсерге талдау нәтижелері;
17) Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының, жеке кәсіпкерлік субъектілері бірлестіктерінің, сондай-ақ сараптама кеңестерінің жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын жетілдіру жөніндегі ұсыныстары;
18) Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының және сараптама кеңестердің сараптамалық қорытындылары;
19) қоғамдық кеңестер, сондай-ақ қоғамдық кеңестердің тапсырмасы бойынша коммерциялық емес ұйымдар, азаматтар жүргізетін заңнама нормаларын қолдануға қоғамдық мониторинг қорытындылары (ұсынымдар);
20) нормативтік құқықтық актілерге қоғамдық мониторинг нәтижелері;
21) нормативтік құқықтық актілерді құқық қолдану мәселелері бойынша әлеуметтік зерттеулердің нәтижелері;
22) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары мен жергілікті атқарушы органдарының, олардың ведомстволық бағынысты ұйымдарының, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің Қазақстан Республикасында жүргізілетін республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын талдамалық, консалтингтік, әлеуметтік және өзге де зерттеулері, сондай-ақ халықаралық ұйымдармен бірлесіп жүргізілген "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінің платформасында жарияланатын зерттеулер;

3) нормативные постановления Верховного Суда Республики Казахстан;
4) результаты анализа, обобщений судебной практики;
5) акты прокурорского надзора относительно практики применения нормативных правовых актов;
6) результаты государственного аудита (аудиторское заключение органов государственного аудита и финансового контроля);
7) обзоры практики применения нормативных правовых актов, подготовленные государственными органами;
8) результаты анализа эффективности законодательства, проведенного уполномоченной организацией, определяемой Правительством Республики Казахстан;
9) результаты анализа и обобщений обращений граждан, юридических лиц в государственные органы;
10) статистические данные по правоприменительной практике;
11) заключения научных экспертиз нормативных правовых актов;
12) рекомендации по устранению причин и условий, способствующих совершению коррупционных правонарушений, выявленных по результатам внешнего и внутреннего анализов коррупционных рисков;
13) результаты ежегодных и специальных докладов о деятельности Уполномоченного по правам человека в Республике Казахстан, а также консолидированные доклады участников национального превентивного механизма;
14) результаты анализа по вопросам дебюрократизации государственного аппарата, в том числе с изучением административных процедур государственных органов;
15) результаты анализа по вопросам совершенствования процессов в сфере оказания государственных услуг;
16) результаты анализа регуляторного воздействия;
17) предложения Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, объединений субъектов частного предпринимательства, а также экспертных советов по совершенствованию действующего законодательства Республики Казахстан, затрагивающего интересы субъектов частного предпринимательства;
18) экспертные заключения Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан и экспертных советов;
19) заключения (рекомендации) общественного мониторинга применения норм законодательства, проводимого общественными советами, а также некоммерческими организациями, гражданами по поручению общественных советов;
20) результаты общественного мониторинга нормативных правовых актов;
21) результаты социологических исследований по вопросам правоприменения нормативных правовых актов;
22) аналитические, консалтинговые, социологические и иные исследования государственных органов и местных исполнительных органов Республики Казахстан, их подведомственных организаций, субъектов квазигосударственного сектора, проводимые в Республике Казахстан, финансируемые из республиканского и местных бюджетов, а также исследования, проведенные совместно с международными организациями, публикуемые на платформе информационно-правовой системы "Әділет";

Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының және өзге де жоспарлау құжаттарының түрлері "Қазақстан Республикасындағы Мемлекеттік жоспарлау жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысымен айқындалады.
21. Стратегиялық мақсаттарды, оның ішінде нысаналы индикаторларды және заңнама саласының (кіші саласының) шеңберіндегі халықаралық міндеттемелерді орындауын талдау нәтижелері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
22. Құқық қолдану тәжірибесін талдау құқықтық реттеу мақсаттарына қол жеткізуге кедергі келтіретін мәселелерді анықтау мақсатында жүзеге асырылады.
Өзекті мәселелер деп құқық қолдану тәжірибесі процесінде анықталған, нормаларды реттеу мен іс жүзінде қолдану сапасына әсер ететін құқықтық, әлеуметтік, экономикалық, ұйымдастырушылық және басқа да факторлар түсініледі.
23. Құқық қолдану практикасын талдау кезінде осы Қағидалардың 11-тармағында көзделген мәліметтер пайдаланылады.
24. Жергілікті мемлекеттік басқару органдары заңнама саласы (кіші саласы) шеңбер орталық мемлекеттік органның сұранысы бойынша құқық қолдану практикасының өзекті мәселелерi бойынша ақпаратты ұсынады.
Егер орталық мемлекеттік орган өзгеше мерзім белгілемесе, жергілікті мемлекеттік басқару органдары сұрау салу түскен күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде ақпаратты ұсынады.
25. Құқық қолдану тәжірибесін талдау нәтижелері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
26. Заңнама саласын (кіші саласын) құқықтық реттеудің тұрақтылық дәрежесі осы Қағидаларға 2-қосымшада көзделген формула негізінде айқындалады.
27. Заңнама саласын (кіші саласын) құқықтық реттеудің тұрақтылығы дәрежесін айқындау объектісі:
1) конституциялық заңдар, кодекстер, шоғырландырылған заңдар;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің нормативтік құқықтық жарлықтары;
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің нормативтік құқықтық қаулылары;
4) Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және Қазақстан Республикасының өзге де орталық мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық қаулылары, Қазақстан Республикасы министрлерінің және Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік органдарының өзге де басшыларының нормативтік құқықтық бұйрықтары, Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік органдарының ведомстволары басшыларының нормативтік құқықтық бұйрықтары, орталық болып табылады.

Виды документов Системы государственного планирования и иных документов планирования определяются постановлением Правительства Республики Казахстан "Об утверждении Системы государственного планирования в Республике Казахстан" от 29 ноября 2017 года № 790.
21. Итоги анализа стратегических целей, в том числе целевых индикаторов, и исполнения международных обязательств, в рамках отрасли (подотрасли) законодательства оформляются по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
22. Анализ правоприменительной практики проводится в целях выявления проблемных вопросов, препятствующих достижению целей правового регулирования.
Под проблемными вопросами понимаются юридические, социальные, экономические, организационные и иные факторы, выявляемые в процессе правоприменительной практики, которые влияют на качество регулирования и практическое применение норм.
23. При проведении анализа правоприменительной практики используются сведения, предусмотренные пунктом 11 настоящих Правил.
24. Органы местного государственного управления предоставляют по запросу центрального государственного органа информацию о проблемных вопросах правоприменительной практики в рамках отрасли (подотрасли) законодательства.
Органы местного государственного управления предоставляют информацию в течение тридцати календарных дней со дня поступления запроса, если иной срок не установлен центральным государственным органом.
25. Итоги анализа правоприменительной практики оформляются по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
26. Анализ степени стабильности представляет собой оценку внесенных изменений и дополнений в нормативные правовые акты, входящие в отрасль (подотрасль) законодательства, посредством определения их частоты, характера и целесообразности.
Степень стабильности правового регулирования отрасли (подотрасли) законодательства определяется на основе формулы, предусмотренной приложением 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 26 – в редакции приказа Министра юстиции РК от 22.06.2026 № 590 (вводится в действие с 01.07.2026).
27. Объектом определения степени стабильности правового регулирования отрасли (подотрасли) законодательства выступают:
1) конституционные законы, кодексы, консолидированные законы, законы;
2) нормативные правовые указы Президента Республики Казахстан;
3) нормативные правовые постановления Правительства Республики Казахстан;
4) нормативные правовые постановления Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан и иных центральных государственных органов Республики Казахстан, нормативные правовые приказы министров Республики Казахстан и иных руководителей центральных государственных органов Республики Казахстан, нормативные правовые приказы руководителей ведомств центральных государственных органов Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 27 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 22.06.2026 № 590 (вводится в действие с 01.07.2026).

28. Заңнама саласын (кіші саласын) құқықтық реттеудің тұрақтылық дәрежесін анықтау объектісі болып табылмайды:
1) нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы нормативтік құқықтық актілер;
2) халықаралық шарттарды ратификациялау және олардың күшін жою туралы нормативтік құқықтық актілер;
3) республикалық бюджетті, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан кепілдендірілген трансферт, республикалық және облыстық бюджеттер, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттері арасындағы жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі туралы НҚА толық, сондай-ақ оларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы нормативтік құқықтық актілер;
4) амнистия туралы нормативтік құқықтық актілер;
5) заңда белгіленген тәртіппен күшін жойған нормативтік құқықтық актілер.
29. Құқықтық реттеудің тұрақтылық дәрежесін айқындау кезеңі құқықтық мониторинг жүргізу жылының алдындағы жыл болып табылады.
30. Заңнама саласын (кіші саласын) тұрақты құқықтық реттеу дәрежесі 5 баллдан аспайтын құқықтық реттеу деп түсініледі.
Заңнама саласының (кіші саласының) тұрақты құқықтық реттеу дәрежесі 5 ұпайдан асатын, бірақ 10 ұпайдан аспайтын құқықтық реттеу деп түсініледі.
Заңнама саласының (кіші саласының) тұрақсыз құқықтық реттеу дәрежесі 10 баллдан асатын құқықтық реттеу деп түсініледі.
31. Заңнама саласының (кіші саласының) құқықтық талдауы Қазақстан Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшылықтарды, қайталануларды, олқылықтарды, тиімсіз іске асырылатын, ескірген және сыбайлас жемқорлық сипаты бар құқық нормаларын анықтау мақсатында жүзеге асырылады және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
32. Құқықтық мониторинг нәтижелері бойынша осы Қағидалардың 2-тармағында көзделген құқықтық мониторингтің мақсаттарына қол жеткізуге мүмкіндік беретін талдау қорытындылары, нормативтік реттеуді жетілдіру бойынша ұсынымдар, сондай-ақ анықталған кемшіліктерді жою және берілген ұсынымдарды орындау бойынша шаралар қабылдаудың күтілетін мерзімдері қалыптасады.
4-тарау. Белгілі бір саладағы саясатты қалыптастыратын орталық мемлекеттік органдар жүзеге асыратын заңнама саласының (кіші саласының) құқықтық мониторингінің нәтижелері

28. Объектом определения степени стабильности правового регулирования отрасли (подотрасли) законодательства не являются:
1) нормативные правовые акты о внесении изменений и (или) дополнений в нормативные правовые акты;
2) нормативные правовые акты о ратификации и денонсации международных договоров;
3) нормативные правовые акты об утверждении республиканского бюджета, гарантированном трансферте из Национального фонда Республики Казахстан, объемах трансфертов общего характера между республиканским и областными бюджетами, бюджетами столицы, городов республиканского значения, а также нормативные правовые акты о внесении изменений и (или) дополнений в них;
4) нормативные правовые акты об амнистии;
5) нормативные правовые акты, утратившие силу в установленном законом порядке.
Сноска. Пункт 28 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 22.06.2026 № 590 (вводится в действие с 01.07.2026).
29. Периодом определения степени стабильности правового регулирования является год, предшествующий году проведения правового мониторинга.
30. Под стабильным правовым регулированием отрасли (подотрасли) законодательства понимается правовое регулирование, степень которого не превышает 5 баллов.
Под относительно стабильным правовым регулированием отрасли (подотрасли) законодательства понимается правовое регулирование, степень которого превышает 5 баллов, но не превышает 10 баллов.
Под нестабильным правовым регулированием отрасли (подотрасли) законодательства понимается правовое регулирование, степень которого превышает 10 баллов.
31. Юридический анализ отрасли (подотрасли) законодательства проводится с целью выявления противоречий законодательству Республики Казахстан, дублирований, пробелов, неэффективно реализуемых, устаревших и коррупциогенных норм права, обеспечения аутентичности и терминологического единообразия текстов нормативных правовых актов.
Сноска. Пункт 31 – в редакции приказа Министра юстиции РК от 22.06.2026 № 590 (вводится в действие с 01.07.2026).
32. По итогам правового мониторинга формируются выводы проведенного анализа, которые позволяют достичь целей правового мониторинга, предусмотренных пунктом 2 настоящих Правил, рекомендации по совершенствованию нормативного регулирования, а также предполагаемые сроки принятия мер по устранению выявленных недостатков и реализации выработанных рекомендаций.
Глава 4. Итоги правового мониторинга отрасли (подотрасли) законодательства, проведенного центральными государственными органами, формирующими политику в определенной отрасли

33. Құқықтық мониторинг нәтижелерін заң қызметі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
34. Құқықтық мониторингтің сапасын бақылауды мемлекеттік орган аппаратының басшысы немесе заң қызметі мәселелеріне жетекшілік ететін өзге де лауазымды тұлға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына құқықтық мониторингтің сапасыз жүргізілу фактілері туралы ақпарат беретін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі (бұдан әрі – Әділет министрлігі) жүзеге асырады.
Ескерту. Құқықтық мониторингтің сапасыздығы деп үстірт немесе толық емес талдауына байланысты құқықтық мониторингтің мақсаттары ашылмаған есеп түсініледі.
35. Тоқсан сайын жүргізілетін құқықтық мониторинг нәтижелерін орталық мемлекеттік органдар есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-күніне дейінгі мерзімде нысаналы топтардың ескертулерімен және (немесе) ұсынымдарымен бірге (бар болса) Әділет министрлігіне қазақ және орыс тілдерінде жібереді.
36. Орталық мемлекеттік органдар құқықтық мониторинг нәтижелерін Әділет министрлігіне жіберген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде өзінің интернет-ресурсында жариялайды.
5-тарау. Белгілі бір салада саясатты қалыптастырмайтын орталық мемлекеттік органдардың құқықтық мониторинг жүргізу тәртібі
37. Саясатты қалыптастырмайтын орталық мемлекеттік органдардың құқықтық мониторингі тұрақты негізде жүзеге асырылады.
Құқықтық мониторинг жүргізу кезінде осы Қағидалардың 11-тармағында көзделген мәліметтер пайдаланылады.
38. Орталық мемлекеттік органдардың құрылымдық бөлімшелері өздері қабылдаған және (немесе) әзірлеушілері болған не олардың құзыретіне жататын нормативтік құқықтық актілерге, олардағы Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшылықтарды, қайталануларды, олқылықтарды, тиімсіз іске асырылып жатқан, ескірген және сыбайлас жемқорлыққа бейім құқықтық нормаларды анықтау мақсатында құқықтық талдау жүргізеді.
39. Құрылымдық бөлімшелер есепті жылдың соңына дейін осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қазақ және орыс тілдеріндегі ақпаратты заң қызметтеріне ұсынады.
40. Заң қызметтері, құрылымдық бөлімшелер жүргізілген құқықтық мониторинг нәтижелері бойынша, есепті жылдан кейінгі жылдың 15 қаңтарына дейінгі мерзімде Әділет министрлігіне осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есеп жібереді.
6-тарау. Жергілікті мемлекеттік басқару органдарын құқықтық мониторинг жүргізу тәртібі
41. Жергілікті мемлекеттік басқару органдары құқықтық мониторингті тұрақты негізде жүргізеді.
Құқықтық мониторинг жүргізу кезінде осы Қағидалардың 11-тармағында көзделген мәліметтер пайдаланылады.

33. Итоги проведения правового мониторинга оформляются юридической службой по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
34. Контроль за качеством проведения правового мониторинга осуществляется руководителем аппарата государственного органа либо иным должностным лицом, курирующим вопросы юридической службы, а также Министерством юстиции Республики Казахстан (далее – Министерство юстиции), которое вносит в Аппарат Правительства Республики Казахстан информацию о фактах некачественного проведения правового мониторинга.
Примечание. Под некачественным проведением правового мониторинга понимается отчет, не раскрывающий цели правового мониторинга, ввиду поверхностного или неполного анализа.
35. Итоги проведенного правового мониторинга ежеквартально, в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, направляются центральными государственными органами на казахском и русском языках в Министерство юстиции с приложением замечаний и (или) рекомендаций целевых групп (при наличии).
36. Центральные государственные органы размещают итоги проведенного правового мониторинга на своем интернет-ресурсе в течение трех рабочих дней со дня его направления в Министерство юстиции.
Глава 5. Порядок проведения правового мониторинга центральными государственными органами, не формирующими политику в определенной отрасли
37. Правовой мониторинг центральными государственными органами, не формирующими политику, проводится на постоянной основе.
При проведении правового мониторинга используются сведения, предусмотренные в пункте 11 настоящих Правил.
38. Структурными подразделениями центральных государственных органов проводится юридический анализ нормативных правовых актов, принятых ими, и (или) разработчиками которых они являлись, либо относящихся к их компетенции, с целью выявления в них противоречий законодательству Республики Казахстан, дублирований, пробелов, неэффективно реализуемых, устаревших и коррупциогенных норм права.
39. Структурные подразделения представляют юридическим службам информацию на казахском и русском языках по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам до конца отчетного года.
40. По итогам проведенного правового мониторинга структурными подразделениями, юридические службы по итогам года, в срок до 15 января года, следующего за отчетным, направляют в Министерство юстиции отчет по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Глава 6. Порядок проведения правового мониторинга органами местного государственного управления
41. Правовой мониторинг органами местного государственного управления проводится на постоянной основе.
При проведении правового мониторинга используются сведения, предусмотренные в пункте 11 настоящих Правил.

54. Қоғамдық мониторинг нәтижелері Әділет министрлігіне және тиісті қоғамдық қатынастар салаларында басшылық ететін өзге де мүдделі мемлекеттік органдарға жіберілуі мүмкін.
Қоғамдық мониторинг нәтижелері тиісті мемлекеттік органның міндетті түрде қарауына жатады, ол отыз жұмыс күні ішінде дәлелді жауап беруге міндетті.
55. Қоғамдық мониторинг нәтижелерін уәкілетті мемлекеттік органдар құқықтық мониторинг жүргізу кезінде пайдаланады.
Құқықтық мониторинг
жүргізу Қағидаларына
1-қосымша
Нысан
________________________________________ (мемлекеттік органның атауы)
20___ жылға арналған құқықтық мониторинг жүргізу кестесі
р/с №
Заңнама саласының (кіші саласының) атауы
Заңнама саласы (кіші саласы) қамтитын нормативтік құқықтық актілердің тізбесі
Мемлекеттік органның жауапты құрылымдық бөлімшесі
Құқықтық мониторинг жүргізу мерзімі (тоқсан сайын)
_____________________________________________________________________
(мемлекеттік органның аппарат басшысы не заң қызметі мәселелеріне жетекшілік
ететін лауазымды адам (Т.A.Ә. (болған жағдайда))
"___" ___________ 20__ жылғы _____________ қолы
Құқықтық мониторинг
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Құқықтық мониторинг жүргізу туралы есеп ___________________________ (заңнама саласының (кіші саласының) атауы)
Құқықтық мониторинг нәтижелері заңнаманың секторын (кіші секторын) талдау нәтижелері бойынша құрылымдық және жинақталған ақпаратты қамтитын талдамалық есеп нысанында ұсынылады.
I. Кіріспе.
Заңнама саласының (кіші саласының) атауы:
Заңнама саласын (кіші саласын) реттейтін нормативтік құқықтық актілердің тізбесі:
Нысаналы топ:
Саласының (кіші саласының) сипаттамасы, оның мемлекеттік басқару жүйесіндегі мақсаттары мен міндеттері, реттеу объектісі мен субъектісі:
II. Заңнама саласын (кіші саласын) ретроспективті талдауы.
Бұл бөлімде тиісті салада (кіші салада) мемлекет құрған саясат, қабылданған шешімдер, іске асырылған новеллалар, заңнаманың тиісті саласының (кіші саласының) эволюциялық дамуын бағалау үшін енгізілген өзгерістер мен толықтырулар туралы ақпаратты көрсету қажет.
Ретроспективті талдау тиісті саласын (кіші саласын) реттейтін заңнамалық актілер немесе бөлімдер, тараулар және басқа да заңнамалық актілер бойынша, сондай-ақ оларға өзгерістер енгізілген заңдар (немесе олардың бөліктері) бойынша жүргізіледі.
р/с
Талданатын заңнама саласының (кіші саласының) уақытша кезеңі
Нормативтік құқықтық актінің атауы
Тұжырымдамалық сипаттағы енгізілген өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды сипаттау (заңнамалық актінің құрылымдық элементтерін көрсете отырып)
Түзету негіздері және бастапқыда айтылған мақсаттар
Нақты салдары
(енгізілген түзетулердің нәтижелері)
III. Стратегиялық мақсаттар мен нысаналы индикаторларды талдауы.
р/с
Мемлекеттік жоспарлау Жүйесі құжатының немесе өзге де жоспарлау құжатының атауы
Мақсаты
(мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжатына немесе өзге жоспарлау құжатына сәйкес қол жеткізу қажет нәтиже)
Қолданыстағы нормативтік құқықтық актінің не іске асыру үшін қабылданған немесе әзірленетін мақсаттың атауы (нормативтік құқықтық актінің құрылымдық элементін, нормативтік құқықтық актінің жобасын көрсете отырып)
Мақсатқа қол жеткізуге бағытталған не ықпал ететін нормалардың мазмұны туралы мәліметтер (құқықтық құралдар)
Мақсаттарға қол жеткізу құқығының нормаларын бағалау (нормативтік реттеу оларға қаншалықты қол жеткізуге мүмкіндік береді).
* Қажетті құқық нормалары/құқықтық құралдар болмаған жағдайда тиісті ұсыныстар әзірленеді
IV. Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттардан туындайтын міндеттемелердің орындалуын талдауы.
р/с
Халықаралық шарттың атауы
Қазақстан Республикасының Міндеттемесі (халықаралық шарттың құрылымдық элементін көрсете отырып)
Қолданыстағы нормативтік құқықтық актінің не орындалуы үшін қабылданған немесе әзірленетін міндеттеменің атауы (нормативтік құқықтық актінің құрылымдық элементін, нормативтік құқықтық актінің жобасын көрсете отырып)
Міндеттемелерді орындауға бағытталған не ықпал ететін нормалардың мазмұны туралы мәліметтер (құқықтық құралдар)
* Қажетті құқық нормалары/құқықтық құралдар болмаған жағдайда тиісті ұсыныстар әзірленеді
V. Құқық қолдану практикасын талдауы.
Бұл бөлімшеде құқықтық мониторинг субъектісі құқық қолдану және сот тәжірибесінің жай-күйі туралы ақпаратты беруге, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарына, әлеуметтік желілерге, азаматтар мен заңды тұлғалардың өтініштеріне, прокурорлық қадағалау актілеріне, ғылыми-тәжірибелік конференциялар материалдарына мониторинг жүргізуге міндетті. кестені толтыру арқылы ұсынылған ақпаратты бір мезгілде растаумен, семинарлар және бір мезгілде растаумен басқа ақпарат көздері.
р/с
Нормативтік құқықтық актінің атауы
Нормативтік құқықтық актінің құрылымдық элементі
Проблемалық сұрақтардың сипаттамасы
Ақпарат көздері
Қабылданған немесе қабылданған шаралар
VI. Заңнама саласының (кіші саласының) тұрақтылығы.
№ р/с
Нормативтік құқықтық актінің атауы
Өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген нормативтік құқықтық актінің атауы
Өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген нормативтік құқықтық актінің құрылымдық элементі
Енгізілген өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың негіздемесі
Конституциялық Заңдар, Кодекстер, шоғырландырылған заңдар, заңдар
1.
2.
Қазақстан Республикасы Президентінің нормативтік құқықтық жарлықтары
3.
4.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің нормативтік құқықтық қаулылары
5.
6.
Ведомстволық нормативтік құқықтық актілер
7.
8.
Саланың тұрақтылық дәрежесі
Ескерту. Ведомстволық нормативтік құқықтық актілер деп Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және Қазақстан Республикасының өзге де орталық мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық қаулылары, Қазақстан Республикасы министрлерінің және Қазақстан Республикасы Орталық мемлекеттік органдары өзге де басшыларының нормативтік құқықтық бұйрықтары, Қазақстан Республикасы Орталық мемлекеттік органдары ведомстволары басшыларының нормативтік құқықтық бұйрықтары түсініледі.
Заңнама саласының (кіші саланың) тұрақтылық индексі заңнама саласын (кіші саланы) реттейтін нормативтік құқықтық актілер түрлерінің тұрақтылығын мынадай формула бойынша қосу жолымен айқындалады:
Sжалпы= SZ+SU+SPP+SV,
онда:
Sжалпы – заңнама саласының (кіші саланың) тұрақтылық индексі;
Sz - конституциялық заңдардың, кодекстердің, шоғырландырылған заңдардың, заңнама саласын (кіші саны) реттейтін заңдардың тұрақтылық индексі;
Su - Қазақстан Республикасы Президентінің заңнама саласын (кіші саланы) реттейтін нормативтік құқықтық жарлықтарының тұрақтылық индексі;
Spp - Қазақстан Республикасы Үкіметінің заңнама саласын (кіші саланы) реттейтін нормативтік құқықтық қаулыларының тұрақтылық индексі;
Sv - заңнаманың саласын (кіші саланы) реттейтін ведомстволық нормативтік құқықтық актілердің тұрақтылық индексі.
Конституциялық заңдардың, кодекстердің, шоғырландырылған заңдардың, заңнама саласын (кіші саланы) реттейтін заңдардың тұрақтылық индексі мынадай формула бойынша айқындалады:
онда:
Az - конституциялық заңдарға, кодекстерге, шоғырландырылған заңдарға, заңнама саласын (кіші саланы) реттейтін заңдарға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген конституциялық заңдардың, заңдардың саны;
Bz - конституциялық заңдардың, кодекстердің, шоғырландырылған заңдардың, заңнама саласын (кіші саланы) реттейтін заңдардың жалпы саны;
55 - нормативтік құқықтық акт түрінің пайыздық мәні.
Қазақстан Республикасы Президентінің заңнама саласын (кіші саланы) реттейтін нормативтік құқықтық жарлықтарының тұрақтылық индексі мынадай формула бойынша айқындалады:
онда:
Au - заңнаманың саланы (кіші саланы) реттейтін Қазақстан Республикасы Президентінің нормативтік құқықтық жарлықтарына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген Қазақстан Республикасы Президентінің нормативтік құқықтық жарлықтарының саны;
Bu - Қазақстан Республикасы Президентінің заңнама саласын (кіші саланы) реттейтін нормативтік құқықтық жарлықтарының жалпы саны;
5 - нормативтік құқықтық акт түрінің пайыздық мәні.
Заңнама саласын (кіші саланы) реттейтін Қазақстан Республикасы Үкіметінің нормативтік құқықтық қаулыларының тұрақтылық индексі мынадай формула бойынша айқындалады:
онда:
App - заңнама саласын (кіші саланы) реттейтін Қазақстан Республикасы Үкіметінің нормативтік құқықтық қаулыларына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің нормативтік құқықтық қаулыларының саны;
Bpp-Қазақстан Республикасы Үкіметінің заңнама саласын (кіші саланы) реттейтін нормативтік құқықтық қаулыларының жалпы саны;
Нормативтік құқықтық акт түрінің 15 пайыздық мәні.
Заңнаманың саласын (кіші саланы) реттейтін ведомстволық нормативтік құқықтық актілердің тұрақтылық индексі мынадай формула бойынша айқындалады:
онда:
Av - заңнаманың саласын (кіші саланы) реттейтін ведомстволық нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген ведомстволық нормативтік құқықтық актілердің саны;
Bpp - заңнаманың саласын (кіші саланы) реттейтін ведомстволық нормативтік құқықтық актілердің жалпы саны;
30 - нормативтік құқықтық акт түрінің пайыздық мәні.
VII. Құқықтық талдауы.
р/с
Құқықтық мониторинг жүргізу барысында анықталған нормативтік құқықтық актінің түрі, қабылданған күні, нөмірі және атауы
Нормативтік құқықтық актінің құрылымдық элементі (бөлігі, абзацы, тармақшасы, тармағы, бабы)
Анықталған кемшіліктің сипаттамасы
Анықталған кемшіліктерді жою бойынша қабылданатын немесе қабылданған шаралар (оның ішінде нормативтік құқықтық акт жобасының атауы, әзірлеу не келісу сатысы)
1.
2
3
4
5
Қарама-қайшы нормалар
1.
Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес келмейтін нормалар
2.
Ескірген нормалар
3.
Сыбайлас жемқорлық нормалары
4.
Қайталанатын нормалар
5.
Құқық нормаларының олқылықтары
6.
Артық бланкеттік және сілтемелік нормалардың болуы
7.
Басқаша (болған жағдайда)
Барлығы: (анықталған құқық кемшіліктерінің саны)
VIII. Қорытындылар мен ұсыныстар.
Бұл бөлімде нормативтік реттеуді одан әрі жетілдіру жөніндегі ұсынымдармен, сондай-ақ анықталған кемшіліктерді жою және әзірленген ұсынымдарды іске асыру жөніндегі шараларды қабылдаудың болжамды мерзімдерін көрсете отырып, саланы құқықтық реттеудің тиімділігін бағалауға мүмкіндік беретін өзге бөлімдерде ұсынылған ақпаратқа негізделген жүргізілген талдау қорытындылары көрсетіледі.
IX. Құқық нормаларының анықталған кемшіліктерін жоюға бағытталған шаралар бойынша ақпарат.
р/с
Актінің атауы
Әзірленген ұсыныс
Іске асыру мерзімі
1.
_______________________________________________________________________
(мемлекеттік органның аппарат басшысы не заң қызметі мәселелеріне жетекшілік
ететін лауазымды адам (Т.A.Ә. (болған жағдайда))
"___" ___________ 20__ жылғы _____________ қолы
Құқықтық мониторинг
жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
"_____________________________________________" (мемлекеттік органның атауы)
Жүргізілген нормативтік құқықтық актілермен құқықтық мониторинг нәтижелері бойынша есеп
р/с
Нормадағы кемшіліктердің түрі
Құқықтық мониторинг жүргізу барысында анықталған нормативтік құқықтық актінің атауы, түрі, қабылданған күні, нөмірі
Нормативтік құқықтық акт сәйкес келмейтін актінің атауы, түрі, бабы, тармағы, бөлігі, абзацы, қабылданған күні, нөмірі/талдамалық анықтамасының жасалған күні
Анықталған кемшіліктерді жою жөнінде қолданылатын шаралар (нормативтік құқықтық акт жобасының атауы, әзірлеу не келісу сатысы)
1
2
3
4
5
Қайшы келетін нормалар
1.
Ескірген нормалар
2.
Сыбайлас жемқорлық сипаты бар нормалар
3.
Қайталанатын нормалар
4.
Құқық нормаларының олқылықтары
5.
Артық бланкеттік және сілтемелік нормалардың болуы
6.
Өзге (болған жағдайда)
7.
Жиыны (болған жағдайда)
8.
Барлығы: (анықталған құқық кемшіліктерінің саны)
________________________________________________________________________
(мемлекеттік органның аппарат басшысы не заң қызметі мәселелеріне жетекшілік
ететін лауазымды адам (Т.A.Ә. (болған жағдайда))
"___" ___________ 20__ жылғы _____________ қолы
Құқықтық мониторинг
жүргізу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Жергілікті мемлекеттік басқару органдар жүргізген құқықтық мониторинг нәтижелері _______________________________________________________ (мемлекеттік органның атауы)
I БӨЛІМ

54. Результаты общественного мониторинга могут направляться в Министерство юстиции и иным заинтересованным государственным органам, осуществляющим руководство в соответствующих сферах общественных отношений.
Результаты общественного мониторинга подлежат обязательному рассмотрению соответствующим государственным органом, который в течение тридцати рабочих дней должен дать мотивированный ответ.
55. Результаты общественного мониторинга используются уполномоченными государственными органами при проведении правового мониторинга.
Приложение к приказу
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 31 декабря 2024 года № 1070
Приложение 1
к Правилам проведения
правового мониторинга
Форма
График проведения правового мониторинга на 20__ год
________________________________________________
(наименование государственного органа)
№ п/п
Наименование отрасли (подотрасли) законодательства
Перечень нормативных правовых актов, охватываемых отраслью (подотраслью) законодательства
Ответственные структурные подразделения государственного органа
Сроки проведения правового мониторинга (ежеквартально)
__________________________________________
(руководитель аппарата государственного органа
либо иное должностное лицо, курирующее вопросы
юридической службы (Ф.И.О. (при наличии))
"___" ___________ 20__ года _____________ подпись
Приложение 2
к Правилам проведения
правового мониторинга
Сноска. Приложение 2 – в редакции приказа Министра юстиции РК от 22.06.2026 № 590 (вводится в действие с 01.07.2026).
Отчет о проведении правового мониторинга
__________________________________________________
(наименование отрасли (подотрасли) законодательства)
Итоги правового мониторинга представляются в виде аналитической справки, содержащей структурированную и обобщенную информацию по результатам анализа отрасли (подотрасли) законодательства.
I. Введение. Наименование отрасли (подотрасли) законодательства:
Перечень нормативных правовых актов, регулирующих отрасль (подотрасль) законодательства:
Целевые группы:
Описание отрасли (подотрасли), ее цели и задачи в системе государственного управления, объект и субъект регулирования:
II. Ретроспективный анализ отрасли (подотрасли) законодательства.
В данном разделе необходимо указать информацию о выстроенной государством политике в соответствующей отрасли (подотрасли), принятых решениях, реализованных новеллах, внесенных изменений и дополнений для оценки эволюционного развития соответствующей отрасли (подотрасли) законодательства.
Ретроспективный анализ проводится по законам или разделам, главам и др. законов, которыми регулируется соответствующая отрасль (подотрасль), а также по законам (или их частям), которыми вносились в них изменения.
Аналитическая справка: ____________________
п/п
Временной период анализируемой отрасли (подотрасли) законодательства
Наименование закона
Описание внесенных изменений и (или) дополнений концептуального характера (с указанием структурных элементов закона)
Основания корректировки и изначально заявленные цели
Фактические последствия
Вывод: _________________________________
III. Анализ стратегических целей и целевых индикаторов
Аналитическая справка: _________________
п/п
Наименование документа Системы государственного планирования или иного документа планирования
Цель (результат, который необходимо достигнуть в соответствии с документом Системы государственного планирования или иного документа планирования)
Наименование действующего нормативного правового акта либо принятого или разрабатываемого в реализацию цели (с указанием структурного элемента нормативного правового акта, проекта нормативного правового акта)
Сведения о содержании норм, направленных либо способствующих достижению цели (правовые инструменты)
Оценка норм права на предмет достижения целей (насколько нормативное регулирование позволяет достичь их). *В случае отсутствия необходимых норм права/правовых инструментов вырабатываются соответствующие предложения
Вывод: _________________________________
IV. Анализ исполнения обязательств, вытекающих из международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан.
Аналитическая справка: _________________
п/п
Наименование международного договора
Обязательство Республики Казахстан (с указанием структурного элемента международного договора)
Наименование действующего нормативного правового акта либо принятого или разрабатываемого во исполнение обязательства (с указанием структурного элемента нормативного правового акта, проекта нормативного правового акта)
Сведения о содержании норм, направленных либо способствующих исполнению обязательств (правовые инструменты)
*В случае отсутствия необходимых норм права/правовых инструментов вырабатываются соответствующие предложения
Вывод: _________________________________
V. Анализ правоприменительной практики
Аналитическая справка: _______________
В данном разделе необходимо представить информацию о состоянии правоприменительной и судебной практики, а также провести мониторинг средств массовой информации, социальных сетей, обращений граждан и юридических лиц, актов прокурорского надзора, материалов научно-практических конференций, семинаров и иных источников информации с одновременным подтверждением изложенной информации путем заполнения таблицы.
п/п
Наименование нормативного правового акта
Структурный элемент нормативного правового акта
Описание проблемных вопросов
Источники информации
Принятые или принимаемые меры
Вывод: _________________________________
VI. Анализ степени стабильности отрасли (подотрасли) законодательства
Аналитическая справка: __________________
п/п
Наименование нормативного правового акта
Наименование нормативного правового акта, которым вносились изменения и (или) дополнения
Структурный элемент нормативного правового акта, в который внесены изменения и (или) дополнения
Обоснование; редакционный/концептуальный характер внесенного изменения и (или) дополнения
Конституционные законы, кодексы, законы
1.
2.
Нормативные правовые указы Президента Республики Казахстан
3.
4.
Нормативные правовые постановления Правительства Республики Казахстан
5.
6.
Ведомственные нормативные правовые акты
7.
8.
Степень стабильности отрасли:
Примечание. Под ведомственными нормативными правовыми актами понимаются нормативные правовые постановления Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан и иных центральных государственных органов Республики Казахстан, нормативные правовые приказы министров Республики Казахстан и иных руководителей центральных государственных органов Республики Казахстан, нормативные правовые приказы руководителей ведомств центральных государственных органов Республики Казахстан.
Индекс стабильности отрасли (подотрасли) законодательства определяется путем сложения стабильности видов нормативных правовых актов, регулирующих отрасль (подотрасль) законодательства, по следующей формуле:
Sобщ.= SZ+SU+SPP+SV,
где:
Sобщ. – индекс стабильности отрасли (подотрасли) законодательства;
SZ – индекс стабильности конституционных законов, кодексов, законов, регулирующих отрасль (подотрасль) законодательства;
SU – индекс стабильности нормативных правовых указов Президента Республики Казахстан, регулирующих отрасль (подотрасль) законодательства;
SPP – индекс стабильности нормативных правовых постановлений Правительства Республики Казахстан, регулирующих отрасль (подотрасль) законодательства;
SV – индекс стабильности ведомственных нормативных правовых актов, регулирующих отрасль (подотрасль) законодательства.
Индекс стабильности конституционных законов, кодексов, законов, регулирующих отрасль (подотрасль) законодательства, определяется по следующей формуле:
Sz = 5*Az/Bz
где:
Az – количество конституционных законов, законов, которыми вносились изменения и (или) дополнения в конституционные законы, кодексы, законы, регулирующие отрасль (подотрасль) законодательства;
Bz – общее количество конституционных законов, кодексов, законов, регулирующих отрасль (подотрасль) законодательства;
5 – коэффицент вида нормативного правового акта.
Индекс стабильности нормативных правовых указов Президента Республики Казахстан, регулирующих отрасль (подотрасль) законодательства, определяется по следующей формуле:
Su= 0.5*AU /BU
где:
AU – количество нормативных правовых указов Президента Республики Казахстан, которыми вносились изменения и (или) дополнения в нормативные правовые указы Президента Республики Казахстан, регулирующие отрасль (подотрасль) законодательства;
BU – общее количество нормативных правовых указов Президента Республики Казахстан, регулирующих отрасль (подотрасль) законодательства;
0,5 – коэффициент вида нормативного правового акта.
Индекс стабильности нормативных правовых постановлений Правительства Республики Казахстан, регулирующих отрасль (подотрасль) законодательства, определяется по следующей формуле:
Spp= 1.5*App/BPP
где:
APP – количество нормативных правовых постановлений Правительства Республики Казахстан, которыми вносились изменения и (или) дополнения в нормативные правовые постановления Правительства Республики Казахстан, регулирующие отрасль (подотрасль) законодательства;
BPP – общее количество нормативных правовых постановлений Правительства Республики Казахстан, регулирующих отрасль (подотрасль) законодательства;
1,5 – коэффициент вида нормативного правового акта.
Индекс стабильности ведомственных нормативных правовых актов, регулирующих отрасль (подотрасль) законодательства, определяется по следующей формуле:
Sv= 3*Av/Bv
где:
AV – количество ведомственных нормативных правовых актов, которыми вносились изменения и (или) дополнения в ведомственные нормативные правовые акты, регулирующие отрасль (подотрасль) законодательства;
BV – общее количество ведомственных нормативных правовых актов, регулирующих отрасль (подотрасль) законодательства;
3 – коэффицент вида нормативного правового акта.
Вывод: _________________________________
VII. Юридический анализ
Аналитическая справка: _________________
п/п
Вид, дата принятия, номер и наименование нормативного правового акта, выявленного в ходе проведения правового мониторинга
Структурный элемент (часть, абзац, подпункт, пункт, статья) нормативного правового акта
Описание выявленного недостатка
Предпринимаемые или принятые меры по устранению выявленных недостатков (в том числе наименование проекта нормативного правового акта, стадия разработки либо согласования)
1
2
3
4
5
Противоречащие нормы
1.
Потенциально не соответствующие Конституции Республики Казахстан нормы
2.
Устаревшие нормы
3.
Коррупциогенные нормы
4.
Дублирующие нормы
5.
Пробелы норм права
6.
Наличие излишних бланкетных и отсылочных норм
7.
Отсутствие аутентичности и терминологического единообразия текста норм
8.
Иное (в случае наличия)
9.
Итого: (количество выявленных недостатков права)
Вывод: _________________________________
VIII. Итоговый вывод и предложения
В данном разделе указываются выводы проведенного анализа, основанные на представленной в иных разделах информации, которые позволяют оценить эффективность правового регулирования отрасли, с рекомендациями по дальнейшему совершенствованию нормативного регулирования, а также указанием предполагаемых сроков принятия мер по устранению выявленных недостатков и реализации выработанных рекомендаций.
Итоговый вывод и предложения по результатам правового мониторинга содержат обобщение всех промежуточных выводов, сделанных на каждом этапе мониторинга.
IX. Информация по мерам, направленным на устранение выявленных недостатков норм права.
п/п
Наименование акта
Выработанная рекомендация
Срок реализации
1.
___________________________________________
(руководитель аппарата государственного органа
либо иное должностное лицо, курирующее вопросы
юридической службы (Ф.И.О. (при наличии))
"___" ___________ 20__ года _____________ подпись
Приложение 3
к Правилам проведения
правового мониторинга
Форма
Отчет по результатам проведенного правового мониторинга
по нормативным правовым актам
"_________________________________________________________"
(наименование государственного органа)
№ п/п
Вид, дата принятия, номер и наименование нормативного правового акта, выявленного в ходе проведения правового мониторинга
Структурный элемент (часть, абзац, подпункт, пункт, статья) нормативного правового акта
Описание выявленного недостатка
Предпринимаемые или принятые меры по устранению выявленных недостатков (в том числе наименование проекта нормативного правового акта, стадия разработки либо согласования)
1
2
3
4
5
Противоречащие нормы
1.
Потенциально не соответствующие Конституции Республики Казахстан нормы
2.
Устаревшие нормы
3.
Коррупциогенные нормы
4.
Дублирующие нормы
5.
Пробелы норм права
6.
Наличие излишних бланкетных и отсылочных норм
7.
Иное (в случае наличия)
8.
Итого: (количество выявленных недостатков права)
___________________________________________
(руководитель аппарата государственного органа
либо иное должностное лицо, курирующее вопросы
юридической службы (Ф.И.О. (при наличии))
"___" ___________ 20__ года _____________ подпись
Приложение 4
к Правилам проведения
правового мониторинга
Форма
Результаты правового мониторинга, проведенного органами
местного государственного управления
_______________________________________________________
(наименование государственного органа)
I РАЗДЕЛ

1. Нормативтік құқықтық актінің атауы
2. Тиімсіз іске асырылатын нормалар
р/с
Нақты тиімсіз іске асырылатын нормалар
Практикада туындайтын проблемалар
Ұсынылатын шешу жолдары
II БӨЛІМ
р/с
Нормадағы кемшіліктердің түрі
Құқықтық мониторинг жүргізу барысында анықталған нормативтік құқықтық актінің атауы, түрі, қабылданған күні, нөмірі
Нормативтік құқықтық акт сәйкес келмейтін актінің атауы, түрі, бабы, тармағы, бөлігі, абзацы, қабылданған күні, нөмірі/талдамалық анықтамасының жасалған күні
Анықталған кемшіліктерді жою жөнінде қолданылатын шаралар (нормативтік құқықтық акт жобасының атауы, әзірлеу не келісу сатысы)
1
2
3
4
5
Қайшы келетін нормалар
1.
Ескірген нормалар
2.
Сыбайлас жемқорлық сипаты бар нормалар
3.
Қайталанатын нормалар
4.
Құқық нормаларының олқылықтары
5.
Артық бланкеттік және сілтемелік нормалардың болуы
6.
Өзге (болған жағдайда)
7.
Жиыны (болған жағдайда)
8.
Барлығы: (анықталған құқық кемшіліктерінің саны)
____________________________________________________________________
(мемлекеттік органның аппарат басшысы не заң қызметі мәселелеріне жетекшілік
ететін лауазымды адам (Т.A.Ә. (болған жағдайда))
"___" ___________ 20__ жылғы _____________ қолы
Құқықтық мониторинг
жүргізу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Қабылдаған актілерінің тізбесі _____________________________________ (мемлекеттік органның атауы)
р/с
актінің қабылданған күні (күні, айы, жылы)
актінің нөмірі
актінің толық атауы (негізгі актіге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайда, негізгі актінің толық атауы)
мемлекеттік тіркеуге жіберілмеген
кестенің жалғасы
мемлекеттік тіркеуге жіберілген (ілеспе хаттың күні және нөмірі)
тіркелген (мемлекеттік тіркеу күні және нөмірі)
мемлекеттік тіркеуден бас тартылған (әділет органдары хатының күні және нөмірі)
мемлекеттік тіркеуден бас тартылғаннан кейінгі қолданылған шаралар (күшін жою туралы актінің нөмірі және күні)
мемлекеттік тіркеудің күшін жою (сот шешімінің күні мен нөмірі)
_____________________________________________________________________
(мемлекеттік органның аппарат басшысы не заң қызметі мәселелеріне жетекшілік
ететін лауазымды адам (Т.A.Ә. (болған жағдайда))
"___" ___________ 20__ жылғы _____________ қолы

1. Наименование нормативного правового акта
2. Неэффективно реализуемые нормы
№ п/п
Конкретные неэффективно реализуемые нормы
Возникающие на практике проблемы
Предлагаемые пути решения
II РАЗДЕЛ
№ п/п
Вид, дата принятия, номер и наименование нормативного правового акта, выявленного в ходе проведения правового мониторинга
Структурный элемент (часть, абзац, подпункт, пункт, статья) нормативного правового акта
Описание выявленного недостатка
Предпринимаемые или принятые меры по устранению выявленных недостатков (в том числе наименование проекта нормативного правового акта, стадия разработки либо согласования)
1
2
3
4
5
Противоречащие нормы
1.
Потенциально не соответствующие Конституции Республики Казахстан нормы
2.
Устаревшие нормы
3.
Коррупциогенные нормы
4.
Дублирующие нормы
5.
Пробелы норм права
6.
Наличие излишних бланкетных и отсылочных норм
7.
Иное (в случае наличия)
8.
Итого: (количество выявленных недостатков права)
___________________________________________
(руководитель аппарата государственного органа
либо иное должностное лицо, курирующее вопросы
юридической службы (Ф.И.О. (при наличии))
"___" ___________ 20__ года _____________ подпись
Приложение 5
к Правилам проведения
правового мониторинга
Форма
Перечень принятых актов
_______________________________________
(наименование государственного органа)
№ п/п
дата принятия акта (число, месяц, год)
номер акта
полное наименование акта (в случае внесения изменений и (или) дополнений в основной акт, полное наименование основного акта)
не направлен на государственную регистрацию
продолжение таблицы
направлен на государственную регистрацию (дата и номер сопроводительного письма)
зарегистрирован (дата и номер государственной регистрации)
отказано в государственной регистрации (дата и номер письма органов юстиции)
принятые меры после получения отказа в государственной регистрации (дата и номер акта об отмене)
отмена государственной регистрации (дата и номер решения суда)
____________________________________________
(руководитель аппарата государственного органа
либо иное должностное лицо, курирующее вопросы
юридической службы (Ф.И.О. (при наличии))
"___" ___________ 20__ года _____________ подпись