Мүгедектігі бар адамды абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдар үшін жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 288 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 30 маусымда № 32994 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 12-бабы 5) тармақшасының оң сегізінші абзацына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Мүгедектігі бар адамды абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдар үшін жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік қызметтер департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1 және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік жасайтын Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Т. Дуйсенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2023 жылғы 30 маусымдағы
№ 288 Бұйрықпен
бекітілген/
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдар үшін жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну қағидалары

Об утверждении Правил предоставления услуг индивидуального помощника для лиц с инвалидностью первой группы, имеющих затруднение в передвижении, в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 288. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июня 2023 года № 32994.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2023.
В соответствии с абзацем восемнадцатым подпункта 5) статьи 12 Социального кодекса Республики Казахстан и статьей 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 194 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Правила предоставления услуг индивидуального помощника для лиц с инвалидностью первой группы, имеющих затруднение в передвижении, в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту социальных услуг Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Заместитель Премьер-Министра -
Министр труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
Утвержден приказом/
Заместитель Премьер-Министра -
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 30 июня 2023 года № 288
Правила предоставления услуг индивидуального помощника для лиц с инвалидностью первой группы, имеющих затруднение в передвижении в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью

1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.08.2023 № 336 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдар үшін жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі –Кодекс) 12-бабының 5) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасының жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға жеке көмекшінің (бұдан әрі – жеке көмекшінің қызметтері) қызметтерін беру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда келесі негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы (бұдан әрі – портал) – Кодекске сәйкес мүгедектігі бар адамдар үшін өнім берушілер ұсынатын тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің құнын жергілікті атқарушы органдардың кепілдік берілген сома шегінде өтеуі шарттарымен оларға қол жеткізудің бірыңғай нүктесін білдіретін цифрлық объектісі;
2) жеке көмекші – жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамды бірге алып жүру және объектілерге барған кезде көмек көрсету бойынша қызметтер көрсететін адам;
3) проактивті қызмет-көрсетілетін қызметті берушінің бастамасы бойынша көрсетілетін қызметті алушының өтінішінсіз көрсетілетін мемлекеттік қызмет;
4) уәкілетті мемлекеттік орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты әлеуметтік қорғау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
5) мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасы (бұдан әрі – АОЖБ) – мүгедектігі бар адамды абилитациядан және оңалтудан өткізудің нақты көлемін, түрлері мен мерзімдерін оның жеке қажеттіліктері негізінде белгілейтін құжат;
6) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 12.03.2024 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.09.2025 № 300 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.05.2026 № 194 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

Глава 1. Общие положения
Сноска. В заголовок главы 1 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.08.2023 № 336 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила предоставления услуг индивидуального помощника для лиц с инвалидностью первой группы, имеющих затруднение в передвижении, в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью (далее – Правила) разработаны в соответствии с абзацем восемнадцатым подпункта 5) статьи 12 Социального кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и статьей 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок предоставления услуг индивидуального помощника для лиц с инвалидностью первой группы, имеющих затруднение в передвижении (далее – услуги индивидуального помощника), в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 194 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) портал социальных услуг (далее – портал) – цифровой объект, представляющий собой единую точку доступа к товарам и услугам, предоставляемым поставщиками для лиц с инвалидностью на условиях возмещения местными исполнительными органами их стоимости в пределах гарантированной суммы в соответствии с Социальным кодексом"
2) индивидуальный помощник – лицо, оказывающее услуги по сопровождению лица с инвалидностью первой группы, имеющего затруднение в передвижении, и оказанию помощи при посещении объектов;
3) проактивная услуга – государственная услуга, оказываемая без заявления услугополучателя по инициативе услугодателя;
4) уполномоченный государственный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) индивидуальная программа абилитации и реабилитации лица с инвалидностью (далее – ИПАР) – документ, определяющий конкретные объемы, виды и сроки проведения абилитации и реабилитации лица с инвалидностью на основе его индивидуальных потребностей;
6) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказами Министра труда и социальной защиты населения РК от 12.03.2024 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.09.2025 № 300 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.05.2026 № 194 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.05.2026 № 194 (вводится в действие с 12.07.2026).

3. Жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну медициналық-әлеуметтік сараптаманы жүргізетін уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес жеке көмекшінің қызметтерін ұсынуға медициналық көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдерді ескере отырып әзірлеген АОЖБ әлеуметтік бөлігі негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 300 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Жеке көмекшінің қызметтері Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке көмекшінің әлеуметтік қызметтерін ұсынуға өтінішке сәйкес АОЖБ іс-шараларын іске асыру мерзіміне мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсынылады.
5. Жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдар немесе олардың заңды өкілдері не мүгедектігі бар адамнан жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеу құқығына сенімхат алған адамдар (бұдан әрі – өтініш беруші) "Жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға жеке көмекшінің қызметтерімен қамтамасыз етуге құжаттарды ресімдеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде (бұдан әрі – Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі) көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес өтінішті тұрғылықты жері бойынша:
1) Мемлекеттік корпорация;
2) Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың (бұдан әрі – қалалық басқармалар), аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – ЖАО) (бұдан әрі – жұмыспен қамту бөлімдері);
3) "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал);
4) ұялы байланыс абоненттік құрылғысы (бұдан әрі – абоненттік құрылғысы).
Проактивті көрсетілетін қызмет арқылы рәсімдеу кезінде өтінішті ұсыну талап етілмейді.
"Жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға жеке көмекшінің қызметтерімен қамтамасыз етуге құжаттарды ресімдеу" проактивті қызметін көрсету тәртібі Қағидалардың 2-тарауының 2-параграфында көзделген.
"Электрондық үкімет" веб-порталы арқылы "Жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға жеке көмекшінің қызметтерімен қамтамасыз етуге құжаттарды ресімдеу" қызметін көрсету тәртібі Қағидалардың 2-тарауының 3-параграфында көзделген.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 300 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.05.2026 № 194 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

3. Предоставление услуг индивидуального помощника осуществляется на основании социальной части ИПАР, разработанной территориальным подразделением уполномоченного государственного органа, проводящее медико-социальную экспертизу, с учетом медицинских показаний и противопоказаний к предоставлению услуг индивидуального помощника согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 3 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 300 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Услуги индивидуального помощника предоставляются за счет средств государственного бюджета согласно заявлению на предоставление услуг индивидуального помощника по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам на срок реализации мероприятия ИПАР.
5. Лица с инвалидностью первой группы, имеющие затруднение в передвижении, или их законные представители, либо лица, получившие от лица с инвалидностью доверенность на право оформления документов для предоставления услуг индивидуального помощника (далее – заявитель) предоставляют по месту жительства заявление с приложением документов, указанных в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Оформление документов на обеспечение услугами индивидуального помощника лиц с инвалидностью первой группы, имеющих затруднение в передвижении" (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги) в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам, через:
1) Госкорпорацию;
2) Местные исполнительные органы (далее – МИО) городов республиканского значения, столицы (далее – горуправления), районов и городов областного значения (далее – отделы занятости);
3) веб-портал "цифрового правительства" (далее – веб-портал);
4) абонентское устройство сотовой связи (далее – абонентское устройство).
Представление заявления не требуется при оформлении через проактивную услугу.
Порядок оказания проактивной государственной услуги "Оформление документов на обеспечение услугами индивидуального помощника лиц с инвалидностью первой группы, имеющих затруднение в передвижении" предусмотрен параграфом 2 главы 2 настоящих Правил.
Порядок оказания государственной услуги "Оформление документов на обеспечение услугами индивидуального помощника лиц с инвалидностью первой группы, имеющих затруднение в передвижении" через веб-портал предусмотрен параграфом 3 главы 2 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными приказами Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 300 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.05.2026 № 194 (вводится в действие с 12.07.2026).

6. Қалалық басқармалардың, жұмыспен қамту бөлімдерінің мамандары өтініштерді "Е-Собес" автоматтандырылған цифрлық жүйесінің (бұдан әрі – "Е-Собес" АЦЖ) кезегінің электрондық журналына олардың түсу ретіне қарай тіркейді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 194 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Жеке көмекші қызметін Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жасалған шарт негізінде портал арқылы жүзеге асырады. Жеке көмекшінің өтеулі қызметтерін көрсетудің үлгілік шарты осы Қағидаларға 3-1-қосымшамен көзделеді.
Шартта мүгедектігі бар адамдарға портал арқылы өткізу кезінде құнын өтеуге жатпайтын қызметтерді ұсыну талаптары айтылады.
Мыналар:
1) психикалық саулық саласында медициналық көмек көрсететін мамандандырылған ұйымдарда есепте тұрған;
2) медициналық қорытынды негізінде, денсаулық жағдайы бойынша қызмет көрсетуге қарсы көрсетілімдері бар: бактерия бөлінетін туберкулез (БК+), тері мен шаштың жұқпалы аурулары, венерологиялық аурулар;
3) он сегіз жасқа толмаған;
4) жұмыспен қамтудың белсенді шаралары шеңберінде кәсіптік оқытудан өтпеген адам;
5) бірінші топтағы мүгедектігі бар адам үшін жеке көмекші оның жақын туысы немесе жұбайы (зайыбы) болып табылатын жағдайды қоспағанда, осы Кодекстің 207-бабының 1-тармағында белгіленген зейнеткерлік жасқа толған;
6) заңда белгіленген тәртіппен өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар;
7) сот әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп таныған адам жеке көмекші бола алмайды.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.02.2025 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.09.2025 № 300 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі); 30.06.2026 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді) бұйрықтарымен.
2-тарау. "Жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға жеке көмекшінің қызметтерімен қамтамасыз етуге құжаттарды ресімдеу" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
1-параграф. Мемлекеттік корпорация, қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері арқылы өтініш беру негізінде "Жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға жеке көмекшінің қызметтерімен қамтамасыз етуге құжаттарды ресімдеу" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі

6. Специалист горуправления, отдела занятости регистрирует заявления в электронном журнале очереди автоматизированной цифровой системы "Е-Собес" (далее – АЦС "Е-Собес") в порядке их поступления.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 194 (вводится в действие с 12.07.2026).
7. Индивидуальный помощник осуществляет деятельность на основе договора, заключенного в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан через портал. Типовой договор возмездного оказания услуг индивидуального помощника предусмотрен приложением 3-1 к настоящим Правилам.
В Договоре оговариваются условия предоставления услуг, не подлежащих возмещению стоимости при реализации их лицам с инвалидностью первой группы через портал.
Индивидуальным помощником не может быть лицо:
1) состоящее на учете в специализированных организациях, оказывающих медицинскую помощь в области психического здоровья;
2) имеющее противопоказания на оказание услуги по состоянию здоровья на основании медицинского заключения: туберкулез с бактериовыделением (БК+), инфекционные заболевания кожи и волос, венерические болезни;
3) не достигшее восемнадцатилетнего возраста;
4) не прошедшее профессиональное обучение в рамках активных мер занятости;
5) достигшее пенсионного возраста, установленного пунктом 1 статьи 207 Кодекса, за исключением случаев, когда индивидуальным помощником для лица с инвалидностью первой группы является его близкий родственник или супруг (супруга);
6) имеющее не погашенную или не снятую в установленном законом порядке судимость;
7) признанное судом недееспособным или ограниченно дееспособным.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными приказами Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.02.2025 № 63 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.09.2025 № 300 (вводится в действие с 01.01.2026); от 30.06.2026 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги "Оформление документов на обеспечение услугами индивидуального помощника лиц с инвалидностью первой группы, имеющих затруднение в передвижении"
Параграф 1. Порядок оказания государственной услуги "Оформление документов на обеспечение услугами индивидуального помощника лиц с инвалидностью первой группы, имеющих затруднение в передвижении" на заявительной основе через Госкорпорацию, горуправления, отделы занятости

8. Өтініш беруші мемлекеттік қызметті алу үшін Мемлекеттік корпорацияға, қалалық басқармаға, тұрғылықты жері бойынша жұмыспен қамту бөліміне Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес өтінішпен және "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес ұсынылатын мүгедектігі бар адамның жеке басын куәландыратын құжатпен не цифрлық құжаттар сервисінен (сәйкестендіру үшін) электрондық құжатпен жүгінеді.
9. Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің, қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің жауапты қызметкерлері өтінішті қабылдау кезінде:
1) жеке басты куәландыратын құжат туралы не цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық құжат туралы;
2) мүгедектікті белгілеу туралы;
3) АОЖБ-да әзірленген іс-шаралар туралы мәліметтерді алу үшін "Цифрлық үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың цифрлық жүйелеріне (бұдан әрі – цифрлық жүйелер) мүгедектігі бар адамның жеке сәйкестендіру нөмірі бойынша сұрау салуларды қалыптастырады.
Цифрлық жүйелерде мәліметтер болмаған кезде өтінішке жоғарыда көрсетілген мәліметтерді қамтитын қағаз жеткізгіштегі құжаттардың көшірмелері қоса беріледі.
Ұсынылған түпнұсқалармен құжаттардың көшірмелері салыстырылғаннан кейін өтінішті қабылдаған жауапты қызметкер тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхатқа немесе осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес берілетін талонға белгі қою арқылы куәландырады, содан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 194 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Құжаттарды тапсыру кезінде өтініш берушіге:
Мемлекеттік корпорацияда – тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат;
қалалық басқармада, жұмыспен қамту бөлімінде – тіркелген күні, құжаттарды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөні көрсетілген талон.
11. Өтініш беруші осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көрсетілген құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен мәліметтерді (құжаттарды) ұсынған кезде Мемлекеттік корпорацияның, қалалық басқарманың бөлімшелері, жұмыспен қамту бөлімдері өтінішті қабылдаудан бас тартады және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
12. Осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасы сәйкес келген жағдайда, қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі бес жұмыс күні ішінде құжаттарды қарайды.
Мемлекеттік корпорацияның құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді.

8. Для получения государственной услуги заявитель обращается в Госкорпорацию, горуправление, отдел занятости по месту жительства с заявлением согласно приложению 2 к настоящим Правилам и документом, удостоверяющим личность лица с инвалидностью первой группы, предоставляемым в соответствии с Законом Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность", либо электронным документом из сервиса цифровых документов (для идентификации).
9. Ответственные сотрудники Госкорпорации, горуправления, отдела занятости при приеме заявления формируют запросы по индивидуальному идентификационному номеру лица с инвалидностью первой группы в цифровые системы государственных органов и (или) организаций посредством шлюза "Цифрового правительства" (далее – цифровые системы) для получения следующих сведений:
1) о документе, удостоверяющим личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
2) об установлении инвалидности;
3) о разработанных мероприятиях в ИПАР.
При отсутствии сведений в цифровых системах к заявлению прилагаются копии документов на бумажном носителе, содержащих вышеуказанные сведения.
После идентификации с представленными подлинниками копии документов свидетельствуются ответственным сотрудником, принявшим заявление, путем проставления отметки в расписке о приеме соответствующих документов или талоне, выдаваемом в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил, после чего оригиналы документов возвращаются заявителю.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 194 (вводится в действие с 12.07.2026).
10. При подаче документов заявителю выдается:
в Госкорпорации – расписка о приеме соответствующих документов;
в горуправлении, отделе занятости – талон с указанием даты регистрации, фамилии и инициалов лица, принявшего документы.
11. При представлении заявителем неполного пакета документов, указанных в пункте 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, и (или) сведений (документов) с истекшим сроком действия, Госкорпорация, горуправления, отделы занятости отказывают в приеме заявления и выдают расписку об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
12. При соответствии пакета документов, указанных в пункте 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, горуправление, отдел занятости в течение пяти рабочих дней рассматривает документы.
День приема документов Госкорпорацией не входит в срок оказания государственной услуги.

Осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көзделген негіздер болған жағдайда, қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ӘРПК) 73-бабына сәйкес өтініш берушіге мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама алдын ала, бірақ мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі аяқталғанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша өтініш берушіге қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанында құжаттарды рәсімдеу туралы хабарлама не мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту жіберіледі.
Қалалық басқармадан, жұмыспен қамту бөлімінен хабарлама алғаннан кейін Мемлекеттік корпорация өтініш берушінің абоненттік құрылғысына смс-хабарлама беру арқылы мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелері туралы өтініш берушіні хабардар етеді.
Мемлекеттік корпорация нәтижені бір ай бойы сақтауды қамтамасыз етеді, содан кейін оларды одан әрі сақтау үшін қалалық басқармаларға, жұмыспен қамту бөлімдеріне береді. Өтініш беруші бір ай өткен соң жүгінген кезде Мемлекеттік корпорацияның, қалалық басқарманың бөлімшелерінің, жұмыспен қамту бөлімдерінің сұрау салуы бойынша бір жұмыс күні ішінде дайын құжаттарды өтініш берушіге беру үшін Мемлекеттік корпорацияға жібереді.
13. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі туралы осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарлама беріледі.
14. Қалалық басқармалардың, жұмыспен қамту бөлімдерінің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының, Мемлекеттік корпорация қызметкерлерінің мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану:
1) қалалық басқармалардың, жұмыспен қамту бөлімдерінің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде көрсетілген мекенжайлар бойынша қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері басшыларының атына беріледі.
2) Мемлекеттік корпорация қызметкерінің әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде көрсетілген мекенжайлар мен телефондар бойынша Мемлекеттік корпорацияның басшысына жіберіледі.
Қалалық басқармаға, жұмыспен қамту бөліміне және Мемлекеттік корпорацияға келіп түскен шағым "Мемлекеттік органдарға, жергілікті өзін-өзі басқару органдарына, мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлғаларға келіп түсетін жолданымдарды тіркеу, есепке алу, сондай-ақ "Электрондық жолданымдар" цифрлық-талдау жүйесін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 4 қаңтардағы № 4 бұйрығымен (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2023 жылғы 11 қаңтарда № 31679 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 4 бұйрық) бекітілген тәртіпте "Электрондық жолданымдар" цифрлық-талдау жүйесінде (бұдан әрі – "Электрондық жолданымдар" ЦТЖ) тіркеуге жатады.

При наличии оснований, предусмотренных в пункте 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, горуправление, отдел занятости согласно статье 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК) уведомляют заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется заранее, но не позднее чем за три рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее двух рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания заявителю в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица горуправления, отдела занятости, направляется уведомление об оформлении документов либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
После получения уведомления от горуправления, отдела занятости Госкорпорация информирует заявителя о результатах оказания государственной услуги посредством передачи смс-уведомления на абонентское устройство заявителя.
Госкорпорация обеспечивает хранение результата в течение одного месяца, после чего передают их горуправлениям, отделам занятости для дальнейшего хранения. При обращении заявителя по истечении одного месяца, по запросу Госкорпорации, горуправления и отделы занятости в течение одного рабочего дня направляют готовые документы в Госкорпорацию для выдачи заявителю.
13. О результате оказания государственной услуги выдается уведомление по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
14. Обжалование решений, действий (бездействий) горуправлений, отделов занятости и (или) их должностных лиц, работников Госкорпорации по вопросам оказания государственных услуг:
1) жалоба на действия (бездействия) горуправлений, отделов занятости и (или) их должностных лиц подается на имя руководителей горуправлений, отделов занятости по адресам, указанным в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам.
2) жалоба на действия (бездействия) работника Госкорпорации направляется руководителю Госкорпорации по адресам и телефонам, указанным в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам.
Жалоба, поступившая горуправлению, отделу занятости и Госкорпорации подлежит регистрации в цифровой аналитической системе "Электронные обращения" (далее - ЦАС "Электронные обращения") в порядке, утвержденном приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 4 января 2023 года № 4 "Об утверждении Правил регистрации, учета обращений, поступающих в государственные органы, органы местного самоуправления, юридические лица со стопроцентным участием государства, а также ведения цифровой аналитической системы "Электронные обращения" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 31679) (далее – Приказ №4).

Шағымды тіркеу ӘРПК 64-бабының 3-бөлігімен көзделген мерзімде жүргізіледі.
"Электрондық жолданымдар" ЦТЖ тіркегеннен кейін әрбір шығым бойынша арыз иесіне күні мен уақыты, шағымды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөні, лауазымы көрсетіле отырып, № 4 бұйрықпен бекітілген нысанда талон беріледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметті көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Мемлекеттік корпорацияның, қалалық басқарманың және жұмыспен қамту бөлімінің атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей және әкімшілік іс шағымды қарайтын органға жіберіледі.
Бұл ретте, Мемлекеттік корпорация, қалалық басқармалар және жұмыспен қамту бөлімі және егер шағым үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға жібермеуге құқылы.
Қалалық басқармалардың, жұмыспен қамту бөлімдерінің атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Көрсетілген мемлекеттік қызметті нәтижелерімен келіспеген кезде өтініш беруші мемлекеттік қызметті көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгінеді.
Мемлекеттік қызметті көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі. Егер заңда жоғары тұрған органға шағым жасау қажеттілігінсіз сотқа жүгіну мүмкіндігі көзделген жағдайда, әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) дау айтылатын әкімшілік орган, лауазымды адам сотқа пікірмен қатар жоғары тұрған әкімшілік орган басшысының, лауазымды адамының уәжді ұстанымын ұсынады.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 194 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. "Жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдар үшін жеке көмекшінің қызметтерін қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" проактивті мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
15. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 260 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32922 болып тіркелген) бекітілген Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларына сәйкес жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну жөніндегі іс-шараларды қамтитын АОЖБ "Мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған деректер банкі" автоматтандырылған цифрлық жүйесінде қалыптастырылғаннан кейін АОЖБ-ның деректері автоматты түрде "Е-Собес" АЦЖ-ға беріледі және бірінші топтағы мүгедектігі бар адамның немесе оның заңды өкілінің (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) абоненттік құрылғысына мемлекеттік қызметті көрсетуге сұрау салумен смс-хабарлама жіберуге бастамашылық жасалады.
Көрсетілетін қызметті алушы смс-хабарлама арқылы тиісті кодпен проактивті қызмет көрсетуге келісімін немесе бас тартуын растайды.

Регистрация жалобы производится в сроки, предусмотренные частью 3 статьи 64 АППК.
После регистрации в ЦАС "Электронные обращения" по каждой жалобе заявителю выдается талон по форме, утвержденной Приказом № 4, с указанием даты и времени, фамилии и инициалов, должности лица, принявшего жалобу.
Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба заявителя, поступившая в адрес горуправления, отдела занятости и Госкорпорации, не позднее трех рабочих дней со дня поступления и административное дело направляется в орган, рассматривающий жалобу.
При этом Госкорпорация, горуправление, отдел занятости не направляют жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба заявителя, поступившая в адрес горуправления, отдела занятости подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
При несогласии с результатами оказанной государственной услуги заявитель обращается с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба заявителя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Если законом предусмотрена возможность обращения в суд без необходимости обжалования в вышестоящем органе, административный орган, должностное лицо, административный акт, административное действие (бездействие) которых оспариваются, наряду с отзывом представляют в суд мотивированную позицию руководителя вышестоящего административного органа, должностного лица.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 194 (вводится в действие с 12.07.2026).
Параграф 2. Порядок оказания проактивной государственной услуги "Оформление документов на обеспечение услугами индивидуального помощника лиц с инвалидностью первой группы, имеющих затруднение в передвижении"
15. После формирования в автоматизированной цифровой системе "Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность" ИПАР, содержащей мероприятия по предоставлению услуг индивидуального помощника в соответствии с Правилами проведения медико-социальной экспертизы, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 260 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32922), данные ИПАР автоматически передаются в АЦС "Е-Собес" и на абонентское устройство лица с инвалидностью первой группы или его законного представителя (далее – услугополучатель) инициируется отправка смс-уведомления с запросом на оказание государственной услуги.
Услугополучатель подтверждает согласие или отказ на оказание проактивной услуги соответствующим кодом через смс-уведомление.

Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 300 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.05.2026 № 194 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
16. Көрсетілетін қызметті алушыдан проактивті қызмет көрсетуге келісім алған кезде оған осы қызметті ұсынуға құжаттардың рәсімделгенін растау туралы смс-хабарлама жіберіледі.
Проактивті қызмет арқылы протездік-ортопедиялық көмекті ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеуге өтініш берген күн осы қызметті ұсынуға құжаттарды рәсімдеуге келісім алған күн болып саналады.
Келісім түскен күннен бастап қызмет көрсету мерзімі бес жұмыс күнін құрайды.
17. Көрсетілетін қызметті алушыдан жауап болмаған кезде сұрау салу жіберілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде сұрау жойылады және көрсетілетін қызметті алушының абоненттік құрылғысына Мемлекеттік корпорацияға, қалалық басқармаға, жұмыспен қамту бөліміне жүгінудің себебі мен қажеттілігін көрсете отырып, жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды ресімдеудің мүмкін еместігі туралы смс-хабарлама жіберіледі.
18. Көрсетілетін қызметті алушы проактивті қызмет көрсетуден бас тартқан кезде көрсетілетін қызметті алушының абоненттік құрылғысына "Е-Собес" АЦЖ-дан жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды ресімдеудің мүмкін еместігі туралы Мемлекеттік корпорацияға, қалалық басқармаға, жұмыспен қамту бөліміне жүгінудің себебі мен қажеттілігін көрсете отырып смс-хабарлама жіберіледі.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 194 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Көрсетілетін қызметті алушының проактивті қызмет көрсетуге келісімін алған кезде қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің маманы "Е-Собес" АЦЖ арқылы көрсетілетін қызметті алушыны жеке көмекшінің қызметін ұсыну үшін құжаттарды ресімдеу жөнінде қабылданған шешім туралы абоненттік құрылғысына смс-хабарлама арқылы хабардар етеді.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 194 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Көрсетілетін қызметті алушыға жіберілген смс-хабарламалар осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша смс-хабарламалар электрондық журналында тіркеледі.
21. Проактивті қызмет арқылы жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеу кезінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көзделген қажетті мәліметтерді алу үшін цифрлық жүйелерге сұрау салулар "Е-Собес" АЦЖ-дан автоматты түрде жүзеге асырылады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 194 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными приказами Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 300 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.05.2026 № 194 (вводится в действие с 12.07.2026).
16. При получении согласия от услугополучателя на оказание проактивной услуги ему направляется смс-уведомление о подтверждении оформления документов на предоставление данной услуги.
Днем обращения за оформлением документов для предоставления услуг индивидуального помощника через проактивную услугу считается день получения согласия на оформление документов на предоставление данной услуги.
Срок оказания услуги с даты поступления согласия составляет пять рабочих дней.
17. При отсутствии ответа от услугополучателя в течение трех рабочих дней со дня отправки запроса, запрос аннулируется и на абонентское устройство услугополучателя направляется смс-уведомление о невозможности оформления документов для предоставления услуг индивидуального помощника с указанием причины и необходимости обращения в Госкорпорацию, горуправление, отдел занятости.
18. При отказе услугополучателя от оказания проактивной услуги на абонентское устройство услугополучателя из АЦС "Е-Собес" направляется смс-оповещение о невозможности оформления документов для предоставления услуг индивидуального помощника с указанием причины и необходимости обращения в Госкорпорацию, горуправление, отдел занятости.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 194 (вводится в действие с 12.07.2026).
19. При получении согласия услугополучателя на оказание проактивной услуги специалист горуправления, отдела занятости через АЦС "Е-Собес" информирует услугополучателя о принятом решении по оформлению документов для предоставления услуг индивидуального помощника посредством смс-уведомления на абонентское устройство.
Сноска. Пункт 19 -в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 194 (вводится в действие с 12.07.2026).
20. В электронном журнале смс-уведомлений по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам регистрируются отправленные услугополучателю смс-уведомления.
21. При оформлении документов для предоставления услуг индивидуального помощника через проактивную услугу запросы в цифровые системы для получения необходимых сведений, предусмотренных пунктом 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, осуществляются автоматически из АЦС "Е-Собес".
Сноска. Пункт 21 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 194 (вводится в действие с 12.07.2026).

3-параграф. Веб-портал арқылы "Жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға жеке көмекшінің қызметтерімен қамтамасыз етуге құжаттарды ресімдеу" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
22. Мемлекеттік қызметті алу үшін өтініш беруші қалалық басқармаға, жұмыспен қамту бөліміне өтінішті осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша веб-портал арқылы жолдайды.
Өтініш "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы берілген кезде бірінші топтағы мүгедектігі бар адамның жеке сәйкестендіру нөмірі мынадай мәліметтерді автоматты түрде қалыптастыру үшін сұратылады:
1) жеке басты куәландыратын құжат туралы не цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық құжат туралы (бірдейлендіру үшін);
2) мүгедектікті белгілеу туралы;
3) АОЖБ-да әзірленген іс-шаралар туралы.
Қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі портал хабарламасына жауап ретінде бір реттік пароль беру немесе қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен пайдаланушының порталда тіркелген ұялы байланысының абоненттік құрылғысы арқылы ұсынылған іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттарды цифрлық құжаттар сервисінен алады.
Ескерту. 22-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 194 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі өтініш берушінің "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызметті көрсетуге сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жолдайды.
24. Осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көрсетілген мәліметтер сәйкес келген жағдайда, қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі бес жұмыс күні ішінде құжаттарды қарайды, қорытындысы бойынша өтініш берушіге осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі туралы хабарлама береді.
Осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көзделген негіздер болған кезде қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі ӘРПК-нің 73-бабына сәйкес өтініш берушіге мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама алдын ала, бірақ мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі аяқталғанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша өтініш берушіге қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің уәкілетті адамның ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында оң нәтиже немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту жіберіледі.

Параграф 3. Порядок оказания государственной услуги "Оформление документов на обеспечение услугами индивидуального помощника лиц с инвалидностью первой группы, имеющих затруднение в передвижении" через веб-портал
22. Для получения государственной услуги заявитель направляет в горуправление, отдел занятости посредством веб-портала заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
При подаче заявления посредством шлюза "цифрового правительства" запрашивается индивидуальный идентификационный номер лица с инвалидностью первой группы для автоматического формирования следующих сведений:
1) о документе, удостоверяющим личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
2) об установлении инвалидности;
3) о разработанных мероприятиях в ИПАР.
Горуправление, отдел занятости получает цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентское устройство пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
Сноска. Пункт 22 с изменениями, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 194 (вводится в действие с 12.07.2026).
23. В "личный кабинет" заявителя горуправлением, отделом занятости направляется статус о принятии запроса на оказание государственной услуги.
24. При соответствии сведений, указанных в пункте 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, горуправление, отдел занятости в течение пяти рабочих дней рассматривает документы, по итогам заявителю о результате оказания государственной услуги выдает уведомление по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
При наличии оснований, предусмотренных в пункте 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, Горуправление, отдел занятости согласно статье 73 АППК уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется заранее, но не позднее чем за три рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее двух рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания заявителю в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица горуправления, отдела занятости направляется положительный результат либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.

25. Веб-портал арқылы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі уәкілетті адамның ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жіберіледі.
26. Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі цифрландыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы Мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 194 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну тәртібі
27. Жеке көмекшінің қызметін ұсыну портал немесе мемлекеттік сатып алу арқылы жүзеге асырылады.
28. Жеке көмекшінің қызметтерімен қамтамасыз ету медициналық ұйымда, оңалту орталығында, санаторийлік-курорттық ұйымда стационарлық емдеу, мемлекеттің толық қамтамасыз етуінде болған кезеңіне тоқтатылады.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.02.2025 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Портал арқылы жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну тәртібі
29. "Е-Собес" АЦЖ-да тіркелгеннен кейін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жеке көмекшінің әлеуметтік қызметтерін ұсынуға арналған өтініштер бірінші топтағы мүгедектігі бар адамның АОЖБ-сының деректері кезектілік тәртібімен "Е-Собес" АЦЖ-дан порталға беріледі.
АОЖБ деректері Кодекстің 163-бабының 2-тармағына сәйкес күніне сегіз сағаттан аспайтын есеппен жеке көмекшінің көрсететін қызметтерінің көлемін қамтиды.
Жеке көмекші көрсететін қызметтерінің көлемін "Іс-шараларды жоспарлау" модулінің деректерін ескере отырып, қалалық басқарманың мамандары, "Е-Собес" АЦЖ-дан жұмыспен қамту бөлімдері порталға тоқсан сайын немесе ағымдағы жылдың соңына дейін немесе ағымдағы жылы мүгедектік кезеңі аяқталғанға дейін жібереді.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 194 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Мобильді азаматтар базасында өтініш берушінің абоненттік нөмірі туралы мәліметтер болған кезде, оның абоненттік құрылғысына "Е-Собес" АЦЖ-мен порталда жеке көмекшінің қызметін жеткізушіні авторизациялау және таңдау қажеттілігі туралы смс-хабарлама жіберіледі.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 194 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

25. При обращении через веб-портал результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица.
26. В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона Горуправление, отдел занятости обеспечивает внесение данных в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере цифровизации.
Сноска. Пункт 26 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 194 (вводится в действие с 12.07.2026).
Глава 3. Порядок предоставления услуг индивидуального помощника
27. Предоставление услуг индивидуального помощника осуществляется через портал и государственные закупки.
28. Обеспечение услугами индивидуального помощника приостанавливается на период стационарного лечения в медицинской организации, в реабилитационном центре, в санаторно-курортной организации, нахождения на полном государственном обеспечении.
Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.02.2025 № 63 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок предоставления услуг индивидуального помощника через портал
29. После регистрации в АЦС "Е-Собес" заявления на предоставление социальных услуг индивидуального помощника согласно приложению 2 к настоящим Правилам данные ИПАР лица с инвалидностью первой группы в порядке очередности передаются из АЦС "Е-Собес" на портал.
Данные ИПАР включают объем предоставляемых услуг индивидуального помощника из расчета не более восьми часов в день согласно пункту 2 статьи 163 Кодекса.
Объем предоставляемых услуг индивидуального помощника направляется специалистами горуправления, отделами занятости из АЦС "Е-Собес" на портал поквартально или до конца текущего года, или до окончания периода инвалидности в текущем году, с учетом данных модуля "Планирование мероприятий".
Сноска. Пункт 29 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 194 (вводится в действие с 12.07.2026).
30. При наличии сведений об абонентском номере заявителя в базе мобильных граждан, на его абонентское устройство АЦС "Е-Собес" направляется смс-уведомление о необходимости авторизации и выбора поставщика услуг индивидуального помощника (далее – поставщик) на портале.
Сноска. Пункт 30 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 194 (вводится в действие с 12.07.2026)

31. Порталда өнім берушіні таңдауды өтініш беруші АОЖБ іс-шараларының порталға жіберілгені туралы хабарлаған күннен бастап екі ай ішінде жүзеге асырады.
32. Өтініш берушінің интернет-ресурсқа қолжетімділігі болмаған жағдайда, өтініш беруші Мемлекеттік корпорацияның, халықты жұмыспен қамту орталығының, қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің өзіне-өзі қызмет көрсету секторына жүгінеді.
33. Өтініш беруші өнім берушіні таңдамаған кезде АОЖБ деректері порталға берілген күннен бастап бір ай ішінде өтініш берушінің абоненттік құрылғысына "Е-Собес" АЦЖ-дан келесі ай ішінде порталда өнім берушіні таңдау қажеттігі туралы смс-хабарлама жіберіледі.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 194 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. АОЖБ деректерін порталға берген күннен бастап екі ай өткен соң өтініш берушінің өнім берушіні таңдау функциясына қол жеткізуі тоқтатылады. Өтініш берушіге қолжетімділікті тоқтату себебі көрсетілген смс-хабарлама жіберіледі. Өнім берушіні таңдау функциясына қол жеткізуді қалпына келтіруді өтініш беруші "өнім берушіні таңдауды іске қосу" батырмасын басу арқылы порталдағы жеке кабинет арқылы жүзеге асырады.
Өнім берушіні таңдауды іске қосу туралы мәліметтер порталдан "Е-Собес" АЦЖ-ға автоматты түрде беріледі, одан кейін өтініш беруші "Е-Собес" АЦЖ-дағы кезектілікті ескере отырып, өнім берушіні порталда таңдайды.
Ескерту. 34-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 194 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
35. Өнім берушіні таңдауды жүзеге асыру үшін өтініш беруші http://aleumet.egov.kz порталда авторизацияланады, ЭЦҚ арқылы жария шартқа қол қояды.
36. Өтініш беруші порталда жеке көмекші қызметіне тапсырысты ресімдейді және оны өнім берушіге жібереді.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.06.2026 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді) бұйрығымен.
37. Өнім беруші Тапсырыс порталда түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде келесі бас тарту себептерін көрсете отырып, өнім берушінің ЭЦҚ қойылған тапсырысты қабылдау немесе жеке көмекшінің қызметін көрсетуден бас тарту туралы хабарламаны қарайды және "пайдаланушының жеке кабинетіне" жібереді:
өнім берушілер тізілімінен (тіркелімінен) алып тастауға өтініш берілді;
маманның (мамандардың)жүктемесі салдарынан қызмет көрсетудің мүмкін еместігі;
қызмет алушының тұрғылықты жерінде көрсетілмейді;
бұрын алушыға куәлардың жазбаша айғақтарымен расталған маманның (мамандардың) атына негізсіз қорлау және адами қадір-қасиетін қорлайтын айыптар себебінен қызмет көрсетуден бас тартылды;
форс-мажорлық жағдайларға байланысты қызмет көрсетудің мүмкін еместігі (төтенше жағдайлар, дүлей құбылыстар, әскери іс-қимылдар және еңсерілмейтін күштің басқа да мән-жайлары).
Өнім беруші тапсырысты қабылдау туралы хабарландырумен бір мезетте өтініш берушіге және жұмыспен қамту қалалық басқармасына немесе бөліміне жеке көмекшінің өтеулі қызметтерін көрсетудің үлгілік шартын қол қоюға жібереді.

31. Выбор поставщика на портале заявителем осуществляется в течение двух месяцев со дня извещения его о направлении мероприятий ИПАР на портал.
32. При отсутствии у заявителя доступа к интернет-ресурсу, заявитель обращается в сектор самообслуживания Госкорпорации, горуправления, отдела занятости.
33. При отсутствии выбора заявителем поставщика в течение месяца со дня передачи данных ИПАР на портал на абонентское устройство заявителя с АЦС "Е-Собес" отправляется смс-уведомление о необходимости выбора поставщика на портале в течение следующего месяца.
Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 194 (вводится в действие с 12.07.2026).
34. По истечении двух месяцев с даты передачи данных ИПАР на портал доступ заявителя к функции выбора поставщика прекращается. Заявителю направляется смс-сообщение с указанием причины прекращения доступа. Возобновление доступа к функции выбора поставщика осуществляется заявителем через личный кабинет на портале путем нажатия кнопки "Активировать выбор поставщика".
Сведения об активации выбора поставщика автоматически передаются из портала в АЦС "Е-Собес", после чего заявитель с учетом очередности в АЦС "Е-Собес" выбирает поставщика на портале.
Сноска. Пункт 34 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 194 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.05.2026 № 194 (вводится в действие с 12.07.2026).
35. Для осуществления выбора поставщика заявитель авторизуется на портале http://aleumet.egov.kz, подписывает публичный договор посредством ЭЦП.
36. Заявитель на портале оформляет и направляет поставщику заказ услуги индивидуального помощника.
Сноска. Пункт 36 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.06.2026 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Поставщик в течение пяти рабочих дней со дня поступления заказа на портале рассматривает и направляет в "Личный кабинет пользователя" подписанное ЭЦП поставщика уведомление о принятии заказа или об отказе от предоставления услуг индивидуального помощника с указанием следующих причин отказа:
подано заявление на исключение из реестра (регистра) поставщиков;
невозможность оказания услуги вследствие загруженности специалиста (специалистов);
услуга в месте проживания получателя не оказывается;
ранее получателю было отказано в предоставлении услуги по причине необоснованных оскорблений и обвинений, унижающих человеческое достоинство, в адрес специалиста (специалистов), которые подтверждены письменными показаниями свидетелей;
невозможность предоставить услугу из-за форс-мажорных обстоятельств (чрезвычайные ситуации, стихийные явления, военные действия и другие обстоятельства непреодолимой силы).
Одновременно с уведомлением о принятии заказа поставщик направляет заявителю и горуправлению или отделу занятости на подписание договор возмездного оказания услуг индивидуального помощника.

Ескерту. 37-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.06.2026 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді) бұйрығымен.
37-1. Жеке көмекшінің өтеулі қызметтерін көрсету шарты қол қоюға түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде оны өтініш беруші мен жұмыспен қамту қалалық басқармасы немесе бөлімі қарайды және қол қояды.
Ескерту. 3-тарау 37-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.06.2026 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді) бұйрығымен.
38. Өнім беруші қызмет көрсетілген күннен бастап порталдағы "өнім берушінің жеке кабинеті" модулінде көрсетілген қызметтерді есепке алу журналында жеке көмекшінің көрсетілген қызметтерінің уақытын есепке алу үшін жазбалар жүргізеді.
Есепке алу тек қызметтің көрсетілу фактісі мен көлемін тіркеу үшін жүзеге асырылады.
"Е-Собес" АЦЖ-да АОЖБ әлеуметтік оңалту іс-шарасының орындалуы туралы деректер автоматты түрде толтырылады.
Жеке көмекшінің қызметін алатын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамды қайтадан куәландыру (қайта куәландыру) кезінде өнім беруші қайтадан куәландыру (қайта куәландыру) – АОЖБ-ны жабу күніне дейін көрсетілген қызметтерді есепке алу журналына жазуды жүзеге асырады.
Ескерту. 38-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.06.2026 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді); 26.05.2026 № 194 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
39. Жеке көмекшінің қызметтері АОЖБ іс-шарасын іске асыру мерзіміне ұсынылады.
Алушы мынадай бас тарту себептерін көрсете отырып, өзі таңдаған өнім беруші жеке көмекшінің қызметін мынадай себептер бойынша одан әрі ұсынудан бас тартады:
өнім берші қызмет көрсетуге уақытылы кіріскен жоқ;
өнім беруші тиісінше сападағы қызметтерді көрсетпеген және өнім беруші кемшіліктерді белгілеген мерзімде жоймаған;
өнім берушінің алушыға қатысты дәйексіз мәліметтерді қамтитын немесе қолайсыз нысанда айтылған және алушының ар-намысы мен қадір-қасиетін қозғайтын, сондай-ақ алушы туралы көрінеу анық емес ақпаратты тарататын бірнеше рет жасаған әрекеттері (сөздері);
өнім беруші тарапынан менің мекен-жайыма адамның қадір-қасиетін қорлайтын бірнеше рет негізсіз қорлау және айыптау;
басқа тұрғылықты жерге көшу.
Өнім беруші мынадай бас тарту себептерін көрсете отырып, жеке көмекшінің қызметін одан әрі ұсынудан бас тартады:
форс-мажорлық жағдайлар (төтенше жағдайлар, дүлей құбылыстар, әскери іс-қимылдар және еңсерілмейтін күштің басқа да мән-жайлары) себебі бойынша қызмет көрсетудің мүмкін еместігі;
куәлардың жазбаша айғақтарымен расталатын, қызмет алушы немесе оның отбасы мүшелері тарапынан адамның қадір-қасиетін қорлайтын негізсіз қорлаулар мен айыптаулар;
қызметтер көрсетуге негіз болған нормативтік құқықтық актінің күшін жою.

Сноска. Пункт 37 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.06.2026 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37-1. Договор возмездного оказания услуг индивидуального помощника рассматривается и подписывается заявителем и горуправлением или отделом занятости в течение 3 (трех) рабочих дней с даты поступления договора на подписание.
Сноска. Правила дополнено пунктом 37-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.06.2026 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Поставщик с даты оказания услуг в журнале учета оказанных услуг в модуле "личный кабинет поставщика" на портале ведет записи для учета времени оказанных услуг индивидуального помощника.
Учет осуществляется исключительно для фиксации факта оказания услуги и ее объема.
Данные о выполнении мероприятия ИПАР в АЦС "Е-Собес" заполняются автоматически.
При повторном освидетельствовании (переосвидетельствовании) лица с инвалидностью первой группы, получающего услуги индивидуального помощника, поставщик осуществляет записи в журнале учета оказанных услуг до даты повторного освидетельствования (переосвидетельствования) – закрытия ИПАР.
Сноска. Пункт 38 с изменениями, внесенными приказами Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.06.2026 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.05.2026 № 194 (вводится в действие с 12.07.2026).
39. Услуги индивидуального помощника предоставляются на срок реализации мероприятия ИПАР.
Получатель отказывается от дальнейшего предоставления услуг индивидуального помощника выбранным им поставщиком с указанием следующих причин отказа:
поставщик не приступил своевременно к оказанию услуги;
поставщиком оказаны услуги ненадлежащего качества, и поставщик не устранил недостатки в установленный срок;
неоднократные действия (высказывания) поставщика в отношении получателя, содержащие недостоверные сведения или выраженные в неприемлемой форме и затрагивающие честь и достоинство получателя, а также распространение заведомо недостоверной информации о получателе;
неоднократные необоснованные оскорбления и обвинения, унижающие человеческое достоинство, в мой адрес со стороны поставщика;
переезд на другое место жительства.
Поставщик отказывается от дальнейшего предоставления услуг индивидуального помощника с указанием следующих причин отказа:
невозможность предоставить услугу по причине форс-мажорных обстоятельств (чрезвычайные ситуации, стихийные явления, военные действия и другие обстоятельства непреодолимой силы);
необоснованные оскорбления и обвинения, унижающие человеческое достоинство со стороны получателя услуг или членов его семьи, которые подтверждаются письменными показаниями свидетелей;
отмена нормативного правового акта, на основании которого предоставлялись услуги.

Ескерту. 39-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну тәртібі
40. Жеке көмекшінің қызметтерін сатып алу Портал мәселелері жөніндегі комиссияның қорытындысы негізінде порталда көрсетілетін қызметтерді берушінің болмаған кезде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
3-параграф. Жеке көмекшінің қызметіне ақы төлеу тәртібі
41. АОЖБ-да көзделген қызметтер көлемі қызмет көрсетудің міндетті күнделікті көлемін белгілемейді. Қызмет көрсету қажеттілік туындауына қарай жүзеге асырылады.
Жеке көмекшінің бір қызметі үшін ақы мөлшерін есептеу бір алып жүру қызметі бойынша қызмет көрсету уақыты 4 сағаттан және айына барлығы 60 (алпыс) алып жүру қызметінен аспайтын бір қызмет үшін тиісті қаржы жылына арналған Республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінің 54,56 пайызының есебі негізге алына отырып жүргізіледі. Төлем іс жүзінде көрсетілетін қызметтер үшін жүргізіледі.
Жергілікті атқарушы органдар көрсетілетін қызметтер санын:
1) мүгедектігі бар адамдардың объектілерге бару жиілігін ескере отырып, өңірлік ерекшеліктер негізінде;
2) мәдени-бұқаралық және өзге іс-шаралар объектілеріне бару үшін жергілікті бюджет мүмкіндіктеріне қарай ұлғайта алады.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.06.2026 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді) бұйрығымен.
42. Жеке көмекші қызметтері үшін кепілдендірілген соманы өтеу Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 6 маусымдағы № 205 бұйрығымен бекітілген Мүгедектігі бар адамдарға тауарлар мен қызметтерді әлеуметтік көрсетілген қызметтер порталы арқылы өткізу кезінде олардың құнын мемлекеттік бюджет қаражатынан өтеу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32720 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
Жеке көмекшінің қызметтеріне ақы төлеуді жергілікті атқарушы органдар кепілдік берілген сома шегінде Мемлекеттік корпорация арқылы жүргізеді. Бұл ретте, жергілікті атқарушы органдардың немесе өзге де заңды тұлғалардың қаражаты есебінен кепілді сомадан тыс міндетті әлеуметтік аударымдар ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 25-күнінен кешіктірілмей есептеледі және аударылады.
Міндетті зейнетақы жарналары мен міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналарды есептеу (ұстап қалу) және аудару кепілді сома шегінде ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 25-күнінен кешіктірілмей жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 39 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 194 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Порядок предоставления услуг индивидуального помощника в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках
40. Приобретение услуг индивидуального помощника производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках при отсутствии поставщика услуг на портале на основании заключения комиссии по вопросам портала.
Параграф 3. Порядок оплаты услуг индивидуального помощника
41. Объем услуг, предусмотренный ИПАР, не устанавливает обязательного ежедневного объема оказания услуг. Оказание услуг осуществляется по мере возникновения потребности.
Расчет оплаты одной услуги индивидуального помощника по сопровождению производится исходя из расчета 54,56 процента размера месячного расчетного показателя, установленного Законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, с учетом максимального времени оказания услуги по сопровождению в количестве не более 4 часов на одну услугу по сопровождению, в целом не более 60 (шестьдесят) услуг по сопровождению в месяц.
Оплата производится за фактически оказанные услуги.
Местные исполнительные органы могут увеличивать количество оказываемых услуг исходя из:
1) региональных особенностей с учетом частоты посещения объектов лицами с инвалидностью;
2) возможности местного бюджета для посещения объектов зрелищных культурно-массовых и иных мероприятий.
Сноска. Пункт 41 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.06.2026 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Возмещение гарантированной суммы за услуги индивидуального помощника осуществляется в соответствии с Правилами возмещения стоимости товаров и услуг, услуг по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси из средств государственного бюджета при реализации их лицам с инвалидностью через портал социальных услуг, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 6 июня 2023 года № 205 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32720).
Оплата услуг индивидуального помощника производится местными исполнительными органами в пределах гарантированной суммы через Государственную корпорацию. При этом, за счет средств местных исполнительных органов или иных юридических лиц сверх гарантированной суммы исчисляются и перечисляются обязательные социальные отчисления ежемесячно не позднее 25 числа, месяца следующего за отчетным.
Исчисление (удержание) и перечисление обязательных пенсионных взносов и взносов на обязательное социальное медицинское страхование осуществляется в пределах гарантированной суммы ежемесячно не позднее 25 числа, месяца следующего за отчетным.

Ескерту. 42-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.02.2025 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.06.2026 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді) бұйрықтарымен.
43. Жеке көмекші қызметтері үшін төлем өнім беруші Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 бұйрығымен бекітілген "Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес нысан бойынша орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) актісін осы Қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес жеке көмекшімен алып жүру парағын берумен, қалалық басқармалар немесе жұмыспен қамту бөлімдеріне ұсынған (бұдан әрі – төлемге арналған құжаттар) күннен кейін 10 (он) күн ішінде жүзеге асырылады.
Орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) актілері есепті айдан кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірілмей ұсынылады.
Өнім беруші бірінші топтағы мүгедектігі бар адам қайтыс болған кезде төлем құжаттарын қайтыс болған күннен бастап бір ай ішінде бірінші топтағы мүгедектігі бар адамның қолын қоймай ұсынады.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.06.2026 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді) бұйрығымен.
Мүгедектігі бар адамды
абилитациялаудың және
оңалтудың жеке бағдарламасына
сәйкес жүріп-тұруы қиын
бірінші топтағы мүгедектігі бар
адамдар үшін жеке көмекшінің
әлеуметтік қызметтерін
көрсету қағидаларына
1-қосымша
Жеке көмекшінің әлеуметтік қызметтерін ұсынуға медициналық көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.02.2025 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жеке көмекшінің әлеуметтік қызметтерін ұсынуға:
1) толық соқырлық;
2) түзетумен екі көзінің де 0,03-ке дейін көру жітілігі;
3) елеулі немесе айқын түрде білінетін вестибулярлық мишықтың бұзылуы;
4) елеулі немесе айқын түрде білінетін гиперкинетикалық амиостатикалық синдром;
5) паркинсонизм (елеулі немесе айқын түрде білінетін акинетикалық-регидтік түрі);
6) елеулі немесе айқын түрде білінетін: ауру немесе жарақаттар салдарынан туындаған гемипарез, төменгі парапарез, трипарез;
7) гемиплегия, триплегия, параплегия;

Сноска. Пункт 42 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.02.2025 № 63 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.06.2026 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. Оплата услуг индивидуального помощника производится в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня предоставления поставщиком акта выполненных работ (оказанных услуг) по форме, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 562 "Об утверждении форм первичных учетных документов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8265), с приложением листа сопровождения индивидуальным помощником согласно приложению 7 к настоящим Правилам (далее – документы на оплату), горуправлению или отделу занятости.
Акты выполненных работ (оказанных услуг) предоставляются не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным месяцем.
При наступлении смерти лица с инвалидностью первой группы документы на оплату предоставляются поставщиком в течение месяца со дня смерти, без подписи лица с инвалидностью первой группы.
Сноска. Пункт 43 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.06.2026 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам предоставления
услуг индивидуального помощника
для лиц с инвалидностью первой
группы, имеющих затруднение
в передвижении, в соответствии
с индивидуальной программой
абилитации и реабилитации
лица с инвалидностью
Медицинские показания и противопоказания к предоставлению услуг индивидуального помощника
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.02.2025 № 63 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Медицинскими показаниями к предоставлению услуг индивидуального помощника являются:
1) абсолютная слепота;
2) острота зрения на оба глаза до 0,03 с коррекцией;
3) значительно или резко выраженные вестибулярно-мозжечковые нарушения;
4) значительно или резко выраженный гиперкинетический амиостатический синдром;
5) паркинсонизм (значительно или резко выраженная акинетико-регидная форма);
6) значительно или резко выраженные: гемипарез, нижний парапарез, трипарез, обусловленные заболеваниями или последствиями травм;
7) гемиплегия, триплегия, параплегия;

8) елеулі немесе айқын түрде білінетін қанайналымы және тыныс функцияларының бұзылуы (ІІІ кезеңдегі қанайналым жеткіліксіздігі, ІV функционалдық сыныпты стенокардияға сәйкес қан тамыр жеткіліксіздігі, ІІ-ІІІ және ІІІ кезеңдегі өкпе-жүрек жеткіліксіздігімен қосарланған ІІІ дәрежелі тыныс жеткіліксіздігі және т.б.);
9) елеулі немесе айқын түрде білінетін несеп шығару жүйесі қызметінің бұзылуы (ІІІ-ІV дәрежедегі созылмалы бүйрек жеткіліксіздігі);
10) буын функцияларының ІІІ-ІV дәрежеде бұзылуымен қатар ағзаның статикалық-динамикалық функцияларының елеулі немесе айқын түрде білініп бұзылуы;
11) қолдардың екеуінің де протездеуге жарамсыз және жүріп-тұру құралдарының қолданылуын қиындататын ампутациялық тұқылдары;
12) қолдардың екеуінде де протездеуге жарамсыз және жүріп-тұру құралдарының қолданылуын қиындататын туа біткен ауытқулардың болуы;
13) екі санның протездеуге жарамсыз ампутациялық тұқылдары;
14) протездеуге жарамсыз жүріп-тұру құралдарын пайдалануды қиындататын, қолдардың білінетін функционалдық бұзушылықтары бар балтырлардың ампутациялық тұқылдары;
15) жүріп-тұрудың ІІІ дәрежеде бұзылуымен қоса, аяқтардың дамуындағы туа біткен ауытқулар;
16) қолдардың жүріп-тұру құралдарының қолданылуын қиындатып айқын білінетін функционалдық бұзылушылықтарымен қосарланған буындар функцияларының ІІІ-ІV дәрежеде бұзылуымен қоса жамбастың және тізе буындарының екеуінің де функционалдық тұрғыдан қолайсыз қалыптағы анкилоздары;
17) қолдардың жүріп-тұру құралдарының қолданылуын қиындатып айқын білінетін функционалдық бұзылушылықтарымен қосарланған буындар функцияларының ІІІ-ІV дәрежеде бұзылуымен қоса, жамбастың және тізе буындарының екеуінің де елеулі немесе айқын білінетін контрактуралары медициналық көрсетілімдер болып табылады.
2. Мамандандырылған медициналық ұйымдарда емделуді талап ететін мынадай аурулар:
1) бактерия бөлінетін туберкулез (БК+);
2) жұқпалы тері және шаш аурулары;
3) жыныс аурулары;
4) неврозды, невроз тәріздес жай-күйлерді, жеңіл дәрежедегі есуастықты, ұстамалары сирек (2-3 айда бір реттен аспайтын) түрлі этиологиядағы тырыспа синдромдарын қоспағанда, жарыместіксіз және жеке тұлғаның білініп бұзылуынсыз орны алатын психикалық бұзушылықтар жеке көмекшінің әлеуметтік қызметтерін ұсынуға медициналық қарсы көрсетілімдер болып табылады.
Мүгедектігі бар адамды
абилитациялаудың және
оңалтудың жеке бағдарламасына
сәйкес жүріп-тұруы қиын
бірінші топтағы мүгедектігі бар
адамдар үшін жеке көмекшінің
әлеуметтік қызметтерін
көрсету қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Жергілікті атқарушы
органның басшысына
_________________________
_________________________
Жеке көмекшінің қызметтерін ұсынуға өтініш

8) значительно или резко выраженные нарушения функций кровообращения и дыхания (недостаточность кровообращения III стадии, коронарной недостаточности соответственно стенокардии IV-гo функционального класса, дыхательной недостаточности III степени в сочетании с легочно-сердечной недостаточностью II-III и III стадий и другие);
9) значительно или резко выраженные нарушения функции мочевыделительной системы (хроническая почечная недостаточность III-IV степени);
10) значительно или резко выраженные нарушения статодинамических функций организма с нарушением функции суставов III-IV степени;
11) ампутационные культи обеих верхних конечностей, не подлежащие протезированию и затрудняющие пользование средствами передвижения;
12) врожденные аномалии развития обеих верхних конечностей, не подлежащие протезированию и затрудняющие пользование средствами передвижения;
13) ампутационные культи обеих бедер, не подлежащие протезированию;
14) ампутационные культи обеих голеней, не подлежащие протезированию с выраженными функциональными нарушениями верхних конечностей, затрудняющим пользование средствами передвижения;
15) врожденные аномалии развития нижних конечностей с нарушением передвижения III третьей степени;
16) анкилозы в функционально невыгодном положении обеих тазобедренных или коленных суставов с нарушением функций суставов III-IV степени в сочетании с выраженными функциональными нарушениями верхних конечностей, затрудняющими пользование средствами передвижения;
17) значительно или резко выраженные контрактуры обеих тазобедренных или коленных суставов с нарушением функций суставов III-IV степени в сочетании с выраженными функциональными нарушениями верхних конечностей, затрудняющими пользование средствами передвижения.
2. Медицинскими противопоказаниями к предоставлению услуг индивидуального помощника являются следующие заболевания, требующие лечения в специализированных медицинских организациях:
1) туберкулез с бактериовыделением (БК+);
2) инфекционные заболевания кожи и волос;
3) венерические болезни;
4) психические расстройства, за исключением неврозов, неврозоподобных состояний, легкой степени дебильности, судорожных синдромов различной этиологии с редкими (не более одного раза в 2-3 месяца) припадками, без слабоумия и выраженных изменений личности.
Приложение 2
к Правилам предоставления
услуг индивидуального
помощника для лиц с
инвалидностью первой группы,
имеющих затруднение в
передвижении, в соответствии с
индивидуальной программой
абилитации и реабилитации
лица с инвалидностью
Форма
Руководителю местного
исполнительного органа
_________________________
_________________________
Заявление на предоставление услуг индивидуального помощника

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 194 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тегі _______________________________________________
Аты ______________________________________________
Әкесінің аты (ол болған жағдайда) ____________________________
Туған күні: _______________________________
Мүгедектік __________________________________________
Жеке басты куәландыратын құжаттың түрі: _____________________________
Құжат нөмірі: _____________________ кім берген: ____________________
Берілген күні: "____" ______________________ ______ жылы
Жеке сәйкестендіру нөмірі: ____________________________________________
Тұрақты тұратын (тіркелген) жерінің мекенжайы
Облыс ______________________________________
қала (аудан) _______________________ ауыл: _____________________________
көше (шағын аудан) ___________________ -үй ______ -пәтер ___________
Телефон _____________________________________
Жеке көмекшінің әлеуметтік қызметтерін ұсыну үшін:
Әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы
Мемлекеттік сатып алу арқылы құжаттар қабылдауды сұраймын.
(керегінің астын сызу)
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтар саны
Ескертпе
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес оңалту құралдары мен қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеу үшін қажетті цифрлық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
20____ жылғы "____"
_______________________________________________
_____________________________________________________
(Өтініш берушінің (заңды өкілінің) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
_____________________________________________________
(Өтінішті қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы және қолы)
20____ жылғы "____"
______________________________________________
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
кесу сызығы
Қазақстан Республикасы азаматының ____________________________
өтініші қабылданды.
Өтінішті қабылдау күні 20___жылғы "____"
_____________________________________________________
(Өтінішті қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы және қолы)
_______________________________________________________
Мүгедектігі бар адамды
абилитациялаудың және
оңалтудың жеке бағдарламасына
сәйкес жүріп-тұруы қиын
бірінші топтағы мүгедектігі бар
адамдар үшін жеке көмекшінің
әлеуметтік қызметтерін көрсету
қағидаларына
3-қосымша
"Жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарды жеке көмекшінің қызметімен қамтамасыз етуге құжаттарды ресімдеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 194 (вводится в действие с 12.07.2026).
Фамилия _____________________________________________________
Имя _________________________________________________________
Отчество (при его наличии) _____________________________________
Дата рождения: _______________________________________________
Инвалидность ________________________________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: ______________________
Номер документа: ____________кем выдан: _______________________
Дата выдачи: "____" _____________ ______ года
Индивидуальный идентификационный номер: _____________________
Aдрес постоянного местожительства (регистрации):
Область __________________________________________
город (район) _________________село: ___________________________
улица (микрорайон)______ _________дом ______ квартира __________
Телефон ___________________________
Прошу принять документы для предоставления услуг индивидуального помощника через:
Портал социальных услуг
Государственные закупки (нужное подчеркнуть)
Перечень документов, приложенных к заявлению:
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах, необходимых для оформления документов для предоставления средств и услуг реабилитации в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью.
"____" ___________ 20____ года.
_________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись заявителя (законного представителя)
_________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица, принявшего заявление)
"____" ____________ 20____ года.
- - - - - - - - - - -- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
линия отреза
Заявление гражданина _________________________________________ принято.
Дата принятия заявления "____" ___________ 20 ___ года.
________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица, принявшего заявление)
Приложение 3
к Правилам предоставления
услуг индивидуального
помощника для лиц с
инвалидностью первой группы,
имеющих затруднение в
передвижении, в соответствии с
индивидуальной программой
абилитации и реабилитации
лица с инвалидностью
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Оформление документов на обеспечение услугами индивидуального помощника лиц с инвалидностью первой группы, имеющих затруднение в передвижении"

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 194 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы: "Жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарды жеке көмекшінің қызметімен қамтамасыз етуге құжаттарды ресімдеу"
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы (бар болса): жоқ
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Астана, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандар мен облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары
2
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) ұсыну тәсілдері
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғам (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
2) Астана, Алматы және Шымкент қалаларының (бұдан әрі – қалалық басқармалар), аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың ЖАО (бұдан әрі – жұмыспен қамту бөлімдері);
3) ұялы байланыс абоненттік құрылғысы (бұдан әрі – абоненттік құрылғысы) – проактивті қызмет;
4) www. egov. kz "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал).
3
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
1) Мемлекеттік корпорацияға, қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдеріне жүгінген кезде – құжаттар топтамасы тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні; проактивті қызмет көрсетілген кезде – келісім түскен күннен бастап бес жұмыс күні; веб-портал арқылы жүгінген кезде - өтінішті тапсырған сәттен бастап - бес жұмыс күні;
Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді.
2) Мемлекеттік корпорацияда құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут, қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдерінде – 30 минут;
3) Мемлекеттік корпорацияда өтініш берушіге қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут, қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдерінде – 30 минут.
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Қағаз түрінде/проактивті/электрондық (ішінара цифрландырылған)
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Мүгедектігі бар адамдарға жеке көмекшінің қызметтерін ұсынуға құжаттарды рәсімдеу туралы хабарлама. Мемлекеттік корпорация көрсетілетін қызметті алушының абоненттік құрылғысына смс-хабарлама жіберу арқылы қабылданған шешім туралы өтініш берушіні хабардар етеді. Веб-портал арқылы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі уәкілетті адамның электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанында өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жіберіледі.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде өтініш берушіден алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және цифрлық объектілердің жұмыс кестесі

Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 194 (вводится в действие с 12.07.2026).
Наименование государственной услуги "Оформление документов на обеспечение услугами индивидуального помощника лиц с инвалидностью первой группы, имеющих затруднение в передвижении"
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги: отсутствует
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы городов Астана, Aлматы и Шымкент, районов и городов областного значения
2
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) Государственная корпорация;
2) МИО городов Астана, Алматы и Шымкент (далее – горуправления), районов и городов областного значения (далее – отделы занятости);
3) абонентское устройство сотовой связи (далее – абонентское устройство) - проактивная услуга;
4) веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее – веб-портал).
3
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) при обращении в Госкорпорацию, горуправления, отделы занятости – со дня регистрации пакета документов – пять рабочих дней;
при оказании проактивной услуги – с даты поступления согласия – пять рабочих дней;
при обращении посредством веб-портала – с момента подачи заявления - пять рабочих дней.
При обращении в Госкорпорацию, день приема документов не входит в срок оказания государственной услуги.
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Госкорпорации – 15 минут, в горуправлениях, отделах занятости – 30 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания заявителя в Госкорпорации – 15 минут, в горуправлениях, отделах занятости – 30 минут.
4
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Бумажная/ проактивная/ электронная (частично цифровизированная)
5
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Уведомление об оформлении документов на предоставление лицам с инвалидностью первой группы услуг индивидуального помощника. Госкорпорация информирует заявителя о принятом решении посредством передачи смс-уведомления на абонентское устройство сотовой связи заявителя.
При обращении посредством веб-портала, результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и цифровых объектов

1) Мемлекеттік корпорацияның – мемлекеттік қызметті көрсетуге өтініштерді қабылдау және дайын нәтижелерін беру Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден бастап жұмаға дейін қоса алғанда үзіліссіз жүзеге асырылады.
Қабылдау жеделдетіп қызмет көрсетусіз, электрондық кезек тәртібімен жүзеге асырылады, электрондық кезекті веб-порталы арқылы броньдауға болады;
2) қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері – мемлекеттік қызметті көрсетуге өтініштерді қабылдау және дайын нәтижелерін беру мемлекеттік орпорация арқылы, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету жөніндегі кезекші бөлімдері арқылы Қазақстан Республикасының еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден бастап жұмаға дейін қоса алғанда үзіліссіз жүзеге асырылады;
3) веб-порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Мемлекеттік корпорацияда, қалалық басқармаларда және жұмыспен қамту бөлімдерінде:
1) мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдар үшін жеке көмекшінің әлеуметтік қызметтерін ұсыну қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке көмекшінің әлеуметтік қызметтерін ұсынуға өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) бірінші топтағы мүгедектігі бар адамнан сенімхат алған адам жүгінген кезде нотариалды куәландыруды талап етпейтін бірінші топтағы мүгедектігі бар адамнан сенімхат.
Жеке басты куәландыратын, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжаттар туралы, мүгедектігі туралы, тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерде қамтылған АОЖБ-ның әзірленген іс-шаралары туралы мәліметтерді Мемлекеттік корпорацияның, қалалық басқарманың бөлімшелері, жұмыспен қамту бөлімдері уәкілетті лауазымды адамдардың ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжаттар нысанында алады. Цифрлық жүйелерде мәліметтер болмаған жағдайда, өтінішке жоғарыда көрсетілген мәліметтерді қамтитын қағаз жеткізгіштегі құжаттардың көшірмелері қоса беріледі.
Веб-порталға: өтініш берушінің ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық сұрау салу
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) Госкорпорации – прием заявлений и выдача готовых результатов государственной услуги осуществляется с понедельника по пятницу включительно без перерыва, в соответствии с установленным графиком работы, за исключением праздничных и выходных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке электронной очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством веб-портала;
2) горуправлений, отделов занятости – прием заявлений и выдача готовых результатов государственной услуги осуществляется в соответствии с установленным графиком работы с перерывом на обед, за исключением праздничных и выходных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан;
3) веб-портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
В Госкорпорации, горуправлениях и отделах занятости:
1) заявление на предоставление услуг индивидуального помощника по форме согласно приложению 2 к Правилам предоставления социальных услуг индивидуального помощника для лиц с инвалидностью первой группы, имеющих затруднение в передвижении, в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью (далее – Правила);
2) документ, удостоверяющий его личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) доверенность от лица с инвалидностью первой группы, не требующая нотариального удостоверения, при обращении лица, получившего от лица с инвалидностью первой группы доверенность.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, подтверждающих регистрацию по постоянному месту жительства, об инвалидности, о разработанных мероприятиях ИПАР, содержащиеся в соответствующих государственных цифровых системах, Госкорпорация, горуправления, отделы занятости, получают в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченных должностных лиц.
При отсутствии сведений в цифровых системах к заявлению прилагаются копии документов на бумажном носителе, содержащих вышеуказанные сведения.
На веб-портал: электронный запрос, удостоверенный ЭЦП заявителя.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан

1) мемлекеттік қызметті алу үшін өтініш беруші ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі белгілену;
2) өтініш берушінің және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге көрсетілетін қызметті алушының келісімі болмауы.
10
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса), оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары келесі интернет-ресурстарда орналастырылған:
1. Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган – www. enbek.gov.kz, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі;
2. Мемлекеттік корпорацияның – www.​gov4c.​kz.
Өтініш берушінің жұмыспен қамту бөлімдерінің анықтамалық қызметтері, "1414" Бірыңғай байланыс орталығы, 8 800 080 7777 арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
Цифрлық құжаттар сервисі мобильді қосымшада авторизацияланған пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін мобильдік қосымшада қолжетімді әдістермен авторизациядан өту қажет, бұдан әрі "Цифрлық құжаттар" бөлімінде одан әрі пайдалану үшін қажетті құжатты қарайды.
Уәкілетті мемлекеттік орган Қағидаларға өзгерістер енгізілген және (немесе) толықтырылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оларды жаңартып және көрсетілетін қызметті берушілерге, Бірыңғай байланыс-орталығына, Мемлекеттік корпорацияға жолдайды.
Мүгедектігі бар адамды
абилитациялау мен
оңалтудың жеке бағдарламасына
сәйкес жүріп-тұруы қиын
бірінші топтағы мүгедектігі
бар адамдар үшін жеке
көмекшінің қызметтерін ұсыну
қағидаларына
3-1-қосымша
ЖЕКЕ КӨМЕКШІНІҢ ӨТЕУЛІ ҚЫЗМЕТТЕРІН КӨРСЕТУДІҢ ҮЛГІЛІК ШАРТЫ
Ескерту. Қағидалар 3-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.06.2026 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді) бұйрығымен.
__________қ.
20__ ж. " " _________
Қызмет алуға мұқтаж адам ____________________, ЖСН ____________, жеке куәлік № __________, __________ берген, мекенжайы: ________________________________, бұдан әрі "Өтініш беруші" деп аталатын, бір тараптан және қызмет көрсетуші ____________________, ЖСН ____________, жеке куәлік № __________, __________ берген / ұйым басшысы ____________________, БСН ____________, __________ негізінде әрекет ететін, әлеуметтік қызметтер порталында қызмет көрсетуші ретінде тіркелген, мекенжайы: ________________________________, бұдан әрі "Өнім беруші" деп аталатын екінші тараптан, сондай-ақ астананың, республикалық маңызы бар қалалардың (бұдан әрі – қалалық басқармалар) жергілікті атқарушы органының (бұдан әрі – ЖАО), қалалық басқармасының, аудандар мен облыстық маңызы бар қалалардың бөлімі (бұдан әрі – жұмыспен қамту бөлімдері), оның басшысы ____________________, БСН ____________, __________ негізінде әрекет ететін үшінші тараптан, бірлесіп "Тараптар" деп аталып, төмендегілер туралы осы үшжақты шартты жасасты:

1) установление недостоверности документов, представленных заявителем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии), в том числе оказываемой в электронной форме и через Госкорпорацию
Aдреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1. Уполномоченного органа в области социальной защиты населения – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2. Госкорпорация – www.gov4c.kz.
Заявитель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочных служб горуправлений, отделов занятости, Единого контакт-центра "1414", 8 800 080 7777.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием ЭЦП или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
Уполномоченный государственный орган в течение трех рабочих дней с даты внесения изменения и (или) дополнения в Правила, актуализирует их и направляет услугодателям, в Единый контакт-центр, в Государственную корпорацию.
Приложение 3-1 к Правилам
предоставления услуг
индивидуального помощника
для лиц с инвалидностью первой
группы, имеющих затруднение
в передвижении, в соответствии
с индивидуальной программой
абилитации и реабилитации
лица с инвалидностью
ТИПОВОЙ ДОГОВОР ВОЗМЕЗДНОГО ОКАЗАНИЯ УСЛУГ ИНДИВИДУАЛЬНОГО ПОМОЩНИКА
Сноска. Правила дополнено приложением 3-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.06.2026 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
г. __________ "____" _________ 20__ г.
Лицо, нуждающееся в получении услуги ________________, ИИН ____________,
удостоверение личности № __________, выдано _________, проживающий(ая)
по адресу: _____________________, именуемый(ая) в дальнейшем "Заявитель",
с одной стороны, и лицо, оказывающее услугу _________________, ИИН
_____________, удостоверение личности № ________, выдано ________________/
руководитель организации ____________________, БИН _____________________,
действующий на основании _____________ зарегистрированный(ая) в качестве
поставщика услуг на портале социальных услуг, проживающий(ая) по адресу:
___________________________________, именуемый(ая) в дальнейшем "Поставщик"
со второй стороны, местный исполнительный орган (далее – МИО) столицы, городов
республиканского значения (далее – горуправления), районов и городов областного
значения (далее – отделы занятости) БИН _____________ в лице руководителя,
действующего на основании _____________ с третьей стороны, совместно именуемые
"Стороны", заключили настоящий трехсторонний договор о нижеследующем:

1. Шарттың мәні
1.1. Өнім беруші Өтініш берушіге жеке көмекшінің қызметтерін көрсетуге, ал Өтініш беруші нақты көрсетілген қызметтерді қабылдауға міндетті.
1.2. Жеке көмекшінің қызметтері абилитация мен оңалтудың жеке бағдарламасында (бұдан әрі – АОЖБ) көзделген жүріп-тұруында қиындықтары бар бірінші топтағы мүгедектігі бар адамды сүйемелдеу және объектілерге бару кезінде көмек көрсету жөніндегі қызметтерді қамтиды.
1.3. Осы үшжақты шарт қызметтерді өтеулі көрсету шарты болып табылады және Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасымен реттеледі.
2. Жеке көмекшінің қызмет көрсету тәртібі
2.1. Өнім беруші жеке көмекшінің қызметтерін көрсету процесін ұйымдастырады және Өтініш берушінің бағынысында болмайды.
2.2. Қызмет көрсету уақыты, кезеңділігі және тәсілі Тараптардың өзара келісімі бойынша айқындалады.
2.3. Қызмет нақты орындалған сәтінен бастап көрсетілген болып есептеледі және орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) актісімен расталады.
3. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
3.1. Өнім беруші:
1) АОЖБ-ға сәйкес қызметтерді адал және уақытылы көрсетуге;
2) қызмет көрсету мүмкін болмаған жағдайда Өтініш берушіні хабардар етуге;
3) көрсетілетін қызметтердің тиісті сапасын қамтамасыз етуге міндеттенеді.
3.2. Өнім беруші:
1) осы шарттың шеңберінен тыс қызметтерді көрсетуден бас тартуға, бұл туралы Өтініш берушіні және ЖАО-ны, қалалық басқарманы, жұмыспен қамту бөлімін болжамды бас тарту күніне дейін 3 (үш) жұмыс күні бұрын бас тартудың объективті себептерін көрсете отырып хабардар етуге;
2) нақты көрсетілген қызметтер үшін төлем алуға;
3) Өтініш берушіге қатысты негізделген нарзылықтар болған кезде орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) актісіне қол қоюдан бас тартуға құқылы.
3.3. Өтініш беруші:
1) қызмет көрсету үшін қажетті ақпаратты ұсынуға;
2) негізделген ескертулер болмаған жағдайда көрсетілген қызметтерді қабылдауға міндеттенеді.
3.4. Өтініш беруші:
1) Өнім беруші келісімі бойынша қызмет көрсету уақытын айқындауға;
2) көрсетілген қызметтердің нәтижесін бағалауға;
3) көрсетілген қызметтердің сапасына, көлеміне немесе нәтижелеріне негізделген шағымдар болған кезде орындалған жұмыстардың (көрсетілген қызметтердің) актісіне қол қоюдан бас тартуға;
4) Өнім беруші әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) және көрсетілген қызметтердің нәтижелеріне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағымдануға;
5) шартқа қол қоюдан заңнамада белгіленген тәртіппен бас тартуға құқылы.
3.5. ЖАО, қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі кепілдік берілген сома шегінде жеке көмекшінің қызметтеріне ақы төлеуге міндетті.

1. Предмет договора
1.1. Поставщик обязуется оказать Заявителю услуги индивидуального помощника, а Заявитель обязуется принять фактически оказанные услуги.
1.2. Услуги индивидуального помощника включают услуги по сопровождению лица с инвалидностью первой группы, имеющего затруднение в передвижении, и оказанию помощи при посещении объектов, предусмотренные индивидуальной программой абилитации и реабилитации (далее – ИПАР).
1.3. Настоящий трехсторонний договор является договором возмездного оказания услуг и регулируется гражданским законодательством Республики Казахстан.
2. Порядок оказания услуг индивидуального помощника
2.1. Поставщик организует процесс оказания услуг индивидуального помощника и не находится в подчинении Заявителя.
2.2. Время, периодичность и способ оказания услуг определяются Сторонами по взаимному согласованию.
2.3. Услуга считается оказанной с момента ее фактического выполнения и подтверждается актом выполненных работ (оказанных услуг).
3. Права и обязанности сторон
3.1. Поставщик обязуется:
1) оказать услуги добросовестно и своевременно в соответствии с ИПАР;
2) уведомлять Заявителя о невозможности оказания услуги;
3) обеспечить надлежащее качество оказываемых услуг.
3.2. Поставщик вправе:
1) отказаться от выполнения услуг, выходящих за рамки настоящего договора, уведомив за 3 (три) рабочих дня до даты предполагаемого отказа Заявителя и МИО, горуправление, отдел занятости с указанием объективных причин такого отказа;
2) получать оплату за фактически оказанные услуги;
3) отказаться от подписания акта выполненных работ (оказанных услуг) при наличии обоснованных претензий к Заявителю.
3.3. Заявитель обязуется:
1) предоставить информацию, необходимую для оказания услуг;
2) принять оказанные услуги при отсутствии обоснованных замечаний.
3.4. Заявитель вправе:
1) определять время оказания услуг по согласованию с Поставщиком:
2) оценивать результат оказанных услуг;
3) отказаться от подписания акта выполненных работ (оказанных услуг) при наличии обоснованных претензий к качеству, объему или результатам оказанных услуг;
4) обжаловать действия (бездействие) Поставщика и результаты оказанных услуг в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
5) отказаться от подписания договора в порядке, установленном законодательством.
3.5. МИО, горуправление, отдел занятости обязуется оплатить услуги индивидуального помощника в пределах гарантированной суммы.

3.6. ЖАО, қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі:
1) қызмет көрсету үшін қажетті ақпаратты Өнім берушіге және (немесе) Өтініш берушіге ұсынуға;
2) көрсетілетін қызметтер санын ұлғайту мүмкіндігін қарастыруға;
3) заңнамада белгіленген тәртіппен шартқа қол қоюдан бас тартуға;
4) Тараптардың әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағымдануға құқылы.
3.7. Өнім беруші көрсеткен қызметтер мынадай жағдайларда өтеуге жатпайды:
1) жеке көмекшінің өтеулі қызметтер көрсету шартының талаптарына қайшы келетін қызметті жүзеге асыруы;
2) АОЖБ-да мүгедектігі бар адамға жеке көмекші қызметін көрсету жөнінде ұсынымның болмауы;
3) Өнім берушінің әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталындағы жеке көмекшілер тізілімінде болмауы.
Бұл ретте, өтеуге жатпайтын қызметтер Өтініш берушінің қаражаты есебінен төленеді.
4. Қызметтердің құны мен есептесу тәртібі
4.1. Қызметтердің құны Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес нақты көрсетілген қызметтер негізінде айқындалады.
4.2. Төлем үшінші тұлғамен – ЖАО, қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы кепілдік берілген сома шегінде жүзеге асырылады.
4.3. Төлем жүргізу үшін орындалған жұмыстардың (көрсетілген қызметтердің) актісі негіз болып табылады.
4.4. Жеке көмекшінің алып жүру бойынша бір қызметіне ақы төлеу тиісті қаржы жылына арналған Республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінің 54,56 пайызы есебінен жүргізіледі, бұл ретте алып жүру бойынша бір қызмет көрсету уақыты 4 сағаттан, ал жалпы алғанда айына алып жүру бойынша 60 (алпыс) қызметтен аспайды.
4.5. Төлем кепілдік берілген сома шегінде нақты көрсетілген қызметтер үшін жүргізіледі.
4.6. Тараптардың қатынастарына еңбек заңнамасының нормалары, еңбекақы төлеуді, өтемақы және ынталандыру төлемдерін және өзге де төлемдерді реттейтін нормалар қолданылмайды.
5. Тараптардың жауапкершілігі
5.1. Тараптар міндеттемелерін орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жауапты болады.
5.2. Тараптар еңсерілмейтін күштің мән-жайлары туындаған жағдайда жауапкершіліктен босатылады.
5.3. Тараптар форс-мажорлық мән-жайлар (төтенше жағдайлар, дүлей зілзалалар, әскери іс-қимылдар және еңсерілмейтін күштің өзге де мән-жайлары) туындаған жағдайда жауапкершіліктен босатылады.
6. Қолданылу мерзімі және бұзу
6.1. Шарт қол қойылған сәтінен бастап күшіне енеді және АОЖБ мерзімі ішінде қолданылады.

3.6. МИО, горуправление, отдел занятости вправе:
1) предоставить информацию Поставщику и (или) заявителю, необходимую для оказания услуг;
2) рассматривать возможность увеличения количества оказываемых услуг;
3) отказаться от подписания договора в порядке, установленном законодательством;
4) обжаловать действия (бездействие) Сторон в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3.7. Не подлежат возмещению услуги, оказанные Поставщиком в следующих случаях:
1) осуществление деятельности, противоречащей требованиям договора возмездного оказания услуг индивидуального помощника;
2) отсутствие рекомендации по оказанию услуг индивидуального помощника лицу с инвалидностью в ИПАР;
3) Поставщик не состоит в реестре индивидуальных помощников на портале социальных услуг.
При этом услуги, не подлежащие возмещению, оплачиваются за счет средств заявителя.
4. Стоимость услуг и порядок расчетов
4.1. Стоимость услуг определяется исходя из фактически оказанных услуг в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
4.2. Оплата осуществляется третьим лицом — МИО, горуправлением, отделом занятости в пределах гарантированной суммы через портал социальных услуг.
4.3. Основанием для оплаты является акт выполненных работ (оказанных услуг).
4.4. Расчет оплаты одной услуги индивидуального помощника по сопровождению производится исходя из расчета 54,56 процента размера месячного расчетного показателя, установленного Законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, с учетом максимального времени оказания услуги по сопровождению в количестве не более 4 часов на одну услугу по сопровождению, в целом не более 60 (шестьдесят) услуг по сопровождению в месяц.
4.5. Оплата производится за фактически оказанные услуги в пределах гарантированной суммы.
4.6. К отношениям Сторон не применяются нормы трудового законодательства, регулирующие оплату труда, компенсационные и стимулирующие выплаты и иные выплаты.
5. Ответственность сторон
5.1. За неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств Стороны несут ответственность в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
5.2. Стороны освобождаются от ответственности при наступлении обстоятельств непреодолимой силы.
5.3. Стороны освобождаются от ответственности в случае наступления форс-мажорных обстоятельств (чрезвычайные ситуации, стихийные явления, военные действия и другие обстоятельства непреодолимой силы).
6. Срок действия и расторжение
6.1. Договор вступает в силу с момента подписания и действует в течение срока действия ИПАР.

6.2. Әрбір Тарап өзге Тарапты кемінде 5 күнтізбелік күн бұрын хабардар ете отырып, шартты орындаудан бас тартуға құқылы.
6.3. Шарт тоқтатылған жағдайда орындалған (көрсетілген қызметтер) актісіне сәйкес іс жүзінде көрсетілген қызметтерге ақы төленеді.
7. Дауларды шешу тәртібі
7.1. Даулар келіссөздер жүргізу арқылы шешіледі.
7.2. Дау бойынша келісімге қол жеткізілмеген жағдайда ол Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сот тәртібімен қаралуы тиіс.
8. Қорытынды ережелер
8.1. Осы шартқа өзгерістер мен толықтырулар жазбаша түрде ресімделеді.
8.2. Осы шартпен реттелмеген өзге де мәселелер бойынша Тараптар Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасын басшылыққа алады.
8.3. Шарт тең заңдық күші бар үш данада жасалды.
9. Тараптардың деректемелері мен қолдары
Өтініш беруші:
А.Т.Ә. (ол болған жағдайда): _______________________
ЖСН: _______________________
Қолы: _______________________
Өнім беруші:
А.Т.Ә. (ол болған жағдайда): ________________________
ЖСН: ________________________
Қолы: ________________________
Жергілікті атқарушы орган/қалалық басқарма/жұмыспен қамту бөлімдері:
Атауы ________________________
БСН ________________________
Басшының қолы____________________________ __________
Мүгедектігі бар адамды
абилитациялаудың және
оңалтудың жеке бағдарламасына
сәйкес жүріп-тұруы қиын
бірінші топтағы мүгедектігі бар
адамдар үшін жеке көмекшінің
әлеуметтік қызметтерін
көрсету қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.06.2026 № 277 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңын басшылыққа ала отырып, ___________________________________________________________________
("Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы филиалының № __ бөлімі (мекенжайын көрсету)/ астананың, республикалық маңызы бар қалалардың , аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органы)
Сіздің мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынбауыңызға және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарға байланысты "Жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарды жеке көмекшінің қызметімен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге құжаттарды, атап айтқанда: жоқ құжаттардың/қолдану мерзімі өткен құжаттардың атауы:

6.2. Каждая из Сторон вправе отказаться от исполнения договора, уведомив другие Стороны не менее чем за 5 календарных дней.
6.3. При прекращении договора оплачиваются фактически оказанные услуги в соответствии с актом выполненных работ (оказанных услуг).
7. Порядок разрешения споров
7.1. Споры разрешаются путем переговоров.
7.2. При недостижении согласия спор подлежит рассмотрению в суде в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Заключительные положения
8.1. Изменения и дополнения в настоящий договор оформляются в письменной форме.
8.2. Во всем остальном, не урегулированном настоящим договором, Стороны руководствуются гражданским законодательством Республики Казахстан.
8.3. Договор составлен в трех экземплярах, имеющих равную юридическую силу.
9. Реквизиты и подписи сторон
Заявитель:
Ф.И.О. (при его наличии): __________________________
ИИН: ___________________________________________
Подпись: ________________________________________
Поставщик:
Ф.И.О. (при его наличии): _________________________
ИИН/БИН: ______________________________________
Подпись: ________________________________________
Местный исполнительный орган/горуправления/отделы занятости:
Наименование: ___________________________________
БИН: ___________________________________________
Подпись руководителя: ____________________________
Приложение 4
к Правилам предоставления
услуг индивидуального
помощника для лиц с
инвалидностью первой группы,
имеющих затруднение в
передвижении, в соответствии с
индивидуальной программой
абилитации и реабилитации
лица с инвалидностью
Форма
Расписка об отказе в приеме документов
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа министра труда и социальной защиты населения РК от 30.06.2026 № 277 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Руководствуясь Законом Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах",
_____________________________________________________________________
(отдел № __ филиала Государственной корпорации "Правительство для граждан" (указать адрес)/местный исполнительный орган столицы, городов республиканского значения, районов и городов областного значения)
отказывает в приеме документов на оказание государственной услуги "Оформление документов на обеспечение услугами индивидуального помощника лиц с инвалидностью первой группы, имеющих затруднение в передвижении" ввиду представления Вами неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному перечнем основных требований к оказанию государственной услуги, и (или) документов с истекшим сроком действия, а именно:
наименование отсутствующих документов/документов с истекшим сроком действия:

1) ______________________________;
2) ______________________________;
3) ______________________________.
қабылдаудан бас тартады.
Осы қолхат әрбір тарап үшін бір-бірден екі данада жасалды.
____________________________________________________________
("Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы филиалының № __ бөлімі (мекенжайын көрсету)/астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы орган қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Алдым: ____________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (қолы) (ол болған жағдайда)
20___ жылғы "______" _______
Мүгедектігі бар адамды
абилитациялаудың және
оңалтудың жеке бағдарламасына
сәйкес жүріп-тұруы қиын
бірінші топтағы мүгедектігі бар
адамдар үшін жеке көмекшінің
әлеуметтік қызметтерін көрсету
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Хабарлама
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 194 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тегі _________________________________
Аты ________________________________
Әкесінің аты (ол болған жағдайда) _________________
Құжаттың нөмірі: ________________ кім берген: _________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі: ________________________________
Тұрақты тұратын (тіркелген) жерінің мекенжайы:
Облыс _______________________________
Қала (аудан) ___________________________ ауыл:________________________
Көше (шағын аудан) ________________ -үй ________ -пәтер ______________
Жеке көмекшінің әлеуметтік қызметтерін көрсетуге құжаттарды рәсімдеу туралы хабардар етеміз.
Өтініш қабылданды және "Е-собес" АЦЖ кезегінің электрондық журналында 20__ жылғы "__" _____ № __ нөмірімен тіркелді.
Әлеуметтік қызметтер порталында өнім берушіні таңдау мүмкіндігі туралы (aleumet.egov.kz) мобильді азаматтар базасында тіркелген Сіздің абоненттік ұялы байланысының телефон нөміріңізге смс-хабарлама жіберілетін болады.
Мемлекеттік органның басшысы ___________________________________
(тегі, аты, әкесінің (ол болған жағдайда))
20___ жылғы "___" ____________
___________________________________________
Мүгедектігі бар адамды
абилитациялаудың және
оңалтудың жеке бағдарламасына
сәйкес жүріп-тұруы қиын
бірінші топтағы мүгедектігі бар
адамдар үшін жеке көмекшінің
әлеуметтік қызметтерін
көрсету қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Смс-хабарлама журналы
____________________________________________________________
(протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, міндетті гигиеналық құралдар, жеке көмекшінің қызметтері, ымдау тілі маманының қызметтері, санаторий-курорттық емдеу, арнаулы жүріп-тұру құралдары)
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Іс №
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, міндетті гигиеналық құралдар, жеке көмекшінің қызметтері, ымдау тілі маманының қызметтері, санаторий-курорттық емдеу, арнаулы жүріп-тұру құралдары
Хабраламаның сипаты/жауаптың коды
Смс-хабарлама жіберілген кезең
Телефон №
Маман
Мүгедектігі бар адамды
абилитациялаудың және
оңалтудың жеке бағдарламасына
сәйкес жүріп-тұруы қиын
бірінші топтағы мүгедектігі бар
адамдар үшін жеке көмекшінің
әлеуметтік қызметтерін
көрсету қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Жеке көмекшінің ілесіп жүру парағы
____________________________________________________________
өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), телефоны мекенжайы бойынша тұратын
__________________________________________ 20___ жылғы _________ай үшін
Күні
Мүгедектігі бар адам жеке көмекшінің ілесіп жүруімен келген объектілердің тізбесі
Сағат саны
____________________________________________________________
Жеке көмекшінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы/ЭЦҚ
____________________________________________________________
Өтініш берушінің қолы /ЭЦҚ
20___ жылғы "____" ____________

1) _______________________________;
2) _______________________________;
3) _______________________________.
Настоящая расписка составлена в двух экземплярах по одному для каждой стороны.
_____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись) (работника Государственной корпорации "Правительство для граждан"/местного исполнительного органа столицы, городов республиканского значения, районов и городов областного значения)
Получил: ___________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя (подпись)
"___" ____________ 20___ г.
Приложение 5
к Правилам предоставления
услуг индивидуального
помощника для лиц с
инвалидностью первой группы,
имеющих затруднение в
передвижении, в соответствии с
индивидуальной программой
абилитации и реабилитации
лица с инвалидностью
Форма
Уведомление
Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 194 (вводится в действие с 12.07.2026).
Фамилия ______________________________________________________
Имя __________________________________________________________
Отчество (при его наличии) ______________________________________
Номер документа: ______________кем выдан: ______________________
Индивидуальный идентификационный номер: ______________________
Aдрес постоянного местожительства (регистрации):
Область __________________________ город (район) ________________
село: ______________________ улица (микрорайон) _______________________
дом _______ квартира ___________
Уведомляем Вас об оформлении документов на предоставление услуг индивидуального помощника.
Заявление принято и зарегистрировано в электронном журнале очереди АЦС
"Е- Собес" под номером № __ от "__" __ 20__ года.
О возможности выбора поставщика на Портале социальных услуг (aleumet.egov.kz) на Ваш телефонный номер абонентской сотовой связи, зарегистрированный в базе мобильных граждан, будет направлено cмc-уведомление.
Руководитель государственного органа
____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"__" ____________ 20___ года
_____________________________________________________
Приложение 6
к Правилам предоставления
услуг индивидуального помощника
для лиц с инвалидностью первой
группы, имеющих затруднение в
передвижении, в соответствии с
индивидуальной программой
абилитации и реабилитации
лица с инвалидностью
Форма
Журнал смс-уведомлений
____________________________________________________________
(протезно-ортопедической помощи, сурдотехнических средств, тифлотехнических
средств, обязательных гигиенических средств, услуг индивидуального помощника, услуг
специалиста жестового языка, санаторно-курортного лечения, специальных средств
передвижения)
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
№ дела
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Протезно-ортопедическая помощь, сурдотехнические средства, тифлотехнические средства, обязательные гигиенические средства, услуги индивидуального помощника, услуги специалиста жестового языка, санаторно-курортное лечение, специальные средства передвижения
Характер уведомления/
код ответа
Дата передачи смс-уведомления
№ телефона
Специалист
Приложение 7
к Правилам предоставления
услуг индивидуального помощника
для лица с инвалидностью первой
группы, имеющих затруднение в
передвижении, в соответствии с
индивидуальной программой
абилитации и реабилитации
лица с инвалидностью
Форма
Лист сопровождения индивидуальным помощником
____________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), телефон заявителя, проживающего по
адресу ____________________________________________ за ____________ месяц
20___ года
Дата
Перечень объектов, посещенных лицом с инвалидностью первой группы в сопровождении индивидуального помощника
Количество часов
____________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись индивидуального помощника/ЭЦП
____________________________________________________________
Подпись заявителя /ЭЦП
Дата "__" ____________ 20__ г.