Республикалық бюджет қара жатынан жерлеуге бір жолғы төлемді тағайындау және жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 27 маусымдағы № 256 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 29 маусымда № 32925 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасында Әлеуметтік кодексінің 242-бабы 5-тармағына, "Жерасты және ашық кен жұмыстарында, еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстарда немесе ебек жағдайлары зиянды және ауыр жұмыстарда істеген адамдарға берілетін мемлекеттік арнайы жәрдемақы туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 7-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес қоса беріліп отырған республикалық бюджет қаражатынан жерлеуге бір жолғы төлемді тағайындау және жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі мен Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің кейбір бұйрықтарының кейбір бұйрықтары мен құрылымдық элементтерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Әлеуметтік қамсыздандыру және әлеуметтік сақтандыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау
министрі
Т. Дуйсенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2023 жылғы 27 маусымдағы
№ 256 Бұйрығына
1-қосымша
Республикалық бюджет қаражатынан жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындау және жүзеге асыру қағидалары

Об утверждении Правил назначения и осуществления единовременной выплаты на погребение из средств республиканского бюджета
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 июня 2023 года № 256. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июня 2023 года № 32925.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2023.
В соответствии с пунктом 5 статьи 242 Социального кодекса Республики Казахстан, статьи 7 Закона Республики Казахстан "О государственном специальном пособии лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда или на работах с вредными и тяжелыми условиями труда", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила назначения и осуществления единовременной выплаты на погребение из средств республиканского бюджета согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы и структурные элементы некоторых приказов Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан и Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту социального обеспечения и социального страхования Министерства труда и социальной защиты населения в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта;
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится с 1 июля 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Заместитель Премьер-Министра -
Министр труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Заместитель Премьер-Министра -
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 27 июня 2023 года № 256
Правила назначения и осуществления единовременной выплаты на погребение из средств республиканского бюджета

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Республикалық бюджет қаражатынан жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындау және жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Әлеуметтік кодекс) 242-бабы 5 тармақшасына, "Жерасты және ашық кен жұмыстарында, еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстарда немесе еңбек жағдайлары зиянды және ауыр жұмыстарда істеген адамдарға берілетін мемлекеттік арнайы жәрдемақы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 193 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 193 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2) АХАЖ АЖ – "Азаматтардың хал актілерін жазу" ақпараттық жүйесі;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 193 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3) "Е-макет" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "Е-макет" ААЖ) – Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің "Зейнетақы төлемдері мен жәрдемақыларды электрондық тағайындау" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 193 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4) "БХТ" АЖ – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің "Бекітілген халық тіркелімі" ақпараттық жүйесі;
5) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелері – Мемлекеттік корпорацияның қалалық, аудандық бөлімшелері;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила назначения и осуществления единовременной выплаты на погребение из средств республиканского бюджета (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 242 Социального кодекса Республика Казахстан (далее – Социальный кодекс), статьей 7 Закона Республики Казахстан "О государственном специальном пособии лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда или на работах с вредными и тяжелыми условиями труда" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее - Закон).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 193 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 2) предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 193 (вводится в действие с 12.07.2026).
2) ИС ЗАГС - информационная система "Запись актов гражданского состояния";
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 3) предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 193 (вводится в действие с 12.07.2026).
3) автоматизированная информационная система "Е-макет" (далее - АИС "Е-макет") - автоматизированная информационная система "Электронное назначение пенсионных выплат и пособий" Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 4) предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 193 (вводится в действие с 12.07.2026).
4) ИС "РПН" - информационная система "Регистр прикрепленного населения" Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
5) филиалы Государственной корпорации – областные, городов Астана, Алматы и Шымкент филиалы Государственной корпорации;

6) Мемлекеттік корпорацияның филиалдары – Мемлекеттік корпорацияның облыстық, Астана, Алматы және Шымкент қалаларындағы филиалдары;
7) орталықтандырылған дерекқор (бұдан әрі – ОДҚ) – Әлеуметтік кодекспен белгіленген жағдайларда төлем түрлерін жүзеге асыруға арналған уәкілетті мемлекеттік органның орталықтандырылған дерекқоры;
8) өтініш беруші (көрсетілетін қызметті алушы) – республикалық бюджет қаражатынан жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындауға өтініш білдірген жеке тұлға, заңды тұлға немесе дара кәсіпкер;
9) проактивті көрсетілетін қызмет – көрсетілетін қызметті алушының өтінішінсіз көрсетілетін қызметті берушінің бастамасы бойынша көрсетілетін мемлекеттік қызмет;
10) республикалық бюджет қаражатынан жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган (көрсетілетін қызметті беруші) (бұдан әрі – жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындау жөніндегі уәкілетті орган) – уәкілетті мемлекеттік органның ведомстволық аумақтық бөлімшелері;
11) уәкілетті мемлекеттік орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты әлеуметтік қорғау саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының қызметін реттеуді, бақылау функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы орган
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
12) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 193 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12) цифрлық құжаттар сервисі – "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторға бекітіп берілген және ақпараттандыру объектілерінен алынған мәліметтер негізінде қалыптастырылған электрондық түрдегі құжаттарды көрсетуге және пайдалануға арналған объектісі;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
13) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 193 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13) "электрондық үкіметтің" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру бойынша қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
14) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 193 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
15) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 193 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

6) отделения Государственной корпорации – городские, районные отделения Государственной корпорации;
7) централизованная база данных (далее – ЦБД) – централизованная база данных уполномоченного государственного органа для осуществления видов выплат на условиях, установленных Социальным кодексом;
8) заявитель (услугополучатель) – физическое лицо, юридическое лицо или индивидуальный предприниматель, обращающиеся за назначением единовременной выплаты на погребение из средств республиканского бюджета;
9) проактивная услуга – государственная услуга, оказываемая без заявления услугополучателя по инициативе услугодателя;
10) уполномоченный государственный орган по назначению единовременной выплаты на погребение из средств республиканского бюджета (услугодатель) (далее – уполномоченный орган по назначению единовременной выплаты на погребение) – территориальные подразделения ведомства уполномоченного государственного органа;
11) уполномоченный государственный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирование, контрольные функции за деятельностью Государственного фонда социального страхования;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 12) предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 193 (вводится в действие с 12.07.2026).
12) сервис цифровых документов – объект информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", закрепленный за оператором и предназначенный для отображения и использования документов в электронном виде, сформированных на основании сведений из объектов информатизации;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 13) предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 193 (вводится в действие с 12.07.2026).
13) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 14) предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 193 (вводится в действие с 12.07.2026).
14) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 15) предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 193 (вводится в действие с 12.07.2026).

15) электрондық іс макеті (бұдан әрі – ЭІМ) – Мемлекеттік корпорацияда немесе "Е-макет" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі арқылы автоматты режимде қалыптастыратын республикалық бюджет қаражатынан жерлеуге арналған біржолғы төлем (бұдан әрі – жерлеуге арналған біржолғы төлем) алушының электрондық іс макеті.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 12.03.2024 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 02.04.2026 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.05.2026 № 193 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 193 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Уәкілетті мемлекеттік орган осы Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты жаңартады және оны Бірыңғай байланыс-орталығына, жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органға, Мемлекеттік корпорацияға және "электрондық үкiметтiң" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына жібереді.
4. Қайтыс болған мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін, жасына байланысты зейнетақы төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды, мемлекеттік арнаулы жәрдемақыларды (бұдан әрі – алушы) алушыны жерлеуге біржолғы төлемді тағайындау үшін жерлеуді жүзеге асырған жеке немесе заңды тұлға өтініш берушінің Жеке сәйкестендіру нөмірі немесе заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі болған кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш ұсынады:
1) Мемлекеттік корпорация арқылы;
2) портал арқылы;
3) проактивті қызмет арқылы жүзеге асырылады (ұялы байланыс абоненттік құрылғысы).
Төлем тағайындау бойынша проактивті қызметтер көрсету тәртібі осы Қағидалардың 4-тарауында көзделген.
2-тарау. Жерлеуге арналған біржолғы төлемді жүзеге асыру тәртібі
1-параграф. Жерлеуге арналған біржолғы төлемді Мемлекеттік корпорация арқылы жүзеге асыру тәртібі
5. Өтініш беруші Мемлекеттік корпорация арқылы жерлеуді жүзеге асырған жеке немесе заңды тұлғаларға жерлеуге берілетін біржолғы төлемді тағайындауға өтініш берген жағдайда өтінішке жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі немесе заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі болған кезде өтініш берушінің ЭЦҚ-мен, сондай-ақ ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы қол қойылады немесе куәландырылады.

15) электронный макет дела (далее – ЭМД) – электронный макет дела получателя единовременной выплаты на погребение из средств республиканского бюджета (далее - единовременная выплата на погребение), формируемый автоматизированной информационной системой "Е-макет" в автоматическом режиме или Государственной корпорацией.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказами Министра труда и социальной защиты населения РК от 12.03.2024 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 02.04.2026 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.05.2026 № 193 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 3 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 193 (вводится в действие с 12.07.2026).
3. Уполномоченный государственный орган в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения настоящих Правил актуализирует информацию о порядке оказания государственной услуги и направляет ее в Единый контакт-центр, уполномоченный орган по назначению пособия, Государственную корпорацию и оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного Правительства".
4. Для назначения единовременной выплаты на погребение умершего получателя государственной базовой пенсионной выплаты, пенсионных выплат по возрасту, государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца, государственных специальных пособий (далее – получатель) физическим или юридическим лицом, осуществившим погребение, при наличии индивидуального идентификационного номера заявителя или бизнес-идентификационного номера юридического лица представляется заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам через:
1) Государственную корпорацию;
2) через портал;
3) через проактивную услугу (абонентское устройство сотовой связи).
Порядок оказания проактивных услуг по назначению выплаты предусмотрен главой 4 настоящих Правил.
Глава 2. Порядок осуществления единовременной выплаты на погребение
Параграф 1. Порядок осуществления единовременной выплаты на погребение через Государственную корпорацию
5. При обращении заявителя за назначением единовременной выплаты на погребение через Государственную корпорацию физическим или юридическим лицом, осуществившим погребение, при наличии индивидуального идентификационного номера физического лица или бизнес-идентификационного номера юридического лица заявление подписывается или заверяется ЭЦП заявителя, а также посредством абонентского устройства сотовой связи услугополучателя.

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.12.2024 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
6-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 193 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Құжаттарды қабылдайтын маман "электрондық үкімет" шлюзі арқылы ақпараттық жүйелерге (бұдан әрі – АЖ) сұрау салулар қалыптастырады:
Өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттар бойынша – "Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер қоры АЖ.
"ОДҚ" АЖ қайтыс болған алушы туралы мәліметтерді растауға, төлемді тағайындау, сондай-ақ алушыны жерлеуге біржолғы төлемді тағайындауға өтініш беру фактісінің болмауы;
"АХАЖ" АЖ-да алушының қайтыс болғаны туралы куәлік бойынша.
Электрондық құжаттар цифрлық құжаттар сервисі арқылы қалыптастырылады, тексеріледі және пайдаланылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
7-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 193 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Жерлеуді жүзеге асырған жеке немесе заңды тұлға АЖ мәліметтер болмаған кезде өтінішке қоса беріледі:
1) жерлеуді жүзеге асырған адамның жеке басын куәландыратын құжат не жерлеуді жүзеге асырған заңды тұлғаны (заңды тұлғалар үшін) мемлекеттік тіркеу туралы анықтама (куәлік) немесе дара кәсіпкердің (заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар үшін) патенті;
2) алушының қайтыс болғаны туралы хабарлама немесе басқа мемлекеттердің уәкілетті органы берген және апостильмен куәландырылған қайтыс болу фактісін растайтын құжат.
Шет тілінде жасалған құжаттарды ұсынған кезде нотариус "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабы 1-тармағының 9) тармақшасына, 80-бабына сәйкес құжаттың қазақ немесе орыс тіліне аудармасының дұрыстығын куәландырады.
8. Жерлеуге арналған біржолғы төлем мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес регламенттелген.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
9-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 193 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Өтінішті қабылдаған маман өтініш берушіден жерлеуге біржолғы төлемді тағайындау үшін қабылданатын құжаттар топтамасының, сондай-ақ АЖ-дан алынған мәліметтердің толықтығын тексереді, осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес өтініш беруші ұсынған құжаттардың электрондық көшірмелерін жаңғырту сапасын және олардың түпнұсқаларға сәйкестігін қамтамасыз етеді, өзінің ЭЦҚ арқылы куәландырады, содан кейін құжаттардың түпнұсқаларын өтініш берушіге қайтарады.

Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.12.2024 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 6 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 193 (вводится в действие с 12.07.2026).
6. Специалист, принимающий документы, формирует запросы в информационные системы (далее – ИС) через шлюз "электронного правительства":
в ИС Государственная база данных "Физические лица" – по документам, удостоверяющих личность заявителя.
в ИС "ЗАГС" – по свидетельству о смерти получателя.
Электронные документы формируются, проверяются и используются посредством сервиса цифровых документов.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 7 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 193 (вводится в действие с 12.07.2026).
7. При отсутствии сведений из ИС физическим или юридическим лицом, осуществившим погребение, к заявлению прилагаются:
1) документ, удостоверяющий личность лица, осуществившего погребение, либо справка (свидетельство) о государственной регистрации юридического лица (для юридических лиц) или патент индивидуального предпринимателя (для физических лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность без образования юридического лица), осуществившего погребение;
2) сведения о смерти получателя или документ, подтверждающий факт смерти, выданный уполномоченным органом других государств и заверенный апостилем.
При представлении документов, составленных на иностранном языке, нотариус свидетельствует верность перевода документа на казахский или русский язык в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 34, статьей 80 Закона Республики Казахстан "О нотариате".
8. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги единовременной выплаты на погребение регламентирован согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 9 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 193 (вводится в действие с 12.07.2026).
9. Специалист, принявший заявление, проверяет полноту пакета документов, принимаемых у заявителя для назначения единовременной выплаты на погребение, а также сведений, полученных из ИС, обеспечивают качество воспроизведения электронных копий документов и их соответствия оригиналам, представленных заявителем в соответствии с пунктом 6 настоящих Правил, удостоверяет посредством своего ЭЦП, после чего оригиналы документов возвращает заявителю.

10. Өтініш беруші құжаттар топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды өтініш берушіге тағайындауға өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы осы Қағиданың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қолхат дереу беріледі.
11. Мемлекеттік корпорация бөлімшесінде жерлеуге біржолғы төлем тағайындау туралы өтініш, егер жерлеуге біржолғы төлем алуға өтініш зейнетақы немесе жәрдемақы алушы қайтыс болған күннен бастап үш жылдан кешіктірілмей келіп түссе, осы Қағидаланың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша азаматтардың төлем тағайындау туралы өтініштерін тіркеудің электрондық журналында тіркеледі.
12. Өтінішті қабылдаған маман өтініш берушіге құжаттардың қабылданғаны туралы электрондық қолхат жібереді (өтініш берушінің өзі жеке жүгінген кезде қолхат қағаз форматта беріледі).
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.12.2024 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Портал арқылы жерлеуге арналған біржолғы төлемді жүзеге асыру тәртібі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
13-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 193 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Өтініш беруші бір жолғы жәрдемақыларды тағайындауға портал арқылы жүгінген кезде ұсынылған мәліметтерді растау және өтініште көзделген қажетті мәліметтерді алу үшін мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-на сұрау салу үшін осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-дан өтініш беруші өзі жүзеге асырады.
Мемлекеттік органдар және (немесе) ұйымдар сұрау салынған мәліметтерді растайтын электрондық құжаттарды ұсынған кезде сұрау салуды портал арқылы жүзеге асырған өтініш беруші электрондық өтінішті өзінің ЭЦҚ-сымен куәландырады және оны "Е-макет" автоматтандырылған ААЖ-ға жібереді.
Біржолғы төлемдерді тағайындауға портал арқылы келіп түскен төлемдерді тағайындау үшін ұсынылған электрондық өтініш мынадай параметрлер бойынша тексеруден өтеді:
1) ұсынылған мәліметтердің толықтығы;
2) көрсетілген қайтыс болған адамға жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындау фактісінің болмауы;
3) көрсетілген қайтыс болған адамға жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындауға өтініш беру фактісінің болмауы;
4) адамның қайтыс болған күніне жасына байланысты зейнетақы төлемдерін, мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін, мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларын, мемлекеттік арнаулы жәрдемақыны алушы ретінде оның мәртебесі;

10. В случае представления заявителем неполного пакета документов, и (или) документов с истекшим сроком действия, заявителю безотлагательно выдается расписка об отказе в приеме заявления на назначение единовременной выплаты по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
11. Заявление о назначении единовременной выплаты на погребение в отделении Государственной корпорации регистрируется в электронном журнале регистрации заявлений граждан о назначении выплат по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, если обращение за единовременной выплатой на погребение последовало не позднее трех лет с даты смерти получателя пенсии или пособия.
12. Специалистом, принявшим заявление, заявителю направляется электронная расписка (при личном обращении заявителя расписка выдается в бумажном формате) о принятии документов.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.12.2024 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Порядок осуществления единовременной выплаты на погребение через портал
Примечание ИЗПИ!
Пункт 13 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 193 (вводится в действие с 12.07.2026).
13. При обращении заявителя за назначением единовременной выплаты на погребение посредством портала запрос в ИС государственных органов и (или) организаций для подтверждения представленных сведений и получения необходимых сведений, предусмотренных в заявлении для назначения единовременной выплаты согласно приложению 5 к настоящим Правилам, сведения получаются из соответствующих ИС государственных органов и (или) организаций самим заявителем через шлюз "электронного правительства".
При представлении ИС государственными органами и (или) организациями электронных сведений, подтверждающих запрашиваемые сведения, заявитель, осуществивший запрос посредством портала, удостоверяет электронное заявление своим ЭЦП и направляет его в автоматизированную АИС "Е-макет".
Поступившее посредством портала электронное заявление, представленное для назначения единовременной выплаты, проходит проверку по следующим параметрам:
1) полнота представленных сведений;
2) отсутствие факта назначения единовременной выплаты на погребение по указанному умершему;
3) отсутствие факта подачи заявления на назначение единовременной выплаты по указанному умершему;
4) статус получателя пенсионных выплат по возрасту, государственной базовой пенсионной выплаты, государственных социальных пособий, государственного специального пособия, на дату его смерти;

5) жерлеуге арналған біржолғы төлем алуға зейнетақы немесе жәрдемақы алушы қайтыс болған күннен үш жылдан кешіктірілмей жүгіну.
Көрсетілген параметрлер бойынша тексеру нәтижесі оң болған жағдайда өтініш өңдеуге арналған "Е-макет" ААЖ кіріс хабарламалар журналына ауыстырылады.
Портал арқылы біржолғы төлемдерді тағайындауға жүгінген өтініш берушіге электрондық өтініштің қабылданғаны туралы хабарлама өтініш берушінің жеке кабинетіне жіберіледі.
Портал арқылы келіп түскен электрондық өтінімдер осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтардың тағайындауға өтініштерін тіркеудің электрондық журналында автоматты түрде тіркеледі.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.12.2024 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындау бойынша проактивті қызметтер арқылы жүзеге асыру тәртібі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
14-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 193 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Жерлеуге біржолғы төлем тағайындау бойынша проактивті қызмет көрсету кезінде өтініш беру талап етілмейді.
Көрсетілетін қызметті алушыны айқындау үшін "Е-макет" ААЖ арқылы қайтыс болу туралы акт жазбасын тіркеуге өтініш білдірген адам туралы мәліметтерді алуға АХАЖ АЖ-ға не қайтыс болған адамның денесін алып кеткен адам туралы мәліметтерді алу үшін БХТ АЖ -ға сұрау салу бастамашылық етіледі.
Мемлекеттік органдардың АЖ-дан қажетті мәліметтерді алған кезде, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысының телефон нөмірін порталда тіркеу кезінде "Е-макет" ААЖ арқылы жерлеуге біржолғы төлем тағайындау және қарым-қатынас тілін таңдау мүмкіндігі туралы sms-хабарға бастамашылық жасалады.
15. Көрсетілетін қызметті алушыдан проактивті қызмет көрсетуге келісімін, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыдан басқа да қажетті мәліметтерді алғаннан кейін, оның ішінде көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы банктік шоттың нөмірін растау немесе ұсыну туралы sms-хабар жібереді.
Жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындауға келісім алған күн проактивті қызмет арқылы жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындауға жүгінген күн болып есептеледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
16-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 193 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

5) обращение за единовременной выплатой на погребение последовало не позднее трех лет с даты смерти получателя пенсии или пособий.
При положительном результате проверки по указанным параметрам заявление перемещается в журнал входящих сообщений, предназначенных для обработки в АИС "Е-макет".
Заявителю, обратившемуся за назначением единовременной выплаты на погребение посредством портала, в личный кабинет заявителя направляется уведомление о принятии электронного заявления.
Электронные заявки, поступившие через портал, автоматически регистрируются в электронном журнале регистрации заявлений граждан на назначение по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.12.2024 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Порядок осуществления проактивной услуги по назначению единовременной выплаты на погребение
Примечание ИЗПИ!
Пункт 14 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 193 (вводится в действие с 12.07.2026).
14. При оказании проактивной услуги по назначению единовременной выплаты на погребение предоставление заявления не требуется.
Посредством АИС "Е-макет" для определения услугополучателя инициируется запрос в ИС ЗАГС на получение сведений о лице, обратившемся за регистрацией актовой записи о смерти либо в ИС "РПН" для получения сведений о лице, забравшем тело умершего.
При получении необходимых сведений из ИС государственных органов, а также при регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи услугополучателя на портале посредством АИС "Е-макет" инициируется sms-сообщение о возможности назначения единовременной выплаты на погребение.
15. После получения согласия услугополучателя на оказание проактивной услуги, а также иных необходимых сведений от услугополучателя, в том числе ограниченного доступа, услугополучатель посредством абонентского устройства сотовой связи направляет sms-сообщение о подтверждении или предоставлении номера банковского счета.
Днем обращения за назначением единовременной выплаты на погребение через проактивную услугу считается день получения согласия на назначение единовременной выплаты на погребение.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 16 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 193 (вводится в действие с 12.07.2026).

16. Көрсетілетін қызметті алушының келісімін алған жағдайда "Е-макет" ААЖ жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындауға азаматтардың өтініштерін (өтінімдерін) тіркеудің электрондық журналында өтінішті автоматты түрде тіркеуді жүзеге асырады, содан кейін өтініш берушіге уәкілетті органның ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық өтінімді қабылдау туралы хабарлама жіберіледі.
Көрсетілген параметрлер бойынша тексеруден өтпеген жағдайда "Е-макет" ААЖ өтініш берушіге электрондық өтінімнің қабылданбағаны туралы хабарламаны автоматты түрде ұсынады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.12.2024 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындау және жүзеге асыру тәртібі
17. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі бір жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындауға ЭІМ және электрондық шешім жобасын қалыптастырады және Мемлекеттік корпорацияның филиалына жібереді.
Мемлекеттік корпорацияның филиалы бір жұмыс күні ішінде келіп түскен құжаттарды қарайды, есептеудің және ЭІМ мен электрондық шешім жобасын ресімдеудің дұрыстығын тексереді және жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындау туралы (тағайындаудан бас тарту туралы) шешім қабылдау үшін жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындау жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
Жерлеуге арналған біржолғы төлем тағайындау жөніндегі уәкілетті орган электрондық құжаттармен келіп түскен электрондық шешім жобасын қарайды, олар жерлеуге арналған біржолғы төлем тағайындау жөніндегі уәкілетті органға келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдайды.
18. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш берушіні көрсетілетін қызметті алушының ұялы телефонына sms-хабарлама арқылы біржолғы төлем тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы қабылданған шешім туралы хабардар етеді.
Жәрдемақы тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы sms-хабарламалар осы Қағиданың 8-қосымшасына сәйкес нысан бойынша sms-хабарламалар журналында тіркеледі.
Порталда жерлеуге біржолғы төлем тағайындау туралы ақпарат уәкілетті тұлғаның ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында өтініш берушінің "Жеке кабинетіне" жіберіледі.
19. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жерлеуге арналған біржолғы төлем тағайындау жөніндегі уәкілетті орган шешімінің негізінде олар келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 9 немесе 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бюджет қаражатына өтінімді, сондай-ақ 11-қосымшаға сәйкес тізім-ведомосін қалыптастырады және Мемлекеттік корпорацияға жібереді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

16. В случае получения согласия услугополучателя АИС "Е-макет" осуществляет автоматическую регистрацию заявления в электронном журнале регистрации заявлений (заявок) граждан на назначение единовременной выплаты на погребение, после которой заявителю направляется уведомление о принятии электронной заявки, удостоверенное ЭЦП уполномоченного органа.
При непрохождении проверки по указанным параметрам АИС "Е-макет", автоматически представляет уведомление об отклонении электронной заявки заявителю.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.12.2024 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок назначения единовременной выплаты на погребение
17. Отделение Государственной корпорации в течение одного рабочего дня формирует ЭМД и электронный проект решения на назначение (об отказе в назначении) единовременной выплаты на погребение согласно приложению 7 к настоящим Правилам и направляет в филиал Государственной корпорации.
Филиал Государственной корпорации в течение одного рабочего дня рассматривает поступившие документы, проверяет правильность расчета и оформления ЭМД и электронного проекта решения и направляет в уполномоченный орган по назначению единовременной выплаты на погребение для принятия решения о назначении (об отказе в назначении) единовременной выплаты на погребение.
Уполномоченный орган по назначению единовременной выплаты на погребение рассматривает поступивший электронный проект решения с электронными документами, принимает решение о назначении (отказе в назначении) единовременной выплаты на погребение в течение одного рабочего дня со дня их поступления в уполномоченный орган по назначению единовременной выплаты на погребение.
18. Отделение Государственной корпорации информирует заявителя о принятом решении о назначении или отказе в назначении единовременной выплаты посредством sms-оповещения на мобильный телефон услугополучателя.
Sms-оповещения о назначении или отказе в назначении пособия регистрируется в журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
На портале информация о назначении единовременной выплаты на погребение направляется в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица.
19. Отделение Государственной корпорации на основании решения уполномоченного органа по назначению единовременной выплаты на погребение о назначении единовременной выплаты на погребение в течение одного рабочего дня со дня их поступления формирует заявку бюджетных средств по форме согласно приложению 9 или 10 к настоящим Правилам, а также список-ведомость согласно приложению 11 к настоящим Правилам, и направляет в Государственную корпорацию.
Примечание ИЗПИ!

19-1-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 193 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19-1. Жерлеуге берілетін біржолғы төлем ұялы байланыс абоненттік құрылғысы (проактивті қызмет) немесе "Е-макет" ААЖ порталы арқылы автоматты түрде тағайындаған жағдайда:
осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес ЭІМ және жерлеуге берілетін біржолғы төлем тағайындау туралы шешімнің электрондық жобасын қалыптастырады, көрсетілетін қызыметті берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ арқылы шешімнің электрондық жобасын бекітеді;
ЭІМ-да тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін қажетті мәліметтер болмаған немесе дұрыс болмаған жағдайда жерлеуге берілетін біржолғы төлемді тағайындаудан бас тарту туралы шешім қалыптастырады;
"ОДҚ" ААЖ-да төлем үшін шешімнің электрондық жобасын қоюды автоматты түрде жүзеге асырады.
Ескерту. 3-тарау 19-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.12.2024 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Мемлекеттік корпорация жерлеуге арналған біржолғы төлемді аударуды жүгінген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жүргізеді.
21. Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 91-бабының 1-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасауға құқылы.
22. Шағым шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті берушіге, лауазымды адамға беріледі.
23. Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі жоғары тұрған әкімшілік органға (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жібереді.
24. Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, егер ол үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім қабылдаса, әкімшілік әрекет жасаса, шағымды қарайтын органға шағымды жібермеуге құқылы.
25. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспегенде, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгінуге құқылы.
26. Мемлекеттік қызметтерді тікелей көрсететін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қарауға жатады.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды тұлғаның көрсетілетін қызметті берушісі әкімшілік процедура қатысушысының әкімшілік әрекеті (әрекетсіздігіне) қарсы болған лауазымды тұлғасына ҚР ӘРПК-нің 73-бабына сәйкес тыңдау жүргізеді.

Пункт 19-1 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 193 (вводится в действие с 12.07.2026).
19-1. При назначении единовременной выплаты на погребение через абонентское устройство сотовой связи (проактивную услугу) или через портал АИС "Е-макет" автоматически:
формирует ЭМД и электронный проект решения о назначении единовременной выплаты на погребение согласно приложению 7 к настоящим Правилам, утверждает электронный проект решения посредством ЭЦП уполномоченного лица услугодателя;
в случае отсутствия или некорректности сведений в ЭМД необходимых для принятия решения о назначении (отказе в назначении), формирует решение об отказе в назначении единовременной выплаты на погребение;
автоматически осуществляет постановку электронного проекта решения на выплату в АИС "ЦБД".
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 19-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.12.2024 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Перечисление единовременной выплаты на погребение Государственная корпорация производит в течение пяти рабочих дней со дня обращения.
21. Услугополучатель вправе обжаловать решение, действие (бездействие) услугодателя, должностного лица в соответствии с пунктом 1 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК).
22. Жалоба подается услугодателю, должностному лицу, чьи решение, действие (бездействие) обжалуются.
23. Услугодатель, должностное лицо, чьи решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в вышестоящий административный орган (далее – орган, рассматривающий жалобу).
24. При этом услугодатель, должностное лицо, чьи решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение, совершит действие, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
25. При несогласии с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель вправе обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона.
26. Жалоба услугополучателя, поступившая услугодателю, непосредственно оказывающему государственные услуги, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Услугодатель, должностного лица, чьи решение, действие (бездействие) обжалуются, заслушивает должностное лицо, чей административный акт, административное действие (бездействие) оспаривается, участника административной процедуры в соответствии со статьей 73 АППК РК.

27. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оның тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
28. ҚР ӘРПК 91-бабының 5-тармағына сәйкес егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
29. Мемлекеттік корпорация жерлеуге арналған біржолғы төлемдердің тағайындалған сомаларын уәкілетті мемлекеттік органға ұсынылатын төлемге бюджет қаражатының қажеттілігіне қосуды қамтамасыз етеді.
30. Уәкілетті мемлекеттік орган тиісті кезеңге төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары шегінде төлеуге қажетті бюджет қаражаты туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне жібереді.
31. Уәкілетті мемлекеттік орган төлеуге арналған бюджет қаражатының қажеттілігіне сәйкес есепті кезеңге арналған төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарында көзделген сомалар шегінде бюджет қаражатын Мемлекеттік корпорацияға аударуды жүзеге асырады.
32. Төлем айына қажеттілік қалыптасқаннан кейін пайда болған сомалар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес одан кейінгі айға енгізілуге тиіс.
33. Мемлекеттік корпорация бюджет қаражатын алып, төлеу графигіне сәйкес жәрдемақыны төлеуге төлем тапсырмаларын, сондай-ақ жәрдемақыдан ұстап қалуларды қалыптастырады.
34. Жерлеуге арналған біржолғы төлемді төлеуді Мемлекеттік корпорация жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындау жөніндегі уәкілетті органдағы банк шоттарына енгізі арқылы жүзеге асырады.
35. Алушыларға жерлеуге арналған біржолғы төлемді төлеу бойынша өзара қарым-қатынас, егер Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі өзгеше белгілемесе, Мемлекеттік корпорация мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында жасалған шарттар негізінде регламенттеледі.
36. Жәрдемақыны төлеумен байланысты банк қызметтеріне ақы төлеу бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
37-тармақтың бірінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 193 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. АЖ олардың тағайындалуына сәйкес АЖ үзіліссіз жұмыс істеуі мен өзектілігін қамтамасыз етуге бағытталған шаралар жиынтығын қамтамасыз етеді. Уәкілетті мемлекеттік органның АЖ берілетін деректердің толықтығын, дәйектілігін, өзектілігі мен уақтылығын қамтамасыз етеді.
Ақпараттық өзара іс-қимыл ЭЦҚ қолдана отырып, Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары арасындағы Бірыңғай көлік ортасы арқылы жүзеге асырылады. Ақпарат алмасу кезінде ақпаратты қорғау мемлекеттік органдардың бірыңғай қорғалған көлік ортасы есебінен де, сол сияқты техникалық және ұйымдастырушылық сипаттағы шаралар есебінен де қамтамасыз етіледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

27. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
28. Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
29. Государственная корпорация обеспечивает включение назначенных сумм единоврдеменных выплат на погребение в потребность в бюджетных средствах на выплату, которая представляется в уполномоченный государственный орган.
30. Уполномоченный государственный орган направляет в Министерство финансов Республики Казахстан сведения о бюджетных средствах, необходимых для выплаты в пределах сводного плана финансирования по платежам, на соответствующий период.
31. Уполномоченный государственный орган согласно потребности бюджетных средств на выплату осуществляет перечисление бюджетных средств в Государственную корпорацию в пределах сумм, предусмотренных индивидуальным планом финансирования по платежам на отчетный период.
32. Суммы, образовавшиеся после формирования потребности на месяц выплаты, подлежат включению в последующий за ним месяц в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
33. Государственная корпорация, получив бюджетные средства, формирует в соответствии с графиком выплаты платежные поручения на выплату единовременной выплаты на погребение.
34. Выплата единовременной выплаты на погребение производится Государственной корпорацией путем зачисления на банковские счета в уполномоченном органе по назначению единовременной выплаты на погребение.
35. Взаимодействие по выплате единовременной выплаты на погребение получателям регламентированы на основании договоров, заключенных между Государственной корпорацией и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, если иное не установлено Национальным Банком Республики Казахстан.
36. Оплата банковских услуг, связанных с выплатой пособия, осуществляется за счет бюджетных средств.
Примечание ИЗПИ!
Часть 1 пункта 37 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 193 (вводится в действие с 12.07.2026).
37. ИС обеспечивает комплекс мероприятий, направленных на обеспечение бесперебойного функционирования и актуализации ИС в соответствии с их назначением. ИС уполномоченного государственного органа обеспечивает полноту, достоверность, актуальность и своевременность передаваемых данных.
Информационное взаимодействие осуществляется через Единую транспортную среду государственных органов Республики Казахстан с применением ЭЦП. Защита информации при информационном обмене обеспечивается как за счет использования единой защищенной транспортной среды государственных органов, так и за счет мероприятий технического и организационного характера.
Примечание ИЗПИ!

38-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 193 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Жерлеуге біржолғы төлем тағайындау жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингін АЖ-да мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді автоматтандырылған режимде енгізуді қамтамасыз етеді.
Республикалық бюджет
қаражатынан жерлеуге арналған
біржолғы төлемді тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Жеке сәйкестендіру нөмірі____________________________________________
___________________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_________________________________________________________________
(мекенжайы бойынша тұрады, телефоны)
Өтініш
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.04.2026 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
____________________________________________________________________
(мекенжайы бойынша тұрған)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(қайтыс болған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), туған күні)
жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындауды сұраймын.
Жерлеуге арналған біржолғы төлемді _______________________ банк филиалының № ______, "Қазпочта" акционерлік қоғамының №______ банк шотына аударуды сұраймын.
Шот типі: дербес шот ______________ карта шоты_______________________
Жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындауға қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін
Өзін банк шотының иегері және екінші денгейдегі банктердегі қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның тиісті банк операцияларының түрлеріне лицензиясы бар ұйымдарда, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтың бөлімінде банк шотының нөмірлері туралы мәліметтерді алуға келісім беремін.
Мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды және (немесе) әлеуметтік төлемдерді есептеу үшін жеке банк шоты ашылған жағдайда, осы шоттағы ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп алуға жол берілмейді.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
Өтініш берушінің байланыс деректері:
үй телефоны ____________ ұялы телефон ________________ Е-maіl__________
Өтініш берген күні: 20__ жылғы "_____" ________________________________
Өтініш берушінің қолы _______________________________________________
Азамат_________________________________________________________
өтініші № __ болып тіркелді, құжаттар қабылданған күн 20__жылғы "__"____ __________________________________________________________________
(құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және қолы)
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 193 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-қосымшаның осы редакциясы 12.07.2026 дейін қолданыста болады - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 193 бұйрығымен.
Республикалық бюджет
қаражатынан жерлеуге арналған
біржолғы төлемді тағайындау
және жүзеге асыру қағидаларына
2-қосымша

Пункт 38 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 193 (вводится в действие с 12.07.2026).
38. Уполномоченный орган по назначению единовременной выплаты на погребение обеспечивает внесение данных в автоматизированном режиме о стадии оказания государственной услуги в ИС мониторинга оказания государственных услуг.
Приложение 1
к Правилам назначения и
осуществления единовременной
выплаты на погребение из
средств республиканского бюджета
Индивидуальный идентификационный номер _________________________
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
_________________________________________________________________
(проживающего по адресу, телефон)____________________________
Заявление
Прошу назначить единовременную выплату на погребение:
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) дата рождения умершего)
__________________________________________________________________
(проживавшего по адресу)
Единовременную выплату на погребение прошу перечислить на банковский счет № ___________ ______________ филиала банка, Акционерного общества "Казпочта" № __________________. Тип счета: лицевой _______________карточный счет_______________________
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для единовременной выплаты на погребение.
Даю согласие на получение сведений о себе как о владельце банковского счета и номерах банковских счетов в банках второго уровня, организациях, имеющих лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта". В случае открытия отдельного банковского счета для зачисления пособий и (или) социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, на деньги, находящиеся на таком счете, не допускается обращение взыскания третьими лицами.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
3
Контактные данные заявителя:
Телефон домашний ____________ мобильный ____________ Е-маil ________________
дата подачи заявления: "___" _________ 20 __ года
Подпись заявителя/ЭЦП/sms-сообщения _______________________________________
Дата и время подписания заявления: ___._____.______ года ___часов____минут ____ секунд
Заявление гражданина_________________________________________________
зарегистрировано за № ___
Дата принятия документов "___"______ 20 __ года
___________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) и роспись принявшего документы
Примечание ИЗПИ!
Приложение 2 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 193 (вводится в действие с 12.07.2026).
Приложение 2
к Правилам назначения и
осуществления единовременной
выплаты на погребение из
средств республиканского
бюджета

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 193 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жерлеуге арналған бір жолғы төлемді тағайындау" мемлекеттік көрсетілетін қызметін көрсетуге негізгі талаптар тізбесі
1
Мемлекеттік қызметтің атауы
Жерлеуге арналған бір жолғы төлемді тағайындау
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
Жоқ
3
Көрсетілетін
қызметті беруші атауы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің аумақтық органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
Көрсетілетін мемлекеттік қызметті көрсетуге өтінішті қабылдау:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
2 https://www.gov4c.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал);
3) ұялы байланыс абоненттік құрылғысы (проактивті қызмет) арқылы жүзеге асырылады.
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
Мемлекеттік корпорация арқылы – 3 (үш) жұмыс күні;
Портал немесе ұялы байланыс абоненттік құрылғысы (проактивті қызмет) арқылы – 1 (бір) жұмыс күні.
Құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут.
Қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 минут.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде, проактивті
7
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындау туралы не тағайындаудан бас тарту туралы хабарлама.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушы жеке өзі (немесе нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) келгенде жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат негізінде беріледі.
Ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы (проактивті қызмет) қызмет көрсету кезінде қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының ұялы телефонына sms-хабарлама жіберу арқылы ұсынылады.
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Көрсетілетін мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) тегін көрсетіледі
9
Көрсетілген қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
Жұмыс кестесі:

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 193 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение единовременной выплаты на погребение"
1
Наименование государственной услуги
Назначение единовременной выплаты на погребение
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
Отсутствует
3
Наименование услугодателя
Территориальные органы Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – услугодатель)
4
Способы представления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Прием заявления на оказание государственной услуги осуществляются через:
1) "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал);
3) абонентское устройство сотовой связи (проактивная услуга).
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
через Государственную корпорацию – 3 (три) рабочих дня;
через портал и абонентское устройство сотовой связи (проактивную услугу) – 1 (один) рабочий день.
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов - 15 минут.
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 20 минут.
6
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная, проактивная
7
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Уведомление о назначении единовременной выплаты на погребение либо отказе о назначении единовременной выплаты.
Результат оказания государственной услуги выдается при предъявлении документа, удостоверяющего личность при личном посещении услугополучателя (или его представителя по нотариально заверенной доверенности) на основании расписки о приеме соответствующих документов.
При оказании услуги через абонентское устройство связи (проактивную услугу) результат оказания услуги предоставляется посредством sms-оповещения на мобильный телефон услугополучателя.
8
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель)
9
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
График работы:

1) Мемлекеттік корпорацияда – өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің дайын нәтижелерін беру Мемлекеттік корпорация арқылы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мерекелік күндерден басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсететін кезекші бөлімдері дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін жүзеге асырылады.
Қабылдау "электрондық кезек" тәртібінде, өтініш берушінің жеделдетіп қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы брондауға болады.
2) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы;
3) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес сенбі және жексенбі, және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, жұмыс кестесіне сәйкес сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі асқа үзіліс 13.00-ден 14.30-ге дейін.
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін орындардың мекен жайлары мынадай интернет ресурстарда орналастырылған:
1) Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі - https://www.enbek.gov.kz, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі;
2) Мемлекеттік корпорация – https://www.gov4c.kz.
10
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы (немесе нотариаты куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) мемлекеттік қызмет көрсету үшін жүгінген кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және мынадай құжаттарды ұсынады:
1) жерлеуді жүзеге асырған адамның жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін) немесе жерлеуді жүзеге асырған заңды тұлғаны (заңды тұлғалар үшін) мемлекеттік тіркеу туралы анықтама (куәлік) (сәйкестендіру үшін);
2) қайтыс болу туралы куәлік немесе басқа мемлекеттердің уәкілетті органы берген және апостильмен куәландырылған қайтыс болу фактісін растайтын құжат (салыстыру үшін құжаттың түпнұсқасы ұсынылады).
Көрсетілген құжаттарда қамтылған ақпаратты мемлекеттік ақпараттық жүйелер растаған кезде көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжатты, қайтыс болу туралы куәлікті немесе қайтыс болу фактісін растайтын құжатты ұсыну талап етілмейді.
Порталға:
жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындау үшін – осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында портал арқылы жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындауға өтініш;
жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындау туралы ақпарат алу үшін – көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында сұрау салу.
Құжаттарды ұсыну оларды мемлекеттік ақпараттық жүйелерден, оның ішінде цифрлық құжаттар сервисінен алу мүмкіндігі болған кезде талап етілмейді.
Көрсетілетін қызметті алушы осы тармақта көрсетілген құжаттарды берген кезде портал арқылы – көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен бір реттік парольді беру арқылы немесе порталдың хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы алады.
Ұялы байланыс абоненттік құрылғысы (проактивті қызмет) арқылы жәрдемақы тағайындау үшін – көрсетілетін қызметті алушының проактивті қызмет көрсетуге келісімі, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысы арқылы банктік шот нөмірін растау немесе ұсыну.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы немесе жерлеуді жүзеге асырған заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (заңды тұлғалар үшін) туралы мәліметтерді қайтыс болғаны туралы куәлік жайлы мәліметті көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады
11
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді қамтитын, мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Көрсетілетін қызметті беруші мынадай негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады:

1) Государственной корпорации – прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан; Прием осуществляется в порядке "электронной очереди" без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством веб-портала.
2) посредством веб-портала исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ;
3) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, в соответствии с графиком работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации с 9.00 часов до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан;
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерство – https://www.gov.kz/memleket/entities/enbek, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации – https://www.gov4c.kz.
10
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Услугополучатель (или его представитель по нотариально заверенной доверенности) при обращении для оказания государственной услуги предоставляет заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации) лица осуществившего погребение, или справка (свидетельство) о государственной регистрации юридического лица (для юридических лиц) осуществившего погребение (для идентификации);
2) свидетельство о смерти или документ, подтверждающий факт смерти, выданный уполномоченным органом других государств и заверенных апостилем (для сверки предоставляется подлинник документа).
Представление документа, удостоверяющего личность услугополучателя, свидетельства о смерти или документа, подтверждающего факт смерти, не требуется при подтверждении информации, содержащейся в указанных документах, государственными информационными системами.
На портал:
для назначения единовременной выплаты на погребение – заявление на назначение единовременной выплаты на погребение посредством веб-портала в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
для получения информации о назначении единовременной выплаты на погребение – запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя. Представление документов не требуется при возможности получения их из государственных информационных систем, в том числе из сервиса цифровых документов.
При подаче услугополучателем документов, указанных в настоящем пункте посредством веб-портала – в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "электронного правительства".
Посредством абонентского устройства сотовой связи (проактивная услуга) – согласие услугополучателя на оказание проактивной услуги, а также подтверждение или предоставление номера банковского счета посредством абонентского устройства сотовой связи услугополучателя.
Сведения о документе, удостоверяющем личность или о государственной регистрации юридического лица (для юридических лиц), осуществившего погребение, о свидетельстве о смерти услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
Услугодатель отказывает в оказании государственных услуг по следующим основаниям:

1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін белгілеу;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету кезінде ұсынылған материалдардың, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту себептерін жойған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы осы тізбеге сәйкес белгіленген тәртіппен мемлекеттік қызмет алу үшін қайта жүгінеді.
12
Мемлекеттік қызметтің, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметтің ерекшеліктері ескеріле отырып, қойылатын өзге де талаптар
Заңнамада белгіленген тәртіппен өзіне-өзі қызмет көрсету, өз бетінше жүріп-тұру, бағдарлану, қабілетін толық немесе ішінара жоғалту мүмкіндігі бар көрсетілетін қызметті алушыларға мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорация қызметкері 1414, 8 800 080 777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы өтініш жасау жолымен тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Цифрлық құжат қызметі мобильді қосымшада және пайдаланушының ақпараттық жүйелерінде рұқсаты бар пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін мобильді қосымшада және пайдаланушылардың ақпараттық жүйелерінде қолжетімді әдістерін пайдалана отырып тіркелуден өту қажет. Одан әрі "Цифрлық құжаттар" бөлімінде ол әрі қарай пайдалану үшін қажетті құжатты қарайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 193 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Республикалық бюджет
қаражатынан жерлеуге арналған
біржолғы төлемді тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
ҚОЛХАТ
Ескерту. 3-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.04.2026 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы
_____________________________________________________
(төлемнің түрі)
20 ___ жылғы "___" ______________
Азамат _____________________________________ _________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні _____ жылғы "___" ____________
Жүгінген күні 20__ жылғы "___"____________________________________
Орталық атқарушы органның ақпараттық жүйесі бойынша өтінішті тағайындау, төлеу немесе
беру фактісі расталады ____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және лауазымы)
Республикалық бюджет
қаражатынан жерлеуге арналған
біржолғы төлемді тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Электрондық тіркеу журналы
азаматтардың тағайындау (қайта есептеу) туралы өтініштер
______________________________________
(төлемнің түрі)

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, при оказании государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
В случае устранения услугополучателем причин отказа в оказании государственной услуги, услугополучатель обращается повторно для получения государственной услуги в порядке, установленном настоящим перечнем основных требований к оказанию государственной услуги.
12
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр "1414", 8 800 080 7777.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги посредством справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении и информационных системах пользователей.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию методами доступными в мобильном приложении и информационных системах пользователей, далее в разделе "Цифровые документы" просматривает необходимый документ для дальнейшего использования".
Примечание ИЗПИ!
Приложение 3 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 193 (вводится в действие с 12.07.2026).
Приложение 3
к Правилам назначения и
осуществления единовременной
выплаты на погребение из
средств республиканского бюджета
Форма
РАСПИСКА
об отказе в приеме заявления
Сноска. В приложение 3 вносились изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.04.2026 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
____________________________________________________________________
(указать вид)
от "___" _________ 20 ____ года
Гражданин (ка) ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения "____" ________________ ____ года
Дата обращения "_____" _________________________ 20 ____ года
По информационной системе центрального исполнительного органа факт назначения,
выплаты или подачи заявления подтвержден
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность ответственного лица)
Приложение 4
к Правилам назначения и
осуществления единовременной
выплаты на погребение из
средств республиканского бюджета
Форма
Электронный журнал регистрации заявлений граждан о назначении
____________________________________________________
(вид выплаты)

Ескерту. 4-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.04.2026 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өтініштің №
Тіркеу күні
Жүгіну күні
Бөлімше коды
Істің №
Өтініш берушінің жеке сәйкестендіру нөмірі
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні
Төлем түрі
Маман
Шешімнің /тағайындаудан бас тарту күні
Жәрдемақының мөлшері
Тағайындау күні
Тағайындау түрі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 193 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Республикалық бюджет
қаражатынан жерлеуге
арналған біржолғы төлемді
тағайындау және жүзеге
асыру қағидаларына
5-қосымша
"Электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жерлеуге арналған
біржолғы төлемді тағайындауға
өтініш
Ескерту. 5-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.04.2026 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азамат ______________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні: ______ жылғы "___" ___________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)_________________________________
Жерлеуге біржолғы төлем тағайындауды сұраймын:
____________________________________________________________________
(қайтыс болған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) туған күні)
____________________________________________________________________
(мекен жайы бойынша тұрған)
Мемлекеттік органдарды растау:
Қайтыс болған адам туралы мәліметтер:
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
ЖСН
Туған күні
Қайтыс болған күні
Өлім туралы акт жазбасының №
Қайтыс болуды тіркеу күні (акт жазбасы)
АХАТ бөлімінің атауы
1
2
3
4
5
6
7
8
Өтініш берушінің деректері:
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі: ______________________________
Құжат сериясы: ___________ Құжат нөмірі: __________ кіммен берілді:____________
Берілген күні "____"____________ ______ жыл
Банк деректемелері:
Банктің атауы __________________________________________________
Банк шоты № ___________________________________________________
Шот түрі: бет ___________ карточкалық шот __________________ Екінші деңгейдегі банктің
деректемелері:
БИК ________________________________________________________________
ЖСК________________________________________________________________
БСН________________________________________________________________
Байланыс деректері:
Үй телефоны ___________ ұялы ____________ E-mail_____________
Өтініш беруші туралы мәліметтерді
Қазақстан Республикасы Әділет минитсрлігі (бұдан әрі - ҚР Әділетмині) растайды_________
(ҚР Әділетмині ЭЦҚ)
Өтініш берушінің банктік деректемелері екінші деңгейлі банктерімен (бұдан әрі – ЕДБ) расталады
______(ЕДБ ЭЦҚ)
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
____________________________________________________________________
Берілген деректердің дұрыстығы үшін құқықтық жауаптылықта боламын
Мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан
төленетін жәрдемақыларды және (немесе) әлеуметтік төлемдерді есептеу үшін жеке банк
шотын ашу мүмкіндігі туралы, сондай-ақ мұндай шоттағы ақшаға үшінші тұлғалардың
өндіріп алуға жол берілмейтіні туралы хабардар етілді.
Өтініш берушінің қолы / ЭЦҚ / sms-хабарламалар _________________________________
Өтінішке қол қойылған күні мен уақыты:____._____________._______ жыл
______ сағат _______ минут ________ секунд _______
Өтінішке қол қойылған күні мен уақыты:
____._____________._______ жыл _____ сағат ____ минут _______ секунд
Республикалық бюджет
қаражатынан жерлеуге арналған
біржолғы төлемді тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
______________________________________
тағайындау (қайта есептеу) (төлемнің түрі) туралы азаматтардың өтініштерін тіркеудің электрондық журналы

Сноска. В приложение 4 вносились изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.04.2026 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
заяв
ления
Дата
ре
гистра
ции
Дата
об
раще
ния
Код
отде
ле
ния
де
ла
Инди
видуаль
ный
иденти
фика
цион
ный
номер
заяви
теля
Фами
лия
имя
отчест
во
(при
его
нали
чии)
заяви
теля
Дата
рож
дения
Вид
вып
латы
Специа
лист
Дата
реше
ния/
отказа
в назна
чении
Раз
мер
посо
бия
Дата
наз
наче
ния
Вид
наз
наче
ния
Примечание ИЗПИ!
Приложение 5 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 193 (вводится в действие с 12.07.2026).
Приложение 5
к Правилам назначения и
осуществления единовременной
выплаты на погребение из
средств республиканского бюджета
Заявление на назначение единовременной выплаты на погребение через веб-портал "электронного правительства"
Сноска. Приложение 5 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.04.2026 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
От гражданина (ки) ___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
Дата рождения: "____" _________ _____ года
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН):______________________
Прошу назначить единовременную выплату на погребение:
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) дата рождения умершего)
____________________________________________________________________
(проживавшего по адресу)
Подтверждение государственных органов: Сведения об умершем:
№ п/п
Фамилия имя, отчество (при его наличии)
Индивидуальный идентификационный номер
Дата рождения
Дата смерти
№ актовой записи о смерти
Дата регистрации смерти (актовой записи)
Наименование отдела регистрации актов гражданского состояния
1
2
3
4
5
6
7
8
Данные заявителя:
Вид документа, удостоверяющего личность: ______________________________
Серия документа: ________номер документа: ________ кем выдан:____________
Дата выдачи "____" ____________ ______года
Банковские реквизиты:
Наименование банка __________________________________________________
Банковский счет № ___________________________________________________
Тип счета: лицевой ___________ карточный счет __________________________
Реквизиты банка второго уровня:
БИК ________________________________________________________________
ИИК________________________________________________________________
БИН________________________________________________________________
Контактные данные:
Телефон домашний___________мобильный____________E-mail_____________
Сведения о заявителе подтверждаются Министерством юстиции Республики Казахстан
(далее – МЮ РК)
_____________________________ (ЭЦП МЮ РК)
Банковские реквизиты заявителя подтверждаются банком второго уровня (далее - БВУ)
_______________________________________________ (ЭЦП БВУ)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
____________________________________________________________________
Несу правовую ответственность за достоверность предоставленных данных Уведомлен (а) о
возможности открытия отдельного банковского счета для зачисления пособий и (или)
социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или) Государственного
фонда социального страхования, а также о том, что на деньги, находящиеся на таком счете,
не допускается обращение взыскания третьими лицами.
Подпись заявителя/ЭЦП/sms-сообщения _________________________________
Дата и время подписания заявления: ____._____________.________ года
______ часов ______ минут ______ секунд _______
Дата и время подписания заявления:
____._____________.________ год____часов ____минут____секунд
Приложение 6
к Правилам назначения и
осуществления единовременной
выплаты на погребение из
средств республиканского
бюджета
Форма
Электронный журнал регистрации заявлений граждан на назначение
____________________________________________________
(вид выплаты)
Электронные заявки, поступившие через портал

Ескерту. 6-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.04.2026 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өтініштің №
Тіркеу күні
Жүгіну күні
Бөлімше коды
Істің №
Өтініш берушінің жеке сәйкестендіру нөмірі
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні
Төлем түрі
Маман
Шешімнің /тағайндаудан бас тарту күні
Жәрдемақының мөлшері
Тағайындау күні
Тағайындау түрі
Республикалық бюджет
қаражатынан жерлеуге арналған
біржолғы төлемді тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
7-қосымша
Ескерту. 7-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.04.2026 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Коды _________________
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің _________________
облысы бойынша департаментінің
20__ жылғы "___" __________ № _________ шешімі
Қайтыс болған алушы ісінің № ___________
1. Жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындау туралы (тағайындаудан бас тарту туралы)
Азамат (заңды тұлға) ______________________________________________________
(алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)/заңды тұлғаның атауы)
Өтініш берген күні 20__ жылғы "_______" ___________ №_______________
Азамат _______________________________________________________________
(қайтыс болған алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
қайтыс болған күні 20__ жылғы "___" _________
Ұлы Отан соғысына қатысушы болған/болған жоқ (қажетінің асты сызылсын)
Жерлеуге арналған бiржолғы төлем _____________________ жылғы "____"___________
Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінің ____-бабының ________-тармағына
сәйкес тағайындалсын.
Жерлеуге арналған біржолғы төлемнің мөлшері _________________________________ теңге
_______________________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
2. Жерлеуге арналған біржолғы төлемін тағайындаудан бас тартылсын
________________________________________________________________________________
(негіздеме)
М.О.
Департамент басшысы ______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Басқарма (бөлім) басшысы ___________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Маман _________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Шешімнің жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация
филиалының директоры___________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация
филиалының маманы________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация
бөлімшесінің бастығы______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік корпорация
бөлімшесінің маманы________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Республикалық бюджет
қаражатынан жерлеуге арналған
біржолғы төлемді тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Sms-хабарлар журналы
_______________________________________ (төлемнің түрі)

Сноска. В приложение 6 вносились изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.04.2026 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Дата поступления заявки
Время поступления заявки
№ Заявки
Отделение
Код Услуги
Индивидуальный идентифика ционный номер
Фамилия
Имя
Отчество (при его наличии)
Дата рождения
Статус
Основа ние (вид выплаты)
При чина отказа
Приложение 7
к Правилам назначения и
осуществления единовременной
выплаты на погребение из
средств республиканского
бюджета
Форма
Сноска. Приложение 7 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.04.2026 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код _________________
Решение № ____ от "_____" _______ 20 ____ года
Департамента Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты населения по
______________________________________________________ области (городу)
№ дела умершего получателя __________________________________________
1. О назначении (отказе в назначении) единовременной выплаты на погребение
Гражданину(ке) (юридическому лицу)
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя/наименование юридического лица)
Дата обращения "____"________ 20 __ года № _________
Назначить единовременную выплату на погребение гражданина
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) умершего получателя)
дата смерти "___" ____________ 20__ года
Являлся/не являлся участником Великой Отечественной войны (нужное подчеркнуть) в
соответствии с абзацем вторым пункта______ статьи______ Социального кодекса
Республики Казахстан Размер единовременной выплаты на погребение в сумме
________тенге _________________________________________________________
тенге (сумма прописью)
2. Отказать в назначении единовременной выплаты на погребение
____________________________________________________________________
(основания)
М.П. Руководитель департамента ______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) __________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала Государственной корпорации
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения Государственной корпорации
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 8
к Правилам назначения и
осуществления единовременной
выплаты на погребение из
средств республиканского
бюджета
Форма
Журнал sms-оповещений
_____________________________
(вид выплаты)

Ескерту. 8-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.04.2026 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік корпорацияның ____________ бөлімшесі бойынша
Р/с №
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні
Істің №
Төлемнің түрі
sms-хабарлама жіберу күні
Телефон нөмірі
Маман
Республикалық бюджет
қаражатынан жерлеуге арналған
біржолғы төлемді тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
9-қосымша
Нысан
______________________________________
(Мемлекеттік корпорация филиалы)
Өтінім
_____________________________________________________
(төлемнің түрі)
Ескерту. 9-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.04.2026 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20 ___ жылғы "___" ______________ №_____________
Р/с №
Қайтыс болған зейнеткердің (жәрдемақы алушының) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Жерлеуге арналған біржолғы төлемді алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Банктің атауы
Банк шотының №
Төлеу тәсілі
Аудандық бөлімшенің №
Төленетін сома
Жиыны:
Барлығы:
_____________________
(қолдары)
______________________
(қолдары)
______________________
(қолдары)
Республикалық бюджет
қаражатынан жерлеуге арналған
Біржолғы төлемді тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
10-қосымша
Нысан
___________________________________________
(Мемлекеттік корпорация филиалы)
Өтінім
____________________________________________
(төлемнің түрі)
20__ жылғы "___" _________ № ______________
(Заңды тұлғалар, дара кәсіпкерлер үшін)
Р/с №
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің коды
Аудан, қала
Заңды тұлғаның деректемелері
Заңды тұлғаның атауы
Қайтыс болған адамдардың саны
Ағымдағы айға қажеттілік
Жерлеуге арналған ақшалай қаражатқа жалпы қажеттілік
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жеке сәйкестендіру коды
Жиыны
Мемлекеттік корпорация
филиалының директоры____________________________________________
Бас бухгалтер _______________________________________________________
Бөлім бастығы ____________________________________________________
Орындаушы________________________________________________________
Республикалық бюджет
қаражатынан жерлеуге арналған
біржолғы төлемді тағайындау
және жүзеге асыру
қағидаларына
11-қосымша
Ескерту. 11-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.04.2026 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
20__ жылғы "___" ____________ жерлеуге біржолғы
төлемді төлеуге ________ облысы (қалалар) ________ ауданының
жерлеуге арналған біржолғы төлемді алушылардың
№ _______ тiзiм-ведомосі
Р/с №
Зейнетақы ісінің нөмірі
Қайтыс болған адамның деректері
Жерлеуді жүзеге асырған заңды тұлғаның атауы
Жерлеуге арналған біржолғы төлемнің сомасы
Салт-жора қызметтерін көрсету шартының № және күні
Тегі
Аты
Әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні
1
2
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы __________________________
Бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының Еңбек және әлеуметтік қорғау министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі

Сноска. В приложение 8 вносились изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.04.2026 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
по _________________ отделению Государственной корпорации
№ п/п
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
№ дела
Вид выплаты
Дата передачи sms-оповещения
№ телефона
Специалист
Приложение 9
к Правилам назначения и
осуществления единовременной
выплаты на погребение из
средств республиканского
бюджета
Форма
_________________________________________
(филиал Государственной корпорации)
Заявка
_____________________________________________
(вид выплаты)
Сноска. В приложение 9 вносились изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.04.2026 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
"______" __________ 20 ___года № ____________________________________
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) умершего пенсионера (получателя пособия)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя единовременной выплаты на погребение
Наименование банка
№ банковского счета
Способ выплаты
№ районного отделения
Сумма к выплате
Итого:
Всего:
________________________ (подписи)
________________________ (подписи)
________________________ (подписи)
Приложение 10
к Правилам назначения и
осуществления единовременной
выплаты на погребение из
средств республиканского
бюджета
Форма
_________________________________________
(филиал Государственной корпорации)
Заявка
_____________________________________________
(вид выплаты)
"______" __________ 20 ___года
№ __________________________
(для юридических лиц, индивидуальных предпринимателей)
№ п/п
Код отделения Государственной корпорации
Район, город
Реквизиты юридического лица
Наименование юридического лица
Количество умерших
Потребность за текущий месяц
Общая потребность в денежных средствах на погребение
Бизнес идентификационный номер
Индивидуальный идентификационный код
Итого
Директор филиала Государственной корпорации _______________
Главный бухгалтер _______________
Начальник отдела _______________
Исполнитель ______________
Приложение 11
к Правилам назначения и
осуществления единовременной
выплаты на погребение из
средств республиканского
бюджета
Форма
Список-ведомость № ______
Сноска. В приложение 11 вносились изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.04.2026 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
получателей единовременной выплаты на погребение
____________________ района _________________ области (города) на выплату
единовременной выплаты на погребение
за "_____" ________________ 20 __года
№ п/п
Номер пенсионного дела
Данные умершего
Наименование юридического лица, осуществившего погребение
Сумма единовременной выплаты на погребение
№ и дата договора оказания ритуальных услуг
Фамилия
Имя
Отчество (при его наличии)
Дата рождения
1
2
Начальник отделения Государственной корпорации _________________
Приложение 2 к приказу
Перечень утративших силу некоторых приказов Министра труда и социальной защиты Республики Казахстан

1. "Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру, сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды тағайындау және жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 223 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тізілімінде № 16116 болып тіркелген).
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі мен Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 2-тармағы, "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 31 наурыздағы № 55 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тізілімінде № 15106 болып тіркелген).
3. Бюджет қаражаты есебінен мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін беру, сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындау және жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 223 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 6 мамырдағы № 163 бұйрығы, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар, мемлекеттік арнайы жәрдемақылар" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тізілімінде № 20605 болып тіркелген).
4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 223 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 16 қарашадағы № 424 Бұйрығы мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар, мемлекеттік арнайы жәрдемақылар" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тізілімінде № 25259 болып тіркелген).
5. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 223 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 29 қыркүйектегі № 396 бұйрығы мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар, мемлекеттік арнайы жәрдемақылар" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тізілімінде № 29905 болып тіркелген).

1. Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 223 "Об утверждении Правил предоставления государственной базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных средств, а также назначения и осуществления пенсионных выплат по возрасту, государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца, государственных специальных пособий (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16116)
2. пункт 2 Перечня некоторых приказов Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 31 марта 2017 года № 55 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15106).
3. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 6 мая 2020 года № 163 "О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 223 "Об утверждении Правил предоставления государственной базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных средств, а также назначения и осуществления пенсионных выплат по возрасту, государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца, государственных специальных пособий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20605).
4. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 16 ноября 2021 года № 424 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 223 "Об утверждении Правил предоставления государственной базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных средств, а также назначения и осуществления пенсионных выплат по возрасту, государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца, государственных специальных пособий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 25259).
5. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 сентября 2022 года № 396 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 223 "Об утверждении Правил предоставления государственной базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных средств, а также назначения и осуществления пенсионных выплат по возрасту, государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца, государственных специальных пособий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 29905).