Жеке кәсіпкерлік субъектілерін және кәсіпкерлік бастамасы бар халықты қаржылай емес қолдау шараларының тиімділігін талдауды жүзеге асыру әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 20 маусымдағы № 119 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 21 маусымда № 32872 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 99-бабының 5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жеке кәсіпкерлік субъектілерін және кәсіпкерлік бастамасы бар халықты қаржылай емес қолдау шараларының тиімділігін талдауды жүзеге асыру әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау және қорғау департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Куантыров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
2023 жылғы 20 маусымдағы
№ 119 Бұйрықпен
бекітілген
Жеке кәсіпкерлік субъектілерін және кәсіпкерлік бастамасы бар халықты қаржылай емес қолдау шараларының тиімділігін талдауды жүзеге асыру әдістемесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жеке кәсіпкерлік субъектілерін және кәсіпкерлік бастамасы бар халықты қаржылай емес қолдау шараларының тиімділігін талдауды жүзеге асыру әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 99-бабының 5-тармақшасына сәйкес әзірленді, қаржылай емес қолдау шараларының тиімділігін талдаудың бірыңғай тәсілін айқындайды және оны бағалау үшін қолданылады.

Об утверждении Методики осуществления анализа эффективности нефинансовых мер поддержки субъектов частного предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 июня 2023 года № 119. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 июня 2023 года № 32872.
В соответствии с подпунктом 5) статьи 99 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику осуществления анализа эффективности нефинансовых мер поддержки субъектов частного предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой.
2. Департаменту государственной поддержки и защиты предпринимательства Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
А. Куантыров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
Утверждена приказом
Министр национальной
экономики Республики Казахстан
от 20 июня 2023 года № 119
Методика осуществления анализа эффективности нефинансовых мер поддержки субъектов частного предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика осуществления анализа эффективности нефинансовых мер поддержки субъектов частного предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 5) статьи 99 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, определяет единый подход анализа эффективности нефинансовых мер поддержки и применяется для ее оценки.

2. Жеке кәсіпкерлік субъектілерін және кәсіпкерлік бастамасы бар халықты қаржылай емес қолдау шараларының тиімділігін талдауды кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
Бұл ретте талдауды әдіснамалық сүйемелдеуді кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның ведомстволық бағынысты ұйымы жүзеге асырады.
3. Жеке кәсіпкерлік субъектілерін және кәсіпкерлік бастамасы бар халықты қаржылай емес қолдау шараларының тиімділігін талдау қолдау шараларын алушылар бойынша алдыңғы күнтізбелік жылдың қорытындыcы бойынша сандық және сапалық әдістер арқылы жүргізіледі.
4. Қаржылай емес қолдау шараларының тиімділігін талдау объектілері мүдделі орталық мемлекеттік органдар, қаржылай емес қолдау операторлары қызметінің нәтижелері бойынша кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға ресми түрде ұсынылған ақпарат болып табылады.
5. Осы Әдістемеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган – жеке кәсіпкерлікті дамыту және қолдау саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы;
2) кәсіпкерлік субъектілері – кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын азаматтар, қандастар және мемлекеттік емес коммерциялық заңды тұлғалар (бұдан әрі – жеке кәсіпкерлік субъектілері), мемлекеттік кәсіпорындар (мемлекеттік кәсіпкерлік субъектілері);
3) қаржылай емес қолдау операторы – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген және (немесе) Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша, сондай-ақ азаматтық-құқықтық қатынастар шеңберінде құрылған кәсіпкерлік саласындағы мемлекеттік қолдау шараларын іске асыратын заңды тұлға, филиал немесе өкілдік;
4) қаржылай емес қолдау шаралары – қолайлы және бәсекелес бизнес-орта құру, ақпараттық, консультациялық, консалтингтік, талдамалық, оқу-әдіснамалық, ұйымдастыру көрсетілетін қызметтерін ұсыну арқылы кәсіпкерлік бастаманы және кәсіпкерлікті дамытуды ынталандыру мақсатында мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен жеке кәсіпкерлік субъектілеріне және кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен көрсетілетін қолдау шаралары;
5) қаржылай емес қолдау шараларын алушылар – жеке кәсіпкерлік субъектілері және кәсіпкерлік бастамасы бар халық;
6) мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган – өз құзыреті шегінде мемлекеттік статистика саласында басшылықты, сондай-ақ салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган.

2. Анализ эффективности нефинансовых мер поддержки субъектов частного предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой осуществляется уполномоченным органом по предпринимательству.
При этом методологическое сопровождение анализа осуществляется подведомственной организацией уполномоченного органа по предпринимательству.
3. Анализ эффективности нефинансовых мер поддержки субъектов частного предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой проводится по получателям мер поддержки по итогам предыдущего календарного года посредством количественного и качественного методов.
4. Объектами анализа эффективности нефинансовых мер поддержки является информация, официально представленная уполномоченному органу по предпринимательству по результатам деятельности заинтересованных центральных государственных органов, операторов нефинансовой поддержки.
5. В настоящей Методике используются следующие основные понятия:
1) уполномоченный орган по предпринимательству – государственный орган Республики Казахстан, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области развития и поддержки частного предпринимательства;
2) субъекты предпринимательства – граждане, кандасы и негосударственные коммерческие юридические лица, осуществляющие предпринимательскую деятельность (далее – субъекты частного предпринимательства), государственные предприятия (субъекты государственного предпринимательства);
3) оператор нефинансовой поддержки – юридическое лицо, филиал или представительство, реализующее меры государственной поддержки в сфере предпринимательства, установленное законодательством Республики Казахстан, и (или) созданное по решению Правительства Республики Казахстан, а также в рамках гражданско-правовых отношений;
4) нефинансовые меры поддержки – меры поддержки, оказываемые субъектам частного предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой за счет средств государственного бюджета в целях создания благоприятной и конкурентной бизнес-среды, стимулирования развития предпринимательской инициативы и предпринимательства путем предоставления информационных, консультационных, консалтинговых, аналитических, учебно-методологических, организационных услуг;
5) получатели нефинансовых мер поддержки – субъекты частного предпринимательства и население с предпринимательской инициативой;
6) уполномоченный орган в области государственной статистики – государственный орган, осуществляющий руководство, а также межотраслевую координацию в области государственной статистики в пределах своей компетенции.

Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 01.06.2026 № 62 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Жеке кәсіпкерлік субъектілерін және кәсіпкерлік бастамасы бар халықты қаржылай емес қолдау шаралары
6. Жеке кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халықты қаржылай емес қолдау шараларына мыналар ақпараттық, консультациялық, талдамалық, консалтингтік, оқу-әдіснамалық, ұйымдастырушылық көрсетілетін қызметтер жатады.
7. Ақпараттық көрсетілетін қызметтер жеке кәсіпкерлік субъектілеріне және кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа кәсіпкерлік туралы хабардар болуды арттыру мақсатында ақпаратты электрондық түрде орналастыру, түсіндірме сипатындағы бейнематериалдар мен баспа өнімдерін, оның ішінде әдістемелік құралдар мен ақпараттық бюллетеньдерді тарату арқылы ұсынылады.
8. Консультациялық көрсетілетін қызметтер жеке кәсіпкерлік субъектілеріне және кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа қолдау шараларын алушылардың кең ауқымды мәселелері бойынша түсіндіру, ұсынымдар, кеңестер және кәсіби деңгейдегі консультациялардың өзге де нысандары түрінде ұсынылады.
9. Талдамалық көрсетілетін қызметтер жеке кәсіпкерлік субъектілеріне және кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа ұсынылған анықтамалықтар, статистикалық жинақтар, талдамалық анықтамалар, ақпараттық хаттар, есептер, баяндамалар және қаржылай емес қолдау көрсететін операторлардың ресми сайттарында орналастырылған өзге де материалдар негізінде кәсіпкерлік дамуының жай-күйін дербес талдауды және айқындауды жүзеге асыру мақсатында ұсынылады.
10. Консалтингтік көрсетілетін қызметтер жеке кәсіпкерлік субъектілеріне және кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа басқарушылық, қаржылық, заңгерлік, кадрлық, технологиялық және өзге де мәселелерді шешу мақсатында түрлі салалар мамандарынан сараптамалық практикалық көмек көрсету арқылы ұсынылады.
11. Оқу-әдістемелік көрсетілетін қызметтер жеке кәсіпкерлік субъектілеріне және кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа қолдау шараларын алушыларды оқыту, кәсіптік даярлау және олардың біліктілігін арттыру мақсатында, тиісті оқу-әдістемелік материалдарды пайдалана отырып, күндізгі және (немесе) онлайн нысандарда ұсынылады.
12. Ұйымдастырушылық көрсетілетін қызметтер жеке кәсіпкерлік субъектілеріне және кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа материалдық-техникалық ресурстарды өтеусіз негізде пайдалана отырып, ішкі немесе сыртқы нарықтарда өз ісін ұйымдастыруға немесе ілгерілетуге жәрдемдесуді қамтамасыз ету мақсатында ұсынылады.

Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 01.06.2026 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Меры нефинансовой поддержки субъектов частного предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой
6. К мерам нефинансовой поддержки субъектов частного предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой относятся информационные, консультативные, аналитические, консалтинговые, учебно-методологические, организационные услуги.
7. Информационные услуги предоставляются субъектам частного предпринимательства и населению с предпринимательской инициативой в целях повышения осведомленности о предпринимательстве посредством размещения информации в электронном виде, распространения видеоматериалов и печатной продукции разъяснительного характера, в том числе методических пособий и информационных бюллетеней.
8. Консультативные услуги предоставляются субъектам частного предпринимательства и населению с предпринимательской инициативой в виде разъяснений, рекомендаций, советов и иных форм консультаций профессионального уровня по широкому кругу вопросов получателей мер поддержки.
9. Аналитические услуги предоставляются субъектам частного предпринимательства и населению с предпринимательской инициативой в целях осуществления самостоятельного анализа и определения состояния развития предпринимательства на основе представленных справочников, статистических сборников, аналитических справок, информационных писем, отчетов, докладов и иных материалов, размещенных на официальных сайтах операторов, предоставляющих нефинансовые поддержки.
10. Консалтинговые услуги предоставляются субъектам частного предпринимательства и населению с предпринимательской инициативой в целях разрешения управленческих, финансовых, юридических, кадровых, технологических и иных вопросов посредством оказания экспертной практической помощи от специалистов различных сфер.
11. Учебно-методологические услуги предоставляются субъектам частного предпринимательства и населению с предпринимательской инициативой в целях обучения, профессиональной подготовки и повышения квалификации получателей мер поддержки в очной и (или) онлайн формах с использованием соответствующих учебно-методических материалов.
12. Организационные услуги предоставляются субъектам частного предпринимательства и населению с предпринимательской инициативой в целях обеспечения содействия в организации или продвижении собственного дела на внутренних или внешних рынках с использованием материально-технических ресурсов на безвозмездной основе.

3-тарау. Қаржылай емес қолдау шараларының тиімділігіне сапалы әдіспен талдау жүргізу
13. Іріктеп қарап-тексеру жүргізу арқылы тиімділікті сапалы әдіспен талдау, оның шеңберінде қаржылай емес қолдау шаралары бөлінісінде алушылардың 30 (отыз) пайызына дейін кездейсоқ тәртіппен іріктеледі.
14. Әрбір іріктемелі жиынтықтың жеке және (немесе) командалық тиімділік деңгейін талдау үшін телефон және (немесе) онлайн-сауалнама арқылы ұсынылған гипотезаларды растау және (немесе) теріске шығару жүргізіледі. Қаржылық емес қолдау шараларының тиімділігін талдау шеңберінде жүргізілетін телефонмен және (немесе) онлайн сауалнама жүргізу үшін сұрақтар тізбесі осы Әдістемеге 1-қосымшада берілген. Бұл ретте қаржылық емес қолдаудың нақты құралын іске асыруға тікелей қатысты қосымша болжамдарды/мәселелерді пайдалануға жол беріледі.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 01.06.2026 № 62 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Алынған нәтижелер барлық жеке кәсіпкерлік субъектілеріне және қаржылай емес қолдау шараларын алған кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа экстраполяцияланады (қолданылады).
4-тарау. Қаржылай емес қолдау шараларының тиімділігіне сандық әдіспен талдау жүргізу
16. Жеке кәсіпкерлік субъектілерін және кәсіпкерлік бастамасы бар халықты қаржылай емес қолдау шараларының тиімділігін сандық әдіспен талдау қолдау шараларын алушылар қызметі тиімділігінің артуын сипаттайтын көрсеткіштер бойынша, сондай-ақ бюджет қаражатының жұмсалу көрсеткіші бойынша жүзеге асырылады.
17. Қаржылай емес қолдау шараларын ұсынудың тиімділігін талдау мақсатында есептеу үшін мынадай негізгі көрсеткіштері пайдаланылады:
қаржылай емес қолдау алу нәтижесінде тіркелген жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қаржылай емес қолдау шараларын алған кәсіпкерлік бастамасы бар халықтың жалпы санына үлес салмағы;
қаржылай емес қолдау алу нәтижесінде қаржылай және мүліктік, инфрақұрылымдық, институционалдық мемлекеттік қолдау алған жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қаржылай емес қолдау алған кәсіпкерлік субъектілерінің жалпы санына үлес салмағы;
қаржылай емес қолдау алу нәтижесінде рұқсат құжаттарын алған жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қаржылай емес қолдау шараларын алған/тиісті мәселе бойынша қаржылай емес қолдау шараларын алған жеке кәсіпкерлік субъектілерінің жалпы санына үлес салмағы;
қаржылай емес қолдау алу нәтижесінде сыртқы нарықтарға шыққан жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қаржылай емес қолдау шараларын алған/тиісті мәселе бойынша қаржылай емес қолдау шараларын алған жеке кәсіпкерлік субъектілерінің жалпы санына үлес салмағы;
қаржылай емес қолдау алу нәтижесінде инвестицияларды жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қаржылай емес қолдау шараларын алған/тиісті мәселе бойынша қаржылай емес қолдау шараларын алған жеке кәсіпкерлік субъектілерінің жалпы санына үлес салмағы;
алдыңғы кезеңмен салыстырғанда есепті кезеңде қаржылай емес қолдау шараларын алған жеке кәсіпкерлік субъектілерінің салық түсімдерінің өсуі;
алдыңғы кезеңмен салыстырғанда есепті кезеңде қаржылай емес қолдау шараларын алған жеке кәсіпкерлік субъектілерінің еңбек өнімділігінің өсуі;
алдыңғы кезеңмен салыстырғанда есепті кезеңде қаржылай емес қолдау шараларын алған жеке кәсіпкерлік субъектілері кірістерінің өсуі;
алдыңғы кезеңмен салыстырғанда есепті кезеңде қаржылай емес қолдау шараларын алған жеке кәсіпкерлік субъектілерінің жұмыскерлері санының өсуі.

Глава 3. Проведение анализа эффективности нефинансовых мер поддержки качественным методом
13. Анализ эффективности качественным методом посредством проведения выборочного обследования, в рамках которого в случайном порядке отбираются до 30 (тридцать) процентов получателей в разрезе нефинансовых мер поддержки.
14. Для анализа уровня личной и (или) командной эффективности каждой из выборочной совокупности проводится подтверждение и (или) опровержение выдвинутых гипотез путем телефонного и (или) онлайн-опроса. Перечень вопросов для телефонного и (или) онлайн опроса, проводимого в рамках анализа эффективности нефинансовых мер поддержки представлены в приложении 1 к настоящей Методике. При этом допускается использование дополнительных гипотез/вопросов, прямо относящихся к реализации конкретного инструмента нефинансовой поддержки.
Сноска. Пункт 14 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 01.06.2026 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Полученные результаты экстраполируются (распространяются) на всех субъектов частного предпринимательства и население с предпринимательской инициативой, получивших нефинансовые меры поддержки.
Глава 4. Проведение анализа эффективности нефинансовых мер поддержки количественным методом
16. Анализ эффективности нефинансовых мер поддержки субъектов частного предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой количественным методом осуществляется по показателям, способным охарактеризовать повышение эффективности деятельности получателей мер поддержки, а также по показателю расходования бюджетных средств.
17. В целях анализа эффективности предоставления нефинансовых мер поддержки используются следующие основные показатели для расчета:
удельный вес субъектов частного предпринимательства, зарегистрировавшихся в результате получения нефинансовой поддержки, к общему количеству населения с предпринимательской инициативой, получивших нефинансовые меры поддержки;
удельный вес субъектов частного предпринимательства, получивших финансовую и имущественную, инфраструктурную, институциональную государственную поддержку в результате получения нефинансовой поддержки, к общему количеству субъектов предпринимательства, получивших нефинансовую поддержку;
удельный вес субъектов частного предпринимательства, получивших разрешительные документы в результате получения нефинансовой поддержки к общему количеству субъектов предпринимательства, получивших нефинансовые меры поддержки/получивших нефинансовые меры поддержки по соответствующему вопросу;
удельный вес субъектов частного предпринимательства, вышедших на внешние рынки в результате получения нефинансовой поддержки к общему количеству субъектов предпринимательства, получивших нефинансовые меры поддержки/получивших нефинансовые меры поддержки по соответствующему вопросу;
удельный вес субъектов частного предпринимательства, осуществляющих инвестиции в результате получения нефинансовой поддержки к общему количеству субъектов предпринимательства, получивших нефинансовые меры поддержки/получивших нефинансовые меры поддержки по соответствующему вопросу;
рост налоговых поступлений субъектов частного предпринимательства, получивших меры нефинансовой поддержки, за отчетный период по сравнению с предыдущим периодом;
рост производительности труда субъектов частного предпринимательства, получивших меры нефинансовой поддержки, за отчетный период по сравнению с предыдущим периодом;
рост доходов субъектов частного предпринимательства, получивших меры нефинансовой поддержки, за отчетный период по сравнению с предыдущим периодом;
рост количества работников субъектов частного предпринимательства, получивших меры нефинансовой поддержки, за отчетный период по сравнению с предыдущим периодом.

18. "Қаржылай емес қолдау алу нәтижесінде тіркелген жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қаржылай емес қолдау шараларын алған кәсіпкерлік бастамасы бар халықтың жалпы санына үлес салмағы" көрсеткішін есептеу үшін мынадай формула пайдаланылады:
- қаржылай емес қолдау алу нәтижесінде тіркелген жеке кәсіпкерлік субъектілерінің үлес салмағы;
- қаржылай емес қолдау алу нәтижесінде есепті кезеңде тіркелген кәсіпкерлік субъектілерінің саны;
- қаржылай емес қолдау шараларын алған кәсіпкерлік бастамасы бар халықтың жалпы саны.
19. "Қаржылай емес қолдау алу нәтижесінде қаржылай және мүліктік, инфрақұрылымдық, институционалдық мемлекеттік қолдау алған жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қаржылай емес қолдау алған кәсіпкерлік субъектілерінің жалпы санына үлес салмағы" көрсеткішін есептеу үшін мынадай формула пайдаланылады:
- қаржылай емес қолдау алу нәтижесінде қаржылай және мүліктік, инфрақұрылымдық, институционалдық мемлекеттік қолдау алған жеке кәсіпкерлік субъектілерінің үлес салмағы;
- есепті кезеңде қаржылай және мүліктік, инфрақұрылымдық, институционалдық мемлекеттік қолдау алған кәсіпкерлік субъектілерінің саны;
- есепті кезеңде қаржылай емес қолдау алған кәсіпкерлік субъектілерінің жалпы саны.
20. "Қаржылай емес қолдау алу нәтижесінде рұқсат құжаттарын алған жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қаржылай емес қолдау шараларын алған/тиісті мәселе бойынша қаржылай емес қолдау шараларын алған жеке кәсіпкерлік субъектілерінің жалпы санына үлес салмағы" көрсеткішін есептеу үшін мынадай формула пайдаланылады:
- қаржылай емес қолдау алу нәтижесінде рұқсат құжаттарын алған жеке кәсіпкерлік субъектілерінің үлес салмағы;
- есепті кезеңде қаржылай емес қолдау алу нәтижесінде рұқсат құжаттарын алған кәсіпкерлік субъектілерінің саны;
- есепті кезеңде тиісті мәселе бойынша қаржылай емес қолдау шараларын алған кәсіпкерлік субъектілерінің жалпы саны.
21. "Қаржылай емес қолдау алу нәтижесінде сыртқы нарықтарға шыққан жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қаржылай емес қолдау шараларын алған/тиісті мәселе бойынша қаржылай емес қолдау шараларын алған жеке кәсіпкерлік субъектілерінің жалпы санына үлес салмағы" көрсеткішін есептеу үшін мынадай формула пайдаланылады:
- қаржылай емес қолдау алу нәтижесінде сыртқы нарықтарға шыққан жеке кәсіпкерлік субъектілерінің үлес салмағы;
- есепті кезеңде қаржылай емес қолдау алу нәтижесінде сыртқы нарықтарға шыққан кәсіпкерлік субъектілерінің саны;
- есепті кезеңде қаржылай емес қолдау шараларын алған/есепті кезеңде тиісті мәселе бойынша қаржылай емес қолдау шараларын алған кәсіпкерлік субъектілерінің жалпы саны.

18. Для расчета показателя "удельный вес субъектов частного предпринимательства, зарегистрировавшихся в результате получения нефинансовой поддержки, к общему количеству населения с предпринимательской инициативой, получивших нефинансовые меры поддержки" используется следующая формула:
– удельный вес субъектов частного предпринимательства, зарегистрировавшихся в результате получения нефинансовой поддержки;
– количество зарегистрированных субъектов предпринимательства за отчетный период в результате получения нефинансовой поддержки;
– общее количество населения с предпринимательской инициативой, получивших нефинансовые меры поддержки.
19. Для расчета показателя "удельный вес субъектов частного предпринимательства, получивших финансовую и имущественную, инфраструктурную, институциональную государственную поддержку в результате получения нефинансовой поддержки к общему количеству субъектов предпринимательства, получивших нефинансовую поддержку" используется следующая формула:
– удельный вес субъектов частного предпринимательства, получивших финансовую и имущественную, инфраструктурную, институциональную государственную поддержку в результате получения нефинансовой поддержки;
– количество субъектов предпринимательства, получивших финансовую и имущественную, инфраструктурную, институциональную государственную поддержку за отчетный период;
– общее количество субъектов предпринимательства, получивших нефинансовую поддержку за отчетный период.
20. Для расчета показателя "удельный вес субъектов частного предпринимательства, получивших разрешительные документы в результате получения нефинансовой поддержки к общему количеству субъектов предпринимательства, получивших нефинансовые меры поддержки/получивших нефинансовые меры поддержки по соответствующему вопросу" используется следующая формула:
– удельный вес субъектов частного предпринимательства, получивших разрешительные документы в результате получения нефинансовой поддержки;
– количество субъектов предпринимательства, получивших разрешительные документы в результате получения нефинансовой поддержки за отчетный период;
– общее количество субъектов предпринимательства, получивших нефинансовые меры поддержки по соответствующему вопросу за отчетный период.
21. Для расчета показателя "удельный вес субъектов частного предпринимательства, вышедших на внешние рынки в результате получения нефинансовой поддержки к общему количеству субъектов предпринимательства, получивших нефинансовые меры поддержки/ получивших нефинансовые меры поддержки по соответствующему вопросу за отчетный период" используется следующая формула:
– удельный вес субъектов частного предпринимательства, вышедших на внешние рынки в результате получения нефинансовой поддержки;
– количество субъектов предпринимательства, вышедших на внешние рынки в результате получения нефинансовой поддержки за отчетный период;
– общее количество субъектов предпринимательства, получивших нефинансовые меры поддержки за отчетный период/получивших нефинансовые меры поддержки по соответствующему вопросу за отчетный период.

22. "Қаржылай емес қолдау алу нәтижесінде инвестицияларды жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қаржылай емес қолдау шараларын алған/тиісті мәселе бойынша қаржылай емес қолдау шараларын алған жеке кәсіпкерлік субъектілерінің жалпы санына үлес салмағы" көрсеткішін есептеу үшін мынадай формула пайдаланылады:
- қаржылай емес қолдау алу нәтижесінде инвестицияларды жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік субъектілерінің үлесі;
- есепті кезеңде қаржылай емес қолдау алу нәтижесінде инвестицияларды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілерінің саны;
- есепті кезеңде қаржылай емес қолдау шараларын алған/есепті кезеңде тиісті мәселе бойынша қаржылай емес қолдау шараларын алған кәсіпкерлік субъектілерінің жалпы саны.
23. "Алдыңғы кезеңмен салыстырғанда есепті кезеңде қаржылай емес қолдау шараларын алған жеке кәсіпкерлік субъектілерінің салық түсімдерінің өсуі" көрсеткішін есептеу үшін мынадай формула пайдаланылады:
– салық түсімдерінің өсуі;
– есепті кезеңдегі салық түсімдері;
– алдыңғы кезеңдегі салық түсімдері.
24. "Алдыңғы кезеңмен салыстырғанда есепті кезеңде қаржылай емес қолдау шараларын алған жеке кәсіпкерлік субъектілерінің еңбек өнімділігінің өсуі" көрсеткішін есептеу үшін мынадай формула пайдаланылады:
– еңбек өнімділігінің өсуі;
– есепті кезеңдегі еңбек өнімділігі;
– алдыңғы кезеңдегі еңбек өнімділігі.
25. "Алдыңғы кезеңмен салыстырғанда есепті кезеңде қаржылай емес қолдау шараларын алған жеке кәсіпкерлік субъектілерінің кірістерінің өсуі" көрсеткішін есептеу үшін мынадай формула пайдаланылады:
– кірістердің өсуі;
– есепті кезеңдегі кіріс;
– алдыңғы кезеңдегі кіріс.
26. "Аылдыңғы кезеңмен салыстырғанда есепті кезеңде қаржылай емес қолдау шараларын алған жеке кәсіпкерлік субъектілерінің жұмыскерлер санының өсуі" көрсеткішін есептеу үшін мынадай формула пайдаланылады:
– жұмыскерлер санының өсуі;
– есепті кезеңдегі жұмыскерлердің саны;
– алдыңғы кезеңдегі жұмыскерлердің саны.
27. Негізгі көрсеткіштерді есептеу үшін мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның ресми сайттарында орналастырылған статистикалық деректер және қаржылай емес қолдау операторларының және қаржылай емес қолдау шараларын ұсынатын ұйымдардың ресми сайттарында орналастырылған ашық деректер пайдаланылады.
28. Қаржылай емес қолдау шарасы бойынша айқын қарсы міндеттемелер болмаған немесе қолдау шарасын ұсынудың тиімділігін растау қажет болған жағдайда кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган салыстырылатын ұқсас топтардың абсолютті ауытқуларын айқындауға қабілетті салыстырмалы талдауды пайдаланады. Қолдау шараларын алушылардың (А тобы) және қолдау алмаған А тобының өкілдеріне ұқсас сипаттамалары бар адамдардың (Б тобы) салыстырмалы іріктемелері салыстыруға жатады.
Алынған нәтижелер қолдау шараларын алған барлық қатысушы жеке кәсіпкерлік субъектілеріне және кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа экстраполяцияланады.

22. Для расчета показателя "удельный вес субъектов частного предпринимательства, осуществляющих инвестиции в результате получения нефинансовой поддержки к общему количеству субъектов предпринимательства, получивших нефинансовые меры поддержки/ получивших нефинансовые меры поддержки по соответствующему вопросу за отчетный период" используется следующая формула:
– удельный вес субъектов частного предпринимательства, осуществляющих инвестиции в результате получения нефинансовой поддержки;
– количество субъектов предпринимательства, осуществляющие инвестиции в результате получения нефинансовой поддержки за отчетный период;
– общее количество субъектов предпринимательства, получивших нефинансовые меры поддержки за отчетный период/получивших нефинансовые меры поддержки по соответствующему вопросу за отчетный период.
23. Для расчета показателя "рост налоговых поступлений субъектов частного предпринимательства, получивших меры нефинансовой поддержки, за отчетный период по сравнению с предыдущим периодом" используется следующая формула:
– рост налоговых поступлений;
– налоговые поступления за отчетный период;
– налоговые поступления за предыдущий период.
24. Для расчета показателя "рост производительности труда субъектов частного предпринимательства, получивших меры нефинансовой поддержки, за отчетный период по сравнению с предыдущим периодом" используется следующая формула:
Vр – рост производительности труда;
– производительность труда за отчетный период;
– производительность труда за предыдущий период.
25. Для расчета показателя "рост доходов субъектов частного предпринимательства, получивших меры нефинансовой поддержки, за отчетный период по сравнению с предыдущим периодом" используется следующая формула:
VD – рост доходов;
– доход за отчетный период;
– доход за предыдущий период.
26. Для расчета показателя "рост количества работников субъектов частного предпринимательства, получивших меры нефинансовой поддержки, за отчетный период по сравнению с предыдущим периодом" используется следующая формула:
VC – рост количества работников;
– количество работников за отчетный период;
– количество работников за предыдущий период.
27. Для расчета основных показателей используются статистические данные, размещенные на официальных сайтах уполномоченного органа в области государственной статистики и открытые данные, размещенные на официальных сайтах операторов нефинансовой поддержки и организаций, предоставляющих нефинансовые меры поддержки.
28. В случае отсутствия явных встречных обязательств по нефинансовой мере поддержки или необходимости подтверждения эффективности предоставления меры поддержки уполномоченный орган по предпринимательству использует сравнительный анализ, способный определить абсолютные отклонения сравниваемых аналогичных групп. Подлежат сравнению сопоставимые выборки получателей мер поддержки (группа А) и лиц со схожими с представителями группы А характеристиками, не получавших поддержку (группа Б).
Полученные результаты экстраполируются на всех участвовавших субъектов частного предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой, получивших меры поддержки.

29. Салыстырылатын топтардың мәндерін бір бірімен салыстыру үшін мынадай формула қолданылады:
a= (A | S=1) - (A | S=0), мұндағы:
А кәсіпкерлік субъектілерінің/кәсіпкерлік бастамасы бар халықтың саны;
S қаржылай емес қолдау шаралары;
1-иә, 0-жоқ
30. Бюджет қаражатын жұмсаудың тиімділігін талдау мақсатында мынадай формула пайдаланылады:
Ти б/ж = % ТН/% ҚИ х 100%, мұндағы:
Ти б/ж бюджет қаражатын жұмсаудың тиімділігі;
% ТН тікелей нәтижеге қол жеткізу пайызы;
% ҚИ бюджет қаражатын игеру пайызы.
5-тарау. Жеке кәсіпкерлік субъектілерін және кәсіпкерлік бастамасы бар халықты қаржылай емес қолдау шараларының тиімділігіне жүргізілген талдаудың қорытындысы бойынша есептілік
31. Қаржылай емес қолдау шараларының тиімділігін талдаудың қорытындысы бойынша есепті кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Үкіметіне осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепті үш жылда бір рет, есепті жылдан кейінгі жылғы 1 желтоқсаннан кешіктірмей ұсынады.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 01.06.2026 № 62 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Қаржылай емес қолдау шараларының тиімділігін талдаудың қорытындысы бойынша есеп кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның ресми сайтында орналастырылады.
33. Кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган қаржылық емес қолдау шараларының тиімділігін талдау қорытындылары бойынша осы Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаржылық емес қолдау шараларын ұсынатын мемлекеттік органдар үшін есептік ақпарат жібереді.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 01.06.2026 № 62 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Жеке кәсіпкерлік субъектілерін және кәсіпкерлік бастамасы бар халықты қаржылай емес қолдау шараларының тиімділігіне талдау жүргізудің қорытындысы бойынша нәтижелер кәсіпкерлікті қаржылай емес қолдау шараларын көрсету шарттарын түзету үшін дереккөз бола алады.
Жеке кәсіпкерлік субъектілерін
және кәсіпкерлік бастамасы бар
халықты қаржылай емес
қолдау шараларының
тиімділігін талдауды жүзеге
асыру әдістемесіне
1-қосымша
Қаржылай емес қолдау шараларының тиімділігін талдау шеңберінде жүргізілетін телефон және (немесе) онлайн-сауалнамаға арналған сұрақтар тізбесі
1. Консультациялық көрсетілетін қызметтер
№ 1 тестіленетін гипотеза: "Егер адам бастапқыда бизнес ашқысы келсе, қаржылай емес қолдау шараларын алғаннан кейін ол өз ісін бастайды".
№ 2 тестіленетін гипотеза: "Жеке кәсіпкерлік субъектісі қаржылай емес қолдау шараларының консультациялық көрсетілетін қызметін алғаннан кейін өз қызметін жақсартуға тиіс".
Кәсіпкерлік бастамасы бар халық үшін
Кәсіпкерлер үшін
1.
Сіз _______ (көрсетілетін қызметтер операторының атауы) қандай мақсатпен жүгіндіңіз?
1) мемлекеттік қолдау шаралары туралы хабардар ету және консультация беру;

29. Для сопоставления значений сравниваемых групп между собой используется следующая формула:
a= (А | S=1)-(А | S=0), где:
А количество субъектов предпринимательства/населения с предпринимательской инициативой;
S нефинансовые меры поддержки;
1- да, 0- нет
30. В целях анализа эффективности расходования бюджетных средств используется следующая формула:
Эф р/б = % ПР/% ОС х 100 %, где:
Эф р/б – эффективность расходования бюджетных средств;
% ПР – процент достижения прямого результата;
% ОС – процент освоения бюджетных средств.
Глава 5. Отчетность по итогам проведенного анализа эффективности нефинансовых мер поддержки субъектов частного предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой
31. Отчет по итогам анализа эффективности нефинансовых мер поддержки представляется уполномоченным органом по предпринимательству в Правительство Республики Казахстан один раз в три года, не позднее 1 декабря года, следующего за отчетным годом по форме согласно приложению 2 к настоящей Методике.
Сноска. Пункт 31 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 01.06.2026 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Отчет по итогам анализа эффективности нефинансовых мер поддержки размещается на официальном сайте уполномоченного органа по предпринимательству.
33. Уполномоченный орган по предпринимательству по итогам анализа эффективности нефинансовых мер поддержки направляет отчетную информация для государственных органов, предоставляющих нефинансовые меры поддержки по форме согласно приложению 3 к настоящей Методике.
Сноска. Пункт 33 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 01.06.2026 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Результаты по итогам проведения анализа эффективности нефинансовых мер поддержки субъектов частного предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой могут служить источником для корректировки условий оказания мер нефинансовой поддержки предпринимательства.
Приложение 1
к Методике осуществления анализа
эффективности нефинансовых мер
поддержки субъектов частного
предпринимательства и
населения с предпринимательской
инициативой
Перечень вопросов для телефонного и (или) онлайн опроса, проводимого в рамках анализа эффективности нефинансовых мер поддержки
1. Консультационные услуги.
Тестируемая гипотеза № 1: "Если человек изначально хотел открыть бизнес, он начнет ведение собственного дела после получения нефинансовых мер поддержки".
Тестируемая гипотеза № 2: "Субъект частного предпринимательства после получения консультационные услуги нефинансовых мер поддержки должен улучшить свою деятельность".
Для населения с предпринимательской инициативой Для предпринимателей
1.
Какая была Ваша цель обращения в _______ (наименование оператора услуг)?
1) информирование и консультирование о мерах государственной поддержки;

2) бизнесті ашу және жүргізу, шарттардың, актілердің, шот-фактуралардың және жүкқұжаттардың үлгілерін дайындау мәселелері жөнінде хабардар ету және консультация беру;
3) өтініштерді сүйемелдеу (лицензиялар мен рұқсат құжаттары, ЕДБ-ға құжаттар және т.б.);
4) өзге (атаңыз).
Сіз _______ (көрсетілетін қызметтер операторының атауы) қандай мақсатпен жүгіндіңіз?
1) мемлекеттік қолдау шаралары туралы хабардар ету және консультация беру;
2) бизнесті жүргізу, шарттардың, актілердің, шот-фактуралардың және жүкқұжаттардың үлгілерін дайындау, отандық өңделген тауарларды, көрсетілетін қызметтерді сыртқы нарыққа ілгерілету мәселелері жөнінде хабардар ету және консультация беру және т.б.;
3) өтініштерді сүйемелдеу (рұқсат беру құжаттары, ЕДБ-дағы құжаттар, ШОБ тауарларын, көрсетілетін қызметтерін сыртқы нарықтарға ілгерілету);
1) өзге (атаңыз).
2.
Сіздің өз сұрауыңыздың тақырыбы туралы бастапқыда қандай да бір түсінігіңіз/ұғымыңыз болды ма? (қолдау шаралары, бизнесті ашу және жүргізу рәсімі, лицензияларды, рұқсат құжаттарын алу, ЕДБ құжаттары және т. б. туралы бастапқы білім)
1) иә (түсіндірме);
2) жоқ.
Консультация барысында алынған білім мен ұсынымдар сіздің сұрағыңызды шешу үшін қолданылды ма?
1) иә;
2) жоқ.
3.
Консультация барысында алынған білім мен ұсынымдар сіздің елдегі кәсіпкерлікті дамытуға қатысуыңызға ықпал ете алды ма? Сіз өзіңіздің жеке бизнесіңізді аштыңыз ба?
1) иә;
2) жоқ.
"Иә" деп жауап берген жағдайда қаржылай емес қолдау операторының ұсынымдарын қалай қолдана алғаныңызды егжей-тегжейлі айтып беріңіз?
________
4.
"Иә" деп жауап берген жағдайда сіздің бизнес ашу жөніндегі шешіміңізге алынған консультацияның ықпалын 1-ден 5 балға дейін бағалаңыз?
"Жоқ" деп жауап берген жағдайда _______ (көрсетілетін қызмет операторының атауы) ұсынымдарын неге қолдана алмағаныңыз туралы егжей-тегжейлі айтып беріңіз?
1) консультацияда берілген ақпарат аз;
2) ЕДБ-мен байланысты проблемалар;
3) қолдау операторларымен байланысты проблемалар;
4) рұқсат құжаттарын алушыға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келмеумен байланысты проблема;
5) басқа________.
5.
"Жоқ" деп жауап берген жағдайда сізге бизнесті ашуға не кедергі болды?
1) ЭЦҚ болмауы;
2) бизнесті жүргізуге байланысты қорқыныш;
3) техникалық ақаулар;
4) ақша қаражатының болмауы;
5) басқа (атаңыз).
Егер сіз 3-сұраққа "иә" деп жауап берген жағдайда сіздің жеке тиімділігіңіз артты ма? Мысалы, сіздің кірісіңіз ұлғайды ма?
1) иә (шамамен қанша %);
2) жоқ (түсіндірме).
6.
Егер сіз 4-сұраққа "иә" деп жауап берген жағдайда сіздің жеке тиімділігіңіз артты ма? Мысалы, сіздің кәсіпкерлік қызметті жүргізуден түскен кірісіңіз ұлғайды ма?
"Иә" деп жауап берген жағдайда алынған консультацияның сіздің тиімділігіңіздің артуына ықпалын 1-ден 5 балға дейін бағалаңыз ?

2) информирование и консультирование по вопросам открытия и ведения бизнеса, также по подготовке образцов договоров, актов, счетов-фактур и накладных;
3) сопровождение обращений (лицензии и разрешительные документы, документы в БВУ и т.д.);
4) иное (назвать).
Какая была Ваша цель обращения в _______ (наименование оператора услуг)?
1) информирование и консультирование о мерах государственной поддержки;
2) информирование и консультирование по вопросам ведения бизнеса, подготовке образцов договоров, актов, счетов-фактур, накладных, продвижению отечественных обработанных товаров, услуг на внешние рынки и т.д.;
3) сопровождение обращений (разрешительные документы, документы в БВУ, продвижение товаров, услуг МСП на внешние рынки);
4) иное (назвать).
2.
Было ли у Вас изначально некоторое представление/ понимание по теме Вашего запроса? (нулевые знания о мерах поддержки, процедуре открытия и ведения бизнеса, получения лицензий, разрешительных документов, документов БВУ и т.д.)
1) да (пояснение);
2) нет.
Были ли применены полученные знания и рекомендации в ходе консультации для разрешения Вашего вопроса?
1) да;
2) нет.
3.
Смогли ли повлиять полученные знания и рекомендации в ходе консультации на Ваше участие в развитии предпринимательства в стране? Вы открыли собственный бизнес?
1) да;
2) нет.
В случае "да", расскажите подробнее как Вам удалось применить рекомендации оператора нефинансовой поддержки?
________
4.
В случае "да", оцените влияние полученной консультации на Ваше решение по открытию бизнеса, от 1 до 5 баллов?
В случае "нет", расскажите подробнее, почему Вам не удалось применить рекомендации _______ (наименование оператора услуг)?
1) Неинформативная консультация;
2) Проблема с БВУ;
3) Проблема с операторами поддержки;
4) Проблема с несоответствием с квалификационными требованиями, предъявляемых к получателю разрешительных документов;
5) Другое________.
5.
В случае "нет" что Вам помешало открыть бизнес?
1) Отсутствие ЭЦП;
2) Страх по ведению бизнеса;
3) Технические неполадки;
4) Отсутствие денежных средств;
5) Другое (назовите).
Если на 3 вопрос Вы ответили "да", повысилась ли Ваша личная эффективность? Например, увеличился ли Ваш доход?
1) Да (примерно на сколько%);
2) Нет (пояснение).
6.
Если на 4 вопрос Вы ответили "да", повысилась ли Ваша личная эффективность? Например, увеличился ли Ваш доход от ведения предпринимательской деятельности?
В случае "да", оцените влияние полученной консультации на повышение Вашей эффективности, от 1 до 5 баллов?

2. Ақпараттық көрсетілетін қызметтер
№ 3 тестіленетін гипотеза: "Ақпараттық көрсетілетін қызметтер (электрондық түрдегі ақпарат, түсіндірме сипатындағы бейнематериалдар мен баспа өнімдері, оның ішінде әдістемелік құралдар мен ақпараттық бюллетеньдер) адамдарды бизнес ашуға ынталандыруға тиіс".
№ 4 тестіленетін гипотеза: "Халықтың көп бөлігі ақпараттық көрсетілетін қызметтердің бар екендігі туралы хабардар емес".
Кәсіпкерлік бастамасы бар халық үшін
1.
Сіз бизнесті ашу үшін мемлекеттік қолдау шаралары бойынша тегін консультация /түсіндірме алу мүмкіндігі туралы білесіз бе?
1) иә;
2) жоқ.
2.
"Иә" деп жауап берген жағдайда Сіз бұл туралы қандай дереккөзден білдіңіз?
1) баспа өнімдері: газеттер, буклеттер, өзге де үлестірме материалдар;
2) бұқаралық ақпарат құралдарындағы жарнама;
3) әлеуметтік желілердегі жарнамалар немесе бейнероликтер;
4) өзге ____________.
3.
Ақпараттың сізге қаншалықты пайдалы болғанын 1-ден 5 балға дейін бағалаңыз?
4.
Бейнероликтер туралы сөз қозғалғанда, кәсіпкерлік қызметті жүргізудің нақты және табысты үлгілері сіздің жеке бизнесіңізді ашуға ынталандырды ма?
1) иә;
2) жоқ.
5.
1 "иә" деп жауап берген жағдайда cіз қандай қаржылай емес қолдау шараларымен таныссыз?
1) ақпараттық (құралдар атауын санамалау);
2) консультациялық (құралдар атауын санамалау);
3) консалтингтік (құралдар атауын санамалау);
4) оқу-әдістемелік (құралдар атауын санамалау);
5) талдамалық (құралдар атауын санамалау);
6) ұйымдастырушылық (құралдар атауын санамалау).
6.
Сіздің ойыңызша, бизнес үшін қандай шаралар пайдалы және қажет?
(санамалау)
7.
"Жоқ" деп жауап берген жағдайда сізге бизнесті ашуға не кедергі болды?
1) меншікті капиталдың болмауы;
2) бизнесті жүргізуге байланысты қорқыныш;
3) ақпараттың жеткіліксіздігі;
4) басқа (атаңыз).
8.
"Бизнесті ашқан" жағдайда сіз ұсынылған мемлекеттік қолдау шараларын қолдандыңыз ба?
1) иә (түсіндірме);
2) жоқ (түсіндірме).
9.
"Бизнес ашқан" жағдайда сіз сыртқы нарықтарға шығуды жоспарлап отырсыз ба?
1) иә (елді атаңыз және неліктен екенін айтыңыз);
2) жоқ (түсіндірме).
3. Оқу-әдістемелік көрсетілетін қызметтер
№ 1 тестіленетін гипотеза: "Егер адам бастапқыда бизнес ашқысы келсе, қаржылай емес қолдау шараларын алғаннан кейін өз ісін жүргізуді бастайды".
№ 5 тестіленетін гипотеза: "Оқу-әдістемелік көрсетілетін қызметтер барлық ниет білдірген, оның ішінде бизнес жүргізуге қабілеті жоқ халыққа да ұсынылады".
№ 6 тестіленетін гипотеза: "Оқу-әдістемелік көрсетілетін қызметтер қаржыландыруға қол жеткізу тәсілі болып табылады".
Кәсіпкерлер үшін
Кәсіпкерлік бастамасы бар халық үшін
1.
Сіздің оқудағы мақсатыңыз қандай болды?

2. Информационные услуги.
Тестируемая гипотеза № 3: "Информационные услуги (информация в электронном виде, видеоматериалы и печатная продукция разъяснительного характера, в том числе методические пособия и информационные бюллетени) должны мотивировать людей к открытию бизнеса".
Тестируемая гипотеза № 4: "Большая часть населения не осведомлена о наличии информационных услуг".
Для населения с предпринимательской инициативой
1.
Знаете ли Вы о возможности бесплатного консультирования/разъяснения по мерам государственной поддержки для открытия бизнеса?
1) Да;
2) Нет.
2.
В случае "да" из какого источника Вы узнали об этом?
1) Печатная продукция: газеты, буклеты, иные раздаточные материалы;
2) Реклама в средствах массовой информации;
3) Реклама или видеоролики в социальных сетях;
4) Иное ____________.
3.
Оценить насколько информация была полезной для Вас, от 1 до 5 баллов?
4.
В случае речи о видеороликах, замотивировали Вас реальные и успешные примеры ведения предпринимательской деятельности на открытие собственного бизнеса?
1) Да;
2) Нет.
5.
В случае 1 "да" какие меры нефинансовой поддержки Вам знакомы?
1) Информационные (перечисление наименований инструментов);
2) Консультационные (перечисление наименований инструментов);
3) Консалтинговые (перечисление наименований инструментов);
4) Учебно-методологические (перечисление наименований инструментов);
5) Аналитические (перечисление наименований инструментов);
6) Организационные (перечисление наименований инструментов).
6.
Какие меры на Ваш взгляд полезны и необходимы бизнесу? (перечисление)
7.
В случае "нет" что Вам помешало открыть бизнес?
1) Отсутствие собственного капитала;
2) Страх по ведению бизнеса;
3) Недостаточность информации;
4) Другое (назовите).
8.
В случае "открытия бизнеса" воспользовались ли Вы рекомендованными мерами государственной поддержки?
1) Да (пояснение);
2) Нет (пояснение).
9.
В случае "открытия бизнеса" планируете ли Вы выйти на внешние рынки?
1) Да (назовите страну и почему);
2) Нет (пояснение).
3. Учебно-методологические услуги.
Тестируемая гипотеза № 1: "Если человек изначально хотел открыть бизнес, он начнет ведение собственного дела после получения нефинансовых мер поддержки".
Тестируемая гипотеза № 5: "Учебно-методологические услуги предоставляются всему желающему населению, в том числе не способному вести бизнес".
Тестируемая гипотеза № 6: "Учебно-методологические услуги являются способом получения доступа к финансированию".
Для предпринимателей Для населения с предпринимательской инициативой
1.
Какая была Ваша цель по обучению?

1) бизнес жүргізу бойынша жаңа дағдыларды игеру;
2) кірісті ұлғайту;
3) бизнесті әртараптандыру;
4) грантты немесе жеңілдетілген қаржыландыруды одан әрі алу үшін сертификат алу;
5) өзге ____________.
Сіздің оқудағы мақсатыңыз қандай болды?
1) өз ісімді жүргізу бойынша дағдыларды игеру;
2) грантты немесе жеңілдетілген қаржыландыруды одан әрі алу үшін сертификат алу;
3) өзге ____________.
2.
Сіз оқудың қорытындысы бойынша жаңа білім, дағдылар ала алдыңыз ба?
1) иә (түсіндірме);
2) жоқ (түсіндірме);
3) ішінара.
Алған біліміңіз сіздің елдегі кәсіпкерлікті дамытуға қатысуыңызға ықпал ете алды ма? Сіз өзіңіздің жеке бизнесіңізді аштыңыз ба?
1) иә;
2) жоқ.
3.
Егер 2 "иә" деп жауап берген жағдайда оқудан кейін сіздің кәсіпорныңыздың қандай көрсеткіштері өсуді көрсетті және ол шамамен қаншаға өсті?
1) пайда;
2) жұмыспен қамту;
3) инвестициялар;
4) өнім шығару;
5) өзге ____________.
"Иә" деп жауап берген жағдайда сіздің бизнес ашу туралы шешіміңізге оқудың ықпалын 1-ден 5 балға дейін бағалаңыз
4.
Практикалық оқыту сіздің кәсіпорыныңыз үшін қаншалықты пайдалы болғанын 1-ден 5 балға дейін бағалаңыз?
"Жоқ" деп жауап берген жағдайда сізге бизнесті бастауға не кедергі болды?
1) ЭЦҚ-ның болмауы;
2) бизнесті жүргізуге байланысты қорқыныш;
3) техникалық ақаулар;
4) ақша қаражатының болмауы;
5) басқа (атаңыз).
5.
Сіз гранттық/жеңілдетілген қаржыландыруға қатысуға өтінім бердіңіз бе?
1) иә;
2) жоқ (түсіндірме).
Сіздің ойыңызша, сіздің кәсіпкерлікке бейіміңіз бар ма?
1) иә;
жоқ.
6.
Сіз өз ісіңізді тәуекел етіп және өзіңізге мүліктік жауаптылық алып жүргізе аласыз ба?
1) иә;
2) жоқ.
7.
Сіз гранттық/жеңілдетілген қаржыландыруға өтініш бердіңіз бе?
1) иә;
2) жоқ (түсіндірме).
4. Консалтингтік көрсетілетін қызметтер
4-1. Кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қолдау көрсету
№ 7 тестіленетін гипотеза: "Сервистік қолдау жеке кәсіпкерлік субъектілерінің шығындарын қысқартуға тікелей ықпал етеді".
1.
Төменде көрсетілген мамандандырылған сервистік қызметтердің қайсысын пайдаландыңыз?
1) бухгалтерлік және салықтық есепке алуды жүргізуге, сондай-ақ статистикалық есептілікті жасауға байланысты көрсетілетін қызметтер;
2) заң мәселелері және конкурстық (тендерлік) рәсімдер жөніндегі көрсетілетін қызметтер (рұқсат беру құжаттары, мемлекеттік сатып алу, тендерлерге қатысу, бизнесті тіркеуге, қайта тіркеуге, таратуға құжаттарды дайындау және т. б.);
3) қаржыландыру және мемлекеттік қолдау шараларын алу мәселелері бойынша көрсетілетін қызметтер (даму институттарында сүйемелдеу, ЕДБ үшін құжаттама дайындау және т. б.);
4) маркетинг мәселелері бойынша көрсетілетін қызметтер (баға саясатын, кредиттеуге арналған бизнес-жоспарды әзірлеу бойынша, тауарларды және (немесе) жұмыстарды және (немесе) қызметтерді ілгерілету жоспарын талдау бойынша консультациялар, бәсекелес ортаны талдау бойынша консультациялар).
2.
Сіз бұл көрсетілетін қызметке/қызметтерге алғашқы рет жүгініп отырсыз ба?

1) Получение новых навыков по ведению бизнеса;
2) Увеличение дохода;
3) Диверсифицировать бизнес;
4) Получение сертификата для дальнейшего получения гранта или льготного финансирования;
5) Иное _____________.
Какая была Ваша цель по обучению?
1) Получение навыков по ведению собственного дела;
2) Получение сертификата для дальнейшего получения гранта или льготного финансирования;
3) Иное _____________.
2.
Вы смогли приобрести новые знания, навыки по итогам обучения?
1) Да (пояснение);
2) Нет (пояснение);
3) Частично.
Смогли ли повлиять полученные знания на Ваше участие в развитии предпринимательства в стране? Вы открыли собственный бизнес?
1) Да;
2) Нет.
3.
Если 2 "да" какие показатели Вашего предприятия продемонстрировали рост после обучения и примерно на сколько?
1) Прибыль;
2) Занятость;
3) Инвестиции;
4) Выпуск продукции;
5) Иное _______________.
В случае "да", оцените влияние обучения на Ваше решение по открытию бизнеса, от 1 до 5 баллов?
4.
Оцените насколько практическое обучение было полезно для Вашего предприятия, от 1 до 5 баллов?
В случае "нет" что Вам помешало открыть бизнес?
1) Отсутствие ЭЦП;
2) Страх по ведению бизнеса;
3) Технические неполадки;
4) Отсутствие денежных средств;
5) Другое (назовите).
5.
Подали ли Вы заявку на участие в грантовом/ льготном финансировании?
1) Да;
2) Нет (пояснение).
Как Вы считаете, обладаете ли Вы предпринимательской жилкой?
1) Да;
Нет.
6.
Способны ли Вы вести собственное дело под собственный риск и имущественную ответственность?
1) Да;
2) Нет.
7.
Подали ли Вы заявку на участие в грантовом/ льготном финансировании?
1) Да;
2) Нет (пояснение).
4. Консалтинговые услуги.
4-1. Предоставление сервисной поддержки ведения предпринимательской деятельности.
Тестируемая гипотеза № 7: "Сервисная поддержка непосредственно влияет на сокращение издержек субъектов частного предпринимательства".
1.
Какими из нижеперечисленных сервисных специализированных услуг Вы воспользовались?
1) услуги, связанные с ведением бухгалтерского и налогового учета, а также составлением статистической отчетности;
2) услуги по юридическим вопросам и конкурсным (тендерным) процедурам (разрешительные документы, государственные закупки, участие в тендерах, подготовка документов к регистрации, перерегистрации, ликвидации бизнеса и т. д);
3) услуги по вопросам финансирования и получения мер государственной поддержки (сопровождение в институтах развития, подготовка документации для БВУ и т. д);
4) услуги по вопросам маркетинга (консультации по разработке ценовой политики, бизнес-плана для кредитования, по анализу плана продвижения товаров и (или) работ и (или) услуг, консультации по анализу конкурентной среды).
2.
Вы обращаетесь за данной услугой/услугами впервые?

1) иә;
2) жоқ (санын нақтылаңыз).
3.
"Жоқ" деп жауап берген жағдайда көрсетілетін қызметті бірнеше рет пайдаланудың себебін атаңыз?
1) жеткілікті білім мен дағдылардың/жабдықтардың/мамандардың болмауы;
2) көрсетілетін қызметтің ыңғайлы болуына байланысты мәселені өз бетінше зерттеуге құлықсыздық;
3) басқа.
4.
Тегін сервистік мамандандырылған көрсетілетін қызметтерді алғаннан кейін қосымша ақылы консультация алуға тура келді ме?
1) иә;
2) жоқ.
5.
Сізге кәсіпкерлік қызметті жүргізу бойынша консультациялық көрсетілетін қызметтерді қаншалықты жиі алу қажет?
1) жылына 1 рет;
2) жарты жылда 1 рет;
3) тоқсан сайын;
4) өзге____________.
6.
Сервистік қолдау алғаннан кейін сіздің кәсіпкерлік қызметіңізде нақты оң өзгерістер байқала ма? Бар болса, қандай?
1) иә, _____________;
2) жоқ;
3) елеусіз өзгерістер.
7.
Бухгалтерлік және салықтық есепке алуды жүргізуге, сондай-ақ статистикалық есептілікті жасауға байланысты көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде тиісті есептілікті толтыру көрсетілімі жүргізілді ме?
1) иә (түсіндірме);
2) жоқ (түсіндірме).
4-2. Кәсіпорынға басқарудың жаңа әдістерін, өндіріс технологияларын енгізу мәселелері бойынша сыртқы консультанттарды тарту
№ 8 тестіленетін гипотеза: "Сыртқы консультанттарды тарту кәсіпорындардың тиімділігін арттыруға ықпал етеді".
1.
Сыртқы консультанттарды тарту жөніндегі көрсетілетін қызметке қандай мақсатпен жүгіндіңіз:
1) кәсіпорынды дамытудың нақты проблемаларын диагностикалау және айқындау үшін;
2) шешімдерді әзірлеу және нақты проблемаларды жою бойынша практикалық жұмыс үшін;
3) сыртқы консультанттың мамандануына сәйкес практикалық оқыту жүргізу үшін
2.
Әзірленген практикалық ұсынымдар/практикалық оқыту сіздің кәсіпорыныңыз үшін қаншалықты пайдалы болғанын 1-ден 5 балға дейін бағалаңыз?
3.
Сіз кәсіпорныңыздың проблемаларын талдау негізінде тартылған сарапшы әзірлеген практикалық ұсынымдарды жүзеге асыра алдыңыз ба?
1) иә (қандай?);
2) жоқ (неге?)_______________;
3) ішінара _____________________________.
4.
Сарапшылардың консультациясынан кейін сіздің кәсіпорыныңыздың қандай көрсеткіштері өсті және ол шамамен қаншаға өсті?
1) пайда;
2) жұмыспен қамту;
3) инвестициялар;
4) өнім шығару;
5) басқа _______________.
5.
Сіз кәсіпорныңызда басқарудың жаңа әдістерін, өндіріс технологияларын енгіздіңіз бе?
1) иә;
2) жоқ.
6.
Тартылған сарапшының тәжірибесі мен білімінің арқасында сіздің кәсіпорын қызметкерлерінің құзыреті артты ма?
1) иә;
2) жоқ.
7.
Сіздің кәсіпорныңыз қазіргі уақытта жұмыс істеуге қабілетті ме және өзін-өзі ақтауда ма?
1) иә;
2) жоқ.
4-3. Инвесторларды сервистік сүйемелдеу
№ 9 тестіленетін гипотеза: "Егер әлеуетті инвестор бастапқыда жобаға қаражат салғысы келсе, ол консультация алғаннан кейін инвестицияны жүзеге асырады".
1.
Сіз мемлекеттік қолдау алған фронт-офистің деңгейін атаңыз?

1) Да;
2) Нет (уточнить количество).
3.
В случае "нет", назовите причину неоднократного использования услуги?
1) отсутствие достаточных знаний и навыков/оборудования/специалистов;
2) нежелание самостоятельного изучения вопроса в виду удобства услуги;
3) другое.
4.
Приходилось ли обращаться за дополнительной платной консультацией после получения бесплатных сервисных специализированных услуг?
1) Да;
2) Нет.
5.
Насколько часто вы нуждаетесь в получении консультационных услуг ведения предпринимательской деятельности?
1) 1 раз в год;
2) 1 раз в полугодие;
3) Ежеквартально;
4) Иное __________.
6.
Заметны ли реальные положительные изменения в вашей предпринимательской деятельности после получения сервисной поддержки? Если да, то какие?
1) Да, _____________;
2) Нет;
3) Незначительные изменения.
7.
При предоставлении услуг, связанных с ведением бухгалтерского и налогового учета, а также составлением статистической отчетности, производилась ли демонстрация заполнения соответствующей отчетности?
1) Да (Пояснение);
2) Нет (Пояснение).
4-2. Привлечение внешних консультантов на предприятие по вопросам внедрения новых методов управления, технологий производства.
Тестируемая гипотеза № 8: "Привлечение внешних консультантов влияет на повышение эффективности предприятий".
1.
С какой целью Вы обращались за услугой по привлечению внешних консультантов:
1) для диагностики и определения конкретных проблем развития предприятия;
2) для выработки решений и практической работы по устранению конкретных проблем;
3) для проведения практического обучения согласно специализации внешнего консультанта
2.
Оцените насколько выработанные практические рекомендации/ практическое обучение были полезны для Вашего предприятия, от 1 до 5 баллов?
3.
Удалось ли Вам реализовать практические рекомендации, разработанные привлеченным экспертом на основе анализа проблем вашего предприятия?
1) Да (какие?);
2) Нет (почему?) _______________;
3) Частично _____________________________.
4.
Какие показатели Вашего предприятия продемонстрировали рост после консультации экспертов и примерно на сколько?
1) Прибыль;
2) Занятость;
3) Инвестиции;
4) Выпуск продукции;
5) Иное _______________.
5.
Внедрили ли Вы новые методы управления, технологии производства на Вашем предприятии?
1) Да;
2) Нет.
6.
Повысилась ли компетенция у сотрудников Вашего предприятия благодаря опыту и знаниям привлеченного эксперта?
1) Да;
2) Нет.
7.
Ваше предприятие на данный момент жизнеспособно и самоокупается?
1) Да;
2) Нет.
4-3. Сервисная поддержка инвесторов.
Тестируемая гипотеза № 9: "Если потенциальный инвестор изначально хотел вложить средства в проект, он осуществит инвестиции после получения консультаций".
1.
Назовите уровень фронт-офиса, через который Вы получили государственную поддержку?

1) сыртқы;
2) орталық;
3) өңірлік.
2.
Сіз фронт-офиске жүгінген көрсетілетін қызметті атаңыз?
сыртқы деңгейдегі фронт-офистер субъектілерінің функциялары:
1) ақпараттық-консультациялық қолдау;
2) әлеуетті инвесторлардың Қазақстан Республикасына сапарларын ұйымдастыру;
3) болу еліндегі іскерлік қоғамдастықтарда инвестициялық ұсыныстарды ілгерілету;
4) елдік талдауды қалыптастыру үшін ақпарат жинау;
5) өзге.
орталық және өңірлік деңгейдегі фронт-офистер субъектілерінің функциялары:
1) Қазақстан Республикасының инвестициялық тартымдылығын жақсарту бойынша талдамалық зерттеулер жүргізу;
2) инвесторлардың қызметін сүйемелдеуді қамтамасыз ету, оның ішінде инвесторлардың мемлекеттік органдармен, өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерімен, сондай-ақ жеке кәсіпкерлік субъектілерінің бірлестіктерімен кездесулерін ұйымдастыру, бизнес-форумдар, конференциялар мен семинарлар өткізу;
3) Қазақстан Республикасының қолайлы инвестициялық имиджін ілгерілету, оның ішінде инвестициялық мүмкіндіктер туралы ақпарат беру;
4) инвесторлармен келіссөздер қорытындысы бойынша қол жеткізілген ресми уағдаластықтардың іске асырылуына мониторинг жүргізу;
5) өзге.
3.
Сізде бастапқыда инвестиция салғыңыз келетін жоба болды ма?
1) иә (жоба сипаттамасы);
2) жоқ.
4.
"Иә" деп жауап берген жағдайда алынған қызмет сізге осы жобаға инвестиция салуға көмектесті ме?
1) иә (түсіндірме);
2) жоқ (түсіндірме).
5.
"Иә" деп жауап берген жағдайда алынған консультацияның инвестицияларды жүзеге асыруға ықпалын 1-ден 5 балға дейін бағалаңыз?
6.
"Жоқ" деп жауап берген жағдайда _______ (қызмет операторының атауы) ұсынымдарын неге қолдана алмағаныңыз туралы егжей-тегжейлі айтып беріңіз?
1) консультацияда берілген ақпарат аз;
2) инвестициялық жобалармен байланысты проблема;
3) басқасы.
5. Талдамалық көрсетілетін қызметтер
№ 10 тестіленетін гипотеза: "Жарияланатын талдамалық материалдар кәсіпкерлік субъектілері қызметінің хабардарлығы мен тиімділігін арттыруға қабілетті".
№ 11 тестіленетін гипотеза: "Жарияланатын талдамалық материалдар кәсіпкерлік бастамасы бар халықтың хабардарлығы мен бизнес ашуға деген тілегін арттыра алады".
№ 12 тестіленетін гипотеза: "Кәсіпкерлік субъектілері мен халықтың көп бөлігі талдамалық көрсетілетін қызметтердің бар екендігі туралы білмейді".
Кәсіпкерлік субъектісі /кәсіпкерлік бастамасы бар халық үшін
1.
Сіз бизнесті дамыту жөніндегі талдамалық материалды тегін пайдалану мүмкіндігі туралы білесіз бе?
1) иә;
2) жоқ.
2.
"Иә" деп жауап берген жағдайда Сіз бұл туралы қандай дереккөзден білдіңіз?
1) өз бетімше ізденіп;
2) таныстар арқылы;

1) Внешний;
2) Центральный;
3) Региональный.
2.
Назовите услугу, за которой Вы обращались во фронт-офис?
функции субъектов фронт-офисов внешнего уровня:
1) информационно-консультационная поддержка;
2) организация визитов потенциальных инвесторов в Республику Казахстан;
3) продвижение инвестиционных предложений в деловых сообществах в стране пребывания;
4) сбор информации для формирования странового анализа;
5) иное.
функции субъектов фронт-офисов центрального и регионального уровней:
1) проведение аналитических исследований по улучшению инвестиционной привлекательности Республики Казахстан;
2) обеспечение сопровождения деятельности инвесторов, в том числе организация встреч инвесторов с государственными органами, субъектами промышленно-инновационной деятельности, а также объединениями субъектов частного предпринимательства, проведение бизнес-форумов, конференций и семинаров;
3) продвижение благоприятного инвестиционного имиджа Республики Казахстан, в том числе предоставление информации об инвестиционных возможностях;
4) проведение мониторинга реализации официальных договоренностей, достигнутых по итогам переговоров с инвесторами;
5) иное.
3.
Был ли у Вас изначально проект, в который Вы хотели инвестировать?
1) Да (описание проекта);
2) Нет.
4.
В случае "да", расскажите, помогла ли Вам полученная услуга осуществить инвестиции в данный проект?
1) Да (пояснение);
2) Нет (пояснение).
5.
В случае "да", оцените влияние полученной консультации на осуществление инвестиций, от 1 до 5 баллов?
6.
В случае "нет", расскажите подробнее, почему Вам не удалось применить рекомендации _______ (наименование оператора услуг)?
1) Неинформативная консультация;
2) Проблема с инвестиционными проектами;
3) Другое.
5. Аналитические услуги.
Тестируемая гипотеза № 10: "Публикуемые аналитические материалы способны повысить осведомленность и эффективность деятельности субъектов предпринимательства".
Тестируемая гипотеза № 11: "Публикуемые аналитические материалы способны повысить осведомленность и желание населения с предпринимательской инициативой к открытию бизнеса".
Тестируемая гипотеза № 12: "Большая часть субъектов предпринимательства и населения не осведомлена о наличии аналитических услуг".
Для субъекта предпринимательства /населения с предпринимательской инициативой
1.
Знаете ли Вы о возможности бесплатного использования аналитического материала по развитию бизнеса?
1) Да;
2) Нет.
2.
В случае "да" из какого источника Вы узнали об этом?
1) самостоятельный поиск;
2) знакомые;

3) әлеуметтік желілердегі ақпараттан;
4) өзге
3.
"Иә" деп жауап берген жағдайда сіз талдамалық деректердің сапасына қанағаттанасыз ба?
1) иә (түсіндірме);
2) жоқ (түсіндірме).
4.
Сізге кәсіпкерлік саласында өзекті талдамалық деректерді алу қаншалықты жиі қажет?
1) ешқашан;
2) сирек (жылына 2 реттен аз);
3) кейде;
4) жиі.
5.
Кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа арналған сұрақ
"Иә" деп жауап берген жағдайда талдамалық деректерді зерттеу барысында алынған білім сіздің елдегі кәсіпкерлікті дамытуға қатысуыңызға ықпал ете алды ма?
1) иә;
2) жоқ.
6.
5 "Иә" деп жауап берген жағдайда талдамалық материалдардың бизнесті ашу туралы шешім қабылдауға әсерін 1-ден 5 балға дейін бағалаңыз?
7.
Кәсіпкерге арналған сұрақ
"Иә" деп жауап берген жағдайда талдамалық деректерді зерделеу барысында алынған білім сіздің бизнесіңіздің дамуына ықпал ете алды ма?
1) иә (түсіндірме);
2) жоқ (түсіндірме)
8.
Кәсіпкерге арналған сұрақ
7 "иә" болса, талдамалық материалдардың сіздің бизнесіңіздің тиімділігін арттыруға ықпалын 1-ден 5 балға дейін бағалаңыз?
6. Ұйымдастырушылық көрсетілетін қызметтер
6-1. Іскерлік байланыстарды кеңейту
№ 13 тестіленетін гипотеза: "Шетелдік тағылымдама кәсіпорындардың тиімділігін арттыруға ықпал етеді".
1.
Шетелдік тағылымдамадан өткеннен кейін Сіздің кәсіпорныңыздың тиімділігі артты ма?
1) иә;
2) жоқ;
3) елеулі емес.
2.
Іскерлік байланыстарды кеңейтуге қатысқаннан кейін Сіздің кәсіпорынның қандай көрсеткіштері өсуді көрсетті және қаншалықты?
1) өнім шығару;
2) жұмыспен қамтуды арттыру;
3) инвестицияны ұлғайту;
4) өзге ___________.
3.
Сіз шет елдерден технологиялар трансфертін жүзеге асыра алдыңыз ба?
1) иә (атаңыз);
2) жоқ.
4.
Сіз отандық немесе шетелдік кәсіпкерлермен келісімшарт жасадыңыз ба?
1) иә;
2) жоқ.
5.
Егер сіз алдыңғы сұраққа "иә" деп жауап берсеңіз, қалай ойлайсыз, осы жобаға қатысусыз отандық немесе шетелдік кәсіпкерлермен келісімшарт жасай алар ма едіңіз?
1) иә;
2) жоқ.
6-2. Конкурстарды ұйымдастыру және өткізу.
№ 14 тестіленетін гипотеза: "Конкурстар өткізу кәсіпорын брендінің танымалдылығын арттыра алады".
Кәсіпкерлер үшін
1.
_________ (конкурс атауы) қатысу мүмкіндігі туралы қандай дереккөздерден білдіңіз ?
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасынан;
2) жергілікті атқарушы органнан;
3) бұқаралық ақпарат құралдарынан;
4) өзге_____________.
2.
_________ (конкурс атауы) ұйымдастырылу деңгейіне және өткізілу сапасына қаншалықты қанағаттанғаныңызды 1-ден 5 балға дейін бағалаңыз?
3.
_________ (конкурс атауы) конкурсына қатысқаннан кейін Сіздің кәсіпорын брендінің танымалдығы артты ма?
1) иә;

3) информация в социальных сетях;
4) иное ____________.
3.
В случае "да", удовлетворены ли Вы качеством аналитических данных?
1) Да (пояснение);
2) Нет (пояснение).
4.
Как часто Вы нуждаетесь в получении актуальных аналитических данных в сфере предпринимательства?
1) Никогда;
2) Редко (менее 2 раз в год);
3) Иногда;
4) Часто.
5.
Вопрос для населения с предпринимательской инициативой
В случае "да", смогли ли повлиять полученные знания в ходе изучения аналитических данных на Ваше участие в развитии предпринимательства в стране?
1) Да;
2) Нет.
6.
В случае 5 "да", оцените влияние аналитических материалов на принятие Вами решения по открытию бизнеса, от 1 до 5 баллов?
7.
Вопрос для предпринимателя
В случае "да", смогли ли повлиять полученные знания в ходе изучения аналитических данных на развитие Вашего бизнеса?
1) Да (пояснение);
2) Нет (пояснение)
8.
Вопрос для предпринимателя
В случае 7 "да", оцените влияние аналитических материалов на повышение эффективности Вашего бизнеса, от 1 до 5 баллов?
6. Организационные услуги.
6-1. Расширение деловых связей.
Тестируемая гипотеза № 13: "Зарубежная стажировка влияет на повышение эффективности предприятий".
1.
Повысилась ли эффективность Вашего предприятия после прохождения зарубежной стажировки?
1) Да;
2) Нет;
3) Незначительно.
2.
Какие показатели Вашего предприятия продемонстрировали рост после участия в расширении деловых связей и на сколько?
1) Выпуск продукции;
2) Увеличение занятости;
3) Увеличение инвестиции;
4) Иное _______________.
3.
Удалось ли Вам осуществить трансферт технологий из-за зарубежных стран?
1) Да (если да, то назовите их);
2) Нет.
4.
Заключили ли Вы контракты с отечественными или зарубежными предпринимателями?
1) Да;
2) Нет.
5.
Если вы ответили "да" на предыдущий вопрос, как вы думаете, смогли бы Вы заключить контракт с отечественными или зарубежными предпринимателями без участия данном проекте?
1) Да;
2) Нет.
6-2. Организация и проведение конкурсов.
Тестируемая гипотеза № 14: "Проведение конкурсов способно повысить узнаваемость бренда предприятия".
Для предпринимателей
1.
Из каких источников Вы узнали о возможности участия в _________ (наименование конкурса)?
1) Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан;
2) Местный исполнительный орган;
3) Средства массовой информации;
4) Иное_____________.
2.
Оцените, насколько Вы удовлетворены уровнем организации и качеством проведения _________ (наименование конкурса), от 1 до 5 баллов?
3.
Повысилась ли узнаваемость бренда Вашего предприятия после участия в конкурсе _________ (наименование конкурса)?
1) Да;

2) жоқ;
3) әзірге білмеймін;
4) өзге__________.
4.
3 "иә" болса, конкурстан кейін сіздің кәсіпорынның танымалдығы қаншалықты артқанын 1-ден 5 балға дейін бағалаңыз.
5.
Сіз өзіңіздің таныс кәсіпкерлеріңізге _________ (конкурс атауы) қатысуға кеңес бересіз бе ?
1) иә;
2) жоқ;
3) әзірге білмеймін.
Ескерту:
* ЕДБ – екінші деңгейдегі банк;
* ШОБ – шағын және орта бизнес;
* ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
Жеке кәсіпкерлік субъектілерін
және кәсіпкерлік бастамасы бар
халықты қаржылай емес
қолдау шараларының тиімділігін
талдауды жүзеге асыру
әдістемесіне
2-қосымша
Нысан
Қаржылай емес қолдау шараларының тиімділігін талдаудың қорытындысы бойынша есеп
1. Жалпы ақпарат: есепті кезеңдегі қаржылай емес қолдау жүйесін талдау.
2. Іріктемелі жиынтық бойынша есепті ақпарат: кездейсоқ іріктеу арқылы іріктемелі жиынтыққа түскен кәсіпкерлік субъектілерін (кәсіпкерлік санатын, салалық және өңірлік тиесілігін көрсете отырып) және кәсіпкерлік бастамасы бар халықты (жасын, жынысын, өңірін көрсете отырып) талдау.
3. Мынадай өлшемшарттар:
алынған көрсетілетін қызметтердің және (немесе) консультациялардың тиімділігі;
бизнесті ашуға/дамытуға/инвестициялауға қаржылай емес қолдау шараларын алушылардың бастапқы дайындығы;
кәсіпкерлік субъектілерінің одан әрі дамуға қабілеті бойынша қолдау шараларын алушылардың бір бөлігіне телефон және (немесе) онлайн-сауалнама арқылы жүргізілетін тиімділікті сапалы әдіспен талдау жөніндегі ақпарат.
4. Сандық әдіспен тиімділікті талдау бойынша ақпарат: құралдар бөлінісінде қаржылай емес қолдау шараларын ұсыну шарттарынан туындайтын негізгі көрсеткіштерді есептеу үшін қажетті статистикалық көрсеткіштерді іздеу және өңдеу.
Үлгі:
Қаржылай емес қолдау құралының атауы _____________________
Сәйкес келетін түйінді индикаторды талдау.
5. Бюджет қаражатын жұмсаудың тиімділігі бойынша талдау мынадай ақпарат бойынша жүзеге асырылады: тікелей нәтиженің нақты мәні үлес салмағының бюджет қаражатының ұқсас арақатынасының жоспарлы салмағынан үлес салмағына арақатынасын талдау.
Тиімділік қағидатына сәйкес салыстыру әдісімен бюджет қаражатының жұмсалуын бағалау қорытындылары бойынша бюджетті жұмсаудың тиімділігін одан әрі арттыру жөнінде ұсынымдар әзірленетін болады.
6. Қорытынды: түйінді тұжырымдар мен ұсынымдар.
Мынадай:
жеке кәсіпкерлік субъектілеріне және кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа ұсынылатын қаржылай емес қолдау шараларының тиімділік деңгейі;
операторлардың қаржылай емес қолдау шараларын ұсыну сапасы;
бюджет қаражатын жұмсау тиімділігінің деңгейі бөлігіндегі түйінді тұжырымдар.
Жеке кәсіпкерлік субъектілеріне және кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа берілетін қаржылай емес қолдау шараларын ұсыну шарттарын одан әрі жетілдіру бөлігінде ұсынымдар.
Жеке кәсіпкерлік субъектілерін
және кәсіпкерлік бастамасы бар
халықты қаржылай емес
қолдау шараларының тиімділігін
талдауды жүзеге асыру
әдістемесіне
3-қосымша
Нысан
Қаржылай емес қолдау шараларын ұсынатын мемлекеттік органдар үшін есептік ақпарат

2) Нет;
3) Пока не знаю;
4) Иное__________.
4.
В случае 3 "да", оцените насколько повысилась узнаваемость Вашего предприятия после конкурса от 1 до 5 баллов.
5.
Рекомендовали бы Вы знакомым предпринимателям поучаствовать в _________ (наименование конкурса)?
1) Да;
2) Нет;
3) Пока не знаю.
Примечание:
* БВУ – банк второго уровня;
* МСП – малое и среднее предпринимательство;
* ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Приложение 2
к Методике осуществления
анализа эффективности
нефинансовых мер
поддержки субъектов частного
предпринимательства и
населения с предпринимательской
инициативой
Форма
Отчет по итогам анализа эффективности нефинансовых мер поддержки
1. Общая информация: анализ системы нефинансовой поддержки за отчетный период.
2. Отчетная информация по выборочной совокупности: анализ субъектов предпринимательства (с указанием категории предпринимательства, отраслевой и региональной принадлежности) и населения с предпринимательской инициативой (с указанием возраста, пола, региона), попавших в выборочную совокупность путем случайного отбора.
3. Информация по анализу эффективности качественным методом, проводимый путем телефонного и (или) онлайн опроса части получателей мер поддержки по следующим критериям:
эффективность полученных услуг и (или) консультаций;
изначальная готовность получателей нефинансовых мер поддержки в открытии/развитии бизнеса/ инвестировании;
способность субъектов предпринимательства к дальнейшему развитию.
4. Информация по анализу эффективности количественным методом: поиск и обработка необходимых статистических показателей для расчета основных показателей, вытекающих из условий предоставления нефинансовых мер поддержки в разрезе инструментов.
Образец:
Наименование инструмента нефинансовой поддержки _____________________
Анализ подходящего ключевого индикатора.
5. Анализ по эффективности расходования бюджетных средств осуществляется по следующей информации: анализ соотношения удельного веса фактического значения прямого результата от планового к удельному весу аналогичного соотношения бюджетных средств.
По итогам оценки расходования бюджетных средств методом сравнения согласно принципу эффективности, будут выработаны рекомендации по дальнейшему повышению эффективности расходования бюджета.
6. Заключение: ключевые выводы и рекомендации.
Ключевые выводы в части:
уровня эффективности нефинансовых мер поддержки, предоставляемых субъектам частного предпринимательства и населению с предпринимательской инициативой;
качества предоставления нефинансовых мер поддержки операторами;
уровня эффективности расходования бюджетных средств.
Рекомендации в части дальнейшего совершенствования условий предоставления нефинансовых мер поддержки, предоставляемых субъектам частного предпринимательства и населению с предпринимательской инициативой.
Приложение 3
к Методике осуществления анализа
эффективности нефинансовых мер
поддержки субъектов частного
предпринимательства и
населения с предпринимательской
инициативой
Форма
Отчетная информация для государственных органов,
предоставляющих нефинансовые меры поддержки

1. Жалпы ақпарат:
Мемлекеттік органның атауы: ___________________________.
Тиімділік талдауы жасалған қаржылай емес қолдау құралдарының атауы: ______________________________________________. (санамалап жазыңыз)
Қаржылай емес қолдау операторларының атауы: _______________________________________________________________. (санамалап жазыңыз)
Есепті кезеңдегі әрбір құрал бөлінісінде қаржылай емес қолдау шараларын алушылардың саны.
Тиімділікті талдаумен қамтылған кезең: 20 __ жыл.
2. Кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның тиімділігіне жүргізілген талдаудың қысқаша сипаттамасы.
Тиімділікті талдау кезінде қолданылатын әдістердің қысқаша сипаттамасы.
Әрбір құрал бөлінісінде кездейсоқ іріктеу нәтижелері бойынша бақылау тобына кірген қаржылай емес қолдау шараларын алушылардың саны.
3. Ұсынылған қаржылай емес қолдау шараларының тиімділігін талдау нәтижелері.
Қаржылай емес қолдау құралының атауы____________________________________.
Сапалық әдіспен тиімділікті талдау бойынша ақпарат: алушылардың телефон және (немесе) онлайн-сауалнамаларының нәтижелерін сипаттау, іріктеме топ сауалнамасының нәтижелерін экстраполяциялауды ескере отырып, қаржылай емес қолдау шарасының тиімділік нәтижелері.
Сандық әдіспен тиімділікті талдау бойынша ақпарат: түйінді индикаторды талдау нәтижелерін сипаттау, іріктеме тобының сауалнама нәтижелерін экстраполяциялауды ескере отырып, қаржылай емес қолдау шарасы тиімділігінің қорытынды нәтижелері.
Бюджет қаражатын жұмсаудың тиімділігі бойынша талдау жөніндегі ақпарат: тікелей нәтиженің нақты мәні үлес салмағының бюджет қаражатының ұқсас арақатынасының жоспарлы салмағынан үлес салмағына арақатынасын талдау нәтижесін сипаттау.
Салыстырмалы талдауды қолдана отырып, тиімділікті талдау бойынша қосымша ақпарат: екі салыстырмалы топты, қолдау шараларын алушыларды (А тобы) және қолдауды алмаған ұқсас сипаттамалары бар адамдарды (Б тобы) салыстыру нәтижелерінің сипаттамасы, іріктеме тобының сауалнамасы нәтижелерінің экстраполяциясын ескере отырып, қаржылай емес қолдау шарасы тиімділігінің қорытынды нәтижелері*.
4. Қорытынды: қаржылай емес қолдау шарасының тиімділігін талдау нәтижелері бойынша алынған негізгі тұжырымдар және нәтижелілік пен тиімділікті арттыруға арналған ұсынымдар
Ескертпе:
* міндетті емес бөлік, өйткені кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бұл әдісті қажет болған жағдайда қолданады.

1. Общая информация:
Наименование государственного органа: ___________________________.
Наименование инструментов нефинансовой поддержки, подвергнутые анализу
эффективности: ______________________________________________.
(перечислить)
Наименование операторов нефинансовой поддержки:
___________________________________________________________________.
(перечислить)
Количество получателей нефинансовых мер поддержки в разрезе каждого
инструмента за отчетный период.
Период, охваченный анализом эффективности: 20__ год.
2. Краткая характеристика проведенного анализа эффективности уполномоченным
органом по предпринимательству.
Краткое описание методов, использованных при анализе эффективности.
Количество получателей нефинансовых мер поддержки, вошедших в контрольную
группу по результатам случайной выборки в разрезе каждого инструмента.
3. Результаты анализа эффективности предоставленных нефинансовых мер
поддержки.
Наименование инструмента нефинансовой поддержки
_______________________________________________________________________________
Информация по анализу эффективности качественным методом: описание
результатов телефонного и (или) онлайн опросов получателей, результаты эффективности
нефинансовой меры поддержки с учетом экстраполяции результатов опроса выборочной
группы.
Информация по анализу эффективности количественным методом: описание
результатов анализа ключевого индикатора, итоговые результаты эффективности
нефинансовой меры поддержки с учетом экстраполяции результатов опроса выборочной
группы.
Информация по анализу по эффективности расходования бюджетных средств:
описание результатов анализа соотношения удельного веса фактического значения прямого
результата от планового к удельному весу аналогичного соотношения бюджетных средств.
Дополнительная информация по анализу эффективности с применением
сравнительного анализа: описание результатов сравнения двух сопоставимых групп,
получателей мер поддержки (группа А) и лиц со схожими характеристиками, не получавших
поддержку (группа Б), итоговые результаты эффективности нефинансовой меры поддержки
с учетом экстраполяции результатов опроса выборочной группы*.
4. Заключение: основные выводы, полученные по результатам анализа эффективности
и рекомендации для повышения результативности и эффективности нефинансовой меры
поддержки.
Примечание:
*не обязательная часть, так как данный метод применятся уполномоченным органом
по предпринимательству в случае необходимости.