Мүгедектігі бар баланы (мүгедектігі бар балаларды) тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қорғаншыға (қамқоршыға) тағайындалатын және төленетін мемлекеттік жәрдемақы, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтім жасайтын адамдарға берілетін мемлекеттік жәрдемақы тағайындау және төлеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 215 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 20 маусымда № 32851 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық. 01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 171-бабы 4-тармағының төртінші абзацына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Мүгедектігі бар баланы (мүгедектігі бар балаларды) тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қорғаншыға (қамқоршыға) тағайындалатын және төленетін мемлекеттік жәрдемақы, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтім жасайтын адамдарға берілетін мемлекеттік жәрдемақы тағайындау және төлеуді жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік көмек департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Т. Дуйсенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары - Еңбек және
халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2023 жылғы 9 маусымдағы
№ 215
бұйрыққа қосымша
Мүгедектігі бар баланы (мүгедектігі бар балаларды) тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қорғаншыға (қамқоршыға) тағайындалатын және төленетін мемлекеттік жәрдемақыны, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтім жасайтын адамдарға берілетін мемлекеттік жәрдемақыны тағайындау және төлеу қағидалары

Об утверждении Правил назначения и выплаты государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающим ребенка с инвалидностью (детей с инвалидностью), государственного пособия лицам, осуществляющим уход за лицом с инвалидностью первой группы
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 215. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 июня 2023 года № 32851.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2023
В соответствии с абзацем четвертым пункта 4 статьи 171 Социального кодекса Республики Казахстан и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 №195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила назначения и выплаты государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающим ребенка с инвалидностью (детей с инвалидностью), государственного пособия лицам, осуществляющим уход за лицом с инвалидностью первой группы.
2. Департаменту социальной помощи Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Заместитель Премьер-Министра
- Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Заместитель Премьер-Министра
- Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 9 июня 2023 года № 215
Правила назначения и выплаты государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающим ребенка с инвалидностью (детей с инвалидностью), государственного пособия лицам, осуществляющим уход за лицом с инвалидностью первой группы

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мүгедектігі бар баланы (мүгедектігі бар балаларды) тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қорғаншыға (қамқоршыға) тағайындалатын және төленетін мемлекеттік жәрдемақыны, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтім жасайтын адамдарға берілетін мемлекеттік жәрдемақыны тағайындау және төлеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 171-бабы 4-тармағының төртінші абзацына (бұдан әрі – Әлеуметтік кодекс) және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және мүгедектігі бар баланы (мүгедектігі бар балаларды) тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қорғаншыға (қамқоршыға) тағайындалатын және төленетін мемлекеттік жәрдемақы, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтім жасайтын адамдарға мемлекеттік жәрдемақы тағайындау және төлеу тәртібін айқындайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-тармақтың екінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Осы Қағидаларға мемлекеттік қызмет көрсету бөлігінде өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде Бірыңғай байланыс орталығын, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясын, "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым операторын және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің аумақтық бөлімшелерін енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы хабардар етеді.
Мүгедектігі бар адамдарға берілетін мемлекеттік жәрдемақыларға (бұдан әрі – жәрдемақылар) мыналар жатады:
мүгедектігі бар баланы (мүгедектігі бар балаларды) тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қамқоршыға (қорғаншыға) тағайындалатын және төленетін мемлекеттік жәрдемақы (бұдан әрі – мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы);
бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтім жасайтын адамдарға берілетін мемлекеттік жәрдемақы (бұдан әрі – күтім жасайтын адамға берілетін жәрдемақы).
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2025 № 165 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила назначения и выплаты государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающим ребенка с инвалидностью (детей с инвалидностью), государственного пособия лицам, осуществляющим уход за лицом с инвалидностью первой группы (далее – Правила), разработаны в соответствии с четвертым абзацем пункта 4 статьи 171 Социального кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок назначения и выплаты государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающим ребенка с инвалидностью (детей с инвалидностью), государственного пособия лицам, осуществляющим уход за лицом с инвалидностью первой группы.
Примечание ИЗПИ!
Часть вторая пункта 1 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 №195 (вводится в действие с 12.07.2026).
При внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила в части оказания государственной услуги уполномоченный орган в сфере социальной защиты населения в течение трех рабочих дней после государственной регистрации приказа информирует Единый контакт-центр, Государственную корпорацию "Правительство для граждан", оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и территориальные подразделения Комитета регулирования и контроля в области социальной защиты населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан о внесенных изменениях и (или) дополнениях.
К государственным пособиям для лиц с инвалидностью (далее – пособия) относятся денежные выплаты в виде:
государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающим ребенка с инвалидностью (детей с инвалидностью) (далее – пособие воспитывающему ребенка с инвалидностью);
государственного пособия лицам, осуществляющим уход за лицом с инвалидностью первой группы (далее – пособие лицу, осуществляющему уход).
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2025 № 165 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.05.2026 №195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2) ақпараттық жүйе – ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық әрекеттерді іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы;
3) жәрдемақы алушы – мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін және (немесе) күтім жасайтын адамға берілетін жәрдемақы тағайындалған өтініш беруші;
4) жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйым – екінші деңгейдегі банктер, банк операцияларының тиісті түрлеріне қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы бар ұйымдар, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелері;
5) жәрдемақыларды тағайындау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган) – уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері;
6) күтім жасайтын адам – бірінші топтағы мүгедектігі бар адаммен туыстық байланысы барына қарамастан, оған тікелей күтім жасайтын жеке тұлға;
7) медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесі (бұдан әрі – МӘС бөлімшесі) – жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізетін құрылымдық бөлімшесі;
8) мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі – мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын талаптар;
9) мемлекеттік көрсетілетін қызмет – көрсетілетін қызметті алушылардың өтініш жасауы бойынша немесе өтініш жасауынсыз жүзеге асырылатын және олардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға, оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер беруге бағытталған жекелеген мемлекеттік функцияларды іске асыру нысандарының бірі немесе олардың жиынтығы;

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 2) предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 №195 (вводится в действие с 12.07.2026).
2) информационная система – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;
3) получатель – заявитель, которому назначено пособие воспитывающему ребенка с инвалидностью и (или) пособие лицу, осуществляющему уход;
4) уполномоченная организация по выдаче пособий – банки второго уровня, организации, имеющие лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта";
5) уполномоченный орган по назначению пособий (далее – уполномоченный орган по назначению пособия) – территориальные подразделения уполномоченного государственного органа;
6) лицо, осуществляющее уход – физическое лицо, непосредственно осуществляющее уход за лицом с инвалидностью первой группы независимо от родственной связи с ним;
7) подразделение медико-социальной экспертизы (далее – подразделение МСЭ) – структурное подразделение уполномоченного государственного органа, проводящее медико-социальную экспертизу;
8) перечень основных требований к оказанию государственной услуги – требование включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги;
9) государственная услуга – одна из форм реализации отдельных государственных функций или их совокупности, осуществляемых по обращению или без обращения услугополучателей и направленных на реализацию их прав, свобод и законных интересов, предоставление им соответствующих материальных или нематериальных благ;

10) өтініш беруші – жәрдемақылар тағайындау үшін жүгінетін адам;
11) проактивті көрсетілетін қызмет – көрсетілетін қызметті алушының өтінішінсіз көрсетілетін қызметті берушінің бастамасы бойынша көрсетілетін мемлекеттік қызмет;
12) уәкілетті мемлекеттік орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты әлеуметтік қорғау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының қызметін реттеуді, бақылау функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
13) электрондық құжат – ақпарат электрондық цифрлық нысанда ұсынылған және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған құжат;
14) электрондық өтінім – мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны және күтім жасайтын адамға берілетін жәрдемақыны тағайындауға қажет, Мемлекеттік корпорацияның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы мәліметтер;
15) электрондық өтініш – электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
16) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16) "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
17) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дәйектілігін, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтінін растайтын электрондық цифрлық символдар жиыны;
18) электрондық іс макеті – Мемлекеттік корпорация қалыптастыратын жәрдемақы алушының электрондық іс макеті.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 12.03.2024 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Жәрдемақыларды тағайындау тәртібі
1-параграф. Мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны тағайындау тәртібі
3. Балаға мүгедектік алғаш рет белгіленген кезде мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны тағайындау үшін өтініш беруші осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішпен тұрғылықты жері бойынша МӘС бөлімшесіне жүгінеді.
Балаға (балаларға) мүгедектік белгілеген кезде көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша "Мүгедектігі бар баланы тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қорғаншыға (қамқоршыға) жәрдемақы тағайындау" мемлекеттік қызметі "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетіледі.
Мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны тағайындау үшін өтініш ұсыну Заңға сәйкес проактивті көрсетілетін қызмет арқылы жәрдемақы тағайындау кезінде талап етілмейді.

10) заявитель – лицо, обращающееся за назначением пособий;
11) проактивная услуга – государственная услуга, оказываемая без заявления услугополучателя по инициативе услугодателя;
12) уполномоченный государственный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирование, контрольные функции за деятельностью Государственного фонда социального страхования;
13) электронный документ – документ, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи;
14) электронная заявка – сведения, необходимые для назначения пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью и пособия лицу, осуществляющему уход в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью Государственной корпорации;
15) электронное заявление – заявление, в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 16) и 17) предусматриваются в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 №195 (вводятся в действие с 12.07.2026).
16) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
17) электронная цифровая подпись (далее - ЭЦП) - набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
18) электронный макет дела – электронный макет дела получателя пособия, формируемый Государственной корпорацией.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 12.03.2024 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок назначения пособий
Параграф 1. Порядок назначения государственного пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью
3. При первичном установлении инвалидности ребенку, заявитель обращается за назначением пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью в подразделение МСЭ по месту жительства с заявлением по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
При установлении инвалидности ребенку (детям) по выбору услугополучателя государственная услуга "Назначение пособия матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающим ребенка с инвалидностью" оказывается по принципу "одного заявления".
Представление заявления для назначения пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью не требуется при назначении пособия через проактивную услугу в соответствии с Законом.

4. Мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органға тікелей немесе Мемлекеттік корпорация немесе портал арқылы жүгінген күннен бастап баланың барлық мүгедектік кезеңіне тағайындалады.
Мүгедектігі бар бала мемлекеттің толық қамтамасыз етуіне алынған кезде мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы бала отбасында демалыста болған кезеңге бала мемлекеттің толық қамтамасыз етуінде болған мемлекеттік мекеме аталған фактіні құжаттамалық растаған жағдайда тағайындалады.
5. Мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы баланың отбасы табысына қарамастан тағайындалады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
6-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы тағайындау үшін өтініш беруші Мемлекеттік корпорация немесе портал арқылы жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органға осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес "Мүгедектігі бар баланы тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қорғаншыға (қамқоршыға) жәрдемақы тағайындау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 2 және 3-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша өтінішпен жүгінеді.
Өтініш берушінің электрондық өтінішінде көрсетілген өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжат, баланың (балалардың) туу туралы куәлігі (куәліктері) немесе азаматтық хал актілерін жазу органдары берген туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме немесе азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтаманың мәліметтері, баланың мүгедектігі туралы анықтама, неке қию (ерлі-зайыптылық), некені бұзу туралы куәлік, балаға қамқоршылық (қорғаншылық) белгіленгенін растайтын құжат немесе туу туралы актілік жазбадан бала асырап алу туралы мәліметтер, тұрғылықты жері бойынша тіркелуі туралы мәліметтер, банк шотының нөмірі туралы мәліметтер осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салуларға сәйкес "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден (бұдан әрі – ақпараттық жүйелер) алынады.
Мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны тағайындау үшін баланың (балалардың) туу туралы куәлігі не туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме, Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тіркелген неке (ерлі-зайыптылық) қию туралы мәліметтерді қоспағанда, неке (ерлі-зайыптылық) қию, бұзу туралы куәлік, баланың мүгедектігі туралы анықтама, балаға қорғаншылық (қамқоршылық) белгіленгенін растайтын құжат немесе туу туралы актілік жазбадан бала асырап алу туралы мәліметтер, банк шотының нөмірі туралы мәліметтер осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салуға сәйкес көрсетілген құжаттарда расталған кезде талап етілмейді.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес "Мүгедектігі бар баланы тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қорғаншыға (қамқоршыға) жәрдемақы тағайындау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде келтірілген.

4. Пособие воспитывающему ребенка с инвалидностью назначается со дня обращения в уполномоченный орган по назначению пособия непосредственно либо через Государственную корпорацию или на портал на весь период инвалидности ребенка.
При определении ребенка с инвалидностью на полное государственное обеспечение пособие воспитывающему ребенка с инвалидностью назначается в период нахождения ребенка на каникулах в семье, при условии документального подтверждения данного факта государственным учреждением, в котором ребенок пребывал на полном государственном обеспечении.
5. Пособие воспитывающему ребенка с инвалидностью назначается независимо от доходов семьи ребенка.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 6 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 №195 (вводится в действие с 12.07.2026).
6. Для назначения пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью заявитель обращается в уполномоченный орган по назначению пособий через Государственную корпорацию или на портал с заявлениями по формам согласно приложениям 2 и 3 к настоящим Правилам соответственно с прилагаемыми документами, указанными в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение пособия матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка с инвалидностью" в соответствии с приложением 4 к настоящим Правилам.
Сведения документа, удостоверяющего личность заявителя, свидетельства (свидетельства) о рождении ребенка (детей) или выписка из актовой записи о рождении, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния, справки об инвалидности ребенка, свидетельства о заключении (расторжении) брака (супружества), документа, подтверждающего установление опеки (попечительства) над ребенком или сведения об усыновлении (удочерении) из актовой записи о рождении, сведения о регистрации по месту жительства, сведения о номере банковского счета, указанные в электронном заявлении заявителя получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" (далее – информационные системы) в соответствии с запросами в информационные системы государственных органов и (или) организаций согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Для назначения пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью представление свидетельства о рождении ребенка (детей) либо выписки из актовой записи о рождении, свидетельства о заключении, расторжении брака (супружества), за исключением сведений о заключении брака (супружества), зарегистрированных за пределами Республики Казахстан, справки об инвалидности ребенка, а также документа, подтверждающего установление опеки (попечительства) над ребенком или сведения об усыновлении (удочерении) из актовой записи о рождении, сведения о номере банковского счета не требуется при подтверждении информации, содержащейся в указанных документах, в соответствии с запросами в информационные системы государственных органов и (или) организации согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение пособия матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающим ребенка с инвалидностью" согласно приложению 4 к настоящим Правилам.

2-параграф. Күтім жасайтын адамға берілетін жәрдемақыны тағайындау тәртібі
7. Бірінші топтағы мүгедектік алғаш рет белгіленген кезде күтім жасайтын адамға берілетін жәрдемақыны тағайындау үшін өтініш беруші осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішпен тұрғылықты жері бойынша МӘС бөлімшесіне жүгінеді.
Мүгедектік белгілеген кезде көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша "Күтім жасайтын адамға берілетін жәрдемақыны тағайындау" мемлекеттік қызметі "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетіледі.
Күтім жасайтын адамға берілетін жәрдемақыны тағайындау үшін өтініш ұсыну Заңға сәйкес проактивті көрсетілетін қызмет арқылы жәрдемақы тағайындау кезінде талап етілмейді.
8. Күтім жасайтын адамға берілетін жәрдемақы бірінші топтағы мүгедектігі бар адамның немесе оның заңды өкілінің жәрдемақы тағайындауға жүгінген күнінен бастап бірінші топтағы мүгедектігі белгіленген барлық кезеңге, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамның қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінде болған жағдайда – қылмыстық жаза мерзімінің соңына дейін тағайындалады.
Жүгіну күні өтініш берген күн болып есептеледі.
Күтім жасайтын адам ауысқан жағдайда жәрдемақы ауысу күніне дейін төленеді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
9-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Күтім жасайтын адамға берілетін жәрдемақы тағайындау үшін өтініш беруші Мемлекеттік корпорация немесе портал арқылы жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органға осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес "Күтім жасайтын адамға берілетін жәрдемақыны тағайындау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 6 және 7-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша өтінішпен жүгінеді.
Өтініш берушінің және бірінші топтағы мүгедектігі бар адамның күтімін жасайтын адам болып айқындалған адамның жеке басын куәландыратын және тұрғылықты жері бойынша тіркелуі бойынша мәліметтер (күтім жасайтын адам ретінде айқындалған адамның және бірінші топтағы мүгедектігі бар адамның бір қала және (немесе) аудан шегінде тұру, қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінде болу фактісін растау үшін), сонымен қатар банк шотының нөмірі туралы мәліметтер осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салуларға сәйкес тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алынады.
Күтім жасайтын адамға берілетін жәрдемақыны тағайындау үшін бірінші топ мүгедектігі бар адамға қорғаншылық тағайындалғанын растайтын құжатты, сондай-ақ бірінші топтағы мүгедектігі бар адамның мүгедектігі туралы анықтамаларды, психикалық денсаулық орталығында есепте тұру фактісінің жоқтығы туралы мәліметтерді, күтім жасайтын адам ретінде айқындалған адамның қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінде болғандығы туралы мәліметтерді ұсыну және бірінші топтағы мүгедектігі бар адамның көрсетілген құжаттардағы ақпаратты растау кезінде банкт шоттың нөмірі туралы мәліметтер талап етілмейді, осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымның ақпараттық жүйелеріне сұрау салуларға сәйкес.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес "Күтім жасайтын адамға берілетін жәрдемақыны тағайындау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде келтірілген.

Параграф 2. Порядок назначения государственного пособия лицу, осуществляющему уход
7. При установлении впервые инвалидности первой группы заявитель обращается за назначением пособия лицу, осуществляющему уход, в подразделение МСЭ по месту жительства с заявлением по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
При установлении инвалидности лицу по выбору услугополучателя государственная услуга "Назначение пособия лицу, осуществляющему уход" оказывается по принципу "одного заявления".
Представление заявления для назначения пособия лицу, осуществляющему уход, не требуется при назначении пособия через проактивную услугу в соответствии с Законом.
8. Пособие лицу, осуществляющему уход, назначается со дня обращения лица с инвалидностью или его законного представителя на весь период установления инвалидности первой группы, при нахождении лица с инвалидностью первой группы в учреждении уголовно-исполнительной системы – до окончания срока уголовного наказания.
Днем обращения считается день подачи заявления.
В случае смены лица, осуществляющего уход, пособие выплачивается по день смены.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 9 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 №195 (вводится в действие с 12.07.2026).
9. Для назначения пособия лицу, осуществляющему уход заявитель обращается в уполномоченный орган по назначению пособий через Государственную корпорацию или на портал с заявлениями по формам согласно приложениям 6 и 7 к настоящим Правилам соответственно с прилагаемыми документами, указанными в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение пособия лицу, осуществляющему уход" в соответствии с приложением 8 к настоящим Правилам.
Сведения удостоверяющие личность и регистрацию по месту жительства заявителя и лица, определенного как осуществляющий уход за лицом с инвалидностью первой группы (для подтверждения факта проживания в пределах одного города и (или) района, нахождения в одном учреждении уголовно-исполнительной системы лица, определенного как осуществляющий уход, и лица с инвалидностью первой группы), а также сведения о номере банковского счета получают из соответствующих государственных информационных систем в соответствии с запросами в информационные системы государственных органов и (или) организаций согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Для назначения пособия лицу, осуществляющему уход, представление документа, подтверждающего установление опеки над лицом с инвалидностью первой группы, а также справки об инвалидности лица с инвалидностью первой группы, сведений об отсутствии факта состояния на учете в центре психического здоровья, сведения о нахождении в одном учреждении уголовно-исполнительной системы лица, определенного как осуществляющий уход, и лица с инвалидностью первой группы, сведения о номере банковского счета не требуется при подтверждении информации, содержащейся в указанных документах, в соответствии с запросами в информационные системы государственных органов и (или) организации согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен в стандарте государственной услуги "Назначение пособия лицу, осуществляющему уход" согласно приложению 8 к настоящим Правилам.

3-параграф. Жәрдемақы тағайындау үшін өтініштерді қарау тәртібі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
10-тармақтың бірінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Өтініш беруші жәрдемақы тағайындау үшін тиісті құжаттар ұсынғаннан кейін оның қатысуымен Мемлекеттік корпорацияның қалалық, аудандық бөлімшесінің маманы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация бөлімшесі), егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік қызмет көрсету кезінде дербес деректерді жинауға және өңдеуге, ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға көрсетілетін қызметті алушының жазбаша келісімін алады және:
мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес сұрау салуды;
уәкілетті мемлекеттік органның ақпараттық жүйесіне өтініш берушіде жәрдемақы тағайындау, төлеу немесе өтініш беру фактісінің болуына сұрау салуды қалыптастырады.
Мемлекеттік органдар және (немесе) ұйымдар сұратылып отырған мәліметтерді растайтын электрондық құжаттарды ұсынған кезде сұрау салуды жүзеге асырған Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш берушіге осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат береді.
Өтініш беруші түпнұсқада ұсынған құжаттар және өтініш сканерленеді және құжаттардың электрондық көшірмесі Мемлекеттік корпорация бөлімшесі маманының ЭЦҚ-сы арқылы куәландырылады, содан кейін өтініш берушіге қайтарылады.
Мемлекеттік органдар және (немесе) ұйымдар сұратылып отырған мәліметтерді растайтын электрондық құжаттарды ұсынбаған жағдайда өтініш берушіге осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
10-тармақтың бесінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Уәкілетті мемлекеттік органның ақпараттық жүйесінен жәрдемақыларды тағайындау, төлеу немесе тағайындауға өтініш беру фактісін растайтын ақпарат алған кезде өтініш берушіге осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі.
11. Тиісті жәрдемақыларды тағайындау үшін өтінішті және құжаттарды үшінші адамдардың ұсынуы жәрдемақы алуға құқығы бар адамның нотариус немесе наториаттық іс-әрекет жасайтын лауазымды адам куәландырған нотариат куәландырған сенімхаты бойынша жүзеге асырылады.
Нотариат куәландырған сенімхат сканерленеді және Мемлекеттік корпорация бөлімшесі маманының ЭЦҚ-сы арқылы куәландырылады, содан кейін өтініш берушіге қайтарылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Параграф 3. Порядок рассмотрения заявлений для назначений пособий
Примечание ИЗПИ!
Часть первая пункта 10 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 №195 (вводится в действие с 12.07.2026).
10. После представления заявителем соответствующих документов для назначения пособий в его присутствии специалист городского, районного отделения Государственной корпорации (далее – отделение Государственной корпорации) получает письменное согласие заявителя на сбор и обработку персональных данных, использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан и формирует:
запрос в информационные системы государственных органов и (или) организаций в соответствии с приложением 5 к настоящим Правилам;
запрос в информационную систему уполномоченного государственного органа на наличие у заявителя факта назначения, выплаты или подачи заявления на назначение пособий.
При представлении государственными органами и (или) организациями электронных документов, подтверждающих запрашиваемые сведения, осуществившее запрос отделение Государственной корпорации выдает заявителю расписку о приеме документов по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
Заявление и документы, представленные заявителем в подлинниках, сканируются и электронные копии документов удостоверяются посредством ЭЦП специалиста отделения Государственной корпорации, после чего возвращаются заявителю.
В случае непредставления государственными органами и (или) организациями электронных документов, подтверждающих запрашиваемые сведения, заявителю вручается расписка об отказе в приеме заявления по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Примечание ИЗПИ!
Часть пятая пункта 10 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 №195 (вводится в действие с 12.07.2026).
При получении сведений из информационной системы уполномоченного государственного органа, подтверждающих факт назначения, выплаты или подачи заявления на назначение пособий заявителю вручается расписка об отказе в приеме заявления по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
11. Подача заявления и документов для назначения соответствующих пособий третьими лицами осуществляется по нотариально удостоверенной нотариусом или должностным лицом, совершающим нотариальные действия, доверенности лица, имеющего право на получения пособия.
Нотариально удостоверенная доверенность сканируется и удостоверяется ЭЦП специалиста отделения Государственной корпорации, после чего возвращается заявителю.
Примечание ИЗПИ!

12-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі тиісті жәрдемақыны тағайындау үшін өтініш берушіден қабылданатын құжаттар топтамасының, сондай-ақ мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелерінен алынған мәліметтердің толықтығын тексереді, сканерлеу сапасын және өтініш беруші ұсынған құжаттардың электрондық көшірмелерінің түпнұсқаларға сәйкестігін қамтамасыз етеді.
13. Өтініш беруші құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайларда, осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жәрдемақы тағайындауға өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
14-тармақтың бірінші және екінші бөліктері жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін, күтім жасайтын адамға берілетін жәрдемақыларды тағайындау үшін өтініш беруші портал арқылы жүгінген кезде ұсынылған мәліметтерді растау және осы Қағидаларға 3 және 7-қосымшаларға сәйкес өтініш нысанында көзделген қажетті мәліметтерді алу үшін мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салуды өтініш берушінің өзі жүзеге асырады.
Растайтын мәліметтерді алған кезде портал арқылы сұрау салуды жүзеге асырған өтініш беруші мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін, күтім жасайтын адамға берілетін жәрдемақыларды тағайындау туралы электрондық өтінішті өзінің ЭЦҚ-сы арқылы куәландырады және оны уәкілетті мемлекеттік органның автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне жібереді.
Өтініш беруші талап етілген құжаттарды тапсырған кезде өтініш берушінің "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұранысты қабылдау мәртебесі көрінеді.
15. Портал арқылы келіп түскен, жәрдемақылар тағайындау үшін ұсынылған электрондық өтініш мынадай параметрлер бойынша тексеруден өтеді:
1) ұсынылған мәліметтердің толықтығы;
2) тиісті жәрдемақыларды тағайындау, төлеу, сондай-ақ тағайындауға өтініш беру фактісінің болмауы;
3) мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы тағайындалатын баланың он сегізден аспаған жасы (мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге жәрдемақыны тағайындау үшін);
4) балада мүгедектіктің болуы (мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге жәрдемақыны тағайындау үшін);
5) он сегізден жас болмауын анықтау туралы (бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтім жасайтын адам ретінде айқындалған адам үшін);

Пункт 12 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 №195 (вводится в действие с 12.07.2026).
12. Отделение Государственной корпорации проверяет полноту пакета документов, принимаемых у заявителя для назначения соответствующего пособия, а также сведений полученных из информационных систем государственных органов и (или) организаций, обеспечивает качество сканирования и соответствие электронных копий документов оригиналам, представленным заявителем.
13. В случае представления заявителем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия заявителю выдается расписка об отказе в приеме заявления на назначение пособий по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
Примечание ИЗПИ!
Часть первая и вторая пункта 14 предусматриваются в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 №195 (вводятся в действие с 12.07.2026).
14. При обращении заявителя за назначением пособий воспитывающему ребенка с инвалидностью, лицу, осуществляющему уход посредством портала запрос в информационные системы государственных органов и (или) организаций для подтверждения представленных сведений и получения необходимых сведений, предусмотренных в форме заявления согласно приложениям 3 и 7 к настоящим Правилам, осуществляется самим заявителем.
При получении подтверждающих сведений заявитель, осуществивший запрос посредством портала, удостоверяет своей ЭЦП электронное заявление о назначении пособий воспитывающему ребенка с инвалидностью, лицу, осуществляющему уход и направляет его в автоматизированную информационную систему уполномоченного государственного органа.
При подаче заявителем требуемых документов в "личном кабинете" заявителя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
15. Поступившее через портал электронное заявление, представленное для назначения пособий, проходит проверку по следующим параметрам:
1) полнота представленных сведений;
2) отсутствие факта назначения, выплаты, а также подачи заявления на назначение соответствующих пособий;
3) возраст ребенка, в отношении которого назначается пособие воспитывающему ребенка с инвалидностью, не превышающий восемнадцати лет (для назначения пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью);
4) наличие инвалидности у ребенка (для назначения пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью);
5) возраст не моложе восемнадцати лет (для лица, определенного как осуществляющий уход за лицом с инвалидностью первой группы);

6) бірінші топтағы мүгедектігі бар адамда мүгедектіктің болуы (күтім жасайтын адамға берілетін жәрдемақы тағайындау үшін)
7) соттың әрекетке қабілетсіз не әрекет қабілеті шектеулі деп тану фактісінің болмауы (бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтім жасайтын адам ретінде айқындалған адам үшін);
8) психикалық денсаулық орталығында есепте тұру фактісінің болмауы (бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтім жасайтын адам ретінде айқындалған адам үшін);
9) өтініш берушінің тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркеудің және бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтім жасайтын адам ретінде айқындалған адамның тұрғылықты жері бойынша тіркеудің болуы (күтім жасайтын адам ретінде айқындалған адамның және бірінші топтағы мүгедектігі бар адамның бір қала және (немесе) аудан шегінде тұру, қылмыстық-атқару жүйесінің бір мекемесінде болу фактісін растау үшін);
10) өтініш берушінің және мүгедектігі бар баланың (балалардың) тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркеудің болуы (мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге жәрдемақы тағайындау үшін).
Жоғарыда келтірілген параметрлер бойынша тексерудің оң нәтижесі болған жағдайда өтінішті өңдеуге арналған кіріс хабарламалар журналына тіркеу жүргізіледі.
16. МӘС бөлімшесі мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны тағайындауға өтініш қабылданған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 6, 9-тармақтарында көзделген тәртіппен өтініштен және өтініш беруші тұпнұсқада ұсынған құжаттардың электрондық көшірмелерін қоса алғанда, құжаттардың топтамасынан тұратын электрондық өтінімді Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жібереді.
Құжаттардың электрондық көшірмелері өтінішті қабылдаған МӘС бөлімшесі маманының ЭЦҚ-сымен куәландырылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
17-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш беруші құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде тиісті жәрдемақыны тағайындау туралы өтінішті осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініштерді тіркеудің электрондық журналында тіркейді.
Портал немесе МӘС бөлімшесі арқылы келіп түскен электрондық өтінімдер осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төлемдерді тағайындау үшін "электрондық үкімет" веб-порталы немесе медициналық әлеуметтік сараптама бөлімшесі арқылы келіп түскен азаматтардың өтініштерін тіркеудің электрондық журналында тіркеледі.
Қажетті құжаттары, оның ішінде электрондық құжаттары бар өтінішті уәкілетті орган оны Мемлекеттік корпорацияда тіркеген күннен бастап, ал ақпараттық жүйелер өтініш беруші туралы бұрын болмаған мәліметтердің болуын белгіленген тәртіппен растаған жағдайда – мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелері өтініш беруші туралы мәліметтерді растаған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде қарайды.

6) наличие инвалидности у лица с инвалидностью первой группы (для назначения пособия лицу, осуществляющему уход);
7) отсутствие факта признания судом недееспособным либо ограниченно дееспособным (для лица, определенного как осуществляющий уход за лицом с инвалидностью первой группы);
8) отсутствие факта состояния на учете в центре психического здоровья (для лица, определенного как осуществляющий уход за лицом с инвалидностью первой группы);
9) наличие регистрации постоянного места жительства заявителя и регистрации места жительства лица, определенного как осуществляющий уход за лицом с инвалидностью первой группы (для подтверждения факта проживания в пределах одного города и (или) района, нахождения в одном учреждений уголовно-исполнительной системы лица, определенного как осуществляющий уход, и лица с инвалидностью первой группы);
10) наличие регистрации постоянного места жительства заявителя и ребенка (детей) с инвалидностью (для назначения пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью).
В случае положительного результата проверки по вышеприведенным параметрам происходит перемещение заявления в журнал входящих сообщений, предназначенных для обработки.
16. Подразделение МСЭ в течение одного рабочего дня со дня принятия заявления на назначение пособия направляет в отделение Государственной корпорации электронную заявку, состоящую из заявления и пакета документов, предусмотренного пунктами 6, 9 настоящих Правил, включая электронные копии документов, представленных заявителем в оригинале.
Электронные копии документов удостоверяются ЭЦП специалиста подразделения МСЭ, принявшего заявление.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 17 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 №195 (вводится в действие с 12.07.2026).
17. Отделение Государственной корпорации при представлении полного пакета документов заявителем регистрирует заявление о назначении соответствующего пособия в электронном журнале регистрации заявлений по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
Электронные заявки, поступившие посредством портала или через подразделение МСЭ, регистрируются в электронном журнале регистрации заявлений граждан, поступивших посредством веб-портала "электронного правительства" или подразделения медико-социальной экспертизы на назначение по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
Заявление с необходимыми документами, в том числе электронными, рассматривается уполномоченным органом со дня его регистрации в Государственной корпорации, а в случае получения подтверждении информационными системами в установленном порядке наличия ранее отсутствовавших сведений о заявителе – со дня подтверждения информационными системами государственных органов и (или) организаций сведений о заявителе в течение семи рабочих дней.

18. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі портал арқылы жолданған электрондық өтінішті қабылдаған кезде портал арқылы өтініш берушінің жеке кабинетіне осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес электрондық өтініштің қабылданғаны туралы хабарлама жіберіледі. Хабарлама Мемлекеттік корпорация бөлімшесі маманының ЭЦҚ-сы арқылы куәландырылады.
19. Өтініш Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесінде тіркелген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде электрондық іс макеті және осы Қағидаларға 15 және 16-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша тиісті электрондық шешім жобасы қалыптастырылады, тиісті жәрдемақыларды тағайындау үшін жәрдемақылардың мөлшері есептеледі және Мемлекеттік корпорация бөлімшесі маманының ЭЦҚ-сы арқылы куәландырылады.
Электрондық шешім жобасы жәрдемақы тағайындау (өзгерту, тағайындаудан бас тарту) туралы электрондық цифрлық нысандағы құжатты (бұдан әрі – шешім жобасы) білдіреді.
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің басшысы Мемлекеттік корпорация бөлімшесі маманының ЭЦҚ-сы арқылы куәландырылған жәрдемақылар мөлшерін есептеудің, шешім жобасын ресімдеудің дұрыстығын тексереді, содан кейін Мемлекеттік корпорация бөлімшесі электрондық іс макетін Мемлекеттік корпорацияның облыстық, республикалық маңызы бар қалалардағы және астанадағы филиалына (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация филиалы) жібереді.
20. Мемлекеттік корпорацияның филиалы электрондық іс макеті мен шешім жобасы келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оларды қарайды, есептеудің және шешім жобасын ресімдеудің дұрыстығын тексереді, содан кейін жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органға жібереді. Бұл ретте, шешім жобасы Мемлекеттік корпорация филиалы басшысының ЭЦҚ-сы арқылы куәландырылады.
21. Мемлекеттік корпорациядан құжаттарды алғаннан кейін жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган бөлімінің (басқармасының) жәрдемақы тағайындау функцияларын орындайтын маманы бір жұмыс күні ішінде:
Мемлекеттік корпорациядан келіп түскен электрондық шешім жобасы бар электрондық іс макетін қарайды (есептеудің дұрыстығын, сканерленген құжаттардың сапасын тексереді);
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне электрондық шешім жобасы бар электрондық іс макетін:
Мемлекеттік корпорация жіберген қателіктер анықталған жағдайда бес жұмыс күні мерзімде жете ресімдеу үшін;
ұсынылған құжаттың(тардың) дәйектілігін тексеру немесе қосымша құжат(тар) талап ету қажет болған жағдайда күнтізбелік отыз күн мерзімде жете ресімдеу үшін қайтарады.
Осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша себебін көрсете отырып, тағайындауға құжатты (құжаттарды) жете ресімдеу қажеттілігі туралы хабарлама жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның ЭЦҚ-сымен куәландырылып, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жіберіледі.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі құжатты (құжаттарды) жете ресімдеу қажеттігі туралы өтініш берушіні sms-хабарлама келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде, оның ішінде күнтізбелік жиырма бес күн ішінде хабарламада көрсетілген қосымша құжаттарды ұсыну қажеттігі туралы хабарлама алған күннен немесе ұялы телефонға хабарлама жіберген күннен бастап хабардар етеді. Sms-хабарламалар осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес жүргізілетін sms-хабарлама электрондық журналында тіркеледі.

18. При приеме отделением Государственной корпорации электронного заявления, направленного посредством портала, в личный кабинет заявителя посредством портала направляется уведомление о приеме электронного заявления на назначение пособия по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам. Уведомление удостоверяется посредством ЭЦП специалиста отделения Государственной корпорации.
19. В течение двух рабочих дней со дня регистрации заявления в отделении Государственной корпорации формируется электронный макет дела и электронный проект соответствующего решения по формам согласно приложениям 15 и 16 к настоящим Правилам, производится расчет размера пособий для назначения соответствующих пособий и удостоверяется посредством ЭЦП специалиста отделения Государственной корпорации.
Электронный проект решения представляет собой документ в электронно-цифровой форме о назначении (изменении, отказе в назначении) пособия (далее – проект решения).
Руководитель отделения Государственной корпорации проверяет правильность расчета размера пособий, оформления проекта решения, удостоверяющего посредством ЭЦП специалиста отделения Государственной корпорации, после чего электронный макет дела передается отделением Государственной корпорации в областные, городов республиканского значения и столицы филиалы Государственной корпорации (далее – филиал Государственной корпорации).
20. Филиал Государственной корпорации в течение двух рабочих дней со дня поступления рассматривает электронный макет дела и проект решения, проверяет правильность расчета и оформления проекта решения, после чего направляет в уполномоченный орган по назначению пособия. При этом проект решения удостоверяется посредством ЭЦП руководителя филиала Государственной корпорации.
21. После получения документов от Государственной корпорации специалист отдела (управления) уполномоченного органа по назначению пособия, осуществляющий функции по назначению пособия в течение одного рабочего дня:
рассматривает (проверяет правильность расчета, качество сканированных документов) поступивший из филиала Государственной корпорации электронный макет дела с электронным проектом решения;
возвращает в отделение Государственной корпорации электронный макет дела с электронным проектом решения:
в случае выявления ошибок, допущенных Государственной корпорацией, для до оформления в срок – пять рабочих дней;
при необходимости для проверки достоверности представленного(-ых) документа(-ов) или истребования дополнительного(-ых) документа(-ов) – для до оформления в срок – тридцать календарных дней.
Уведомление о необходимости до оформления документа (документов) с указанием причины по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам направляется в отделение Государственной корпорации, которое удостоверяется ЭЦП уполномоченного органа по назначению пособия.
Отделение Государственной корпорации в течение пяти рабочих дней со дня получения уведомления о необходимости до оформления документа (документов) уведомляет заявителя, в том числе посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон о необходимости приведения в соответствие представленных документов в течение двадцати пяти календарных дней со дня получения уведомления. Sms-оповещения регистрируются в электронном журнале sms-оповещений, который ведется по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам.

Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш беруші қосымша құжаттарды ұсынған кезде осы Қағидалардың 19 және 20-тармақтарында көзделген тәртіппен электрондық іс макетін дайындайды.
Егер Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне электрондық шешім жобасы бар электрондық іс макеті келіп түскен күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде құжаттар жете ресімделмесе, жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган қолда бар құжаттар бойынша жәрдемақы тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы электрондық шешім шығарады.
Портал арқылы қабылданған өтініштер бойынша электрондық іс макетінде болмаған жағдайда жәрдемақыны тағайындау (төлемді өзгерту, жаңарту, тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қабылдау үшін құжаттар жеткіліксіз болған жағдайда уәкілетті орган тағайындаудан бас тарту туралы шешімді бекітеді.
Электрондық іс макеті толық сәйкес келген жағдайда Қағидаларға сәйкес ЭЦҚ арқылы жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім жобасын куәландырады және жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган басқармасының (бөлімінің) басшысына автоматты түрде жібереді.
Басқарма (бөлім) басшысы және жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның жәрдемақы тағайындау функцияларын орындайтын басшысы бір жұмыс күні ішінде электрондық шешім жобасы бар электрондық іс макетін қарайды (есептеудің дұрыстығын, сканерленген құжаттардың сапасын тексереді).
Мемлекеттік корпорация жіберген қателіктер анықталған жағдайда басқарма (бөлім) басшысы және жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның басшысы электрондық шешім жобасы бар электрондық іс макетін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне осы тармақтың төртінші және бесінші абзацында көрсетілген мерзімдерде жете рәсімдеу үшін қайтарады.
Электрондық іс макеті толық сәйкес келген жағдайда Қағидаларға сәйкес жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган басқармасының (бөлімінің) басшысы ЭЦҚ арқылы жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім жобасын куәландырады және жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның басшысына автоматты түрде жібереді.
Жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның басшысы жәрдемақыны тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдап, ЭЦҚ-сы арқылы куәландырады және қабылданған шешімді Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне автоматты түрде жібереді.
Жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама ЭЦҚ арқылы куәландырылған жағдайда автоматты түрде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жіберіледі.
Порталда жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама, сондай-ақ жәрдемақы тағайындау туралы ақпарат жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган басшысының ЭЦҚ-сы арқылы куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі болып табылады.

Отделение Государственной корпорации при представлении заявителем дополнительных документов готовит электронный макет дела в порядке, предусмотренном пунктами 19 и 20 настоящих Правил.
Если в течение тридцати календарных дней со дня поступления электронного макета дела с электронным проектом решения в отделение Государственной корпорации документы не дооформлены, уполномоченный орган по назначению пособия утверждает электронное решение о назначении соответствующего пособия по имеющимся документам или об отказе в назначении.
В случае отсутствия в электронном макете деле недостающего для принятия решения о назначении (изменении, возобновлении выплаты, отказе в назначении) пособия документа по заявлениям, принятым через портал, уполномоченный орган выносит решение об отказе в назначении.
В случае полного соответствия электронного макета дел в соответствии с Правилами удостоверяет проект решения о назначении (отказе в назначении) пособия, посредством ЭЦП и направляет в автоматическом режиме руководителю управления (отдела) уполномоченного органа по назначению пособия.
Руководитель управления (отдела) и руководитель уполномоченного органа по назначению пособия, осуществляющий функции по назначению пособия в течение одного рабочего дня рассматривает (проверяет правильность расчета, качество сканированных документов) электронный макет дел с электронным проектом решения.
В случае выявления ошибок, допущенных Государственной корпорацией, руководитель управления (отдела) и руководитель уполномоченного органа по назначению пособия возвращают в отделение Государственной корпорации электронный макет дел с электронным проектом решения для дооформления в сроки, указанные в абзаце четвертом и пятом настоящего пункта.
В случае полного соответствия электронного макета дел в соответствии с Правилами руководитель управления (отдела) уполномоченного органа по назначению пособия удостоверяет проект решения о назначении (отказе в назначении) пособия посредством ЭЦП и направляет в автоматическом режиме руководителю уполномоченного органа по назначению пособия.
Руководитель уполномоченного органа по назначению пособия принимает решение о назначении пособия (отказе в назначении) и удостоверяет посредством ЭЦП и направляет в отделение Государственной корпорации в автоматическом режиме принятое решение.
При удостоверении ЭЦП уведомление о назначении (отказе в назначении) пособия автоматически направляется в отделение Государственной корпорации.
На портале уведомление о назначении (отказе в назначении) пособий, а также информация о назначении пособий направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП руководителя уполномоченного органа по назначению пособий.
Результатом оказания государственной услуги является принятие решения о назначении (отказе в назначении) пособия.

22. Жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган шешім жобасымен келіп түскен электрондық іс макетін келіп түскен күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде қарайды және осы Қағидаларға 15 және 16-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдайды.
Шешім қабылданған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде автоматты режимде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне немесе портал арқылы өтініш берушінің жеке кабинетіне осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті жәрдемақыларды тағайындау туралы хабарлама жіберіледі. Хабарлама жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган басшысының ЭЦҚ-сы арқылы куәландырылады.
23. Жәрдемақы тағайындаудан (өзгертуден, төлемді қайта бастаудан) бас тарту үшін негіздер анықталған кезде көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелері арқылы Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 73-бабына сәйкес ертерек, бірақ шешім қабылданғанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей бас тарту туралы алдын ала шешім туралы,сондай-ақ алдын ала шешімге өз ұстанымын білдіру мүмкіндігін беру үшін тыңдау өткізу туралы хабардар етеді.
ҚР ӘРПК 73-бабының 3-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті алушы әкімшілік іс бойынша алдын ала шешімге өз ұстанымын алған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде оны беруге немесе білдіруге құқылы.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдайды.
24. Тиісті жәрдемақыны тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылданған жағдайда жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган Заңның 19-1-бабы 2-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген бас тарту негіздемелерін шешімде көрсетеді.
Бұл ретте осы Қағидаларға 15 және 16-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша жәрдемақы тағайындаудан бас тарту себептері көрсетілген жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның тиісті шешімі бар электрондық іс макеті Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне қайтарылады.
Жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның жәрдемақы тағайындаудан бас тарту себептері көрсетілген электрондық хабарламасы осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне немесе портал арқылы өтініш берушінің жеке кабинетіне жіберіледі. Хабарлама жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган басшысының ЭЦҚ-сы арқылы куәландырылады.
25. Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы осы Қағидалардың 19 және 20-тармақтарында көзделген тәртіппен өтініш берушінің дәйексіз құжаттарды ұсынғаны туралы мемлекеттік органның және (немесе) ұйымдардың ақпаратына сәйкес дәлелді бас тартуды көрсете отырып, осы Қағидаларға 15 және 16-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша тиісті жәрдемақыларды тағайындаудан бас тарту туралы шешім жобасын қалыптастырады.

22. Уполномоченный орган по назначению пособия рассматривает поступивший электронный макет дела с проектом решения в течение трех рабочих дней со дня их поступления и принимает решение о назначении (отказе в назначении) пособий по формам согласно приложениям 15 и 16 к настоящим Правилам.
В автоматическом режиме в течение одного рабочего дня со дня принятия решения отправляется уведомление о назначении соответствующих пособий по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам в отделение Государственной корпорации или в личный кабинет заявителя посредством портала. Уведомление удостоверяется посредством ЭЦП руководителя уполномоченного органа по назначению пособия.
23. При выявлении оснований для отказа в назначении (изменении, возобновлении выплаты) пособия, услугодатель через отделения Государственной корпорации заранее, но не позднее чем за три рабочих дня до принятия решения, согласно статье 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК) уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе, а также о проведении заслушивания для предоставления возможности выражения позиции по предварительному решению.
Согласно пункту 3 статьи 73 АППК РК услугополучатель вправе предоставить или высказать возражение к предварительному решению по административному делу в срок не позднее двух рабочих дней со дня его получения.
По результатам заслушивания услугодатель принимает решение о назначении (отказе в назначении) пособия.
24. В случае принятия решения об отказе в назначении соответствующего пособия уполномоченный орган по назначению пособия указывает в решении основания отказа, предусмотренные подпунктами 1) и 2) пункта 2 статьи 19-1 Закона.
При этом электронный макет дела с соответствующим решением уполномоченного органа по назначению пособия по формам согласно приложениям 15 и 16 к настоящим Правилам, с указанием причины отказа в назначении пособия возвращается в отделение Государственной корпорации.
Электронное уведомление об отказе уполномоченного органа по назначению пособия с указанием причины отказа в назначении соответствующего пособия направляется в отделение Государственной корпорации или в личный кабинет заявителя посредством портала по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам. Уведомление удостоверяется посредством ЭЦП руководителя уполномоченного органа по назначению пособия.
25. Специалист отделения Государственной корпорации формирует проект решения об отказе в назначении соответствующих пособий по формам согласно приложениям 15 и 16 к настоящим Правилам в порядке, предусмотренном пунктами 19 и 20 настоящих Правил с указанием мотивированного отказа в соответствии с информацией государственного органа и (или) организации о предоставлении заявителем недостоверных документов.

26. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жәрдемақыны тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарламаны өтініш беруші өзі жүгінген кезде тапсыру немесе өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабарлама жіберу арқылы жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган қабылдаған шешім туралы хабардар етеді. Хабарлама осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламалар журналында тіркеледі. Sms-хабарлама осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша sms-хабарламаның электрондық журналында тіркеледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
26-тармақтың екінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсетуді мониторингтеу ақпараттық жүйесіне мемлекеттік қызмет көрсету кезеңі туралы деректер енгізуді қамтамасыз етеді.
4-параграф. Жәрдемақылар тағайындау жөніндегі проактивті қызмет арқылы көрсету тәртібі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
27-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Әлеуметтік кодексте көзделген негіздер бойынша жәрдемақыларды тағайындау құқығы туындаған кезде көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысының телефон нөмірін "электрондық үкімет" веб-порталында тіркеу кезінде жәрдемақыларды тағайындау және тілді таңдау мүмкіндігі туралы хабардың Е-макеті автоматтандырылған ақпараттық жүйе арқылы бастамашылық жасалады.
28. Көрсетілетін қызметті алушының проактивті қызмет көрсетуге келісімін, сондай-ақ осы Қағидаларға 4 және 8-қосымшаларда көзделген мәліметтерді алғаннан кейін көрсетілетін қызметті алушыға ұялы байланысының абоненттік құрылғысы арқылы банктік шот нөмірін растау немесе ұсыну туралы хабарлама жіберіледі.
Проактивті көрсетілетін қызмет арқылы жәрдемақылар тағайындауға өтініш жасалған күн жәрдемақы тағайындауға.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
29-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Проактивті қызмет арқылы жәрдемақыларды тағайындау кезінде осы Қағидалардың 4 және 8-қосымшаларында көзделген қажетті мәліметтерді алу үшін мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салу Е-макет автоматтандырылған ақпараттық жүйе арқылы жүзеге асырылады.

26. Отделение Государственной корпорации информирует заявителя о принятом уполномоченным органом по назначению пособия решении путем вручения при личном обращении уведомления о назначении (отказе в назначении) пособия или посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя. Уведомление регистрируется в журнале уведомлений по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам. Sms-оповещения регистрируются в электронном журнале sms-оповещений согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
Примечание ИЗПИ!
Часть вторая пункта 26 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 №195 (вводится в действие с 12.07.2026).
Уполномоченный орган по назначению пособий обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
Параграф 4. Порядок оказания через проактивную услугу по назначению пособий
Примечание ИЗПИ!
Пункт 27 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 №195 (вводится в действие с 12.07.2026).
27. При возникновении права на назначение пособий, по основаниям, предусмотренным Социальным кодексом, инициируется посредством автоматизированной информационной системы Е-макет при регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи услугополучателя на веб-портале "электронного правительства" сообщение о возможности назначения пособий и выборе языка.
28. После получения согласия услугополучателя на оказание проактивной услуги, а также сведений, предусмотренных приложениями 4 и 8 к настоящим Правилам, услугополучателю посредством абонентского устройства сотовой связи направляется уведомление о подтверждении или предоставлении номера банковского счета.
Днем обращения за назначением пособий через проактивную услугу считается день получения согласия на назначение пособия.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 29 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 №195 (вводится в действие с 12.07.2026).
29. При назначении пособий через проактивную услугу запрос в информационные системы государственных органов и (или) организаций для получения необходимых сведений, предусмотренных приложениями 4 и 8 к настоящим Правилам, осуществляется посредством автоматизированной информационной системы Е-макет.

30. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі электрондық мәліметтерден тұратын электрондық өтінімді тіркейді, электрондық шешім жобасымен электрондық іс макетін қалыптастырады және оны ЭЦҚ-мен куәландырады.
Мемлекеттік корпорация филиалы және жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган қызметкерлерінің іс-әрекеттері осы Қағидалардың 3-параграфында көзделген.
31. Тағайындау туралы шешім қабылдау үшін қажетті электрондық іс макетінде мәліметтер болмаған немесе дұрыс болмаған жағдайда, жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган жәрдемақы тағайындаудан бас тарту туралы шешім шығарады.
32. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі көрсетілетін қызметті алушының ұялы телефонына sms-хабарландыру арқылы жәрдемақы тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы қабылданған шешім туралы өтініш берушіні хабардар етеді.
Жәрдемақы тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы sms-хабарламалар осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша sms-хабарламалар журналында тіркеледі.
Порталда жәрдемақы тағайындау туралы ақпарат уәкілетті тұлғаның ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жіберіледі.
3-тарау. Жәрдемақыларды төлеу тәртібі
33. Жәрдемақылар төлемін қамтамасыз етуді өтініш берушінің таңдауы бойынша жәрдемақылар беру жөніндегі уәкілетті ұйымдар арқылы бюджет қаражаты есебінен Мемлекеттік корпорация жүзеге асырады.
34. Жәрдемақылар Мемлекеттік корпорация облыстар, республикалық маңызы бар қала, астана бөлінісінде жасаған жәрдемақы төлеу жөніндегі графикке сәйкес жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган қабылдаған шешім негізінде төленеді.
35. Жәрдемақы ай сайын ағымдағы ай үшін төленеді.
Жәрдемақыларды тағайындауға, қалпына келтіруге, өзгертуге және мөлшерін қайта қарауға және тұрғылықты жерін өзгертуге байланысты төлем айының ағымдағы қажеттілігіне енгізілмеген жәрдемақылар сомалары ағымдағы қажеттілікті қалыптастырғаннан кейін, келесі айдың қажеттілігіне енгізілуге тиіс және бір рет төленеді.
36. Ең төмен күнкөріс мөлшері өзгерген жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 15 және 16-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша тиісті шешім жобасын дайындайды және оны жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органға бекітуге жібереді.
37. Шешімнің қолданылу мерзімін ұзарту, қамқоршының, алушының ауысуы үшін негіз болатын немесе жәрдемақы мөлшеріне әсер ететін жағдайлар орын алған жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 15 және 16-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша шешім мерзімін ұзарту және (немесе) жәрдемақы мөлшерін өзгерту қамқоршыны, алушыны ауыстыру туралы шешім жобасын дайындайды және оны қайта ұсынылған құжаттармен (бар болса) толықтырылған электрондық іс макетімен осы Қағидалардың 19 және 20-тармақтарында көзделген тәртіппен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органға бекітуге жолдайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

30. Отделение Государственной корпорации регистрирует электронную заявку, состоящую из электронных сведений, формирует электронный макет дел, с электронным проектом решения и удостоверяет его ЭЦП.
Действия работников филиала Государственной корпорации и уполномоченного органа по назначению пособия предусмотрены параграфом 3 настоящих Правил.
31. В случае отсутствия или некорректности сведений в электронном макете дел, необходимых для принятия решения о назначении, уполномоченный орган по назначению пособия выносит решение об отказе в назначении пособий.
32. Отделение Государственной корпорации информирует заявителя о принятом решении о назначении или отказе в назначении пособия посредством sms-оповещения на мобильный телефон услугополучателя.
Sms-оповещения о назначении или об отказе в назначении пособия регистрируется в журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
На портале информация о назначении пособия направляется в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица.
Глава 3. Порядок выплаты пособий
33. Обеспечение выплаты пособий осуществляется Государственной корпорацией за счет бюджетных средств через уполномоченные организации по выдаче пособий по выбору заявителя.
34. Пособия выплачиваются на основании решения о назначении, принятого уполномоченным органом по назначению пособия, согласно составленному Государственной корпорацией графику по выплате пособий в разрезе областей, города республиканского значения, столицы.
35. Пособия выплачиваются ежемесячно, за текущий месяц.
Суммы пособий, не включенные в текущую потребность месяца выплаты в связи с назначением, возобновлением, изменением и пересмотром размера пособия и с переменой места жительства, после формирования текущей потребности, подлежат включению в потребность следующего за ним месяца и выплачиваются единовременно.
36. В случае изменения размера прожиточного минимума отделение Государственной корпорации готовит проект соответствующего решения по формам согласно приложениям 15 и 16 к настоящим Правилам и направляет его на утверждение уполномоченному органу по назначению пособия.
37. В случае наступления обстоятельств, являющихся основанием для продления срока действия решения, смены опекуна, получателя или влияющих на размер пособия, отделение Государственной корпорации готовит проект решения о продлении срока действия решения и (или) изменения размера пособия, смены опекуна, получателя по форме согласно приложению 15 и 16 к настоящим Правилам и направляет его с электронным макетом дела, дополненным вновь представленными документами (при их наличии) на утверждение уполномоченному органу по назначению пособия в порядке, предусмотренном пунктами 19 и 20 настоящих Правил.
Примечание ИЗПИ!

38-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі тиісті жәрдемақылар төлемін осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның төлемді тоқтата тұру туралы шешімінің негізінде өтініш берушіден және (немесе) ақпараттық жүйелерден:
1) жәрдемақылар беру жөніндегі уәкілетті ұйым ұсынатын алушының банк шоты бойынша үш және одан көп ай бойы шығыс операцияларының болмауы туралы;
2) алушылар қатарынан іздеуде жүрген адамдардың хабар-ошарсыз кету, іздеуде жүру фактісінің, оның ішінде ақпараттық жүйелерден анықталғаны туралы;
3) мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны алушының, мүгедектігі бар баланың Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге тұрақты тұруға кету фактісінің, оның ішінде ақпараттық жүйелерден анықталғаны туралы;
4) шетелдіктің немесе қандастың жеке басын куәландыратын құжаттың қолданылу мерзімінің өтуі, оның ішінде ақпараттық жүйелерден анықталғаны туралы;
5) жәрдемақы алушының сот тағайындаған бас бостандығынан айыру түріндегі қылмыстық жазаны өтеуі туралы;
6) арнаулы әлеуметтік қызметтердің аса кепілдендірілген көлемі көрсетілетін адамдарды қоспағанда, мүгедектігі бар баланың (мүгедектігі бар балалардың), бірінші топтағы мүгедектігі бар адамның арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында тұруы туралы, оның ішінде ақпараттық жүйелерден анықталғаны туралы;
7) мүгедектігі бар баланы тәрбиелеп отырған жәрдемақы алушының қайтыс болу фактісінің, оның ішінде ақпараттық жүйелерден анықталғаны туралы;
8) "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде белгіленген жағдайларда қорғаншыларды (қамқоршыларды) өз міндеттерін атқарудан босату немесе шеттету туралы;
9) медициналық-әлеуметтік сараптамаға дәйексіз құжаттарды ұсыну және (немесе) сараптамалық қорытындыны негізсіз шығару фактісін анықтау туралы хаттаманы рәсімдеу;
10) күтім жасайтын адамның немесе бірінші топтағы мүгедектігі бар адамның қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінен басқа мекемеге кетуі туралы;
11) күтім жасайтын адамның немесе бірінші топтағы мүгедектігі бар адамның қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің басқа бөлімшесіне ауыстыру туралы.
39. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органды төлеуді тоқтату туралы шешім негізінде мән жайлар туындаған күннен бастап жәрдемақы төлеуді негіздер бойынша тоқтатады:

Пункт 38 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 №195 (вводится в действие с 12.07.2026).
38. Отделение Государственной корпорации приостанавливает выплату соответствующих пособий с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений от заявителя и (или) из информационных систем на основании решения о приостановлении выплаты уполномоченного органа по назначению пособия по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам:
1) об отсутствии расходных операций три и более месяцев по банковскому счету получателя, представляемых уполномоченной организацией по выдаче пособий;
2) о выявлении из числа получателей факта без вести пропавших лиц, находящихся в розыске, в том числе из информационных систем;
3) о выявлении факта выезда получателя пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью, ребенка с инвалидностью на постоянное местожительства за пределы Республики Казахстан, в том числе из информационных систем;
4) об истечении срока действия документа, удостоверяющего личность иностранца или кандаса, в том числе из информационных систем;
5) об отбывании получателем пособия уголовного наказания, назначенного судом в виде лишения свободы;
6) о проживании ребенка инвалидностью, лица с инвалидностью первой группы в центрах оказания специальных социальных услуг за исключением лица, которому предоставляется сверхгарантированный объем специальных социальных услуг, в том числе из информационных систем;
7) о выявлении факта смерти получателя пособия, воспитывающему ребенка с инвалидностью, в том числе из информационных систем;
8) об освобождении или отстранении от исполнения своих обязанностей опекунов (попечителей) в случаях, установленных Кодексом Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье;
9) об оформлении протокола о выявлении факта представления недостоверных документов на медико-социальную экспертизу и (или) необоснованного вынесения экспертного заключения
10) о выбытии лица, осуществляющего уход, или лица с инвалидностью первой группы из учреждения уголовно-исполнительной системы в другое учреждение;
11) о переводе лица, осуществляющего уход, или лица с инвалидностью первой группы в другое подразделение учреждения уголовно-исполнительной системы.
39. Отделение Государственной корпорации прекращает выплату пособия с даты наступления обстоятельств на основании решения о прекращении выплаты уполномоченного органа по назначению пособия по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам по основаниям:

1) баланың, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамның немесе күтім жасайтын адам қайтыс болған жағдайларда;
2) мүгедектігі бар баланы, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамды мемлекеттің толық қамсыздандыруы айқындалғаны жағдайларда;
3) бірінші топтағы мүгедектігі бар адамның немесе күтім жасайтын адам өтініш берген жағдайларда;
4) күтім жасайтын адамға берілетін жәрдемақыны тағайындау үшін мүгедектігі бар адамда мүгедектік тобы өзгерген жағдайларда;
5) күтім жасайтын адамға берілетін жәрдемақыны тағайындау үшін бірінші топтағы мүгедектігі бар адам немесе күтім жасайтын адам адам басқа елді мекенге немесе Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге тұрғылықты тұрақты тұруға кеткен жағдайларда;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
6) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6) Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтату фактісі анықталған жағдайларда, оның ішінде ақпараттық жүйелерден анықталғаны туралы;
7) жәрдемақының заңсыз тағайындалуына алып келген дәйексіз мәліметтер ұсынылған жағдайларда;
8) қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінде бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға жазасын өтеу мерзімі өткен жағдайларда;
9) мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге жәрдемақы тағайындау үшін "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде белгіленген жағдайларда ата-аналарды ата-ана құқықтарынан айыру немесе құқықтарын шектеу, бала асырап алуды жарамсыз деп тану немесе оның күшін жою, қорғаншыларды (қамқоршыларды) өз міндеттерін атқарудан босату немесе шеттету.
Мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге, күтім жасайтын адамға берілетін жәрдемақыларды тоқтатқаннан кейін оны алуға құқық туындаған кезде өтініш беруші Мемлекеттік корпорация бөлімшесіне жәрдемақыға құқықты растайтын құжаттарды қоса отырып осы Қағидаларға 2, 6-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша қайтадан өтініш тапсырады. Өтініш беру күні жүгіну күні болып есептеледі.
40. Қазақстан Республикасының басқа өңірлеріне тұруға кеткен жәрдемақы алушының электрондық іс макеті осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорацияның басқа бөлімшелерінің электрондық сұрау салуы бойынша жолданады.
Алушының бұрынғы тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорация бөлімшесі сұрау салу келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық анықтама-аттестатты қалыптастырады және алушының жаңа тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорация бөлімшесіне жібереді.

1) в случаях смерти ребенка с инвалидностью лица с инвалидностью первой группы или лица, осуществляющего уход;
2) в случаях определения ребенка с инвалидностью, лица с инвалидностью первой группы на полное государственное обеспечение;
3) в случаях подачи заявление лица с инвалидностью первой группы или лица, осуществляющего уход;
4) в случаях изменений группы инвалидности у лица с инвалидностью для назначения пособия лицу, осуществляющему уход;
5) в случаях выезда лица с инвалидностью первой группы или лица, осуществляющего уход, на постоянное место жительства в другой населенный пункт или за пределы Республики Казахстан для назначения пособия лицу, осуществляющему уход;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 6) части первой предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 №195 (вводится в действие с 12.07.2026).
6) в случаях выявления факта прекращения гражданства Республики Казахстан, в том числе из информационных систем;
7) в случаях предоставления недостоверных сведений, повлекших за собой незаконное назначение пособий;
8) в случаях истечения срока отбывания наказания в учреждении уголовно-исполнительной системы лицом с инвалидностью первой группы;
9) в случаях лишение или ограничение в родительских правах родителей, признание недействительным или отмена усыновления (удочерения), освобождение или отстранение от исполнения своих обязанностей опекунов (попечителей) в случаях, установленных Кодексом Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" для назначения пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью.
В случае возникновения права на пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью, лицу, осуществляющему уход, после прекращения их выплаты, заявитель вновь подает заявление в отделение Государственной корпорации по форме согласно приложениям 2, 6 к настоящим Правилам с приложением документа, подтверждающего право на пособие. Днем обращения считается день подачи заявления.
40. Электронный макет дела получателя пособия, выехавшего в другие регионы Республики Казахстан, направляется по электронному запросу других отделений Государственной корпорации по форме, согласно приложению 24 к настоящим Правилам.
Отделение Государственной корпорации по прежнему месту жительства получателя в течение двух рабочих дней со дня поступления запроса формирует электронную справку-аттестат, удостоверенную ЭЦП отделения Государственной корпорации по форме согласно приложению 25 к настоящим Правилам, и направляет в отделение Государственной корпорации по новому месту жительства получателя.

41. Тоқтатыла тұрған (тоқтатылған) төлемдерді қалпына келтіру кезінде өтініш беруші қайта ұсынған, төлемді қалпына келтіру үшін қажетті құжаттармен толықтырылған электрондық шешім жобасы бар электрондық іс макетін Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің дайындауы және оны жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның бекітуі тоқтатыла тұрған не қалпына келтіруге құқық басталған күннен бастап, бірақ Әлеуметтік кодекстің 185-бабының 2-тармағында және 189-бабының 2-тармағында көрсетілген негіздер бойынша оларды алуға жүгінер алдындағы үш жылдан асырмай, осы Қағидаларға 15 және 16-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша жүргізіледі.
42. Жәрдемақы алушылар он жұмыс күні ішінде Мемлекеттік корпорация арқылы жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органды жәрдемақы көлемін өзгертуге немесе оны төлеуді тоқтатуға негіз болып табылатын мән-жайлар туралы хабардар етеді.
43. Мемлекеттік корпорация жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган қабылдаған шешімдердің негізінде бес жұмыс күні ішінде жәрдемақылардың тағайындалған сомаларын бюджет қаражатының қажеттілігіне қосуды қамтамасыз етеді, ол төлеу айының алдындағы айдың 27-күніне ай сайын уәкілетті мемлекеттік органға ұсынылады.
44. Уәкілетті мемлекеттік орган төлеуге арналған бюджет қаражатына қажеттілікке сәйкес есепті кезеңге төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарында көзделген сомалар шегінде бюджет қаражатын Мемлекеттік корпорацияға аударуды жүзеге асырады.
45. Мемлекеттік корпорация бюджет қаражатын алғаннан кейін төлем графигіне сәйкес тиісті жәрдемақыларды төлеуге арналған төлем тапсырмаларын қалыптастырады.
46. Жәрдемақылар төлеуді Мемлекеттік корпорация жәрдемақыларды беру жөніндегі уәкілетті ұйымдағы банк шоттарына аудару арқылы жүргізеді.
"Қазпошта" акционерлік қоғамының бөлімшелері арқылы жәрдемақыларды үйге жеткізіп беру мынадай санаттағы адамдарға жүргізіледі:
Ұлы Отан соғысына қатысушыларға және осы кезеңде жаралануы, контузия алуы, мертігуі салдарынан немесе ауруға шалдығуы салдарынан мүгедектігі бар азаматтарға;
сексен жасқа толған жәрдемақы алушыларға;
бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға;
бөгде адамның күтіміне мұқтаж екені және денсаулық жағдайы бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға бара алмайтыны туралы медициналық қорытындысы бар адамдарға;
пошта байланысының автоматтандырылған бөлімшелері (пункттері) болмаған жағдайда ауылдық жерде тұратын адамдарға жүргізіледі.
Алушының банк шотының нөмірі, алушының (қамқоршының, қорғаншының) тұрғылықты жері өзгерген жағдайда алушылар (қамқоршылар, қорғаншылар) Мемлекеттік корпорация бөлімшесіне тиісті өзгерістерді растайтын құжаттармен осы өзгерістер туралы өтініш береді.

41. При возобновлении приостановленных (прекращенных) выплат подготовка отделением Государственной корпорации электронного макета дела, дополненного вновь представленными заявителем документами необходимыми для возобновления выплаты с электронным проектом решения, и его утверждение уполномоченным органом по назначению пособия производятся со дня приостановления либо с момента возникновения основания на возобновление, но не более чем за три года перед обращением за их получением, по основаниям, указанных в пункте 2 статьи 185 и в пункте 2 статьи 189 Социального Кодекса, по формам согласно приложениям 15 и 16 к настоящим Правилам.
42. Получатели пособий в течение десяти рабочих дней извещают через Государственную корпорацию уполномоченный орган по назначению пособия об обстоятельствах, которые являются основанием для изменения размера пособия или прекращения его выплаты.
43. На основании решений уполномоченного органа по назначению пособий Государственная корпорация в течении пяти рабочих дней обеспечивает включение назначенных сумм пособий в потребность в бюджетных средствах на выплату, которая представляется ежемесячно к 27 числу месяца, предшествующего месяцу выплаты, в уполномоченный государственный орган.
44. Уполномоченный государственный орган согласно потребности бюджетных средств на выплату осуществляет перечисление бюджетных средств в Государственную корпорацию в пределах сумм, предусмотренных индивидуальным планом финансирования по платежам на отчетный период.
45. Государственная корпорация, получив бюджетные средства, формирует в соответствии с графиком выплаты платежные поручения на выплату соответствующих пособий.
46. Выплата пособий производится Государственной корпорацией путем зачисления на банковские счета в уполномоченной организации по выдаче пособий.
Доставка пособий на дом через отделения акционерного общества "Казпочта" производится следующим категориям получателей:
участникам и лицам с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны;
получателям пособий, достигшим восьмидесятилетнего возраста;
лицам с инвалидностью первой группы;
лицам, имеющим медицинское заключение о том, что нуждаются в постороннем уходе и не могут посещать по состоянию здоровья организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций;
лицам, проживающим в сельской местности, при отсутствии автоматизированных отделений (пунктов) почтовой связи.
В случае изменения номера банковского счета получателя, местожительства получателя (опекуна, попечителя) в отделение Государственной корпорации получателями (опекунами, попечителями) подается заявление об этих изменениях с документами, подтверждающими соответствующие изменения.

3-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Электронды үкімет" веб-порталы арқылы мүгедектігі бар баланы (мүгедектігі бар бала) тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қамқоршыға (қорғаншыға) тағайындалатын және төленетін мемлекеттік жәрдемақы тағайындауға өтініш
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2025 № 165 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және
бақылау комитетінің ______________________________ облысы (қаласы)
бойынша департаменті
Бөлімше коды: __________________________________________________
Өтініш беруші туралы мәлімет (белгі қою):
ата-ана __________ қорғаншы (қамқоршы) __________
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса):
_______________________________________________________________
____________________________________________________________________
Туған күні: _______ жылғы "____" _________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі: _______________________________________
Мемлекеттік бюджеттен мүгедектігі бар баланы (мүгедектігі бар бала) тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қамқоршыға (қорғаншыға) тағайындалатын және төленетін мемлекеттік жәрдемақы тағайындауды сұраймын.
Мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы тағайындалатын бала туралы мәліметтер: тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және туған күні:
__________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі: _______________________________________
Мемлекеттік органдардың растауы:
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Жеке тұлғалардың мемлекеттік дерекқоры" ақпараттық жүйесінен алынған деректер
Өтініш берушінің деректері:
Жеке басты куәландыратын құжаттың түрі: __________________________
Құжаттың сериясы: _______ құжаттың нөмірі: _______ кім берген: _______
Берілген күні: _____ жылғы "___" __________________________________
Тұрғылықты жерінің мекенжайы:
_____________________________ облысы ____________________ қаласы
(ауданы)________________________ ауылы _______________ көшесі (шағын
аудан) ____________ - үй _______ - пәтер
Баланың мүгедектіктігі болуы туралы мәліметтер
№ р/с
Баланың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Баланың
ЖСН
Туған күні, айы, жылы
Мүгедектікті
белгілеу күні
Мүгедектік белгілеу туралы медициналық-әлеуметтік сараптама анықтамасы №
1
2
3
Ақпараттық жүйелерден алынған деректер
Отбасының құрамына кіретін балалар туралы мәліметтер:
№ р/с
Баланың ЖСН
Баланың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Баланың тууын тіркеу актілік жазбасының №
Баланың тууын тіркеу күні
Қайтыс болған күні
Баланың қайтыс болуы туралы актілік жазбаның №
Анасының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Әкесінің тегі аты, әкесінің аты (бар болса)
1
2
ескертпе: балалар туралы мәліметтерде өтініш берушінің отбасы құрамына кіретін және жәрдемақы тағайындалатын барлық балалар туралы мәліметтер берілсін.
Неке (ерлі-зайыптылық) қию туралы мәліметтер:
№ р/с
Некеге (ерлі-зайыптылық) тұрғандар туралы мәліметтер
Некеге (ерлі-зайыптылық) тұрғаннан кейінгі тегі
әке
ана
әке
ана
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
1
2
кестенің жалғасы
Неке (ерлі-зайыптылық) қию туралы куәлікті берген орган
Неке (ерлі-зайыптылық) қию туралы актілік жазбаның №
Неке(ерлі-зайыптылық) қию туралы куәліктің (құжаттың) №
Неке (ерлі-зайыптылық) қию туралы куәлікті берген күн
Некені (ерлі-зайыптылық) бұзу туралы мәліметтер:
№ р/с
Неке (ерлі-зайыптылық) бұзушылар туралы мәліметтер
Некені (ерлі-зайыптылық) бұзғаннан кейінгі тегі
әке
ана
әке
ана
Туған күні
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
кестенің жалғасы
Неке (ерлі-зайыптылық) бұзу туралы куәлікті берген орган
Неке (ерлі-зайыптылық) бұзу туралы актілік жазбаның №
Неке (ерлі-зайыптылық) бұзу туралы куәліктің (құжат тың) №
Неке (ерлі-зайыптылық) бұзу туралы куәлікті берген күн
Өтініш берушіге/асырауындағы адамға қамқоршылық/қорғаншылық туралы мәліметтер:
№ р/с
Қамқоршылық / қорғаншылық туралы шешімнің нөмірі және күні
Қамқоршылық/ қорғаншылық туралы шешімді берген орган
Қамқоршының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) туған күні
Қамқорлығындағы/асырауындағы адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қамқорлығындағы / асырауындағы адамның туған күні
1
Ақпараттық жүйелерден алынған асырап алу туралы мәліметтер:
№ р/с
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Өтініш берушінің туған күні
Асырап алынған баланың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Асырап алған баланың туған күні
Құжатты бер ген органның атауы
Шешімнің №
Шешім шығарылған күн
Шешімнің заңды күшіне енген күні
1
2
Банк деректемелері:
Банктің атауы ___________________________________________________
Банк шотының № ________________________________________________
Шоттың үлгісі: ағымдағы _________________________________________
Екінші деңгейдегі банк деректемелері:
Банктік сәйкестендіру коды _______________________________________
Жеке сәйкестендіру коды _________________________________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі _______________________________________
Өтініш берушінің байланыс деректері:
Телефон __________________ ұялы _________________________________
E-mail__________________________________________________________
Құжаттардың дәйектілігін растаймын.
Төленетін жәрдемақы мөлшерінің тоқтауына, тоқтата тұрылуына, өзгеруіне алып келетін барлық өзгерістерді, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің өзгергенін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне он жұмыс күні ішінде хабарлау қажеттігі туралы хабардармын.
Мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды және (немесе) әлеуметтік төлемдерді аударуға арналған жеке банк шотын ашу мүмкіндігі туралы, сондай-ақ осындай шоттағы ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп алуға жүгінуіне жол берілмейтіні туралы хабардар етілдім.
Өтініш берушінің ЭЦҚ-сы ________________________________________
Өтінішке қол қойылған күн және уақыт:
_________ жылғы "_____".__________, _____ сағат ___ минут __ секунд.
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
Мүгедектігі бар баланы
(мүгедектігі бар балаларды)
тәрбиелеп отырған
анаға немесе әкеге, бала асырап
алушыға, қорғаншыға
(қамқоршыға) тағайындалатын
және төленетін мемлекеттік
жәрдемақыны, бірінші
топтағы мүгедектігі бар адамға
күтім жасайтын адамдарға
берілетін мемлекеттік
жәрдемақыны
тағайындау және төлеу
қағидаларына
4-қосымша
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4-қосымша 12.07.2026 дейін қолданыста болады - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 бұйрығымен.
"Мүгедектігі бар баланы тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қамқоршыға (қорғаншыға) жәрдемақы тағайындау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Мемлекеттік қызметтің атауы
Мүгедектігі бар баланы тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қамқоршыға (қорғаншыға) жәрдемақы тағайындау
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
Жоқ
3
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің аумақтық бөлімшелері
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері

Приложение 3 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 №195 (вводится в действие с 12.07.2026).
Приложение 3
к Правилам назначения
и выплаты государственного
пособия, назначаемого
и выплачиваемого матери
или отцу, усыновителю
(удочерителю), опекуну
(попечителю), воспитывающим
ребенка с инвалидностью
(детей с инвалидностью),
государственного пособия
лицам, осуществляющим уход
за лицом с инвалидностью
первой группы
Заявление на назначение государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого
матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю),
воспитывающему ребенка с инвалидностью через веб-портал "электронного правительства"
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2025 № 165 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Республика Казахстан Департамент Комитета регулирования и контроля в области
социальной защиты населения по _________________ области (городу)
Код отделения: __________________________________________________
Сведения о заявителе (отметить галочкой):
родитель _____________________ опекун (попечитель) ________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя:
________________________________________________________________
Дата рождения: "____" _________ _____ года.
Индивидуальный идентификационный номер: ________________________
Прошу назначить мне государственное пособие, назначаемого и выплачиваемого
матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю),
воспитывающему ребенка с инвалидностью за счет средств из республиканского
бюджета.
Сведения о ребенке, на которого назначается пособие воспитывающему ребенка
с инвалидностью: фамилия, имя, отчество (при его наличии) и дата рождения:
___________________
Индивидуальный идентификационный номер: ________________________
Подтверждение госорганов:
Данные из информационной системы "Государственная база данных физических лиц"
Министерства юстиции Республики Казахстан
Сведения о заявителе:
Вид документа, удостоверяющего личность: _________________________
Серия документа: _________ номер документа: _____________ кем выдан:
____________________________________________________________________
Дата выдачи: "___" ____________ _____ года.
Адрес постоянного места жительства:
Область _____________________ город (район) _______________________
село: ________________________ улица (микрорайон) _______________ дом
________ квартира _____________________
Сведения о наличии инвалидности у ребенка
№ п/п
Фамилия имя, отчество (при его наличии) ребенка
ИИН ребенка
Дата и год рождения
Дата установления инвалидности
№ справки медико-социальной экспертизы об установлении инвалидности
1
2
3
Данные из информационных систем
Сведения о детях, входящих в состав семьи:
№ п/п
ИИН ребенка
Фамилия имя, отчество (при его наличии) ребенка
Дата рождения
№ актовой записи регистрации рождения ребенка
Дата регистрации рождения ребенка
Дата смерти
№ актовой записи смерти ребенка
Фамилия имя, отчество (при его наличии) матери
Фамилия имя, отчество (при его наличии) отца
1
2
примечание: в сведениях о детях предоставить данные на всех детей входящих
в состав семьи заявителя и на кого назначается пособие.
Сведения о заключении брака (супружества):
№ п/п
Сведения о вступивших в брак (супружества)
После заключения брака (супружества) присвоены фамилии
отец
мать
отец
мать
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
продолжение таблицы
Орган, выдавший свидетельство о заключении брака (супружества)
№ актовой записи о заключении брака (супружества)
№ (документа) Свидетельства о заключении брака (супружества)
Дата выдачи свидетельства о браке (супружества)
Сведения о расторжении брака (супружества):
№ п/п
Сведения о расторгающих брак (супружества)
После расторжения брака (супружества) присвоены фамилии
отец
мать
отец
мать
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
продолжение таблицы
Орган, выдавший свидетельство о расторжении брака (супружества)
№ актовой записи о расторжении брака (супружества)
№ (документа) свидетельства о расторжении брака (супружества)
Дата выдачи свидетельства о расторжении брака (супружества)
Сведения об опекунстве/попечительстве над заявителем/иждивенцем
№ п/п
Номер и дата решения об опекунстве/попечительстве
Орган выдавший решение об опекунстве/попечительстве
фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения опекуна
фамилия, имя, отчество (при его наличии) опекаемого/иждивенца
Дата рождения опекаемого/иждивенца
Сведения об усыновлении (удочерении) из актовой записи о рождении в информационных системах
№ п/п
фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
Дата рождения заявителя
фамилия, имя, отчество (при его наличии) усыновленного/удочеренного ребенка
Дата рождения усыновленного/удочеренного
Наименование органа выдавшего документ
№ решения
Дата решения
Дата вступления решения в законную силу
1
Банковские реквизиты:
Наименование банка _____________________________________________
Банковский счет № ______________________________________________
Тип счета: текущий ______________________________________________
Реквизиты банка второго уровня:
Банковский идентификационный код _______________________________
Индивидуальный идентификационный код __________________________
Бизнес-идентификационный номер _________________________________
Контактные данные заявителя:
Телефон _________________ мобильный_____________ E-mail__________
Настоящим подтверждаю достоверность предоставленных данных.
Обо всех изменениях, влекущих изменении/прекращения размера выплачиваемого
пособия, а также об изменении местожительства (в том числе выезд за пределы
Республики Казахстан), анкетных данных, банковских реквизитов обязуюсь сообщить
в отделение Государственной корпорации в течение десяти рабочих дней.
Уведомлен (а) о возможности открытия отдельного банковского счета для зачисления
пособий и (или) социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета
и (или) Государственного фонда социального страхования, а также о том, что
на деньги, находящиеся на таком счете, не допускается обращение взыскания
третьими лицами.
ЭЦП заявителя __________________________________________________
Дата и время подписания заявления:
________.________ год ____ часов ____ минут____ секунд
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ЭЦП – электронная цифровая подпись
Примечание ИЗПИ!
Приложение 4 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 №195 (вводится в действие с 12.07.2026).
Примечание ИЗПИ!
Данная редакция приложения 4 действует до 12.07.2026 приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 №195.
Приложение 4
к Правилам назначения
и выплаты государственного
пособия, назначаемого
и выплачиваемого матери
или отцу, усыновителю
(удочерителю), опекуну
(попечителю), воспитывающим
ребенка с инвалидностью
(детей с инвалидностью),
государственного пособия
лицам, осуществляющим уход
за лицом с инвалидностью
первой группы
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Назначение пособия матери или отцу, усыновителю (удочерителю),
опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка с инвалидностью"
1
Наименование государственной услуги
Назначение пособия матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка с инвалидностью
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
Отсутствует
3
Наименование услугодателя
Территориальные подразделения Комитета регулирования и контроля в области социальной защиты населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4
Способы представления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)

1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
2) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек және әлеуметтік қорғау комитетінің аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші);
3) www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал);
4) ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы.
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі:
1) Мемлекеттік корпорацияға, көрсетілетін қызметті берушіге, порталға, немесе проактивті қызмет арқылы жүгінген кезде – өтініштерді тіркеудің электрондық журналдарында құжаттардың топтамасын тіркеген сәттен бастап 7 (жеті) жұмыс күні.
Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді, бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі өткенге дейін бір тәуліктен кешіктірмей Мемлекеттік корпорацияға ұсынады.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі іс материалдарын жете ресімдеу қажет болған кезде, жетіспейтін құжатты (құжаттарды) толықтыру үшін қажеттігіне қарай – күнтізбелік 30 (отыз) күн мерзімге ұзартылады, бұл ретте, егер құжаттар жете ресімделсе, мемлекеттік қызмет Мемлекеттік корпорацияға қосымша құжатты (құжаттарды) ұсынған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде көрсетіледі.
Мемлекеттік корпорация өтініш берушіні қосымша құжаттарды ұсыну қажеттігі туралы 5 (бес) жұмыс күні ішінде хабардар етеді;
2) Мемлекеттік корпорацияға құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут;
3) Мемлекеттік корпорацияда қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 минут.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған, ішінара автоматтандырылған)/ қағаз түрінде/ проактивті/ "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін
7
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Жәрдемақы тағайындау туралы хабарлама.
Порталда жәрдемақы тағайындау туралы хабарлама, сондай-ақ жәрдемақы тағайындау туралы ақпарат көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Мемлекеттік корпорация көрсетілетін қызметті алушының ұялы телефонына sms-хабарлама жіберу арқылы көрсетілетін қызметті алушыны қабылданған шешім туралы хабардар етеді.
Қызмет проактивті қызмет арқылы қызмет көрсетілген кезде қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының ұялы телефонына sms-хабарландыру арқылы ұсынылады.
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі.
9
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

1) некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
2) территориальные подразделения Комитета регулирования и контроля в области социальной защиты населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – услугодатель);
3) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал);
4) абонентское устройство сотовой связи.
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Срок оказания государственной услуги:
1) при обращении в Государственную корпорацию, услугодателю, на портал или через проактивную услугу – со дня регистрации пакета документов в электронных журналах регистрации заявлений 7 (семь) рабочих дней.
При обращении в Государственную корпорацию, день приема документов не входит в срок оказания государственной услуги, при этом результат оказания государственной услуги услугодателем предоставляется в Государственную корпорацию, не позднее, чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги.
Срок оказания государственной услуги продлевается при необходимости дооформления материалов дела по мере необходимости для дополнения недостающего (их) документа (ов) – на срок 30 (тридцать) календарных дней, при этом, если документы дооформлены, государственная услуга оказывается в течение 7 (семи) рабочих дней со дня предоставления дополнительного (ых) документа (ов) в Государственную корпорацию.
Государственная корпорация уведомляет заявителя о необходимости представления дополнительных документов в течение 5 (пяти) рабочих дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственную корпорацию – 15 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания в Государственной корпорации – 20 минут.
6
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (полностью автоматизированная, частично автоматизированная)/бумажная/ проактивная/ оказываемая по принципу "одного заявления"
7
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Уведомление о назначении пособия.
На портале уведомление о назначении пособий, а также информация о назначении пособий направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
Государственная корпорация информирует услугополучателя о принятом решении посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон услугополучателя.
При оказании услуги через проактивную услугу результат оказания услуги предоставляется посредством sms-оповещения на мобильный телефон услугополучателя.
8
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим лицам.
9
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

1) Мемлекеттік корпорацияда – өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің дайын нәтижелерін беру Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін Мемлекеттік корпорация, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсететін кезекші бөлімдері арқылы жүзеге асырылады.
Қабылдау жеделдетіп қызмет көрсетусіз, көрсетілетін қызметті алушының тіркелген жері бойынша электрондық кезек тәртібімен жүзеге асырылады, портал арқылы электрондық кезекті броньдауға болады.
2) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, түскі үзілісті ескере отырып, көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден жұмаға дейін өтінішті қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен көрсетіледі;
3) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары мынадай интернет-ресурстарда орналастырылған:
1) Министрлік – www.enbek.gov.kz "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі;
2) Мемлекеттік корпорация – www.gov4c.kz.
10
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Мемлекеттік корпорацияға мемлекеттік қызметті көрсету үшін өтініш берген кезде көрсетілетін қызметті алушы (немесе нотариус немесе нотариаттық іс-әрекеттер жасайтын лауазымды адам куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және мынадай құжаттарды ұсынады:
Мемлекеттік корпорацияға:
1) өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін).
Қандас мәртебесі бар адамдар мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны тағайындауға жүгінген кезде қандас куәлігі немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін) ұсынады;

1) Государственной корпорации – прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке электронной очереди, по месту регистрации услугополучателя, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала;
2) Услугодателя – прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги с понедельника по пятницу согласно графику работы услугодателя, с учетом перерыва на обед, кроме выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
3) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерства – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации – www.gov4c.kz.
10
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
При обращении в Государственную корпорацию для оказания государственной услуги услугополучатель (или его представитель по доверенности, удостоверенной нотариусом или должностным лицом, совершающим нотариальные действия) предоставляет заявление для назначения пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью по форме согласно приложению 2 к Правилам и следующие документы:
в Государственную корпорацию:
1) документ, удостоверяющий личность заявителя либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности).
При обращении за назначением пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью лиц, имеющих статус кандаса, предоставляется удостоверение кандаса либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);

2) баланың (балалардың) туу туралы куәлігі (куәліктері) немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
өтініш берушінің деректері баланың туу туралы куәлігіндегі деректермен сәйкес келмеген кезде – неке қию (ерлі-зайыптылық), некені бұзу туралы куәлік немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
балаға қамқоршылық (қорғаншылық) белгіленген немесе баланы асырап алған кезде – балаға қамқоршылық (қорғаншылық) белгіленгенін растайтын құжат немесе туу туралы актілік жазбадан бала асырап алу туралы мәліметтер;
3) баланың мүгедектігі туралы анықтама.
Байқоңыр қаласының тұрғындары үшін – Байқоңыр қаласы тұрғын үй шаруашылығының азаматтарды есепке алу және тіркеу жөніндегі бөлімінің анықтамасы.
Мүгедектігі бар бала тәрбиелеушіге жәрдемақы тағайындау үшін баланың (балалардың) туу туралы куәлігі не туу туралы азаматтық хал актілері жазбасынан мәліметтерді қамтитын анықтама, Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тіркелген неке қию (ерлі-зайыптылық) туралы мәліметтерді қоспағанда, неке қию (ерлі-зайыптылық), некені бұзу туралы куәлік, сондай-ақ балаға қорғаншылық (қамқоршылық) белгіленгенін растайтын құжат немесе туу туралы актілік жазбадан бала асырап алу туралы мәліметтер, банк шотының нөмірі туралы мәліметтер Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салуға сәйкес көрсетілген құжаттарда қамтылған ақпарат расталған кезде талап етілмейді.
порталға:
жәрдемақы тағайындау үшін – портал арқылы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанында мүгедектігі бар баланы (мүгедектігі бар балаларды) тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қамқоршыға (қорғаншыға) тағайындалатын және төленетін мемлекеттік жәрдемақыны тағайындауға өтініш;
проактивті қызмет арқылы:
жәрдемақы тағайындау үшін – проактивті қызмет көрсетуге көрсетілетін қызметті алушының келісімі, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысы арқылы банктік шотының нөмірі расталады.
Өтініш берушінің электрондық өтінішінде көрсетілген өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжат, баланың (балалардың) туу туралы куәлігі (куәліктері) немесе туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме немесе азаматтық хал актілерін жазу органдары берген азаматтық хал актісін тіркеу туралы анықтама, баланың мүгедектік туралы анықтамасы, неке қию (ерлі-зайыптылық), некені бұзу туралы куәлік, балаға қамқоршылық (қорғаншылық) белгіленгенін растайтын құжат немесе туу туралы актілік жазбадан бала асырап алу туралы мәліметтер, тұрғылықты жері бойынша тіркелуі туралы мәліметтер, банк шотының нөмірі туралы мәліметтер Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салуға сәйкес тиісті ақпараттық жүйелерден алынады.
Көрсетілетін қызметті берушілер бір реттік құпиясөз беру жолымен немесе порталдың хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісу кезінде, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжаттарды алады.
11
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді қамтитын, мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі

2) свидетельство (свидетельства) о рождении ребенка (детей) либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
при расхождении данных заявителя с данными в свидетельстве о рождении ребенка – свидетельство о заключении, расторжении брака (супружества) либо электронный документ из сервиса цифровых документов;
при установлении опеки (попечительства) над ребенком или усыновления (удочерения) – документ, подтверждающий установление опеки (попечительства) над ребенком или сведение об усыновлении (удочерении) из актовой записи о рождении;
3) справка об инвалидности ребенка.
Для жителей города Байконыр – справка отдела по учету и регистрации граждан жилищного хозяйства города Байконыр.
Для назначения пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью представление свидетельства о рождении ребенка (детей) либо выписки из актовой записи о рождении, свидетельства о заключении, расторжении брака (супружества), за исключением сведений о заключении брака (супружества), зарегистрированных за пределами Республики Казахстан, справки об инвалидности ребенка, а также документа, подтверждающего установление опеки (попечительства) над ребенком или сведения об усыновлении (удочерении) из актовой записи о рождении, сведения о номере банковского счета не требуется при подтверждении информации, содержащейся в указанных документах, в соответствии с запросами в информационные системы государственных органов и (или) организации согласно приложению 5 к Правилам.
на портал:
для назначения пособия – заявление на назначение ежемесячного государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка с инвалидностью через портал в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя, по форме согласно приложению 3 к Правилам.
через проактивную услугу:
для назначения пособия – согласие услугополучателя на оказание проактивной услуги, а также подтверждение или предоставление номера банковского счета посредством абонентского устройства сотовой связи услугополучателя.
Сведения документа, удостоверяющего личность заявителя, свидетельства (свидетельства) о рождении ребенка (детей) или выписка из актовой записи о рождении, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния, , справки об инвалидности ребенка, свидетельства о заключении (расторжении) брака (супружества), документа, подтверждающего установление опеки (попечительства) над ребенком или сведения об усыновлении (удочерении) из актовой записи о рождении, сведения о регистрации по месту жительства, сведения о номере банковского счета, указанных в электронном заявлении заявителя получает из соответствующих информационных систем в соответствии с запросами в информационные системы государственных органов и (или) организаций согласно приложению 5 к Правилам.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан

1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қағидалармен белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
6) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
Уәкілетті мемлекеттік органның ақпараттық жүйесінен жәрдемақыларды тағайындау, төлеу немесе тағайындауға өтініш беру фактісін растайтын ақпарат алған кезде өтініш берушіге Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған кезде Қағидаларға 10-қосымша сәйкес нысан бойынша жәрдемақыны тағайындауға өтінішті қабылдаудан бас тарту.
12
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
1. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары мынадай интернет-ресурстарда орналастырылған:
1) Министрлік – www.enbek.gov.kz, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі;
2) Мемлекеттік корпорация – www.gov4c.kz.
2. Заңнамада белгіленген тәртіппен өзіне-өзі қызмет көрсету, өз бетінше жүріп-тұру, бағдарлану, қабілетін толық немесе ішінара жоғалту мүмкіндігі бар көрсетілетін қызметті алушыларға мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорация қызметкері 1414, 8 800 080 7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы өтініш жасау арқылы тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Физикалық тұрғыдан мүмкіндігі шектеулі адамдар үшін пандустың, шақыру түймесінің, зағиптар мен нашар көретіндерге арналған тактильді жолдың, күту залының, үлгі құжаттары бар тіректің болуы қажет.

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
6) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
При получении сведений из информационной системы уполномоченного государственного органа, подтверждающих факт назначения, выплаты или подачи заявления на назначение пособий заявителю вручается расписка об отказе в приеме заявления по форме согласно приложению 9 к Правилам.
При представлении заявителем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия заявителю выдается расписка об отказе в приеме заявления на назначение пособий по форме согласно приложению 10 к Правилам.
12
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
1. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерства – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации – www.gov4c.kz.
2. Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
Для лиц с ограниченными физическими возможностями необходимо наличие пандуса, кнопки вызова, тактильной дорожки для слепых и слабовидящих, зала ожидания, стойки с образцами документов.

3. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті ЭЦҚ-сы болған кезде портал арқылы электрондық нысанда және мемлекеттік қызметті көрсету мәртебесі туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Балаға (балаларға) мүгедектік белгілеген кезде көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша "Мүгедектігі бар баланы тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қорғаншыға (қамқоршыға) жәрдемақы тағайындау" мемлекеттік қызметі "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетіледі.
Проактивті қызмет арқылы мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны тағайындау қызмет көрсету субъектісінің бастамасы бойынша ұсынылады, оны көрсету үшін ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы ұсынылған қызметті алу субъектісінің міндетті келісімі қажет.
Цифрлық құжаттар сервисі мобилді қосымшада авторизацияланған қолданушыларға қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін ЭЦҚ-ны немесе бір реттік құпиясөзді пайдалану арқылы мобильді қосымшада авторизациядан өту, содан кейін "Цифрлық құжаттар" бөліміне өтіп, қажетті құжатты таңдау қажет.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мүгедектігі бар баланы
(мүгедектігі бар балаларды) тәрбиелеп отырған
анаға немесе әкеге, бала асырап
алушыға, қорғаншыға (қамқоршыға) тағайындалатын және төленетін мемлекеттік жәрдемақыны, бірінші
топтағы мүгедектігі бар адамға
күтім жасайтын адамдарға берілетін мемлекеттік жәрдемақыны тағайындау
және төлеу қағидаларына
5-қосымша
Мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салу
Мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге, күтім жасайтын адамға берілетін жәрдемақыны тағайындау үшін өтініш берушінің, отбасы мүшелерінің ЖСН бойынша "электрондық үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелерінде мынадай:
1) ЖТ МДҚ-дан жеке басты куәландыратын;
2) ЖТ МДҚ-дан тұрғылықты тұратын жері бойынша тіркелуі туралы;
3) ЖТ МДҚ-дан өтініш беруші мен өгей (және қамқорлыққа алынған) балаларының тұрақты және бірге тұратын тұрғылықты жері бойынша тіркелуі туралы;
4) ЖТ МДҚ-дан өтініш беруші мен мүгедектігі бар баланың тұрақты және бірге тұратын тұрғылықты жері бойынша тіркелуі туралы (мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны тағайындау үшін);
5) күтім жасайтын адам ретінде айқындалған адамның тұрғылықты тұратын жері бойынша тіркелуі туралы (күтім жасайтын адам ретінде айқындалған адамның және күтім жасайтын адамның бір қаланың және (немесе) ауданның шегінде тұру фактісін растау үшін);

3. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП и информацию о статусе оказания государственной услуги посредством справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8 800 080 7777.
При установлении инвалидности ребенку (детям) по выбору услугополучателя государственная услуга "Назначение пособия матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка с инвалидностью" оказывается по принципу "одного заявления".
Назначение пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью через проактивную услугу предоставляется по инициативе субъекта оказания услуг, для оказания которой необходимо обязательное согласие субъекта получения услуги, предоставленное посредством абонентского устройства сотовой связи.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении. Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием ЭЦП или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
Примечание ИЗПИ!
Приложение 5 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 №195 (вводится в действие с 12.07.2026).
Приложение 5
к Правилам назначения и выплаты
государственного пособия,
назначаемого и выплачиваемого
матери или отцу, усыновителю
(удочерителю), опекуну
(попечителю), воспитывающим
ребенка с инвалидностью
(детей с инвалидностью),
государственного пособия лицам,
осуществляющим уход за лицом
с инвалидностью первой группы
Запросы в информационные системы государственных органов и (или) организаций
Для назначения пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью, лицу, осуществляющему уход, формируются запросы по ИИН заявителя, членов семьи в информационные системы государственных органов и (или) организаций через шлюз "электронного правительства" для получения следующих сведений:
1) удостоверяющих личность из ИС "ГБД ФЛ";
2) о регистрации по постоянному месту жительства заявителя из ИС "ГБД ФЛ";
3) о регистрации по совместному месту жительства заявителя и сводных (и взятых под опеку) детей из ИС "ГБД ФЛ";
4) о регистрации по постоянному и совместному месту жительства заявителя и ребенка с инвалидностью из ИС "ГБДФЛ" (для назначения пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью;
5) о регистрации по постоянному месту жительства лица, определенного как осуществляющий уход (для подтверждения факта проживания в пределах одного города и (или) района, лица, определенного как осуществляющий уход, и лица за которым осуществляется уход).

6) күтім жасайтын адам ретінде айқындалған адамның және бірінші топтағы мүгедектігі бар адамның бір қала және (немесе) аудан шегінде тұру, қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінде болуы туралы (күтім жасайтын адамға берілетін жәрдемақы тағайындау үшін)
7) АХАЖ АЖ-дан өтініш берушінің барлық балалары Қазақстан Республикасында туған кезде балаларының ЖСН-дері бойынша тууын (қайтыс болуын) тіркеу туралы;
8) АХАЖ АЖ-дан өтініш берушінің неке (ерлі-зайыптылық) қиюын, бұзуын тіркеу туралы;
9) Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің АЖ-сынан балаға қамқоршылық (қорғаншылық) белгілеу туралы;
10) ЖТ МДҚ-дан бірінші топ мүгедектігі бар адамға қатысты қамқоршылық (қорғаншылық) белгілеу туралы;
11) АХАЖ АЖ-дан баланың туу туралы актілік жазбадан бала асырап алу туралы мәліметтер;
12) уәкілетті мемлекеттік органның АЖ-сынан Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің коды туралы;
13) Мүгедектердің орталықтандырылған дерекқорынан мүгедектігі бар балаға мүгедектікті белгілеу туралы (мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге жәрдемақы тағайындау үшін);
14) Мүгедектердің орталықтандырылған дерекқорынан бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға мүгедектікті белгілеу туралы (күтім жасайтын адамға берілетін жәрдемақыны тағайындау үшін);
15) "ЖТ МДҚ" АЖ-дан күтім жасайтын адам ретінде айқындалған адам жасының он сегізден жас болмауын анықтау туралы (күтім жасайтын адамға берілетін жәрдемақыны тағайындау үшін);
16) соттың әрекетке қабілетсіз не әрекет қабілеті шектеулі деп тану фактісінің жоқтығы туралы (күтім жасайтын адамға берілетін жәрдемақыны тағайындау үшін);
17) психикалық денсаулық орталығында есепте тұру фактісінің жоқтығы туралы (күтім жасайтын адам ретінде айқындалған адам үшін);
Мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-сынан және ЕДБ АЖ-дан сұратылатын мәліметтерді растайтын электрондық құжаттар тиісті мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың, ЕДБ АЖ және "электрондық үкімет" шлюзінің ЭЦҚ-сымен, сондай-ақ сұрау салуды жүзеге асырған Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің немесе өтініш берушінің ЭЦҚ-сымен куәландырылады.
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АЖ – ақпараттық жүйе;
АХАЖ АЖ – "АХАЖ тіркеу пункті" ақпараттық жүйесі;
ЕДБ АЖ – екінші деңгейдегі банктердің ақпараттық жүйесі;
ЖТ МДҚ – "Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер қоры;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
Мүгедектігі бар баланы
(мүгедектігі бар балаларды)
тәрбиелеп отырған
анаға немесе әкеге, бала асырап
алушыға, қорғаншыға
(қамқоршыға)
тағайындалатын және төленетін
мемлекеттік жәрдемақыны,
бірінші топтағы мүгедектігі
бар адамға күтім жасайтын
адамдарға берілетін мемлекеттік
жәрдемақыны тағайындау және
төлеу қағидаларына 6-қосымша
Бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтім жасайтын адамға берілетін мемлекеттік жәрдемақыны тағайындауға арналған өтініш
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу
және бақылау комитетінің ____________________ облысы (қаласы) бойынша департаменті
Бөлімше коды: __________________________________________________
Өтініш беруші туралы мәлімет (белгі қою):
Мүгедектігі бар адам ___________ қорғаншы (қамқоршы) ___________
заңды өкілі __________
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда):
________________________________________________________________
Туған күні: ___________ жылғы "_____" ____________________________
Жеке басты куәландыратын құжаттың түрі: _________________________
Құжаттың сериясы: _____________ құжаттың нөмірі: _________________
Кім берген: _____________________________________________________
Күтім жасалынатын адам туралы мәліметтер:
Жеке сәйкестендіру нөмірі: _______________________________________
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда):
________________________________________________________________
_______________________________________________________________
Туған күні: _______ жылғы "_____" ________________________________
Тұрғылықты жерінің мекенжайы:___________________________ облысы
_______________ қаласы (ауданы) ________________________________ ауылы
____________________________ көшесі (шағын аудан)_________________ - үй
___________ - пәтер
Маған, _________________________________________________________
Әлеуметтік кодекстің 170-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес жәрдемақы тағайындауды сұраймын (күтім жасайтын адам ретінде
айқындалған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) берілетін жәрдемақыны тағайындауды сұраймын.
Күтім жасайтын адамға берілетін жәрдемақыны тағайындауға қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Күтім жасайтын адам ретінде айқындалған адам туралы мәліметтер:
Жеке сәйкестендіру нөмірі:________________________________________
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда):
________________________________________________________________
Туған күні: _______ жылғы "_____" ________________________________
Тұрғылықты жерінің мекенжайы:___________________________ облысы
_______________ қаласы (ауданы) ________________________________ ауылы
____________________________ көшесі (шағын аудан)__________ - үй ___________ - пәтер
Банк деректемелері:
Банктің атауы ___________________________________________________
Банк шотының № ________________________________________________
Шоттың үлгісі: ағымдағы _________________________________________
Күтім жасайтын адамға берілетін жәрдемақыны тағайындауға қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, сондай-ақ медициналық құпияны құрайтын, қажетті мәліметтерді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Күтім жасайтын адамға берілетін жәрдемақыны тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау жөнінде ұялы телефонға sms-хабарландыру жіберу арқылы хабардар етуге келісім беремін.
Төленетін жәрдемақы мөлшерінің өзгеруіне әкелетін барлық өзгерістер, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге кету), анкеталық деректерді, банк деректемелерінің өзгеруі туралы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне он жұмыс күні ішінде хабарлауға міндеттенемін.
Мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды және (немесе) әлеуметтік төлемдерді аударуға арналған жеке банк шотын ашу мүмкіндігі туралы, сондай-ақ осындай шоттағы ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп алуға жүгінуіне жол берілмейтіні туралы хабардар етілдім. Осымен Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне ұсынылған құжаттардың түпнұсқалығын растаймын.
Өтінішке қоса берілген құжаттар тізбесі:
№ р/с
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтар саны
Ескертпе
1
2
Күтім жасайтын адам ретінде айқындалған адамның байланыс деректері:
телефоны _______________ ұялы ________________
Е-маil _____________
Өтініш берушінің қолы ___________________________________________
Өтініш 20__жылғы "___" ____________ қабылданды, № _____________
Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған
жағдайда), лауазымы және қолы ___________________________________
Мүгедектігі бар баланы
(мүгедектігі бар балаларды)
тәрбиелеп отырған анаға немесе
әкеге, бала асырап алушыға,
қорғаншыға (қамқоршыға)
тағайындалатын және төленетін
мемлекеттік жәрдемақыны,
бірінші топтағы мүгедектігі
бар адамға күтім жасайтын
адамдарға берілетін мемлекеттік
жәрдемақыны тағайындау және
төлеу қағидаларына
7-қосымша
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

6) о нахождении лица с инвалидностью первой группы и лица, определенного как осуществляющий за ним уход в одном учреждении уголовно-исполнительной системы (для назначения пособия лицу, осуществляющему уход);
7) о регистрации рождения (смерти) по ИИН детей заявителя, при условии рождения всех детей в Республике Казахстан из ИС ЗАГС;
8) о регистрации заключения, расторжения брака (супружества) заявителя из ИС ЗАГС;
9) об установлении опеки (попечительства) над ребенком из ИС Министерства просвещения Республики Казахстан;
10) об установлении опеки (попечительства) над лицом с инвалидностью первой группы из ИС "ГБД ФЛ";
11) сведение об усыновлении (удочерении) из актовой записи о рождении в ИС ЗАГС;
12) о коде отделения Государственной корпорации из ИС уполномоченного государственного органа;
13) об установлении инвалидности на ребенка с инвалидностью из Централизованной базы данных инвалидов (для назначения пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью);
14) об установлении инвалидности на лицо с инвалидностью первой группы из Централизованной базы данных лиц с инвалидностью (для назначения пособия лицу, осуществляющему уход);
15) об установлении возраста лица, определенного как осуществляющий уход, не моложе восемнадцати лет из ИС "ГБД ФЛ" (для назначения пособия лицу, осуществляющему уход);
16) об отсутствии факта признания судом недееспособным либо ограниченно дееспособным (для лица, определенного как осуществляющий уход);
17) об отсутствии факта состояния на учете в центре психического здоровья (для лица, определенного как осуществляющий уход);
Электронные документы, подтверждающие запрашиваемые сведения из ИС государственных органов и (или) организации и ИС БВУ, удостоверяются ЭЦП соответствующих государственных органов и (или) организаций, БВУ и шлюз "электронного правительства", а также ЭЦП осуществившего запрос отделения Государственной корпорации или заявителя.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ИС – информационная система;
ИС ЗАГС – информационная система "Регистрационный пункт ЗАГС";
ИС БВУ – информационная система Банков второго уровня;
ГБД ФЛ – Государственная база данных "Физические лица";
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Приложение 6
к Правилам назначения
и выплаты государственного
пособия, назначаемого
и выплачиваемого матери
или отцу, усыновителю
(удочерителю), опекуну
(попечителю), воспитывающим
ребенка с инвалидностью
(детей с инвалидностью),
государственного пособия
лицам, осуществляющим уход
за лицом с инвалидностью
первой группы
Заявление для назначения государственного пособия лицам, осуществляющим уход за лицом с инвалидностью первой группы
Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2025 № 165 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.05.2026 №195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Департамент Комитета регулирования и контроля в области социальной защиты
населения Республика Казахстан по _________________ области (городу)
Код отделения: __________________________________________________
Сведения о заявителе (отметить галочкой):
лицо с инвалидностью _____________ опекун (попечитель) ____________
законный представитель __________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя: _________________
_______________________________________________________________
Дата рождения: "____" ____________ _______ года
Вид документа, удостоверяющего личность: _________________________
Серия документа: ________ номер документа: ________ кем выдан: _____
Дата выдачи: "____" _________ ___ год
Сведения о лице, за которым осуществляется уход:
Индивидуальный идентификационный номер: _______________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии): __________________________
_______________________________________________________________
Дата рождения: "____" _________ ___года
Адрес места жительства: _________________________________________
Область __________________________ __________________ город (район)
__________________________ село: _______________ улица (микрорайон)
__________________ дом _____ квартира ____________________
Прошу назначить _______________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, определенного как
осуществляющий уход) пособие на основании подпункта 4) пункта 1
статьи 170 Социального кодекса.
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых
для назначения пособия лицу, осуществляющему уход.
Сведения о лице, определенном как осуществляющий уход:
Индивидуальный идентификационный номер: ________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ___________________________
Дата рождения: "___" __________ ____года
Адрес места жительства: __________________________________________
Область ______________________ город (район) ______________________
село: _______ улица (микрорайон) _________ дом _____ квартира _______
Банковские реквизиты:
Наименование банка ______________________________________________
банковский счет № _______________________________________________
Тип счета: текущий _______________________________________________
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, а также сведений,
составляющих врачебную тайну, необходимых для назначения пособия по уходу
лицу, осуществляющему уход.
Даю согласие на получение уведомлений о принятии решения о назначении (отказе
в назначении) пособия по уходу лицу, осуществляющему уход, путем отправления
на мобильный телефон sms-оповещения.
Уведомлен(а) о необходимости сообщения в течение десяти рабочих дней обо всех
изменениях, влекущих прекращение, приостановление, изменение размера
выплачиваемого пособия, а также об изменении местожительства (в том числе выезд
за пределы Республики Казахстан), анкетных данных, банковских реквизитов
в отделение Государственной корпорации.
Уведомлен(а) о возможности открытия отдельного банковского счета для зачисления
пособий и (или) социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета
и (или) Государственного фонда социального страхования, а также о том, что
на деньги, находящиеся на таком счете, не допускается обращение взыскания
третьими лицами.
Заявителем обеспечивается подлинность представленных документов в отделение
Государственной корпорации.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
Контактные данные лица, определенного как осуществляющий уход:
телефон ________________________________________________________
мобильный _____________________________________________________
Электронный адрес ______________________________________________
Подпись заявителя _______________________________________________
Подпись лица, определенного как осуществляющий уход ______________
Заявление принято "___" ___________ 20__ года № ___________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица,
принявшего документы ___________________________________________
Примечание ИЗПИ!

7-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Электрондық үкімет" веб-порталы арқылы бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтім жасайтын адамға берілетін мемлекеттік жәрдемақыны тағайындауға өтініш
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.05.2025 № 165 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу
және бақылау комитетінің ____________________ облысы (қаласы) бойынша
департаменті
Бөлімше коды: __________________________________________________
Өтініш беруші туралы мәлімет (белгі қою):
Мүгедектігі бар адам ___________ қорғаншы (қамқоршы) ________ заңды
өкілі ______________
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса): _________________
____________________________________________________________________
Туған күні: ____________ жылғы "____" ____________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі:________________________________________
Маған, _________________________________________________________
Әлеуметтік кодекстің 170-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес жәрдемақы
тағайындауды сұраймын (күтім жасайтын адам ретінде айқындалған адамның тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса)
Күтім жасалынатын адам туралы мәліметтер:
Жеке сәйкестендіру нөмірі: ________________________________________
Жеке басты куәландыратын құжаттың түрі: _________________________
Құжаттың сериясы: _____________ құжаттың нөмірі: _________________
Кім берген: _____________________________________________________
Тұрғылықты жерінің мекенжайы:
__________________________________ облысы ____________________ қаласы
(ауданы) ________________________ ауылы ________________ көшесі (шағын
аудан) ____________ - үй _______ - пәтер
Мемлекеттік органдардың растауы:
Қазақстан Республикасы Әділет Министрлігінің "Жеке тұлғалардың мемлекеттік дерекқоры" ақпараттық жүйесінен алынған деректер
Өтініш берушінің деректері:
Жеке басты куәландыратын құжаттың түрі: __________________________
Құжаттың сериясы: _______ құжаттың нөмірі: _______ кім берген: _______
Берілген күні: _____ жылғы "____" _________________________________
Тұрғылықты жерінің мекенжайы:
_____________________________ облысы ____________________ қаласы
(ауданы) ________________________ ауылы ______________ көшесі (шағын
аудан) ____________ - үй _______ - пәтер
Өтініш берушінің үстінен қамқоршылықтың белгіленуі немесе оны әрекетке қабілетсіз/әрекетке қабілеті шектеулі деп тану туралы мәліметтер (бар болса)**
№ р/с
Қамқоршылық туралы шешімнің нөмірі және күні немесе әрекетке қабілетсіз/әрекетке қабілеті шектеулі деп тану туралы сот шешімінің нөмірі мен күні
Шешімді берген орган
Қамқоршының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні
Қамқоршылығындағының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қамқоршылығындағының туған күні
1
Күтім жасалынатын адамда мүгедектігінің болуы туралы мәліметтер***
№ р/с
Мүгедектігі бар адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Туған күні және жылы
Мүгедектікті белгілеу күні
Мүгедектікті белгілеу туралы медициналық-әлеуметтік сараптама анықтамасының №
1
2
3
Күтім жасайтын адам ретінде айқындалған адамды соттың әрекетке қабілетсіз не әрекетке қабілеті шектеулі деп тануы жөнінде деректердің болмауы туралы мәліметтер****
№ р/с
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні және жылы
Құжатты берген органның атауы
Анықтама №
Анықтама күні
1
Күтім жасайтын адам ретінде айқындалған адамның психикалық денсаулық орталығында есепте тұруы жөнінде деректердің болмауы туралы мәліметтер*****
№ р/с
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні және жылы
Құжатты берген органның атауы
Анықтама №
Анықтама күні
1
Күтім жасайтын адам ретінде айқындалған адамның және бірінші топтағы мүгедектігі бар адамның қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінде болу фактісін растауы туралы мәліметтер******
№ р/с
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Туған күні және жылы
Қылмыстық жаза мерзімінің аяқталу күні
1
Банк деректемелері:
Банктің атауы___________________________________________________
Банк шотының № _______________________________________________
Шоттың үлгісі: ағымдағы _________________________________________
Екінші деңгейдегі банк деректемелері:
Банктік сәйкестендіру коды _______________________________________
Жеке сәйкестендіру коды _________________________________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі _______________________________________
Өтініш берушінің байланыс деректері:
Телефон __________________ ұялы ________________________________
E-mail _________________________________________________________
*Өтініш беруші және бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтім жасайтын адам ретінде айқындалған адам бойынша мәліметтер Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталады.
**Қамқоршы бойынша мәліметтер Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталады.
***Мүгедектік белгілеу туралы мәліметтер Мүгедектердің орталықтандырылған дерекқорымен расталады.
****Бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтім жасайтын адам ретінде айқындалған адамды соттың әрекетке қабілетсіз не әрекетке қабілеті шектеулі деп тануы жөнінде деректердің болмауы туралы мәліметтер Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталады.
*****Бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтім жасайтын адам ретінде айқындалған адамның психикалық денсаулық орталығында есепте тұруы туралы деректердің болмауы жөніндегі мәліметтер Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталады.
******Өтініш берушінің банк деректемелерін екінші деңгейлі банкпен расталады (екінші деңгейлі банктің электрондық цифрлық қолтаңбасымен).
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса): __________________
____________________________________________________________________
Осы деректердің дәйектілігін растаймын.
Төленетін жәрдемақы мөлшерінің тоқтауына, тоқтата тұрылуына, өзгеруіне алып келетін барлық өзгерістерді, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің өзгергенін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне он жұмыс күні ішінде хабарлау қажеттігі туралы хабардармын.
Мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды және (немесе) әлеуметтік төлемдерді аударуға арналған жеке банк шотын ашу мүмкіндігі туралы, сондай-ақ осындай шоттағы ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп алуға жүгінуіне жол берілмейтіні туралы хабардар етілдім.
Өтініш берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасы __________________
Өтінішке қол қойылған күн және уақыт:
_________ жылғы "_____".________, _____ сағат ___ минут __ секунд.
Мүгедектігі бар баланы
(мүгедектігі бар балаларды)
тәрбиелеп отырған анаға немесе
әкеге, бала асырап алушыға,
қорғаншыға (қамқоршыға)
тағайындалатын және төленетін
мемлекеттік жәрдемақыны,
бірінші топтағы мүгедектігі бар
адамға күтім жасайтын
адамдарға берілетін мемлекеттік
жәрдемақыны тағайындау және
төлеу қағидаларына
8-қосымша
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8-қосымша 12.07.2026 дейін қолданыста болады - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 бұйрығымен.
"Күтім жасайтын адамға берілетін жәрдемақыны тағайындау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Мемлекеттік қызметтің атауы
Күтім жасайтын адамға берілетін жәрдемақыны тағайындау
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
Жоқ
3
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің аумақтық бөлімшелері
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері

Приложение 7 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 №195 (вводится в действие с 12.07.2026).
Приложение 7
к Правилам назначения
и выплаты государственного
пособия, назначаемого
и выплачиваемого матери или
отцу, усыновителю
(удочерителю), опекуну
(попечителю), воспитывающим
ребенка с инвалидностью
(детей с инвалидностью),
государственного пособия
лицам, осуществляющим уход
за лицом с инвалидностью
первой группы
Заявление для назначения государственного пособия лицам,
осуществляющим уход за лицом с инвалидностью первой группы,
через веб-портал "электронного правительства"
Сноска. Приложение 7 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2025 № 165 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Республика Казахстан Департамент Комитета регулирования и контроля в области
социальной защиты населения по ___________________________ области (городу)
Код отделения: __________________________________________________
Сведения о заявителе (отметить галочкой):
лицо с инвалидностью ___________ опекун (попечитель)_______________
законный представитель __________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя: _________________
________________________________________________________________
Дата рождения: "____" _________ _____ года.
Прошу назначить ________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, определенного как
осуществляющий уход)
пособие на основании подпункта 4) пункта 1 статьи 170 Социального кодекса.
Сведения о лице, за которым осуществляется уход:
Индивидуальный идентификационный номер*: ______________________
Вид документа, удостоверяющего личность*: ________________________
Серия документа: __________ Номер документа: _____________________
Кем выдан: _____________________________________________________
Дата выдачи: "___" ____________ _____ года
Адрес места жительства:
Область _________________________ город (район) ___________________
село ___________ улица (микрорайон) _________ дом _____ квартира ____
Подтверждение госорганов:
Данные из информационной системы "Государственная база данных физических лиц"
Министерства юстиции Республики Казахстан
Сведения о лице, определенном как осуществляющий уход
Индивидуальный идентификационный номер: _______________________
Вид документа, удостоверяющего личность*: ________________________
Серия документа: _______________________________________________
Номер документа: _______________________________________________
Кем выдан: _____________________________________________________
Дата выдачи: "___" ______________ года
Адрес места жительства:
Область _________________________ город (район) __________________
село: __________ улица (микрорайон) ___________ дом ____ квартира ___
Сведения об опекунстве над заявителем или признании его
недееспособным/ограниченно дееспособным (при наличии) **
№ п/п
Номер и дата решения об опекунстве или решения суда о признании недееспособным/ограниченно дееспособным
Орган, выдавший решение
фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения опекуна
фамилия, имя, отчество (при его наличии) опекаемого
Дата рождения опекаемого
1
Сведения о наличии инвалидности у лица, за которым осуществляется уход ***
№ п/п
Фамилия имя, отчество (при его наличии) лица с инвалидностью
Индивидуальный идентификационный номер
Дата и год рождения
Дата установления инвалидности
№ справки медико-социальной экспертизы об установлении инвалидности
1
2
3
Сведения об отсутствии данных о признании судом недееспособным либо ограниченно дееспособным лица, определенного как осуществляющий уход****
№ п/п
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Наименование органа, выдавшего документ
№ справки
Дата справки
1
Сведения об отсутствии данных о состоянии лица, определенного как осуществляющий уход, на учете в центре психического здоровья*****
№ п/п
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Наименование органа, выдавшего документ
№ справки
Дата справки
11
Сведения о нахождении лица с инвалидностью первой группы и лица, определенного как осуществляющий уход в одном учреждении уголовно-исполнительной системы******
№ п/п
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Индивидуальный идентификационный номер
Дата и год рождения
Дата окончания срока уголовного наказания
Банковские реквизиты:
Наименование банка______________________________________________
Банковский счет № _______________________________________________
Тип счета: текущий ______________________________________________
Реквизиты банка второго уровня:
Банковский идентификационный код _______________________________
Индивидуальный идентификационный код __________________________
Бизнес-идентификационный номер _________________________________
Контактные данные заявителя:
Телефон________ мобильный _________ Электронный адрес ___________
*Сведения по заявителю и лицу, определенному как осуществляющий уход
подтверждаются электронной цифровой подписью Министерства юстиции
Республики Казахстан
**Сведения по опекуну подтверждаются электронной цифровой подписью
Министерства юстиции Республики Казахстан
***Сведения об установлении инвалидности подтверждаются Централизованной
базой данных лиц с инвалидностью
**** Сведения об отсутствии данных о признании судом недееспособным либо
ограниченно дееспособным лица, определенного как осуществляющий уход
подтверждаются электронной цифровой подписью Министерства юстиции
Республики Казахстан
***** Сведения об отсутствии данных о состоянии лица, определенного как
осуществляющий уход, на учете в центре психического здоровья подтверждаются
электронной цифровой подписью Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
******Банковские реквизиты заявителя подтверждаются банка второго уровня
(электронная цифровая подпись банка второго уровня)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
_______________________________________________________________
Настоящим подтверждаю достоверность предоставленных данных.
Обо всех изменениях, влекущих изменении/прекращения размера выплачиваемого
пособия, а также об изменении местожительства (в том числе выезд за пределы
Республики Казахстан), анкетных данных, банковских реквизитов обязуюсь сообщить
в отделение Государственной корпорации в течение десяти рабочих дней.
Уведомлен (а) о возможности открытия отдельного банковского счета или
электронного кошелька электронных денег для зачисления пособий и (или)
социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или)
Государственного фонда социального страхования, а также о том, что на деньги,
находящиеся на таком счете, в том числе на электронные деньги на электронных
кошельках электронных денег не допускается обращение взыскания третьими лицами.
Электронная цифровая подпись заявителя __________________________
Дата и время подписания заявления:
____. ____. ________ год ____ часов _ минут____ секунд
Примечание ИЗПИ!
Приложение 8 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 №195 (вводится в действие с 12.07.2026).
Примечание ИЗПИ!
Данная редакция приложения 8 действует до 12.07.2026 приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 №195.
Приложение 8
к Правилам назначения
и выплаты государственного
пособия, назначаемого
и выплачиваемого матери или
отцу, усыновителю
(удочерителю), опекуну
(попечителю), воспитывающим
ребенка с инвалидностью
(детей с инвалидностью),
государственного пособия лицам,
осуществляющим уход за лицом
с инвалидностью первой группы
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Назначение пособия лицу, осуществляющему уход"
1
Наименование государственной услуги
Назначение пособия лицу, осуществляющему уход
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
Отсутствует
3
Наименование услугодателя
Территориальные подразделения Комитета регулирования и контроля в области социальной защиты населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4
Способы представления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)

1) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек және әлеуметтік қорғау комитетінің аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші);
2) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
3) www.egov.kz "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал);
4) ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы.
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі:
1) көрсетілетін қызметті берушіге, Мемлекеттік корпорацияға, порталға немесе проактивті қызмет арқылы жүгінген кезде – өтініштерді тіркеудің электрондық журналдарында құжаттардың топтамасын тіркеген сәттен бастап 7 (жеті) жұмыс күні.
Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді, бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі өткенге дейін бір тәуліктен кешіктірмей Мемлекеттік корпорацияға ұсынады.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі жетіспейтін құжатты (құжаттарды) толықтыру үшін қажеттігіне қарай іс материалдарын жете ресімдеу қажет болған жағдайларда – күнтізбелік 30 (отыз) күн мерзімге ұзартылады, бұл ретте, егер құжаттар жете ресімделсе, Мемлекеттік қызмет қосымша құжатты (құжаттарды) Мемлекеттік корпорацияға ұсынған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде көрсетіледі.
Мемлекеттік корпорация өтініш берушіні қосымша құжаттарды ұсыну қажеттігі туралы 5 (бес) жұмыс күні ішінде хабардар етеді;
2) Мемлекеттік корпорацияға құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут;
3) Мемлекеттік корпорацияда қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 минут.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған, ішінара автоматтандырылған)/ қағаз түрінде/ проактивті/ "бір терезе" қағидаты бойынша көрсетілетін
7
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Жәрдемақы тағайындау туралы хабарлама.
Порталда жәрдемақы тағайындау туралы хабарлама, сондай-ақ жәрдемақы тағайындау туралы ақпарат көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Мемлекеттік корпорация көрсетілетін қызметті алушының ұялы телефонына sms-хабарландыру арқылы көрсетілетін қызметті алушыны қабылданған шешім туралы хабардар етеді.
Проактивті қызмет арқылы қызмет көрсетілген кезде қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының ұялы телефонына sms-хабарландыру арқылы ұсынылады.
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі.
9
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

1) территориальные подразделения Комитета регулирования и контроля в области социальной защиты населения Министерства (далее – услугодатель);
2) некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
3) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал);
4) абонентское устройство сотовой связи.
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Сроки оказания государственной услуги:
1) при обращении услугодателю, в Государственную корпорацию, на портал или через проактивную услугу – со дня регистрации пакета документов в электронных журналах регистрации заявлений семь рабочих дней;
При обращении в Государственную корпорацию, день приема документов не входит в срок оказания государственной услуги, при этом результат оказания государственной услуги услугодателем предоставляется в Государственную корпорацию, не позднее, чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги.
Срок оказания государственной услуги продлевается в случаях необходимости дооформления материалов дела по мере необходимости для дополнения недостающего (их) документа (ов) – на срок 30 (тридцать) календарных, при этом, если документы дооформлены, государственная услуга оказывается в течение 7 (семи) рабочих дней со дня предоставления дополнительного (ых) документа (ов) в Государственную корпорацию. Государственная корпорация уведомляет заявителя о необходимости представления дополнительных документов в течение 5 (пяти) рабочих дней.
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственную корпорацию – 15 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания в Государственной корпорации – 20 минут.
6
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (полностью автоматизированная, частично автоматизированная) и (или) бумажная/ проактивная/ оказываемая по принципу "одного заявления".
7
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Уведомление о назначении пособия.
На портале уведомление о назначении пособий, а также информация о назначении пособий направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
Государственная корпорация информирует услугополучателя о принятом решении посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон услугополучателя.
В случае оказания услуги через проактивную услугу результат оказания услуги предоставляется посредством sms-оповещения на мобильный телефон услугополучателя.
8
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим лицам.
9
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, түскі үзілісті ескере отырып, көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден жұмаға дейін өтінішті қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен көрсетіледі;
2) Мемлекеттік корпорацияда – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда түскі үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін.
Қабылдау "электрондық кезек" тәртібінде, көрсетілетін қызметті алушының тіркелген жері бойынша, жеделдетілген қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы броньдауға болады.
3) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары мынадай интернет-ресурстарда орналастырылған:
1) Министрлік – www.enbek.gov.kz "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі;
2) Мемлекеттік корпорация – www.gov4c.kz.
10
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушы (немесе нотариус немесе нотариаттық іс-әрекеттер жасайтын лауазымды адам куәландырған, нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) күтім жасайтын адамға берілетін жәрдемақыны тағайындау үшін Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш ұсынады:
1) жеке басын куәландыратын құжат – сәйкестендіру үшін;
2) бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға қамқоршылық (қорғаншылық) белгіленген жағдайда – бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға қамқоршылық (қорғаншылық) белгіленгенін растайтын құжат;
3) мүгедектігі туралы анықтама.
Байқоңыр қаласының тұрғындары үшін – Байқоңыр қаласы тұрғын үй шаруашылығының азаматтарды есепке алу және тіркеу жөніндегі бөлімінің анықтамасы;
4) қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінде күтім жасайтын адам ретінде айқындалған адамның орналасқан жері туралы мәліметтер Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің "Орталық автоматтандырылған деректер базасы" ақпараттық жүйесінен жеке басын куәландыратын құжаты бойынша тексеріледі.
Бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтім жасайтын адам ретінде айқындалған адам үшін:

1) Услугодатель – прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги с понедельника по пятницу согласно графику работы услугодателя, с учетом перерыва на обед, кроме выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) Государственной корпорации – с понедельника по субботу включительно, в соответствии с графиком работы с 9.00 часов до 20.00 часов без перерыва на обед, кроме воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке электронной очереди, по месту регистрации услугополучателя, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала;
3) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерство – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации – www.gov4c.kz.
10
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
При обращении для оказания государственной услуги в Государственную корпорацию услугополучатель (или его представитель по доверенности, удостоверенной нотариусом или должностным лицом, совершающим нотариальные действия) предоставляет заявление для назначения пособия лицу, осуществляющему уход по форме согласно приложению 6 к Правилам и следующие документы:
для заявителя:
1) документ, удостоверяющий личность заявителя – для идентификации;
2) документ, подтверждающий установление опеки (попечительства) над лицом с инвалидностью первой группы – в случае установления опеки (попечительства) над лицом с инвалидностью первой группы;
3) справка об инвалидности.
Для жителей города Байконыр – справка отдела по учету и регистрации граждан жилищного хозяйства города Байконыр;
4) сведения о нахождении лица с инвалидностью первой группы в учреждении уголовно-исполнительной системы, проверяются по документу, удостоверяющему личность, в информационной системе "Центральная автоматизированная база данных" Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
для лица, определенного как осуществляющий уход за лицом с инвалидностью первой группы:

1) жеке басты куәландыратын құжат – сәйкестендіру үшін.
Қандас мәртебесі бар адамға күтім жасайтын адамға жәрдемақы тағайындау үшін жүгінген жағдайда сәйкестендіру үшін қандас куәлігі беріледі;
2) жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымдағы банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді растайтын құжат – сәйкестендіру үшін;
3) бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтім жасайтын ретінде айқындалған адамның әрекетке қабілеттілігі туралы мәліметтер жеке басты куәландыратын құжат бойынша Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Жеке тұлғалардың мемлекеттік дерекқоры" ақпараттық жүйесінде тексеріледі.
Байқоңыр қаласының тұрғындары үшін – Байқоңыр қаласы тұрғын үй шаруашылығының азаматтарды есепке алу және тіркеу жөніндегі бөлімінің анықтамасы.
4) қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінде күтім жасайтын адам ретінде айқындалған адамның орналасқан жері туралы мәліметтер Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің "Орталық автоматтандырылған деректер базасы" ақпараттық жүйесінен жеке басын куәландыратын құжаты бойынша тексеріледі.
Күтім жасайтын адамға берілетін жәрдемақыны тағайындау үшін бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға қамқоршылық белгіленгенін растайтын құжаттарды, сондай-ақ бірінші топтағы мүгедектігі бар адамның мүгедектігі туралы анықтамасын, психикалық денсаулық сақтау орталығында есепте тұру фактісі туралы мәліметтерді, банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді ұсыну көрсетілген құжаттарда қамтылған ақпарат Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салуға сәйкес расталған кезде талап етілмейді.
порталға:
жәрдемақы тағайындау үшін – Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанында порталда күтім жасайтын адамға берілетін жәрдемақыны тағайындауға өтініш.
проактивті қызмет арқылы:
жәрдемақы тағайындау үшін – проактивті қызмет көрсетуге көрсетілетін қызметті алушының келісімі, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысы арқылы банктік шот нөмірін растау немесе ұсыну.
Өтініш берушінің және күтім жасайтын адам ретінде айқындалған адамның жеке басын және тұрғылықты жері бойынша тіркелуін (күтім жасайтын адам ретінде айқындалған адамның және бірінші топтағы мүгедектігі бар адамның бір қала және (немесе) аудан шегінде тұру, қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінде болу фактісін растау үшін) куәландыратын мәліметтер, сондай-ақ банк шотының нөмірі туралы мәліметтер Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салуға сәйкес ақпараттық жүйелерден алынады.
11
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді қамтитын, мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі

1) документ, удостоверяющий личность – для идентификации.
В случае обращения за назначением пособия лицу, осуществляющему уход, лиц, имеющих статус кандаса, предоставляется удостоверение кандаса для идентификации;
2) документ, подтверждающий сведения о номере банковского счета в уполномоченной организации по выдаче пособий – для идентификации;
3) сведения о дееспособности лица, определенного как осуществляющий уход за лицом с инвалидностью первой группы, проверяются по документу, удостоверяющему личность, в информационной системе "Государственная база данных физических лиц" Министерства юстиции Республики Казахстан.
Для жителей города Байконыр – справка отдела по учету и регистрации граждан жилищного хозяйства города Байконыр;
4) сведения о нахождении лица, определенного как осуществляющий за ним уход в учреждении уголовно-исполнительной системы, проверяются по документу, удостоверяющему личность, в информационной системе "Центральная автоматизированная база данных" Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
Для назначения пособия лицу, осуществляющему уход, представление документа, подтверждающего установление опеки над лицом с инвалидностью первой группы, а также справки об инвалидности лица с инвалидностью первой группы, сведений об отсутствии факта состояния на учете в центре психического здоровья, сведения о нахождении лица с инвалидностью первой группы и лица, определенного как осуществляющий за ним уход в учреждении уголовно-исполнительной системы, сведения о номере банковского счета не требуется при подтверждении информации, содержащейся в указанных документах, в соответствии с запросами в информационные системы государственных органов и (или) организации согласно приложению 5 к Правилам.
на портал:
заявление на назначение пособия лицу, осуществляющему уход, посредством портала в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя, по форме согласно приложению 7 к Правилам.
через проактивную услугу:
для назначения пособия – согласие услугополучателя на оказание проактивной услуги, а также подтверждение или предоставление номера банковского счета посредством абонентского устройства сотовой связи услугополучателя.
Сведения удостоверяющие личность и регистрацию по месту жительства заявителя и лица, определенного как осуществляющий за ним уход (для подтверждения факта проживания в пределах одного города и (или) района, нахождения в одном учреждении уголовно-исполнительном системы, лица, определенного как осуществляющий уход, и лица с инвалидностью первой группы), а также сведения о номере банковского счета получают из соответствующих информационных систем в соответствии с запросами в информационные системы государственных органов и (или) организаций согласно приложению 5 к Правилам.
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан

1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қағидалармен белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
6) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
Уәкілетті мемлекеттік органның ақпараттық жүйесінен жәрдемақыларды тағайындау, төлеу немесе тағайындауға өтініш беру фактісін растайтын ақпарат алған кезде, сондай-ақ өтініш берушіде бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтім жасайтын адамның күнтізбелік бір жыл ішінде екі реттен артық ауысу фактісі болған кезде, бірінші топтағы мүгедекті бар адамға әлеуметтік жеке көмекшінің қызметін ұсыну фактісі болған кезде (бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтімі бойынша жәрдемақыны тағайындау үшін) өтініш берушіге Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі.
Өтініш беруші құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған кезде өтініш берушіге осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жәрдемақылар тағайындауға өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі.
12
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
1. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурстарда орналастырылған:
1) Министрлік – www.enbek.gov.kz. "Мемлекеттік қызметтер" бөлімі;

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленными Правилами.
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
6) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
При получении сведений из информационные системы уполномоченного государственного органа, подтверждающих факт назначения, выплаты или подачи заявления на назначение пособий, а также при наличии у заявителя факта смены лица, осуществляющего уход за лицом с инвалидностью первой группы более двух раз в течение календарного года, при наличии факта предоставления социальной услуги индивидуального помощника лицу с инвалидностью первой группы (для назначения пособия лицу, осуществляющему уход) заявителю вручается расписка об отказе в приеме заявления по форме согласно приложению 9 к Правилам.
В случае представления заявителем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия заявителю выдается расписка об отказе в приеме заявления на назначение пособий по форме согласно приложению 10 к Правилам.
12
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
1. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерство – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";

2) Мемлекеттік корпорация – www.gov4c.kz.
2. Өзіне-өзі қызмет көрсетуді, өз бетінше жүріп-тұруды, бағдарлауды жүзеге асыру қабілетін немесе мүмкіндігін заңнамада белгіленген тәртіппен толық немесе ішінара жоғалтқан көрсетілетін қызметті алушыларға мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттарды қабылдауды 1414, 8 800 080 7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы жүгіну арқылы мемлекеттік корпорацияның қызметкері тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Физикалық тұрғыдан мүмкіндігі шектеулі адамдар үшін пандустың, шақыру түймесінің, зағиптар мен нашар көретіндерге арналған тактильді жолдың, күту залының, үлгі құжаттары бар тіректің болуы қажет.
3. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған кезде, жәрдемақы тағайындау туралы ақпаратты портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ 1414, 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Бала кезінен бірінші топ мүгедектігі белгілеген кезде көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша "Күтім жасайтын адамға берілетін жәрдемақыны тағайындау" мемлекеттік қызметі "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетіледі.
Проактивті қызмет арқылы күтім жасайтын адамға берілетін жәрдемақыны тағайындау қызмет көрсету субъектісінің бастамасы бойынша ұсынылады, оны көрсету үшін ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы ұсынылған қызметті алу субъектісінің міндетті келісімі қажет.
Мүгедектігі бар баланы
(мүгедектігі бар балаларды)
тәрбиелеп отырған анаға немесе
әкеге, бала асырап алушыға,
қорғаншыға (қамқоршыға)
тағайындалатын және төленетін
мемлекеттік жәрдемақыны,
бірінші топтағы мүгедектігі
бар адамға күтім жасайтын
адамдарға берілетін мемлекеттік
жәрдемақыны тағайындау және
төлеу қағидаларына
9-қосымша
Нысан
________________________________________________ (түрін көрсету) құжаттардың қабылданғаны туралы № ____ ҚОЛХАТ
Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азамат _________________________________________________________
өтініші №________________ тіркелген.
Құжаттарды қабылдау күні 20__ жылғы "___" _________________
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінде өтінішті тіркеу күнінен бастап қызметті алған күні 20 __ жылғы "___" ________
Құжаттарды берген орны ___________________________________________
_________________________________________________________________
(жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) лауазымы)
Көрсетілетін қызметті алушының байланыс деректері:
үй телефоны__________________ ұялы телефоны _____________
электрондық мекенжайы __________________________________
Мүгедектігі бар баланы
(мүгедектігі бар
балаларды) тәрбиелеп отырған
анаға немесе әкеге, бала асырап
алушыға, қорғаншыға (қамқоршыға) тағайындалатын және төленетін мемлекеттік жәрдемақыны, бірінші
топтағы мүгедектігі бар адамға
күтім жасайтын адамдарға берілетін мемлекеттік жәрдемақыны тағайындау
және төлеу қағидаларына
10-қосымша
Нысан
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

2) Государственной корпорации – www.gov4c.kz.
2. Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности, или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения услугополучателя через Единый контакт-центр "1414", 8 800 080 7777.
Для лиц с ограниченными физическими возможностями необходимо наличие пандуса, кнопки вызова, тактильной дорожки для слепых и слабовидящих, зала ожидания, стойки с образцами документов.
3. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП и информацию о статусе оказания государственной услуги посредством справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8 800 080 7777.
При установлении инвалидности ребенку (детям) по выбору услугополучателя государственная услуга "Назначение пособия лицу, осуществляющему уход" оказывается по принципу "одного заявления".
Назначение пособия лицу, осуществляющему уход, через проактивную услугу предоставляется по инициативе субъекта оказания услуг, для оказания которой необходимо обязательное согласие субъекта получения услуги, предоставленное посредством абонентского устройства сотовой связи.
Приложение 9
к Правилам назначения и выплаты
государственного пособия,
назначаемого и выплачиваемого
матери или отцу, усыновителю
(удочерителю), опекуну
(попечителю), воспитывающим
ребенка с инвалидностью
(детей с инвалидностью),
государственного пособия лицам,
осуществляющим уход за лицом
с инвалидностью первой группы
Форма
РАСПИСКА № ____
о приеме документов
______________________________________________
(указать вид)
Сноска. Приложение 9 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 №195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Заявление гражданина __________________________________
зарегистрировано за № __
Дата принятия документов "______" __________ 20 ____ года
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
Дата получения услуги со дня регистрации заявления в отделении
Государственной корпорации "_____" _____________ 20 ___ года.
Место выдачи документов ___________________________________________
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность ответственного лица)
Контактные данные услугополучателя (представителя услугополучателя)
телефон домашний_______ мобильный ______ Е-маil __________________
Примечание ИЗПИ!

10-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_____________________________________________________________________
(жәрдемақы түрін көрсету)
өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы № ______ ҚОЛХАТ
20__ жылғы "__" _____________
Азамат _________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні ____ жылғы "___" ____________
Жүгінген күні 20__ жылғы "___" ____________
Уәкілетті мемлекеттік органның ақпараттық жүйесі бойынша тағайындау, төлеу немесе өтініш беру фактісі расталды.
__________________________________________________________________
(жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және лауазымы)
Мүгедектігі бар баланы
(мүгедектігі бар балаларды) тәрбиелеп отырған анаға
немесе әкеге, бала асырап
алушыға, қорғаншыға (қамқоршыға) тағайындалатын және төленетін мемлекеттік жәрдемақыны, бірінші
топтағы мүгедектігі бар адамға
күтім жасайтын адамдарға берілетін мемлекеттік жәрдемақыны тағайындау
және төлеу қағидаларына
11-қосымша
Нысан
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
11-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_____________________________________________________________________
(жәрдемақы түрін көрсету)
тағайындауға өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы № ______ ҚОЛХАТ
20__ жылғы "___"_____________
Азамат ____________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні ____ жылғы "___" ____________
Қамқоршы _____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жүгінген күні 20__ жылғы "___" ____________
Жәрдемақыны тағайындау үшін қажетті құжаттардың толық топтамасын ұсынбау, ақпараттық жүйелерден алынатын мәліметтерді және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсыну, жәрдемақыға құқығының болмауы себебі бойынша тағайындауға өтініш қабылдаудан бас тартылды.
____________________________________________________________________
(жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және лауазымы)
Мүгедектігі бар баланы
(мүгедектігі бар балаларды)
тәрбиелеп отырған анаға немесе
әкеге, бала асырап алушыға,
қорғаншыға (қамқоршыға)
тағайындалатын және төленетін
мемлекеттік жәрдемақыны,
бірінші топтағы мүгедектігі бар
адамға күтім жасайтын адамдарға берілетін мемлекеттік жәрдемақыны тағайындау және төлеу қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Өтініштерді тіркеудің электрондық журналы

Приложение 10 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 №195 (вводится в действие с 12.07.2026).
Приложение 10
к Правилам назначения и выплаты
государственного пособия,
назначаемого и выплачиваемого
матери или отцу, усыновителю
(удочерителю), опекуну
(попечителю), воспитывающим
ребенка с инвалидностью
(детей с инвалидностью),
государственного пособия лицам,
осуществляющим уход за лицом
с инвалидностью первой группы
Форма
РАСПИСКА
об отказе в приеме заявления
______________________________________________
(указать вид)
от "___" _________ 20 ____ года
Гражданин (ка) ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения "___" ___________ ____ года
Дата обращения "___" __________ 20 ____ года
По информационной системе уполномоченного государственного органа факт
назначения, выплаты или подачи заявления на назначение пособий подтвержден
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность ответственного лица)
Примечание ИЗПИ!
Приложение 11 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 №195 (вводится в действие с 12.07.2026).
Приложение 11
к Правилам назначения и выплаты
государственного пособия,
назначаемого и выплачиваемого
матери или отцу, усыновителю
(удочерителю), опекуну
(попечителю), воспитывающим
ребенка с инвалидностью
(детей с инвалидностью),
государственного пособия лицам,
осуществляющим уход за лицом
с инвалидностью первой группы
Форма
РАСПИСКА № ____
об отказе в приеме заявления
на назначение ___________________________________________________
(указать вид)
от "___" ___________ 20____ года
Гражданин (ка) __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения "____" ______________ ____ года
Опекун _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата обращения "____" ___________ 20 ___ года
________________________________________________________________
Отказано в приеме заявления на назначение по причине представления неполного
пакета документов, сведений из информационных систем, и (или) документов
с истекшим сроком действия, требуемых для назначения пособия, отсутствия
права на пособие.
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность ответственного лица)
Приложение 12 к Правилам
назначения и выплаты
государственного пособия,
назначаемого и выплачиваемого
матери или отцу, усыновителю
(удочерителю), опекуну (попечителю),
воспитывающим ребенка
с инвалидностью (детей
с инвалидностью),
государственного пособия
лицам, осуществляющим
уход за лицом с инвалидностью
первой группы
Форма
Электронный журнал регистрации заявлений

Ескерту. 12-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өтініш №
Тіркеу күні
Жүгінген күні
Бөлімше коды
Істің №
Өтініш берушінің жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні
Төлем түрі
Инспектор
Тағайындау/ бас тарту туралы шешімнің күні
Жәрдемақы мөлшері
Тағайындау күні
Тағайындау түрі
Мүгедектігі бар баланы
(мүгедектігі бар
балаларды) тәрбиелеп отырған
анаға немесе әкеге, бала асырап
алушыға, қорғаншыға (қамқоршыға) тағайындалатын және төленетін мемлекеттік жәрдемақыны, бірінші
топтағы мүгедектігі бар адамға
күтім жасайтын адамдарға берілетін мемлекеттік жәрдемақыны тағайындау
және төлеу қағидаларына
13-қосымша
Нысан
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
13-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_________________________________________________
(төлем түрі)
тағайындау үшін азаматтардың "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы келіп түскен өтініштерін тіркеудің электрондық журналы
Өтінім келіп түскен күн
Өтінім келіп түскен уақыт
Өтінім №
Бөлімше
Қызмет коды
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі
Аты
Әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Статусы
Негіздемесі (төлем түрі)
Бас тарту себебі
Мүгедектігі бар баланы
(мүгедектігі бар балаларды)
тәрбиелеп отырған анаға немесе
әкеге, бала асырап алушыға,
қорғаншыға (қамқоршыға)
тағайындалатын және төленетін
мемлекеттік жәрдемақыны,
бірінші топтағы мүгедектігі бар
адамға күтім жасайтын
адамдарға берілетін мемлекеттік
жәрдемақыны тағайындау және
төлеу қағидаларына
14-қосымша
Нысан
________________________________________________________
________________________________________________________
(жәрдемақы түрін көрсету)
тағайындауға электрондық өтініштің қабылданғаны туралы 20__ жылғы "____" ____________ № ______ хабарлама
Ескерту. 14-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азамат _________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні: ______________________________________________________
Жүгінген күні: ___________________________________________________
Баланың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және туған күні
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
тағайындауға өтініші
(жәрдемақы түрі)
________________________________________________ қабылданды.
(Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің атауы)
Хабарлама жауапты адамның ЭЦҚ-сымен куәландырылған:
_____________________________________________________________________
(жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және лауазымы)
Мүгедектігі бар баланы
(мүгедектігі бар балаларды)
тәрбиелеп отырған анаға немесе
әкеге, бала асырап
алушыға, қорғаншыға
(қамқоршыға) тағайындалатын
және төленетін мемлекеттік
жәрдемақыны, бірінші топтағы
мүгедектігі бар адамға күтім
жасайтын адамдарға берілетін
мемлекеттік жәрдемақыны
тағайындау және
төлеу қағидаларына
15-қосымша
Нысан
Код ______________________
__________________________ облысы (қаласы)
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің ________________________ облысы (қаласы) бойынша департаментінің 20___ жылғы "___" __________ № ____ ШЕШІМІ
Ескерту. 15-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Істің № _________________________________________________________
Мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны тағайындау
(өзгерту, тағайындаудан бас тарту) туралы
Өтініш беруші __________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Жүгінген күні 20____ жылғы "____" ________________________________
Мүгедектігі бар баланың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда): ___________
_______________________________________________________________________
Мүгедектігі бар баланың туған күні 20____ жылғы "____" ______________
Мүгедектігі туралы анықтама ______________________________________

Сноска. Приложение 12 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 №195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ заявления
Дата регистрации
Дата обращения
Код отделения
№ дела
Индивидуальный идентификационный номер заяви теля
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Вид выплаты
Инспектор
Дата решения/отказа в назначении
Размер пособия
Дата назначения
Вид назначения
Примечание ИЗПИ!
Приложение 13 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 №195 (вводится в действие с 12.07.2026).
Приложение 13
к Правилам назначения и выплаты
государственного пособия,
назначаемого и выплачиваемого
матери или отцу, усыновителю
(удочерителю), опекуну
(попечителю), воспитывающим
ребенка с инвалидностью
(детей с инвалидностью),
государственного пособия лицам,
осуществляющим уход за лицом
с инвалидностью первой группы
Форма
Электронный журнал регистрации заявлений граждан,
поступивших посредством веб-портала "электронного правительства"
__________________________________________________
(указать вид выплаты)
Дата поступления заявки
Время поступления заявки
№ Заявки
Отделение
Код Услуги
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия
Имя
Отчество (при его наличии)
Дата рождения
Статус
Основание (вид выплаты)
Причина отказа
Приложение 14
к Правилам назначения и выплаты
государственного пособия,
назначаемого и выплачиваемого
матери или отцу, усыновителю
(удочерителю), опекуну
(попечителю), воспитывающим
ребенка с инвалидностью
(детей с инвалидностью),
государственного пособия лицам,
осуществляющим уход за лицом
с инвалидностью первой группы
Форма
Уведомление № ______
о приеме электронного заявления на назначение
____________________________________________________
(указать вид пособия)
от "___" _______________ 20 ____ года
Сноска. Приложение 14 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 №195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Гражданину(ке) ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения __________________
Дата обращения _________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и дата рождения ребенка
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Заявление на назначение
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(вид пособия)
принято ________________________________________________________
________________________________________________________________
(наименование отделения Государственной корпорации)
Уведомление удостоверено ЭЦП ответственного лица:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 15
к Правилам назначения
и выплаты государственного
пособия, назначаемого
и выплачиваемого матери или
отцу, усыновителю
(удочерителю), опекуну
(попечителю), воспитывающим
ребенка с инвалидностью
(детей с инвалидностью),
государственного пособия лицам,
осуществляющим уход
за лицом с инвалидностью
первой группы
Форма
Код _____________________________
Область (город) ___________________
РЕШЕНИЕ № _________________ от "___" ___________ 20__ года Департамента Комитета регулирования и контроля в области социальной защиты населения
по _____________ области (городу) № дела _________ О назначении (изменении, возобновление, отказе в назначении) пособия
воспитывающему ребенка с инвалидностью
Сноска. Приложение 15 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2025 № 165 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.05.2026 №195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Заявитель ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата обращения "___" ______________ 20__ года
_______________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ребенка с инвалидностью
_______________________________________________________________
Дата рождения ребенка с инвалидностью ____________________________
Справка об инвалидности _________________________________________

Мүгедектік 20___ жылғы "___"______ бастап 20___ жылғы "___" _______
дейінгі мерзімге белгіленді
1. Әлеуметтік кодекстің ______ бабына сәйкес:
мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы ____________
теңге мөлшерінде 20___жылғы "___" ___ бастап 20 _____ жылғы "___"
________қоса алғанда, ___________________ теңге мөлшерінде (сомасы
жазбаша) тағайындалсын.
2. Мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақының
мөлшері 20___жылғы "___" ___ бастап 20__ жылғы "___" ____________ қоса
алғанда, өзгертілсін және ________________________ теңге мөлшерінде (сомасы
жазбаша) белгіленсін.
Негіздеме: ______________________________________________________
3. 20__ жылғы "___" ___________ жәрдемақы қайта жаңару:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(негіздеме)
4. Жәрдемақы тағайындаудан бас тартылсын:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(негіздеме)
Департамент басшысы
_____________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Департамент басқармасының (бөлімінің) басшысы
_____________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Маман _____________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Шешім жобасын дайындағандар:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
_____________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің басшысы
_____________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
_____________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Мүгедектігі бар баланы
(мүгедектігі бар балаларды)
тәрбиелеп отырған
анаға немесе әкеге, бала
асырап алушыға, қорғаншыға
(қамқоршыға) тағайындалатын
және төленетін мемлекеттік
жәрдемақыны, бірінші топтағы
мүгедектігі бар адамға күтім
жасайтын адамдарға берілетін
мемлекеттік жәрдемақыны
тағайындау және
төлеу қағидаларына
16-қосымша
Нысан
Код ________________
______________________ облысы (қаласы)
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің ________________________ облысы (қаласы) бойынша департаментінің 20___ жылғы "___" __________ № ____ ШЕШІМІ
Ескерту. 16-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Істің № ____________________________________________________________________
Бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтім жасайтын адамға берілетін жәрдемақыны
тағайындау (өзгерту, тағайындаудан бас тарту) туралы
Азамат _______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні 20____ жылғы "____" _______________________________________
Жүгінген күні 20____ жылғы "____" ___________________________________
Бірінші топ мүгедектігі бар адамның ___________________________________
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні 20____ жылғы "_____" ____________________________________
Мүгедектігі туралы анықтама ________________________________________

Инвалидность установлена на срок с ______ 20 __ года по _____20__ года
1. Назначить в соответствии со статьей _____ Социального кодекса пособие
воспитывающему ребенка с инвалидностью с ______ 20___ года
по _________ 20___ года в размере ________________ тенге ____________
(сумма прописью)
2. Изменить размер пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью:
с ____ 20__ года по ____20 __ года и установить в размере _________ тенге
________________________________________________________________
(сумма прописью)
Основание: ______________________________________________________
________________________________________________________________
3. Возобновить с "____" __________ 20__ года:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(основание)
4. Отказать в назначении пособия:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(основание)
Руководитель департамента
___________________________________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Руководитель управления (отдела) департамента
___________________________________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Специалист __________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Проект решения подготовлен: Директор филиала Государственной корпорации
____________________________________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Руководитель отделения Государственной корпорации
____________________________________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Специалист отделения Государственной корпорации
____________________________________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 16
к Правилам назначения
и выплаты государственного
пособия, назначаемого
и выплачиваемого матери или
отцу, усыновителю
(удочерителю), опекуну
(попечителю), воспитывающим
ребенка с инвалидностью
(детей с инвалидностью),
государственного пособия
лицам, осуществляющим уход
за лицом с инвалидностью
первой группы
Форма
РЕШЕНИЕ № __________ от "____" ___________ 20___ года
Департамента Комитета регулирования и контроля в области социальной защиты
населения по _________ области (городу) № дела ___________ О назначении (изменении, отказе в назначении) пособия лицу,
осуществляющему уход за лицом с инвалидностью первой группы
Сноска. Приложение 16 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2025 № 165 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.05.2026 №195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата обращения "___" ______________ 20____ года
Дата рождения ___________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица с инвалидностью первой группы
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Дата рождения лица с инвалидностью _______________________________
Справка об инвалидности _________________________________________

Мүгедектік 20__ жылғы "___"______ бастап 20__ жылғы "___" ___________
дейінгі мерзімге белгіленді
1. Әлеуметтік кодекстің ______ бабының _____ тармағына сәйкес күтім жасайтын
адамға берілетін жәрдемақы 20___ жылғы "___" ____________ бастап 20 _____ жылғы
"___" ________ қоса алғанда, __________________________ теңге мөлшерінде
(сомасы жазбаша) тағайындалсын.
2. Күтім жасайтын адамға берілетін жәрдемақының мөлшері 20___жылғы
"___" ________ бастап 20__ жылғы "___" ____________ қоса алғанда,
өзгертілсін және _________________________________ теңге мөлшерінде
белгіленсін (сомасы жазбаша).
Негіздеме: _____________________________________________________
3. Күтім жасайтын адамға берілетін жәрдемақыны тағайындаудан бас
тартылсын: _______________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(негіздеме)
Департамент басшысы _________________________________________ _____________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Департамент басқармасының (бөлімінің) басшысы
_________________________________________ _____________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Маман _________________________________________ _____________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Шешім жобасын дайындағандар:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
_________________________________________ _____________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің басшысы
_________________________________________ _____________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
_________________________________________ _____________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Мүгедектігі бар баланы
(мүгедектігі бар балаларды)
тәрбиелеп отырған анаға немесе
әкеге, бала асырап алушыға,
қорғаншыға (қамқоршыға)
тағайындалатын және төленетін
мемлекеттік жәрдемақыны,
бірінші топтағы мүгедектігі бар
адамға күтім жасайтын
адамдарға берілетін мемлекеттік
жәрдемақыны тағайындау
және төлеу қағидаларына
17-қосымша
Нысан
______________________________________________________________
(жәрдемақы түрін көрсету)
тағайындауға құжаттарды жете ресімдеу қажеттілігі туралы 20__ жылғы "___"____________ хабарлама
Ескерту. 17-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_______________________________________________________________
(жәрдемақы түрі) тағайындау жөніндегі уәкілетті орган
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
Өтініш берушінің туған күні _____ жылғы "____" ___________________
Өтінішті қайтару күні 20__ жылғы "___" ___________ № _____________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(жете рәсімдеудің себебін көрсету) жете ресімдеудің қажеттілігі
Сіздің назарыңызға жеткізеді
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мүгедектігі бар баланы
(мүгедектігі бар балаларды)
тәрбиелеп отырған анаға немесе
әкеге, бала асырап алушыға,
қорғаншыға (қамқоршыға)
тағайындалатын және төленетін
мемлекеттік жәрдемақыны,
бірінші топтағы
мүгедектігі бар адамға күтім
жасайтын адамдарға
берілетін мемлекеттік
жәрдемақыны тағайындау
және төлеу қағидаларына
18-қосымша
Нысан
sms-хабарлардың электрондық журналы
_______________________________________

Инвалидность установлена на срок с _____ 20 ___ года по _____ 20 ___ года
1. Назначить в соответствии со статьей ___ Социального кодекса пособие лицу,
осуществляющему уход с _________ 20 ____ года по _________ 20___ года
в размере ______________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
2. Изменить размер пособия лицу, осуществляющему уход с _________ 20___ года
по __________ 20 ____ года и установить в размере _______________ тенге
________________________________________________________________
(сумма прописью)
Основание: ______________________________________________________
3. Отказать в назначении пособия лицу, осуществляющему уход:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(основание)
Руководитель департамента ______________________________ __________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Руководитель управления (отдела) департамента
_____________________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Специалист __________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Проект решения подготовлен: Директор филиала Государственной корпорации
______________________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Руководитель отделения Государственной корпорации
______________________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Специалист отделения Государственной корпорации
______________________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 17
к Правилам назначения и выплаты
государственного пособия,
назначаемого и выплачиваемого
матери или отцу, усыновителю
(удочерителю), опекуну
(попечителю), воспитывающим
ребенка с инвалидностью
(детей с инвалидностью),
государственного пособия лицам,
осуществляющим уход за лицом
с инвалидностью первой группы
Форма
Уведомление о необходимости дооформления документов на назначение
______________________________________________
(указать вид пособия)
от "_____" __________ 20 ____ года
Сноска. Приложение 17 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 №195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Уполномоченный орган по назначению пособия
______________________________________________________________
(вид пособия)
доводит до Вашего сведения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
______________________________________________________________
Дата рождения заявителя ________________________________________
Дата возврата заявления _________________________________________
о необходимости дооформления __________________________________
(указание причины дооформления)
______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 18
к Правилам назначения и выплаты
государственного пособия,
назначаемого и выплачиваемого
матери или отцу, усыновителю
(удочерителю), опекуну
(попечителю), воспитывающим
ребенка с инвалидностью
(детей с инвалидностью),
государственного пособия лицам,
осуществляющим уход за лицом
с инвалидностью первой группы
Форма
Электронный журнал sms-оповещений
________________________________________________
(указать вид пособия)
по _________________ отделению Государственной корпорации

Ескерту. 20-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азамат ____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні ____ жылғы "___" ____________
Баланың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және туған күні
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(жәрдемақы түрі)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(себептерін көрсету) тағайындаудан бас тартылды.
Хабарлама жауапты адамның ЭЦҚ-мен куәландырылған
____________________________________________________________________
(жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және лауазымы)
Мүгедектігі бар баланы
(мүгедектігі бар балаларды)
тәрбиелеп отырған анаға немесе
әкеге, бала асырап алушыға,
қорғаншыға (қамқоршыға)
тағайындалатын және төленетін
мемлекеттік жәрдемақыны,
бірінші топтағы мүгедектігі бар
адамға күтім жасайтын
адамдарға берілетін мемлекеттік
жәрдемақыны тағайындау
және төлеу қағидаларына
21-қосымша
Нысан
Хабарламалар журналы _______________________________________
Ескерту. 21-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
(жәрдемақы түрін көрсету) _______________________ бөлімшесі бойынша
Р/с №
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні
Істің №
Төлем түрі
Хабарлама тапсырылған күн
Маман
1
2
3
4
5
6
7
8
Мүгедектігі бар баланы
(мүгедектігі бар балаларды)
тәрбиелеп отырған анаға немесе
әкеге, бала асырап алушыға,
қорғаншыға (қамқоршыға)
тағайындалатын және төленетін
мемлекеттік жәрдемақыны,
бірінші топтағы мүгедектігі бар
адамға күтім жасайтын
адамдарға берілетін
мемлекеттік жәрдемақыны
тағайындау және төлеу
қағидаларына
22-қосымша
Нысан
Код ________________
______________________ облысы (қаласы)
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің _______________ облысы (қаласы) бойынша департаментінің 20___ жылғы "___" __________ № ______ ШЕШІМІ
Ескерту. 22-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Істің № ________________________________________________________
Төлемді тоқтата тұру туралы шешім _______________________________
(төлем түрін көрсету)
Азамат _________________________________________________________
Жынысы _______________________________________________________
Туған күні _______ жылғы "_____" _________________________________
___________ жылғы "____" ___________ бастап төлем тоқтатыла тұрсын
Негіздеме: _______________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(себебі көрсетілсін)
Департамент басшысы ________________________________ _____________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Департамент басқармасының (бөлімінің) басшысы
_______________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Маман ________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Шешім жобасын дайындағандар:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
_______________________________________ _________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің басшысы
_______________________________________ ________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
______________________________________ __________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда (қолы)
Мүгедектігі бар баланы
(мүгедектігі бар балаларды)
тәрбиелеп отырған анаға немесе
әкеге, бала асырап алушыға,
қорғаншыға (қамқоршыға)
тағайындалатын және төленетін
мемлекеттік жәрдемақыны,
бірінші топтағы мүгедектігі бар
адамға күтім жасайтын
адамдарға берілетін мемлекеттік
жәрдемақыны тағайындау және
төлеу қағидаларына
23-қосымша
Нысан
Код ________________
______________________ облысы (қаласы)
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің ________________ облысы (қаласы) бойынша департаментінің 20___ жылғы "___"__________ № _____ ШЕШІМІ
Ескерту. 23-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Істің № ________________________________________________________
төлемді тоқтату туралы шешімі ____________________________________
(төлем түрін көрсету)
Азамат _________________________________________________________
Жынысы _______________________________________________________
Туған күн ______ жылғы "_____" __________________________________
_____ жылғы "____" ______________________ бастап төлем тоқтатылсын
Негіздеме: ______________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(себебі көрсетілсін)
Департамент басшысы
______________________________________ _________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Департамент басқармасының (бөлімінің) басшысы
______________________________________ _________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Маман ________________________________ _________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Шешім жобасын дайындағандар:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
_______________________________________ _________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің басшысы
______________________________________ _______
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
_______________________________________ ________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Мүгедектігі бар баланы
(мүгедектігі бар балаларды)
тәрбиелеп отырған анаға немесе
әкеге, бала асырап алушыға,
қорғаншыға (қамқоршыға)
тағайындалатын және төленетін
мемлекеттік жәрдемақыны,
бірінші топтағы мүгедектігі бар
адамға күтім жасайтын
адамдарға берілетін мемлекеттік
жәрдемақыны тағайындау және
төлеу қағидаларына
24-қосымша
Нысан
Код ______________________
______________ облысы (қаласы)
Мемлекеттік корпорацияның
________ облысы бойынша _________ бөлімшесі
Өтініш

Сноска. Приложение 20 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 №195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Гражданин (ка) _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения "____" __________ 20 ___ года
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и дата рождения ребенка
_______________________________________________________________
Отказано в назначении
_______________________________________________________________:
(вид пособия)
_______________________________________________________________
(указать причины)
Уведомление удостоверено электронной цифровой подписью ответственного лица
_____________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 21
к Правилам назначения и выплаты
государственного пособия,
назначаемого и выплачиваемого
матери или отцу, усыновителю
(удочерителю), опекуну
(попечителю), воспитывающим
ребенка с инвалидностью
(детей с инвалидностью),
государственного пособия лицам,
осуществляющим уход за лицом
с инвалидностью первой группы
Форма
Журнал уведомлений
__________________________________
(указать вид пособия)
по _________________ отделению
Сноска. Приложение 21 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 №195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Индивидуальный идентификационный номер
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
№ дела
Вид выплаты
Дата вручения уведомления
Специалист
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 22
к Правилам назначения
и выплаты государственного
пособия, назначаемого
и выплачиваемого матери
или отцу, усыновителю
(удочерителю), опекуну
(попечителю), воспитывающим
ребенка с инвалидностью
(детей с инвалидностью),
государственного пособия
лицам, осуществляющим
уход за лицом с инвалидностью
первой группы
Форма
Код ______________________________________
Область (городу) ___________________________
РЕШЕНИЕ № ____ от "____" _______ 20__ года
Департамента Комитета регулирования и контроля в области социальной защиты населения
по ______________________ области (городу) № дела ________ О приостановлении выплаты ____________________________________ (указать вид)
Сноска. Приложение 22 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2025 № 165 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.05.2026 №195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Гражданин(ка) ___________________________________________________
________________________________________________________________
Пол _______________________________
Дата рождения "___" __________ ____ года
Приостановить выплату с "___" __________________________ 20___ года
Основание ______________________________________________________
________________________________________________________________
(указать причину)
Руководитель департамента ______________________________ _________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Руководитель управления (отдела) департамента
_____________________________________________________ ___________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Специалист __________________________________________ ___________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
_____________________________________________________ ___________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Руководитель отделения Государственной корпорации
_____________________________________________________ ___________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Специалист отделения Государственной корпорации
_____________________________________________________ ___________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 23
к Правилам назначения
и выплаты государственного
пособия, назначаемого
и выплачиваемого матери
или отцу, усыновителю
(удочерителю), опекуну
(попечителю),
воспитывающим ребенка
с инвалидностью (детей
с инвалидностью),
государственного пособия
лицам, осуществляющим уход
за лицом с инвалидностью
первой группы
Форма
Код ____________________
Область ________________
РЕШЕНИЕ № ___ от "___" _________ 20 ____года
Департамент Комитета регулирования и контроля в области социальной защиты населения
по ________________________ области (городу) № дела ___________ О прекращении выплаты __________________________________________ (указать вид)
Сноска. Приложение 23 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.05.2025 № 165 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.05.2026 №195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Гражданин(ка) __________________________________________________
Пол _______________________________
Дата рождения "____" ________________ ______ года
Прекратить выплату с "_____" ___________ 20__ года
Основание ______________________________________________________
________________________________________________________________
(указать причину)
Руководитель департамента
_____________________________________________________ ___________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Руководитель управления (отдела) департамента
_____________________________________________________ ___________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Специалист ___________________________________________ ___________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
______________________________________________________ ___________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Руководитель отделения Государственной корпорации
______________________________________________________ ___________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Специалист отделения Государственной корпорации
______________________________________________________ ___________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 24
к Правилам назначения и выплаты
государственного пособия,
назначаемого и выплачиваемого
матери или отцу, усыновителю
(удочерителю), опекуну
(попечителю), воспитывающим
ребенка с инвалидностью
(детей с инвалидностью),
государственного пособия лицам,
осуществляющим уход за лицом
с инвалидностью первой группы
Форма
Код района _________
Республика Казахстан
___________________________________
отделение Государственной корпорации
по _________________ области (городу)
Заявление

Ескерту. 24-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азамат ________________________________________________________
(алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні: ______ жылғы "_______" ________
Жеке сәйкестендіру нөмірі ________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі:
_______________________________________________________________
Құжаттың сериясы: _____ құжаттың нөмірі: _______ кім берген: ________
Берілген күні: ____________ жылғы "______"_____________
Тұрақты тұратын жерінің мекенжайы:
_______________________ облысы _____________________ қаласы (аудан)
________________ ауылы _______________ көшесі (шағынаудан) ______ -
үй _______________ - пәтер
Алушының (мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге, күтім жасайтын адамға берілетін жәрдемақы) ісін сұратуды сұраймын
(қажетінің асты сызылсын).
Бұрын тұрған жерінің мекенжайы: _________________________________
_______________________________________________________________
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтар саны
Ескертпе
1
2
Өтініш берушінің байланыс деректері:
үй телефоны ___________ ұялы телефон _____________________________
Е-maіl __________________________________________________________
Берілген күні 20_____ жылғы "______"______________________________
Өтініш берушінің қолы ____________________________________________
Азамат ____________________________ өтініші
20____ жылғы "___" __________ қабылданды, № ______________________
Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және
қолы _______________________________________________________________
Мүгедектігі бар баланы
(мүгедектігі бар балаларды) тәрбиелеп отырған анаға
немесе әкеге, бала асырап
алушыға, қорғаншыға (қамқоршыға) тағайындалатын және төленетін мемлекеттік жәрдемақыны, бірінші
топтағы мүгедектігі бар адамға
күтім жасайтын адамдарға берілетін мемлекеттік жәрдемақыны тағайындау
және төлеу қағидаларына
25-қосымша
Нысан
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
25-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20__ жылғы ____ ____________ № _______
АНЫҚТАМА-АТТЕСТАТ
Азамат ____________________________________________________
(төлемдердің түрлері көрсетілсін)
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесінде _____________ алып отырды.
1. Базалық зейнетақы төлемі 20__ жылғы _________ _______ қоса алғанда
____________________________________________ теңге мөлшерінде төленді

Сноска. Приложение 24 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 №195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
от гражданина (ки)_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя)
Дата рождения: "______" ____________________________ ________ года
Индивидуальный идентификационный номер ________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: _________________________
Серия документа: _______ номер документа: _____ кем выдан: _________
Дата выдачи: "____" _____________ ______ года
Адрес постоянного местожительства: _______________________________
Область _____________________ город (район) ______________________
село: ________________________ улица (микрорайон)_________________
дом __________ квартира _________
Прошу запросить дело получателя (пособие воспитывающему ребенка
с инвалидностью, пособие лицу, осуществляющему уход) (нужное подчеркнуть)
Адрес прежнего местожительства: _________________________________
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
Контактные данные заявителя:
телефон домашний _________ мобильный _____________
Е-mаil __________________
Дата подачи "__________" _________________ 20 ___года
Подпись заявителя ______________________________________________
Заявление гражданина ___________________________________________
принято "_______" _______________ 20 _________ года № ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись принявшего документы:
_________________________________________________ ______________
Примечание ИЗПИ!
Пункт 25 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 №195 (вводится в действие с 12.07.2026).
Приложение 25
к Правилам назначения и выплаты
государственного пособия,
назначаемого и выплачиваемого
матери или отцу, усыновителю
(удочерителю), опекуну
(попечителю), воспитывающим
ребенка с инвалидностью
(детей с инвалидностью),
государственного пособия лицам,
осуществляющим уход за лицом
с инвалидностью первой группы
Форма
СПРАВКА-АТТЕСТАТ № ______ от _____ _________ 20 ____ года
Гражданин ____________________________________________________
(указать виды выплат)
получал (а) в ______________ отделении Государственной корпорации
1. Базовая пенсионная выплата выплачена по "___" ________ 20____ года
в размере _______________________ тенге

2. Жасына байланысты зейнетақы төлемі 20__ жылғы ____ __________ қоса
алғанда____________________________________ теңге мөлшерінде төленді
3. Мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы 20__ жылғы ___ _____________ қоса алғанда________________________________ теңге мөлшерінде төленді
4. Мемлекеттік арнайы жәрдемақы 20__ жылғы _____ _______ қоса алғанда ______________________________________ теңге мөлшерінде төленді
5. Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы 20__ жылғы ____ ______ қоса алғанда____________________________________ теңге мөлшерінде төленді
6. Экологиялық үстемеақы 20__ жылғы ____ _______ қоса алғанда __________________________________________ теңге сомасында төленді
7. 1995 – 1997 жылдарға "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабына сәйкес жүзеге асырылған экологиялық үстемеақы бойынша берешек ______ жылғы "____" _______ бастап 20__ жылғы ____ _______ қоса алғанда ______________________________________ теңге сомасында төленді
8. Оңалту бойынша біржолғы өтемақы 20___ жылғы ________ _______ бастап 20___ жылғы ____ ______ қоса алғанда_________ теңге сомасында төленді
9. Семей полигоны аймағында тұрғаны үшін біржолғы өтемақы 20__ жылғы ____ _____ қоса алғанда ____________ теңге сомасында төленді
10. _______________________________________
(төлемнің басқа түрі көрсетілсін (бар болса)
Қосымша: ______________
"Е-макет" ААЖ-ға электрондық іс макеті ғана жолданатын барлық төлем түрлері көрсетілсін
1. _________________
2. _________________
Барлық төлемдер тоқтатылды және Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің есебінен алынды
М.O.
Мемлекеттік корпорация
бөлімшесінің басшысы ___________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
бөлімшесінің маманы __________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қызметтік тел.)

2. Пенсионная выплата по возрасту выплачена по "___" ______ 20 ___ года
в размере __________________________ тенге
3. Государственное социальное пособие выплачено по "_______" ____ 20 __ года
в размере ________________________тенге
4. Государственное специальное пособие выплачено по "__" ___ 20__ года
в размере _____________________ тенге
5. Специальное государственное пособие выплачено по "___" ___ 20__ года
в размере ________________тенге
6. Экологическая надбавка выплачена по "___" ________ 20 ___ года
в сумме _____________________ тенге
7. Задолженность за 1995-1997 годы по экологической надбавке, осуществленная
в соответствии со статьей 13 Закона Республики Казахстан "О социальной защите
гpаждан, постpадавших вследствие ядеpных испытаний на Семипалатинском
испытательном ядеpном полигоне", выплачена: с "__" _____ ___года
по "___" ____ 20 __ года в сумме ____ тенге
8. Единовременная компенсация по реабилитации выплачена
с "___" ________ 20 ___ года по "___" ______ 20 __ года в сумме ________ тенге
9. Единовременная компенсация за проживание в зоне Семипалатинского
испытательного ядерного полигона "__" ______ 20 __ году
в сумме _______________________________________________________ тенге
10._____________________________________________________________
(указать другие виды выплаты (при наличии))
Приложение: ______________
Указать виды выплат, по которым направляются только электронный макет дел
в АИС "Е-макет":
1._________________
2._________________
Все выплаты прекращены и сняты с учета отделения Государственной корпорации
М.П.
Руководитель отделения Государственной корпорации
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) служебного телефона