Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік беру лимитінің сомасын айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 16 мамырдағы № 69 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 23 мамырда № 32553 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 26 тамыздағы № 84 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 26.08.2025 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 225-2-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік беру лимитінің сомасын айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Мемлекет міндеттемелерін басқару және қаржы секторын дамыту саясаты департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсiн.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Куантыров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
Бұйрықпен бекітілген
Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік беру лимитінің сомасын айқындау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік беру лимитінің сомасын айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 225-2-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік беру лимитінің сомасын айқындау тәртібін айқындайды.
2. Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік беру лимитінің мөлшері мың теңгеге дейінгі дәлдікпен дөңгелектенеді.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) Қазақстан Республикасының экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдігі – Қазақстан Республикасы Үкіметінің экспортты қолдау бойынша кепілдік шартының талаптарына сәйкес Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігі алдындағы оның сақтандыру және кепілдік төлемдері бойынша берешегін толық немесе ішінара өтеу міндеттемесі;

Об утверждении Правил определения суммы лимита предоставления государственной гарантии по поддержке экспорта
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 16 мая 2023 года № 69. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 мая 2023 года № 32553. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 августа 2025 года № 84.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 26.08.2025 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 225-2 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения суммы лимита предоставления государственной гарантии по поддержке экспорта.
2. Департаменту политики управления обязательствами государства и развития финансового сектора Министерства национальной экономики Республики Казахстана в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
А. Куантыров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Правила определения суммы лимита предоставления государственной гарантии по поддержке экспорта
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения суммы лимита предоставления государственной гарантии по поддержке экспорта (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 225-2 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок определения суммы лимита предоставления государственной гарантии по поддержке экспорта.
2. Размер лимита предоставления государственной гарантии по поддержке экспорта округляется с точностью до тысячи тенге.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) государственная гарантия Республики Казахстан по поддержке экспорта – обязательство Правительства Республики Казахстан перед Экспортно-кредитным агентством Казахстана, в соответствии с условиями договора гарантии по поддержке экспорта полностью или частично погасить ее задолженность по страховым и гарантийным выплатам;

2) салалық қорытынды – сыртқы сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органның Қазақстанның тиісті Экспорттық-кредиттік агенттігінің экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік беру саласын дамыту басымдықтарына сәйкестігі тұрғысынан қорытындысы;
3) сыртқы сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – шикізаттық емес тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің экспортын дамыту және ілгерілету саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шекте сыртқы сауда қызметін реттеу саласындағы салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 26.03.2024 № 13 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік беру лимитінің сомасын айқындау тәртібі
4. Тиісті жылға арналған экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік беру лимитінің сомасы:
жоспарланатын қаржы жылына арналған республикалық бюджет шығыстарының көлемі;
жоспарланатын қаржы жылына арналған Үкіметтік борышқа қызмет көрсету шығындары, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ұсынған жоспарланатын қаржы жылына арналған мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктері жөніндегі міндеттемелерді орындауға байланысты шығындар;
уәкілетті органның экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік беру туралы ұсынысы негізге алына отырып қалыптастырылады.
5. Уәкілетті орган жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 15 сәуіріне дейінгі мерзімде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік беру туралы ұсыныс береді.
Уәкілетті органның ұсынысына өзіне берілген оң салалық қорытындысы және Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігінің мынадай құжаттары:
1) құрылтай құжаттарының көшірмелері, сондай-ақ Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігінің мәртебесін растайтын құжаттар;
2) Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігінің соңғы үш жылғы аудиттелген қаржылық есептілігі;
3) Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігінің даму жоспары;
4) рейтингтік есеп қоса беріледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 26.03.2024 № 13 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Салалық қорытынды:
1) шикізаттық емес экспортты осындай мемлекеттік қолдау шарасын берудің мүмкіндігі мен орындылығын;

2) отраслевое заключение – заключение уполномоченного органа в области регулирования внешнеторговой деятельности на предмет соответствия приоритетам развития отрасли предоставления государственной гарантии по поддержке экспорта соответствующего Экспортно-кредитного агентства Казахстана;
3) уполномоченный орган в области регулирования внешнеторговой деятельности (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере развития и продвижения экспорта несырьевых товаров и услуг, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию в области регулирования внешнеторговой деятельности.
Сноска. Приложение 1 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 26.03.2024 № 13 (вводится в действие cо дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок определения суммы лимита предоставления государственной гарантии по поддержке экспорта
4. Сумма лимита предоставления государственной гарантии по поддержке экспорта на соответствующий год формируется исходя из:
объемов расходов республиканского бюджета на планируемый финансовый период;
затрат на обслуживание правительственного долга на планируемый финансовый год, затрат, связанных с выполнением обязательств по государственным гарантиям и поручительствам государства, на планируемый финансовый год, представленных центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета;
предложения уполномоченного органа о предоставлении государственной гарантии по поддержке экспорта.
5. Уполномоченный орган в срок до 15 апреля года, предшествующего планируемому, представляет в центральный уполномоченный орган по государственному планированию предложение о предоставлении государственной гарантии по поддержке экспорта.
К предложению уполномоченного органа прилагаются его положительное отраслевое заключение и следующие документы Экспортно-кредитного агентства Казахстана:
1) копии учредительных документов, а также документы, подтверждающие статус Экспортно-кредитного агентства Казахстана;
2) аудированная финансовая отчетность Экспортно-кредитного агентства Казахстана, за последние три года;
3) план развития Экспортно-кредитного агентства Казахстана;
4) рейтинговый отчет.
Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 26.03.2024 № 13 (вводится в действие cо дня его первого официального опубликования).
6. Отраслевое заключение содержит оценку:
1) возможности и целесообразности предоставления такой меры государственной поддержки несырьевого экспорта;

2) саланың жағдайы және оның дамуына әсер ететін мәселелерді;
3) экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік беру мақсаттарының салада орын алып отырған мәселелерді шешуге сәйкес келуін;
4) Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігіне экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік берудің және жетекшілік ететін сала мен экономиканың аралас салаларындағы (аяларындағы) болжамды әсердің негізділігін (негізгі қатысушылар, олардың өзара іс-қимыл схемасы, экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік жөніндегі міндеттемелерді орындауға бөлінген қаражатты пайдалану және қайтару схемасы);
5) экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік жөніндегі міндеттемелердің орындалуын талап етуі мүмкін болжамды тәуекелдерді (сақтандыру, саяси, қаржылық тұрақтылық тәуекелдері) және оларды барынша азайту жөніндегі іс-шараларды;
6) Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігі жүзеге асыратын қызметтің Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының мақсаттарына, оның ішінде тиісті салада қызметтерді көрсету қажеттіліктеріне, сондай-ақ экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік беруден болатын болжамды түпкілікті нәтижеге сәйкестігін, экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік берудің Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсырмаларына не актілеріне сәйкестігін;
7) экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктің мөлшері мен қолданылу мерзімінің негізділігін;
8) экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдікті қолданудан түсетін пайданың бөлінуін;
9) экономиканың аралас салаларына (аяларына) экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдікті қолданудың болжамды мультипликативтік әсерін бағалауды қамтиды.
Салалық қорытындыға уәкілетті органның бірінші басшысы не оны алмастыратын адам қол қояды және ресми құжаттар үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ресімделеді.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 26.03.2024 № 13 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 1 мамырына дейінгі мерзімде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға жоспарланатын қаржы жылына арналған үкіметтік борышқа қызмет көрсетуге арналған шығындар, мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктері бойынша міндеттемелерді орындауға байланысты шығындар туралы ақпарат береді.
8. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган тиісті қаржы жылына арналған экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік беру лимитінің сомасын төмендегі формуланың сақталуын ескере отырып айқындайды және Республикалық бюджет комиссиясының қарауына тиісті қаржы жылына арналған экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік беру лимитінің сомасы бойынша тиісті ұсыныс енгізеді:

2) состояния отрасли и проблем, которые влияют на ее развитие;
3) соответствия целей предоставления государственной гарантии по поддержке экспорта решению существующих проблем в отрасли;
4) обоснованности предоставления государственной гарантии по поддержке экспорта Экспортно-кредитного агентства Казахстана, и предполагаемого эффекта в курируемой отрасли и смежных отраслях (сферах) экономики (основные участники, схема их взаимодействия, схема использования и возврата средств, отвлеченных на исполнение обязательств по государственной гарантии по поддержке экспорта).
5) предполагаемых рисков, которые могут потребовать исполнения обязательств по государственной гарантии по поддержке экспорта (страховые, политические, риски финансовой устойчивости) и мероприятий по их минимизации;
6) соответствия осуществляемой Экспортно-кредитным агентством Казахстана деятельности целям документов Системы государственного планирования Республики Казахстан, в том числе потребностям в оказании услуг в соответствующей отрасли, а также предполагаемому конечному результату от предоставления государственной гарантии по поддержке экспорта, соответствия предоставления государственной гарантии по поддержке экспорта поручениям либо актам Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан.
7) обоснованности размера и срока действия государственной гарантии по поддержке экспорта;
8) распределения выгод от применения государственной гарантии по поддержке экспорта;
9) предполагаемого мультипликативного эффекта от применения государственной гарантии по поддержке экспорта на смежные отрасли (сферы) экономики.
Отраслевое заключение подписывается первым руководителем уполномоченного органа либо лицом, его замещающим, и оформляется в установленном законодательством Республики Казахстан порядке для официальных документов.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 26.03.2024 № 13 (вводится в действие cо дня его первого официального опубликования).
7. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в срок до 1 мая года, предшествующего планируемому, представляет в центральный уполномоченный орган по государственному планированию информацию о затратах на обслуживание правительственного долга, затратах, связанных с выполнением обязательств по государственным гарантиям и поручительствам государства, на планируемый финансовый год.
8. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию устанавливает сумму для определения лимита предоставления государственной гарантии по поддержке экспорта на соответствующий финансовый год с учетом соблюдения следующей формулы и вносит на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии соответствующее предложение по сумме лимита предоставления государственной гарантии по поддержке экспорта на соответствующий финансовый год:

LGgov ≤ (ExGB * 0,15) - В1- B2, мұндағы:
LGgov – тиісті қаржы жылына арналған экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік беру лимиті;
ExGB – жоспарланатын қаржы жылына арналған республикалық бюджет шығыстарының көлемі;
В1 – жоспарланатын қаржы жылына үкіметтік борышқа қызмет көрсетуге арналған шығындардың көлемі;
В2 – жоспарланатын қаржы жылына арналған мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктері бойынша міндеттемелерді орындауға байланысты шығындардың көлемі.
9. Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік беру лимитінің сомасын нақтылау Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес бюджет параметрлері өзгерген жағдайда, ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджет нақтыланған кезде жүргізіледі.
Бұл ретте, осы Қағидалардың 7-тармағында көзделген ақпарат Республикалық бюджет комиссиясының ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджетті нақтылау туралы шешімі қабылданған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде беріледі.

LGgov ≤ (ExGB * 0,15) - В1- B2, где:
LGgov – лимит предоставления государственной гарантии по поддержке экспорта на соответствующий финансовый год;
ExGB – объем расходов республиканского бюджета на планируемый финансовый год;
В1 – объем затрат на обслуживание правительственного долга на планируемый финансовый год;
В2 – объем затрат, связанных с выполнением обязательств по государственным гарантиям и поручительствам государства, на планируемый финансовый год.
9. Уточнение суммы лимита предоставления государственной гарантии по поддержке экспорта производится в случае изменения бюджетных параметров, при уточнении республиканского бюджета на текущий финансовый год в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан.
При этом информация, предусмотренная пунктом 7 настоящих Правил, представляется в течение 5 (пять) рабочих дней со дня принятия решения Республиканской бюджетной комиссией об уточнении республиканского бюджета на текущий финансовый год.