Қазақстан Республикасының өсімдіктер дүниесін күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзудан келтірілген зиянның мөлшерлерін есептеуге арналған базалық мөлшерлемелерді бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 23 ақпандағы № 61 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 2 наурызда № 31997 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 07.03.2023 бастап қолданысқа енгізіледі
"Өсімдіктер дүниесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының өсімдіктер дүниесін күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзудан келтірілген зиянның мөлшерлерін есептеуге арналған базалық мөлшерлемелері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2023 жылғы 7 наурыздан бастап күшіне енеді және ресми жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар министрі
З. Сулейменова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрінің
2023 жылғы 23 ақпандағы
№ 61 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының өсімдіктер дүниесін күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзудан келтiрiлген зиянның мөлшерлерiн есептеуге арналған базалық мөлшерлемелері

Об утверждении базовых ставок для исчисления размеров вреда, причиненного нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира
Приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 23 февраля 2023 года № 61. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 марта 2023 года № 31997.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 07.03.2023
В соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О растительном мире" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые базовые ставки для исчисления размеров вреда, причиненного нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 7 марта 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр экологии и природных
ресурсов Республики Казахстан
З. Сулейменова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство
национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра экологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан
от 23 февраля 2023 года № 61
Базовые ставки для исчисления размеров вреда, причиненного нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира

Ескерту. Мөлшерлемелерге өзгеріс енгізілді - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 17.06.2025 № 167 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жабайы өсімдіктерді заңсыз алып қойғаны, дайындағаны (жинағаны), бүлдіргені немесе өлтіргені үшін
№ р/с
Зиян түрлері
Өлшем бірлігі
Айлық есептік көрсеткіштермен алғанда залалды өтеу мөлшері
1
2
3
4
1
Жас шыбықтар мен өскіндерді жою немесе зақымдау:
1) қылқан жапырақты тұқымдастар
2) жапырақты тұқымдастар
3) жаңа жыл алдындағы кезеңде (қараша-желтоқсан) қылқан жапырақты тұқымдастар
1 дана үшін
1 дана үшін
1 дана үшін
2
1
15
2
Биіктігі 1 м дейінгі ағаштар мен бұталарды өз бетімен қазып алу*
1 дана үшін
10
3
Байламының диаметрі 10 см-ге дейінгі ағаштар мен бұталар шыбықтарын өз бетімен дайындау
1 байлам үшін
0,1
4
Рұқсат беру құжаттары немесе хабарлама жіберу бойынша ғана тыйым салынған немесе рұқсат етілетін барлық санаттағы жерлерде дәрі-дәрмектік өсімдіктерді және техникалық шикізатты өз бетімен жинау
1 килограмм үшін
0,3
5
Жердің құнарлы үстіңгі қабатын алу:
1) 25 см-ге дейінгі тереңдікте
2) 25 см-ден астам тереңдікте
1 шаршы метр үшін
3
5
Ескертпе:
* - осыдан кейінгі әрбір метр үшін залалды өтеу мөлшеріне 1 айлық есептік көрсеткіш қосылады.
2. Жеке және заңды тұлғалардың жердің барлық санаттарында Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілген өсімдіктерді заңсыз өндіргені, дайындағаны, зақымдағаны немесе жойғаны үшін
Р/с №
Өсімдіктер тобы мен зақымның түрі
Айлық есептік көрсеткіштермен алғанда залалды өтеу мөлшері
1
2
3
1
Ағаштың, бұтаның, лиананың әрбір данасы үшін:
1) өсуін тоқтату дәрежесіне жеткізбей зақымданған кезде
2) жойылған немесе өсуін тоқтату дәрежесіне дейін зақымданған кезде
500
1000
2
Мөлшеріне қарамастан, арнайы рұқсатсыз өндірілген, зақымданған немесе жойылған әрбір шөп тұқымдас өсімдік немесе саңырауқұлақтың жемісті бөлігі үшін
0,5
3
Зақымданған немесе жойылған мүк пен қынаның әрбір шаршы метрі үшін
2,3
Ескертпе:
Өсімдіктер дүниесіне келтірілген зиянды өтеу жабайы өсетін өсімдіктерді заңсыз алып қойғаны, дайындағаны (жинағаны), бүлдіргені немесе олардың құрып кеткені үшін қылмыстық, әкімшілік немесе азаматтық-құқықтық жауаптылық тәртібімен жүзеге асырылады.
Өсімдіктер дүниесіне зиянды өтеу мөлшерін осы базалық мөлшерлемелерге сәйкес уәкілетті орган ведомствосының тиісті аумақтық бөлімшелері айқындайды.
3. Өсімдіктер дүниесінің жеке объектілерін заңсыз алып қойғаны, дайындағаны (жинағаны), бүлдіргені немесе олардың қурап қалғаны үшін
Р/с №
Ағаштар мен бұталар тұқымы
Айлық есептік көрсеткіштермен алғанда бір ағаш үшін залалды өтеу мөлшері
Ағаштар мен бұталардың жасы, жыл
10-ға дейін

Сноска. Базовые ставки с изменением, внесенным приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 17.06.2025 № 167 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. За незаконное изъятие, заготовку (сбор), повреждение или гибель дикорастущих растений
№ п/п
Виды ущерба
Единица измерения
Размер возмещения вреда в месячных расчетных показателях
1
2
3
4
1
Уничтожение или повреждение молодняка и подроста:
1) хвойных пород
2) лиственных пород
3) хвойных пород в предновогодний период (ноябрь-декабрь)
за 1 штуку
за 1 штуку
за 1 штуку
2
1
15
2
Самовольная выкопка деревьев и кустарников высотой до 1 м *
за 1 штуку
10
3
Самовольная заготовка веток деревьев и кустарников при диаметре увязанного пучка до 10 см
за 1 пучок
0,1
4
Самовольный сбор лекарственных растений и технического сырья на всех категориях земель, где это запрещено или допускается только по разрешительным документам или направления уведомления
за 1 килограмм
0,3
5
Снятие верхнего плодородного слоя:
1) на глубину до 25 см
2) на глубину свыше 25 см
за 1 квадратный метр
3
5
Примечание:
* - за каждый последующий метр к размеру возмещения вреда прибавляется 1 месячный расчетный показатель.
2. За незаконное добывание, заготовку, повреждение или уничтожение растений, занесенных в Красную книгу Республики Казахстан, на землях всех категорий физическими и юридическими лицами
№ п/п
Группа растений и вид повреждений
Размер возмещения вреда в месячных расчетных показателях
1
За каждый экземпляр дерева, кустарника, лианы
1) при повреждении не до степени прекращения роста
500
2) уничтоженных или поврежденных до степени прекращения роста
1000
2
За каждое травянистое растение или плодовое тело гриба, добытые без специального разрешения, поврежденные или уничтоженные, независимо от размера
0,5
3
За каждый квадратный метр поврежденных или уничтоженных мхов и лишайников
2,3
Примечание:
Возмещение вреда, причиненного растительному миру, осуществляется в порядке уголовной, административной или гражданско-правовой ответственности за незаконное изъятие, заготовку (сбор), повреждение или гибель дикорастущих растений.
Размер возмещения вреда растительному миру определяется соответствующими территориальными подразделениями ведомства уполномоченного органа в соответствии с настоящими базовыми ставками.
3. За незаконное изъятие, заготовку (сбор), повреждение или гибель отдельных объектов растительного мира
№ п/п
Порода деревьев и кустарников
Размер возмещения вреда за одно дерево в месячных расчетных показателях
Возраст деревьев и кустарников, лет
до 10

1) жергілікті атқарушы органның жасыл екпелерді ұстау және қорғау мәселелерін реттеу саласындағы функцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшелері тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі 15-і күнінен кешіктірмей өзі тіркелген жердегі салық органдарына өсімдіктер дүниесін күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзудан келтірілген залалдың мөлшерін есептеуге арналған осы базалық мөлшерлемелерде көзделген залал келтіргені үшін бюджетке өндіріп алынған сомалар бойынша мәліметтер жібереді;
2) келтірілген залал мөлшерін есептеу үшін осы базалық мөлшерлемелерде көзделген залал келтіргені үшін жеке және заңды тұлғаларға талап-арыздарды жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі ұсынады.

1) структурные подразделения местного исполнительного органа, осуществляющие функции в сфере регулирования вопросов содержания и защиты зеленых насаждений, ежеквартально, не позднее 15 числа следующего за отчетным кварталом, направляют налоговым органам по месту своей регистрации сведения по суммам, взысканным в бюджет за причиненный вред, предусмотренный в настоящих базовых ставках для исчисления размера вреда, причиненного нарушением законодательства в области охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира;
2) иски к физическим и юридическим лицам за причиненный вред, предусмотренный в настоящих базовых ставках для исчисления размера вреда, предъявляются структурным подразделением местного исполнительного органа