"Соттан тыс банкроттық рәсімін қолдану" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларын және нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2023 жылғы 28 ақпандағы № 218 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 28 ақпанда № 31976 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 03.03.2023 бастап қолданысқа енгізіледі
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына және "Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 1) тармақшасына, 16-бабының 4-тармағына және 19-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 22.04.2026 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1) Мыналар:
1) "Соттан тыс банкроттық рәсімін қолдану" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2) борышкердің соттан тыс банкроттық рәсімін қолдану туралы өтініш нысаны осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес;
3) соттан тыс банкроттық рәсімін қолданудан бас тарту туралы хабарлама нысаны осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес;
4) соттан тыс банкроттық рәсімін аяқтау және борышкерді банкрот деп тану туралы шешім нысаны 4-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2023 жылдың 3 наурызынан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қаржы министрінің
2023 жылғы 28 ақпандағы
№ 218 бұйрығына
1-қосымша
"Соттан тыс банкроттық рәсімін қолдану" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары

Об утверждении Правил и форм оказания государственной услуги "Применение процедуры внесудебного банкротства"
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 28 февраля 2023 года № 218. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 февраля 2023 года № 31976.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 03.03.2023
В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и подпунктом 1) статьи 9, пунктом 4 статьи 16 и пунктом 1 статьи 19 Закона Республики Казахстан "О восстановлении платежеспособности и банкротстве граждан Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра финансов РК от 22.04.2026 № 269 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) Правила оказания государственной услуги "Применение процедуры внесудебного банкротства" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму заявления должника о применении процедуры внесудебного банкротства согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) форму уведомления об отказе в применении процедуры внесудебного банкротства согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) форму решения о завершении процедуры внесудебного банкротства и признании должника банкротом согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 3 марта 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Заместитель Премьер-Министра
- Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Заместителя Премьер-Министра
- Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 февраля 2023 года № 218
Правила оказания государственной услуги "Применение процедуры внесудебного банкротства"

Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 29.08.2024 № 595 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Соттан тыс банкроттық рәсімін қолдану" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң) 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес "Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5, 16, 17, 18 және 19-бабын іске асыру үшін әзірленді және "Соттан тыс банкроттық рәсімін қолдану" мемлекеттік қызметін көрсету (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 22.04.2026 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаға – Қазақстан Республикасының азаматына (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы, борышкер) жеке тұлғаларға банктік қарыз шарттары және микрокредит беру туралы шарттары бойынша екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банк филиалдар, банк операцияларының жекелеген түрлерін, микроқаржы қызметін жүзеге асыратын ұйымдар (ломбардтарды қоспағанда) немесе коллекторлық агенттіктер алдындағы міндеттемелерін тоқтату мақсатында көрсетіледі.
Осы тармақта көрсетілген міндеттемелерге, сондай-ақ қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган барлық банк операцияларын жүргізуге, микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға лицензиялардан айырған не микроқаржы ұйымдарының, коллекторлық агенттіктердің тізілімдерінен шығарылған, оның ішінде таратылған, таратылу сатысындағы екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалдарының, банк операцияларының жекелеген түрлерін, микроқаржылық қызметті жүзеге асырған ұйымдардың немесе коллекторлық агенттіктердің, сондай-ақ жеке тұлғалардың банктік қарыз шарттары, қарыз (кредит) шарттары және микрокредит беру туралы шарттары бойынша талап ету құқығы тиесілі өзге де ұйымдардың (бұдан әрі – кредиторлар) алдындағы міндеттемелер де жатады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 22.04.2026 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Правила - в редакции приказа Министра финансов РК от 29.08.2024 года № 595 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Применение процедуры внесудебного банкротства" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах) в реализацию статей 5, 16, 17, 18 и 19 Закона Республики Казахстан "О восстановлении платежеспособности и банкротстве граждан Республики Казахстан" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Применение процедуры внесудебного банкротства" (далее – государственная услуга).
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра финансов РК от 22.04.2026 № 269 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Государственная услуга оказывается физическому лицу – гражданину Республики Казахстан (далее – услугополучатель, должник) с целью прекращения обязательств по договорам банковского займа и договорам о предоставлении микрокредита физических лиц перед банками второго уровня, филиалами банка-нерезидента Республики Казахстан, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, микрофинансовую деятельность (за исключением ломбардов), или коллекторскими агентствами.
К обязательствам, указанным в настоящем пункте, также относятся обязательства перед банками второго уровня, филиалами банка-нерезидента Республики Казахстан, организациями, осуществлявшими отдельные виды банковских операций, микрофинансовую деятельность, или коллекторскими агентствами, лишенными уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций лицензий на проведение всех банковских операций, осуществление микрофинансовой деятельности либо исключенными из реестров микрофинансовых организаций, коллекторских агентств, в том числе ликвидированными, находящимися на стадии ликвидации, а также иными организациями, которым принадлежат права требования по договорам банковского займа, договорам займа (кредита) и договорам о предоставлении микрокредита физических лиц (далее – кредиторы).
Сноска. Пункт 2 – в редакции приказа Министра финансов РК от 22.04.2026 № 269 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3. "Соттан тыс банкроттық рәсімін қолдану" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі осы Қағидаларға 1-қосымшада жазылған.
4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік көрсетілетін қызмет сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 14 маусымдағы № 452 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректер енгізу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8555 болып тіркелген) сәйкес енгізуді қамтамасыз етеді.
Осы Қағидаларға өзгерістер (және) немесе толықтырулар енгізу кезінде, көрсетілетін қызметті беруші тиісті нормативтік құқықтық актіні әділет органдарында мемлекеттік тіркегеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде осындай өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамға (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация), "электрондық үкiмет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына, Бірыңғай байланыс орталығына жолдайды.
5. Борышкердің осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша соттан тыс банкроттық рәсімін қолдану туралы өтініш (бұдан әрі – Өтініш) беруі үшін Заңның 5-бабына сәйкес республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және Өтініш берілген күні қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 1600 еселенген мөлшерінен аспайтын мөлшерде Қағидалардың 2-тармағында айқындалған міндеттемелердің болуы және жиынтығында мынадай:
1) ортақ меншіктегі мүлікті қоса алғанда, меншік құқығында мүліктің болмауы;
2) кредиторлар алдындағы міндеттемелері бойынша осындай Өтініш берілген күнге қатарынан он екі ай бойы өтеудің болмауы.
Республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және төлем күнінде қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің бір еселенген мөлшерінен асатын сомадағы төлем өтеу болып есептеледі.
Өтеудің болмау мерзімі әрбір банктік қарыз шарты және (немесе) микрокредит беру туралы шарт бойынша соңғы төлем күнінен бастап есептеледі.
Егер коллекторлық агенттік төлемнің болмауының өзге мерзімін растамаған жағдайларды қоспағанда, құқықты (талапты) басқаға беру шарты бойынша коллекторлық агенттікке берілген банктік қарыз шарты және (немесе) микрокредит беру туралы шарт бойынша өтеудің болмау мерзімі соңғы төлем күнінен бастап құқық (талап ету) коллекторлық агенттікке берілгенге дейін есептеледі;

3. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Применение процедуры внесудебного банкротства" изложен в приложении 1 к настоящим Правилам.
4. В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона о государственных услугах услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания Государственной услуги в соответствии с Правилами внесения данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 июня 2013 года № 452 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8555).
При внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила услугодатель направляет в некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация), оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", в Единый контакт-центр информацию о таких изменениях и (или) дополнениях в течение 3 (трех) рабочих дней после государственной регистрации в органах юстиции соответствующего нормативного правового акта.
5. Основаниями для подачи должником заявления о применении процедуры внесудебного банкротства по форме, согласно приложению 2 к настоящему приказу (далее – Заявление), в соответствии со статьей 5 Закона являются наличие обязательств, определенных пунктом 2 Правил, в размере, не превышающим 1600-кратный месячный расчетный показатель, установленный законом о республиканском бюджете и действующий на дату подачи Заявления, и соответствие в совокупности следующим условиям:
1) отсутствие на праве собственности имущества, включая имущество, находящееся в общей собственности;
2) по обязательствам перед кредиторами, отсутствует погашение в течение 12 (двенадцати) последовательных месяцев на дату подачи такого Заявления.
Погашением считается платеж, в сумме превышающий однократный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на дату платежа.
Срок отсутствия погашения рассчитывается с даты последнего платежа по каждому договору банковского займа и (или) договору о предоставлении микрокредита.
По договору банковского займа и (или) договору о предоставлении микрокредита, уступленным коллекторскому агентству по договору уступки права (требования), срок отсутствия погашения рассчитывается с даты последнего платежа до уступки права (требования) коллекторскому агентству, за исключением случаев, если коллекторским агентством не будет подтвержден иной срок отсутствия платежа;

3) кредитор мен борышкерге "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес банктік қарыз шарты және (немесе) микрокредит беру туралы шарт бойынша орындалмаған міндеттемелерді реттеу және (немесе) өндіріп алу жөніндегі рәсімдердің жүргізілуі;
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген берешекті реттеуді және (немесе) өндіріп алуды жүргізу жөніндегі шараларды мерзімі өткен берешек туындаған кезден бастап 12 (он екі) айдан аспайтын мерзімдерде жүргізу қажет.
Осы тармақшаның талаптары осы Қағидалардың 2-тармағының екінші бөлігінде көзделген міндеттемелерге, сондай-ақ 2025 жылғы 1 қаңтарға дейін жасалған банктік қарыз шартына және (немесе) микрокредит беру шартына қолданылмайды.
4) Өтініш берілген күнге дейін 7 (жеті) жыл бойы соттан тыс немесе сот арқылы банкроттық рәсімнің қолданылмау шарттарына сәйкес келуі негіз болып табылады.
Егер көрсетілетін қызметті алушы Өтініш берілген күннің алдындағы 6 (алты) ай ішінде мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушы болып табылса, осы тармақтың 2) тармақшасында белгіленген шарттарға қарамастан, ол Өтініш бере алады.
Егер міндеттемелерді орындамау мерзімі Өтініш берілген күннен 5 (бес) жыл асса, осы тармақшада белгіленген шарттарға қарамастан, көрсетілетін қызметті алушы Өтініш бере алады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 22.04.2026 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету тәртібі
6. Өтінішті қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беру:
1) Мемлекеттік корпорация арқылы;
2) www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) және (немесе) арнаулы мобильдік қосымша (бұдан әрі – мобильдік қосымша) арқылы жүзеге асырылады.
7. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін Өтінішті береді.
Көрсетілетін қызметті алушының Өтінішті өңдеу, оның ішінде осы Қағидалардың 5-тармағында көзделген шарттарға сәйкестігін тексеру "Qoldau.kz" тіркеуші ақпараттық жүйесінде іске асырылған "Tazalau" ақпараттық сервисінде тіркеуші мемлекеттік органдардың, ұйымдардың және кредиттік бюролардың деректерін салыстыру арқылы автоматты түрде жүзеге асырылады.
Көрсетілген қызметті алушылардан ақпараттық жүйелерде қамтылған құжаттар мен мәліметтерді талап етуге жол берілмейді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 22.04.2026 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3) кредитором и должником проведены процедуры по урегулированию и (или) взысканию неисполненных обязательств по договору банковского займа и (или) договору о предоставлении микрокредита в соответствии с законами Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и "О микрофинансовой деятельности".
Меры по проведению урегулирования и (или) взыскания задолженности, указанные в части первой настоящего подпункта, необходимо провести в сроки, не превышающие 12 (двенадцати) месяцев с момента возникновения просроченной задолженности.
Требования настоящего подпункта не распространяются на обязательства, предусмотренные частью второй пункта 2 настоящих Правил, а также на договор банковского займа и (или) договор о предоставлении микрокредита, заключенные до 1 января 2025 года;
4) неприменение процедуры внесудебного или судебного банкротства в течение 7 (семи) лет на дату подачи Заявления.
Независимо от условий, установленных подпунктом 2) настоящего пункта, услугополучатель подает Заявление, если он является получателем государственной адресной социальной помощи в течение 6 (шести) месяцев, предшествующих дате подачи Заявления.
Независимо от условий, установленных настоящим пунктом, услугополучатель подает Заявление, если срок неисполнения обязательств составляет свыше 5 (пяти) лет на дату подачи Заявления.
Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа Министра финансов РК от 22.04.2026 № 269 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
6. Прием Заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются:
1) через Государственную корпорацию;
2) посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) и (или) специального мобильного приложения (далее – мобильное приложение).
7. Услугополучатель для получения государственной услуги представляет Заявление.
Обработка Заявлений услугополучателя, в том числе проверка на соответствие условиям, предусмотренным пунктом 5 настоящих Правил, осуществляется автоматически в информационном сервисе "Tazalau", реализованный на регистраторской информационной системе "Qoldau.kz", путем сверки данных регистрирующих государственных органов, организаций и кредитных бюро.
Истребование от услугополучателей документов и сведений, имеющихся в информационных системах, не допускается.
Сноска. Пункт 7 – в редакции приказа Министра финансов РК от 22.04.2026 № 269 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8. Көрсетілетін қызметті алушы соттан тыс банкроттық рәсімін қолдану туралы Өтінішті Мемлекеттік корпорация арқылы ұсынған кезде, Мемлекеттік корпорация қызметкері өтініш берушіден тиісті құжаттарды қабылдағаны туралы, мониторингтік ақпараттық жүйесімен иеленген штрих-кодымен қолхатты береді, онда қабылданған құжаттардың тізбесі, Өтінішті қабылдаған қызметкердің тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда), Өтініш беру күні мен уақыты, сондай-ақ дайын құжаттарды беру күні көрсетіледі.
Мемлекеттік корпорация қабылданған құжаттарды, курьерлік және (немесе) пошталық байланыс және (немесе) ақпараттық жүйе арқылы көрсетілетін қызметті берушіге жолдайды.
Мемлекеттік корпорация арқылы мемлекеттік қызметтерді көрсету кезінде Өтініштер мен құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді.
Көрсетілетін қызметті алушы соттан тыс банкроттық рәсімін қолдану туралы Өтінішті портал және (немесе) мобильдік қосымша арқылы ұсынған кезде, көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жолданады.
Көрсетілетін қызметті алушының соттан тыс банкроттық рәсімін қолдану туралы Өтінішті Мемлекеттік корпорация арқылы ұсынған кезде, Мемлекеттік корпорация қызметкері құжаттарды қабылдаудан бас тарту себебін көрсете отырып, бас тарту туралы қолхат береді.
9. Көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидалардың 5 және 7-тармағында көзделген мән-жайларға сәйкес келген және жұбайының (зайыбының) (ол болған жағдайда) келісімі болған кезде, көрсетілетін қызметті беруші Өтініш берілген сәттен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушы туралы мәліметтерді порталда орналастырады.
Көрсетілетін қызметті берушінің борышкердің соттан тыс банкроттық рәсімін жүргізу мерзімі, осы тармақтың үшінші бөлігінде айқындалғанды қоспағанда, осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мәліметтер порталда орналастырылған күннен бастап 6 (алты) айды құрайды.
жиынтық берешегі Өтініш берілген күні республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 1600 еселенген мөлшерінен аспайтын және міндеттемелерді орындамау мерзімі бес жылдан асатын борышкерге қатысты соттан тыс банкроттық рәсім осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мәліметтер порталға орналастырылған күннен бастап бір ай мерзімде жүргізіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші өтініш берушіге мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты, күні және орны (тәсілі) туралы хабарлайды.

8. При предоставлении услугополучателем через Государственную корпорацию Заявления, работник Государственной корпорации выдает электронную расписку о приеме соответствующих документов от заявителя, в которой указывается перечень принятых документов, фамилия, имя и отчество (при его наличии), работника принявшего заявление, дата и время подачи заявления, а также дата выдачи готовых документов.
Документы, принятые Государственной корпорацией, направляются услугодателю через курьерскую связь, и (или) почтовую связь, и (или) посредством информационной системы.
При оказании государственной услуги через Государственную корпорацию, день приема Заявления и документов не входит в срок оказания государственной услуги.
При представлении услугополучателем через портал и (или) мобильное приложение Заявления, услугополучателю направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
При предоставлении услугополучателем через Государственную корпорацию несоответствующего Заявления, работник Государственной корпорации отказывает в приеме документов, и выдает расписку об отказе с указанием причины отказа.
9. При соответствии услугополучателя обстоятельствам, предусмотренным пунктами 5 и 7 настоящих Правил, и наличии согласия супруга (супруги) (при его (ее) наличии) в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с момента подачи Заявления услугодателем размещаются сведения об услугополучателе на портале.
Срок проведения услугодателем процедуры внесудебного банкротства должника, за исключением, определенного частью третьей настоящего пункта, составляет 6 (шесть) месяцев со дня размещения на портале сведений, указанных в части первой настоящего пункта.
В отношении должника, совокупная задолженность которого не превышает 1 600-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на дату подачи Заявления, и срок неисполнения обязательств которого превышает пять лет, процедура внесудебного банкротства проводится один месяц со дня размещения на портале сведений, указанных в части первой настоящего пункта.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги услугодатель уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени, дате и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.

Тыңдау туралы хабарлама Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жолданады. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау қорытындылары бойынша көрсетілетін қызметті алушы туралы мәліметтер порталда орналастырады не осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту:
1) портал және (немесе) мобильдік қосымша арқылы және (немесе) Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде – көрсетілетін қызметті берушінің лауазымды адамының электрондық-цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында;
2) Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде – көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамы қол қойған қағаз жеткізгіште береді.
Мемлекеттік корпорацияда көрсетілетін қызметті алушыға дайын құжаттарды беру Мемлекеттік корпорацияның жұмыс кестесіне сәйкес өзінің немесе оның өкілінің тиісті өкілеттігі көрсетілетін, Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес берілген құжат негізінде әрекет ететін оның өкілі жеке басын куәландыратын құжаттарды немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжатты көрсеткен кезде (сәйкестендіру үшін) жүзеге асырылады.
Заңның 16-бабы 5-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті алушы соттан тыс банкроттық рәсімін қолданудан бас тартуға себеп болған негіздерді жойғаннан кейін, бірақ бас тартуды алған күннен кейін 3 (үш) ай өткен соң соттан тыс банкроттық рәсімін қолдану туралы Өтінішті қайта береді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 22.04.2026 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Соттан тыс банкроттық рәсімі, Заңның 18-бабына сәйкес егер мұндай рәсімді жүргізу мерзімі ішінде:
1) көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге Мемлекеттік корпорация, портал және (немесе) мобильді қосымша арқылы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша соттан тыс банкроттық рәсімін тоқтату туралы өтініш берсе;
2) борышкердің меншігіне мүлік түсіп немесе өзінің қаржылық және (немесе) мүліктік жағдайы өзгеріп, бұл оның кредиторлар алдындағы міндеттемелерін толық немесе отыз пайыздан асырып орындауына мүмкіндік берсе;
3) мүлікті немесе мүліктік міндеттемелерді, мүлік, оның мөлшері, тұрған жері туралы мәліметтерді не мүлік туралы өзге де ақпаратты жасыру, мүлікті өзгенің иеленуіне беру, мүлікті иеліктен шығару немесе жою, сондай-ақ мүлік туралы мәліметтерді көрсететін құжаттарды жасыру, жою, бұрмалау фактілері анықталса;

Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги согласно статье 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По итогам заслушивания размещаются сведения об услугополучателе на портале, либо предоставляется мотивированный отказ в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 3 к настоящему приказу:
1) при обращении на портал и (или) мобильное приложение и (или) Государственную корпорацию – в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью должностного лица услугодателя;
2) при обращении в Государственную корпорацию – на бумажном носителе, подписанном должностным лицом услугодателя.
В Государственной корпорации выдача готовых документов услугополучателю осуществляется в соответствии с графиком работы Государственной корпорации при предъявлении документов, удостоверяющих личность, или электронного документа из сервиса цифровых документов (для идентификации) либо его представителя, действующего на основании документа, выданного в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, в котором указываются соответствующие полномочия представителя.
В соответствии с пунктом 5 статьи 16 Закона повторно Заявление услугополучатель подает после исключения оснований, явившихся причиной отказа в применении процедуры внесудебного банкротства, но не ранее чем через 3 (три) месяца после даты получения отказа.
Сноска. Пункт 9 – в редакции приказа Министра финансов РК от 22.04.2026 № 269 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Процедура внесудебного банкротства в соответствии со статьей 18 Закона прекращается, если в течение срока проведения такой процедуры:
1) услугополучатель через Государственную корпорацию, портал и (или) мобильное приложение подал услугодателю заявление о прекращении процедуры внесудебного банкротства по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) в собственность должника поступило имущество или изменилось его финансовое и (или) имущественное положение, позволяющее ему полностью или более чем на тридцать процентов исполнить свои обязательства перед кредиторами;
3) выявлены факты сокрытия имущества или имущественных обязательств, сведений об имуществе, его размере, месте нахождения либо иной информации об имуществе, передачи имущества в иное владение, отчуждения или уничтожения имущества, а также сокрытия, уничтожения, фальсификации документов, отражающих сведения об имуществе;

4) көрсетілетін қызметті алушы қайтыс болса, соттың оны хабар-ошарсыз кетті деп тану туралы немесе оны қайтыс болды деп жариялау туралы шешімі заңды күшіне енсе;
5) борышкердің Өтініш берген күні осы Заңның 5-бабында көрсетілген негіздерге сәйкес келмеу фактілері, оның ішінде кредитордың өтініші бойынша анықталса тоқтатылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігі 2), 3) және 5) тармақшасының талаптары осы Заңның 5-бабы 3-тармағының негізінде соттан тыс банкроттық рәсімін қолданған борышкерлерге қатысты болмаса тоқтатылады.
Көрсетілетін қызметті алушы Өтінішті қайтадан осы тармақтың 3) және 5) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша рәсім тоқтатылған күннен кейін 6 (алты) айдан кешіктірмей беруге құқылы.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 22.04.2026 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Соттан тыс банкроттық рәсімін тоқтату ӘРПК-нің 79-бабының талаптарын сақтай отырып, көрсетілетін қызметті беруші осындай рәсімнің тоқтатылғаны туралы хабардандыруды порталда орналастыруы арқылы жүзеге асырылады.
12. Заңның 18-бабына сәйкес соттан тыс рәсімді тоқтату үшін негіздер болмаған кезде, уәкілетті орган осы Қағидалардың 9-тармағының екінші және үшінші бөлігінде белгіленген мерзім өткен соң осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша соттан тыс банкроттық рәсімін аяқтау және борышкерді банкрот деп тану туралы шешім шығарады және порталда орналастырады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін көрсетілетін қызметті беруші:
мемлекеттік қызметті алушының портал және (немесе) мобильді қосымшадағы "жеке кабинетіне";
Мемлекеттік корпорацияға курьерлік, пошта байланысы және (немесе) ақпараттық жүйе арқылы мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі өткен күннен кейін 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей жолдайды.
Мемлекеттік корпорацияда көрсетілетін қызметті алушыға дайын құжаттарды беру Мемлекеттік корпорацияның жұмыс кестесіне сәйкес өзінің немесе оның өкілінің тиісті өкілеттігі көрсетілетін, Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес берілген құжат негізінде әрекет ететін оның өкілі жеке басын куәландыратын құжаттарды немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжатты көрсеткен кезде (сәйкестендіру үшін) жүзеге асырылады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 22.04.2026 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға көрсетілген мерзімде жүгінбеген кезде:
Мемлекеттік корпорация мерзімінде талап етілмеген құжаттардың 1 (бір) ай ішінде сақталуын қамтамасыз етеді, одан кейін оларды одан әрі сақтау үшін көрсетілетін қызметті берушіге береді;
көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушы алғанға дейін қабылдау орны бойынша талап етілмеген құжаттардың мерзімінде сақталуын қамтамасыз етеді.

4) наступила смерть услугополучателя, вступило в законную силу решение суда о признании его безвестно отсутствующим или объявлении его умершим;
5) выявлены факты несоответствия должника на дату подачи Заявления по основаниям, указанным в статье 5 Закона, в том числе по заявлению кредитора.
Требования подпунктов 2), 3) и 5) части первой настоящего пункта не относятся к должникам, применившим процедуру внесудебного банкротства на основании пункта 3 статьи 5 Закона.
Повторно Заявление услугополучатель подает не ранее чем через 6 (шесть) месяцев после даты прекращения процедуры по основаниям, предусмотренным подпунктами 3) и 5) настоящего пункта.
Сноска. Пункт 10 – в редакции приказа Министра финансов РК от 22.04.2026 № 269 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Прекращение процедуры внесудебного банкротства осуществляется с соблюдением требований статьи 73 АППК услугодателем путем размещения на портале объявления о прекращении такой процедуры.
12. При отсутствии оснований для прекращения процедуры внесудебного банкротства в соответствии со статьей 18 Закона по истечении сроков, установленных частями второй и третьей пункта 9 настоящих Правил, уполномоченным органом выносится решение о завершении процедуры внесудебного банкротства и признании должника банкротом по форме, согласно приложению 4 к настоящему приказу, и подлежит размещению на портале.
Результат оказания государственной услуги направляется услугодателем:
в "личный кабинет" услугополучателя на портале и (или) на мобильном приложении;
в Государственную корпорацию через курьерскую, и (или) почтовую связь, и (или) посредством информационной системы, не позднее 1 (одного) рабочего дня, следующего за днем истечения срок а оказания государственной услуги.
В Государственной корпорации выдача готовых документов услугополучателю осуществляется в соответствии с графиком работы Государственной корпорации при предъявлении документов, удостоверяющих личность, или электронного документа из сервиса цифровых документов (для идентификации) либо его представителя, действующего на основании документа, выданного в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, в котором указываются соответствующие полномочия представителя.
Сноска. Пункт 12 – в редакции приказа Министра финансов РК от 22.04.2026 № 269 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. При не обращении услугополучателя за результатом государственной услуги в указанный срок:
Государственная корпорация обеспечивает хранение невостребованных в срок документов, в течение 1 (одного) месяца, после чего передает их услугодателю для дальнейшего хранения;
услугодатель обеспечивает хранение невостребованных в срок документов по месту приема до получения услугополучателем.

Көрсетілетін қызметті алушы 1 (бір) ай өткеннен кейін мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін алу үшін Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде Мемлекеттік корпорацияның сұрау салуы бойынша көрсетілетін қызметті беруші 1 (бір) жұмыс күні ішінде дайын құжаттарды мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушыға беру үшін Мемлекеттік корпорацияға жолдайды.
14. Мемлекеттік қызметін көрсету үшін қажетті мәліметтерді қамтитын ақпараттық жүйе істен шыққан жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші техникалық ақаулар табылған сәттен бастап дереу бірыңғай қолдау қызметіне сұрау салу жолдау арқылы, мемлекеттік қызметтің атауы, мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушының бизнес-сәйкестендіру нөмірі, өтініштің әкімшілік құжатының нөмірі мен коды немесе өтініштің бірегей сәйкестендіру нөмірі, әкімшілік құжаттың нөмірі мен коды немесе рұқсат беру құжатының бірегей сәйкестендіру нөмірі, өтініш берушінің жеке сәйкестендіру нөмірі немесе авторизациялау сәтінен бастап қате туындаған сәтке дейін қатенің нақты уақытын көрсете отырып, қадамдық скриншоттарды қоса бере отырып "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторын (операторды) хабардар етеді.
3-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының, Мемлекеттік корпорацияның және (немесе) оның қызметкерлерінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
15. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адамға беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адамға шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны әкімшілік істі және шағымды қарайтын органға жолдайды.
Бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған лауазымды адам, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағымды жолдамайды.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушының шағымы Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы Заңының 25-бабы 2-тармағына сәйкес ол тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушының шағымы ол тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.

При обращении услугополучателя в Государственную корпорацию за результатом государственной услуги по истечении 1 (одного) месяца, по запросу Государственной корпорации услугодатель в течение 1 (одного) рабочего дня направляет готовые документы в Государственную корпорацию для выдачи услугополучателю.
14. При сбое информационной системы, содержащей необходимые сведения для оказания государственной услуги услугодатель с момента обнаружения технических сбоев незамедлительно уведомляет оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" посредством направления запроса в единую службу поддержки, с предоставлением информации по наименованию государственной услуги, номера и кода административного документа или уникального идентификационного номера заявления, номера и кода административного документа или уникального идентификационного номера разрешительного документа, индивидуального идентификационного номера заявителя, с приложением пошаговых скриншотов с момента авторизации до момента возникновения ошибки с указанием точного времени ошибки.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц, Государственной корпорации и (или) ее работников по вопросам оказания государственных услуг
15. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалобы подаются услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.

16. Егер Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
"Соттан тыс банкроттық
рәсімін қолдану" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 22.04.2026 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Соттан тыс банкроттық рәсімін қолдану" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің аудандар, қалалар және қалалардағы аудандар бойынша аумақтық органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2.
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) арқылы қағаз жеткізгіште;
2) www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) және (немесе) арнаулы мобильді қосымша арқылы электрондық нысанда.
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1) көрсетілетін қызметті берушінің көрсетілетін қызметті алушы туралы мәліметтерді порталда орналастыруы не мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжделген бас тарту мерзімі 15 (он бес) жұмыс күнін құрайды;
2) көрсетілетін қызметті берушінің соттан тыс банкроттық рәсімін өткізу мерзімі борышкер туралы мәліметті порталда орналастырылған күннен бастап 6 (алты) айды құрайды.
Жиынтық берешегі соттан тыс банкроттық рәсімін қолдану туралы өтініш берілген күні республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 1 600 еселенген мөлшерінен аспайтын және міндеттемелерін орындамау мерзімі бес жылдан асатын борышкерге қатысты соттан тыс банкроттық рәсімі осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мәліметтер порталда орналастырылған күннен бастап бір ай жүргізіледі.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электронды (ішінара автоматтандырылған)/қағаз жеткізгіште)
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
1) көрсетілетін қызметті берушінің көрсетілетін қызметті алушы туралы мәліметтерді порталда орналастыруы немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжделген бас тартуы;
2) соттан тыс банкроттық рәсімін аяқтау шешім не соттан тыс банкроттықты тоқтату.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет тегін көрсетіледі.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорациясының және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

16. Если иное не предусмотрено Законом о государственных услугах, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Применение процедуры
внесудебного банкротства"
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 22.04.2026 № 269 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Применение процедуры внесудебного банкротства"
1.
Наименование услугодателя
Территориальные органы Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан по районам, городам и районам в городах (далее – услугодатель).
2.
Способы предоставления государственной услуги
1) через некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) на бумажном носителе;
2) посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) и (или) специального мобильного приложения (далее – мобильное приложение) – в электронной форме.
3.
Срок оказания государственной услуги
1) срок размещения услугодателем сведений об услугополучателе на портале либо мотивированного отказа в оказании государственной услуги составляет 15 (пятнадцать) рабочих дней;
2) срок проведения услугодателем процедуры внесудебного банкротства должника, за исключением, определенного подпунктом 3) настоящего пункта, составляет 6 (шесть) месяцев со дня размещения на портале сведений о должнике;
3) в отношении должника, совокупная задолженность которого не превышает 1 600-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на дату подачи заявления о применении процедуры внесудебного банкротства, и срок неисполнения обязательств которого превышает пять лет, процедура внесудебного банкротства проводится один месяц со дня размещения на портале сведений о должнике.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)/бумажная
5.
Результат оказания государственной услуги
1) размещение услугодателем сведений об услугополучателе на портале либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги;
2) решение о завершении процедуры внесудебного банкротства либо прекращение процедуры внесудебного банкротства.
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно.
7.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Еңбек кодексі) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Мерекелер туралы Заң) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден жұмаға дейін, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен, сағат 08.30-ден 18.00-ға дейін;
2) Мемлекеттік корпорация – өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің дайын нәтижелерін беру Мемлекеттік корпорация арқылы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және Меркелер туралы Заңға сәйкес демалыс және мерекелік күндерден басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсететін кезекші бөлімдері дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін жүзеге асырылады. Қабылдау "электрондық кезек" тәртібімен, жеделдетіп қызмет көрсетусіз жүзеге асыралады, электрондық кезекті брондауға болады;
3) портал және модильді қосымшада – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері Еңбек кодексіне және Мереке туралы Заңға сәйкес жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады). Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайы:
1) Мемлекеттік корпорацияның: www. gov4c. kz;
2) www. egov. kz порталы интернет -ресурсында орналастырған.
8.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі
Мемлекеттік корпорацияға: Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Борышкердің соттан тыс банкроттық рәсімін қолдану туралы өтініші. Портал және (немесе) мобильді қосымшада: Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Борышкердің соттан тыс банкроттық рәсімін қолдану туралы өтініші.
Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы; дара кәсіпкер ретінде тіркеу туралы; ортақ меншіктегі мүлікті қоса алғанда, меншік құқығында мүліктің бар/жоғы туралы; кредитор алдындағы міндеттемелер туралы; өтініш берілген күнге дейін жеті жыл ішінде соттан тыс немесе сот арқылы банкроттық рәсімінің қолданылған/ қолданылмағаны туралы мәліметтерін "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті ақпараттық жүйелерден алады.
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздемелер

1) услугодатель – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 8.30 до 18.00 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Трудовой кодекс) и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках) с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов;
2) Государственная корпорация – прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудовому кодексу и Закону о праздниках.
Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди;
3) портала и мобильного приложения – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу и Закону о праздниках, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе:
1) Государственной корпорации: www.gov4c.kz;
2) портала www.egov.kz.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
В Государственную корпорацию:
Заявление должника о применении процедуры внесудебного банкротства согласно приложению 2 к настоящему приказу.
На портале и (или) в мобильном приложении:
Заявление должника о применении процедуры внесудебного банкротства согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя; о регистрации в качестве индивидуального предпринимателя; о наличии/отсутствии на праве собственности имущества, включая имущество, находящееся в общей собственности; об обязательствах перед кредиторами; о применении/неприменении процедуры внесудебного или судебного банкротства в течение семи лет на дату подачи заявления услугодатель получает из соответствующих информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

1) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсетуге қажетті ұсынылған материалдар, объектілер, деректер мен ақпараттардың Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
2) көрсетілетін қызметті алушының не (немесе) жұбайының (зайыбының) (бар болған жағдайда мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.
10.
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде белгіленген Өз-өзіне қызмет көрсетуді, өздігінен қозғалуды, бағдар жасауды жүзеге асыру қабілетін немесе мүмкіндігін толық немесе жартылай жоғалтқан көрсетілетін қызметті алушыларға мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорацияның қызметкері тұрғылықты жеріне барып, 1414 Біріңғай байланыс орталығы, 8 800 080 7777 арқылы (Мемлекеттік корпорация арқылы қызмет көрсету кезінде) жүгіну арқылы жүргізеді. Көрсетілетін қызметті алушы электрондық цифрлық қолтаңба болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік қызметті алады.
Көрсетілетін қызметті алушы Бірыңғай байланыс-орталығының порталында "жеке кабинет" арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызмет көрсету мәртебесі туралы мемлекеттік ақпаратты алады.
Цифрлық құжаттар сервисі мобильді қосымшада авторизацияланған пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Көрсетілетін қызметті алушы цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік парольді пайдалана отырып, мобильді қосымшада авторландырудан өтеді, одан әрі "Цифрлық құжаттар" бөліміне өтуі және қажетті құжатты таңдауы қажет.
"Соттан тыс банкроттық
рәсімін қолдану" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
2-қосымша
нысан
Соттан тыс банкроттық рәсімін тоқтату туралы өтініш
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 22.04.2026 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке куәлікте көрсетілген болса), жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) (телефон)
Осы арызбен менің 20__ жылғы _____ №__ өтінішім бойынша бастамашылық жасалған соттан тыс банкроттық рәсімін мына себептерге (қажет болғанын белгілеңіз):

1) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами;
2) отсутствие согласия услугополучателя и (или) супруга (супруги)(при его (ее) наличии), предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучателям, имеющим в установленном Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777 (при оказании услуги через Государственную корпорацию). Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП).
Услугополучатель получает информацию о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" на портале Единого контакт-центра.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении.
Для использования цифрового документа проходят авторизацию в мобильном приложении с использованием ЭЦП или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Применение процедуры
внесудебного банкротства"
ЗАЯВЛЕНИЕ
о прекращении процедуры внесудебного банкротства
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра финансов РК от 22.04.2026 № 269 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
_________________________________________________________________________
индивидуальный идентификационный номер (ИИН), телефон
Настоящим заявлением прошу прекратить процедуру внесудебного банкротства,
инициированную по моему заявлению №______________________
от _____________________20____года, по причине:

1. Соттан тыс банкроттық рәсімін өз еркімен жүргізуден бас тарту
2. Мүліктің меншігіме түсуіне немесе кредиторлар алдындағы өз міндеттемелерімді толық немесе 30 (отыз) пайыздан астам орындауға мүмкіндік беретін қаржылық және (немесе) мүліктік жағдайымның өзгеруіне байланысты тоқтатуыңызды сұраймын.
________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке куәлікте көрсетілген болса)
_________________________________________________________
(қолы, күні/электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ)
деректер, ЭЦҚ-мен қол қойылған күні және уақыты
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қаржы министрінің
2023 жылғы 28 ақпандағы
№ 218 бұйрығына
2-қосымша
нысан
Борышкердің соттан тыс банкроттық рәсімін қолдану туралы ӨТІНІШІ
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 22.04.2026 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
____________________________________________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бұдан әрі - АЖТ) (егер ол жеке куәлікте көрсетілген болса) ____________________________________________________________________ Жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН)) ____________________________________________________________________ (тұрғылықты жері/тіркелген жері бойынша мекенжайы – облыс, аудан (қала), елді мекен (село және тағы басқа), көше (даңғыл, тұйық көше), үй, пәтер)
Жолдасының ЖСНі:__________________________________________________
Мен:
"Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабында көзделген соттан тыс тәртіппен азаматты банкрот деп тану туралы өтініш беру шарттарына сәйкес келетінімді растаймын, атап айтқанда:
1) менің міндеттемелерім республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және соттан тыс банкроттық рәсімін қолдану туалы өтініш берілген күнге қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 1600 еселенген мөлшерінен аспайды;
2) ортақ меншіктегі мүлікті қоса алғанда, меншік құқығымда мүлік жоқ;
3) өтініш берілген күнге қатарынан 12 (он екі) ай бойы өтеу болмаған;
4) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес банктік қарыз шарты және (немесе) микрокредит беру туралы шарт бойынша орындалмаған міндеттемелерді реттеу және (немесе) өндіріп алу жөніндегі рәсімдер жүргізілді.
Қосымша мәліметтер:

1. Отказа по собственному желанию от проведения процедуры внесудебного банкротства.
2. Поступления в мою собственность имущества или изменения моего финансового и (или) имущественного положения, позволяющего мне полностью или более чем на 30 (тридцать) процентов исполнить свои обязательства перед кредиторами.
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
________________________________________________________________________
(подпись, дата/ данные электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП),
дата и время удостоверения ЭЦП)
Приложение 2 к приказу
Заместителя Премьер-Министра
- Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 февраля 2023 года № 218
Форма
Сноска. Форма - в редакции приказа Министра финансов РК от 22.04.2026 № 269 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ЗАЯВЛЕНИЕ
должника о применении процедуры внесудебного банкротства
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
(далее – ФИО)
_____________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН)
______________________________________________________________________
(адрес по месту жительства/место прописки – область, район (город), населенный
пункт (село и так далее), улица (проспект, переулок), дом, квартира)
ИИН супруга(и): ______________________________________________________
Я подтверждаю о том, что:
соответствую условиям подачи заявления о признании гражданина банкротом во внесудебном порядке, предусмотренным статьей 5 Закона Республики Казахстан "О восстановлении платежеспособности и банкротстве граждан Республики Казахстан", а именно:
1) мои обязательства не превышают 1600-кратный размер месячного расчетного показателя, установленный законом о республиканском бюджете и действующий на дату подачи заявления;
2) на праве собственности отсутствует имущество, включая имущество, находящееся в общей собственности;
3) отсутствует погашение в течение двенадцати последовательных месяцев на дату подачи заявления;
4) проведены процедуры по урегулированию и (или) взысканию неисполненных обязательств по договору банковского займа и (или) договору о предоставлении микрокредита в соответствии с законами Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и "О микрофинансовой деятельности".
Дополнительные сведения:

1) соңғы 6 (алты) ай ішінде мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушымын;
2) міндеттемелерді орындамау мерзімі 5 (бес) жылдан асты.
Мен:
мәліметтер "электрондық үкімет" порталында орналастырылған күннен бастап мынадай салдар басталғаны:
1) мәліметтері кредиттік бюросының деректер базасында көрсетілген, Заңның 1-бабының 11) тармақшасында көрсетілген кредитор алдындағы борыштық міндеттемелерінің мерзімдері өткен болып есептелгені;
2) мәліметтері кредиттік бюросының деректер базасында көрсетілген, Заңның 1-бабының 11) тармақшасында көрсетілген кредиторлардан міндеттемелерді орындауды талап етуге тыйым салынатыны;
3) мәліметтері кредиттік бюросының деректер базасында көрсетілген, Заңның 1-бабының 11) тармақшасында көрсетілген кредиторлар алдындағы барлық қарыз түрлері бойынша тұрақсыздық айыбының (өсімпұлдар, айыппұлдар) және сыйақының есептелуі тоқтатылатыны;
4) жаңа ақшалай немесе мүліктік міндеттемелерді қабылдауға тыйым салынатыны;
5) уәкілетті органның мемлекеттік органдар мен өзге де органдардан және ұйымдардан борышкердің соттан тыс банкроттық рәсімін қолдану алдындағы үш жылға дейінгі кезеңдегі жалпы ортақ мүлкін қоса алғанда, мүлкі туралы ақпарат алуына борышкердің келісімі берілген деп есептелетіні;
6) банктік шоттарынан кредиторлардың талаптарын қанағаттандыру есебіне ақша өндіріп алуға жол берілмейтіні;
7) соттардың борышты өндіріп алу туралы шешімдерін орындау тоқтатыла тұратыны;
8) маған соттан тыс банкроттық рәсімін қолдануға дейін және соттан тыс банкроттық рәсімі барысында менің қаржылық жағдайымның 3 (үш) жыл бойы мониторингтелетіні туралы хабардар етілді.
Салдарлар туралы білемін:
1) 5 (бес) жыл ішінде қарыз берілмейді;
2) мені банкрот деп танығаннан кейін 3 (үш) жыл ішінде маған қатысты қаржылық жай-күйге мониторинг жүргізіледі.
Мен осы өтініште ұсынылған мәліметтердің дұрыстығы мен толықтығы үшін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жауаптымын.
Мобильді азаматтар базасында (МАБ) көрсетілген телефон нөміріне sms-хабарлама арқылы менің өтінішім бойынша қабылданған шешім туралы хабарламаға келісім беремін.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға жұбайының (зайыбының) келісімін алу үшін Мобильді азаматтар базасында көрсетілген телефон нөміріне жұбайыма (зайыбыма) sms-хабарлама жіберуге келісім беремін.
"Соттан тыс банкроттық рәсімін қолдану" мемлекеттік қызметін көрсету шеңберінде жеке деректерімді және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді жинауға және өңдеуге, оның ішінде үшінші тұлғаларға беруге келісемін.
Дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісім беру мерзімі мемлекеттік қызметті көрсету кезеңінде жарамды.
Жеке деректерді трансшекаралық тасымалдаудың жоқтығы, сондай-ақ жалпыға қолжетімді көздерде дербес деректердің таратылмауы туралы хабарлаймыз.
Жиналған деректер тізімі: АЖТ (ол болған жағдайда), ЖСН, банк деректемелері, электрондық поштасы, телефон нөмірі, құқық және (немесе) мәміле құзыретті органда, оның ішінде шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шет мемлекетте мемлекеттік немесе өзге де тіркелуге жататын мүлік, жалпы ортақ мүлкін қоса алғанда, банктік шоттардағы, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі шетелдік банктердегі ақша, қолма-қол ақша, тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы шарт бойынша тұрғын ғимараттағы үлес, заңды тұлғаның, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде құрылған заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесі, бағалы қағаздар, туынды қаржы құралдары (орындалуы базалық активті сатып алу немесе өткізу жолымен жүргізілетін туынды қаржы құралдарын қоспағанда), инвестициялық алтын, зияткерлік меншік, авторлық құқық объектілері, шарт немесе міндеттеменің немесе талаптың туындауына негіз болып табылатын, нотариат куәландырған (растаған) өзге де құжат болған кезде басқа тұлғалардың борышкер алдындағы берешегі (дебиторлық берешек), ветеринариялық паспорты немесе меншік құқығын растайтын өзге де құжаты болған кезде жануарлар, асыл тастар мен бағалы металдар, олардан жасалған зергерлік бұйымдар және құрамында асыл тастар мен бағалы металдар бар басқа да заттар, сондай-ақ өнер және антиквариат туындылары, тері бұйымдары, басқа да бағалы киім, цифрлық активтер.
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
(қолы, күні/электрондық цифрлық
қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) деректер,
ЭЦҚ-мен қол қойылған күні және уақыты)
өтініш беру күні
тұрғылықты жері бойынша
мемлекеттік кірістер органдарының коды
_______________________________________________________________
(арызды қабылдаған лауазымды адамның қолы, күні/тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) ЭЦҚ-дан деректер, ЭЦҚ-мен қол қойылған күні және уақыты)
өтінішті қабылдау күні
құжаттың кіріс нөмірі

1) я являюсь получателем государственной адресной социальной помощи в течение последних шести месяцев;
2) срок неисполнения обязательств составляет свыше 5 (пяти) лет.
Я уведомлен о том, что:
со дня размещения на портале "электронного правительства" сведений наступают следующие последствия:
1) считаются истекшими сроки долговых обязательств перед кредиторами, указанными в подпункте 11) статьи 1 Закона, сведения о которых отражены в базе данных кредитных бюро;
2) запрещается требовать исполнения обязательств кредиторами, указанными в подпункте 11) статьи 1 Закона, сведения о которых отражены в базе данных кредитных бюро;
3) прекращается начисление неустойки (пени, штрафов) и вознаграждения по всем видам задолженности перед кредиторами, указанными в подпункте 11) статьи 1 Закона, сведения о которых отражены в базе данных кредитных бюро;
4) запрещается принимать на себя новые денежные или имущественные обязательства;
5) считается предоставленным мое согласие на получение уполномоченным органом информации об имуществе, включая общее совместное имущество, от государственных органов и иных органов, и организаций за период до трех лет, предшествующих применению процедуры внесудебного банкротства;
6) не допускаются взыскание денег с банковских счетов в счет удовлетворения требований кредиторов;
7) приостанавливается исполнение решения судов о взыскании долга;
8) я уведомлен о том, что в отношении меня будет проводиться мониторинг финансового состояния в течение 3 (трех) лет до применения процедуры внесудебного банкротства и в ходе процедуры внесудебного банкротства.
Я знаю о последствиях:
1) в течение 5 (пяти) лет не выдается займ;
2) в отношении меня будет проводится мониторинг финансового состояния в течение 3 (трех) лет после признания меня банкротом.
Я несу ответственность в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан за достоверность и полноту сведений, предоставленных в настоящем заявлении.
Даю согласие на уведомление о принятом решении по моему заявлению путем sms-оповещения на номер телефона, указанный в Базе мобильных граждан.
Даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Даю согласие на направление супругу (супруге) sms-оповещения на номер телефона, указанный в Базе мобильных граждан для получения согласия супруга (супруги) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, которые требуются для оказания государственной услуги.
Даю согласие на сбор и обработку, в том числе и на передачу третьим лицам моих персональных данных и сведений, составляющих охраняемую законом тайну в рамках оказания государственной услуги "Применение процедуры внесудебного банкротства".
Срок согласия на сбор, обработку персональных данных действует в период оказания государственной услуги.
Сообщаем об отсутствии трансграничной передачи персональных данных, а также об отсутствии распространения персональных данных в общедоступных источниках.
Перечень собираемых данных: ФИО, ИИН, банковские реквизиты, электронная почта, номер телефона, сведения об имуществе, включая общее совместное имущество по которому право и (или) сделка подлежат государственной или иной регистрации в компетентном органе, в том числе в иностранном государстве в соответствии с законодательством иностранного государства, деньги на банковских счетах, в том числе в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан, наличные деньги, доля в жилом здании по договору о долевом участии в жилищном строительстве, доля участия в уставном капитале юридического лица, в том числе созданного за пределами Республики Казахстан, ценные бумаги, производные финансовые инструменты (за исключением производных финансовых инструментов, исполнение которых происходит путем приобретения или реализации базового актива), инвестиционное золото, объекты интеллектуальной собственности, авторского права, задолженность других лиц перед должником (дебиторская задолженность) при наличии договора или иного документа, являющегося основанием возникновения обязательства или требования, нотариально засвидетельствованного (удостоверенного), животные при наличии ветеринарного паспорта или иного документа, подтверждающего право собственности, драгоценные камни и драгоценные металлы, ювелирные изделия, изготовленные из них, и другие предметы, содержащие драгоценные камни и драгоценные металлы, а также произведения искусства и антиквариат, меховые.
_____________________________________
(ФИО)
_____________________________________
(подпись, дата/данные электронной
цифровой подписи (далее – ЭЦП),
дата и время удостоверения ЭЦП)
дата подачи заявления
код органа государственных
доходов по месту жительства
Перечень документов, прилагаемых к заявлению (при необходимости):
_____________________________________________
(ФИО, подпись должностного лица,
принявшего заявление, дата/данные ЭЦП,
дата приема заявления
входящий номер документа

Бұл құжат "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 1-тармағына сәйкес қағаз жеткізгіштегі құжатпен тең.
Сіз электрондық құжаттың түпнұсқалығын tazalau.qoldau.kz, сондай-ақ уәкілетті органның интернет-ресурсының веб-қосымшасынан тексере аласыз.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары - Қаржы министрінің
2023 жылғы 28 ақпандағы
№ 218 бұйрығына
3-қосымша
нысан
Соттан тыс банкроттық рәсімін қолданудан бас тарту туралы ХАБАРЛАМА
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 22.04.2026 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Сіздің 20__ "__" _______ №___ өтінішіңізге, Сізге қатысты соттан тыс банкроттық рәсімін қолдануға мынадай себептер бойынша: ____________________________________________________________________
___________________________________ бас тартылғаны туралы хабарлаймыз.
Борышкер "Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 16-бабының 5-тармағына сәйкес соттан тыс банкроттық рәсімін қолданудан бас тартуға себеп болған негіздерді жойғаннан кейін, бірақ бас тартуды алған күннен кейін 3 (үш) ай өткен соң соттан тыс банкроттық рәсімін қолдану туралы өтінішті қайтадан беруге құқылы.
Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік қызметтер туралы" Заңының 4-бабының 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес, қызмет алушылар мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша қызмет көрсетушінің және/немесе оның лауазымды тұлғаларының шешімдері мен әрекеттерін (әрекетсіздігін) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен келесі мекемеге немесе тұлғаға шағымдану құқығына ие:
____________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органы атауы немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шағымдарды қарауға өкілетті лауазымды тұлғаның фамилиясы, аты, әкесінің аты (егер ол жеке куәлікте көрсетілген болса))
____________________________________________________________________
немесе сотқа, шешім қабылданған немесе әкімшілік әрекет (әрекетсіздік) жасалған күннен бастап 3 (үш) ай ішінде шағымдануға болады.
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке куәлікте көрсетілген болса), көрсетілетін қызметті берушінің лауазымды адамының лауазымы)
____________________________________________________________________
(қолы, күні/ электрондық цифрлық қолтаңба
(бұдан әрі – ЭЦҚ), ЭЦҚ-мен қол қойылған күні және уақыты)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары-Қаржы министрінің
2023 жылғы 28 ақпандағы
№ 218 бұйрығына
4-қосымша
нысан
Соттан тыс банкроттық рәсімін аяқтау және борышкерді банкрот деп тану туралы ШЕШІМ
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 22.04.2026 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Данный документ согласно пункту 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" равнозначен документу на бумажном носителе.
Проверить подлинность электронного документа Вы можете на tazalau.qoldau.kz, а также интернет-ресурсе уполномоченного органа.
Приложение 3 к приказу
Заместителя Премьер-Министра
- Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 февраля 2023 года № 218
Форма
Сноска. Форма - в редакции приказа Министра финансов РК от 22.04.2026 № 269 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
УВЕДОМЛЕНИЕ
об отказе в применении процедуры внесудебного банкротства
На Ваше заявление №___ от "___" __________20__года, сообщаем об отказе в применении в отношении Вас процедуры внесудебного банкротства, по причине:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
Повторно заявление о применении процедуры внесудебного банкротства должник в соответствии с пунктом 5 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О восстановлении платежеспособности и банкротстве граждан Республики Казахстан" вправе подать после исключения оснований, явившихся причиной отказа в применении процедуры внесудебного банкротства, но не ранее чем через 3 (три) календарных месяца после даты получения отказа.
В соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" услугополучатели имеют право обжаловать решения, действия (бездействие) услугодателя и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан в
____________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов или фамилия, имя отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) должностного лица, уполномоченных в соответствии с законами Республики Казахстан рассматривать жалобы)
____________________________________________________________________
или суд не позднее 3 (трех) месяцев со дня, когда ему стало известно о принятии решения или совершении административного действия (бездействия).
________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе,
удостоверяющем личность), должность должностного
лица услугодателя)
________________________________________________
(подпись, дата/данные электронной цифровой подписи
(далее – ЭЦП), дата и время удостоверения ЭЦП)
Приложение 4 к приказу
Заместителя Премьер-Министра
- Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 февраля 2023 года № 218
Форма
Сноска. Форма - в редакции приказа Министра финансов РК от 22.04.2026 № 269 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
РЕШЕНИЕ
о завершении процедуры внесудебного банкротства и признании должника банкротом

"Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 19-бабының 1 тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Мемлекеттік кірістер комитетінің ______________________________________
бойынша Мемлекеттік кірістер департаментінің ___________________________
Мемлекеттік кірістер басқармасы _______________________________________
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)
қатысты соттан тыс банкроттық рәсімінің аяқталғаны туралы және азаматты банкрот деп тану туралы хабарлайды.
__________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке куәлікте көрсетілген болса),
көрсетілетін қызметті берушінің лауазымды адамының лауазымы)
__________________________________________________________
(қолы, күні/электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ),
ЭЦҚ-мен қол қойылған күні және уақыты)

В соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона Республики Казахстан "О восстановлении платежеспособности и банкротстве граждан Республики Казахстан" Управление государственных доходов по _____________________________________ Департамента государственных доходов по ___________________________________________________________
Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан объявляет о завершении процедуры внесудебного банкротства и признании банкротом гражданина _______________________________________
______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
индивидуальный идентификационный номер)
_________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе,
удостоверяющем личность), должность должностного
лица услугодателя)
_________________________________________________
(подпись, дата/данные электронной цифровой подписи
(далее – ЭЦП), дата и время удостоверения ЭЦП)