"Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі зерттеулерінің, консалтингтік көрсетілетін қызметтері мен мемлекеттік тапсырмасының құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2022 жылғы 17 тамыздағы № 273 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2023 жылғы 5 қаңтардағы № 1 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 10 қаңтарда № 31656 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2025 жылғы 26 маусымдағы № 257-н/қ бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Энергетика министрінің 26.06.2025 № 257-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі зерттеулерінің, консалтингтік көрсетілетін қызметтері мен мемлекеттік тапсырмасының құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2022 жылғы 17 тамыздағы № 273 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29284 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі зерттеулерінің, консалтингтік көрсетілетін қызметтері мен мемлекеттік тапсырмасының құнын айқындау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Жер қойнауын пайдалану департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Б. Акчулаков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2023 жылғы 5 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2022 жылғы 17 тамыздағы
№ 273 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі зерттеулерінің, консалтингтік көрсетілетін қызметтері мен мемлекеттік тапсырмасының құнын айқындау қағидалары

О внесении изменения в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 17 августа 2022 года № 273 "Об утверждении Правил определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания Министерства энергетики Республики Казахстан"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 5 января 2023 года № 1. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 января 2023 года № 31656. Утратил силу приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 26 июня 2025 года № 257-н/қ.
Сноска. Утратил силу приказом Министра энергетики РК от 26.06.2025 № 257-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 17 августа 2022 года № 273 "Об утверждении Правил определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания Министерства энергетики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 29284) следующее изменение:
Правила определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания Министерства энергетики Республики Казахстан, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению, к настоящему приказу.
2. Департаменту недропользования Министерства энергетики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Б. Акчулаков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 5 января 2023 года № 1
Утверждены приказом
Министра энергетики
от 17 августа 2022 года № 273
Правила определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания Министерства энергетики Республики Казахстан

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі зерттеулерінің, консалтингтік көрсетілетін қызметтері мен мемлекеттік тапсырмасының құнын айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 34-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ядролық, радиациялық және ядролық физикалық қауіпсіздік, көмірсутектерге және уранға қатысты қазақстандық кадрлар мен өндірушілерді қолдау саласындағы мемлекеттік тапсырмасының құнын айқындау тәртібін анықтайды.
2. Зерттеулер мен консалтингтік көрсетілетін қызметтердің құны Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалады.
3. Мемлекеттік тапсырмалардың, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және мемлекеттік тапсырмаларды орындауға жауапты заңды тұлғалардың тізбесі Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 41-бабына сәйкес бекітіледі.
4. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) мемлекеттік тапсырма – жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды тұлғаларға, Қазақстан Республикасының Ұлттық олимпиада комитетіне, Қазақстан Республикасының Ұлттық паралимпиада комитетіне, "Астана Хаб" халықаралық технологиялық паркіне, дербес білім беру ұйымдарына және олардың ұйымдарына, "Елбасы Aкадемиясы" корпоративтік қорына Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын, жекелеген мемлекеттік қызметтер көрсетуге, бюджеттік инвестициялық жобаларды iске асыруға және мемлекеттің әлеуметтiк-экономикалық тұрақтылығын және (немесе) әлеуметтік-мәдени дамуын қамтамасыз етуге бағытталған басқа да мiндеттердi орындауға арналған тапсырыс;
2) мемлекеттік тапсырманы орындаушы – Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің мемлекеттік тапсырмасын республикалық бюджет қаражаты есебінен орындайтын, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды тұлға.
2-тарау. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ядролық, радиациялық және ядролық физикалық қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік тапсырмасының құнын айқындау тәртібі
5. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ядролық, радиациялық және ядролық физикалық қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік тапсырманың құны мынадай мынадай шығыстармен айқындалады:
1) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 103112-баптарына, "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 138-бабына сәйкес мемлекеттік тапсырманы орындаушының штат кестесінде бекітілген, мемлекеттік тапсырманы тікелей жүзеге асыратын жұмыскерлерге еңбекақы төлеу (лауазымдық жалақы, қосымша ақылар, үстемеақылар, төлемдер, өтемақылар, ұжымдық шарттың талаптарында және (немесе) жұмыс берушінің актілерінде айқындалған сыйлықақылар мен басқа да ынталандырушы төлемдер);

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания Министерства энергетики Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 34 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок определения стоимости государственного задания Министерства энергетики Республики Казахстан в области ядерной, радиационной и ядерной физической безопасности, поддержки казахстанских кадров и производителей в отношении углеводородов и урана.
2. Стоимость исследований и консалтинговых услуг определяется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Перечень государственных заданий, администраторов бюджетных программ и юридических лиц, ответственных за выполнение государственных заданий, утверждается в соответствии со статьей 41 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
4. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) государственное задание – заказ юридическим лицам с участием государства в уставном капитале, Национальному олимпийскому комитету Республики Казахстан, Национальному паралимпийскому комитету Республики Казахстан, международному технологическому парку "Астана Хаб", автономным организациям образования и их организациям, корпоративному фонду "Aкадемия Елбасы", определяемый Правительством Республики Казахстан, на оказание отдельных государственных услуг, реализацию бюджетных инвестиционных проектов и выполнение других задач, направленных на обеспечение социально-экономической стабильности и (или) социально-культурного развития государства;
2) исполнитель государственного задания – юридическое лицо с участием государства в уставном капитале, выполняющее государственное задание Министерства энергетики Республики Казахстан за счет средств республиканского бюджета.
Глава 2. Порядок определения стоимости государственного задания Министерства энергетики Республики Казахстан в области ядерной, радиационной и ядерной физической безопасности
5. Стоимость государственного задания Министерства энергетики Республики Казахстан в области ядерной, радиационной и ядерной физической безопасности определяется следующими расходами, непосредственно направленными на выполнения государственного задания:
1) оплата труда работникам (должностной оклад, доплаты, надбавки, выплаты, компенсации, премии и другие стимулирующие выплаты, определенные условиями коллективного договора и (или) актами работодателя), непосредственно осуществляющим государственное задание, в соответствии со статьями 103-112 Трудового кодекса Республики Казахстан, статьей 138 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе", утвержденным штатным расписанием исполнителя государственного задания;

2) ел ішіндегі және одан тыс жерлердегі іссапар шығыстары;
3) тауарлар мен материалдарды сатып алуға арналған шығыстар (шығыс материалдары, қосалқы құралдар мен керек-жарақтар, арнайы киім, арнайы аяқ киім, жеке және ұжымдық қорғау құралдары, санитариялық-тұрмыстық құрылғылар, қосалқы материалдар мен тауар-материалдық қорлар, жинақтауыштар, кеңсе тауарлары);
4) негізгі құралдарды сатып алуға арналған шығыстар;
5) еңбек жағдайлары зиянды (ерекше зиянды) жұмысқа тартылған персоналға сүт және емдік-профилактикалық тағам беруге арналған шығыстар;
6) коммуналдық көрсетілетін қызметтер (суық су, ыстық су, ауыз су, техникалық су, теңіз суы, терең тазарту дистилляты, конденсатты қайтармау, газ, электр энергиясы, жылыту, кәріз, желдету және булы жылу энергиясы, коммуналдық қалдықтарды шығару);
7) байланыстың көрсетілетін қызметтері (қалалық телефон нөмірлері, қалааралық сөйлесулер, интернет желісіне қол жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтер, спутниктік байланыс бойынша көрсетілетін қызметтер, байланыстың өзге де түрлері);
8) жанар-жағармай материалдары;
9) ғимараттарды, құрылыстар мен жабдықтарды ағымдағы жөндеу;
10) зиянды және (немесе) қауіпті заттармен және өндірістік факторлармен жұмыс істейтін персоналды міндетті медициналық қарап-тексеруден өткізуге арналған шығыстар;
11) шалғайдағы объектілердегі жұмыскерлерге медициналық қызмет көрсетуге арналған шығыстар;
12) өзге де шығыстар (жұмыскер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыруға, қызметі үшінші адамға зиян келтіру қаупімен байланысты объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруға, міндетті экологиялық сақтандыруға, көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруға, тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруға, дезинсекция, дезинфекция, дератизация, санитарлық-эпидемиологиялық қызмет көрсетуге, қауіпті техникалық құрылғылардың өнеркәсіптік қауіпсіздігіне сараптама жүргізуге, аттестаттау үшін экологиялық мониторинг, сертификаттау үшін санитариялық-гигиеналық зерттеулер жүргізу, фармакологиялық және бактериологиялық зертханалардың қызметтері, қорық аймағында байланыстың кабельдік желісін орналастыру бойынша орындар беру, бөгде ұйымдардың қызмет көрсетуіне, күзеттің көрсетілетін қызметтеріне, көлікке техникалық қызмет көрсетуге, көліктің көрсетілетін қызметтеріне (автомобиль көлігін жалға алу), күл-қож қалдықтарын шығару бойынша көрсетілетін қызметтерге, банктік қызметтер көрсетуге, өлшеу құралдарын метрологиялық аттестаттауға, салыстырып тексеруге, калибрлеуге, жұмыскерлердің еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша аттестаттауға, өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша аттестаттауға, мерзімдік көрсетілетін қызметтер мен жұмыстарға, сондай-ақ мемлекеттік тапсырманы жүзеге асыру үшін тікелей қажетті бір жолғы сипаттағы көрсетілетін қызметтер мен жұмыстарға арналған шығыстар);

2) командировочные расходы внутри и за пределы страны;
3) расходы на приобретение товаров и материалов (расходные материалы, запасные инструменты и принадлежности, специальная одежда, специальная обувь, средства индивидуальной и коллективной защиты, санитарно-бытовые устройства, вспомогательные материалы и товарно-материальные запасы, комплектующие, канцелярские товары);
4) расходы на приобретение основных средств;
5) расходы на выдачу молока и лечебно-профилактического питания персоналу, задействованному в работе с вредными (особо вредными) условиями труда;
6) коммунальные услуги (холодная вода, горячая вода, питьевая вода, техническая вода, морская вода, дистиллят глубокой очистки, невозврат конденсата, газ, электрическая энергия, отопление, канализация, вентиляция и тепловая энергия с паром, вывоз коммунальных отходов);
7) услуги связи (городские телефонные номера, междугородние переговоры, услуги доступа к сети интернет, услуги спутниковой связи, прочие виды связи);
8) горюче-смазочные материалы;
9) текущий ремонт зданий, сооружений и оборудования;
10) расходы на проведение обязательных медицинских осмотров персонала, работающего с вредными и (или) опасными веществами и производственными факторами;
11) расходы на медицинское обслуживание работников на удаленных объектах;
12) прочие расходы (расходы на обязательное страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей, обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам, обязательное экологическое страхование, обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, дезинсекцию, дезинфекцию, дератизацию, санитарно-эпидемиологическое обслуживание, проведение экспертизы промышленной безопасности опасных технических устройств, экологического мониторинга, санитарно-гигиенических исследований для аттестации, услуги фармакологических и бактериалогических лабораторий, предоставление мест в заповедной зоне по размещению кабельной линии связи, услуги сторонних организаций, охранные услуги, техническое обслуживание транспорта, транспортные услуги (аренда автомобильного транспорта), услуги по вывозу золошлаковых отходов, банковские услуги, проведение метрологической аттестации, поверки, калибровки средств измерений, аттестации по вопросам безопасности и охраны труда работников, аттестации производственных объектов по условиям труда, периодические услуги и работы, а также услуги и работы разового характера непосредственно необходимые для осуществления государственного задания);

13) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдар, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары;
14) салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, оның ішінде әлеуметтік салық, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес қосылған құн салығы.
6. Шығыстар құжаттармен (есептеулермен, кемінде үш баға (коммерциялық) ұсыныстарымен не шарттармен, негізгі құралдардың нақты болуы, шығарылған және тозған жылдары ақпаратпен, ағымдағы қаржы жылындағы ақаулық актісімен және ағымдағы жөндеу жөніндегі сметалық құжаттамамен) негізделіп, расталады.
3-тарау. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің көмірсутектерге және уранға қатысты қазақстандық кадрлар мен өндірушілерді қолдау саласындағы мемлекеттік тапсырмасының құнын айқындау тәртібі
7. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің көмірсутектерге және уранға қатысты қазақстандық кадрлар мен өндірушілерді қолдау саласындағы мемлекеттік тапсырмасының құны мынадай шығыстармен айқындалады:
1) Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінінің 23-бабына сәйкес, мемлекеттік тапсырманы орындаушының бекітілген штат кестесіне сәйкес, мемлекеттік тапсырманы тікелей жүзеге асыратын жұмыскерлердің еңбегіне ақы төлеу (лауазымдық жалақы, ұжымдық шарттың талаптарымен және (немесе) жұмыс берушінің актілерімен белгіленген басқа да ынталандырушы төлемдер);
2) ел ішіндегі іссапар шығыстары;
3) офистік үй-жайды жалға алу шығыстары;
4) банктік қызметтерді көрсетуге арналған шығыстар;
5) өзге де шығыстар (аударма қызметтерін, мемлекеттік сатып алу веб-порталын пайдалану (кіру) қызметтерін көрсетуге арналған шығыстар);
6) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдар, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары;
7) салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, оның ішінде әлеуметтік салық, "Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес қосылған құн салығы.
8. Шығыстар құжаттармен (есептеулермен, кемінде үш баға (коммерциялық) ұсыныстарымен не шарттармен) негізделіп, расталады.

13) социальные отчисления в Государственный фонд социального страхования, отчисления в фонд социального медицинского страхования, обязательные профессиональные пенсионные взносы в единый накопительный пенсионный фонд, обязательные пенсионные взносы работодателя в единый накопительный пенсионный фонд;
14) налоги и другие обязательные платежи в бюджет, в том числе социальный налог, налог на добавленную стоимость в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".
6. Расходы обосновываются и подтверждаются документами (расчетами, ценовыми (коммерческими) предложениями не менее трех либо договорами, информацией о фактическом наличии, годах выпуска и износа основных средств, дефектным актом и сметной документацией по текущему ремонту за текущий финансовый год).
Глава 3. Порядок определения стоимости государственного задания Министерства энергетики Республики Казахстан в области поддержки казахстанских кадров и производителей в отношении углеводородов и урана
7. Стоимость государственного задания Министерства энергетики Республики Казахстан в области поддержки казахстанских кадров и производителей в отношении углеводородов и урана определяется следующими расходами:
1) оплата труда работникам (должностной оклад, пособие на оздоровление, определенное условиями коллективного договора и (или) актами работодателя), непосредственно осуществляющим государственное задание, в соответствии со статей 23 Трудового кодекса Республики Казахстан, утвержденным штатным расписанием исполнителя государственного задания;
2) командировочные расходы внутри страны;
3) расходы на аренду офисного помещения при отсутствии у исполнителя офисного помещения в собственности;
4) расходы на банковские услуги;
5) прочие расходы (расходы на переводческие услуги, услуги по использованию (доступу) веб-портала государственных закупок);
6) социальные отчисления в Государственный фонд социального страхования, отчисления в фонд социального медицинского страхования, обязательные пенсионные взносы работодателя в единый накопительный пенсионный фонд;
7) налоги и другие обязательные платежи в бюджет, в том числе социальный налог, налог на добавленную стоимость в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".
8. Расходы обосновываются и подтверждаются документами (расчетами, ценовыми (коммерческими) предложениями не менее трех либо договорами.