Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына бухгалтерлік есеп жүргізу және қаржылық есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2022 жылғы 19 желтоқсандағы № 122 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 27 желтоқсанда № 31303 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының бухгалтерлік есеп жүргізу және қаржылық есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі бекітілсін.
2. Бухгалтерлік есеп департаменті (Д.А. Тайшыбаева) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (А.С. Қасенов) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Б.Ш. Шолпанқұловқа жүктелсін.
4. Осы қаулы 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Ұлттық
Банкінің Төрғасы
Г. Пирматов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Ұлттық
Банкінің Төрғасы
2022 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 122 Қаулыға
қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының бухгалтерлік есеп жүргізу және қаржылық есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі
1. "Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2008 жылғы 22 қыркүйектегі № 79 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5348 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарында:
2-тарауда:
3-параграфта:
3240-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 3250-шотпен толықтырылсын:
"3250
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша міндеттемелер";
3390 71-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 3390 72-шотпен толықтырылсын:
"3390 72
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша резервтік қорлары";
7-параграфта:
7220 01-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"7220 01
Әлеуметтік салық, әлеуметтік аударымдар және жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша шығыс";
3-тарауда:
1-параграфта:
3240-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 3250-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"3250 "Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша міндеттемелер" (пассивті).
Мақсаты: бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына төленуге тиіс жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша міндеттемелерінің сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына төленуге тиіс жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша міндеттемелерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына төленуге тиіс жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша есептелген міндеттемелерінің сомасын есептен шығару жазылады.";
3390 71-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 3390 72-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"3390 72 "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша резервтік қорлары" (пассивті).
Мақсаты: бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша резервтік қорларының сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша резервтік қорларына түсімдер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша резервтік қорларының сомасын есептен шығару жазылады.";
7220 01-шоттың атауы мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7220 01 "Әлеуметтік салық, әлеуметтік аударымдар және жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша шығыс".
Мақсаты: ұйымның әлеуметтік салықты, әлеуметтік аударымдарды және жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын төлеу жөніндегі шығыс сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның әлеуметтік салықты, әлеуметтік аударымдарды және жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын төлеу жөніндегі шығыс сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыс сомасын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.".

О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета и представления финансовой отчетности
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 декабря 2022 года № 122. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 декабря 2022 года № 31303.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2023
Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам ведения бухгалтерского учета и представления финансовой отчетности, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту бухгалтерского учета (Тайшибаева Д.А.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Касенов А.С.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Шолпанкулова Б.Ш.
4. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель Национального Банка Казахстана Г. Пирматов
СОГЛАСОВАНО
Министерство финансов
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
СОГЛАСОВАНО
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение к постановлению
Председатель Национального
Банка Казахстана
от 19 декабря 2022 года № 122
Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам ведения бухгалтерского учета и представления финансовой отчетности
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 сентября 2008 года № 79 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5348) следующие изменения и дополнения:
в Типовом плане счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в главе 2:
в параграфе 3:
после счета 3240 дополнить счетом 3250 следующего содержания:
"3250
Обязательства по обязательным пенсионным взносам работодателя";
после счета 3390 71 дополнить счетом 3390 72 следующего содержания:
"3390 72
Резервные фонды единого накопительного пенсионного фонда, по обязательным пенсионным взносам работодателя";
в параграфе 7:
название счета 7220 01 изложить в следующей редакции:
"7220 01
Расходы по социальному налогу, социальным отчислениям и обязательным пенсионным взносам работодателя";
в главе 3:
в параграфе 1:
после описания счета 3240 дополнить номером, названием и описанием счета 3250 следующего содержания:
"3250 "Обязательства по обязательным пенсионным взносам работодателя" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств по обязательным пенсионным взносам работодателя, подлежащих уплате в единый накопительный пенсионный фонд.
По кредиту счета проводится сумма обязательств по обязательным пенсионным взносам работодателя, подлежащих уплате в единый накопительный пенсионный фонд.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных обязательств по обязательным пенсионным взносам работодателя, подлежащих уплате в единый накопительный пенсионный фонд.";
после описания счета 3390 71 дополнить номером, названием и описанием счета 3390 72 следующего содержания:
"3390 72 "Резервные фонды единого накопительного пенсионного фонда, по обязательным пенсионным взносам работодателя" (пассивный).
Назначение: учет сумм резервных фондов единого накопительного пенсионного фонда, по обязательным пенсионным взносам работодателя.
По кредиту счета проводится сумма поступлений в резервные фонды единого накопительного пенсионного фонда, по обязательным пенсионным взносам работодателя.
По дебету счета проводится списание сумм резервных фондов единого накопительного пенсионного фонда, по обязательным пенсионным взносам работодателя.";
название и описание счета 7220 01 изложить в следующей редакции:
"7220 01 "Расходы по социальному налогу, социальным отчислениям и обязательным пенсионным взносам работодателя".
Назначение: учет сумм расходов организации по уплате социального налога, социальных отчислений и обязательных пенсионных взносов работодателя.
По дебету счета проводится сумма расходов организации по уплате социального налога, социальных отчислений и обязательных пенсионных взносов работодателя.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.".

2. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.03.2025 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. "Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 63) тармақшасына, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 1), 3-2) және 3-4) тармақшаларына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарында:
2-тарауда:
5-параграфта:
5722-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"5722
Әлеуметтік аударымдар, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру бойынша аударымдар және жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары";
3-тарауда:
1-параграфта:
5722-шоттың атауы мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5722. Әлеуметтік аударымдар, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру бойынша аударымдар және жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары.
Шоттың мақсаты: Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына төленетін әлеуметтік аударымдардың, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына төленетін міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру бойынша аударымдардың, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына төленуге жататын жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының сомасын есепке алу
Шоттың дебеті бойынша әлеуметтік төлемдерді, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру бойынша аударымдарды және жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын аударуға байланысты шығыс сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша № 4999 баланстық шотқа келтірілген шығыс сомасын есептен шығару жазылады.".
4. "Қаржы нарығының жекелеген субъектілерінің бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 1 шілдедегі № 68 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7121 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:

2. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 19.03.2025 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана и филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 63) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктами 1), 3-2) и 3-4) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Типовом плане счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в главе 2:
в параграфе 5:
название счета 5722 изложить в следующей редакции:
"5722
Социальные отчисления, отчисления по обязательному социальному медицинскому страхованию и обязательные пенсионные взносы работодателя";
в главе 3:
в параграфе 1:
название и описание счета 5722 изложить в следующей редакции:
"5722. Социальные отчисления, отчисления по обязательному социальному медицинскому страхованию и обязательные пенсионные взносы работодателя.
Назначение счета: Учет сумм социальных отчислений, уплачиваемых в Государственный фонд социального страхования, отчислений по обязательному социальному медицинскому страхованию, уплачиваемых в фонд социального медицинского страхования, обязательных пенсионных взносов работодателя, подлежащих уплате в единый накопительный пенсионный фонд.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с перечислением социальных отчислений, отчислений по обязательному социальному медицинскому страхованию и обязательных пенсионных взносов работодателя.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.".
4. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 68 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета отдельными субъектами финансового рынка" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7121) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 63) тармақшасына, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 1) және 3-4) тармақшаларына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қаржы нарығының жекелеген субъектілерінің бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Нұсқаулық "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 63) тармақшасына, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 1) және 3-4) тармақшаларына және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес әзірленді.".
5. "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы активтерімен операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 1 шілдедегі № 69 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7118 болып тіркелген) мынадай толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы активтерімен операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықта:
мынадай мазмұндағы 5-2-тармақпен толықтырылсын:
"5-2. Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

"В соответствии с подпунктом 63) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктами 1) и 3-4) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Инструкции по ведению бухгалтерского учета отдельными субъектами финансового рынка, утвержденной указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с подпунктом 63) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктами 1) и 3-4) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и международными стандартами финансовой отчетности.".
5. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 69 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций с пенсионными активами, осуществляемых единым накопительным пенсионным фондом и добровольными накопительными пенсионными фондами" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7118) следующие дополнения:
в Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций с пенсионными активами, осуществляемых единым накопительным пенсионным фондом и добровольными накопительными пенсионными фондами, утвержденной указанным постановлением:
дополнить пунктом 5-2 следующего содержания:
"5-2. На сумму обязательных пенсионных взносов работодателя осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтері)
Кт
3390 70
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған шартты зейнетақы шоттарында есепке алынатын қаражат.";
мынадай мазмұндағы 8-1-тармақпен толықтырылсын:
"8-1. Қаражат жеке тұлғалардың шартты зейнетақы шоттарынан резервтік қорлардың шоттарына есепке жазылған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
3390 70
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған шартты зейнетақы шоттарында есепке алынатын қаражат
Кт
3390 68
Шартты зейнетақы міндеттемелері бойынша резервтік қор
3390 72
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша резервтік қорлары.
Резервтік қорлардың шоттарынан қаражатты жеке тұлғалардың шартты зейнетақы шоттарына есептен шығару кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
3390 68
Шартты зейнетақы міндеттемелері бойынша резервтік қор
3390 72
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша резервтік қорлары
Кт
3390 70
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған шартты зейнетақы шоттарында есепке алынатын қаражат.";

1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
Кт
3390 70
Средства, учитываемые на условных пенсионных счетах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов работодателя.";
дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:
"8-1. При зачислении средств на счета резервных фондов с условных пенсионных счетов физических лиц осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
3390 70
Средства, учитываемые на условных пенсионных счетах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов работодателя
Кт
3390 68
Резервный фонд по условным пенсионным обязательствам
3390 72
Резервные фонды единого накопительного пенсионного фонда, по обязательным пенсионным взносам работодателя.
При списании средств со счетов резервных фондов на условные пенсионные счета физических лиц осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
3390 68
Резервный фонд по условным пенсионным обязательствам
3390 72
Резервные фонды единого накопительного пенсионного фонда, по обязательным пенсионным взносам работодателя
Кт
3390 70
Средства, учитываемые на условных пенсионных счетах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов работодателя.";

мынадай мазмұндағы 86-1-тармақпен толықтырылсын:
"86-1. Таза инвестициялық кіріс шартты зейнетақы шоттарына және резервтік қорлардың шоттарына есепке жазылған кенде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) 5610 "Есепті кезеңнің бөлінбеген пайдасы (өтелмеген залал)" шоты бойынша кредиттік қалдық болған кезде:
Дт
5610
Есепті кезеңнің бөлінбеген пайдасы (өтелмеген залал)
Кт
3390 70
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған шартты зейнетақы шоттарында есепке алынатын қаражат
3390 68
Шартты зейнетақы міндеттемелері бойынша резервтік қор
3390 72
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша резервтік қорлары;

дополнить пунктом 86-1 следующего содержания:
"86-1. При зачислении чистого инвестиционного дохода на условные пенсионные счета и счета резервных фондов осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при наличии кредитового остатка по счету 5610 "Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного периода":
Дт
5610
Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного периода
Кт
3390 70
Средства, учитываемые на условных пенсионных счетах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов работодателя
3390 68
Резервный фонд по условным пенсионным обязательствам
3390 72
Резервные фонды единого накопительного пенсионного фонда, по обязательным пенсионным взносам работодателя;

5610
Есепті кезеңнің бөлінбеген пайдасы (өтелмеген залал).".
6. "Бухгалтерлік есеп жүргізуді ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 тамыздағы № 270 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7978 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 63) тармақшасына, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 1), 3-2) және 3-4) тармақшаларына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Бухгалтерлік есеп жүргізуді ұйымдастыру қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Бухгалтерлік есеп жүргізуді ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 63) тармақшасына, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Бухгалтерлік есеп туралы заң) 20-бабы 6-тармағының 1), 3-2) және 3-4) тармақшаларына сәйкес әзірленді және қаржы ұйымдарының, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының, ұлттық даму институты мәртебесіне ие тұрғын үй құрылыс жинақ банкінің және Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру брокерлері филиалдарының (бұдан әрі – ұйымдар) бухгалтерлік есеп жүргізуді ұйымдастыру тәртібін айқындайды.";
2-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктерінің филиалдары және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар касса операцияларын жүргізу кезінде "Екінші деңгейдегі банктерде, Ұлттық пошта операторында және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларда кассалық операцияларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 29 қарашадағы № 231 қаулысын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19680 болып тіркелген) басшылыққа алады.";

5610
Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного периода.".
6. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 270 "Об утверждении Правил организации ведения бухгалтерского учета" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7978) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 63) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктами 1), 3-2) и 3-4) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТAНОВЛЯЕТ:";
в Правилах организации ведения бухгалтерского учета, утвержденных указанным постановлением:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила организации ведения бухгалтерского учета (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 63) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктами 1), 3-2) и 3-4) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (далее – Закон о бухгалтерском учете) и определяют порядок организации ведения бухгалтерского учета финансовыми организациями, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана", филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан (далее – организации).";
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, при проведении кассовых операций руководствуются постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2019 года № 231 "Об утверждении Правил осуществления кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках второго уровня, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, Национальном операторе почты и юридических лицах, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19680).";

мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Қағидалардың 4-тарауының 4, 5 және 6-параграфтары қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларға қолданылмайды.
Қағидалардың ұйымның функцияларын фронт-офиске, мидл-офиске (бар болса) және бэк-офиске бөлуге байланысты бухгалтерлік есеп жүргізуді ұйымдастыру жөніндегі талаптары жауапкершілігі шектеулі серіктестік ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған заңды тұлғаларға қолданылмайды.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Бухгалтерлік қызмет жұмысын ұйымдастыру";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Бухгалтерлік қызмет басшысы (бұдан әрі – бас бухгалтер) бухгалтерлік есепті жүргізуді, қаржылық есептілікті жасау мен ұсынуды, есептік саясатты қалыптастыруды, бухгалтерлік есеп мәселелері бойынша басқа ішкі құжаттарды дайындауды, сондай-ақ оларды ұйымның басшысына (не оның орнындағы адамға) немесе өзге де басқару органына бекітуге ұсынуды қамтамасыз ететін лауазымды тұлға болып табылады.
Бухгалтерлік есепті жүргізуді және қаржылық есептілікті жасауды шарт негізінде бухгалтерлік немесе аудиторлық ұйымға немесе кәсіби бухгалтерге беру кезінде немесе бухгалтерлік есепті басшылықтың жеке өзі жүргізуі кезінде қызметін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның басшылығы осы Қағидалар талаптарының орындалуын қамтамасыз етеді.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Ұйымның бас бухгалтерін қоспағанда, ұйымның (филиалдың, өкілдіктің) бухгалтерлік қызметі қызметкерінің (бұдан әрі – бухгалтер) функциялары ұйымның ішкі құжаттарына сәйкес мыналар болып табылады:
1) ұйымның ішкі құжаттарына сәйкес ұйымның бас бухгалтерінің не оның орнындағы адамның нұсқаулары мен өкімдерін орындау;
2) қағаз тасымалдағышта және электрондық түрде қалыптастырылатын бастапқы құжаттар тізбесін жасау, оларды бас бухгалтерге және қажет болған жағдайда ұйымның ішкі құжаттарына сәйкес ұйымның басқа да адамына келісуге ұсыну;
3) бастапқы құжаттарды тиісінше ресімдеуді және сақталуын қамтамасыз ету;
4) қол қою үлгілерінің, электрондық цифрлық қолтаңбалардың болуын қамтамасыз ету;
5) ұйымның ішкі құжаттарында көзделген өзге де функциялар.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Бухгалтерлік құжаттаманы жүргізу";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Действие параграфов 4, 5 и 6 главы 4 Правил не распространяется на юридические лица, осуществляющие деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой.
Требования Правил по организации ведения бухгалтерского учета, связанные с разделением функций организации на фронт-офис, мидл-офис (при наличии) и бэк-офиса, не распространяются на юридические лица, созданные в организационно-правовой форме товарищества с ограниченной ответственностью.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Организация работы бухгалтерской службы";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Руководителем бухгалтерской службы (далее – главный бухгалтер) является должностное лицо, обеспечивающее ведение бухгалтерского учета, составление и представление финансовой отчетности, формирование учетной политики, подготовку других внутренних документов по вопросам бухгалтерского учета, а также их представление руководителю (либо лицу, его замещающему) организации или иному органу управления на утверждение.
При передаче на договорной основе ведения бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности бухгалтерской или аудиторской организации или профессиональному бухгалтеру или при ведении руководством бухгалтерского учета лично, руководство юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, обеспечивает исполнения требований настоящих Правил.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Функциями сотрудника бухгалтерской службы организации (филиала, представительства), за исключением главного бухгалтера организации, (далее – бухгалтер), в соответствии с внутренними документами организации являются:
1) выполнение указаний и распоряжений главного бухгалтера организации либо лица его замещающего, в соответствии с внутренними документами организации;
2) составление перечня первичных документов, формируемых на бумажном носителе и в электронном виде, их представление на согласование главному бухгалтеру и при необходимости иному лицу организации в соответствии с внутренними документами организации;
3) обеспечение надлежащего оформления и сохранности первичных документов;
4) обеспечение наличия образцов подписей, электронных цифровых подписей;
5) иные функции, предусмотренные внутренними документами организации.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Ведение бухгалтерской документации";
пункт 20 изложить в следующей редакции:

"20. Ұйымның барлық операциялары бойынша бухгалтерлік жазбалар хронологиялық жүйелілікті сақтай отырып, бастапқы құжаттар негізінде жүзеге асырылады. Бастапқы құжаттар қағаз тасымалдағышта және (немесе) электрондық түрде жасалады. Өткен не болашақ күнмен бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылмайды. Ақпараттық жүйеде жасалған мәмілелер негізінде автоматты бухгалтерлік жазбаларды жүзеге асыруға рұқсат етіледі.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Әрбір операциялық күннің соңында бэк-офис пен фронт-офис және мидл-офис (мидл-офис болған жағдайда) ұйымның ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен жүргізілген және бухгалтерлік есепте көрсетілген операциялардың саны және сомалары бойынша міндетті салыстырып тексеруді жүзеге асырады.
Жүйенің құрамдас бөліктерінің операциялар (төлемдер, қайта бағалау, бағалы қағаздарды сатып алу (сату) және тағы сондай) жүргізу үшін пайдаланылатын сыртқы ақпарат көздерімен өзара іс-әрекеті болған кезде берілетін (қабылданған) ақпараттың тең болуын ұйымның ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен салыстырып тексеру қамтамасыз етіледі.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Ұйым құжаттарды жедел (сол немесе өзге де материалдарды пайдалану қажет болған жағдайларда), уақытша (ұзақ мерзімді) және тұрақты сақтауды қамтамасыз етеді.
Уәкілетті ұйымдар кейіннен архивке бере отырып, операциялық күннің соңына дейін кассада бір күн ішінде жүзеге асырылған операциялар бойынша бастапқы құжаттардың сақталуын қамтамасыз етеді.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Ұйымның басшысы (не оның орнындағы адам) және құжаттарды сақтауға жауапты қызметкер ұйымның ішкі құжаттарына сәйкес бас бухгалтермен келісілген ұйымның құжаттарын жүргізуді және сақтауды дұрыс ұйымдастыруды қамтамасыз етеді. Құжаттар электрондық тасымалдағыштарда жүргізілген және сақталған жағдайда ұйымның басшысы (не оның орнындағы адам) және ақпараттық технологиялар бөлімшесінің басшысы олардың сақталуын қамтамасыз етеді.";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Бухгалтерлік есепті жүргізуді ұйымдастыру";
мынадай мазмұндағы 39-1-тармақпен толықтырылсын:
"39-1. Бухгалтерлік есепте есепке алу объектісіне байланысты тиісінше актив, пассив және актив-пассив шоттар, сондай-ақ актив және пассив шоттардың қалдығын нақтылауға арналған контрактив және контрпассив шоттар пайдаланылады.
Мүлікті (активтерді) есепке алуға арналған бухгалтерлік есеп шоттары актив шоттар болып табылады.
Активтерді (пассивтерді) қалыптастыру көздерін және үшінші тұлғалар алдындағы міндеттемелерді есепке алуға арналған бухгалтерлік есеп шоттары пассив шоттар болып табылады.
Активтерді, сондай-ақ оларды қалыптастыру көздерін бір мезгілде есепке алуға арналған бухгалтерлік есеп шоттары актив-пассив шоттар болып табылады.
Негізгі актив шоттың қалдығын нақтылау (түзету) үшін пайдаланылатын шот контрактив шот болып табылады.
Пассив шотта есепке алынатын активтерді қалыптастыру көздерінің сомасын нақтылауға (түзетуге) арналған шот контрпассив шот болып табылады.
Пассив шоттар бойынша дебеттік қалдықтар және актив шоттар бойынша кредиттік қалдықтар қалыптастырылмайды.";

"20. Бухгалтерские записи по всем операциям организации осуществляются на основании первичных документов, с соблюдением хронологической последовательности. Первичные документы составляются на бумажном носителе и (или) в электронном виде. Бухгалтерские записи прошлой либо будущей датой не осуществляются. В информационной системе допускается осуществление автоматических бухгалтерских записей на основании заключенных сделок.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. В конце каждого операционного дня бэк-офис и фронт-офис и мидл-офис (в случае наличия мидл-офиса) осуществляют обязательную сверку по количеству и суммам заключенных и отраженных в бухгалтерском учете операций в порядке, установленном внутренними документами организации.
При наличии взаимодействия компонентов системы с внешними источниками информации, используемых для проведения операции (платежи, переоценка, покупка (продажа) ценных бумаг и так далее) обеспечивается сверка равенства передаваемой (принятой) информации в порядке, установленном внутренними документами организации.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Организация обеспечивает оперативное (в случаях необходимости пользования теми или иными материалами), временное (долговременное) и постоянное хранение документов.
Уполномоченные организации, обеспечивают хранение первичных документов по осуществленным в течение дня операциям в кассе до конца операционного дня с последующей передачей в архив.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. Руководитель (либо лицо, его замещающее) организации и работник, ответственный за хранение документов, обеспечивают правильную организацию ведения и хранения документов организации в соответствии с внутренними документами организации, согласованными с главным бухгалтером. В случае ведения и хранения документов на электронных носителях, руководитель (либо лицо, его замещающее) организации и руководитель подразделения информационных технологий обеспечивают их хранение.";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Организация ведения бухгалтерского учета";
дополнить пунктом 39-1 следующего содержания:
"39-1. В бухгалтерском учете в зависимости от объекта учета используются активные, пассивные и активно-пассивные счета, а также контрактивные и контрпассивные счета, предназначенные для уточнения остатка активных и пассивных счетов соответственно.
Активными счетами являются счета бухгалтерского учета, предназначенные для учета имущества (активов).
Пассивными счетами являются счета бухгалтерского учета, предназначенные для учета источников формирования активов (пассивов) и обязательств перед третьими лицами.
Счета бухгалтерского учета, предназначенные для одновременного учета активов, а также источников их формирования, являются активно-пассивными счетами.
Счет, который используется для уточнения (корректировки) остатка основного активного счета, является контрактивный счет.
Счет, предназначенный для уточнения (корректировки) сумм источников формирования активов, учитываемых на пассивном счете, является контрпассивный счет.
Дебетовые остатки по пассивным счетам и кредитовые остатки по активным счетам не формируются.";

мынадай мазмұндағы 68-1-тармақпен толықтырылсын:
"68-1. Ұйымның ішкі құжаттарымен мыналар реттеледі, оның ішінде:
1) қарыз операцияларын (берілген/алынған қарыздарды) көрсету тәртібі;
2) қаржы активтерін басқару үшін ұйым бекіткен бизнес-модельдерге және шартта көзделген ақша ағындарына байланысты қарыз шарттарының сипаттамаларына сүйене отырып берілген қарыздарды сыныптау тәртібі;
3) қаржы активі бойынша ақшалай қаражат ағындарының СППИ (Солели Пайментс оф Принсипал энд Интерест – Solely Payments of Principal and Interest) өлшемшартына сәйкестігін бағалау тәртібі, яғни қарыз шартының талаптарында тек қана негізгі сома мен сыйақыны төлеуді білдіретін ақшалай қаражат ағындарының белгіленген мерзімде туындауы көзделген бе;
4) мыналар қамтылатын, бірақ онымен шектелмейтін, сатып алынған немесе жасалған кредиттік-құнсызданған қарыз шартын (қарыздар шарттарын) есепке алу тәртібі:
маңызды және маңызды емес модификация өлшемшарттары;
маңызды және маңызды емес модификация белгілері болған кезде қарыз шарттарын есепке алу тәртібі;
5) тартылған (орналастырылған) депозиттерді көрсету тәртібі;
6) ұйымның қалауы бойынша берілген (алынған) қарыздарды және тартылған (орналастырылған) депозиттерді есепке алудың басқа да мәселелері.";
69 және 70-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
69. Бухгалтерлік есепте қарыздарды беру (алу) және депозиттерді тарту (орналастыру) бойынша операцияның нәтижесін бухгалтерлік есепте көрсету және (немесе) көрсетуді тексеру ұйымның ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде фронт-офис беретін бастапқы құжаттар негізінде жүзеге асырылады.
70. Ұйымның ішкі құжаттарына сәйкес тоқсанына кемінде бір рет фронт-офис пен бэк-офис арасында берілген (алынған) қарыздар және тартылған (орналастырылған) депозиттер бойынша шоттардың қалдықтары жөніндегі ақпаратты салыстырып тексеру жүзеге асырылады.";
72 және 73-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"72. Кепіл мүлкінің құны өзгерген жағдайда фронт-офис бэк-офиске бухгалтерлік есепте өзгерістерді көрсету үшін ұйымның ішкі құжаттарымен белгіленген растау құжатын жібереді.
Кепілдерді есепке алу бойынша қосалқы модуль болған жағдайда, кепілдердің құнын қайта бағалау бойынша автоматты бухгалтерлік жазбаларды жүзеге асыруға рұқсат етіледі.
73. "Қазақстан тұрғын үй компаниясы" акционерлік қоғамына не күмәнді және үмітсіз активтерді сатып алатын еншілес ұйымға берілген қарыздар болған жағдайда, ұйымның ішкі құжаттарымен белгіленген кезеңділікпен, бірақ жылына кемінде бір рет тиісті қарыздар бойынша, оның ішінде осы ұйымдырдың бухгалтерлік есебінде көрсетілген қарыздар бойынша ақпаратты салыстырып тексеру жүзеге асырылады. Салыстырып тексеру нәтижелері бойынша ұйымның ішкі құжаттарымен белгіленген құжат жасалады.";
76-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить пунктом 68-1 следующего содержания:
"68-1. Внутренними документами организации регулируются, в том числе:
1) порядок отражения заемных операций (выданных/полученных займов);
2) порядок классификации выданных займов исходя из бизнес-моделей, утвержденных организацией для управления финансовыми активами, и характеристик договоров займов, связанных с предусмотренными договором денежными потоками;
3) порядок оценки соответствия потоков денежных средств по финансовому активу критерию СППИ (Солели Паиментс оф Принсипал энд Интерест – Solely Payments of Principal and Interest), то есть предусмотрено ли условиями договора займа возникновение, в установленные сроки, потоков денежных средств, которые представляют собой выплату исключительно основной суммы и вознаграждения;
4) порядок учета, приобретенного (приобретенных) или созданного (созданных) кредитно-обесцененного (кредитно-обесцененных) договора займа (договоров займов), содержащий, но не ограничиваясь:
критерии существенной и несущественной модификации;
порядок учета договоров займов при наличии признаков существенной и несущественной модификации;
5) порядок отражения привлеченных (размещенных) депозитов;
6) по усмотрению организации иные вопросы учета выданных (полученных) займов и привлеченных (размещенных) депозитов.";
пункты 69 и 70 изложить в следующей редакции:
"69. Отражение и (или) проверка отражения в бухгалтерском учете результата операции по выдаче (получению) займов и привлечению (размещению) депозитов осуществляется на основании первичных документов, предоставляемых фронт-офисом в порядке и сроки, установленные внутренними документами организации.
70. В соответствии с внутренними документами организации не реже одного раза в квартал между фронт-офисом и бэк-офисом осуществляется сверка информации по остаткам счетов по выданным (полученным) займам и привлеченным (размещенным) депозитам.";
пункты 72 и 73 изложить в следующей редакции:
"72. В случае изменения стоимости залогового имущества фронт-офисом направляется в бэк-офис подтверждающий документ, установленный внутренними документами организации, для отражения изменения в бухгалтерском учете.
При наличии вспомогательного модуля по учету залогов допускается осуществление автоматических бухгалтерских записей по переоценке стоимости залогов.
73. В случае наличия займов, переданных акционерному обществу "Казахстанская Жилищная Компания" либо дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы, с периодичностью, установленной внутренними документами организации, но не реже одного раза в год, осуществляется сверка информации по соответствующим займам, в том числе отраженным в бухгалтерском учете данных организаций. По результатам сверки составляется документ, определенный внутренними документами организации.";
пункт 76 изложить в следующей редакции:

"76. Инвестициялық қызмет бойынша жасалған операциялардың параметрлері өзгерген жағдайда фронт-офис операциялық күннің аяқталуынан кешіктірмей барлық растайтын бастапқы құжаттарды бухгалтерлік есепте өзгерісті көрсету үшін бэк-офиске береді.";
79-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"79. Ұйымда жауапты бөлімше болып табылатын бөлімше ұйымның ішкі құжаттарында белгіленген кезеңділікпен және тәртіппен талдамалық және синтетикалық есепке алу деректерін салыстырып тексеруді жүзеге асырады.";
89-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"89. Ұйым халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес әзірленген ұйымның ішкі құжаттарында белгіленген кезеңділікпен және тәртіппен белгіленген активтердің құнсыздануына тест жүргізеді".";
110-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"110. Жүйеден тыс есепке алынған, материалдық жауапты адамның есебінде тұрған мүлікті есепке алу үшін ол бизнес процестері ескеріле отырып ұйымның ішкі құжаттарымен бекітілген нысан бойынша мүлікті есепке алу журналын арнап, жүргізеді.";
112-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"112. Мүлікті жүйеден тыс есепке алу ұйымның бухгалтерлік есеп жүргізу және қаржылық есептілікті немесе бухгалтерлік есеп деректері бойынша есептілікті жасау үшін қолданатын ақпараттық жүйесінде жүзеге асырылады.";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Түгендеу";
116-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"116. Активтер мен міндеттемелерді толық түгендеу жылына кемінде бір рет жүргізіледі. Айрықша жағдайларда (еңсерілмейтін күш жағдайлары (төтенше жағдай, пандемия), ұйымдарды біріктіру, ұйымның құрылымдық бөлімшелерінің көшуі сияқты) активтер мен міндеттемелерді толық түгендеу ұйымның уәкілетті органының шешімі бойынша бір жылдан аспайтын мерзімге кейінге қалдырылады. Ішінара түгендеу қажет болған кезде жиі жүргізіледі. Ішінара түгендеу кезінде активтер мен міндеттемелердің түрлерін қамтуды ұйымның басшысы (не оның орнындағы адам) немесе ұйымның басшысы белгілеген лауазымды адам (адамдар) бекітеді.";
146-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"146. Ұйымның ішкі құжаттарына сәйкес негізгі құрал-жабдықтарды түгендеу басталғанға дейін не түгендеу сәтінде:
ттүгендеу тізімдемелерінің және негізгі құрал-жабдықтарды есепке алу жөніндегі тізімнің болуы және жай-күйі;
техникалық паспорттардың және басқа техникалық құжаттамалардың болуы және жай-күйі;
аталған объектілердің ұйымның меншігінде, жауапты сақтауда болуын растайтын құжаттардың, сондай-ақ жалдау шарттарының болуы тексеріледі. Құжаттар болмаған кезде олардың алынуы және ресімделуі қамтамасыз етіледі.";
148-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"76. В случае изменения параметров совершенной операции по инвестиционной деятельности фронт-офис не позднее окончания операционного дня передает все подтверждающие первичные документы в бэк-офис для отражения изменения в бухгалтерском учете.";
пункт 79 изложить в следующей редакции:
"79. Подразделением, являющимся в организации ответственным подразделением, осуществляется сверка данных аналитического и синтетического учета с периодичностью и в порядке, установленном внутренними документами организации.";
пункт 89 изложить в следующей редакции:
"89. Организация проводит тест на обесценение фиксированных активов с периодичностью и в порядке, установленными внутренними документами организации, разработанными в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности".";
пункт 110 изложить в следующей редакции:
"110. Для учета имущества, числящегося на внесистемном учете, материально-ответственное лицо, в подотчете которого оно находится, заводит и ведет журнал учета имущества по форме, утвержденной внутренними документами организации, с учетом ее бизнес-процессов.";
пункт 112 изложить в следующей редакции:
"112. Учет внесистемного имущества осуществляется в информационной системе, применяемой организацией для ведения бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности или отчетности по данным бухгалтерского учета.";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Инвентаризация";
пункт 116 изложить в следующей редакции:
"116. Полная инвентаризация активов и обязательств проводится не менее одного раза в год. В исключительных случаях (таких как обстоятельства непреодолимой силы (форс-мажор, пандемия), объединение организаций, переезд структурных подразделений организации) полная инвентаризация активов и обязательств отсрочивается по решению уполномоченного органа организации на срок не более чем на год. Частичная инвентаризация при необходимости проводится чаще. Охват видов активов и обязательств при частичной инвентаризации утверждается руководителем (либо лицом, его замещающим) организации или должностным (должностными) лицом (лицами), определенным (определенными) руководителем организации.";
пункт 146 изложить в следующей редакции:
"146. В соответствии с внутренними документами организации до начала либо в момент инвентаризации основных средств проверяются:
наличие и состояние инвентаризационных описей и списков по учету основных средств;
наличие и состояние технических паспортов или другой технической документации;
наличие документов, подтверждающих нахождение указанных объектов в собственности организации на ответственном хранении, а также договоров аренды. При отсутствии документов обеспечивается их получение и оформление.";
пункт 148 изложить в следующей редакции:

"148. Негізгі құрал-жабдықтар тізбесі түгендеу тізімдемесіне объектінің негізгі мақсатына сәйкес атаулары бойынша кіргізіледі. Егер объекті қайта қалпына келтірілсе, қайта жаңартылса, кеңейтілсе немесе қайта жабдықталса және осылардың салдарынан оның негізгі мақсаты өзгерсе, онда ол жаңа мақсатқа сәйкес келетін атауымен түгендеу тізімдемесіне кіргізіледі және қажет болған жағдайда бухгалтерлік есепте тиісті бухгалтерлік жазба жасалады.";
150-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"150. Түгендеу кезінде ұйымның орналасқан жерінен тыс жерде орналасатын негізгі құрал-жабдықтардың объектілері (автомашиналар, күрделі жөндеуге жіберілген машиналар, құралдар мен соларға ұқсастар) ұйымның ішкі құжаттарына сәйкес түгенделеді.";
156-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"156. Салыстыру ведомостарында бухгалтерлік есептің деректері мен түгендеу тізімдемелерінің деректері бойынша көрсеткіштер арасындағы айырмашылықтар көрсетіледі. Салыстыру ведомостары түгендеу кезінде есептік деректерден ауытқуы анықталған активтер бойынша жасалады.".
7. "Зейнетақы активтері бойынша операциялар туралы ақпаратты есепке алу және жария ету" қаржылық есептілік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 26 шілдедегі № 195 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8765 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 64) тармақшасына, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген "Зейнетақы активтері бойынша операциялар туралы ақпаратты есепке алу және жария ету" қаржылық есептілік стандартында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Зейнетақы активтері бойынша операциялар туралы ақпаратты есепке алу және жария ету" қаржылық есептілік стандарты (бұдан әрі – Стандарт) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 64) тармақшасына, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді, зейнетақы активтерінің бухгалтерлік есебін жүргізуге және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры мен ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының (бұдан әрі – қор) зейнетақы активтеріне қатысты қаржылық есептілік жасауға арналған.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"148. Перечень основных средств вносится в инвентаризационную опись по наименованиям в соответствии с основным назначением объекта. Если объект подвергся восстановлению, реконструкции, расширению или переоборудованию и вследствие этого изменилось основное его назначение, то он вносится в инвентаризационную опись под наименованием, соответствующим новому назначению, и в случае необходимости в бухгалтерском учете осуществляется соответствующая бухгалтерская запись.";
пункт 150 изложить в следующей редакции:
"150. Объекты основных средств, которые в момент инвентаризации располагаются вне места нахождения организации (автомашины, отправленные в капитальный ремонт машины, оборудование и тому подобное), инвентаризируются в соответствии с внутренними документами организации.";
пункт 156 изложить в следующей редакции:
"156. В сличительных ведомостях отражаются расхождения между показателями по данным бухгалтерского учета и данным инвентаризационных описей. Сличительные ведомости составляются по активам, при инвентаризации которых выявлены отклонения от учетных данных.".
7. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 195 "Об утверждении Стандарта финансовой отчетности "Учет и раскрытие информации об операциях по пенсионным активам" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8765) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 64) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 1) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Стандарте финансовой отчетности "Учет и раскрытие информации об операциях по пенсионным активам", утвержденном указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящий Стандарт финансовой отчетности "Учет и раскрытие информации об операциях по пенсионным активам" (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 64) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 1) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", предназначен для ведения бухгалтерского учета пенсионных активов и составления финансовой отчетности в отношении пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда и добровольных накопительных пенсионных фондов (далее – фонд).";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. Стандартта реттелмеген мәселелер "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарымен (бұдан әрі – ХҚЕС) реттеледі.".
8. "Брокерлік қызмет бойынша операциялар туралы ақпаратты есепке алу және ашу" 33 бухгалтерлік есеп стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 16 шілдедегі № 137 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9735 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 64) тармақшасына, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген "Брокерлік қызмет бойынша операциялар туралы ақпаратты есепке алу және ашу" 33 бухгалтерлік есеп стандартында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Брокерлік қызмет бойынша операциялар туралы ақпаратты есепке алу және ашу" 33 бухгалтерлік есеп стандарты (бұдан әрі – Стандарт) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 64) тармақшасына, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 1) тармақшасына, "Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыру қағидаларын, брокердің және (немесе) дилердің банк операцияларын жүргізу тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 3 ақпандағы № 9 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9249 болып тіркелген) бекітілген Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыру қағидаларына, брокердің және (немесе) дилердің банк операцияларын жүргізу тәртібіне сәйкес әзірленді және бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымның (бұдан әрі – брокер) қаржылық есептілікті жасаған кезде қолдануына арналған.".
9. "Қаржы ұйымдарының қаржылық есептілікті ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 41 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13504 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қаржы ұйымдарының қаржылық есептiлiктi ұсыну қағидаларында:
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Вопросы, не урегулированные Стандартом, регулируются Законом Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и международными стандартами финансовой отчетности (далее – МСФО).".
8. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2014 года № 137 "Об утверждении Стандарта бухгалтерского учета 33 "Учет и раскрытие информации об операциях по брокерской деятельности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9735) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 64) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 1) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Стандарте бухгалтерского учета 33 "Учет и раскрытие информации об операциях по брокерской деятельности", утвержденном указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящий Стандарт бухгалтерского учета 33 "Учет и раскрытие информации об операциях по брокерской деятельности" (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 64) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 1) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", Правилами осуществления брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, порядком проведения брокером и (или) дилером банковских операций, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 февраля 2014 года № 9 "Об утверждении Правил осуществления брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, порядка проведения брокером и (или) дилером банковских операций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9249), и предназначен для применения организацией, осуществляющей брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг, (далее – брокер) при составлении финансовой отчетности.".
9. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 41 "Об утверждении Правил представления финансовой отчетности финансовыми организациями" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13504) следующие изменения и дополнения:
в Правилах представления финансовой отчетности финансовыми организациями, утвержденных указанным постановлением:
пункт 11 изложить в следующей редакции:

"11. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры Ұлттық Банкке жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылғы 30 (отызыншы) сәуірге (қоса алғанда) дейінгі мерзімде "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 3-тармағына сәйкес аудиторлық ұйым растаған, осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтері туралы есепті, Қағидаларға 5-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтері туралы есепті, Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер туралы есепті және Қағидаларға 6-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер туралы есепті қамтитын зейнетақы активтері бойынша жылдық қаржылық есептілікті электрондық форматта ұсынады.
Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары Ұлттық Банкке жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылғы 30 (отызыншы) сәуірге (қоса алғанда) дейінгі мерзімде "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 3-тармағына сәйкес аудиторлық ұйым растаған, осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтері туралы есепті және Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер туралы есепті қамтитын зейнетақы активтері бойынша жылдық қаржылық есептілікті электрондық форматта ұсынады.";
16-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры есепті айдан кейінгі айдың 20 (жиырмасынан) кешіктірмей, мынадай нысандар бойынша:
Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бухгалтерлік балансты;
Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайда мен зиян туралы есепті;
Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтері туралы есепті;

"11. Единый накопительный пенсионный фонд представляют годовую финансовую отчетность по пенсионным активам в Национальный Банк ежегодно в срок до 30 (тридцатого) апреля (включительно) года, следующего за отчетным годом в электронном формате, подтвержденную аудиторской организацией в соответствии с пунктом 3 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", которая включает отчет о чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и добровольных пенсионных взносов по форме согласно приложению 5 к Правилам, отчет о чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов работодателя по форме согласно приложению 5-1 к Правилам, отчет об изменениях в чистых пенсионных активах сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и добровольных пенсионных взносов по форме согласно приложению 6 к Правилам и отчет об изменениях в чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов работодателя по форме согласно приложению 6-1 к Правилам.
Добровольные накопительные пенсионные фонды представляют годовую финансовую отчетность по пенсионным активам в Национальный Банк ежегодно в срок до 30 (тридцатого) апреля (включительно) года, следующего за отчетным годом в электронном формате, подтвержденную аудиторской организацией в соответствии с пунктом 3 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", которая включает отчет о чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и добровольных пенсионных взносов по форме согласно приложению 5 к Правилам и отчет об изменениях в чистых пенсионных активах сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и добровольных пенсионных взносов по форме согласно приложению 6.";
подпункт 2) пункта 16 изложить в следующей редакции:
"2) единый накопительный пенсионный фонд представляет не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным месяцем, по следующим формам:
бухгалтерский баланс по форме согласно приложению 11 к Правилам;
отчет о прибылях и убытках по форме согласно приложению 12 к Правилам;
отчет о чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, добровольных пенсионных взносов, по форме согласно приложению 13 к Правилам;

Қағидаларға 13-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтері туралы есепті;
Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер туралы есепті;
Қағидаларға 14-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер туралы есепті ұсынады;";
5-қосымша осы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының бухгалтерлік есеп жүргізу және қаржылық есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес редакцияда 5-1-қосымшамен толықтырылсын;
6-қосымша Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Тізбеге 4-қосымшаға сәйкес редакцияда 6-1-қосымшамен толықтырылсын;
13-қосымша Тізбеге 5-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Тізбеге 6-қосымшаға сәйкес редакцияда 13-1-қосымшамен толықтырылсын;
14-қосымша Тізбеге 7-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Тізбеге 8-қосымшаға сәйкес редакцияда 14-1-қосымшамен толықтырылсын.".
10. "Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу және Ислам банктерінің бухгалтерлік есеп жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 27 наурыздағы № 46 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15117 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 63) тармақшасына, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Ислам банктерінің бухгалтерлік есеп жүргізу жөніндегі нұсқаулықта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Ислам банктерінің бухгалтерлік есеп жүргізу жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 63) тармақшасына, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 1) тармақшасына, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес әзірленді және ислам банктерінің (бұдан әрі – банк) бухгалтерлік есеп жүргізуін нақтылайды.".

отчет о чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов работодателя, по форме согласно приложению 13-1 к Правилам;
отчет об изменениях в чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, добровольных пенсионных взносов, по форме согласно приложению 14 к Правилам;
отчет об изменениях в чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов работодателя, по форме согласно приложению 14-1 к Правилам;";
приложение 5 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам ведения бухгалтерского учета и представления финансовой отчетности (далее – Перечень);
дополнить приложением 5-1 в редакции согласно приложению 2 к Перечню;
приложение 6 изложить в редакции согласно приложению 3 к Перечню;
дополнить приложением 6-1 в редакции согласно приложению 4 к Перечню;
приложение 13 изложить в редакции согласно приложению 5 к Перечню;
дополнить приложением 13-1 в редакции согласно приложению 6 к Перечню;
приложение 14 изложить в редакции согласно приложению 7 к Перечню;
дополнить приложением 14-1 в редакции согласно приложению 8 к Перечню.".
10. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 марта 2017 года № 46 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях и акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета исламскими банками" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15117) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 63) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 1) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Инструкции по ведению бухгалтерского учета исламскими банками, утвержденной указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящая Инструкция по ведению бухгалтерского учета исламскими банками (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 63) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 1) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", международными стандартами финансовой отчетности и детализирует ведение бухгалтерского учета исламскими банками (далее – банк).".

11. "Бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 27 наурыздағы № 47 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15084 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 63) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 63) тармақшасына сәйкес әзірленді және қаржы ұйымдарының (айрықша қызметі банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда), "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру брокерлері филиалдарының (бұдан әрі – ұйым) бухгалтерлік есеп жүргізуін автоматтандыру тәртібін айқындайды.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қағидаларда "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы", "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген ұғымдар, сондай-ақ мына ұғымдар қолданылады:
1) автоматтандырылған жұмыс орны – ұйым қызметкерінің автоматтандырылған бизнес-процестерді іске асыруға қатысуын қамтамасыз ететін техникалық, ақпараттық және бағдарламалық ресурстардың жиынтығы;
2) аудиторлық із – мәмілелерді (операцияларды) немесе жүйелік функцияларды жасаған кезде пайдаланушының іс-әрекетін қадағалау және белгілеу процесі;
3) бухгалтерлік есеп деректері бойынша есептілік – Қазақстан Республикасының бейрезидент - банкінің филиалы, Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы, Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру брокерінің филиалы қалыптастыратын есептілік;
4) дерекқор – деректердің сипаттамасы, сондай-ақ олардың объектілері арасындағы өзара байланысы сипатталатын тұжырымдамалық құрылымға сәйкес ұйымдастырылған деректердің жиынтығы;
5) орталықтандырылған қолжетімділік – қашықтағы автоматтандырылған жұмыс орындары пайдаланушыларының нақты уақыт режимінде байланыс арналары бойынша ақпараттық жүйенің бірыңғай дерекқорына қолжетімділігі;

11. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 марта 2017 года № 47 "Об утверждении Правил автоматизации ведения бухгалтерского учета" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15084) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 63) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила автоматизации ведения бухгалтерского учета (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 63) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и определяют порядок автоматизации ведения бухгалтерского учета финансовыми организациями (за исключением юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей), акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" и филиалами банков - нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан (далее – организация).";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В Правилах используются понятия, предусмотренные законами Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", "Об информатизации", а также следующие понятия:
1) автоматизированное рабочее место – совокупность технических, информационных и программных ресурсов, обеспечивающая участие работника организации в реализации автоматизированных бизнес-процессов;
2) аудиторский след – процесс отслеживания и фиксирования действий пользователя при совершении сделок (операций) или системных функций;
3) отчетность по данным бухгалтерского учета – отчетность, формируемая филиалом банка - нерезидента Республики Казахстан, филиалом страховой (перестраховочной) организации - нерезидента Республики Казахстан, филиалом страхового брокера - нерезидента Республики Казахстан;
4) база данных – совокупность данных, организованных согласно концептуальной структуре, описывающей характеристики этих данных, а также взаимосвязи между их объектами;
5) централизованный доступ – доступ пользователей удаленных автоматизированных рабочих мест по каналам связи к единой базе данных информационной системы в режиме реального времени;

6) орталықтандырылмаған қолжетімділік – қашықтағы автоматтандырылған жұмыс орындары пайдаланушыларының жергілікті базаны деректерді реттеп беру арқылы үйлестіре отырып, байланыс арналары бойынша ақпараттық жүйенің бірыңғай дерекқорына қолжетімділігі;
7) сторно – бухгалтерлік есептің тіркелімдерде анықталған қателерді түзету жөніндегі бухгалтерлік жазба.".
12. "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, өзара сақтандыру қоғамдарына және Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын, Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, өзара сақтандыру қоғамдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының бухгалтерлік есеп жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы және Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бухгалтерлік есеп жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 251 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16390 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, өзара сақтандыру қоғамдарына және Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарында:
2-тарауда:
3-параграфта:
3240-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 3250-шотпен толықтырылсын:
"3250
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша міндеттемелер";
7-параграфта:
7220 01-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"7220 01
Әлеуметтік салық, әлеуметтік аударымдар және жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша шығыс";
3-тарауда:
1-параграфта:
3240-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 3250-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"3250 "Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына төленуге тиіс жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша міндеттемелерінің сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына төленуге тиіс жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша міндеттемелерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына төленуге тиіс жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша есептелген міндеттемелерінің сомасын есептен шығару жазылады.";
7220 01-шоттың атауы мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7220 01 "Әлеуметтік салық, әлеуметтік аударымдар және жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша шығыс".
Мақсаты: ұйымның әлеуметтік салықты, міндетті әлеуметтік аударымдарды және жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын төлеу жөніндегі шығыс сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның әлеуметтік салықты, міндетті әлеуметтік аударымдарды және жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын төлеу жөніндегі шығыс сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыс сомасын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.".
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
13-тармақтың күшін жою көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.10.2025 № 64 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

6) децентрализованный доступ – доступ пользователей удаленных автоматизированных рабочих мест по каналам связи к единой базе данных информационной системы путем синхронизации локальной базы посредством регламентированной передачи данных;
7) сторно – бухгалтерская запись по исправлению выявленной ошибки в регистрах бухгалтерского учета.".
12. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 декабря 2017 года № 251 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для страховых (перестраховочных) организаций, исламских страховых (перестраховочных) организаций, обществ взаимного страхования и филиалов страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан, Инструкции по ведению бухгалтерского учета страховыми (перестраховочными) организациями, исламскими страховыми (перестраховочными) организациями, обществами взаимного страхования и филиалами страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан и внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16390) следующие изменения и дополнения:
в Типовом плане счетов бухгалтерского учета для страховых (перестраховочных) организаций, исламских страховых (перестраховочных) организаций, обществ взаимного страхования и филиалов страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в главе 2:
в параграфе 3:
после счета 3240 дополнить счетом 3250 следующего содержания:
"3250
Обязательства по обязательным пенсионным взносам работодателя";
в параграфе 7:
название счета 7220 01 изложить в следующей редакции:
"7220 01
Расходы по социальному налогу, социальным отчислениям и обязательным пенсионным взносам работодателя";
в главе 3:
в параграфе 1:
после описания счета 3240 дополнить номером, названием и описанием счета 3250 следующего содержания:
"3250 "Обязательства по обязательным пенсионным взносам работодателя" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств по обязательным пенсионным взносам работодателя, подлежащих уплате в единый накопительный пенсионный фонд.
По кредиту счета проводится сумма обязательств по обязательным пенсионным взносам работодателя, подлежащих уплате в единый накопительный пенсионный фонд.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных обязательств по обязательным пенсионным взносам работодателя, подлежащих уплате в единый накопительный пенсионный фонд.";
название и описание счета 7220 01 изложить в следующей редакции:
"7220 01 "Расходы по социальному налогу, социальным отчислениям и обязательным пенсионным взносам работодателя".
Назначение: учет сумм расходов организации по уплате социального налога, социальных отчислений и обязательных пенсионных взносов работодателя.
По дебету счета проводится сумма расходов организации по уплате социального налога, социальных отчислений и обязательных пенсионных взносов работодателя.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.".

13. "Банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар және Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктерінің филиалдар қолданатын аппараттық-бағдарламалық кешендердің бақылау чегінің нысаны мен мазмұнын белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 26 ақпандағы № 39 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16639 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 166-бабына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:".
14. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 104 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
Басқармасының бухгалтерлік
есеп жүргізу және қаржылық
есептілікті ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
1-қосымша
Қаржы ұйымдарының қаржылық
есептiлiктi ұсыну қағидаларына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне.
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтері туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1НЗА1-БжЕЖЗҚ.
Кезеңділігі: жыл сайын.
Есепті кезеңі: 20___жылғы "___" ____________ жағдай бойынша.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры.
Ұсыну мерзімі: есепті жылдан кейінгі жылдың 30 (отызыншы) сәуіріне (қоса алғанда) дейінгі мерзімде.
Нысан
(мың теңгемен)
Баптың атауы
Есепті кезеңнің соңында
Алдыңғы жылдың соңында
1
2
3
Активтер жиынтығы
….
Міндеттемелер жиынтығы
Таза зейнетақы активтері
Атауы____________________________ _________________________________
Мекенжайы______________________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________
Орындаушы _______________________
_______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
қолы, телефоны
Бас бухгалтер_________________
__________
__________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
күні
Басшы немесе оның міндетін атқаратын адам
______________________________________
_______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
"Міндетті зейнетақы
жарналары, міндетті кәсіптік
зейнетақы жарналары, ерікті
зейнетақы жарналары есебінен
қалыптастырылған таза
зейнетақы активтері туралы
есеп" әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанына
қосымша
"Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтері туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі – 1НЗА1-БжЕЖЗҚ, кезеңділігі: жыл сайын)

13. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 21.10.2025 № 64 (вводится в действие с 01.01.2026).
14. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка от 24.12.2025 № 104 (вводится в действие с 01.01.2026).
Приложение 1
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
по вопросам ведения
бухгалтерского учета
и представления
финансовой отчетности
Приложение 5
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан.
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Отчет о чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, добровольных пенсионных взносов
Индекс формы административных данных: Ф1ПА1-ЕиДНПФ.
Периодичность: ежегодная.
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___года.
Круг лиц, представляющих информацию: единый накопительный пенсионный фонд, добровольный накопительный пенсионный фонд.
Срок представления: в срок до 30 (тридцатого) апреля (включительно) года, следующего за отчетным годом.
Форма
(в тысячах тенге)
Наименование статей
На конец отчетного года
На конец предыдущего года
1
2
3
Итого активы
….
Итого обязательства
Чистые пенсионные активы
Наименование _____________________
_________________________________
Адрес _______________ ____________________
Телефон _________________________
Адрес электронной почты _________________________________
Исполнитель __________________________
_______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Главный бухгалтер ___________________
__________
__________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Руководитель или лицо, исполняющее его
обязанности __________________________
_______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет о чистых пенсионных
активах, сформированных
за счет обязательных
пенсионных взносов,
обязательных профессиональных
пенсионных взносов,
добровольных
пенсионных взносов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, добровольных пенсионных взносов"
(индекс – Ф1ПА1-ЕиДНПФ, периодичность: ежегодная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтері туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары жыл сайын есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша ұсынады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндетін атқаратын адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 1-бағанды толтыру кезінде баптардың атаулары бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының операциялары негізге алына отырып, еркін түрде толтырылады.
7. 2-бағанда есепті жылдың соңғы күнін қоса алғанда, есепті жылдың соңындағы деректер көрсетіледі.
8. 3-бағанда алдыңғы жылдың соңындағы деректер көрсетіледі.
9. Қаржылық есептіліктің түрі: жеке.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
Басқармасының бухгалтерлік
есеп жүргізу және қаржылық
есептілікті ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
2-қосымша
Қаржы ұйымдарының қаржылық
есептiлiктi ұсыну қағидаларына
5-1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне.
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтері туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1НЗА1-БЖЗҚ.
Кезеңділігі: жыл сайын.
Есепті кезең: 20___жылғы "___" ____________ жағдай бойынша.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры.
Ұсыну мерзімі: есепті жылдан кейінгі жылдың 30 (отызыншы) сәуіріне (қоса алғанда) дейінгі мерзімде.
Нысан
(мың теңгемен)
Баптың атауы
Есепті кезеңнің соңында
Алдыңғы жылдың соңында
1
2
3
Активтер жиынтығы
….
Міндеттемелер жиынтығы
Таза зейнетақы активтері
Атауы____________________________ _________________________________
Мекенжайы______________________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________
Орындаушы _______________________
_______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
қолы, телефоны
Бас бухгалтер_________________
__________
__________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
күні
Басшы немесе оның міндетін атқаратын адам
______________________________________
_______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
"Жұмыс берушінің міндетті
зейнетақы жарналары есебінен
қалыптастырылған таза
зейнетақы активтері туралы
есеп" әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанына
қосымша
"Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтері туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі – 1НЗА1-БЖЗҚ, кезеңділігі: жыл сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, добровольных пенсионных взносов" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма представляется ежегодно единым накопительным пенсионном фондом и добровольными накопительными пенсионными фондами по состоянию на конец отчетного года.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. При заполнении графы 1 наименования статей заполняются произвольно, исходя из операций единого накопительного пенсионного фонда и добровольных накопительных пенсионных фондов.
7. В графе 2 указываются данные на конец отчетного года, включая последний день отчетного года.
8. В графе 3 указываются данные на конец предыдущего года.
9. Вид финансовой отчетности: отдельная.
Приложение 2
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
ведения бухгалтерского учета
и представления
финансовой отчетности
Приложение 5-1
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан.
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Отчет о чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов работодателя
Индекс формы административных данных: Ф1ПА1-ЕНПФ.
Периодичность: ежегодная.
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___года.
Круг лиц, представляющих информацию: единый накопительный пенсионный фонд.
Срок представления: в срок до 30 (тридцатого) апреля (включительно) года, следующего за отчетным годом.
Форма
(в тысячах тенге)
Наименование статей
На конец отчетного года
На конец предыдущего года
1
2
3
Итого активы
….
Итого обязательства
Чистые пенсионные активы
Наименование _____________________
_________________________________
Адрес _______________ ____________________
Телефон ________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________
Исполнитель
__________________________
_______________
фамилия, имя и отчество
(при его наличии)
подпись, телефон
Главный бухгалтер ___________________
__________
__________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Руководитель или лицо,
исполняющее его обязанности
__________________________
_______________
фамилия, имя и отчество
(при его наличии)
подпись
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет о чистых
пенсионных активах,
сформированных за счет
обязательных пенсионных
взносов работодателя"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Отчет о чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов работодателя"
(индекс – Ф1ПА1-ЕНПФ, периодичность: ежегодная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтері туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары жыл сайын есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша ұсынады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндетін атқаратын адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 1-бағанды толтыру кезінде баптардың атаулары бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының операциялары негізге алына отырып, еркін түрде толтырылады.
7. 2-бағанда есепті жылдың соңғы күнін қоса алғанда, есепті жылдың соңындағы деректер көрсетіледі.
8. 3-бағанда алдыңғы жылдың соңындағы деректер көрсетіледі.
9. Қаржылық есептіліктің түрі: жеке.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
Басқармасының бухгалтерлік
есеп жүргізу және қаржылық
есептілікті ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
3-қосымша
Қаржы ұйымдарының қаржылық
есептiлiктi ұсыну қағидаларына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне.
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 2НЗА1-БжЕЖЗҚ.
Кезеңділігі: жыл сайын.
Есепті кезең: 20___жылғы "___" ____________ жағдай бойынша.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары.
Ұсыну мерзімі: есепті жылдан кейінгі жылдың 30 (отызыншы) сәуіріне (қоса алғанда) дейінгі мерзімде.
Нысан
(мың теңгемен)
Баптың атауы
Ағымдағы жылдың басынан бастап кезең ішінде (өспелі жиынтығымен)
Алдыңғы жылдың басынан бастап ұқсас кезең ішінде (өспелі жиынтығымен)
1
2
3
Кіріс жиынтығы
Шығыс жиынтығы
Жыл ішіндегі таза пайда
Таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер
Кезең басындағы таза зейнетақы активтері
Кезең соңындағы таза активтер
Атауы____________________________ _________________________________
Мекенжайы_______________ _________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________
Орындаушы _______________________
_______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
қолы, телефоны
Бас бухгалтер_________________
__________
__________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
күні
Басшы немесе оның міндетін атқаратын адам
______________________________________
_______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
"Міндетті зейнетақы
жарналары, міндетті кәсіптік
зейнетақы жарналары, ерікті
зейнетақы жарналары есебінен
қалыптастырылған таза
зейнетақы активтеріндегі
өзгерістер туралы есеп"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанына
қосымша
"Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі – 2НЗА1-БжЕЖЗҚ, кезеңділігі: жыл сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов работодателя" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма представляется ежегодно единым накопительным пенсионном фондом и добровольными накопительными пенсионными фондами по состоянию на конец отчетного года.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. При заполнении графы 1 наименования статей заполняются произвольно, исходя из операций единого накопительного пенсионного фонда и добровольных накопительных пенсионных фондов.
7. В графе 2 указываются данные на конец отчетного года, включая последний день отчетного года.
8. В графе 3 указываются данные на конец предыдущего года.
9. Вид финансовой отчетности: отдельная.
Приложение 3
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
ведения бухгалтерского учета
и представления финансовой
отчетности
Приложение 6
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан.
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Отчет об изменениях в чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов,
обязательных профессиональных пенсионных взносов, добровольных пенсионных взносов
Индекс формы административных данных: Ф2ПА1-ЕиДНПФ.
Периодичность: ежегодная.
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___года.
Круг лиц, представляющих информацию: единый накопительный пенсионный фонд, добровольные накопительные пенсионные фонды.
Срок представления: в срок до 30 (тридцатого) апреля (включительно) года, следующего за отчетным годом.
Форма
(в тысячах тенге)
Наименование статей
За период с начала текущего года (с нарастающим итогом)
За аналогичный период с начала предыдущего года (с нарастающим итогом)
1
2
3
Итого доходов
Итого расходов
Чистая прибыль за год
Изменения в чистых пенсионных активах
Чистые пенсионные активы на начало периода
Чистые активы на конец периода
Наименование _____________________
__________________________________
Адрес _______________ ____________________
Телефон ________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________
Исполнитель __________________________
_______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Главный бухгалтер ___________________
__________
__________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Руководитель или лицо, исполняющее его
обязанности __________________________
_______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных данных
"Отчет об изменениях в чистых
пенсионных активах,
сформированных за счет
обязательных пенсионных
взносов, обязательных
профессиональных пенсионных
взносов, добровольных
пенсионных взносов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Отчет об изменениях в чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов,
обязательных профессиональных пенсионных взносов, добровольных пенсионных взносов"
(индекс – Ф2ПА1-ЕиДНПФ, периодичность: ежегодная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары жыл сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ұсынады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі 1000 (бір мың) теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндетін атқаратын адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 1-бағанды толтыру кезінде баптардың атаулары бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының операциялары негізге алына отырып, еркін түрде толтырылады.
7. 2-бағанда ағымдағы жылдың басынан бергі кезеңдегі деректер көрсетіледі.
8. 3-бағанда алдыңғы жылдың соңындағы деректер көрсетіледі.
9. Қаржылық есептіліктің түрі: жеке.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
Басқармасының бухгалтерлік
есеп жүргізу және қаржылық
есептілікті ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
4-қосымша
Қаржы ұйымдарының қаржылық
есептiлiктi ұсыну қағидаларына
6-1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне.
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 2НЗА1-БЖЗҚ.
Кезеңділігі: жыл сайын.
Есепті кезең: 20___жылғы "___" ____________ жағдай бойынша.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры.
Ұсыну мерзімі: есепті жылдан кейінгі жылдың 30 (отызыншы) сәуіріне (қоса алғанда) дейінгі мерзімде.
Нысан
(мың теңгемен)
Баптың атауы
Ағымдағы жылдың басынан бастап кезең ішінде (өспелі жиынтығымен)
Алдыңғы жылдың басынан бастап ұқсас кезең ішінде (өспелі жиынтығымен)
1
2
3
Кіріс жиынтығы
Шығыс жиынтығы
Жыл ішіндегі таза пайда
Таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер
Кезең басындағы таза зейнетақы активтері
Кезең соңындағы таза активтер
Атауы____________________________ _________________________________
Мекенжайы_______________ _________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________
Орындаушы _______________________
_______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
қолы, телефоны
Бас бухгалтер_________________
__________
__________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
күні
Басшы немесе оның міндетін атқаратын адам
______________________________________
_______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
"Жұмыс берушінің міндетті
зейнетақы жарналары есебінен
қалыптастырылған таза
зейнетақы активтеріндегі
өзгерістер туралы есеп"
әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанына
қосымша
"Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі – 2НЗА1-БЖЗҚ, кезеңділігі: жыл сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет об изменениях в чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, добровольных пенсионных взносов" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма представляется ежегодно единым накопительным пенсионным фондом и добровольными накопительными пенсионными фондами по состоянию на конец отчетного периода.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в 1000 (тысячах) тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. При заполнении графы 1 наименования статей заполняются произвольно, исходя из операций единого накопительного фонда и добровольных накопительных пенсионных фондов.
7. В графе 2 указываются данные за период с начала текущего года (с нарастающим итогом).
8. В графе 3 указываются данные за аналогичный период с начала предыдущего года (с нарастающим итогом).
9. Вид финансовой отчетности: отдельная.
Приложение 4
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
ведения бухгалтерского
учета и представления
финансовой отчетности
Приложение 6-1
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан.
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Отчет об изменениях в чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов работодателя
Индекс формы административных данных: Ф2ПА1-ЕНПФ.
Периодичность: ежегодная.
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___года.
Круг лиц, представляющих информацию: единый накопительный пенсионный фонд.
Срок представления: в срок до 30 (тридцатого) апреля (включительно) года, следующего за отчетным годом.
Форма
(в тысячах тенге)
Наименование статей
За период с начала текущего года (с нарастающим итогом)
За аналогичный период с начала предыдущего года (с нарастающим итогом)
1
2
3
Итого доходов
Итого расходов
Чистая прибыль за год
Изменения в чистых пенсионных активах
Чистые пенсионные активы на начало периода
Чистые активы на конец периода
Наименование _____________________
__________________________________
Адрес _______________
____________________
Телефон ________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________
Исполнитель __________________________
_______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Главный бухгалтер ___________________
__________
__________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Руководитель или лицо,
исполняющее его обязанности
__________________________
_______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора
административных данных
"Отчет об изменениях в чистых
пенсионных активах,
сформированных за счет
обязательных пенсионных
взносов работодателя"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Отчет об изменениях в чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов работодателя"
(индекс – Ф2ПА1-ЕНПФ, периодичность: ежегодная)

15.1
инвестициялық кірістен (зияннан)
15.2
Зейнетақы төлемдерінен алынатын жеке табыс салығы бойынша кредиторлық берешек
16
Туынды қаржы құралдары
17
РЕПО операциялары бойынша міндеттемелер
18
Басқа да міндеттемелер
19
Міндеттемелер жиынтығы
20
Таза активтер жиынтығы
21
Атауы____________________________ _________________________________
Мекенжайы_______________ _________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________
Орындаушы _______________________
_______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
қолы, телефоны
Бас бухгалтер_________________
__________
__________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
күні
Басшы немесе оның міндетін атқаратын адам
______________________________________
_______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
"Міндетті зейнетақы
жарналары, міндетті кәсіптік
зейнетақы жарналары, ерікті
зейнетақы жарналары есебінен
қалыптастырылған таза
зейнетақы активтері туралы
есеп" әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанына
қосымша
"Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтері туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі – 1НЗА-БжЕЖЗҚ, кезеңділігі: ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтері туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша зейнетақы активтері бойынша ай сайын толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндетін атқаратын адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 3-бағанды толтыру кезінде есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда, есепті кезеңнің соңындағы деректер көрсетіледі.

15.1
от инвестиционного дохода (убытка)
15.2
Кредиторская задолженность по индивидуальному подоходному налогу с пенсионных выплат
16
Производные финансовые инструменты
17
Обязательства по операциям РЕПО
18
Прочие обязательства
19
Итого обязательства
20
Итого чистые активы
21
Наименование _____________________ _________________________________
Адрес _______________ ____________________
Телефон ________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________
Исполнитель __________________________
_______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Главный бухгалтер ___________________
__________
__________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Руководитель или лицо, исполняющее его
обязанности __________________________
_______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора
административных данных
"Отчет о чистых пенсионных
активах, сформированных
за счет обязательных
пенсионных взносов,
обязательных профессиональных
пенсионных взносов,
добровольных пенсионных взносов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Отчет о чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов,
обязательных профессиональных пенсионных взносов, добровольных пенсионных взносов"
(индекс – Ф1ПА-ЕиДНПФ, периодичность: ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, добровольных пенсионных взносов" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма заполняется ежемесячно единым накопительным пенсионным фондом, добровольными накопительными пенсионными фондами по пенсионным активам по состоянию на конец отчетного периода.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. При заполнении графы 3 указываются данные на конец отчетного периода, включая последний день отчетного периода.

7. 4-бағанда алдыңғы жылдың соңындағы деректер көрсетіледі.
8. 1-21 аралығындағы жолдарда "Зейнетақы активтері бойынша операциялар туралы ақпаратты есепке алу және жария ету" қаржылық есептілік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 26 шілдедегі № 195 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8765 болып тіркелген) талаптары есепке алына отырып топтастырылған, бас кітаптан немесе дерекқордан алынған ақпарат негізінде деректер көрсетіледі.
9. Қаржылық есептілік түрі: жеке.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
Басқармасының бухгалтерлік
есеп жүргізу және қаржылық
есептілікті ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
6-қосымша
Қаржы ұйымдарының қаржылық
есептiлiктi ұсыну қағидаларына
13-1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне.
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтері туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1Н-1ЗА-БЖЗҚ.
Кезеңділігі: ай сайын.
Есепті кезең: 20___жылғы "___" ____________ жағдай бойынша.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры.
Ұсыну мерзімі – есепті айдан кейінгі айдың 20 (жиырмасынан) кешіктірмей.
Нысан
(мың теңгемен)
Баптың атауы
Жол коды
Есепті кезеңнің соңында
Алдыңғы жылдың соңында
1
2
3
4
Активтер
Ақшалай қаражат және ақшалай қаражаттың баламалары
1
Аффинирленген бағалы металдар
2
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі және екінші деңгейдегі банктердегі салымдар
3
Әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар
4
"Кері РЕПО" операциялары бойынша талаптар
5
Туынды қаржы құралдары
6
Сыртқы басқарудағы активтер
7
Дебиторлық берешек
8
Амортизациялық құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар
9
Басқа да активтер
10
Активтер жиынтығы
11
Міндеттемелер
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы төлемдері бойынша міндеттемелер
12
Инвестициялық кірістен (зияннан) комиссиялық сыйақы бойынша кредиторлық берешек
13
Зейнетақы төлемдерінен алынатын жеке табыс салығы бойынша кредиторлық берешек
14
Туынды қаржы құралдары
15
РЕПО операциялары бойынша міндеттемелер
16
Басқа да міндеттемелер
17
Міндеттемелер жиынтығы
18
Таза активтер жиынтығы
19
Атауы____________________________ _________________________________
Мекенжайы_______________ _________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________
Орындаушы _______________________
_______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
қолы, телефоны
Бас бухгалтер_________________
__________
__________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
күні
Басшы немесе оның міндетін атқаратын адам
______________________________________
_______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
"Жұмыс берушінің міндетті
зейнетақы жарналары есебінен
қалыптастырылған таза
зейнетақы активтері туралы
есеп" әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанына
қосымша
"Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтері туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі – 1Н-1ЗА-БЖЗҚ, кезеңділігі: ай сайын)

7. В графе 4 указываются данные на конец предыдущего года.
8. В строках с 1 по 21 указываются данные на основании информации из главной книги или базы данных, сгруппированные с учетом требований постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 195 "Об утверждении Стандарта финансовой отчетности "Учет и раскрытие информации об операциях по пенсионным активам" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8765).
9. Вид финансовой отчетности: отдельная.
Приложение 6
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
ведения бухгалтерского учета
и представления финансовой
отчетности
Приложение 13-1
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан.
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Отчет о чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов работодателя
Индекс формы административных данных: Ф1-1ПА-ЕНПФ.
Периодичность: ежемесячная.
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___года.
Круг лиц, представляющих информацию: единый накопительный пенсионный фонд.
Срок представления: не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным месяцем.
Форма
(в тысячах тенге)
Наименование статьи
Код строки
За отчетный период
За предыдущий отчетный период
1
2
3
4
Активы
Денежные средства и эквиваленты денежных средств
1
Аффинированные драгоценные металлы
2
Вклады в Национальном Банке Республики Казахстан и банках второго уровня
3
Ценные бумаги, оцениваемые по справедливой стоимости
4
Требования по операциям "обратное РЕПО"
5
Производные финансовые инструменты
6
Активы, находящиеся во внешнем управлении
7
Дебиторская задолженность
8
Ценные бумаги, оцениваемые по амортизированной стоимости
9
Прочие активы
10
Итого активы
11
Обязательства
Обязательства по пенсионным выплатам за счет обязательных пенсионных взносов работодателя
12
Кредиторская задолженность по комиссионному вознаграждению от инвестиционного дохода (убытка)
13
Кредиторская задолженность по индивидуальному подоходному налогу с пенсионных выплат
14
Производные финансовые инструменты
15
Обязательства по операциям РЕПО
16
Прочие обязательства
17
Итого обязательства
18
Итого чистые активы
19
Наименование _____________________
_________________________________
Адрес _______________ ____________________
Телефон ________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________
Исполнитель __________________________
_______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Главный бухгалтер ___________________
__________
__________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Руководитель или лицо, исполняющее его
обязанности __________________________
_______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора
административных данных
"Отчет о чистых пенсионных
активах, сформированных
за счет обязательных
пенсионных взносов
работодателя"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Отчет о чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов работодателя"
(индекс – Ф1-1ПА-ЕНПФ, периодичность: ежемесячная)

14-1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне.
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 2Н-1ЗА- БЖЗҚ.
Кезеңділігі: ай сайын.
Есепті кезең: 20___жылғы "___" ____________ жағдай бойынша.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры.
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының ұсыну мерзімі – есепті айдан кейінгі айдың 20 (жиырмасынан) кешіктірмей.
Нысан
(мың теңгемен)
Баптың атауы
Жол коды
Ағымдағы жылдың басынан бергі кезең үшін (өспелі жиынтығымен)
Өткен жылдың басынан бергі ұқсас кезең үшін (өспелі жиынтығымен)
1
2
3
4
Кезең басындағы таза зейнетақы активтері
1
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары
2
Орналастырылған салымдар бойынша сыйақы түріндегі кіріс
3
Бағалы қағаздар бойынша сыйақы (купон немесе дисконт) түріндегі кіріс
4
"Кері РЕПО" операциялары бойынша кіріс
5
Акциялар бойынша дивидендтер түріндегі кіріс
6
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан кіріс (шығыс) (нетто)
7
Қайта бағалаудан кіріс (шығыс) (нетто)
8
оның ішінде:
әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздардың әділ құнының өзгеруінен
8.1
шетел валютасын қайта бағалаудан
8.2
басқа да активтерді қайта бағалаудан
8.3
Сыртқы басқарудағы активтер бойынша кіріс (шығыс) (нетто)
9
Басқа да қаржы активтері бойынша сыйақы түріндегі кіріс
10
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары уақтылы аударылмағаны үшін өсімпұл мен айыппұл түріндегі кіріс
11
Инвестициялық қызметтен түскен басқа да кіріс
12
Басқа да түсімдер
13
Кіріс жиынтығы
14
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен төлемдер бойынша міндеттемелер
15
оның ішінде:
жасы бойынша
15.1
мүгедектік бойынша
15.2
басқалары
15.3
Төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығы
16
Инвестициялық кірістен (залалдан) комиссиялық сыйақы
17
Инвестициялық қызметтен болған басқа да шығыс
18
РЕПО операциялары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыс
19
Өзге де шығыс
20
Шығыс жиынтығы
21
Кезең соңындағы таза активтер
22
Таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер
23
Атауы____________________________ _________________________________
Мекенжайы_______________ _________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________
Орындаушы _______________________
_______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
қолы, телефоны
Бас бухгалтер_________________
__________
__________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
күні
Басшы немесе оның міндетін атқаратын адам
______________________________________
_______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
"Жұмыс берушінің міндетті
зейнетақы жарналары есебінен
қалыптастырылған таза
зейнетақы активтеріндегі
өзгерістер туралы есеп"
әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанына
қосымша

Приложение 14-1
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан.
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Отчет об изменениях в чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов работодателя
Индекс формы административных данных: Ф2-1ПА-ЕНПФ.
Периодичность: ежемесячная.
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___года.
Круг лиц, представляющих информацию: единый накопительный пенсионный фонд.
Сроки представления единым накопительным пенсионным фондом – не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным месяцем.
Форма
(в тысячах тенге)
Наименование статьи
Код строки
За период с начала текущего года (с нарастающим итогом)
За аналогичный период с начала предыдущего года (с нарастающим итогом)
1
2
3
4
Чистые пенсионные активы на начало периода
1
Обязательные пенсионные взносы работодателя
2
Доходы в виде вознаграждения по размещенным вкладам
3
Доходы в виде вознаграждения (купона или дисконта) по ценным бумагам
4
Доходы по операциям "обратное РЕПО"
5
Доходы в виде дивидендов по акциям
6
Доход (расход) от купли-продажи ценных бумаг (нетто)
7
Доходы (расходы) от переоценки (нетто)
8
в том числе:
от изменения справедливой стоимости ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости
8.1
от переоценки иностранной валюты
8.2
от переоценки прочих активов
8.3
Доходы (расходы) по активам, находящимся во внешнем управлении (нетто)
9
Доходы в виде вознаграждения по прочим финансовым активам
10
Доходы в виде пени и штрафов за несвоевременное перечисление обязательных пенсионных взносов работодателя
11
Прочие доходы от инвестиционной деятельности
12
Прочие поступления
13
Итого доходов
14
Обязательства по выплатам за счет обязательных пенсионных взносов работодателя
15
в том числе:
по возрасту
15.1
по инвалидности
15.2
прочие
15.3
Индивидуальный подоходный налог у источника выплаты
16
Комиссионное вознаграждение от инвестиционного дохода (убытка)
17
Прочие расходы от инвестиционной деятельности
18
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по операциям РЕПО
19
Прочие расходы
20
Итого расходов
21
Чистые активы на конец периода
22
Изменения в чистых пенсионных активах
23
Наименование _____________________
_________________________________
Адрес _______________ ____________________
Телефон ________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________
Исполнитель __________________________
_______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Главный бухгалтер ___________________
__________
__________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Руководитель или лицо, исполняющее его
обязанности __________________________
_______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора
административных данных
"Отчет об изменениях в чистых
пенсионных активах,
сформированных за счет
обязательных пенсионных
взносов работодателя"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Отчет об изменениях в чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов работодателя"

"Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі – 2Н-1ЗА- БЖЗҚ, кезеңділігі: ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы активтері бойынша ай сайын толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндеттерін атқаратын адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 3-бағанда ағымдағы жылдың басынан бергі кезеңдегі деректер (өспелі жиынтығымен) көрсетіледі.
7. 4-бағанда алдыңғы жылдың басынан бергі ұқсас кезеңдегі деректер (өспелі жиынтығымен) көрсетіледі.
8. 1-23 аралығындағы жолдарда "Зейнетақы активтері бойынша операциялар туралы ақпаратты есепке алу және жария ету" қаржылық есептілік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 26 шілдедегі № 195 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8765 болып тіркелген) талаптары есепке алына отырып топтастырылған, бас кітаптан немесе дерекқордан алынған ақпарат негізінде деректер көрсетіледі.
10. Қаржылық есептілік түрі: жеке.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
Басқармасының бухгалтерлік
есеп жүргізу және қаржылық
есептілікті ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
9-қосымша
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 104 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
Басқармасының бухгалтерлік
есеп жүргізу және қаржылық
есептілікті ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
10-қосымша
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 104 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
Басқармасының бухгалтерлік
есеп жүргізу және қаржылық
есептілікті ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
11-қосымша
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 104 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
Басқармасының бухгалтерлік
есеп жүргізу және қаржылық
есептілікті ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер енгізілетін
кейбір қаулыларының тізбесіне
12-қосымша
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 104 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
Басқармасының бухгалтерлік
есеп жүргізу және қаржылық
есептілікті ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер енгізілетін
кейбір қаулыларының тізбесіне
13-қосымша
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 104 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
Басқармасының бухгалтерлік
есеп жүргізу және қаржылық
есептілікті ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер енгізілетін
кейбір қаулыларының тізбесіне
14-қосымша
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 104 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
Басқармасының бухгалтерлік
есеп жүргізу және қаржылық
есептілікті ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін
кейбір қаулыларының тізбесіне
15-қосымша
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 104 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
Басқармасының бухгалтерлік
есеп жүргізу және қаржылық
есептілікті ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
16-қосымша
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 104 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
Басқармасының бухгалтерлік
есеп жүргізу және қаржылық
есептілікті ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
17-қосымша
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 104 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.

(индекс – Ф2-1ПА-ЕНПФ, периодичность: ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет об изменениях в чистых пенсионных активах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов работодателя" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма заполняется ежемесячно единым накопительным пенсионным фондом по пенсионным активам, сформированным за счет обязательных пенсионных взносов работодателя по состоянию на конец отчетного периода
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. При заполнении графы 3 указываются данные, за период с начала текущего года (с нарастающим итогом).
7. В графе 4 указываются данные за аналогичный период с начала предыдущего года (с нарастающим итогом).
8. В строках с 1 по 23 указываются данные на основании информации из главной книги или базы данных и сгруппированные с учетом требований постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 195 "Об утверждении Стандарта финансовой отчетности "Учет и раскрытие информации об операциях по пенсионным активам" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8765).
10. Вид финансовой отчетности: отдельная.
Приложение 9
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
ведения бухгалтерского
учета и представления
финансовой отчетности
Сноска. Приложение 9 утратило силу постановлением Правления Национального Банка от 24.12.2025 № 104 (вводится в действие с 01.01.2026).
Приложение 10
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
ведения бухгалтерского
учета и представления
финансовой отчетности
Сноска. Приложение 10 утратило силу постановлением Правления Национального Банка от 24.12.2025 № 104 (вводится в действие с 01.01.2026).
Приложение 11
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
ведения бухгалтерского
учета и представления
финансовой отчетности
Сноска. Приложение 11 утратило силу постановлением Правления Национального Банка от 24.12.2025 № 104 (вводится в действие с 01.01.2026).
Приложение 12
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
ведения бухгалтерского
учета и представления
финансовой отчетности
Сноска. Приложение 12 утратило силу постановлением Правления Национального Банка от 24.12.2025 № 104 (вводится в действие с 01.01.2026).
Приложение 13
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
ведения бухгалтерского учета
и представления финансовой
отчетности
Сноска. Приложение 13 утратило силу постановлением Правления Национального Банка от 24.12.2025 № 104 (вводится в действие с 01.01.2026).
Приложение 14
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
ведения бухгалтерского учета
и представления финансовой
отчетности
Сноска. Приложение 14 утратило силу постановлением Правления Национального Банка от 24.12.2025 № 104 (вводится в действие с 01.01.2026).
Приложение 15
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
ведения бухгалтерского учета
и представления финансовой
отчетности
Сноска. Приложение 15 утратило силу постановлением Правления Национального Банка от 24.12.2025 № 104 (вводится в действие с 01.01.2026).
Приложение 16
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
ведения бухгалтерского учета
и представления финансовой
отчетности
Сноска. Приложение 16 утратило силу постановлением Правления Национального Банка от 24.12.2025 № 104 (вводится в действие с 01.01.2026).
Приложение 17
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
ведения бухгалтерского учета
и представления финансовой
отчетности
Сноска. Приложение 17 утратило силу постановлением Правления Национального Банка от 24.12.2025 № 104 (вводится в действие с 01.01.2026).