Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери қызмет өткеру қағидаларын қолдану жөніндегі нұсқаулықты бекіту және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2022 жылғы 22 желтоқсандағы № 1247 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 26 желтоқсанда № 31256 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери қызмет өткеру қағидаларын қолдану жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Кадрлар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі Кадрлар департаментінің бастығына жүктелсін.
5. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
Р. Жаксылыков
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2022 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 1247 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери қызмет өткеру қағидаларын қолдану жөніндегі нұсқаулық
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери қызмет өткеру қағидаларын қолдану жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) 4-тармағына сәйкес әзірленді және Қағидаларды Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне (бұдан әрі – ҚР ҚК) келісімшарт бойынша әскери қызметке және резервтегі әскери қызметке кіру үшін Қазақстан Республикасының азаматтары қатарынан кандидаттардың өтініштері мен құжаттарын қарау, әскери бөлімдер мен мекемелердің іріктеу комиссияларын құру және олардың жұмысын ұйымдастыру, кәсіби және психологиялық іріктеу жөніндегі іс-шараларды жүргізу, әскери лауазымға тағайындау, оның ішінде бос әскери лауазымға уақытша тағайындау, келісімшарт жасау, оның ішінде әскери қызметте болудың шекті жасына толған әскери қызметшілермен әскери қызмет мерзімін ұзарту кезінде келісімшарт жасау, ротациялау, әскери атақ беру және одан айыру, ҚР ҚК-ге әскери қызметке кірген құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік орган қызметкерлерін қайта аттестаттау, аттестаттауды жүргізу тәртібі бөлігінде қолдануды нақтылайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 24.07.2026 № 825 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Инструкции по применению Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах Республики Казахстан и внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра обороны Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 22 декабря 2022 года № 1247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 декабря 2022 года № 31256.
В соответствии с пунктом 4 Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года № 124, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Инструкцию по применению Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах Республики Казахстан, согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Утвердить перечень некоторых приказов Министра обороны Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту кадров Министерства обороны Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта, в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на начальника Департамента кадров Министерства обороны Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны Республики Казахстан Р. Жаксылыков
Приложение 1 к приказу
Министр обороны
Республики Казахстан
от 22 декабря 2022 года № 1247
Инструкция по применению Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Инструкция по применению Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах Республики Казахстан (далее – Инструкция) разработана в соответствии с пунктом 4 Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года № 124 (далее – Правила), и детализирует применение Правил в части рассмотрения заявлений и документов кандидатов из числа граждан для поступления на воинскую службу по контракту и на воинскую службу в резерве в Вооруженные Силы Республики Казахстан (далее – ВС РК), образования и организации работы отборочных комиссий воинских частей и учреждений, проведения мероприятий по профессиональному и психологическому отбору, назначения на воинские должности, в том числе и временного назначения на вакантные воинские должности, заключения контрактов, в том числе при продлении сроков воинской службы с военнослужащими, достигшими предельного возраста состояния на воинской службе, ротации, присвоения воинских званий и их лишения, переаттестации сотрудников правоохранительных и специальных государственных органов, поступивших на воинскую службу в ВС РК, порядка проведения аттестации.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра обороны РК от 30.06.2025 № 755 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Нұсқаулықта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ауыстыру туралы қолдаухат – әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) штат бойынша лауазымы мен әскери атағын, штаттық-лауазымдық санатын (бұдан әрі – ШЛС), ал егер лауазымда мемлекеттік құпияларға рұқсат көзделген болса, рұқсатнама нысанын көрсете отырып, әскери қызметшіні қабылдау туралы қолдаухаты;
2) әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) саптық бөлім бойынша бұйрығы – жеке құрамды әскери бөлімнің (мекеменің) тізіміне қабылдау және тізімнен шығару, қамтамасыз ету түрлеріне қою және олардан шығару, емделуде болу және емдеу мекемесінен қайтып оралу, денсаулық жағдайы бойынша қызметтік міндеттерін орындаудан босату, іссапарға, демалысқа, оқуға кету және олардан келу, міндеттерді уақытша атқаруды жүктеу, істер мен лауазымды қабылдау және тапсыру, қатардағы жауынгерлер мен сержанттар құрамының әскери атағын беру, азаматтық персонал адамдарын (қызметкерлерді) жұмысқа қабылдау және жұмыстан шығару, тәуліктік наряд құрамы туралы бұйрық;
3) баянат – әскери қызметшінің қызметтік және/немесе жеке мәселелер бойынша жазбаша жолданымы (оның заңнамада көзделген құқықтарын іске асыруда жәрдемдесу туралы қолдаухат);
4) жеке құрам бойынша бұйрық – әскери қызметшінің қызметтік жағдайын айқындайтын және әскери атақ беруді және одан айыруды, әскери атақты төмендетуді және қалпына келтіруді, штаттық лауазымға тағайындауды, қызметі бойынша ауыстыруды, сондай-ақ өкімге қабылдауды, төмен тұрған құрамның әскери қызметшілерін не Қазақстан Республикасының азаматтарын офицерлер құрамының лауазымдарына және Қазақстан Республикасының азаматтарын қатардағы жауынгерлер мен сержанттар құрамының лауазымына уақытша тағайындауды, әскери қызмет өткеру туралы келісімшарт жасауды, әскери оқу орындарының (бұдан әрі – ӘОО) магистранттары, докторанттары мен адъюнкттері етіп қабылдауды, ӘОО-ларды және адъюнктураларды бітіруді, әскери қызметке запастан айқындауды, әскерге шақыру бойынша әскери қызметшілерді келісімшарт бойынша әскери қызметке және резервтегі әскери қызметке айқындауды, әскери қызметтен шығаруды, әскери қызметте қалдыра отырып, мемлекеттік органдар мен ұйымдарға іссапарға жіберуді, ҚР ҚК-ден Қазақстан Республикасының басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына іссапарға жіберуді және олардан ҚР ҚК-ге қабылдауды, әскери қызметтен шығаруға (әскери жиындардың аяқталуына) байланысты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарына ауысқан жағдайда резервтегі әскери қызметтті өткеріп жүрген ҚР ҚК әскери қызметшілерін резервтегі әскери қызметтен шығаруға байланысты ҚР ҚК әскери қызметшілерінің тізімінен шығаруды, әскери бөлім (мекеме) нақты атауының өзгеруіне байланысты лауазымдық жағдайды, сауалнама деректерінің өзгеруін ресімдейтін бұйрық;

2. В Инструкции используются следующие основные понятия:
1) ходатайство о перемещении – ходатайство командира (начальника) воинской части (учреждения) о приеме военнослужащего с указанием должности и воинского звания по штату, штатно-должностной категории (далее – ШДК), а если должность предусматривает допуск к государственным секретам с указанием формы допуска;
2) приказ по строевой части командира (начальника) воинской части (учреждения) – приказ о зачислении личного состава в списки воинской части (учреждения) и исключении из списков, постановке и снятии с видов обеспечения, пребывании на излечении и возвращении из лечебного учреждения, освобождении от выполнения служебных обязанностей по состоянию здоровья, убытии в командировки, отпуска, на учебу и прибытии, возложении временного исполнения обязанностей, приеме и сдаче дел и должности, присвоении воинских званий рядового и сержантского составов, приеме на работу и увольнении лиц гражданского персонала (работников), составе суточного наряда;
3) рапорт – письменное обращение военнослужащего по служебным и/или личным вопросам (ходатайство о содействии в реализации его прав, предусмотренных законодательством);
4) приказ по личному составу – приказ, определяющий служебное положение военнослужащего и оформляющий присвоение и лишение воинских званий, снижение и восстановление в воинских званиях, назначение на штатные должности, перемещение по службе, а также зачисление в распоряжение, временное назначение военнослужащих нижестоящего состава либо граждан на должности офицерского состава и граждан на должности рядового и сержантского составов, заключение контракта о прохождении воинской службы, зачисление магистрантами, докторантами военных учебных заведений (далее – ВУЗ) и адъюнктами, окончание ВУЗов и адъюнктур, определение из запаса на воинскую службу, определение на воинскую службу по контракту и на воинскую службу в резерве военнослужащих по призыву, увольнение с воинской службы, прикомандирование к государственным органам и организациям с оставлением на воинской службе, откомандирование из ВС РК в другие войска и воинские формирования Республики Казахстан, и зачисление в ВС РК из них, исключение из списков военнослужащих ВС РК в связи с увольнением с воинской службы (окончанием воинских сборов), а также в случае перевода в специальные государственные и правоохранительные органы Республики Казахстан, военнослужащих ВС РК проходящих воинскую службу в резерве, в связи с увольнением с воинской службы в резерве, должностное положение в связи с изменением действительного наименования воинской части (учреждения), изменение анкетных данных;

5) лауазымды адамдар тізбесі – Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі (бұдан әрі – Қорғаныс министрі) бекітетін жеке құрам бойынша бұйрықтар шығару құқығы берілген лауазымды адамдар тізбесі;
6) медициналық куәландыру – аурудың болу немесе болмау фактісін анықтау немесе растау, денсаулық жағдайын айқындау мақсатында жүргізілетін тексеру;
7) тікелей бастық – бағыныстыға жақын тура бастық;
8) уәкілетті лауазымды адам – Қағидаларда айқындалатын тәртіппен әскери қызмет өткеру туралы келісімшарт жасау құқығы берілген лауазымды адам.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қорғаныс министрінің 30.06.2025 № 755 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 24.07.2026 № 825 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-тарау. ҚР ҚК-ге келісімшарт бойынша әскери қызметке және резервтегі әскери қызметке кіру үшін Қазақстан Республикасының азаматтары қатарынан кандидаттардың өтініштері мен құжаттарын қарау
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 24.07.2026 № 825 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Әскери қызметте тұрмайтын және ҚР ҚК-ге келісімшарт бойынша әскери қызметке немесе резервтегі әскери қызметке кіруге ниет білдірген Қазақстан Республикасының азаматтары жергілікті әскери басқару органының бастығына немесе әскери бөлімнің (мекеменің) командиріне (бастығына) осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жазбаша өтініш береді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 24.07.2026 № 825 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Қазақстан Республикасының азаматы өтінішпен бірге Қағидалардың 21-тармағында көзделген құжаттарды ұсынады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 24.07.2026 № 825 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Келісімшарт бойынша әскери қызметке және резервтегі әскери қызметке Қазақстан Республикасының азаматтарын іріктеуге жауапты әскери басқару органының (жергілікті әскери басқару органының немесе әскери бөлімнің (мекеменің) бөлімшесі өтінішті алған кезде Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2019 жылғы 18 желтоқсандағы № 1048 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне келісімшарт бойынша әскери қызметке кіру үшін Қазақстан Республикасының азаматтары қатарынан кандидаттардың өтініштері мен құжаттарын қарау қағидаларының 4-тармағына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19755 болып тіркелген) оларды қарауды жүзеге асырады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 24.07.2026 № 825 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

5) перечень должностных лиц – утверждаемый Министром обороны Республики Казахстан (далее – Министр обороны) перечень должностных лиц, которым предоставлено право издания приказов по личному составу;
6) медицинское освидетельствование – обследование, проводимое с целью установления или подтверждения факта наличия или отсутствия заболевания, определения состояния здоровья;
7) непосредственный начальник – ближайший к подчиненному прямой начальник;
8) уполномоченное должностное лицо – должностное лицо, которому предоставлено право заключения контракта о прохождении воинской службы в порядке, определяемом Правилами.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 30.06.2025 № 755 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Рассмотрение заявлений и документов кандидатов из числа граждан для поступления на воинскую службу по контракту и на воинскую службу в резерве в ВС РК
Сноска. Заголовок главы 2 – в редакции приказа Министра обороны РК от 30.06.2025 № 755 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Граждане, не состоящие на воинской службе и изъявившие желание поступить на воинскую службу по контракту или на воинскую службу в резерве в ВС РК, подают письменное заявление начальнику местного органа военного управления или командиру (начальнику) воинской части (учреждения) по форме, согласно приложению 1 к настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 3 – в редакции приказа Министра обороны РК от 30.06.2025 № 755 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Вместе с заявлением гражданин представляет документы, предусмотренные пунктом 21 Правил.
5. Подразделение органа военного управления (местного органа военного управления или воинской части (учреждения), ответственное за отбор граждан на воинскую службу по контракту и на воинскую службу в резерве, при получении заявления осуществляет их рассмотрение в соответствии с пунктом 4 Правил рассмотрения заявлений и документов кандидатов из числа граждан для поступления на воинскую службу по контракту в Вооруженные Силы Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра обороны Республики Казахстан от 18 декабря 2019 года № 1048 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19755).
Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа Министра обороны РК от 30.06.2025 № 755 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

6. Бес жұмыс күні ішінде қажетті құжаттар ұсынылмаған жағдайда немесе кандидат "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 38-бабында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген кезде оған шағым беру құқығын түсіндіре отырып, негізделген және дәлелді жазбаша жауаппен құжаттарды қабылдаудан бас тартылады.
7. Құжаттарды зерделеу қорытындысы бойынша, бірақ кандидаттың өтініші тіркелген күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей тиісті әскери басқару органының (жергілікті әскери басқару органының немесе әскери бөлімнің (мекеменің) басшысы кандидаттың материалдарын одан әрі қарау үшін іріктеу комиссиясына жолдайды.
3-тарау. ҚР ҚК әскери бөлімдері мен мекемелерінің іріктеу комиссияларын құру және олардың жұмысы
8. ҚР ҚК-да келісімшарт бойынша әскери қызметке және резервтегі әскери қызметке кандидаттарды іріктеу бос әскери лауазымға жүзеге асырылады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 30.06.2025 № 755 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Қатардағы жауынгерлер мен сержанттар құрамының бос әскери лауазымына тағайындау үшін кандидаттарды іріктеуді әскери бөлімнің (мекеменің) іріктеу комиссиясы жүргізеді.
10. Офицерлер құрамының бос әскери лауазымына тағайындау үшін кандидаттарды іріктеуді қорғаныс істері жөніндегі департаменттің іріктеу комиссиясы жүргізеді.
11. Қорғаныс істері жөніндегі департаменттер іріктеу комиссиясының құрамы тиісті департамент бастығының бұйрығымен бекітіледі, әскери бөлім (мекеме) іріктеу комиссиясының құрамы тиісті командирдің (бастықтың) бұйрығымен бекітіледі.
Іріктеу комиссиясының төрағасы болып қорғаныс істері жөніндегі департамент бастығының, әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) орынбасары тағайындалады.
Іріктеу комиссиясының құрамы мүшелердің тақ санынан, кемінде бес адамнан тұрады.
12. Жұмысты ұйымдастыру мақсатында іріктеу комиссиялары мынадай іс-шараларды жүргізеді:
кандидаттардың жеке істерін тексеру;
кандидаттардың әскери-есептік мамандығына (бұдан әрі – ӘЕМ) және тағайындау үшін қаралатын әскери лауазымның біліміне сәйкес келуін тексеру;
кандидаттардың дене шынықтыру дайындығын тексеру;
осы Нұсқаулықтың 4-тарауына сәйкес кәсіби және психологиялық іріктеу жөніндегі іс-шараларды жүргізу;
іріктеу комиссиясының отырысында іріктелген кандидаттарды қарау.
13. Іріктеу комиссиясының отырысы іріктеу комиссиясының төрағасы бекітетін жұмыс жоспарына сәйкес өткізіледі.

6. В случае непредставления в течение пяти рабочих дней необходимых документов или при несоответствии кандидата требованиям, установленным статьей 38 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" (далее – Закон), ему отказывается в принятии документов с обоснованным и мотивированным письменным ответом, с разъяснением права на подачу жалобы.
7. По итогам изучения документов, но не позднее десяти рабочих дней со дня регистрации заявления кандидата, руководителем соответствующего органа военного управления (местного органа военного управления или воинской части (учреждения) материалы кандидата направляются на отборочную комиссию для дальнейшего рассмотрения.
Глава 3. Образование и работа отборочных комиссий воинских частей и учреждений ВС РК
8. Отбор кандидатов на воинскую службу по контракту и на воинскую службу в резерве в ВС РК осуществляется на вакантные воинские должности.
Сноска. Пункт 8 – в редакции приказа Министра обороны РК от 30.06.2025 № 755 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Отбор кандидатов для назначения на вакантные воинские должности рядового и сержантского составов производится отборочной комиссией воинской части (учреждения).
10. Отбор кандидатов для назначения на вакантные воинские должности офицерского состава производится отборочной комиссией департамента по делам обороны.
11. Состав отборочной комиссии департаментов по делам обороны утверждается приказом начальника соответствующего департамента, состав отборочной комиссии воинской части (учреждения) утверждается приказом соответствующего командира (начальника).
Председателем отборочной комиссии назначается заместитель начальника департамента по делам обороны, командира (начальника) воинской части (учреждения).
Состав отборочной комиссии состоит из нечетного количества членов, не менее пяти человек.
12. В целях организации работы отборочными комиссиями проводятся следующие мероприятия:
проверка личных дел кандидатов;
проверка кандидатов на соответствие имеющихся военно-учетной специальности (далее – ВУС) и образования рассматриваемой для назначения воинской должности;
проверка физической подготовленности кандидатов;
проведение мероприятий по профессиональному и психологическому отбору в соответствии с главой 4 настоящей Инструкции;
рассмотрение отобранных кандидатов на заседании отборочной комиссии.
13. Заседание отборочной комиссии проводится в соответствии с планом работы, утверждаемым председателем отборочной комиссии.

14. Іріктеу комиссиясының отырысы, егер оған оның құрамының кемінде үштен екісі қатысса, заңды деп саналады. Іріктеу комиссиясының қатыспаған мүшелерін ауыстыруға жол берілмейді.
Кворум болмаған жағдайда іріктеу комиссиясының отырысы он жұмыс күні ішінде қайта өткізіледі. Оның құрамының үштен екісінің қайта отырысқа қатысуын қамтамасыз ету мүмкін болмаған кезде қорғаныс істері жөніндегі департаменттің бастығы, әскери бөлімнің (мекеменің) командирі (бастығы) іріктеу комиссиясының жаңа құрамын бекітеді.
15. Іріктеу комиссиясының отырысы мынадай тәртіппен өткізіледі:
1) психологиялық іріктеу нәтижесімен бірге қалыптастырылған жеке іс материалдарын қарау, кандидаттың ӘЕМ-іне, біліміне, дене шынықтыру дайындығы мен кәсіби жарамдылығына сәйкес келуін тексеру;
2) кандидатпен әңгімелесу;
3) іріктеу комиссиясы мүшелерінің пікірлерін тыңдау;
4) дауыс беру және шешім қабылдау;
5) кандидатқа қабылданған шешімді жариялау.
16. Іріктеу комиссиясының шешімі қатысқан мүшелердің көпшілік дауысымен қабылданады. Іріктеу комиссиясы мүшелерінің дауыстары тең болған кезде комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
17. Іріктеу комиссиясының шешімі хаттамамен ресімделеді.
18. Іріктеу комиссиясының хатшысы дауыс беруге қатыспайды.
19. Іріктеу комиссиясы отырыс қорытындысы бойынша мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) ұсынылады;
2) ұсынылмайды.
20. Заңның 38-бабының 2-тармағына және Қағидалардың 31-тармағына сәйкес келісімшарт бойынша әскери қызметке немесе Заңның 40-2-бабының 2-тармағына және Қағидалардың 173-тармағының екінші бөлігіне сәйкес резервтегі әскери қызметке қабылдаудан бас тартылған жағдайда бас тарту себептерін көрсетумен және Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік- процестік кодексі 92-бабының 1-тармағына сәйкес қорғаныс істері жөніндегі департаменттің бастығына немесе әскери бөлімнің (мекеменің) командиріне (бастығына) осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада хабарлама алған күннен бастап үш айдан кешіктірілмейтін мерзімде шағым беру құқығын түсіндірумен хабарлама жасалады. Бiрiншi данасы кандидатқа берiледi, ал екiншiсi қорғаныс iстерi жөнiндегi департаментте (әскери бөлiмде (мекемеде) қалады.
Өтініш берушіге жауапты қорғаныс істері жөніндегі департаменттің бастығы, әскери бөлімнің (мекеменің) командирі (бастығы) шағым түскен күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде жолдайды.
Ескерту. 20-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қорғаныс министрінің 30.06.2025 № 755 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

14. Заседание отборочной комиссии считается правомочным, если на нем присутствует не менее двух третей ее состава. Замещение отсутствующих членов отборочной комиссии не допускается.
В случае отсутствия кворума повторное заседание отборочной комиссии проводится в течение десяти рабочих дней. При невозможности обеспечить присутствие двух третей ее состава на повторном заседании, начальником департамента по делам обороны, командиром (начальником) воинской части (учреждения) утверждается новый состав отборочной комиссии.
15. Заседание отборочной комиссии проводится в следующем порядке:
1) рассмотрение материалов сформированного личного дела с приобщенными результатами психологического отбора, проверка кандидата на соответствие его ВУС, образования, физической подготовленности и профессиональной пригодности;
2) собеседование с кандидатом;
3) заслушивание мнений членов отборочной комиссии;
4) голосование и принятие решения;
5) объявление кандидату принятого решения.
16. Решение отборочной комиссии принимается большинством голосов от участвовавших членов. При равенстве голосов членов отборочной комиссии, голос председателя комиссии является решающим.
17. Решение отборочной комиссии оформляется протоколом.
18. Секретарь отборочной комиссии не принимает участия в голосовании.
19. Отборочная комиссия по итогам заседания принимает одно из следующих решений:
1) рекомендуется;
2) не рекомендуется.
20. В случае отказа в приеме на воинскую службу по контракту в соответствии с пунктом 2 статьи 38 Закона и с пунктом 31 Правил или на воинскую службу в резерве в соответствии с пунктом 2 статьи 40-2 Закона и частью второй пункта 173 Правил составляется уведомление с указанием причин отказа и разъяснением права на подачу жалобы в соответствии с пунктом 1 статьи 92 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан начальнику департамента по делам обороны или командиру (начальнику) воинской части (учреждения) в срок не позднее трех месяцев со дня получения уведомления в двух экземплярах по форме, согласно приложению 2 к настоящей Инструкции. Первый экземпляр выдается кандидату, а второй остается в департаменте по делам обороны (воинской части (учреждении).
Ответ заявителю начальником департамента по делам обороны, командиром (начальником) воинской части (учреждения) направляется в течении пятнадцати рабочих дней со дня поступления жалобы.
Сноска. Пункт 20 с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 30.06.2025 № 755 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

21. Әскери бөлімнің (мекеменің) командирі (бастығы) іріктеу комиссиясының хаттамасынан үзінді негізінде кандидатпен қатардағы жауынгерлер мен сержанттар құрамының лауазымында әскери қызмет өткеру туралы келісімшарт жасайды, әскери қызметке қабылдау және әскери бөлім (мекеме) жеке құрамының тізіміне қабылдау туралы бұйрықтар шығарады.
22. Қорғаныс істері жөніндегі департамент шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Кадрлар департаментіне (бұдан әрі – Кадрлар департаменті) іріктеу комиссиясы оған қатысты "ұсынылады" деген шешім қабылдаған кандидатқа оның әскери қызметке кіргені туралы бұйрық шығару және әскери қызмет өткеру туралы келісімшарт жасау үшін хаттамадан үзіндіні және материалдарын жолдайды.
Әскери қызметке қабылдау және жеке құрамның тізіміне қабылдау туралы бұйрықтардан үзінділер әскери қызметшіні әскери есептен шығару үшін үш жұмыс күні ішінде жергілікті әскери басқару органдарына жолданады.
4-тарау. Кәсіби және психологиялық іріктеу жөніндегі іс-шараларды жүргізу
23. Кәсіби және психологиялық іріктеуді қорғаныс істері жөніндегі департаменттердің немесе әскери бөлімдердің (мекемелердің) психологиялық жұмыс мамандары жүргізеді.
24. Кәсіби және психологиялық іріктеу психологиялық тексеруді және әлеуметтік-психологиялық зерделеуді қамтиды.
25. Психологиялық тексеру кандидаттардың зияткерлік даму деңгейін, әскери қызмет өткеруге психологиялық жарамдылығын, кәсіби және жеке қасиеттерін (бұдан әрі – кәсіби-маңызды қасиеттер) психологиялық тестілеу әдісімен зерделеуді көздейді.
26. Психологиялық тексеру барысында мынадай міндеттер шешіледі:
1) зияткерлік қабілеттілік деңгейін айқындау;
2) оқи, жаза және өз ойын білдіре білуін тексере отырып, ақыл-ой кемістігінің белгілерін анықтау;
3) өзіне-өзі қол жұмсау әрекеті, оның ішінде тұқым қуалайтын өзіне-өзі қол жұмсау белгісін анықтау;
4) жүйке-психикалық тұрақсыздық белгісін анықтау;
5) лауазымдық және функционалдық құзыретті орындау үшін қойылатын талаптарға сәйкес кандидаттың жеке басының басқа да қасиеттері мен ерекшеліктерін анықтау;
6) ойынқұмарлық белгісін анықтау;
7) қаржылық проблеманы және кредиттік ұйымдарға шамадан тыс тәуелділікті анықтау (ресми кредиттік тарихын зерделеу).
27. Әлеуметтік-психологиялық зерделеу жеке тұлғаны тәрбиелеу және дамыту жағдайын, оның әскери-кәсіби бағытын, моральдық және ерік-жігері қасиеттерін, қарым-қатынас жасау ерекшеліктерін бағалауды көздейді және психологиялық тексеру нәтижесін растау мақсатында жүргізіледі.
Әлеуметтік-психологиялық зерделеу құжаттарды зерделеу, жеке әңгімелесу және қадағалау әдістерімен жүргізіледі.

21. Командир (начальник) воинской части (учреждения) на основании выписки из протокола отборочной комиссии заключает с кандидатом контракт о прохождении воинской службы на должностях рядового и сержантского составов, издает приказы о приеме на воинскую службу и зачислении в списки личного состава воинской части (учреждения).
22. Департамент по делам обороны в течение трех рабочих дней со дня принятия решения направляет в Департамент кадров Министерства обороны Республики Казахстан (далее – Департамент кадров) выписку из протокола и материалы на кандидата, в отношении которого отборочной комиссией принято решение "рекомендуется", для издания приказа о его поступлении на воинскую службу и заключении контракта о прохождении воинской службы.
Выписки из приказов о приеме на воинскую службу и зачислении в списки личного состава в течение трех рабочих дней направляются в местные органы военного управления для снятия военнослужащего с воинского учета.
Глава 4. Проведение мероприятий по профессиональному и психологическому отбору
23. Профессиональный и психологический отбор проводятся специалистами психологической работы департаментов по делам обороны или воинских частей (учреждений).
24. Профессиональный и психологический отбор включает психологическое обследование и социально-психологическое изучение.
25. Психологическое обследование предусматривает изучение уровня интеллектуального развития, психологической пригодности к прохождению воинской службы, профессиональных и личных качеств кандидатов (далее – профессионально-важные качества) методом психологического тестирования.
26. В ходе психологического обследования решаются следующие задачи:
1) определение уровня интеллектуальных способностей;
2) выявление признаков слабоумия, с проверкой умения читать, писать и выражать свои мысли;
3) выявление признаков суицидального поведения, в том числе суицидальной наследственности;
4) выявление признаков нервно-психической неустойчивости;
5) установление других качеств и свойств личности кандидата в соответствии с требованиями, предъявляемыми для выполнения должностных и функциональных компетенций;
6) выявление признаков игромании;
7) выявление финансовых проблем и чрезмерной зависимости от кредитных организаций (изучение официальной кредитной истории).
27. Социально-психологическое изучение предусматривает оценку условий воспитания и развития личности, ее военно-профессиональной направленности, моральных и волевых качеств, особенностей общения и проводится в целях подтверждения результатов психологического обследования.
Социально-психологическое изучение проводится методами изучения документов, индивидуальной беседы и наблюдения.

28. Кәсіби және психологиялық іріктеу нәтижесі бойынша кандидаттың кәсіби жарамдылығы туралы мынадай қорытындының бірі шығарылады:
1) "ұсынылады" – осы санатқа жатқызылатын кандидаттар кәсіби-маңызды қасиеттерінің даму деңгейі бойынша әскери-кәсіби қызмет талаптарына сәйкес келеді;
2) "ұсынылмайды" – осы санатқа жатқызылатын кандидаттар кәсіби-маңызды қасиеттерінің даму деңгейі бойынша әскери-кәсіби қызмет талаптарына сәйкес келмейді.
29. Кәсіби және психологиялық іріктеу (зерделеу) нәтижесі кандидаттың жеке ісіне қоса тіркелетін психологиялық іріктеу (зерделеу) картасында көрсетіледі.
30. Тағайындау үшін психофизиологиялық және полиграфологиялық зерттеуді қолданумен тексеру жүргізу талап етілетін әскери лауазым тізбесіне кіретін әскери лауазымға кіретін кандидатқа қатысты тексеру жүргізу үшін жергілікті әскери басқару органы немесе әскери бөлім (мекеме) басшының қолы қойылған осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тапсырманы жасайды, оны тексеру жүргізуге уәкілетті жақын жердегі органға жолдайды. Мұндай кандидаттарды әскери қызметке қабылдау тек психофизиологиялық және полиграфологиялық зерттеуді қолданумен олар бойынша тексеру аяқталғаннан кейін ғана жүргізіледі.
5-тарау. Әскери лауазымға тағайындау
31. Әскери лауазымға тағайындау Қағидалардың 43-тармағының талаптары ескеріле отырып жүргізіледі.
32. Бір бейінді ӘЕМ Қағидалардың 44-тармағына сәйкес Қорғаныс министрі бекітетін олардың тізбесіне сәйкес айқындалады.
33. Қызметі бойынша жоғарылату немесе оқуға жіберу үшін әскери қызметшілердің кадрлар резервін кадр органы осы Нұсқаулыққа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестаттау нәтижесі бойынша 10 желтоқсанға қарай қалыптастырады және басшыларына лауазымды адамдар тізбесіне сәйкес лауазымға тағайындау құқығы берілген әскери басқару органдарына жолдайды.
Кадрлар резервін нақтылау жыл сайын оқу жылының қорытындысы бойынша жүргізіледі.
34. Әскери қызметшілерді әскери лауазымға тағайындау тікелей бастықтың ұсынысы бойынша тура бастықтың шешімі бойынша жүргізіледі.
35. Әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) басқа әскери бөлімнің (мекеменің) әскери қызметшісін өзіне бағынысты әскери бөлімде (мекемеде) әскери лауазымға тағайындауға келісімін құжаттамалық растау үшін кадр органы осы Нұсқаулыққа 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ауыстыру туралы қолдаухатты ресімдейді және оған әскери бөлім (мекеме) командирі (бастығы) қол қояды.
Ауыстыру туралы қолдаухат тағайындау үшін қаралатын әскери қызметші әскери қызмет өткеретін әскери бөлімде (мекемеде) ресімделетін әскери лауазымға тағайындау үшін ұсынымға қоса тіркеледі.
Бір әскери лауазымға ауыстыру туралы біреуден артық қолдаухатты ресімдеуге жол берілмейді.
Ауыстыру туралы қолдаухат ауыстыру және ротациялау жоспарларында көзделмеген жағдайда әскери қызметшіні бір әскери бөлімнен (мекемеден) басқа әскери бөлімге (мекемеге) тағайындауға ұсынылған жағдайда қажеттілік бойынша беріледі және ресімделеді.

28. По результатам профессионального и психологического отбора выносится одно из следующих заключений о профессиональной пригодности кандидата:
1) "рекомендуется" - кандидаты, относимые к данной категории, по уровню развития профессионально-важных качеств соответствуют требованиям военно-профессиональной деятельности;
2) "не рекомендуется" - кандидаты, относимые к данной категории, по уровню развития профессионально-важных качеств не соответствуют требованиям военно-профессиональной деятельности.
29. Результаты профессионального и психологического отбора (изучения) отражаются в карте психологического отбора (изучения), которая приобщается к личному делу кандидата.
30. Для проведения проверки в отношении кандидата, поступающего на воинскую должность, входящую в перечень воинских должностей, для назначения на которые требуется проведение проверки с применением психофизиологического и полиграфологического исследований, местным органом военного управления или воинской частью (учреждением) за подписью руководителя составляется задание по форме, согласно приложению 3 к настоящей Инструкции, которое направляется в ближайший орган, уполномоченный проводить проверку. Прием на воинскую службу таких кандидатов производится только после завершения по ним проверки с применением психофизиологического и полиграфологического исследований.
Глава 5. Назначение на воинские должности
31. Назначение на воинские должности производится с учетом требований пункта 43 Правил.
32. Однопрофильные ВУС определяются согласно их перечню, утверждаемому Министром обороны в соответствии с пунктом 44 Правил.
33. Кадровый резерв военнослужащих для продвижения по службе или направления на учебу формируется кадровым органом к 10 декабря по результатам аттестации по форме, согласно приложению 4 к настоящей Инструкции, и направляется в органы военного управления, руководителям которых предоставлено право назначения на должности согласно перечню должностных лиц.
Уточнение кадрового резерва производится ежегодно по итогам учебного года.
34. Назначение военнослужащих на воинские должности производится по решению прямых начальников по представлению непосредственных начальников.
35. Для документального подтверждения согласия командира (начальника) воинской части (учреждения) с назначением военнослужащего другой воинской части (учреждения) на воинскую должность в подчиненной ему воинской части (учреждении), кадровым органом оформляется и командиром (начальником) воинской части (учреждения) подписывается ходатайство о перемещении по форме, согласно приложению 5 к настоящей Инструкции.
Ходатайство о перемещении приобщается к представлению для назначения на воинскую должность, которое оформляется в воинской части (учреждении), где рассматриваемый для назначения военнослужащий проходит воинскую службу.
Не допускается оформление более одного ходатайства о перемещении на одну и ту же воинскую должность.
Ходатайство о перемещении и выдается и оформляется по необходимости в случае представления к назначению военнослужащего из одной воинской части (учреждения) в другую воинскую часть (учреждение) в случаях, не предусмотренных планами перемещения и ротации.

36. Лауазымға тағайындаудан бас тартылған әскери қызметшінің қызмет орны бойынша басқа әскери қызметшіні лауазымды адамдар тізбесінен жоғары тұрған лауазымды адамның құқықтарымен ауыстыру туралы қолдаухат берілген бос әскери лауазымға тағайындаған жағдайда, сондай-ақ жоғары тұрған кадр органына бес жұмыс күніне дейінгі мерзімде тіркеу нөмірін, атына ол ресімделген әскери қызметшінің әскери лауазымын, әскери атағын, тегін, аты мен әкесінің атын көрсете отырып, ауыстыру туралы бұдан бұрын ресімделген қолдаухаттың іске асырылмауы туралы жазбаша хабарлама жолданады.
37. Әскери бөлімге (мекемеге) ауыстыру туралы қолдаухат келіп түскен кезде әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) әскери қызметшіге қатысты шешім қабылдауы бес жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
Оң шешім қабылданған жағдайда кадр органы көрсетілген мерзімде "Әскери қызмет өткеру туралы келiсiмшарттың және ұсынымның үлгi нысандарын, сондай-ақ аттестаттау парағының нысандарын бекіту туралы" Қорғаныс министрінің 2018 жылғы 29 қаңтардағы № 36қбпү бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16594 болып тіркелген) (бұдан әрі – ҚМ № 36қбпү бұйрығы) 6-қосымшаға сәйкес үлгілік нысан бойынша ұсынымды ресімдейді. Тағайындау үшін ресімделген құжаттарға тиісті командирлер (бастықтар) қол қояды және жоғары тұрған әскери басқару органына жолданады.
Теріс шешім қабылданған жағдайда кадр органы осы мерзімде ауыстыру туралы қолдаухаттың тіркеу нөмірін, оның атына берілген әскери қызметшінің әскери лауазымын, әскери атағын, тегін, атын және әкесінің атын көрсете отырып, тағайындауға ұсынудан бас тарту туралы хабарламаны ресімдейді және ауыстыру туралы қолдаухат келіп түскен әскери бөлімге (мекемеге) жолдайды.
38. Психофизиологиялық және полиграфологиялық зерттеуді қолдана отырып, тексеру жүргізу талап етілетін әскери лауазым тізбесіне кіретін әскери лауазымға әскери қызметшіні тағайындау алдында тексеру жүргізу үшін кадр органы осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) қолы қойылған тапсырманы жасайды, оны тексеру жүргізуге уәкілетті органға жолдайды.
39. Әскери қызметшіні әскери лауазымға тағайындауға ұсыну үшін тура бастық бағыныстылығы бойынша баянат жолдайды. Оң шешім қабылданған кезде кадр органы ҚМ № 36қбпү бұйрығына 6-қосымшаға сәйкес үлгілік нысан бойынша әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) қолы қойылған ұсынымды ресімдейді. Тағайындау үшін дайындалған материалдарға тиісті командирлер (бастықтар) қол қояды және жоғары тұрған әскери басқару органына жолданады.

36. В случае назначения на вакантную воинскую должность, на которую выдано ходатайство о перемещении, правами вышестоящего должностного лица из перечня должностных лиц другого военнослужащего, по месту службы военнослужащего, которому отказано в назначении на должность, а также в вышестоящий кадровый орган в срок до пяти рабочих дней направляется письменное уведомление о том, чтобы ранее оформленное ходатайство о перемещении не реализовывалось, с указанием регистрационного номера, воинской должности, воинского звания, фамилии, имени и отчества военнослужащего, на имя которого оно оформлялось.
37. При поступлении в воинскую часть (учреждение) ходатайства о перемещении, принятие решения в отношении военнослужащего командиром (начальником) воинской части (учреждения) производится в течение пяти рабочих дней.
В случае принятия положительного решения, в указанный срок кадровым органом оформляется представление по типовой форме, согласно приложению 6 к приказу Министра обороны от 29 января 2018 года № 36 дсп "Об утверждении типовых форм контракта о прохождении воинской службы и представления, а также форм аттестационного листа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16594) (далее – приказ МО № 36 дсп). Оформленные для назначения документы подписываются соответствующими командирами (начальниками) и направляются в вышестоящий орган военного управления.
В случае принятия отрицательного решения, кадровым органом в этот же срок оформляется и в воинскую часть (учреждение), из которой поступило ходатайство о перемещении, направляется уведомление об отказе в представлении к назначению с указанием регистрационного номера ходатайства о перемещении, воинской должности, воинского звания, фамилии, имени и отчества военнослужащего, на имя которого оно выдавалось.
38. Для проведения проверки перед назначением военнослужащего на воинскую должность, входящую в перечень воинских должностей, для назначения на которые требуется проведение проверки с применением психофизиологического и полиграфологического исследований, кадровым органом за подписью командира (начальника) воинской части (учреждения) составляется задание по форме, согласно приложению 3 к настоящей Инструкции, которое направляется в орган, уполномоченный проводить проверку.
39. Для представления военнослужащего к назначению на воинскую должность, прямой начальник направляет рапорт по подчиненности. При положительном решении кадровым органом за подписью командира (начальника) воинской части (учреждения)оформляется представление по типовой форме, согласно приложению 6 к приказу МО № 36 дсп. Подготовленные для назначения материалы подписываются соответствующими командирами (начальниками) и направляются в вышестоящий орган военного управления.

40. Ұсынылған материалдарды тексеруді және техникалық қатені жою үшін шаралар қабылдауды жоғары тұрған кадр органы үш жұмыс күні ішінде жүзеге асырады. Көрсетілген себеп бойынша материалдарды қайтаруға жол берілмейді.
41. Тағайындауды лауазымды адамдар тізбесіне сәйкес әскери басқару органының басшысы жүзеге асыратын осы әскери басқару органында қызмет өткеретін әскери қызметшіні немесе бірнеше әскери қызметшіні тағайындау кезінде үлгілік нысан бойынша ұсыным ресімделмейді және тағайындау туралы шешім осы Нұсқаулыққа 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тікелей бастықтың баянаты және/немесе ауыстыру жоспары негізінде қабылданады.
42. ҚР Қорғаныс министрлігі мен ҚК Бас штабының құрылымдық бөлімшелері арасында ауыстыру туралы бұйрық шығару үшін ҚМ № 36қбпү бұйрығына 6-қосымшаға сәйкес үлгілік нысан бойынша ұсыным немесе басқа құжаттар (баянат, ауыстыру жоспары, бөлу жоспары) ресімделеді.
43. Әскери басқару органының бірінші басшысы құжаттарды зерделеуді және оларды келісуді материалдар келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей жүргізеді, одан кейін ол осы тағайындаумен өзінің келісуін не келіспеуін жазбаша білдіреді. Тағайындаумен келіспеген жағдайда себебі көрсетіледі.
Ұсыным келісілгеннен кейін инстанция бойынша лауазымды адамдар тізбесіндегі лауазымды адамға жолданады.
Кадр мәселелері жөніндегі материалдар Кадрлар департаментіне мүдделі лауазымды адамдармен (құрылымдық бөлімшелердің, бас басқармалардың бастықтары, ҚР ҚК Бас штабы бастығының орынбасарлары және Қорғаныс министрінің орынбасарлары) келісілгеннен кейін ұсынылады.
44. Қызметтік міндеттерін орындаудан бес жұмыс күнінен астам мерзімге босату туралы саптық бөлім бойынша бұйрық негізінде лауазымды адам болмаған жағдайда кадрлық шешімдерді қабылдау және әскери қызметшілерді әскери лауазымға тағайындау туралы құжаттарды келісу оның орнында болатын адамға жүктеледі.
45. Осы Нұсқаулыққа сәйкес келісуден бас тарту туралы дәлелді шешім қабылданған жағдайда қоса берілетін құжаттармен ұсыным оларды ұсынған органға қайтарылады.
46. Қорғаныс министрінің және Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – ҚР ҚК Бас штабы бастығының бұйрықтарымен тағайындау жүргізілетін әскери лауазымға офицерлер құрамының адамдарын тағайындауға ұсынымдарды Кадрлар департаменті қарайды.
47. Тиісті командирлердің (бастықтардың) қарамағында тұрған әскери қызметшілерді тағайындау кезінде әскери қызметшінің бұрынғы атқарған лауазымы ескеріледі.
Қарамақта тұрған әскери қызметшілерді тағайындау тең немесе жоғары әскери лауазымға жүргізіледі.
Тиісті командирдің (бастықтың) қарамағында тұрған әскери қызметші төмен әскери лауазымға Қағидалардың 57-тармағына сәйкес тағайындалады.

40. Проверка представленных материалов и принятие мер для устранения технических ошибок вышестоящим кадровым органом осуществляется в течение трех рабочих дней. Возврат материалов по указанной причине не допускается.
41. При назначении военнослужащего или нескольких военнослужащих, проходящих службу в органе военного управления, где эти назначения в соответствии с перечнем должностных лиц осуществляются руководителем этого органа военного управления, представление по типовой форме не оформляется и решение о назначении принимается на основании рапорта непосредственного начальника и/или плана перемещения по форме, согласно приложению 6 к настоящей Инструкции.
42. Для издания приказа о перемещении между структурными подразделениями Министерства обороны и Генерального штаба ВС РК оформляется представление по типовой форме, согласно приложению 6 к приказу МО № 36 дсп или другие документы (рапорт, план перемещения, план распределения).
43. Изучение документов и их согласование первым руководителем органа военного управления производится не позднее пяти рабочих дней со дня поступления материалов, после чего им письменно выражается свое согласие либо несогласие с данным назначением. В случае несогласия с назначением – указывается причина.
После согласования представление направляется по инстанции должностному лицу из перечня должностных лиц.
Материалы по кадровым вопросам в Департамент кадров представляются после согласования с заинтересованными должностными лицами (начальники структурных подразделений, главных управлений, заместители начальника Генерального штаба ВС РК и заместители Министра обороны).
44. В случае отсутствия должностного лица на основании приказа по строевой части об освобождении от выполнения служебных обязанностей на срок более пяти рабочих дней, принятие кадровых решений и согласование документов о назначении военнослужащих на воинские должности возлагается на лицо, его замещающее.
45. В случае принятия мотивированного решения об отказе в согласовании в соответствии с настоящей Инструкцией, представление с прилагаемыми документами возвращаются в орган их представивший.
46. Представления к назначению лиц офицерского состава на воинские должности, назначение на которые производится приказами Министра обороны и первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба ВС РК, рассматриваются Департаментом кадров.
47. При назначении военнослужащих, состоящих в распоряжении соответствующих командиров (начальников), учитывается прежняя занимаемая военнослужащим должность.
Назначение военнослужащих, состоящих в распоряжении, производится на равную или высшую воинскую должность.
На низшую воинскую должность военнослужащий, состоящий в распоряжении соответствующего командира (начальника), назначается в соответствии с пунктом 57 Правил.

48. Әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) қарамағында тұрған әскери қызметші үшін бос әскери лауазымды іріктеу кезінде қарамағында әскери қызметші тұрған кадр органы қарамағына шығарылған күннен бастап әскери басқару органдарына осы әскери қызметшіні бар ӘЕМ-ге сәйкес орналастыру туралы тиісті сұрау салуды жолдайды.
Лауазымдық жағдайды айқындау туралы шешім әскери басқару органдарынан келіп түскен жауаптар негізінде қабылданады.
Әскери қызметшіні тағайындау мүмкін болмаған кезде оның лауазымдық жағдайын айқындауда жәрдем көрсету үшін жоғары тұрған әскери басқару органының мекенжайына осы Нұсқаулықтың 43-тармағымен көзделген тәртіппен әскери қызметшіні орналастыру туралы ұсыным жолданады.
Тең немесе жоғары лауазымға тағайындау мүмкін болмаған жағдайда әскери қызметшіге төмен лауазым ұсынылады және осы Нұсқаулыққа 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әңгімелесу парағы толтырылады.
Қарамақта тұрған әскери қызметшіні тағайындау қолдаухат негізінде оны тағайындау мүмкіндігін жоққа шығармайды және осы Нұсқаулықтың 34, 35-тармақтарымен көзделген рәсімдерді сақтай отырып жүзеге асырылады.
49. Әскери бөлімнің (мекеменің) нақты атауына өзгеріс енгізілген кезде, сондай-ақ бөлімшенің бұрынғы атауы алып тасталған және жаңа атау (штаттан бөлімшені алып тастамай) енгізілген кезде есепке алу құжаттарына тиісті өзгерістер жеке құрам бойынша бұйрық шығармай, әскери қызметшілердің дербес және штаттық-лауазымдық есепке алу құжаттарына жазу арқылы енгізіледі.
Лауазымның атауы штаттан алып тастай отырып және ӘЕМ-ді немесе ШЛС-ты өзгертпей штатқа енгізе отырып өзгертілген кезде әскери қызметшілерді тағайындау лауазымды адамдар тізбесіне қарамастан командирлердің (бастықтардың) жеке құрам бойынша бұйрықтарымен жүргізіледі.
50. Атқаратын лауазымының сипаты бойынша мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерге қол жеткізу қажет әскери қызметшілерге мемлекеттік құпияларға рұқсатнама олар осындай лауазымға тағайындалған күннен бастап қырық бес тәуліктен кешіктірілмей ресімделуге тиіс.
Әскери қызметшіге мемлекеттік құпияларға рұқсат етуден бас тарту үшін негіздер анықталған жағдайда, ол міндеттерін орындау мемлекеттік құпияларды пайдалануға байланысты емес лауазымға ауыстырылуға жатады.
51. Алып тасталды - ҚР Қорғаныс министрінің 11.01.2025 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
52. Алып тасталды - ҚР Қорғаныс министрінің 11.01.2025 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

48. При подборе вакантной воинской должности для военнослужащего, состоящего в распоряжении командира (начальника) воинской части (учреждения), со дня выведения в распоряжение кадровый орган, в чьем распоряжении находится военнослужащий, направляет в органы военного управления соответствующий запрос о размещении данного военнослужащего согласно имеющейся ВУС.
Решение об определении должностного положения принимается на основании поступивших ответов из органов военного управления.
При невозможности назначения военнослужащего, для оказания содействия в определении его должностного положения в адрес вышестоящего органа военного управления направляется представление о размещении военнослужащего в порядке, предусмотренном пунктом 43 настоящей Инструкции.
В случае невозможности назначения на равную или высшую должность военнослужащему предлагается низшая должность и заполняется лист беседы по форме, согласно приложению 7 к настоящей Инструкции.
Назначение военнослужащего, состоящего в распоряжении, не исключает возможности его назначения на основании ходатайства и осуществляется с соблюдением процедур, предусмотренных пунктами 34, 35 и 36 настоящей Инструкции.
49. При внесении изменения в действительное наименование воинской части (учреждения), а также при исключении прежнего наименования подразделения и включении нового наименования (без исключения подразделения из штата), соответствующие изменения в учетные документы вносятся путем записи в документах персонального и штатно-должностного учета военнослужащих без издания приказа по личному составу.
При изменении наименования должности с исключением из штата и включением в штат без изменения ВУС или ШДК, назначение военнослужащих производится приказами командиров (начальников) по личному составу независимо от перечня должностных лиц.
50. Допуск к государственным секретам на военнослужащих, которым по характеру занимаемой должности необходим доступ к сведениям, составляющим государственные секреты, должен быть оформлен не позднее сорока пяти суток со дня их назначения на такую должность.
В случае выявления оснований для отказа военнослужащему в допуске к государственным секретам, он подлежит переводу на должность, исполнение обязанностей которой не связано с использованием государственных секретов.
51. Исключен приказом Министра обороны РК от 11.01.2025 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52. Исключен приказом Министра обороны РК от 11.01.2025 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

53. Алып тасталды - ҚР Қорғаныс министрінің 11.01.2025 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-тарау. Келісімшарт жасау
54. Келісімшартқа қол қою:
1) жоғары офицерлер құрамының ШЛС-ымен лауазымды атқаратын әскери қызметшілермен, Қорғаныс министрінің көмекшілерімен (кеңесшілерімен), Қорғаныс министрлігі аппараты басшысының орынбасарымен және Қорғаныс министрлігі құрылымдық бөлімшелерінің бастықтарымен – Қорғаныс министріне;
2) ҚР ҚК Бас штабы құрылымдық бөлімшелері бастықтарының лауазымын атқаратын әскери қызметшілермен – Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – ҚР ҚК Бас штабының бастығына;
3) ҚР ҚК бас басқармалары бастықтарының, ҚМ (ҚР ҚК) орталықтарының және бағыныстылығы бойынша жекелеген басқармалар бастықтарының лауазымын атқаратын әскери қызметшілермен – Қорғаныс министрінің орынбасарларына;
4) өз құрылымдық бөлімшелерінің бағынысты әскери қызметшілерімен, тікелей бағынысты әскери бөлімдердің (мекемелердің) командирлерімен (бастықтарымен) және осы лауазымға кіретін запастағы офицерлермен – ҚР Қорғаныс министрлігі мен ҚК Бас штабы департаменттерінің, бас басқармаларының, орталықтарының, жекелеген басқармаларының бастықтарына;
5) мемлекеттік органдарға, ұйымдарға және халықаралық ұйымдарға іссапарға жіберілген әскери қызметшілермен – Кадрлар департаментінің бастығына;
6) бағынысты әскери қызметшілермен, тікелей бағынысты әскери бөлімдердің (мекемелердің) командирлерімен (бастықтарымен) және осы лауазымға кіретін запастағы офицерлермен – ҚР ҚК түрлерінің бас қолбасшыларына, ҚР ҚК Тыл, Қару-жарақ бастықтарына;
7) бағынысты әскери қызметшілермен, әскери бөлімдердің (мекемелердің) командирлерімен (бастықтарымен) және осы лауазымға кіретін запастағы офицерлермен – өңірлік қолбасшылықтар әскерлерінің (әскер тектерінің) қолбасшыларына;
8) бағынысты әскери қызметшілермен, магистранттармен, адъюнкттермен және докторанттармен, сондай-ақ осы лауазымға кіретін запастағы офицерлермен – Қазақстан Республикасы Ұлттық қорғаныс университетінің (бұдан әрі – Ұлттық қорғаныс университеті) бастығына;
9) бағынысты әскери қызметшілермен және осы лауазымға кіретін запастағы офицерлермен – әскери бөлімдердің (мекемелердің) командирлеріне (бастықтарына);
10) бағынысты әскери қызметшілермен, курсанттармен, сондай-ақ осы лауазымға кіретін запастағы офицерлермен – ӘОО-лар бастықтарына жүктеледі.
Ескерту. 54-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қорғаныс министрінің 11.01.2025 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

53. Исключен приказом Министра обороны РК от 11.01.2025 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. Заключение контракта
54. Подписание контрактов возлагается на:
1) Министра обороны – с военнослужащими, занимающими должности с ШДК высшего офицерского состава, помощников (советников) Министра обороны, заместителя руководителя аппарата Министерства обороны и начальников структурных подразделений Министерства обороны;
2) первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба ВС РК – с военнослужащими, занимающими должности начальников структурных подразделений Генерального штаба ВС РК;
3) заместителей Министра обороны – с военнослужащими, занимающими должности начальников главных управлений ВС РК, начальников центров МО (ВС РК) и отдельных управлений по подчиненности;
4) начальников департаментов, главных управлений, центров, отдельных управлений Министерства обороны и Генерального штаба ВС РК – с подчиненными военнослужащими своих структурных подразделений, с командирами (начальниками) воинских частей (учреждений) непосредственного подчинения и с офицерами запаса, поступающими на эти должности;
5) начальника Департамента кадров – с военнослужащими, прикомандированными к государственным органам, организациям и международным организациям;
6) главнокомандующих видами ВС РК, начальников Тыла, Вооружения ВС РК – с подчиненными военнослужащими, командирами (начальниками) воинских частей (учреждений) непосредственного подчинения и офицерами запаса, поступающими на эти должности;
7) командующих войсками региональных командований (родов войск) – с подчиненными военнослужащими, командирами (начальниками) воинских частей (учреждений) и офицерами запаса, поступающими на эти должности;
8) начальника Национального университета обороны Республики Казахстан (далее – Национальный университет обороны) – с подчиненными военнослужащими, магистрантами, адъюнктами и докторантами, а также с офицерами запаса, поступающими на эти должности;
9) командиров (начальников) воинских частей (учреждений) – с подчиненными военнослужащими и офицерами запаса, поступающими на эти должности;
10) начальников ВУЗов – с подчиненными военнослужащими, курсантами, а также с офицерами запаса, поступающими на эти должности.
Сноска. Пункт 54 с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 11.01.2025 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7-тарау. Төмен тұрған құрамның әскери қызметшілерін не Қазақстан Республикасының азаматтарын бос әскери лауазымға уақытша тағайындау
Ескерту. 7-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 24.07.2026 № 825 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55. Лауазымға уақытша тағайындау лауазымды адамдар тізбесіндегі лауазымды адамның жеке құрам бойынша бұйрығымен жүргізіледі.
56. Төмен тұрған құрамның әскери қызметшілері Қарулы Күштер түрлері бас қолбасшыларының, Арнайы операциялар күштері, өңірлік қолбасшылықтар әскерлері мен әскер тектері қолбасшыларының басқармаларын қоспағанда, олардың бағынысында офицер болмаған жағдайда кемінде үш жыл үздіксіз әскери қызмет өтілі, жоғары білімі, базалық офицер курсынан өтуі болған кезде "майор" штаттық-лауазымдық санатынан жоғары емес офицер құрамының бос әскери лауазымына уақытша тағайындалады.
Базалық офицер курсынан өту туралы талап қаралып отырған әскери лауазымның әскери-есептік мамандығына сәйкес білімі бар, сондай-ақ әскери лауазымның әскери-есептік мамандығына сәйкес келмейтін білімі бар, бірақ қаралып отырған әскери лауазымның әскери-есептік мамандығы бойынша кемінде 3 жыл қызметтік іс тәжірибесі бар әскери қызметшілерге және "Әскери полиция органдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 13-бабының 2-тармағына сәйкес арнайы бастапқы оқытудан өткен әскери полиция органының әскери қызметшілеріне қолданылмайды.
Базалық офицер курсының бағдарламаларын Қазақстан Республикасының Ұлттық қорғаныс университеті әзірлейді, оларды Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығы бекітеді және Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын әскери оқу орны жанында жүргізіледі.
Медициналық мамандық пен "ақпараттық жүйелер және киберқауіпсіздік (IT мамандары)", "математикалық және компьютерлік модельдеу", "ғарыш техникасы және технологиялары", "ақпаратты қорғау әдістері мен жүйесі (криптография)", "журналистика (PR және SMM мамандары)" мамандықтары, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Спорт комитеті – Орталық спорт клубы лауазымына олимпиада ойынының, әлем чемпионатының, Азия чемпионатының және әскери спорт түрі бойынша халықаралық жарыстардың жүлдегер спортшыларын тағайындау кезінде кемінде үш жыл үздіксіз әскери қызмет өтілінің болуы талап етілмейді.
Ескерту. 56-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 04.04.2024 № 317 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 7. Временное назначение на вакантные воинские должности военнослужащих нижестоящего состава либо граждан
55. Временное назначение на должность производится приказом по личному составу должностного лица из перечня должностных лиц.
56. Военнослужащие нижестоящего состава временно назначаются, за исключением управлений главнокомандующих видами Вооруженных Сил, командующих Силами специальных операций, войсками региональных командований и родов войск, на вакантные воинские должности офицерского состава не превышающие штатно-должностную категорию "майор" при наличии не менее трех лет непрерывного стажа воинской службы, высшего образования, прохождения базовых курсов офицеров, при условии, что у них в подчинении не будет офицеров.
Требование о прохождении базовых курсов офицеров не распространяется на военнослужащих, имеющих образование, соответствующее военно-учетной специальности рассматриваемой воинской должности, а также имеющих образование, не соответствующее военно-учетной специальности воинской должности, но имеющих не менее трех лет опыта служебной деятельности по военно-учетной специальности рассматриваемой воинской должности и военнослужащих органов военной полиции, которые прошли специальное первоначальное обучение в соответствии с пунктом 2 статьи 13 Закона Республики Казахстан "Об органах военной полиции".
Программы базовых курсов офицеров разрабатываются Национальным университетом обороны Республики Казахстан, утверждаются первым заместителем Министра обороны – начальником Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан и проводятся при военных учебных заведениях, реализующих образовательные программы высшего образования, подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан.
Наличие непрерывного стажа воинской службы не менее трех лет не требуется при назначении на должности медицинских специальностей и специальностей "информационные системы и кибербезопасность (IT специалисты)", "математическое и компьютерное моделирование", "космическая техника и технологии", "методы и система защиты информации (криптография)", "журналистика (PR и SMM специалисты)", а также Спортивного комитета Министерства обороны Республики Казахстан – Центрального спортивного клуба при назначении на них спортсменов – призеров олимпийских игр, чемпионатов мира, чемпионатов Азии и международных соревнований по военным видам спорта.
Сноска. Пункт 56 - в редакции приказа Министра обороны РК от 04.04.2024 № 317 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Тізімге Қағидалардың 84-тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында айқындалған әскери қызметшілер және әскери қызмет мүддесінде Қағидалардың 45-тармағы негізінде екінші мерзімге лауазымда қалдырылуы мүмкін әскери қызметшілер енгізіледі.
63. Ротациялау жоспары мен Тізімге әскери бөлімнің (мекеменің) командирі (бастығы) қол қояды және оны жыл сайын 10 желтоқсанға дейін лауазымды адамдар тізбесіндегі лауазымды адам бекітеді.
Ротациялау жоспары мен Тізімді инстанция бойынша келісу жүзеге асырылмайды.
64. Ротациялау жоспарына не Тізімге өзгерістер енгізу туралы шешімді оларды бекіткен лауазымды адам қабылдайды.
65. Бекітілген Ротациялау жоспарынан үзінділер және Ротациялау жоспарына өзгерістер бекітілгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде бағынысты әскери бөлімдерге (мекемелерге) жолданады және тиісті командирлер (бастықтар) әскери қызметшілерге жеткізеді.
66. Ротациялау шарттары:
1) әскери қызметшінің бір әскери лауазымда болуының күнтізбелік бесжылдық мерзімі;
2) офицерлер құрамы үшін:
осы Нұсқаулыққа 12-қосымшада көрсетілген климаттық жағдайы ауыр жергілікті жердегі бір әскери бөлімде (мекемеде) үздіксіз әскери қызмет өткерудің күнтізбелік үшжылдық мерзімі;
осы Нұсқаулыққа 13-қосымшада көрсетілген климаттық жағдайы ауыр жергілікті жердегі бір гарнизонда үздіксіз әскери қызмет өткерудің күнтізбелік бесжылдық мерзімі;
климаттық жағдайы ауыр жергілікті жерге жатпайтын бір гарнизонда үздіксіз әскери қызмет өткерудің күнтізбелік сегізжылдық мерзімі (стратегиялық, жедел-стратегиялық әскери басқару органдарында қызмет өткеретіндерді және Ұлттық қорғаныс университетінің профессор-оқытушы құрамын қоспағанда) болып табылады.
Магистратурада немесе докторантурада күндізгі оқу уақыты бір гарнизонда әскери қызмет өткеру мерзіміне есептелмейді.
67. Әскери бөлімдердің (мекемелердің) командирлері (бастықтары) ротациялау жүргізу нәтижесі туралы осы Нұсқаулыққа 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тоқсан сайын 5-і күніне қарай жоғары тұрған кадр органдарына баяндайды.
9-тарау. Әскери атақтар беру және олардан айыру
68. Тиісті штаттық лауазымды атқаратын әскери қызметшіге кезекті әскери атақты беру үшін баянат атақтағы еңбек сіңірген мерзімі аяқталғанға дейін бір ай бұрын жеке құрам бойынша бұйрықтар шығаратын кадр органына жолданады. Баянатта атқаратын лауазымы, жеке нөмірі, әскери атақтағы еңбек сіңірген мерзімі, жеке сәйкестендiру нөмiрі (бұдан әрі – ЖСН) және осы Нұсқаулыққа 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тәртіптік жазалардың болмауы туралы мәліметтер көрсетіледі.

В Список включаются военнослужащие, определенные подпунктами 1), 2), 3) и 4) пункта 84 Правил, и военнослужащие, которые в интересах воинской службы могут быть оставлены в должности на второй срок на основании пункта 45 Правил.
63. План ротации и Список подписываются командиром (начальником) воинской части (учреждения) и ежегодно до 10 декабря утверждаются должностным лицом из перечня должностных лиц.
Согласование по инстанции Плана ротации и Списка не осуществляется.
64. Решение о внесении изменений в План ротации либо в Список принимается должностным лицом, их утвердившим.
65. Выписки из утвержденного Плана ротации и изменений в План ротации в течение пяти рабочих дней после его утверждения направляются в подчиненные воинские части (учреждения) и доводятся до военнослужащих соответствующими командирами (начальниками).
66. Условиями ротации являются:
1) пятилетний календарный срок нахождения военнослужащего на одной воинской должности;
2) для офицерского состава:
трехлетний календарный срок прохождения воинской службы непрерывно в одной воинской части (подразделений) в местности с тяжелыми климатическими условиями, указанными в приложении 12 к настоящей Инструкции;
пятилетний календарный срок прохождения воинской службы непрерывно в одном гарнизоне в местности с тяжелыми климатическими условиями, указанными в приложении 13 к настоящей Инструкции;
восьмилетний календарный срок прохождения воинской службы непрерывно в одном гарнизоне, не относящемуся к местности с тяжелыми климатическими условиями (за исключением проходящих службу в стратегических, оперативно-стратегических органах военного управления и профессорско-преподавательского состава Национального университета обороны).
Время очного обучения в магистратуре или докторантуре в срок воинской службы в одном гарнизоне не засчитывается.
67. О результатах проведения ротации командиры (начальники) воинских частей (учреждений) докладывают в вышестоящие кадровые органы ежеквартально к 5 числу по форме, согласно приложению 14 к настоящей Инструкции.
Глава 9. Присвоение воинских званий и их лишение
68. Рапорт для присвоения очередного воинского звания военнослужащему, занимающему соответствующую штатную должность, направляется в кадровый орган, издающий приказы по личному составу, за один месяц до истечения срока выслуги в звании. В рапорте указываются занимаемая должность, личный номер, срок выслуги в воинском звании, индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) и сведения об отсутствии дисциплинарных взысканий по форме, согласно приложению 15 к настоящей Инструкции.

Қағидалардың 95, 96 және 100-тармақтарына сәйкес кезекті әскери атақ беруге ұсынылуы мүмкін емес әскери қызметшілерге осы Нұсқаулыққа 16-қосымшаға сәйкес әңгімелесу парағы жасалады, ол жеке ісіне тігіледі және сақталады. Қабылданған шешім және өткізілген әңгімелесу туралы номенклатурасына әскери атақ беру кіретін әскери басқару органына дереу хабарлама жолданады.
69. Офицерлер құрамының "лейтенант" алғашқы әскери атағын беруге материалдар Қағидалардың 89-тармағының 4) және 5) тармақшаларына сәйкес команда бойынша қағаз жеткізгіште, ал Кадрлар департаментіне бағыныстылығы бойынша жоғары тұрған штабпен және/немесе Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарымен келісілгеннен кейін жолданады және мыналарды қамтиды:
1) ҚМ № 36 қбпү бұйрығына 6-қосымшаға сәйкес үлгілік нысан бойынша лауазымды уақытша атқару кезеңін міндетті түрде көрсетумен ұсынымды (мемлекеттік және орыс тілдерінде);
2) ҚМ № 36 қбпү бұйрығына 1-қосымшаға сәйкес үш данада (мемлекеттік және орыс тілдерінде) офицерлер құрамының лауазымында әскери қызмет өткеру туралы келісімшартты;
3) жоғары білімі туралы дипломның және қосымшаның нотариат куәландырған көшірмесін;
4) әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) атына алған жоғары білімі туралы оқу орнынан архивтік растау анықтамасын;
5) Қорғаныс министрінің 2022 жылғы 25 қарашадағы № 1123 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30766 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жеке құрамын есепке алу қағидаларына (бұдан әрі – Жеке құрамды есепке алу қағидалары) 35-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызметтік картаны;
6) қызметтік карточканың көшірмесін;
7) соттылығының болмауы туралы Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің (бұдан әрі – ҚСАЕК) анықтамасын;
8) жеке істің екі данасын.
Ескерту. 69-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қорғаныс министрінің 15.01.2024 № 21 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
70. Барлық деңгейдегі кадр органдары Жеке құрамды есепке алу қағидаларына 38-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери атақ берудің бақылау тізімдерін жасайды және ұдайы жүргізеді.
Әскери атақтар Қорғаныс министрінің және Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – ҚР ҚК Бас штабы бастығының бұйрықтарымен берілуге жататын офицерлерге тізімдер ШЛС-қа қарамастан, Кадрлар департаментіне 1 қарашаға қарай ұсынылады.
71. ҚР ҚК-ға әскери қызметке кірген құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне әскери атақ Қорғаныс министрінің бұйрығымен бар арнаулы атағынан төмен емес қайта аттестаттау тәртібінде беріледі.

На военнослужащих, которые в соответствии с пунктами 95, 96 и 100 Правил не могут быть представлены к присвоению очередных воинских званий, составляется лист беседы, согласно приложению 16 к настоящей Инструкции, который подшивается и хранится в личном деле. О принятом решении и проведенной беседе в орган военного управления, в номенклатуру которого входит присвоение воинского звания, незамедлительно направляется уведомление.
69. Материалы к присвоению первого воинского звания офицерского состава "лейтенант", в соответствии с подпунктами 4) и 5) пункта 89 Правил, направляются по команде на бумажном носителе, а в Департамент кадров, после согласования с вышестоящим штабом по подчиненности и/или с курирующим заместителем Министра обороны, и содержат:
1) представление (на государственном и русском языках) с обязательным указанием периода временного исполнения должностипо типовой форме, согласно приложению 6 к приказу МО № 36 дсп;
2) контракт о прохождении воинской службы на должностях офицерского состава в трех экземплярах (на государственном и русском языках), в соответствии с приложением 1 к приказу МО № 36 дсп;
3) нотариально заверенные копии диплома о высшем образовании и приложения;
4) архивная справка-подтверждение из учебного заведения о полученном высшем образовании на имя командира (начальника) воинской части (учреждения);
5) послужная карта по форме, согласно приложению 35 к Правилам учета личного состава Вооруженных Сил Республики Казахстан, утвержденным приказом Министра обороны от 25 ноября 2022 года № 1123 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 30766) (далее – Правила учета личного состава);
6) копия служебной карточки;
7) справка Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – КПСиСУ) об отсутствии судимости;
8) два экземпляра личного дела.
Сноска. Пункт 69 с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 15.01.2024 № 21 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
70. Кадровыми органами всех уровней составляются и постоянно ведутся контрольные списки присвоения воинских званий по форме, согласно приложению 38 к Правилам учета личного состава.
На офицеров, которым воинские звания подлежат присвоению приказами Министра обороны и первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба ВС РК, списки представляются в Департамент кадров независимо от ШДК к 1 ноября.
71. Сотрудникам правоохранительных и специальных государственных органов, поступившим на воинскую службу в ВС РК, воинские звания присваиваются приказом Министра обороны в порядке переаттестации не ниже имеющегося специального звания.

72. Мерзімінен бұрын әскери атақ беру үшін кандидаттарды іріктеу және оларды аттестаттау комиссияларында (әскери кеңестерде) қарау жөніндегі жұмысты жергілікті жердегі кадр органдары жүргізеді.
Кандидаттарды іріктегеннен кейін Кадрлар департаментіне мынадай құжаттар ұсынылады:
1) ҚМ № 36 қбпү бұйрығына 6-қосымшаға сәйкес үлгілік нысан бойынша сіңірген еңбегін міндетті түрде көрсетумен ұсыным;
2) Жеке құрамды есепке алу қағидаларына 48-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери қызмет өткеру туралы анықтама;
3) қызметтік карточканың көшірмесі;
3) аттестаттау комиссиясы (әскери кеңес) отырысының хаттамасынан үзінді.
Емдеу, оқытушылық, ғылыми қызметті жүзеге асыратын және ғылыми дәрежесі бар офицерлер үшін лауазымдық міндеттерден үзінділер және ғылыми дәрежесінің болуын растайтын құжаттар қосымша қоса тіркеледі.
73. Әскери атақтан айыру туралы бұйрық шығару үшін Кадрлар департаментіне бағыныстылығы бойынша жоғары тұрған штабпен келісілген мынадай құжаттар ұсынылады:
1) ҚМ № 36 қбпү бұйрығына 6-қосымшаға сәйкес үлгілік нысан бойынша ұсыным;
2) сот үкімінің көшірмесі;
3) заңды күшіне енген үкімді орындау туралы өкім.
74. Жоғары офицерлер құрамының әскери атағын беру туралы мәселені қарау үшін Кадрлар департаментіне мынадай құжаттар жолданады:
1) ҚМ № 36 қбпү бұйрығына 6-қосымшаға сәйкес үлгілік нысан бойынша ұсыным;
2) қызметтік мінездеме;
2) кадрларды есепке алу жеке парағы (барлық отбасы мүшелерінің ЖСН-ны, зайыбының және 18 жастан асқан балаларының қызмет түрін, лауазымын көрсетумен);
3) қызметтік карточканың көшірмесі;
4) соттылығының болмауы туралы ҚСАЕК анықтамасы.
10-тарау. Әскери қызметте болудың шекті жасына толған әскери қызметшілермен әскери қызмет мерзімін ұзарту кезінде келісімшарт жасау
75. Әскери қызметші әскери қызмет өткеретін әскери бөлімнің (мекеменің) кадр органы әскери қызметші әскери қызметте болудың шекті жасына толғанға дейін алты айдан кешіктірмей еңбек сіңірген жылдарын есептеу үшін оның жеке ісін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Зейнетақымен қамсыздандыру орталығына жолдайды.
76. Әскери қызметшіге әскери қызметте болудың шекті жасына толуы туралы осы жасқа толған күнге дейін алты айдан кешіктірілмей осы Нұсқаулыққа 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жазбаша хабарланады.
Егер әскери қызметші келісімшарт бойынша әскери қызмет мерзімін шекті жастан тыс ұзарту туралы ниет білдірсе, онда ол қолданыстағы келісімшарттың мерзімі аяқталғанға дейін кемінде төрт ай бұрын мерзімде әскери бөлімнің (мекеменің) командиріне (бастығына) осы Нұсқаулыққа 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оны медициналық куәландыруға жіберу туралы баянат береді.
Әскери қызметшіге медициналық куәландыруға жолдама әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) пікірін көрсете отырып, осы Нұсқаулыққа 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.

72. Работу по отбору кандидатов для присвоения воинского звания досрочно и рассмотрению их на аттестационных комиссиях (военных советах) проводят кадровые органы на местах.
После отбора кандидатов в Департамент кадров представляются следующие документы:
1) представлениес обязательным указанием заслуг по типовой форме, согласно приложению 6 к приказу МО № 36 дсп;
2) справка о прохождении воинской службы по форме, согласно приложению 48 к Правилам учета личного состава;
3) копия служебной карточки;
4) выписка из протокола заседания аттестационной комиссии (военного совета).
Для офицеров, осуществляющих лечебную, преподавательскую, научную деятельность и имеющих ученую степень, дополнительно приобщаются выписки из должностных обязанностей и документы, подтверждающие наличие ученой степени.
73. Для издания приказа о лишении воинского звания в Департамент кадров представляются согласованные с вышестоящим штабом по подчиненности следующие документы:
1) представление по типовой форме, согласно приложению 6 к приказу МО № 36 дсп;
2) копия приговора суда;
3) распоряжение об исполнении вступившего в законную силу приговора.
74. Для рассмотрения вопроса о присвоении воинского звания высшего офицерского состава, в Департамент кадров направляются следующие документы:
1) представление по типовой форме, согласно приложению 6 к приказу МО № 36 дсп;
2) служебная характеристика;
3) личный листок по учету кадров (с указанием ИИН всех членов семьи, рода занятий, должностей супруги и детей старше 18 лет);
4) копия служебной карточки;
5) справка КПСиСУ об отсутствии судимости.
Глава 10. Заключение контрактов при продлении сроков воинской службы с военнослужащими, достигшими предельного возраста состояния на воинской службе
75. Кадровый орган воинской части (учреждения), в которой военнослужащий проходит воинскую службу, не позднее шести месяцев до достижения военнослужащим предельного возраста состояния на воинской службе, направляет его личное дело в Центр пенсионного обеспечения Министерства обороны Республики Казахстан для подсчета выслуги лет.
76. О достижении предельного возраста состояния на воинской службе военнослужащему письменно сообщается не позднее, чем за шесть месяцев до дня достижения этого возраста по форме, согласно приложению 17 к настоящей Инструкции.
Если военнослужащий изъявил желание о продлении срока воинской службы по контракту сверх предельного возраста, то им в срок не менее чем за четыре месяца до истечения срока действующего контракта подается рапорт командиру (начальнику) воинской части (учреждения) о направлении его на медицинское освидетельствование по форме, согласно приложению 18 к настоящей Инструкции.
Направление на медицинское освидетельствование военнослужащему выдается по форме, согласно приложению 19 к настоящей Инструкции, с указанием мнения командира (начальника) воинской части (учреждения).

Ескерту. 76-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қорғаныс министрінің 30.06.2025 № 755 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
77. Әскери қызметші шекті жастан тыс әскери қызмет мерзімін ұзарту үшін келісімшарт мерзімі аяқталғанға дейін кемінде төрт ай бұрын осы Нұсқаулыққа 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери бөлімнің (мекеменің) командиріне (бастығына) жаңа келісімшарт жасау туралы баянат береді.
78. Командир (бастық) баянат бойынша оң шешім қабылдаған кезде кадр органы ҚМ № 36 қбпү бұйрығына 6-қосымшаға сәйкес үлгілік нысан бойынша ұсынымды ресімдейді, ол әскери бөлімнің (мекеменің) командирінен (бастығынан) бастап және одан жоғары тиісті уәкілетті лауазымды адаммен келісу үшін жоғары тұрған әскери басқару органына жолданады.
Сонымен қатар, ұсынымға ҚМ № 36 қбпү бұйрығына 1-қосымшаға сәйкес үлгілік нысан бойынша әскери қызметші қол қойған әскери қызмет өткеру туралы келісімшарт қоса беріледі.
79. Әскери қызмет мерзімін шекті жастан тыс ұзарту туралы материалдар Кадрлар департаментіне қолданыстағы келісімшарт мерзімі аяқталғанға дейін екі айдан кешіктірілмей ұсынылады.
80. Жеке құрам бойынша бұйрықтың жобасында келісімшарт жасалатын мерзім көзделеді және келісімшарттың заңды күшіне енетін күні белгіленеді.
81. Әскери қызмет мерзімін ұзартуды келісуден бас тартылған немесе Қорғаныс министрі әскери қызмет мерзімін ұзартудан бас тарту туралы шешім қабылдаған жағдайда осы шешімді қабылдаған әскери басқару органының кадр органы бес жұмыс күні ішінде осы Нұсқаулыққа 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бас тарту себебі туралы хабарламаны ресімдейді.
82. Әскери қызметте болудың шекті жасынан тыс келісімшарт жасаудан бас тарту туралы шешім қабылдау үшін қызметтік қажеттіліктің болмауы, әскери қызметшінің қызметтік ісін тексерудің теріс актілерінің болуы, сондай-ақ әскери қызметшіні сипаттайтын басқа да құжаттамалық деректер негіздер болып табылады.
83. Келісімшарт мерзімі аяқталғаннан кейін қызметтен шығару туралы жеке құрам бойынша бұйрық әскери бөлім (мекеме) жеке құрамының тізімінен уақтылы шығаруды қамтамасыз ету мақсатында істер мен лауазымды тапсыру үшін қажетті уақыт ескеріле отырып, алдын ала шығарылады.
84. Қорғаныс министрі қызмет мерзімін ұзарту туралы оң шешім қабылдаған жағдайда келісімшартқа уәкілетті лауазымды адам қол қояды.
85. Келесі жылы әскери қызметте болудың шекті жасына толатын офицерлер құрамы әскери қызметшілерінің тізімі ағымдағы жылғы 15 желтоқсанға қарай осы Нұсқаулыққа 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Кадрлар департаментіне ұсынылады. ҚР Қорғаныс министрлігінің және ҚК Бас штабының департаменттері мәліметтерді тек бағынысты әскери бөлімдер (мекемелер) үшін ұсынады.

Сноска. Пункт 76 с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 30.06.2025 № 755 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
77. Военнослужащий для продления срока воинской службы сверх предельного возраста в срок не менее чем за четыре месяца до истечения срока контракта подает рапорт о заключении нового контракта командиру (начальнику) воинской части (учреждения) по форме, согласно приложению 20 к настоящей Инструкции.
78. При принятии командиром (начальником) положительного решения по рапорту, кадровым органом оформляется представление по типовой форме, согласно приложению 6 к приказу МО № 36 дсп, которое направляется в вышестоящий орган военного управления для согласования с соответствующим уполномоченным должностным лицом от командира (начальника) воинской части (учреждения) и выше.
К представлению также прилагается подписанный военнослужащим контракт о прохождении воинской службы по типовой форме, согласно приложению 1 к приказу МО № 36 дсп.
79. Материалы о продлении срока воинской службы сверх предельного возраста представляются в Департамент кадров не позднее двух месяцев до истечения срока действующего контракта.
80. В проекте приказа по личному составу предусматривается срок, на который заключается контракт и устанавливается дата вступления контракта в законную силу.
81. В случае отказа в согласовании продления срока воинской службы или принятия Министром обороны решения об отказе в продлении срока воинской службы, кадровым органом органа военного управления, принявшего это решение, в течение пяти рабочих дней оформляется уведомление о причине отказа по форме, согласно приложению 21 к настоящей Инструкции.
82. Основаниями для принятия решения об отказе в заключении контракта сверх предельного возраста состояния на воинской службе являются отсутствие служебной необходимости, наличие отрицательных актов проверок служебной деятельности военнослужащего, а также другие характеризующие военнослужащего документальные данные.
83. Приказ по личному составу об увольнении по истечении срока контракта издается заблаговременно, с учетом времени необходимого для сдачи дел и должности, в целях обеспечения своевременного исключения из списков личного состава воинской части (учреждения).
84. В случае принятия Министром обороны положительного решения о продлении срока службы, контракт подписывается уполномоченным должностным лицом.
85. Списки военнослужащих офицерского состава, достигающих предельного возраста состояния на воинской службе в следующем году, представляются в Департамент кадров к 15 декабря текущего года по форме, согласно приложению 22 к настоящей Инструкции. Департаменты Министерства обороны и Генерального штаба ВС РК представляют сведения только за подчиненные воинские части (учреждения).

86. Келесі жылы әскери қызмет өткеру туралы келісімшарт мерзімі аяқталатын офицерлер құрамы әскери қызметшілерінің тізімі Кадрлар департаментіне осы Нұсқаулыққа 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ағымдағы жылғы 15 желтоқсанға қарай ұсынылады. ҚР Қорғаныс министрлігі мен ҚК Бас штабының департаменттері мәліметтерді тек бағынысты әскери бөлімдер (мекемелер) үшін ұсынады.
11-тарау. Аттестаттау
87. Әскери қызметшілерді аттестаттау Қағидалардың 150 және 151-тармақтарына сәйкес әскери бөлімнің (мекеменің) тиісті командирінің (бастығының) шешімі бойынша әскери қызметшілердің қызметтік ісін, олардың іскерлік және моральдық қасиеттерін ұдайы бағалау, офицер кадрларын дұрыс іріктеуді, орналастыруды және тәрбиелеуді қамтамасыз ету, сондай-ақ жекелеген әскери қызметшілердің әскери қызмет өткеру мәселелерін қарау мақсатында жүргізіледі.
88. Аттестаттау комиссиясының құрамы (атқаратын лауазымы бойынша) тиісті әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) бұйрығымен жарияланады.
89. ҚР Қорғаныс министрлігі мен ҚК Бас штабының құрылымдық бөлімшелеріндегі Жоғары аттестаттау комиссиясының және аттестаттау комиссияларының құрамы Қорғаныс министрінің бұйрығымен айқындалады.
Тізбесін Қорғаныс министрі белгілейтін лауазымда әскери қызмет өткеретін офицерлер мен генералдарды аттестаттауды Жоғары аттестаттау комиссиясы қарайды.
ҚР Қорғаныс министрлігі мен ҚК Бас штабы құрылымдық бөлімшелерінің аттестаттау комиссиялары осы құрылымдық бөлімшелердегі лауазымда әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерді аттестаттауды қарайды.
Әскери бөлімдердің (мекемелердің) аттестаттау комиссиялары бірінші басшылардың орынбасарларын қоспағанда, осы әскери бөлімдерде (мекемелерде) әскери қызмет өткеретін барлық әскери қызметшіні аттестаттауды қарайды.
90. Аттестаттау комиссиясы комиссия мүшелері мен хатшысының тақ санынан тұрады. Аттестаттау комиссиясының құрамы (кемінде 5 адам):
1) төраға – әскери бөлім (мекеме) штабының бастығы немесе командирдің (бастықтың) орынбасары;
2) төрағаның орынбасары – әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) орынбасары;
3) аттестаттау комиссиясының мүшелері – әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) орынбасары (орынбасарлары), бөлімше командирлері (қызмет бастықтары), кадр және заң бөлімшелерінің, тәрбие және идеологиялық жұмыстар бөлімшесінің өкілдері;
4) хатшы – бөлім офицерлерінің бірі.
91. Аттестаттау комиссиясының төрағасы уақытша болмаған жағдайда оның міндеттерін төрағаның орынбасары, ал комиссия хатшысы болмаған жағдайда – аттестаттау комиссиясы мүшелерінің бірі атқарады. Мұндай жағдайда аттестаттау комиссиясы отырысының хаттамасында аттестаттау комиссиясы төрағасының немесе хатшысының міндетін уақытша атқарушының лауазымы мен әскери атағы, тегі мен аты-жөні көрсетіледі.

86. Списки военнослужащих офицерского состава, у которых заканчиваются сроки контрактов о прохождении воинской службы в следующем году, представляются в Департамент кадров к 15 декабря текущего года по форме, согласно приложению 23 к настоящей Инструкции. Департаменты Министерства обороны и Генерального штаба ВС РК представляют сведения только за подчиненные воинские части (учреждения).
Глава 11. Аттестация
87. Аттестация военнослужащих проводится по решению соответствующего командира (начальника) воинской части (учреждения) в соответствии с пунктами 150 и 151 Правил, в целях постоянной оценки служебной деятельности военнослужащих, их деловых и моральных качеств, обеспечения правильного подбора, расстановки и воспитания офицерских кадров, а также рассмотрения вопросов прохождения воинской службы отдельными военнослужащими.
88. Состав аттестационной комиссии (по занимаемым должностям) объявляется приказом соответствующего командира (начальника) воинской части (учреждения).
89. Состав Высшей аттестационной комиссии и аттестационных комиссий в структурных подразделениях Министерства обороны и Генерального штаба ВС РК определяются приказом Министра обороны.
Высшей аттестационной комиссией рассматриваются аттестации на офицеров и генералов, проходящих воинскую службу на должностях, перечень которых устанавливается Министром обороны.
Аттестационными комиссиями структурных подразделений Министерства обороны и Генерального штаба ВС РК рассматриваются аттестации на военнослужащих, проходящих воинскую службу на должностях в этих структурных подразделениях.
Аттестационные комиссии воинских частей (учреждений) рассматривают аттестации на всех военнослужащих, проходящих воинскую службу в этих воинских частях (учреждениях), за исключением заместителей первых руководителей.
90. Аттестационная комиссия состоит из нечетного количества членов и секретаря комиссии. Состав аттестационной комиссии (не менее 5 чел.):
1) председатель – начальник штаба или заместитель командира (начальника)воинской части (учреждения);
2) заместитель председателя – заместитель командира (начальника)воинской части (учреждения);
3) члены аттестационной комиссии – заместитель (заместители) командира (начальника) воинской части (учреждения), командиры подразделений (начальники служб), представители кадрового и юридического подразделений, подразделения воспитательной и идеологической работы;
4) секретарь – один из офицеров части.
91. В случае временного отсутствия председателя аттестационной комиссии его обязанности исполняет заместитель председателя, а в случае отсутствия секретаря комиссии – один из членов аттестационной комиссии. В этих случаях в протоколе заседания аттестационной комиссии указываются должности и воинские звания, фамилии и инициалы временно исполняющих обязанности председателя или секретаря аттестационной комиссии.

92. Аттестаттау комиссиясының отырысы, егер оған оның мүшелерінің кемінде үштен екісі қатысса, заңды болып саналады. Әскери қызметшінің іскерлік және жеке қасиеттерін бағалау туралы шешім, сондай-ақ аттестаттау комиссиясының ұсынымдары аттестатталатын әскери қызметші және оның тікелей бастығы болмаған кезде отырысқа қатысып отырған аттестаттау комиссиясы мүшелерінің қарапайым көпшілік дауысымен ашық дауыс беру арқылы қабылданады. Дауыстар тең болған кезде төрағаның дауысы шешуші болып табылады. Аттестаттау комиссиясының мүшелері қабылданған шешімдер үшін дербес жауапты болады.
93. Аттестаттау комиссиясының мүшелері оларды аттестаттау туралы мәселені қарау кезінде дауыс беруге қатыспайды.
94. Аттестаттау комиссиясының қорытындысы осы Нұсқаулыққа 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттамаға енгізіледі, оған аттестаттау комиссиясының барлық құрамы қол қояды.
Комиссияның жекелеген мүшелері қабылданған шешіммен келіспеген кезде олар өздерінің ерекше пікірін хаттаманың соңында мазмұндайды.
95. Аттестаттау комиссиясы отырыстарының хаттамалары әскери бөлімнің (мекеменің) құпия емес іс жүргізуінде есепке алынады.
96. Күндізгі оқу нысанындағы магистранттар мен докторанттарға оқу аяқталғаннан кейін қызметі бойынша пайдаланудың мақсатқа сәйкестігі туралы тұжырымдармен қызметтік мінездемелер жасалады.
97. Аттестаттау тәртібінің бұзылуына және оның объективті емес екеніне шағымды әскери қызметші Қағидалардың 152-тармағында белгіленген тәртіппен беруі мүмкін.
12-тарау. Президенттік резерв
Ескерту. 12-тарау алып тасталды – ҚР Қорғаныс министрінің 30.06.2025 № 755 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ҚР ҚК-да әскери қызмет өткеру
қағидаларын қолдану жөніндегі
нұсқаулыққа
1-қосымша
(Кімге) _____________________
жергілікті әскери басқару
органының (ҚІБ, ҚІББ)
басшысы, әскери бөлімнің
(мекеменің) командирі
(бастығы)
(кімнен) ____________________
Қазақстан Республикасы
азаматының тегі, аты және
әкесінің аты (бар болса)
____________________________
туған жылы, күні, айы
____________________________
тұрғылықты жері
Өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 24.07.2026 № 825 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы
Заңының 40-бабына (40-1) сәйкес Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне_____ жыл
мерзімге келісімшарт бойынша әскери қызметке (резервтегі әскери қызметке) кіру және
____________________________________________________________________
(лауазымның атауы, әскери бөлім (мекеме)
бос әскери лауазымына тағайындау үшін менің құжаттарымды қабылдауыңызды сұраймын.
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне келісімшарт бойынша әскери қызметке
(резервтегі әскери қызметке) кіру үшін кандидаттарды іріктеуден өткізу шарттарымен және
тәртібімен таныстым, келісемін және оларды орындауға міндеттенемін. Қазақстан
Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында
әскери қызмет өткеру қағидаларының 21-тармағына сәйкес осы өтінішке қоса ұсынылған
құжаттардың дұрыстығын растаймын.
Қосымша:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
__________________
қолы, күні
ҚР ҚК-да әскери қызмет
өткеру қағидаларын қолдану
жөніндегі нұсқаулыққа
2-қосымша
Нысан
Бұрыштық мөртаңба
(Кімге) _____________________
тегі, аты және әкесінің аты
(бар болса)
Хабарлама

92. Заседание аттестационной комиссии считается правомочным, если на нем присутствует не менее двух третей ее членов. Решение об оценке деловых и личных качеств военнослужащего, а также рекомендации аттестационной комиссии принимаются в отсутствие аттестуемого военнослужащего и его непосредственного начальника открытым голосованием, простым большинством голосов присутствующих на заседании членов аттестационной комиссии. При равенстве голосов, голос председателя является решающим. Члены аттестационной комиссии несут персональную ответственность за принятые решения.
93. Члены аттестационной комиссии при рассмотрении вопроса об их аттестации в голосовании не участвуют.
94. Заключение аттестационной комиссии вносится в протокол по форме, согласно приложению 24 к настоящей Инструкции, который подписывает весь состав аттестационной комиссии.
При несогласии отдельных членов комиссии с принятым решением, свое особое мнение они излагают в конце протокола.
95. Протоколы заседаний аттестационной комиссии учитываются в несекретном делопроизводстве воинской части (учреждения).
96. На магистрантов и докторантов очного обучения по окончании обучения составляются служебные характеристики, с выводами о целесообразности использования по службе.
97. Жалоба на нарушение порядка и необъективность аттестации может быть подана военнослужащим в порядке, установленном пунктом 152 Правил.
Глава 12. Президентский резерв
Сноска. Глава 12 исключена приказом Министра обороны РК от 30.06.2025 № 755 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Инструкции по применению
Правил прохождения воинской
службы в ВС РК
Форма
(Кому) _____________________
руководитель местного органа
военного управления
(ОДО, ООДО)
командир (начальник)
воинской части (учреждения)
(от кого) ___________________
фамилия, имя и отчество
(при его наличии) гражданина
___________________________
число, месяц и год рождения
___________________________
местожительство
Заявление
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра обороны РК от 30.06.2025 № 755 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 40 (40-1) Закона Республики Казахстан
"О воинской службе и статусе военнослужащих", прошу принять мои документы
для поступления на воинскую службу по контракту (на воинскую службы в резерве)
в Вооруженные Силы Республики Казахстан сроком на ________ года (лет)
и назначения на вакантную воинскую должность
___________________________________________________________________
(наименование должности, воинская часть (учреждение)
С условиями и порядком прохождения отбора кандидатов для поступления
на воинскую службу по контракту (на воинскую службы в резерве)
в Вооруженные Силы Республики Казахстан ознакомлен (ознакомлена), согласен
(согласна) и обязуюсь их выполнять. Подлинность представляемых документов
к настоящему заявлению, согласно пункту 21 Правил прохождения воинской службы
в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях
Республики Казахстан, подтверждаю.
Приложение: _____________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
подпись, дата
Приложение 2
к Инструкции по применению
Правил прохождения воинской
службы в ВС РК
Форма
Угловой штамп
(Кому) _____________________
фамилия, имя и отчество
(при его наличии)
Уведомление

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 30.06.2025 № 755 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Сізге _______________________________________________________
(бас тарту себебі көрсетіледі)
байланысты келісімшарт бойынша әскери қызметке (резервтегі әскери қызметке) қабылдаудан бас тартылғаны туралы хабарлаймыз.
Сіз қорғаныс істері департаментінің бастығына (әскери бөлім (мекеме) командиріне (бастығына) хабарлама алған күннен бастап үш айдан кешіктірілмейтін мерзімде шағым беруге құқылы екеніңізді түсіндіреміз.
__________________________________________________________
(лауазым атауы)
__________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі мен инициалдары)
ҚР ҚК әскери қызмет өткеру
қағидаларын қолдану
жөніндегі нұсқаулыққа
3-қосымша
Нысан
Кімге_______________________
әскери полиция органы
____________________________
Полиграфологиялық зерттеуді жүргізуге тапсырма
Кімге: ____________________________________________________________________
(лауазымнын атауы, (әскери атағы, тегі және аты-жөні)
Сізден полиграфты қолданумен мыналарға қатысты сауал жүргізуді сұраймын:
1. _____________________________________________________________
(әскери атағы, тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде) көрсетіледі)
2. _____________________________________________________________
Полиграфологиялық зерттеу жүргізілсін: қазақ, орыс тілдерінде немесе аудармашының көмегімен өзге шет тілінде (керек емесі алып тасталсын).
Полиграфологиялық зерттеу жүргізудің мән-жайы: полиграфологиялық зерттеуді жүргізу үшін барлық мән-жай көрсетіледі (зерттелудегі адам қандай құжаттың (баянат, баяндама-анықтама, хат) негізінде, қандай мақсатта, қандай лауазымға және бөлімшеге тағайындалады).
Тапсырманың бастамашысын қызықтыратын анықтау үшін қажетті сұрақтар:
лауазымға тағайындауға құқыққа қайшы ниет (тыйым салынған қоғамдық бірлестіктердің, қылмыстық және террористік (құрылымды бұзатын) ұйымдар қызметінің мүддесінде);
мінез-құлқының жасырын ауытқуы, жағымсыз тәуелділігі, есірткі, психотроптық және психикалық және физикалық тәуелділікті туғызатын өзге де психикалық белсенді заттарды тұтынуы;
қызметін толық атқаруға кедергі келтіретін жасырын ауруы, өзіне-өзі қол жұмсауға бейім болуы;
сауалнамалық деректерін, кірістері туралы мәліметтерді жасыруы немесе бұрмалауы, коммерциялық құрылымдарға қатысуы, қос азаматтығының болуы, жалған құжаттарды пайдалануы;
бұрын орын алған сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасау, бөгде адамдарға құпия немесе қызметтік ақпаратты беру фактілерінің болуы;
тәртіптік, әкімшілік және қылмыстық жауаптылыққа тартылу, оның ішінде сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасағаны үшін жауаптылыққа тартылу фактілері;
тыйым салынған қоғамдық бірлестіктермен, қылмыстық және террористік (құрылымды бұзатын) ұйымдармен байланысы;
лауазымдық өкілеттіктерін теріс пайдалануы, ұрлық жасауы, бюджет қаражатын ұрлауы және т.б.;
тапсырманың бастамашысына анықтауға қажетті өзге де сұрақтар (тәуекел факторлары).
Зерттелудегі адамның қызметтік мінездемесін, жеке басын куәландыратын құжатының көшірмесін, жеке ісінің 8-нысанын, сондай-ақ өмірбаян деректерін қоса беремін, ___ парақта.
Тапсырманың бастамашысы: __________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, тегі және аты-жөні)
20___жылғы "____" ______________
ҚР ҚК әскери қызмет өткеру
қағидаларын қолдану
жөніндегі нұсқаулыққа
4-қосымша
Нысан
Бекітемін
____________________________
(командир, қолбасшы)
____________________________
(әскери атағы, қолы, тегі және
аты-жөні)
20 ___ ж. "___" _________
20 __ жылы жоғары тұрған лауазымға ұсыну және оқуға жіберу үшін әскери қызметшілердің кадрлар резерві ____________________________________________________________________ (әскери бөлімнің, әскер тегінің, қызметтің атауы)
Әскери атағы, әскери атақ берілген күні, тегі, аты және әкесінің аты, атқаратын лауазымы және қай уақыттан бастап
Туған күні, ұлты, әскери (арнайы) білімі, қысқа мерзімде қызмет өткеруі, сыныптылығы, жауынгерлік тәжірибесі, мемлекеттік наградалары
Соңғы аттестаттау бойынша қорытынды және басқа да мінездеме берілетін деректер
Кандидатты даярлау жөніндегі іс-шаралар
Лауазымға тағайындау, оқуға жіберу немесе тізімнен шығару туралы белгі және негіздеме
1
2
3
4
5

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра обороны РК от 30.06.2025 № 755 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Настоящим уведомляем, что в приеме на воинскую службу по контракту
(на воинскую службы в резерве)
Вам отказано в связи с___________________________________________,
(указывается причина отказа)
Разъясняем, что Вы имеете право на подачу жалобы начальнику департамента
по делам обороны (командиру (начальнику) воинской части (учреждения)
в срок не позднее трех месяцев со дня получения уведомления.
_______________________________________________________________
(наименование должности)
_______________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
Приложение 3 к Инструкции
по применению Правил
прохождения воинской
службы в ВС РК
Форма
(Кому)______________________
(наименование органа управления)
____________________________
____________________________
Задание на проведение полиграфологического исследования
Кому: __________________________________________________________________
(наименование должности, воинское звание, фамилия и инициалы)
Прошу Вас провести опрос с использованием полиграфа в отношении:
1. ______________________________________________________________________
(указываются воинское звание, фамилия, имя и отчество (при его наличии)
2.______________________________________________________________________
Полиграфологическое исследование проводить: на казахском, русском или ином
языке с привлечением переводчика (ненужное удалить).
Обстоятельства проведения полиграфологического исследования: указываются все
обстоятельства для проведения полиграфологического исследования (на основании какого
документа (рапорт, справка-доклад, письмо), с какой целью, на какую должность и
подразделение назначается обследуемое лицо).
Вопросы, необходимые для выявления, интересующие инициатора задания:
противоправные намерения назначения на должность (в интересах деятельности
запрещенных общественных объединений, преступных и террористических (деструктивных)
организаций;
скрытые расстройства поведения, негативные зависимости, употребление
наркотических, психотропных и иных психоактивных веществ, вызывающих психическую и
физическую зависимость;
скрываемые заболевания, суицидальные наклонности, препятствующие
полноценному прохождению службы;
сокрытие или искажение анкетных данных, сведений о доходах, участия в
коммерческих структурах, наличие двойного гражданства, использование фальшивых
документов;
ранее имевшие место факты совершения коррупционных правонарушений, передачи
посторонним лицам секретной или служебной информации;
факты привлечения к дисциплинарной, административной и уголовной
ответственности, в том числе за совершение коррупционных правонарушений;
контакты с запрещенными общественными объединениями, преступными и
террористическими (деструктивными) организациями;
злоупотребление должностными полномочиями, совершение краж, хищения
бюджетных средств и т.д.;
иные вопросы (факторы риска), необходимые для выявления инициатору задания.
Служебную характеристику, копию документа удостоверяющего личность, форму 8
личного дела, а также автобиографические данные обследуемого лица прилагаю на ___
листах.
Инициатор задания: _________________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
"____" ______________20___года
Приложение 4 к Инструкции
по применению Правил
прохождения воинской
службы в ВС РК
Форма
Утверждаю
_______________________________
(командир, командующий)
_______________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
" ___ " ______________ 20 ___ г.
Кадровый резерв военнослужащих для выдвижения на вышестоящие
должности и направления на учебу в 20 ___ году
____________________________________________________________________
(наименование воинской части, рода войск, службы)
Воинское звание, дата присвоения воинского звания, фамилия, имя и отчество, занимаемая должность и с какого времени
Дата рождения, национальность, военное (специальное) образование, краткое прохождение службы, классность, боевой опыт, государственные награды
Вывод по последней аттестации и другие характеризующие данные
Мероприятия по подготовке кандидата
Отметка о назначении на должность, направлении на учебу или об исключении из списка и основание
1
2
3
4
5

1. Ұсыну үшін:
__________________________________________________________________________
2. Оқуға жіберу үшін:
__________________________________________________________________________
Кадрлар басқармасының (бөлімінің, бөлімшесінің) бастығы
__________________________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі және аты-жөні)
20___ ж. "_____" __________
ҚР ҚК әскери қызмет өткеру
қағидаларын қолдану
жөніндегі нұсқаулыққа
5-қосымша
Нысан
_____________________ командиріне (бастығына)
(басқару органының атауы)
Әскери бөлімнің (мекеменің)
бұрыштық мөртаңбасы
Қолдаухат
__________________________________________________________________________
(әскери қызметшінің әскери атағы, тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(әскери қызметшінің штат бойынша атқаратын әскери лауазымы)
берілді.
Ұсынылатын лауазым – _____________________________________________________
__________________________________________________________________________
(штат бойынша лауазымның атауы, ӘЕМ, ШЛС)
Лауазымдар номенклатурасында_______________________________ нысаны бойынша
(рұқсат нысанын көрсету)
мемлекеттік құпияларға рұқсат беруді көздейді (көздемейді).
Көрсетілген лауазымға әскери қызметшіні тағайындауды қолдаймын.
_______________________________ командирі (бастығы)
(басқару органының атауы)
______________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі және аты-жөні)
М.О.
ҚР ҚК әскери қызмет өткеру
қағидаларын қолдану
жөніндегі нұсқаулыққа
6-қосымша
Нысан
Бекітемін
_______________________
(командир, қолбасшы)
____________________________
(әскери атағы, қолы, тегі және
аты-жөні)
20 ___ ж. "___" ______________
_____________________________________________ әскери қызметшілерін (басқару органының атауы) ауыстыру жоспары
Р/с №
Әскери атағы, тегі, аты және әкесінің аты, туған күні, білімі, ҚК-да қай уақыттан бастап
Атқаратын лауазымы
(ШЛС)
Жоспарланатын лауазым (ШЛС)
Ауыстыру тәртібі
Ескертпе
1.
_______________________________ командирі (бастығы)
(басқару органының атауы)
______________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі және аты-жөні)
ҚР ҚК әскери қызмет өткеру
қағидаларын қолдану
жөніндегі нұсқаулыққа
7-қосымша
Нысан
Әңгімелесу парағы _________________________________________________________________ (әңгімелесуді кім жүргізді, әскери атағы, тегі және аты-жөні, атқаратын лауазымы) _______________________________________________________________ (әңгімелесу кіммен жүргізілді, әскери атағы, тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде) _______________________________________________________________ (әңгімелесу жүргізілген адамның лауазымдық жағдайы)
Р/с №
Сұрақтар
Жауаптар
Ескертпе
1.
Сіз ұйымдық-штаттық іс-шараларға
байланысты, _____ жылғы__________ бастап (күні)
_______________________________________
(қарамағында тұрған адамның лауазымы)
қарамағына шығарылдыңыз.
2.
Қарамағында болу мерзімі _____ жылғы
________ аяқталады. (күні)
3.
Сіз Қарулы Күштерде қызметті жалғастырғыңыз келе ме?
4.
Сіздің лауазымдық жағдайыңызды анықтау үшін Сізге мынадай лауазымдар ұсынылады:
5.
___________________________________
___________________________________
(ұсынылатын лауазымның атауы, ШЛС, ӘЕМ)
6.
___________________________________
___________________________________
(ұсынылатын лауазымның атауы ШЛС, ӘЕМ)
7.
___________________________________
___________________________________
(ұсынылатын лауазымның атауы, ШЛС, ӘЕМ)
8.

1. Для выдвижения:
__________________________________________________________________
2. Для направления на учебу:
__________________________________________________________________
Начальник управления (отдела, отделения) кадров
__________________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
" _____ " ___________________ 20___ г.
Приложение 5 к Инструкции
по применению Правил
прохождения воинской
службы в ВС РК
Форма
Угловой штамп
воинской части
(учреждения)
Командиру (начальнику)____________________________
(наименование органа управления)
Ходатайство
Выдано ___________________________________________________________________
(воинское звание, фамилия, имя и отчество (при его наличии) военнослужащего)
________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________ ,
________________________________________________________________________________
(воинская должность, занимаемая военнослужащим по штату)
Предлагаемая должность – __________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование должности по штату, ВУС, ШДК)
По номенклатуре должностей предусматривает (не предусматривает) допуск к
государственным секретам по ____________________ форме. (указать форму допуска)
Ходатайствую о назначении военнослужащего на указанную должность.
Командир (начальник)_______________________________
(наименование органа управления)
_______________________________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
М.П.
Приложение 6 к Инструкции
по применению Правил
прохождения воинской
службы в ВС РК
Форма
Утверждаю
_______________________________
(командир, командующий)
_______________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
" ___ " ______________ 20 ___ г.
План перемещения
военнослужащих____________________________________________________
(наименование органа управления)
№ п/п
Воинское звание, фамилия, имя и отчество, дата рождения, образование, с какого времени в ВС
Занимаемая должность (ШДК)
Планируемая должность (ШДК)
Порядок перемещения
Примечание
1.
Командир (начальник) ____________________________________________________
(наименование органа управления)
_______________________________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
Приложение 7 к Инструкции
по применению Правил
прохождения воинской
службы в ВС РК
Форма
Лист беседы
__________________________________________________________________________
(кто проводил беседу, воинское звание, фамилия и инициалы, занимаемая должность)
________________________________________________________________________________
(с кем проводилась беседа, воинское звание, фамилия, имя и отчество (при его наличии)
______________________________________________________________________________
(должностное положение лица с кем проводилась беседа)
№ пп Вопросы Ответы Примечание
1.
Вы с _________________ года выведены (дата)
в распоряжение ______________________
____________________________________,
(должность лица, у которого состоит в распоряжении) в связи с организационно-штатными мероприятиями
2.
Срок нахождения в распоряжении истекает
________________ года? (дата)
3.
Хотите ли Вы продолжить службу в Вооруженных Силах?
4.
Для определения Вашего должностного положения Вам предлагаются следующие должности:
5.
___________________________________
___________________________________
(наименование предлагаемой должности, ШДК, ВУС)
6.
___________________________________
___________________________________
(наименование предлагаемой должности, ШДК, ВУС)
7.
___________________________________
___________________________________
(наименование предлагаемой должности, ШДК, ВУС)
8.

Төмен лауазымға тағайындалудан бас тартқан немесе басқа тең лауазымға тағайындау мүмкін болмаған жағдайда Сіз "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 26-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес әскери қызметтен запасқа шығарылуыңыз мүмкін.
9.
Сіз зейнетақыға еңбек сіңірген жылдарыңыздың есебімен таныстыңыз ба және онымен келісесіз бе?
10.
Сіз тұрғын үймен қамтамасыз етілдіңіз бе?
11.
Сіз шығарылған жағдайда әскери есепке қою үшін Сіздің жеке ісіңіз қандай қорғаныс істері жөніндегі басқармаға (бөлімге) жолдануы қажет?
12.
__________________________ басшылығына
(басқару органының атауы)
шағымыңыз бар ма?
__________________________________________________________________________
(әңгімелесу өткізілген адамның әскери атағы, қолы, тегі, аты және әкесінің аты
(бар болған кезде)
__________________________________________________________________________
(әңгімелесуді жүргізген адамның әскери атағы, қолы, тегі және аты-жөні)
Әңгімелесу өткізілген күн: 20__ ж. "___" ____________
ҚР ҚК әскери қызмет өткеру
қағидаларын қолдану
жөніндегі нұсқаулыққа
8-қосымша
Ескерту. 8-қосымша алып тасталды - ҚР Қорғаныс министрінің 11.01.2025 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ҚР ҚК әскери қызмет өткеру
қағидаларын қолдану
жөніндегі нұсқаулыққа
9-қосымша
Бос лауазымға уақытша тағайындау кезінде ұсынылатын құжаттар тізбесі
Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.01.2024 № 21 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жеке сәйкестендіру нөмірі бар Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттың немесе оның электрондық нысанының көшірмесі.
2. Кадр қызметі куәландырған қосымшасы бар білім туралы дипломның көшірмесі.
3. Кадр қызметі растаған еңбек кітапшасының көшірмесі (еңбек өтілі болған жағдайда).
4. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кірісі мен мүлкі туралы декларацияны тұрғылықты жері бойынша мемлекеттік кіріс органына ұсынғанын растайтын құжат.
5. Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2020 жылғы 18 мамырдағы № 64 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20674 болып тіркелген) бекітілген "Соттылықтың болуы не болмауы туралы анықтама беру" мемлекеттік қызметті көрсету қағидаларына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша соттылығының болуы не болмауы туралы анықтама.

В случае Вашего отказа от назначения на низшую должность или невозможности назначения на другие равнозначные должности Вы можете быть уволены с воинской службы в запас в соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 26 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих"
9.
Ознакомлены и согласны ли Вы с расчетом выслуги лет на пенсию?
10.
Обеспечены ли Вы жилищем?
11.
В случае Вашего увольнения, в какое управления (отдел) по делам обороны направить Ваше личное дело для постановки на воинский учет?
12.
Имеете ли претензии к руководству
________________________________? (наименование органа управления)
_______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия, имя и отчество (при его наличии) с кем проводилась
беседа)
________________________________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы должностного лица проводившего
беседу)
Дата проведения беседы "___" _____________20__ г.
Приложение 8 к Инструкции
по применению Правил
прохождения воинской
службы в ВС РК
Форма
МИНИСТЕРСТВО ОБОРОНЫ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Сноска. Приложение 8 исключено приказом Министра обороны РК от 11.01.2025 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 9
к Инструкции по применению
Правил прохождения
воинской службы в ВС РК
Перечень
документов, представляемых при временном назначении на вакантные должности
Сноска. Приложение 9 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.01.2024 № 21 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Копия документа, удостоверяющего личность гражданина Республики Казахстан либо его электронной формы, содержащего индивидуальный идентификационный номер.
2. Копии диплома об образовании с приложениями, заверенные кадровой службой.
3. Копия трудовой книжки (при наличии трудового стажа), заверенная кадровой службой.
4. Документы, подтверждающие представление в органы государственных доходов по месту жительства декларации о доходах и имуществе в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции".
5. Справка о наличии либо отсутствии судимости по форме, согласно приложению 4 к Правилам оказания государственной услуги "Выдача справки о наличии либо отсутствии судимости", утвержденным приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 18 мая 2020 года № 64 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20674).

6. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 7 сәуірдегі № ҚР ДСМ-34 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27505 болып тіркелген) Дәрігерлік-консультативтік комиссияның қызметі туралы ереженің 17-тармағының 8) тармақшасына сәйкес алдын ала медициналық куәландырудан өткені туралы құжат.
7. Фотосуреті бар резюме (нақты тұрғылықты мекенжайы мен телефоны, оның ішінде байланыс телефоны, білімі, жұмыс тәжірибесі көрсетіліп, еркін нысанда).
ҚР ҚК әскери қызмет өткеру
қағидаларын қолдану
жөніндегі нұсқаулыққа
10-қосымша
Нысан
Бекітемін
____________________________
(лауазымы)
____________________________
(әскери атағы, қолы, тегі және
аты-жөні)
20__ жылғы " ___" _________
20___ жылға арналған ________________________________ әскери қызметшілерін
(басқару органының атауы)
ротациялау жоспары
Р/с № Әскери атағы Тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде) Атқаратын лауазымы, лауазымда қай уақыттан бастап, ШЛС Туған күні, ұлты, білімі, білімі бойынша мамандығы, ҚК-да қай уақыттан бастап, келісімшарттың аяқталу күні Әскери қызметшінің отбасы құрамы Ротациялау үшін негіздеме Жоспарланатын (ұсынылатын) лауазым, ШЛС Ескертпе
Әскери бөлімнің командирі ____________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі және аты-жөні)
ҚР ҚК әскери қызмет өткеру
қағидаларын қолдану
жөніндегі нұсқаулыққа
11-қосымша
Нысан
Бекітемін
____________________________
(лауазымы)
____________________________
(әскери атағы, қолы, тегі және
аты-жөні)
20__ жылғы " ___" _________
20___ жылға арналған ______________________________________________ (басқару органының атауы) ротациялау жоспарына енгізілмейтін әскери қызметшілердің тізімі
Р/с №
Әскери атағы
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Атқаратын лауазымы, лауазымда қай уақыттан бастап, ШЛС
Туған күні, ұлты, білімі, білімі бойынша мамандығы, ҚК-да қай уақыттан бастап, келісімшарттың аяқталу күні
Әскери қызметшінің отбасы құрамы
Ротациялау үшін бар шарттар
Ротациялау жоспарына енгізбеу үшін негіздеме
Ескертпе
Әскери бөлімнің командирі _______________________________________ (әскери атағы, қолы, тегі және аты-жөні)
ҚР ҚК әскери қызмет өткеру
қағидаларын қолдану
жөніндегі нұсқаулыққа
12-қосымша
Әскери қызмет өткерудің шекті мерзімі 3 жылдан аспайтын климаттық жағдайы ауыр жергілікті жердегі әскери бөлімдердің (бөлімшелердің) тізбесі
Р/с №
Гарнизон (әскери бөлім (бөлімше) атауы
Елді мекендер атауы
1.
51809-Г әскери бөлімі
Маңғыстау облысының
Жаңаөзен қаласы
2.
30153 әскери бөлімінің авиацияны бағыттау пункті
51809-В әскери бөлімі
51809-Ж әскери бөлімі
Батыс Қазақстан облысы Жаңақала ауданының Жаңақазан кенті
Ақтөбе облысы Мұғалжар ауданының Жем қаласы
3.
31767-Ж әскери бөлімі
Абай облысы Үржар ауданының Мақаншы кенті
4.
97617-В әскери бөлімі
Алматы облысы Райымбек ауданының Нарынқол кенті
5.
97368 әскери бөлімі
31767-Е әскери бөлімі
31767-И әскери бөлімі
47007 әскери бөлімі
Шығыс Қазақстан облысы Алтай ауданының Серебрянск қаласы,
Күршім ауданының Боран кенті,
Тарбағатай ауданының Тұғыл кенті,
Абай облысы Жарма ауданының Жаңғызтөбе кенті
6.
31767-Д әскери бөлімі
Жетісу облысы Алакөл ауданының Достық кенті
ҚР ҚК әскери қызмет өткеру
қағидаларын қолдану жөніндегі
нұсқаулыққа
13-қосымша
Әскери қызмет өткеру 5 жылдан аспайтын шекті мерзімімен климаттық жағдайы ауыр жергілікті жер тізбесі
Ақмола облысында – Аршалы, Жарқайың, Есіл, Жақсы, Қорғалжын, Целиноград аудандары (Астана қаласын қоспағанда), Сілеті ауылдық округі және Степногорск қаласы;
Ақтөбе облысында – Байғанин және Мұғалжар аудандары;
Алматы облысында – Жамбыл, Іле, Талғар, Ұйғыр, Еңбекшіқазақ, Райымбек, Қонаев, Қарасай, Балқаш аудандары;
Жетісу облысында – Алакөл, Ескелді аудандары (Талдықорған қаласын қоспағанда), Кербұлақ, Көксу, Панфилов, Сарқанд, аудандары, Текелі қаласы және Ақсу ауылы;
Атырау облысында – облыстың барлық аумағы;
Шығыс Қазақстан облысында – Қатонқарағай, Күршім, Зайсан, Тарбағатай, Жаңасемей, Таскескен аудандары;
Абай облысында – Абай, Аягөз, Бесқарағай, Жарма аудандары, Үржар ауданының Мақаншы ауылдық округі, Семей және Курчатов қалалары;
Жамбыл облысында – Қордай, Мойынқұм Талас, Байзақ және Шу аудандары және Жаңатас қаласы;
Батыс Қазақстан облысында – Жаңақала және Бөкейорда аудандары, Теректі ауданының Тайпақ ауылдық округі;
Қарағанды облысында – Абай, Нұра, Шет, Ақтоғай, Қарқаралы аудандары, Балқаш, Приозерск қалалары, Шет ауданының Ағадыр ауылдық округі;
Ұлытау облысында – Жаңаарқа, Ұлытау аудандары, Жезқазған, Сәтбаев және Қаражал қалалары және Жәйрем кенті;
Қостанай облысында – Арқалық қаласы;
Қызылорда облысында – облыстың барлық аумағы;
Маңғыстау облысында – Қарақия, Бейнеу, Маңғыстау, Мұнайлы аудандары (Өмірзақ ауылын қоспағанда), Ақтау, Жаңаөзен және Форт-Шевченко қалалары;
Павлодар облысында – Май және Лебяжі аудандары;
Солтүстік Қазақстан облысында – Айыртау ауданы;
Оңтүстік Қазақстан облысында – Созақ, Сарыағаш аудандары (Келес ауылдық округін қоспағанда), Түркістан және Сарыағаш қалалары.
ҚР ҚК әскери қызмет өткеру
қағидаларын қолдану жөніндегі
нұсқаулыққа
14-қосымша
Нысан
20__ жылғы ___ тоқсан бойынша _____________________________ (басқару органының атауы) әскери қызметшілеріне ротациялауды жүргізу нәтижесі туралы мәліметтер
Р/с № Ротациялау жоспарына енгізілген әскери қызметшілердің саны Оларға қатысты ротация жүргізілген әскери қызметшілердің саны, оның ішінде: Ескертпе
жоғары тең төмен
ҚР ҚК әскери қызмет өткеру
қағидаларын қолдану
жөніндегі нұсқаулыққа
15-қосымша
Нысан
ҚР ҚМ Кадрлар департаментінің бастығына
Баянат Сізден кезекті әскери атақ беру туралы қолдауыңызды сұраймын ________________________________________________________________________ (қандай әскери атақ, қолданыстағы әскери атақ, тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде), лауазымын қай уақыттан бастап атқарады, жеке нөмірі, ЖСН, қолданыстағы ә/атақта еңбек сіңірген мерзімі аяқталатын күн, тәртіптік жазалардың болмауы) Әскери бөлімнің (мекеменің) командирі (бастығы)
Анықтама ретінде: кезекті әскери атақ беру туралы баянат әскери атақта еңбек сіңірген мерзімі өткеннен кейін ұсынылған жағдайда баянатты уақтылы ұсынбау себебі (ШЛС сәйкес келмеуі немесе тәртіптік жазасының болуы) көрсетіледі.
ҚР ҚК әскери қызмет өткеру
қағидаларын қолдану
жөніндегі нұсқаулыққа
16-қосымша
Нысан
Әңгімелесу парағы _________________________________________________________________ (әңгімелесуді кім жүргізді, әскери атағы, тегі және аты-жөні, атқаратын лауазымы) _______________________________________________________________ (әңгімелесу кіммен жүргізілді, әскери атағы, тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде) _______________________________________________________________ (әңгімелесу жүргізілген адамның лауазымдық жағдайы)
Р/с № Сұрақтар Жауаптар Ескертулер
1.
Сіз _______________ әскери атағында еңбек сіңірген мерзімнің аяқталатынын білесіз бе?
2.
Қазіргіуақытта Сізде тәртіптік жаза бар ма?
3.
Сіз Әскери қызмет өткеру қағидаларының 96-тармағына сәйкес кезекті әскери атақ беруге алынбаған тәртіптік жазасы бар әскери қызметшілер ұсынылмайтынын білесіз бе?
4.
Сізге тәртіптік жаза алынғаннан кейін әскери атақ беруге ұсынылатыныңызды хабарлаймыз
5.
Сізде сұрағыңыз, өтінішіңіз немесе шағымыңыз бар ма?
__________________________________________________________________________
(әңгімелесу жүргізілген адамның әскери атағы, қолы, тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде) __________________________________________________________________________ (әңгімелесуді жүргізген адамның әскери атағы, қолы, тегі және аты-жөні) Әңгімелесу өткізілген күн: 20__ ж. "___" ____________
ҚР ҚК әскери қызмет өткеру
қағидаларын қолдану
жөніндегі нұсқаулыққа
17-қосымша
Нысан
Хабарлама
__________________________________________________________________________
(атқаратын әскери лауазымы)
__________________________________________________________________ берілді.
(әскери қызметшінің әскери атағы, тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде)
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабына сәйкес Сіздің әскери қызметте болуыңыздың шекті жасы ________________________ (әскери атағы бойынша шекті жасы)
болып белгіленді.
Сізді _____________________________________________________________________________
(ағымдағы жыл, туған күні, айы)
әскери қызметте болудың шекті жасына толатыныңыз және әскери қызметтен запасқа шығарылатыныңыз туралы хабардар етемін.
__________________________________________________
(лауазымының атауы)
__________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі және аты-жөні)
Хабарламаны алдым: ____________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде)
______________________
(күні)
ҚР ҚК әскери қызмет өткеру
қағидаларын қолдану
жөніндегі нұсқаулыққа
18-қосымша
Нысан
__________________________ командиріне (бастығына) (басқару органының атауы)
Баянат
Мені денсаулық жағдайыма байланысты әскери қызмет өткеруге жарамдылығымды айқындау мақсатында медициналық куәландыруға жіберуіңізді сұраймын.
_________________________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде)
_______________________________
(күні)
ҚР ҚК әскери қызмет өткеру
қағидаларын қолдану
жөніндегі нұсқаулыққа
19-қосымша
Нысан
Әскери бөлімнің
(мекеменің)
бұрыштық мөртаңбасы
______________________________________________
(әскери-медициналық мекеме көрсетіледі)
бастығына (командиріне)
Медициналық куәландыруға жолдама

6. Документ о прохождении предварительного медицинского освидетельствования, в соответствии с подпунктом 8) пункта 17 Положения о деятельности врачебно-консультативной комиссии, утвержденного приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2022 года № ҚР ДСМ – 34 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27505).
7. Резюме с фото (в произвольной форме с указанием адреса фактического места жительства и телефонов, в том числе контактных, сведений об образовании, опыта работы).
Приложение 10 к Инструкции
по применению Правил
прохождения воинской
службы в ВС РК
Форма
Утверждаю
________________________________
(должность)
________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
" ___ " ____________ 20 ___ г.
План ротации военнослужащих
______________________________________________ на 20___ год
(наименование органа управления)
№ п/п
Воинское звание
Фамилия, имя и отчество
(при его наличии)
Занимаемая должность, с какого времени в должности, ШДК
Дата рождения, национальность, образование, специальность по образованию, с какого времени в ВС, дата окончания контракта
Состав семьи военнослужащего
Основание для ротации
Планируемая (предлагаемая) должность, ШДК
Примечание
1.
Командир воинской части ________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
Приложение 11 к Инструкции
по применению Правил
прохождения воинской
службы в ВС РК
Форма
Утверждаю
________________________________
(должность)
________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
" ___ " ____________ 20 ___ г.
Список военнослужащих, не включаемых в план ротации
______________________________________________ на 20___ год
(наименование органа управления)
№ п/п Воинское звание Фамилия, имя, отчество (при его наличии) Занимаемая должность, с какого времени в должности, ШДК Дата рождения, национальность, образование, специальность по образованию, с какого времени в ВС, дата окончания контракта Состав семьи военнослужащего Имеющиеся условия для ротации Основание для не включения в план ротации Примечание
1.
Командир воинской части ________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
Приложение 12 к Инструкции
по применению Правил
прохождения воинской
службы в ВС РК
Перечень воинских частей (подразделений) в местностях с тяжелыми климатическими условиями с предельным сроком прохождения воинской службы не более 3 лет
№ п/п Название гарнизона (воинской части (подразделения) Название населенных пунктов
1.
Войсковая часть 51809-Г
Город Жанаозен
Мангистауской области
2.
Пункт наведения авиации
войсковой части 30153
Войсковая часть 51809-В
Войсковая часть 51809-Ж
Поселок Жанаказан Жангалинского района
Западно-Казахстанской области,
город Жем Мугалжарского района Актюбинской области
3.
Войсковая часть 31767-Ж
Поселок Маканчи Урджарского района области Абай
4.
Войсковая часть 97617-В
Поселок Нарынкол Райымбекского района
Алматинской области
5.
Войсковая часть 97638
Войсковая часть 31767-Е
Войсковая часть 31767-И
Войсковая часть 47007
Город Серебрянск района Алтай, поселок Буран Курчумского района, поселок Тугул Тарбагатайского района, Восточно-Казахстанской области, поселок Жангиз Тобе Жарминского района области Абай
6.
Войсковая часть 31767-Д
Поселок Достык Алакольского района области Жетісу
Приложение 13 к Инструкции
по применению Правил
прохождения воинской
службы в ВС РК
Перечень местностей с тяжелыми климатическими условиями с предельным сроком прохождения воинской службы не более 5 лет
в Акмолинской области – Аршалынский, Жаркаинский, Есильский, Жаксынский, Коргальжинский, Целиноградский (за исключением города Астана) районы, Селетинский сельский округ и город Степногорск;
в Актюбинской области – Байганинский и Мугалжарский районы;
в Алматинской области – Жамбылский, Илийский, Талгарский, Уйгурский, Енбекшиказахский, Райымбекский, Конаевский, Карасайский, Балхашский районы;
в области Жетісу – Алакольский, Ескельдинский (за исключением города Талдыкоргана), Кербулакский, Коксуйский, Панфиловский, Саркандский районы, город Текели и село Аксу;
в Атырауской области – вся территория области;
в Восточно-Казахстанской области – Катон-Карагайский, Курчумский, Зайсанский, Тарбагатайский, Жанасемейский, Таскескенский районы;
в области Абай – Абайский, Аягозский, Бескарагайский, Жарминский районы, Маканчинский сельский округ Урджарского района, города Семей и Курчатов;
в Жамбылской области – Кордайский, Мойынкумский, Таласский, Байзакский и Шуский районы и город Жанатас;
в Западно-Казахстанской области – Джангалинский и Бокейординский районы, Тайпакский сельский округ Теректинского района;
в Карагандинской области – Абайский, Нуринский, Шетский, Актогайский, Каркаралинский районы, города Балхаш, Приозерск, Агадырский сельский округ Шетского района;
в области Ұлытау – Жанаркинский, Улытауский районы, города Жезказган, Сатпаев и Каражал и поселок Жайрем;
в Костанайской области – город Аркалык;
в Кызылординской области – вся территория области;
в Мангистауской области – Каракиянский, Бейнеуский, Мангистауский, Мунайлинский (за исключением села Умирзак) районы, города Актау, Жана-Узень и Форт-Шевченко;
в Павлодарской области – Майский и Лебяжинский районы;
в Северо-Казахстанской области – Айыртауский район;
в Южно-Казахстанской области – Сузакский, Сарыагашский (за исключением Келесского сельского округа) районы, города Туркестан и Сарыагаш.
Приложение 14 к Инструкции
по применению Правил
прохождения воинской
службы в ВС РК
Форма
Сведения о результатах проведения ротации военнослужащих
_____________________________________ за ___ квартал 20__ года
(наименование органа управления)
№ п/п Количество военнослужащих, включенных в план ротации Количество военнослужащих, в отношении которых проведена ротация, в т.ч. Примечание
на высшую на равную на низшую
Приложение 15 к Инструкции
по применению Правил
прохождения воинской
службы в ВС РК
Форма
Начальнику Департамента кадров МО РК
Рапорт
Прошу Вашего ходатайства о присвоении очередного воинского звания
____________________________________________________________________________
____ (какого воинского звания, действующее воинское звание, фамилия, имя и отчество (при
его наличии), должность с какого времени занимает, личный номер, ИИН,число когда
истекает срок выслуги в действующем воинском звании, отсутствие дисциплинарных
взысканий)
Командир (начальник) воинской части (учреждения)
Справочно: В случае представления рапорта о присвоении очередного воинского
звания после истечения срока выслуги в воинском звании указывается причина
несвоевременного представления рапорта (несоответствие ШДК или наличие
дисциплинарного взыскания).
Приложение 16 к Инструкции
по применению Правил
прохождения воинской
службы в ВС РК
Форма
Лист беседы
________________________________________________________________
(кто проводил беседу, воинское звание, фамилия и инициалы,
занимаемая должность)
________________________________________________________________
(с кем проводилась беседа, воинское звание, фамилия, имя и отчество
(при его наличии)
________________________________________________________________
(должностное положение лица с кем проводилась беседа)
№ п/п Вопросы Ответы Примечание
1.
Знаете ли Вы что _______________у Вас истекает срок выслуги в воинском звании?
2.
Имеется ли у Вас в настоящее время дисциплинарное взыскание?
3.
Знаете ли Вы, что в соответствии с пунктом 96 Правил прохождения воинской службы, военнослужащие при наличии неснятого дисциплинарного взыскания не представляются к присвоению очередного воинского звания?
4.
Сообщаем, что Вы будете представлены к присвоению очередного воинского звания после снятия с Вас дисциплинарного взыскания
5.
Имеются ли у Вас вопросы, просьбы или жалобы?
_____________________________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия, имя и отчество (при его наличии) с кем
проводилась беседа)
_____________________________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы должностного лица проводившего
беседу)
Дата проведения беседы "___" _____________20__ г.
Приложение 17 к Инструкции
по применению Правил
прохождения воинской
службы в ВС РК
Форма
Уведомление
Выдано: ________________________________________________________________ ,
(воинское звание, фамилия, имя и отчество (при его наличии) военнослужащего)
_____________________________________________________________________________
(занимаемая воинская должность)
В соответствии со статьей 25 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и
статусе военнослужащих" предельный возраст пребывания Вас на воинской службе
установлен в __________________________________________________________________
(предельный возраст по воинскому званию)
Уведомляю Вас, что ______________________________________________________
года Вы (дата, месяц рождения, текущий год) достигаете предельного возраста состояния на
воинской службе и подлежите увольнению с воинской службы в запас.
_____________________________________________________________________________
(наименование должности)
_____________________________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
Уведомление получил: ____________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия, имя и отчество (при его наличии)
______________________ (дата)
Приложение 18 к Инструкции
по применению Правил
прохождения воинской
службы в ВС РК
Форма
Командиру (начальнику)
__________________________
(наименование органа управления)
Рапорт
Прошу направить меня на медицинское освидетельствование в целях определения
годности для прохождения воинской службы по состоянию здоровья.
______________________________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия, имя и отчество (при его наличии)
________________________
(дата)
Приложение 19 к Инструкции
по применению Правил
прохождения воинской
службы в ВС РК
Форма
Угловой штамп
воинской части
(учреждения)
Начальнику (командиру)
_________________________________________
(указывается военно-медицинское учреждение)
Направление
на медицинское освидетельствование

1. ____________________________________________________________________ үшін
(медициналық куәландырудың мақсатын, сондай-ақ ӘДК-ға (ДҰК-ға) жіберу себебін көрсету – денсаулық жағдайы бойынша, әскери қызмет өткеру үшін жаңа келісімшарт жасау, әскери қызметте болудың шекті жасына толуы бойынша, ұйымдық-штаттық іс-шаралар бойынша алдағы уақытта әскери қызметтен шығару)
медициналық куәландыруға (тексеруге) жіберіледі
2. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде) _______________________________
3. Әскери атағы _______________________________________________________
4. Туған күні___________________________________________________________
5. Әскери бөлім ________________________________________________________
6. Мамандығы _________________________________________________________
7. Әскери қызметке шақырылған (келісімшарт бойынша кірген) _______________
_________________________________________________________________________
(әскерге шақырылған, келісімшарт бойынша әскери қызметке кірген қорғаныс
істері жөніндегі басқарма (бөлім), айы мен жылы көрсетілсін)
8. Алдын ала диагноз: ___________________________________________________
9. Жіберілген күні _______________________________________________________
10. ӘДК (ДҰК) қорытындысын ____________________________________________
__________________________________________________________________________
(әскери бөлімнің немесе кадр органының атауы және пошталық мекенжайы)
жолдауыңызды сұраймын.
11. Ерекше белгілер __________________________________________
______________________________________________________________ командирі
(бастығы)(басқару органының атауы)
__________________________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі және аты-жөні)
Ескертпе: Әскери қызметшілерді медициналық куәландыруға жіберу кезінде ДШӘ, ӘТК және АМБ қызметке жарамдылығын айқындау үшін 11-тармақта олардың арнайы мақсаттағы бөлімшелерге, теңіз жаяу әскеріне, десанттық-шабуылдау және барлау бөлімшелеріне, жауынгерлік жүзгіштерге және сүңгуірлер құрамына, сондай-ақ корабльдер мен кемелер экипажына тиесілігі не әскери қызметшінің парашютпен секіруге, танкілер мен басқа да машиналарды су астында жүргізуге, сондай-ақ теңізге шығуға тартылғаны туралы мәліметтер көрсетіледі.
ҚР ҚК әскери қызмет өткеру
қағидаларын қолдану
жөніндегі нұсқаулыққа
20-қосымша
Нысан
_____________________________ командиріне (бастығына)
(басқару органының атауы)
Баянат
Маған әскери қызметте болудың шекті жасынан тыс қызмет мерзімін ұзарту және __________________ жыл мерзімге келісімшарт жасау туралы қолдау көрсетуіңізді сұраймын.
Баянатқа мыналарды қоса беремін:

1. Направляется на медицинское освидетельствование (обследование) для
________________________________________________________________________________
(указать цель медицинского освидетельствования, а также причину направления на ВВК
(ВЛК)-по состоянию здоровья, заключение нового контракта для прохождения воинской
службы, предстоящее увольнение с воинской службы, по достижении предельного возраста
пребывания на воинской службе, по организационно-штатным мероприятиям)
2. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ___________________________________
3. Воинское звание _________________________________________________________
4. Дата рождения__________________________________________________________
5. Воинская часть __________________________________________________________
6. Специальность __________________________________________________________
7. Призван (поступил по контракту) на воинскую службу ________________________
_______________________________________________________________________________
(указать управление (отдел) по делам обороны, месяц и год призыва, поступления на
воинскую службу по контракту)
8. Предварительный диагноз: ________________________________________________
9. Дата направления _______________________________________________________
10. Заключение ВВК (ВЛК) прошу направить __________________________________
_______________________________________________________________________________
(наименование и почтовый адрес воинской части или кадрового органа)
11. Особые отметки ________________________________________________________
Командир (начальник)____________________________________________________
(наименование органа управления)
______________________________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
Примечание: При направлении на медицинское освидетельствование
военнослужащих, для определения годности к службе в ДШВ, ВМС и ЧСН, в пункте 11
указывается их принадлежность к подразделениям специального назначения, морской
пехоты, десантно-штурмовым и разведывательным подразделениям, боевым пловцам и
водолазному составу, а также экипажу кораблей и судов, либо сведения о привлечении
военнослужащего к парашютным прыжкам, подводному вождению танков и других машин,
а также к выходу в море.
Приложение 20 к Инструкции
по применению Правил
прохождения воинской
службы в ВС РК
Форма
Командиру (начальнику)
________________________
(наименование органа управления)
Рапорт
Прошу Вашего ходатайства о продлении мне срока службы сверх предельного
возраста состояния на воинской службы и заключении со мной контракта сроком на
_________ лет.
К рапорту прилагаю:

1. Әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысы;
2. Қызметтік мінездеме
_______________________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде )
________________________
(күні)
Келісілді
__________________________________________
(әскери бөлім (мекеме) кадр органының белгісі)
_________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі және аты-жөні)
Әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) шешімі:
_________________________________________________________________________
(материалды жолдау туралы шешім не бас тарту себебі көрсетіледі)
__________________________________________________ командирі (бастығы)
(басқару органының атауы)
_____________________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі және аты-жөні)
_____________ (күні)
ҚР ҚК әскери қызмет өткеру
қағидаларын қолдану
жөніндегі нұсқаулыққа
21-қосымша
Нысан
______________________ командиріне (бастығына)
(басқару органының атауы)
Кадрлар департаментінің
бұрыштық мөртаңбасы
Хабарлама
__________________________________________________________________________
(атқаратын әскери лауазымы)
__________________________________________________________________________
(әскери қызметшінің әскери атағы, тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болған кезде)
шекті жастан тыс келісімшарт жасауға қатысты
__________________________________________________________________________
(бас тарту себебі көрсетіледі)
__________________________________________________________________________
себебі бойынша оң шешім қабылданбағаны туралы хабардар етемін.
_______________________________________________________
(лауазымның атауы)
________________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі және аты-жөні)
ҚР ҚК әскери қызмет өткеру
қағидаларын қолдану
жөніндегі нұсқаулыққа
22-қосымша
Нысан
___________ жылы әскери қызметте болудың шекті жасына толатын офицерлердің тізімі
Әскери атағы
Тегі, аты, әкесінің аты, атқаратын лауазымы
Туған күні
Шекті жасқа толатын күні
Бөлімше атауы
Ескертпе
Ескертпе: Тізімдер Microsoft Office Excel-де Times New Roman-мен көлемі 12-ші шрифтегі қаріппен жасалады.
ҚР ҚК әскери қызмет өткеру
қағидаларын қолдану
жөніндегі нұсқаулыққа
23-қосымша
Нысан
_________ жылы әскери қызмет өткеру туралы келісімшарт мерзімі аяқталатын офицерлердің тізімі
Әскери атағы
Тегі және аты-жөні
Жеке нөмірі
Келісімшарт мерзімі аяқталатын күні
Бөлімше атауы
Тағайындау номенклатурасы
Ескертпе: Тізімдер Microsoft Office Excel-де Times New Roman-мен көлемі 12-ші шрифтегі қаріппен жасалады. Тізімде 2 жылға әскери қызметке шақырылған, өкімде тұрған, бала күтімі бойынша демалыста болатын офицерлерді қоса алғанда, келісімшарт мерзімі аяқталатын офицерлер құрамының барлық әскери қызметшісі көрсетілуге тиіс.
ҚР ҚК әскери қызмет өткеру
қағидаларын қолдану
жөніндегі нұсқаулыққа
24-қосымша
Нысан
Аттестаттау комиссиясының № ___ қорытындысы
__________________________________________________________________________
(әскери бөлімнің, басқарманың, мекеменің, оқу орнының, құраманың немесе ҚК түрінің атауы)
Комиссия төрағасы
__________________________________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, тегі және аты-жөні)
Комиссия мүшелері
__________________________________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, тегі және аты-жөні)
Комиссия хатшысы
__________________________________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, тегі және аты-жөні)
Р/с №
Аттестаттауға кім қаралды (аттестатталушының әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты және лауазымы көрсетіледі)
Комиссия аттестаттау бойынша қандай қорытынды берді
Ескертпе: Хаттаманың соңында аттестаттау комиссиясының отырысына шақырылған офицерлердің атағы мен тегі көрсетіледі.
Комиссия төрағасы
Комиссия мүшелері
Комиссия хатшысы
20 __ ж. " ____" __________
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2022 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 1247 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі

1. Заключение военно-врачебной комиссии;
2. Служебную характеристику
__________________________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия, имя и отчество (при его наличии)
________________________ (дата)
Согласовано________________________________________________________
(отметка кадрового органа воинской части (учреждения)
___________________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
Решение командира (начальника) воинской части (учреждения): ________________
__________________________________________________________________________
(указывается решение о направлении материала, либо причина отказа)
Командир (начальник)________________________________________________
(наименование органа управления)
__________________________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
______________________
(дата)
Приложение 21 к Инструкции
по применению Правил
прохождения воинской
службы в ВС РК
Форма
Угловой штамп
Департамента
кадров
Командиру (начальнику)____________________________
(наименование органа управления)
Уведомление
Настоящим уведомляю, что в отношении заключения контракта сверх предельного
возраста с ______________________________________________________________________ ,
(воинское звание, фамилия, имя и отчество (при его наличии) военнослужащего)
_______________________________________________________________________________
(занимаемая воинская должность)
положительного решения не принято, по причине_____________________________________
_______________________________________________________________________________
(указывается причина отказа)
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(наименование должности)
_______________________________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
Приложение 22 к Инструкции
по применению Правил
прохождения воинской
службы в ВС РК
Форма
Список офицеров,
достигающих предельного возраста состояния на воинской службе
в ___________ году
Воинское звание
Фамилия, имя, отчество, занимаемая должность
Дата рождения
Дата достижения предельного возраста
Наименование подразделения
Примечание
Примечание. Списки составляются в Microsoft Office Excel, шрифт 12 Times New
Roman.
Приложение 23 к Инструкции
по применению Правил
прохождения воинской
службы в ВС РК
Форма
Список офицеров,
у которых истекают сроки контракта о прохождении воинской службы
в ___________ году
Воинское звание Фамилия и инициалы Личный номер Дата окончания срока контракта Наименование подразделения Номенклатура назначения
Примечание. Списки составляются вMicrosoft Office Excel, шрифт 12 Times New
Roman. В списке должны быть отражены все военнослужащие офицерского состава, у
которых заканчивается контракт, включая офицеров призванных на воинскую службу на 2
года, состоящих в распоряжении, находящихся в отпуске по уходу за ребенком.
Приложение 24 к Инструкции
по применению Правил
прохождения воинской
службы в ВС РК
Форма
Заключение №________
аттестационной комиссии
_________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(наименование воинской части, управления, учреждения, заведения,
соединения или вида ВС)
Председатель комиссии _____________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(должность, воинское звание, фамилия и инициалы)
Члены комиссии ___________________________________________________________
(должность, воинское звание, фамилия и инициалы)
Секретарь комиссии ________________________________________________________
(должность, воинское звание, фамилия и инициалы)
п/п
На кого рассматривались аттестации
(указывается воинское звание, фамилия, имя и отчество (при его наличии) и должность аттестуемого)
Какое заключение по аттестации дано комиссией
Примечание: В конце протокола указываются звания и фамилии офицеров, которые
вызывались на заседание аттестационной комиссии.
Председатель комиссии
Члены комиссии
Секретарь комиссии
" _____" ________________ 20 ___ г.
Приложение 2
к приказу Министр обороны
Республики Казахстан
от 22 декабря 2022 года № 1247
Перечень некоторых приказов Министра обороны Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения

1. "Төмен тұрған құрамның әскери қызметшілерін, тиісті құрамның әскери міндеттілерін не азаматтарды бос әскери лауазымдарға уақытша тағайындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 751 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16189 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Төмен тұрған құрамның әскери қызметшілерін не азаматтарды бос әскери лауазымға уақытша тағайындау қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Төмен тұрған құрамның әскери қызметшілерін не азаматтарды бос әскери лауазымға уақытша тағайындау қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Төмен тұрған құрамның әскери қызметшілерін, тиісті құрамның әскери міндеттілерін не азаматтарды бос әскери лауазымға уақытша тағайындау қағидалары осы тізбеге 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Ротациялау жоспарын және ротациялау жоспарына енгізілмейтін әскери қызметшілердің тізімін жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2018 жылғы 9 қаңтардағы № 9 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16277 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ротациялау жоспарын және ротациялау жоспарына енгізілмейтін әскери қызметшілердің тізімін жасау қағидалары осы тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери бөлімдері мен мекемелерінің іріктеу комиссияларын құру және олардың жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2019 жылғы 13 қарашадағы № 910 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19616 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери бөлімдері мен мекемелерінің іріктеу комиссияларын құру және олардың жұмыс істеу қағидаларында:
4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Әскери бөлімнің (мекеменің) іріктеу комиссиясы қатардағы жауынгерлер мен сержанттар құрамының бос әскери лауазымына тағайындау үшін кандидаттарды іріктеуді жүргізеді.
5. Азаматтарды Қарулы Күштерге келісімшарт бойынша әскери қызметке іріктеу "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 21-бабының 2-тармағына сәйкес бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарындағы әскери лауазымдар және оларға сәйкес келетін әскери атақтар тізбесінде көзделген және бос болып табылатын лауазымға жүзеге асырылады.";
6-тармақтың бірінші және екінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:

1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 22 декабря 2017 года № 751 "Об утверждении Правил временного назначения на вакантные воинские должности военнослужащих нижестоящего состава, военнообязанных соответствующего состава либо граждан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16189) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил временного назначения на вакантные воинские должности военнослужащих нижестоящего состава либо граждан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила временного назначения на вакантные воинские должности военнослужащих нижестоящего состава либо граждан.";
Правила временного назначения на вакантные воинские должности военнослужащих нижестоящего состава, военнообязанных соответствующего состава либо граждан, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему перечню.
2. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 9 января 2018 года № 9 "Об утверждении Правил составления плана ротации и списка военнослужащих, не включаемых в план ротации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16277) следующее изменение:
Правила составления плана ротации и списка военнослужащих, не включаемых в план ротации, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему перечню.
3. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 13 ноября 2019 года № 910 "Об утверждении Правил образования и работы отборочных комиссий воинских частей и учреждений Вооруженных Сил Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19616) следующие изменения:
в Правилах образования и работы отборочных комиссий воинских частей и учреждений Вооруженных Сил Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"4. Отборочной комиссией воинской части (учреждения) производится отбор кандидатов для назначения на вакантные воинские должности рядового и сержантского составов.
5. Отбор граждан на воинскую службу по контракту в Вооруженные Силы осуществляется на должности, предусмотренные Перечнем воинских должностей и соответствующих им воинских званий в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденным в соответствии с пунктом 2 статьи 21 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" и являющиеся вакантными.";
абзацы первый и второй пункта 6 изложить в следующей редакции:

"6. Қорғаныс істері жөніндегі департамент іріктеу комиссиясының құрамы тиісті департамент бастығының бұйрығымен, әскери бөлім (мекеме) іріктеу комиссиясының құрамы тиісті командирдің (бастықтың) бұйрығымен бекітіледі.
Іріктеу комиссиясының төрағасы болып қорғаныс істері жөніндегі департамент бастығының, әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) орынбасары тағайындалады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Іріктеу комиссиясы жұмысты ұйымдастыру мақсатында мынадай іс-шараларды жүргізеді:
кандидаттардың жеке ісін тексеру;
кандидаттардың әскери-есептік мамандығына және тағайындау үшін қаралатын әскери лауазымның біліміне сәйкес келуін тексеру;
кандидаттардың дене шынықтыру дайындығын тексеру;
кәсіби және психологиялық іріктеу жөніндегі іс-шараларды жүргізу;
іріктеу комиссиясының отырысында іріктелген кандидаттарды қарау.";
9-тармақ мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Кворум болмаған жағдайда іріктеу комиссиясының қайта отырысы он жұмыс күні ішінде өткізіледі. Оның құрамының үштен екісінің қайта отырысқа қатысуын қамтамасыз ету мүмкін болмаған кезде қорғаныс істері жөніндегі департаменттің бастығы, әскери бөлімнің (мекеменің) командирі (бастығы) іріктеу комиссиясының жаңа құрамын бекітеді.";
15 және 16-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Келісімшарт бойынша әскери қызметке қабылдаудан бас тартылған жағдайда осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада хабарламаны алған күннен бастап үш айдан кешіктірілмейтін мерзімде қорғаныс істері жөніндегі департаменттің бастығына немесе әскери бөлімнің (мекеменің) командиріне (бастығына) бас тарту себептерін көрсетумен және шағым беру құқығын түсіндірумен хабарлама жасалады. Бірінші данасы кандидатқа беріледі, ал екіншісі қорғаныс істері жөніндегі департаментте (әскери бөлімде (мекемеде) қалады.
Өтініш берушіге қорғаныс істері жөніндегі департаменттің бастығы, әскери бөлімнің (мекеменің) командирі (бастығы) шағым түскен күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде жауапты жолдайды.";
16. Әскери бөлімнің (мекеменің) командирі (бастығы) іріктеу комиссиясының хаттамасынан үзінді негізінде кандидатпен қатардағы жауынгерлер мен сержанттар құрамының лауазымында әскери қызмет өткеру туралы келісімшарт жасайды, әскери қызметке қабылдау және әскери бөлім (мекеме) жеке құрамының тізіміне қабылдау туралы бұйрықтар шығарады.";
17-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Әскери қызметке қабылдау және жеке құрамның тізіміне қабылдау туралы бұйрықтардан үзінділер әскери қызметшіні әскери есептен шығару үшін үш жұмыс күні ішінде жергілікті әскери басқару органдарына жолданады.".

"6. Состав отборочной комиссии департамента по делам обороны утверждается приказом начальника соответствующего департамента, состав отборочной комиссии воинской части (учреждения) утверждается приказом соответствующего командира (начальника).
Председателем отборочной комиссии назначается заместитель начальника департамента по делам обороны, командира (начальника) воинской части (учреждения).";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. В целях организации работы отборочными комиссиями проводятся следующие мероприятия:
проверка личных дел кандидатов;
проверка кандидатов на соответствие имеющихся военно-учетной специальности и образования рассматриваемой для назначения воинской должности;
проверка физической подготовленности кандидатов;
проведение мероприятий по профессиональному и психологическому отбору;
рассмотрение отобранных кандидатов на заседании отборочной комиссии.";
пункт 9 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"В случае отсутствия кворума повторное заседание отборочной комиссии проводится в течение десяти рабочих дней. При невозможности обеспечить присутствие двух третей ее состава на повторном заседании, начальником департамента по делам обороны, командиром (начальником) воинской части (учреждения) утверждается новый состав отборочной комиссии.";
пункты 15 и 16 изложить в следующей редакции:
"15. В случае отказа в приеме на воинскую службу по контракту составляется уведомление с указанием причин отказа и разъяснением права на подачу жалобы начальнику департамента по делам обороны или командиру (начальнику) воинской части (учреждения) в срок не позднее трех месяцев со дня получения уведомления в двух экземплярах по форме, согласно приложению к настоящим Правилам. Первый экземпляр выдается кандидату, а второй остается в департаменте по делам обороны (воинской части (учреждении).
Начальником департамента по делам обороны, командиром (начальником) воинской части (учреждения) ответ заявителю направляется в течении пятнадцати рабочих дней со дня поступления жалобы.
16. Командир (начальник) воинской части (учреждения) на основании выписки из протокола отборочной комиссии заключает с кандидатом контракт о прохождении воинской службы на должностях рядового и сержантского составов, издает приказы о приеме на воинскую службу и зачислении в списки личного состава воинской части (учреждения).";
абзац второй пункта 17 изложить в следующей редакции:
"Выписки из приказов о приеме на воинскую службу и зачислении в списки личного состава в течение трех рабочих дней направляются в местные органы военного управления для снятия военнослужащего с воинского учета.".

4. "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне келісімшарт бойынша әскери қызметке кіру үшін азаматтар қатарынан кандидаттардың өтініштері мен құжаттарын қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2019 жылғы 18 желтоқсандағы № 1048 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19755 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне келісімшарт бойынша әскери қызметке кіру үшін азаматтар қатарынан кандидаттардың өтініштері мен құжаттарын қарау қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Әскери қызметте тұрмайтын және Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне келісімшарт бойынша әскери қызметке кіруге ниет білдірген азаматтар жергілікті әскери басқару органының бастығына немесе әскери бөлімнің (мекеменің) командиріне (бастығына) осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша жазбаша өтініш береді.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Азаматтарды келісімшарт бойынша әскери қызметке іріктеуге жауапты әскери басқару органының (жергілікті әскери басқару органының немесе әскери бөлімнің (мекеменің) бөлімшесі өтінішті алған кезде үш жұмыс күні ішінде қоса берілетін құжаттардың толықтығы мен түпнұсқалығын тексереді және ұсынылатын құжаттар Әскери қызмет өткеру қағидаларының 21-тармағында көрсетілген тізбеге сәйкес келмеген жағдайда, өтініші тіркелген және қарауға қабылданған және осы уақыттан бастап келісімшарт бойынша әскери қызметке кіретін кандидат (бұдан әрі – кандидат) болып табылатын азаматқа кемшіліктерді жою үшін бес жұмыс күн уақыт бере отырып, оларды толықтыру қажеттілігін көрсетеді.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Бес жұмыс күні ішінде қажетті құжаттар ұсынылмаған жағдайда немесе кандидат "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 38-бабында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген кезде оған шағым беру құқығын түсіндіре отырып, негізделген және дәлелді жазбаша жауаппен құжаттарды қабылдаудан бас тартылады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Құжаттарды зерделеу қорытындысы бойынша, бірақ кандидаттың өтініші тіркелген күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей, тиісті әскери басқару органының (жергілікті әскери басқару органының немесе әскери бөлімнің (мекеменің) басшысы кандидаттың материалдарын одан әрі қарау үшін іріктеу комиссиясына жолдайды.";
5. "Кәсіби және психологиялық іріктеу жөніндегі іс-шараларды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2019 жылғы 23 желтоқсандағы № 1060 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19762 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Кәсіби және психологиялық іріктеу жөніндегі іс-шараларды жүргізу қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

4. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 18 декабря 2019 года № 1048 "Об утверждении Правил рассмотрения заявлений и документов кандидатов из числа граждан для поступления на воинскую службу по контракту в Вооруженные Силы Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19755) следующие изменения и дополнение:
в Правилах рассмотрения заявлений и документов кандидатов из числа граждан для поступления на воинскую службу по контракту в Вооруженные Силы Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Граждане, не состоящие на воинской службе и изъявившие желание поступить на воинскую службу по контракту в Вооруженные Силы Республики Казахстан, подают письменное заявление начальнику местного органа военного управления или командиру (начальнику) воинской части (учреждения) по форме, согласно приложению к настоящим Правилам.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Подразделение органа военного управления (местного органа военного управления или воинской части (учреждения), ответственное за отбор граждан на воинскую службу по контракту, при получении заявления в течение трех рабочих дней проверяет полноту и подлинность прилагаемых документов и в случае несоответствия представляемых документов перечню, указанному в пункте 21 Правил прохождения воинской службы, указывает гражданину, заявление которого зарегистрировано и принято к рассмотрению и который с этого времени является кандидатом, поступающим на воинскую службу по контракту (далее – кандидат), на необходимость их дополнения с предоставлением времени для устранения недостатков в пять рабочих дней.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. В случае непредставления в течение пяти рабочих дней необходимых документов или при несоответствии кандидата требованиям, установленным статьей 38 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих", ему отказывается в принятии документов с обоснованным и мотивированным письменным ответом, с разъяснением права на подачу жалобы.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. По итогам изучения документов, но не позднее десяти рабочих дней со дня регистрации заявления кандидата, руководителем соответствующего органа военного управления (местного органа военного управления или воинской части (учреждения) материалы кандидата направляются на отборочную комиссию для дальнейшего рассмотрения.".
5. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 23 декабря 2019 года № 1060 "Об утверждении Правил проведения мероприятий по профессиональному и психологическому отбору" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19762) следующие изменения:
в Правилах проведения мероприятий по профессиональному и психологическому отбору, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"2. Кәсіби және психологиялық іріктеуді қорғаныс істері жөніндегі департаменттердің және әскери бөлімдердің (мекемелердің) психологиялық жұмыс мамандары жүргізеді.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Психологиялық тексеру барысында мынадай міндеттер шешіледі:
1) зияткерлік қабілеттілік деңгейін айқындау;
2) оқи, жаза және өз ойын білдіре білуін тексере отырып, ақыл-ой кемістігінің белгілерін анықтау;
3) өзіне-өзі қол жұмсау әрекеті, оның ішінде тұқым қуалайтын өзіне-өзі қол жұмсау белгісін анықтау;
4) жүйке-психикалық тұрақсыздық белгісін анықтау;
5) лауазымдық және функционалдық құзыретті орындау үшін қойылатын талаптарға сәйкес кандидаттың жеке басының басқа да қасиеттері мен ерекшеліктерін анықтау;
6) ойынқұмарлық белгісін анықтау;
7) қаржылық проблеманы және кредиттік ұйымдарға шамадан тыс тәуелділікті анықтау (ресми кредиттік тарихын зерделеу).".
Қорғаныс министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір бұйрықтары
тізбесінің
1-қосымшасы
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2017 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 751 бұйрығымен
бекітілген
Төмен тұрған құрамның әскери қызметшілерін не азаматтарды бос әскери лауазымға уақытша тағайындау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Төмен тұрған құрамның әскери қызметшілерін не азаматтарды бос әскери лауазымға уақытша тағайындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларына сәйкес әзірленді және төмен тұрған құрамның әскери қызметшілерін не азаматтарды бос әскери лауазымға уақытша тағайындау тәртібін айқындайды.
2-тарау. Төмен тұрған құрамның әскери қызметшілерін не азаматтарды бос әскери лауазымға уақытша тағайындау тәртібі
2. Лауазымға уақытша тағайындау лауазымды адамдар тізбесіндегі лауазымды адамның жеке құрам бойынша бұйрығымен жүргізіледі.
3. Төмен құрамның әскери қызметшілері "Әскери полиция органдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 13-бабының 2-тармағына сәйкес арнайы бастапқы оқытудан өткен әскери полиция органының әскери қызметшілерін қоспағанда, бағынысында офицер болмаған жағдайда кемінде үш жыл үздіксіз әскери қызмет өтілі, жоғары білімі болған кезде офицер құрамының бос әскери лауазымына және базалық офицер курсынан өткеннен кейін тек кіші офицер құрамының лауазымына уақытша тағайындалады. Базалық офицер курсының бағдарламаларын Қазақстан Республикасының Ұлттық қорғаныс университеті әзірлейді, оларды Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығы бекітеді және Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын әскери оқу орны жанында жүргізіледі.
Медициналық мамандық пен Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Спорт комитеті – Орталық спорт клубы лауазымына олимпиада ойынының, әлем чемпионатының, Азия чемпионатының және әскери спорт түрі бойынша халықаралық жарыстардың жүлдегер спортшыларын тағайындау кезінде кемінде үш жыл үздіксіз әскери қызмет өтілінің болуы талап етілмейді.

"2. Профессиональный и психологический отбор проводятся специалистами психологической работы департаментов по делам обороны и воинских частей (учреждений).";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. В ходе психологического обследования решаются следующие задачи:
1) определение уровня интеллектуальных способностей;
2) выявление признаков слабоумия, с проверкой умения читать, писать и выражать свои мысли;
3) выявление признаков суицидального поведения, в том числе суицидальной наследственности;
4) выявление признаков нервно-психической неустойчивости;
5) установление других качеств и свойств личности кандидата в соответствии с требованиями, предъявляемыми для выполнения должностных и функциональных компетенций;
6) выявление признаков игромании;
7) выявление финансовых проблем и чрезмерной зависимости от кредитных организаций (изучение официальной кредитной истории).".
Приложение 1 к Перечню
некоторых приказов Министра
обороны, в которые вносятся
изменения и дополнения
Утверждены приказом
Министра обороны
Республики Казахстан
от 22 декабря 2017 года № 751
Правила временного назначения на вакантные воинские должности военнослужащих нижестоящего состава либо граждан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила временного назначения на вакантные воинские должности военнослужащих нижестоящего состава либо граждан (далее – Правила) разработаны в соответствии с Правилами прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденными Указом Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года № 124 и определяют порядок временного назначения на вакантные воинские должности военнослужащих нижестоящего состава либо граждан.
Глава 2. Порядок временного назначения на вакантные воинские должности военнослужащих нижестоящего состава либо граждан
2. Временное назначение на должность производится приказом по личному составу должностного лица из перечня должностных лиц.
3. Военнослужащие нижестоящего состава временно назначаются на вакантные воинские должности офицерского состава при наличии не менее трех лет непрерывного стажа воинской службы, высшего образования, при условии, что у них в подчинении не будет офицеров и только на должности младшего офицерского состава после прохождения базовых курсов офицеров, за исключением военнослужащих органов военной полиции, которые прошли специальное первоначальное обучение в соответствии с пунктом 2 статьи 13 Закона Республики Казахстан "Об органах военной полиции". Программы базовых курсов офицеров разрабатываются Национальным университетом обороны Республики Казахстан, утверждаются первым заместителем Министра обороны – начальником Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан и проводятся при военных учебных заведениях, реализующих образовательные программы высшего образования, подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан.
Наличие непрерывного стажа воинской службы не менее трех лет не требуется при назначении на должности медицинских специальностей и Спортивного комитета Министерства обороны Республики Казахстан – Центрального спортивного клуба при назначении на них спортсменов – призеров олимпийских игр, чемпионатов мира, чемпионатов Азии и международных соревнований по военным видам спорта.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.01.2024 № 21 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Офицерлер құрамының бос әскери лауазымына Қорғаныс министрлігінің, Бас штабтың құрылымдық бөлімшелерін, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің бас басқармаларын және Қорғаныс министрлігі мен Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің орталықтарын қоспағанда, олардың бағынысында офицерлер болмаған жағдайда әскери-есептік мамандығына сәйкес келетін мамандық бойынша жоғары білімі бар азаматтар тағайындалады.
Қатардағы жауынгерлер мен сержанттар құрамының бос әскери лауазымына лауазымға қажет білімі (негізгі орта білімі, орта білімі (жалпы орта білімі, техникалық және кәсіптік білімі) және орта білімнен кейінгі білімі) және мамандығы бойынша жұмыс тәжірибесі бар азаматтар уақытша тағайындалады.
5. Азаматтар офицерлер құрамының бос лауазымына уақытша тағайындауға ұсынылған кезде тиісті командир (бастық) осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес бос лауазымға уақытша тағайындау кезінде ұсынылатын құжаттар тізбесін (бұдан әрі – Құжаттар тізбесі) қоса бере отырып, баянат жолдайды.
6. Азаматтарды қатардағы жауынгерлер мен сержанттар құрамының лауазымына уақытша тағайындау олар әскери бөлімнің (мекеменің) жасақтау органына Құжаттар тізбесін ұсынғаннан кейін жүзеге асырылады.
7. Әскери лауазымға уақытша тағайындалған азаматтар бұйрық шығарылған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде еңбек шартын жасайды.
Төмен тұрған құрамның
әскери қызметшілерін не
азаматтарды бос әскери
лауазымға уақытша
тағайындау қағидаларына
қосымша
Бос лауазымға уақытша тағайындаған кезде ұсынылатын құжаттар тізбесі
1. Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2. Кадр қызметі растаған (болмаған жағдайда нотариат растаған) қосымшаларымен білімі туралы дипломның көшірмелері;
3. Кадр қызметі растаған (болмаған жағдайда нотариат растаған) еңбек кітапшасының көшірмесі (еңбек өтілі бар болған кезде);
4. Жеке табыс салығы мен мүлік жөніндегі декларацияның қабылданғаны туралы анықтама;
5. Соттылықтың болуы не болмауы туралы анықтама;
6. Алдын ала медициналық куәландырудан өтуі туралы құжат;
7. Резюме.
Қорғаныс министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесін
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2018 жылғы 9 қаңтардағы
№ 9 бұйрығымен
бекітілген
Ротациялау жоспарын және ротациялау жоспарына енгізілмейтін әскери қызметшілердің тізімін жасау қағидалары

Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.01.2024 № 21 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. На вакантные воинские должности офицерского состава назначаются граждане, имеющие высшее образование по специальности, соответствующей военно-учетной специальности, при условии, что у них в подчинении не будет военнослужащих, за исключением структурных подразделений Министерства обороны, Генерального штаба, главных управлений Вооруженных Сил Республики Казахстан и центров Министерства обороны и Вооруженных Сил Республики Казахстан.
На вакантные воинские должности рядового и сержантского составов временно назначаются граждане, имеющие требуемое для должности образование (основное среднее образование, среднее образование (общее среднее образование, техническое и профессиональное образование) и послесреднее образование и опыт работы по специальности.
5. При представлении граждан к временному назначению на вакантные должности офицерского состава, соответствующим командиром (начальником) направляется рапорт с приложением перечня документов, представляемых при временном назначении на вакантные должности (далее – Перечень документов), согласно приложению к настоящим Правилам.
6. Временное назначение граждан на должности рядового и сержантского составов осуществляется после представления ими в орган комплектования воинской части (учреждения) Перечня документов.
7. Граждане, временно назначенные на воинские должности, в течение трех рабочих дней с момента издания приказа заключают трудовой договор.
Приложение к Правилам
временного назначения на
вакантные воинские должности
военнослужащих нижестоящего
состава либо граждан
Перечень документов, представляемых
при временном назначении на вакантные должности
1. Копия документа, удостоверяющего личность гражданина Республики Казахстан;
2. Копии диплома об образовании с приложениями, заверенные кадровой службой (в случае отсутствия нотариально заверенной);
3. Копия трудовой книжки (при наличии трудового стажа), заверенная кадровой службой (в случае отсутствия нотариально заверенной);
4. Справка о приеме Декларации по индивидуальному подоходному налогу и имуществу;
5. Справка о наличии либо отсутствии судимости;
6. Документ о прохождении предварительного медицинского освидетельствования;
7. Резюме.
Приложение 2 к Перечню
некоторых приказов Министра
обороны, в которые вносятся
изменения и дополнения
Утверждены приказом
Министра обороны
Республики Казахстан
от 9 января 2018 года № 9
Правила составления плана ротации и списка военнослужащих, не включаемых в план ротации

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ротациялау жоспарын және ротациялау жоспарына енгізілмейтін әскери қызметшілердің тізімін жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларына (бұдан әрі – Әскери қызмет өткеру қағидалары) сәйкес әзірленді және ротациялау жоспарын және ротациялау жоспарына енгізілмейтін Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери қызметшілерінің тізімін жасау тәртібін айқындайды.
2-тарау. Ротациялау жоспарын және ротациялау жоспарына енгізілмейтін әскери қызметшілердің тізімін жасау тәртібі
2. Әскери қызметшілерді ротациялау осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кадр органы жыл сайын жасайтын әскери қызметшілерді ротациялау жоспары (бұдан әрі – Ротациялау жоспары) негізінде жүзеге асырылады.
3. Әскери қызметшілерді ротациялау ол бекітілген жылдан кейінгі күнтізбелік жыл ішінде әскери қызметшілерді әскери лауазымға тағайындау арқылы әскери қызметті ұйымдастыруды ескере отырып жүргізіледі.
Ротациялау жоспары Әскери қызмет өткеру қағидаларының 83-тармағында айқындалған жағдайлар туындаған әскери қызметшілерге қатысты жасалады.
Ротациялау жоспарымен бір уақытта осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Ротациялау жоспарына енгізілмейтін әскери қызметшілердің тізімі (бұдан әрі – Тізім) жасалады.
Тізімге Әскери қызмет өткеру қағидалары 84-тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында айқындалған әскери қызметшілер және әскери қызмет мүддесінде Әскери қызмет өткеру қағидаларының 45-тармағы негізінде екінші мерзімге лауазымда қалдырылуы мүмкін әскери қызметшілер енгізіледі.
4. Ротациялау жоспары мен Тізімге әскери бөлімнің (мекеменің) командирі (бастығы) қол қояды және оны жыл сайын 10 желтоқсанға дейін лауазымды адамдар тізбесіндегі лауазымды адам бекітеді.
Ротациялау жоспары мен Тізімді инстанция бойынша келісу жүзеге асырылмайды.
5. Ротациялау жоспарына не Тізімге өзгерістер енгізу туралы шешімді оларды бекіткен лауазымды адам қабылдайды.
6. Бекітілген Ротациялау жоспарынан және Ротациялау жоспарына өзгерістерден үзінді оны бекіткеннен кейін бес жұмыс күні ішінде бағынысты әскери бөлімдерге (мекемелерге) жолданады және тиісті командирлер (бастықтар) әскери қызметшілерге жеткізеді.
7. Ротациялау шарттары:
1) әскери қызметшінің бір әскери лауазымда болуының күнтізбелік бесжылдық мерзімі;
2) офицерлер құрамы үшін:
осы Қағидаларға 3-қосымшада көрсетілген климаттық жағдайы ауыр жергілікті жерде бір әскери бөлімде (бөлімшеде) үздіксіз әскери қызмет өткерудің күнтізбелік үшжылдық мерзімі;
осы Қағидаларға 4-қосымшада көрсетілген климаттық жағдайы ауыр жергілікті жерде бір гарнизонда үздіксіз әскери қызмет өткерудің күнтізбелік бесжылдық мерзімі;
климаттық жағдайы ауыр жергілікті жерге жатпайтын бір гарнизонда үздіксіз әскери қызмет өткерудің күнтізбелік сегіз жыл мерзімі (стратегиялық, жедел-стратегиялық әскери басқару органында қызмет өткеретіндерді және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорғаныс университетінің профессор-оқытушы құрамын қоспағанда) болып табылады.
Магистратурада немесе докторантурада күндізгі оқу уақыты бір гарнизонда әскери қызмет өткеру мерзіміне есептелмейді.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления плана ротации и списка военнослужащих, не включаемых в план ротации (далее – Правила) разработаны в соответствии с Правилами прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденными Указом Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года № 124 (далее – Правила прохождения воинской службы) и определяют порядок составления плана ротации и списка военнослужащих Вооруженных Сил Республики Казахстан, не включаемых в план ротации.
Глава 2. Порядок составления плана ротации и списка военнослужащих, не включаемых в план ротации
2. Ротация военнослужащих осуществляется на основании ежегодно составляемого кадровым органом плана ротации военнослужащих (далее – План ротации) по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
3. Ротация военнослужащих производится в течение календарного года, следующего после его утверждения, с учетом организации воинской службы путем назначения военнослужащих на воинские должности.
План ротации составляется по военнослужащим, в отношении которых наступили условия, определенные пунктом 83 Правил прохождения воинской службы.
Одновременно с Планом ротации составляется список военнослужащих, не включаемых в План ротации, по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – Список).
В Список включаются военнослужащие, определенные подпунктами 1), 2), 3) и 4) пункта 84 Правил прохождения воинской службы, и военнослужащие, которые в интересах воинской службы могут быть оставлены в должности на второй срок на основании пункта 45 Правил прохождения воинской службы.
4. План ротации и Список подписываются командиром (начальником) воинской части (учреждения) и ежегодно до 10 декабря утверждаются должностным лицом из перечня должностных лиц.
Согласование по инстанции Плана ротации и Списка не осуществляется.
5. Решение о внесении изменений в План ротации либо в Список принимается должностным лицом, их утвердившим.
6. Выписки из утвержденного Плана ротации и изменений в План ротации в течение пяти рабочих дней после его утверждения направляются в подчиненные воинские части (учреждения) и доводятся до военнослужащих соответствующими командирами (начальниками).
7. Условиями ротации являются:
1) пятилетний календарный срок нахождения военнослужащего на одной воинской должности;
2) для офицерского состава:
трехлетний календарный срок прохождения воинской службы непрерывно в одной воинской части (подразделении) в местности с тяжелыми климатическими условиями, указанными в приложении 3 к настоящим Правилам;
пятилетний календарный срок прохождения воинской службы непрерывно в одном гарнизоне в местности с тяжелыми климатическими условиями, указанными в приложении 4 к настоящим Правилам;
восьмилетний календарный срок прохождения воинской службы непрерывно в одном гарнизоне, не относящемуся к местности с тяжелыми климатическими условиями (за исключением проходящих службу в стратегических, оперативно-стратегических органах военного управления и профессорско-преподавательского состава Национального университета обороны Республики Казахстан).
Время очного обучения в магистратуре или докторантуре в срок воинской службы в одном гарнизоне не засчитывается.

Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қорғаныс министрінің 15.01.2024 № 21 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Әскери бөлімдердің (мекемелердің) командирлері (бастықтары) ротациялау жүргізу нәтижесі туралы осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тоқсан сайын 5-і күніне қарай жоғары тұрған кадр органдарына баяндайды.
Ротациялау жоспарын және
ротациялау жоспарына
енгізілмейтін әскери
қызметшілердің тізімін жасау
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Бекітемін
____________________________
(лауазымы)
____________________________
(әскери атағы, қолы, тегі және
аты-жөні)
20__ жылғы " ___" _________
20___ жылға арналған _____________________________________ әскери қызметшілерін (басқару органының атауы) ротациялау жоспары
Р/с №
Әскери атағы
Тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде)
Атқаратын лауазымы, лауазымда қай уақыттан бастап, штаттық- лауазымдық санаты
Туған күні, ұлты, білімі, білімі бойынша мамандығы, Қарулы Күштерде қай уақыттан бастап, келісімшарттың аяқталу күні
Әскери қызметшінің отбасы құрамы
Ротациялау үшін негіздеме
Жоспарланатын (ұсынылатын) лауазым, штаттық- лауазымдық санаты
Ескертпе
Әскери бөлімнің командирі ____________________________________________ (әскери атағы, қолы, тегі және инициалдары)
Ротациялау жоспарын және
ротациялау жоспарына
енгізілмейтін әскери
қызметшілердің тізімін
жасау қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Бекітемін
____________________________
(лауазымы)
____________________________
(әскери атағы, қолы, тегі және
аты-жөні)
20__ ж. " ___" _________
20___ жылға арналған ______________________________________________ (басқару органының атауы) ротациялау жоспарына енгізілмейтін әскери қызметшілердің тізімі
Р/с №
Әскери атағы
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Атқаратын лауазымы, лауазымда қай уақыттан бастап, штаттық- лауазымдық санаты
Туған күні, ұлты, білімі, білімі бойынша мамандығы, Қарулы Күштерде қай уақыттан бастап, келісімшарттың аяқталу күні
Әскери қызметшінің отбасы құрамы
Ротациялау үшін бар шарттар
Ротациялау жоспарына енгізбеу үшін негіздеме
Ескертпе
Әскери бөлімнің командирі _______________________________________
Ротациялау жоспарын және
ротациялау жоспарына
енгізілмейтін әскери
қызметшілердің тізімін
жасау қағидаларына
3-қосымша
Әскери қызмет өткерудің шекті мерзімі 3 жылдан аспайтын климаттық жағдайы ауыр жергілікті жердегі әскери бөлімдердің (бөлімшелердің) тізбесі
Р/с №
Гарнизон (әскери бөлім (бөлімше) атауы
Елді мекен атауы
1.
51809-Г әскери бөлімі
Маңғыстау облысының
Жаңаөзен қаласы
2.
30153 әскери бөлімінің авиацияны бағыттау пункті
51809-В әскери бөлімі
51809-Ж әскери бөлімі
Батыс Қазақстан облысы Жаңақала ауданының Жаңақазан кенті
Ақтөбе облысы Мұғалжар ауданының Жем қаласы
3.
31767-Ж әскери бөлімі
Абай облысы Үржар ауданының Мақаншы кенті
4.
97617-В әскери бөлімі
Алматы облысы Райымбек ауданының Нарынқол кенті
5.
97368 әскери бөлімі
31767-Е әскери бөлімі
31767-И әскери бөлімі
47007 әскери бөлімі
Шығыс Қазақстан облысы Алтай ауданының Серебрянск қаласы,
Күршім ауданының Боран кенті,
Тарбағатай ауданының Тұғыл кенті,
Абай облысы Жарма ауданының Жаңғызтөбе кенті
6.
31767-Д әскери бөлімі
Жетісу облысы Алакөл ауданының Достық кенті
Ротациялау жоспарын және
ротациялау жоспарына
енгізілмейтін әскери
қызметшілердің тізімін жасау
қағидаларына
4-қосымша
Әскери қызмет өткерудің шекті мерзімі 5 жылдан аспайтын климаттық жағдайы ауыр жергілікті жер тізбесі
Ақмола облысында – Аршалы, Жарқайың, Есіл, Жақсы, Қорғалжын, Целиноград аудандары (Астана қаласын қоспағанда), Сілеті ауылдық округі және Степногорск қаласы;
Ақтөбе облысында – Байғанин және Мұғалжар аудандары;
Алматы облысында – Жамбыл, Іле, Талғар, Ұйғыр, Еңбекшіқазақ, Райымбек, Қонаев, Қарасай, Балқаш аудандары;
Жетісу облысында – Алакөл, Ескелді аудандары (Талдықорған қаласын қоспағанда), Кербұлақ, Көксу, Панфилов, Сарқанд аудандары, Текелі қаласы және Ақсу ауылы;
Атырау облысында – облыстың барлық аумағы;
Шығыс Қазақстан облысында – Қатонқарағай, Күршім, Зайсан, Тарбағатай, Жаңасемей, Таскескен аудандары;
Абай облысында – Абай, Аягөз, Бесқарағай, Жарма аудандары, Үржар ауданының Мақаншы ауылдық округі, Семей және Курчатов қалалары;
Жамбыл облысында – Қордай, Мойынқұм Талас, Байзақ және Шу аудандары және Жаңатас қаласы;
Батыс Қазақстан облысында – Жаңақала және Бөкейорда аудандары, Теректі ауданының Тайпақ ауылдық округі;
Қарағанды облысында – Абай, Нұра, Шет, Ақтоғай, Қарқаралы аудандары, Балқаш, Приозерск қалалары, Шет ауданының Ағадыр ауылдық округі;
Ұлытау облысында – Жаңаарқа, Ұлытау аудандары, Жезқазған, Сәтбаев, Қаражал қалалары және Жәйрем кенті;
Қостанай облысында – Арқалық қаласы;
Қызылорда облысында – облыстың барлық аумағы;
Маңғыстау облысында – Қарақия, Бейнеу, Маңғыстау, Мұнайлы аудандары (Өмірзақ ауылын қоспағанда), Ақтау, Жаңаөзен және Форт-Шевченко қалалары;
Павлодар облысында – Май және Лебяжі аудандары;
Солтүстік Қазақстан облысында – Айыртау ауданы;
Оңтүстік Қазақстан облысында – Созақ, Сарыағаш аудандары (Келес ауылдық округін қоспағанда), Түркістан және Сарыағаш қалалары.
Ротациялау жоспарын және
ротациялау жоспарына
енгізілмейтін әскери
қызметшілердің тізімін жасау
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
20__ жылғы ___ тоқсан бойынша _____________________________ (басқару органының атауы) әскери қызметшілерін ротациялауды жүргізу нәтижесі туралы мәліметтер
Р/с № Ротациялау жоспарына енгізілген әскери қызметші саны Оларға қатысты ротациялау жүргізілген әскери қызметші саны, оның ішінде: Ескертпе
жоғары тең төмен
Қорғаныс министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
бөлімдері мен мекемелерінің
іріктеу комиссияларын құру
және олардың жұмыс істеу
қағидаларына
қосымша
Нысан
бұрыштық мөртаңба
Кімге ________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде)
ХАБАРЛАМА
Сізге _______________________________________________ байланысты келісімшарт
(қандай себеппен бас тарртылғаны көрсетіледі)
бойынша әскери қызметке қабылдаудан бас тартылғаны туралы хабарлаймыз.
Сізге қорғаныс істері жөніндегі департаменттің бастығына (әскери бөлім (мекеме) командиріне (бастығына) хабарлама алған күннен бастап үш айдан кешіктірілмейтін мерзімде шағым беруге құқығыныз бар екенін түсіндіреміз.
__________________________________________________
(лауазымнын атауы)
__________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі, аты-жөні)
Қорғаныс министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
4-қосымша
Қазақстан Республикасының
Қарулы Күштеріне келісімшарт
бойынша әскери қызметке кіру
үшін азаматтар қатарынан
кандидаттардың өтініштері
мен құжаттарын қарау
қағидаларына
қосымша
Нысан
(Кімге) _____________________
жергілікті әскери басқару
органының (ҚІБ, ҚІББ)
басшысы, әскери бөлімнің
(мекеменің) командирі
(бастығы)
(кімнен) ____________________
азаматтың тегі, аты және
әкесінің аты
(бар болған кезде)
___________________________
туған күні, айы және жылы
____________________________
тұрғылықты жері
Өтініш
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 40-бабына сәйкес менің құжаттарымды Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне ______________________ жыл мерзімге келісімшарт бойынша әскери қызметке кіру және
_______________________________________________________________________
(лауазымның атауы, әскери бөлім (мекеме)
бос әскери лауазымына тағайындау үшін қабылдауыңызды сұраймын.
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне келісімшарт бойынша әскери қызметке кіру үшін кандидаттарды іріктеуден өткізу шарттарымен және тәртібімен таныстым, келісемін және оларды орындауға міндеттенемін. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларының 21-тармағына сәйкес осы өтінішке ұсынылатын құжаттардың түпнұсқалығын растаймын.
Қосымша: ________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
қолы, күні

Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 15.01.2024 № 21 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. О результатах проведения ротации командиры (начальники) воинских частей (учреждений) докладывают в вышестоящие кадровые органы ежеквартально к 5 числу по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Приложение 1 к Правилам
составления плана ротации и
списка военнослужащих, не
включаемых в план ротации
Форма
Утверждаю
________________________________
(должность)
________________________________
(воинское звание, подпись,
фамилия и инициалы)
" ___ " ____________ 20 ___ г.
План
ротации военнослужащих ___________________________________ на 20___ год
(наименование органа управления)
№ п/п Воинское звание Фамилия, имя и отчество
(при его наличии)
Занимаемая должность, с какого времени в должности, штатно-должностная категория Дата рождения, национальность, образование, специальность по образованию, с какого времени в ВС, дата окончания контракта Состав семьи военнослужащего Основание для ротации Планируемая (предлагаемая) должность, штатно-должностная категория Примечание
1.
Командир воинской части _________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
Приложение 2 к Правилам
составления плана ротации и
списка военнослужащих, не
включаемых в план ротации
Форма
Утверждаю
________________________________
(должность)
________________________________
(воинское звание, подпись,
фамилия и инициалы)
" ___ " ____________ 20 ___ г.
Список военнослужащих,
не включаемых в план ротации
______________________________________________ на 20___ год
(наименование органа управления)
№ п/п
Воинское звание
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Занимаемая должность, с какого времени в должности, штатно-должностная категория
Дата рождения, национальность, образование, специальность по образованию, с какого времени в Вооруженных Силах, дата окончания контракта
Состав семьи военнослужащего
Имеющиеся условия для ротации
Основание для не включения в план ротации
Примечание
1.
Командир воинской части ____________________________________
Приложение 3 к Правилам
составления плана ротации и
списка военнослужащих, не
включаемых в план ротации
Перечень воинских частей (подразделений) в местностях с тяжелыми климатическими условиями с предельным сроком прохождения воинской службы не более 3 лет
№ п/п Название гарнизона
(воинской части (подразделения)
Название населенных пунктов
1.
Войсковая часть 51809-Г
Город Жанаозен
Мангистауской области
2.
Пункт наведения авиации
войсковой части 30153
Войсковая часть 51809-В
Войсковая часть 51809-Ж
Поселок Жанаказан Жангалинского района
Западно-Казахстанской области,
город Жем Мугалжарского района Актюбинской области
3.
Войсковая часть 31767-Ж
Поселок Маканчи Урджарского района области Абай
4.
Войсковая часть 97617-В
Поселок Нарынкол Райымбекского района
Алматинской области
5.
Войсковая часть 97638
Войсковая часть 31767-Е
Войсковая часть 31767-И
Войсковая часть 47007
Город Серебрянск района Алтай, поселок Буран Курчумского района, поселок Тугул Тарбагатайского района Восточно-Казахстанской области, поселок Жангиз Тобе Жарминского района области Абай
6.
Войсковая часть 31767-Д
Поселок Достык Алакольского района области Жетісу
Приложение 4 к Правилам
составления плана ротации и
списка военнослужащих, не
включаемых в план ротации
Перечень местностей
с тяжелыми климатическими условиями с предельным сроком прохождения
воинской службы не более 5 лет
в Акмолинской области – Аршалынский, Жаркаинский, Есильский, Жаксынский, Коргальжинский, Целиноградский (за исключением города Астана) районы, Селетинский сельский округ и город Степногорск;
в Актюбинской области – Байганинский и Мугалжарский районы;
в Алматинской области – Жамбылский, Илийский, Талгарский, Уйгурский, Енбекшиказахский, Райымбекский, Конаевский, Карасайский, Балхашский районы;
в области Жетісу – Алакольский, Ескельдинский (за исключением города Талдыкоргана), Кербулакский, Коксуйский, Панфиловский, Саркандский районы, город Текели и село Аксу;
в Атырауской области – вся территория области;
в Восточно-Казахстанской области – Катон-Карагайский, Курчумский, Зайсанский, Тарбагатайский, Жанасемейский, Таскескенский районы;
в области Абай – Абайский, Аягозский, Бескарагайский, Жарминский районы, Маканчинский сельский округ Урджарского района, города Семей и Курчатов;
в Жамбылской области – Кордайский, Мойынкумский, Таласский, Байзакский и Шуский районы и город Жанатас;
в Западно-Казахстанской области – Джангалинский и Бокейординский районы, Тайпакский сельский округ Теректинского района;
в Карагандинской области – Абайский, Нуринский, Шетский, Актогайский, Каркаралинский районы, города Балхаш, Приозерск, Агадырский сельский округ Шетского района;
в области Ұлытау – Жанаркинский, Улытауский районы, города Жезказган, Сатпаев и Каражал и поселок Жайрем;
в Костанайской области – город Аркалык;
в Кызылординской области – вся территория области;
в Мангистауской области – Каракиянский, Бейнеуский, Мангистауский, Мунайлинский (за исключением села Умирзак) районы, города Актау, Жана-Узень и Форт-Шевченко;
в Павлодарской области – Майский и Лебяжинский районы;
в Северо-Казахстанской области – Айыртауский район;
в Южно-Казахстанской области – Сузакский, Сарыагашский (за исключением Келесского сельского округа) районы, города Туркестан и Сарыагаш.
Приложение 5 к Правилам
составления плана ротации и
списка военнослужащих, не
включаемых в план ротации
Форма
Сведения
о результатах проведения ротации военнослужащих
_____________________________ за ___ квартал 20__ года
(наименование органа управления)
№ п/п Количество военнослужащих, включенных в план ротации Количество военнослужащих, в отношении которых проведена ротация, в т.ч. Примечание
на высшую на равную на низшую
Приложение 3 к Перечню
некоторых приказов Министра
обороны, в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение к Правилам
образования и работы отборочных
комиссий воинских частей и
учреждений Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Угловой штамп
(Кому) _______________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Уведомление
Настоящим уведомляем, что в приеме на воинскую службу по контракту Вам
отказано в связи с_________________________________________________________,
(указывается причина отказа)
Разъясняем, что Вы имеете право на подачу жалобы начальнику департамента по
делам обороны (командиру (начальнику) воинской части (учреждения) в срок не позднее
трех месяцев со дня получения уведомления.
__________________________________________________
(наименование должности)
__________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
Приложение 4 к Перечню
некоторых приказов Министра
обороны, в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение к Правилам
рассмотрения заявлений и
документов кандидатов из числа
граждан для поступления на
воинскую службу по контракту
в Вооруженные Силы
Республики Казахстан
Форма
(Кому)_______________________
руководитель местного органа
военного управления (ОДО,
ООДО) командир (начальник)
воинской части (учреждения)
(от кого) _____________________
фамилия, имя и отчество (при
его наличии) гражданина
______________________________
число, месяц и год рождения
______________________________
местожительство
Заявление
В соответствии со статьей 40 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и
статусе военнослужащих", прошу принять мои документы для поступления на воинскую
службу по контракту в Вооруженные Силы Республики Казахстан сроком на ________ года
(лет) и назначения на вакантную воинскую
должность_____________________________________________________. (наименование
должности, воинская часть (учреждение)
С условиями и порядком прохождения отбора кандидатов для поступления на воинскую
службу по контракту в Вооруженные Силы Республики Казахстан ознакомлен (ознакомлена),
согласен (согласна) и обязуюсь их выполнять. Подлинность представляемых документов к
настоящему заявлению, согласно пункту 21 Правил прохождения воинской службы в
Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан,
подтверждаю.
Приложение: __________________________________________________________
___________________________________________________________________________
подпись, дата