"Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлаудың және іске асырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 25 қарашадағы № 725 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2022 жылғы 23 қарашадағы № 84 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 25 қарашада № 30736 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың күшін жою көзделген – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 16.06.2025 № 52 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлаудың және іске асырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 25 қарашадағы № 725 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12717 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау, жекеше әріптесті айқындау жөнінде конкурс (аукцион) және тікелей келіссөздер жүргізу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарының мониторингін жүргізу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылу мониторингін жүргізу және бағалау мәселелерін қамтитын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау және іске асыру қағидаларында:
22-тармақта:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) жұмыс істеп тұрған МЖӘ объектілерін жаңғырту, реконструкциялау немесе күрделі жөндеу кезінде – іске қосылған негізгі құрал-жабдықтардың өтімділік құнының қазіргі деңгейінің капитал құрушы шығындар есебінен ұлғаюына немесе сақталуына қол жеткізуді және МЖӘ жобасын іске асыру шеңберінде әзірленген және іске асырылатын іс-шаралар жоспарларына негізделген нормативтік шығындарды төмендетуді және (немесе) бар болған жағдайда нормативтен жоғары шығындарды жоюды;";
11) тармақшаның екінші бөлігінде орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
34 және 35-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Конкурстық құжаттаманың, оның ішінде оған тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезіндегі сараптаманың нәтижесі оң қорытынды, пысықтау қажеттілігі туралы немесе теріс қорытынды болып табылады, ол мынадай бөліктерден тұрады:

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 ноября 2015 года № 725 "О некоторых вопросах планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 23 ноября 2022 года № 84. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 ноября 2022 года № 30736.
Примечание ИЗПИ!
Приказ утрачивает силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 16.06.2025 № 52 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 ноября 2015 года № 725 "О некоторых вопросах планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12717) следующие изменения:
в Правилах планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства, включающие вопросы планирования проектов государственно-частного партнерства, проведения конкурса (аукциона) и прямых переговоров по определению частного партнера, проведения мониторинга договоров государственно-частного партнерства, проведения мониторинга и оценки реализации проектов государственно-частного партнерства, утвержденных указанным приказом:
в пункте 22:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) при модернизации, реконструкции или капитальном ремонте действующих объектов ГЧП – достижение увеличения или сохранения существующего уровня ликвидной стоимости задействованных основных средств за счет капиталообразующих затрат и снижение нормативных и (или) ликвидация сверхнормативных потерь в случае их наличия, основанных на планах мероприятий, разработанных и реализуемых в рамках реализации проекта ГЧП;";
часть вторую подпункта 11) изложить в следующей редакции:
"Согласование конкурсной (аукционной) документации оформляется в виде письма о согласовании, либо не согласовании с отражением причин несогласования по каждому рассматриваемому вопросу, либо требований по доработке конкурсной (аукционной) документации.";
пункты 34 и 35 изложить в следующей редакции:
"34. Результатом экспертизы конкурсной документации, в том числе при внесении в нее соответствующих изменений и (или) дополнений, является положительное заключение, заключение о необходимости доработки или отрицательное заключение, состоящее из следующих частей:

1) сараптама қорытындысының кіріспе бөлігі сараптаманың атауы мен жүргізу күні туралы мәліметтерді, сондай-ақ МЖӘ жобасы туралы жалпы ақпаратты қамтиды;
2) сараптама қорытындысының негізгі (талдамалық) бөлігінде осы Қағидаларға сәйкес жүргізілген бағалау нәтижелері көрсетіледі;
3) қорытынды бөлікте сараптама қорытындылары бойынша әзірленген ұсынымдар мен тұжырымдар жазылады.
35. Оң қорытынды мүдделі тұлғалар үшін МЖӘ жобасын басқару сапасын арттыру жөніндегі, оның ішінде МЖӘ жобасын іске асыру тиімділігін және тәуекелдерді басқаруды қамтамасыз ету жөніндегі ұсынымдары бар түсіндірмелерді қамтиды.
Конкурсты ұйымдастырушы конкурстық құжаттаманы пысықтаған жағдайда оны қайта сараптамаға енгізеді.
Теріс қорытынды бағалау нәтижелері ұсынылып отырған схема бойынша МЖӘ жобасын іске асырудың мүмкін еместігін және (немесе) орынсыздығын көрсететін не мазмұны осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмейтін және (немесе) ұсынылып отырған схема бойынша МЖӘ жобасын іске асырудың мүмкіндігін және (немесе) орындылығын айқындау үшін толыққанды ақпарат болмаған жағдайда негізделген дәлелдерді көрсете отырып, конкурстық құжаттамаға ұсынылады.";
38 және 39-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"38. МЖӘ-ні дамыту орталығы жүргізген, МЖӘ жобасы бойынша республикалық бюджеттен шығыстарға әкеп соғатын бір немесе бірнеше мемлекеттік қолдау шараларын ұсынуды, жекеше әріптестің шығындарын өтеу және кірістерді алу көздерін енгізу мүмкіндігі туралы ұсынымдарды қамтитын конкурстық құжаттама сараптамасының оң қорытындысы болған жағдайда конкурстық құжаттаманы әзірлеуші мемлекеттік орган МЖӘ жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелердің болжамды шекті сомасын қабылдау мәселесін республикалық бюджет комиссиясының қарауына шығару үшін бюджеттік жоспарлау және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органдарға өтінім жолдайды.
39. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары айқындайтын сараптама жүргізуге уәкілетті заңды тұлғалар жүргізген, МЖӘ жобасы бойынша жергілікті бюджеттен шығыстарға әкеп соғатын бір немесе бірнеше мемлекеттік қолдау шараларын ұсынуды, жекеше әріптестің шығындарын өтеу және кірістерді алу көздерін енгізу мүмкіндігі туралы ұсынымдарды қамтитын конкурстық құжаттама сараптамасының оң қорытындысы болған жағдайда мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган МЖӘ жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелердің болжамды шекті сомасын қабылдау мәселесін тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығарады.";
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1) вступительная часть заключения экспертизы содержит сведения о наименовании и дате проведения экспертизы, а также общую информацию о проекте ГЧП;
2) в основной (аналитической) части заключения экспертизы отражаются результаты оценки, проведенной в соответствии с настоящими Правилами;
3) в заключительной части излагаются выработанные по итогам экспертизы выводы и рекомендации.
35. Положительное заключение содержит оговорки с рекомендациями для заинтересованных лиц по повышению качества управления проектом ГЧП, в том числе по обеспечению эффективности реализации проекта ГЧП и управлению рисками.
В случае доработки конкурсной документации организатор конкурса вносит ее на повторную экспертизу.
Отрицательное заключение предоставляется на конкурсную документацию, результаты оценки которой показывают на невозможность и (или) нецелесообразность реализации проекта ГЧП по предлагаемой схеме либо содержание которой не соответствует требованиям Правил и (или) в случае отсутствия полноценной информации для определения возможности и (или) целесообразности реализации проекта ГЧП по предлагаемой схеме с указанием обоснованных аргументов.";
пункты 38 и 39 изложить в следующей редакции:
"38. В случае положительного заключения экспертизы конкурсной документации, проведенной Центром развития ГЧП, содержащего рекомендации о возможности включения в конкурсную документацию предоставления по проекту ГЧП одной или нескольких мер государственной поддержки, источников возмещения затрат и получения доходов частного партнера, влекущих расходы из республиканского бюджета, государственный орган-разработчик конкурсной документации направляет в центральные уполномоченные органы по бюджетному планированию и исполнению бюджета заявку для вынесения на рассмотрение республиканской бюджетной комиссии вопроса принятия предполагаемой предельной суммы государственных обязательств по проекту ГЧП.
39. В случае положительного заключения экспертизы конкурсной документации, проведенной юридическими лицами, определяемыми местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы, уполномоченные на проведение экспертизы, содержащего рекомендации о возможности включения в конкурсную документацию предоставления по проекту ГЧП одной или нескольких мер государственной поддержки, источников возмещения затрат и получения доходов частного партнера, влекущих расходы из местного бюджета, местный уполномоченный орган по государственному планированию выносит вопрос принятия предполагаемой предельной суммы государственных обязательств по проекту ГЧП на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии.";
пункт 41 изложить в следующей редакции:

"41. Ұлттық валютаның шетел валютасының бағамына қатысты айтарлықтай өзгеру себебінен техникалық шешімдердің өзгеруіне әкеп соқпайтын, МЖӘ объектiсін құруға (оның ішінде салуға), реконструкциялауға, жаңғыртуға немесе күрделі жөндеуге бағытталған инвестициялардың болжамды мөлшері ұлғайған жағдайда кейіннен ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізе отырып, ТЭН-ге және (немесе) ЖСҚ-ға түзету жүргізіледі, бұл ретте МЖӘ-ні дамыту орталығының не облыстың, республикалық маңызы бар қала мен астананың жергілікті атқарушы органы айқындайтын сараптама жүргізуге уәкілетті заңды тұлғаның сараптамасы және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның қорытындысы қажет емес.";
103-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) МЖӘ объектісін салу, құру, реконструкциялау, жаңғырту, күрделі жөндеу және (немесе) пайдалану мерзімдері (айлар, жылдар);";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) іске асырылған жобалардың тәжірибесі (МЖӘ шартының объектісіне ұқсас объектілерді салу, құру, реконструкциялау, жаңғырту, күрделі жөндеу және (немесе) пайдалану тәжірибесінің болуы (дербес не қатысушы ретінде өзге де тұлғалармен бірлесіп);";
125-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Құрылысқа, реконструкциялауға, жаңғыртуға немесе күрделі жөндеуге байланысты жобалар бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптама қорытындысымен қоса ЖСҚ болуы қажет.";
145-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"145. МЖӘ жобасына бизнес-жоспар сараптамасының, оның ішінде оған тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезіндегі сараптаманың нәтижесі нәтижесі оң қорытынды, пысықтау қажеттігі туралы қорытынды немесе теріс қорытынды болып табылады, ол мынадай бөліктерден тұрады:
1) сараптама қорытындысының кіріспе бөлігі сараптаманың атауы мен жүргізу күні туралы мәліметтерді, сондай-ақ МЖӘ жобасы туралы жалпы ақпаратты қамтиды;
2) сараптама қорытындысының негізгі (талдамалық) бөлігінде осы Қағидаларға сәйкес жүргізілген бағалау нәтижелері көрсетіледі;
3) қорытынды бөлікте сараптама қорытындылары бойынша әзірленген ұсынымдар мен тұжырымдар жазылады.
Оң қорытынды тікелей келіссөздерді ұйымдастырушы, Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссия және өзге де мүдделі тұлғалар үшін МЖӘ жобасын басқару сапасын арттыру жөніндегі, оның ішінде МЖӘ жобасын іске асыру тиімділігін және тәуекелдерді басқаруды қамтамасыз ету жөніндегі ұсынымдары бар түсіндірмелерді қамтиды.
Пысықтау қажеттігі туралы қорытынды дайындалған жағдайда МЖӘ жобасына бастамашылық жасаған әлеуетті жекеше әріптестің тікелей келіссөздерді ұйымдастырушымен бірге МЖӘ жобасына бизнес-жоспарды пысықтауға және оны қайта сараптамаға енгізуге құқығы бар.
Теріс қорытынды бағалау нәтижелері ұсынылып отырған схема бойынша МЖӘ жобасын іске асырудың мүмкін еместігін және (немесе) орынсыздығын көрсететін не мазмұны осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмейтін және (немесе) ұсынылып отырған схема бойынша МЖӘ жобасын іске асырудың мүмкіндігін және (немесе) орындылығын айқындау үшін толыққанды ақпарат болмаған жағдайда негізделген дәлелдерді көрсете отырып, МЖӘ жобасына бизнес-жоспарға ұсынылады.";

"41. В случае увеличения предполагаемого размера инвестиций, направленных на создание (в том числе строительство), реконструкцию, модернизацию или капитальный ремонт объекта ГЧП по причине существенного изменения курса национальной валюты к иностранной валюте, но не влекущих изменения технических решений, проводится корректировка ТЭО и (или) ПСД с последующим проведением комплексной вневедомственной экспертизы, при этом экспертиза Центра развития ГЧП либо юридического лица, определяемого местным исполнительным органом области, города республиканского значения и столицы, уполномоченного на проведение экспертизы, и заключение уполномоченного органа по государственному планированию не требуются.";
в пункте 103:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) сроки строительства, создания, реконструкции, модернизации, капитального ремонта и (или) эксплуатации объекта ГЧП (месяцы, лет);";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) опыт реализованных проектов (наличие опыта строительства, создания, реконструкции, модернизации, капитального ремонта и (или) эксплуатации объектов (самостоятельно либо совместно с иными лицами в качестве участника), аналогичных объекту договора ГЧП);";
часть третью пункта 125 изложить в следующей редакции:
"По проектам, связанным со строительством, реконструкцией, модернизацией или капитальным ремонтом необходимо наличие ПСД с заключением комплексной вневедомственной экспертизы.";
пункт 145 изложить в следующей редакции:
"145. Результатом экспертизы бизнес-плана к проекту ГЧП, в том числе при внесении в него соответствующих изменений и (или) дополнений, является положительное заключение, заключение о необходимости доработки или отрицательное заключение, состоящее из следующих частей:
1) вступительная часть заключения экспертизы содержит сведения о наименовании и дате проведения экспертизы, а также общую информацию о проекте ГЧП;
2) в основной (аналитической) части заключения экспертизы отражаются результаты оценки, проведенной в соответствии с настоящими Правилами;
3) в заключительной части излагаются выработанные по итогам экспертизы выводы и рекомендации.
Положительное заключение содержит оговорки с рекомендациями для организатора прямых переговоров, Комиссии по проведению прямых переговоров и иных заинтересованных лиц по повышению качества управления проектом ГЧП, в том числе по обеспечению эффективности реализации проекта ГЧП и управлению рисками.
В случае подготовки заключения о необходимости доработки потенциальный частный партнер, инициировавший проект ГЧП, имеет право доработать бизнес-план к проекту ГЧП с организатором прямых переговоров и внести на повторную экспертизу.
Отрицательное заключение предоставляется на бизнес-план к проекту ГЧП, результаты оценки которой показывают на невозможность и (или) нецелесообразность реализации проекта ГЧП по предлагаемой схеме либо содержание которой не соответствует требованиям Правил и (или) в случае отсутствия полноценной информации для определения возможности и (или) целесообразности реализации проекта ГЧП по предлагаемой схеме с указанием обоснованных аргументов.";

164-30-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту шеңберінде инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды құруды (оның ішінде салуды), реконструкциялауды, жаңғыртуды, күрделі жөндеуді және (немесе) пайдалануды жекеше әріптес МЖӘ шартына сәйкес жүзеге асырады.";
164-36-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"164-36. Жекеше әріптестің инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды құруға, реконструкциялауға, жаңғыртуға және (немесе) күрделі жөндеуге бағытталған инвестициялық шығындарын өтеу Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.";
осы қағидаларға 2-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын ерекше маңызы бар мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына жатқызу өлшемшарттарында:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) МЖӘ объектісін құру, салу, реконструкциялау немесе күрделі жөндеу құны 4 000 000-нан астам айлық есептік көрсеткішті құрайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуге қойылатын талаптарда:
17-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"17. "Тәуекелдерді бағалау және бөлу" бөлімінде жобаны іске асыру кезінде, оның ішінде МЖӘ объектісін салу, реконструкциялау, жаңғырту немесе күрделі жөндеу және оны пайдалану кезеңінде басталуы мүмкін тәуекелдер сипатталады.";
көрсетілген бұйрыққа 7-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Инвестициялық саясат департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.

часть вторую пункта 164-30 изложить в следующей редакции:
"Создание (в том числе строительство), реконструкция, модернизация, капитальный ремонт и (или) эксплуатация инженерно-коммуникационной инфраструктуры в рамках развития производственной (индустриальной) инфраструктуры осуществляются частным партнером в соответствии с договором ГЧП.";
часть первую пункта 164-36 изложить в следующей редакции:
"164-36. Возмещение инвестиционных затрат частного партнера, направленных на создание, реконструкцию, модернизацию и (или) капитальный ремонт инженерно-коммуникационной инфраструктуры, осуществляется в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.";
приложение 2 к настоящим правилам изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
в Критериях отнесения проекта государственно-частного партнерства к проекту государственно-частного партнерства особой значимости, утвержденных указанным приказом:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) стоимость создания, строительства, реконструкции или капитального ремонта объекта ГЧП составляет более 4 000 000 месячных расчетных показателей.";
в Требованиях к разработке или корректировке, а также проведению необходимых экспертиз технико-экономического обоснования проектов государственно-частного партнерства, утвержденных указанным приказом:
часть первую пункта 17 изложить в следующей редакции:
"17. В разделе "Оценка и распределение рисков" описываются риски, возможные к наступлению при реализации проекта, в том числе на подготовительном этапе, этапе строительства, реконструкции, модернизации или капитального ремонта объекта ГЧП и его эксплуатации.";
приложение 7 к указанному приказу изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту инвестиционной политики Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Куантыров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 23 қарашадағы
№ 84 Бұйрыққа
1-қосымша
Мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын
жоспарлау, жекеше әріптесті
айқындау жөнінде конкурс
(аукцион) және тікелей
келіссөздер жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік шарттарының
мониторингін жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларының
іске асырылу мониторингін
жүргізу және бағалау
мәселелерін қамтитын
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын жоспарлау
және іске асыру қағидаларына
2-қосымша
Ақпараттық парақтың құрылымы
Атауы
Толтыру бойынша ұсынымдар
1. Жобаның паспорты (жалпы мәліметтер)
Жобаның атауы
жобаның толық атауы көрсетіледі
Мемлекеттік әріптес
мемлекеттік әріптестің толық атауы көрсетіледі
Жобаның қысқаша сипаты
жобаның мәні, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік (бұдан әрі – МЖӘ) жобасын техникалық күрделі және (немесе) бірегей жобаларға жатқызу көрсетіледі
Жобаны іске асыру саласы (аясы)
экономиканың саласы (аясы) көрсетіледі
Іске асыру орны
жобаны іске асыру орны көрсетіледі (мекенжайы не орналасқан жеріне қойылатын талаптар не сипаты)
Іске асырудың мерзімдері мен кезеңдері
жобаны іске асырудың мерзімдері мен кезеңдері көрсетіледі
Жобаның құны
жобаның құны көрсетіледі
Жобаның ретроспективасы
жобамен байланысты бұрын іске асырылған жұмыстар көрсетіледі
Жобаның мақсаттары мен міндеттері
жобаның мақсаттары мен міндеттері көрсетіледі
Жекеше әріптесті айқындаудың болжамды тәсілі
"Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасы Заңның 31-бабына сәйкес жекеше әріптесті айқындау тәсілі көрсетіледі
Жобаның нәтижесі
жобаның түпкілікті нәтижесі және күтілетін әлеуметтік-экономикалық әсері көрсетіледі
Байланыс деректері
әзірлеуші өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (егер болса), лауазымы, байланыс телефоны мен электрондық поштасының мекенжайы (мекенжайлары) көрсетіледі
2. Кіріспе
Жобаны іске асыру қажеттігінің негіздемесі
1) Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкестігі;
2) МЖӘ жобасын әлеуетті жекеше әріптестер тарапынан іске асыруға қызығушылықтың болуы туралы ақпарат көрсетіледі
Ұқсас жобаларды іске асыру тәжірибесі
экономиканың осы саласында (аясында) ұқсас МЖӘ жобаларын іске асырудың халықаралық және/немесе қазақстандық оң тәжірибесі көрсетіледі
МЖӘ объектісі және МЖӘ объектісінің құрамына кірмейтін өзге де мүлік туралы ақпарат

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
А. Куантыров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 23 ноября 2022 года № 84
Приложение 2
к Правилам планирования
и реализации проектов
государственно-частного
партнерства,
включающие вопросы
планирования проектов
государственно-частного партнерства,
проведения конкурса (аукциона)
и прямых переговоров
по определению частного партнера,
проведения мониторинга договоров
государственно-частного партнерства,
проведения мониторинга и оценки
реализации проектов
государственно-
частного партнерства
Структура информационного листа
Наименование
Рекомендации по заполнению
1. Паспорт проекта (общие сведения)
Наименование проекта
указывается полное наименование проекта
Государственный партнер
указывается полное наименование государственного партнера
Краткое описание проекта
указывается суть проекта, в том числе отнесение проекта государственно-частного партнерства (далее – ГЧП) к технически сложным и (или) уникальным
Сфера (отрасль) реализации проекта
указывается сфера (отрасль) экономики
Место реализации
указывается место реализации проекта (адрес либо требования либо описание местоположения)
Сроки и этапы реализации
указываются сроки и этапы реализации проекта
Стоимость проекта
указывается стоимость проекта
Ретроспектива проекта
указываются ранее реализованные работы, связанные с проектом
Цели и задачи проекта
указываются цели и задачи проекта
Предполагаемый способ определения частного партнера
указывается способ определения частного партнера согласно статье 31 Закона Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве"
Результат проекта
указывается конечный результат проекта и ожидаемый социально-экономический эффект
Контактные данные
указываются фамилия, имя, отчество (при наличии), должность, контактный телефон и адрес (адреса) электронной почты представителя разработчика
2. Введение
Обоснование необходимости реализации проекта
указывается:
1) соответствие документам Системы государственного планирования;
2) информация о наличии заинтересованности реализации проекта ГЧП со стороны потенциальных частных партнеров.
Опыт реализации аналогичных проектов
указывается международный и/или казахстанский положительный опыт реализации аналогичных проектов ГЧП в данной отрасли (сфере) экономики
Информация об объекте ГЧП и ином имуществе, не входящем в состав объекта ГЧП
указывается:

1) МЖӘ объектісінің және МЖӘ объектісінің құрамына кірмейтін (меншік, баланс ұстаушы, шектеулер және ауыртпалықтар), бірақ МЖӘ жобасында қолданылатын өзге де мүліктің құқықтық мәртебесі;
2) жобаны іске асыру барысында және оны іске асыру аяқталғаннан кейін жоба қатысушыларының әрқайсының мүліктік құқықтарының көлемі көрсетіледі. МЖӘ объектісін реконструкциялау, жаңғырту, күрделі жөндеу немесе дамыту кезінде оның ретроспективасы (объектіні пайдалануға беру күні, реконструкциялау, жаңғырту, күрделі жөндеу бойынша жүргізілген жұмыстар және осы объектімен байланысты басқа да мәліметтер) қоса беріледі.
Жоспарланатын МЖӘ жобасы археологиялық және мемлекеттің ерекше қорғауындағы өзге де объектілер мәселелерін қозғаған жағдайда аталған объектілердің жай-күйі туралы, сондай-ақ оларға МЖӘ жобасының әсері туралы мәліметтер келтіріледі.
МЖӘ жобасының табиғи монополиялар салаларына тиесілігі
негізгі қаражатты қайта бағалау, соңғы күнтізбелік үш жылда іске асырылған инвестициялық бағдарламалар, табиғи монополиялар субъектісі қызметінің техникалық сараптамасы, объектілердің техникалық жай-күйін куәландыру туралы ақпаратты және басқа мәліметтерді қоса алғанда, МЖӘ-ға берілетін табиғи монополиялар субъектісінің мүліктік кешені туралы ақпарат көрсетіледі
3. Институционалдық бөлім
1) тараптардың өзара іс-қимыл жасау тетіктері, МЖӘ жобасының әрбір тарапының, оның ішінде инвестициялық және инвестициядан кейінгі кезеңде үшінші тұлғалардың жауапкершілігі (тараптардың өзара іс-қимыл схемасын қоса бере отырып) туралы ақпарат;
2) МЖӘ жобасы шеңберінде қызметтің болжамды түрлері, сондай-ақ МЖӘ-ға берілуі жоспарланбайтын қызмет түрлері туралы ақпарат көрсетіледі
4. Маркетингтік бөлім
экономика (өңір) саласындағы (аясындағы) проблемалардың сипаттамасы, оның ішінде МЖӘ жобасын іске асыру нәтижесінде түзілетін өнімге (тауарларға/көрсетілетін қызметтерге) сұраныстың қазіргі кездегі және болжамды (МЖӘ жобасын іске асыру кезеңінде) конъюнктурасын талдау көрсетіледі. SWOT-талдау Strengths (күшті жақтар), Weaknesses (осал жақтар), Opportunities (мүмкіндіктер), Threats (қауіптер) – МЖӘ жобасын іске асыру шеңберінде болжанатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің әлеуетті күшті және осал жақтарын, мүмкіндіктерін және қауіптерін айқындау және бағалау. Пайдаланылатын ақпарат көздері және өткізілген маркетингтік зерттеу бойынша есепті қоса бере отырып, маркетингтік зерттеулер жүргізу әдістемесі міндетті түрде көрсетіледі
5. Қаржылық бөлім
1) МЖӘ жобасы шеңберінде салуға жоспарланатын инвестициялар көлемі, оның ішінде есептеулермен расталған МЖӘ объектісі құрылысының болжамды құны;

1) правовой статус объекта ГЧП и иного имущества, не входящего в состав объекта ГЧП (собственность, балансодержатель, ограничения и обременения), но используемого в проекте ГЧП;
2) объем имущественных прав каждого из участников проекта в ходе реализации проекта и по окончании его реализации.
При реконструкции, модернизации, капитальном ремонте или развитии объекта ГЧП прилагается его ретроспектива (дата ввода в эксплуатацию объекта, проведенные работы по реконструкции, модернизации, капитальному ремонту и другие сведения, связанные с данным объектом).
В случае затрагивания вопросов планируемого проекта ГЧП археологических и иных особо охраняемых государством объектов, приводятся сведения о состоянии данных объектов, а также о влиянии на них проекта ГЧП.
Принадлежность проекта ГЧП к сферам естественных монополий
указывается информация о передаваемом в ГЧП имущественном комплексе субъекта естественных монополий, включая информацию о переоценке основных средств, реализованных инвестиционных программах за последние три календарных года, технической экспертизы деятельности субъекта естественных монополий, освидетельствовании технического состояния объектов и другие сведения
3. Институциональный раздел
указывается:
1) информация о механизмах взаимодействия сторон, ответственности каждой стороны проекта ГЧП, в том числе третьих лиц (с приложением схемы взаимодействия сторон) в инвестиционном и постинвестиционном периоде;
2) предполагаемые виды деятельности в рамках проекта ГЧП, а также информация о видах деятельности, которые не планируются к передаче в ГЧП
4. Маркетинговый раздел
указывается описание проблемы отрасли (сферы) экономики (региона), в том числе анализ существующей и прогнозируемой (на период реализации проекта ГЧП) конъюнктуры спроса на образующуюся в результате реализации проекта ГЧП продукцию (товары/услуги). SWOT-анализ (Strengths (сильные стороны), Weaknesses (слабые стороны), Opportunities (возможности), Threats (угрозы) - определение и оценка потенциальных сильных и слабых сторон, возможностей и угроз товаров, работ, услуг, предполагаемых в рамках реализации проекта ГЧП). Обязательно указываются используемые источники информации и методики проведения маркетинговых исследований с приложением отчета по проведенному маркетинговому исследованию.
5. Финансовый раздел
указываются:
1) объем инвестиций, планируемых к вложению в рамках проекта ГЧП, в том числе: предполагаемая стоимость строительства объекта ГЧП, подтвержденная расчетами;

2) тарифтердің елдегі, өңірдегі әлеуметтік-экономикалық жағдайға ықпалы туралы есептеулер негіздемелері мен мәліметтерді қоса бере отырып, тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға), оның ішінде табиғи монополиялар саласына жататын қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) арналған тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) алдын ала есептемесі;
3) мемлекеттік қолдау шараларын және жекеше әріптестің шығындарын өтеу және кірістерді алу көздерін ұсыну қажеттігі мен мүмкіндігін талдау нәтижелері, оның ішінде оларды ұсынудың болжамды түрлері, көлемі, мерзімдері және шарттары;
4) МЖӘ жобасының болжамды түпкілікті нәтижесі (тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің түрі және көлемі), сондай-ақ алдын ала есептеулер түрінде негіздемесі бар жекеше әріптес кірістерінің болжамды келтірілген таза құны және кірістілігінің ішкі нормасы;
5) егер жұмыс істеп тұрған объектілерді жаңғырту, реконструкциялау немесе күрделі жөндеу жоспарланса, соңғы үш жылда жұмыс істеп тұрған табиғи монополиялар субъектісі туралы ақпарат көрсетіледі, ол мыналарды қамтиды:
ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) жоспарлы және нақты көлемі туралы ақпарат;
көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар) түрлері бөлінісінде қолданыстағы тарифтер мен тарифтік сметалар туралы ақпарат;
реттелмей көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар) болған жағдайда көрсетілетін түрлері мен көлемі туралы ақпарат;
қаржылық есептілік;
тарифте ескерілетін қолданыстағы амортизациялау әдістері туралы ақпарат;
бұрын іске асырылған инвестициялық бағдарламаны (жобаны) қаржыландырудың нақты шарттары мен мөлшері туралы ақпарат;
бұрын іске асырылған инвестициялық бағдарламалардың нақты орындалу көрсеткіштерін инвестициялық бағдарламаларда бекітілген көрсеткіштермен салыстыру туралы ақпарат;
қол жеткізілген нақты көрсеткіштердің бекітілген инвестициялық бағдарламалардағы көрсеткіштерден ауытқуы болған жағдайда оның себептерін түсіндіру;
субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін (тауарларын, жұмыстарын) тұтынушылардың, болған жағдайда, дебиторлық берешектерінің деңгейін және кредиторлық берешек төлемдерін төмендету жөніндегі кешенді іс-шаралар;
болған жағдайда, нормативтік шығындарды азайту және (немесе) нормативтен тыс шығындарды жою жөніндегі іс-шаралар жоспары.
Жобаны іске асырудың қаржы-экономикалық модельдері формулалар мен қабылданған жорамалдарды көрсете отырып жасалады.
6. Әлеуметтік-экономикалық бөлім
Болжамды құны төрт миллион айлық есептік көрсеткіштен асатын жобалар үшін мыналар көрсетіледі:

2) предварительный расчет тарифов (цен, ставок сборов) на услуги (товары, работы), в том числе относящиеся к сфере естественных монополий, с приложением обоснований расчетов и сведений о влиянии тарифов (цен, ставок сборов) на социально-экономическую ситуацию в стране, регионе;
3) результаты анализа необходимости и возможности предоставления мер государственной поддержки и источников возмещения затрат и получения доходов частного партнера, в том числе предполагаемые виды, объемы, сроки и условия их предоставления;
4) предполагаемый конечный результат проекта ГЧП (вид и объем товаров, работ, услуг), а также предполагаемая чистая приведенная стоимость доходов и внутренняя норма доходности частного партнера с обоснованием в виде предварительных расчетов;
5) информация о действующем субъекте естественных монополий за последние три года, в случае, если планируется модернизация, реконструкция или капитальный ремонт действующих объектов, включающая в себя:
информацию о плановых и фактических объемах предоставляемых регулируемых услуг (товаров, работ);
информацию о действующих тарифах и тарифных смет, разрезе видов услуг (товаров, работ);
информацию об оказываемых видах и объемах, не регулируемых услуг (товаров, работ) в случае наличия таковых;
финансовую отчетность;
информацию о применяемых методах амортизации учитываемой в тарифе;
информацию о фактических условиях и размерах финансирования ранее реализованной инвестиционной программы (проекта);
информацию о сопоставлении фактических показателей исполнения ранее реализованных инвестиционных программ с показателями, утвержденными в инвестиционных программах;
разъяснение причин отклонения достигнутых фактических показателей от показателей в утвержденных инвестиционных программах, при наличии таковых;
комплексные мероприятия по снижению уровня дебиторской задолженности потребителей регулируемых услуг (товаров, работ) субъекта, и выплат кредиторской задолженности, случае наличия таковых;
план мероприятий по снижению нормативных и (или) ликвидация сверхнормативных потерь в случае их наличия.
Финансово-экономические модели реализации проекта ГЧП составляется с указанием формул и принятых допущений.
6. Социально-экономический раздел
Указывается для проектов, предполагаемая стоимость которых превышает четырехмиллионный месячный расчетный показатель:

1) саладағы (өңірдегі) және Қазақстан Республикасындағы қазіргі әлеуметтік-экономикалық жағдай мен МЖӘ жобасын есепке алмағанда және МЖӘ жобасын іске асырған жағдайда оның даму перспективаларын талдау;
2) МЖӘ жобасы бойынша пайдалар мен шығындарды талдау;
3) ағымдағы бағалар мен өткен жылдың салыстырмалы бағаларындағы тікелей, жанама және жиынтық макроэкономикалық әсердің есептемесі;
4) таза қоғамдық пайда, экономикалық таза келтірілген табыс (Economic net present value – ENPV), кірістіліктің экономикалық ішкі нормасы (Economic Internal Rate of Return – EIRR) көрсеткіштерінің есептемесі;
5) МЖӘ жобасын іске асырудың аралас салалардың (көрші өңірлерді дамытуды қоса алғанда) дамуына әсерін талдау;
6) МЖӘ жобасының Қазақстан Республикасының экспорттық әлеуетінің өсуіне және импорт алмастыруға, инновациялардың дамуына әсерін талдау.
Болжамды құны төрт миллион айлық есептік көрсеткіштен аспайтын жобалар үшін саладағы (өңірдегі) және Қазақстан Республикасындағы қазіргі әлеуметтік-экономикалық жағдай мен МЖӘ жобасын есепке алмағанда және МЖӘ жобасын іске асырған жағдайда оның даму перспективаларын талдау көрсетіледі.
7. Техникалық-технологиялық бөлім
1) енгізілуі жоспарланатын технологиялық инновациялар болған жағдайда олар туралы мәліметтер;
2) әзірленген жобалау-сметалық құжаттамалардың, үлгілік жобалардың, үлгілік жобалық шешімдердің және қайта қолданылатын жобалардың бар-жоғы туралы мәліметтер;
3) МЖӘ жобасын іске асыру нәтижесінде құрылатын объектінің жоспарланатын физикалық параметрлері мен техникалық сипаттамалары, оның ішінде жоспарланатын өндірістік қуаты;
4) МЖӘ объектісін жобалаудың, салудың, құрудың, реконструкциялаудың, жаңғыртудың, күрделі жөндеудің және пайдаланудың жоспарланған мерзімдері;
5) объектiнің орналасқан жері, жер учаскесінің (учаскелерінің) сипаттамасы туралы мәліметтер, сондай-ақ қолданыстағы және/немесе жобаны іске асыруға қажетті инженерлік-көліктік инфрақұрылым (теміржол магистральдары, автомобиль жолдары, құбырлар, электр және жылу желілері, су құбыры, газ құбыры және басқа инфрақұрылым) туралы мәлімет көрсетіледі.
8. Тәуекелдерді бөлу
жобаның әлеуетті қатысушылары арасында тәуекелдерді бөлудің талдауы, сондай-ақ:
1) коммерциялық тәуекелдерді бағалау;
2) әлеуметтік тәуекелдерді бағалау;
3) экономикалық тәуекелдерді бағалау;
4) техникалық тәуекелдерді бағалау;
5) қаржылық тәуекелдерді бағалау;
6) жобаның ерекшелігіне байланысты өзге де тәуекелдерді бағалау көрсетіледі.
9. Жоба бойынша тұжырымдар
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 23 қарашадағы
№ 84 Бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы25 қарашадағы
№ 725 бұйрығына
7-қосымша
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құру және (немесе) реконструкциялау құнын, мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілерін мемлекеттік қолдау мен шығындарын өтеу көздерінің жиынтық құнын айқындау әдістемесі

1) анализ существующей социально-экономической ситуации в отрасли (регионе) и Республике Казахстан и перспективы ее развития без учета проекта ГЧП и в случае реализации проекта ГЧП;
2) анализ выгод и затрат по проекту ГЧП;
3) расчет прямого, косвенного и совокупного макроэкономического эффекта в текущих ценах и в сопоставимых ценах предыдущего года;
4) расчет показателей чистых общественных выгод, экономического чистого приведенного дохода (Economicnetpresentvalue – ENPV), экономической внутренней нормы доходности (EconomicInternalRateofReturn – EIRR);
5) анализ влияния реализации проекта ГЧП на развитие смежных отраслей (включая развитие соседних регионов);
6) анализ влияния проекта ГЧП на рост экспортного потенциала Республики Казахстан и импортозамещения, развитие инноваций.
Для проектов, предполагаемая стоимость которых не превышает четырехмиллионный месячный расчетный показатель, указывается анализ существующей социально-экономической ситуации в отрасли (регионе) и Республике Казахстан и перспективы ее развития без учета проекта ГЧП и в случае реализации проекта ГЧП.
7. Технико-технологический раздел
указывается:
1) сведения о планируемых к внедрению технологических инновациях, в случае наличия таковых;
2) сведения о наличии разработанных проектно-сметных документаций, типовых проектов, типовых проектных решений и проектов повторного применения;
3) планируемые физические параметры и технические характеристики объекта, создаваемого в результате реализации проекта ГЧП, в том числе планируемая производственная мощность;
4) планируемые сроки проектирования, строительства, создания, реконструкции, модернизации, капитального ремонта и эксплуатации объекта ГЧП;
5) сведения о месторасположении объекта, характеристике земельного участка (участков), а также информация о существующей и/или необходимой для реализации проекта инженерно-транспортной инфраструктуре (железнодорожных магистралях, автомобильных дорогах, трубопроводах, электро- и теплосетях, водопроводах, газопроводах и другой инфраструктуре).
8. Распределение рисков
указывается анализ распределения рисков между потенциальными участниками проекта, а также:
1) оценка коммерческих рисков;
2) оценка социальных рисков;
3) оценка экономических рисков;
4) оценка технических рисков;
5) оценка финансовых рисков;
6) оценка иных рисков, в зависимости от специфики проекта.
9.Выводы по проекту
Приложение 2 к приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 23 ноября 2022 года № 84
Приложение 7 к приказу
исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 25 ноября 2015 года № 725
Методика определения стоимости создания и (или) реконструкции объекта государственно-частного партнерства, суммарной стоимости государственной поддержки и источников возмещения затрат субъектов государственно-частного партнерства

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құру және (немесе) реконструкциялау құнын, мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілерін мемлекеттік қолдау мен шығындарын өтеу көздерінің жиынтық құнын айқындау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 27-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік-жекешелік әріптестік (бұдан әрі – МЖӘ) объектісін құру (оның ішінде салу), реконструкциялау, жаңғырту және күрделі жөндеу құнын, операциялық шығындарды, сондай-ақ жекеше әріптесті мемлекеттік қолдау мөлшерін, шығындарын өтеу және кірістер алу көздерін айқындау мақсатында МЖӘ жобасы бойынша мемлекеттік қолдаудың болжамды мөлшерін, шығындарды өтеу және кірістер алу көздерін есептеуге қойылатын бірыңғай талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді.
2. МЖӘ объектісін құру (оның ішінде салу), реконструкциялау, жаңғырту немесе күрделі жөндеу құны осы Әдістеменің 2-тарауына сәйкес есептелген инвестициялардың болжамды мөлшері ретінде айқындалады.
3. Әдістемеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
мемлекеттік қолдау – Заңның 27-бабы 2-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көзделген МЖӘ-ні мемлекеттік қолдау түрлері;
МЖӘ субъектілерінің шығындарын өтеу көздері – Заңның 1-бабының 4), 9), 10) тармақшаларында және 9-бабының 2-тармағында көзделген бюджет қаражаты есебінен ақшалай төлемдер.
Осы Әдістемеде пайдаланылатын өзге де терминдер мен анықтамалар қолданыстағы заңнамаға сәйкес қолданылады.
4. Мемлекеттік қолдаудың болжамды мөлшерін, МЖӘ жобасы бойынша шығындарды өтеу және кірістер алу көздерін есептеу қаржы-экономикалық модельді (бұдан әрі – ҚЭМ) пайдалана отырып жүргізіледі. Мемлекеттік қолдаудың оңтайлы деңгейін, шығындарды өтеу және кірістер алу көздерін айқындау мақсатында ҚЭМ-нің екі нұсқасы, атап айтқанда базалық ҚЭМ және кеңейтілген ҚЭМ әзірленеді.
5. Базалық ҚЭМ-ді әзірлеу кезінде:
жоба мемлекеттік қолдау және шығындарды өтеу көздері болмаған кезде жүзеге асырылады;
жоба МЖӘ объектісін пайдалану процесінде тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді іске асыруды, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік тапсырысты орындауды көздейді;
жоба қарыз алудың нарықтық құны (пайыздық мөлшерлеме) бойынша коммерциялық көздерден ғана қаржыландырылады;
қаржылық қолдау шаралары берілмейді деген болжам пайдаланылады.
Базалық ҚЭМ шеңберінде қаржылық қолдау шараларын ескерусіз жобаның таза келтірілген құны (бұдан әрі – базалық NPV) есептеледі.
Егер жобаның базалық NPV теріс болса, МЖӘ жобасының коммерциялық тиімділігін қамтамасыз ету мақсатында Заңның талаптарын, МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің белгіленген лимиттерін, пайда мен шығындардың арақатынасын, МЖӘ жобасының институционалдық схемасын және басқа да ерекшеліктерін сақтай отырып, базалық ҚЭМ-ге мемлекеттік қолдау шараларын, шығындарды өтеу және кірістер алу көздерін енгізу жолымен кеңейтілген ҚЭМ әзірленеді.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика определения стоимости создания и (или) реконструкции объекта государственно-частного партнерства, суммарной стоимости государственной поддержки и источников возмещения затрат субъектов государственно-частного партнерства (далее – Методика) разработана в соответствии с пунктом 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве" (далее – Закон) и обеспечивает соблюдение единых требований к расчету стоимости создания (в том числе строительства), реконструкции, модернизации и капитального ремонта объекта государственно-частного партнерства (далее – ГЧП), операционных затрат, а также предполагаемых размеров государственной поддержки, источников возмещения затрат и получения доходов по проекту ГЧП в целях определения размеров государственной поддержки, источников возмещения затрат и получения доходов частным партнером.
2. Стоимость создания (в том числе строительства), реконструкции, модернизации или капитального ремонта объекта ГЧП определяется как предполагаемый размер инвестиций, рассчитанный в соответствии с главой 2 настоящей Методики.
3. В Методике используются следующие понятия:
государственная поддержка – виды государственной поддержки ГЧП, предусмотренные подпунктами 1), 2), 3), 4), 5) и 6) пункта 2 статьи 27 Закона;
источники возмещения затрат субъектов ГЧП – денежные выплаты за счет бюджетных средств, предусмотренные подпунктами 4), 9), 10) статьи 1 и пунктом 2 статьи 9 Закона.
Иные термины и определения, используемые в настоящей Методике, применяются в соответствии с действующим законодательством.
4. Расчет предполагаемых размеров государственной поддержки, источников возмещения затрат и получения доходов по проекту ГЧП производится с использованием финансово-экономической модели (далее – ФЭМ). В целях определения оптимального уровня государственной поддержки, источников возмещения затрат и получения доходов разрабатывается два варианта ФЭМ, а именно базовая ФЭМ и расширенная ФЭМ.
5. При разработке базовой ФЭМ используется предположение, что:
проект осуществляется при отсутствии государственной поддержки и источников возмещения затрат;
проект предусматривает реализацию товаров, работ и услуг в процессе эксплуатации объекта ГЧП, в том числе исполнение государственного заказа в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
проект финансируется только из коммерческих источников по рыночной стоимости заимствования (процентной ставке);
меры финансовой поддержки не предоставляются.
В рамках базовой ФЭМ вычисляется чистая приведенная стоимость проекта без учета мер финансовой поддержки (далее – базовая NPV).
В случае если базовая NPV проекта отрицательна, разрабатывается расширенная ФЭМ путем включения в базовую ФЭМ мер государственной поддержки, источников возмещения затрат и получения доходов с соблюдением требований Закона, установленных лимитов государственных обязательств по проектам ГЧП, соотношения выгод и затрат, институциональной схемы и других особенностей проекта ГЧП с целью обеспечения коммерческой эффективности проекта ГЧП.

6. МЖӘ жобасы бойынша ішкі кірістілік нормасының (IRR) шекті жол берілетін мөлшері жекеше әріптестің шығындарды өтеуі және кірістер алуы мемлекеттік әріптестің төлемдерімен қамтамасыз етілетін МЖӘ жобалары үшін дисконт мөлшерлемесіне + (плюс) 3 (үш) пайыздық тармаққа немесе жекеше әріптестің шығындарды өтеуі және кірістер алуы халықтан алынатын төлеммен ішінара қамтамасыз етілетін МЖӘ жобалары үшін дисконттау мөлшерлемесіне + (плюс) 5 (бес) пайыздық тармаққа тең.
2-тарау. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша инвестициялық және операциялық шығындардың болжамды мөлшерін айқындау
1-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құру (оның ішінде салу), реконструкциялау, жаңғырту немесе күрделі жөндеу кезінде инвестициялардың болжамды мөлшерін есептеу
7. МЖӘ жобасын жоспарлау кезеңінде МЖӘ объектісін құру (оның ішінде салу), реконструкциялау, жаңғырту немесе күрделі жөндеу кезіндегі инвестициялардың болжамды көлемі жекеше әріптестің барлық шығындарының сомасы ретінде айқындалады:
I – МЖӘ объектiсiн құру (оның iшiнде салу), реконструкциялау, жаңғырту немесе күрделі жөндеу кезіндегі инвестициялардың болжамды мөлшері;
t – МЖӘ объектісін құру (оның ішінде салу), реконструкциялау немесе жаңғырту кезеңі (жыл);
n – МЖӘ объектісін құру (оның ішінде салу), реконструкциялау немесе жаңғырту ұзақтығы;
Ct – t кезеңінде жекеше әріптестің МЖӘ объектісін құруға (оның ішінде салуға), реконструкциялауға, жаңғыртуға немесе күрделі жөндеуге жұмсалған барлық шығындарының жиынтық мөлшері;
1) Ct қрж – t кезеңінде МЖӘ объектісін салуға жұмсалған шығыстар:
МЖӘ объектісін салуға, реконструкциялауға, жаңғыртуға немесе күрделі жөндеуге алдағы күнтізбелік жылда (-дарда) жоспарланатын шығыстар соңғы бес жылдағы инфляцияның нақты деңгейінің орташа мәні арқылы алдағы кезеңдердің шығыстарын индекстей отырып, инвестициялардың көлемін күнтізбелік жылдарға бөлу жолымен айқындалады;
ғимараттар мен құрылыстарды салу құнының жиынтық көрсеткіштері, конструктивтердің көлемі туралы жобалық деректер, сондай-ақ ведомстводан тыс кешенді сараптаманың қорытындысы бар өзекті техникалық-экономикалық негіздеме (бұдан әрі – ТЭН) немесе жобалық-сметалық құжаттама (бұдан әрі – ЖСҚ) болмаған кезде мына формулаға сәйкес айқындалады:
DСұқ – ведомстводан тыс кешенді сараптаманың қорытындысы бар ТЭН-ге немесе ЖСҚ-ға сәйкес кемінде 3 (үш) ұқсас объектінің негізінде i-ші объектінің қуат бірлігіне шаққандағы құрылыс құнының орташа мәні;
Si – МЖӘ объектісінің құрамындағы i-ші ұқсас объектінің қуаты;
i – МЖӘ объектісінің құрамындағы ұқсас объект;
m – конструктивтердің саны;
n – МЖӘ объектісінің құрамындағы ұқсас объектілердің саны;
– i-ші ұқсас объектінің құрылыс құнын ағымдағы бағаларға келтіру коэффициенті;
Piнег – құн жөніндегі ақпарат көздерін келтіре отырып (коммерциялық ұсыныстар, сілтемелер), i-ші объектіні қажетті жасақтау құны, оның ішінде жабдықтар, жиһаздар және құрал-саймандар құны;
ғимараттар мен құрылыстарды (денсаулық сақтау және білім беру) салу құнының жиынтық көрсеткіштері болған кезде мына формулаға сәйкес айқындалады:
Capi – МЖӘ объектісінің құрамындағы i-ші объектінің қуаты;
Сiжк – белгілі бір өңір үшін i-ші объектінің қуат бірлігіне арналған ағымдағы баға деңгейіндегі құрылыс (оның ішінде жабдықтардың, жиһаздардың және құрал-саймандардың) құны;
Ржарақ – қосымша жарақтандыру құны нарықтың ұсынылған коммерциялық ұсыныстарына сәйкес айқындалады;
Сіске қосу – іске қосу-жөндеу жұмыстарына арналған шығыстар жабдық пен қосымша жарақтандыру құнының 1 (бір) пайызы мөлшерінде қабылданады;
n – МЖӘ объектісінің құрамындағы объектілердің саны;
i – МЖӘ объектісінің құрамындағы объект.
конструктивтер мен жұмыс түрлерінің сметалық құнының жиынтық көрсеткіштері болған кезде мына формулаға сәйкес айқындалады:
мұнда:
Voli – i-ші конструктивтің/жұмыс түрінің көлемі;
Сiжк – белгілі бір өңір үшін ағымдағы баға деңгейінде i-ші конструктивтің/жұмыс түрінің көлем бірлігіне шаққанда конструктивтің/жұмыс түрінің сметалық құны;
Ржарақ – қосымша жарақтандыру құны нарықтың ұсынылған коммерциялық ұсыныстарына сәйкес айқындалады;
Сіске қосу – іске қосу-жөндеу жұмыстарына арналған шығыстар жабдық пен қосымша жарақтандыру құнының 1 (бір) пайызы мөлшерінде қабылданады;
Синж – инжинирингтік көрсетілетін қызметтерге арналған шығыстар;
Ct басқ – жобаны басқаруға арналған шығыстар;
SСt басқ – жобаны басқаруға арналған шығыстардың нормативі;
Сt тех – техникалық қадағалауды жүзеге асыруға арналған шығыстар;
SСt тех – техникалық қадағалауды жүзеге асыруға арналған шығыстардың нормативі;
Сt авт – авторлық қадағалауды жүзеге асыруға арналған шығыстар;
SСt авт – авторлық қадағалауды жүзеге асыруға арналған шығыстардың нормативі;
Шығыcтар нормативтерінің мөлшері осы Әдістемеге 1-қосымшада келтірілген.
Сжоба – жобалау жұмыстарына арналған шығыстар;
а және b – жобаланатын объектінің негізгі көрсеткішінің белгілі бір интервалына арналған мың теңгедегі тұрақты шамалар;
Х – жобаланатын объектінің негізгі көрсеткіші: қуат, өнімділік (өндірістік объектілер үшін), ұзындық (желілік объектілер үшін), сыйымдылық, аудан және басқа көрсеткіштер;
Пki – мәндері құрылысқа арналған жобалау жұмыстарының құнын айқындау жөніндегі нормативтік құжатта, құрылысқа арналған жобалау жұмыстарының бағалар жинағында келтірілген жобалау шарттары мен жобалауды күрделілендіретін (жеңілдететін) факторлар әсерін ескеретін дұрыстау (түзету) коэффициенттерінің туындысы;

6. Предельно допустимый размер внутренней нормы доходности (IRR) по проекту ГЧП равен ставке дисконтирования + (плюс) 3 (три) процентных пункта для проектов ГЧП, в которых возмещение затрат и получение доходов частным партнером обеспечивается выплатами государственного партнера или ставке дисконтирования + (плюс) 5 (пять) процентных пунктов для проектов ГЧП, в которых возмещение затрат и получение доходов частным партнером частично обеспечивается платой от населения.
Глава 2. Определение предполагаемого размера инвестиционных и операционных затрат по проекту государственно-частного партнерства
Параграф 1. Расчет предполагаемого размера инвестиций при создании (в том числе строительстве), реконструкции, модернизации или капитального ремонта объекта государственно-частного партнерства
7. На стадии планирования проекта ГЧП предполагаемый размер инвестиций при создании (в том числе строительстве), реконструкции, модернизации или капитального ремонта объекта ГЧП определяется как сумма всех расходов частного партнера:
I – предполагаемый размер инвестиций при создании (в том числе строительстве), реконструкции, модернизации или капитального ремонта объекта ГЧП;
t – период (год) создания (в том числе строительства), реконструкции или модернизации объекта ГЧП;
n – длительность создания (в том числе строительства), реконструкции или модернизации объекта ГЧП;
Ct – суммарный размер всех затрат частного партнера на создание (в том числе строительство), реконструкцию, модернизацию или капитальный ремонт объекта ГЧП в период t;
1) Ct cрм – расходы в период t на строительство объекта ГЧП:
расходы на строительство, реконструкцию, модернизацию или капитального ремонта объекта ГЧП, которые планируются на предстоящий (-ие) календарный (-ые) год (-ы), определяются путем разбивки объемов инвестиций по календарным годам с индексацией расходов предстоящих периодов через среднее значение фактического уровня инфляции за последние пять лет;
при отсутствии укрупненных показателей стоимости строительства зданий и сооружений, проектных данных об объемах конструктивов, а также актуального технико-экономического обоснования (далее – ТЭО) или проектно-сметной документации (далее – ПСД) с заключением комплексной вневедомственной экспертизы определяются согласно следующей формуле:
DСан – среднее значение стоимости строительства на единицу мощности і-ого объекта на основании не менее 3 (трех) аналогичных объектов в соответствии с ТЭО или ПСД, имеющими заключение комплексной вневедомственной экспертизы;
Si – мощность і-ого объекта-аналога в составе объекта ГЧП;
i – объект-аналог в составе объекта ГЧП;
m- количество конструктивов;
n – количество объектов-аналогов в составе объекта ГЧП;
– коэффициент приведения стоимости строительства і-ого объекта-аналога к текущим ценам;
Pi осн – стоимость необходимого оснащения і-ого объекта, в том числе оборудования, мебели и инвентаря с приведением источников информации по стоимости (коммерческие предложения, ссылки);
при наличии укрупненных показателей стоимости строительства зданий и сооружений (здравоохранение и образование) определяются согласно следующей формуле:
Capi – мощность і-ого объекта в составе объекта ГЧП;
Сiуп – стоимость строительства (в том числе оборудования, мебели и инвентаря) на единицу мощности і-ого объекта для конкретного региона в текущем уровне цен;
Pоснащ – стоимость дополнительного оснащения определяется в соответствии с представленными коммерческими предложениями рынка;
Спуск – расходы на пусконаладочные работы принимаются в размере 1 (одного) процента от стоимости оборудования и дополнительного оснащения;
n – количество объектов в составе объекта ГЧП;
i – объект в составе объекта ГЧП.
при наличии укрупненных показателей сметной стоимости конструктивов и видов работ определяются согласно следующей формуле:
Voli – объем i-ого конструктива / вида работ;
Сiуп – сметная стоимость конструктива / вида работ на единицу объема i-ого конструктива / вида работ для конкретного региона в текущем уровне цен;
Pоснащ – стоимость дополнительного оснащения определяется в соответствии с представленными коммерческими предложениями рынка;
Спуск – расходы на пусконаладочные работы принимаются в размере 1 (одного) процента от стоимости оборудования и дополнительного оснащения;
Синж – расходы на инжиниринговые услуги;
Сt упр – расходы на управление проектом;
SСt упр – норматив расходов на управление проектом;
Сt тех – расходы на осуществление технического надзора;
SСt тех – норматив расходов на осуществление технического надзора;
Сt авт – расходы на осуществление авторского надзора;
SСt авт – норматив расходов на осуществление авторского надзора;
Размеры нормативов расходов приведены в приложении 1 к настоящей Методике.
Спроект – расходы на проектные работы;
a и b – постоянные величины для определенного интервала основного показателя проектируемого объекта в тысяч тенге;
Х – основной показатель проектируемого объекта: мощность, производительность (для промышленных объектов), протяженность (для линейных объектов), емкость, площадь и другие показатели;
Пki – произведение поправочных (корректирующих) коэффициентов, учитывающих условия проектирования и влияние усложняющих (упрощающих) факторов проектирования, значения которых приведены в нормативном документе по определению стоимости проектных работ для строительства, сборнике цен на проектные работы для строительства;

k1(2) – кезеңділік коэффициенті: k1 – жобаны әзірлеу құнының жұмыс құжаттамасын әзірлеу құнына қатынасы және k2 – жұмыс жобасын әзірлеу құнының жұмыс құжаттамасын әзірлеу құнына қатынасы.
a, b, k1(2) мәндері құрылысқа арналған жобалау жұмыстары бағаларының жинағы бөлімдерінің кестелерінде келтірілген.
Ссар – жобаға ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізуге арналған шығыстар;
kсв – осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес мәндер бойынша айқындалатын сараптамалық верификациялау коэффициенті;
АЕКс – сараптама жүргізуге арналған шарт жасасқан күнгі айлық есептік көрсеткіштің мәні;
АЕКп – жобалау жұмыстарының құнын айқындау күніндегі айлық есептік көрсеткіштің мәні;
n – МЖӘ объектісінің құрамындағы конструктивтердің/жұмыс түрлерінің саны;
i – МЖӘ объектісінің құрамындағы конструктив/жұмыс түрі;
Ct срм – кешенді ведомстводан тыс сараптаманың қорытындысы бар өзекті ТЭН немесе ЖСҚ болмаған кезде МЖӘ объектісін реконструкциялауға, жаңғыртуға немесе күрделі жөндеуге арналған t кезеңіндегі шығыстар объектіні техникалық зерттеу бойынша сараптамалық қорытындыда белгіленген жұмыстардың құрамы мен көлемі және реконструкциялау немесе жаңғырту құнының алдын ала есептемесі негізінде айқындалады.
Ct срм – инновациялық немесе ғылыми қызметті болжайтын МЖӘ жобаларындағы t кезеңіндегі шығыстар салалық заңнамаға сәйкес айқындалады;
кешенді ведомстводан тыс сараптаманың қорытындысы бар өзекті ТЭН немесе ЖСҚ болған кезде МЖӘ объектісін құруға (оның ішінде салуға, реконструкциялауға, жаңғыртуға немесе күрделі жөндеуге) арналған шығыстар жиынтық сметалық құнға сәйкес айқындалады.
МЖӘ объектісін салуға, реконструкциялауға, жаңғыртуға немесе күрделі жөндеуге арналған t кезеңіндегі есептемеге инжинирингтік көрсетілетін қызметтер, жобалау жұмыстары, жобаға кешенді ведомстводан тыс сараптама жүргізу, іске қосу-жөндеу жұмыстары қосылмайды және қосымша қосылған құн салығы есепке алынады.
2) Ct бас – МЖӘ объектісін құру (оның ішінде салу), реконструкциялау. жаңғырту немесе күрделі жөндеу кезеңінде мына формулаға сәйкес айқындалатын компанияны басқаруға арналған t кезеңіндегі шығыстар:
Рt жал – МЖӘ жобасын іске асыруға тартылған әкімшілік-басқару персоналы үшін үй-жайларды жалға алуға және/немесе ұстауға арналған шығыстар;
Ct перс – ақпарат көзіне тиісті сілтемелерді көрсете отырып, орташа нарықтық көрсеткіштерге сәйкес еңбекақы төлеу шығыстары, іссапар шығыстары, МЖӘ жобасын іске асыру кезеңінде тартылған әкімшілік-басқару персоналын оқыту іс-шаралары;
Ct сақ – компанияны басқару жөніндегі қызметпен байланысты сақтандыру шығыстары;
Сt ағым – жекеше әріптестің ағымдағы шығыстары (банктік көрсетілетін қызметтер, байланыс қызметтері, күзет қызметі);
Сt сал – салық шығыстары;

k1(2) – коэффициент стадийности: k1 – отношение стоимости разработки проекта к стоимости разработки рабочей документации и k2 – отношение стоимости разработки рабочего проекта к стоимости разработки рабочей документации.
Значения a, b, k1(2) приведены в таблицах разделов сборника цен на проектные работы для строительства.
Сэксп – расходы на проведение комплексной вневедомственной экспертизы проекта;
kэв – коэффициент экспертной верификации, определяемый по значениям согласно приложению 2 к настоящей Методике;
МРПэ – значение месячного расчетного показателя на дату заключения договора на проведение экспертизы;
МРПп – значение месячного расчетного показателя на дату определения стоимости проектных работ;
n – количество конструктивов / видов работ в составе объекта ГЧП;
i – конструктив / вид работы в составе объекта ГЧП;
Ct cрм – расходы в период t на реконструкцию, модернизацию или на капитальный ремонт объекта ГЧП при отсутствии актуального ТЭО или ПСД с заключением комплексной вневедомственной экспертизы определяются на основании состава и объема работ, установленных экспертным заключением по техническому обследованию объекта, и предварительного расчета стоимости реконструкции или модернизации.
Ct cрм – расходы в период t в проектах ГЧП, предполагающих инновационную или научную деятельность, определяются в соответствии с отраслевым законодательством;
расходы на создание (в том числе, строительство, реконструкцию, модернизацию или капитальный ремонт) объекта ГЧП при наличии актуального ТЭО или ПСД, имеющих заключение комплексной вневедомственной экспертизы, определяются в соответствии со сводной сметной стоимостью.
В расчет затрат в период t на строительство, реконструкцию или модернизацию объекта ГЧП, инжиниринговые услуги, проектные работы, проведение комплексной вневедомственной экспертизы проекта, пусконаладочные работы не включен и учитывается дополнительно налог на добавленную стоимость.
2) Сt yп – расходы в период t на управление компанией в период создания (в том числе строительства), реконструкции или модернизации объекта ГЧП, определяемые согласно следующей формуле:
Рt арен – расходы на аренду и/или содержание помещения для административно-управленческого персонала, привлеченного для реализации проекта ГЧП;
Сt перс – расходы на оплату труда в соответствии со средними рыночными показателями с указанием соответствующих ссылок на источник информации, командировочные расходы, обучающие мероприятия административно-управленческого персонала, привлеченного в период реализации проекта ГЧП;
Сt страх – расходы по страхованию, связанные с деятельностью по управлению компанией;
Сt тек – текущие расходы частного партнера (банковские услуги, услуги связи, охранные услуги);
Сt нал – расходы по налогам;

3) Сt сый – мына формулаға сәйкес айқындалатын t кезеңіндегі сыйақы шығыстары:
Rt қар – қарыз капиталы нарығында қалыптасқан, нарықтық сыйақы мөлшерлемесі бойынша есептелген тартылатын қарыздар бойынша есепке жазылатын сыйақы.
Қазақстан Республикасының қарыз капиталы нарығына инвестициялар тартылған жағдайда қарыздар бойынша сыйақыларды төлеуге арналған шығыстар Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің интернет-ресурсының (http://www.nationalbank.kz) "Статистика" бөлімінде статистикалық бюллетеньде соңғы есепті күндегі жағдай бойынша орналастырылатын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің берілген кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесі (орташа алынған) жөніндегі статистика деректері негізінде айқындалады; шетелдік капиталды тарту кезінде – сыйақылар төлеу бойынша шығыстар LIBOR (London Interbank Offered Rate – Лондон банкаралық нарығында әртүрлі валюталарда және әртүрлі мерзімге қаражат ұсынатын банктер беретін банкаралық кредиттер бойынша орташа өлшенген пайыздық мөлшерлеме, бұдан әрі – LIBOR) мөлшерлемесін және қарыз капиталы нарығында белгіленген нарықтық сыйақы мөлшерлемесі бойынша есептелетін маржа ескеріле отырып есептеледі;
Rt облиг – әлеуметтік-экономикалық дамудың тиісті мақұлданған болжамына және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің ресми интернет-ресурсында (http://economy.gov.kz) орналастырылған бюджет параметрлеріне және сәйкес есептеулер кезінде облигациялардың бүкіл айналым мерзімі кезінде қолданылатын тіркелген маржаға сәйкес есептеулер кезінде ҚЭМ-де болжанатын инфляция деңгейі (тұтыну бағалары) ретінде айқындалатын МЖӘ объектісін құру (оның ішінде салу), реконструкциялау немесе жаңғырту кезеңінде инфрақұрылымдық облигациялар (қажет болса оларды шығару) бойынша есептелетін сыйақы;
EDt – әлеуметтік-экономикалық дамудың тиісті мақұлданған болжамына және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің ресми интернет-ресурсында (http://economy.gov.kz) орналастырылған бюджет параметрлеріне сәйкес шетел валютасындағы кредиттер бойынша бағамдық айырмашылықтар;
Cөтін – кредиттік өтінімді қарауға арналған шығыстар;
4) Ct сақ – сақтандыру қызметтерінің нарығын зерттеу нәтижелері бойынша сақтандыру қызметтерінің нарықтық бағаларына сәйкес инфрақұрылымдық облигациялар (қажет болса оларды шығару) бойынша мемлекет кепілгерлігімен сақтандыруды қоса алғанда, МЖӘ объектісін құруға (оның ішінде салуға), реконструкциялауға, жаңғыртуға немесе күрделі жөндеуге байланысты t кезеңінде барлық сақтандыру түрлеріне арналған шығыстар;
5) Сt басқ – мына формулаға сәйкес айқындалатын t кезеңіндегі t кезеңіндегі өзге де шығыстар:
Сt тар – KazPrime индикаторын (KazPrime индикаторы қазақстандық банкаралық депозиттер нарығында ақшаны орналастыру мөлшерлемесінің орташа мәнін көрсетеді) қалыптастыру туралы KASE келісіміне ("Қазақстан қор биржасы" акционерлік қоғамының ресми тізімі) қатысушы банктердің көрсетілетін қызметтеріне орташа тарифтер ретінде айқындалатын қарыздарды тарту бойынша шығыстар. Тарифтер жалпыға қолжетімді ақпарат болып табылады және тиісті қаржы ұйымдарының интернет-ресурстарында орналастырылған;
Сt облиг – нарықты зерттеу нәтижелері бойынша тиісті көрсетілетін қызметтердің нарықтық бағаларына сәйкес инфрақұрылымдық облигациялар шығаруды (қажет болса оларды шығару) ұйымдастыру;
Сt ком – банктік кепілдік беру қызметтері нарығын зерттеу нәтижелері бойынша банктік кепілдік беру қызметтерінің нарықтық бағаларына сәйкес ақылы банктік көрсетілетін қызметтер мен банктік кепілдік беру бойынша комиссиялар;
Сt лиц – МЖӘ объектісін пайдалану басталғанға дейін қолданыстағы заңнамаға сәйкес көзделген лицензияларды, патенттерді, рұқсаттарды және құжаттарды алу;
Сt бюд – уәкілетті мемлекеттік органдар алатын міндетті алымдар мен төлемдер;
Сt ауд – аудиторлық компаниялардың баға ұсыныстарына сәйкес аудиторлық тексерулер;
Сt т.б. – МЖӘ объектісін құруға (оның ішінде салуға), реконструкциялауға немесе жаңғыртуға арналған жоғарыда аталған барлық шығыстар сомасының 1 (бір) пайызынан аспайтын көлемде МЖӘ объектісін құруға (оның ішінде салуға), реконструкциялауға, жаңғыртуға немесе күрделі жөндеуге байланысты шығыстар.

3) Сt возн – расходы в период t на вознаграждения, определяемые согласно следующей формуле:
Rt займ – начисляемые вознаграждения по привлекаемым займам, рассчитываемые по рыночной ставке вознаграждения, установившейся на рынке заемного капитала.
В случае привлечения инвестиций на рынке заемного капитала Республики Казахстан расходы на выплату вознаграждений по займам определяются на основе данных статистики Национального Банка Республики Казахстан по ставке вознаграждения (средневзвешенные) по выданным кредитам, размещаемых в статистическом бюллетене в разделе "Статистика" на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан (http://www.nationalbank.kz) на последнюю отчетную дату, при привлечении иностранного капитала – расходы по выплате вознаграждений рассчитываются с учетом ставки LIBOR (London Interbank Offered Rate – средневзвешенная процентная ставка по межбанковским кредитам, предоставляемым банками, выступающими на лондонском межбанковском рынке с предложением средств в разных валютах и на разные сроки, далее – LIBOR) и маржи, рассчитываемой по рыночной ставке вознаграждения, установившейся на рынке заемного капитала;
Rt облиг – начисляемые вознаграждения по инфраструктурным облигациям (при необходимости их выпуска) в период создания (в том числе строительства), реконструкции или модернизации объекта ГЧП, которые определяются как уровень инфляции (потребительских цен), прогнозируемый в ФЭМ на момент расчетов, согласно соответствующему одобренному прогнозу социально-экономического развития и бюджетных параметров, размещенному на официальном интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан (http://economy.gov.kz), и фиксированной маржи, действующей на протяжении всего срока обращения облигаций;
EDt – курсовые разницы по кредитам в иностранной валюте согласно соответствующему одобренному прогнозу социально-экономического развития и бюджетных параметров, размещенному на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан (http://economy.gov.kz);
Cзаяв – расходы на рассмотрение кредитной заявки;
4) Сt страх – расходы в период t на все виды страхования, связанные с созданием (в том числе строительством), реконструкцией, модернизацией или капитальным ремонтом объекта ГЧП, включая страхование по поручительству государства по инфраструктурным облигациям (при необходимости их выпуска), согласно рыночным ценам на услуги страхования по результатам обследования рынка страховых услуг;
5) Сt проч – прочие расходы в период t, определяемые согласно следующей формуле:
Сt привл – расходы по привлечению займов, которые определяются как средние тарифы на услуги банков-участников Соглашения KASE (официальный список акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа") о формировании индикатора KazPrime (индикатор KazPrime отражает среднее значение по ставкам размещения денег на казахстанском рынке межбанковских депозитов). Тарифы являются публичной информацией и размещены на интернет-ресурсах соответствующих финансовых организаций;
Сt облиг – организации выпуска инфраструктурных облигаций (при необходимости их выпуска), согласно рыночным ценам на соответствующие услуги по результатам обследования рынка;
Сt ком – платным банковским услугам и комиссиям по банковским гарантиям, согласно рыночным ценам на услуги банковского гарантирования по результатам обследования рынка услуг банковского гарантирования;
Сt лиц – получению лицензий, патентов, разрешений и документов, предусмотренных в соответствии с действующим законодательством, до начала эксплуатации объекта ГЧП;
Сt бюд – обязательным сборам и платежам, взимаемым уполномоченными государственными органами;
Сt ауд – аудиторским проверкам, согласно ценовым предложениям аудиторских компаний;
Сt др – расходам, связанным с созданием (в том числе строительством), реконструкцией, модернизацией или капитальным ремонтом объекта ГЧП, в объеме, не превышающем 1 (одного) процента от суммы всех вышеперечисленных расходов на создание (в том числе строительство), реконструкцию или модернизацию объекта ГЧП.

8. Инвестициялық шығындар өтемақысының (бұдан әрі – ИШӨ) жыл сайынғы мөлшері индекстелмейді. Инвестициялық шығындардың жекелеген баптары (салықтарға арналған шығыстарды, қарыздарға қызмет көрсету жөніндегі шығыстарды қоспағанда) соңғы бес жылдағы инфляцияның нақты деңгейінің орташа мәніне индекстеледі.
Инвестициялық шығындарға өтемақы төлеу МЖӘ объектісі пайдалануға берілгеннен кейін МЖӘ шартына сәйкес кемінде 5 (бес) жылды құрайтын мерзім ішінде тең үлестермен жүзеге асырылады.
Бұл ретте инвестициялық шығындарға өтемақы төлеудің жалпы мерзімін қысқартпай және Заңның 46-бабының 1-1-тармағының шарттарын сақтай отырып, инвестициялық шығындарға өтемақы төлеудің біркелкілігін сақтау арқылы МЖӘ объектісін мерзімінен бұрын пайдалануға беру жағдайларын қоспағанда, МЖӘ шартында белгіленген инвестициялық шығындарға өтемақы төлеу мерзімдерін анағұрлым ерте кезеңдерге ауыстыруға жол берілмейді.
2-параграф. Операциялық шығындардың болжамды мөлшерін есептеу
9. МЖӘ жобасы бойынша операциялық шығындардың болжамды мөлшерін есептеу кезінде операциялық шығындардың мынадай топтары ескеріледі:
1) МЖӘ объектiсiнiң инженерлiк және технологиялық жабдықтарын ұстауға және пайдалануға арналған шығындар;
2) МЖӘ объектісінің ғимараттарын (құрылыстарын) және аумақтарын ұстауға арналған шығындар;
3) әкімшілік шығындар (әкімшілік-басқару персоналының еңбегіне ақы төлеу; сақтандыру бойынша шығыстар; МЖӘ субъектісінің ағымдағы шығыстары (банктік көрсетілетін қызметтер, байланыс қызметтері, күзет қызметтері);
4) салық бойынша шығыстар;
5) сақтандыру бойынша шығыстар;
6) қарыздарға қызмет көрсету бойынша шығыстар (қарыз бойынша есептелетін сыйақы);
7) басқа операциялық шығындар, оның ішінде: ағымдағы жөндеу; орташа жөндеу; материалдық шығыстар (мысалы МЖӘ объектісін пайдалануға қажетті отын сияқты шикізат, жабдықтардың қосалқы бөлшектері, жабдықты ұсақ жөндеу); МЖӘ объектiсiнiң жұмыс iстеуi үшiн қажеттi заттай нормалар немесе материалдық запастар, арнайы киім сияқты салалық шығыстар; республикалық және жергiлiктi бюджеттерден қаржыландырылатын МЖӘ объектiлерiндегi тамақтану құны; МЖӘ объектілеріндегі қажетті инвентарлық мүлік;
8) осы тарауда көрсетілмеген операциялық шығындардың баптары халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес сәйкестендірілген жағдайда олар өтеледі.
МЖӘ жобасы бойынша операциялық шығындардың өтемақысы қаржыландыруды ұйымдастыруға арналған шығыстарды және МЖӘ объектісін салуға, реконструкциялауға, жаңғыртуға және күрделі жөндеуге байланысты емес қарыздар бойынша сыйақы шығыстарын өтемейді.

8. Ежегодный размер компенсации инвестиционных затрат (далее – КИЗ) не индексируется. Отдельные статьи инвестиционных затрат (за исключением расходов на налоги, расходов по обслуживанию займов) индексируются на среднее значение фактического уровня инфляции за последние пять лет.
Выплата компенсации инвестиционных затрат осуществляется после ввода объекта ГЧП в эксплуатацию равными долями в течение срока, составляющего не менее 5 (пяти) лет, в соответствии с договором ГЧП.
При этом не допускается перенос сроков выплат компенсации инвестиционных затрат, установленных договором ГЧП, на более ранние периоды, за исключением случаев досрочного ввода в эксплуатацию объекта ГЧП, без сокращения общего срока выплаты компенсации инвестиционных затрат и с сохранением равномерности выплат компенсации инвестиционных затрат при соблюдении условий пункта 1-1 статьи 46 Закона.
Параграф 2. Расчет предполагаемого размера операционных затрат
9. При расчете предполагаемого размера операционных затрат по проекту ГЧП учитываются следующие группы операционных затрат:
1) затраты на содержание и эксплуатацию инженерного и технологического оборудования объекта ГЧП;
2) затраты на содержание зданий (сооружений) и территорий объекта ГЧП;
3) административные затраты (оплату труда административно-управленческого персонала; расходы по страхованию; текущие расходы субъекта ГЧП (банковские услуги, услуги связи, охранные услуги);
4) расходы по налогам;
5) расходы по страхованию;
6) расходы по обслуживанию займов (начисляемые вознаграждения по займу);
7) прочие операционные затраты, в том числе: текущий ремонт; средний ремонт; материальные расходы (например, сырье необходимое для эксплуатации объекта ГЧП, такие как топливо, запасные части оборудований, мелкий ремонт оборудования); натуральные нормы или материальные запасы, необходимые для функционирования объекта ГЧП, такие отраслевые расходы, как: спецодежда; стоимость питания, на объектах ГЧП, финансируемые из республиканского и местного бюджетов; необходимое инвентарное имущество на объектах ГЧП;
8) не указанные в настоящей главе статьи операционных затрат компенсируются в случае их идентификации в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
Компенсация операционных затрат по проекту ГЧП не покрывает расходы на организацию финансирования и расходы на вознаграждение по займам, не связанным со строительством, реконструкцией, модернизацией и капитальным ремонтом объекта ГЧП.

10. МЖӘ жобасы бойынша операциялық шығындарды өтеу – осы Әдістеменің 6-тармағына сәйкес айқындалған кірістіліктің ішкі нормасының жол берілетін шекті мөлшеріне қол жеткізу үшін МЖӘ шартына сәйкес операциялық шығындардың белгілі бір көлемін өтеуге бағытталған бюджет қаражаты есебінен ақшалай төлемдер.
11. Операциялық шығындар өтемақысының жыл сайынғы мөлшері индекстелмейді. Операциялық шығындардың жекелеген баптары (салықтарға арналған шығыстарды, қарыздарға қызмет көрсету бойынша шығыстарды қоспағанда) соңғы бес жылдағы нақты инфляция деңгейінің орташа мәніне индекстеледі.
3-тарау. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша мемлекеттік қолдау шараларының болжамды мөлшерін, шығындарды өтеу және кірістер алу көздерін есептеу
1-параграф. Қолжетімділік үшін төлемақының болжамды мөлшерін есептеу
12. Қолжетімділік үшін төлемақы мыналардан тұрады:
операциялық шығындарды өтеу сомасы;
жекеше әріптеске МЖӘ объектісінің сапалық сипаттамаларын, сондай-ақ МЖӘ объектісінің жеке техникалық-экономикалық параметрлерін негізге ала отырып, МЖӘ объектісінің қолжетімділігін қамтамасыз еткені үшін сыйақы сомасы.
13. МЖӘ жобасын жоспарлау сатысында қолжетімділік үшін төлемақының болжамды мөлшері осы Әдістеменің 9, 10-тармақтарында айқындалған операциялық шығындарды өтеу сомасы және жекеше әріптеске МЖӘ объектісінің сапалық сипаттамаларын қамтамасыз еткені үшін осы Әдістеменің 14-тармағына сәйкес есептелетін сыйақы сомасы ретінде айқындалады.
14. Жекеше әріптеске МЖӘ объектісінің сапалық сипаттамаларын қамтамасыз еткені үшін сыйақының ең жоғары мөлшері осы Әдістеменің 6-тармағына сәйкес айқындалатын жобаның ішкі кірістілік нормасының (IRR) шекті жол берілетін мөлшеріне қол жеткізу үшін қажетті ақшалай төлемдер сомасынан аспауға тиіс.
Жеке әріптеске МЖӘ объектісінің сапалық сипаттамаларын қамтамасыз еткені үшін жыл сайынғы сыйақы мөлшері индекстелмейді.
15. Дисконттау мөлшерлемесі капиталдың орташа өлшенген құны ретінде есептеледі (WACC – Weighted Average Cost of Capital):
Re – меншікті капиталдың құны;
E/V – жалпы салынған капиталдағы меншікті капиталдың құны;
Rd – қарыз капиталының құны;
D/V – жалпы салынған капиталдағы қарыз капиталының мөлшері;
T – корпоративтік табыс салығының мөлшерлемесі.
16. Дисконттау мөлшерлемесін есептеу кезінде жекеше әріптестің меншікті капиталының құны күрделі активтерді бағалау моделі (CAPM – Capital Asset Pricing Model) негізінде мына формула бойынша айқындалады:
Re– меншікті капитал құны;
RF – номиналды тәуекелсіз мөлшерлеме;
ßp – бета жобаның салалық коэффициенті;
ERP – елдің ерекшеліктері ескеріле отырып, жүйелі тәуекелдер үшін күтілетін сыйақы.
Номиналды тәуекелсіз мөлшерлеме (RF) мына формула бойынша айқындалады:
GBY – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің индекстелмеген мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша 5 жылдан астам мерзімге кірістілік индикаторы Қазақстан қор биржасының ресми интернет-ресурсында (https://kase.kz/ru/stock_market/KZGB/KZGB_Y/) орналастырылған деректерге сәйкес айқындалады;
ел CDS – валютасында ақша ағындары бағаланатын елдің облигациялары бойынша дефолт спреді (тәуекел). А. Дамодаранның Қазақстан Республикасына арналған деректері (Country Risk Premiums) негізінде соңғы есепті күнге айқындау ұсынылады.
МЖӘ жобасына арналған салалық бета коэффициент (ßp) мына формула бойынша айқындалады:
ße – меншікті капиталға арналған бета коэффициент.
Меншікті капиталдың салалық бета коэффициенті (ße) мына формула бойынша айқындалады:
ßa орт. – активтерге арналған бетаның орташа коэффициенті;
D/V – жалпы салынған капиталдағы қарыз капиталының шамасы;
E/V – жалпы салынған капиталдағы меншікті капиталдың шамасы;
T – корпоративтік табыс салығының мөлшерлемесі.
Активтерге арналған бетаның орташа коэффициенті МЖӘ жобасы іске асырылатын бета салаларға қатысты мына формула бойынша есептеледі:
ßa – салалар бойынша активтерге арналған бета мәні;
k – жобадағы саланың үлесі (мысалы құрылыс, білім беру, денсаулық сақтау, энергетика) мына формула бойынша айқындалады:
Cn – МЖӘ жобасының ҚЭҮ деректеріне сәйкес МЖӘ жобасы бойынша қызмет жүзеге асырылатын тиісті сала (-лар) шығындарының сомасы.
Активтерге арналған салалық бета коэффициентті (ßa) А. Дамодаранның дамушы елдерге арналған орташа салалық бета бойынша деректерінің негізінде соңғы есепті күнге айқындау ұсынылады.

10. Компенсация операционных затрат по проекту ГЧП – денежные выплаты за счет бюджетных средств, направленные на возмещение определенного объема операционных затрат, в соответствии с договором ГЧП для достижения предельно допустимого размера внутренней нормы доходности, определенного согласно пункту 6 настоящей Методики.
11. Ежегодный размер компенсации операционных затрат не индексируется. Отдельные статьи операционных затрат (за исключением расходов на налоги, расходов по обслуживанию займов) индексируются на среднее значение фактического уровня инфляции за последние пять лет.
Глава 3. Расчет предполагаемых размеров мер государственной поддержки, источников возмещения затрат и получения доходов по проекту государственно-частного партнерства
Параграф 1. Расчет предполагаемого размера платы за доступность
12. Плата за доступность состоит из:
суммы компенсации операционных затрат;
суммы вознаграждения частному партнеру за обеспечение им качественных характеристик объекта ГЧП, а также доступности объекта ГЧП исходя из индивидуальных технико-экономических параметров объекта ГЧП.
13. На стадии планирования проекта ГЧП предполагаемый размер платы за доступность определяется как сумма компенсации операционных затрат, определенная пунктами 9, 10 настоящей Методики и сумма вознаграждения частному партнеру за обеспечение им качественных характеристик объекта ГЧП, рассчитываемая в соответствии с пунктом 14 настоящей Методики.
14. Максимальный размер вознаграждения частному партнеру за обеспечение им качественных характеристик объекта ГЧП не должен превышать сумму денежных выплат, необходимую для достижения предельно допустимого размера внутренней нормы доходности (IRR) проекта, определяемого согласно пункту 6 настоящей Методики.
Ежегодный размер вознаграждения частному партнеру за обеспечение им качественных характеристик объекта ГЧП не индексируется.
15. Ставка дисконтирования рассчитывается как средневзвешенная стоимость капитала (WACC – Weighted Average Cost of Capital):
Re – стоимость собственного капитала;
E/V – величина собственного капитала в совокупном вложенном капитале;
Rd – стоимость заемного капитала;
D/V – величина заемного капитала в совокупном вложенном капитале;
T – ставка корпоративного подоходного налога.
16. При расчете ставки дисконтирования стоимость собственного капитала частного партнера определяется на основе модели оценки капитальных активов (CAPM – Capital Asset Pricing Model) по следующей формуле:
Re – стоимость собственного капитала;
RF– номинальная безрисковая ставка;
ßp – отраслевой коэффициент бета проекта;
ERP – ожидаемая премия за систематический риск с учетом специфики страны.
Номинальная безрисковая ставка (RF) определяется по следующей формуле:
GBY – индикатор доходности по неиндексированным государственным ценным бумагам Министерства финансов Республики Казахстан со сроком более 5 (пяти) лет определяется согласно данным, размещенным на официальном интернет-ресурсе Казахстанской фондовой биржи (https://kase.kz/ru/stock_market/KZGB/KZGB_Y/);
CDS страны – спред дефолта (риск) по облигациям страны, в валюте которой оцениваются денежные потоки. Рекомендуется определять на основе данных А. Дамодарана для Республики Казахстан (Country Risk Premiums) на последнюю отчетную дату.
Отраслевой коэффициент бета для проекта ГЧП (ßp) определяется по следующей формуле:
ße – коэффициент бета для собственного капитала.
Отраслевой коэффициент бета собственного капитала (ße) определяется по следующей формуле:
ßa ср. – средний коэффициент бета для активов;
D/V – величина заемного капитала в совокупном вложенном капитале;
E/V – величина собственного капитала в совокупном вложенном капитале;
T – ставка корпоративного подоходного налога.
Средний коэффициент бета для активов рассчитывается относительно бета отраслей, в отношении которых реализуется проект ГЧП, по следующей формуле:
ßа – значение бета для активов по отраслям;
k – доля отрасли (например, строительство, образование, здравоохранение, энергетика) в проекте определяется по следующей формуле:
Cn – размер затрат соответствующей (-их) отрасли (-ей), в рамках которой (-ых) осуществляется деятельность по проекту ГЧП согласно данным ФЭМ проекта ГЧП.
Отраслевой коэффициент бета для активов (ßa) рекомендуется определять на основе данных по среднеотраслевой бете для развивающихся стран А. Дамодарана на последнюю отчетную дату.

17. Корпоративтік табыс салығының мөлшерлемесі Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес номиналды мәнде айқындалады.
18. Елдің ерекшеліктері (ел тәуекелі) ескеріле отырып, жүйелі тәуекел үшін сыйақыны (ERP) А. Дамодаранның Қазақстан Республикасына арналған деректері (Country Risk Premiums) негізінде соңғы жаңарту күніне, бірақ МЖӘ жобасын жоспарлау басталғанға дейін бір жылдан кешіктірмей айқындау ұсынылады.
19. Қолжетімділік үшін жыл сайынғы төлемақы мөлшері индекстелмейді.
2-параграф. Мемлекет меншiгiндегi мемлекеттiк-жекешелік әрiптестiк объектiсiн басқаруды жүзеге асырғаны үшiн сыйақының болжамды мөлшерiн есептеу
20. Мемлекет меншігіндегі МЖӘ объектісін басқаруды жүзеге асырғаны үшін сыйақының ең жоғары мөлшері осы Әдістеменің 6-тармағына сәйкес айқындалатын жобаның ішкі кірістілік нормасының (IRR) шекті жол берілетін мөлшеріне қол жеткізу үшін қажетті ақшалай төлемдер сомасынан аспауға тиіс.
21. Мемлекет меншігіндегі МЖӘ объектісін басқаруды жүзеге асырғаны үшін сыйақының жыл сайынғы мөлшері индекстелмейді.
3-параграф. Жалдау төлемақысының болжамды мөлшерін есептеу
22. Жалдау төлемақысы мемлекеттік әріптестің жеке меншіктегі МЖӘ объектісін мүліктік жалдауын көздейтін МЖӘ шарттарында қолданылады.
23. Жалдау төлемақысының болжамды мөлшерін есептеу МЖӘ шарты шеңберінде мемлекеттік әріптестің жекеше әріптеске төлейтін төлемдерінің мөлшерін айқындау үшін қолданылады.
24. Жалдау төлемақысының болжамды мөлшерін айқындау кезінде мемлекеттік әріптестің жалдайтын мүлікке қоятын параметрлері негізге алынады.
25. Жалдау төлемақысының болжамды мөлшері МЖӘ жобасын іске асырудың әрбір жылы үшін есептеледі.
26. Әкімшілік-офистік мақсаттағы үй-жайларды жалдау кезінде жалдау төлемақысының жылдық мөлшерлемесінің болжамды мөлшері мыналарды құрайды:
BRа – осы Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес үй-жайдың класына негізделген әкімшілік-офистік үй-жайларды жалдау кезіндегі жалдау төлемақысының 1 (бір) шаршы метрге шаққандағы базалық мөлшерлемесі;
S – жобаның мақсаттары үшін жалданатын алаң;
kтд – жалданатын жабдықтың тозу дәрежесін ескеретін коэффициент.
Базалық мөлшерлеменің мөлшері Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының ресми интернет-ресурсында орналастырылған "Қазақстан Республикасындағы коммерциялық жылжымайтын мүлікті жалға беру бағасы мен баға индекстері" статистикалық деректеріне сәйкес айқындалады.
27. Өзге де мақсаттағы үй-жайларды жалдау кезінде жалдау төлемақысының жылдық мөлшерлемесінің болжамды мөлшері мыналарды құрайды:

17. Ставка корпоративного подоходного налога определяется в номинальном выражении в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
18. Премию за систематический риск (ERP) с учетом страновой специфики (странового риска) рекомендуется определять на основе данных А. Дамодарана для Республики Казахстан (Country Risk Premiums) на последнюю дату обновления, но не позднее, чем за год, предшествующий началу планирования проекта ГЧП.
19. Ежегодный размер платы за доступность не индексируется.
Параграф 2. Расчет предполагаемого размера вознаграждения за осуществление управления объектом государственно-частного партнерства, находящимся в государственной собственности
20. Максимальный размер вознаграждения за осуществление управления объектом ГЧП, находящимся в государственной собственности, не должен превышать сумму денежных выплат, необходимую для достижения предельно допустимого размера внутренней нормы доходности (IRR) проекта, определяемого согласно пункту 6 настоящей Методики.
21. Ежегодный размер вознаграждения за осуществление управления объектом ГЧП, находящимся в государственной собственности, не индексируется.
Параграф 3. Расчет предполагаемого размера арендной платы
22. Арендная плата применяется в договорах ГЧП, предусматривающих имущественный наем объекта ГЧП, находящегося в частной собственности, государственным партнером.
23. Расчет предполагаемого размера арендной платы применяется для определения размера выплат государственным партнером частному партнеру в рамках договора ГЧП.
24. При определении предполагаемого размера арендной платы за основу принимаются параметры, предъявляемые государственным партнером к нанимаемому имуществу.
25. Предполагаемый размер арендной платы рассчитывается для каждого года реализации проекта ГЧП.
26. Предполагаемый размер годовой ставки арендной платы при аренде помещений административно-офисного назначения составляет:
BRа – базовая ставка арендной платы при аренде административно-офисных помещений за 1 (один) квадратный метр, исходя из класса помещения в соответствии с приложением 3 к настоящей Методике;
S – арендуемая площадь для целей проекта;
kси – коэффициент, учитывающий степень изношенности арендуемого оборудования.
Размер базовой ставки определяется согласно данным статистики "Цены и индексы цен на аренду коммерческой недвижимости в Республике Казахстан", размещенной на официальном интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
27. Предполагаемый размер годовой ставки арендной платы при аренде помещений иного назначения составляет:

BRин – тиісті жылға арналған республикалық бюджетте көзделген Астана, Алматы және Шымкент қалалары үшін 1 айлық есептiк көрсеткiш, ауыл, кент, ауылдық округ, қаладағы аудан, қала, аудан, облыс үшін 0,6 айлық есептiк көрсеткiш, 1 шаршы метр үшін айына теңгемен;
S – жалданатын алаң, шаршы метр;
kжд – барлық инженерлік-техникалық құрылғылары (электр энергиясы, кәріз, сумен жабдықтау, жылу, телефондандыпу, интернет) бар үй-жайлар үшін жайлылық дәрежесін ескеретін коэффициент – 1, қандай да бір коммуникация түрі болмаған кезде әрбір түр үшін 0,1-ге төмендейді;
kтд – жалданатын жабдықтың тозу дәрежесін ескеретін, мына формула бойынша айқындалатын коэффициент:
BSV – баланстық (қалдық) құн бойынша жалданатын негізгі құралдардың құны;
OV – бастапқы құн бойынша жалданатын негізгі құралдардың құны.
МЖӘ жобасында тозу дәрежесі 50 (елу) пайыздан асатын жабдықты жалдауға жол берілмейді.
4-параграф. Тұтыну кепілдігінің болжамды мөлшерін есептеу
28. МЖӘ жобасын іске асыру барысында өндірілетін тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің белгілі бір көлемін мемлекеттің тұтыну кепілдігі жекеше әріптеске (off-take келісімшарттары) салынған инвестициялардың қайтарымдылығын және жобаның дисконттау мөлшерлемесіне + (плюс) 3 (үш) пайыздық тармаққа тең мөлшерде жобаның ішкі кірістілік нормасына (IRR) қол жеткізуді қамтамасыз ете отырып, мемлекеттік қолдау шарасы ретінде ұсынылады.
29. Мемлекеттiң тұтыну кепiлдiгi халық тарапынан төлемақы талап етілмейтiн жобаларда беріледі.
30. Мемлекеттің тұтыну кепілдігі салалар бойынша бөлінетін мемлекеттік тапсырысты (мысалы мемлекеттік білім беру тапсырысы, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі) көздейтін жобаларда қолданылмайды.
31. Мемлекеттiң тұтыну кепiлдiгiнiң болжамды мөлшерi жобаны iске асырудың әр жылы үшiн тіркелген көлемдi (100 (жүз) пайыз өндiрiстiк қуат) өткізудің кепiлдiк берiлген сомасы ретiнде мына формула бойынша айқындалады:
pi – жобаны іске асырудың i-ші жылында тауарларды/жұмыстарды/көрсетілетін қызметтерді өткізу бағасы;
РС – жобаның өндірістік қуаты.
32. Тауарларды/жұмыстарды/көрсетілетін қызметтерді өткізу бағасын салалық мемлекеттік орган белгілейді.
5-параграф. Мемлекеттік қолдау шараларының болжамды мөлшерін есептеу
33. Мемлекеттік заттай гранттарды бағалау Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 288-бабының 4-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
34. МЖӘ шарттары шеңберінде инфрақұрылымдық облигациялар (қажет болса оларды шығару) бойынша мемлекеттік кепілгерліктің болжамды мөлшері кепілгерлікпен қамтамасыз етілген облигациялық қарыз бойынша негізгі борыштың және ол бойынша 1 (бір) есептеу кезеңіне және 6 (алты) айға есепке жазылған МЖӘ жобасын іске асыру кезеңіне болжанатын ең жоғары пайыздық мөлшерлеме бойынша сыйақы сомасы ретінде есептеледі:
DP – негізгі борыш сомасы;
r – ҚЭМ-де болжанатын инфляцияның ең жоғары деңгейі ретінде айқындалатын пайыздық мөлшерлеме + (плюс) облигациялардың бүкіл айналым мерзімі кезінде қолданылатын тіркелген маржа;
p – күнтізбелік жылда купондық сыйақыны есепке жазу кезеңдерінің саны.

BRин – 1 месячный расчетный показатель для городов Астана, Алматы и Шымкент, 0,6 месячного расчетного показателя для села, поселка, сельского округа, района в городе, города, района, области, предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующий год, за 1 квадратный метр, тенге в месяц;
S – арендуемая площадь, квадратный метр;
kск – коэффициент, учитывающий степень комфортности, для помещений со всеми инженерно-техническими устройствами (электрическая энергия, канализация, водоснабжение, отопление, телефонизация, интернет) – 1, при отсутствии каких-либо видов коммуникаций уменьшается на 0,1 за каждый вид;
kси – коэффициент, учитывающий степень изношенности арендуемого оборудования, определяемый по следующей формуле:
BSV – стоимость арендуемых основных средств по балансовой (остаточной) стоимости;
OV – стоимость арендуемых основных средств по первоначальной стоимости.
В проекте ГЧП не допускается аренда оборудования со степенью изношенности более 50 (пятидесяти) процентов.
Параграф 4. Расчет предполагаемого размера гарантии потребления
28. Гарантия потребления государством определенного объема товаров, работ и услуг, производимых в ходе реализации проекта ГЧП, предоставляется частному партнеру (off-take контракты), как мера государственной поддержки с обеспечением окупаемости вложенных инвестиций и достижимости внутренней нормы доходности (IRR) проекта в размере равном ставке дисконтирования + (плюс) 3 (три) процентных пункта.
29. Гарантия потребления государством предоставляется в проектах, не требующих платы со стороны населения.
30. Гарантия потребления государством не применяется в проектах, предусматривающих государственный заказ, выделяемый в разрезе отраслей (например, государственный образовательный заказ, гарантированный объем бесплатной медицинской помощи).
31. Предполагаемый размер гарантии потребления государством определяется для каждого года реализации проекта как гарантированная сумма реализации фиксированного объема (100 (сто) процентов производственной мощности) по следующей формуле:
pi – цена реализации товара/работы/услуги в i-м году реализации проекта;
PC – производственная мощность проекта.
32. Цена реализации товара/работы/услуги устанавливается отраслевым государственным органом.
Параграф 5. Расчет предполагаемого размера мер государственной поддержки
33. Оценка государственных натурных грантов осуществляется в соответствии с пунктом 4 статьи 288 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
34. Предполагаемый размер поручительства государства по инфраструктурным облигациям (при необходимости их выпуска) в рамках договоров ГЧП рассчитывается как сумма основного долга по облигационному займу, обеспеченного поручительством, и вознаграждения по нему по наиболее высокой процентной ставке, прогнозируемой на период реализации проекта ГЧП, начисленного за 1 (один) период начисления и 6 (шесть) месяцев:
DP – сумма основного долга;
r – процентная ставка, определяемая как максимальный уровень инфляции, прогнозируемый в ФЭМ, + (плюс) фиксированная маржа, действующая на протяжении всего срока обращения облигаций;
p – количество периодов начисления купонного вознаграждения в календарном году.

35. Мемлекеттік емес қарыздар бойынша мемлекеттік кепілдіктің болжамды мөлшері мемлекеттік кепілгерлікпен қамтамасыз етілген қарыз бойынша негізгі борыштың және ол бойынша 1 (бір) есептеу кезеңіне және 1 (бір) айға не шарт талаптарына сәйкес кезеңге есепке жазылған МЖӘ жобасын іске асыру кезеңіне болжанатын ең жоғары пайыздық мөлшерлеме бойынша сыйақы сомасы ретінде есептеледі:
DP – мемлекет кепілдік берген қарыз бойынша негізгі борыш сомасы;
r – қарыз туралы шарттың немесе конкурстық өтінімнің талаптарына сәйкес МЖӘ жобасын іске асыру кезеңінде мемлекет кепілдік беретін қарыз бойынша болжанатын ең жоғары жылдық сыйақы мөлшерлемесі. Конкурстық құжаттаманы әзірлеу кезеңінде LIBOR мөлшерлемесі + (плюс) 1 (бір) пайыздық тармақ (шетел валютасындағы қарыздар үшін), "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес белгіленген базалық мөлшерлеменің пайыздық дәлізінің жоғарғы шегі + (плюс) 1 (бір) пайыздық тармақ (шетел валютасындағы қарыздар үшін) ретінде айқындалады;
p – күнтізбелік жылда мемлекет кепілдік берген қарыз бойынша сыйақыны есепке жазу кезеңдерінің саны.
36. МЖӘ жобасын қоса қаржыландырудың болжамды мөлшері инвестициялық кезең ішінде мемлекеттік бюджеттен жұмсалған шығыстардың жиынтық шамасына тең, бірақ МЖӘ объектілерін құру (оның ішінде салу), реконструкциялау немесе жаңғырту мақсатында салынатын инвестициялар мөлшерінің 30 (отыз) пайызынан аспауға тиіс.
37. МЖӘ жобасын қоса қаржыландыру МЖӘ жобасы тұтастай алғанда төменде көрсетілген өлшемшарттарға сәйкес келген кезде:
1) МЖӘ жобасына орталық мемлекеттік орган не Заңда белгіленген құзыретіне сәйкес облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы бастамашылық жасаса;

35. Предполагаемый размер государственной гарантии по негосударственным займам рассчитывается как сумма основного долга по займу, обеспеченного государственной гарантией, и вознаграждения по нему по наиболее высокой процентной ставке, прогнозируемой на период реализации проекта ГЧП, начисленного за 1 (один) период начисления и 1 (один) месяц, либо за период в соответствии с условиями договора:
DP – сумма основного долга по займу, гарантируемому государством;
r – наиболее высокая прогнозируемая на период реализации проекта ГЧП годовая ставка вознаграждения по займу, гарантируемому государством, в соответствии с условиями договора о займе или конкурсной заявки. На этапе разработки конкурсной документации определяется как ставка LIBOR + (плюс) 1 (один) процент (для займов в иностранной валюте), верхняя граница процентного коридора базовой ставки, установленной в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", + (плюс) 1 (один) процент (для займов в национальной валюте);
p – количество периодов начисления вознаграждения по займу, гарантируемому государством, в календарном году.
36. Предполагаемый размер софинансирования проекта ГЧП равен совокупной величине расходов, производимых из государственного бюджета в течение инвестиционного периода, но не может превышать 30 (тридцати) процентов от размера инвестиций, производимых с целью создания (в том числе строительства), реконструкции или модернизации объектов ГЧП.
37. Софинансирование проекта ГЧП применяется при соответствии проекта ГЧП нижеперечисленным критериям в совокупности:
1) проект ГЧП инициирован центральным государственным органом либо местным исполнительным органом области, города республиканского значения и столицы в соответствии с компетенцией, установленной Законом;

2) МЖӘ объектісін құру құны кемінде бір жарым миллион айлық есептік көрсеткішті құраса;
3) МЖӘ объектісін құру жаңа құрылыс және (немесе) реконструкциялау арқылы жүзеге асырылса, бұл ретте МЖӘ объектісінің функционалдық мақсатына сәйкес МЖӘ объектісін пайдалануды жекеше әріптес қамтамасыз етсе, қолданылады.
38. Мемлекетке тиесілі зияткерлік меншік объектiлерiне ерекше құқықтардың құны Қазақстан Республикасының зияткерлік меншік және бағалау қызметі мәселелері жөніндегі заңнамасына сәйкес айқындалған құн болып табылады.
Мемлекеттік-жекешелік
әріптестік объектісін құру және
(немесе) реконструкциялау
құнын, мемлекеттік-жекешелік
әріптестік субъектілерін
мемлекеттік қолдау мен
шығындарын өтеу көздерінің
жиынтық құнын
айқындау әдістемесіне
1-қосымша
Тапсырыс берушінің жобаларды басқару, құрылысты техникалық қадағалау және авторлық қадағалау жөніндегі инжинирингтік көрсетілетін қызметтерге арналған шығыстарының лимиті
Ағымдағы баға деңгейінде жылына құрылыс құны, мың АЕК*/жыл
Мыналарға арналған шығыстар лимитінің нормативі
жобаны басқару, пайыз
құрылысты техникалық қадағалау, пайыз
авторлық қадағалау, пайыз
1
2
3
4
300-ге дейін

2) стоимость создания объекта ГЧП составляет не менее полуторамиллионного месячного расчетного показателя;
3) создание объекта ГЧП осуществляется путем нового строительства и (или) реконструкции, при этом эксплуатация объекта ГЧП в соответствии с функциональным назначением объекта ГЧП обеспечивается частным партнером.
38. Стоимость исключительных прав на объекты интеллектуальной собственности, принадлежащих государству является стоимостью, определенной согласно законодательству Республики Казахстан по вопросам интеллектуальной собственности и оценочной деятельности.
Приложение 1
к Методике определения
стоимости создания и (или)
реконструкции объекта
государственно-частного
партнерства, суммарной
стоимости государственной
поддержки и источников
возмещения затрат субъектов
государственно-частного
партнерства
Лимит расходов заказчика на инжиниринговые услуги по управлению проектами, техническому надзору и авторскому надзору за строительством
Стоимость строительства в год в текущем уровне цен, тысяч МРП*/год
Норматив лимита расходов на
управление проектом, процент
технический надзор за строительством, процент
авторский надзор, процент
1
2
3
4
до 300

0,023
2322,58
0,0061
92,9
0,0211
2573,55 бастап
0,0058
139,35
0,0174
Мемлекеттік-жекешелік
әріптестік объектісін құру және
(немесе) реконструкциялау
құнын, мемлекеттік-жекешелік
әріптестік субъектілерін
мемлекеттік қолдау мен
шығындарын өтеу көздерінің
жиынтық құнын айқындау
әдістемесіне
3-қосымша
Әкімшілік-офистік үй-жайларды жалдау кезінде базалық мөлшерлемені айқындау параметрлері
Өлшемшарт
"А" класындағы офистер
"В" класындағы офистер
"С" класындағы офистер
"D" класындағы офистер
Ғимараттың мақсаты
Мамандандырылған офистік ғимараттардағы офистік үй-жайлар, әрлеу сапасы жоғары, реконструкцияланған және қайта жарақталған әкімшілік ғимараттар
Әкімшілік-офистік ғимараттардағы тұрғын емес үй-жайлар, офиске бейімделген өзге мақсаттағы ғимараттар
Офистерді орналастыруға бейімделген тұрғын және тұрғын емес ғимараттардағы үй-жайлар (тұрғын үйлердің бірінші қабаттары мен жертөлелері)
Ғимаратты пайдалану мерзімі
Жаңадан салынған немесе реконструкцияланған ғимараттар
3 жылдан астам пайдалану, өзге мақсаттағы реконструкцияланған ғимараттар
5 жылдан астам пайдалану, өзге мақсаттағы реконструкцияланған ғимараттар
Орналасқан жері
Қаланың іскерлік аудандарында, басты көлік магистральдарында және кіреберісі ыңғайлы алаңдарда
Қаланың іскерлік аудандарынан, негізгі көшелерден шалғай, кіреберісі ыңғайсыз
Қаланың іскерлік аудандарынан, орталық көшелерден айтарлықтай қашық, кіреберісі ыңғайсыз
Инфрақұрылым және сервис
Жақсы дамыған инфрақұрылым; талшықты-оптикалық байланыс және телекоммуникация; конференц-залдардың, келіссөз залдарының, орталық Reception, тұрмыстық қызмет көрсету және демалыс құралдарының болуы
Дамыған инфрақұрылым; талшықты-оптикалық байланыс және телекоммуникация; конференц-залдардың, келіссөз залдарының, орталық Reception, тұрмыстық қызмет көрсету және демалыс құралдарының болуы
Бизнес және демалыс инфрақұрылымының жеткіліксіздігі
Ғимаратты
басқару
Кәсіби басқару. Ғимарат мінсіз күйде ұсталады, өзінің қауіпсіздік, басқару және техникалық қызмет көрсету қызметтері бар
Кәсіби басқару. Ғимарат мінсіз күйде ұсталады.
Тәулік бойы күзет; жақсы пайдалану қызметі; тәжірибелі жалға беруші

0,023
2322,58
0,0061
92,9
0,0211
от 2573,55
0,0058
139,35
0,0174
Приложение 3
к Методике определения
стоимости создания и (или)
реконструкции объекта
государственно-частного
партнерства, суммарной
стоимости государственной
поддержки и источников
возмещения затрат субъектов
государственно-частного
партнерства
Параметры для определения базовой ставки при аренде административно-офисных помещений
Критерии
Офисы класса "А"
Офисы класса "В"
Офисы класса "С"
Офисы класса "D"
Назначение здания
Офисные помещения в специализированных офисных зданиях, реконструированные и переоборудованные административные здания с качественной отделкой.
Нежилые помещения в административно-офисных зданиях, здания иного назначения, приспособленные под офисы.
Помещения в жилых и нежилых зданиях, приспособленные для размещения офисов (первые этажи и подвалы жилых домов).
Срок эксплуатации здания
Здания новой постройки или реконструированные
Более 3 лет эксплуатации, реконструированные здания иного назначения
Более 5 лет эксплуатации, реконструированные здания иного назначения
Расположение
В деловых районах города, на главных транспортных магистралях и площадях, с удобным подъездом
Вдали от деловых районов города, от главных улиц, неудобный подъезд
Значительная удаленность от деловых районов города, центральных улиц, неудобный подъезд
Инфраструктура и сервис
Хорошо развитая инфраструктура; оптико-волоконная связь и телекоммуникации; наличие конференц-залов, переговорных, центральной Reception, средств бытового обслуживания и отдыха
Развитая инфраструктура; оптико-волоконная связь и телекоммуникации; наличие конференц-залов, переговорных, центральной Reception, средств бытового обслуживания и отдыха
Недостаточная инфраструктура обслуживания бизнеса и отдыха
Управление зданием
Профессиональное управление. Здание содержится в безупречном состоянии, имеет собственные службы безопасности, управления и обслуживания
Профессиональное управление. Здание содержится в безупречном состоянии
Круглосуточная охрана; хорошая служба эксплуатации; опытный арендодатель