Кейбір бұйрықтарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2022 жылғы 24 қарашадағы № 87 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 25 қарашада № 30732 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтардың қоса беріліп отырған тізбесі бекітілсін.
2. Мемлекеттік активтерді басқару саясаты департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Куантыров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 24 қарашадағы
№ 87 Бұйрықпен
бекітілген
Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардағы корпоративтік басқаруды бағалау қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2011 жылғы 6 маусымдағы № 157 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7047 болып тіркелген):
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 182-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардағы корпоративтік басқаруды бағалау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардағы корпоративтік басқаруды бағалау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 182-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді".";

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 24 ноября 2022 года № 87. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 ноября 2022 года № 30732.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Департаменту политики управления государственными активами в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
А. Куантыров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 24 ноября 2022 года № 87
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнения
1. В приказе Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 6 июня 2011 года № 157 "Об утверждении Правил оценки корпоративного управления в контролируемых государством акционерных обществах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7047):
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 2 статьи 182 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах оценки корпоративного управления в контролируемых государством акционерных обществах, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила оценки корпоративного управления в контролируемых государством акционерных обществах (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 182 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе".";

2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) корпоративтік басқару – Объект қызметін басқаруды қамтамасыз ететін және акционерлер, директорлар кеңесі, атқарушы орган, Объектінің өзге де органдары мен акционерлер мүддесіндегі мүдделі тұлғалар арасындағы қатынастарды қамтитын процестердің жиынтығы;";
4-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Тәуелсіз ұйымды акционерлік қоғам "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-1-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабына сәйкес таңдайды және мынадай өлшемшарттарға сәйкес келеді:
корпоративтік басқару жүйелерін бағалау бойынша кемінде бес жыл немесе Қазақстанда, сол сияқты Қазақстаннан тыс жерлердегі он ірі компанияда тәжірибесінің болуы;
кемінде бес адамнан тұратын қалыптасқан жобалық командасының болуы.".
2. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 08.07.2026 № 103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. "Шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындарда байқау кеңесін құру қағидаларын, байқау кеңесінің құрамына сайланатын адамдарға қойылатын талаптарды, сондай-ақ Байқау кеңесінің мүшелерін конкурстық іріктеу және олардың өкілеттігін мерзімінен бұрын тоқтату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 113 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10503 болып тіркелген):
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 148-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындарда байқау кеңесін құру қағидалары осы өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Байқау кеңесінің мүшелерін конкурстық іріктеу және олардың өкілеттігін мерзімінен бұрын тоқтату қағидаларында:
1-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 148-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және білім беру және денсаулық сақтау салаларындағы шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындардағы байқау кеңесінің мүшелерін (бұдан әрі – байқау кеңесінің мүшелері) конкурстық негізде іріктеу және олардың өкілеттігін мерзімінен бұрын тоқтату тәртібін айқындайды.

подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) корпоративное управление – совокупность процессов, обеспечивающих управление деятельностью Объекта и включающих отношения между акционерами, советом директоров, исполнительным органом, иными органами Объекта и заинтересованными лицами в интересах акционеров;";
часть третью пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Независимая организация выбирается акционерным обществом в соответствии с пунктом 1 статьи 34-1 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах" и статьей 1 Закона Республики Казахстан "О государственных закупках" и соответствует следующим критериям:
наличие опыта по оценке систем корпоративного управления не менее пяти лет или в десяти крупных компаниях, как в Казахстане, так и за пределами Казахстана;
наличие сформированной проектной команды в количестве не менее пяти человек.".
2. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 08.072026 № 103 (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В приказе Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 113 "Об утверждении Правил создания наблюдательного совета в государственных предприятиях на праве хозяйственного ведения, требований, предъявляемых к лицам, избираемым в состав наблюдательного совета, а также Правил конкурсного отбора членов наблюдательного совета и досрочного прекращения их полномочий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10503):
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 2 статьи 148 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила создания наблюдательного совета в государственных предприятиях на праве хозяйственного ведения, утвержденные указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему перечню некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнения (далее – Перечень);
в Правилах конкурсного отбора членов наблюдательного совета и досрочного прекращения их полномочий, утвержденных указанным приказом:
главу 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 148 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" и определяют порядок отбора членов наблюдательного совета в государственных предприятиях на праве хозяйственного ведения в сферах образования и здравоохранения (далее – члены наблюдательного совета) на конкурсной основе и досрочного прекращения их полномочий.

2. Конкурс осы бұйрықта айқындалған талаптарға (бұдан әрі – Талаптар) сәйкес байқау кеңесінің мүшелерін және тиісті саладағы уәкілетті органның (жергілікті атқарушы органның) өкілдері болып табылатын байқау кеңесінің мүшелерін іріктеу мақсатында жүргізіледі.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындардағы байқау кеңесінің мүшелерін конкурстық іріктеуді ұйымдастыру және өткізу тәртібі";
5-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) тиісті уәкілетті органның және кәсіпорынның сайтында конкурс өткізу туралы хабарландыруды және кандидаттар тізімін жариялауды қамтамасыз етеді;";
7-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) конкурсқа қатысу туралы өтінішке қоса берілетін құжаттардың тізбесін, оның ішінде осы мемлекеттік кәсіпорынның лауазымды адамдарына қатысты үлестестігі туралы мәліметтерді;";
8-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) конкурстық өтінімдері бар конверттерді ашу, кандидаттардың тізімдерін тиісті уәкілетті органның және кәсіпорынның сайтында жариялау;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) аудио-бейне тіркеуді қолдана отырып, кандидаттармен әңгімелесу жүргізу және байқау кеңесінің мүшелерін іріктеу;";
9-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) Кодекстің 35-бабында көрсетілген еңбек қызметін растайтын құжаттардың көшірмелері;";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Комиссия конкурсқа қатысушылармен әңгімелесу жүргізу кезінде "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңын, мемлекеттік кәсіпорын қызметі саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін және денсаулық сақтау немесе білім беру ұйымдары қызметінің ерекшеліктерін білуі тексеріледі.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Байқау кеңесі мүшелерінің өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату".
4. "Байқау кеңестері құрылатын шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындарға қойылатын кретерийлерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 114 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10507 болып тіркелген):
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 148-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:".
5. "Байқау кеңесі мүшелерінің қызметін бағалау және байқау кеңесінің мүшелеріне сыйақы төлеу лимитін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 115 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10499 болып тіркелген):
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

2. Конкурс проводится в целях отбора членов наблюдательного совета и членов наблюдательного совета, являющихся представителями уполномоченного органа соответствующей отрасли (местного исполнительного органа), в соответствии с требованиями, определенными настоящим приказом (далее – Требования).";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок организации и проведения конкурсного отбора членов наблюдательного совета в государственных предприятиях на праве хозяйственного ведения";
подпункт 2) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"2) обеспечивает публикацию на сайте соответствующего уполномоченного органа и предприятия объявления о проведении конкурса и списка кандидатов;";
подпункт 5) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"5) перечень документов, прилагаемых к заявлению об участии в конкурсе, в том числе сведения об аффилированности по отношению к должностным лицам данного государственного предприятия;";
в пункте 8:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) вскрытие конвертов с конкурсными заявками, опубликование списков кандидатов на сайте соответствующего уполномоченного органа и предприятия;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) проведение собеседования с кандидатами и отбор членов наблюдательного совета c применением аудио-видео фиксации;";
подпункт 6) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"6) копии документов, подтверждающие трудовую деятельность, указанные в статье 35 Кодекса;";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. При проведении Комиссией собеседования с участниками конкурса проверяется знание Закона Республики Казахстан "О противодействии коррупции", нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в сфере деятельности государственного предприятия, и специфики деятельности организации здравоохранения или образования.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Досрочное прекращение полномочий членов наблюдательного совета".
4. В приказе Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 114 "Об утверждении критериев, предъявляемых к государственным предприятиям на праве хозяйственного ведения, в которых создаются наблюдательные советы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10507):
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 1 статьи 148 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" ПРИКАЗЫВАЮ:".
5. В приказе Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 115 "Об утверждении Правил оценки деятельности членов наблюдательного совета и определения лимита выплаты вознаграждения членам наблюдательного совета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10499):
преамбулу изложить в следующей редакции:

"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 148-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Байқау кеңесі мүшелерінің қызметін бағалау және байқау кеңесінің мүшелеріне сыйақы төлеу лимитін айқындау қағидаларында:
1-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Байқау кеңесі мүшелерінің қызметін бағалау және байқау кеңесінің мүшелеріне сыйақы төлеу лимитін айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 148-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және білім беру және денсаулық сақтау салаларындағы шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындардағы байқау кеңестері мүшелерінің қызметін бағалауды жүзеге асыру және байқау кеңесінің мүшелеріне сыйақы төлеу лимитін анықтау тәртібін айқындайды.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Байқау кеңесі мүшелерінің қызметін бағалауды жүзеге асыру тәртібі";
20 және 21-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Тиісті саланың уәкілетті органының (жергілікті атқарушы органның) өкілі болып табылатын байқау кеңесінің мүшесін бағалауды Комиссия тиісті саланың уәкілетті органына (жергілікті атқарушы органға) мәлімет үшін жолдайды.
21. Байқау кеңесі мүшесін бағалау нәтижелері туралы есепті тиісті саланың уәкілетті органы (жергілікті атқарушы орган) байқау кеңесінің мүшесіне өткен жұмыс кезеңі үшін сыйақы мөлшерін айқындау кезінде пайдаланады және ол жиналған балл саны негізге алынып айқындалады:
4,5-тен 10 балға дейін – сыйақы мөлшері мынадай формула бойынша айқындалады:
S=N*10%
мұнда:
S – сыйақы мөлшері (пайызбен) тиісті саланың уәкілетті органы (жергілікті атқарушы орган) айқындайтын байқау кеңесінің мүшелеріне сыйақы төлеу лимитіне пропорционалды;
N – балл саны;
0-ден 4 балға дейін – Комиссия шешімінің негізінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 113 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10503 болып тіркелген) бекітілген Байқау кеңесінің мүшелерін конкурстық іріктеу және олардың өкілеттігін мерзімінен бұрын тоқтату қағидаларының (бұдан әрі – Конкурстық іріктеу қағидалары) байқау кеңесі мүшелерінің өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтатуға сәйкес кейіннен рәсімдерді жүргізумен төленбейді.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Байқау кеңесінің мүшелеріне сыйақы төлеу лимитін айқындау тәртібі";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"В соответствии с пунктом 5 статьи 148 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах оценки деятельности членов наблюдательного совета и определения лимита выплаты вознаграждения членам наблюдательного совета, утвержденных указанным приказом:
главу 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оценки деятельности членов наблюдательного совета и определения лимита выплаты вознаграждения членам наблюдательного совета (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 148 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" и определяют порядок осуществления оценки деятельности членов наблюдательных советов в государственных предприятиях на праве хозяйственного ведения в сферах образования и здравоохранения и определения лимита выплаты вознаграждения членам наблюдательного совета.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок осуществления оценки деятельности членов наблюдательного совета";
пункты 20 и 21 изложить в следующей редакции:
"20. Оценка члена наблюдательного совета, являющегося представителем уполномоченного органа соответствующей отрасли (местного исполнительного органа) направляется Комиссией уполномоченному органу соответствующей отрасли (местному исполнительному органу) для сведения.
21. Отчет о результатах оценки члена наблюдательного совета используется уполномоченным органом соответствующей отрасли (местным исполнительным органом) при определении размера вознаграждении члену наблюдательного совета за предыдущий период работы и определяется исходя из количества набранных баллов:
от 4,5 до 10 баллов – размер вознаграждения определяется по формуле:
S=N*10%
где:
S – размер вознаграждения (в процентах) пропорционально от лимита выплаты вознаграждения членам наблюдательного совета, определяемого уполномоченным органом соответствующей отрасли (местным исполнительным органом);
N – количество баллов;
от 0 до 4 баллов – на основании решения Комиссии вознаграждение не выплачивается с последующим проведением процедуры согласно досрочному прекращению полномочий членов наблюдательного совета Правил конкурсного отбора членов наблюдательного совета и досрочного прекращения их полномочий, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 113 (зарегистрирован в Реестре государственных регистраций нормативных правовых актов за № 10503) (далее – Правила конкурсного отбора).";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок определения лимита выплаты вознаграждения членам наблюдательного совета";
пункт 24 изложить в следующей редакции:

"24. Мемлекеттік қызметшілер болып табылатын байқау кеңесінің мүшелеріне сыйақы төленбейді.".
6. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 13.08.2025 № 79 (26.08.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 02.06.2025 № 48 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір бұйрықтардың
тізбесіне 1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 20 ақпандағы
№ 113 бұйрығына
1-қосымша
Шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындарда байқау кеңесін құру қағидалары
1. Осы Қағидалар "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 148-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және білім беру және денсаулық сақтау салаларындағы шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындарда байқау кеңесін құру тәртібін айқындайды.
2. "Байқау кеңестері құрылатын шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындарға қойылатын критерийлерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 114 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде№ 10507 болып тіркелген) бекітілген шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындарға қойылатын өлшемшарттарға сәйкес келетін білім беру және денсаулық сақтау салаларында байқау кеңесі бар шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорынды құру, сондай-ақ білім беру және денсаулық сақтау салаларында шаруашылық жүргізу құқығындағы жұмыс істеп тұрған мемлекеттік кәсіпорындарда байқау кеңесін енгізу Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның шешімі негізінде жүзеге асырылады.
3. Шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорында байқау кеңесін енгізу немесе байқау кеңесі бар шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорын құру туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің (жергілікті атқарушы органның) тиісті шешімі қабылданғаннан кейін он жұмыс күн ішінде тиісті саладағы уәкілетті орган (жергілікті атқарушы орган):
байқау кеңесі туралы ережені, байқау кеңесін шақыру және отырыс өткізу тәртібін бекітеді;
осы бұйрықпен бекітілген байқау кеңесінің мүшелерін конкурстық іріктеу және олардың өкілеттігін мерзімінен бұрын тоқтату қағидаларына сәйкес байқау кеңесінің мүшелеріне үміткерлерді конкурстық іріктеуді бастайды;
Байқау кеңесінің құрамын тиісті саланың уәкілетті органы (жергілікті атқарушы орган) байқау кеңесінің мүшесін конкурстық іріктеу аяқталғаннан кейін он жұмыс күні ішінде бекітеді.

"24. Вознаграждение не выплачивается членам наблюдательного совета, являющимися государственными служащими.".
6. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 13.08.2025 № 79 (вводится в действие с 26.08.2025).
7. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 02.06.2025 № 48 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Перечню некоторых
приказов в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 1 к приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 20 февраля 2015 года № 113
Правила создания наблюдательного совета в государственных предприятиях на праве хозяйственного ведения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 148 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" (далее – Закон) и определяют порядок создания наблюдательного совета в государственных предприятиях на праве хозяйственного ведения в сферах образования и здравоохранения.
2. Создание государственного предприятия на праве хозяйственного ведения с наблюдательным советом в сферах образования и здравоохранения, а также введение наблюдательного совета в действующих государственных предприятиях на праве хозяйственного ведения в сферах образования и здравоохранения, соответствующих критериям, предъявляемым к государственным предприятиям на праве хозяйственного ведения, утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 114 "Об утверждении критериев, предъявляемых к государственным предприятиям на праве хозяйственного ведения, в которых создаются наблюдательные советы" (зарегистрирован в Реестре государственных регистраций нормативных правовых актов под № 10507), осуществляются на основании решения Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа.
3. В течение десяти рабочих дней после принятия решения Правительства Республики Казахстан (местного исполнительного органа) о введении наблюдательного совета в государственном предприятии на праве хозяйственного ведения или создании государственного предприятия на праве хозяйственного ведения с наблюдательным советом уполномоченный орган соответствующей отрасли (местный исполнительный орган):
утверждает положение о наблюдательном совете, порядок созыва и проведения заседаний наблюдательного совета;
инициирует конкурсный отбор кандидатов в члены наблюдательного совета в соответствии с Правилами конкурсного отбора членов наблюдательного совета и досрочного прекращения их полномочий, утвержденными настоящим приказом;
Состав наблюдательного совета утверждается уполномоченным органом соответствующей отрасли (местным исполнительным органом) в течение десяти рабочих дней после завершения конкурсного отбора членов наблюдательного совета.

4. Шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындардағы байқау кеңесі мүшелерінің саны тақ санмен болады және бір-бірімен және шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорынның басшысымен жақын туыстық және жекжаттық қатынастарда болмайтын кемінде бес және одан көп адамды құрайды.
Байқау кеңесінің мүшелері шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорын жұмыскерлерінің штатына кірмейді.
Денсаулық сақтау саласындағы шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындардағы байқау кеңесі құрамының кемінде отыз пайызы байқау кеңесінің тәуелсіз мүшелері болып табылады.
Денсаулық сақтау саласындағы шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындардағы байқау кеңесінің құрамына денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның өкілі кіреді.
Байқау кеңесінің төрағасы байқау кеңесі мүшелерінің көпшілік дауысымен байқау кеңесі мүшелерінің арасынан сайланады.
5. Байқау кеңесінің құрамына тиісті саланың уәкілетті органының (жергілікті атқарушы органның) өкілдері және осы бұйрықпен бекітілген Байқау кеңесінің мүшелерін конкурстық іріктеу және олардың өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату қағидаларына сәйкес конкурстық негізде сайланатын адамдар кіреді.
6. "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 148-бабының 3-тармағына сәйкес шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорынның байқау кеңесі мүшелерінің өкілеттік мерзімі үш жылды құрайды.
Өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір бұйрықтардың
тізбесіне 2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшаның күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 13.08.2025 № 79 (26.08.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4. Число членов наблюдательного совета в государственных предприятиях на праве хозяйственного ведения нечетное и составляет пять и более человек, не находящихся в отношениях близкого родства и свойства друг с другом и руководителем государственного предприятия на праве хозяйственного ведения.
Члены наблюдательного совета не входят в штат работников государственного предприятия на праве хозяйственного ведения.
Не менее тридцати процентов состава наблюдательного совета в государственных предприятиях на праве хозяйственного ведения в области здравоохранения являются независимыми членами наблюдательного совета.
В состав наблюдательного совета в государственных предприятиях на праве хозяйственного ведения в области здравоохранения входит представитель уполномоченного органа в области здравоохранения.
Председатель наблюдательного совета избирается из числа членов наблюдательного совета большинством голосов членов наблюдательного совета.
5. В состав наблюдательного совета входят представители уполномоченного органа соответствующей отрасли (местного исполнительного органа) и лица, избираемые на конкурсной основе в соответствии с Правилами конкурсного отбора членов наблюдательного совета и досрочного прекращения их полномочий, утвержденными настоящим приказом.
6. В соответствии с пунктом 3 статьи 148 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" срок полномочий членов наблюдательного совета государственного предприятия на праве хозяйственного ведения составляет три года.
Приложение 2
к Перечню некоторых
приказов, в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение к Правилам
предоставления субъектам
малого предпринимательства
в имущественный наем (аренду)
или доверительное управление
неиспользуемых объектов
государственной собственности
для организации производственной
деятельности и развития сферы
услуг населению с последующей
безвозмездной передачей в собственность
Форма
Сноска. Приложение 2 утратило силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 13.08.2025 № 79 (вводится в действие с 26.08.2025).