Мінсіз іскерлік беделінің болмауы өлшемшарттарын, келісім алу үшін қажетті құжаттарды қоса алғанда, банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру қағидаларын, Халықаралық сертификаттармен расталған кәсіби біліктілікке ие кандидаттар үшін еңбек өтілінің болуы жөніндегі ерекшеліктерді және осындай сертификаттардың тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2022 жылғы 28 қазандағы № 81 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 2 қарашада № 30377 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 3 сәуірдегі № 42 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 03.04.2026 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 5-тармағының екінші бөлігіне, 7-тармағының бірінші бөлігіне және "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 12.12.2025 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Мыналар:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Мінсіз іскерлік беделінің болмауы өлшемшарттарын, келісім алу үшін қажетті құжаттарды қоса алғанда, банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру қағидалары;
2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Халықаралық сертификаттармен расталған кәсіби біліктілікке ие кандидаттар үшін еңбек өтілінің болуы жөніндегі ерекшеліктер және осындай сертификаттардың тізбесі бекітілсін.
2. Банктерді реттеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;

Об утверждении Правил выдачи согласия на назначение (избрание) руководящего работника банка, банковского холдинга, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, включая критерии отсутствия безупречной деловой репутации, документы, необходимые для получения согласия, Особенностей по наличию трудового стажа для кандидатов, обладающих профессиональной квалификацией, подтвержденной международными сертификатами, и перечня таких сертификатов
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 октября 2022 года № 81. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 ноября 2022 года № 30377. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 3 апреля 2026 года № 42.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 03.04.2026 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с частью второй пункта 5, частью первой пункта 7 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула – в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 12.12.2025 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) Правила выдачи согласия на назначение (избрание) руководящего работника банка, банковского холдинга, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, включая критерии отсутствия безупречной деловой репутации, документы, необходимые для получения согласия согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) Особенности по наличию трудового стажа для кандидатов, обладающих профессиональной квалификацией, подтвержденной международными сертификатами, и перечень таких сертификатов согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Департаменту банковского регулирования в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;

3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2022 жылғы 28 қазандағы
№ 81 Қаулыға
1-қосымша
Мінсіз іскерлік беделінің болмауы өлшемшарттарын, келісім алу үшін қажетті құжаттарды қоса алғанда, банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мінсіз іскерлік беделінің болмауы өлшемшарттарын, келісім алу үшін қажетті құжаттарды қоса алғанда, банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне (бұдан әрі – ӘРПК), "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Банктер туралы заң) 20-бабы 5-тармағының екінші бөлігіне, 7-тармағының бірінші бөлігіне, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік реттеу туралы заң) 9-бабының 1-тармағының 2) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Қағидалар қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган, көрсетілетін қызметті беруші) мінсіз іскерлік беделінің болмауы өлшемшарттарын, келісім алу үшін қажетті құжаттарды қоса алғанда, банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру тәртібін айқындайды.
Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпарат уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылады, "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына және Бірыңғай байланыс орталығына тиісті нормативтік құқықтық акт бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жіберіледі.

3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 28 октября 2022 года № 81
Правила выдачи согласия на назначение (избрание) руководящего работника банка, банковского холдинга, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, включая критерии отсутствия безупречной деловой репутации, документы, необходимые для получения согласия
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи согласия на назначение (избрание) руководящего работника банка, банковского холдинга, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, включая критерии отсутствия безупречной деловой репутации, документы, необходимые для получения согласия (далее – Правила), разработаны в соответствии с Административным процедурно-процессуальным Кодексом Республики Казахстан (далее – АППК), частью второй пункта 5, частью первой пункта 7 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках), подпунктом 2) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" (далее – Закон о государственном регулировании), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах).
Правила определяют порядок выдачи уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган, услугодатель) согласия на назначение (избрание) руководящего работника банка, банковского холдинга, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, включая критерии отсутствия безупречной деловой репутации, документы, необходимые для получения согласия.
Информация о внесенных изменениях и (или) дополнениях в Правила размещается на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа, направляется оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и Единый контакт-центр в течение 3 (трех) рабочих дней с даты утверждения или изменения соответствующего нормативного правового акта.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.08.2025 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Қағидаларда пайдаланылатын ұғымдар Банктер туралы заңда, "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, Мемлекеттік реттеу туралы заңда, Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңда көрсетілген мағыналарда қолданылады.
3. Уәкілетті орган банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, банкке айырбастау нысанында микроқаржы ұйымын ерікті түрде қайта ұйымдастыруға уәкілетті орган берген қолданыстағы рұқсаты бар микроқаржы ұйымының, және (немесе) көрсетілген тұлғаларда басшы қызметкер лауазымын атқаруға ниеті бар жеке тұлғаның, Қазақстан Республикасының аумағында филиал ашатын Қазақстан Республикасының бейрезидент- банкінің атына банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкері лауазымын атқаруға ниеті бар жеке тұлға немесе банктің немесе банк холдингінің басқару органының мүшесі, немесе Банктер туралы заңның 17-1-бабына сәйкес банк холдингі мәртебесін иеленетін заңды тұлғаның басшы қызметкерінің (бұдан әрі – кандидат) Банктер туралы заңның 20-бабында, "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі –Акционерлік қоғамдар туралы заң) 1- бабының 20) тармақшасында, 54-бабының 4-тармағында, 59-бабының 2-тармағында, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Бухгалтерлік есеп туралы заң) 9-бабында белгіленген талаптарға және Қағидаларға сәйкес келген кезде кандидатты банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) берілген келісім (бұдан әрі-келісім) туралы және оны банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, банк холдингтерінің басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) қолданыстағы келісімдер тізіліміне (бұдан әрі-қолданыстағы келісімдер тізілімі) енгізу туралы мәліметтерді қамтитын хат жолдайды.
Банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қолданыстағы келісімге ие басшы қызметкері осы тармақтың бірінші бөлігінде және Қағидаларда көрсетілген Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келген жағдайда, қайта келісілмей, қаржы нарығының банк секторы шеңберінде келісілген, Банктер туралы заңның 20-бабының 1, 1-1 және 14-тармақтарында көзделген басшы қызметкер лауазымын атқарады.

Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.08.2025 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Понятия, используемые в Правилах, применяются в значениях, указанных в Законе о банках, Законе Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи", Законе о государственном регулировании, Законе о государственных услугах.
3. Уполномоченный орган направляет в адрес банка, банковского холдинга, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, микрофинансовой организации, обладающей действующим разрешением на добровольную реорганизацию микрофинансовой организации в форме конвертации в банк, выданным уполномоченным органом, и (или) физического лица, имеющего намерение занимать должность руководящего работника в указанных лицах, банка-нерезидента Республики Казахстан, открывающего филиал на территории Республики Казахстан (далее – услугополучатель) письмо, содержащее сведения о выданном согласии на назначение (избрание) кандидата на должность руководящего работника банка, банковского холдинга, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (далее – согласие) и о включении его в реестр действующих согласий на назначение (избрание) руководящих работников банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, банковских холдингов (далее – реестр действующих согласий) при соответствии физического лица, имеющего намерение занимать должность руководящего работника банка, банковского холдинга, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан или лица, избранного на должность члена органа управления банка или банковского холдинга, или руководящего работника юридического лица, приобретающего статус банковского холдинга в соответствии со статьей 17-1 Закона о банках (далее – кандидат) требованиям, установленным статьей 20 Закона о банках, подпунктом 20) статьи 1, пунктом 4 статьи 54, пунктом 2 статьи 59 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах" (далее – Закон об акционерных обществах), статьей 9 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (далее – Закон о бухгалтерском учете) и Правилами.
Руководящий работник банка, банковского холдинга, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, обладающий действующим согласием, занимает должность руководящего работника, предусмотренную в пунктах 1, 1-1 и 14 статьи 20 Закона о банках, на которую был согласован в рамках банковского сектора финансового рынка, без повторного согласования при условии соответствия требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан, указанными в части первой настоящего пункта и Правилами.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.08.2025 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Банктер туралы заңның 20-бабы 3-тармағы 3) тармақшасының мақсаты үшін кәсібилік және адалдықты қоса алғанда, мыналар мінсіз іскерлік беделінің болмауы өлшемшарттары болып табылады:
1) алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болуы, оның ішінде банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының, бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыру үшін лицензиясы бар заңды тұлғаның, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының, орталық депозитарийдің және тізбесін мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган бекітетін немесе оларға қатысты мемлекет, аталған квазимемлекеттік сектор субъектілерінің банк немесе сақтандыру холдингінің мүліктік құқықтары бар мемлекетке, квазимемлекеттік сектор субъектілеріне тиесілі бағалы қағаздарды номиналды ұстау функцияларын жүзеге асыру бөлігінде мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай оператордың (бұдан әрі – қаржы ұйымы) басшы қызметкері лауазымын атқару құқығынан айыру түріндегі қылмыстық жазаны қолдану туралы заңды күшіне енген сот шешімінің болуы және өмір бойы қаржы ұйымының ірі қатысушысы (ірі акционері) болып табылуы;
2) кандидат, банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкері қаржы ұйымын, банк конгломератын, сақтандыру тобын қосымша капиталдандыру бойынша уәкілетті органның қабылдаған міндеттемелерін не талаптарын орындамаған қаржы ұйымының ірі қатысушысы (тікелей немесе жанама) екендігі (болып табылатыны) туралы мәліметтердің болуы;
3) кандидаттың, банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерінің Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымының төлем қабілетсіздігіне жеткізгенге дейін 1 (бір) жылдан аспайтын кезеңде Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымында акционер (қатысушы), лауазымды адам, басқару функцияларын орындайтын адам болып табылғаны туралы мәліметтердің болуы.
Көрсетілген өлшемшарттар, егер Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасында қаржылық жай-күйді жақсарту және (немесе) қаржылық жағдайы орнықсыз қаржы ұйымдарына қатысты тәуекелдерді барынша азайту жөніндегі мәні бойынша ұқсас (бірдей, салыстырмалы) шаралар көзделген жағдайда да қолданылады;

Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.08.2025 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Для целей подпункта 3) пункта 3 статьи 20 Закона о банках критериями отсутствия безупречной деловой репутации, включая профессионализма и добросовестности, являются:
1) наличие неснятой или непогашенной судимости, в том числе наличие вступившего в законную силу решения суда о применении уголовного наказания в виде лишения права занимать должность руководящего работника банка, страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера, организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда, юридического лица, обладающего лицензией для осуществления деятельности на рынке ценных бумаг, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", центрального депозитария и единого оператора в сфере учета государственного имущества в части осуществления функций номинального держания ценных бумаг, принадлежащих государству, субъектам квазигосударственного сектора, перечень которых утверждается уполномоченным органом по управлению государственным имуществом, или в отношении которых государство, указанные субъекты квазигосударственного сектора имеют имущественные права (далее – финансовая организация), банковского или страхового холдинга и являться крупным участником (крупным акционером) финансовой организации пожизненно;
2) наличие сведений о том, что кандидат, руководящий работник банка, банковского холдинга, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан являлся (является) крупным участником финансовой организации (прямо или косвенно), не исполнившим принятые обязательства либо требования уполномоченного органа по дополнительной капитализации финансовой организации, банковского конгломерата, страховой группы;
3) наличие сведений о том, что кандидат, руководящий работник банка, банковского холдинга, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан являлся акционером (участником), должностным лицом, лицом, выполняющим управленческие функции, в финансовой организации - нерезиденте Республики Казахстан в период не более чем за 1 (один) год до доведения до неплатежеспособности финансовой организации - нерезидента Республики Казахстан.
Указанный критерий также применяется в случае, если законодательством государства, резидентом которого является финансовая организация - нерезидент Республики Казахстан, предусмотрены аналогичные (схожие, сопоставимые) по существу меры по улучшению финансового состояния и (или) минимизации рисков в отношении финансовых организаций с неустойчивым финансовым положением;

4) Мемлекеттік реттеу туралы заңның 13-5-бабына сәйкес құрылған және қабылданған дәлелді пайымдау негізінде анықталған мінсіз іскерлік беделінің болмауы;
5) шет мемлекеттің қаржылық қадағалау органынан не қаржылық көрсетілетін қызметтерді реттеуді жүзеге асыратын заңды тұлғадан және "Астана" халықаралық қаржы орталығындағы қаржылық көрсетілетін қызметтерге байланысты қызметтен алынған кандидаттың, банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерінің осы мемлекеттің заңнамасында не Қазақстан Республикасының заңнамасында не "Астана" халықаралық қаржы орталығы актілерінде белгіленген іскерлік беделге қойылатын талаптарға сәйкес келмейтіні туралы ақпараттың болуы;
6) кандидат, банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерінің күнтізбелік он екі ай ішінде соттың, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға уәкілетті органның, лауазымды адамның заңды күшіне енген шешімімен белгіленген қаржы, кәсіпкерлік қызмет, салық салу салаларында әкімшілік құқық бұзушылықты үш реттен артық жасау фактілерінің болуы.
Көрсетілген өлшемшарттар соттың, әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға уәкілеттік берілген органның, лауазымды адамның адамды әкімшілік жауаптылыққа тарту туралы соңғы шешімі заңды күшіне енгеннен кейін бір жыл ішінде қолданылады;
7) кандидат, банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерінің аудитор ретінде көрінеу жалған аудиторлық есепті жасау фактісінің не аудиторлық ұйымның осы тұлғалар қол қойған көрінеу жалған деп танылған аудиторлық есепті жасау фактісінің болуы.
Көрсетілген өлшемшарттар осы тұлғаны не аудиторлық ұйымды әкімшілік жауаптылыққа тарту туралы соттың шешімі заңды күшіне енгеннен кейін бес жыл ішінде қолданылады;
8) заңды күшіне енген сот шешіміне сәйкес кандидат, банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерін қаржы ұйымының міндеттемелері бойынша субсидиярлық жауаптылыққа не қаржы ұйымының пайдасына залалдарды өндіріп алу түріндегі жауаптылыққа тарту.
Көрсетілген өлшемшарттар соттың шешімі заңды күшіне енгеннен кейін бес жыл ішінде қолданылады;
9) кандидат, банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерін банкрот деп тану (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін).
Көрсетілген өлшемшарттар кандидат, банк холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкеріне қатысты мүлікті өткізу рәсімі аяқталған немесе осындай рәсім барысында банкроттық туралы іс бойынша іс жүргізу тоқтатылған күннен бастап бес жыл ішінде қолданылады;

4) отсутствие безупречной деловой репутации, выявленное на основании мотивированного суждения, сформированного и принятого в соответствии со статьей 13-5 Закона о государственном регулировании;
5) наличие информации, полученной от органа финансового надзора иностранного государства либо юридического лица, осуществляющего регулирование финансовых услуг, и связанной с финансовыми услугами деятельности в Международном финансовом центре "Астана" о несоответствии кандидата, руководящего работника банка, банковского холдинга, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан требованиям к деловой репутации, установленным законодательством данного государства либо актами Международного финансового центра "Астана";
6) наличие фактов совершения кандидатом, руководящим работником банка, банковского холдинга, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан более трех раз в течение двенадцати календарных месяцев административных правонарушений в областях финансов, предпринимательской деятельности, налогообложения, установленных вступившим в законную силу решением суда, органа, должностного лица, уполномоченных рассматривать дела об административных правонарушениях.
Указанный критерий применяется в течение одного года после вступления в законную силу последнего решения суда, органа, должностного лица, уполномоченных рассматривать дела об административных правонарушениях о привлечении лица к административной ответственности;
7) наличие факта составления кандидатом, руководящим работником банка, банковского холдинга, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в качестве аудитора заведомо недостоверного аудиторского отчета, либо факта составления аудиторской организацией заведомо недостоверного аудиторского отчета, подписанного данными лицами.
Указанный критерий применяется в течение пяти лет после вступления в законную силу решения суда о привлечении данного лица либо аудиторской организации к административной ответственности;
8) привлечение кандидата, руководящего работника банка, банковского холдинга, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с вступившим в законную силу решением суда к субсидиарной ответственности по обязательствам финансовой организации либо к ответственности в виде взыскания убытков в пользу финансовой организации.
Указанный критерий применяется в течение пяти лет после вступления в законную силу решения суда;
9) признание кандидата, руководящего работника банка, банковского холдинга, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан банкротом (для нерезидентов Республики Казахстан).
Указанный критерий применяется в течение пяти лет со дня завершения в отношении кандидата, руководящего работника банка, банковского холдинга, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан процедуры реализации имущества или прекращения производства по делу о банкротстве в ходе такой процедуры;

10) кандидат, банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерінің "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12 және 12-1-баптарына сәйкес жасалатын, террористік қызметке қатысы бар адамдардың тізімінде, терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесінде және (немесе) жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесінде болуы;
11) кандидатта, банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерінде осы тұлғалар бірінші басшы не ірі қатысушы (ірі акционер) болып табылатын заңды тұлғада республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 1 000 еселенген мөлшерінен асатын мерзімі өткен салық берешегінің болуы;
12) кандидат, банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының не осы тұлғалар бірінші басшы не ірі қатысушы (ірі акционер) болып табылатын заңды тұлғаның Қазақстан Республикасының Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы заңнамасына сәйкес жүргізілетін борышкерлердің бірыңғай тізілімінде болуы (егер берешек республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 1 000 еселенген мөлшерінен асып кеткен жағдайда);
13) кандидат, банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерінің не осы тұлғалар бірінші басшы не ірі қатысушы (ірі акционер) болып табылатын заңды тұлғаның жасалған азаматтық-құқықтық шарттар бойынша міндеттемелерді орындамауы;
14) кандидат, банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерінің айыпталушы не сотталушы (күдікті) ретінде жеке адамға қарсы, меншікке қарсы, экономикалық қызмет саласындағы қылмыстық құқық бұзушылықтарға байланысты, мемлекеттік қызмет пен мемлекеттік басқару мүдделеріне қарсы сыбайлас жемқорлық және өзге де қылмыстық құқық бұзушылықтар бойынша қылмыстық процеске қатысуы.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 12.12.2025 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

10) нахождение кандидата, руководящего работника банка, банковского холдинга, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в списке лиц, причастных к террористической деятельности, перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма и (или) в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения, составляемых в соответствии со статьями 12 и 12-1 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения";
11) наличие у кандидата, руководящего работника банка, банковского холдинга, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан либо у юридического лица, в котором данные лица являются первым руководителем либо крупным участником (крупным акционером), просроченной налоговой задолженности, превышающей 1 000-кратный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете;
12) нахождение кандидата, руководящего работника банка, банковского холдинга, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан либо юридического лица, в котором данные лица являются первым руководителем либо крупным участником (крупным акционером) в едином реестре должников, который ведется в соответствии с законодательством Республики Казахстан об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей (в случае если задолженность превышает 1 000-кратный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете);
13) неисполнение кандидатом, руководящим работником банка, банковского холдинга, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан либо юридическим лицом, в котором данные лица являются первым руководителем либо крупным участником (крупным акционером), обязательств по заключенным гражданско-правовым договорам;
14) участие кандидата, руководящего работника банка, банковского холдинга, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в качестве обвиняемого либо подсудимого (подозреваемого) в уголовном процессе в связи с уголовными правонарушениями против личности, против собственности, в сфере экономической деятельности, за коррупционные и иные уголовные правонарушения против интересов государственной службы и государственного управления.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 12.12.2025 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5. Уәкілетті органмен келісуге жататын банктердің, банк холдингтерінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының басшы қызметкерлерінің тізбесі Банктер туралы заңның 20-бабының 1, 1-1 және 14-тармақтарында көзделген.
Банктер туралы заңның 20-бабының 1, 1-1 және 14-тармақтарында көзделген басшы қызметкерлер лауазымдарына келісім (банктің басқару органының мүшесін, Банктер туралы заңның 17-1-бабына сәйкес банк холдингі мәртебесін иеленетін тұлғалардың басшы қызметкерлерін қоспағанда) олар тағайындалғанға (сайланғанға) дейін беріледі.
Банктің басқару органы мүшесінің, Банктер туралы заңның 17-1-бабына сәйкес банк холдингі мәртебесін иеленетін тұлғалардың басшы қызметкерлері лауазымдарына кандидаттарды тағайындауға (сайлауға) келісім олар тағайындалғанға (сайланғанға) дейін не Банктер туралы заңның 20-бабының 6-тармағында белгіленген мерзімдерде олар тағайындалғаннан (сайланғаннан) кейін беріледі.
Банк холдингтерінің басшы қызметкерлерінің, қаржы ұйымдары болып табылатын, Банктер туралы заңның 17-1-бабына сәйкес банк холдингі мәртебесін иеленетін және "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабына және "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабына сәйкес аталған қаржы ұйымында осы лауазымға орналасуға келісімі бар тұлғалардың лауазымдарына кандидаттар Банктер туралы заңның 20-бабына сәйкес банк холдингінде көрсетілген лауазымға қайта келісуге жатпайды.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.08.2025 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Уәкілетті орган тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса), айналысу үшін келісім берілген банк секторындағы лауазымы, келісім берілген күн туралы мәліметтерді көрсете отырып, қолданыстағы келісімдердің тізілімін жүргізеді, ол уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында жарияланады. Қолданыстағы келісімдердің тізілімі ондағы ақпарат өзгерген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жаңартылуға жатады.
7. Банктер, банк холдингтері, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары басшы қызметкерлерді тағайындауды (сайлауды), басқа лауазымға ауыстыруды, еңбек шартын бұзуды және (немесе) өкілеттіктерін тоқтатуды қоса алғанда, олардың құрамында болған өзгерістер туралы банктің тиісті органы шешім қабылдаған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде басшы қызметкерлердің құрамында болған өзгерістер туралы уәкілетті органды хабардар етеді. Басшы қызметкерлер құрамының өзгеруі туралы мәліметтер растаушы құжаттардың көшірмелерін қоса берумен, Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жіберіледі.

5. Перечень руководящих работников банков, банковских холдингов, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, подлежащих согласованию с уполномоченным органом, предусмотрен в пунктах 1, 1-1 и 14 статьи 20 Закона о банках.
Согласие на должности руководящих работников, предусмотренные в пунктах 1, 1-1 и 14 статьи 20 Закона о банках (за исключением члена органа управления банка, руководящих работников лиц, приобретающих статус банковского холдинга в соответствии со статьей 17-1 Закона о банках) выдается до их назначения (избрания).
Согласие на назначение (избрание) кандидатов на должности члена органа управления банка, руководящих работников лиц, приобретающих статус банковского холдинга в соответствии со статьей 17-1 Закона о банках, выдается до их назначения (избрания) либо после их назначения (избрания), в сроки, установленные пунктом 6 статьи 20 Закона о банках.
Кандидаты на должности руководящих работников банковских холдингов, лиц, приобретающих статус банковского холдинга, в соответствии со статьей 17-1 Закона о банках, являющихся финансовыми организациями, и имеющими согласие на занятие данной должности в указанной финансовой организации в соответствии со статьей 34 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и статьей 54 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг", повторному согласованию на указанную должность в банковском холдинге в соответствии со статьей 20 Закона о банках не подлежат.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.08.2025 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Уполномоченный орган ведет реестр действующих согласий с указанием сведений о фамилии, имени, отчестве (при наличии), индивидуальном идентификационном номере (при наличии), должности в банковском секторе, для занятия которой выдано согласие, даты выдачи согласия, который публикуется на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа. Реестр действующих согласий подлежит обновлению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня изменения информации, содержащейся в нем.
7. Банки, банковские холдинги, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан уведомляют уполномоченный орган об изменениях, произошедших в составе руководящих работников, в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты принятия решения соответствующего органа банка обо всех изменениях, произошедших в составе руководящих работников, включая их назначение (избрание), перевод на другую должность, расторжение трудового договора и (или) прекращение полномочий. Сведения об изменении состава руководящих работников направляются по форме согласно приложению 1 к Правилам с приложением копий подтверждающих документов.

Басшы қызметкерлер тағайындалған (сайланған) жағдайларда банк, банк холдингі, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы ілеспе хатта осы адамдардың Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкестігі туралы көрсетеді және Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделген басшы қызметкер лауазымына кандидат туралы мәліметтерді қоса береді.
Басшы қызметкерлердің құрамында болған өзгерістер туралы хабарлама тағайындалған (сайланған) лауазымға бұрын келісілген басшы қызметкер бойынша ұсынылған жағдайда және егер басшы қызметкер лауазымына кандидат туралы мәліметтер тағайындалған лауазымға келісуге берілген құжаттар топтамасы ұсынылған сәттен бастап өзгермеген жағдайда, Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделген басшы қызметкер лауазымына кандидат туралы мәліметтер қоса берілмейді.
Егер осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес қоса берілетін растаушы құжаттардың көшірмелерінде басшы қызметкерлерді тағайындау (сайлау), басқа лауазымға ауыстыру немесе жұмыстан босату (өкілеттіктерін тоқтату) күні болмаса, онда басшы қызметкерді тағайындау (сайлау), басқа лауазымға ауыстыру немесе жұмыстан босату (өкілеттіктерін тоқтату) күні банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің уәкілетті органының шешім (бұйрық) қабылдау немесе шешімде (бұйрықта) көрсетілген оқиға басталған күн болып саналады.
Шешімде (бұйрықта) көрсетілген оқиға басталған жағдайда, банк, банк холдингі, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы уәкілетті органға растайтын құжаттардың көшірмелерін ұсынады.
Банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің уәкілетті органының шешімінен үзінді-көшірме мынадай мәліметтерді қамтиды:
банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің толық атауы және банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің атқарушы органының орналасқан жері;
акционерлердің жалпы жиналысын (басқару органының отырысын) өткізу күні, уақыты және орны;
отырысқа қатысқан адамдар туралы мәліметтер (басқару органының отырысы үшін);
акционерлердің жалпы жиналысының кворумы (басқару органының отырысы);
басқарушы қызметкерді тағайындау (сайлау), басқа лауазымға ауыстыру немесе жұмыстан шығару (өкілеттіктерін тоқтату) туралы мәселе бөлігінде акционерлердің жалпы жиналысы отырысының (басқару органы отырысының) күн тәртібі;
дауыс беруге қойылған мәселелер, басшы қызметкерді тағайындау (сайлау), басқа лауазымға ауыстыру немесе жұмыстан шығару (өкілеттіктерін тоқтату) бөлігінде олар бойынша дауыс беру қорытындылары;
басшы қызметкерді тағайындау (сайлау), басқа лауазымға ауыстыру немесе жұмыстан шығару (өкілеттігін тоқтату) бөлігінде қабылданған шешімдер.
Банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің уәкілетті органының шешімінен үзінді-көшірме осы құжатқа қол қоюға уәкілетті қызметкердің (қызметкерлердің) қолымен расталады және үзінді-көшірменің дұрыстығы көрсетіледі.

В случаях назначения (избрания) руководящих работников банк, банковский холдинг, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан указывает в сопроводительном письме о соответствии данных лиц требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан, указанными в пункте 3 Правил, и прилагает сведения о кандидате на должность руководящего работника, оформленные по форме согласно приложению 2 к Правилам.
Сведения о кандидате на должность руководящего работника, оформленные по форме согласно приложению 2 к Правилам, не прилагаются в случае представления уведомления об изменениях, произошедших в составе руководящих работников, по ранее согласованному руководящему работнику, который был согласован на назначенную (избранную) должность и в случае, если сведения о кандидате на должность руководящего работника не изменились с момента подачи пакета документов на согласование на назначенную должность.
Если в копиях подтверждающих документов, прилагаемых в соответствии с частью первой настоящего пункта, отсутствует дата назначения (избрания), перевода на другую должность или увольнения (прекращения полномочий) руководящих работников, то датой назначения (избрания), перевода на другую должность или увольнения (прекращения полномочий) руководящих работников считается дата принятия решения (приказа) уполномоченного органа банка, банковского холдинга, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, банка-нерезидента Республики Казахстан, либо дата наступления события, указанного в решении (приказе).
В случае наступления события, указанного в решении (приказе), банк, банковский холдинг, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан представляют уполномоченному органу копии подтверждающих документов.
Выписка из решения уполномоченного органа банка, банковского холдинга, банка-нерезидента Республики Казахстан содержит следующие сведения:
полное наименование банка, банковского холдинга, банка-нерезидента Республики Казахстан и место нахождения исполнительного органа банка, банковского холдинга, банка-нерезидента Республики Казахстан;
дата, время и место проведения общего собрания акционеров (заседания органа управления);
сведения о лицах, участвовавших в заседании (для заседания органа управления);
кворум общего собрания акционеров (заседания органа управления);
повестка дня заседания общего собрания акционеров (заседания органа управления) в части вопроса о (об) назначении (избрании), переводе на другую должность или увольнении (прекращении полномочий) руководящего работника;
вопросы, поставленные на голосование, итоги голосования по ним в части назначения (избрания), перевода на другую должность или увольнения (прекращения полномочий) руководящего работника;
принятые решения в части назначения (избрания), перевода на другую должность или увольнения (прекращения полномочий) руководящего работника.
Выписка из решения уполномоченного органа банка, банковского холдинга, банка-нерезидента Республики Казахстан заверяется подписью работника (работников), уполномоченного (уполномоченных) на подписание данного документа и содержит указание на верность выписки.

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.08.2025 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерлері Қағидалардың 3-тармағында және Қағидаларда көрсетілген Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келген жағдайда келісуге жатпайды:
1) осы банктің, банк холдингінің бір органы шеңберінде лауазымнан төмен тұрған лауазымға уәкілетті органмен келісіп ауыстырылған;
2) банктің атқарушы органы мүшесінің немесе басқару органы мүшесінің лауазымынан банктің құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіруді және (немесе) бақылауды жүзеге асыратын және банк операцияларын жүргізуге негіз болатын құжаттарға қол қою құқығы бар банктің өзге басшысының лауазымына уәкілетті органмен келісіп ауыстырылған;
3) банк холдингінің атқарушы органы мүшесінің немесе басқару органы мүшесінің лауазымынан еншілес ұйымның (ұйымдардың) және (немесе) банк холдингі капиталына қомақты қатысатын ұйымның (ұйымдардың) қызметін үйлестіруді және (немесе) бақылауды жүзеге асыратын банк холдингінің өзге басшысының лауазымына уәкілетті органмен келісіп ауыстырылған;
4) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалы басшысының лауазымынан Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалы басшысының орынбасары немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіруді және (немесе) бақылауды жүзеге асыратын және негізінде банк операциялары жүргізілетін құжаттарға қол қою құқығы бар Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының өзге басшысы лауазымына уәкілетті органмен келісіп ауыстырылған;
5) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшысы орынбасарының лауазымынан Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіруді және (немесе) бақылауды жүзеге асыратын және банк операцияларын жүргізуге негіз болатын құжаттарға қол қою құқығы бар Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының өзге басшысы лауазымына уәкілетті органмен келісіп ауыстырылған;
6) бас бухгалтердің лауазымынан бас бухгалтердің орынбасары лауазымына уәкілетті органмен келісіп ауыстырылған.

Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.08.2025 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Не подлежат согласованию руководящие работники банка, банковского холдинга, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан при условии их соответствия требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан, указанными в пункте 3 Правил, и Правилами:
1) переведенные с согласованной с уполномоченным органом должности на нижестоящую должность в рамках одного органа данного банка, банковского холдинга;
2) переведенные с согласованной с уполномоченным органом должности члена исполнительного органа или члена органа управления банка на должность иного руководителя банка, осуществляющего координацию и (или) контроль за деятельностью структурных подразделений банка и обладающего правом подписи документов, на основании которых проводятся банковские операции;
3) переведенные с согласованной с уполномоченным органом должности члена исполнительного органа или члена органа управления банковского холдинга на должность иного руководителя банковского холдинга, осуществляющего координацию и (или) контроль за деятельностью дочерней (дочерних) организации (организаций) и (или) организации (организаций), в которой (которых) банковский холдинг имеет значительное участие в капитале;
4) переведенные с согласованной с уполномоченным органом должности руководителя филиала банка-нерезидента Республики Казахстан на должность заместителя руководителя филиала банка-нерезидента Республики Казахстан или иного руководителя филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющего координацию и (или) контроль за деятельностью структурных подразделений филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и обладающего правом подписи документов, на основании которых проводятся банковские операции;
5) переведенные с согласованной с уполномоченным органом должности заместителя руководителя филиала банка-нерезидента Республики Казахстан на должность иного руководителя филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющего координацию и (или) контроль за деятельностью структурных подразделений филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и обладающего правом подписи документов, на основании которых проводятся банковские операции;
6) переведенные с согласованной с уполномоченным органом должности главного бухгалтера на должность заместителя главного бухгалтера.

Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген жағдайларда банк, банк холдингі, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы басшы қызметкерді басқа лауазымға ауыстырған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде осы банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерді тиісті лауазымға ауыстыру туралы уәкілетті органының шешімінен (бұйрығынан) үзінді- көшірменің көшірмесін ұсынады, онда осы кандидаттың қағидалардың 3-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкестігі туралы көрсетіледі. Өзге құжаттарды ұсыну талап етілмейді.
9. Қазақстан Республикасының Банктер туралы заң 20-бабының 3-тармағы 2) тармақшасының екінші абзацына сәйкес кандидатты тағайындау (сайлау) үшін кандидаттың халықаралық қаржы ұйымдарындағы жұмыс стажына мынадай халықаралық қаржы ұйымдарындағы жұмысы кіреді:
Азия Даму Банкі;
Азия Инфрақұрылымдық Инвестициялар Банкі;
Америкааралық Даму Банкі;
Африка Даму Банкі;
Дүниежүзілік Банк;
Дүниежүзілік сауда ұйымы;
Еуразия даму банкі;
Еуропа Инвестициялық Банкі;
Еуропа Қайта құру және Даму Банкі;
Еуропалық бағалы қағаздар және нарықтар ұйымы;
Еуропалық банк ұйымы;
Еуропалық банк федерациясы;
Еуропалық Кеңестің Даму Банкі;
Еуропалық сақтандыру және зейнетақымен қамсыздандыру ұйымы;
Инвестициялар Кепілдігінің Көпжақты Агенттігі;
Инвестициялық Дауларды Реттеу жөніндегі Халықаралық Орталық;
Ислам Даму Банкі;
Исламдық қаржылық қызметтер кеңесі;
Сақтандыруды қадағалаудың халықаралық қауымдастығы;
Солтүстік инвестициялық банк;
Халықаралық бағалы қағаздар комиссиясы;
Халықаралық Валюта Қоры;
Халықаралық Даму Қауымдастығы;
Халықаралық депозиттерді сақтандыру жүйелері қауымдастығы;
Халықаралық есеп айырысу банкі;
Халықаралық зейнетақы қадағалау органдары ұйымы;
Халықаралық Қайта құру және Даму Банкі;
Халықаралық Қаржы Корпорациясы;
Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы.
2-тарау. Банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беруге арналған құжаттарды қарау тәртібі
10. "Қазақстан Республикасының қаржы ұйымдарының, бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының, банк, сақтандыру холдингтерінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) кіші түрін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі Қағидаларға 3-қосымшада келтірілген.
Өтініш беруші өтінішхатты "жеке кабинетте" "электрондық үкімет" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жіберген кезде нәтижені алу күні мен уақытын көрсете отырып мемлекеттік қызмет көрсетуге сұру салуды қабылдау туралы мәртебе автоматты түрде көрінеді.

В случаях, указанных в части первой настоящего пункта, банк, банковский холдинг, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня перевода руководящего работника на другую должность представляют копию выписки из решения уполномоченного органа (приказа) данного банка, банковского холдинга, банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан о переводе руководящего работника на соответствующую должность с сопроводительным письмом, в котором указывается о соответствии данного кандидата требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан, указанными в пункте 3 Правил. Представление иных документов не требуется.
9. Необходимый в соответствии с абзацем вторым подпункта 2) пункта 3 статьи 20 Закона о банках для назначения (избрания) кандидата трудовой стаж в международных финансовых организациях включает работу кандидата в следующих международных финансовых организациях:
Азиатский Банк Развития;
Азиатский Банк Инфраструктурных Инвестиций;
Межамериканский Банк Развития;
Африканский Банк Развития;
Всемирный Банк;
Всемирная торговая организация;
Евразийский банк развития;
Европейский Инвестиционный Банк;
Европейский Банк Реконструкции и Развития;
Европейская организация по ценным бумагам и рынкам;
Европейская банковская организация;
Европейская банковская федерация;
Банк развития Европейского Совета;
Европейская организация страхования и пенсионного обеспечения;
Многостороннее Агентство Гарантии Инвестиций;
Международный Центр по Урегулированию Инвестиционных Споров;
Исламский Банк Развития;
Совет по исламским финансовым услугам;
Международная ассоциация страховых надзоров;
Северный инвестиционный банк;
Международная комиссия по ценным бумагам;
Международный Валютный Фонд;
Международная Ассоциация Развития;
Международная ассоциация систем страхования депозитов;
Банк международных расчҰтов;
Международная организация органов пенсионного надзора;
Международный Банк Реконструкции и Развития;
Международная Финансовая Корпорация;
Организация экономического сотрудничества и развития.
Глава 2. Порядок рассмотрения документов на выдачу согласия на назначение (избрание) руководящих работников банка, банковского холдинга, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
10. Перечень основных требований к оказанию подвида государственной услуги "Выдача согласия на назначение (избрание) руководящих работников в банковском секторе" государственной услуги "Выдача согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, банковских, страховых холдингов, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат" (далее – государственная услуга) приведен в приложении 3 к Правилам.
При направлении заявителем ходатайства через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) в "личном кабинете" автоматически отображается статус о принятии запроса на оказание государственной услуги с указанием даты и времени получения результата.

11. Көрсетілетін қызметті алушы уәкілетті органға банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру туралы өтінішхатты (бұдан әрі - өтінішхат) Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып портал арқылы электрондық түрде ұсынады.
12. Қолдаухат еркін нысанда мыналарды:
1) ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісімді көрсетумен (жеке және заңды тұлғалар үшін);
2) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ұсынылатын көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімін көрсете отырып (жеке тұлғалар үшін);
3) кандидаттың банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерлеріне қойылатын талаптарға сәйкестігін растаумен;
4) банктің, банк холдингінің басқару органының мүшесі лауазымына кандидат туралы немесе Банктер туралы заңның 17-1-бабына сәйкес банк холдингі мәртебесін алатын тұлғалардың басшы қызметкерлері туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті алушы құжатпен тексергенін растау (заңды тұлғалар үшін);
5) кандидат келісілетін басшы қызметкердің лауазымын көрсетумен;
6) қаржы нарығы секторының атауын көрсетумен – банк секторы (көрсетілетін қызметті алушы - жеке тұлға үшін);
7) қолдаухатқа қоса берілген ақпарат дәйекті және толық екендігін көрсетумен.
13. Қолдаухат:
1) құжаттарды атқарушы орган басшысының (атқарушы органның функциясын жеке-дара жүзеге асыратын тұлғаның), атқарушы органның басшысы болып табылатын басқару органы мүшесінің келісуіне жіберген кезде – көрсетілетін қызметті алушы заңды тұлғаның басқару органы басшысының, ал ол болмаған жағдайда басқару органының шешімі бойынша басқару органы мүшелерінің бірінің (басқару органының осы шешімінің көшірмесін ұсына отырып), басқару органының басшысы мен мүшелері болмаған жағдайда заңды тұлға көрсетілетін қызметті алушы акционерлерінің бірінің, осы құжатқа қол қоюға уәкілетті банк холдингі қатысушыларының бірінің (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған банк холдингі үшін);
2) құжаттарды Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшысына келісуге жіберген кезде – Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі қолдаухатқа қол қоюға уәкілеттік берген тұлғаның (растаушы құжаттың көшірмесін қоса бере отырып);

11. Услугополучатель представляет в уполномоченный орган ходатайство о выдаче согласия на назначение (избрание) руководящего работника банка, банковского холдинга, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (далее – ходатайство) в электронном виде через портал, с приложением документов, указанных в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги.
12. Ходатайство составляется в произвольной форме с:
1) указанием согласия на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах (для физических и юридических лиц);
2) указанием согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги (для физических лиц);
3) подтверждением соответствия кандидата требованиям, предъявляемым к руководящим работникам банка, банковского холдинга, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
4) подтверждением о том, что сведения о кандидате на должность члена органа управления банка, банковского холдинга или о руководящих работниках лиц, приобретающих статус банковского холдинга в соответствии со статьей 17-1 Закона о банках, документально проверены услугополучателем (для юридических лиц);
5) указанием должности руководящего работника, на которую согласовывается кандидат;
6) указанием наименования сектора финансового рынка – банковский сектор (для услугополучателя - физического лица);
7) указанием на то, что приложенная к ходатайству информация является достоверной и полной.
13. Ходатайство удостоверяется электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП):
1) руководителя органа управления услугополучателя – юридического лица, а в случае его отсутствия одного из членов органа управления по решению органа управления (с представлением копии данного решения органа управления), одного из акционеров услугополучателя – юридического лица в случае отсутствия руководителя и членов органа управления, одного из участников банковского холдинга, уполномоченного на подписание данного документа (для банковского холдинга, созданного в организационно-правовой форме товарищества с ограниченной ответственностью) – при направлении документов на согласование руководителя исполнительного органа (лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа), члена органа управления, являющегося руководителем исполнительного органа;
2) лица, уполномоченного банком-нерезидентом Республики Казахстан на подписание ходатайства (с приложением копии подтверждающего документа) – при направлении документов на согласование руководителя филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;

3) құжаттарды басқа басшы қызметкерлерге келісуге жіберген кезде - заңды тұлғаның (атқарушы органның функцияларын жеке-дара жүзеге асыратын тұлғаның), көрсетілетін қызметті алушының атқарушы органы басшысының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалы басшысының не олардың міндеттерін атқаратын адамдардың (міндеттерді орындауды жүктеу туралы шешімнің көшірмесін ұсына отырып);
4) көрсетілетін қызметті алушының – жеке тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) расталады.
14. Шет мемлекеттердің құзыретті органдары немесе лауазымды адамдары берген құжаттар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына немесе Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес заңдастырылуға не апостиль қоюға жатады (Қазақстан Республикасының бейрезидент-жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттарды қоспағанда). Шет тілінде ұсынылған құжаттар қазақ, және қажет болған кезде орыс тілдеріне аударылады, Қазақстан Республикасының Нотариат туралы заңнамасына сәйкес нотариалды куәландырылуға жатады және электрондық көшірмелер нысанында ұсынылады.
15. Қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын (байланысушы адамдардың байланыс телефондарын және электрондық пошта мекенжайыларын көрсете отырып) ұсынады.
Банктің, банк холдингінің басқару органы мүшелерінің не Банктер туралы заңның 17-1-тармағына сәйкес банк холдингі мәртебесін иеленетін басшы қызметкерлердің лауазымдарына кандидаттарды келісу үшін көрсетілетін қызметті алушы олар сайланған күннен бастап не заңды тұлға банк холдингі мәртебесін алған кезде тұлға банк холдингі белгілерін алған күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірілмейтін мерзімде құжаттардың толық топтамасын ұсынады.
16. Хат-хабарды қабылдауға және тіркеуге уәкілетті көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері құжаттар келіп түскен күні оларды қабылдауды және тіркеуді және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның мемлекеттік қызмет көрсетуге жауапты бөлімшесіне (бұдан әрі - жауапты бөлімше) орындауға жіберуді жүзеге асырады. Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш білдірген кезде, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес құжаттарды қабылдау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Жауапты бөлімшенің қызметкері құжаттар топтамасын тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын және құжаттардың қолданылу мерзімін тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау және (немесе) қолданылу мерзімінің аяқталу фактісі анықталған жағдайда, жауапты бөлімшенің қызметкері көрсетілген мерзімде өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды дайындайды және көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жібереді.
Уәкілетті органның уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тарту көрсетілетін қызметті алушыға электрондық құжат нысанында жіберіледі.

3) руководителя исполнительного органа услугополучателя юридического лица (лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа), руководителя филиала банка-нерезидента Республики Казахстан либо лиц, исполняющих их обязанности (с представлением копии решения о возложении исполнения обязанностей) — при направлении документов на согласование остальных руководящих работников;
4) услугополучателя – физического лица.
14. Документы, выданные компетентными органами или должностными лицами иностранных государств, подлежат легализации либо апостилированию в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан или международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан (за исключением документов, удостоверяющих личность физического лица – нерезидента Республики Казахстан). Документы, представленные на иностранном языке, переводятся на казахский и, при необходимости, русский языки, подлежат нотариальному засвидетельствованию в соответствии с законодательством Республики Казахстан о нотариате и представляются в форме электронных копий.
15. Услугополучатель представляет полный пакет документов (с указанием контактных телефонов и адресов электронной почты контактных лиц).
Для согласования кандидатов на должности членов органа управления банка, банковского холдинга либо руководящих работников лиц, приобретающих статус банковского холдинга в соответствии со статьей 17-1 Закона о банках, услугополучатель представляет полный пакет документов в срок не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней со дня их избрания либо дня приобретения лицом признаков банковского холдинга при получении юридическим лицом статуса банковского холдинга.
16. Работник услугодателя, уполномоченный на прием и регистрацию корреспонденции, в день поступления документов осуществляет их прием, регистрацию и направление на исполнение в подразделение уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, ответственное за оказание государственной услуги (далее – ответственное подразделение). При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан", прием документов осуществляется следующим рабочим днем.
Работник ответственного подразделения в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня регистрации пакета документов проверяет полноту представленных документов и срока действия документов.
В случае установления факта неполноты и (или) истечения срока действия представленных документов работник ответственного подразделения в указанный срок готовит и направляет услугополучателю в "личный кабинет" мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
Мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления, подписанный ЭЦП уполномоченного лица уполномоченного органа, направляется услугополучателю в форме электронного документа.

Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.08.2025 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17. Ұсынылған құжаттардың толықтығы және (немесе) қолданылу мерзімінің аяқталмау фактісі анықталған кезде жауапты бөлімшенің қызметкері мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігі тұрғысынан қарайды және көрсетілетін қызметті берушінің мүдделі бөлімшелеріне, сондай-ақ Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдары мен ұйымдарына және шет мемлекеттің уәкілетті қадағалау органдарына (қажет болған кезде), сондай-ақ Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Арнайы есепке алу ақпараттық жүйесіне және "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорға тиісті сұратулар жолдайды.
Ұсынылған құжаттарда Қағидалардың және Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің талаптарына сәйкес келмеуі анықталған кезде, Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде белгіленген мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі ішінде уәкілетті орган көрсетілетін қызметті алушыға оларды жою және көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес пысықталған (түзетілген) құжаттарды ұсынуы үшін ескертулері бар хат жібереді. ұл ретте уәкілетті органның кандидатты келісу үшін құжаттарды қарау мерзімі үзілмейді.
Кандидаттың Қазақстан Республикасының бейрезиденттері болып табылатын қаржы ұйымдарында жұмыс өтілі болған жағдайда, уәкілетті орган кандидаттың мінсіз іскерлік беделінің болуын растау мақсатында шет мемлекеттің уәкілетті қадағалау органынан кандидаттың мінсіз іскерлік беделін сипаттайтын мәліметтердің болуы (болмауы) туралы ақпаратты сұратады не шет мемлекеттің қадағалау органының ресми интернет-ресурсынан (бар болса) осы мәліметтерді алады.
Мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тарту үшін Мемлекеттік көрсетілетін қызметке қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көзделген негіздер анықталған кезде уәкілетті орган көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігін беру үшін мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.

Сноска. Пункт 16 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.08.2025 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. При установлении факта полноты и (или) отсутствия истечения срока действия представленных документов работник ответственного подразделения в течение срока оказания государственной услуги рассматривает их на предмет соответствия требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан, и направляет соответствующие запросы в заинтересованные подразделения услугодателя, государственные органы и организации Республики Казахстан и уполномоченные надзорные органы иностранных государств (при необходимости), а также в Информационной системе Специальных учетов Генеральной Прокуратуры Республики Казахстан и Государственной базе данных "Физические лица".
При выявлении в представленных документах несоответствий требованиям Правил и Перечня основных требований к оказанию государственной услуги в течение срока оказания государственной услуги, установленного Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги, уполномоченный орган направляет услугополучателю письмо с замечаниями для их устранения и представления услугополучателем доработанных (исправленных) документов, соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан. При этом срок рассмотрения уполномоченным органом документов для согласования кандидата не прерывается.
В случае наличия у кандидата стажа работы в финансовых организациях, являющихся нерезидентами Республики Казахстан, уполномоченный орган в целях подтверждения наличия у кандидата безупречной деловой репутации запрашивает у уполномоченного надзорного органа иностранного государства информацию о наличии (отсутствии) сведений, характеризующих безупречную деловую репутацию кандидата, либо получает данные сведения на официальном интернет-ресурсе надзорного органа иностранного государства (при наличии).
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги, предусмотренных пунктом 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги, уполномоченный орган уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для предоставления услугополучателю возможности выразить позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.

Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған жағдайда, өтінішхатты қарау мерзімі көрсетілетін қызметті беруші басшысының немесе оның орынбасарының дәлелді шешімімен ақылға қонымды мерзімге, бірақ өтінішхатты дұрыс қарау үшін маңызы бар нақты мән-жайларды анықтау қажеттілігіне байланысты 2 (екі) айдан аспайтын мерзімге ұзартылады, бұл туралы көрсетілетін қызметті алушыға ӘРПК 76-бабының үшінші бөлігіне сәйкес мерзімі ұзартылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде хабардар етіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттарды қарау, тыңдау нәтижелері бойынша жауапты бөлімшенің қызметкері көрсетілетін қызметті алушыға келісім беру немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту жібереді, ал тестілеуге шақыра отырып, кандидаттарды келісу кезінде тестілеуден өту үшін шақыру хат жіберіледі.
Уәкілетті орган Банктер туралы заңның 20-бабы 6-тармағының тоғызыншы бөлігіне сәйкес келісім алу үшін ұсынылған құжаттарды қарау мерзімін тоқтата тұрады.
Көрсетілетін қызметті алушының келісім беру үшін ұсынылған құжаттарды уәкілетті орган кандидатты келісу туралы шешім қабылдағанға дейін кері қайтарып алады, ал тестілеуге шақырумен келісілген кезде - көрсетілетін қызметті алушының портал арқылы кері қайтарып алу себебін көрсете отырып, еркін нысанда жазбаша өтініш беруі арқылы кандидат тестілеуден өткен күнге дейін жол беріледі.
3-тарау. Банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру және оларды тестілеуден өту үшін шақыра отырып немесе шақырмай келісу тәртібі
18. Кандидатты келісу үшін уәкілетті органда кандидаттардың қаржы ұйымдарының, банк, сақтандыру холдингтерінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлері лауазымдарына сәйкестігін айқындау жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құрылады, дербес құрамы уәкілетті органның бірінші басшысының немесе оның орынбасарының бұйрығымен бекітіледі.
19. Уәкілетті орган Комиссияның шешімі бойынша кандидаттарды тестілеуден өту үшін шақырып не Қағидалардың 22 және 23-тармақтармен көзделген жағдайларда шақырмай-ақ келісуді жүргізеді.
20. Комиссияның шешімі жай көпшілік дауыспен қабылданады. Дауыстар тең болғанда Комиссия төрағасының немесе оның орнындағы адамның дауысы шешуші болып табылады. Комиссия шешімі сауалнамалық жолмен де қабылданады.
21. Комиссия мүшелері құжаттарды қарайды және қаралып отырған мәселе бойынша Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделген хаттамада өз пікірін білдіреді.

При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги, срок рассмотрения ходатайства продлевается мотивированным решением руководителя услугодателя или его заместителя на разумный срок, но не более чем до 2 (двух) месяцев ввиду необходимости установления фактических обстоятельств, имеющих значение для правильного рассмотрения ходатайства, о чем извещается услугополучатель в течение 3 (трех) рабочих дней со дня продления срока, в соответствии с частью третьей статьи 76 АППК.
По результатам рассмотрения документов, представленных услугополучателем, заслушивания работник ответственного подразделения направляет услугополучателю согласие либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги, а при согласовании кандидатов с приглашением на тестирование направляется письмо – приглашение для прохождения тестирования.
Уполномоченный орган приостанавливает срок рассмотрения документов, представленных для получения согласия в соответствии с частью девятой пункта 6 статьи 20 Закона о банках.
Документы, представленные для выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников услугополучателя, отзываются до принятия уполномоченным органом решения о согласовании кандидата, а при согласовании с приглашением на тестирование – до даты прохождения кандидатом тестирования путем подачи через портал услугополучателем письменного заявления в произвольной форме с указанием причины их отзыва.
Глава 3. Порядок согласования с приглашением для прохождения тестирования или без приглашения и выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников банка, банковского холдинга, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
18. Для согласования кандидата в уполномоченном органе создается комиссия по определению соответствия кандидатов на должности руководящих работников финансовых организаций, банковских, страховых холдингов, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат" (далее – Комиссия), персональный состав которой утверждается приказом первого руководителя уполномоченного органа или его заместителя.
19. Согласование проводится уполномоченным органом по решению Комиссии с приглашением кандидатов для прохождения тестирования либо без их приглашения с учетом условий, предусмотренных пунктами 22 и 23 Правил.
20. Решение Комиссии принимается простым большинством голосов. При равенстве голосов голос председателя Комиссии или лица, его замещающего, является решающим. Решение Комиссии также принимается опросным путем.
21. Члены Комиссии рассматривают документы и выражают свое мнение по рассматриваемому вопросу в протоколе, оформленном по форме согласно приложению 4 к Правилам.

22. Кандидатты ұсынылған құжаттардың негізінде тестілеуден өту үшін шақырусыз келісу туралы мәселені қарау кезінде мыналар ескеріледі:
1) кандидат бұрын қаржы нарығының банктік секторында (банк, банк холдингі) тиісті лауазымдарға уәкілетті органмен келісілген бе;
2) басқару органының мүшесі лауазымына кандидатты келісу;
3) кандидат бұрын қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеуді, бақылауды және (немесе) қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік органның басқарма мүшесі, бірінші басшысы немесе бірінші басшының орынбасары, дербес құрылымдық бөлімшесінің (департаментінің, басқармасының) басшысы (басшысының орынбасары), сондай-ақ қаржы ұйымдарының аудитін жүргізу бойынша көрсетілетін қызметтерді реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік органның бірінші басшысы (бірінші басшының орынбасары) болған ба;
4) кандидат бұрын басқарма мүшесі, бірінші басшы немесе бірінші басшының орынбасары, мемлекеттік органның жауапты хатшысы, экономика, қаржы немесе мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау салаларында мемлекеттік саясатты қалыптастыруды қамтамасыз ететін мемлекеттік саяси қызметші болған ба;
5) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы басшысының орынбасары, банктің, банк холдингінің атқарушы органының мүшесі лауазымына кандидаттың тек қауіпсіздік мәселелеріне, әкімшілік-шаруашылық мәселелеріне, ақпараттық технологиялар мәселелеріне жетекшілік етуі;
6) кандидатта тізбесі осы Қағидалардың 9-тармағында айқындалатын халықаралық қаржы ұйымдарының бірінші басшысы және оның орынбасары, дербес құрылымдық бөлімшесінің басшысы немесе басшысының орынбасары болған 5 (бес) жылдан астам жұмыс өтілінің болуы;
7) кандидатта қызметі қаржылық қызметтер көрсетумен байланысты болған басшы қызметкер, дербес құрылымдық бөлімше (департамент, басқарма, филиал және өзге де дербес құрылымдық бөлімше) басшысы (басшының орынбасары), қаржы ұйымының қаржылық қызмет көрсетуге байланысты мәселелерге жетекшілік ететін қаржы және (немесе) басқарушы директоры, атқарушы директоры, бас бухгалтердің орынбасары қызметінде 5 (бес) жылдан астам үздіксіз еңбек өтілінің болуы;
8) банк секторында 15 (он бес) жылдан астам еңбек өтілі бар, бұрын уәкілетті органмен келісілген басшы қызметкерлерді келісу;
9) кандидатта бұрын басқару органының басшысы және мүшесі, атқарушы органның басшысы, оның орынбасары және ұлттық басқарушы холдингтің, Қазақстан Даму Банкінің, жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорының, тікелей инвестициялар нарығын дамытуды жүзеге асыратын ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымының атқарушы органының мүшесі ретінде 5 (бес) жылдан астам үздіксіз еңбек өтілінің болуы;

22. При рассмотрении вопроса о согласовании кандидата без приглашения для прохождения тестирования на основании представленных документов учитывается следующее:
1) был ли кандидат ранее согласован уполномоченным органом на соответствующие должности в банковском секторе (банк, банковский холдинг) финансового рынка;
2) согласование кандидата на должность члена органа управления;
3) являлся ли кандидат ранее членом правления, первым руководителем или заместителем первого руководителя, руководителем (заместителем руководителя) самостоятельного структурного подразделения (департамента, управления) государственного органа, осуществляющего (осуществлявшего) регулирование, контроль и (или) надзор финансового рынка и финансовых организаций, а также первым руководителем (заместителем первого руководителя) государственного органа, осуществляющего (осуществлявшего) регулирование услуг по проведению аудита финансовых организаций;
4) являлся ли кандидат ранее членом правления, первым руководителем или заместителем первого руководителя, ответственным секретарем государственного органа, политическим государственным служащим, обеспечивающим формирование государственной политики в сферах экономики, финансов или государственного аудита и финансового контроля;
5) курирование кандидатом на должности заместителя руководителя филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, члена исполнительного органа банка, банковского холдинга исключительно вопросов безопасности, административно-хозяйственных вопросов, вопросов информационных технологий;
6) наличие у кандидата стажа работы более 5 (пяти) лет первым руководителем и его заместителем, руководителем или заместителем руководителя самостоятельного структурного подразделения международных финансовых организаций, перечень которых определяется в пункте 9 настоящих Правил;
7) наличие у кандидата непрерывного стажа работы более 5 (пяти) лет руководящим работником, руководителем (заместителем руководителя) самостоятельного структурного подразделения (департамента, управления, филиала и иного самостоятельного структурного подразделения), деятельность которого была связана с оказанием финансовых услуг, финансовым и (или) управляющим директором, исполнительным директором финансовой организации, курировавшим вопросы, связанные с оказанием финансовых услуг, заместителем главного бухгалтера;
8) согласование руководящих работников со стажем работы в банковском секторе более 15 (пятнадцати) лет, ранее согласованных с уполномоченным органом;
9) наличие у кандидата непрерывного стажа работы более 5 (пяти) лет руководителем органа управления, руководителем исполнительного органа, его заместителем, курирующим финансовые вопросы и (или) деятельность дочерних финансовых организаций, национального управляющего холдинга, Банка Развития Казахстана, специального фонда развития частного предпринимательства, дочерней организации национального управляющего холдинга, осуществляющей развитие рынка прямых инвестиций;

10) кандидатты бұрын уәкілетті орган тестілеуден өткізе отырып, қаржы нарығының банк секторындағы (банк, банк холдингі) басшы қызметкер лауазымына келіскен бе.
Тестілеудің оң нәтижелері осы тармақшаның мақсаттары үшін есептелетін мерзім кандидат уәкілетті органда тестілеуден өткен күннен бастап 12 (он екі) айдан аспайтын мерзімді құрайды.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.08.2025 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
23. Қағидалардың 22-тармағының 3), 4), 5) және 10) тармақшаларында көрсетілген кандидаттарды қоспағанда, қаржы нарығының банк секторындағы уәкілетті органмен банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының бас бухгалтері, банктің, банк холдингінің атқарушы органының басшысы және мүшелері лауазымдарына алғаш рет келісуден өтетін кандидаттар тестілеуден өту үшін міндетті түрде шақырылуға жатады.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.08.2025 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
24. Комиссия кандидатты тестілеуге шақыра отырып, келісу туралы шешім қабылдаған кезде, уәкілетті орган көрсетілетін қызметті алушыны тестілеу өткізілетін күні, уақыты және орны бар, көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының қолымен куәландырылған хатты жіберу арқылы хабардар етеді.
Осы Қағидалардың 11-тармағына сәйкес құжаттарды жібергеннен кейін уәкілетті органның құжаттарды қарау кезеңінде банк кандидатты іссапарға жібермейді, ал кандидат уәкілетті органнан мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін немесе осы тармақта көзделген хабарламаны алғанға дейін іссапарға немесе басқа да сапарларға кетпейді.
25. Көрсетілетін қызметті алушы (кандидат) уәкілетті орган белгілеген күні мен уақытта тестілеуден өту үшін уәкілетті органға келуін қамтамасыз етеді.
Егер кандидат уәкілетті органның орналасқан жерінен тыс жерде болған және оған байланысты емес мән-жайлар бойынша уәкілетті орган белгілеген күн мен уақытта тестілеуден өту үшін уәкілетті органға келуді қамтамасыз ете алмаған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы уәкілетті органға осы мән-жайлардың болуын және оларды жоюдың мүмкін еместігін растайтын құжаттарды (мәліметтерді).
Уәкілетті орган көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттармен (мәліметтер) танысады, және кандидаттың келмеуінің объективті себептері болған кезде кандидатты тестілеу қашықтан жүргізіледі.

10) был ли кандидат ранее согласован уполномоченным органом на должность руководящего работника в банковском секторе (банк, банковский холдинг) финансового рынка с прохождением тестирования.
Срок, в течение которого положительные результаты тестирования засчитываются для целей настоящего подпункта, составляет не более 12 (двенадцати) месяцев с даты прохождения кандидатом тестирования в уполномоченном органе.
Сноска. Пункт 22 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.08.2025 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Обязательному приглашению для прохождения тестирования, за исключением случаев, указанных в подпунктах 3), 4) и 5), 10) пункта 22 Правил, подлежат кандидаты, впервые проходящие согласование с уполномоченным органом в банковском секторе финансового рынка на должности главного бухгалтера банка, банковского холдинга, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, руководителя и членов исполнительного органа банка, банковского холдинга.
Сноска. Пункт 23 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.08.2025 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. При принятии Комиссией решения о согласовании кандидата с приглашением на тестирование уполномоченный орган уведомляет услугополучателя путем направления письма, удостоверенного подписью уполномоченного лица услугодателя, содержащего дату, время и место проведения тестирования.
После направления документов в соответствии с пунктом 11 Правил в период рассмотрения уполномоченным органом документов банк не направляет кандидата в командировку, а кандидат не убывает в командировку или в другие поездки до получения от уполномоченного органа результата оказания государственной услуги или уведомления, предусмотренного настоящим пунктом.
25. Услугополучателем (кандидатом) обеспечивается явка в уполномоченный орган для прохождения тестирования в назначенные уполномоченным органом дату и время.
В случае, если кандидат находится вне места нахождения уполномоченного органа и по не зависящим от него обстоятельствам не может обеспечить явку в уполномоченный орган для прохождения тестирования в назначенные уполномоченным органом дату и время, услугополучатель представляет в уполномоченный орган документы (сведения), подтверждающие наличие данных обстоятельств и невозможность их устранения.
Уполномоченный орган изучает документы (сведения), представленные услугополучателем, и при наличии объективных причин неявки кандидата тестирование кандидата проводится в удаленном режиме.

26. Тестілеуден өту үшін шақырылған кандидаттарды келісу 30 сұрақ бойынша 45 минуттың ішінде компьютерлік тестілеу әдісімен қазақ немесе орыс, немесе ағылшын тілдерінде өткізіледі.
Кандидаттарды тестілеу кезінде уәкілетті орган уәкілетті органның үй-жайында тестілеу процесін аудио және бейнетіркеу жүргізеді, тестілейтін тұлғамен бірге бір үй-жайда тек уәкілетті органның қызметкерлері болуына рұқсат беріледі.
Тестілеуді қашықтан өткізу кезінде аудио, бейне байланысы және құжаттармен бірлесіп жұмыс істеу құралдары бар, конференциялар мен онлайн кеңестер өткізуге арналған сервис пайдаланылады, уәкілетті орган трансляция жазбасын жүргізеді. Көрсетілген талаптары растау мақсатында тестілеуден өтетін тұлға тестілеу процесін аудио және бейне тіркеуді жүргізетін және тестілеу өткізілетін барлық үй-жайға шолу жасауды қамтамасыз ететін кемінде үш құрылғыны пайдаланады.
Кандидат тестілеуден өту кезінде қандай да бір жазбаша, электрондық немесе басқа ақпараттық материалдарды, сондай-ақ осы трмақтың үшінші бөлігінде көзделгендерді қоспағанда, өзге техникалық құрылғыларды пайдаланбайды. Осы тармақта баяндалған талаптарды бұзу тестілеудің теріс нәтижесіне тең келеді.
Кандидат тестілеу нәтижелерімен оны өткеннен кейін дереу танысуға тиіс. Тестілеу қашықтан өткізілген жағдайда, танысуды уәкілетті органның қызметкері ауызша нысанда оны өткеннен кейін дереу тіркейді.
27. Тестілеудің оң нәтижесін алған кезде (кемінде жетпіс пайыз дұрыс жауап) кандидат мәлімделген немесе тағайындалған (сайланған) лауазымына келісілген болып есептеледі.
28. Жауапты бөлімшенің қызметкері кандидат тестілеуден өткеннен кейін немесе Комиссия кандидатты тестілеуден өту үшін шақырмай келісу және (немесе) бас тарту мәселесі бойынша шешім қабылдағаннан кейін бір жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелері туралы мәлімет қамтылған хат жобасын дайындайды.
29. Жауапты бөлімшенің қызметкері көрсетілетін қызметті алушының атына келісу нәтижесі туралы мәліметтерді қамтитын хатқа не Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапқа қол қойған күні көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін жібереді.

26. Тестирование кандидатов проводится методом компьютерного тестирования на казахском или русском, или английском языках в течение 45 минут по 30 вопросам.
Во время тестирования кандидатов уполномоченным органом в помещении уполномоченного органа ведется аудио и видеофиксация процесса тестирования, в одном помещении с тестируемым лицом разрешается присутствие только работников уполномоченного органа.
При прохождении тестирования в удаленном режиме используется сервис для проведения конференций и онлайн совещаний с аудио, видеосвязью и инструментами совместной работы над документами, уполномоченным органом осуществляется запись трансляции. В целях подтверждения указанного требования тестируемым лицом используется не менее трех устройств производящих аудио и видео фиксацию процесса тестирования и обеспечивающих обзор всего помещения, в котором проводится тестирование.
При прохождении тестирования кандидатом не используются какие-либо письменные, электронные или другие информационные материалы, а также иные технические устройства, за исключением, предусмотренных частью третьей настоящего пункта. Нарушение изложенных в настоящем пункте условий приравнивается к отрицательному результату тестирования.
Кандидат подлежит ознакомлению с результатами тестирования под роспись немедленно после его прохождения. В случае проведения тестирования в удаленном режиме ознакомление фиксируется работником уполномоченного органа в устной форме немедленно после его прохождения.
27. При получении положительного результата тестирования (не менее семидесяти процентов правильных ответов) кандидат считается согласованным на заявленную должность или на которую был назначен (избран).
28. Работник ответственного подразделения в течение одного рабочего дня после прохождения кандидатом тестирования или принятия Комиссией решения по вопросу согласования и (или) отказа в согласовании кандидата без приглашения для прохождения тестирования, готовит проект письма, содержащего сведения о результате оказания государственной услуги.
29. Работник ответственного подразделения в день подписания письма в адрес услугополучателя, содержащего сведения о результате согласования, либо мотивированного ответа об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным в пункте 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги, направляет результат оказания государственной услуги услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.

30. Мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы ақпарат мемлекеттік қызмет көрсетуді мониторингтеудің ақпараттық жүйесінде автоматты режимде жаңартылады.
4-тарау. Уәкілетті органның және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
31. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану жазбаша түрде жүргізіледі.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды көрсетілетін қызметті берушінің жоғары тұрған лауазымды тұлғасы, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.
Шағымды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөні, берілген шағымға жауап алу мерзімі мен орнын көрсетумен, көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде оны тіркеу (мөртаңба, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады.
Портал арқылы өтініш жасаған кезде шағымдану тәртібі туралы ақпарат Бірыңғай байланыс орталығының мына телефоны арқылы беріледі: 8-800-080-7777 немесе 1414.
Шағымды көрсетілетін қызметті алушыға портал арқылы "жеке кабинеттен" жіберген кезде көрсетілетін қызметті беруші өтінішті өңдеу барысында жаңарып отыратын өтініш туралы ақпарат (жеткізілгені, тіркелуі, орындалуы туралы белгі, қарау туралы немесе қараудан бас тарту туралы жауап) қолжетімді болады.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен, мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
32. Шағымда мыналар:
1) көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса), пошталық мекенжайы (жеке тұлға үшін) немесе көрсетілетін қызметті алушының (заңды тұлғаның) толық атауы, пошталық мекенжайы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
2) көрсетілетін қызметті берушінің атауы және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
3) шағым беруші тұлғаның өзінің талаптары мен дәлелдемелерін негіздейтін мән-жайлар;
4) шағымның шығыс нөмірі және берілген күні;
5) шағымға қоса берілетін құжаттардың тізбесі.
Шағымға көрсетілетін қызметті алушы не оның өкілі болып табылатын адам қол қояды.

30. Информация о стадии оказания государственной услуги обновляется в автоматическом режиме в информационной системе мониторинга оказания государственных услуг.
Глава 4. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) уполномоченного органа и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги
31. Обжалование решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг производится в письменном виде.
Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим должностным лицом услугодателя, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
При обращении через портал информация о порядке обжалования предоставляется по телефону Единого контакт-центра: 8-800-080-7777 или 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, рассматривается в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
32. В жалобе указываются:
1) фамилия, имя, отчество (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер (при его наличии), почтовый адрес услугополучателя (физического лица) либо полное наименование, почтовый адрес, бизнес-идентификационный номер услугополучателя (юридического лица);
2) наименование услугодателя и (или) фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица решение, действие (бездействие) которого (которых) обжалуется (обжалуются);
3) обстоятельства, на которых лицо, подающее жалобу, основывает свои требования и доказательства;
4) исходящий номер и дата подачи жалобы;
5) перечень прилагаемых к жалобе документов.
Жалоба подписывается услугополучателем либо лицом, являющимся его представителем.

33. Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
Мінсіз іскерлік беделінің
болмауы өлшемшарттарын,
келісім алу үшін қажетті
құжаттарды қоса алғанда,
банктің, банк холдингінің,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банкі филиалының
басшы қызметкерін
тағайындауға (сайлауға) келісім
беру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Басшы қызметкерлер құрамын өзгерту туралы мәліметтер (банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банк филиалының атауы)
Басшы қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса),
жеке сәйкестендіру нөмірі (ол бар болса)
Лауазымы
Тағайындалған (сайланған), ауысқан, еңбек шартының бұзылған (өкілеттіктер тоқтатылған) күні
Тағайындау, (сайлау), ауысу, еңбек шартын бұзу (өкілеттіктерін тоқтату) туралы шешім (бұйрық) нөмірі, күні
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес еңбек шартын бұзу (өкілеттігін тоқтату) негіздері
1
2
3
4
5
6
Банк, банк холдингі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы тағайындалған (сайланған) басшы қызметкердің банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының басшы қызметкерлеріне қойылатын талаптарға сәйкестігін растайды.
Атқарушы органының басшысы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшысы, банк, банк холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының бас бухгалтері жұмыстан босатылған (өкілеттігі тоқтатылған) жағдайда олардың өкілеттіктері берілген адамдар көрсетіледі.
Қосымша (парақтар санын көрсете отырып):
_______________________________________________________________
Бірінші басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
______________________
(қолы)
20 __ жылғы "____"_________________
Мінсіз іскерлік беделінің
болмауы өлшемшарттарын,
келісім алу үшін қажетті
құжаттарды қоса алғанда,
банктің, банк холдингінің,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банкі филиалының
басшы қызметкерін
тағайындауға (сайлауға) келісім
беру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Басшы қызметкер лауазымына кандидат туралы мәліметтер
_______________________________________________________________________
банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының атауы (көрсетілетін қызметті алушы – заңды тұлға, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы, сондай-ақ қажет болған жағдайда көрсетілетін қызметті алушы – жеке тұлға толтырады)
__________________________________________________________________________
банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының басшы қызметкерінің немесе басшы қызметкер лауазымына кандидаттың тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), лауазымы

33. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Приложение 1
к Правилам выдачи согласия
на назначение (избрание)
руководящего работника банка,
банковского холдинга,
филиала банка-нерезидента
Республики Казахстан,
включая критерии отсутствия
безупречной деловой репутации,
документы, необходимые
для получения согласия
Форма
Сведения об изменении состава руководящих работников
(наименование банка, банковского холдинга, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер (при его наличии) руководящего работника
Должность
Дата назначения (избрания), перевода, расторжения трудового договора (прекращения полномочий)
Номер, дата решения (приказа) о (об) назначении (избрании), переводе, расторжении трудового договора (прекращении полномочий)
Основания расторжения трудового договора (прекращения полномочий) в соответствии с законодательством Республики Казахстан
1
2
3
4
5
6
Банк, банковский холдинг, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан подтверждает соответствие назначенного (избранного) руководящего работника требованиям, предъявляемым к руководящим работникам банка, банковского холдинга, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
В случае увольнения (прекращения полномочий) руководителя исполнительного органа, руководителя филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, главного бухгалтера банка, банковского холдинга, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан указываются лица, которым переданы их полномочия.
Приложение (с указанием количества листов):
_______________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) первого руководителя
______________________
(подпись)
"____"___________________ 20 __ года
Приложение 2
к Правилам выдачи согласия
на назначение (избрание)
руководящего работника банка,
банковского холдинга,
филиала банка-нерезидента
Республики Казахстан,
включая критерии отсутствия
безупречной деловой репутации,
документы, необходимые
для получения согласия
Форма
Сведения о кандидате на должность руководящего работника
__________________________________________________________________________
наименование банка, банковского холдинга, филиала банка-нерезидента Республики
Казахстан (заполняется услугополучателем – юридическим лицом, филиалом банка-
нерезидента Республики Казахстан, а также при необходимости физическим лицом -
услугополучателем)
__________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководящего работника или кандидата на
должность руководящего работника банка, банковского холдинга, филиала банка-
нерезидента Республики Казахстан, должность

1. Жалпы мәліметтер:
Туған күні мен жері
Азаматтығы
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері, жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
2. Білімі:
Оқу орнының атауы
Түскен жылы - аяқтаған жылы
Мамандығы
Білімі туралы дипломның деректемелері (бар болса, күні мен нөмірі)
1
2
3
4
5
3. Жұбайы (зайыбы), жақын туыстары (ата-анасы, аға-інісі, әпке-сіңлісі, балалары) және жекжаты (жұбайының (зайыбының) ата-анасы, аға-інісі, әпке-сіңлісі, балалары) туралы мәліметтер:
№
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Туған жылы
Туыстық қатынасы
Жұмыс орны мен лауазымы
1
2
3
4
5
Ескертпе: осы тармақта көрсетілген тұлғалар болмаған жағдайда, барлық бағандарда "жоқ" деп көрсетіледі.
4. Кандидат оған қатысты ірі акционер болып табылатын не мүлікте тиісті үлеске құқығы бар заңды тұлғалар туралы мәліметтер:
Заңды тұлғаның атауы және орналасқан жері (заңды тұлғаның бар болса БСН-і)
Заңды тұлға қызметінің жарғылық түрлері
Заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесі немесе кандидатқа тиесілі акциялары санының дауыс беретін акцияларының жалпы санына арақатынасы (пайызбен)*
1
2
3
4
Ескертпе: * 4-бағанда сенімгерлік басқарудағы кандидаттың акцияларын (жарғылық капиталына қатысу үлесін) ескере отырып акцияларды (жарғылық капиталына қатысу үлесті), сондай-ақ кандидат өзге адамдармен жиынтықта иелену нәтижесінде ірі қатысушы болып табылатын акциялар (жарғылық капиталына қатысу үлес) санын көрсету қажет.
5. Еңбек қызметі туралы мәліметтер.
Жұмыс кезеңі*
Жұмыс орны**
Лауазымы
Тәртіптік жаза қолданудың болуы
Жұмыстан шығарылу, лауазымнан босатылу себептері
Өзге мәліметтер***
1
2
3
4
5
6
7
Ескертпе: осы тармақта кандидаттың бүкіл еңбек қызметі (заңды тұлғаның басқару органында мүшелігін қоса алғанда), оның ішінде уәкілетті органға келісу туралы өтінішхатты берген банктегі, банк холдингіндегі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалындағы лауазымын көрсете отырып, жоғарғы оқу орнын аяқтаған кезден бастап еңбек қызметі туралы мәліметтер, сондай-ақ кандидат еңбек қызметін жүзеге асырмаған кезең де көрсетіледі.
*қаржы ұйымдарында (оның ішінде сол елдің заңнамасы шеңберінде қаржылық қызметті жүзеге асыру бойынша өкілеттіктері бар Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымдары), мінсіз іскерлік беделінің болмауы өлшемшарттары, аудиторлық ұйымдардан, қаржылық қызметтерді және (немесе) қаржы ұйымдарына аудит жүргізу жөніндегі қызметті реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органдардан және өзге де мемлекеттік органдардан (басқарма мүшесі, бірінші басшы немесе бірінші басшының орынбасары, мемлекеттік органның жауапты хатшысы лауазымында) келісім алу үшін қажетті құжаттарды қоса алғанда, банк, банк холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру қағидаларының 9-тармағында көрсетілген банк немесе сақтандыру холдингтерінде, халықаралық қаржы ұйымдарының бірінде, сондай-ақ қаржы ұйымдарының басқару органдарындағы (оның ішінде сол елдің заңнамасы шеңберінде қаржы қызметін жүзеге асыру бойынша өкілеттіктері бар Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымдары), банк немесе сақтандыру холдингтерінде мүшелігі туралы мәліметтер, күні, айы, жылы көрсетіледі. Қалған жағдайларда жылы көрсетіледі.
** егер қаржы ұйымы Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылса қаржы ұйымының тіркелген елі көрсетіледі.
***қаржы ұйымының дербес құрылымдық бөлімшесінің (департаменттің, басқарманың, филиалдың) басшысы (басшының орынбасары) қаржы, басқарушы және (немесе) атқарушы директорының лауазымына орналасқан жағдайда жетекшілік ететін бөлімшелер, осы ұйымда қаржылық қызметтер көрсетуге байланысты мәселелер көрсетіледі;
аудиторлық қызмет саласында реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органда қаржы ұйымдарына аудит жүргізу бойынша қызметті реттеуге қатысты негізгі функционалдық міндеттемелер көрсетіледі. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеуді, бақылауды және (немесе) қадағалауды жүзеге асыратын (жүзеге асырған) уәкілетті органда жұмыс өтілі болған жағдайда қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеуге, бақылауға және (немесе) қадағалауға қатысты негізгі функционалдық міндеттемелер көрсетіледі.

1. Общие сведения:
Дата и место рождения
Гражданство
Данные документа, удостоверяющего личность, индивидуальный идентификационный номер (при наличии)
2. Образование:
Наименование учебного заведения
Год поступления - год окончания
Специальность
Реквизиты диплома об образовании (дата и номер при наличии)
1
2
3
4
5
3. Сведения о супруге, близких родственниках (родители, брат, сестра, дети) и свойственниках (родители, брат, сестра, дети супруга (супруги):
№
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Год рождения
Родственные отношения
Место работы и должность
1
2
3
4
5
Примечание: в случае отсутствия лиц, указанных в настоящем пункте, во всех графах указывается "нет".
4. Сведения о юридических лицах, по отношению к которым кандидат является крупным акционером либо имеет право на соответствующую долю в имуществе:
Наименование и место нахождения юридического лица (БИН юридического лица при его наличии)
Уставные виды деятельности юридического лица
Доля участия в уставном капитале или соотношение количества акций, принадлежащих кандидату, к общему количеству голосующих акций юридического лица (в процентах) *
1
2
3
4
Примечание: * в графе 4 необходимо указывать акции (долю участия в уставном капитале) с учетом акций (долей участия в уставном капитале) кандидата, находящихся в доверительном управлении, а также количества акций (долей участия в уставном капитале), в результате владения которыми кандидат в совокупности с иными лицами является крупным участником.
5. Сведения о трудовой деятельности.
Период работы*
Место работы**
Должность
Наличие дисциплинарных взысканий
Причины увольнения, освобождения от должности
Иные сведения***
1
2
3
4
5
6
7
Примечание: в данном пункте указываются сведения о трудовой деятельности кандидата (включая членство в органе управления юридического лица), в том числе с момента окончания высшего учебного заведения, с указанием должности в банке, банковском холдинге, филиале банка-нерезидента Республики Казахстан представившем в уполномоченный орган ходатайство о согласовании, а также период, в течение которого кандидатом трудовая деятельность не осуществлялась.
* в финансовых организациях (в том числе финансовых организациях-нерезидентах Республики Казахстан, имеющих полномочия по осуществлению финансовой деятельности в рамках законодательства страны происхождения), банковских или страховых холдингах, в одной из международных финансовых организаций, указанных в пункте 9 Правил выдачи согласия на назначение (избрание) руководящего работника банка, банковского холдинга, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, включая критерии отсутствия безупречной деловой репутации, документы, необходимые для получения согласия, в аудиторских организациях, уполномоченных органах, осуществляющих регулирование финансовых услуг и (или) услуг по проведению аудита финансовых организаций, и иных государственных органах (в должности члена правления, первого руководителя или заместителя первого руководителя, ответственного секретаря государственного органа), а также сведения о членстве в органах управления финансовых организаций (в том числе финансовых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, имеющих полномочия по осуществлению финансовой деятельности в рамках законодательства страны происхождения), банковских или страховых холдингах, указываются дата, месяц, год. В остальных случаях указывается год.
** в случае если финансовая организация является нерезидентом Республики Казахстан, указывается страна регистрации финансовой организации.
*** в случае занятия должности руководителя (заместителя руководителя) самостоятельного структурного подразделения (департамента, управления, филиала) финансовой организации, финансового, управляющего и (или) исполнительного директора указываются курируемые подразделения, вопросы, связанные с оказанием финансовых услуг в данной организации. В случае наличия стажа работы в уполномоченном органе, осуществляющем регулирование в области аудиторской деятельности, указываются основные функциональные обязанности, относящиеся к регулированию услуг по проведению аудита финансовых организаций. В случае наличия стажа работы в уполномоченном органе, осуществляющем (осуществлявшем) регулирование, контроль и (или) надзор финансового рынка и финансовых организаций, указываются основные функциональные обязанности, относящиеся к регулированию, контролю и (или) надзору финансового рынка и финансовых организаций.

6. Кандидаттың салықтар бойынша аудитті қоса алғанда, қаржы ұйымдарына аудит жүргізуге қатысу туралы мәліметтер:
_________________________________________________________________________
(қаржы ұйымының атауы, аудит жүргізу мерзімі, сондай-ақ кандидаттың аудит жүргізілген қаржылық есепке орындаушы аудитор ретінде (бар болса) қол қойған күні көрсетіледі).
7. Осы ұйымдағы және (немесе) басқа ұйымдардағы инвестициялық комитеттерде мүшелігі туралы мәліметтер:
Кезеңі (күні, айы, жылы)
Ұйымның атауы
Лауазымы
Жұмыстан шығарылу, лауазымнан босатылу себептері
1
2
3
4
5

6. Сведения об участии кандидата в проведении аудита финансовых организаций, включая аудит по налогам:
__________________________________________________________________________
(указать наименование финансовой организации, срок проведения аудита, а также
период составления финансового отчета, за который был проведен аудит,
подписанный кандидатом в качестве аудитора - исполнителя (при наличии)
7. Сведения о членстве в инвестиционных комитетах в данной организации и (или) в других организациях:
Период (дата, месяц, год)
Наименование организации
Должность
Причины увольнения, освобождения от должности
1
2
3
4
5

8. Кандидат бұрын қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржы қадағалау органы банкті, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалын төлем жасау қабілеті жоқ банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының санатына жатқызу туралы не банк акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, оларды таратуға және (немесе) қаржы нарығында қызметті жүзеге асыруды тоқтатуға әкелген қаржы ұйымының, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының лицензиясынан айыру туралы шешім қабылдағанға дейінгі не қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге не Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы сот шешімі заң күшіне енгенге дейінгі 1 (бір) жылдан аспайтын кезеңде басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органның басшысы, оның орынбасары немесе мүшесі (атқарушы органның функцияларын жеке өзі жүзеге асыратын тұлға немесе оның орынбасары), қаржы ұйымының бас бухгалтері, бас бухгалтердің орынбасары, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының басшысы немесе басшысының орынбасары, бас бухгалтері және бас бухгалтердің орынбасары, жеке тұлға - ірі қатысушы, қаржы ұйымының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысының (банктік, сақтандыру холдингінің) басшысы болғаны туралы мәліметтер
__________________________________________________________________________
(иә (жоқ), ұйымның атауы, лауазымы, жұмыс кезеңі көрсетілсін

8. Сведения о том, являлся ли кандидат ранее руководителем, членом органа управления, руководителем исполнительного органа, его заместителем или членом исполнительного органа (лицом, единолично осуществляющим функции исполнительного органа и его заместителем), главным бухгалтером, заместителем главного бухгалтера финансовой организации, руководителем или заместителем руководителя, главным бухгалтером или заместителем главного бухгалтера филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, крупным участником - физическим лицом, руководителем крупного участника (банковского, страхового холдинга) - юридического лица финансовой организации, в том числе финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан, в период не более чем за 1 (один) год до принятия уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций или органом финансового надзора государства, резидентом которого является банк-нерезидент Республики Казахстан, решения об отнесении банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан к категории неплатежеспособных банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, либо о принудительном выкупе акций банка, лишении лицензии финансовой организации, в том числе финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, повлекших их ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации, в том числе финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан, или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан или законодательством государства, резидентом которого является финансовая организация-нерезидент Республики Казахстан порядке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительном прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в случаях, установленных законами Республики Казахстан.
__________________________________________________________________________
(да (нет), указать наименование организации, должность, период работы)

9. Кандидат бұрын қатарынан төрт және одан да ұзақ кезең ішінде шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақы төлеу бойынша дефолтқа жол берген не дефолт жіберілген шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақы төлеу бойынша берешек сомасы төрт есе және (немесе) купондық сыйақының одан да көп мөлшерін құрайтын не шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша негізгі борышты төлеу бойынша дефолт мөлшері ақы төлеу күніне республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштен оны мың есе асатын соманы құраған эмитент басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органның басшысы, мүшесі, қаржы ұйымының бас бухгалтері, жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушы (ірі акционер), басқару органының басшысы, мүшесі, атқару органының басшысы, мүшесі, заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушы (ірі акционердің) бас бухгалтері
__________________________________________________________________________
(иә (жоқ), ұйымның атауы, лауазымы,жұмыс кезеңі көрсетілсін)
10. Қаржы ұйымының, банк немесе сақтандыру холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокері филиалының басшысы ретінде қаржы ұйымының, холдингтің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалы қызметінің мәселелері бойынша сот талқылауларында жауапкер ретінде тартылған-тартылмағандығы
__________________________________________________________________________
(иә (жоқ), күні, ұйымның атауы,
__________________________________________________________________________
сот талқылауындағы жауапкердің атауы, қаралған мәселе заңды күшіне енген
__________________________________________________________________________
сот шешімі көрсетілсін (ол шығарылған жағдайда)
11. Банкте, банк холдингінде, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалында жетекшілік етуге болжанатын құрылымдық бөлімшелер және құжаттарға қол қоюға өкілетті кандидат туралы мәліметтер (көрсетілетін қызметті алушы-заңды тұлға, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалы жүгінген кезде өзге басшы қызметкер лауазымына кандидат толтырады)
__________________________________________________________________________
12. Банкте, банк холдингінде, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалында жетекшілік етуге болжанатын құрылымдық бөлімшелер туралы мәліметтер (банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкіні филиалының тек қауіпсіздік және (немесе) ақпараттық технологиялар мәселелері және (немесе) әкімшілік-шаруашылық мәселелерге жетекшілік етуге болжанатын атқарушы органның мүшесі лауазымына кандидат толтырады). Көрсетілетін қызметті алушы-заңды тұлға, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы жүгінген кезде кандидат толтырады)
__________________________________________________________________________

9. Сведения о том, являлся ли кандидат ранее руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером финансовой организации, крупным участником (крупным акционером) - физическим лицом, руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером крупного участника (крупного акционера) - юридического лица-эмитента, допустившего дефолт по выплате купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам в течение четырех и более последовательных периодов либо сумма задолженности которого по выплате купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам, по которым был допущен дефолт, составляет четырехкратный и (или) более размер купонного вознаграждения, либо размер дефолта по выплате основного долга по выпущенным эмиссионным ценным бумагам составляет сумму, в десять тысяч раз превышающую месячный расчетный показатель, установленный законом о республиканском бюджете на дату выплаты
__________________________________________________________________________
(да (нет), указать наименование организации, должность, период работы)
10. Привлекался ли как руководитель финансовой организации, банковского или страхового холдинга, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан в качестве ответчика в судебных разбирательствах по вопросам деятельности финансовой организации, холдинга, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
__________________________________________________________________________
(да (нет), указать дату, наименование организации,
__________________________________________________________________________
ответчика в судебном разбирательстве, рассматриваемый вопрос и решение
__________________________________________________________________________
суда, вступившее в законную силу (в случае его вынесения)
11. Сведения о предполагаемых к курированию в банке, банковском холдинге или филиале банка-нерезидента Республики Казахстан, на должность в котором согласуется кандидат, структурных подразделениях и полномочиях кандидата на подписание документов (заполняется кандидатом на должность иного руководящего работника при обращении услугополучателя-юридического лица, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан)
__________________________________________________________________________
12. Сведения о предполагаемых к курированию в банке, банковском холдинге, филиале банка-нерезидента Республики Казахстан, на должность в котором согласуется кандидат, структурных подразделениях (заполняется кандидатом на должность члена исполнительного органа, предполагающего курирование исключительно вопросов безопасности и (или) информационных технологий и (или) административно-хозяйственных вопросов банка, банковского холдинга, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан). Заполняется кандидатом при обращении услугополучателя-юридического лица, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан)
__________________________________________________________________________

13. Тағайындалған (сайланған), келісу үшін құжаттар берген күнге дейін үш жыл ішінде сыбайлас жемқорлық қылмыс жасағаны үшін жауапкершілікке және сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық үшін әкімшілік жазаға тартылған-тартылмағаны
__________________________________________________________________________
(иә (жоқ), құқық бұзушылықтың, қылмыстың қысқаша сипаттамасы
__________________________________________________________________________
жауапкершілікке тарту негіздерін көрсете отырып, жаза
қолдану ___________________________________________________________________
туралы актінің немесе сот шешімінің деректемелері)
14. Кандидатқа қатысты белгілі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) немесе көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айырылуына негіз болған сот шешімінің болуы.
Осы ақпаратты тексергенімді және оның дәйекті және толық екендігін растаймын, сондай-ақ басшы қызметкерлерге қойылатын талаптарға өзімнің сәйкес келетінімді және мінсіз іскерлік беделімнің болуын растаймын.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті дербес деректерді жинауға және өңдеуге және ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін (егер келісім беру туралы өтінішті көрсетілетін қызметті алушы заңды тұлға, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы ұсынған жағдайда кандидат толтырады).
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
(кандидат баспа қаріптерімен өз қолымен толтырады)
Қолы ______________________________________________________
Күні _____________________
Банктің, банк холдингінің тәуелсіз директоры лауазымына кандидат толтырады:
Мен ______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
тәуелсіз директор лауазымына сайлау үшін "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген талаптарға сәйкес келетінімді растаймын.___________________________________________________________
____________________________________________________________________.
Қолы _________________
Мінсіз іскерлік беделінің
болмауы өлшемшарттарын,
келісім алу үшін қажетті
құжаттарды қоса алғанда,
банктің, банк холдингінің,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банкі филиалының
басшы қызметкерін
тағайындауға (сайлауға) келісім
беру қағидаларына
3-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі

13. Привлекался ли кандидат к ответственности за совершение коррупционного преступления либо подвергался административному взысканию за совершение коррупционного правонарушения в течение трех лет до даты назначения (избрания), подачи документов для его согласования
__________________________________________________________________________
(да (нет), краткое описание правонарушения, преступления
__________________________________________________________________________
реквизиты акта о наложении взыскания или решения суда, с
__________________________________________________________________________
указанием оснований привлечения к ответственности)
14. Имеется ли в отношении кандидата вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги или решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
Подтверждаю, что настоящая информация была проверена мною и является достоверной и полной, а также подтверждаю свое соответствие требованиям, предъявляемым к руководящим работникам, и наличие безупречной деловой репутации.
Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных, необходимых для оказания государственной услуги, и на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах (заполняется кандидатом в случае, если ходатайство о выдаче согласия представляется услугополучателем-юридическим лицом, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан).
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
______________________________________________________________
(заполняется кандидатом собственноручно печатными буквами)
Подпись ______________________________________________________
Дата ____________________
Заполняется кандидатом на должность независимого директора банка,
банковского холдинга:
Подтверждаю, что я, ____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
соответствую требованиям, установленным Законом Республики Казахстан
"Об акционерных обществах" для избрания на должность независимого директора
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________.
наименование банка, банковского холдинга
Подпись _________________
Приложение 3
к Правилам выдачи согласия на
назначение (избрание)
руководящего работника банка,
банковского холдинга, филиала
банка-нерезидента
Республики Казахстан,
включая критерии отсутствия
безупречной деловой репутации,
документы, необходимые
для получения согласия
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.08.2025 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Мемлекеттік қызметтің атауы
Қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының, банк, сақтандыру холдингтерінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру
Мемлекеттік қызметтің кіші түрінің атауы
Банк секторындағы басшы қызметкерлерді тағайындауға (сайлауға) келісім беру.
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі (бұдан әрі – уәкілетті орган).
2.
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері
"Электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал).
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Көрсетілетін қызметті алушы порталға толық құжаттар топтамасын берген күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған).
5.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі
Көрсетілетін қызметті алушының мекенжайына келісу нәтижесі туралы мәлімет бар хат немесе Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың осы тізбесінің 9-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы уәжделген жауап.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын ақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, банк холдингтерінің басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім берген кезде алым мөлшерлемесі – 25 (жиырма бес) айлық есептік көрсеткіш. Алымды төлеу екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары немесе банк қызметінің жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол ақша немесе қолма-қол емес ақша түрінде, сондай-ақ "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы қолма-қол емес ақша нысанында жүзеге асырылады.
7.
Жұмыс кестесі
1)уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына (бұдан әрі – Кодекс) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа дүйсенбі мен жұма аралығында белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
1)2) портал – тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, еңбек заңнамасына және Мерекелер туралы заңға сәйкес демалыс және мереке күндері өтініш білдірген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі

Сноска. Приложение 3 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.08.2025 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги
Выдача согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, банковских, страховых холдингов, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат".
Наименование подвида государственной услуги
Выдача согласия на назначение (избрание) руководящих работников в банковском секторе.
1.
Наименование услугодателя
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка (далее – уполномоченный орган).
2.
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3.
Срок оказания государственной услуги
В течение 30 (тридцати) рабочих дней с даты представления услугополучателем полного пакета документов на портал.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
5.
Результат оказания государственной услуги
Письмо в адрес услугополучателя, содержащее сведения о результате согласования, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего Перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Ставка сбора при выдаче согласия на назначение (избрание) руководящих работников банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, банковских холдингов - 25 (двадцать пять) месячных расчетных показателей. Оплата сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также в безналичной форме через платежный шлюз "электронного правительства".
7.
График работы
1)уполномоченный орган – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Законом Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках);
2)портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству и Закону о праздниках, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется на следующий рабочий день).
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги

1) Қағидалардың 12 және 13-тармақтарына сәйкес ресімделген электрондық құжат нысанындағы өтінішхат;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, алымның төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
3) заңды тұлға "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" заңның 17-1-бабына сәйкес банк холдингі мәртебесін алған кезде банк холдингі белгілерін сатып алатын тұлғалар үшін – акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған көрсетілетін қызметті алушының басқару органының кандидаттың өзге ұйымда жұмыс істеуіне келісім беруі туралы шешімінің үзінді көшірмесінің электрондық көшірмесі (егер көрсетілетін қызметті алушының атқарушы органы мүшесі лауазымына кандидат басқа ұйымда жұмыс істеген жағдайда). Бұл құжат, егер ол Қағидалардың 7-тармағының талаптарына сәйкес уәкілетті органның кандидатты келісу туралы өтінішхаты берілгенге дейін ұсынылған басшы қызметкерлердің құрамының өзгергені туралы хабарламаға қоса берілген жағдайда, ұсынуға жатпайды;
4) заңды тұлғаның көрсетілетін қызмет алушы үшін – банкте, банк холдингінде жұмыс істеуге кандидатқа келісім беру туралы акционерлік қоғамның басқару органының шешімінен үзінді көшірменің электрондық көшірмесі (егер кандидат акционерлік қоғамның атқарушы органының мүшесі болған жағдайда);
5) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша басшы қызметкер лауазымына кандидат туралы мәліметтердің электрондық көшірмесі;
6) азаматы болып табылатын елінде (шетелдіктер үшін) немесе тұрақты тұратын елде (азаматтығы жоқ адамдар үшін) азаматы болып табылатын елдің (азаматтығы жоқ адамдар үшін - тұрақты тұратын елі) мемлекеттік органы берген қылмыс үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылықтың болмауы туралы құжаттың электрондық көшірмесі. Егер кандидат соңғы 10 (он) жыл ішінде азаматы болып табылатын елден тыс жерде тұрақты тұрған жағдайда, сондай-ақ кандидат соңғы 10 (он) жыл тұрақты тұрған елде қылмыс үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылықтың болмауы туралы құжаттың электрондық көшірмесі беріледі. Көрсетілген құжаттардың берілетін күні өтінішхат берілетін күнге дейінгі 3 (үш) айдан аспайды (ұсынылатын құжатта оның қолданылуының өзгеше мерзімі көрсетілген жағдайларды қоспағанда). Егер алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болмауы туралы мәліметтерді растауға уәкілетті мемлекеттік орган елінің заңнамасында көрсетілген мәліметтер сұратылатын адамдарға қатысты растау құжаттарын беру көзделмеген болса, онда тиісті растама азаматы болып табылатын елдің, кандидат соңғы 10 (он) жылда тұрақты тұрған (шетелдіктер үшін) немесе тұрақты тұратын елдің (азаматтығы жоқ адамдар үшін) мемлекеттік органының хатымен уәкілетті органның атына жіберіледі;

1) ходатайство в форме электронного документа, оформленного согласно пунктам 12 и 13 Правил;
2) электронная копия документа, подтверждающего оплату сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) электронная копия выписки из решения органа управления услугополучателя, созданного в организационно-правовой форме акционерного общества, о даче согласия кандидату на работу в иной организации (в случае, если кандидат на должность члена исполнительного органа услугополучателя работает в иной организации) - для лиц, приобретающих признаки банковского холдинга при получении юридическим лицом статуса банковского холдинга в соответствии со статьей 17-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан". Данный документ не подлежит представлению в случае приложения его к уведомлению уполномоченного органа об изменении состава руководящих работников в соответствии с требованиями пункта 7 Правил, которое было представлено до подачи ходатайства о согласовании кандидата;
4) электронная копия выписки из решения органа управления акционерного общества о даче согласия кандидату на работу в банке, банковском холдинге (в случае, если кандидат является членом исполнительного органа акционерного общества) – для услугополучателя юридического лица;
5) электронная копия сведений о кандидате на должность руководящего работника по форме согласно приложению 2 к Правилам;
6) электронная копия документа об отсутствии неснятой или непогашенной судимости за преступления в стране гражданства (для иностранцев) или в стране постоянного проживания (для лиц без гражданства), выданного государственным органом страны их гражданства (страны их постоянного проживания - для лиц без гражданства). В случае, если кандидат в течение последних 10 (десяти) лет постоянно проживал за пределами страны гражданства, также представляется электронная копия документа об отсутствии неснятой или непогашенной судимости за преступления в стране, где кандидат постоянно проживал последние 10 (десять) лет. Дата выдачи указанных документов не превышает 3 (трех) месяцев, предшествующих дате подачи ходатайства (за исключением случаев, когда в предоставляемом документе указан иной срок его действия). Если законодательством страны, государственный орган которой уполномочен подтверждать сведения об отсутствии неснятой или непогашенной судимости, не предусмотрена выдача подтверждающих документов лицам, в отношении которых запрашиваются указанные сведения, то соответствующее подтверждение направляется письмом государственного органа страны гражданства, страны, где кандидат постоянно проживал последние 10 (десять) лет (для иностранцев) или страны постоянного проживания (для лиц без гражданства) в адрес уполномоченного органа;

7) Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен берілген кәсіби бухгалтер сертификатының электрондық көшірмесі (бас бухгалтер лауазымына кандидат үшін);
8) бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымына мүшелігін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (бас бухгалтер лауазымына кандидат үшін);
9) кандидаттың жеке басын куәландыратын, азаматы болып табылатын елдің құжатының электрондық көшірмесі (шетелдіктер, азаматтығы жоқ адамдар үшін);
10) кандидатты тағайындау (сайлау), басшы лауазымға ауыстыру туралы құжаттың электрондық көшірмесі (Қағидалардың 7-тармағының талаптарына сәйкес басшы қызметкерлер құрамының өзгергені туралы уәкілетті органға хабарлағанға дейін кандидатты келісу туралы өтінішхат берген жағдайда).
11) Халықаралық сертификаттармен расталған кәсіби біліктілікке ие кандидаттар үшін еңбек өтілінің болуы жөніндегі ерекшеліктерде көрсетілген тізбе бойынша халықаралық сертификаттың электрондық көшірмесі және осындай сертификаттардың тізбесі (бар болса).
Уәкілетті орган мемлекеттік қызмет көрсету үшін пайдаланылатын ақпараттық жүйелерден немесе цифрлық құжаттар сервисінен құжаттарда көрсетілетін мәліметтерді алады:
Қазақстан Республикасының резиденті – жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын;
Қазақстан Республикасының резиденті – жеке тұлғадан алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқтығын растайтын құжат.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалын ашатын қайта құрылатын банк үшін:
осы тармақта көрсетілген құжаттар көрсетілетін қызметті алушымен бұған дейін келісілмеген басшы қызметкерлер бойынша ұсынылады;
бұған дейін келісілген басшы қызметкерлер бойынша осы тармақтың 5) тармақшасында көзделген құжат жаңартылған деректермен ұсынылады.
9.
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген, мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға негіздер
1) банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, банк холдингінің басшы қызметкерлерінің және кандидаттардың банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, банк холдингінің басшы қызметкерлерінің лауазымына "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы заңының 20-бабында, "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы заңының 1-бабының 20) тармақшасында, 54-бабының 4-тармағында, 59-бабының 2-тармағында, "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабында немесе Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
2) тестілеудің теріс нәтижелері;

7) электронная копия сертификата профессионального бухгалтера, выданного в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности (для кандидата на должность главного бухгалтера);
8) электронная копия документа, подтверждающего членство в аккредитованной профессиональной организации бухгалтеров (для кандидата на должность главного бухгалтера);
9) электронная копия документа страны гражданства, удостоверяющего личность кандидата (для иностранцев, лиц без гражданства);
10) электронная копия документа о назначении (избрании), переводе кандидата на руководящую должность (в случае подачи ходатайства о согласовании кандидата до уведомления уполномоченного органа об изменении состава руководящих работников в соответствии с требованиями пункта 7 Правил);
11) электронная копия международного сертификата по перечню, указанному в Особенностях по наличию трудового стажа для кандидатов, обладающих профессиональной квалификацией, подтвержденной международными сертификатами, и перечне таких сертификатов (при наличии).
Уполномоченный орган получает из информационных систем, используемых для оказания государственных услуг, или сервиса цифровых документов сведения, указанные в документах: удостоверяющих личность физического лица - резидента Республики Казахстан;
подтверждающих отсутствие у физического лица - резидента Республики Казахстан неснятой или непогашенной судимости.
Для вновь создаваемого банка, открываемого филиала банка-нерезидента Республики Казахстан:
документы, указанные в настоящем пункте, представляются по руководящим работникам ранее не согласованным с услугодателем;
по ранее согласованным руководящим работникам представляется документ, предусмотренный подпунктом 5) настоящего пункта, с обновленными данными.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) несоответствие руководящих работников банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, банковского холдинга и кандидатов на должности руководящих работников банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, банковского холдинга требованиям, установленным статьей 20 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", подпунктом 20) статьи 1, пунктом 4 статьи 54, пунктом 2 статьи 59 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах" и статьей 9 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" или Правилами;
2) отрицательный результат тестирования;

3) көрсетілетін қызметті алушының уәкілетті орган белгілеген мерзімде уәкілетті органның ескертулерін жоймауы немесе көрсетілетін қызметті алушының Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың осы тізбесінің 5-тармағында белгіленген мерзім өткеннен кейін уәкілетті органның ескертулері ескеріліп пысықталған құжаттарды ұсынуы;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген, банктің басшы қызметкері лауазымына кандидатты сайлау (тағайындау) тәртібінің бұзылуы;
5) заңды тұлға банк холдингі мәртебесін алған кезде кандидат тағайындалған (сайланған, тиісті функциялар берілген) күннен бастап не заңды тұлға банк акцияларын сатып алған күннен бастап ол күнтізбелік 60 (алпыс) күн өткеннен кейін оны келісуге құжаттарды ұсыну;
6) уәкілетті органда кандидаттың бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалған және (немесе) үшінші тұлғаға (тұлғаларға) залал келтірген деп танылған іс-қимылдар жасағаны туралы мәліметтердің (фактілердің) болуы.
Бұл талап көрсетілген оқиғалардың неғұрлым ертерек басталған күнінен бастап бір жыл ішінде қолданылады: уәкілетті органның кандидаттың іс-қимылдарын бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп тануы;
уәкілетті органның аталған іс-қимылдарды жасау нәтижесінде үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) келтірілген залалды растайтын фактілерді алуы;
7) уәкілетті органда бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп танылған іс-қимылдар жасағаны үшін уәкілетті орган Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасының кодексінің 259-бабында көзделген қадағалап ден қою шараларын қолданған және (немесе) әкімшілік құқық бұзушылық үшін әкімшілік жаза қолданылған қаржы ұйымының қызметкері және (немесе) іс-қимылдары қаржы ұйымына және (немесе) мәмілеге қатысушы үшінші тұлғаға (тұлғаларға) залал келтірген қаржы ұйымының қызметкері болып табылғаны туралы мәліметтердің болуы;
Бұл талап көрсетілген оқиғалардың неғұрлым ертерек басталған күнінен бастап бір жыл ішінде қолданылады: уәкілетті органның кандидаттың іс-қимылдарын бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп тануы; уәкілетті органның кандидаттың іс-қимылдары нәтижесінде қаржы ұйымына және (немесе) үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) келтірілген залалды растайтын фактілерді алуы.
Осы тармақшаның мақсаттары үшін құзыретіне жоғарыда көрсетілген бұзушылықтар бойынша шешім қабылдау кіретін басшы қызметкер не оның міндеттерін атқарған адам және (немесе) қор биржасының трейдері қаржы ұйымының қызметкері деп түсініледі;

3) неустранение услугополучателем замечаний уполномоченного органа в установленный уполномоченным органом срок или представление услугополучателем доработанных с учетом замечаний уполномоченного органа документов по истечении срока, установленного пунктом 5 настоящего Перечня основных требований к оказанию государственной услуги;
4) нарушение установленного законодательством Республики Казахстан порядка избрания (назначения) кандидата на должность руководящего работника банка;
5) представление документов на согласование кандидата по истечении 60 (шестидесяти) календарных дней со дня его назначения (избрания, наделения соответствующими функциями) либо со дня приобретения юридическим лицом акций банка при получении им статуса банковского холдинга;
6) наличие у уполномоченного органа сведений (фактов) о совершении кандидатом действий, признанных как совершенные в целях манипулирования на рынке ценных бумаг и (или) повлекшие причинение ущерба третьему лицу (третьим лицам).
Данное требование применяется в течение одного года со дня наступления наиболее раннего из перечисленных событий:
признания уполномоченным органом действий кандидата как совершенных в целях манипулирования на рынке ценных бумаг;
получения уполномоченным органом фактов, подтверждающих причинение в результате совершения таких действий ущерба третьему лицу (третьим лицам);
7) наличие у уполномоченного органа сведений о том, что кандидат являлся работником финансовой организации, в отношении которой уполномоченным органом были применены меры надзорного реагирования и (или) на которую наложено административное взыскание за административное правонарушение, предусмотренное статьей 259 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях, за совершение действий, признанных как совершенных в целях манипулирования на рынке ценных бумаг, и (или) работником финансовой организации, действия которого повлекли причинение ущерба финансовой организации и (или) третьему лицу (третьим лицам), участвующим в сделке.
Данное требование применяется в течение одного года со дня наступления наиболее раннего из перечисленных событий:
признания уполномоченным органом действий кандидата как совершенных в целях манипулирования на рынке ценных бумаг;
получения уполномоченным органом фактов, подтверждающих причинение в результате действий кандидата ущерба финансовой организации и (или) третьему лицу (третьим лицам). Для целей настоящего подпункта под работником финансовой организации понимается руководящий работник либо лицо, исполнявшее его обязанности, и (или) трейдер фондовой биржи, в компетенцию которого входило принятие решений по вопросам, повлекшим за собой вышеуказанные нарушения;

8) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес, көрсетілетін қызмет алушының мемлекеттік қызмет көрсетуге талап етілетін қолжеткізуі шектеулі дербес деректерге қолжеткізуге ұсынылатын келісімі (жеке тұлғалар үшін). Осы тармақтың 6) және 7) тармақшаларында көрсетілген мәліметтерге, оның ішінде уәкілетті орган шетелдік мемлекеттің қаржылық қадағалау органынан алған мәліметтер жатады.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары мен мемлекеттік көрсетілетін қызмет мәселелері бойынша анықтама қызметтерінің байланыс телефондары уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті" арқылы қашықтан қолжеткізу режимінде, сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығынан алу мүмкіндігіне ие.
Порталда іркілістер не техникалық қателер анықталған жағдайда Бірыңғай байланыс орталығына жүгіну қажет. Бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777 немесе 1414.
Ақпараттық жүйеде іркіліс болған жағдайда уәкілетті орган бір жұмыс күні ішінде "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына (бұдан әрі – оператор) хабарлайды. Мұндай жағдайда оператор аталған мерзім ішінде техникалық проблема туралы хаттама жасайды және оған уәкілетті органмен бірге қол қояды.
Мінсіз іскерлік беделінің
болмауы өлшемшарттарын,
келісім алу үшін қажетті
құжаттарды қоса алғанда,
банктің, банк холдингінің,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банкі филиалының
басшы қызметкерін
тағайындауға (сайлауға) келісім
беру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Комиссияның банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкері лауазымына кандидатты қарауы бойынша № ___ хаттама
__________________________________________________________________________
(банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкері лауазымына кандидаттың тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
__________________________________________________________________________
(қаржы нарығының секторы, лауазым)
____ жылғы "___" _________
Комиссия Төрағасының тегі, аты әкесінің аты (ол бар болса)
Тестілеуге шақырмай келісу
Тестілеуге жіберу және тестілеу оң нәтижесі болған кезде келісу
Келісуден бас тарту
Комиссия мүшелерінің тегі, аты әкесінің аты (ол бар болса)
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
Басқармасының
2022 жылғы 28 қазандағы
№ 81 Қаулысына
2-қосымша
Халықаралық сертификаттармен расталған кәсіби біліктілікке ие кандидаттар үшін еңбек стажының болуы жөніндегі ерекшеліктер және осындай сертификаттардың тізбесі
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.08.2025 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
р/с №
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы заңының 20-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес лауазымы және жұмыс стажы
Халықаралық сертификаттардың тізбесі
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы заңының 20-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес жұмыс өтілінің болуы жөніндегі ерекшеліктер*
1

8) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги (для физических лиц).
К сведениям, указанным в подпунктах 6) и 7) настоящего пункта, в том числе относятся сведения, полученные уполномоченным органом от органа финансового надзора иностранного государства.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Адреса мест оказания государственной услуги и контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра.
В случае обнаружения сбоя либо технических неполадок на портале необходимо обратиться в Единый контакт-центр. Единый контакт-центр: 8-800-080-7777 или 1414.
В случае сбоя информационной системы уполномоченный орган в течение одного рабочего дня уведомляет оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" (далее - оператор). В этом случае оператор в течение указанного срока, составляет протокол о технической проблеме и подписывает его с уполномоченным органом.
Приложение 4
к Правилам выдачи согласия
на назначение (избрание)
руководящего работника банка,
банковского холдинга, филиала
банка-нерезидента
Республики Казахстан,
включая критерии отсутствия
безупречной деловой репутации,
документы, необходимые
для получения согласия
Форма
Протокол № ___ по рассмотрению Комиссией кандидата на должность руководящего работника банка, банковского холдинга, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) кандидата на должность руководящего
работника банка, банковского холдинга, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан)
__________________________________________________________________________
(должность, сектор финансового рынка)
"___" _________ ____ года
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Председателя Комиссии
Согласовать без приглашения на тестирование
Направить на тестирование и согласовать при положительном результате тестирования
Отказать в согласовании
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) членов Комиссии
Приложение 2
к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 28 октября 2022 года № 81
Особенности по наличию трудового стажа для кандидатов, обладающих профессиональной квалификацией, подтвержденной международными сертификатами, и перечень таких сертификатов
Сноска. Приложение 2 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.08.2025 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Должность и стаж работы в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан"
Перечень международных сертификатов
Особенности по наличию стажа работы в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 20 Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан"*
1

Бас банктің атқарушы органының мүшесі болып табылатын басқару органының басшысы немесе мүшесі, банктің атқарушының органының басшысы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшысы үшін кемінде 5 (бес) жыл, оның ішінде басшы лауазымында кемінде 3 (үш) жыл;
FRM (Financial Risk Manager) - Қаржы тәуекел-менеджері
PRM (Professional Risk Manager) - Кәсіби тәуекел-менеджері
CFA - Сертификатталған қаржы талдаушысы
ACCA - Дипломы бар сертификатталған бухгалтер
Сертификаттардың бірі бар болса, кемінде 3 (үш) жыл, оның ішінде басшы лауазымында кемінде 1 (бір) жыл.
2
Банктің басқару органының басшысы үшін кемінде бес жыл, оның ішінде басшы лауазымында кемінде 2 (екі) жыл;
Сертификаттардың бірі бар болса, кемінде 3 (үш) жыл, оның ішінде басшы лауазымында кемінде 1 (бір) жыл.
3
Банктің атқарушы органының, банктің атқарушы органы басшысының орынбасары, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалы басшысының орынбасары үшін кемінде үш жыл, оның ішінде басшы лауазымында кемінде 2 (екі) жыл;
Сертификаттардың бірі бар болса, кемінде 2 (екі) жыл, оның ішінде басшы лауазымында кемінде 1 (бір) жыл.
4
Басқару органының мүшесі үшін кемінде 2 (екі) жыл;
Сертификаттардың бірі бар болса, кемінде 1 (бір) жыл.
5
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының бас бухгалтері үшін кемінде 3 (үш) жыл;
Сертификаттардың бірі бар болса, кемінде 2 (екі) жыл.
6
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалы бас бухгалтерінің орынбасары үшін кемінде 2 (екі) жыл;
Сертификаттардың бірі бар болса, кемінде 1 (бір) жыл.
Ескертпе: * Сертификат берген кезде үміткерлердің кәсіби қызмет саласында жұмыс өтілінің бар болуы жөніндегі міндетті талаптар бар болған жағдайда.

Для руководителя или члена органа управления, являющегося членом исполнительного органа родительского банка, руководителя исполнительного органа банка, руководителя филиала банка-нерезидента Республики Казахстан не менее 5 (пяти) лет, в том числе не менее 3 (трех) лет на руководящей должности;
FRM (Financial Risk Manager) - Финансовый риск-менеджер PRM (Professional Risk Manager) - Профессиональный риск-менеджер CFA - Сертифицированный финансовый аналитик ACCA - Дипломированный сертифицированный бухгалтер
При наличии одного из сертификатов не менее 3 (трех) лет, в том числе не менее 1 (одного) года на руководящей должности.
2
Для руководителя органа управления банка не менее пяти лет, в том числе не менее 2 (двух) лет на руководящей должности;
При наличии одного из сертификатов не менее 3 (трех) лет, в том числе не менее 1 (одного) года на руководящей должности
3
Для члена исполнительного органа банка, заместителя руководителя исполнительного органа банка, заместителя руководителя филиала банка-нерезидента Республики Казахстан не менее трех лет, в том числе не менее 2 (двух) лет на руководящей должности;
При наличии одного из сертификатов не менее 2 (двух) лет, в том числе не менее 1 (одного) года на руководящей должности
4
Для члена органа управления не менее 2 (двух) лет;
При наличии одного из сертификатов не менее 1 (одного) года
5
Для главного бухгалтера банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан не менее 3 (трех) лет;
При наличии одного из сертификатов не менее 2 (двух) лет
6
Для заместителя главного бухгалтера банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан не менее 2 (двух) лет;
При наличии одного из сертификатов не менее 1 (одного) года
Примечание: *при условии, что при выдаче сертификата есть обязательные требования по наличию у претендентов стажа работы в сфере профессиональной деятельности.