"Қолдануға рұқсат етілген кәсіпшілік және кәсіпшілік емес балық аулау құралдарының түрлері мен тәсілдерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 16 қаңтардағы № 18-04/17 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2022 жылғы 11 қазандағы № 655 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 14 қазанда № 30169 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 1 қазандағы № 347 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 01.10.2025 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қолдануға рұқсат етілген кәсіпшілік және кәсіпшілік емес балық аулау құралдарының түрлері мен тәсілдерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 16 қаңтардағы № 18-04/17 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10266 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген қолдануға рұқсат етілген кәсіпшілік және кәсіпшілік емес балық аулау құралдарының түрлері мен тәсілдерінің тізбесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрінің м.а.
А. Шалабекова
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар
министрінің м.а.
2022 жылғы 11 қазандағы
№ 655 Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің

О внесении изменения в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 16 января 2015 года № 18-04/17 "Об утверждении Перечня разрешенных к применению промысловых и непромысловых видов орудий и способов рыболовства"
Приказ и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 11 октября 2022 года № 655. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 октября 2022 года № 30169. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 октября 2025 года № 347.
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 01.10.2025 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 16 января 2015 года № 18-04/17 "Об утверждении Перечня разрешенных к применению промысловых и непромысловых видов орудий и способов рыболовства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10266) следующее изменение:
Перечень разрешенных к применению промысловых и непромысловых видов орудий и способов рыболовства, утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету рыбного хозяйства Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. министра экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
А. Шалабекова
Приложение к приказу
И.о. министра экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 11 октября 2022 года № 655
Утвержден приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан

2015 жылғы 16 қаңтардағы
№ 18-04/17 бұйрығымен
бекітілген
Қолдануға рұқсат етілген кәсіпшілік және кәсіпшілік емес балық аулау құралдарының түрлері мен тәсілдерінің тізбесі
1. Балық аулау құралдарының кәсіпшілік түрлері
Қолданылу мерзiмi
1.1
Жібінің диаметрі 0,5 миллиметрден кем және ұяшықтарының мөлшері 100 миллиметрден кем (торының конструктивтік адымы 50-миллиметрден кем) синтетикалық нейлондық немесе басқа да полиамидті моножіптен және басқа да синтетикалық моножіптен машина тәсілімен немесе қолдан жасалған балық аулайтын, түйінді қоспағанда, балық аулайтын аудың кез-келген жаңарған түрі
тұрақты
1.2
Маңғыстау облысының Каспий теңізінің бектітілген балық шаруашылығы учаскелерінде жібінің диаметрі 0,3 миллиметрден бастап және ұяшықтарының мөлшері 80 миллиметрден бастап (торының конструктивтік адымы 40 миллиметрден бастап) 160 миллиметрге дейін (торының конструктивтік адымы 80 миллиметрге дейін) синтетикалық нейлондық немесе басқа да полиамидті моножіптен жасалған аулар
2024 жылғы 1 шілдеге дейін
1.3
Ұяшықтайтын аулау құралдары: қойылмалы және жүзбелі аулар
тұрақты
1.4
Белсенді сүзетін аулау құралдары: лақтырмалы жылымдар (өзенде, көлде және теңізде) және бұрап лақтырма жылымдар (шиланды)
тұрақты
1.5
Тралдық аулау құралдары: тралдар және ысырғыштар
тұрақты
1.6
Кіші топтарға бөлінетін стационарлық аулау құралдары:
тұрақты
1) ашық тұзақтар: қойылмалы жылымдар (скипаскалар, мадрагалар, каравиялар)
тұрақты
2) жабық тұзақтар: қабадалар (секреттер, мереждер, рюжидер, нередтер, сижидер, тальяндар, құрмалар, шағын шаянұстағыштар)
тұрақты

от 16 января 2015 года
№ 18-04/17
Перечень разрешенных к применению промысловых и непромысловых видов орудий и способов рыболовства
1. Промысловые виды орудий рыболовства
Срок действия
1.1
Сети рыболовные любой модификации, за исключением сетей рыболовных, узловых, произведенных машинным или ручным способом из синтетических нейлоновых или прочих полиамидных мононитей и прочих синтетических мононитей с диаметром нитей менее 0,5 миллиметров и размерами ячеи менее 100 миллиметров (размер конструктивного шага ячеи менее 50 миллиметров).
Постоянно
1.2
Сети из синтетических нейлоновых или прочих полиамидных мононитей с диаметром нитей от 0,3 миллиметров и размерами ячеи от 80 миллиметров (размер конструктивного шага ячеи от 40 миллиметров) до 160 миллиметров (размер конструктивного шага ячеи до 80 миллиметров) для использования на закрепленных рыбохозяйственных участках Каспийского моря в пределах Мангистауской области.
до 1 июля 2024 года
1.3
Объячеивающие орудия лова: сети ставные и плавные
Постоянно
1.4
Активные отцеживающие орудия лова: невода закидные (речные, озерные и морские) и невода обкидные (кошельковые)
Постоянно
1.5
Тралящие орудия лова: тралы и волокуши
Постоянно
1.6
Стационарные орудия лова, которые делятся на подгруппы:
Постоянно
1) открытые ловушки: ставные невода (скипаски, мадраги, каравии)
Постоянно
2) закрытые ловушки: вентеря (секреты, мережи, рюжи, нереды, сижи, тальяны, ставники, малые раколовки)
Постоянно

3) бекітпе тұзақтар: ілмекті қабырғалар (ілікпетас, торлы дуалдар, сырғауыл дуалдар)
тұрақты
1.7
Қармақты аулау құралдары: жемделетін (троллдар, ярустар) және жемделмейтін (гарпундар)
тұрақты
1.8
"Басқа" аулау құралдары: балық сору қондырғылары, конустық торлар және аулау құралдары артемия жұмыртқаларын жинауға арналған (торлы дорбалар, шөміштер)
тұрақты
2. Балық аулау құралдарының кәсіпшілік емес түрлері (барлық кәсіпшілік емес қармақтық аулау құралдары ені 12 миллиметрден артық емес қармақтармен жабдықтандырылады)
2.1
Қармақ: қалтқылы, тереңдік, жерлицалар, үйірме
тұрақты
2.2
Кішкентай жылтырағы бар қармақ - мормышка
тұрақты
2.3
Ілмекті дорба
тұрақты
2.4
Су астыңда аң аулауға арналған мылтық
тұрақты
2.5
Әр түрлі үлгідегі спиннингтер
тұрақты

3) запирающие ловушки: запорные стенки (заколы, сетные заборы, жердевые заборы)
Постоянно
1.7
Крючковые орудия лова: наживные (троллы, ярусы) и ненаживные (гарпуны)
Постоянно
1.8
"Прочие" орудия лова: рыбонасосы, конусные сети и орудия для сбора цист артемии (сачки, черпаки)
Постоянно
2. Непромысловые виды орудий рыболовства (все непромысловые крючковые орудия лова оснащаются крючками шириной не более 12 миллиметров)
2.1
Удилище: поплавочное, донное, жерлица, кружки
Постоянно
2.2
Зимняя удочка с малой блесной – мормышка
Постоянно
2.3
Сачок
Постоянно
2.4
Ружье для подводной охоты
Постоянно
2.5
Спиннинги различной модификации
Постоянно

3. Балық аулау тәсілдері
3.1
Балықты ұяшықтау арқылы аулау. Тәсіл торлы қабырға түріндегі аулау құралын балықтардың қозғалу жолдарына қою арқылы жүзеге асырылады. Торлы қабырғалардан өтпекші болған балықтар торлы ұяшықтарда тұрып қалады.
тұрақты
3.2
Балықты сүзгіштер арқылы аулау. Бұл тәсіл кезінде торлы кенеп су қоймасының бір бөлігіне лақтырылып, кейін аулау құралы жағалауға немесе кеме бортына тартылады. Басқа кең таралған атауы – жылымдар.
тұрақты
3.3
Тралдау арқылы балық аулау. Бұл тәсіл арқылы ерекше құрылымы бар торлы қапшық түріндегі аулау құралы су қоймасына тартылып, тралданып жол-жөнекей кездескен балықтар ұсталады.
тұрақты
3.4
Қозғалмайтын (стационарлық) тұзақтар көмегімен балық аулау. Бұл тәсіл бойынша балықтың еркін кіріп, кейін кері шығуын қиындататын құрылымы ерекше әртүрлі қозғалмайтын тұзақтар қойылады.
тұрақты
3.5
Қармақтармен балық аулау жергілікті халықтың жеке тұтынуына арналған немесе әуесқойлық (спорттық) балық аулау құралы болып табылады.
тұрақты
3.6
Балық сорғыш қондырғылар көмегімен балық аулау. Аулау қағидаты бойынша балық сорғыш қондырғысының қабылдау түтігі суға тасталып, ол балықпен бірге кемеге сорып алынады.
тұрақты

3. Способы рыболовства
3.1
Лов рыбы посредством объячеивания. Способ заключается в том, что орудие лова в виде сетной стенки выставляется на пути движения рыбы. При попытке пройти сквозь сетное полотно, рыба запутывается в нем, застревая в сетных ячеях.
Постоянно
3.2
Лов рыбы посредством отцеживания. Способ заключается в том, что сетным полотном обметывается часть водоема, после чего орудие лова вытягивается на берег или на борт судна. Другое распространенное их название – невода.
Постоянно
3.3
Лов рыбы посредством траления. Способ заключается в том, что орудие лова в виде сетного мешка особой конструкции протягивают по водоему – тралят, захватывая встречающуюся на пути рыбу.
Постоянно
3.4
Лов рыбы с помощью неподвижных (стационарных) ловушек. Способ представляют собой выставление различных неподвижных ловушек, куда рыба свободно входит, а обратный ее выход затрудняет особая конструкция выхода.
Постоянно
3.5
Лов рыбы с помощью крючковых орудий лова, которые являются орудиями промысла местного населения для личного потребления, либо орудиями любительского (спортивного) рыболовства.
Постоянно
3.6
Лов рыбы с помощью рыбонасосов. Принцип лова заключается в том, что приемный шланг рыбонасоса опускается в воду и закачивая ее, вместе с ней перекачивает на судно рыбу.
Постоянно