Қабылданған халықаралық міндеттемелерді ескере отырып, Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігі тарапынан сақтандырылуға жататын өңдеу өнеркәсібінің Қазақстанда шығарылған жоғары технологиялық тауарларын және көрсетілетін қызметтерін шетелдік сатып алушыларға екінші деңгейдегі банктер, Қазақстанның Даму Банкі, лизингтік қызметті жүзеге асыратын өзге де заңды тұлғалар беретін кредиттер және жасайтын лизингтік мәмілелер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларын, Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігі тарапынан сақтандырылуға жататын өңдеу өнеркәсібінің Қазақстанда шығарылған жоғары технологиялық тауарларын және көрсетілетін қызметтерін шетелдік сатып алушыларға екінші деңгейдегі банктер, Қазақстанның Даму Банкі, лизингтік қызметті жүзеге асыратын өзге де заңды тұлғалар беретін кредиттер және жасайтын лизингтік мәмілелер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау мақсаттары үшін өңдеу өнеркәсібінің Қазақстанда шығарылған жоғары технологиялық тауарларын және көрсетілетін қызметтерінің тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 2022 жылғы 30 қыркүйектегі № 389-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 30 қыркүйекте № 29930 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің 13.04.2026 № 165-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 17.07.2025 № 211-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Кіріспе жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің 13.04.2026 № 165-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 6) және 8) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің 13.04.2026 № 165-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес Қабылданған халықаралық міндеттемелерді ескере отырып, Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігі тарапынан сақтандырылуға жататын өңдеу өнеркәсібінің Қазақстанда шығарылған жоғары технологиялық тауарларын және көрсетілетін қызметтерін шетелдік сатып алушыларға екінші деңгейдегі банктер, Қазақстанның Даму Банкі, лизингтік қызметті жүзеге асыратын өзге де заңды тұлғалар беретін кредиттер және жасайтын лизингтік мәмілелер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидалары;

Об утверждении Правил субсидирования ставки вознаграждения по выдаваемым кредитам и совершаемым лизинговым сделкам банками второго уровня, Банком Развития Казахстана, иными юридическими лицами, осуществляющими лизинговую деятельность, зарубежным покупателям высокотехнологичных товаров и услуг казахстанского происхождения обрабатывающей промышленности, которые подлежат страхованию со стороны Экспортно-кредитного агентства Казахстана, с учетом принятых международных обязательств, перечня высокотехнологичных товаров и услуг казахстанского происхождения обрабатывающей промышленности для целей субсидирования ставки вознаграждения по выдаваемым кредитам и совершаемым лизинговым сделкам банками второго уровня, Банком Развития Казахстана, иными юридическими лицами, осуществляющими лизинговую деятельность, зарубежным покупателям высокотехнологичных товаров и услуг казахстанского происхождения обрабатывающей промышленности, которые подлежат страхованию со стороны Экспортно-кредитного агентства Казахстана
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 30 сентября 2022 года № 389-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2022 года № 29930.
Примечание ИЗПИ!
Заголовок приказа предусматривается в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 13.04.2026 № 165-НҚ (вводится в действие в действие с 12.07.2026).
Сноска. Заголовок - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 17.07.2025 № 211-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Преамбула предусматривается в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 13.04.2026 № 165-НҚ (вводится в действие в действие с 12.07.2026).
В соответствии с подпунктами 6) и 8) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О промышленной политике" ПРИКАЗЫВАЮ:
Примечание ИЗПИ!
Пункт 1 предусматривается в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 13.04.2026 № 165-НҚ (вводится в действие в действие с 12.07.2026).
1. Утвердить:
1) Правила субсидирования ставки вознаграждения по выдаваемым кредитам и совершаемым лизинговым сделкам банками второго уровня, Банком Развития Казахстана, иными юридическими лицами, осуществляющими лизинговую деятельность, зарубежным покупателям высокотехнологичных товаров и услуг казахстанского происхождения обрабатывающей промышленности, которые подлежат страхованию со стороны Экспортно-кредитного агентства Казахстана, с учетом принятых международных обязательств согласно приложению 1 к настоящему приказу;

2) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігі тарапынан сақтандырылуға жататын өңдеу өнеркәсібінің Қазақстанда шығарылған жоғары технологиялық тауарларын және көрсетілетін қызметтерін шетелдік сатып алушыларға екінші деңгейдегі банктер, Қазақстанның Даму Банкі, лизингтік қызметті жүзеге асыратын өзге де заңды тұлғалар беретін кредиттер және жасайтын лизингтік мәмілелер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау мақсаттары үшін өңдеу өнеркәсібінің Қазақстанда шығарылған жоғары технологиялық тауарларын және көрсетілетін қызметтерінің тізбесі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 17.07.2025 № 211-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Экспортты ілгерілету департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Сауда және интеграция министрі
С. Жумангарин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің 13.04.2026 № 165-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Премьер- Министрінің
орынбасары –
Сауда және интеграция
министрінің
2022 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 389-НҚ Бұйрыққа
1-қосымша
Қабылданған халықаралық міндеттемелерді ескере отырып, Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігі тарапынан сақтандырылуы тиіс өңдеуші өнеркәсіптің Қазақстанда шығарылған жоғары технологиялық тауарларын, көрсетілетін қызметтерін шетелдік сатып алушыларға екінші деңгейдегі банктер, Қазақстанның Даму Банкі және лизингтік қызметті жүзеге асыратын өзге де заңды тұлғалар беретін кредиттер және жасайтын лизингтік мәмілелер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау тәртібі

2) перечень высокотехнологичных товаров и услуг казахстанского происхождения обрабатывающей промышленности для целей субсидирования ставки вознаграждения по выдаваемым кредитам и совершаемым лизинговым сделкам банками второго уровня, Банком Развития Казахстана, иными юридическими лицами, осуществляющими лизинговую деятельность, зарубежным покупателям высокотехнологичных товаров и услуг казахстанского происхождения обрабатывающей промышленности, которые подлежат страхованию со стороны Экспортно-кредитного агентства Казахстана согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 17.07.2025 № 211-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту продвижения экспорта Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра -
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
С. Жумангарин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Примечание ИЗПИ!
Текст в правом верхнем углу приложения предусматривается в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 13.04.2026 № 165-НҚ (вводится в действие в действие с 12.07.2026).
Приложение 1 к приказу
Заместителя Премьер-Министра –
Министра торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 30 сентября 2022 года № 389-НҚ
Правила субсидирования ставки вознаграждения по выдаваемым кредитам и совершаемым лизинговым сделкам банками второго уровня, Банком Развития Казахстана, иными юридическими лицами, осуществляющими лизинговую деятельность, зарубежным покупателям высокотехнологичных товаров и услуг казахстанского происхождения обрабатывающей промышленности, которые подлежат страхованию со стороны Экспортно-кредитного агентства Казахстана, с учетом принятых международных обязательств

Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 17.07.2025 № 211-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 25.05.2023 № 186-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қабылданған халықаралық міндеттемелерді ескере отырып, Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігі тарапынан сақтандырылуы тиіс өңдеуші өнеркәсіптің Қазақстанда шығарылған жоғары технологиялық тауарларын, көрсетілетін қызметтерін шетелдік сатып алушыларға екінші деңгейдегі банктер, Қазақстанның Даму Банкі және лизингтік қызметті жүзеге асыратын өзге де заңды тұлғалар беретін кредиттер және жасайтын лизингтік мәмілелер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді және қабылданған халықаралық міндеттемелерді ескере отырып, Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігі тарапынан сақтандырылуы тиіс өңдеуші өнеркәсіптің Қазақстанда шығарылған жоғары технологиялық тауарларын, көрсетілетін қызметтерін шетелдік сатып алушыларға екінші деңгейдегі банктер, Қазақстанның Даму Банкі және лизингтік компаниялар беретін кредиттер және жасайтын лизингтік мәмілелер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 17.07.2025 № 211-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай анықтамалар мен ұғымдар пайдаланылады:
1) банк-төлем агенті - лизингтік компанияның субсидияларды аударуға және есептен шығаруға арналған шотын жүргізу функциясын жүзеге асыратын лизингтік компанияның уәкілетті банкі;
2) кредитор – осы Қағидаларды іске асыру шеңберінде қарыз беретін Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі немесе Қазақстанның Даму Банкі;
3) кредиттік шарт - кредитор мен қарыз алушы арасында жасалатын екі жақты жазбаша келісім, оның шарттары бойынша тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу үшін, оның ішінде SWIFT-хабарлама форматында;
4) қарыз алушы – осы Қағидаларды іске асыру шеңберінде тауарды және (немесе) көрсетілетін қызметті сатып алу үшін қаржыландыру алған шетелдік заңды тұлға (оның ішінде шетелдік банк/шетелдік лизингтік компания);

Сноска. Заголовок - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 17.07.2025 № 211-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 22.02.2024 № 107-НҚ (вводится в действие с 25.03.2024).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила субсидирования ставки вознаграждения по выдаваемым кредитам и совершаемым лизинговым сделкам банками второго уровня, Банком Развития Казахстана, иными юридическими лицами, осуществляющими лизинговую деятельность, зарубежным покупателям высокотехнологичных товаров и услуг казахстанского происхождения обрабатывающей промышленности, которые подлежат страхованию со стороны Экспортно-кредитного агентства Казахстана, с учетом принятых международных обязательств (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 6) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О промышленной политике" (далее – Закон) и определяют порядок субсидирования ставки вознаграждения по выдаваемым кредитам и совершаемым лизинговым сделкам банками второго уровня, Банком Развития Казахстана, иными юридическими лицами, осуществляющими лизинговую деятельность, зарубежным покупателям высокотехнологичных товаров и услуг казахстанского происхождения обрабатывающей промышленности, которые подлежат страхованию со стороны Экспортно-кредитного агентства Казахстана, с учетом принятых международных обязательств.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 17.07.2025 № 211-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие определения и понятия:
1) банк-платежный агент - уполномоченный банк лизинговой компании, осуществляющий функцию по ведению счета лизинговой компании, предназначенного для перечисления и списания субсидий;
2) кредитор – банк второго уровня Республики Казахстан или Банк Развития Казахстана, предоставляющий заем в рамках реализации настоящих Правил;
3) кредитный договор – двустороннее письменное соглашение, заключаемое между кредитором и заемщиком, по условиям которого предоставляется заем для приобретения высокотехнологичных товаров и услуг обрабатывающей промышленности, в том числе в формате SWIFT-сообщения;
4) заемщик – иностранное юридическое лицо (в том числе иностранный банк/иностранная лизинговая компания), получившее финансирование для приобретения высокотехнологичных товаров и услуг обрабатывающей промышленности в рамках реализации настоящих Правил;

5) қаржы лизингі шарты – лизингтік компания мен лизинг алушы арасында жасалатын екі жақты жазбаша келісім, оның талаптары бойынша лизингтік компания лизинг алушыға тауарды лизингке береді;
6) лизинг алушы - осы Қағидаларды іске асыру шеңберінде тауарды лизингке алатын шетелдік заңды тұлға;
7) лизингтік компания - осы Қағидаларды іске асыру шеңберінде тауарды лизингке беретін заңды тұлға, Қазақстан Республикасының резиденті;
8) өтініш беруші – тауарды және (немесе) көрсетілетін қызметті сатып алу үшін кредит/қаржы лизингін алуға өтініш берген шетелдік заңды тұлға (оның ішінде шетелдік банк/шетелдік лизингтік компания);
9) сақтандыру шарты – кредитор/лизингтік компания (сақтанушы) және Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігі арасында жасалатын тауарды және (немесе) көрсетілетін қызметті сатып алу үшін қарызды/қаржылық лизингті (сақтандырушы) ерікті сақтандыру туралы екі жақты жазбаша келісім;
10) сақтандырушы – осы Қағидаларды іске асыру шеңберінде қызметті жүзеге асыратын Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігі;
11) субсидиялау шарты – қаржы агенті, кредитор/лизингтік компания, қарыз алушы/лизинг алушы және экспорттаушы арасында жасалатын, сыртқы сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша қаржы агентінің уәкілетті органы бекітетін нысан бойынша төрт жақты жазбаша келісім, оның талаптары бойынша қаржы агенті кредитор/лизингтік компания берген қарыз алушының/лизинг алушының кредиті/лизингтік мәмілесі бойынша сыйақы мөлшерлемесін ішінара субсидиялайды;
12) сыртқы сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган – шикізаттық емес тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің экспортын дамыту және ілгерілету саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде сыртқы сауда қызметін реттеу саласындағы салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-тармақты 12-1), 12-2) және 12-3) тармақшалармен толықтыру көзделген – ҚР Сауда және интеграция министрінің 13.04.2026 № 165-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13) шетелдік банк/шетелдік лизингтік компания – тауарды және (немесе) көрсетілетін қызметті сатып алу үшін қарыз алушыны кейіннен қаржыландыру үшін кредитормен/лизингтік компаниямен кредиттік шарт/қаржылық лизинг шартын жасасатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымы;

5) договор финансового лизинга – двустороннее письменное соглашение, заключаемое между лизинговой компанией и лизингополучателем, по условиям которого лизинговая компания предоставляет лизингополучателю предмет лизинга;
6) лизингополучатель – иностранное юридическое лицо, получающее лизинг в рамках реализации настоящих Правил;
7) лизинговая компания – юридическое лицо, резидент Республики Казахстан, предоставляющий лизинг в рамках реализации настоящих Правил;
8) заявитель – иностранное юридическое лицо (в том числе иностранный банк/иностранная лизинговая компания), обратившееся за получением кредита/финансового лизинга для приобретения высокотехнологичных товаров и услуг обрабатывающей промышленности;
9) договор страхования – двустороннее письменное соглашение, заключаемое между кредитором/лизинговой компанией и Экспортно-кредитным агентством Казахстана о добровольном страховании займа/финансового лизинга (страховщиком) для приобретения высокотехнологичных товаров и услуг обрабатывающей промышленности;
10) страховщик – Экспортно-кредитное агентства Казахстана, осуществляющее деятельность в рамках реализации настоящих Правил;
11) договор субсидирования – четырехстороннее письменное соглашение, заключаемое между финансовым агентом, кредитором/лизинговой компанией, заемщиком/лизингополучателем и экспортером, по условиям которого финансовый агент частично субсидирует ставку вознаграждения по кредиту/лизингу заемщика/лизингополучателя, выданному кредитором/лизинговой компанией, по форме, утверждаемой уполномоченным органом финансового агента по согласованию с уполномоченным органом в области регулирования внешнеторговой деятельности;
12) уполномоченный орган в области регулирования внешнеторговой деятельности (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере развития и продвижения экспорта несырьевых товаров и услуг, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию в области регулирования внешнеторговой деятельности;
Примечание ИЗПИ!
Пункт 2 предусматривается дополнить подпунктами 12-1), 12-2) и 12-3) в соответствии с приказом Министра торговли и интеграции РК от 13.04.2026 № 165-НҚ (вводится в действие в действие с 12.07.2026).
13) иностранный банк/иностранная лизинговая компания – финансовая организация-нерезидент Республики Казахстан, заключающий с кредитором/лизинговой компанией кредитный договор/договор финансового лизинга для последующего финансирования заемщика для приобретения высокотехнологичных товаров и услуг обрабатывающей промышленности;

14) экспорттаушы - тауар және (немесе) көрсетілетін қызметтердің экспортына келісімшарт жасасқан Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы/дара кәсіпкері немесе оларды экспорттаушы шетелдік заңды тұлға;
15) экспорттық келісімшарт - экспорттаушы мен шетелдік сатып алушы арасында жасалатын, тауар және (немесе) көрсетілетін қызмет экспортына бағытталған екі жақты жазбаша келісім;
16) CIRR (Commercial Interest Reference rate) (Комершл интерест референс рэйт) – Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы интернет-ресурсы дереккөзі болып табылатын Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының негізгі елдерінің шетелдік валюталары бөлінісінде экспорттық кредиттерді ресми қаржылық қолдау шеңберінде қолданылатын пайыздық мөлшерлемелердің ең төменгі деңгейі;
17) MM Index (Money Market Index) (Маней Маркет Индекс) (бұдан әрі - MM Index) - USD/KZT валюталық своп операциялары және KASE Қазақстан қор биржасының интернет-ресурсы дереккөзі болып табылатын бағалы қағаздармен автоматты репо операциялары бойынша пайыздық мөлшерлемелердің (кірістіліктің) мәмілелер көлемі арқылы орташа алынған мәнін білдіретін ақша нарығының индикаторы;
18) RUONIA (Ruble OverNight Index Average) (Рубль овернайт индекс аверейдж) (бұдан әрі – RUONIA) – Ресей Федерациясының Орталық Банкінің интернет-ресурсы дереккөзі болып табылатын, овернайт талаптарымен кредиттік ұйымдар қамтамасыз етілмеген рублдік кредит беру мәмілелерін өзара жасасатын, орташа алынған пайыздық мөлшерлемені білдіретін индикатор;
19) SWIFT-хабарлама (Свифт хабарлама) - ақпарат берудің және төлемдер жасаудың халықаралық банкаралық жүйесі.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің 22.02.2024 № 107-НҚ (25.03.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Қабылданған халықаралық міндеттемелерді ескере отырып, Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігі тарапынан сақтандырылуы тиіс екінші деңгейдегі банктер, Қазақстанның Даму Банкі, лизингтік қызметті жүзеге асыратын өзге де заңды тұлғалар өңдеуші өнеркәсіптің Қазақстанда шығарылған жоғары технологиялық тауарларын және көрсетілетін қызметтерін шетелдік сатып алушыларға беретін кредиттер және олар жасайтын лизингтік мәмілелер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау (бұдан әрі – субсидиялау) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 20 желтоқсандағы № 846 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының өңдеу өнеркәсібін дамытудың 2023-2029 жылдарға арналған тұжырымдамасында айқындалған міндеттерді іске асыру шеңберінде жүзеге асырылады.

14) экспортер – юридическое лицо/индивидуальный предприниматель Республики Казахстан, заключившее контракт на экспорт товаров и (или) услуг либо их экспортирующее иностранное юридическое лицо;
15) экспортный контракт – двустороннее письменное соглашение, заключаемое между экспортером и зарубежным покупателем, направленное на экспорт товаров и (или) услуг;
16) CIRR (Commercial Interest Reference Rate) (Комершл интерест референс рэйт) (далее – CIRR) – минимальный уровень процентных ставок, применяемых в рамках официальных финансовых поддержек экспортных кредитов, в разрезе иностранных валют основных стран Организации экономического сотрудничества и развития, источником информации которого интернет-ресурс Организации экономического сотрудничества и развития;
17) MM Index (Money Market Index) (Маней Маркет Индекс) (далее - MM Index) - индикатор денежного рынка, который представляет собой средневзвешенное через объем сделок значение процентных ставок (доходности) по операциям валютного свопа USD/KZT и операциям автоматического репо с ценными бумагами, источником информации которого является интернет-ресурс Казахстанской фондовой биржи KASE;
18) RUONIA (Ruble Over Night Index Average) (Рубль овернайт индекс аверейдж) (далее – RUONIA) – индикатор, представляющий собой средневзвешенную процентную ставку, по которой кредитные организации из списка RUONIA совершают между собой сделки необеспеченного рублевого кредитования на условиях овернайт, источником информации которого является инетренет-ресурс Центрального Банка Российской Федерации;
19) SWIFT-сообщение (Свифт сообщение) - международная межбанковская система передачи информации и совершения платежей.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра торговли и интеграции РК от 22.02.2024 № 107-НҚ (вводится в действие с 25.03.2024).
3. Субсидирование ставки вознаграждения по выдаваемым кредитам и совершаемым лизинговым сделкам банками второго уровня, Банком Развития Казахстана, иными юридическими лицами, осуществляющими лизинговую деятельность, зарубежным покупателям высокотехнологичных товаров и услуг казахстанского происхождения обрабатывающей промышленности, которые подлежат страхованию со стороны Экспортно-кредитного агентства Казахстана, с учетом принятых международных обязательств (далее – субсидирование) осуществляется в рамках реализации задач, определенных в Концепции развития обрабатывающей промышленности Республики Казахстан на 2023-2029 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2018 года № 846.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 17.07.2025 № 211-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Қабылданған халықаралық міндеттемелерді ескере отырып, Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігі тарапынан сақтандырылуы тиіс өңдеуші өнеркәсіптің Қазақстанда шығарылған жоғары технологиялық тауарларын, көрсетілетін қызметтерін шетелдік сатып алушыларға екінші деңгейдегі банктер, Қазақстанның Даму Банкі және лизингтік қызметті жүзеге асыратын өзге де заңды тұлғалар беретін кредиттер және жасайтын лизингтік мәмілелер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 17.07.2025 № 211-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің 13.04.2026 № 165-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Субсидиялау екінші деңгейдегі банктер, Қазақстанның Даму Банкі, лизингтік қызметті жүзеге асыратын өзге де заңды тұлғалар сыртқы сауда қызметін реттейтін уәкілетті орган – бірінші басшының бұйрығымен бекітілетін, осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігі тарапынан сақтандырылуы тиіс тауарлар және (немесе) көрсетілетін қызметтерді сатып алушыларға беретін кредиттер және жасайтын лизингтік мәмілелер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау мақсаттары үшін өңдеуші өнеркәсіптің Қазақстанда шығарылған жоғары технологиялық тауарларын және көрсетілетін қызметтерінің тізбесіне енгізілген өңдеуші өнеркәсіптің Қазақстанда шығарылған жоғары технологиялық тауарларын және көрсетілетін қызметтерін шетелдік сатып алушыларды қаржыландыратын кредиторлардың/лизингтік компаниялардың пайдасына жүзеге асырылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 17.07.2025 № 211-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Субсидиялаудың ең ұзақ мерзімі кредит/лизингтік мәміле мерзімінен аспайды, бірақ 15 (он бес) жылдан аспайды.
6. Субсидиялауды Заңның 38-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын қаржы агенті (бұдан әрі – қаржы агенті) кредиттің/лизингтік мәміленің бүкіл мерзіміне ұлттық валютада жүзеге асырады.
7. Субсидиялау төмендегіден аспайтын сыйақының номиналды мөлшерлемесі бар кредиттер/лизингтік мәмілелер бойынша жүзеге асырылады:

Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 17.07.2025 № 211-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок субсидирования ставки вознаграждения по выдаваемым кредитам и совершаемым лизинговым сделкам банками второго уровня, Банком Развития Казахстана, иными юридическими лицами, осуществляющими лизинговую деятельность, зарубежным покупателям высокотехнологичных товаров и услуг казахстанского происхождения обрабатывающей промышленности, которые подлежат страхованию со стороны Экспортно-кредитного агентства Казахстана, с учетом принятых международных обязательств
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 17.07.2025 № 211-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 4 предусматривается в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 13.04.2026 № 165-НҚ (вводится в действие в действие с 12.07.2026).
4. Субсидирование осуществляется в пользу кредиторов/лизинговых компаний, осуществляющих финансирование зарубежных покупателей высокотехнологичных товаров и услуг казахстанского происхождения обрабатывающей промышленности, включенных в перечень высокотехнологичных товаров и услуг казахстанского происхождения обрабатывающей промышленности для целей субсидирования ставки вознаграждения по выдаваемым кредитам и совершаемым лизинговым сделкам банками второго уровня, Банком Развития Казахстана, иными юридическими лицами, осуществляющими лизинговую деятельность, зарубежным покупателям высокотехнологичных товаров и услуг казахстанского происхождения обрабатывающей промышленности, которые подлежат страхованию со стороны Экспортно-кредитного агентства Казахстана согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 22.02.2024 № 107-НҚ (вводится в действие с 25.03.2024).
5. Максимальный срок субсидирования составляет не более срока кредита/лизинговой сделки, но не более 15 (пятнадцать) лет.
6. Субсидирование осуществляется финансовым агентом, определяемым Правительством Республики Казахстан в соответствии с пунктом 2 статьи 38 Закона (далее – финансовый агент), на весь срок кредита/лизинговой сделки в национальной валюте.
7. Субсидирование осуществляется по кредитам/лизинговым сделкам с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей:

1) тиісті валюта мен мерзімнің индикативтік коммерциялық пайыздық мөлшерлемесінің (CIRR) мәнінен 300 (үш жүз) % – Америка Құрама Штаттарының (бұдан әрі – АҚШ) долларындағы немесе еуродағы кредиттер/лизингтік мәмілелер бойынша;
2) RUONIA деңгейінен 6 (алты) айға 150 (жүз елу) % – ресейлік рубльдегі кредиттер/лизингтік мәмілелер бойынша;
3) MM Index деңгейінен 150 (жүз елу) % – теңгемен кредиттер/лизингтік мәмілелер бойынша.
Сыйақының шекті мөлшерлемесін есептеу кезінде кредитор/лизингтік компанияның кредит/лизингтік мәміле бойынша шешім қабылдаған сәтінде қолданыста болатын 6 (алты) айға CIRR/ RUONIA/ MM Index мөлшерлемесі ескеріледі.
8. Субсидияның мөлшері қаржыландыру валютасына байланысты болады, бұл ретте кредитордың/лизингтік компанияның номиналды сыйақы мөлшерлемесі мен:
1) егер кредит/лизингтік мәміле АҚШ долларында немесе еурода номинацияланған болса, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес жасалған субсидиялау шартына (бұдан әрі – субсидиялау шарты) қол қойылған күнгі CIRR;
2) егер кредит/лизингтік мәміле ресей рублімен номинацияланған болса, субсидиялау шартына қол қойылған күнгі Ресей Федерациясы Орталық банкінің негізгі мөлшерлемесінің жартысы;
3) егер кредит/лизингтік мәміле теңгемен номинацияланған болса, субсидиялау шартына қол қойылған күнгі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесінің жартысы арасындағы айырма ретінде белгіленеді.
9. Субсидиялауға жатпайтын сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін қарыз алушы/лизинг алушы төлейді.
10. Кредит/лизингтік мәміле бойынша сыйақыны есептеу кезінде берілген кредит/лизингтік мәміле бойынша сыйақы сомасын есептеу кезінде кредитор/лизингтік компания қолданатын жылдағы/айдағы күндер санынан пайыздарды есептеу базасы пайдаланылады.
11. Субсидиялау шартында белгіленген мерзім өткеннен кейін немесе осы Қағидалардың 35-тармағында көзделген жағдайларда субсидиялау тоқтатылады.
12. Кредитор/лизингтік компания кредит шарты/қаржы лизингі шарты бойынша сыйақы мөлшерлемесін төлеу бойынша қарыз алушыға/лизинг алушыға берілген кейінге қалдыруға кредит/лизингтік мәміле мерзімін кейінге қалдыруды және ұлғайтуды ұсынған кезде субсидиялау мерзімі қаржы агентінің келісімімен берілген кейінге қалдыру мерзіміне, бірақ осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген мерзімнен аспайтын мерзімге ұзартылады.
13. Кредитор/лизингтік компания және сақтандырушы қарыз алушының/лизинг алушының төлем қабілеттілігіне бағалау жүргізеді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
14-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің 13.04.2026 № 165-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1) 300 (триста) % от значения индикативной коммерческой процентной ставки (CIRR) соответствующей валюты и срока – по кредитам/лизинговым сделкам в долларах Соединенных Штатов Америки (далее – США) или евро;
2) 150 (сто пятьдесят) % от уровня RUONIA на 6 (шесть) месяцев – по кредитам/лизинговым сделкам в российских рублях;
3) 150 (сто пятьдесят) % от уровня MM Index – по кредитам/лизинговым сделкам в тенге.
При расчете предельной ставки вознаграждения, учитывается ставка CIRR/ RUONIA на 6 (шесть) месяцев/MM Index, действующая на момент решения кредитора/лизинговой компании по кредиту/лизинговой сделке.
8. Размер субсидии зависит от валюты финансирования, при этом устанавливается как разница между номинальной ставкой вознаграждения кредитора/лизинговой компании и:
1) CIRR на дату подписания договора субсидирования, составленного в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, если кредит/лизинговая сделка номинированы в долларах США или евро;
2) половины ключевой ставки Центрального Банка Российской Федерации на дату подписания договора субсидирования, если кредит/лизинговая сделка номинированы в российских рублях;
3) половины базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан на дату подписания договора субсидирования, если кредит/лизинговая сделка номинированы в тенге.
9. Часть ставки вознаграждения, не подлежащей субсидированию, оплачивает заемщик/лизингополучатель.
10. При расчете вознаграждения по кредиту/лизинговой сделке используются базы начисления процентов из числа дней в году/месяце, применяемые кредитором/лизинговой компанией при расчете суммы вознаграждения по предоставленному кредиту/лизинговой сделке.
11. Субсидирование прекращается по истечении установленного срока в договоре субсидирования или в случаях, предусмотренных в пункте 35 настоящих Правил.
12. При предоставлении кредитором/лизинговой компанией отсрочки и увеличения срока кредита/лизинговой сделки на предоставленную отсрочку заемщику/лизингополучателю по оплате ставки вознаграждения по кредитному договору/договору финансового лизинга, срок субсидирования продлевается с согласия финансового агента на срок предоставленной отсрочки, но не более срока, указанного в пункте 5 настоящих Правил.
13. Кредитор/лизинговая компания и страховщик проводят оценку платежеспособности заемщика/лизингополучателя.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 14 предусматривается в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 13.04.2026 № 165-НҚ (вводится в действие в действие с 12.07.2026).

14. Кредит/қаржы лизингін беру туралы оң шешім қабылданған жағдайда кредитор/лизингтік компания шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қаржы агентіне кредитордың/лизингтік компанияның уәкілетті тұлғасының "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – электрондық құжат айналым жүйесі) 10-бабына сәйкес электрондық құжат айналымы жүйесі бойынша электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған субсидия беру туралы өтінішхатты мынадай құжаттардың электрондық (сканерленген) көшірмелерін қоса бере отырып жібереді:
1) осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидия алуға өтініш-сауалнама;
2) қарызды/қаржы лизингін ерікті сақтандыруға өтініш;
3) кредитор/лизингтік компания нысаны бойынша қарыз алушының/лизинг алушының сауалнамасы;
4) кредитордың/лизингтік компанияның қарыз алушы/лизинг алушы туралы деректерді көрсете отырып, қаржыландыру беру туралы хаттары және сақтандырушының сақтандыру шартын жасасу мүмкіндігі туралы хаттары. Бұл ретте, сақтандырушының уәкілетті органының шешімі қарыз алушыға/лизинг алушыға жалпы лимит белгілеуге беріледі, оның шеңберінде сақтандыру қорғанысы берілетін болады;
5) экспорттық келісімшарт және өңдеуші өнеркәсіпте жұмыс істейтін жеке кәсіпкерлік субъектісінің мәртебесі мен қызметін/қызмет саласын растайтын экспорттаушының құжаттары (заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама);
6) кредитордың/лизингтік компанияның кредит/қаржылық лизинг беру туралы шешімі;
7) кредитор/лизингтік компания мен қарыз алушы/лизинг алушы арасындағы кредиттік шарттың/қаржы лизингі шартының (бар болса) көшірмесі;
8) қарыз алушының/лизинг алушының:
қаржы агентінің мүдделі үшінші тұлғаларға субсидиялау шарты шеңберінде алынған ақпаратты және құжаттарды, оның ішінде банктік және коммерциялық құпияны қарыз алушының/лизинг алушының алдын ала жазбаша келісімінсіз ұсынуына;
қаржы агентінің бұқаралық ақпарат құралдарында қарыз алушының атауы, жоба іске асырылатын өңірдің атауы, қарыз алушының, сондай-ақ саланың жобасының атауы мен сипаттамасын жариялауына келісімі;
9) экспорттаушының:
қаржы агентінің мүдделі үшінші тұлғаларға субсидиялау шарты шеңберінде алынған ақпарат пен құжаттарды, оның ішінде банктік және коммерциялық құпияны экспорттаушының алдын ала жазбаша келісімінсіз ұсынуына;
қаржы агентінің бұқаралық ақпарат құралдарында экспорттаушының атауын, жоба іске асырылатын өңірдің атауын, экспорттаушының жобасының, сондай-ақ саланың атаулары мен сипаттамаларын жариялауына келісімі;

14. В случае принятия положительного решения о предоставлении кредита/финансового лизинга кредитор/лизинговая компания в течение 3 (трех) рабочих дней с даты принятия решения направляет финансовому агенту ходатайство о предоставлении субсидии, подписанное электронной цифровой подписью уполномоченного лица кредитора/лизинговой компании по системе электронного документооборота в соответствии со статьей 10 Закона Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" (далее - система электронного документооборота) с приложением электронных (сканированных) копий следующих документов:
1) заявление-анкета на получение субсидии по форме согласно приложению к настоящим Правилам;
2) заявление на добровольное страхование займа/финансового лизинга;
3) анкета заемщика/лизингополучателя по форме кредитора/лизинговой компании;
4) письма кредитора/лизинговой компании о предоставлении финансирования с указанием данных о заемщике/лизингополучателе и письма страховщика о возможности заключения договора страхования. При этом, решение уполномоченного органа страховщика выдается на установление общего лимита на заемщика/лизингополучателя, в рамках которого будет предоставлена страховая защита;
5) экспортный контракт и документы экспортера, подтверждающие статус и деятельность/отрасль деятельности субъекта частного предпринимательства, занятого в обрабатывающей промышленности (справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица);
6) решение кредитора/лизинговой компании о предоставлении кредита/финансового лизинга;
7) копия кредитного договора/договора финансового лизинга (при наличии) между кредитором /лизинговой компанией и заемщиком/лизингополучателем;
8) согласия заемщика/лизингополучателя на:
предоставление финансовым агентом заинтересованным третьим лицам информации и документов, полученных в рамках договора субсидирования, в том числе банковской и коммерческой тайны, без предварительных письменных согласий заемщика/лизингополучателя;
опубликование финансовым агентом в средствах массовой информации наименования заемщика, наименования региона, в котором реализуется проект, наименования и описания проекта заемщика, а также отрасли;
9) согласия экспортера на:
предоставление финансовым агентом заинтересованным третьим лицам информации и документов, полученных в рамках договора субсидирования, в том числе банковской и коммерческой тайны, без предварительных письменных согласий экспортера;
опубликование финансовым агентом в средствах массовой информации наименования экспортера, наименования региона, в котором реализуется проект, наименования и описания проекта экспортера, а также отрасли;

10) қарыз алушының шет мемлекеттің заңнамасы бойынша қазақ және орыс тілдеріне нотариалды куәландырылған аудармасымен заңды тұлға болып табылатынын куәландыратын құжат.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
15-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің 13.04.2026 № 165-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Құжаттар топтамасы не белгіленген нысандарға сәйкес келмейтін құжаттар толық ұсынылмаған жағдайда қаржы агенті 1 (бір) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттар бойынша нақты кемшіліктерді көрсете отырып, ұсынылған құжаттарды пысықтау үшін кредиторға/лизингтік компанияға қайтарады. Бұл ретте, өтінішті қараудың жалпы мерзімі тоқтатылады және құжаттардың толық топтамасын алған күннен бастап қайта басталады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
16-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің 13.04.2026 № 165-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Кредитордың/лизингтік компанияның уәкілетті органы кредит/қаржы лизингін беру туралы оң шешім, сондай-ақ сақтандырушының уәкілетті органы осы кредит/қаржы лизингі бойынша сақтандыруды беру туралы оң шешім қабылдаған жағдайда, қаржы агенті осы Қағидалардың 14-тармағында көрсетілген, қоса берілген құжаттармен бірге өтінішті алған күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарайды және шешім қабылдайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
17-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің 13.04.2026 № 165-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Қаржы агенті шешім қабылданған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде кредиторға/лизингтік компанияға қабылданған шешім, келісім не субсидиялаудан бас тарту туралы жазбаша хабарлама (осы хабарламаның электрондық көшірмесін электрондық пошта арқылы бір мезгілде жібере отырып) жібереді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
18-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің 13.04.2026 № 165-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Кредитордың/лизингтік компанияның субсидиялау беру туралы өтінішхатын қарау қорытындылары бойынша қаржы агентінің шешімі шешім қабылданған күннен бастап 6 (алты) ай қолданылу мерзімімен хаттамамен ресімделеді, онда субсидиялауды беру мерзімі мен мәміле валютасы көрсетіледі.
19. Қаржы агентінің оң шешімін алғаннан кейін кредитор/лизингтік компания қарыз алушымен/лизинг алушымен кредиттік шарт/қаржылық лизинг шартын жасасады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

10) документ удостоверяющий, что заемщик является юридическим лицом по законодательству иностранного государства, с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский и русский языки.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 15 предусматривается в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 13.04.2026 № 165-НҚ (вводится в действие в действие с 12.07.2026).
15. В случаях представления неполного пакета документов либо документов, не соответствующих установленным формам, финансовый агент в течение 1 (одного) рабочего дня возвращает кредитору/лизинговой компании представленные документы с указанием конкретных недостатков по представленным документам для доработки. При этом, общий срок рассмотрения заявления приостанавливается и возобновляется со дня получения полного пакета документов.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 16 предусматривается в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 13.04.2026 № 165-НҚ (вводится в действие в действие с 12.07.2026).
16. В случае принятия положительного решения уполномоченным органом кредитора/лизинговой компанией о предоставлении кредита/финансового лизинга, а также положительного решения уполномоченным органом страховщика о предоставлении страхования по данному кредиту/финансовому лизингу, финансовый агент в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты получения заявления с приложенными документами, указанными в пункте 14 настоящих Правил, рассматривает и принимает решение.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 17 предусматривается в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 13.04.2026 № 165-НҚ (вводится в действие в действие с 12.07.2026).
17. Финансовый агент в течение 1 (одного) рабочего дня с даты принятия решения направляет кредитору/лизинговой компании письменное уведомление о принятом решении, согласии либо отказе в предоставлении субсидирования (с одновременным направлением электронной копии данного уведомления по электронной почте).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 18 предусматривается в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 13.04.2026 № 165-НҚ (вводится в действие в действие с 12.07.2026).
18. Решение финансового агента по итогам рассмотрения ходатайства кредитора/лизинговой компании о предоставлении субсидирования оформляется протоколом со сроком действия 6 (шесть) месяцев с даты принятия решения, в котором указываются срок предоставления субсидирования и валюта сделки.
19. После получения положительного решения финансового агента, кредитор/лизинговая компания заключает с заемщиком/лизингополучателем кредитный договор/договор финансового лизинга.
Примечание ИЗПИ!

20-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің 13.04.2026 № 165-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Кредитор/лизингтік компания кредит шартын/қаржы лизингі шартын жасасқаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде субсидиялау шартын қалыптастырады және жасалған кредит шартының/қаржы лизингі шартының/электрондық құжат айналымы жүйесі бойынша электрондық нысандағы төлемдер кестесімен аутентификацияланған SWIFT-хабарламаның электрондық көшірмесін қоса бере отырып, қаржы агентіне жібереді.
Егер кредитор/лизингтік компания осы тармақта белгіленген мерзімдерде субсидиялау шартын уақтылы қалыптастырмаған жағдайда, кредитор/лизингтік компания қаржы агентін кешіктіру себептерін түсіндіре отырып, ресми хатпен хабардар етеді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
21-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің 13.04.2026 № 165-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Қаржы агенті субсидиялау шартын кредитор/лизингтік компаниядан алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қарайды.
Егер кредиттік шарттың/қаржы лизингі шартының және/немесе субсидиялау шартының талаптары қаржы агенті уәкілетті органының қабылданған шешіміне, осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, қаржы агенті субсидиялау шартына қол қоймайды. Бұл ретте, қаржы агенті 1 (бір) жұмыс күні ішінде бұл туралы кредиторды/лизингтік компанияны, қарыз алушыны/лизинг алушыны және экспорттаушыны хабардар етеді. Кредитор/лизингтік компания ескертулерді жойған жағдайда, қаржы агенті субсидиялау шартына қол қояды.
Кредитор/лизингтік компания қаржы агентінің ескертулерімен келіспеген жағдайда, қаржы агенті бұл мәселені түпкілікті шешім қабылдау үшін қаржы агентінің уәкілетті органының қарауына шығарады.
22. Субсидиялау шарты оған қарыз алушы/лизинг алушы, кредитор/лизингтік компания, экспорттаушы және қаржы агенті қол қойған күннен бастап күшіне енеді. Бұл ретте, субсидиялау мерзімінің басталуы субсидиялау шартына қол қойылған күнге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайтын, бірақ қаржы агентінің шешімі қабылданған күннен ерте емес субсидиялау шартында белгіленеді.
23. Субсидиялауға арналған қаражатты уәкілетті орган республикалық бюджет қаражаты есебінен қаржы агентіне олардың арасында жасалатын қаражатты аудару шарты негізінде аумақтық қазынашылық бөлімшесінде ашылған қаржы агентінің шотына аударады. Бұл ретте, бірінші төлем қаржы агентіне тиісті қаржы жылында көзделген қаражат сомасының 50 (елу) % мөлшерінде аударылады.
Кейінгі төлемдер ағымдағы қаржы жылында қабылданған міндеттемелерге қажеттілікке сәйкес қаржы агентінің өтінімдеріне сәйкес жүзеге асырылады.

Пункт 20 предусматривается в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 13.04.2026 № 165-НҚ (вводится в действие в действие с 12.07.2026).
20. Кредитор/лизинговая компания после заключения кредитного договора/договора финансового лизинга в течение 5 (пяти) рабочих дней формирует договор субсидирования и направляет финансовому агенту с приложением электронной копии заключенного кредитного договора/договора финансового лизинга/аутентифицированного SWIFT-сообщением с графиком платежей в электронной форме по системе электронного документооборота.
В случае, если кредитор/лизинговая компания несвоевременно формирует договор субсидирования в сроки, установленные настоящим пунктом, кредитор/лизинговая компания уведомляют финансового агента официальным письмом с разъяснением причин задержки.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 21 предусматривается в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 13.04.2026 № 165-НҚ (вводится в действие в действие с 12.07.2026).
21. Финансовый агент рассматривает договор субсидирования в течение 3 (трех) рабочих дней с момента его получения от кредитора/лизинговой компании.
В случае, если условия кредитного договора/договора финансового лизинга и/или договора субсидирования не соответствуют принятому решению уполномоченного органа финансового агента, условиям настоящих Правил, финансовый агент не подписывает договор субсидирования. При этом финансовый агент в течение 1 (одого) рабочего дня уведомляет об этом кредитора/лизинговую компанию, заемщика/лизингополучателя и экспортера. В случае устранения кредитором/лизинговой компанией замечаний, финансовый агент подписывает договор субсидирования.
В случае несогласия кредитора/лизинговой компании с замечаниями финансового агента, финансовый агент выносит данный вопрос на рассмотрение уполномоченного органа финансового агента для принятия окончательного решения.
22. Договор субсидирования вступает в силу со дня подписания его заемщиком/лизингополучателем, кредитором/лизинговой компанией, экспортером и финансовым агентом. При этом начало срока субсидирования устанавливается в договоре субсидирования не более чем за 30 (тридцать) календарных дней до дня подписания договора субсидирования, но не ранее дня принятия решения финансового агента.
23. Средства, предназначенные для субсидирования, перечисляются за счет средств республиканского бюджета уполномоченным органом финансовому агенту на счет финансового агента, открытого в территориальном подразделении казначейства, на основе договора на перечисление средств, заключаемого между ними. При этом первый платеж перечисляется финансовому агенту в размере 50 (пятьдесят) % от суммы средств, предусмотренных в соответствующем финансовом году.
Последующие платежи осуществляются в соответствии заявками финансового агента согласно потребности на принятые обязательства в текущем финансовом году.

24. Кредитор қаржы агентіне жасалған субсидиялау шарттары бойынша субсидиялар сомаларын аудару үшін ұлттық және шетел валютасында шоттар ашады.
Заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашуға және жүргізуге құқығы жоқ лизингтік компаниялар қаржы агентімен келісім бойынша лизингтік компания субсидиялар аудару үшін шот ашатын банк-төлем агентін айқындайды.
25. Кредитор/лизингтік компаниямен субсидиялау шартына қол қойылғаннан кейін қаржы агенті осы Қағидалардың 23-тармағына сәйкес уәкілетті органнан қаржы агенті алған қаражаттарды пайдаланып, субсидиялау кестесі бойынша тиісті қаржы жылы үшін ұлттық валютадағы өз шотына теңгемен субсидиялар аударады.
Нарықтағы валюта бағамдарының ауытқуына байланысты тәуекелдерді болдырмау мақсатында қаржы агенті қаржы жылына арналған субсидиялау шартының кестесі шеңберінде тиісті кредитор/банк-төлем агенті айырбастау жүргізілген күні белгілеген валюта айырбастау бағамы бойынша кредиттің/лизингтік мәміленің шетел валютасына соманы айырбастауды жүргізеді. Шетел валютасындағы қаражат қаржы агентінің валюталық шотына аударылуға жатады.
Оң бағамдық айырма туындаған жағдайда қаржы агенті субсидиялардың осы сомаларын аумақтық қазынашылық бөлімшесінде ашылған шотқа қайтаруды жүзеге асырады, ал бағамдық айырма теріс болған жағдайда өтеу қарыз алушыға/лизинг алушыға жүктеледі.
26. Субсидиялар уәкілетті органнан қаражат болған кезде төленеді. Уәкілетті органнан субсидиялау үшін бюджеттен қаражат болмаған жағдайда, субсидиялау шартына қол қойылмайды. Қаржы агентінің уәкілетті органы жобаларды тиісті қаржы жылында субсидиялау үшін бюджет қаражаты болған жағдайда ғана қарайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
27-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің 13.04.2026 № 165-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Қаражат аударылғаннан кейін қаржы агенті қаражатты аудару туралы құжаттың көшірмесін ұсына отырып, кредиторды/лизингтік компанияны хабардар етеді.
Хабарламада кредитордың/лизингтік компанияның атауы, өңірі, қарыз алушының/лизинг алушының атауы, субсидиялар сомасы және төлем жүзеге асырылған кезең көрсетіледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
28-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің 13.04.2026 № 165-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Кредитордың/банк-төлем агентінің қаржылық жағдайының нашарлауының бір немесе бірнеше жағдайлары орын алған кезде субсидиялау үшін көзделген қаражатты аудару:

24. Кредитор открывает финансовому агенту счета в национальной и иностранной валюте для перечисления сумм субсидий по заключенным договорам субсидирования.
Лизинговые компании, не имеющие права открытия и ведения банковских счетов юридических лиц, по согласованию с финансовым агентом определяют банк-платежного агента, в котором лизинговая компания откроет счет для перечисления субсидий.
25. После подписания договора субсидирования с кредитором/лизинговой компанией финансовый агент перечисляет субсидии в тенге на свой счет в национальной валюте за соответствующий по графику субсидирования финансовый год используя средства, полученные финансовым агентом от уполномоченного органа в соответствии с пунктом 23 настоящих Правил.
В целях предотвращения рисков, связанных с колебаниями валютных курсов на рынке, финансовый агент производит конвертацию суммы в рамках графика договора субсидирования на финансовый год в иностранную валюту кредита/лизинговой сделки по курсу обмена валют, установленному соответствующим кредитором/банком-платежным агентом на день проведения конвертации. Средства в иностранной валюте подлежат зачислению на валютный счет финансового агента.
В случае возникновения положительной курсовой разницы, финансовый агент осуществляет возврат данных сумм субсидий на счет, открытый в территориальном подразделении казначейства, а в случае отрицательной курсовой разницы – возмещение возлагается на заемщика/лизингополучателя.
26. Субсидии выплачиваются при наличии средств от уполномоченного органа. В случае отсутствия средств из бюджета для субсидирования от уполномоченного органа, договор субсидирования не подписывается. Уполномоченный орган финансового агента рассматривает проекты только в случае наличия бюджетных средств для субсидирования в соответствующем финансовом году.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 27 предусматривается в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 13.04.2026 № 165-НҚ (вводится в действие в действие с 12.07.2026).
27. После перечисления средств финансовый агент уведомляет кредитора/лизинговую компанию с предоставлением копии документа о перечислении средств.
В уведомлении указываются наименование кредитора/лизинговой компании, регион, наименование заемщика/лизингополучателя, сумма субсидий и период, за который осуществлена выплата.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 28 предусматривается в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 13.04.2026 № 165-НҚ (вводится в действие в действие с 12.07.2026).
28. Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, при наступлении одного или нескольких случаев ухудшения финансового состояния кредитора/банка-платежного агента:

1) Standard and Poors (Стандарт энд Пурс) халықаралық рейтинг агенттіктерінің шкаласы бойынша "В" деңгейінен немесе Moody's Investors Service (Моудис Инвесторс Сервис); Fitch (Фитч) сияқты рейтинг агенттіктерінің бірі берген ұқсас деңгейдегі рейтингтерден төмен кредиттік рейтинг төмендеген кезде;
2) К4 коэффициентінің мәні 0,4 деңгейінен төмен төмендеген кезде;
3) қатарынан 2 (екі) ай ішінде пруденциалды нормативтер бұзылған жағдайда, қаржы агенті кредитордың/лизингтік компаниясының қарыз алушының/лизинг алушының кредит/лизинг бойынша толық төлем (негізгі борыш, сыйақының субсидияланатын және субсидияланбайтын бөлігі) жүргізу фактісі туралы хабарламасының немесе қарыз алушының/лизинг алушының сыйақының субсидияланатын бөлігі бойынша қысқа мерзімді кезеңге арналған алдағы міндеттемелерін жабатын, субсидиялау графиктерін негізге ала отырып, төлемдермен жүзеге асырады.
Лизингтік компания қаржы агентін жоғарыда аталған жағдайлардың біреуі немесе бірнешеуі туындаған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде банк-төлем агентінің қаржылық жағдайының нашарлағаны туралы хабардар етеді.
Кредитордың/банк-төлем агентінің қаржылық жағдайы жақсарған жағдайда қаржы агентінің субсидиялау үшін көзделген қаражатты аударуы осы Қағидалардың 25-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
29. Қарыз алушының/лизинг алушының кредит/лизингтік мәміле (негізгі борыш және сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бөлігі) бойынша кезекті төлемді толық төлеу фактісі бойынша кредитор/лизингтік компания қаржы агентінің тиісті шотынан ақшаны субсидиялау шартының кестесіне сәйкес кредит/лизингтік мәміле бойынша сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін өтеу есебіне есептен шығаруды жүзеге асырады.
30. Осы Қағидалардың шегінде субсидиялауға бөлінген және ағымдағы қаржы жылында қаржы агенті пайдаланбаған қаражаттар келесі қаржы жылында келесі қаржы жылын субсидиялау мақсаттарына пайдалануға жатады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
31-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің 13.04.2026 № 165-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Кредитор/лизингтік компания қарыз алушымен кредиттік шартқа/қаржы лизингі шартына қосымша келісім жасасқан жағдайда, ол жасалған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаржы агентіне және сақтандырушыға оның электрондық көшірмесін жібереді.
32. Кредиттік шарттың/қаржылық лизинг шартының сыйақы мөлшерлемесі, қарыз алушыға/ лизинг алушыға төлемдерді төлеу, борышты аудару бойынша мерзімін кейінге қалдыру және субсидиялау талаптарына байланысты шарттар бөлігінде талаптарын, мерзімінен бұрын өтеу жағдайларын қоспағанда, кредитор/лизингтік компания қаржы агенті мен сақтандырушы келіскен жағдайда өзгертеді.

1) при снижении кредитного рейтинга ниже уровня "В" по шкале международных рейтинговых агентств Standard and Poors (Стандарт энд Пурс) или рейтингов аналогичного уровня, присвоенных одним из следующих рейтинговых агентств: Moody's Investors Service (Моудис Инвесторс Сервис), Fitch (Фитч);
2) при снижении значения коэффициента К4 ниже уровня 0,4;
3) при нарушении пруденциальных нормативов в течение 2 (двух) последовательных месяцев,
осуществляется финансовым агентом на основании уведомления кредитора/лизинговой компании о факте проведения заемщиком/лизингополучателем полной выплаты по кредиту/лизингу (основной долг, субсидируемая и не субсидируемая части вознаграждения) либо платежами, покрывающими предстоящие обязательства заемщика/лизингополучателя по субсидируемой части вознаграждения на краткосрочный период, исходя из графиков субсидирования.
Лизинговая компания уведомляет финансового агента об ухудшении финансового состояния банка-платежного агента в течение 10 (десять) рабочих дней с даты возникновения одного или несколько из вышеуказанных случаев.
В случае исправления у кредитора/банка-платежного агента показателей, указанных выше, перечисление финансовым агентом средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется в соответствии с пунктом 25 настоящих Правил.
29. По факту проведения заемщиком/лизингополучателем полной выплаты очередного платежа по кредиту/лизинговой сделке (основной долг и несубсидируемая часть ставки вознаграждения) кредитор/лизинговая компания согласно графику договора субсидирования осуществляют списание денег с соответствующего счета финансового агента в счет погашения субсидируемой части ставки вознаграждения по кредиту/лизинговой сделке.
30. Средства, выделенные на субсидирование в рамках настоящих Правил и не использованные финансовым агентом в текущем финансовом году, подлежат использованию в следующем финансовом году на цели субсидирования следующего финансового года.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 31 предусматривается в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 13.04.2026 № 165-НҚ (вводится в действие в действие с 12.07.2026).
31. Кредитор/лизинговая компания в случае заключения дополнительного соглашения к кредитному договору/договору финансового лизинга c заемщиком в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты его заключения направляет финансовому агенту и страховщику его электронную копию.
32. Изменение условий кредитного договора/договора финансового лизинга, в части ставки вознаграждения, предоставления заемщику/ лизингополучателю отсрочки по оплате платежей, перевода долга и условий, связанных с условиями субсидирования, осуществляется кредитором/лизинговой компанией при согласии финансового агента и страховщика, за исключением случаев досрочного погашения.

33. Кредитор/лизингтік компания қайта құрылымдауды немесе қаржыландырудың негізгі талаптарын, оның ішінде қарыз алушының кредиттер/лизингтік мәмілелер бойынша берешегін өтеу кестесі бойынша өзгертуді жүргізген жағдайда, қаржы агентінің оң шешімі болған кезде субсидиялау шартына қосымша келісімге қол қойылғаннан кейін жалғасады. Бұл ретте, субсидиялау мерзімі қаржыландыру мерзімі ұлғайған кезде, бірақ осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген мерзімнен аспайтын мерзімге ұзартылады.
34. Кредиттік шарт/лизинг шарты және/немесе субсидиялау талаптары бойынша тиесілі сыйақы көлеміне байланысты емес кредит/лизингтік мәміле бойынша талаптарды кредиттік шартқа/қаржылық лизинг шартына қосымша келісім жасалған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде қаржы агентін және сақтандырушыны кейіннен хабардар еткен жағдайда кредитор/лизингтік компания дербес өзгертеді.
35. Сыйақы мөлшерлемесін субсидиялауды тоқтату үшін негіздер мыналар болып табылады:
1) қарыз алушының/лизинг алушының кредиттік шарт/қаржы лизингі шарты бойынша берешекті толық өтеуі. Бұл ретте, берешекті өтеу күні сыйақы мөлшерлемесін субсидиялаудың тоқтатылған күні болып танылады;
2) сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау шартында көрсетілген талаптар бұзылған жағдайда, қаржы агентінің қарыз алушыны/лизинг алушыны субсидиялауды тоқтату туралы шешімі;
3) кредитордың/лизингтік компанияның бастамасы бойынша субсидиялау шартын бұзу;
4) кредиттерді/лизингтік мәмілелерді мақсатсыз пайдалану (тауарды/ көрсетілетін қызметті алуға төлем жүргізу және жеткізу фактісінің болмауы);
5) төтенше жағдай/жағдай кезеңінде туындаған жағдайларды қоспағанда, қарыз алушының субсидиялау шартының кестесіне сәйкес кредитор алдындағы төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелерді қатарынан 3 (үш) ай ішінде орындамауы;
6) төтенше жағдай кезеңінде туындаған жағдайларды қоспағанда, лизинг алушының субсидиялау шартының кестесіне сәйкес лизингтік компания алдында лизингтік төлемдер енгізу жөніндегі міндеттемелерді қатарынан 2 (екі) және одан да көп рет орындамауы;
7) жобаның және/немесе қарыз алушының/лизинг алушының осы Қағидалардың шарттарына сәйкес келмеуі;
8) Қарыз алушының шоттарында ақшаны қамауға алу (талап қою талаптарын толық көлемде қамтамасыз ететін шоттағы ақша жеткілікті болған жағдайда талап қоюды қамтамасыз ету жөніндегі шаралар ретінде шоттардағы ақшаға тыйым салуды қоспағанда) және/немесе қарыз алушының шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұруы.
36. Қаржы агенті 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарыз алушы/лизинг алушы қаржы агентінің уәкілетті органы қарағанға дейін субсидиялауды тоқтата тұруға негіз болған себептерді жойған жағдайда субсидиялауды қайта бастау туралы оң шешім қабылдайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

33. В случае проведения кредитором/лизинговой компанией реструктуризации или изменения основных условий финансирования, в том числе по графику погашения задолженности заемщика по кредитам/лизинговым сделкам, при наличии положительного решения финансового агента, субсидирование продолжается после подписания дополнительного соглашения к договору субсидирования. При этом срок субсидирования продлевается при увеличении срока финансирования, но не более срока, указанного в пункте 5 настоящих Правил.
34. Изменение условий по кредиту/лизинговой сделке, не связанное с размером причитающего вознаграждения по кредитному договору/договору лизинга и/или условиями субсидирования, осуществляются кредитором/лизинговой компанией самостоятельно при условии последующего уведомления финансового агента и страховщика в срок не позднее 10 (десяти) рабочих дней с даты заключения дополнительного соглашения к кредитному договору/договору финансового лизинга.
35. Основаниями для прекращения субсидирования ставки вознаграждения являются:
1) полное погашение заемщиком/лизингополучателем задолженности по кредитному договору/договору финансового лизинга. При этом, датой прекращения субсидирования ставки вознаграждения признается дата погашения задолженности;
2) решение финансового агента о прекращении субсидирования ставки вознаграждения заемщика/лизингополучателя при условии нарушения условий, указанных в договоре субсидирования;
3) расторжение договора субсидирования по инициативе кредитора/лизинговой компании;
4) нецелевое использование кредитов/лизинговых сделок (отсутствие факта оплаты и поставки товара/получения услуги);
5) неисполнение заемщиком в течение 3 (трех) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед кредитором согласно графику договора субсидирования, за исключением случаев, возникших в период действия чрезвычайного положения/ситуации;
6) неисполнение лизингополучателем 2 (два) и более раз подряд обязательств по внесению лизинговых платежей перед лизинговой компанией, согласно графику договора субсидирования, за исключением случаев, возникших в период действия чрезвычайного положения/ситуации;
7) несоответствие проекта и/или заемщика/лизингополучателя условиям настоящих Правил;
8) ареста денег на счетах Заемщика (за исключением наложения ареста денег на счетах в качестве мер по обеспечению иска, при условии достаточности денег на счете, в полном объеме обеспечивающих исковые требования) и/или приостановления расходных операций по счету Заемщика.
36. Финансовый агент в течение 5 (пяти) рабочих дней принимает положительное решение о возобновлении субсидирования при условии устранения заемщиком/лизингополучателем причин, явившихся основанием для приостановления субсидирования до рассмотрения уполномоченным органом финансового агента.
Примечание ИЗПИ!

36-тармақтың екінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің 13.04.2026 № 165-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қаржы агенті қаржы агентінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде тиісті хат-хабарламамен хаттамадан үзінді көшірмені ресімдейді және кредиторға/лизингтік компанияға жібереді. Қарыз алушыны/лизинг алушыны субсидиялауды қайта бастау туралы шешім қабылдаған кезде қаржы агенті осы Қағидалардың 35-тармағының 5) немесе 6) тармақшаларында көрсетілген себептер бойынша субсидиялауды тоқтата тұрған жағдайда, субсидиялауды қайта бастаған кезде қарыз алушы/лизинг алушы мерзімі өткен шыққан күннен бастап төлеуге жататын субсидияларды төлеуді жүргізеді.
Субсидиялар төлемдері тоқтатылады, ал субсидиялау шарты мынадай жағдайларда бұзылды деп танылады:
1) кредитор/лизингтік компания алдындағы кредит шарты/қаржы лизингі шарты бойынша қарыз алушының кредитті/қаржы лизингін толық өтеу күні (субсидиялауды тоқтату күні қарыз алушының/кредитордың/лизингтік компанияның кредитті/қаржы лизингін толық өтеу күні болып есептеледі);
2) қаржы агентінің уәкілетті органы субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылдағаны;
3) қарыз алушының бастамасы бойынша субсидиялау шартын бұзуы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
37-тармақтың бірінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің 13.04.2026 № 165-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Субсидиялауды тоқтату туралы шешімді қаржы агенті кредитордың/лизингтік компанияның қолдаухаттары (хабарламалары) негізінде, сондай-ақ қаржы агенті жүргізген мониторинг нәтижелері бойынша қабылдайды.
Қаржы агенті осы Қағидалардың 35-тармағында көрсетілген фактілер анықталғаннан кейін 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде субсидиялауды тоқтату/кейінге қалдыру не қайта бастау туралы шешім қабылдайды.
Бұл ретте, қаржы агентінің уәкілетті органының шешімінде субсидиялауды тоқтату/қайта бастау туралы негіздеме көрсетіледі.
Субсидиялауды тоқтату немесе қайта бастау қаржы агенті субсидиялауды тоқтата тұрған күннен бастап жүзеге асырылады, бұл ретте, кредитті/лизингтік мәмілені мақсатсыз пайдаланған кезде субсидиялау кредит қаражатын/лизингтік мәмілелерді мақсатсыз пайдалану сомасына пропорционалды тоқтатылады. Нысаналы пайдалануды растайтын кредиттің/лизингтік мәміленің қалған бөлігі бойынша және қарыз алушы мақсатсыз пайдалану мөлшеріне пропорционалды төленген субсидиялар сомасын қайтарған жағдайда, субсидиялау төлемдер кестесіне сәйкес жалғасады. Кредитті/лизингтік мәмілені толық мақсатсыз пайдалану анықталған жағдайда субсидиялау мерзімі басталған күннен бастап субсидиялау тоқтатылады.
Қаржы агенті 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарыз алушы қаржы агентінің уәкілетті органы қарағанға дейін субсидиялауды тоқтата тұру үшін негіз болған себептерді жойған жағдайда субсидиялауды қайта бастау туралы оң шешім қабылдайды.
Қаржы агенті қаржы агентінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде тиісті хабарлама-хатпен кредиторға/лизингтік компанияға хаттамадан үзінді көшірмені ресімдейді және жібереді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-тарауды 37-1-тармақпен толықтыру көзделген – ҚР Сауда және интеграция министрінің 13.04.2026 № 165-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Часть вторая пункта 36 предусматривается в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 13.04.2026 № 165-НҚ (вводится в действие в действие с 12.07.2026).
Финансовый агент в течение 1 (одного) рабочего дня со дня решения уполномоченного органа финансового агента оформляет и направляет кредитору/лизинговой компании соответствующим письмом-уведомлением выписку из протокола. При принятии решения о возобновлении субсидирования заемщика/лизингополучателя финансовый агент производит выплату субсидий, не оплаченных им за период приостановления, в случае приостановления субсидирования по причинам, указанным в подпунктах 5) или 6) пункта 35 настоящих Правил, при возобновлении субсидирования финансовый агент производит выплату субсидий, подлежащих к оплате со дня выхода заемщика/лизингополучателя на просрочку.
Выплаты субсидий прекращаются, а договор субсидирования признается расторгнутым в случаях:
1) полного погашения кредита/финансового лизинга заемщиком по кредитному договору/договору финансового лизинга перед кредитором/лизинговой компанией (датой прекращения субсидирования будет считаться дата полного погашения заемщиком/лизингополучателем кредита/финансового лизинга кредитору/лизинговой компании);
2) принятия решения уполномоченным органом финансового агента о прекращении субсидирования;
3) расторжения договора субсидирования по инициативе заемщика.
Примечание ИЗПИ!
Часть первая пункта 37 предусматривается в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 13.04.2026 № 165-НҚ (вводится в действие в действие с 12.07.2026).
37. Решение о прекращении субсидирования принимается финансовым агентом на основании ходатайств (уведомлений) кредитора/лизинговой компании, а также по результатам проведенного финансовым агентом мониторинга.
Финансовый агент в течение 20 (двадцати) рабочих дней после установления фактов, указанных в пункте 35 настоящих Правил, принимает решение о прекращении/предоставлении отсрочки по прекращению либо возобновлении субсидирования.
При этом в решении уполномоченного органа финансового агента указывается основание о прекращении/возобновлении субсидирования.
Прекращение или возобновление субсидирования осуществляются со дня приостановления субсидирования финансовым агентом, при этом при нецелевом использовании кредита/лизинговой сделки субсидирование прекращается пропорционально сумме нецелевого использования кредитных средств/лизинговых сделок. По оставшейся части кредита/лизинговой сделки, подтверждающей целевое использование, и в случае возврата заемщиком суммы выплаченных субсидий, пропорциональной размеру нецелевого использования, субсидирование продолжается в соответствии с графиком платежей. В случае выявления полного нецелевого использования кредита/лизинговой сделки субсидирование прекращается с даты начала срока субсидирования.
Финансовый агент в течение 5 (пяти) рабочих дней принимает положительное решение о возобновлении субсидирования при условии устранения заемщиком причин, явившихся основанием для приостановления субсидирования до рассмотрения уполномоченным органом финансового агента.
Финансовый агент в течение 1 (одного) рабочего дня со дня решения уполномоченного органа финансового агента оформляет и направляет соответствующим письмом-уведомлением выписку из протокола кредитору/лизинговой компании.
Примечание ИЗПИ!
Главу 2 предусматривается дополнить пунктом 37-1 в соответствии с приказом Министра торговли и интеграции РК от 13.04.2026 № 165-НҚ (вводится в действие в действие с 12.07.2026).
Примечание ИЗПИ!

38-тармақтың бірінші абзацы жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің 13.04.2026 № 165-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Кредитор/лизингтік компания қаржы агентін хатпен келесі жағдайларда 2 (екі) жұмыс күні ішінде хабардар етеді:
1) қарыз алушының берешекті өтеу бойынша кредитор алдындағы міндеттемелерін кредиттік шарт кестесі бойынша қатарынан 3 (үш) ай ішінде орындамауы;
2) лизинг алушының лизингтік компания/кредитор алдындағы қаржы лизингі шартының кестесі бойынша 2 (екі) және одан да көп дәйекті төлем енгізу жөніндегі міндеттемелерін орындамауы;
3) Қарыз алушының шоттарында ақшаны қамауға алғанда.
39. Қарыз алушының/лизинг алушының кредиттік шарт/ қаржы лизингі шарты бойынша төлемдер енгізу жөніндегі міндеттемелерді орындамауына байланысты сақтандыру жағдайы орын алған жағдайда, сақтандыру төлемін жүзеге асыру жөніндегі қатынастар сақтандыру шартымен реттеледі.
40. Қаржы агенті кредиттердің/лизингтік мәмілелердің сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау шарттарына сәйкестігіне, кредиттік қаражаттың мақсатты пайдаланылуына мониторингті жүзеге асырады және алынған, төленген субсидиялар бойынша тұрақты есеп жүргізеді.
Мониторингті жүзеге асыру үшін қаржы агенті кредитордан/лизингтік компаниядан (қажет болған жағдайда сақтандырушыдан) субсидиялау шартының талаптарына сәйкес мониторинг нысанасына қатысты қажетті құжаттар мен ақпаратты: экспорттаушыдан экспорттық түсім, салық алымдарын төлеу, жұмыс орындарының саны, жыл сайынғы негізде шығарылған тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің көлемі туралы ақпаратты сұрайды немесе не бұл ақпаратты қаржы агенті мемлекеттік кірістер органы арқылы сұрайды.
Мониторинг жүргізу тәртібі мен мерзімдері қаржы агентінің ішкі нормативтік құжаттарына сәйкес жүзеге асырылады.
41. Қаржы агенті сыртқы сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органға мынадай ақпаратты жібереді:
1) тоқсан сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 25 (жиырма бесінші) күніне дейін субсидиялар қаражатын игеру жөніндегі жиынтық ақпарат;
2) ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 25 (жиырма бесінші) күніне дейін қабылданған міндеттемелер бойынша есеп және субсидиялау үшін қаражаттың болжамды қалдығы;
3) қарыз алушылар/лизинг алушылар туралы олардың шыққан елдері бойынша ақпарат.
42. Қаржы агентінің субсидиялау жөніндегі қызметтері республикалық бюджетте көзделген ағымдағы қаржы жылына арналған қаражат есебінен төленеді.
Қаржы агентіне қызметтер көрсеткені үшін комиссия төлеу сыртқы сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган мен қаржы агенті арасында Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес жасалған қызметтер көрсетуге арналған шарт негізінде жүзеге асырылады.
Қабылданған халықаралық
міндеттемелерді ескере отырып,
Қазақстанның Экспорттық-
кредиттік агенттігі тарапынан
сақтандырылуға жататын өңдеу
өнеркәсібінің Қазақстанда
шығарылған жоғары
технологиялық тауарларын және
көрсетілетін қызметтерін
шетелдік сатып алушыларға
екінші деңгейдегі банктер,
Қазақстанның Даму Банкі,
лизингтік қызметті жүзеге
асыратын өзге де заңды тұлғалар
беретін кредиттер және
жасайтын лизингтік мәмілелер
бойынша сыйақы
мөлшерлемесін субсидиялау
қағидаларының қосымшасы
Нысан

Абзац первый пункта 38 предусматривается в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 13.04.2026 № 165-НҚ (вводится в действие в действие с 12.07.2026).
38. Кредитор/лизинговая компания уведомляет письмом финансового агента в течение 2 (двух) рабочих дней в случаях:
1) неисполнения заемщиком обязательств перед кредитором по погашению задолженности в течение 3 (трех) последовательных месяцев по графику кредитного договора;
2) неисполнения лизингополучателем обязательств перед лизинговой компанией/кредитором по внесению 2 (двух) и более последовательных платежей по графику договора финансового лизинга;
3) ареста денег на счетах Заемщика.
39. В случае наступления страхового случая ввиду неисполнения заемщиком/лизингополучателем обязательств по внесению платежей по кредитному договору/ договору финансового лизинга, отношения по осуществлению страховой выплаты регулируются договором страхования.
40. Финансовый агент осуществляет мониторинг соответствия кредитов/лизинговых сделок условиям субсидирования ставки вознаграждения, целевого использования кредитных средств и ведет регулярный учет по полученным и выплаченным субсидиям.
Для осуществления функций мониторинга финансовый агент запрашивает у кредитора/лизинговой компании (при необходимости у страховщика) необходимые документы и информацию, относящуюся к предмету мониторинга, в соответствии с условиями договора субсидирования: информацию от экспортера об экспортной выручке, оплате налоговых сборов, количестве рабочих мест, объеме выпущенных товаров и услуг на ежегодной основе, либо данная информация запрашивается финансовым агентом через орган государственных доходов.
Порядок и сроки проведения мониторинга осуществляются в соответствии с внутренними нормативными документами финансового агента.
41. Финансовый агент направляет уполномоченному органу следующую информацию:
1) ежеквартально до 25 (двадцать пятого) числа месяца, следующего за отчетным периодом, сводную информацию по освоению средств субсидий;
2) ежемесячно до 25 (двадцать пятого) числа месяца, следующего за отчетным месяцем, отчет по принятым обязательствам и прогнозному остатку средств для субсидирования;
3) информацию о заемщиках/лизингополучателях в разрезе стран их происхождения.
42. Услуги финансового агента по субсидированию оплачиваются за счет средств, предусмотренных республиканским бюджетом на текущий финансовый год.
Оплата комиссии финансовому агенту за оказание услуг осуществляется на основании заключенного в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан между уполномоченным органом и финансовым агентом договором на оказание услуг.
Приложение к Правилам
субсидирования ставки
вознаграждения по выдаваемым
кредитам и совершаемым
лизинговым сделкам банками
второго уровня, Банком
Развития Казахстана, иными
юридическими лицами,
осуществляющими лизинговую
деятельность, зарубежным
покупателям
высокотехнологичных товаров и
услуг казахстанского
происхождения обрабатывающей
промышленности, которые
подлежат страхованию со
стороны Экспортно-кредитного
агентства Казахстана, с учетом
принятых международных
обязательств
Форма

Ескерту. Оң жағындағы жоғары бұрыш жаңа редакцияда – ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 17.07.2025 № 211-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Сауда және интеграция министрінің 22.02.2024 № 107-НҚ (25.03.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); 17.07.2025 № 211-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Кімге ______________________
Кімнен_____________________
Субсидия алуға өтініш-сауалнама
Қабылданған халықаралық міндеттемелерді ескере отырып, Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігі тарапынан сақтандырылуға жататын өңдеу өнеркәсібінің Қазақстанда шығарылған жоғары технологиялық тауарларын және көрсетілетін қызметтерін шетелдік сатып алушыға екінші деңгейдегі банк/Қазақстанның Даму Банкі/лизингтік қызметті жүзеге асыратын өзге де заңды тұлға кредит/лизингтік мәміле бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау туралы мәселені төмендегі ақпаратқа сәйкес қаржы агентінің қарауына бастамашылық жасауыңызды сұраймын:
1. Қарыз алушы/лизинг алушы туралы ақпарат
Шетелдік сатып алушының атауы, оның пошталық және банктік деректемелері
Заңды тұлғаны тіркеу туралы куәлік
Заңды мекенжайы
Нақты мекенжайы
Бірінші басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Тауардың/көрсетілетін қызметтің қысқаша сипаттамасы
Тауарды/көрсетілетін қызметті өткізу орны (ел, елді мекен)
Сала (экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне сәйкес)
Кредиттік шарттың/қаржы лизингі шартының нөмірі мен күні
Кредит/лизингтік мәміле сомасы
Кредит/лизингтік мәміле мерзімі
Кредиттің нысаналы мақсаты
Отандық экспорттаушының атауы, оның пошталық және банктік деректемелері
2. Кепілдіктер мен келісімдер
Өтініш беруші қаржы агентіне мыналарға кепілдік береді:
1) қаржы агентіне берілген немесе ұсынылатын барлық деректер, ақпарат және құжаттар анық болып табылады және төменде көрсетілген күнге толық шындыққа сәйкес келеді, көрсетілген деректер өзгерген жағдайда қаржы агентін дереу хабардар етуге міндеттенеді;
2) осы өтінішті қарау мақсатында қаржы агентінің сұрау салуы бойынша банктік және коммерциялық құпияны қамтитын ақпарат пен құжаттарды ұсыну және ашу.
3. Өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жалған, толық емес және (немесе) дұрыс емес мәліметтерді ұсынғаны үшін жауапкершілік туралы ескертілді.
4. Өтініш беруші қаржы агентімен:

Сноска. Правый верхний угол приложения - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 17.07.2025 № 211-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение с изменениями, внесенными приказами Министра торговли и интеграции РК от 22.02.2024 № 107-НҚ (вводится в действие с 25.03.2024); от 16.07.2025 № 211-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Кому ______________________
От кого ____________________
Заявление-анкета на получение субсидии
Прошу вас инициировать рассмотрение финансовым агентом вопроса о субсидировании ставки вознаграждения по кредиту/совершаемой лизинговой сделке банком второго уровня/Банком Развития Казахстана/иным юридическим лицом, осуществляющим лизинговую деятельность, зарубежному покупателю высокотехнологичных товаров и услуг казахстанского происхождения обрабатывающей промышленности, которые подлежат страхованию со стороны Экспортно-кредитного агентства Казахстана, с учетом принятых международных обязательств согласно нижеследующей информации:
1. Информация о заемщике/лизингополучателе:
Наименование зарубежного покупателя, его почтовые и банковские реквизиты
Свидетельство о регистрации юридического лица
Юридический адрес
Фактический адрес
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) первого руководителя
Краткое описание товара/услуги
Место реализации товара/услуги (страна, населенный пункт)
Отрасль (согласно Общему классификатору видов экономической деятельности)
Номер и дата кредитного договора/договора финансового лизинга
Сумма кредита/лизинговой сделки
Срок кредита/лизинговой сделки
Целевое назначение кредита
Наименование отечественного экспортера, его почтовые и банковские реквизиты
2. Гарантии и согласия
Заявитель гарантирует финансовому агенту следующее:
1) все данные, информация и документы, переданные или предоставляемые финансовому агенту, являются достоверными и полностью соответствуют действительности на нижеуказанную дату, в случае изменения указанных данных обязуется незамедлительно уведомить финансового агента;
2) предоставлять и раскрывать по запросу финансового агента информацию и документы, содержащие банковскую и коммерческую тайну, в целях рассмотрения настоящего заявления.
3. Заявитель предупрежден об ответственности за представление ложных, неполных и (или) недостоверных сведений, предусмотренной законодательством Республики Казахстан.
4. Заявитель настоящим соглашается с тем, что финансовый агент:

1) осы өтініште көрсетілген мәліметтерді, ақпаратты және ұсынылған құжаттарды сыртқы сауда қызметін реттеу жөніндегі уәкілетті органға, "Бәйтерек" Ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамына ұсынатынымен;
2) қаржы агентінің ресми сайтында ақпаратты орналастыру кезінде жарнамалық науқанды жүргізу кезінде банктен/лизингтік компаниядан алынған шетелдік сатып алушы және экспорттаушы туралы ақпаратты пайдаланатынымен келіседі.
5. Осы өтініште қамтылған барлық мәліметтер, сондай-ақ қаржы агенті талап еткен барлық құжаттар кредит/лизингтік мәміле бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау үшін ғана берілген.
6. Өтініш беруші субсидиялау туралы мәселені қарау тәртібімен танысқанын және келісетінін растайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Өтініш-сауалнаманы 6-1-тармақпен толықтыру көзделген – ҚР Сауда және интеграция министрінің 13.04.2026 № 165-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Қосымшалар.
_________________________________________________________
(Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_____________________________________________
(қолы, күні)
Қазақстан Республикасы
Премьер- Министрінің
орынбасары –
Сауда және интеграция
министрінің
2022 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 389-НҚ Бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігі тарапынан сақтандырылуға жататын өңдеу өнеркәсібінің Қазақстанда шығарылған жоғары технологиялық тауарларын және көрсетілетін қызметтерін шетелдік сатып алушыларға екінші деңгейдегі банктер, Қазақстанның Даму Банкі, лизингтік қызметті жүзеге асыратын өзге де заңды тұлғалар беретін кредиттер және жасайтын лизингтік мәмілелер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау мақсаттары үшін өңдеу өнеркәсібінің Қазақстанда шығарылған жоғары технологиялық тауарларын және көрсетілетін қызметтерінің тізбесі

1) предоставляет указанные в настоящем заявлении сведения, информацию и предоставленные документы в уполномоченный орган по регулированию внешнеторговой деятельности, Акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек";
2) использует информацию о зарубежном покупателе и экспортере, полученную от банка/лизинговой компании при проведении рекламной кампании, при размещении информации на официальном сайте финансового агента.
5. Все сведения, содержащиеся в настоящем заявлении, а также все затребованные финансовым агентом документы предоставлены исключительно для субсидирования ставки вознаграждения по кредиту/лизинговой сделке.
6. Заявитель подтверждает, что с порядком рассмотрения вопроса о субсидировании ознакомлен и согласен.
Примечание ИЗПИ!
Приложение предусматривается дополнить пунктом 6-1 в соответствии с приказом Министра торговли и интеграции РК от 13.04.2026 № 165-НҚ (вводится в действие в действие с 12.07.2026).
7. Приложения.
_________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя) _____________________________________________
(подпись, дата)
Приложение 2 к приказу
Заместителя Премьер-Министра –
Министра торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 30 сентября 2022 года № 389-НҚ
Перечень высокотехнологичных товаров и услуг казахстанского происхождения обрабатывающей промышленности для целей субсидирования ставки вознаграждения по выдаваемым кредитам и совершаемым лизинговым сделкам банками второго уровня, Банком Развития Казахстана, иными юридическими лицами, осуществляющими лизинговую деятельность, зарубежным покупателям высокотехнологичных товаров и услуг казахстанского происхождения обрабатывающей промышленности, которые подлежат страхованию со стороны Экспортно-кредитного агентства Казахстана

Ескерту. Тізбенің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 17.07.2025 № 211-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 25.05.2023 № 186-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Сауда және интеграция министрінің 27.10.2023 № 388-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
ЕАЭО СЭҚ ТН/ ЭҚЖЖ коды
Тауардың/қызметтің атауы
Тауарлар
1.

Сноска. Заголовок перечня - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 17.07.2025 № 211-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Перечень - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 25.05.2023 № 186-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра торговли и интеграции РК от 27.10.2023 № 388-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код ТН ВЭД ЕАЭС/ ОКЭД
Наименование товара/услуги
Товары
1.

300610
Стерильді хирургиялық кетгут, тігіс салуға арналған ұқсас стерильді материалдар (стерильді сіңірілетін хирургиялық немесе стоматологиялық жіптерді қоса алғанда) және жараларды хирургиялық жабуға арналған стерильді жабысқақ маталар; стерильді ламинария және ламинариядан жасалған стерильді тампондар; стерильді сіңірілетін хирургиялық немесе стоматологиялық қан тоқтататын құралдар (гемостатиктер); сіңірілетін немесе сіңірілмейтін стерильді хирургиялық немесе стоматологиялық адгезиялық тосқауылдар
2.
300640
Тіс цементтері және тістерді пломбалауға арналған өзге де материалдар; сүйекті қайта жаңартатын цементтер
3.
300670
Медицинада немесе ветеринарияда хирургиялық операциялар немесе физикалық зерттеулер кезінде дене бөліктері үшін майлау ретінде немесе дене мен медициналық құралдар арасында байланыстырушы зат ретінде пайдалануға арналған гель түріндегі препараттар
4.
690911
Фарфордан жасалған зертханалық, химиялық немесе басқа да техникалық мақсаттағы керамикалық бұйымдар
5.
690912
Моос шкаласы бойынша 9 немесе одан да көп қаттылық баламасы бар зертханалық, химиялық немесе басқа да техникалық мақсаттарға арналған қыш бұйымдар
6.
690919
Зертханалық, химиялық немесе басқа да техникалық мақсаттарға арналған басқа керамикалық бұйымдар
7.
711319
Басқа бағалы металдардан жасалған зергерлік бұйымдар және олардың бөлшектері, электрмен қапталған немесе жалатпаған, асыл металдармен қапталған немесе қапталмаған
8.
711419
Басқа бағалы металдардан жасалған зергерлік немесе күміс бұйымдары және олардың бөліктері, электрмен қапталған немесе жалатпаған, асыл металдармен қапталған немесе қапталмаған
9.
711590
Қымбат металлдан жасалған немесе бағалы металдармен қапталған басқа да бұйымдар
10.
730900
Қара металдардан жасалған, кез келген заттарға арналған (сығылған немесе сұйытылған газдан басқа), сыйымдылығы 300 л-ден астам, қаптамасы немесе жылу оқшаулағышы бар немесе оларсыз, бірақ механикалық немесе жылу техникалық жабдықсыз резервуарлар, цистерналар, бактар және ұқсас сыйымдылықтар
11.
731010
Сыйымдылығы 50 литр және одан көп кез келген заттарға (сығылған немесе сұйытылған газдан басқа) арналған цистерналар, бөшкелер, барабандар, банкалар, жәшіктер және ұқсас ыдыстар
12.
731511
Қара металлдардан жасалған роликті шынжырлар
13.
731512
Қара металлдардың басқа топса тізбектері
14.
731519
Қара металлдардан жасалған айналмалы тізбектердің бөліктері
15.
732290
Қара металлдардан жасалған, қозғалтқыштан жетегі бар жапсарлас желдеткішпен немесе ауа үрлегішпен жабдықталған, электрлік емес жылытуы бар, ыстық ауаны беруге арналған өзге де ауа қыздырғыштар мен тарату құрылғылары
16.

300610
Кетгут хирургический стерильный, аналогичные стерильные материалы для наложения швов (включая стерильные рассасывающиеся хирургические или стоматологические нити) и стерильные адгезивные ткани для хирургического закрытия ран; ламинария стерильная и тампоны из ламинарии стерильные; стерильные рассасывающиеся хирургические или стоматологические кровоостанавливающие средства (гемостатики); стерильные хирургические или стоматологические адгезионные барьеры, рассасывающиеся или нерассасывающиеся
2.
300640
Цементы зубные и материалы для пломбирования зубов прочие; цементы, реконструирующие кость
3.
300670
Препараты в виде геля, предназначенные для использования в медицине или ветеринарии в качестве смазки для частей тела при хирургических операциях или физических исследованиях или в качестве связующего агента между телом и медицинскими инструментами
4.
690911
Изделия керамические для лабораторных, химических или других технических целей из фарфора
5.
690912
Изделия керамические для лабораторных, химических или других технических целей, имеющие эквивалент твердости 9 или более по шкале Мооса
6.
690919
Прочие изделия керамические для лабораторных, химических или других технических целей
7.
711319
Ювелирные изделия и их части из прочих драгоценных металлов, имеющих или не имеющих гальваническое покрытие, плакированных или неплакированных драгоценными металлами
8.
711419
Изделия золотых или серебряных дел мастеров и их части из прочих драгоценных металлов, имеющих или не имеющих гальваническое покрытие, плакированных или неплакированных драгоценными металлами
9.
711590
Прочие изделия из драгоценных металлов или металлов, плакированных драгоценными металлами
10.
730900
Резервуары, цистерны, баки и аналогичные емкости, из черных металлов, для любых веществ (кроме сжатого или сжиженного газа) вместимостью более 300 л, с облицовкой или теплоизоляцией или без них, но без механического или теплотехнического оборудования
11.
731010
Цистерны, бочки, барабаны, канистры, ящики и аналогичные емкости из черных металлов для любых веществ (кроме сжатого или сжиженного газа) вместимостью 50 л или более
12.
731511
Цепи роликовые из черных металлов
13.
731512
Цепи шарнирные из черных металлов прочие
14.
731519
Части шарнирных цепей из черных металлов
15.
732290
Прочие воздухонагреватели и распределительные устройства для подачи горячего воздуха неэлектрические, с неэлектрическим нагревом, оборудованные встроенным вентилятором или воздуходувкой с приводом от двигателя и их части, из черных металлов
16.

761090
Алюминийден жасалған өзге де металл конструкциялары (9406 тауар позициясының құрама құрылыс металл конструкцияларынан басқа) және олардың бөліктері; құрылыс металл конструкцияларында пайдалануға арналған бұйымдар
17.
761100
Резервуарлар, цистерналар, бактар және сыйымдылығы 300 л-ден астам кез келген заттарға арналған (сығылған немесе сұйытылған газдан басқа), қаптамасымен немесе термооқшаулағышпен немесе оларсыз, бірақ механикалық немесе жылу техникалық жабдықсыз алюминийден жасалған ұқсас сыйымдылықтар
18.
840110
Ядролық реакторлар
19.
840120
Изотоптарды бөлуге арналған жабдықтар мен құрылғылар, олардың бөліктері
20.
840310
Орталық жылыту қазандықтары
21.
840390
8402 тауар позициясындағы қазандардан басқа орталық жылыту қазандықтарына арналған бөлшектер
22.
840610
Күш беретін кеме қондырғыларына арналған турбиналар
23.
840681
Номиналды шығу қуаты 40 МВт-тан асатын өзге де турбиналар
24.
840682
Қуаты 40 МВт-тан аспайтын басқа турбиналар
25.
840690
Бу турбиналарының және бу турбиналарының бөліктері
26.
840721
Жүзбелі құралдарды қозғалысқа келтіретін аспалы қозғалтқыштар
27.
840729
Жүзбелі құралдарды қозғалысқа келтіретін өзге де қозғалтқыштар
28.
840731
Қозғалтқыш цилиндрлерінің жұмыс көлемі 50 текше метрден аспайтын 87-топтағы көлік құралдарын жылжыту үшін қолданылатын поршеньді поршеньді қозғалысы бар қозғалтқыштар
29.
840733
Қозғалтқышының көлемі 250 см3-ден асатын, бірақ 1000 см3-ден аспайтын 87-топтағы көлік құралдарында қолданылатын поршеньдік қозғалысы бар қозғалтқыштар
30.
840734
Қозғалтқышының көлемі 1000 см3-ден асатын 87-топтағы көліктерде қолданылатын поршеньдік қозғалысы бар қозғалтқыштар
31.
840790
ұшқын тұтандыратын, поршеньді айналмалы немесе кері бағытта қозғалатын басқа іштен жанатын қозғалтқыштар
32.
840810
Жүзбелі құралдарды қозғалысқа келтіретін қысудан тұтанатын поршеньді іштен жану қозғалтқыштары (дизельдер немесе жартылай дизельдер)
33.
840820
87-топтың көлік құралдарын қозғалысқа келтіру үшін пайдаланылатын қысудан тұтанатын поршеньді Іштен жану қозғалтқыштары (дизельдер немесе жартылай дизельдер)
34.
840890
Басқа іштен жанатын қозғалтқыштар, қысу тұтануы бар поршеньді (дизельді немесе жартылай дизельді)
35.
840910
Ұшақ қозғалтқыштарына арналған бөлшектер
36.
840991
8407 немесе 8408 тауар позицияларының ұшқыннан тұтанатын поршеньді іштен жанатын қозғалтқыштарымен ғана немесе негізінен пайдалануға арналған бөлшектер
37.
840999
8407 немесе 8408 тауар позициясындағы қозғалтқыштарға ғана немесе негізінен арналған басқа бөлшектер
38.
841111
Турбореактивті қозғалтқыштар, тарту күші 25 кн аспайды
39.

761090
Прочие металлоконструкции алюминиевые (кроме сборных строительных металлоконструкций товарной позиции 9406) и их части; изделия, предназначенные для использования в строительных металлоконструкциях
17.
761100
Резервуары, цистерны, баки и аналогичные алюминиевые емкости для любых веществ (кроме сжатого или сжиженного газа) вместимостью более 300 л, с облицовкой или с термоизоляцией или без них, но без механического или теплотехнического оборудования
18.
840110
Реакторы ядерные
19.
840120
Оборудование и устройства для разделения изотопов, их части
20.
840310
Котлы центрального отопления, кроме котлов товарной позиции 8402
21.
840390
Части котлов центрального отопления, кроме котлов товарной позиции 8402
22.
840610
Турбины для силовых судовых установок
23.
840681
Турбины прочие номинальной выходной мощностью более 40 МВт
24.
840682
Прочие турбины мощностью не более 40 МВт
25.
840690
Части турбин на водяном паре и турбин паровых
26.
840721
Подвесные двигатели, приводящие в движение плавучие средства
27.
840729
Прочие двигатели, приводящие в движение плавучие средства
28.
840731
Двигатели с возвратно-поступательным движением поршня, применяемые для приведения в движение транспортных средств группы 87 с рабочим объемом цилиндров двигателя не более 50 см3
29.
840733
Двигатели с возвратно-поступательным движением поршня, применяемые на транспортных средствах группы 87, с рабочим объемом цилиндров двигателя более 250 см3, но не более 1000 см3
30.
840734
Двигатели с возвратно-поступательным движением поршня, применяемые на транспортных средствах группы 87, с рабочим объемом цилиндров двигателя более 1000 см3
31.
840790
Прочие двигатели внутреннего сгорания с искровым зажиганием, с вращающимися или возвратно-поступательным движением поршня
32.
840810
Двигатели внутреннего сгорания поршневые с воспламенением от сжатия (дизели или полудизели), приводящие в движение плавучие средства
33.
840820
Двигатели внутреннего сгорания поршневые с воспламенением от сжатия (дизели или полудизели), используемые для приведения в движение транспортных средств группы 87
34.
840890
Прочие двигатели внутреннего сгорания поршневые с воспламенением от сжатия (дизели или полудизели)
35.
840910
Части для авиационных двигателей
36.
840991
Части, предназначенные исключительно или главным образом для поршневых двигателей внутреннего сгорания с искровым зажиганием товарной позиции 8407 или 8408
37.
840999
Прочие части, предназначенные исключительно или главным образом для двигателей товарной позиции 8407 или 8408
38.
841111
Двигатели турбореактивные, тягой не более 25 кН
39.

106.
842191
Центрифугалардың бөліктері, соның ішінде центрифугалық кептіргіштер
107.
842199
Сұйықтықтарды сүзуге немесе тазалауға арналған жабдықтың өзге де бөліктері
108.
842211
Ыдыс жуғыш машиналар, тұрмыстық
109.
842219
Басқа ыдыс жуғыштар
110.
842220
Бөтелкелерді немесе басқа ыдыстарды жууға немесе кептіруге арналған жабдық
111.
842230
Бөтелкелерді, банкаларды толтыруға, тығындауға, жәшіктерді, қаптарды немесе басқа да сыйымдылықтарды жабуға; оларды мөрлеуге немесе затбелгі жапсыруға; қақпақтармен немесе қақпақтармен тұмшалап тығындауға арналған жабдық
112.
842240
Буып-түюге немесе орауға арналған жабдық (буып-түю материалы шөгілетін тауарды орайтын жабдықты қоса алғанда) өзгелері
113.
842290
Ыдыс жуатын машиналардың бөліктері, бөтелкелерді немесе басқа да сыйымдылықтарды жууға немесе кептіруге арналған жабдық; бөтелкелерді, банкаларды толтыруға, тығындауға, жәшіктерді, қаптарды немесе басқа да сыйымдылықтарды жабуға, оларды мөрлеуге немесе затбелгі жапсыруға арналған жабдық; бөтелкелерді, банкаларды, тубаларды және ұқсас сыйымдылықтарды қалпақтармен немесе қақпақтармен тұмшалап тығындауға арналған жабдық; буып-түюге немесе орауға арналған жабдық (буып-түю материалын термоөңдеумен орайтын жабдықты қоса алғанда)
114.
842320
Конвейерлердегі өнімді үздіксіз өлшеуге арналған таразылар
115.
842330
Тұрақты салмаққа реттелетін таразылар және белгілі бір салмақты контейнерге немесе контейнерге жүктейтін таразылар, соның ішінде бункерлік таразылар
116.
842389
Өлшеуге арналған өзге де жабдықтар
117.
842390
Барлық үлгідегі таразыларға арналған әртүрлі таразылар, өлшеуге арналған жабдықтың бөлшектері:
118.
842420
Бүріккіш пистолеттер және ұқсас құрылғылар
119.
842430
Бу немесе құм үрлеу машиналары және ұқсас лақтыру құрылғылары
120.
842441
Ауыл шаруашылығына немесе бағбандыққа арналған тасымалданатын бүріккіштер
121.
842449
Ауыл шаруашылығына немесе бағбандыққа арналған өзге де тозаңдатқыштар
122.
842482
Сұйықтықтарды немесе ұнтақтарды лақтыруға, шашыратуға немесе тозаңдатуға арналған ауыл шаруашылығына немесе бағбандыққа арналған өзге де құрылғылар
123.
842489
Сұйықтықтарды немесе ұнтақтарды бүркуге немесе бүркуге арналған басқа құрылғылар
124.
842490
Сұйықтықтарды немесе ұнтақтарды лақтыруға, шашыратуға немесе тозаңдатуға арналған механикалық құрылғылардың (қолмен басқарылатын немесе онсыз) бөліктері, зарядталған немесе зарядталмаған өрт сөндіргіштер; пульверизаторлар және ұқсас құрылғылар, бу ағынды немесе құм ағынды және ұқсас лақтыру құрылғылары
125.
842511
Электр қозғалтқышымен жұмыс істейтін көтергіштер мен көтергіштер (көлік құралдарын көтеру үшін қолданылатын скиптерден немесе көтергіштерден басқа)

106.
842191
Части центрифуг, включая центробежные сушилки
107.
842199
Прочие части оборудования для фильтрования или очистки жидкостей
108.
842211
Посудомоечные машины бытовые
109.
842219
Прочие посудомоечные машины
110.
842220
Оборудование для мойки или сушки бутылок или других емкостей
111.
842230
Оборудование для заполнения, закупорки бутылок, банок, закрывания ящиков, мешков или других емкостей; для опечатывания их или этикетирования; для герметичной укупорки колпачками или крышками
112.
842240
Оборудование для упаковки или обертки (включая оборудование, обертывающее товар с термоусадкой упаковочного материала) прочее
113.
842290
Части посудомоечных машин, оборудование для мойки или сушки бутылок или других емкостей; оборудование для заполнения, закупорки бутылок, банок, закрывания ящиков, мешков или других емкостей, для опечатывания их или этикетирования; оборудование для герметичной укупорки колпаками или крышками бутылок, банок, туб и аналогичных емкостей; оборудование для упаковки или обертки (включая оборудование, обертывающее товар с термоусадкой упаковочного материала) прочее; оборудование для газирования напитков
114.
842320
Весы для непрерывного взвешивания изделий на конвейерах
115.
842330
Весы, отрегулированные на постоянную массу, и весы, загружающие груз определенной массы в емкость или контейнер, включая весы бункерные
116.
842389
Прочее оборудование для взвешивания
117.
842390
Разновесы для весов всех типов, части оборудования для взвешивания
118.
842420
Пульверизаторы и аналогичные устройства
119.
842430
Машины пароструйные или пескоструйные и аналогичные метательные устройства
120.
842441
Распылители переносные для сельского хозяйства или садоводства
121.
842449
Прочие распылители для сельского хозяйства или садоводства
122.
842482
Прочие устройства для сельского хозяйства или садоводства для метания, разбрызгивания или распыления жидкостей или порошков
123.
842489
Прочие устройства для разбрызгивания или распыления жидкостей или порошков
124.
842490
Части механических устройств (с ручным управлением или без него) для метания, разбрызгивания или распыления жидкостей или порошков; огнетушители заряженные или незаряженные; пульверизаторы и аналогичные устройства; пароструйные или пескоструйные и аналогичные метательные устройства
125.
842511
Тали и подъемники (кроме скиповых или подъемников, используемых для подъема транспортных средств) с приводом от электрического двигателя

186.
843890
Жануарлардан алынатын майларды немесе майларды немесе ұшпайтын майларды немесе өсімдік немесе микробиологиялық текті майларды экстрагирлеуге немесе дайындауға арналған жабдықтан басқа, осы топтың басқа жерінде аталмаған немесе енгізілмеген тамақ өнімдерін немесе сусындарды өнеркәсіптік дайындауға немесе өндіруге арналған жабдықтардың бөліктері
187.
843910
Талшықты целлюлозды материалдардан целлюлоза өндіруге арналған жабдық
188.
843920
Қағаз немесе картон өндіруге арналған жабдық
189.
843930
Қағазды немесе картонды әрлеуге арналған жабдық
190.
843991
Талшықты целлюлоза материалдарынан масса өндіруге арналған жабдық бөлшектері
191.
843999
Талшықты целлюлоза материалдарынан масса өндіруге арналған жабдықтың өзге де бөліктері
192.
844010
Кітап блоктарын тігуге арналған машиналарды қоса алғанда, түптеу жабдығы
193.
844090
Кітап блоктарын тігуге арналған машиналарды қоса алғанда, түптеу жабдығының бөліктері
194.
844110
Кесу машиналары
195.
844120
Сөмкелерді, қаптарды немесе конверттерді жасауға арналған машиналар
196.
844130
Қалыптаудан басқа әдістермен картондарды, қораптарды, жәшіктерді, құбырларды, барабандарды немесе ұқсас ыдыстарды жасауға арналған машиналар
197.
844140
Қағаз целлюлозасынан, қағаздан немесе картоннан бұйымдарды қалыптауға арналған машиналар
198.
844180
Қағаз целлюлозасынан, қағаздан және картоннан бұйымдар өндіруге арналған басқа да жабдықтар
199.
844190
Қағаз целлюлозасынан, қағаздан немесе картоннан бұйымдар өндіруге арналған жабдықтардың бөлшектері
200.
844230
Пластиналарды, цилиндрлерді немесе басқа да баспа қалыптарын дайындауға немесе жасауға арналған машиналар, аппаратура және жабдық; пластиналар, цилиндрлер және басқа да баспа қалыптары; баспа мақсаттары үшін дайындалған пластиналар, цилиндрлер және литографиялық тастар
201.
844240
Баспа блоктарын, пластиналарды, цилиндрлерді немесе басқа да типографиялық элементтерді дайындауға немесе дайындауға арналған қаріп құюға немесе қаріп теруге арналған машиналарға, аппаратураға немесе жараққа арналған бөлшектер (8456-8465 тауар позицияларынан басқа)
202.
844311
Офсеттік басу машиналары
203.
844312
Офсеттік баспа машиналары, парақ, кеңсе (бір жағы 22 см-ден, ал екінші жағы 36 см-ден аспайтын жайылған парақтарды пайдалану)
204.
844314
Флексографияны қоспағанда, орамдық баспа машиналары
205.
844315
Флексографияны қоспағанда, орамнан орамға арналған баспа машиналары
206.
844316
Флексографиялық басып шығаруға арналған баспа машиналары
207.
844317
Гравюралық баспа машиналары
208.
844319
Пластиналар, цилиндрлер және 8442 тауар позициясының басқа да баспа нысандары арқылы басып шығару үшін пайдаланылатын өзге де баспа машиналары

186.
843890
Части оборудования для промышленного приготовления или производства пищевых продуктов или напитков, в другом месте данной группы не поименованное или не включенное кроме оборудования для экстрагирования или приготовления жиров или масел животного происхождения или нелетучих жиров или масел растительного или микробиологического происхождения
187.
843910
Оборудование для производства массы из волокнистых целлюлозных материалов
188.
843920
Оборудование для изготовления бумаги или картона
189.
843930
Оборудование для отделки бумаги или картона
190.
843991
Части оборудования для производства массы из волокнистых целлюлозных материалов
191.
843999
Прочие части оборудования для производства массы из волокнистых целлюлозных материалов
192.
844010
Оборудование переплетное, включая машины для сшивания книжных блоков
193.
844090
Части оборудования переплетного, включая машины для сшивания книжных блоков
194.
844110
Машины резательные
195.
844120
Машины для изготовления пакетов, мешков или конвертов
196.
844130
Машины для изготовления картонных коробок, коробок, ящиков, труб, барабанов или аналогичных емкостей способами, отличными от формования
197.
844140
Машины для формования изделий из бумажной массы, бумаги или картона
198.
844180
Оборудование прочее для производства изделий из бумажной массы, бумаги и картона
199.
844190
Части оборудования для производства изделий из бумажной массы, бумаги или картона
200.
844230
Машины, аппаратура и оснастка для подготовки или изготовления пластин, цилиндров или других печатных форм; пластины, цилиндры и другие печатные формы; пластины, цилиндры и литографские камни, подготовленные для печатных целей
201.
844240
Части к машинам, аппаратуре или оснастке (кроме товарных позиций 8456-8465) для шрифтоотливки или набора шрифта, для подготовки или изготовления печатных блоков, пластин, цилиндров или других типографских элементов
202.
844311
Машины для офсетной печати рулонные
203.
844312
Машины для офсетной печати, листовые, конторские (использующие листы, у которых в развернутом виде одна сторона не более 22 см, а другая - не более 36 см)
204.
844314
Машины для высокой печати, рулонные, за исключением флексографических
205.
844315
Машины для высокой печати, кроме рулонных, за исключением флексографических
206.
844316
Машины печатные для флексографической печати
207.
844317
Машины для глубокой печати
208.
844319
Прочие машины печатные, используемые для печати посредством пластин, цилиндров и других печатных форм товарной позиции 8442

209.
844332
Есептеу машинасына немесе желіге қосылу мүмкіндігі бар өзге де машиналар
210.
844391
Пластиналар, цилиндрлер және 8442 тауар позициясының басқа да басып шығару нысандары арқылы басып шығару үшін пайдаланылатын баспа машиналарының бөлшектері мен керек-жарақтары
211.
844399
Біріктірілген немесе біріктірілмеген баспа машиналарының, принтерлердің, көшіргіштердің және факсимильді аппараттардың басқа бөліктері мен керек-жарақтары
212.
844400
Жасанды тоқыма материалдарын экструдтау, созу, текстуралау және кесуге арналған машиналар
213.
844511
Тоқыма талшықтарын дайындауға арналған тарау машиналары
214.
844512
Тоқыма талшықтарын дайындауға арналған тарағыш машиналар
215.
844513
Тоқыма талшықтарын дайындауға арналған таспалы немесе тегістейтін машиналар
216.
844519
Тоқыма талшықтарын дайындауға арналған басқа машиналар
217.
844520
Тоқыма иіру машиналары
218.
844530
Текстильді орау немесе бұрау машиналары
219.
844540
Орау тоқыма машиналары (нақтылағыш машиналарды қоса алғанда) немесе піллә орау машиналары
220.
844590
Тоқыма талшықтарын дайындауға арналған өзге де машиналар иіру, ілу немесе ширату машиналары және тоқыма иірімжіпті дайындауға арналған басқа да жабдықтар; піллә орайтын немесе орайтын (нақтылап орауды қоса алғанда) тоқыма машиналары және тоқыма иірімжіпті 8446 немесе 8447 тауар позициясының машиналарында пайдалану үшін дайындайтын машиналар
221.
844711
Диаметрі 165 мм аспайтын цилиндрі бар дөңгелек тоқу машиналары
222.
844712
Диаметрі 165 мм-ден асатын цилиндрі бар дөңгелек тоқу машиналары
223.
844720
Тегіс тоқыма машиналары, тоқу және тігу машиналары
224.
844811
Ремизкөтергіш кареткалар және жаккард машиналары, карталар санын азайтуға арналған тетіктер, аталған машиналармен бірге пайдалануға арналған көшіру, карта керту немесе карта тігу машиналар
225.
844819
8444, 8445, 8446, 8447 тауар позициясындағы машиналарға арналған басқа да қосалқы жабдықтар
226.
844820
8444 тауар позициясының машиналарына немесе олардың қосалқы құрылғыларына бөлшектер мен керек-жарақтар
227.
844831
Ине гарнитурасы
228.
844832
Инелі гарнитурадан басқа, тоқыма талшықтарын дайындауға арналған машиналардың бөліктері
229.
844833
ұршық, сақиналар мен жүргізгіштер
230.
844839
8445 тауар позициясындағы машиналардың басқа бөлшектері мен керек-жарақтары немесе олардың керек-жарақтары
231.
844842
Тоқыма станоктарына арналған берда, ремизкалар және ремиз рамалары
232.
844849
Тоқыма машиналарына және олардың керек-жарақтарына арналған басқа бөлшектер мен керек-жарақтар
233.
844859
8447 тауар позициясындағы машиналардың басқа бөлшектері мен керек-жарақтары немесе олардың керек-жарақтары

209.
844332
Прочие машины, имеющие возможность подключения к вычислительной машине или к сети
210.
844391
Части и принадлежности печатных машин, используемых для печати посредств ом пластин, цилиндров и других печатных форм товарной позиции 8442
211.
844399
Прочие части и принадлежности машин печатных, принтеров, копировальных аппаратов и факсимильных аппаратов, объединенных или необъединенных
212.
844400
Машины для экструдирования, вытягивания, текстурирования и резания искусственных текстильных материалов
213.
844511
Чесальные машины для подготовки текстильных волокон
214.
844512
Гребнечесальные машины для подготовки текстильных волокон
215.
844513
Ленточные или ровничные машины для подготовки текстильных волокон
216.
844519
Прочие машины для подготовки текстильных волокон
217.
844520
Прядильные текстильные машины
218.
844530
Тростильные или крутильные текстильные машины
219.
844540
Мотальные текстильные машины (включая уточномотальные) или кокономотальные машины
220.
844590
Прочие машины для подготовки текстильных волокон прядильные, тростильные или крутильные машины и другое оборудование для изготовления текстильной пряжи; кокономотальные или мотальные (включая уточномотальные) текстильные машины и машины, подготавливающие текстильную пряжу для использования ее на машинах товарной позиции 8446 или 8447
221.
844711
Машины кругловязальные с цилиндром диаметром не более 165 мм
222.
844712
Машины кругловязальные с цилиндром диаметром более 165 мм
223.
844720
Машины плосковязальные, машины вязально-прошивные
224.
844811
Ремизоподъемные каретки и жаккардовые машины, механизмы для уменьшения числа карт, копировальные, картонасекательные или картосшивательные машины для использования совместно с упомянутыми машинами
225.
844819
Прочие оборудование вспомогательное для машин товарной позиции 8444, 8445, 8446, 8447
226.
844820
Части и принадлежности к машинам товарной позиции 8444, или их вспомогательным устройствам
227.
844831
Гарнитура игольчатая
228.
844832
Части машин для подготовки текстильных волокон, кроме игольчатой гарнитуры
229.
844833
Веретена, рогульки, кольца и бегунки
230.
844839
Прочие части и принадлежности к машинам товарной позиции 8445 или их вспомогательным устройствам
231.
844842
Берда, ремизки и ремизные рамы для ткацких станков
232.
844849
Прочие части и принадлежности к ткацким станкам и их вспомогательным устройствам
233.
844859
Прочие части и принадлежности к машинам товарной позиции 8447 или их вспомогательным устройствам

234.
844900
Киізді немесе фетрді немесе тоқылмаған материалдарды өндіруге немесе өңдеуге арналған жабдық, фетр қалпақтар өндіруге арналған жабдықты қоса алғанда, қалпақтар дайындауға арналған қалыптар
235.
845020
Сыйымдылығы 10 кг құрғақ кірден асатын кір жуғыш машиналар, тұрмыстық немесе кір жуу машиналары
236.
845090
Кір жуғыш машиналарға, тұрмыстық немесе кір жууға арналған бөлшектер
237.
845110
Құрғақ тазалау машиналары
238.
845121
Сыйымдылығы 10 кг құрғақ зығырдан аспайтын кептіргіш машиналар
239.
845129
Басқа кептіру машиналары
240.
845130
Үтіктеу машиналары мен престер (соның ішінде қатайтатын престер)
241.
845150
Тоқыма материалдарын орауға, орауға, бүктеуге, кесуге немесе тесуге арналған машиналар
242.
845180
Линолеум немесе басқа еден жабындарын өндіруде қолданылатын басқа жабдықтар
243.
845190
Тоқыма материалдарын жууға, тазалауға, сығуға, кептіруге, үтіктеуге, престеуге, ағартуға, бояуға, өңдеуге, сіңдіруге, орауға, орауға, кесуге, тесуге арналған жабдыққа (8450 тауар позициясының машиналарынан басқа) арналған бөлшектер
244.
845221
Автоматты тігін машиналары
245.
845230
Тігін машинасының инелері
246.
845290
Тігін машиналарына арнайы арналған жиһаз, негіздер мен футлярлар және олардың бөліктері; тігін машиналарының өзге де бөліктері
247.
845310
Теріні дайындауға, илеуге немесе өңдеуге арналған жабдық
248.
845320
Аяқ киімді өндіруге немесе жөндеуге арналған жабдық
249.
845380
Тігін машиналарын қоспағанда, былғарыдан жасалған басқа бұйымдарды өндіруге немесе жөндеуге арналған өзге де жабдықтар
250.
845390
Тігін машиналарынан басқа, теріні немесе былғарыны дайындауға, илеуге немесе өңдеуге немесе былғары аяқ киімді немесе теріден немесе теріден жасалған өзге де бұйымдарды дайындауға немесе жөндеуге арналған жабдыққа арналған бөлшектер
251.
845410
Металлургияда немесе құю өндірісінде қолданылатын конвертерлер
252.
845420
Металлургияда немесе құю өндірісінде пайдаланылатын құймақалыптар мен құю шөміштері
253.
845430
Құю машиналары
254.
845490
Металлургияда және құю өндірісінде пайдаланылатын конвертерлерге, құю шөміштеріне, құймақалыптарға және құю машиналарына бөлшектер
255.
845510
Түтік прокат стандары
256.
845522
Суық прокат стандары
257.
845530
Прокат стандарына арналған орамдар
258.
845590
Прокат стандарына және оларға арналған орамдарға арналған басқа бөлшектер
259.
845611
Лазерлік сәулелену процестерін пайдалана отырып жұмыс істейтін материалды алып тастау жолымен кез келген материалдарды өңдеуге арналған станоктар
260.
845612
Басқа жарық немесе фотонды сәулелену процестерін пайдалана отырып жұмыс істейтін материалдарды жою жолымен кез келген материалдарды өңдеуге арналған станоктар

234.
844900
Оборудование для производства или отделки войлока или фетра или нетканых материалов в куске или в крое, включая оборудование для производства фетровых шляп, болваны для изготовления шляп
235.
845020
Стиральные машины, бытовые или для прачечных, емкостью более 10 кг сухого белья
236.
845090
Части к машинам стиральным, бытовым или для прачечных
237.
845110
Машины для сухой чистки
238.
845121
Машины сушильные емкостью не более 10 кг сухого белья
239.
845129
Прочие машины сушильные
240.
845130
Гладильные машины и прессы (включая прессы для термофиксации материалов)
241.
845150
Машины для наматывания, разматывания, складывания, резки или прокалывания текстильных материалов
242.
845180
Прочее оборудование, используемое в производстве линолеума или других напольных покрытий
243.
845190
Части к оборудованию (кроме машин товарной позиции 8450) для промывки, чистки, отжима, сушки, глажения, прессования, беления, крашения, отделки, пропитки, наматывания, разматывания, резки, прокалывания текстильных материалов
244.
845221
Автоматические швейные машины
245.
845230
Иглы для швейных машин
246.
845290
Мебель, основания и футляры, предназначенные специально для швейных машин, и их части; части швейных машин прочие
247.
845310
Оборудование для подготовки, дубления или обработки шкур или кож
248.
845320
Оборудование для изготовления или ремонта обуви
249.
845380
Прочее оборудование для изготовления или ремонта прочих изделий из шкур или кож, кроме швейных машин
250.
845390
Части к оборудованию для подготовки, дубления или обработки шкур или кож или для изготовления или ремонта кожаной обуви или прочих изделий из шкур или кож, кроме швейных машин
251.
845410
Конвертеры, используемые в металлургии или литейном производстве
252.
845420
Изложницы и ковши литейные, используемые в металлургии или литейном производстве
253.
845430
Машины литейные
254.
845490
Части к конвертерам, литейным ковшам, изложницам и литейным машинам, используемым в металлургии и литейном производстве
255.
845510
Трубопрокатные станы
256.
845522
Станы прокатные холодной прокатки
257.
845530
Валки для прокатных станов
258.
845590
Части прочие к прокатным станам и валкам для них
259.
845611
Станки для обработки любых материалов путем удаления материала, работающие с использованием процессов лазерного излучения
260.
845612
Станки для обработки любых материалов путем удаления материала, работающие с использованием процессов другого светового или фотонного излучения

333.
846610
Құрал тасығыштар және өздігінен кеңейетін бастар
334.
846620
Өңделетін бөлшектерді бекітуге арналған құрылғылар
335.
846630
Бөлгіш бастиектер және станоктарға арналған басқа да арнайы керек-жарақтар
336.
846691
8464 тауар позициясындағы станоктарға арналған басқа бөлшектер мен керек-жарақтар
337.
846692
8465 тауар позициясындағы станоктарға арналған басқа бөлшектер мен керек-жарақтар
338.
846693
8456-8461 тауар позицияларының станоктарына арналған басқа бөлшектер мен керек-жарақтар
339.
846694
8462 немесе 8463 тауар позициясындағы станоктарға арналған басқа бөлшектер мен керек-жарақтар
340.
846711
Қол құралдары пневматикалық айналмалы әрекет (соның ішінде біріктірілген айналмалы соққы әрекеті)
341.
846719
Басқа қол құралдары пневматикалық
342.
846721
Барлық түрдегі бұрғылар
343.
846722
Аралар
344.
846729
Кіріктірілген электр қозғалтқышы бар басқа қол құралдары
345.
846789
Пневматикалық, гидравликалық немесе электр немесе электр емес қозғалтқышы бар өзге де қол құралдары
346.
846791
Шынжырлы ара бөліктері
347.
846792
Пневматикалық құралдардың бөлшектері
348.
846799
Басқа аспап бөліктері
349.
846810
Газ жарылыс оттықтары, нұсқаулық
350.
846820
Газбен жұмыс істейтін жабдықтар мен аппараттар, т.б
351.
846880
Төмен температурада дәнекерлеуге, жоғары температурада дәнекерлеуге немесе пісіруге арналған, кесуге жарамды немесе жарамсыз өзге де жабдықтар мен аппараттар, 8515 тауар позициясының машиналары мен аппараттарынан басқа, газбен жұмыс істейтін, үстіңгі қабатта термоөңдеуге арналған машиналар мен аппараттар
352.
846890
8515 тауар позициясының машиналары мен аппараттарынан басқа, төмен температурада дәнекерлеуге, жоғары температурада дәнекерлеуге немесе дәнекерлеуге арналған, кесуге жарамды немесе жарамсыз жабдықтар мен аппараттарға арналған бөлшектер
353.
847021
Кірістірілген басып шығару құрылғысы бар электронды санау машиналары
354.
847029
Басқа электронды санау машиналары
355.
847030
Басқа санақ машиналары
356.
847130
Салмағы 10 кг-нан аспайтын, ең болмағанда орталық деректерді өңдеу блогынан, пернетақтадан және дисплейден тұратын портативті сандық есептеу машиналары
357.
847141
Бір корпуста, ең болмағанда, деректерді өңдеудің орталық блогы мен енгізу және шығару құрылғысы бар, біріктірілген немесе біріктірілмеген өзге де сандық есептеу машиналары
358.
847149
Жүйелер түрінде жеткізілетін өзге де сандық есептеу машиналары
359.
847150
8471 41 және 8471 49 қосалқы позицияларда сипатталғаннан өзгеше, бір корпуста мынадай құрылғылардың біреуін немесе екеуін қамтитын немесе қамтымайтын деректерді өңдеудің цифрлық блоктары: есте сақтау құрылғылары, есте сақтау құрылғылары, енгізу құрылғылары, шығару құрылғылары

333.
846610
Приспособления для крепления инструмента и самораскрывающиеся резьбонарезные головки
334.
846620
Приспособления для крепления обрабатываемых деталей
335.
846630
Делительные головки и другие специальные приспособления к станкам
336.
846691
Прочие части и принадлежности к станкам товарной позиции 8464
337.
846692
Прочие части и принадлежности к станкам товарной позиции 8465
338.
846693
Прочие части и принадлежности к станкам товарных позиций 8456 - 8461
339.
846694
Прочие части и принадлежности к станкам товарной позиции 8462 или 8463
340.
846711
Инструменты ручные пневматические вращательного действия (включая комбинированные вращательно-ударного действия)
341.
846719
Прочие инструменты ручные пневматические
342.
846721
Дрели всех типов
343.
846722
Пилы
344.
846729
Прочие инструменты ручные со встроенным электрическим двигателем
345.
846789
Прочие инструменты ручные с пневматическим, гидравлическим или со встроенным электрическим или неэлектрическим двигателем
346.
846791
Части пил цепных
347.
846792
Части пневматических инструментов
348.
846799
Прочие части инструментов
349.
846810
Горелки газовые с дутьем, ручные
350.
846820
Оборудование и аппараты, работающее на газе, прочие
351.
846880
Оборудование и аппараты прочие для низкотемпературной пайки, высокотемпературной пайки или сварки, пригодные или не пригодные для резки, кроме машин и аппаратов товарной позиции 8515 машины и аппараты для поверхностной термообработки, работающие на газе
352.
846890
Части к оборудованию и аппаратам для низкотемпературной пайки, высокотемпературной пайки или сварки, пригодные или не пригодные для резки, кроме машин и аппаратов товарной позиции 8515 машины и аппараты для поверхностной термообработки, работающие на газе
353.
847021
Машины счетные электронные со встроенным печатающим устройством
354.
847029
Прочие машины счетные электронные
355.
847030
Прочие машины счетные
356.
847130
Машины вычислительные цифровые портативные массой не более 10 кг, содержащие, по крайней мере, из центрального блока обработки данных, клавиатуры и дисплея
357.
847141
Прочие машины вычислительные цифровые, содержащие в одном корпусе, по крайней мере, центральный блок обработки данных и устройство ввода и вывода, объединенные или нет
358.
847149
Прочие машины вычислительные цифровые, поставляемые в виде систем
359.
847150
Цифровые блоки обработки данных, отличные от описанных в субпозициях 8471 41 и 8471 49, содержащие или не содержащие в одном корпусе одно или два из следующих устройств: запоминающие устройства, запоминающие устройства, устройства ввода, устройства вывода

360.
847160
Бір корпуста сақтау құрылғылары бар немесе жоқ, енгізу немесе шығару құрылғылары
361.
847170
Сақтау құрылғылары
362.
847180
Басқа есептеуіш құрылғылар
363.
847190
Өзге де есептеу машиналары және олардың блоктары; магниттік немесе оптикалық есептеуіш құрылғылар, деректерді кодталған нысандағы ақпарат тасығыштарға тасымалдауға арналған машиналар және басқа жерде аталмаған немесе енгізілмеген ұқсас ақпаратты өңдеуге арналған машиналар
364.
847210
Көбейту машиналары
365.
847230
Пошта корреспонденциясын сұрыптауға немесе бүктеуге немесе конверттерге салуға немесе түптеуге арналған машиналар, пошталық корреспонденцияларды ашуға, жабуға немесе пломбалауға арналған машиналар және пошта маркаларын қоюға немесе жоюға арналған машиналар
366.
847290
Монеталарды сұрыптауға, санауға немесе орауға арналған басқа машиналар
367.
847321
8470 10, 8470 21 немесе 8470 29 электронды субпозициясының есептеу машиналарының бөлшектері мен керек-жарақтары
368.
847330
8471 тауар позициясындағы машиналар бөлшектері мен керек-жарақтары
369.
847340
8472 тауар позициясындағы машиналар бөлшектері мен керек-жарақтары
370.
847350
8470-8472 екі немесе одан да көп тауар позициясына кіретін машиналарға тең дәрежеде арналған бөліктер мен керек-жарақтар
371.
847480
Топырақты, тасты, кенді немесе басқа да минералдық қазбаларды қатты (оның ішінде, ұнтақ тәрізді немесе паста тәрізді) күйде сұрыптауға, елеуге, сепарациялауға, жууға, ұсақтауға, ұнтақтауға, араластыруға немесе араластыруға арналған өзге де жабдық; Қатты минералдық отынды, керамикалық құрамдарды, қатпаған цементті, гипс материалдарын немесе ұнтақ тәрізді немесе паста тәрізді күйдегі басқа да минералдық өнімдерді агломерациялауға, қалыптауға немесе құюға арналған жабдық; құмнан құйма қалыптарды дайындауға арналған қалыптау машиналары
372.
847510
Шыны колбаларда электр немесе электрондық шамдарды, түтікшелерді немесе электрондық-сәулелік түтікшелерді немесе газ разрядты шамдарды құрастыруға арналған машиналар
373.
847521
Оптикалық талшықты және оның преформаларын жасауға арналған машиналар
374.
847529
Шыны немесе шыны бұйымдарын жасауға немесе ыстық өңдеуге арналған басқа машиналар
375.
847590
электр немесе электронды шамдарды, түтіктерді немесе катодты-сәулелік түтіктерді немесе шыны конверттерге газразрядты шамдарды жинауға арналған машиналарға арналған бөлшектер; шыныны өндіруге немесе ыстық өңдеуге арналған машиналарға арналған
376.
847621
Кіріктірілген жылыту немесе салқындату құрылғылары бар сусындарды сату автоматтары
377.
847629
Сусындарға арналған басқа автоматтар
378.
847681
Кіріктірілген жылыту немесе салқындату құрылғылары бар басқа машиналар

360.
847160
Устройства ввода или вывода, содержащие или не содержащие в одном корпусе запоминающие устройства
361.
847170
Устройства запоминающие
362.
847180
Устройства вычислительных машин, прочие
363.
847190
Прочие вычислительные машины и их блоки; магнитные или оптические считывающие устройства, машины для переноса данных на носители информации в кодированной форме и машины для обработки подобной информации, в другом месте не поименованные или не включенные
364.
847210
Машины копировально-множительные
365.
847230
Машины для сортировки или складывания, или укладки в конверты, или перевязывания почтовой корреспонденции, машины для вскрытия, закрывания или запечатывания почтовой корреспонденции и машины для наклеивания или гашения почтовых марок
366.
847290
Прочее оборудование конторское
367.
847321
Части и принадлежности машин счетных электронных субпозиции 8470 10, 8470 21 или 8470 29
368.
847330
Части и принадлежности машин товарной позиции 8471
369.
847340
Части и принадлежности машин товарной позиции 8472
370.
847350
Части и принадлежности, в равной степени предназначенные для машин, входящих в две или более товарные позиции 8470 - 8472
371.
847480
Прочее оборудование для сортировки, грохочения, сепарации, промывки, измельчения, размалывания, смешивания или перемешивания грунта, камня, руд или других минеральных ископаемых в твердом (в том числе порошкообразном или пастообразном) состоянии; оборудование для агломерации, формовки или отливки твердого минерального топлива, керамических составов, незатвердевшего цемента, гипсовых материалов или других минеральных продуктов в порошкообразном или пастообразном состоянии; машины формовочные для изготовления литейных форм из песка
372.
847510
Машины для сборки электрических или электронных ламп, трубок или электронно-лучевых трубок или газоразрядных ламп в стеклянных колбах
373.
847521
Машины для изготовления оптического волокна и его заготовок
374.
847529
Прочие машины для изготовления или горячей обработки стекла или изделий из стекла
375.
847590
Части к машинам для сборки электрических или электронных ламп, трубок или электроннолучевых трубок или газоразрядных ламп в стеклянных колбах; к машинам для изготовления или горячей обработки стекла
376.
847621
Автоматы для продажи напитков с встроенными нагревающими или охлаждающими устройствами
377.
847629
Прочие автоматы для продажи напитков
378.
847681
Машины прочие с встроенными нагревающими или охлаждающим устройствами

379.
847689
Банкноттар мен монеталарды ауыстыруға арналған автоматтарды қоса алғанда, басқа автоматтар
380.
847690
Банкноттар мен монеталарды ауыстыруға арналған автоматтарды қоса алғанда, сауда автоматтарына арналған бөлшектер
381.
847710
Инъекциялық қалыптау машиналары
382.
847720
Экструдерлер
383.
847730
Үрлеу машиналары
384.
847740
Вакуумды құю машиналары және басқа да термоформалау машиналары
385.
847751
Пневматикалық шиналар мен қақпақтарды құюға немесе қалпына келтіруге немесе пневматикалық шиналар камераларын құюға немесе басқа да қалыптауға арналған машиналар
386.
847759
Кез келген басқа тәсілмен құюға немесе қалыптауға арналған өзге де машиналар
387.
847780
Резеңкені немесе пластмассаны өңдеуге арналған немесе осы материалдардан өнім өндіруге арналған, осы топтың басқа жерінде аталмаған немесе енгізілмеген өзге де жабдық
388.
847790
Резеңкені немесе пластмассаны өңдеуге арналған немесе осы материалдардан өнім өндіруге арналған, осы топтың басқа жерінде аталмаған немесе енгізілмеген жабдықтардың бөліктері
389.
847920
Жануарлардан алынатын тоң майларды немесе майларды немесе өсімдіктен немесе микробиологиядан алынатын ұшпайтын тоң майларды экстрагирлеуге немесе дайындауға арналған жабдық
390.
847930
Сүрек жоңқалы немесе сүрек талшықты тақталарды немесе басқа талшықты материалдардан жасалған тақталарды дайындауға арналған престер және сүректі немесе тығынды өңдеуге арналған өзге де машиналар
391.
847940
Арқан немесе трос жасауға арналған машиналар
392.
847950
Басқа жерде аталмаған немесе енгізілмеген өнеркәсіптік роботтар
393.
847971
Әуежайларда қолданылатын жолаушыларды отырғызу пандусы
394.
847979
Жолаушыларды отырғызу пандусы, т.б.
395.
847981
Металдарды өңдеуге арналған машиналар мен механикалық құрылғылар, оның ішінде электр сымдарын катушкаларға орау үшін машиналар
396.
847982
Араластыруға, араластыруға, майдалауға, ұнтақтауға, елеуге, елеуге, гомогендеуге, эмульгирлеуге немесе араластыруға арналған машиналар мен механикалық құрылғылар
397.
847983
Суықтай изостатикалық нығыздауға арналған машиналар мен өзге де механикалық құрылғылар
398.
847989
Жеке функциялары бар басқа машиналар мен механикалық құрылғылар
399.
847990
Жеке функциялары бар машиналар мен механикалық құрылғылардың бөлшектері
400.
848110
Қысымды төмендететін клапандар
401.
848120
Майлы-гидравликалық және пневматикалық берілістерге арналған клапандар
402.
848130
Тексеру клапандары (қайтарусыз)
403.
848140
Қауіпсіздік клапандары немесе түсіру клапандары
404.
848180
Құбырларға, қазандарға, резервуарларға, цистерналарға, резервуарларға немесе ұқсас контейнерлерге арналған басқа да арматура

379.
847689
Прочие автоматы торговые, включая автоматы для размена банкнот и монет
380.
847690
Части к автоматам торговым, включая автоматы для размена банкнот и монет
381.
847710
Машины инжекционно- литьевые
382.
847720
Экструдеры
383.
847730
Машины выдувного литья
384.
847740
Машины для вакуумного литья и прочие термоформовочные машины
385.
847751
Машины для литья или восстановления пневматических шин и покрышек или для литья или другого формования камер пневматических шин
386.
847759
Прочие машины для литья или формования любым другим способом
387.
847780
Прочее оборудование для обработки резины или пластмасс или для производства продукции из этих материалов, в другом месте данной группы непоименованное или не включенное
388.
847790
Части оборудования для обработки резины или пластмасс или для производства продукции из этих материалов, в другом месте данной группы непоименованное или не включенное
389.
847920
Оборудование для экстрагирования или приготовления жиров или масел животного происхождения или нелетучих жиров или масел растительного или микробиологического происхождения
390.
847930
Прессы для изготовления древесностружечных или древесно-волокнистых плит или плит из других волокнистых материалов и прочие машины для обработки древесины или пробки
391.
847940
Машины для изготовления веревок или тросов
392.
847950
Промышленные роботы, в другом месте не поименованные или не включенные
393.
847971
Трапы для посадки пассажиров, используемые в аэропортах
394.
847979
Трапы для посадки пассажиров, прочие
395.
847981
Машины и механические приспособления для обработки металлов, включая машины для намотки электропровода на катушки
396.
847982
Машины и механические приспособления для смешивания, перемешивания, измельчения, размалывания, грохочения, просеивания, гомогенизации, эмульгирования или размешивания
397.
847983
Машины и механические приспособления прочие: для холодного изостатического прессования
398.
847989
Прочие машины и механические приспособления, имеющие индивидуальные функции
399.
847990
Части машин и механических устройств, имеющих индивидуальные функции
400.
848110
Клапаны редукционные для регулировки давления
401.
848120
Клапаны для маслогидравлических и пневматических трансмиссий
402.
848130
Клапаны обратные (невозвратные)
403.
848140
Клапаны предохранительные или разгрузочные
404.
848180
Арматура прочая для трубопроводов, котлов, резервуаров, цистерн, баков или аналогичных емкостей

405.
848190
Редукциялық және термореттегіш клапандарды қоса алғанда, құбырларға, қазандықтарға, резервуарларға, цистерналарға, бактарға және ұқсас сыйымдылықтарға арналған крандардың, клапандардың, вентильдердің және арматураның бөліктері
406.
848210
Шарлы подшипниктер
407.
848220
Конустық роликті подшипниктер, оның ішінде торы мен роликті жинағы бар конустық ішкі сақиналар
408.
848230
Сфералық роликті подшипниктер
409.
848240
Сепараторлар мен жинақтағы ине роликтерін қоса алғанда, ине роликті мойынтіректер
410.
848250
Сепараторлар мен жинақтағы роликтерді қоса алғанда, цилиндрлік роликтері бар өзге де мойынтіректер
411.
848280
Мойынтіректер, оның ішінде біріктірілген шарикті және роликті мойынтіректерді, басқалар
412.
848291
Шарлардың, инелі роликтердің және роликтердің бөліктері
413.
848299
Шарикті немесе роликті подшипниктердің өзге де бөліктері
414.
848310
Трансмиссия біліктері (жұдырықша және иінді біліктерді қоса) және иінді
415.
848320
Интегралды шарикті немесе роликті мойынтіректері бар мойынтіректердің корпустары
416.
848330
Интегралды шарикті немесе роликті мойынтіректері жоқ мойынтіректердің корпустары; біліктерге арналған жең мойынтіректері
417.
848340
Тісті доңғалақтардан, шынжырлы жұлдызшалардан және басқа да бөлек берілетін беріліс элементтерінен басқа тісті берілістер; шарикті немесе роликті берілістер, бұрандалы берілістер; гидротрансформаторларды қоса алғанда, беріліс қораптары және жылдамдықтың басқа да вариаторлары
418.
848350
Маховиктер мен шығырлар, оның ішінде шығыр блоктары
419.
848360
Муфталар және білік муфталары (әмбебап қосылыстарды қоса алғанда)
420.
848390
Тісті дөңгелектер, жұлдызшалар және басқа да беріліс элементтері бөлек ұсынылады; бөліктері
421.
848410
Басқа материалмен үйлескен немесе металдың екі немесе одан да көп қабаттарынан тұратын табақ металлдан жасалған төсемдер мен ұқсас тығыздағыштар
422.
848420
Механикалық тығыздағыштар
423.
848490
Пакеттерге, конверттерге немесе ұқсас қаптамаларға буып-түйілген, құрамы бойынша әртүрлі төсемдердің және ұқсас біріктіру элементтерінің өзге де жиынтықтары немесе жиынтықтары; механикалық тығыздағыштар
424.
848510
Аддитивті өндіріске арналған машиналар: металл жағу арқылы
425.
848520
Аддитивті өндіріске арналған машиналар: пластмасса немесе резеңке жағу арқылы
426.
848530
Аддитивті өндіріске арналған машиналар: гипс, цемент, керамика немесе шыны жағу арқылы
427.
848580
Аддитивті өндіріске арналған өзге де машиналар
428.
848590
Аддитивті өндіріске арналған машиналардың бөлшектері
429.
848610
Боулдарды немесе пластиналарды өндіруге арналған машиналар мен аппараттар

405.
848190
Части кранов, клапанов, вентилей и к арматуре для трубопроводов, котлов, резервуаров, цистерн, баков и аналогичных емкостей, включая редукционные и терморегулирующие клапаны
406.
848210
Подшипники шариковые
407.
848220
Подшипники роликовые конические, включая внутренние конические кольца с сепаратором и роликами в сборе
408.
848230
Подшипники роликовые сферические
409.
848240
Подшипники роликовые игольчатые, включая сепараторы и игольчатые ролики в сборе
410.
848250
Прочие подшипники с цилиндрическими роликами, включая сепараторы и ролики в сборе
411.
848280
Подшипники, включая комбинированные шарико-роликовые, прочие
412.
848291
Части шариков, игольчатых роликов и роликов
413.
848299
Прочие части подшипников шариковых или роликовых
414.
848310
Валы трансмиссионные (включая кулачковые и коленчатые) и кривошипы
415.
848320
Корпуса подшипников со встроенными шариковыми или роликовыми подшипниками
416.
848330
Корпуса подшипников без встроенных шариковых или роликовых подшипников; подшипники скольжения для валов
417.
848340
Зубчатые передачи, кроме зубчатых колес, цепных звездочек и других отдельно поставляемых элементов передач; шариковые или роликовые передачи, винтовые передачи; коробки передач и другие вариаторы скорости, включая гидротрансформаторы
418.
848350
Маховики и шкивы, включая, блоки шкивов
419.
848360
Муфты и устройства для соединения валов (включая универсальные шарниры)
420.
848390
Зубчатые колеса, цепные звездочки и другие элементы передач, представленные отдельно; части
421.
848410
Прокладки и аналогичные уплотнения из листового металла в сочетании с другим материалом или состоящие из двух или более слоев металла
422.
848420
Механические уплотнения
423.
848490
Прочие наборы или комплекты прокладок и аналогичных соединительных элементов, различных по составу, упакованные в пакеты, конверты или аналогичную упаковку; механические уплотнения
424.
848510
Машины для аддитивного производства: нанесением металла
425.
848520
Машины для аддитивного производства: нанесением пластмасс или резины
426.
848530
Машины для аддитивного производства: нанесением гипса, цемента, керамики или стекла
427.
848580
Прочие машины для аддитивного производства
428.
848590
Части машин для аддитивного производства
429.
848610
Машины и аппаратура для производства булей или пластин

430.
848620
Жартылай өткізгіш аспаптарды немесе электрондық интегралды схемаларды өндіруге арналған машиналар мен аппаратура
431.
848630
Тегіс дисплей панельдерін өндіруге арналған машиналар мен аппараттар
432.
848640
Осы топқа 11 (В) ескертуде аталған машиналар мен аппаратура
433.
848690
Тек қана немесе негізінен жартылай өткізгіш булақтарды немесе пластиналарды, жартылай өткізгіш аспаптарды, электрондық интегралды схемаларды немесе жалпақ дисплейлі панельдерді өндіру үшін пайдаланылатын машиналар мен аппаратуралардың бөліктері мен керек-жарақтары; осы топқа 11 (В) ескертуде аталған машиналар мен аппаратура; бөлшектер мен керек-жарақтар
434.
848790
Электр қосылыстары, оқшаулағыштар, контактілер, катушкалар немесе басқа да электр бөлшектері жоқ жабдықтың өзге де бөліктері
435.
850110
Номиналды шығу қуаты 37,5 Вт аспайтын қозғалтқыштар
436.
850131
Өзге де тұрақты ток қозғалтқыштары; номиналды шығу қуаты 750 Вт-тан аспайтын тұрақты ток генераторлары
437.
850132
Өзге де тұрақты ток қозғалтқыштары; номиналды шығу қуаты 750 Вт-тан астам, бірақ 75 кВт-тан аспайтын тұрақты ток генераторлары
438.
850133
Өзге де тұрақты ток қозғалтқыштары; номиналды шығу қуаты 75 кВт-тан астам, бірақ 375 кВт-тан аспайтын тұрақты ток генераторлары
439.
850134
Өзге де тұрақты ток қозғалтқыштары; номиналды шығу қуаты 375 кВт-тан асатын тұрақты ток генераторлары
440.
850140
Басқа айнымалы ток қозғалтқыштары бір фазалы
441.
850151
Номиналды шығу қуаты 750 Вт-тан аспайтын ауыспалы токтың көп фазалы өзге де қозғалтқыштары
442.
850152
Номиналды шығу қуаты 750 Вт-тан астам, бірақ 75 кВт-тан аспайтын ауыспалы токтың көп фазалы өзге де қозғалтқыштары
443.
850153
Номиналды шығу қуаты номиналды шығу қуаты 75 кВт-тан астам ауыспалы токтың басқа да қозғалтқыштары
444.
850162
Номиналды шығу қуаты 75 кВА-дан астам, бірақ 375 кВА-дан аспайтын фотоэлектрлі генераторлардан басқа, ауыспалы ток генераторлары (синхронды генераторлар)
445.
850163
Номиналды шығу қуаты 375 ква-дан астам, бірақ 750 ква-дан аспайтын фотоэлектрлі генераторлардан басқа, ауыспалы ток генераторлары (синхронды генераторлар)
446.
850171
Тұрақты токтың фотоэлектрлік генераторлары: номиналды шығу қуаты 50 Вт-тан аспайтын
447.
850172
Тұрақты ток фотоэлектрлік генераторлар: номиналды шығу қуаты 50 Вт-тан асады
448.
850180
Фотоэлектрлі айнымалы ток генераторлары
449.
850231
Басқа электр генерациялау қондырғылары: жел энергиясы
450.
850239
Басқа генераторлық жинақтар
451.
850300
8501 немесе 8502 тауар позициясындағы машиналармен ғана немесе негізінен пайдалануға жарамды бөлшектер

430.
848620
Машины и аппаратура для производства полупроводниковых приборов или электронных интегральных схем
431.
848630
Машины и аппаратура для производства плоских дисплейных панелей
432.
848640
Машины и аппаратура поименованные в примечании 11 (В) к данной группе
433.
848690
Части и принадлежности машин и аппаратур, используемые исключительно или в основном для производства полупроводниковых булей или пластин, полупроводниковых приборов, электронных интегральных схем или плоских дисплейных панелей; машины и аппаратура, поименованные в примечании 11 (В) к данной группе; части и принадлежности
434.
848790
Прочие части оборудования, не имеющие электрических соединений, изоляторов, контактов, катушек или других электрических деталей
435.
850110
Двигатели номинальной выходной мощностью не более 37,5 Вт
436.
850131
Прочие двигатели постоянного тока прочие; генераторы постоянного тока номинальной выходной мощностью не более 750 Вт
437.
850132
Прочие двигатели постоянного тока прочие; генераторы постоянного тока номинальной выходной мощностью более 750 Вт, но не более 75 кВт
438.
850133
Прочие двигатели постоянного тока прочие; генераторы постоянного тока номинальной выходной мощностью более 75 кВт, но не более 375 кВт
439.
850134
Прочие двигатели постоянного тока прочие; генераторы постоянного тока номинальной выходной мощностью более 375 кВт
440.
850140
Прочие двигатели переменного тока однофазные
441.
850151
Прочие двигатели переменного тока многофазные номинальной выходной мощностью не более 750 Вт
442.
850152
Прочие двигатели переменного тока многофазные номинальной выходной мощностью более 750 Вт, но не более 75 кВт
443.
850153
Прочие двигатели переменного тока многофазные номинальной выходной мощностью номинальной выходной мощностью более 75 кВт
444.
850162
Генераторы переменного тока (синхронные генераторы), кроме генераторов фотоэлектрических, номинальной выходной мощностью более 75 кВА, но не более 375 кВА
445.
850163
Генераторы переменного тока (синхронные генераторы), кроме генераторов фотоэлектрических, номинальной выходной мощностью более 375 кВА, но не более 750 кВА
446.
850171
Генераторы постоянного тока фотоэлектрические: номинальной выходной мощностью не более 50 Вт
447.
850172
Генераторы постоянного тока фотоэлектрические: номинальной выходной мощностью более 50 Вт
448.
850180
Генераторы переменного тока фотоэлектрические
449.
850231
Электрогенераторные установки прочие: ветроэнергетические
450.
850239
Прочие электрогенераторные установки
451.
850300
Части, предназначенные исключительно или в основном для машин товарной позиции 8501 или 8502

490.
851490
Өндірістік немесе зертханалық электр пештері мен камераларының бөліктері
491.
851511
Төмен температурада дәнекерлеуге арналған дәнекерлеу үтіктері мен дәнекерлеу пистолеттері
492.
851519
Жоғары температурада дәнекерлеуге немесе төмен температурада дәнекерлеуге арналған өзге де машиналар мен аппараттар
493.
851521
Металдарды кедергімен дәнекерлеуге арналған автоматты немесе жартылай автоматты машиналар мен аппараттар
494.
851529
Металдарды қарсылықпен пісіруге арналған басқа да машиналар мен аппараттар
495.
851531
Металдарды доғалық (плазмалық-доғалық дәнекерлеуге арналған) автоматты немесе жартылай автоматты машиналар мен аппараттар
496.
851539
Металдарды доғалық (плазмалық-доғалық дәнекерлеуге арналған) өзге де машиналар мен аппараттар
497.
851580
Электрлік (оның ішінде газды электрмен қыздыра отырып), лазерлік немесе басқа да жарық немесе фотонды, ультрадыбыстық, электронды-сәулелік, магнитті-импульсті немесе плазмалық-доғалы төмен температурада дәнекерлеуге, жоғары температурада дәнекерлеуге немесе дәнекерлеуге арналған, кесу операцияларын орындай алатынына немесе жасамайтынына қарамастан өзге де машиналар мен аппараттар; металдарды немесе қышметалдарды ыстықтай бүркуге арналған электр машиналар мен аппараттар
498.
851590
Электрлік (оның ішінде газды электрмен қыздыратын), лазерлі немесе басқа да жарық немесе фотонды, ультрадыбыстық, электронды-сәулелік, магнитті-импульсті немесе плазмалық-доғалы төмен температурада дәнекерлеуге, жоғары температурада дәнекерлеуге немесе дәнекерлеуге арналған машиналар мен аппараттардың өзге де бөліктері кесу операцияларын орындай ала ма, жоқ па; металдарды немесе қышметалдарды ыстықтай бүркуге арналған электр машиналар мен аппараттар
499.
851621
Жылу жинақтағыш радиаторлар
500.
851629
Кеңістікті жылытуға және топырақты жылытуға арналған басқа электр жабдықтары
501.
851631
Шаш кептіргіштер
502.
851633
Электрлік қол кептіргіштері
503.
851660
Өзге де пештер; электр плиталары, электр плиталары, пісіру электр қазандықтары; грильдер мен ростерлер
504.
851671
Кофе немесе шай дайындауға арналған электр жылыту құрылғылары
505.
851672
Тостерлер
506.
851680
Жылыту электр кедергісі
507.
851690
Электр су жылытқыштар, ағынды немесе жинақтаушы (сыйымды) және батырылатын электр жылытқыштар; кеңістікті жылытатын және топырақты жылытатын электр жабдығы, шашты күтуге арналған Электр термиялық аппараттар (мысалы, шашқа арналған кептіргіштер, бигудилер, ыстық бұйралауға арналған қысқыштар) және қол кептіргіштер; электр үтіктер; өзге де тұрмыстық электр қыздырғыш аспаптар; 8545 тауар позициясында көрсетілгендерден басқа, электр қыздырғыш қарсылықтар

490.
851490
Части печей и камер промышленных или лабораторных электрических
491.
851511
Паяльники и пистолеты паяльные для низкотемпературной пайки
492.
851519
Прочие машины и аппараты для высокотемпературной пайки или низкотемпературной пайки
493.
851521
Автоматические или полуавтоматические машины и аппараты для сварки металлов сопротивлением
494.
851529
Прочие машины и аппараты для сварки металлов сопротивлением
495.
851531
Автоматические или полуавтоматические машины и аппараты для дуговой (включая плазменно-дуговую) сварки металлов
496.
851539
Прочие машины и аппараты для дуговой (включая плазменно-дуговую) сварки металлов
497.
851580
Прочие машины и аппараты для электрической (в том числе с электрическим нагревом газа), лазерной или другой световой или фотонной, ультразвуковой, электронно-лучевой, магнитно-импульсной или плазменно-дуговой низкотемпературной пайки, высокотемпературной пайки или сварки независимо от того, могут ли они выполнять операции резания или нет; машины и аппараты электрические для горячего напыления металлов или металлокерамики
498.
851590
Прочие части машин и аппаратов для электрической (в том числе с электрическим нагревом газа), лазерной или другой световой или фотонной, ультразвуковой, электронно-лучевой, магнитно-импульсной или плазменно-дуговой низкотемпературной пайки, высокотемпературной пайки или сварки независимо от того, могут ли они выполнять операции резания или нет; машины и аппараты электрические для горячего напыления металлов или металлокерамики
499.
851621
Радиаторы теплоаккумулирующие
500.
851629
Прочие электрооборудование обогрева пространства и обогрева грунта
501.
851631
Электросушители для волос
502.
851633
Электросушители для рук
503.
851660
Печи прочие; электроплиты, электроплитки, варочные электрокотлы; грили и ростеры
504.
851671
Приборы электронагревательные для приготовления кофе или чая
505.
851672
Тостеры
506.
851680
Электрические сопротивления нагревательные
507.
851690
Части электрические водонагреватели проточные или накопительные (емкостные) и электронагреватели погружные; электрооборудование обогрева пространства и обогрева грунта, электротермические аппараты для ухода за волосами (например, сушилки для волос, бигуди, щипцы для горячей завивки) и сушилки для рук; электроутюги; прочие бытовые электронагревательные приборы; электрические нагревательные сопротивления, кроме указанных в товарной позиции 8545

508.
851761
Базалық станциялар
509.
851762
Дауысты, кескіндерді немесе басқа деректерді, соның ішінде коммутация құрылғылары мен маршрутизаторларды қабылдауға, түрлендіруге және беруге немесе қалпына келтіруге арналған машиналар
510.
851771
Антеннаның және барлық үлгідегі антенналық шағылыстырғыштардың бөліктері; осы бұйымдармен бірге пайдаланылатын бөліктер
511.
851779
8443, 8525, 8527 немесе 8528 тауар позициясының беретін немесе қабылдайтын аппаратурасынан басқа, сымды немесе сымсыз байланыс желісіндегі (мысалы, жергілікті немесе жаһандық байланыс желісіндегі) коммуникацияға арналған аппаратураны қоса алғанда, дауысты, бейнелерді немесе басқа да деректерді беруге немесе қабылдауға арналған өзге де аппаратура
512.
851830
Микрофонмен біріктірілген немесе біріктірілмеген құлаққаптар мен құлаққаптар және микрофон мен бір немесе бірнеше дауыс зорайтқыштардан тұратын жинақтар
513.
851840
Электрлік дыбыс күшейткіштері
514.
851850
Электрлі дыбыс күшейткіш жиынтықтар
515.
851890
Микрофондар мен оларға арналған тұғырлардың бөліктері; корпустарға орнатылған немесе орнатылмаған дауыс зорайтқыштардың; микрофонмен біріктірілген немесе біріктірілмеген бас құлаққаптар мен телефондар және микрофоннан және бір немесе одан да көп дауыс зорайтқыштардан тұратын жиынтықтар; дыбыс жиілігін электр күшейткіштер; электр дыбыс күшейткіш жиынтықтар
516.
851920
Монеталар, банкноттар, банк карталары, жетондар немесе басқа төлем құралдарымен жұмыс істейтін жабдық
517.
851930
Электрлік ойыншылар (палубалар)
518.
852110
Бейне тюнермен біріктірілген немесе біріктірілмеген магниттік таспадағы бейнежазба немесе бейнені қайта шығаруға арналған жабдық
519.
852210
Пикаптар
520.
852329
Басқа магниттік тасымалдаушылар
521.
852341
Жазылмаған оптикалық тасығыштар
522.
852349
Өзге де оптикалық тасымалдауыштар
523.
852351
Қатты күйдегі тұрақты емес сақтау құрылғылары
524.
852352
Зияткерлік карточкалар жартылай өткізгіш тасығыштары
525.
852380
37-топтың бұйымдарынан басқа, матрицаларды және дискілерді дайындауға арналған мастер-дискілерді қоса алғанда, жазылған немесе жазылмаған өзге де дискілер, таспалар, деректерді сақтаудың қатты күйдегі энергияға тәуелсіз құрылғылары, "зияткерлік карточкалар" және дыбысты немесе басқа құбылыстарды жазуға арналған басқа да жеткізгіштер
526.
852411
Тегіс дисплей панелі модульдері, оның ішінде сенсорлық экран, драйверлер немесе басқару тізбектері жоқ, сұйық кристалдар
527.
852412
Тегіс дисплей панелі модульдері, оның ішінде сенсорлық экран, драйверлер немесе басқару тізбектері жоқ, органикалық жарық диодтары (OLED)
528.
852419
Тегіс дисплейлі панелі бар, оның ішінде сенсорлы экраны бар, драйверлерсіз немесе басқару тізбектерінсіз өзге де модульдер

508.
851761
Базовые станции
509.
851762
Машины для приема, преобразования и передачи или восстановления голоса, изображений или других данных, включая коммутационные устройства и маршрутизаторы
510.
851771
Части антенны и антенных отражателей всех типов; части, используемые вместе с этими изделиями
511.
851779
Прочие части аппаратов телефонных, включая смартфоны и прочие аппараты телефонные для сотовых сетей связи или других беспроводных сетей связи; прочая аппаратура для передачи или приема голоса, изображений или других данных, включая аппаратуру для коммуникации в сети проводной или беспроводной связи (например, в локальной или глобальной сети связи), кроме передающей или приемной аппаратуры товарной позиции 8443, 8525, 8527 или 8528
512.
851830
Наушники и телефоны головные, объединенные или не объединенные с микрофоном, и комплекты, состоящие из микрофона и одного и более громкоговорителей
513.
851840
Электрические усилители звуковой частоты
514.
851850
Электрические звукоусилительные комплекты
515.
851890
Части микрофонов и подставок для них; громкоговорителей, смонтированных или не смонтированных в корпусах; наушники и телефоны головные, объединенные или не объединенные с микрофоном, и комплекты, состоящие из микрофона и одного или более громкоговорителей; электрические усилители звуковой частоты; электрические звукоусилительные комплекты
516.
851920
Аппаратура, приводимая в действие монетами, банкнотами, банковскими карточками, жетонами или другими средствами оплаты
517.
851930
Устройства электропроигрывающие (деки)
518.
852110
Видеозаписывающая или видеовоспроизводящая аппаратура на магнитной ленте, совмещенная или не совмещенная с видеотюнером
519.
852210
Звукосниматели
520.
852329
Магнитные носители прочие
521.
852341
Оптические носители незаписанные
522.
852349
Прочие оптические носители
523.
852351
Твердотельные энергонезависимые устройства хранения данных
524.
852352
Полупроводниковые носители "интеллектуальные карточки"
525.
852380
Прочие диски, ленты, твердотельные энергонезависимые устройства хранения данных, "интеллектуальные карточки" и другие носители для записи звука или других явлений, записанные или незаписанные, включая матрицы и мастер-диски для изготовления дисков, кроме изделий группы 37
526.
852411
Модули с плоской дисплейной панелью, в том числе с сенсорным экраном, без драйверов или цепей управления, на жидких кристаллах
527.
852412
Модули с плоской дисплейной панелью, в том числе с сенсорным экраном, без драйверов или цепей управления, на органических светодиодах (OLED)
528.
852419
Прочие модули с плоской дисплейной панелью, в том числе с сенсорным экраном, без драйверов или цепей управления

529.
852491
Тегіс дисплейлі панелі бар, оның ішінде сенсорлы экраны бар, сұйық кристалдардағы өзге де модульдер:
530.
852492
Тегіс дисплейлі панелі бар, оның ішінде сенсорлы экраны бар, органикалық жарық диодтарындағы (OLED)өзге де модульдер:
531.
852499
Тегіс дисплейлі панелі бар, оның ішінде сенсорлы экраны бар өзге де модульдер
532.
852560
Өзінің құрамына қабылдау аппаратурасын қамтитын беруші аппаратура
533.
852581
Телевизиялық камералар, цифрлық камералар және жазып алатын бейнекамералар, осы топқа 1-субпозицияларға ескертпеде көрсетілген жоғары жылдамдықты бұйымдар
534.
852582
Осы топқа 2-субпозицияларға ескертпеде көрсетілген өзге де радиациялық-тұрақты немесе радиациялық-қорғалған бұйымдар:
535.
852583
Осы топқа 3-субпозицияларға ескертпеде көрсетілген түнде көретін басқа да бұйымдар:
536.
852589
Басқа телевизиялық камералар, цифрлық камералар және жазып алатын бейнекамералар
537.
852610
Радиолокациялық жабдық
538.
852691
Радионавигациялық жабдық
539.
852692
Қашықтан басқарылатын радиотехникалық жабдық
540.
852712
Радиосы бар қалталы кассеталық ойнатқыштар
541.
852721
Сыртқы қоректендіру көзінсіз жұмыс істей алмайтын, моторлы көлік құралдарында пайдаланылатын, дыбысты жазуға немесе шығаруға арналған құрылғымен біріктірілген кең тарату радиоқабылдағыштары
542.
852729
Моторлы көлік құралдарында пайдаланылатын сыртқы қоректендіру көзінсіз жұмыс істей алмайтын өзге де кең тарату радиоқабылдағыштары
543.
852792
Дыбыс жазғыш немесе дыбыс шығарғыш аппаратурамен біріктірілмеген, сағатпен сыйыспайтын радиохабар таратуға арналған өзге де қабылдау аппаратурасы
544.
852842
8471 тауар позициясының есептеу машиналарымен пайдалану үшін әзірленген және тікелей электронды-сәулелі түтігі бар мониторлар
545.
852869
Басқа проекторлар
546.
852910
Барлық түрдегі антенналар мен рефлекторлар; осы өнімдермен бірге пайдаланылатын бөлшектер
547.
852990
Тек қана немесе негізінен 8524-8528 тауар позицияларының аппаратурасына арналған өзге де бөліктер
548.
853010
Темір жол немесе трамвай жолдарына арналған жабдық
549.
853080
Темір жолдар, трамвай жолдары, автомобиль жолдары, ішкі су жолдары, тұрақ құрылыстары, порттар немесе әуеайлақтар үшін электр сигнализациясының, қауіпсіздікті қамтамасыз етудің немесе қозғалысты басқарудың өзге де жабдықтары (8608 тауар позициясының жабдықтарынан басқа)
550.
853090
Электр сигнализациясы, темір жолдар, трамвай жолдары, автомобиль жолдары, ішкі су жолдары, тұрақ құрылыстары, порттар немесе әуеайлақтар үшін қауіпсіздікті қамтамасыз ету және/немесе қозғалысты басқару құрылғыларына арналған бөліктер (8608 тауар позициясының жабдықтарынан басқа)

529.
852491
Прочие модули с плоской дисплейной панелью, в том числе с сенсорным экраном, на жидких кристаллах:
530.
852492
Прочие модули с плоской дисплейной панелью, в том числе с сенсорным экраном, на органических светодиодах (OLED):
531.
852499
Прочие модули с плоской дисплейной панелью, в том числе с сенсорным экраном
532.
852560
Аппаратура передающая, включающая в свой состав приемную аппаратуру
533.
852581
Телевизионные камеры, цифровые камеры и записывающие видеокамеры, высокоскоростные изделия, указанные в примечании к субпозициям 1 к данной группе
534.
852582
Прочие, радиационно-стойкие или радиационно-защищенные изделия, указанные в примечании к субпозициям 2 к данной группе:
535.
852583
Прочие изделия ночного видения, указанные в примечании к субпозициям 3 к данной группе:
536.
852589
Прочие телевизионные камеры, цифровые камеры и записывающие видеокамеры
537.
852610
Аппаратура радиолокационная
538.
852691
Аппаратура радионавигационная
539.
852692
Радиоаппаратура дистанционного управления
540.
852712
Карманные кассетные плейеры с радиоприемником
541.
852721
Широковещательные радиоприемники, не способные работать без внешнего источника питания, используемые в моторных транспортных средствах, совмещенные с устройством для записи или воспроизведения звука
542.
852729
Прочие широковещательные радиоприемники, не способные работать без внешнего источника питания, используемые в моторных транспортных средствах
543.
852792
Прочая аппаратура приемная для радиовещания, не совмещенная со звукозаписывающей или звуковоспроизводящей аппаратурой, несовмещенная с часами
544.
852842
Мониторы с электронно-лучевой трубкой, подключаемые непосредственно к и разработанные для использования с вычислительными машинами товарной позиции 8471
545.
852869
Прочие проекторы
546.
852910
Антенны и антенные отражатели всех типов; части, используемые вместе с этими изделиями
547.
852990
Прочие части, предназначенные исключительно или в основном для аппаратуры товарных позиций 8524 - 8528
548.
853010
Оборудование для железнодорожных или трамвайных путей
549.
853080
Прочее оборудование электрической сигнализации, обеспечения безопасности или управления движением для железных дорог, трамвайных путей, автомобильных дорог, внутренних водных путей, парковочных сооружений, портов или аэродромов (кроме оборудования товарной позиции 8608)
550.
853090
Части для устройств электрической сигнализации, обеспечения безопасности и/или управления движением для железных дорог, трамвайных путей, автомобильных дорог, внутренних водных путей, парковочных сооружений, портов или аэродромов (кроме оборудования товарной позиции 8608)

646.
860799
Теміржол немесе трамвай локомотивтерінің немесе жылжымалы құрамның басқа бөліктері
647.
860800
Теміржол және трамвай жолдарына арналған жол жабдығы мен құрылғылары; механикалық (электрмеханикалықты қоса алғанда) сигнал беру жабдығы, теміржолдарда, трамвай жолдарында, автомобиль жолдарында, ішкі су жолдарында, тұрақ құрылыстарында, порттарда немесе әуеайлақтарда қауіпсіздікті қамтамасыз ету немесе қозғалысты басқару құрылғылары; аталған құрылғылар мен жабдықтардың бөліктері
648.
870110
Бір осьті тракторлар
649.
870121
Жартылай тіркемелерге арналған доңғалақты тракторлар, тек қысудан тұтанатын поршеньді іштен жану қозғалтқышы бар (дизельмен немесе жартылай дизельмен)
650.
870122
Қысымнан тұтанатын поршеньді іштен жану қозғалтқышымен (дизельмен немесе жартылай дизельмен), сондай-ақ электр қозғалтқышымен қозғалысқа келтірілетін жартылай тіркемелерге арналған дөңгелекті тракторлар
651.
870123
Ұшқынмен от алатын поршеньді іштен жану қозғалтқышымен, сондай-ақ электр қозғалтқышымен қозғалысқа келтірілетін жартылай тіркемелерге арналған дөңгелекті тракторлар:
652.
870124
Тек электр қозғалтқышымен қозғалысқа келтірілетін жартылай тіркемелерге арналған дөңгелекті тракторлар
653.
870129
Жартылай тіркемелерге арналған өзге де дөңгелекті тракторлар
654.
870191
Қозғалтқыш қуаты 18 кВт-тан аспайтын өзге де тракторлар (8709 тауар позициясының тракторларынан басқа)
655.
870192
Қозғалтқыш қуаты 18 кВт-тан астам, бірақ 37 кВт-тан аспайтын өзге де тракторлар (8709 тауар позициясының тракторларынан басқа)
656.
870193
Қозғалтқыш қуаты 37 кВт-тан астам, бірақ 75 кВт-тан аспайтын өзге де тракторлар (8709 тауар позициясының тракторларынан басқа)
657.
870194
Қозғалтқыш қуаты 75 кВт-тан астам, бірақ 130 кВт-тан аспайтын өзге де тракторлар (8709 тауар позициясының тракторларынан басқа)
658.
870195
Қозғалтқыш қуаты 130 кВт-тан астам өзге де тракторлар (8709 тауар позициясының тракторларынан басқа)
659.
870220
Жүргізушіні қоса алғанда, 10 немесе одан да көп адамды тасымалдауға арналған, қысу тұтануы бар поршеньді жану қозғалтқышымен (дизельді немесе жартылай дизельді) және электр қозғалтқышымен басқарылатын моторлы көлік құралдары
660.
870230
Жүргізушіні қоса алғанда, 10 немесе одан да көп адамды тасымалдауға арналған моторлы көлік құралдары: ұшқынмен тұтанатын іштен жану қозғалтқышымен де, электр қозғалтқышымен де қозғалысқа келтірілетін
661.
870240
Тек электр қозғалтқышымен басқарылатын жүргізушіні қосқанда 10 немесе одан да көп адамды тасымалдауға арналған моторлы көліктер
662.
870290
Жүргізушіні қоса алғанда, 10 немесе одан да көп адамды тасымалдауға арналған өзге де моторлы көлік құралдары

646.
860799
Прочие части железнодорожных или трамвайных локомотивов или подвижного состава
647.
860800
Путевое оборудование и устройства для железнодорожных и трамвайных путей; механическое (включая электромеханическое) сигнальное оборудование, устройства обеспечения безопасности или управления движением на железных дорогах, трамвайных путях, автомобильных дорогах, внутренних водных путях, парковочных сооружениях, портах или аэродромах; части упомянутых устройств и оборудования
648.
870110
Тракторы одноосные
649.
870121
Тракторы колесные для полуприцепов, только с поршневым двигателем внутреннего сгорания с воспламенением от сжатия (дизелем или полудизелем)
650.
870122
Тракторы колесные для полуприцепов, приводимые в движение как поршневым двигателем внутреннего сгорания с воспламенением от сжатия (дизелем или полудизелем), так и электрическим двигателем
651.
870123
Тракторы колесные для полуприцепов, приводимые в движение как поршневым двигателем внутреннего сгорания с искровым зажиганием, так и электрическим двигателем:
652.
870124
Тракторы колесные для полуприцепов, приводимые в движение только электрическим двигателем
653.
870129
Прочие тракторы колесные для полуприцепов
654.
870191
Прочие тракторы (кроме тракторов товарной позиции 8709), с мощностью двигателя не более 18 кВт
655.
870192
Прочие тракторы (кроме тракторов товарной позиции 8709), с мощностью двигателя более 18 кВт, но не более 37 кВт
656.
870193
Прочие тракторы (кроме тракторов товарной позиции 8709), с мощностью двигателя более 37 кВт, но не более 75 кВт
657.
870194
Прочие тракторы (кроме тракторов товарной позиции 8709), с мощностью двигателя более 75 кВт, но не более 130 кВт
658.
870195
Прочие тракторы (кроме тракторов товарной позиции 8709), с мощностью двигателя более 130 кВт
659.
870220
Моторные транспортные средства, предназначенные для перевозки 10 человек или более, включая водителя, приводимые в движение как поршневым двигателем внутреннего сгорания с воспламенением от сжатия (дизелем или полудизелем), так и электрическим двигателем
660.
870230
Моторные транспортные средства, предназначенные для перевозки 10 человек или более, включая водителя: приводимые в движение как двигателем внутреннего сгорания с искровым зажиганием, так и электрическим двигателем
661.
870240
Моторные транспортные средства, предназначенные для перевозки 10 человек или более, включая водителя, приводимые в движение только электрическим двигателем
662.
870290
Прочие моторные транспортные средства, предназначенные для перевозки 10 человек или более, включая водителя

663.
870310
Қарда жүру үшін арнайы әзірленген автокөліктер; гольф ойыншыларын және ұқсас көліктерді тасымалдауға арналған арнайы көліктер
664.
870321
Қозғалтқыш цилиндрлерінің жұмыс көлемі 1000 см3 аспайтын, ұшқынмен от алатын поршеньді іштен жану қозғалтқышы бар көлік құралдары
665.
870322
Қозғалтқыш цилиндрлерінің жұмыс көлемі 1000 см3 астам, бірақ 1500 см3 аспайтын ұшқынмен от алатын поршеньді іштен жану қозғалтқышы бар көлік құралдары
666.
870323
Цилиндрінің жұмыс көлемі 1500 см3 астам, бірақ 3000 см3 аспайтын ұшқынмен от алатын поршеньді Іштен жану қозғалтқышы бар көлік құралдары
667.
870324
Қозғалтқыш цилиндрлерінің жұмыс көлемі 3000 см3 асатын ұшқынмен от алатын поршеньді іштен жану қозғалтқышы бар көлік құралдары
668.
870331
Қозғалтқыштың жұмыс көлемі 1500 см3 аспайтын, қысымнан тұтанатын поршеньді іштен жану қозғалтқышы бар (дизель немесе жартылай дизель) басқа көлік құралдары
669.
870332
Қозғалтқыш цилиндрлерінің жұмыс көлемі 1500 см3-ден астам, бірақ 2500 см3-ден аспайтын, қысудан тұтанатын поршеньді іштен жану қозғалтқышы бар (дизельмен немесе жартылай дизельмен) басқа да көлік құралдары
670.
870340
Электр энергиясының сыртқы көзіне қосу арқылы қуатталуы мүмкін қозғалтқыштардан басқа, ұшқынмен от алатын поршеньді іштен жану қозғалтқышымен де, электр қозғалтқышымен де қозғалысқа келтірілетін өзге де көлік құралдары
671.
870350
Қысымнан тұтанатын поршеньді іштен жану қозғалтқышы (дизельмен немесе жартылай дизельмен) және электр қозғалтқышы ретінде қозғалысқа келтірілетін, электр энергиясының сыртқы көзіне қосу арқылы қуатталуы мүмкін көлік құралдары, басқа
672.
870360
Ұшқынмен от алатын поршеньді іштен жану қозғалтқышымен де, электр қозғалтқышымен де қозғалысқа келтірілетін, электр энергиясының сыртқы көзіне қосу арқылы зарядталуы мүмкін көлік құралдары, өзгелері
673.
870370
Қысымнан тұтанатын поршеньді іштен жану қозғалтқышымен (дизельмен немесе жартылай дизельмен), сондай-ақ электр энергиясының сыртқы көзіне қосу арқылы зарядталуы мүмкін электр қозғалтқышымен қозғалысқа келтірілетін көлік құралдары, өзгелері
674.
870380
Тек электр қозғалтқышымен қозғалысқа келтірілетін өзге де көлік құралдары
675.
870390
Жүк-жолаушылар автомобиль-фургондарын және жарыс автомобильдерін қоса алғанда, адамдарды тасымалдауға арналған өзге де жеңіл автомобильдер және өзге де моторлы көлік құралдары

663.
870310
Моторные транспортные средства, специально предназначенные для движения по снегу; специальные автомобили для перевозки игроков в гольф и аналогичные транспортные средства
664.
870321
Транспортные средства только с поршневым двигателем внутреннего сгорания с искровым зажиганием, с рабочим объемом цилиндров двигателя не более 1000 см3
665.
870322
Транспортные средства только с поршневым двигателем внутреннего сгорания с искровым зажиганием, с рабочим объемом цилиндров двигателя более 1000 см3, но не более 1500 см3
666.
870323
Транспортные средства только с поршневым двигателем внутреннего сгорания с искровым зажиганием, с рабочим объемом цилиндров более 1500 см3, но не более 3000 см3
667.
870324
Транспортные средства только с поршневым двигателем внутреннего сгорания с искровым зажиганием, с рабочим объемом цилиндров двигателя более 3000 см3
668.
870331
Прочие транспортные средства только с поршневым двигателем внутреннего сгорания с воспламенением от сжатия (дизелем или полудизелем), с рабочим объемом двигателя не более 1500 см3
669.
870332
Прочие транспортные средства только с поршневым двигателем внутреннего сгорания с воспламенением от сжатия (дизелем или полудизелем), с рабочим объемом цилиндров двигателя более 1500 см3, но не более 2500 см3
670.
870340
Прочие транспортные средства, приводимые в движение как поршневым двигателем внутреннего сгорания с искровым зажиганием, так и электрическим двигателем, кроме тех, которые могут заряжаться подключением к внешнему источнику электроэнергии
671.
870350
Транспортные средства, приводимые в движение как поршневым двигателем внутреннего сгорания с воспламенением от сжатия (дизелем или полудезелем), и электрическим двигателем, кроме тех, которые могут заряжаться подключением к внешнему источнику электроэнергии, прочие
672.
870360
Транспортные средства, приводимые в движение как поршневым двигателем внутреннего сгорания с искровым зажиганием, так и электрическим двигателем, которые могут заряжаться подключением к внешнему источнику электроэнергии, прочие
673.
870370
Транспортные средства, приводимые в движение как поршневым двигателем внутреннего сгорания с воспламенение от сжатия (дизелем или полудизеллем), так и электрическим двигателем, которые могут заряжаться подключением к внешнему источнику электроэнергии, прочие
674.
870380
Транспортные средства, приводимые в движение только электрическим двигателем, прочие
675.
870390
Прочие автомобили легковые и прочие моторные транспортные средства, предназначенные для перевозки людей, включая грузопассажирские автомобили-фургоны и гоночные автомобили

676.
870410
Жол талғамайтын көліктерге арналған самосвалдар
677.
870422
Көлік құралының толық салмағы 5 т-дан астам, бірақ 20 т-дан аспайтын қысымнан тұтанатын поршеньді іштен жану қозғалтқышы (дизель немесе жартылай дизель) бар ғана жүктерді тасымалдауға арналған өзге де моторлы көлік құралдары
678.
870423
Көлік құралының толық салмағы 20 т-дан асатын қысымнан тұтанатын поршеньді Іштен жану қозғалтқышы (дизель немесе жартылай дизель) бар ғана жүктерді тасымалдауға арналған өзге де моторлы көлік құралдары
679.
870530
Өрт сөндіру көлік құралдары
680.
870600
8701-8705 тауар позицияларының моторлы көлік құралдарына арналған қозғалтқыштар орнатылған шассилер
681.
870710
8703 тауар позициясындағы автокөлік құралдарына арналған шанақтар
682.
870790
8701-8705 тауар позицияларындағы автомобильдерге арналған басқа шанақтар (кабиналарды қоса алғанда).
683.
870810
Бампер және олардың бөліктері
684.
870821
Қауіпсіздік белбеулері
685.
870822
Осы топқа 1-субпозициясының ескертуінде көрсетілген алдыңғы жел шынылары( алдыңғы шынылар), артқы және басқа да терезелер
686.
870829
Басқа дене бөліктері мен керек-жарақтары (кабиналарды қоса алғанда)
687.
870830
Тежегіштер және серво-көмекші тежегіштер, олардың бөліктері
688.
870840
Беріліс қораптары және олардың бөліктері
689.
870850
Жинақтағы дифференциалы бар немесе трансмиссияның басқа элементтерінен бөлек жетекші көпірлер және өткізгіш емес көпірлер; олардың бөліктері
690.
870870
Жүгіру дөңгелектері, олардың бөлшектері мен керек-жарақтары
691.
870880
Аспа жүйелері және олардың бөліктері (амортизаторларды қоса алғанда)
692.
870891
Радиаторлар және олардың бөліктері
693.
870892
Тығыздағыштар мен сору құбырлары
694.
870893
Ілініс жинағы және бөлшектер
695.
870894
Рульдік дөңгелектер, рульдік бағаналар және рульдік корпустар
696.
870895
үрлеу жүйесі бар қауіпсіздік жастықтары; олардың бөліктері
697.
870899
8701-8705 тауар позицияларындағы автокөлік құралдарының басқа бөлшектері мен керек-жарақтары
698.
870911
Өнеркәсіптік мақсаттағы электрлі көліктер
699.
870919
Басқа өнеркәсіптік көліктер
700.
870990
Өнеркәсіптік мақсаттағы, өздігінен жүретін, көтергіш немесе тиеу құрылғыларымен жабдықталмаған көлік құралдарының бөліктері
701.
871000
Қару-жарағы бар немесе қару-жарағы жоқ танктер және өзге де өздігінен жүретін броньды көлік құралдары және олардың бөліктері
702.
871120
Қосалқы қозғалтқышы бар мотоциклдер (мопедтер) және велосипедтер, арбалар: қозғалтқыш цилиндрлерінің жұмыс көлемі 50 см3-ден астам, бірақ 250 см3-ден аспайтын поршеньді Іштен жану қозғалтқышы бар
703.
871130
Қосалқы қозғалтқышы бар мотоциклдер (мопедтер) және велосипедтер, арбалар: Қозғалтқыш цилиндрлерінің жұмыс көлемі 250 см3-ден астам, бірақ 500 см3-ден аспайтын поршеньді Іштен жану қозғалтқышы бар

676.
870410
Автомобили-самосвалы, предназначенные для эксплуатации в условиях бездорожья
677.
870422
Прочие моторные транспортные средства для перевозки грузов только с поршневым двигателем внутреннего сгорания с воспламенением от сжатия (дизелем или полудизелем) с полной массой транспортного средства более 5 т, но не более 20 т
678.
870423
Прочие моторные транспортные средства для перевозки грузов только с поршневым двигателем внутреннего сгорания с воспламенением от сжатия (дизелем или полудизелем) с полной массой транспортного средства более 20 т
679.
870530
Транспортные средства пожарные
680.
870600
Шасси с установленными двигателями для моторных транспортных средств товарных позиций 8701 - 8705
681.
870710
Кузова для моторных транспортных средств товарной позиции 8703
682.
870790
Прочие кузова (включая кабины) для моторных транспортных средств товарных позиций 8701 - 8705
683.
870810
Бамперы и их части
684.
870821
Ремни безопасности
685.
870822
Передние ветровые стекла (лобовые стекла), задние и другие окна, указанные в примечании к субпозиции 1 к данной группе
686.
870829
Прочие части и принадлежности кузовов (включая кабины)
687.
870830
Тормоза и тормоза с сервоусилителем, их части
688.
870840
Коробки передач и их части
689.
870850
Мосты ведущие с дифференциалом в сборе или отдельно от других элементов трансмиссии и мосты неведущие; их части
690.
870870
Колеса ходовые, их части и принадлежности
691.
870880
Системы подвески и их части (включая амортизаторы)
692.
870891
Радиаторы и их части
693.
870892
Глушители и выхлопные трубы
694.
870893
Сцепление в сборе и его части
695.
870894
Рулевые колеса, рулевые колонки и картеры рулевых механизмов
696.
870895
Пневмоподушки безопасности с системой надувания; их части
697.
870899
Прочие части и принадлежности автомобилей товарных позиций 8701 - 8705
698.
870911
Электрические транспортные средства промышленного назначения
699.
870919
Прочие транспортные средства промышленного назначения
700.
870990
Части транспортных средств промышленного назначения, самоходных,не оборудованных подъемными или погрузочными устройствами
701.
871000
Танки и прочие боевые самоходные бронированные транспортные средства, с вооружением или без вооружения, и их части
702.
871120
Мотоциклы (мопеды) и велосипеды с установленным вспомогательным двигателем, коляски: с поршневым двигателем внутреннего сгорания рабочим объемом цилиндров двигателя более 50 см³, но не более 250 см³
703.
871130
Мотоциклы (мопеды) и велосипеды с установленным вспомогательным двигателем, коляски: с поршневым двигателем внутреннего сгорания рабочим объемом цилиндров двигателя более 250 см³, но не более 500 см³

704.
871140
Қосалқы қозғалтқышы бар Мотоциклдер (мопедтер) және велосипедтер, арбалар: Қозғалтқыш цилиндрлерінің жұмыс көлемі 500 см3-ден астам, бірақ 800 см3-ден аспайтын поршеньді Іштен жану қозғалтқышы бар
705.
871150
Қосалқы қозғалтқышы бар мотоциклдер (мопедтер) және велосипедтер, арбалар: Қозғалтқыш цилиндрлерінің жұмыс көлемі 800 см3 асатын Іштен жану поршеньді қозғалтқышы бар
706.
871160
мотоциклдер (мопедтерді қоса алғанда) және қосалқы қозғалтқышы бар велосипедтер, арбалары бар немесе жоқ; арбалар: электр қозғалтқышымен жұмыс істейді
707.
871190
Басқа мотоциклдер (мопедтер),қосалқы қозғалтқышы бар велосипедтер,арбалармен және оларсыз; арбалар.
708.
871390
Қозғалтқышпен немесе қозғалыстың басқа да механикалық құралдарымен жабдықталған, қозғала алмайтын адамдарға арналған басқа мүгедектер арбалары
709.
871410
Мотоциклдердің бөлшектері мен керек-жарақтары (мопедтерді қоса алғанда)
710.
871420
Қозғалмайтын адамдарға арналған мүгедектер арбасының бөлшектері мен керек-жарақтары
711.
871493
Еркін доңғалақ және тежегіш торлардан басқа хабтар [втулкалар], асып түсетін жұлдызшалар
712.
871494
Тежегіштер, оның ішінде еркін доңғалақты тежеу түйіндері [вюкелер] және тежегіш торлары, олардың бөліктері
713.
871495
8711-8713 тауар позицияларында жіктелген көлік құралдарына арналған ершіктер
714.
871496
Педальдер мен иінді механизмдер, олардың бөліктері
715.
871499
8711-8713 тауар позицияларындағы көлік құралдарының басқа бөлшектері мен керек-жарақтары
716.
871610
Тұруға немесе автотуристерге арналған тіркемелер мен жартылай тіркемелер түрі ("керуен үйі")
717.
871631
Жүктерді тасымалдауға арналған цистерналар мен жартылай тіркемелер
718.
871639
Жүктерді тасымалдауға арналған басқа тіркемелер мен жартылай тіркемелер
719.
871640
Басқа тіркемелер мен жартылай тіркемелер
720.
871690
Тіркемелер мен жартылай тіркемелердің, басқа да өздігінен жүрмейтін көліктердің бөлшектері
721.
880230
Жүктелген бос салмағы 2000 кг-нан астам, бірақ 15000 кг-нан аспайтын ұшақтар және басқа да әуе кемелері
722.
880260
Ғарыш аппараттары (спутниктерді қоса алғанда) және суборбитальды және ғарыштық зымыран-тасығыштар
723.
880400
Парашюттер (басқарылатын парашюттер мен парапландарды қоса алғанда) және ротошюттер; олардың бөліктері мен керек-жарақтары
724.
880510
Әуе кемелерін ұшыру жабдығы және олардың бөліктері; палубалық тежеу немесе ұқсас құрылғылар және олардың бөліктері
725.
880790
8801, 8802 немесе 8806 тауар позициясының ұшу аппараттарының өзге де бөліктері
726.
890130
8901 20 қосалқы позицияларында қамтылғандардан басқа тоңазытқыш ыдыстар
727.
890321
кемелер, қайықтар және круиздік, экскурсиялық кемелердің жүзбелі конструкциялары, паромдар, жүк кемелері, баржалар және жолаушыларды немесе жүктерді тасымалдауға арналған ұқсас жүзбелі құралдар: өзгелері: балық аулайтын кемелер; балық өнімдерін өңдеуге және консервілеуге арналған жүзбелі

704.
871140
Мотоциклы (мопеды) и велосипеды с установленным вспомогательным двигателем, коляски: с поршневым двигателем внутреннего сгорания рабочим объемом цилиндров двигателя более 500 см³, но не более 800 см³
705.
871150
Мотоциклы (мопеды) и велосипеды с установленным вспомогательным двигателем, коляски: с поршневым двигателем внутреннего сгорания рабочим объемом цилиндров двигателя более 800 см³
706.
871160
Мотоциклы (включая мопеды) и велосипеды с установленным вспомогательным двигателем, с колясками или без них; коляски: приводимые в движение электрическим двигателем
707.
871190
Прочие мотоциклы (мопеды), велосипеды с установленным вспомогательным двигателем, с колясками и без них; коляски
708.
871390
Прочие коляски для людей, не способных передвигаться, оснащенные двигателем или другими механическими устройствами для передвижения
709.
871410
Части и принадлежности мотоциклов (включая мопеды)
710.
871420
Части и принадлежности колясок для людей, не способных передвигаться
711.
871493
Ступицы, кроме тормозных ступиц свободного хода и ступиц тормозов, цепные звездочки обгонных муфт
712.
871494
Тормоза, включая тормозные ступицы свободного хода и ступицы тормозов, их части
713.
871495
Седла к транспортным средствам, классифицируемым в товарных позициях с 8711 по 8713
714.
871496
Педали и кривошипный механизм, их части
715.
871499
Прочие части и принадлежности к транспортным средствам товарных позиций 8711 - 8713
716.
871610
Прицепы и полуприцепы типа ('дом автоприцеп'), для проживания или для автотуристов
717.
871631
Прицепы-цистерны и полуприцепы-цистерны для транспортировки грузов
718.
871639
Прочие прицепы и полуприцепы для транспортировки грузов
719.
871640
Прочие прицепы и полуприцепы
720.
871690
Части прицепов и полуприцепов, прочих несамоходных транспортных средств
721.
880230
Самолеты и прочие летательные аппараты, с массой пустого снаряженного аппарата более 2000 кг, но не более 15000 кг
722.
880260
Космические аппараты (включая спутники) и суборбитальные и космические ракеты-носители
723.
880400
Парашюты (включая управляемые парашюты и парапланы) и ротошюты; их части и принадлежности
724.
880510
Стартовое оборудование для летательных аппаратов и его части; палубные тормозные или аналогичные устройства и их части
725.
880790
Прочие части летательных аппаратов товарной позиции 8801, 8802 или 8806
726.
890130
Суда рефрижераторные, кроме входящих в субпозиции 8901 20
727.
890321
Суда парусные, кроме надувных, со вспомогательным двигателем или без него, длиной не более 7,5 м

793.
901910
Механотерапия жабдықтары; массаж аппараты; психологиялық қабілетті тексеру аппараты
794.
901920
Озонды, оттекті, аэрозольді терапияға, жасанды тыныс алуға арналған аппаратура немесе өзге де терапиялық тыныс алу аппаратурасы
795.
902000
Механикалық бөлшектері және ауыстырылатын сүзгілері жоқ қорғаныс маскаларынан басқа тыныс алу аппараттары мен противогаздар
796.
902110
Ортопедиялық құрылғылар немесе сынықтарды емдеуге арналған
797.
902121
Жасанды тістер
798.
902129
Өзге де жасанды тістер және стоматологиялық біріктіруші бөлшектер
799.
902131
Жасанды буындар
800.
902139
Жасанды дененің басқа бөліктері
801.
902140
Бөлшектер мен керек-жарақтарды қоспағанда, есту аппараттары
802.
902150
Бөлшектер мен керек-жарақтарды қоспағанда, кардиостимуляторлар
803.
902190
Балдақтарды, хирургиялық белдіктерді және таңғыштарды қоса алғанда, басқа ортопедиялық құралдар; шиналар және сынықтарды емдеуге арналған басқа құрылғылар
804.
902212
Компьютерлік томографиялар
805.
902213
Стоматологияда пайдалануға арналған рентген сәулесінің әсеріне негізделген жабдық, өзгелері
806.
902214
Медициналық, хирургиялық немесе ветеринариялық мақсатта қолдануға арналған басқа рентген аппараттары
807.
902219
Басқа мақсатта пайдалануға арналған рентген сәулесі негізіндегі рентгенографиялық немесе радиотерапиялық өзге де аппаратура
808.
902221
Медициналық, хирургиялық, стоматологиялық немесе ветеринарлық қолдануға арналған аппарат
809.
902229
Басқа мақсаттарға арналған альфа, бета және гамма-сәулелену жабдығы
810.
902230
Рентген түтіктері
811.
902290
Рентген, альфа, бета немесе гамма-сәулеленуді пайдалануға негізделген бөлшектер мен керек-жарақтарды қоса алғанда, басқа құрылғылар
812.
902300
Басқа пайдалануға жарамсыз, демонстрациялық мақсаттарға арналған (мысалы, оқыту немесе көрмеге арналған) аспаптар, аппараттар және үлгілер
813.
902410
Металдарды сынауға арналған машиналар мен құрылғылар
814.
902480
Материалдардың қаттылығын, беріктігін, созылуы мен қысылуын, серпімділігін немесе басқа да механикалық қасиеттерін сынауға арналған басқа да машиналар мен аспаптар
815.
902490
Материалдардың механикалық қасиеттерін сынауға арналған машиналар мен құрылғылардың бөлшектері мен керек-жарақтары
816.
902511
Термометрлер мен пирометрлер, басқа құрылғылармен біріктірілмеген, сұйық, тікелей оқу
817.
902519
Басқа құрылғылармен біріктірілмеген басқа термометрлер мен пирометрлер
818.
902580
Сұйықтыққа батыру кезінде әрекет ететін басқа да өлшеу аспаптары
819.
902590
Сұйықтыққа батырылған кезде жұмыс істейтін ареометрлердің және ұқсас құрылғылардың бөлшектері мен керек-жарақтары, термометрлер, пирометрлер, барометрлер, гигрометрлер және психрометрлер

793.
901910
Аппаратура для механотерапии; аппараты массажные; аппаратура для психологических тестов для определения способностей
794.
901920
Аппаратура для озоновой, кислородной, аэрозольной терапии, искусственного дыхания или прочая терапевтическая дыхательная аппаратура
795.
902000
Оборудование дыхательное прочее и газовые маски, кроме защитных масок, без механических деталей и сменных фильтров
796.
902110
Приспособления ортопедические или для лечения переломов
797.
902121
Зубы искусственные
798.
902129
Прочие зубы искусственные и стоматологические соединительные детали
799.
902131
Суставы искусственные
800.
902139
Прочие части тела искусственные
801.
902140
Аппараты слуховые, кроме частей и принадлежностей
802.
902150
Кардиостимуляторы, кроме частей и принадлежностей
803.
902190
Прочие приспособления ортопедические, включая костыли, хирургические ремни и бандажи; шины и прочие приспособления для лечения переломов
804.
902212
Компьютерные томографы
805.
902213
Аппаратура, основанная на действии рентгеновского излучения для использования в стоматологии, прочая
806.
902214
Аппаратура на основе рентгеновского излучения для медицинского, хирургического или ветеринарного использования, прочая
807.
902219
Прочая аппаратура на основе рентгеновского излучения, рентгенографическая или радиотерапевтическая для другого использования
808.
902221
Аппаратура для медицинского, хирургического, стоматологического или ветеринарного использования
809.
902229
Аппаратура, основанная на использовании альфа-, бета- и гамма- излучения, для другого использования
810.
902230
Трубки рентгеновские
811.
902290
Прочая аппаратура, включая части и принадлежности, основанная на использовании рентгеновского, альфа-, бета- или гамма-излучений
812.
902300
Приборы, аппаратура и модели, предназначенные для демонстрационных целей (например, при обучении или экспонировании), не пригодные для другого использования
813.
902410
Машины и устройства для испытания металлов
814.
902480
Прочие машины и приборы для испытаний на твердость, прочность, растяжение и сжатие, эластичность или другие механические свойства материалов
815.
902490
Части и принадлежности машин и устройств для испытания механических свойств материалов
816.
902511
Термометры и пирометры, не объединенные с другими приборами жидкостные, прямого считывания
817.
902519
Прочие термометры и пирометры, не объединенные с другими приборами
818.
902580
Прочие приборы измерительные, действующие при погружении в жидкость
819.
902590
Части и принадлежности ареометров и аналогичных приборов, действующих при погружении в жидкость, термометров, пирометров, барометров, гигрометров и психрометров

820.
902610
Сұйықтықтың ағынын немесе деңгейін өлшеуге немесе бақылауға арналған аспаптар немесе аппараттар
821.
902620
Қысымды өлшеуге немесе бақылауға арналған аспаптар немесе аппараттар
822.
902680
9014, 9015, 9028 немесе 9032 тауар позициясының аспаптары мен аппаратурасынан басқа, сұйықтықтардың немесе газдардың шығысын, деңгейін, қысымын немесе басқа да ауыспалы сипаттамаларын өлшеуге немесе бақылауға арналған өзге де аспаптар мен аппаратура (мысалы, шығын өлшегіштер, деңгей көрсеткіштері, манометрлер, жылу өлшегіштер)
823.
902690
Сұйықтықтардың немесе газдардың шығынын, деңгейін, қысымын немесе басқа айнымалы сипаттамаларын өлшеуге немесе бақылауға арналған аспаптардың немесе аппараттардың бөлшектері мен керек-жарақтары
824.
902710
Газ немесе түтін анализаторлары
825.
902720
Хроматографтар мен электрофорезге арналған аппараттар
826.
902730
Оптикалық сәулеленудің әсеріне негізделген спектрометрлер, спектрофотометрлер және спектрографтар (ультракүлгін, спектрдің көрінетін бөлігі, инфрақызыл)
827.
902750
Оптикалық сәулеленудің (ультракүлгін, спектрдің көрінетін бөлігі, инфрақызыл) әсеріне негізделген аспаптар мен аппараттар, т.б.
828.
902781
Масс-спектрометрлер
829.
902789
Оптикалық сәулелену әсеріне негізделген өзге де аспаптар мен аппаратура (ультракүлгін, спектрдің көрінетін бөлігі, инфрақызыл)
830.
902790
Микротомдар; бөлшектер мен керек-жарақтар
831.
902820
Сұйықтық есептегіштері
832.
902830
Электр энергиясын есептегіштері
833.
902910
Революция есептегіштері, өндірістік есептегіштер, таксометрлер, милеометрлер, педометрлер және ұқсас құрылғылар
834.
902920
Спидометрлер мен тахометрлер; строб шамдары
835.
902990
Айналым өлшеуіштерінің және өндірістік есептегіштердің, таксометрлердің, милометрлердің, педометрлердің және ұқсас құрылғылардың бөлшектері мен керек-жарақтары
836.
903010
Иондаушы сәулеленуді анықтауға немесе өлшеуге арналған аспаптар мен аппаратура
837.
903020
Осциллоскоптар және осциллографтар
838.
903031
Жазу құрылғысы жоқ әмбебап өлшеу аспаптары
839.
903032
Жазу құрылғысы бар әмбебап өлшеу аспаптары
840.
903033
Жазу құрылғысы жоқ кернеуді, ток күшін, кедергіні немесе қуатты өлшеуге немесе бақылауға арналған өзге де аспаптар мен аппаратура (жартылай өткізгіш пластиналарды немесе аспаптарды өлшеуге немесе тексеруге арналған аспаптар мен аппаратурадан басқа)
841.
903039
Жазу құрылғысы бар кернеуді, ток күшін, кедергіні немесе қуатты өлшеуге немесе бақылауға арналған өзге де аспаптар мен аппаратура (жартылай өткізгіш пластиналарды немесе аспаптарды өлшеуге немесе тексеруге арналған аспаптар мен аппаратурадан басқа)

820.
902610
Приборы или аппаратура для измерения или контроля расхода или уровня жидкостей
821.
902620
Приборы или аппаратура для измерения или контроля давления
822.
902680
Прочие приборы и аппаратура для измерения или контроля расхода, уровня, давления или других переменных характеристик жидкостей или газов (например, расходомеры, указатели уровня, манометры, тепломеры), кроме приборов и аппаратуры товарной позиции 9014, 9015, 9028 или 9032
823.
902690
Части и принадлежности приборов или аппаратуры для измерения или контроля расхода, уровня, давления или других переменных характеристик жидкостей или газов
824.
902710
Газо- или дымоанализаторы
825.
902720
Хроматографы и приборы для электрофореза
826.
902730
Спектрометры, спектрофотометры и спектрографы, основанные на действии оптического излучения (ультрафиолетового, видимой части спектра, инфракрасного)
827.
902750
Приборы и аппаратура, основанные на действии оптического излучения (ультрафиолетового, видимой части спектра, инфракрасного), прочие
828.
902781
Масс-спектрометры
829.
902789
Прочие приборы и аппаратура, основанные на действии оптического излучения (ультрафиолетового, видимой части спектра, инфракрасного)
830.
902790
Микротомы; части и принадлежности
831.
902820
Счетчики жидкости
832.
902830
Счетчики электроэнергии
833.
902910
Счетчики числа оборотов, счетчики количества продукции, таксометры, милеометры, шагомеры и аналогичные приборы
834.
902920
Спидометры и тахометры; стробоскопы
835.
902990
Части и принадлежности счетчиков числа оборотов и количества продукции, таксометров, милеометров, шагомеров и аналогичных приборов
836.
903010
Приборы и аппаратура для обнаружения или измерения ионизирующих излучений
837.
903020
Осциллоскопы и осциллографы
838.
903031
Приборы измерительные универсальные без записывающего устройства
839.
903032
Приборы измерительные универсальные с записывающим устройством
840.
903033
Прочие приборы и аппаратура для измерения или контроля напряжения, силы тока, сопротивления или мощности (кроме приборов и аппаратуры для измерений или проверки полупроводниковых пластин или приборов) без записывающего устройств
841.
903039
Прочие приборы и аппаратура для измерения или контроля напряжения, силы тока, сопротивления или мощности (кроме приборов и аппаратуры для измерений или проверки полупроводниковых пластин или приборов) с записывающим устройством

842.
903040
Телекоммуникацияларға арнайы арналған өзге де аспаптар мен жабдық (мысалы, айқаспалы кедергілерді, бұрмалау коэффициенттерін өлшегіштер, псофометрлер)
843.
903082
Жартылай өткізгішті пластиналарды немесе құрылғыларды өлшеуге немесе тексеруге арналған аспаптар мен аппараттар
844.
903084
Жазу құрылғылары бар аспаптар мен аппараттар, т.б
845.
903089
9028 тауар позициясының өлшеу құралдарынан басқа, электр шамаларын өлшеуге немесе бақылауға арналған өзге де аспаптар мен аппаратура
846.
903090
9028 тауар позициясының өлшеу құралдарынан басқа, осциллографтардың, спектр анализаторларының, электр шамаларын өлшеуге немесе бақылауға арналған басқа да аспаптар мен аппаратуралардың бөлшектері мен керек-жарақтары
847.
903110
Механикалық бөлшектерді теңестіру машиналары
848.
903120
Сынақ стендтері
849.
903141
Жартылай өткізгішті пластиналарды немесе құрылғыларды сынауға немесе жартылай өткізгіш құрылғыларды өндіруде қолданылатын фотомаскаларды немесе фотомаскаларды сынауға арналған оптикалық аспаптар мен құрылғылар
850.
903149
Басқа оптикалық аспаптар мен құрылғылар
851.
903180
Басқа өлшеу немесе бақылау құрылғылары, қондырғылар мен машиналар
852.
903190
Осы тараудың басқа жерінде көрсетілмеген немесе қосылмаған өлшеу немесе бақылау құралдарының, құрылғылар мен машиналардың бөлшектері мен керек-жарақтары
853.
903210
Термостаттар
854.
903220
Маностаттар
855.
903281
Гидравликалық немесе пневматикалық аспаптар мен аппараттар
856.
903289
Өзге де аспаптар мен жабдықтар
857.
903290
Автоматты реттеуге немесе басқаруға арналған аспаптар мен аппараттардың бөлшектері мен керек-жарақтары
858.
903300
90-топтың машиналарына, аспаптарына, аспаптарына немесе аппаратурасына бөлшектер мен керек-жарақтар (осы топтың басқа жерінде аталмаған немесе енгізілмеген)
859.
910121
Автоматты орамасы бар кірістірілген секундомері бар немесе жоқ басқа қол сағаттары
860.
910129
Орнатылған секундомері бар немесе жоқ басқа қол сағаттары
861.
910191
Электр қуатымен іске қосылатын басқа сағаттар
862.
910199
Бағалы металлдан немесе бағалы металл жалатылған металлдан жасалған корпусы бар секундомерлерді қоса алғанда, тағуға немесе өзімен алып жүруге арналған өзге де қол, қалта сағаттары және өзге де сағаттар
863.
910221
Автоматты кіші зауыты бар, орнатылған секундомері бар немесе жоқ өзге де қол сағаттары
864.
910310
9104 тауар позициясының сағаттарынан басқа, өзімен бірге алып жүруге немесе өзімен алып жүруге арналған сағаттарға арналған сағат тетіктері бар, өзімен бірге алып жүруге немесе өзімен алып жүруге арналмаған сағаттар: электрлік
865.
910390
9104 тауар позициясының сағаттарынан басқа, өзімен бірге алып жүруге немесе өзімен алып жүруге арналған сағаттарға арналған сағат тетіктері бар, өзімен бірге алып жүруге немесе өзімен алып жүруге арналмаған сағаттар: өзгелері

842.
903040
Прочие приборы и аппаратура, специально предназначенные для телекоммуникаций (например, измерители перекрестных помех, коэффициентов искажения, псофометры)
843.
903082
Приборы и аппаратура для измерений или проверки полупроводниковых пластин или приборов
844.
903084
Приборы и аппаратура с записывающими устройствами, прочие
845.
903089
Прочие приборы и аппаратура для измерения или контроля электрических величин, кроме измерительных приборов товарной позиции 9028
846.
903090
Части и принадлежности осциллоскопов, анализаторов спектра, прочих приборов и аппаратуры для измерения или контроля электрических величин, кроме измерительных приборов товарной позиции 9028
847.
903110
Машины балансировочные для механических частей
848.
903120
Стенды испытательные
849.
903141
Оптические приборы и устройства для проверки полупроводниковых пластин или устройств или для проверки фотомасок или фотошаблонов, используемых в производстве полупроводниковых приборов
850.
903149
Оптические приборы и устройства прочие
851.
903180
Прочие измерительные или контрольные приборы, приспособления и машины
852.
903190
Части и принадлежности измерительных или контрольных приборов, устройств и машин, в другом месте данной группы не поименованные или не включенные
853.
903210
Термостаты
854.
903220
Маностаты
855.
903281
Гидравлические или пневматические приборы и аппаратура
856.
903289
Прочие приборы и аппаратура
857.
903290
Части и принадлежности приборов и аппаратуры для автоматического регулирования или управления
858.
903300
Части и принадлежности (в другом месте данной группы не поименованные или не включенные) к машинам, приборам, инструментам или аппаратуре группы 90
859.
910121
Часы наручные прочие, имеющие или не имеющие встроенного секундомера с автоматическим подзаводом
860.
910129
Прочие часы наручные, имеющие или не имеющие встроенного секундомера
861.
910191
Прочие часы, в действие электричеством
862.
910199
Прочие часы наручные, карманные и прочие, предназначенные для ношения на себе или с собой, включая секундомеры, с корпусом, изготовленным из драгоценного металла или металла, плакированного драгоценным металлом
863.
910221
Часы наручные прочие, имеющие или не имеющие встроенного секундомера, с автоматическим подзаводом
864.
910310
Часы, не предназначенные для ношения с собой или на себе, с часовыми механизмами для часов, предназначенных для ношения с собой или на себе, кроме часов товарной позиции 9104: электрические
865.
910390
Часы, не предназначенные для ношения с собой или на себе, с часовыми механизмами для часов, предназначенных для ношения с собой или на себе, кроме часов товарной позиции 9104: прочие

866.
910400
Автомобильдерге, ұшақтарға, ғарыш кемелеріне немесе кемелерге арналған бақылау тақтасы сағаттары және ұқсас сағаттар
867.
910511
Электр қуатымен іске қосылатын дабыл сағаттары
868.
910519
Басқа дабылдар
869.
910529
Басқа қабырға сағаттары
870.
910591
Өзіне немесе өзімен алып жүруге арналмаған, электр қуатымен іске қосылатын өзге де сағаттар
871.
910599
Тасымалдауға немесе тасымалдауға арналмаған басқа сағаттар
872.
910610
Уақыт тіркегіштері, уақытты тіркегіштер
873.
910690
Тәулік уақытын жазуға арналған басқа құрылғылар және кез келген сағат механизмі немесе синхронды қозғалтқышы бар кез келген уақыт интервалында тіркеуді немесе көрсеткішті өлшеуге арналған құрылғылар
874.
910700
Уақыт кез келген сағат механизмімен немесе синхронды қозғалтқышпен ауысады
875.
910811
Өзіне немесе өзімен алып жүруге арналған, жинақталған және жиналған, электр қуатымен іске қосылатын сағаттарға арналған сағат тетіктері
876.
910812
Толық және құрастырылған, электр қуатымен жұмыс істейтін, тек оптоэлектрондық көрсеткіші бар, өздігінен немесе өзімен бірге тағуға арналған сағаттардың қозғалыстары
877.
910819
Өзіне немесе өзімен бірге тағуға арналған, толық және құрастырылған, электр қуатымен жұмыс істейтін сағаттарға арналған басқа сағат қозғалыстары
878.
910820
Автоматты орамасы бар толық және құрастырылған, өздігінен немесе өзімен бірге тағуға арналған сағаттардың қозғалыстары
879.
910890
Өзіне немесе өзімен бірге тағуға арналған, толық және құрастырылған сағаттарға арналған басқа сағат қозғалыстары
880.
910910
Тасымалдауға немесе тасымалдауға арналмаған, толық және құрастырылған, электр қуатымен жұмыс істейтін сағаттарға арналған сағат қозғалыстары
881.
910990
Өзіңізбен немесе өзіңізбен бірге алып жүруге арналмаған, толық және құрастырылған сағаттарға арналған басқа механизмдер
882.
911011
Толық сағат қозғалыстары, құрастырылмаған немесе ішінара жинақталмаған (сағат қозғалысы жинақтары)
883.
911012
Өзімен және өзімен алып жүруге арналған сағаттарға арналған жинақталмаған, жиналған сағат тетіктері
884.
911019
Өзіңізге немесе өзіңізбен бірге киюге арналған сағаттарға арналған шамамен алдын ала құрастырылған сағат қозғалыстары
885.
911090
Құрастырылмаған немесе ішінара жинақталмаған басқа да толық сағат қозғалыстары / (сағаттардың қозғалыстарының жиынтығы); толық емес, жинақталған сағат механизмдері; сағат қозғалыстары, шамамен алдын ала құрастырылған
886.
911110
Өзіне немесе өзімен бірге алып жүруге арналған сағаттарға арналған бағалы металлдан немесе бағалы металл жалатылған металлдан жасалған корпустар

866.
910400
Часы, устанавливаемые на приборных досках, и аналогичные часы для автомобилей, самолетов, космических аппаратов или судов
867.
910511
Будильники, приводимые в действие электричеством
868.
910519
Прочие будильники
869.
910529
Прочие часы настенные
870.
910591
Прочие часы, не предназначенные для ношения на себе или с собой, приводимые в действие электричеством
871.
910599
Прочие часы, не предназначенные для ношения на себе или с собой
872.
910610
Регистраторы времени, устройства записи времени
873.
910690
Прочая аппаратура для регистрации времени суток и аппаратура для измерения регистрации или индикации каким-либо способом интервалов времени, с любым часовым механизмом или синхронным двигателем
874.
910700
Временные переключатели с часовым механизмом любого вида или с синхронным двигателем
875.
910811
Механизмы часовые для часов, предназначенных для ношения на себе или с собой, укомплектованные и собранные, приводимые в действие электричеством
876.
910812
Механизмы часовые для часов, предназначенных для ношения на себе или с собой, укомплектованные и собранные, приводимые в действие электричеством, только с оптико-электронной индикацией
877.
910819
Прочие механизмы часовые для часов, предназначенных для ношения на себе или с собой, укомплектованные и собранные, приводимых в действие электричеством
878.
910820
Механизмы часовые для часов, предназначенных для ношения на себе или с собой, укомплектованные и собранные, с автоматическим подзаводом
879.
910890
Прочие механизмы часовые для часов, предназначенных для ношения на себе или с собой, укомплектованные и собранные
880.
910910
Механизмы часовые для часов, не предназначенных для ношения на себе или с собой, укомплектованные и собранные, приводимые в действие электричеством
881.
910990
Прочие механизмы для часов, не предназначенных для ношения на себе или с собой, укомплектованные и собранные
882.
911011
Укомплектованные механизмы часовые, несобранные или частично собранные (комплекты часовых механизмов)
883.
911012
Механизмы часовые неукомплектованные, собранные, для часов, предназначенных для ношения с собой и на себе
884.
911019
Механизмы часовые, предварительно грубо собранные, для часов, предназначенных для ношения на себе или с собой
885.
911090
Прочие укомплектованные механизмы часовые, несобранные или частично собранные/ (комплекты часовых механизмов); механизмы часовые неукомплектованные, собранные; механизмы часовые, предварительно грубо собранные
886.
911110
Корпуса из драгоценного металла или металла, плакированного драгоценным металлом, для часов, предназначенных для ношения на себе или с собой

887.
911120
Тасымалдауға немесе тасымалдауға арналған сағаттарға арналған қарапайым металлдан жасалған қораптар, оның ішінде алтын жалатылған немесе гальвания әдісімен күміс жалатылған
888.
911180
Өзіңізбен немесе өзіңізбен бірге алып жүруге арналған сағаттарға арналған басқа жағдайлар
889.
911190
Өзіңізбен немесе өзіңізбен бірге алып жүруге арналған сағат корпусының бөліктері
890.
911220
Өзімен немесе өзімен тағуға арналмаған сағаттарға арналған қаптар және басқа өнімдерге және осы топқа ұқсас қаптар
891.
911290
Өзімен немесе өзімен бірге тағуға арналмаған сағат қораптарының бөліктері және осы топтың басқа өнімдеріне арналған ұқсас қаптар
892.
911430
Барлық түрдегі сағаттарға арналған тергіштер
893.
911440
Сағаттардың барлық түрлеріне арналған платина және көпірлер
894.
911490
Сағаттардың барлық түрлеріне арналған басқа бөлшектер
895.
940110
Әуе көлігінде пайдаланылатын орындықтар (9402 тауар позициясының жиһаздарынан басқа).
896.
940120
Автокөлік құралдарында қолданылатын орындық жиһаз
897.
940131
Ағаштан жасалған биіктігін реттейтін құрылғылармен айналатын отыруға арналған жиһаз
898.
940139
Биіктігін реттейтін құрылғылармен айналатын отыруға арналған өзге де жиһаз
899.
940171
Өзге де металл қаңқамен отыруға арналған жиһаз
900.
940210
Стоматологиялық, шаштараздар немесе ұқсас креслолар және оларға арналған бөліктер
901.
940290
Медициналық, хирургиялық, стоматологиялық немесе ветеринарлық өзге де жиһаз
902.
940310
Мекемелерде қолданылатын үлгідегі металл жиһаздар
903.
940511
Жарық диодты жарық көздерімен (LED) ғана пайдалануға арналған ашық қоғамдық орындарды немесе көлік магистральдарын жарықтандыру үшін пайдаланылатын үлгідегі жарықтандыру жабдығынан басқа, люстралар және өзге де электрлік жарықтандыру жабдығы, төбелік немесе қабырғалық жабдық
904.
940519
Ашық қоғамдық орындарды немесе көлік магистральдарын жарықтандыру үшін пайдаланылатын үлгідегі жарықтандыру жабдығынан басқа, өзге де люстралар және өзге де электр жарықтандыру жабдығы, төбелік немесе қабырғалық жабдық
905.
940599
Ашық қоғамдық орындарды немесе көлік магистральдарын жарықтандыру үшін пайдаланылатын үлгідегі жарықтандыру жабдығынан басқа, өзге де люстралар және өзге де электр жарықтандыру жабдығы, төбелік немесе қабырғалық жабдық
906.
950430
Боулингке арналған автоматты жабдықтан басқа монеталармен, банкноттармен, банк карточкаларымен, жетондармен немесе ұқсас төлем құралдарымен іске қосылатын өзге де ойындар
907.
950450
9504 30 субпозициясында көрсетілгендерден басқа, бейне ойындарға арналған консольдер және бейне ойындарға арналған жабдықтар
908.

887.
911120
Корпуса из недрагоценного металла, в том числе позолоченные или посеребренные гальваническим способом, для часов, предназначенных для ношения на себе или с собой
888.
911180
Корпуса прочие, для часов, предназначенных для ношения с собой или на себе
889.
911190
Части корпуса часов, предназначенные для ношения на себе или с собой
890.
911220
Корпуса для часов, не предназначенных для ношения на себе или с собой, и аналогичные корпуса для прочих изделий и данной группы
891.
911290
Части корпусов для часов, не предназначенных для ношения на себе или с собой, и аналогичные корпуса для прочих изделий данной группы
892.
911430
Циферблаты для часов всех видов
893.
911440
Платины и мосты для часов всех видов
894.
911490
Прочие части для часов всех видов
895.
940110
Сиденья (кроме мебели, указанной в товарной позиции 9402) типа используемых в средствах воздушного транспорта
896.
940120
Мебель для сидения типа используемых в моторных транспортных средствах
897.
940131
Мебель для сидения, вращающаяся с регулирующими высоту приспособлениями из древесины
898.
940139
Прочая мебель для сидения, вращающаяся с регулирующими высоту приспособлениями
899.
940171
Мебель, обитая для сидения с металлическим каркасом прочая
900.
940210
Стоматологические, парикмахерские или аналогичные кресла и части к ним
901.
940290
Прочая мебель медицинская, хирургическая, стоматологическая или ветеринарная
902.
940310
Мебель металлическая типа используемой в учреждениях
903.
940511
Люстры и прочее электрическое осветительное оборудование, потолочное или настенное, кроме осветительного оборудования типа, используемого для освещения открытых общественных мест или транспортных магистралей, предназначенные для использования исключительно с источниками света светодиодными (LED)
904.
940519
Прочие люстры и прочее электрическое осветительное оборудование, потолочное или настенное, кроме осветительного оборудования типа, используемого для освещения открытых общественных мест или транспортных магистралей
905.
940599
Прочие части ламп и осветительного оборудования
906.
950430
Игры прочие, приводимые в действие монетами, банкнотами, банковскими карточками, жетонами или аналогичными средствами оплаты, кроме автоматического оборудования для боулинга
907.
950450
Консоли для видеоигр и оборудование для видеоигр, кроме указанных в субпозиции 9504 30
908.

950691
Жалпы дене шынықтыру, гимнастика және жеңіл атлетика бойынша қор және құрал-жабдықтар
909.
950699
Дене шынықтыруға, гимнастикаға, жеңіл атлетикаға, басқа да спорт түрлеріне (оның ішінде үстел теннисіне) немесе ашық ойындарға арналған өзге де аппараттар мен жабдықтар
910.
950810
Саяхаттағы цирктер мен саяхатшылар
911.
960350
Машиналардың, аспаптардың немесе көлік құралдарының бөлігі болып табылатын щеткалар
912.
961610
Хош иісті саптамалар және ұқсас гигиеналық саптамалар, олардың саптамалары мен бастары
913
040120
Қоюландырылмаған және қант немесе басқа да тәттілендіретін заттар қосылмаған сүт пен кілегей: құрамында майлылығы 1% артық, бірақ майлылығы 6% аспайды
914
090210
Хош иісті қоспалары бар немесе қоспалары жоқ шай: таза салмағы 3 кг-ден аспайтын бастапқы қаптамадағы көк шай (ферменттелмеген)
915
090230
Хош-иісті қоспалары бар немесе қоспалары жоқ шай: таза салмағы 3 кг-ден аспайтын бастапқы қаптамада қара шай (ферменттелген) және ішінара ферменттелген шай
916
200912
Ашытылмаған және құрамында спирт қоспалары жоқ, қант немесе басқа да тәттілендіретін заттар қосылған немесе қосылмаған, тоңазытылмаған, брикс саны 20-дан аспайтын апельсин шырыны
917
200919
Апельсин шырыны, өзгелері
918
200921
Брикс саны 20-дан аспайтын грейпфрут шырыны, помело шырыны
919
200929
Грейпфрут шырыны, помело шырыны, өзгелері
920
200931
Брикс саны 20-дан аспайтын өзге де цитрус шырындары
921
200941
Брикс саны 20-дан аспайтын ананас шырыны
922
200949
Өзге де ананас шырыны
923
200950
Қызанақ шырыны
924
200961
Брикс саны 30-дан аспайтын жүзім шырыны (жүзім ашытқысын қоса алғанда)
925
200969
Өзге де жүзім шырыны (жүзім сусласын қоса алғанда)
926
200971
Брикс саны 20-дан аспайтын алма шырыны
927
200979
Өзге де алма шырыны
928
200981
Мүкжидек шырыны (vaccinium macrocarpon, vaccinium oxycoccos, vaccinium vitis-idea), итбүлдірген шырыны (Vaccinium vitis-idaea)
929
200989
Өзге де жемістердің немесе көкөністердің бір түрінен алынған шырын
930
200990
Шырын қоспалары
931
220110
Табиғи немесе жасанды минералды, газдалған, қант немесе басқа да тәттілендіретін немесе хош иісті заттар қосылмаған суларды қоса алғанда сулар; мұз бен қар: минералды және газдалған сулар
932
220190
Табиғи немесе жасанды минералды, газдалған, қант немесе басқа да тәттілендіретін немесе хош иісті заттар қосылмаған суларды қоса алғандағы сулар; мұз бен қар: өзгелері
933
220210
Құрамында қант немесе басқа да тәттілендіретін немесе дәмді-хош иісті заттар бар минералды және газдалған суларды қоса алғандағы сулар
934
220299
2009 тауар позициясының жеміс немесе көкөніс шырындарын қоспағанда, өзге де алкогольсіз сусындар

950691
Инвентарь и оборудование для занятий общей физкультурой, гимнастикой и атлетикой
909.
950699
Прочие снаряды и инвентарь для занятий физкультурой, гимнастикой, легкой атлетикой, прочими видами спорта (включая настольный теннис) или для игр на открытом воздухе
910.
950810
Цирки передвижные и зверинцы передвижные
911.
960350
Щетки, являющиеся частями механизмов, приборов или транспортных средств
912.
961610
Распылители ароматических веществ и аналогичные распылители для гигиенических целей, их насадки и головки
913
040120
Молоко и сливки, несгущенные и без добавления сахара или других подслащивающих веществ: с содержанием жира более 1 мас.%, но не более 6 мас.%
914
090210
Чай со вкусо-ароматическими добавками или без них: чай зеленый (неферментированный), в первичных упаковках нетто- массой не более 3 кг
915
090230
Чай со вкусо-ароматическими добавками или без них: чай черный (ферментированный) и частично ферментированный, в первичных упаковках нетто- массой не более 3 кг
916
200912
Апельсиновый сок, несброженные и не содержащие добавок спирта, с добавлением или без добавления сахара или других подслащивающих веществ, не замороженный, с числом Брикса не более 20
917
200919
Апельсиновый сок, прочий
918
200921
Грейпфрутовый сок; сок помело, с числом Брикса не более 20
919
200929
Грейпфрутовый сок,сок помело, прочий
920
200931
Соки прочих цитрусовых с числом Брикса не более 20
921
200941
Ананасовый сок с числом Брикса не более 20
922
200949
Прочий ананасовый сок
923
200950
Сок томатный
924
200961
Виноградный сок (включая виноградное сусло) с числом Брикса не более 30
925
200969
Прочий виноградный сок (включая виноградное сусло)
926
200971
Яблочный сок с числом Брикса не более 20
927
200979
Прочий яблочный сок
928
200981
Клюквенный сок (vaccinium macrocarpon, vaccinium oxycoccos, vaccinium vitis-idea), брусничный сок (Vaccinium vitis-idaea)
929
200989
Сок из одного вида фруктов или прочих овощей
930
200990
Смеси соков
931
220110
Воды, включая природные или искусственные минеральные, газированные, без добавления сахара или других подслащивающих или вкусо-ароматических веществ; лед и снег: воды минеральные и газированные
932
220190
Воды, включая природные или искусственные минеральные, газированные, без добавления сахара или других подслащивающих или вкусо-ароматических веществ; лед и снег: прочие
933
220210
Воды, включая минеральные и газированные, содержащие добавки сахара или других подслащивающих или вкусо-ароматических веществ
934
220299
Прочие безалкогольные напитки, за исключением фруктовых или овощных соков товарной позиции 2009