Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына бухгалтерлік есеп жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2022 жылғы 17 қыркүйектегі № 81 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 26 қыркүйекте № 29796 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.01.2023 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының бухгалтерлік есеп жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі бекітілсін.
2. Бухгалтерлік есеп департаменті (Д.А. Тайшыбаева) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (А.С. Қасенов) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Б.Ш. Шолпанкуловқа жүктелсін.
4. Осы қаулы 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Ұлттық
Банкінің Төрғасы
Г. Пирматов
Қазақстан Ұлттық
Банкінің Төрғасы
2022 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 81 Қаулыға
қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының бухгалтерлік есеп жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі
1. "Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2008 жылғы 22 қыркүйектегі № 79 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5348 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 63) тармақшасына, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 1) және 3-4) тармақшаларына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарында:
1-тарауда:

О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 сентября 2022 года № 81. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 сентября 2022 года № 29796
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2023.
Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам ведения бухгалтерского учета, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту бухгалтерского учета (Тайшибаева Д.А.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Касенов А.С.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Шолпакулова Б.Ш.
4. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель
Национального Банка Казахстана
Г. Пирматов
Приложение
к постановлению Председатель
Национального Банка Казахстана
от 17 сентября 2022 года № 81
Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам ведения бухгалтерского учета
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 сентября 2008 года № 79 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5348) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 63) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктами 1) и 3-4) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Типовом плане счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в главе 1:

1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспары (бұдан әрі – Шоттар жоспары) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 63) тармақшасына, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 20-бабы 6-тармағының 1) және 3-4) тармақшаларына сәйкес әзірленді және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының (бұдан әрі – жинақтаушы зейнетақы қорлары), банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың (ипотекалық ұйымдарды және бұрын еншілес банктер болған заңды тұлғаларды қоспағанда), Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушылардың, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың, сақтандыру брокерлерінің қаржылық есептілік элементтерін топтастыруы және қаржылық есептілікті жасау үшін бухгалтерлік есеп шоттарында құндық көрсеткішпен ағымдағы көрсетуі, сондай-ақ Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының (бұдан әрі – ұйымдар) бухгалтерлік есеп деректері бойынша есептілік элементтерін топтастыруы және бухгалтерлік есеп деректері бойынша есептілікті жасау үшін бухгалтерлік есеп шоттарында құндық көрсеткішпен ағымдағы көрсетуі үшін арналған.
2. Шоттар жоспарында "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарында көзделген ұғымдар пайдаланылады.";
2-тарауда:
8-параграфта:
8300-шоттар тобының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"8300
Қаржы активтері мен туынды қаржы құралдары бойынша талаптар шоттары";
8600-шоттар тобының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"8600
Қаржы міндеттемелері мен туынды қаржы құралдары бойынша міндеттемелер шоттары";
8600 12-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 8600 13-шотпен толықтырылсын:
"8600 13
Қаржы активтерін сатып алу бойынша шартты міндеттемелер";
3-тарауда:
2-параграфта:
8600 12-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 8600 13-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"8600 13 "Қаржы активтерін сатып алу бойынша шартты міндеттемелер" (пассивті).
Мақсаты: ұйымның болашақта қаржы активтерін сатып алу бойынша шартты міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның болашақта қаржы активтерін сатып алу бойынша шартты міндеттемелерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қаржы активтерін алу кезінде ұйымның шартты міндеттемелерінің сомаларын есептен шығару жүргізіледі.".

пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящий Типовой план счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан (далее – План счетов) разработан в соответствии с подпунктом 63) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктами 1) и 3-4) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и предназначен для группировки и текущего отражения элементов финансовой отчетности в стоимостном выражении единым накопительным пенсионным фондом, добровольными накопительными пенсионными фондами (далее – накопительные пенсионные фонды), организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (за исключением ипотечных организаций и юридических лиц, ранее являвшихся дочерними банками), профессиональными участниками рынка ценных бумаг Республики Казахстан, организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность, страховыми брокерами на счетах бухгалтерского учета для составления финансовой отчетности, а также для группировки и текущего отражения элементов отчетности по данным бухгалтерского учета в стоимостном выражении филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан (далее – организации) на счетах бухгалтерского учета для составления отчетности по данным бухгалтерского учета.
2. В Плане счетов используются понятия, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и международными стандартами финансовой отчетности.";
в главе 2:
в параграфе 8:
название группы счетов 8300 изложить в следующей редакции:
"8300
Счета требований по финансовым активам и производным финансовым инструментам";
название группы счетов 8600 изложить в следующей редакции:
"8600
Счета обязательств по финансовым обязательствам и производным финансовым инструментам";
после счета 8600 12 дополнить счетом 8600 13 следующего содержания:
"8600 13
Условные обязательства по покупке финансовых активов";
в главе 3:
в параграфе 2:
после описания счета 8600 12 дополнить номером, названием и описанием счета 8600 13 следующего содержания:
"8600 13 "Условные обязательства по покупке финансовых активов" (пассивный).
Назначение: учет сумм условных обязательств организации по покупке финансовых активов в будущем.
По кредиту счета проводится сумма условных обязательств организации по покупке финансовых активов в будущем.
По дебету счета проводится списание сумм условных обязательств организации при получении финансовых активов.".

2. "Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыпқа орыс тілінде өзгеріс енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтін өзгермейді;
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 63) тармақшасына және "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 1), 3-2) және 3-4) тармақшаларына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарында:
1-тарауда:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспары (бұдан әрі – Шот жоспары) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 63) тармақшасына, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 20-бабы 6-тармағының 1), 3-2), 3-4) тармақшаларына сәйкес әзірленді және екінші деңгейдегі банктердің, ипотекалық ұйымдардың, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының, бұдан бұрын еншілес банктер болған заңды тұлғалардың қаржылық есептілік элементтерін топтастыруы және құндық көрсеткішпен ағымдағы көрсетуі және Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктері филиалдарының бухгалтерлік есеп деректері бойынша есептілік элементтерін ағымдағы көрсетуі үшін арналған.
2. Шот жоспарында "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарында көзделген ұғымдар пайдаланылады.";
7-тармақта 1460-шоттар тобының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"1460
Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары";

2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана и филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793) следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции, текст на государственном языке не меняется:
"Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 63) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктами 1), 3-2) и 3-4) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Типовом плане счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в главе 1:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящий Типовой план счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан (далее – План счетов) разработан в соответствии с подпунктом 63) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктами 1), 3-2), 3-4) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и предназначен для группировки и текущего отражения элементов финансовой отчетности в стоимостном выражении банками второго уровня, ипотечными организациями, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана", юридическими лицами, ранее являвшимися дочерними банками, и предназначен для группировки и текущего отражения элементов отчетности по данным бухгалтерского учета филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан.
2. В Плане счетов используются понятия, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и международными стандартами финансовой отчетности.";
в пункте 7 название группы счетов 1460 изложить в следующей редакции:
"1460
Операции "РЕПО" с ценными бумаги";

8-тармақта 2030-шоттар тобының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"2030
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздар";
10-тармақта:
4300-шоттар тобының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"4300
Басқа банктермен, Қазақстан Республикасының Үкіметімен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарымен, ұлттық басқарушы холдингпен, жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорымен, халықаралық қаржы ұйымдарымен қарыздармен операциялар бойынша кірістер";
4400-шоттар тобының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"4400
Клиенттермен операциялар бойынша кірістер";
4465-шоттар тобының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"4465
Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша кірістер";
11-тармақта:
5030-шоттар тобының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"5030
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты және (немесе) қарыздар құнын түзетуге байланысты шығыстар";
5040-шоттар тобының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"5040
Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған қарыздар бойынша шығыстар";
5050-шоттар тобының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"5050
Банктерден алынған қарыздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар";
5060-шоттар тобының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"5060
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қарыздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты және (немесе) басқа банктерден алынған немесе басқа банктерге берілген қарыздар құнын түзетуге байланысты шығыстар";
5200-шоттар тобының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"5200
Клиенттермен операциялар бойынша шығыстар";
5250-шоттар тобының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"5250
Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша шығыстар";
5450-шоттар тобының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"5450
Резервтер (провизиялар) қалыптастыруға арналған шығыстар";
2-тарауда:
1-параграфта:
1430 және 1431-шоттардың атаулары мынадай редакцияда жазылсын:
"1430
Клиенттерге берілген қарыздың әділ құнын оң түзету шоты

в пункте 8 название группы счетов 2030 изложить в следующей редакции:
"2030
Займы, полученные от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства";
в пункте 10:
название группы счетов 4300 изложить в следующей редакции:
"4300
Доходы по заемным операциям с другими банками, Правительством Республики Казахстан, местными исполнительными органами Республики Казахстан, национальным управляющим холдингом, специальным фондом развития частного предпринимательства, международными финансовыми организациями";
название группы счетов 4400 изложить в следующей редакции:
"4400
Доходы по операциям с клиентами";
название группы счетов 4465 изложить в следующей редакции:
"4465
Доходы по операциям "РЕПО" с ценными бумагами";
в пункте 11:
название группы счетов 5030 изложить в следующей редакции:
"5030
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам и (или) корректировкой стоимости займов, полученных от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства";
название группы счетов 5040 изложить в следующей редакции:
"5040
Расходы по займам, полученным от международных финансовых организаций";
название группы счетов 5050 изложить в следующей редакции:
"5050
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам, полученным от банков";
название группы счетов 5060 изложить в следующей редакции:
"5060
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам, полученным от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций и (или) связанные с корректировкой стоимости займов, полученных от других банков или предоставленных другим банкам";
название группы счетов 5200 изложить в следующей редакции:
"5200
Расходы по операциям с клиентами";
название группы счетов 5250 изложить в следующей редакции:
"5250
Расходы по операциям "РЕПО" с ценными бумагами";
название группы счетов 5450 изложить в следующей редакции:
"5450
Расходы на формирование резервов (провизий)";
в главе 2:
в параграфе 1:
названия счетов 1430 и 1431 изложить в следующей редакции:
"1430
Счет положительной корректировки справедливой стоимости займа, предоставленного клиентам

1431
Клиенттерге берілген қарыздың әділ құнын теріс түзету шоты";
1748-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"1748
Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша есептелген кірістер";
2-параграфта:
2030-шоттар тобының атауы мен 2031, 2032, 2034, 2035, 2036, 2037 және 2038-шоттардың атаулары мынадай редакцияда жазылсын:
"2030
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздар

1431
Счет отрицательной корректировки справедливой стоимости займа, предоставленного клиентам";
название счета 1748 изложить в следующей редакции:
"1748
Начисленные доходы по операциям "РЕПО" с ценными бумагами";
в параграфе 2:
название группы счетов 2030 и названия счетов 2031, 2032, 2034, 2035, 2036, 2037 и 2038 изложить в следующей редакции:
"2030
Займы, полученные от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства

2031
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздар бойынша сыйлықақы
2032
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздар бойынша дисконт
2034
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қысқа мерзімді қарыздар

2031
Премия по займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства
2032
Дисконт по займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства
2034
Краткосрочные займы, полученные от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства

2035
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздың құнын оң түзету шоты
2036
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған ұзақ мерзімді қарыздар

2035
Счет положительной корректировки стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства
2036
Долгосрочные займы, полученные от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства

2037
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздың құнын теріс түзету шоты
2038
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздар бойынша мерзімі өткен берешек
2131-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"2131
Басқа банктер мен қаржы ұйымдарының міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепілпұл) ретінде қабылданған ақшаны сақтау шоты";
2139 және 2140-шоттарының атаулары мынадай редакцияда жазылсын:
"2139
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен, шетелдік орталық банктерден, басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымдар бойынша сыйлықақы
2140
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен, шетелдік орталық банктерден, басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымдар бойынша дисконт";
2143-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 2144, 2145, 2146 және 2147- шоттармен толықтырылсын:
"2144
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың мерзімді салымдары
2145
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салым құнын оң түзету шоты
2146
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салым құнын теріс түзету шоты
2147
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың мерзімді салымдары бойынша мерзімі өткен берешек";
2213-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"2213
Жеке тұлғалардың міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын қысқа мерзімді салым";
2240-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 2241-шотпен толықтырылсын:
"2241
Жеке тұлғалардың міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын ұзақ мерзімді салым";
2255-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 2256 және 2257-шоттармен толықтырылсын:
"2256
"Кері РЕПО" операциялары бойынша қабылданған бағалы қағаздар бойынша алынған сыйақы түріндегі міндеттеме
2257
"Кері РЕПО" операциялары бойынша қабылданған бағалы қағаздарды қайтару бойынша міндеттеме";
2727-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 2728-шотымен толықтырылсын:
"2728
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың мерзімді салымдары бойынша есептелген шығыстар";
4-параграфта:
4267-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 4268-шотымен толықтырылсын:
"4268
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған мерзімді салымның құнын теріс түзету түріндегі кірістер";
4270-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"4270
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен, шетелдік орталық банктерден, басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымдар бойынша сыйлықақы амортизациясы бойынша кірістер";
4300-шоттар тобының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"4300
Басқа банктермен, Қазақстан Республикасының Үкіметімен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарымен, ұлттық басқарушы холдингпен, жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорымен, халықаралық қаржы ұйымдарымен қарыздармен операциялар бойынша кірістер";

2037
Счет отрицательной корректировки стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства
2038
Просроченная задолженность по займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства";
название счета 2131 изложить в следующей редакции:
"2131
Счет хранения денег, принятых в качестве обеспечения (заклад, задаток) обязательств других банков и финансовых организаций";
названия счетов 2139 и 2140 изложить в следующей редакции:
"2139
Премия по вкладам, привлеченным от Национального Банка Республики Казахстан, иностранных центральных банков, других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2140
Дисконт по вкладам, привлеченным от Национального Банка Республики Казахстан, иностранных центральных банков, других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
после счета 2143 дополнить счетами 2144, 2145, 2146 и 2147 следующего содержания:
"2144
Срочные вклады организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2145
Счет положительной корректировки стоимости вклада, привлеченного от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2146
Счет отрицательной корректировки стоимости вклада, привлеченного от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2147
Просроченная задолженность по срочным вкладам организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
название счета 2213 изложить в следующей редакции:
"2213
Краткосрочный вклад, являющийся обеспечением обязательств физических лиц";
после счета 2240 дополнить счетом 2241 следующего содержания:
"2241
Долгосрочный вклад, являющийся обеспечением обязательств физических лиц";
после счета 2255 дополнить счетами 2256 и 2257 следующего содержания:
"2256
Обязательство в виде вознаграждения, полученного по ценным бумагам, принятым по операциям "обратное РЕПО"
2257
Обязательство по возврату ценных бумаг, принятых по операциям "обратное РЕПО"";
после счета 2727 дополнить счетом 2728 следующего содержания:
"2728
Начисленные расходы по срочным вкладам организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
в параграфе 4:
после счета 4267 дополнить счетом 4268 следующего содержания:
"4268
Доходы в виде отрицательной корректировки стоимости срочного вклада, привлеченного от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
название счета 4270 изложить в следующей редакции:
"4270
Доходы по амортизации премии по вкладам, привлеченным от Национального Банка Республики Казахстан, иностранных центральных банков, других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
название группы счетов 4300 изложить в следующей редакции:
"4300
Доходы по заемным операциям с другими банками, Правительством Республики Казахстан, местными исполнительными органами Республики Казахстан, национальным управляющим холдингом, специальным фондом развития частного предпринимательства, международными финансовыми организациями";

4312, 4313 және 4314-шоттардың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"4312
Басқа банктерге берілген қарыздар бойынша пайыздың тиімді мөлшерлемесі әдісімен танылатын пайыздық кірістерді түзетуден түскен кірістер
4313
Басқа банктерге берілген қарыздарды модификациялауға баланысты жалпы баланстық құнын түзету түріндегі кірістер
4314
Басқа банктерден, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қарыздарды модификациялауға баланысты олардың баланстық құнын түзету түріндегі және (немесе) пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша түзету түріндегі кірістер";
4314-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 4315 және 4316-шоттармен толықтырылсын:
"4315
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздарды модификациялауға баланысты олардың баланстық құнын түзету түріндегі және (немесе) пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша түзету түріндегі кірістер
4316
Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған қарыздарды модификациялауға баланысты олардың баланстық құнын түзету түріндегі және (немесе) пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша алынған қарыздарды түзету түріндегі кірістер";
4400-шоттар тобының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"4400
Клиенттермен операциялар бойынша кірістер";
4431-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"4431
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, халықаралық қаржы ұйымдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздың құнын теріс түзету түріндегі кірістер";
4434-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"4434
Клиенттерге берілген қарыздар бойынша пайыздың тиімді мөлшерлемесі әдісімен танылатын пайыздық кірістерді түзету түріндегі кірістер";
4435-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 4436-шотпен толықтырылсын:
"4436
Клиенттерге берілген қарыздарды модификациялауға байланысты жалпы баланстық құнын түзету түріндегі кірістер";
4465-шотынан кейін мынадай мазмұндағы 4466-шотпен толықтырылсын:
"4466
"Кері РЕПО" операциялары бойынша қабылданған бағалы қағаздарды қайтару бойынша міндеттемені қайта бағалаудан түскен кірістер";
5-параграфта:
5030-шоттар тобының атауы мен 5034, 5036, 5037 және 5038-шоттардың атаулары мынадай редакцияда жазылсын:
"5030
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты және (немесе) қарыздар құнын түзетуге байланысты шығыстар

название счетов 4312, 4313 и 4314 изложить в следующей редакции:
"4312
Доходы в виде корректировки процентных доходов, признаваемых методом эффективной ставки процента по займам, предоставленным другим банкам
4313
Доходы в виде корректировки валовой балансовой стоимости в связи с модификацией займов, предоставленных другим банкам
4314
Доходы в виде корректировки балансовой стоимости займов, полученных от других банков, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в связи с их модификацией и (или) в виде корректировки по нерыночной ставке процента";
после счета 4314 дополнить счетами 4315 и 4316 следующего содержания:
"4315
Доходы в виде корректировки балансовой стоимости займов, полученных от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства, в связи с их модификацией и (или) в виде корректировки по нерыночной ставке процента
4316
Доходы в виде корректировки балансовой стоимости займов, полученных от международных финансовых организаций в связи с их модификацией и (или) в виде корректировки займов, полученных по нерыночной ставке процента";
название группы счетов 4400 изложить в следующей редакции:
"4400
Доходы по операциям с клиентами";
название счета 4431 изложить в следующей редакции:
"4431
Доходы в виде отрицательной корректировки стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, международных финансовых организаций, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства";
название счета 4434 изложить в следующей редакции:
"4434
Доходы в виде корректировки процентных доходов, признаваемых методом эффективной ставки процента по займам, предоставленным клиентам";
после счета 4435 дополнить счетом 4436 следующего содержания:
"4436
Доходы в виде корректировки валовой балансовой стоимости в связи с модификацией займов, предоставленных клиентам";
после счета 4465 дополнить счетом 4466 следующего содержания:
"4466
Доходы от переоценки обязательства по возврату ценных бумаг, принятых по операциям "обратное РЕПО";
в параграфе 5:
название группы счетов 5030 и названия счетов 5034, 5036, 5037 и 5038 изложить в следующей редакции:
"5030
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам и (или) корректировкой стоимости займов, полученных от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства

5034
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қысқа мерзімді қарыздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5036
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған ұзақ мерзімді қарыздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар

5034
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по краткосрочным займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства
5036
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по долгосрочным займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства

5037
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыз құнын оң түзету түріндегі шығыстар
5038
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздар бойынша мерзімі өткен берешек бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар";

5037
Расходы в виде положительной корректировки стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства
5038
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства";

5038-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 5039-шотпен толықтырылсын:
"5039
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздарды модификациялауға байланысты баланстық құнын түзету түріндегі шығыстар";
5040-шоттар тобының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"5040
Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған қарыздар бойынша шығыстар";
5048-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 5049-шотпен толықтырылсын:
"5049
Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған қарыздарды модификациялауға байланысты баланстық құнын түзету түріндегі шығыстар";
5060-шоттар тобының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"5060
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қарыздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты және (немесе) басқа банктерден алынған немесе басқа банктерге берілген қарыздар құнын түзетуге байланысты шығыстар";
5070, 5071 және 5072-шоттардың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"5070
Басқа банктерге берілген қарыздар бойынша пайыздың тиімді мөлшерлемесі әдісімен танылатын пайыздық кірісті түзету түріндегі шығыстар
5071
Берілген қарыздарды модификациялауға байланысты олардың жалпы баланстық құнын түзету түріндегі және (немесе) пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша түзету түріндегі шығыстар
5072
Басқа банктерден, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қарыздарды модификациялауға баланысты баланстық құнын түзету түріндегі шығыстар";
5138-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"5138
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен, шетелдік орталық банктерден, басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымдар бойынша дисконт амортизациясы бойынша шығыстар";
5141-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 5142, 5143 және 5144-шоттармен толықтырылсын:
"5142
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған мерзімді салым құнын оң түзету түріндегі шығыстар
5143
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5144
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымдар бойынша мерзімі өткен берешек бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар";
5200-шоттар тобының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"5200
Клиенттермен операциялар бойынша шығыстар";
5240-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"5240
Клиенттерге берілген қарыздар бойынша пайыздың тиімді мөлшерлемесі әдісі деп танылған пайыздық кірісті түзету түріндегі шығыстар";

после счета 5038 дополнить счетом 5039 следующего содержания:
"5039
Расходы в виде корректировки балансовой стоимости в связи с модификацией займов, полученных от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства";
название группы счетов 5040 изложить в следующей редакции:
"5040
Расходы по займам, полученным от международных финансовых организаций";
после счета 5048 дополнить счетом 5049 следующего содержания:
"5049
Расходы в виде корректировки балансовой стоимости в связи с модификацией займов, полученных от международных финансовых организаций";
название группы счетов 5060 изложить в следующей редакции:
"5060
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам, полученным от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций и (или) связанные с корректировкой стоимости займов, полученных от других банков или предоставленных другим банкам";
название счетов 5070, 5071 и 5072 изложить в следующей редакции:
"5070
Расходы в виде корректировки процентных доходов, признаваемых методом эффективной ставки процента по займам, предоставленным другим банкам
5071
Расходы в виде корректировки валовой балансовой стоимости предоставленных займов в связи с их модификацией и (или) в виде корректировки по нерыночной ставке процента
5072
Расходы в виде корректировки балансовой стоимости в связи с модификацией займов, полученных от других банков, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
название счета 5138 изложить в следующей редакции:
"5138
Расходы по амортизации дисконта по вкладам, привлеченным от Национального Банка Республики Казахстан, иностранных центральных банков, других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
после счета 5141 дополнить счетами 5142, 5143 и 5144 следующего содержания:
"5142
Расходы в виде положительной корректировки стоимости срочного вклада, привлеченного от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
5143
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по вкладам организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
5144
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по вкладам, привлеченным от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
название группы счетов 5200 изложить в следующей редакции:
"5200
Расходы по операциям с клиентами";
название счета 5240 изложить в следующей редакции:
"5240
Расходы в виде корректировки процентных доходов, признаваемых методом эффективной ставки процента, по займам, предоставленным клиентам";

5240-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 5241-шотпен толықтырылсын:
"5241
Клиенттерге берілген қарыздарды модификациялауға байланысты жалпы баланстық құнын түзету түріндегі және (немесе) пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша берілген қарыздарды түзету түріндегі шығыстар";
5250-шоттар тобының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"5250
Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша шығыстар";
5250-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 5260-шотпен толықтырылсын:
"5260
"Кері РЕПО" операциялары бойынша қабылданған бағалы қағаздарды қайтару бойынша міндеттемені қайта бағалаудан болған шығыстар";
3-тарауда:
1-параграфта:
1430 және 1431-шоттардың атаулары мен сипаттамалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1430. Клиенттерге берілген қарыздың әділ құнын оң түзету шоты (активті).
Шоттың мақсаты: Клиенттерге берілген қарыздың осы активтің әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған есептік (баланстық) құнын оң түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиентке берілген қарыздың осы активтің әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған есептік (баланстық) құнын оң түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қарыздың есептік (баланстық) құнын түзету сомаларын осы соманың № 1431 баланстық шотпен сальдосы кезінде есептен шығару жазылады.
1431. Клиенттерге берілген қарыздың әділ құнын теріс түзету шоты (контрактивті).
Шоттың мақсаты: Клиенттерге берілген қарыздың осы активтің әділ құнының азаюы нәтижесінде туындаған есептік (баланстық) құнын теріс түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиентке берілген қарыздың осы активтің әділ құнының азаюы нәтижесінде туындаған есептік (баланстық) құнын теріс түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қарыздың есептік (баланстық) құнын теріс түзету сомаларын осы соманың № 1430 баланстық шотпен сальдосы кезінде есептен шығару жазылады.";
1748-шоттың атауы мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1748. Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша есептелген кірістер (активті).
Шоттың мақсаты: Болашақта сатушыға бағалы қағаздарды келісілген баға бойынша қайтару міндеттемесімен операцияны ашу күніне кепілге алынған бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша есептелген кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздармен "РЕПО" операциясы бойынша есептелген кірістер сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша есептелген кірістердің сомаларын олар төленген немесе операцияның күші жойылған кезде есептен шығару жазылады.";

после счета 5240 дополнить счетом 5241 следующего содержания:
"5241
Расходы в виде корректировки валовой балансовой стоимости в связи с модификацией займов, предоставленных клиентам, и (или) в виде корректировки займов, предоставленных по нерыночной ставке процента";
название группы счетов 5250 изложить в следующей редакции:
"5250
Расходы по операциям "РЕПО" с ценными бумагами";
после счета 5250 дополнить счетом 5260 следующего содержания:
"5260
Расходы от переоценки обязательства по возврату ценных бумаг, принятых по операциям "обратное "РЕПО";
в главе 3:
в параграфе 1:
названия и описания счетов 1430 и 1431 изложить в следующей редакции:
"1430. Счет положительной корректировки справедливой стоимости займа, предоставленного клиентам (активный).
Назначение счета: Учет сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, предоставленного клиентам, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного актива.
По дебету счета проводится сумма положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, предоставленного клиенту, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного актива.
По кредиту счета проводится списание сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа при сальдировании данной суммы с балансовым счетом № 1431.
1431. Счет отрицательной корректировки справедливой стоимости займа, предоставленного клиентам (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, предоставленного клиентам, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного актива.
По кредиту счета проводится сумма отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, предоставленного клиенту, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного актива.
По дебету счета проводится списание сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа при сальдировании данной суммы с балансовым счетом № 1430.";
название и описание счета 1748 изложить в следующей редакции:
"1748. Начисленные доходы по операциям "РЕПО" с ценными бумагами (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных доходов по операциям "РЕПО" с ценными бумагами, полученными в залог на дату открытия операции с обязательством в будущем вернуть продавцу ценные бумаги по оговоренной цене.
По дебету счета проводятся суммы начисленных доходов по операции "РЕПО" с ценными бумагами.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов по операции "РЕПО" с ценными бумагами при их оплате или аннулировании операции.";

2031, 2032, 2034, 2035, 2036, 2037 және 2038-шоттардың атаулары мен сипаттамалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2031. Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздар бойынша сыйлықақы (пассивті).
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) нақты алынған қарыз сомасының қарыздың өтелетін сомасынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомаларын, модификациялау кезінде қарыздың баланстық құнын түзету сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық шығыстарды тануға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) нақты алынған қарыз сомасының қарыздың өтелетін сомасынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомасы, модификациялау кезінде қарыздың баланстық құнын түзету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық шығыстарды тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздар бойынша сыйлықақы амортизация сомасы және (немесе) есептен шығару сомасы жазылады.
2032. Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздар бойынша дисконт (контрпассивті).
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан нақты алынған қарыз сомасынан (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) қарыздың өтелетін сомасының асып кетуі түріндегі дисконт сомаларын, модификациялау кезінде қарыздың баланстық құнын түзету сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық шығыстарды тануға байланысты түзету сомаларын, пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша қарыз алуға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан нақты алынған қарыз сомасынан (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) қарыздың өтелетін сомасының асып кетуі түріндегі дисконт сомасы, модификациялау кезінде қарыздың баланстық құнын түзету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық шығыстарды тануға байланысты түзету сомасы, пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша қарыз алуға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздар бойынша дисконт амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.

названия и описания счетов 2031, 2032, 2034, 2035, 2036, 2037 и 2038 изложить в следующей редакции:
"2031. Премия по займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм премии в виде превышения суммы фактически полученного займа от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой займа, сумм корректировки балансовой стоимости займа при модификации, сумм корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводятся сумма премии в виде превышения суммы фактически полученного займа от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой займа, сумма корректировки балансовой стоимости займа при модификации, сумма корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства.
2032. Дисконт по займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства (контрпассивный).
Назначение счета: Учет сумм дисконта в виде превышения погашаемой суммы займа над суммой фактически полученного займа от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства (с учетом затрат по сделке), сумм корректировки балансовой стоимости займа при модификации, сумм корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с получением займа по нерыночной ставке процента.
По дебету счета проводятся сумма дисконта в виде превышения погашаемой суммы займа над суммой фактически полученного займа от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства (с учетом затрат по сделке), сумма корректировки балансовой стоимости займа при модификации, сумма корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с получением займа по нерыночной ставке процента.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства.

2034. Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қысқа мерзімді қарыздар (пассивті).
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан бір жылдан аспайтын мерзімге алынған қарыздардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қысқа мерзімді қарыздардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған қысқа мерзімді қарыздардың сомаларын есептен шығару жазылады.
2035. Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздың құнын оң түзету шоты (пассивті).
Шоттың мақсаты: Өтеу мерзімі бір жылдан астам Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздың есептік (баланстық) құнын осы қарыздың әділ құны ұлғаюы нәтижесінде туындаған оң түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өтеу мерзімі бір жылдан астам Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздың есептік (баланстық) құнын осы қарыздың әділ құны ұлғаюы нәтижесінде туындаған оң түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған қарыздың есепке алу (баланстық) құнын оң түзету сомаларын есептен шығару жазылады.
2036. Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған ұзақ мерзімді қарыздар (пассивті).
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан бір жылдан астам мерзімге алынған қарыздардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған ұзақ мерзімді қарыздардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған ұзақ мерзімді қарыздардың сомаларын олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.

2034. Краткосрочные займы, полученные от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм займов, полученных от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства на срок не более одного года.
По кредиту счета проводятся суммы краткосрочных займов, полученных от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства.
По дебету счета проводится списание сумм полученных краткосрочных займов.
2035. Счет положительной корректировки стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства со сроком погашения более одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного займа.
По кредиту счета проводится сумма положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства со сроком погашения более одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного займа.
По дебету счета проводится списание сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости полученного займа.
2036. Долгосрочные займы, полученные от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм займов, полученных от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства на срок свыше одного года.
По кредиту счета проводятся суммы долгосрочных займов, полученных от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства.
По дебету счета проводится списание сумм полученных долгосрочных займов при их погашении.

2037. Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздың құнын теріс түзету шоты (контрпассивті).
Шоттың мақсаты: Өтеу мерзімі бір жылдан астам Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздың есептік (баланстық) құнын осы қарыздың әділ құны төмендеуі нәтижесінде туындаған теріс түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша өтеу мерзімі бір жылдан астам Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздың есептік (баланстық) құнын осы қарыздың әділ құны төмендеуі нәтижесінде туындаған теріс түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша алынған қарыздың есепке алу (баланстық) құнын теріс түзету сомалары есептен шығарылады.
2038. Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздар бойынша мерзімі өткен берешек (пассивті).
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешектің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешектің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған қарыздар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешектің сомаларын есептен шығару жазылады.";
2131-шоттың атауы мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2131. Басқа банктер мен қаржы ұйымдарының міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепілпұл) ретінде қабылданған ақшаны сақтау шоты (пассивті).
Шоттың мақсаты: Басқа банктердің және қаржы ұйымдарының міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепілпұл) ретінде кепіл шарты немесе кепілзат беру туралы шарт бойынша қабылданған, иеленуді кепіл ұстаушы жүзеге асыратын басқа банктердің ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктің және қаржы ұйымдарының міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепілпұл) ретінде қабылданған ақша сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кепіл шартының немесе кепілзат беру туралы келісімнің талаптарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепілпұл) ретінде қабылданған басқа банктің және қаржы ұйымдарының ақша сомаларын есептен шығару жазылады.";

2037. Счет отрицательной корректировки стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства (контрпассивный).
Назначение счета: Учет сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства со сроком погашения более одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного займа.
По дебету счета проводится сумма отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства со сроком погашения более одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного займа.
По кредиту счета проводится списание сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости полученного займа.
2038. Просроченная задолженность по займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства.
По кредиту счета проводятся суммы просроченной задолженности по основной сумме долга по займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства.
По дебету счета проводится списание сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по полученным займам.";
название и описание счета 2131 изложить в следующей редакции:
"2131. Счет хранения денег, принятых в качестве обеспечения (заклад, задаток) обязательств других банков и финансовых организаций (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм денег других банков и финансовых организаций, принятых по договору о залоге или соглашению о предоставлении задатка в качестве обеспечения (заклад, задаток) их обязательств, владение которыми осуществляется залогодержателем.
По кредиту счета проводится сумма денег другого банка и финансовых организаций, принятых в качестве обеспечения (заклад, задаток) его обязательств.
По дебету счета проводится списание сумм денег другого банка и финансовых организаций, принятых в качестве обеспечения (заклад, задаток) его обязательств, в соответствии с условиями договора о залоге или соглашения о предоставлении задатка и законодательством Республики Казахстан.";

2139 және 2140-шоттардың атаулары мен сипаттамалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2139 Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен, шетелдік орталық банктерден, басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымдар бойынша сыйлықақы (пассив).
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен, шетелдік орталық банктерден, басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымдар бойынша нақты алынған ақша сомасының (мәміле бойынша шығындарды есепке алғанда) салым бойынша қайтарылатын ақша сомасынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомаларын, модификациялау кезінде салымның баланстық құнын түзету сомасын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық шығысты тануға байланысты түзету сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша салым бойынша нақты алынған ақша сомасының (мәміле бойынша шығындарды есепке алғанда) салым бойынша қайтарылатын ақша сомасынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомасы, модификациялау кезінде салымның баланстық құнын түзету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық шығысты тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен, шетелдік орталық банктерден, басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салым бойынша сыйлықақы амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.
2140 Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен, шетелдік орталық банктерден, басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымдар бойынша дисконт (қарсы пассив).
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен, шетелдік орталық банктерден, басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымдар бойынша қайтарылатын ақша сомасының (мәміле бойынша шығындарды есепке алғанда) салымдар бойынша нақты алынған ақша сомасынан асып кетуі түріндегі дисконт сомаларын, модификациялау кезінде салымның баланстық құнын түзету сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық шығысты тануға байланысты түзету сомаларын, салымды нарықтық емес пайыз мөлшерлемесі бойынша тартуға байланысты түзету сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша салымдар бойынша қайтарылатын ақша сомасының салымдар бойынша нақты алынған ақша сомасынан (мәміле бойынша шығындарды есепке алғанда) асып кетуі түріндегі дисконт сомасы, модификациялау кезінде салымның баланстық құнын түзету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық шығысты тануға байланысты түзету сомасын, салымды нарықтық емес пайыз мөлшерлемесі бойынша тартуға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен, шетелдік орталық банктерден, басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салым бойынша дисконт амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.";

названия и описания счетов 2139 и 2140 изложить в следующей редакции:
"2139. Премия по вкладам, привлеченным от Национального Банка Республики Казахстан, иностранных центральных банков, других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм премии в виде превышения суммы фактически полученных денег по вкладам, привлеченным от Национального Банка Республики Казахстан, иностранных центральных банков, других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций (с учетом затрат по сделке), над возвращаемой суммой денег по вкладам, сумм корректировки балансовой стоимости вклада при модификации, сумм корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводятся сумма премии в виде превышения суммы фактически полученных денег по вкладу (с учетом затрат по сделке) над возвращаемой суммой денег по вкладу, сумма корректировки балансовой стоимости вклада при модификации, сумма корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по вкладам, привлеченным от Национального Банка Республики Казахстан, иностранных центральных банков, других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
2140. Дисконт по вкладам, привлеченным от Национального Банка Республики Казахстан, иностранных центральных банков, других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций (контрпассивный).
Назначение счета: Учет сумм дисконта в виде превышения возвращаемой суммы денег по вкладам, привлеченным от Национального Банка Республики Казахстан, иностранных центральных банков, других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, над суммой фактически полученных денег по вкладам (с учетом затрат по сделке), сумм корректировки балансовой стоимости вклада при модификации, сумм корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с привлечением вклада по нерыночной ставке процента.
По дебету счета проводятся сумма дисконта в виде превышения возвращаемой суммы денег по вкладу над суммой фактически полученных денег по вкладу (с учетом затрат по сделке), сумма корректировки балансовой стоимости вклада при модификации, сумма корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с привлечением вклада по нерыночной ставке процента.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по вкладам, привлеченным от Национального Банка Республики Казахстан, иностранных центральных банков, других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.";

2143-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 2144, 2145, 2146 және 2147-шоттарының нөмірлермен, атауларымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"2144. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың мерзімді салымдары (пассив).
Шоттың мақсаты: Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың мерзімді салымдарының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың мерзімді салымдарының сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша банк қабылданған мерзімді салымдарды қайтарған кезде олардың сомаларын есептен шығару жазылады.
2145 Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салым құнын оң түзету шоты (пассив).
Шоттың мақсаты: банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымның есепке алу (баланстық) құнын осы салымның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған оң түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымның есепке алу (баланстық) құнын осы салымның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған оң түзету сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша тартылған салымның есепке алу (баланстық) құнын оң түзету сомаларын осы соманы № 2146 баланстық шотпен сальдо жасаған кезде есептен шығару жазылады.
2146. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салым құнын теріс түзету шоты (қарсы пассив).
Шоттың мақсаты: банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымның есепке алу (баланстық) құнын осы салымның әділ құнын азайту нәтижесінде туындаған теріс түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымның есепке алу (баланстық) құнын осы салымның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған теріс түзету сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша тартылған салымның есепке алу (баланстық) құнын оң түзету сомаларын осы сома № 2145 баланстық шотпен сальдо жасалған кезде есептен шығару жазылады.
2147. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың мерзімді салымдары бойынша мерзімі өткен берешек (пассив).
Шоттың мақсаты: банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымнан банктік салым шарты бойынша қабылдаған салым бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешек сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымнан қабылдаған салым бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешектің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған салым бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешектің сомаларын олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.";
2201-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Мемлекеттік бюджет ақшасының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша мемлекеттік бюджеттен түскен ақша сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша мемлекеттік бюджеттің мақсаты бойынша жұмсалған ақша сомаларын есептен шығару жазылады.";
2213-шоттың атауы мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:

после описания счета 2143 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 2144, 2145, 2146 и 2147 следующего содержания:
"2144. Срочные вклады организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм срочных вкладов организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводятся суммы срочных вкладов организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится списание сумм принятых срочных вкладов при их возврате банком.
2145. Счет положительной корректировки стоимости вклада, привлеченного от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости вклада, привлеченного от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводится сумма положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости вклада, привлеченного от организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводится списание сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости привлеченного вклада при сальдировании данной суммы с балансовым счетом № 2146.
2146. Счет отрицательной корректировки стоимости срочного вклада, привлеченного от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций (контрпассивный).
Назначение счета: Учет сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости вклада, привлеченного от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводится сумма отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости вклада, привлеченного от организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводится списание сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости привлеченного вклада при сальдировании данной суммы с балансовым счетом № 2145.
2147. Просроченная задолженность по срочным вкладам организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по вкладу, принятому от организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводятся суммы просроченной задолженности по основной сумме долга по вкладу, принятому от организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится списание сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по принятому вкладу при их погашении.";
описание счета 2201 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм денег государственного бюджета.
По кредиту счета проводятся суммы денег, поступивших из государственного бюджета.
По дебету счета проводится списание сумм денег государственного бюджета, направленных по назначению.";
название и описание счета 2213 изложить в следующей редакции:

"2213. Жеке тұлғалардың міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын қысқа мерзімді салым (пассив).
Шоттың мақсаты: Жеке тұлғалардың банктік салым шарты бойынша және кепіл туралы шарт бойынша банк алдындағы міндеттемелерді қамтамасыз ету (кепілдік) ретінде қабылданған, иеленуі мен пайдаланылуын кепіл беруші (банк клиенті) жүзеге асыратын ақша (қысқа мерзімді салым) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жеке тұлғалардың банк алдындағы міндеттемелерді қамтамасыз ету (кепілдік) ретінде қабылданған, иеленуі мен пайдаланылуын кепіл беруші (банк клиенті) жүзеге асыратын ақша (қысқа мерзімді салым) сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша банк алдындағы міндеттемелерді қамтамасыз ету (кепілдік) ретінде қабылданған, иеленуі мен пайдаланылуын кепіл беруші (банк клиенті) банктік салым, кепіл туралы шарттардың талаптарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын жеке тұлғалардың ақша (қысқа мерзімді салым) сомаларын есептен шығару жазылады.";
2240-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепілпұл) ретінде кепіл туралы шарт немесе кепілзат беру туралы келісім бойынша қабылданған, иелік етуді кепіл ұстаушы жүзеге асыратын клиенттердің ақша сомаларын, сондай-ақ берілген кепілдіктер бойынша өтеу ретінде қабылданған клиенттердің ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттің міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепілпұл) ретінде қабылданған оның ақша сомасы, сондай-ақ берілген кепілдіктер бойынша өтеу ретінде қабылданған клиенттер ақшасының сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кепіл туралы шарттың немесе кепілзат беру туралы келісімнің талаптарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес клиенттің міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепілпұл) ретінде қабылданған оның ақша сомаларын, сондай-ақ берілген кепілдіктер бойынша өтеу ретінде қабылданған клиенттер ақшасының сомаларын есептен шығару жазылады.";
2241-шоттың атауы мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2241. Жеке тұлғалардың міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын ұзақ мерзімді салым (пассив).
Шоттың мақсаты: Жеке тұлғалардың банктік салым шарты бойынша және кепіл туралы шарт бойынша банк алдындағы міндеттемелерді қамтамасыз ету (кепілдік) ретінде қабылданған, иеленуі мен пайдаланылуын кепіл беруші (банк клиенті) жүзеге асыратын ақша (ұзақ мерзімді салым) сомаларын есепке алу. Осы шот банктік шот болып табылады.
Шоттың кредиті бойынша жеке тұлғалардың банк алдындағы міндеттемелерді қамтамасыз ету (кепілдік) ретінде қабылданған, иеленуі мен пайдаланылуын кепіл беруші (банк клиенті) жүзеге асыратын ақша (ұзақ мерзімді салым) сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша банк алдындағы міндеттемелерді қамтамасыз ету (кепілдік) ретінде қабылданған, иеленуі мен пайдаланылуын кепіл беруші (банк клиенті) банктік салым, кепіл туралы шарттардың талаптарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын жеке тұлғалардың ақша (ұзақ мерзімді салым) сомаларын есептен шығару жазылады.";

"2213. Краткосрочный вклад, являющийся обеспечением обязательств физических лиц (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм денег (краткосрочного вклада) физических лиц, принятых по договору банковского вклада и по договору о залоге в качестве обеспечения (гарантия) обязательств перед банком, владение и пользование которыми осуществляется залогодателем (клиентом банка). Данный счет является банковским счетом.
По кредиту счета проводятся суммы денег (краткосрочного вклада) физических лиц, принятых в качестве обеспечения (гарантия) обязательств перед банком, владение и пользование которыми осуществляется залогодателем (клиентом банка).
По дебету счета проводится списание сумм денег (краткосрочного вклада) физических лиц, принятых в качестве обеспечения (гарантия) обязательств перед банком, владение и пользование которыми осуществляется залогодателем (клиентом банка) в соответствии с условиями договоров банковского вклада, о залоге и законодательством Республики Казахстан.";
описание счета 2240 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм денег клиентов, принятых по договору о залоге или соглашению о предоставлении задатка в качестве обеспечения (заклад, задаток) их обязательств, владение которыми осуществляется залогодержателем, а также сумм денег клиентов, принятых в качестве покрытия по выданным гарантиям.
По кредиту счета проводится сумма денег клиента, принятых в качестве обеспечения (заклад, задаток) его обязательств, а также сумма денег клиентов, принятая в качестве покрытия по выданным гарантиям.
По дебету счета проводится списание сумм денег клиента, принятых в качестве обеспечения (заклад, задаток) его обязательств, в соответствии с условиями договора о залоге или соглашения о предоставлении задатка и законодательством Республики Казахстан, а также сумм денег клиентов, принятых в качестве покрытия по выданным гарантиям.";
название и описание счета 2241 изложить в следующей редакции:
"2241. Долгосрочный вклад, являющийся обеспечением обязательств физических лиц (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм денег (долгосрочного вклада) физических лиц, принятых по договору банковского вклада и по договору о залоге в качестве обеспечения (гарантия) обязательств перед банком, владение и пользование которыми осуществляется залогодателем (клиентом банка). Данный счет является банковским счетом.
По кредиту счета проводятся суммы денег (долгосрочного вклада) физических лиц, принятых в качестве обеспечения (гарантия) обязательств перед банком, владение и пользование которыми осуществляется залогодателем (клиентом банка).
По дебету счета проводится списание сумм денег (долгосрочного вклада) физических лиц, принятых в качестве обеспечения (гарантия) обязательств перед банком, владение и пользование которыми осуществляется залогодателем (клиентом банка) в соответствии с условиями договоров банковского вклада, о залоге и законодательством Республики Казахстан.";

2255-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 2256 және 2257-шоттардың нөмірлерімен, атауларымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"2256. "Кері РЕПО" операциялары бойынша қабылданған, бағалы қағаздар бойынша алынған сыйақы түріндегі міндеттеме (пассивті).
Мақсаты: Ұйымның "кері РЕПО" операциясы бойынша қабылданған, бағалы қағаздар бойынша алынған сыйақы түріндегі міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша "кері РЕПО" операциясы бойынша қабылданған, бағалы қағаздар бойынша алынған сыйақы түріндегі міндеттеме сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша "кері РЕПО" операциясы бойынша қабылданған, бағалы қағаздар бойынша алынған сыйақы түріндегі міндеттемелер сомасын есептен шығару жазылады.
2257. "Кері РЕПО" операциялары бойынша қабылданған бағалы қағаздарды қайтару жөніндегі міндеттеме (пассивті).
Мақсаты: "Кері РЕПО" операциясы бойынша қамтамасыз ету ретінде қабылданған, сатылған бағалы қағаздарды қайтару бойынша әділ құны бойынша бағаланатын міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша "кері РЕПО" операциясы бойынша қамтамасыз ету ретінде қабылданған, сатылған бағалы қағаздарды қайтару бойынша әділ құны бойынша бағаланатын міндеттеменің сомасы, міндеттеменің әділ құнын теріс қайта бағалау жазылады.
Шоттың дебеті бойынша "кері РЕПО" операциясы бойынша қамтамасыз ету ретінде қабылданған, сатылған бағалы қағаздарды қайтару бойынша әділ құны бойынша бағаланатын міндеттемені есептен шығару, міндеттеменің әділ құнын оң қайта бағалау жазылады.";
2727-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 2728-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"2728 Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың мерзімді салымдары бойынша есептелген шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан банктік салым шарты бойынша қабылдаған мерзімді салымдар бойынша есептелген шығыстардың осы кезеңге қатысты, төленуі болашақта күтілетін сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан қабылдаған мерзімді салымдар бойынша есептелген шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған мерзімді салымдар бойынша есептелген шығыстардың сомаларын олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.";
2873-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: № 1873 баланстық шотта есепке алынатын аффинирленген бағалы металдардың контрқұнының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша іске асырылған немесе жұмсалған аффинирленген бағалы металдардың контрқұнының сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша аффинирленген бағалы металдарды сатып алу есебінен олар бойынша қысқа позицияны өтеу кезінде аффинирленген бағалы металдардың контрқұнының сомасын есептен шығару жазылады.";
3563-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:

после описания счета 2255 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 2256 и 2257 следующего содержания:
"2256. Обязательство в виде вознаграждения, полученного по ценным бумагам, принятым по операциям "обратное РЕПО" (пассивный).
Назначение: Учет сумм обязательства организации в виде вознаграждения, полученного по ценным бумагам, принятым по операции "обратное РЕПО".
По кредиту счета проводится сумма обязательства в виде вознаграждения, полученного по ценным бумагам, принятым по операции "обратное РЕПО".
По дебету счета проводится списание сумм обязательства в виде вознаграждения, полученного по ценным бумагам, принятым по операции "обратное РЕПО".
2257. Обязательство по возврату ценных бумаг, принятых по операциям "обратное РЕПО" (пассивный).
Назначение: Учет сумм обязательства, оцениваемого по справедливой стоимости, по возврату проданных ценных бумаг, принятых в качестве обеспечения по операции "обратное РЕПО".
По кредиту счета проводится сумма обязательства, оцениваемого по справедливой стоимости, по возврату проданных ценных бумаг, принятых в качестве обеспечения по операции "обратное РЕПО", отрицательная переоценка справедливой стоимости обязательства.
По дебету счета проводится списание обязательства, оцениваемого по справедливой стоимости, по возврату проданных ценных бумаг, принятых в качестве обеспечения по операции "обратное РЕПО", положительная переоценка справедливой стоимости обязательства.";
после описания счета 2727 дополнить номером, названием и описанием счета 2728 следующего содержания:
"2728. Начисленные расходы по срочным вкладам организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов по срочным вкладам, принятым от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, по договору банковского вклада, относящихся к настоящему периоду, оплата которых ожидается в будущем.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных расходов по срочным вкладам, принятым от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов по принятым срочным вкладам при их возврате.";
описание счета 2873 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм контрстоимости аффинированных драгоценных металлов, учитываемых на балансовом счете № 1873.
По кредиту счета проводятся суммы контрстоимости реализованных или израсходованных аффинированных драгоценных металлов.
По дебету счета проводится списание сумм контрстоимости аффинированных драгоценных металлов при закрытии короткой позиции по ним за счет приобретения аффинированных драгоценных металлов.";
название счета 3563 изложить в следующей редакции:

"3563. Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын қарыздардың құнын қайта бағалау резервтері.";
4267-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 4268-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"4268 Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған мерзімді салымның құнын теріс түзету түріндегі кірістер
Шоттың мақсаты: осы салымның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың тартылған мерзімді салымның есепті (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі кіріс сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша осы салымның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың тартылған мерзімді салымның есепті (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі кіріс сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.";
4270-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4270 Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен, шетелдік орталық банктерден, басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымдар бойынша сыйлықақы амортизациясы бойынша кірістер
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен, шетелдік орталық банктерден, басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымдар бойынша сыйлықақыны амортизациялауға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен, шетелдік орталық банктерден, басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымдар бойынша сыйлықақыны амортизациялауға байланысты кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.";
4312, 4313 және 4314-шоттардың атаулары мен сипаттамалары мынадай редакцияда жазылсын:
"4312. Басқа банктерге берілген қарыздар бойынша пайыздың тиімді мөлшерлемесі әдісі деп танылатын пайыздық кірістерді түзету түріндегі кірістер.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерге берілген қарыздар бойынша пайыздың тиімді мөлшерлемесі әдісі деп танылатын пайыздық кірістерді түзету түріндегі кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктерге берілген қарыздар бойынша пайыздың тиімді мөлшерлемесі әдісі деп танылатын пайыздық кірістерді түзету түріндегі кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";

"3563. Резервы переоценки стоимости займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход";
после описания счета 4267 дополнить номером, названием и описанием счета 4268 следующего содержания:
"4268. Доходы в виде отрицательной корректировки стоимости срочного вклада, привлеченного от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
Назначение счета: Учет сумм доходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, привлеченного от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводятся суммы доходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, привлеченного от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.";
название и описание счета 4270 изложить в следующей редакции:
"4270. Доходы по амортизации премии по вкладам, привлеченным от Национального Банка Республики Казахстан, иностранных центральных банков, других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
Доходы по амортизации премии по вкладам, привлеченным от Национального Банка Республики Казахстан, иностранных центральных банков, других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с амортизацией премии по вкладам, привлеченным от Национального Банка Республики Казахстан, иностранных центральных банков, других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с амортизацией премии по вкладам, привлеченным от Национального Банка Республики Казахстан, иностранных центральных банков, других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.";
названия и описания счетов 4312, 4313 и 4314 изложить в следующей редакции:
"4312. Доходы в виде корректировки процентных доходов, признаваемых методом эффективной ставки процента, по займам, предоставленным другим банкам.
Назначение счета: Учет сумм доходов в виде корректировки процентных доходов, признаваемых методом эффективной ставки процента, по займам, предоставленным другим банкам.
По кредиту счета проводятся суммы доходов в виде корректировки процентных доходов, признаваемых методом эффективной ставки процента, по займам, предоставленным другим банкам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.

4313. Басқа банктерге берілген қарыздарды модификациялауға байланысты жалпы баланстық құнын түзету түріндегі кірістер
"Шоттың мақсаты: Басқа банктерге берілген қарыздарды модификациялауға байланысты жалпы баланстық құнын түзету түріндегі кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктерге берілген қарыздарды модификациялауға байланысты жалпы баланстық құнын түзету түріндегі кірістер сомасы берілген қарыздар бойынша тиісті дисконттар (сыйлықақылар) шоттарымен байланыстыра отырып жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кіріс сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
4314. Басқа банктерден, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қарыздарды модификациялауға байланысты баланстық құнын түзету түріндегі және (немесе) пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша түзету түріндегі кірістер.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерден, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қарыздарды модификациялауға байланысты баланстық құнын түзету түріндегі және (немесе) пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша бастапқы тану кезінде түзету түріндегі кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктерден, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қарыздарды модификациялауға байланысты баланстық құнын түзету түріндегі және (немесе) пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша бастапқы тану кезінде түзету түріндегі кірістер сомасы алынған қарыздар бойынша тиісті дисконттар (сыйлықақылар) шоттарымен байланыстыра отырып жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
4314-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 4315 және 4316-шоттардың нөмірлерімен, атауларымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"4315. Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздарды модификациялауға байланысты баланстық құнын түзету түріндегі және (немесе) пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша түзету түріндегі кірістер.
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздарды модификациялауға байланысты баланстық құнын түзету түріндегі және (немесе) алынған қарыздарды пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша бастапқы тану кезінде түзету түріндегі кірістер сомасын есепке алу.
Шот кредиті бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздарды модификациялауға байланысты баланстық құнын түзету түріндегі және (немесе) пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша бастапқы тану кезінде түзету түріндегі кірістер сомасы алынған қарыздар бойынша тиісті дисконттар шоттарымен байланыстыра отырып жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

4313. Доходы в виде корректировки валовой балансовой стоимости в связи с модификацией займов, предоставленных другим банкам.
Назначение счета: Учет сумм доходов в виде корректировки валовой балансовой стоимости в связи с модификацией займов, предоставленных другим банкам.
По кредиту счета проводятся суммы доходов в виде корректировки валовой балансовой стоимости в связи с модификацией займов, предоставленных другим банкам, в корреспонденции со счетами соответствующих дисконтов (премий) по предоставленным займам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4314. Доходы в виде корректировки балансовой стоимости в связи с модификацией займов, полученных от других банков, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и (или) в виде корректировки по нерыночной ставке процента.
Назначение счета: Учет сумм доходов в виде корректировки балансовой стоимости в связи с модификацией займов, полученных от других банков, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и (или) в виде корректировки при первоначальном признании по нерыночной ставке процента.
По кредиту счета проводятся суммы доходов в виде корректировки балансовой стоимости в связи с модификацией займов, полученных от других банков, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и (или) в виде корректировки при первоначальном признании по нерыночной ставке процента в корреспонденции со счетами соответствующих дисконтов (премий) по полученным займам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.";
после описания счета 4314 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 4315 и 4316 следующего содержания:
"4315. Доходы в виде корректировки балансовой стоимости в связи с модификацией займов, полученных от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства, и (или) в виде корректировки по нерыночной ставке процента.
Назначение счета: Учет сумм доходов в виде корректировки балансовой стоимости в связи с модификацией займов, полученных от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства и (или) в виде корректировки при первоначальном признании полученных займов по нерыночной ставке процента.
По кредиту счета проводятся суммы доходов в виде корректировки балансовой стоимости в связи с модификацией займов, полученных от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства, и (или) в виде корректировки при первоначальном признании по нерыночной ставке процента в корреспонденции со счетами соответствующих дисконтов по полученным займам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.

4316. Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған қарыздарды оларды модификациялауға байланысты баланстық құнын түзету түріндегі және (немесе) пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша алынған қарыздарды түзету түріндегі кірістер.
Шоттың мақсаты: Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған қарыздарды модификациялауға байланысты баланстық құнын түзету түріндегі және (немесе) алынған қарыздарды пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша бастапқы тану кезінде туындайтын кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған қарыздарды модификациялауға байланысты баланстық құнын түзету түріндегі және (немесе) пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша алынған қарыздарды бастапқы тану кезінде туындайтын кірістер сомасы алынған қарыздар бойынша тиісті дисконттар шоттарымен байланыстыра отырып жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
4434-шоттың атауы мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4434. Клиенттерге берілген қарыздар бойынша пайыздың тиімді мөлшерлемесі әдісі деп танылатын пайыздық кірісті түзету түріндегі кірістер.
Шоттың мақсаты: Клиенттерге берілген қарыздар бойынша пайыздың тиімді мөлшерлемесі әдісі деп танылатын пайыздық кірісті түзету түріндегі кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттерге берілген қарыздар бойынша пайыздың тиімді мөлшерлемесі әдісі деп танылатын пайыздық кірістерді түзету түріндегі кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
4435-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 4436-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"4436. Клиенттерге берілген қарыздарды модификациялауға байланысты жалпы баланстық құнын түзету түріндегі кірістер.
Шоттың мақсаты: Клиенттерге берілген қарыздарды модификациялауға байланысты жалпы баланстық құнын түзету түріндегі кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттерге берілген қарыздарды модификациялауға байланысты жалпы баланстық құнын түзету түріндегі кірістер сомасы берілген қарыздар бойынша тиісті дисконттар (сыйлықақылар) шоттарымен байланыстыра отырып жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
4465-шоттың атауы мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4465. Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша кірістер.
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздармен "РЕПО", "кері РЕПО" операциялары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздармен "РЕПО", "кері РЕПО" операциялары бойынша сыйақыны алуға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";

4316. Доходы в виде корректировки балансовой стоимости в связи с модификацией займов, полученных от международных финансовых организаций и (или) в виде корректировки займов, полученных по нерыночной ставке процента.
Назначение счета: Учет сумм доходов в виде корректировки балансовой стоимости в связи с модификацией займов, полученных от международных финансовых организаций, и (или) доходов, возникающих при первоначальном признании полученных займов по нерыночной ставке процента.
По кредиту счета проводятся суммы доходов в виде корректировки балансовой стоимости в связи с модификацией займов, полученных от международных финансовых организаций, и (или) доходов, возникающих при первоначальном признании полученных займов по нерыночной ставке процента в корреспонденции со счетами соответствующих дисконтов по полученным займам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.";
название и описание счета 4434 изложить в следующей редакции:
"4434. Доходы в виде корректировки процентных доходов, признаваемых методом эффективной ставки процента, по займам, предоставленным клиентам.
Назначение счета: Учет сумм доходов в виде корректировки процентных доходов, признаваемых методом эффективной ставки процента по займам, предоставленным клиентам.
По кредиту счета проводятся суммы доходов в виде корректировки процентных доходов, признаваемых методом эффективной ставки процента, по займам, предоставленным клиентам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.";
после описания счета 4435 дополнить номером, названием и описанием счета 4436 следующего содержания:
"4436. Доходы в виде корректировки валовой балансовой стоимости в связи с модификацией займов, предоставленных клиентам.
Назначение счета: Учет сумм доходов в виде корректировки валовой балансовой стоимости в связи с модификацией займов, предоставленных клиентам.
По кредиту счета проводятся суммы доходов в виде корректировки валовой балансовой стоимости в связи с модификацией займов, предоставленных клиентам, в корреспонденции со счетами соответствующих дисконтов (премий) по предоставленным займам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.";
название и описание счета 4465 изложить в следующей редакции:
"4465. Доходы по операциям "РЕПО" с ценными бумагами.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по операциям "РЕПО", "обратное РЕПО" с ценными бумагами.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по операциям "РЕПО", "обратное РЕПО" с ценными бумагами.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.";

4465-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 4466-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"4466. "Кері РЕПО" операциялары бойынша қабылданған бағалы қағаздарды қайтару бойынша міндеттемелерді қайта бағалаудан түскен кірістер.
Мақсаты: "Кері РЕПО" операциясы бойынша қабылданған бағалы қағаздарды қайтару бойынша міндеттемені оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша "Кері РЕПО" операциясы бойынша қабылданған бағалы қағаздарды қайтару бойынша міндеттемені оң қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
4540-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: Аффинирленген бағалы металдарды сатудан түскен кірістер және (немесе) қаржы құралдары ретінде сыныпталған аффинирленген бағалы металдарды сатып алудан-сатудан түскен кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша аффинирленген бағалы металдарды сатудан түскен ұйымның кірістері және (немесе) қаржы құралдары ретінде сыныпталған аффинирленген бағалы металдарды сатып алудан-сатудан түскен кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
5034, 5036, 5037 және 5038-шоттардың атаулары мен сипаттамалары мынадай редакцияда жазылсын:
"5034. Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қысқа мерзімді қарыздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан бір жылға дейінгі мерзімге қоса алынған қарыздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қысқа мерзімді қарыздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5036. Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған ұзақ мерзімді қарыздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан бір жылдан астам мерзімге алынған қарыздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған ұзақ мерзімді қарыздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

после описания счета 4465 дополнить номером, названием и описанием счета 4466 следующего содержания:
"4466. Доходы от переоценки обязательства по возврату ценных бумаг, принятых по операциям "обратное РЕПО".
Назначение: Учет сумм положительной переоценки обязательства по возврату ценных бумаг, принятых по операции "обратное РЕПО".
По кредиту счета проводится сумма положительной переоценки обязательства по возврату ценных бумаг, принятых по операции "обратное РЕПО".
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.";
описание счета 4540 изложить в следующей редакции:
"Назначение: Учет сумм доходов от продажи аффинированных драгоценных металлов и (или) доходов от купли - продажи аффинированных драгоценных металлов, классифицированных в качестве финансовых инструментов.
По кредиту счета проводится сумма доходов организации от продажи аффинированных драгоценных металлов и (или) доходов от купли-продажи аффинированных драгоценных металлов, классифицированных в качестве финансовых инструментов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.";
названия и описания счетов 5034, 5036, 5037 и 5038 изложить в следующей редакции:
"5034. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по краткосрочным займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства на срок до одного года включительно.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по краткосрочным займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5036. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по долгосрочным займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства на срок свыше одного года.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по долгосрочным займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.

5037. Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздың құнын оң түзету түріндегі шығыстар.
Шоттың мақсаты: Осы қарыздың әділ құны ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздың есепті (баланстық) құнын оң түзету түріндегі шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша осы қарыздың әділ құны ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздың есепті (баланстық) құнын оң түзету түріндегі шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5038. Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздар бойынша мерзімі өткен берешек бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешегі бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешегі бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
5038-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 5039-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"5039. Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздарды модификациялауға байланысты баланстық құнын түзету түріндегі шығыстар.
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздарды модификациялауға байланысты баланстық құнын түзету түріндегі шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, Ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздарды модификациялауға байланысты баланстық құнын түзету түріндегі шығыстар сомасы алынған қарыздар бойынша тиісті дисконттар (сыйлықақылар) шоттарымен байланыстыра отырып жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";

5037. Расходы в виде положительной корректировки стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства.
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного займа.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного займа.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5038. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по основной сумме долга по займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по основной сумме долга по займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.";
после описания счета 5038 дополнить номером, названием и описанием счета 5039 следующего содержания:
"5039. Расходы в виде корректировки балансовой стоимости в связи с модификацией займов, полученных от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства.
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде корректировки балансовой стоимости в связи с модификацией займов, полученных от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде корректировки балансовой стоимости в связи с модификацией займов, полученных от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства, в корреспонденции со счетами соответствующих дисконтов (премий) по полученным займам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.";

5048-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 5049-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"5049. Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған қарыздарды модификациялауға байланысты баланстық құнын түзету түріндегі шығыстар.
Шоттың мақсаты: Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған қарыздарды модификациялауға байланысты баланстық құнын түзету түріндегі шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған қарыздарды модификациялауға байланысты баланстық құнын түзету түріндегі шығыстар сомасы алынған қарыздар бойынша тиісті дисконттар (сыйлықақылар) шоттарымен байланыстыра отырып жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
5070, 5071 және 5072 шоттарының атаулары мен сипаттамалары мынадай редакцияда жазылсын:
"5070. Басқа банктерге берілген қарыздар бойынша пайыздың тиімді мөлшерлемесі әдісі деп танылатын пайыздық кірісті түзету түріндегі шығыстар.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерге берілген қарыздар бойынша пайыздың тиімді мөлшерлемесі әдісі деп танылған пайыздық кірісті түзету түріндегі шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктерге берілген қарыздар бойынша пайыздың тиімді мөлшерлемесі әдісі деп танылған пайыздық кірістерді түзету түріндегі шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5071. Берілген қарыздарды модификациялауға байланысты олардың жалпы баланстық құнын түзету түріндегі және (немесе) пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша түзету түріндегі шығыстар.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерге берілген қарыздарды модификациялауға байланысты жалпы баланстық құнын түзету түріндегі шығыстар және (немесе) берілген қарыздарды пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша бастапқы тану кезінде туындайтын шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктерге берілген қарыздарды модификациялауға байланысты жалпы баланстық құнын түзету түріндегі шығыстар және (немесе) берілген қарыздарды пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша бастапқы тану кезінде туындайтын шығыстар сомасы алынған қарыздар бойынша тиісті дисконттар (сыйлықақылар) шоттарымен байланыстыра отырып жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шығыстар сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5072. Басқа банктерден, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қарыздарды модификациялауға байланысты баланстық құнын түзету түріндегі шығыстар.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерден, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қарыздарды модификациялауға байланысты баланстық құнын түзету түріндегі шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктерден, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қарыздарды модификациялауға байланысты баланстық құнын түзету түріндегі шығыстар сомасы алынған қарыздар бойынша тиісті дисконттар (сыйлықақылар) шоттарымен байланыстыра отырып жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
5138-шоттың атауы мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5138 Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен, шетелдік орталық банктерден, басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымдар бойынша дисконт амортизациясы бойынша шығыстар
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен, шетелдік орталық банктерден, басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымдар бойынша дисконтты амортизациялауға байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен, шетелдік орталық банктерден, басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымдар бойынша дисконтты амортизациялауға байланысты шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";

после описания счета 5048 дополнить номером, названием и описанием счета 5049 следующего содержания:
"5049. Расходы в виде корректировки балансовой стоимости в связи с модификацией займов, полученных от международных финансовых организаций.
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде корректировки балансовой стоимости в связи с модификацией займов, полученных от международных финансовых организаций.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде корректировки балансовой стоимости в связи с модификацией займов, полученных от международных финансовых организаций, в корреспонденции со счетами соответствующих дисконтов (премий) по полученным займам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.";
названия и описания счетов 5070, 5071 и 5072 изложить в следующей редакции:
"5070. Расходы в виде корректировки процентных доходов, признаваемых методом эффективной ставки процента, по займам, предоставленным другим банкам.
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде корректировки процентных доходов, признаваемых методом эффективной ставки процента, по займам, предоставленным другим банкам.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде корректировки процентных доходов, признаваемых методом эффективной ставки процента, по займам, предоставленным другим банкам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5071. Расходы в виде корректировки валовой балансовой стоимости предоставленных займов в связи с их модификацией и (или) в виде корректировки по нерыночной ставке процента.
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде корректировки валовой балансовой стоимости в связи с модификацией займов, предоставленных другим банкам, и (или) расходов, возникающих при первоначальном признании предоставленных займов по нерыночной ставке процента.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде корректировки валовой балансовой стоимости в связи с модификацией займов, предоставленных другим банкам, и (или) расходов, возникающих при первоначальном признании предоставленных займов по нерыночной ставке процента, в корреспонденции со счетами соответствующих дисконтов (премий) по полученным займам.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов на балансовый счет № 4999.
5072. Расходы в виде корректировки балансовой стоимости в связи с модификацией займов, полученных от других банков, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде корректировки балансовой стоимости в связи с модификацией займов, полученных от других банков, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде корректировки балансовой стоимости в связи с модификацией займов, полученных от других банков, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в корреспонденции со счетами соответствующих дисконтов (премий) по полученным займам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.";
название и описание счета 5138 изложить в следующей редакции:
"5138. Расходы по амортизации дисконта по вкладам, привлеченным от Национального Банка Республики Казахстан, иностранных центральных банков, других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с амортизацией дисконта по вкладам, привлеченным от Национального Банка Республики Казахстан, иностранных центральных банков, других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с амортизацией дисконта по вкладам, привлеченным от Национального Банка Республики Казахстан, иностранных центральных банков, других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.";

5141-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 5142, 5143 және 5144-шоттардың нөмірлермен, атауларымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"5142. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған мерзімді салым құнын оң түзету түріндегі шығыстар.
Шоттың мақсаты: осы салымның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған мерзімді салымның есепті (баланстық) құнын оң түзету түріндегі шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша осы салымның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған мерзімді салымның есепті (баланстық) құнын оң түзету түріндегі шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша болған шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5143. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар қабылдаған салымдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар қабылдаған салымдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5144. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымдар бойынша мерзімі өткен берешек бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымдар бойынша мерзімі өткен берешек бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымдар бойынша мерзімі өткен берешек бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.";
5240-шоттың атауы мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5240. Клиенттерге берілген қарыздар бойынша пайыздың тиімді мөлшерлемесі әдісі деп танылатын пайыздық кірістерді түзету түріндегі шығыстар.
Шоттың мақсаты: Клиенттерге берілген қарыздар бойынша пайыздың тиімді мөлшерлемесі әдісі деп танылатын пайыздық кірістерді түзету түріндегі шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттерге берілген қарыздар бойынша пайыздың тиімді мөлшерлемесі әдісі деп танылатын пайыздық кірістерді түзету түріндегі шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.";

после описания счета 5141 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 5142, 5143 и 5144 следующего содержания:
"5142. Расходы в виде положительной корректировки стоимости срочного вклада, привлеченного от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, привлеченного от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, привлеченного от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5143. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по вкладам организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по вкладам, принятым организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по вкладам, принятым организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5144. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по вкладам, привлеченным от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по вкладам, привлеченным от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по вкладам, привлеченным от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.";
название и описание счета 5240 изложить в следующей редакции:
"5240. Расходы в виде корректировки процентных доходов, признаваемых методом эффективной ставки процента, по займам, предоставленным клиентам.
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде корректировки процентных доходов, признаваемых методом эффективной ставки процента по займам, предоставленным клиентам.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде корректировки процентных доходов, признаваемых методом эффективной ставки процента по займам, предоставленным клиентам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.";

5240-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 5241-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"5241. Клиенттерге берілген қарыздарды модификациялауға байланысты жалпы баланстық құнын түзету түріндегі және (немесе) пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша берілген қарыздарды түзету түріндегі шығыстар.
Шоттың мақсаты: Клиенттерге берілген қарыздарды модификациялауға байланысты жалпы баланстық құнын түзету түріндегі шығыстар және (немесе) клиенттерге пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша берілген қарыздарды бастапқы тану кезінде туындайтын шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттерге берілген қарыздарды модификациялауға байланысты жалпы баланстық құнын түзету түріндегі шығыстар және (немесе) пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша клиенттерге берілген қарыздарды бастапқы тану кезінде туындайтын шығыстар сомасы алынған қарыздар бойынша тиісті дисконттар (сыйлықақылар) шоттарымен байланыстыра отырып жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
5250-шоттың атауы мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5250. Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: бағалы қағаздармен "РЕПО", "кері РЕПО" операциялары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздармен "РЕПО", "кері РЕПО" операциялары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
5250-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 5260-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"5260. "кері РЕПО" операциялары бойынша қабылданған бағалы қағаздарды қайтару жөніндегі міндеттемені қайта бағалаудан болған шығыстар.
Мақсаты: "кері РЕПО" операциясы бойынша қабылданған бағалы қағаздарды қайтару жөніндегі міндеттемені теріс қайта бағалаудан болған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша "кері РЕПО" операциясы бойынша қабылданған бағалы қағаздарды қайтару жөніндегі міндеттемені теріс қайта бағалаудан болған шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
5540-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: Аффинирленген қымбат металдардың баланстық құнын есептен шығарудан болатын шығыстардың және (немесе) қаржы құралдары ретінде жіктелген аффинирленген қымбат металдарды сатып алу-сатудан болатын шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сатып алынған аффинирленген қымбат металдардың баланстық құнын есептен шығарудан болатын шығыстардың және (немесе) қаржы құралдары ретінде жіктелген аффинирленген қымбат металдарды сатып алу-сатудан болатын шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шығыстарды № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
2-параграфта:
6075-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: қабылданған кепілдіктер бойынша басқа банктерге немесе клиенттерге қойылуы мүмкін талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған кепілдіктер бойынша басқа банктерге немесе клиенттерге қойылуы мүмкін талаптардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қабылданған кепілдіктер бойынша басқа банктерге немесе клиенттерге қойылуы мүмкін талаптардың сомаларын жүргізілген қайта бағалау нәтижелері бойынша олар жойылған және (немесе) құны азайтылған кезде есептен шығару жазылады.";
6575-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: қабылданған кепілдіктер бойынша басқа банктерге немесе клиенттерге қойылатын талаптарды ықтимал азайту сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған кепілдіктер бойынша басқа банктерге немесе клиенттерге қойылатын талаптарды ықтимал азайту сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қабылданған кепілдіктер бойынша басқа банктерге немесе клиенттерге қойылатын талаптарды ықтимал азайту сомаларын жүргізілген қайта бағалау нәтижелері бойынша олар жойылған және (немесе) құны азайтылған кезде есептен шығару жазылады.";
7250-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Клиенттің міндеттемелерін қамтамасыз етуге (кепілге) қабылданған мүліктің (ақшаны қоспағанда) құнын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша кепіл туралы шарт жасау кезінде болған және (немесе) банктің ішкі құжаттарында белгіленген кезеңділікпен қамтамасыз етуге (кепілге) қабылданған мүліктің (ақшаны қоспағанда) құны жазылады, шоттың кірісі бойынша қамтамасыз етуге (кепілге) қабылданған мүліктің құнына оң қайта бағалау жүргізіледі.
Шоттың шығысы бойынша ішкі құжаттарда белгіленген кезеңділікпен қамтамасыз етуге (кепілге) қабылданған мүліктің құнына теріс қайта бағалау немесе қамтамасыз етуге (кепілге) қабылданған мүлікті есептен шығару, сондай-ақ клиент міндеттемелерді орындамаған жағдайда оларды клиентке қайтару немесе кепілге салынған мүлікті сату кезінде жүргізіледі.".

после описания счета 5240 дополнить номером, названием и описанием счета 5241 следующего содержания:
"5241. Расходы в виде корректировки валовой балансовой стоимости в связи с модификацией займов, предоставленных клиентам, и (или) в виде корректировки займов, предоставленных по нерыночной ставке процента.
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде корректировки валовой балансовой стоимости в связи с модификацией займов, предоставленных клиентам, и (или) расходов, возникающих при первоначальном признании займов, предоставленных клиентам, по нерыночной ставке процента.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде корректировки валовой балансовой стоимости в связи с модификацией займов, предоставленных клиентам, и (или) расходов, возникающих при первоначальном признании займов, предоставленных клиентам по нерыночной ставке процента в корреспонденции со счетами соответствующих дисконтов (премий) по полученным займам.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов на балансовый счет № 4999.";
название и описание счета 5250 изложить в следующей редакции:
"5250. Расходы по операциям "РЕПО" с ценными бумагами.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по операциям "РЕПО", "обратное РЕПО" с ценными бумагами.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по операции "РЕПО", "обратное РЕПО" с ценными бумагами.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.";
после счета 5250 дополнить номером, названием и описанием счета 5260 следующего содержания:
"5260. Расходы от переоценки обязательства по возврату ценных бумаг, принятых по операциям "обратное РЕПО".
Назначение: Учет сумм расходов от отрицательной переоценки обязательства по возврату ценных бумаг, принятых по операции "обратное РЕПО".
По дебету счета проводится сумма расходов от отрицательной переоценки обязательства по возврату ценных бумаг, принятых по операции "обратное РЕПО".
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.";
описание счета 5540 изложить в следующей редакции:
"Назначение: Учет сумм расходов от списания балансовой стоимости аффинированных драгоценных металлов и (или) расходов от купли-продажи аффинированных драгоценных металлов, классифицированных в качестве финансовых инструментов.
По дебету счета проводится сумма расходов от списания балансовой стоимости приобретенных аффинированных драгоценных металлов и (или) расходов от купли-продажи аффинированных драгоценных металлов, классифицированных в качестве финансовых инструментов.
По кредиту счета проводится списание расходов на балансовый счет № 4999.";
в параграфе 2:
описание счета 6075 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм возможных требований к другим банкам или клиентам по принятым гарантиям.
По дебету счета проводятся суммы возможных требований к другому банку или клиенту по принятым гарантиям.
По кредиту счета проводится списание сумм возможных требований к другому банку или клиенту по принятым гарантиям при их аннулировании и (или) уменьшение стоимости по результатам проведенной переоценки.";
описание счета 6575 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм возможных уменьшений требований к другим банкам или клиентам по принятым гарантиям.
По кредиту счета проводятся суммы возможных уменьшений требований к другому банку или клиенту по принятым гарантиям.
По дебету счета проводится списание сумм возможных уменьшений требований к другому банку или клиенту по принятым гарантиям при их аннулировании и (или) уменьшение стоимости по результатам проведенной переоценки.";
описание счета 7250 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет стоимости имущества (за исключением денег), принятого в обеспечение (залог) обязательств клиента.
По приходу счета проводится стоимость имущества (за исключением денег), принятого в обеспечение (залог) обязательства клиента, имеющаяся при заключении договора о залоге и (или) с периодичностью, установленной внутренними документами банка, по приходу счета проводится положительная переоценка стоимости имущества, принятого в обеспечение (залог).
По расходу счета с периодичностью, установленной внутренними документами, проводится отрицательная переоценка стоимости имущества, принятого в обеспечение (залог) или списание имущества, принятого в обеспечение (залог), а также при их возврате клиенту или реализации заложенного имущества в случае неисполнения клиентом обязательств.".

3. "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы активтерімен операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 1 шілдедегі № 69 қаулысына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7118 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 63) тармақшасына және "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы активтерімен операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Нұсқаулық "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 63) тармақшасына "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 1) тармақшасына, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Зейнетақы активтері бойынша операциялар туралы ақпаратты есепке алу және жария ету" қаржылық есептілік стандартын бекіту туралы" 2013 жылғы 26 шілдедегі № 195 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8765 тіркелген) бекітілген "Зейнетақы активтері бойынша операциялар туралы ақпаратты есепке алу және жария ету" қаржылық есептілік стандартына (бұдан әрі - Стандарт), халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес әзірленді және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары (бұдан әрі - Қор) жүзеге асыратын зейнетақы активтерімен операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізуді нақтылайды. "
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

3. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 69 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций с пенсионными активами, осуществляемых единым накопительным пенсионным фондом и добровольными накопительными пенсионными фондами" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7118) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 63) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 1) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций с пенсионными активами, осуществляемых единым накопительным пенсионным фондом и добровольными накопительными пенсионными фондами, утвержденной указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с подпунктом 63) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 1) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", Стандартом финансовой отчетности "Учет и раскрытие информации об операциях по пенсионным активам", утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 195 "Об утверждении Стандарта финансовой отчетности "Учет и раскрытие информации об операциях по пенсионным активам" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8765) (далее – Стандарт), международными стандартами финансовой отчетности и детализирует ведение бухгалтерского учета операций с пенсионными активами, осуществляемых единым накопительным пенсионным фондом и добровольными накопительными пенсионными фондами (далее – Фонд).";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. Осы Нұсқаулықта "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы", "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарында көзделген ұғымдар пайдаланылады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. "Әділ құны бойынша бағаланатын" санатына жіктелген борыштық бағалы қағаздарды сатып алу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

"3. В настоящей Инструкции используются понятия, предусмотренные законами Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и международными стандартами финансовой отчетности.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. При покупке долговых ценных бумаг, классифицированных в категорию "оцениваемые по справедливой стоимости" осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1) брокерге аванс аудару кезінде:
Дт
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтері);
2) комиссиялық шығыстар сомасына:
Дт
7470 81
Қор биржасының қызметтері үшін комиссиялық шығыстар
7470 82
Брокерлік және дилерлік қызмет бойынша көрсетілетін қызметтер үшін комиссиялық шығыстар
Кт
3380 81
Қор биржасының қызметтері үшін есептелген комиссиялық шығыстар
3380 82
Брокерлік және дилерлік қызмет бойынша көрсетілетін қызметтер үшін есептелген комиссиялық шығыстар;
3) бұрын есептелген комиссиялық шығыстарды төлеу кезінде:
Дт
3380 81
Қор биржасының қызметтері үшін есептелген комиссиялық шығыстар
3380 82
Брокерлік және дилерлік қызмет бойынша көрсетілетін қызметтер үшін есептелген комиссиялық шығыстар
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтері)
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу;
4) шартты міндеттемелер мен шартты талаптар сомасына борыштық бағалы қағаздарды сатып алу бойынша мәміле жасалған күні мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
8300 01
Қаржы активтерін сатып алу бойынша шартты талаптар
Кт
8600 13
Қаржы активтерін сатып алу бойынша шартты міндеттемелер;
5) мәміле жасалған күн мен есеп айырысу күні арасындағы кезең ішінде туындайтын борыштық бағалы қағаздардың әділ құнын оң қайта бағалау сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1140 64
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 64
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
Кт
6150 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен түскен кірістер;
6) мәміле жасалған күн мен есеп айырысу күні арасындағы кезең ішінде туындайтын борыштық бағалы қағаздардың әділ құнын теріс қайта бағалау сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7470 03
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен болған шығыстар
Кт
1140 65
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 65
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету;
7) сатып алынған борыштық бағалы қағазға есеп айырысу күніне (оның номиналды құнынан аспайтын сомаға):
Дт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт

1) при перечислении аванса брокеру:
Дт
1610 02
Расчеты с брокерами
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет);
2) на сумму комиссионных расходов:
Дт
7470 81
Комиссионные расходы за услуги фондовой биржи
7470 82
Комиссионные расходы за услуги по брокерской и дилерской деятельности
Кт
3380 81
Начисленные комиссионные расходы за услуги фондовой биржи
3380 82
Начисленные комиссионные расходы за услуги по брокерской и дилерской деятельности;
3) при выплате ранее начисленных комиссионных расходов:
Дт
3380 81
Начисленные комиссионные расходы за услуги фондовой биржи
3380 82
Начисленные комиссионные расходы за услуги по брокерской и дилерской деятельности
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
1610 02
Расчеты с брокерами;
4) в день заключения сделки по покупке долговых ценных бумаг на сумму условных обязательств и условных требований осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
8300 01
Условные требования по покупке финансовых активов
Кт
8600 13
Условные обязательства по покупке финансовых активов;
5) на сумму положительной переоценки справедливой стоимости долговых ценных бумаг, возникающей в течение периода между датой заключения сделки и датой расчетов, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1140 64
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 64
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
Кт
6150 01
Доходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка;
6) на сумму отрицательной переоценки справедливой стоимости долговых ценных бумаг, возникающей в течение периода между датой заключения сделки и датой расчетов, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7470 03
Расходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
Кт
1140 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости;
7) на дату расчетов приобретенной долговой ценной бумаги (на сумму, не превышающую ее номинальную стоимость):
Дт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
Кт

1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтері)
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу;
8) сыйлықақы сомасына:
Дт
1140 63
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030 63
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтері)
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу;
9) дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1140 62
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030 62
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт;
10) бұрынғы ұстаушы есептеген сыйақы сомасына:
Дт
1270 04
Бұрынғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
2170 03
Бұрынғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтері)
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу;
11) Стандартта көзделген жағдайларда, операция бағасы активтің әділ құнын білдірмеген кезде Қор және инвестициялық портфельді басқарушы немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі арасында жасалған инвестициялық (сенімгерлікпен) басқару туралы шартқа сәйкес инвестициялық портфельді басқарушыдан немесе сенімгерлікпен басқаруды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен алынған ақпарат негізінде қаржы активтерін бастапқы тану әділ құны бойынша жүзеге асырылады:
борыштық бағалы қағаздарды сатып алу бойынша мәміле сомасы олардың әділ құнынан асып кеткен кезде:
Дт
7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыстар
Кт
1140 62
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030 62
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
1140 63
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030 63
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы;
борыштық бағалы қағаздардың әділ құны оларды сатып алу бойынша мәміле сомасынан асып кеткен кезде:
Дт
1140 63
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030 63
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
1140 62
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030 62
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
Кт

1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
1610 02
Расчеты с брокерами;
8) на сумму премии:
Дт
1140 63
Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 63
Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
1610 02
Расчеты с брокерами;
9) на сумму дисконта (скидки):
Дт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
Кт
1140 62
Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 62
Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости;
10) на сумму вознаграждения, начисленного предыдущим держателем:
Дт
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
1610 02
Расчеты с брокерами;
11) в случаях, предусмотренных Стандартом, когда цена операции не представляет собой справедливую стоимость актива на основании информации, полученной от управляющего инвестиционным портфелем или Национального Банка Республики Казахстан, осуществляющего доверительное управление, в соответствии с договором об инвестиционном (доверительном) управлении, заключенным между Фондом и управляющим инвестиционным портфелем или Национальным Банком Республики Казахстан, первоначальное признание финансовых активов осуществляется по справедливой стоимости:
при превышении суммы сделки по покупке долговых ценных бумаг над их справедливой стоимостью:
Дт
7470 10
Расходы от покупки-продажи ценных бумаг
Кт
1140 62
Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 62
Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
1140 63
Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 63
Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости;
при превышении справедливой стоимости долговых ценных бумаг над суммой сделки по их покупке:
Дт
1140 63
Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 63
Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
1140 62
Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 62
Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
Кт

6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан түскен кірістер;
12) борыштық бағалы қағаздарды сатып алу бойынша шартты міндеттемелер мен талаптар сомасына мәмілеге есеп айырысу күніне мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
8600 13
Қаржы активтерін сатып алу бойынша шартты міндеттемелер
Кт
8300 01
Қаржы активтерін сатып алу бойынша шартты талаптар;
13) егер есеп айырысу күні валюталау күнінен (сатып алынатын актив үшін ақшаны нақты аудару) өзгеше болған жағдайда, валюталау күні әділ құны бойынша бағаланатын сатып алынған борыштық бағалы қағаздардың толық құнына:
Дт

6280 09
Доходы от покупки-продажи ценных бумаг;
12) на дату расчетов сделки на сумму условных обязательств и требований по покупке долговых ценных бумаг осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
8600 13
Условные обязательства по покупке финансовых активов
Кт
8300 01
Условные требования по покупке финансовых активов;
13) в случае если дата расчетов отлична от даты валютирования (фактического перечисления денег за приобретаемый актив) на дату валютирования на полную стоимость приобретенных долговых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости:
Дт

3540
Басқа да қысқа мерзімді міндеттемелер
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтері).";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Осы Нұсқаулықтың 10-12-тармақтарына сәйкес сыйақы есептелгеннен кейін, сыйлықақы немесе дисконт (жеңiлдiк) амортизациясынан және сатып алынған борыштық бағалы қағаздарды әдiл құны бойынша қайта бағалаудан кейiн әділ құны бойынша бағаланатын сатып алынған борыштық бағалы қағаздарды сату кезінде мынадай бухгалтерлiк жазбалар жүзеге асырылады:

3540
Прочие краткосрочные обязательства
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет).";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. При продаже приобретенных долговых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, после начисления вознаграждения, амортизации премии или дисконта (скидки) и переоценки по справедливой стоимости приобретенных долговых ценных бумаг согласно пунктам с 10 по 12 настоящей Инструкции осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1) әділ құны бойынша бағаланатын борыштық бағалы қағаздар бойынша амортизацияланбаған сыйлықақы сомасына:
Дт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1140 63
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030 63
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы;
2) әділ құны бойынша бағаланатын борыштық бағалы қағаздар бойынша амортизацияланбаған дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт
1140 62
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030 62
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
Кт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
3) әділ құны бойынша бағаланатын борыштық бағалы қағаздардың әділ құны бойынша жинақталған оң қайта бағалау сомасына:
Дт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1140 64
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 64
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету;
4) әділ құны бойынша бағаланатын борыштық бағалы қағаздардың әділ құны бойынша жинақталған теріс қайта бағалау сомасына:
Дт
1140 65
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 65
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
5) әділ құны бойынша бағаланатын борыштық бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасына:
Дт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтері)
Кт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270 04
Бұрынғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржылық активтер
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер

1) на сумму несамортизированной премии по долговым ценным бумагам, оцениваемым по справедливой стоимости:
Дт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
Кт
1140 63
Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 63
Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости;
2) на сумму несамортизированного дисконта (скидки) по долговым ценным бумагам, оцениваемым по справедливой стоимости:
Дт
1140 62
Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 62
Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
Кт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости;
3) на сумму накопленной положительной переоценки по справедливой стоимости долговых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости:
Дт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
Кт
1140 64
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 64
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости;
4) на сумму накопленной отрицательной переоценки по справедливой стоимости долговых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости:
Дт
1140 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
Кт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости;
5) на сумму заключенной сделки по продаже долговых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости:
Дт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
Кт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам

2170 03
Бұрынғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы;
6) әділ құны бойынша бағаланатын борыштық бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасы олардың есептік құнынан асып кеткен жағдайда, айырма сомасына:
Дт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтері)
Кт
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан түскен кірістер.";
7) әділ құны бойынша бағаланатын борыштық бағалы қағаздардың есептік құны оларды сату бойынша жасалған мәміле сомасынан асып түскен жағдайда айырма сомасына:
Дт

2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам;
6) в случае превышения суммы заключенной сделки по продаже долговых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, над их учетной стоимостью, на сумму разницы:
Дт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
Кт
6280 09
Доходы от покупки-продажи ценных бумаг;
7) в случае превышения учетной стоимости долговых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, над суммой заключенной сделки по их продаже, на сумму разницы:
Дт

7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыстар
Кт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржылық активтер
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржылық активтер;
8) егер есеп айырысу күні валюталау күнінен (сатып алынатын актив үшін ақшаны нақты аудару) өзгеше болған жағдайда, валюталау күні әділ құны бойынша бағаланатын сатылған борыштық бағалы қағаздардың толық құнына:
Дт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтері)
Кт
1280 10
Басқа да дебиторлық берешек.
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. "Әділ құны бойынша бағаланатын" санатына жіктелген үлестік бағалы қағаздарды сатып алу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) брокерге аванс аудару кезінде:
Дт

7470 10
Расходы от покупки-продажи ценных бумаг
Кт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости;
8) в случае если дата расчетов отлична от даты валютирования (фактического перечисления денег за приобретаемый актив) на дату валютирования на полную стоимость реализованных долговых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости:
Дт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
Кт
1280 10
Прочая дебиторская задолженность.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. При покупке долевых ценных бумаг, классифицированных в категорию "оцениваемые по справедливой стоимости", осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при перечислении аванса брокеру:
Дт

7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыстар
Кт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
үлестік бағалы қағаздардың әділ құны оларды сатып алу бойынша мәміле сомасынан асып кеткен кезде:
Дт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан түскен кірістер;
9) Үлестік бағалы қағаздарды сатып алу бойынша шартты міндеттемелер мен талаптар сомасына есеп айырысу күніне мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
8600 13
Қаржы активтерін сатып алу бойынша шартты міндеттемелер
Кт
8300 01
Қаржы активтерін сатып алу бойынша шартты талаптар;
10) егер есеп айырысу күні валюталау күнінен (сатып алынатын актив үшін ақшаны нақты аудару) өзгеше болған жағдайда, валюталау күні әділ құны бойынша бағаланатын сатылған үлестік бағалы қағаздардың толық құнына:
Дт
3540
Басқа да қысқа мерзімді міндеттемелері
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша қаражаты (зейнетақы активтерi).";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Сатып алынған әділ құны бойынша бағаланатын үлестік бағалы қағаздарды сату кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) әділ құны бойынша бағаланатын үлестік бағалы қағаздардың әділ құны бойынша жинақталған оң қайта бағалау сомасына:
Дт

7470 10
Расходы от покупки-продажи ценных бумаг
Кт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости;
при превышении справедливой стоимости долевых ценных бумаг над суммой сделки по их покупке:
Дт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
Кт
6280 09
Доходы от покупки-продажи ценных бумаг;
9) На дату расчетов на сумму условных обязательств и требований по покупке долевых ценных бумаг осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
8600 13
Условные обязательства по покупке финансовых активов
Кт
8300 01
Условные требования по покупке финансовых активов;
10) в случае если дата расчетов отлична от даты валютирования (фактического перечисления денег за приобретаемый актив) на дату валютирования на полную стоимость реализованных долевых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости:
Дт
3540
Прочие краткосрочные обязательства
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет).";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. При продаже приобретенных долевых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму накопленной положительной переоценки по справедливой стоимости долевых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости:
Дт

4) әділ құны бойынша бағаланатын үлестік бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәмiле сомасы олардың есептiк құнынан асып кеткен жағдайда, айырма сомасына:
Дт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтерi)
Кт
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан түскен кірістер;
5) әділ құны бойынша бағаланатын үлестік бағалы қағаздардың есептік құны оларды сату бойынша жасалған мәмiле сомасынан асып кеткен жағдайда, айырма сомасына:
Дт

4) в случае превышения суммы заключенной сделки по продаже долевых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, над их учетной стоимостью, на сумму разницы:
Дт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
Кт
6280 09
Доходы от покупки-продажи ценных бумаг;
5) в случае превышения учетной стоимости долевых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, над суммой заключенной сделки по их продаже, на сумму разницы:
Дт

7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыстар
Кт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері.";
6) егер есеп айырысу күні валюталау күнінен (сатып алынатын актив үшін ақшаны нақты аудару) өзгеше болған жағдайда, валюталау күні әділ құны бойынша бағаланатын сатылған үлестік бағалы қағаздардың толық құнына:
Дт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтері)
Кт
1280 10
Басқа да дебиторлық берешек.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. "Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын" санатына жіктелген бағалы қағаздарды сатып алған кезде мәміле бойынша шығындар кіретін сатып алу құнына мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) брокерге авансты есептеу немесе аудару кезінде:
Дт

7470 10
Расходы от покупки-продажи ценных бумаг
Кт
1140 61
Краткосрочные финансовые активов, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 61
Долгосрочные финансовые активов, оцениваемые по справедливой стоимости;
6) в случае если дата расчетов отлична от даты валютирования (фактического перечисления денег за приобретаемый актив) на дату валютирования на полную стоимость реализованных долевых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости:
Дт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
Кт
1280 10
Прочая дебиторская задолженность.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. При покупке ценных бумаг, классифицированных в категорию "оцениваемые по амортизированной стоимости", на покупную стоимость, включающей затраты по сделке, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при начислении или перечислении аванса брокеру:
Дт

1610 02
Брокерлермен есеп айырысу
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтерi);
2) шартты міндеттемелер мен шартты талаптар сомасына бағалы қағаздарды сатып алу бойынша мәміле жасалған күні мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
8300 01
Қаржы активтерін сатып алу бойынша шартты талаптар
Кт
8600 13
Қаржы активтерін сатып алу бойынша шартты міндеттемелер;
3) сатып алынған борыштық бағалы қағаздың таза құнына (оның номиналдық құнынан аспайтын сомаға) есеп айырысу күніне:
Дт

1610 02
Расчеты с брокерами
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет);
2) в день заключения сделки по покупке ценных бумаг на сумму условных обязательств и условных требований осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
8300 01
Условные требования по покупке финансовых активов
Кт
8600 13
Условные обязательства по покупке финансовых активов;
3) на дату расчетов на чистую стоимость приобретенной долговой ценной бумаги (на сумму, не превышающую ее номинальную стоимость):
Дт

1130 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2020 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтерi)
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу;
4) сыйлықақы сомасына, сондай-ақ мәміле бойынша шығындар сомасына:
Дт
1130 63
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2020 63
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтерi)
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу;
5) дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт
1130 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2020 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1130 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2020 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт;
6) бұрынғы ұстаушылар есептеген сыйақы сомасына:
Дт
1270 04
Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар есептеген сыйақы
2170 03
Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар есептеген сыйақы
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтерi)
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу;
7) Стандартта көзделген жағдайларда, операция бағасы активтің әділ құнын білдірмеген кезде қаржы активтерін бастапқы тану Қор және инвестициялық портфельді басқарушы немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі арасында жасалған инвестициялық (сенімгерлікпен) басқару туралы шартқа сәйкес инвестициялық портфельді басқарушыдан немесе сенімгерлікпен басқаруды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен алынған ақпарат негізінде әділ құн бойынша жүзеге асырылады:
борыштық бағалы қағазды сатып алу бойынша мәміле сомасы олардың әділ құнынан асып түскен жағдайда:
Дт
7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыстар
Кт
1130 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2020 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
1130 63
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2020 63
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы;
борыштық бағалы қағаздардың әділ құны оларды сатып алу бойынша мәміле сомасынан асып түскен жағдайда:
Дт
1130 63
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2020 63
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
1130 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2020 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
Кт

1130 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости
2020 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
1610 02
Расчеты с брокерами;
4) на сумму премии, а также на сумму затрат по сделке:
Дт
1130 63
Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
2020 63
Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
1610 02
Расчеты с брокерами;
5) на сумму дисконта (скидки):
Дт
1130 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости
2020 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости
Кт
1130 62
Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
2020 62
Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости;
6) на сумму вознаграждения, начисленного предыдущим держателем:
Дт
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
1610 02
Расчеты с брокерами;
7) в случаях, предусмотренных Стандартом, когда цена операции не представляет собой справедливую стоимость актива на основании информации, полученной от управляющего инвестиционным портфелем или Национального Банка Республики Казахстан, осуществляющего доверительное управление, в соответствии с договором об инвестиционном (доверительном) управлении, заключенным между Фондом и управляющим инвестиционным портфелем или Национальным Банком Республики Казахстан, первоначальное признание финансовых активов осуществляется по справедливой стоимости:
при превышении суммы сделки по покупке долговых ценных бумаг над их справедливой стоимостью:
Дт
7470 10
Расходы от покупки-продажи ценных бумаг
Кт
1130 62
Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
2020 62
Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
1130 63
Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
2020 63
Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости;
при превышении справедливой стоимости долговых ценных бумаг над суммой сделки по их покупке:
Дт
1130 63
Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
2020 63
Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
1130 62
Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
2020 62
Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
Кт

6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан түскен кірістер;
8) есеп айырысу күніне шартты міндеттемелер мен борыштық бағалы қағаздарды сатып алу жөніндегі талаптар сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
8600 13
Қаржы активтерін сатып алу бойынша шартты міндеттемелер
Кт
8300 01
Қаржы активтерін сатып алу бойынша шартты талаптар;
9) егер есеп айырысу күні валюталау күнінен (сатып алынатын актив үшін ақшаны нақты аудару) өзгеше болған жағдайда, валюталау күні амортизацияланған құны бойынша бағаланатын сатып алынған бағалы қағаздардың толық құнына:
Дт

6280 09
Доходы от покупки-продажи ценных бумаг;
8) на дату расчетов на сумму условных обязательств и требований по покупке долговых ценных бумаг осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
8600 13
Условные обязательства по покупке финансовых активов
Кт
8300 01
Условные требования по покупке финансовых активов;
9) в случае если дата расчетов отлична от даты валютирования (дата фактического перечисления денег за приобретаемый актив) на дату валютирования на полную стоимость приобретенных ценных бумаг, оцениваемых по амортизированной стоимости:
Дт

3540
Басқа да қысқа мерзімді міндеттемелер
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтері).";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Осы Нұсқаулықтың 23 және 24-тармақтарына сәйкес сыйақыны есептегеннен кейін және сыйлықақыны немесе дисконтты (жеңілдікті) амортизациялағаннан кейін амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздарды сатқан кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жазылады:

3540
Прочие краткосрочные обязательства
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет).";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. При продаже ценных бумаг, оцениваемых по амортизированной стоимости, после начисления вознаграждения и амортизации премии или дисконта (скидки) согласно пунктам 23 и 24 настоящей Инструкции, осуществляются следующие бухгалтерские записи:

2170 03
Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар есептеген сыйақы;
4) амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасы оның есептік құнынан асып кеткен жағдайда айырма сомасына:
Дт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтерi)
Кт
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан түскен кірістер;
5) амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздардың есептік құны оларды сату бойынша жасалған мәміле сомасынан асып кеткен жағдайда айырма сомасына:
Дт
7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыстар
Кт
1130 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері

2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам;
4) в случае превышения суммы заключенной сделки по продаже ценных бумаг, оцениваемых по амортизированной стоимости, над их учетной стоимостью, на сумму разницы:
Дт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
Кт
6280 09
Доходы от покупки-продажи ценных бумаг;
5) в случае превышения учетной стоимости ценных бумаг, оцениваемых по амортизированной стоимости, над суммой заключенной сделки по их продаже, на сумму разницы:
Дт
7470 10
Расходы от покупки-продажи ценных бумаг
Кт
1130 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости