"Мемлекеттік мүлікті басқару тиімділігін бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 11 наурыздағы № 193 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2022 жылғы 20 маусымдағы № 47 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 21 маусымда № 28542 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 2 маусымдағы № 48 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 02.06.2025 № 48 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік мүлікті басқару тиімділігін бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 11 наурыздағы № 193 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10681 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 202-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік мүлікті басқару тиімділігін бағалау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Мемлекеттік мүлікті басқару тиімділігін бағалау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 202-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік мүлікті басқару тиімділігін бағалау тәртібін айқындайды.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) даму жоспары – мемлекеттік кәсіпорынның, акцияларының бақылау пакеті (жарғылық капиталға қатысу үлесі) мемлекетке тиесілі акционерлік қоғамның және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің бес жылдық кезеңге арналған қызметінің негізгі бағыттары мен қаржы-шаруашылық қызметінің көрсеткіштерін айқындайтын құжат;
2) жергілікті атқарушы орган (әкімдік) – облыстың, (республикалық маңызы бар қаланың және астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган;
3) мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай оператор – Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша айқындалған, ұйымдастыру және мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай техникалық саясатты іске асыру жөніндегі міндеттер жүктелген заңды тұлға;

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 11 марта 2015 года № 193 "Об утверждении Правил оценки эффективности управления государственным имуществом"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 июня 2022 года № 47. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 июня 2022 года № 28542. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 июня 2025 года № 48.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 02.06.2025 № 48 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 11 марта 2015 года № 193 "Об утверждении Правил оценки эффективности управления государственным имуществом" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10681) следующие изменения и дополнение:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 1 статьи 202 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах оценки эффективности управления государственным имуществом, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила оценки эффективности управления государственным имуществом (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 202 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" (далее – Закон) и определяют порядок оценки эффективности управления государственным имуществом.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. В Правилах используются следующие понятия:
1) план развития – документ, определяющий основные направления деятельности и показатели финансово-хозяйственной деятельности государственного предприятия, акционерного общества и товарищества с ограниченной ответственностью, контрольный пакет акций (доля участия в уставном капитале) которого принадлежит государству, на пятилетний период;
2) местный исполнительный орган (акимат) – коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом области (города республиканского значения и столицы), района (города областного значения), осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;
3) единый оператор в сфере учета государственного имущества –юридическое лицо, определенное по решению Правительства Республики Казахстан, на которое возложены задачи по реализации единой технической политики в сфере организации и учета государственного имущества;

4) мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылық ету жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – тиісті саланың уәкілетті органы) – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған, мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылықты жүзеге асыратын және Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген шарттарда республикалық мүлікке қатысты құқықтарды иеленетін орталық атқарушы орган немесе орталық атқарушы органның ведомствосы. Қазақстан Республикасының Үкіметі республикалық мүлікке қатысты құқықтарды өзге мемлекеттік органдарға берген жағдайларда, осы Заңның тиісті саланың уәкілетті органы туралы қағидалары осындай мемлекеттік органға қолданылады;
5) ұйымдар – мемлекеттік заңды тұлғалар (мемлекеттік мекемелер мен мемлекеттік кәсіпорындар) және мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдар мен жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер (бұдан әрі – мемлекет бақылайтын АҚ (ЖШС);
6) іс-шаралар жоспары – ұлттық басқарушы холдингтің, ұлттық холдингтің және ұлттық компанияның бес жылдық кезеңге арналған қызметінің негізгі бағыттары мен қаржы-шаруашылық қызметінің көрсеткіштерін айқындайтын құжат.";
мынадай мазмұндағы 10-1-тармақпен толықтырылсын:
"10-1. Мемлекеттік кәсіпорынның басшысы, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың бірінші басшылары, мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдар мен жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің атқарушы органдары даму жоспарының жоспарлы көрсеткіштерінің орындалуын қамтамасыз етеді.";
1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
4-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Мемлекеттік активтерді басқару саясаты департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.

4) уполномоченный орган по руководству соответствующей отраслью (сферой) государственного управления (далее – уполномоченный орган соответствующей отрасли) – центральный исполнительный орган или ведомство центрального исполнительного органа, определенные Правительством Республики Казахстан, осуществляющие руководство соответствующей отраслью (сферой) государственного управления и обладающие правами в отношении республиканского имущества на условиях, предусмотренных Законом и иными законами Республики Казахстан. В случаях передачи Правительством Республики Казахстан прав в отношении республиканского имущества иным государственным органам правила настоящего Закона об уполномоченном органе соответствующей отрасли распространяются на такой государственный орган;
5) организации – государственные юридические лица (государственные учреждения и государственные предприятия) и контролируемые государством акционерные общества и товарищества с ограниченной ответственностью (далее – контролируемые государством АО (ТОО);
6) план мероприятий – документ, определяющий основные направления деятельности и показатели финансово-хозяйственной деятельности национального управляющего холдинга, национального холдинга и национальной компании на пятилетний период.";
дополнить пунктом 10-1 следующего содержания:
"10-1. Руководитель государственного предприятия, первые руководители национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, исполнительные органы контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью обеспечивают исполнение плановых показателей плана развития.";
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 4 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту политики управления государственными активами в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Куантыров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 20 маусымдағы
№ 47 Бұйрыққа
1-қосымша
Мемлекеттік мүлікті
басқару тиімділігін
бағалау қағидаларына
1-қосымша
Өлшемшарттар мен көрсеткіштердің балдары
Р/с №
Өлшемшарттың/көрсеткіштің атауы
Балл
1
2
3
1
Қаржылық нәтижесі теріс ұйымдардың санын азайту
Қаржылық нәтижесі теріс ұйымдардың болмауы
2
Болуы
0
Есепті жылдағы өзгерістер:
азаю жағына қарай
1
ұлғаю жағына қарай немесе өзгерістерсіз
0
2
Мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісінің бір бөлігінің және мемлекет бақылауындағы АҚ (ЖШС) акцияларының мемлекеттік пакетіне (жарғылық капиталына қатысу үлестеріне) дивидендтердің (кірістің) бюджетке түсуін қамтамасыз ету
Таза кірістің тиісті бөлігін және мемлекет меншігіндегі акциялардың мемлекеттік пакетіне (қатысу үлестеріне) дивидендтерді бюджетке уақтылы және толық аудармаған ұйымдардың болмауы
2
Болуы
0
3
Бекітілген нормативтер мен заттай нормаларды сақтау
3.1
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 69-бабының 2-тармағына сәйкес бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган бекіткен мемлекеттік органдардың аппаратын орналастыруға арналған алаңдармен қамтамасыз етудің заттай нормаларын бұзу белгіленген мемлекеттік мекемелердің саны.
Бұзушылықтардың болмауы
2
Мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының есепті кезеңде тексерулер жүргізбеуі
1
Бұзушылықтардың болуы
0
3.2
Бюджет кодексінің 69-бабының 2-тармағына сәйкес бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган бекіткен мемлекеттік органдарды қызметтік және кезекші автомобильдермен қамтамасыз етудің заттай нормаларын бұзу белгіленген ұйымдардың саны.
Бұзушылықтардың болмауы
2
Мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының есепті кезеңде тексерулер жүргізбеуі
1
Бұзушылықтардың болуы
0
3.3
Бюджет кодексінің 69-бабының 2-тармағына сәйкес бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган бекіткен мемлекеттік органдарды телефон байланысымен және офистік жиһазбен қамтамасыз етудің заттай нормаларын бұзу белгіленген мемлекеттік мекемелердің саны.
Бұзушылықтардың болмауы
2
Мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының есепті кезеңде тексерулер жүргізбеуі
1
Бұзушылықтардың болуы
0
3.4
"Акцияларының бақылау пакеттері мемлекетке тиесілі мемлекеттік кәсіпорындарды, акционерлік қоғамдарды және олардағы мемлекеттік қатысу үлестерінің мөлшері қатысушылардың жалпы жиналысының шешімін анықтауға мемлекетке мүмкіндік беретін жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерді оңтайландыру мақсатымен олардың әкімшілік шығыстарының мониторингін жүргізу тетігін анықтау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 10 ақпандағы № 145 қаулысы (бұдан әрі – № 145 қаулы) 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес бекітілген әкімшілік аппараттарын орналастыруға арналған алаңдар нормаларының бұзушылығы анықталған мемлекеттік кәсіпорындар мен мемлекет бақылайтын АҚ (ЖШС) саны
Бұзушылықтардың болмауы
2
Мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының есепті кезеңде тексерулер жүргізбеуі
1
Бұзушылықтардың болуы
0
3.5
№ 145 қаулының 1-4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес бекітілген арнайы көлік құралдарының тиiстiлiк нормативтерiнен артық болуы анықталған мемлекеттік кәсіпорындар саны
Бұзушылықтардың болмауы
2
Мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының есепті кезеңде тексерулер жүргізбеуі
1
Бұзушылықтардың болуы
0
4
Мемлекеттік заңды тұлғалардың балансында бекітілген мүлікке түгендеуді, паспорттауды және қайта бағалауды жүргізу
Балансында паспорттауды жүргізуді талап ететін объектілері бар мемлекеттік заңды тұлғалардың болмауы
2
Болуы
0
5
Мемлекеттік мүлік тізіліміне мемлекеттік кәсіпорындар мен мемлекет бақылайтын АҚ-ның (ЖШС) бекітілген, оның ішінде түзетілген даму жоспарлары мен олардың орындалуы бойынша есептерін ұсыну
5.1
Мемлекеттік мүлік тізіліміне бекітілген, оның ішінде түзетілген даму жоспарларын ұсынбаған мемлекеттік кәсіпорындар мен мемлекет бақылайтын АҚ (ЖШС) саны
Мемлекеттік мүлік тізіліміне бекітілген, оның ішінде түзетілген даму жоспарларын ұсынбаған мемлекеттік кәсіпорындар мен мемлекет бақылайтын АҚ (ЖШС) болмауы
1
Болуы
0
5.2
Мемлекеттік мүлік тізіліміне бекітілген даму жоспарларының орындалуы бойынша есептерін ұсынбаған мемлекеттік кәсіпорындар мен мемлекет бақылайтын АҚ (ЖШС) саны
Мемлекеттік мүлік тізіліміне бекітілген даму жоспарларының орындалуы бойынша есептерін ұсынбаған мемлекеттік кәсіпорындар мен мемлекет бақылайтын АҚ (ЖШС) болмауы
1
Болуы
0
6
Даму жоспарының көрсеткіштерін жоспарлау сапасы
Барлық мемлекеттік кәсіпорындар мен мемлекет бақылайтын АҚ (ЖШС) бекітілген даму жоспарында сандық бағаланатын, мемлекеттік органның стратегиялық жоспарында (аумақтарды дамыту жоспарында) көрсетілген стратегиялық бағыттары мен мақсаттарын орындау бойынша ұйымның қызметін сипаттайтын түйінді көрсеткіштері айқындалған
2
Бекітілген даму жоспарында сандық бағаланатын, мемлекеттік органның стратегиялық жоспарында (аумақтарды дамыту жоспарында) көрсетілген стратегиялық бағыттары мен мақсаттарын орындау бойынша ұйымның қызметін сипаттайтын түйінді көрсеткіштері айқындалмаған мемлекеттік кәсіпорындар мен мемлекет бақылайтын АҚ (ЖШС) болуы
0
7
Мемлекеттік кәсіпорындар мен мемлекет бақылайтын АҚ (ЖШС) мемлекет қаражаты мен активтерін пайдалану тиімділігі
7.1
Мемлекеттік кәсіпорындар мен мемлекет бақылайтын АҚ (ЖШС) қызметінің түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізуін бағалау
Барлық мемлекеттік кәсіпорындар мен мемлекет бақылайтын АҚ (ЖШС) даму жоспарында көрсетілген түйінді көрсеткіштерді орындады
2
Даму жоспарында көрсетілген түйінді көрсеткіштерді орындамаған мемлекеттік кәсіпорындар мен мемлекет бақылайтын АҚ (ЖШС) болуы
0
7.2
Мемлекеттік кәсіпорындар мен мемлекет бақылайтын АҚ (ЖШС) қаржылық жағдайының тұрақтылығын бағалау
Төлемге қабілетсіз мемлекеттік кәсіпорындар мен мемлекет бақылайтын АҚ (ЖШС) болмауы
2
Төлемге қабілетсіз мемлекеттік кәсіпорындар мен мемлекет бақылайтын АҚ-ның (ЖШС-нің) болуы
0
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 20 маусымдағы
№ 47 Бұйрыққа
2-қосымша
Мемлекеттік мүлікті
басқару тиімділігін
бағалау қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Бағалау парағы
_____________________________________________________________________
(тиісті саланың уәкілетті органының немесе жергілікті атқарушы органның не
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының атауы)
______________ (есепті кезең)
Мемлекеттік мекемелерді басқару
Р/с №
Өлшемшарттың/көрсеткіштің атауы
Балл
1
2
3
1
Қаржылық нәтижесі теріс ұйымдардың санын азайту
2
Бекітілген нормативтер мен заттай нормаларды сақтау
2.1
Бюджет кодексінің 69-бабының 2-тармағына сәйкес бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган бекіткен мемлекеттік органдардың аппаратын орналастыруға арналған алаңдармен қамтамасыз етудің заттай нормаларын сақтау.
2.2
Бюджет кодексінің 69-бабының 2-тармағына сәйкес бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган бекіткен мемлекеттік органдарды қызметтік және кезекші автомобильдермен қамтамасыз етудің заттай нормаларын сақтау.
2.3
Бюджет кодексінің 69-бабының 2-тармағына сәйкес бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган бекіткен мемлекеттік органдарды телефон байланысымен және офистік жиһазбен қамтамасыз етудің заттай нормаларын сақтау.
3
Мемлекеттік заңды тұлғалар балансында бекітілген мүлікке түгендеуді, паспорттауды және қайта бағалауды жүргізу
Жиыны:
Мемлекеттік кәсіпорындарды басқару
Р/с №
Өлшемшарт/көрсеткіш атауы
Балл
1
2
3
1
Қаржылық нәтижесі теріс ұйымдардың санын азайту
2
Мемлекеттік кәсіпорындар таза кірісінің бір бөлігінің бюджетке түсуін қамтамасыз ету
3
Бекітілген нормативтер мен заттай нормаларды сақтау
3.1
"Акцияларының бақылау пакеттері мемлекетке тиесілі мемлекеттік кәсіпорындарды, акционерлік қоғамдарды және олардағы мемлекеттік қатысу үлестерінің мөлшері қатысушылардың жалпы жиналысының шешімін анықтауға мемлекетке мүмкіндік беретін жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерді оңтайландыру мақсатымен олардың әкімшілік шығыстарының мониторингін жүргізу тетігін анықтау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 10 ақпандағы № 145 қаулысы (бұдан әрі – № 145 қаулы) 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес бекітілген әкімшілік аппараттарды орналастыруға арналған алаңдар нормаларын сақтау
3.2
№ 145 қаулының 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес бекітілген қызметтік автомобильдердің тиістілік нормативтерін сақтау
3.3
№ 145 қаулының 1-4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес арнайы көлік құралдарының тиiстiлiк нормативтерiн сақтау
4
Мемлекеттік заңды тұлғалар балансында бекітілген мүлікке түгендеуді, паспорттауды және қайта бағалауды жүргізу
5
Мемлекеттік мүлік тізіліміне бекітілген, оның ішінде түзетілген даму жоспарлары мен олардың орындалуы жөніндегі есептерді ұсыну
5.1
Мемлекеттік мүлік тізіліміне бекітілген, оның ішінде түзетілген даму жоспарларын ұсыну
5.2
Мемлекеттік мүлік тізіліміне бекітілген даму жоспарларының орындалуы жөніндегіесептерді ұсыну
6
Даму жоспарының көрсеткіштерін жоспарлау сапасы
7
Мемлекет қаражаты мен активтерін пайдалану тиімділігі
7.1
Мемлекеттік кәсіпорындар қызметінің түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізуді бағалау
7.2
Мемлекеттік кәсіпорындардың қаржылық жағдайының тұрақтылығын бағалау
Жиыны:
Акционерлік қоғамдар акцияларының мемлекеттік пакеттерін басқару
Р/с №
Өлшемшарттың/көрсеткіштің атауы
Балл
1
2
3
1
Қаржылық нәтижесі теріс ұйымдардың санын азайту
2
Акционерлік қоғамдар акцияларының мемлекеттік пакеттеріне дивидендтердің бюджетке түсуін қамтамасыз ету
3
Бекітілген нормативтер мен заттай нормаларды сақтау
3.1
№ 145 қаулының 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес бекітілген әкімшілік аппараттарды орналастыруға арналған алаңдар нормаларын сақтау
3.2
№ 145 қаулының 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес бекітілген қызметтік автомобильдердің тиістілік нормативтерін сақтау
4
Мемлекеттік мүлік тізіліміне мемлекет бақылайтын АҚ (ЖШС) бекітілген, оның ішінде түзетілген даму жоспарлары мен олардың орындалуы жөніндегі есептерін ұсыну
4.1
Мемлекеттік мүлік тізіліміне бекітілген, оның ішінде түзетілген даму жоспарларын ұсыну
4.2
Мемлекеттік мүлік тізіліміне бекітілген даму жоспарларының орындалуы жөніндегі есептерді ұсыну
5
Даму жоспарының көрсеткіштерін жоспарлау сапасы
6
Мемлекет қаражаты мен активтерін пайдалану тиімділігі
6.1
Мемлекет бақылайтын АҚ (ЖШС) қызметінің түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізуді бағалау
6.2
Мемлекет бақылайтын АҚ (ЖШС) қаржылық жағдайының тұрақтылығын бағалау
Жиыны:
Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің мемлекеттік қатысу үлестерін басқару
Р/с №
Өлшемшарттың/көрсеткіштің атауы
Балл
1
2
3
1
Қаржылық нәтижесі теріс ұйымдардың санын азайту
2
Жауапкершілігі шектеулі серіктестікте мемлекеттік қатысу үлесіне таза кірістің бір бөлігінің бюджетке түсуін қамтамасыз ету
3
Бекітілген нормативтер мен заттай нормаларды сақтау
3.1
№ 145 қаулының 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес бекітілген әкімшілік аппараттарды орналастыруға арналған алаңдар нормаларын сақтау
3.2
№ 145 қаулының 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес бекітілген қызметтік автомобильдердің тиістілік нормативтерін сақтау
4
Мемлекеттік мүлік тізіліміне мемлекет бақылайтын АҚ (ЖШС) бекітілген, оның ішінде түзетілген даму жоспарлары мен олардың орындалуы жөніндегіесептерін ұсыну
4.1
Мемлекеттік мүлік тізіліміне бекітілген, оның ішінде түзетілген даму жоспарларын ұсыну
4.2
Мемлекеттік мүлік тізіліміне бекітілген даму жоспарларының орындалуы жөніндегі есептерді ұсыну
5
Даму жоспарының көрсеткіштерін жоспарлау сапасы
6
Мемлекет қаражаты мен активтерін пайдалану тиімділігі
6.1
Мемлекет бақылайтын АҚ (ЖШС) қызметінің түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізуді бағалау
6.2
Мемлекет бақылайтын АҚ (ЖШС) қаржылық жағдайының тұрақтылығын бағалау
Жиыны:

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
А. Куантыров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 20 июня 2022 года № 47
Приложение 1
к Правилам оценки
эффективности управления
государственным имуществом
Баллы критериев и показателей
№ п/п
Наименование критерия/показателя
Балл
1
2
3
1
Снижение количества организаций, имеющих отрицательный финансовый результат
Отсутствие организаций, имеющих отрицательный финансовый результат
2
Наличие
0
Изменения в отчетном году:
в сторону уменьшения
1
в сторону увеличения или без изменений
0
2
Обеспечение поступлений в бюджет части чистого дохода государственных предприятий и дивиденды (доходы) на государственный пакет акций (долю участия) контролируемых государством АО (ТОО)
Отсутствие организаций, несвоевременно или не полностью перечисливших в бюджет соответствующую часть чистого дохода и дивиденды на государственные пакеты акций (доли участия), находящиеся в государственной собственности
2
Наличие
0
3
Соблюдение утвержденных нормативов и натуральных норм
3.1
Количество государственных учреждений, в которых установлено нарушение натуральных норм обеспечения площадями для размещения аппарата государственных органов, утвержденных уполномоченным органом по бюджетному планированию в соответствии с пунктом 2 статьи 69 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс).
Отсутствие нарушений
2
Непроведение органами государственного финансового контроля проверок за отчетный период
1
Наличие нарушений
0
3.2
Количество организаций, в которых установлено нарушение натуральных норм обеспечения государственных органов служебными и дежурными автомобилями, утвержденных уполномоченным органом по бюджетному планированию в соответствии с пунктом 2 статьи 69 Бюджетного кодекса.
Отсутствие нарушений
2
Непроведение органами государственного финансового контроля проверок за отчетный период
1
Наличие нарушений
0
3.3
Количество государственных учреждений, в которых установлено нарушение натуральных норм обеспечения государственных органов телефонной связью и офисной мебелью, утвержденных уполномоченным органом по бюджетному планированию в соответствии с пунктом 2 статьи 69 Бюджетного кодекса.
Отсутствие нарушений
2
Непроведение органами государственного финансового контроля проверок за отчетный период
1
Наличие нарушений
0
3.4
Количество государственных предприятий и контролируемых государством АО (ТОО), в которых установлено нарушение норм площадей для размещения административных аппаратов, утвержденных в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 10 февраля 2003 года № 145 "Об определении механизма проведения мониторинга административных расходов государственных предприятий, акционерных обществ, контрольные пакеты акций которых принадлежат государству, и товариществ с ограниченной ответственностью, размеры государственных долей участия в которых позволяют государству определять решения общего собрания участников, с целью их оптимизации" (далее – постановление № 145)
Отсутствие нарушений
2
Непроведение органами государственного финансового контроля проверок за отчетный период
1
Наличие нарушений
0
3.5
Количество государственных предприятий, в которых установлено превышение нормативов положенности специальных транспортных средств, утвержденных в соответствии с подпунктом 1) пункта 1-4 постановления № 145
Отсутствие нарушений
2
Непроведение органами государственного финансового контроля проверок за отчетный период
1
Наличие нарушений
0
4
Проведение инвентаризации, паспортизации и переоценки имущества, закрепленного на балансе государственных юридических лиц
Отсутствие государственных юридических лиц, на балансе которых есть объекты, по которым требуется проведение паспортизации
2
Наличие
0
5
Представление в реестр государственного имущества утвержденных, в том числе скорректированных планов развития и отчетов по их исполнению государственных предприятий и контролируемых государством АО (ТОО)
5.1
Количество государственных предприятий и контролируемых государством АО (ТОО), не представивших в реестр государственного имущества утвержденные, в том числе скорректированные планы развития
Отсутствие государственных предприятий и контролируемых государством АО (ТОО), не представивших в реестр государственного имущества утвержденные, в том числе скорректированные планы развития
1
Наличие
0
5.2
Количество государственных предприятий и контролируемых государством АО (ТОО), не представивших в реестр государственного имущества утвержденные отчеты по исполнению планов развития
Отсутствие государственных предприятий и контролируемых государством АО (ТОО), не представивших в реестр государственного имущества утвержденные отчеты по исполнению планов развития
1
Наличие
0
6
Качество планирования показателей плана развития
Во всех государственных предприятиях и контролируемых государством АО (ТОО) в утвержденном плане развития определены ключевые показатели, поддающиеся количественной оценке, характеризующие деятельность организации по выполнению стратегических направлений и целей государственного органа, отраженных в его стратегическом плане (плане развития территорий)
2
Наличие государственных предприятий и контролируемых государством АО (ТОО), у которых в утвержденном плане развития не определены ключевые показатели, поддающиеся количественной оценке, характеризующие деятельность организации по выполнению стратегических направлений и целей государственного органа, отраженных в его стратегическом плане (плане развития территорий)
0
7
Эффективность использования средств и активов государства государственными предприятиями и контролируемыми государством АО (ТОО)
7.1
Оценка достижения ключевых показателей деятельности государственных предприятий и контролируемых государством АО (ТОО)
Все государственные предприятия и контролируемые государством АО (ТОО) выполнили ключевые показатели, отраженные в плане развития
2
Наличие государственных предприятий и контролируемых государством АО (ТОО), которые не выполнили ключевые показатели, отраженные в плане развития
0
7.2
Оценка устойчивости финансового состояния государственных предприятий и контролируемых государством АО (ТОО)
Отсутствие неплатежеспособных государственных предприятий и контролируемых государством АО (ТОО)
2
Наличие неплатежеспособных государственных предприятий и контролируемых АО (ТОО)
0
Приложение 2
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 20 июня 2022 года № 47
Приложение 4
к Правилам оценки
эффективности управления
государственным имуществом
Форма
Лист оценки
______________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа соответствующей отрасли или
местного исполнительного органа либо аппарата акима города
районного значения, села, поселка, сельского округа)
____________________ (отчетный период)
Управление государственными учреждениями
№ п/п
Наименование критерия/показателя
Балл
1
2
3
1
Снижение количества организаций, имеющих отрицательный финансовый результат
2
Соблюдение утвержденных нормативов и натуральных норм
2.1
Соблюдение натуральных норм обеспечения площадями для размещения аппарата государственных органов, утвержденных уполномоченным органом по бюджетному планированию в соответствии с пунктом 2 статьи 69 Бюджетного кодекса.
2.2
Соблюдение натуральных норм обеспечения государственных органов служебными и дежурными автомобилями, утвержденных уполномоченным органом по бюджетному планированию в соответствии с пунктом 2 статьи 69 Бюджетного кодекса.
2.3
Соблюдение натуральных норм обеспечения государственных органов телефонной связью и офисной мебелью, утвержденных уполномоченным органом по бюджетному планированию в соответствии с пунктом 2 статьи 69 Бюджетного кодекса.
3
Проведение инвентаризации, паспортизации и переоценки имущества, закрепленного на балансе государственных юридических лиц
Итого:
Управление государственными предприятиями
№ п/п
Наименование критерия/показателя
Балл
1
2
3
1
Снижение количества организаций, имеющих отрицательный финансовый результат
2
Обеспечение поступлений в бюджет части чистого дохода государственных предприятий
3
Соблюдение утвержденных нормативов и натуральных норм
3.1
Соблюдение норм площадей для размещения административных аппаратов, утвержденных в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 10 февраля 2003 года № 145 "Об определении механизма проведения мониторинга административных расходов государственных предприятий, акционерных обществ, контрольные пакеты акций которых принадлежат государству, и товариществ с ограниченной ответственностью, размеры государственных долей участия в которых позволяют государству определять решения общего собрания участников, с целью их оптимизации" (далее – постановление № 145)
3.2
Соблюдение нормативов положенности служебных автомобилей, утвержденных в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 постановления № 145
3.3
Соблюдение нормативов положенности специальных транспортных средств, утвержденных в соответствии с подпунктом 1) пункта 1-4 постановления № 145
4
Проведение инвентаризации, паспортизации и переоценки имущества, закрепленного на балансе государственных юридических лиц
5
Представление в реестр государственного имущества утвержденных, в том числе скорректированных планов развития и отчетов по их исполнению государственных предприятий
5.1
Представление в реестр государственного имущества утвержденных, в том числе скорректированных планов развития
5.2
Представление в реестр государственного имущества утвержденных отчетов по исполнению планов развития
6
Качество планирования показателей плана развития
7
Эффективность использования средств и активов государства
7.1
Оценка достижения ключевых показателей деятельности государственных предприятий
7.2
Оценка устойчивости финансового состояния государственных предприятий
Итого:
Управление государственными пакетами акций акционерных обществ
№ п/п
Наименование критерия/показателя
Балл
1
2
3
1
Снижение количества организаций, имеющих отрицательный финансовый результат
2
Обеспечение поступлений в бюджет дивидендов на государственные пакеты акций акционерных обществ
3
Соблюдение утвержденных нормативов и натуральных норм
3.1
Соблюдение норм площадей для размещения административных аппаратов, утвержденных в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 постановления № 145
3.2
Соблюдение нормативов положенности служебных автомобилей, утвержденных в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 постановления № 145
4
Представление в реестр государственного имущества утвержденных, в том числе скорректированных планов развития и отчетов по их исполнению контролируемых государством АО (ТОО)
4.1
Представление в реестр государственного имущества утвержденных, в том числе скорректированных планов развития
4.2
Представление в реестр государственного имущества утвержденных отчетов по исполнению планов развития
5
Качество планирования показателей плана развития
6
Эффективность использования средств и активов государства
6.1
Оценка достижения ключевых показателей деятельности контролируемых государством АО (ТОО)
6.2
Оценка устойчивости финансового состояния контролируемых государством АО (ТОО)
Итого:
Управление государственными долями участия товариществ с ограниченной ответственностью
№ п/п
Наименование критерия/показателя
Балл
1
2
3
1
Снижение количества организаций, имеющих отрицательный финансовый результат
2
Обеспечение поступлений в бюджет части чистого дохода на государственную долю участия в товариществе с ограниченной ответственностью
3
Соблюдение утвержденных нормативов и натуральных норм
3.1
Соблюдение норм площадей для размещения административных аппаратов, утвержденных в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 постановления № 145
3.2
Соблюдение нормативов положенности служебных автомобилей, утвержденных в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 постановления № 145
4
Представление в реестр государственного имущества утвержденных, в том числе скорректированных планов развития и отчетов по их исполнению контролируемых государством АО (ТОО)
4.1
Представление в реестр государственного имущества утвержденных, в том числе скорректированных планов развития
4.2
Представление в реестр государственного имущества утвержденных отчетов по исполнению планов развития
5
Качество планирования показателей плана развития
6
Эффективность использования средств и активов государства
6.1
Оценка достижения ключевых показателей деятельности контролируемых государством АО (ТОО)
6.2
Оценка устойчивости финансового состояния контролируемых государством АО (ТОО)
Итого: