Жер учаскелерін қалыптастыру жөніндегі жерге орналастыру жобасын жасау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 3 маусымдағы № 180 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 7 маусымда № 28399 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 14-бабы 1-тармағының 4-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жер учаскелерін қалыптастыру жөніндегі жерге орналастыру жобасын жасау қағидалары бекітілсін.
2. "Жерге орналастыру жобасын әзірлеу жөніндегі жерге орналастыру жұмыстарын орындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 6 мамырдағы № 379 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11370 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. "Жер қатынастары саласындағы кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 22 желтоқсандағы № 782 бұйрығымен бекітілген өзгерістер енгізілетін жер қатынастары саласындағы бұйрықтар тізбесінің 12-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13093 болып тіркелген) алып тасталсын.
4. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
Е. Карашукеев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлiгi
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2022 жылғы 3 маусымдағы
№ 180 бұйрығымен
бекітілген
Жер учаскелерін қалыптастыру жөніндегі жерге орналастыру жобасын жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жер учаскелерін қалыптастыру жөніндегі жерге орналастыру жобасын жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Жер кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 14-бабы 1-тармағының 4-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және жер учаскелерін қалыптастыру жөніндегі жерге орналастыру жобасын жасау тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил составления землеустроительного проекта по формированию земельных участков
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 июня 2022 года № 180. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 июня 2022 года № 28399.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 6.
В соответствии с подпунктом 4-2) пункта 1 статьи 14 Земельного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила составления землеустроительного проекта по формированию земельных участков.
2. Признать утратившими силу приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 мая 2015 года № 379 "Об утверждении Правил выполнения землеустроительных работ по разработке землеустроительного проекта" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11370).
3. Исключить пункт 12 перечня приказов в сфере земельных отношений, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 декабря 2015 года № 782 "О внесении изменений в некоторые приказы в сфере земельных отношений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13093).
4. Комитету по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
Е. Карашукеев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 3 июня 2022 года № 180
Правила составления землеустроительного проекта по формированию земельных участков
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления землеустроительного проекта по формированию земельных участков (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4-2) пункта 1 статьи 14 Земельного кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок составления землеустроительного проекта по формированию земельных участков.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) әзiрлеушi – жобалау және iздестiру жұмыстарымен айналысатын, сондай-ақ жерге орналастыру жобаларын орындауды жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
3) бөгде жер учаскесі – басқа жер учаскесінің ішінде орналасқан жер учаскесі;
4) жер комиссиясы – жер учаскелеріне құқықтар беру туралы (шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалға алу) құқығын беру жөніндегі конкурс жеңімпазын айқындау туралы), жер учаскелерінің нысаналы мақсатын өзгерту туралы және су қорының жерін басқа санаттардағы жерге ауыстыру туралы өтініштерді (өтінімдерді) қарау және қорытындыларды дайындау үшін Кодекстің 43-бабына сәйкес құрылатын жергілікті атқарушы орган жанындағы алқалы орган;
5) жер комиссиясының оң қорытындысы – комиссияның жер учаскесіне құқықтар беру туралы хаттамалық шешім нысанындағы қорытындылары;
6) жер қатынастары жөніндегі уәкілетті орган – жер қатынастары саласындағы функцияларды жүзеге асыратын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органдарының құрылымдық бөлімшесі (бұдан әрі – уәкілетті орган);
7) жерге орналастыру жобасы – жер учаскесінің схемасы (жоспары), жер учаскесінің алаңы, оның шекаралары мен орналасқан жері туралы мәліметтер, жер учаскелерінің аралас меншік иелері мен жер пайдаланушылары туралы және жер учаскелеріне шектеулер, ауыртпалықтар мен сервитуттар туралы мәліметтер;
8) жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті орган – жер қатынастары саласындағы реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган (бұдан әрі – орталық уәкілетті орган);
9) жер учаскесі – Кодексте белгіленген тәртіппен жер қатынастары субъектілеріне бекітіліп берілетін тұйық шекаралар ішінде бөлінген жер бөлігі;
9-1) жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ЖМБМК АЖ) – жүргізу тәртібі осы Кодексте және "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалатын жер және құқықтық кадастрлардың мәліметтерін қамтитын ақпараттық жүйе;

2. В настоящих Правилах применяются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) разработчик – физическое или юридическое лицо, занимающееся проектными и изыскательскими работами, а также осуществляющее исполнение землеустроительных проектов;
3) посторонний земельный участок – земельный участок, расположенный внутри другого земельного участка;
4) земельная комиссия – коллегиальный орган при местном исполнительном органе, создаваемый в соответствии со статьей 43 Кодекса для рассмотрения заявлений (заявок) и подготовки заключений о предоставлении прав на земельные участки (об определении победителя конкурса по предоставлению права временного возмездного землепользования (аренды) для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства), об изменении целевого назначения земельных участков и о переводе земель водного фонда в земли других категорий;
5) положительное заключение земельной комиссии – заключения комиссии о предоставлении прав на земельные участки в форме протокольного решения;
6) уполномоченный орган по земельным отношениям – структурное подразделение местных исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, осуществляющее функции в области земельных отношений (далее – уполномоченный орган);
7) землеустроительный проект – схема (план) земельного участка, сведения о площади земельного участка, его границы и местоположение, сведения о смежных собственниках и землепользователях земельных участков и об ограничениях, обременениях и сервитутах на земельные участки;
8) центральный уполномоченный орган по управлению земельными ресурсами – государственный орган, осуществляющий регулирование в области земельных отношений (далее – центральный уполномоченный орган);
9) земельный участок – выделенная в замкнутых границах часть земли, закрепляемая в установленном Кодексом порядке за субъектами земельных отношений;
9-1) информационная система единого государственного кадастра недвижимости (далее – ИС ЕГКН) – информационная система, содержащая сведения земельного и правового кадастров, порядок ведения которых определяется Кодексом и Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество";

10) алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 06.09.2023 № 326 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11) сервитут – бөтен жер учаскесін шектеулі нысаналы пайдалану, оның ішінде жаяу өту, көлікпен өту, қажетті коммуникацияларды тарту мен пайдалану, аңшылық және балық шаруашылықтары және өзге де мұқтаждар үшін пайдалану құқығы;
12) үшінші тұлғалар – жерге орналастыруды жүргізу кезiнде құқықтары мен заңды мүдделерi қозғалатын тұлғалар.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 06.09.2023 № 326 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.02.2024 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
3. Жерге орналастыру жобасын әзірлеу мемлекеттік меншіктегі жерден жер учаскесіне құқық беру кезінде және қолданыстағы жер учаскелерін ретке келтіру кезінде жүзеге асырылады.
4. Кодекстің 43-бабында көзделген тәртіппен мемлекеттік меншіктегі жерлерден жер учаскесіне құқық берген кезде жаңа жер учаскесін қалыптастыру жөніндегі жерге орналастыру жобасын әзірлеу жер комиссиясының оң қорытындысы және жер учаскесін беруге мүдделі тұлғаның (бұдан әрі – тапсырыс беруші) жерге орналастыру жобасын әзірлеуге арналған өтініші негізінде орындалады.
Жерге орналастыру жобасын әзірлеу кезінде жер учаскесiн алдын ала таңдау актiсiнде көрсетiлген жер учаскесiнiң орналасқан жерiн өзгертуге жол берiлмейдi.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 06.09.2023 № 326 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Қолданыстағы жер учаскелерін ретке келтіру кезінде жерге орналастыру жобасын әзірлеу жер учаскесін ретке келтіруге мүдделі тұлғаның (бұдан әрі – тапсырыс беруші) өтініші негізінде, және жер учаскесіне құқық белгілейтін құжат болған жағдайда орындалады.
Қолданыстағы жер учаскелерін ретке келтіру бойынша жерге орналастыру жобаларын әзірлеу:
1) жер учаскесін бөлу;
2) жер учаскелерін біріктіру (қосу);
3) мемлекет мұқтажы үшін жер учаскелерін алып қою;
4) жер учаскесінің (шекараның) сәйкестендіру сипаттамалары өзгерту;
5) желілік объектілер, оның ішінде темір, автомобиль жолдары, бұрылыс жолақтарымен бірге жер беті, жер үсті және жер асты құбырлары, әуелік электр желілерінің тіреулері, кәбілді электр желілерінің жер беті құрылысжайлары алып жатқан жер учаскесінің сәйкестендіру сипаттамаларын өзгерту кезінде жүзеге асырылады.

10) исключен приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 06.09.2023 № 326 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
11) сервитут – право ограниченного целевого пользования чужим земельным участком, в том числе для прохода, проезда, прокладки и эксплуатации необходимых коммуникаций, охотничьего и рыбного хозяйств и иных нужд;
12) третьи лица – лица, права и законные интересы которых могут быть затронуты при проведении землеустройства.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказами и.о. Министра сельского хозяйства РК от 06.09.2023 № 326 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.02.2024 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Разработка землеустроительного проекта осуществляется при предоставлении права на земельный участок из земель, находящихся в государственной собственности, и при упорядочении существующих земельных участков.
4. При предоставлении права на земельный участок из земель, находящихся в государственной собственности, в порядке, предусмотренном статьей 43 Кодекса, разработка землеустроительного проекта по формированию нового земельного участка выполняется на основании положительного заключения земельной комиссии и заявления лица, заинтересованного в предоставлении земельного участка (далее – заказчик), на разработку землеустроительного проекта.
При разработке землеустроительного проекта не допускается изменение местоположения земельного участка, указанного в акте предварительного выбора земельного участка.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 06.09.2023 № 326 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. При упорядочении существующих земельных участков разработка землеустроительного проекта выполняется на основании заявления лица, заинтересованного в упорядочении земельного участка (далее – заказчик), и при наличии правоустанавливающего документа на земельный участок.
Разработка землеустроительных проектов по упорядочению существующих земельных участков осуществляется при:
1) разделе земельного участка;
2) объединении (слиянии) земельных участков;
3) изъятии земельных участков для государственных нужд;
4) изменении идентификационных характеристик земельного участка (границ);
5) изменении идентификационных характеристик земельного участка, занятого линейными объектами, в том числе железными, автомобильными дорогами, наземными, надземными и подземными трубопроводами с полосами отвода, опорами воздушных линий электропередачи, наземными сооружениями кабельных линий электропередач.

2-тарау. Жер учаскелерін қалыптастыру жөніндегі жерге орналастыру жобасын жасау тәртібі
6. Жерге орналастыру жобасын жасау рәсімі мынадай бірізділікпен жүзеге асырылады:
1) дайындық жұмыстары (камералды және танаптық);
3) жерге орналастыру жобасын жасау;
3) жерге орналастыру жобасын қарау және келісу;
4) жерге орналастыру жобасын бекіту.
1-параграф. Дайындық жұмыстары (камералды және танаптық)
7. Дайындық жұмыстары кезеңінде жоспарлы-картографиялық материалдарды іріктеу, мемлекеттік жер кадастрында, жерге орналастыру, қала құрылысы, орман орналастыру, геодезиялық және картографиялық құжаттамаларда қамтылған жер учаскесі туралы мәліметтерді жинау және зерделеу орындалатын камералды жұмыстар жүзеге асырылады.
Белгiлi бiр жер учаскесi туралы мемлекеттiк жер кадастрының мәлiметтерiн алу үшін Кодекстің 158-бабына сәйкес Мемлекеттік корпорацияға сұраным жіберіледі.
8. Жер учаскесін танаптық зерттеп-қарауды әзірлеуші тапсырыс берушінің және жер учаскелері жобаланатын шекара бойында орналасқан үшінші тұлғалардың қатысуымен жүргізеді.
Жер учаскесін танаптық зерттеп-қарау нәтижелері жер учаскесін танаптық зерттеп-қарау сызбасын дайындай отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер учаскесін танаптық зерттеп-қарау актісімен ресімделеді. Жер учаскесін танаптық зерттеп-қарау актісіне әзірлеуші, тапсырыс беруші және жер учаскесін танаптық зерттеп-қарауға қатысқан үшінші тұлғалар қол қояды.
9. Дайындық жұмыстарын жүргізу кезінде мыналар ескеріледі:
1) жер учаскесі мынадай сипаттамалар бойынша қалыптастырылады: орналасқан жері, нысаналы мақсаты, жерді аймақтарға бөлуге сәйкес рұқсат етілген пайдалану, алаңы, шекаралары, жер учаскесінің аралас меншік иелері мен жер пайдаланушылар, бөгде жер учаскелері туралы, жер учаскесіне шектеулер, ауыртпалықтар және сервитуттар туралы мәліметтер;
2) ауыл шаруашылығына арналмаған мақсаттарға берілетін жер учаскесінiң көлемі қызметтiң осы түрлерiне жер бөлiп берудің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен бекiтiлген нормалар бойынша не сәулет-қала құрылысы және (немесе) құрылыс құжаттамасына сәйкес айқындалады;
3) жерді аймақтарға бөлуге сәйкес нысаналы мақсатына және рұқсат етілген пайдаланылуына қарай күрделі құрылыстар орналасқан немесе оларды тұрғызу құқығы бар жер учаскесі жүріп-өтумен қамтамасыз етіледі. Жер учаскесіне қолжетімділік жеке сервитутты белгілеу арқылы ортақ пайдаланылатын жер есебінен де, өзге де жер учаскелері аумағының есебінен де қамтамасыз етіледі;

Глава 2. Порядок составления землеустроительного проекта по формированию земельных участков
6. Процедура составления землеустроительного проекта осуществляется в следующей последовательности:
1) подготовительные работы (камеральные и полевые);
2) составление землеустроительного проекта;
3) рассмотрение и согласование землеустроительного проекта;
4) утверждение землеустроительного проекта.
Параграф 1. Подготовительные работы (камеральные и полевые)
7. В период подготовительных работ осуществляются камеральные работы, при которых выполняются подбор планово-картографических материалов, сбор и изучение сведений о земельном участке, содержащихся в государственном земельном кадастре, землеустроительной, градостроительной, лесоустроительной, геодезической и картографической документациях.
Для получения сведений государственного земельного кадастра об определенном земельном участке направляется запрос в Государственную корпорацию в соответствии со статьей 158 Кодекса.
8. Полевое обследование земельного участка проводится разработчиком с участием заказчика и третьих лиц, земельные участки которых расположены вдоль проектируемых границ.
Результаты полевого обследования земельного участка оформляются актом полевого обследования земельного участка по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с изготовлением чертежа полевого обследования земельного участка. Акт полевого обследования земельного участка подписывается разработчиком, заказчиком и третьими лицами, участвовавшими в полевом обследовании земельного участка.
9. При проведении подготовительных работ учитывается следующее:
1) земельный участок формируется по следующим характеристикам: местоположение, целевое назначение, разрешенное использование в соответствии с зонированием земель, площадь, границы, сведения о смежных собственниках и землепользователях земельного участка, посторонних земельных участках, об ограничениях, обременениях и сервитутах на земельный участок;
2) размер земельного участка, предоставляемого для несельскохозяйственных целей, определяется по утвержденным в установленном законодательством Республики Казахстан порядке нормам отвода земель для этих видов деятельности либо в соответствии с архитектурно-градостроительной и (или) строительной документацией;
3) в зависимости от целевого назначения и разрешенного использования в соответствии с зонированием земель, земельный участок, на котором расположены капитальные строения или право на их возведение, обеспечивается проездом. Доступ к земельному участку обеспечивается как за счет земель общего пользования, так и за счет территории иных земельных участков путем установления частного сервитута;

4) бөлінетін жер учаскесін бөлу кезінде жер учаскесінің нысаналы мақсаты сақталады және өртке қарсы, санитариялық, экологиялық, құрылыс нормалары мен қағидалар сақталады.
Жеке меншіктегі немесе жер пайдаланудағы ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін алаңдары Кодекстің 50-бабының 5-тармағына сәйкес белгіленген ең аз мөлшерден төмен учаскелерге бөлуге жол берілмейді.
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін ауыл шаруашылығын жүргізумен байланысты емес мақсатта учаскелерге бөлуге жол берілмейді.
Республикалық және облыстық маңызы бар қалалардың, астананың қала маңы аймақтарында орналасқан ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін бөлуге жол берілмейді;
5) нысаналы мақсаттары мен құқықтарының түрі бірдей және бір жер учаскесі шекарасының бір мезетте басқа жер учаскесі шекарасының бөлігі болып табылатын ортақ (шектес) бөлігі бар жер учаскелері біріктірілуге (қосуға) тиіс;
6) жер учаскелерінің шекаралары қазіргі бар табиғи немесе жасанды шептермен (өзендермен, бұлақтармен, арналармен, орман алқаптарымен, жолдармен) негізделмеген жағдайларды қоспағанда, жер учаскелерінің жобаланып отырған шекараларының бұзылуына алып келетін жер учаскелерді қалыптастыруға жол берілмейді.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 06.09.2023 № 326 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерде жерге орналастыру жобаларын жасау кезінде жер учаскелерінің шекаралары олардың жинақы орналастырылуын ескере отырып, бегіленеді және табиғи және (немесе) жасанды шептермен (өзендермен, бұлақтармен, арналармен, орман алқаптарымен, жолдармен) біріктіріледі.
Бұл ретте, ауыл шаруашылығына арналмаған мұқтаждар үшін де, жаңадан құрылатын ауыл шаруашылығы ұйымдары, шаруа және фермер қожалықтары және жеке қосалқы шаруашылықтар үшін де түзілетін жер учаскелерінің шекаралары қосымша ескеріледі.
2-параграф. Жерге орналастыру жобасын жасау және мазмұны
11. Жерге орналастыру жобасы екі бөліктен қалыптасады: мәтіндік және техникалық.
12. Жерге орналастыру жобасының мәтін бөлігі мыналарды қамтиды:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша негізгі бет;
2) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жерге орналастыру жобасының тізімдемесі;
3) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тапсырыс берушіден қабылданған құжаттар тізбесі;
4) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жерге орналастыру жобасын жасауға арналған өтініш;

4) при разделе делимого земельного участка сохраняется целевое назначение земельного участка и соблюдаются противопожарные, санитарные, экологические, строительные нормы и правила.
Не допускается раздел земельных участков сельскохозяйственного назначения, находящихся в собственности или землепользовании, на участки, площади которых ниже минимальных размеров, установленных в соответствии с пунктом 5 статьи 50 Кодекса.
Не допускается раздел земельных участков сельскохозяйственного назначения на участки с целью, не связанной с ведением сельского хозяйства.
Не допускается раздел земельных участков сельскохозяйственного назначения, расположенных в пригородных зонах городов республиканского и областного значения, столицы;
5) объединению (слиянию) подлежат земельные участки, с одинаковыми целевыми назначениями и видами права и имеющие общую (смежную) часть границ одного земельного участка, которая одновременно является частью границ другого земельного участка;
6) не допускается формирование земельных участков, которое приводит к изломанности проектируемых границ земельных участков, за исключением случаев, когда границы земельных участков не обусловлены существующими естественными или искусственными рубежами (реками, ручьями, каналами, лесополосами, дорогами).
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 06.09.2023 № 326 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. При составлении землеустроительных проектов на землях сельскохозяйственного назначения границы земельных участков устанавливаются с учетом их компактного размещения и совмещаются с естественными и (или) искусственными рубежами (реками, ручьями, каналами, лесополосами, дорогами).
При этом, дополнительно учитываются границы земельных участков, образуемых как для несельскохозяйственных нужд, так и для вновь формируемых сельскохозяйственных организаций, крестьянских и фермерских хозяйств и личных подсобных хозяйств.
Параграф 2. Составление и содержание землеустроительного проекта
11. Землеустроительный проект формируется из двух частей: текстовой и технической.
12. Текстовая часть землеустроительного проекта включает:
1) титульный лист землеустроительного проекта по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) опись землеустроительного проекта по форме согласно приложение 3 к настоящим Правилам;
3) перечень документов, принятых у заказчика, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
4) заявление на составление землеустроительного проекта по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;

5) жеке тұлғалар үшін: жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
заңды тұлғалар үшін: заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама.
Тапсырыс беруші уәкілетті өкіл арқылы жүгінген кезде:
заңды тұлғалар үшін: өкілеттігін растайтын құжаттың көшірмесін;
жеке тұлғалар үшін: сенімхаттың нотариалды куәландырылған көшірмесін қамтиды;
6) жаңа жер учаскесін құру немесе оны ретке келтіру кезінде (елді мекендерде белгіленген тәртіппен бекітілген қала құрылысы құжаттамалары) қабылданатын жобалық шешімдерді негіздеу үшін қажетті материалдар (құжаттар).
Мемлекеттік меншіктегі жерлерден жер учаскесіне құқық беру кезінде жерге орналастыру жобасының мәтін бөлігі мыналарды қосымша қамтиды:
1) жер учаскесін таңдау актісі немесе жер учаскесiн алдын ала таңдау актісі (елді мекен шегінде объектілер салуды қоспағанда, объектiлер салу үшiн жер учаскесi сұралған кезде) және жер учаскесі шекараларының схемасы (жоспары);
2) жер комиссиясының оң қорытындысы;
3) күрделі құрылыстар (ғимараттар, құрылысжайлар) бар болса оларға құқықтарды растайтын құжаттар (жылжымайтын мүлік объектісіне құқық белгілейтін құжаттың немесе объектіні пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесі);
4) жер учаскесі пайдалы қазбаларды өндіру, жер қойнауы кеңістігін пайдалану немесе кен іздеушілік мақсатында берілген кезде Кодекстің 32-бабының 4-тармағына және "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 20-бабына сәйкес жер қойнауын пайдалануға арналған тиісті лицензиялардың немесе келісімшарттың көшірмелері қоса беріледі.
Қолданыстағы жер учаскелерін ретке келтіру кезінде жерге орналастыру жобасының мәтін бөлігі:
1) жер учаскесіне құқық белгілейтін құжаттың және жер учаскесі сәйкестендіру құжатының көшірмелерін;
2) жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар) және оның техникалық сипаттамалары туралы мәліметтерді;
3) күрделі құрылыстар (ғимараттар, құрылысжайлар) бар болса оларға құқықтарды растайтын құжаттарды (жылжымайтын мүлік объектісіне құқық белгілейтін құжаттың немесе объектіні пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесі);
4) жылжымайтын мүлік объектісінің кадастрлық паспортының көшірмесін (бар болса) қосымша қамтиды.
Осы тармақта көрсетілген құжаттар мен мәліметтер тізбесі толық болып табылады. Жерге орналастыру жобаларын әзірлеу кезінде тапсырыс берушіден осы тармақта көзделмеген құжаттар мен мәліметтерді талап етуге жол берілмейді.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 06.09.2023 № 326 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

5) для физических лиц: копия документа, удостоверяющего личность физического лица;
для юридических лиц: справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица.
При обращении заказчика через уполномоченного представителя включает:
для юридических лиц: копия документа, подтверждающего полномочия;
для физических лиц: нотариально засвидетельствованная копия доверенности;
6) материалы (документы), необходимые для обоснования принимаемых проектных решений при образовании нового земельного участка или его упорядочении (утвержденная в установленном порядке градостроительная документация в населенных пунктах).
При предоставлении права на земельный участок из земель, находящихся в государственной собственности, текстовая часть землеустроительного проекта дополнительно включает:
1) акт выбора земельного участка или предварительный акт выбора земельного участка (при испрашивании земельного участка для строительства объектов, за исключением строительства объектов в черте населенного пункта), и схему (план) границ земельного участка;
2) положительное заключение земельной комиссии;
3) при наличии капитальных строений (зданий, сооружений) документы, подтверждающие права на них (копия правоустанавливающего документа на объект недвижимости либо акта приемки объекта в эксплуатацию);
4) при предоставлении земельного участка для целей добычи полезных ископаемых, использования пространства недр или старательства прилагаются копии соответствующих лицензий или контракта на недропользование, в соответствии с пунктом 4 статьи 32 Кодекса и статьей 20 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании".
При упорядочении существующих земельных участков текстовая часть землеустроительного проекта дополнительно включает:
1) копии правоустанавливающего документа на земельный участок и идентификационного документа на земельный участок;
2) сведения о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимое имущество и его технических характеристиках;
3) при наличии капитальных строений (зданий, сооружений) документы, подтверждающие права на них (копия правоустанавливающего документа на объект недвижимости либо акта приемки объекта в эксплуатацию);
4) копию кадастрового паспорта объекта недвижимости (при наличии).
Перечень документов и сведений, указанных в настоящем пункте, является исчерпывающим. При разработке землеустроительных проектов не допускается истребования от заказчика документов и сведений, не предусмотренных настоящим пунктом.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 06.09.2023 № 326 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

13. Жерге орналастыру жобасының техникалық бөлігі мыналарды қамтиды:
1) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жерге орналастыру жобасына түсіндірме жазбаны;
2) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер учаскесін танаптық зерттеп-қарау актіні;
3) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша теодолиттік жүрістерді қиыстыру ведомосін (теодолитті пайдаланған кезде);
4) осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өлшемдер журналын (теодолитті пайдаланған кезде);
5) осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша абристы (теодолитті пайдаланған кезде);
6) осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша елді мекендер (қалалар, кенттер мен ауылдық елді мекендер) шегінде орналасқан жер учаскесін жобалау кезінде жер учаскесінің схемасын (жоспарды) (бұдан әрі – жер учаскесінің схемасы (жоспары));
7) осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша елді мекендер шегінен тыс жерде орналасқан жер учаскесін жобалау кезінде жер учаскесінің схемасын (жоспарды) (бұдан әрі – жер учаскенің схемасы (жоспары));
8) осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша желілік объектілері, оның ішінде темір, автомобиль жолдары, бұрылыс жолақтарымен бірге жер беті, жер үсті және жер асты құбырлары, әуелік электр желілерінің тіреулері, кәбілді электр желілерінің жер беті құрылысжайлары алып жатқан жер учаскесінің схемасын (жоспарды) (бұдан әрі – жер учаскесінің схемасы (жоспары));
9) еркін нысандағы жер учаскесін бөлу, біріктіру (қосу), шекараларын өзгерту схемасын (жоспарын).
Жер учаскесін бөлу кезінде жерге орналастыру жобасы жаңадан құрылған әрбір жер учаскесіне жасалады.
Жер учаскесінің схемасын (жоспарын) қарындашпен жазуға, қолмен жөндеуге, тазалауға, қосып жазуға, түзетуге жол берілмейді;
10) осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жерге орналастыру процесіне қатысушылардың жер учаскесін келісу схемасын (жоспарды) (бұдан әрі – келісу схемасы (жоспары)).
Келісу схемасын (жоспарын) мемлекеттік органдармен, жер учаскелерінің иелерімен және бөтен жер учаскелерінің жер пайдаланушыларымен келісуді тапсырыс беруші қамтамасыз етеді.
11) жобаланатын жер учаскесін ЖМБМК АЖ графикалық деректерімен келіскен кезде:
осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жобаланатын жер учаскесінің координаттары ведомосін салыстырып тексеру актісі (бұдан әрі – Жобаланатын жер учаскесінің координаттары ведомосін салыстырып тексеру актісі), Жобаланатын жер учаскесінің координаттары ведомосін салыстырып тексеру актісіне 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша жобаланатын жер учаскесінің жоспары және жобаланатын жер учаскесі шекараларының координаттары мен жақтарының ұзындықтарының жиынтық ведомосі қоса беріледі.
Бұрылыс жолақтары, әуе электр беру желілерінің тіреулері, кәбілді электр беру желілерінің жербеті құрылысжайлары бар желілік объектілер, оның ішінде темір, автомобиль жолдары, жербеті, жерүсті және жерасты құбырлары алып жатқан жобаланатын жер учаскесін ЖМБМК АЖ графикалық деректерімен келіскен кезде:
осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жобаланатын жер учаскесінің координаттары ведомосін салыстырып тексеру актісі, Жобаланатын жер учаскесінің координаттары ведомосін салыстырып тексеру актісіне 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша желілік объектілер орналасқан жобаланатын жер учаскесінің жоспары және желілік объектілер орналасқан жобаланатын жер учаскесі шекараларының координаттары мен жақтарының ұзындықтарының жиынтық ведомосі желілік объектілер полигонының алаңы көрсетіле отырып, қоса беріледі.
Жобаланатын жер учаскесінің орналасқан жері ЖМБМК АЖ графикалық деректерімен сәйкес келмеген кезде (жер учаскесінің басқа шектес жер учаскелерімен қабаттасуының болуы, жер учаскесінің орналасқан жерінің, алаңының, желілер өлшемдерінің, конфигурациялар мен координаттардың ұсынылған деректерге сәйкес келмеуі):

13. Техническая часть землеустроительного проекта включает:
1) пояснительную записку к землеустроительному проекту по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
2) акт полевого обследования земельного участка по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
3) ведомость увязки теодолитных ходов по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам (при использовании теодолита);
4) журнал измерений по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам (при использовании теодолита);
5) абрис по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам (при использовании теодолита);
6) схему (план) земельного участка при проектировании земельного участка, расположенного в черте населенных пунктов (городов, поселков и сельских населенных пунктов), по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам (далее – схема (план) земельного участка);
7) схему (план) земельного участка при проектировании земельного участка, расположенного за пределами черты населенных пунктов, по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам (далее – схема (план) земельного участка);
8) схему (план) земельного участка при проектировании земельного участка, занятого линейными объектами, в том числе железными, автомобильными дорогами, наземными, надземными и подземными трубопроводами с полосами отвода, опорами воздушных линий электропередачи, наземными сооружениями кабельных линий электропередач, по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам (далее – схема (план) земельного участка);
9) схему (план) раздела, объединения (слияния), изменения границ земельного участка в произвольной форме.
При разделе земельного участка землеустроительный проект составляется на каждый вновь образованный земельный участок.
Записи карандашом, помарки, подчистки, приписки, исправления на схеме (плане) земельного участка не допускаются;
10) схему (план) согласования земельного участка участниками землеустроительного процесса по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам (далее – схема (план) согласования).
Согласование схемы (плана) согласования с государственными органами, собственниками и землепользователями посторонних земельных участков обеспечивается заказчиком;
11) при согласовании проектируемого земельного участка графическим данным ИС ЕГКН:
акт сверки ведомости координат проектируемого земельного участка по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам (далее – Акт сверки ведомости координат проектируемого земельного участка), с приложением плана проектируемого земельного участка и сводной ведомости координат и длин сторон границ проектируемого земельного участка по формам согласно приложениям 1 и 2 к Акту сверки ведомости координат проектируемого земельного участка.
При согласовании проектируемого земельного участка, занятого линейными объектами, в том числе железными, автомобильными дорогами, наземными, надземными и подземными трубопроводами с полосами отвода, опорами воздушных линий электропередачи, наземными сооружениями кабельных линий электропередач графическим данным ИС ЕГКН:
акт сверки ведомости координат проектируемого земельного участка по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам, с приложением плана проектируемого земельного участка, занятого линейными объектами, и сводной ведомости координат и длин сторон границ проектируемого земельного участка, занятого линейными объектами, с указанием площади полигона линейного объекта по формам согласно приложениям 3 и 4 к Акту сверки ведомости координат проектируемого земельного участка.
При несоответствии месторасположения проектируемого земельного участка графическим данным ИС ЕГКН (при наличии наложений земельного участка на другие смежные земельные участки, несоответствии месторасположения, площади, меры линий и координат земельного участка по представленным данным):

осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жобаланатын жер учаскесі координаттары ведомосінің сәйкес келмеуі туралы акті (бұдан әрі – Сәйкес келмеу туралы акті), Сәйкес келмеу туралы актіге 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша жобаланатын жер учаскесі шекараларының жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры ақпараттық жүйесінің графикалық деректеріне сәйкессіздігі (қабаттасуы) схемасын және жобаланатын жер учаскесі шекараларының координаттары мен жақтары ұзындығының жиынтық ведомосі қоса беріледі.
Бұрылыс жолақтары, әуе электр беру желілерінің тіреулері, кәбілді электр беру желілерінің жербеті құрылысжайлары бар желілік объектілер, оның ішінде темір, автомобиль жолдары, жербеті, жерүсті және жерасты құбырлары алып жатқан жобаланатын жер учаскесінің орналасқан орны ЖМБМК АЖ графикалық деректерімен сәйкес келмеген кезде (жер учаскесінің басқа шектес жер учаскелерімен қабаттасуының болуы, жер учаскесінің орналасқан жерінің, алаңының, желілер өлшемдерінің, конфигурациялар мен координаттардың ұсынылған деректерге сәйкес келмеуі):
осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жобаланатын жер учаскесі координаттары ведомосінің сәйкес келмеуі туралы акті, Сәйкес келмеу туралы актіге 3 және 4-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша желілік объектілер орналасқан жобаланатын жер учаскесі шекараларының жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры ақпараттық жүйесінің графикалық деректеріне сәйкессіздігі (қабаттасуы) схемасын және желілік объектілер орналасқан жобаланатын жер учаскесі шекараларының координаттары мен жақтары ұзындығының жиынтық ведомосі қоса беріледі;
12) Кодекстің 105-бабына және "Ауыл шаруашылығын жүргізуге байланысты емес мақсаттарға оларды пайдалану үшін ауыл шаруашылық алқаптарын алып қоюмен туындаған ауыл шаруашылығы өндірісінің шығындарын өтеу нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 161 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10100 болып тіркелген) сәйкес ауыл шаруашылығы алқаптарын ауыл шаруашылығын жүргізуге байланысты емес мақсаттарға пайдалану үшін оларды алып қою кезінде ауыл шаруашылығы өндірісі шығындарының есебі.
Ауыл шаруашылығы өндірісінің шығындарын айқындау актісі осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады;
13) шектеулер, ауыртпалықтар мен сервитуттар (бар болса).
Қолданылуы шектеулі және сервитуттармен ауыртпалық салынған жер учаскесі бөліктерінің шекаралары жер учаскесінің схемасында (жоспарында) көрсетіледі және жергілікті жерде белгіленеді.

акт о несоответствии ведомости координат проектируемого земельного участка по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам (далее – Акт о несоответствии), с приложением схемы несоответствия (наложения) границ проектируемого земельного участка графическим данным информационной системы единого государственного кадастра недвижимости и сводной ведомости координат и длин сторон границ проектируемого земельного участка по формам согласно приложениям 1 и 2 к Акту о несоответствии.
При несоответствии месторасположения проектируемого земельного участка графическим данным ИС ЕГКН, занятого линейными объектами, в том числе железными, автомобильными дорогами, наземными, надземными и подземными трубопроводами с полосами отвода, опорами воздушных линий электропередачи, наземными сооружениями кабельных линий электропередач (при наличии наложений земельного участка на другие смежные земельные участки, несоответствии месторасположения, площади, меры линий и координат земельного участка по представленным данным):
акт о несоответствии ведомости координат проектируемого земельного участка по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам, с приложением схемы несоответствия (наложения) границ проектируемого земельного участка, занятого линейными объектами, графическим данным системы единого государственного кадастра недвижимости и сводной ведомости координат и длин сторон границ проектируемого земельного участка, занятого линейными объектами, с указанием площади полигона линейного объекта по формам согласно приложениям 3 и 4 к Акту о несоответствии;
12) расчет потерь сельскохозяйственного производства при изъятии сельскохозяйственных угодий для использования их в целях, не связанных с ведением сельского хозяйства, в соответствии cо статьей 105 Кодекса и приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 23 декабря 2014 года № 161 "Об утверждении нормативов возмещения потерь сельскохозяйственного производства, вызванных изъятием сельскохозяйственных угодий для использования их в целях, не связанных с ведением сельского хозяйства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10100);
Акт определения потерь сельскохозяйственного производства составляется по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам;
13) ограничения, обременения и сервитуты (при их наличии).
Границы частей земельного участка, ограниченных в использовании и обремененных сервитутами, отражаются на схеме (плане) земельного участка и обозначаются на местности.

Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 06.09.2023 № 326 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Жер учаскелерін мемлекет мұқтажы үшін алып қоюға байланысты жерге орналастыру жобаларын әзірлеу кезінде жерге орналастыру жобасының құрамына қосымша мынадай құжаттар енгізіледі:
1) жергілікті атқарушы органның жер учаскесін мемлекет мұқтажы үшін мәжбүрлеп иеліктен шығару қажеттігі туралы ұсынысы;
2) мемлекет мұқтажы үшін алып қоюға жататын жер учаскелердің тізімін, олардың кадастрлық нөмірлерін, алаңдарын, нысаналы мақсаттарын көрсете отырып, алып қоюға жататын жер учаскелердің алаңдарын, меншік иесі немесе мемлекеттік емес жер пайдаланушы туралы мәліметтер.
15. Жерге орналастыру жобасының жоспарлы-картографиялық материалдарындағы жер учаскесінің схемасы (жоспары) елді мекендерде 1:500, 1:1000, 1:2000 және 1:5000 масштабтарда жасалады.
Шағын алаңды жер учаскелері үшін жерге орналастыру жобасын әзірлеу кезінде 1:200 масштабта схемалар (жоспар) жасауға рұқсат етіледі.
Басқа санаттағы жерлерде жер учаскесінің схемасы (жоспары) жобалық шешімдерді қабылдау және негіздеу үшін қажетті ақпаратты (қолданыстағы жер учаскелерінің шекаралары, олардың кадастрлық нөмірлері, Кодекстің 121-бабы 2-тармағында көзделген жердi ерекше шарттармен пайдалану аймақтарының шекаралары) енгізе отырып, 1:2000 – 1:100 000 масштабта жасалады.
Жергілікті жерде жобалық элементтердің орналасқан жерін анықтау үшін қажетті барлық жобалық элементтер (шектесу мен бағыттарды сипаттау нүктелері, жер учаскелерінің шекаралары, желілер өлшемдері, тірек нүктелері мен олардың нөмірлері) жерге орналастыру жобасының сызбасында қызыл түспен, бұл ретте, бөгде жер пайдаланушылар көк түспен белгіленеді.
Жер учаскесінің схемасында (жоспарда) жер экспликациясы (елді мекендер жерлерінен басқа), шартты белгілер, шектесу мен бөгде тұлғаның пайдалануындағы жерлердің сипаттамасы қамтылады.
Жер экспликациясы қалыптасқан жер учаскесіне жасалады және жер учаскесінің жалпы алаңын қамтиды. Бұл ретте, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер экспликациясында қосымша ауыл шаруашылығы алқаптарының алаңы көрсетіледі.
3-параграф. Жерге орналастыру жобасын қарау, келісу және бекіту
16. Жобаланатын жер учаскесінің орналасқан жерінің ЖМБМК АЖ-ның графикалық деректерге сәйкестігіне салыстырып тексеру жүргізу үшін жобаны әзірлеуші Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 1 қазандағы № 301 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21366 болып тіркелген) бекітілген "Жобаланатын жер учаскесін жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры ақпараттық жүйесінің графикалық деректерімен келісу" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларына сәйкес жер учаскесінің орналасқан жері бойынша Мемлекеттік корпорацияға жүгінеді.
Жобаланып отырған жер учаскесі Кодекстің 121-бабында көрсетілген жерлерді пайдаланудың ерекше шарттары бар белгіленген аймақтардың шекараларында орналасқан кезде, салыстырып тексеру жүргізу кезінде жобаланып отырған жер учаскесінің шекаралары мен жерлерді пайдаланудың ерекше шарттары бар аймақтардың шекараларының қабаттасу схемасы ЖМБМК АЖ-да олардың шекаралары болған кезде жасалады.

Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 06.09.2023 № 326 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. При разработке землеустроительных проектов в связи с изъятием земельных участков для государственных нужд в состав землеустроительного проекта дополнительно включаются следующие документы:
1) предложение местного исполнительного органа о необходимости принудительного отчуждения земельного участка для государственных нужд;
2) список земельных участков, подлежащих изъятию для государственных нужд, с указанием их кадастровых номеров, площадей, целевых назначений, площадей земельных участков, подпадающих к изъятию, сведений о собственниках или негосударственных землепользователях.
15. Схема (план) земельного участка в планово-картографических материалах землеустроительного проекта составляется в масштабах 1:500, 1:1000, 1:2000 и 1:5000 в населенных пунктах.
При разработке землеустроительного проекта на земельные участки малой площади допускается составление схем (плана) в масштабе 1:200.
На землях других категорий схема (план) земельного участка составляется в масштабах 1:2000 – 1:100 000 с нанесением информации, необходимой для принятия и обоснования проектных решений (границы существующих земельных участков, их кадастровые номера, границы зон с особыми условиями пользования землей, предусмотренных в пункте 2 статьи 121 Кодекса).
Все проектные элементы (точки описания смежеств и направлений, границы земельных участков, меры линий, опорные точки и их нумерация), необходимые для определения месторасположения проектных элементов на местности, отображаются на чертеже землеустроительного проекта красным цветом, а посторонние земельные участки синим цветом.
Схема (план) земельного участка включает экспликацию земель (кроме земель населенных пунктов), условные обозначения, описание смежеств и земель постороннего пользования.
Экспликация земель составляется на образуемый земельный участок и содержит общую площадь земельного участка. При этом в экспликации земель сельскохозяйственного назначения дополнительно указываются площади сельскохозяйственных угодий.
Параграф 3. Рассмотрение, согласование и утверждение землеустроительного проекта
16. Для проведения сверки на соответствие местоположения проектируемого земельного участка графическим данным ИС ЕГКН разработчик проекта обращается в Государственную корпорацию по месту нахождения земельного участка в соответствии с Правилами оказания государственной услуги "Согласование проектируемого земельного участка графическим данным автоматизированной информационной системы государственного земельного кадастра", утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 октября 2020 года № 301 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21366).
При расположении проектируемого земельного участка в границах установленных зон, с особыми условиями пользования землей, указанных в статье 121 Кодекса, при проведении сверки составляется схема наложения границ проектируемого земельного участка и границ зон с особыми условиями пользования землей при наличии их границ в ИС ЕГКН.

Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 06.09.2023 № 326 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Жерге орналастыру жобасын мүдделі мемлекеттік органдармен, тиісті қызметтермен келісу жерге орналастыру жобасы келіп түскен күннен бастап 1 (бір) ай ішінде жүзеге асырылады не жер учаскесін келісу схемасында (жоспарында) мөрмен расталған хаттар (келісімдер, қорытындылар) және қойылған қолдар түрінде ұсынылады.
Жерге орналастыру жобасын келісетін мүдделі мемлекеттік органдар мен тиісті қызметтерді жер учаскесінің нысаналы мақсаты мен пайдаланылуына рұқсат етуге қарай уәкілетті орган айқындайды.
Бұл ретте жерге орналастыру жобасын келісу жер, орман, су заңнамасы нормаларының, жер учаскесінің нысаналы мақсатына қарай өртке қарсы, санитариялық-гигиеналық, экологиялық, құрылыс және қала құрылысы міндетті нормалары мен қағидаларының сақталуы бөлігінде жүзеге асырылады.
Қорғаныс және ұлттық қауіпсіздік мұқтажы үшін жер учаскесі сұралған кезде жерге орналастыру жобасы орталық уәкілетті органмен және тиісті уәкілетті органмен (Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігімен, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігімен, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетімен, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметімен) келісіледі.
Мұнай мен газды кейiннен сақтау және көлiктiң басқа түрлерiне тией отырып, магистральды мұнай құбырларымен тасымалдауға байланысты мұнай-газ тасымалдау инфрақұрылымы объектiлерiнiң құрылысы үшiн жер учаскелерi сұралған кезде жерге орналастыру жобасы Қазақстан Республикасының мұнай-газ тасымалдау инфрақұрылымы саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органымен де келiсiледi.
18. Жерге орналастыру жобасы екі данада жасалады, оны жобаны әзірлеуші тігеді және нөмірлейді. Оның бір данасы жобаланып отырған жер учаскесі шекараларының координаттары мен тараптар ұзындығының жиынтық ведомосімен Кодекстің 158-бабының 5-тармағына сәйкес жер-кадастрлық құжаттамаға енгiзiлетiн мәлiметтердiң анықтығын қамтамасыз ету мақсатында Мемлекеттік корпорациясының құрылымдық бөлімшесіне беріледі, екінші данасы – тапсырыс берушіге.
Мәліметтері "Мемлекеттік құпиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес мемлекеттік органдар мен ұйымдарда құпияландырылуға тиісті мәліметтердің ведомостволық тізбесіне жатқызылған жобаланып отырған жер учаскесі шекараларының координаттары мен тараптар ұзындығының жиынтық ведомосі Мемлекеттік корпорацияда мұрағатқа сақтауда пайдаланылады және сақталады, тапсырыс берушіге беру кезінде жерге орналастыру жобасының құрамына салынбайды.

Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 06.09.2023 № 326 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Согласование землеустроительного проекта с заинтересованными государственными органами, соответствующими службами осуществляется в течение 1 (одного) месяца со дня поступления землеустроительного проекта и предоставляются в виде писем (соглашений, заключений) либо подписей, заверенных печатью на схеме (плане) согласования земельного участка.
Заинтересованные государственные органы и соответствующие службы, согласующие землеустроительный проект, определяется уполномоченным органом в зависимости от целевого назначения и разрешенного использования земельного участка.
При этом согласование землеустроительного проекта осуществляется в части соблюдения норм земельного, лесного, водного законодательства, противопожарных, санитарно-гигиенических, экологических, строительных и градостроительных обязательных норм и правил в зависимости от целевого назначения земельного участка.
При испрашивании земельного участка для нужд обороны и национальной безопасности, землеустроительный проект согласовывается с центральным уполномоченным органом и соответствующим уполномоченным органом (Министерством обороны Республики Казахстан, Министерством внутренних дел Республики Казахстан, Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан, Службой государственной охраны Республики Казахстан).
При испрашивании земельного участка для строительства объектов нефтегазотранспортной инфраструктуры, связанных с транспортировкой по магистральным нефтепроводам, последующим хранением и перевалкой нефти и газа на другие виды транспорта, землеустроительный проект согласовывается также с уполномоченным государственным органом Республики Казахстан в сфере нефтегазотранспортной инфраструктуры.
18. Землеустроительный проект изготавливается в двух экземплярах, прошивается и пронумеровывается разработчиком. Один экземпляр со сводной ведомостью координат и длин сторон границ проектируемого земельного участка передается структурному подразделению Государственной корпорации в целях обеспечения достоверности сведений, включаемых в земельно-кадастровую документацию в соответствии с пунктом 5 статьи 158 Кодекса, второй экземпляр – заказчику.
Сводная ведомость координат и длин сторон границ проектируемого земельного участка, сведения которого относятся к ведомственному перечню сведений, подлежащих засекречиванию в государственных органах и организациях, используется и хранится в Государственной корпорации на архивном хранении в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных секретах", не вкладывается в состав землеустроительного проекта при передаче заказчику.

Ескерту. 13-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 06.09.2023 № 326 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
__________________________________________________________________________
мекенжайы бойынша орналасқан жер учаскесін мемлекеттік органдардың, бөгде жер
учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушыларның келісу схемасы (жоспары)
_________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
"Оңтүстік – Солтүстік" бағыты
Масштаб 1:
Шектесу сипаттамасы:
Жер учаскенің кадастрлық нөмірі
(бар болса)
А-дан Б-ға дейін:
Б-дан В-ға дейін:
В-дан Г-ге дейін:
Г-ден A-ға дейін:
Мемлекеттік органдармен:
Р/с
Мемлекеттік органның атауы
Келісетін тұлғаның лауазымы
Келісетін лауазымды тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Қолы және мөрі
Күні
Бөгде жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылар
Р/с
Шектесу сипаттамасы
Жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі немесе заңды тұлғаның атауы
Кадастрлық нөмір (бар болса)
Қолы
Күні
Келісілді немесе келісілмеді
Келісуде бас тарту себебі
Түсіндірме
1
А-дан Б-ға дейін
2
Б-дан В-ға дейін:
3
В-дан Г-ге
дейін
4
Г-ден A-ға дейін
Ескертпе: Меншік иелері мен бөтен жер учаскелерінің жер пайдаланушылары сервитутты қамтамасыз ету бөлігінде жер учаскесін келісу схемасын (жоспарды) жерге орналастыру процесіне қатысушылармен келістіреді.
Жер учаскесін бөлу немесе біріктіру нәтижесінде жаңа жер учаскелері пайда болған кезде бөтен жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушыларымен жер учаскесін келісу схемасын (жоспарды) жерге орналастыру процесіне қатысушылармен келістіруі қажет етілмейді.
Жасаған _________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
____________ ________________
(қолы) (күні)
Жер учаскелерін қалыптастыру
жөніндегі жерге орналастыру
жобасын жасау қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Кімге_______________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің
аты (бар болса)/заңды тұлғаның
атауы)
Жобаланатын жер учаскесінің координаттары ведомосін салыстырып тексеру актісі №___
Ескерту. 14-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 06.09.2023 № 326 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылған жобаланатын жер учаскесінің координаттары ведомосін мына деректермен
салыстырып тексеру нәтижелері бойынша:
Жер учаскесінің кадастрлық нөмірі: __________________________________________
__________________________________________________________________________
(қолданыстағы учаскенің шекаралары өзгерген кезде көрсетіледі)
Жер учаскесінің ауданы, гектар: ______________________________________________
Жер учаскесінің нысаналы мақсаты: ___________________________________________
Жер учаскесінің орналасқан жері: _____________________________________________
Жерлердің санаты: _________________________________________________________
Жерге орналастыру жобасын әзірлеуші туралы ақпарат:___________________________
__________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі/
__________________________________________________________________________
жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, жеке сәйкестендіру нөмірі)
Әзірленген күні: 20___ жылғы " " ___________.
Жер учаскесінің ұсынылған координаттары бойынша жобаланатын жер учаскесінің шекараларын жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры ақпараттық жүйесінің графикалық деректерімен келісеміз (шекаралардың салынбауы, алаңның сәйкестігі, сызықтар шаралары).
Қосымша: жобаланатын жер учаскесінің жоспары және жобаланатын жер учаскесі шекараларының координаттары мен жақтарының ұзындықтарының жиынтық ведомосі.
Салыстырып тексеру жүргізген: ______________________________________________
(маманның, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Арнайы белгілер __________________________________________________________
(бұрын жобаланған жер учаскесіне қабаттасу бар; жобаланған
__________________________________________________________________________
жер учаскесі екі және одан да көп есептік орамдардың және басқалардың шекарасында
орналасқан)
Салыстырып тексеру жүргізген:______________________________________________
(маманның, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Салыстырып тексеру күні: 20___ жылғы " " _________
__________________________________________________________________________
басшының қолы ("Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы арқылы
жүгінген кезде)/басшының электрондық цифрлық қолтаңбасы ("электрондық
үкіметтің" веб-порталы арқылы жүгінген кезде)
Жобаланатын жер учаскесінің
координаттары ведомосін
салыстырып тексеру актісіне
1-қосымша
Нысан
Жобаланып отырған жер учаскесінің жоспары
"Оңтүстік – Солтүстік" бағыты
Масштаб 1:
Жер учаскесінің ауданы, гектар: ________________________________________
Жер учаскесінің нысаналы мақсаты: _____________________________________
Жер учаскесінің орналасқан жері: ________________________________________
Жерлердің санаты (бар болса): __________________________________________
Жоспарды жасаған: ____________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі/жеке тұлғаның аты,
__________________________________________________________________________
әкесінің аты (бар болса), тегі,жеке сәйкестендіру нөмірі)
Мөр қою орны* ________ ___________________________________________________
(қолы)* (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Жоспардың жасалған күні: 20___ жылғы " " ___________.
Ескертпе: * мөр мен басшының қолы ("Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы арқылы жүгінген кезде) /басшының электрондық цифрлық қолтаңбасы ("электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы жүгінген кезде)
Жобаланатын жер учаскесінің
координаттары ведомосін
салыстырып тексеру актісіне
2-қосымша
Нысан
Жобаланатын жер учаскесінің шекараларының координаттары мен жақтарының ұзындықтарының жиынтық ведомосі
Нүкте нөмірі
Координаттар
Ұзындығы (метр)
X
Y
1
2
3
4
Периметрі, метр: _______________________
Ауданы, гектар ________________________
Ведомості жасаған: ________________________________________________________
(ұйымның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі/жеке тұлғаның аты, әкесінің аты
бар болса), тегі, жеке сәйкестендіру нөмірі)
Мөр қою орны* ________ ___________________________________________________
(қолы)* (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Жоспардың жасалған күні: 20___ жылғы " " ___________.
Ескертпе: * мөр (бар болса) мен басшының қолы ("Азаматтарға арналған үкімет"
мемлекеттік корпорациясы арқылы жүгінген кезде) /басшының электрондық цифрлық
қолтаңбасы ("электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы жүгінген кезде)
Жобаланатын жер учаскесінің
координаттары ведомосін
салыстырып тексеру актісіне
3-қосымша
Нысан
Желілі объектілер алып жатқан жобаланатын жер учаскесінің жоспары
Оңтүстік-Солтүстік" бағыты
Масштаб 1:
Жер учаскесінің ауданы, гектар: ________________________________________
Жер учаскесінің нысаналы мақсаты: _____________________________________
Жер учаскесінің орналасқан жері: ________________________________________
Жерлердің санаты (бар болса): ___________________________________________
Жоспарды жасаған:_____________________________________________________
(ұйымның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі/жеке тұлғаның аты,
__________________________________________________________________________
әкесінің аты, тегі,жеке сәйкестендіру нөмірі)
Мөр қою орны* ________ ___________________________________________________
(қолы)* (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Жоспардың жасалған күні: 20___ жылғы " " ___________.
Ескертпе: * мөр (бар болса) мен басшының қолы ("Азаматтарға арналған үкімет"
мемлекеттік корпорациясы арқылы жүгінген кезде) /басшының электрондық цифрлық
қолтаңбасы ("электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы жүгінген кезде)
Жобаланатын жер учаскесінің
координаттары ведомосін
салыстырып тексеру актісіне
4-қосымша
Нысан
Желілі объекті полигонының алаңын көрсете отырып, желілі объектілер алып жатқан жобаланатын жер учаскесі шекараларының координаттары мен жақтарының ұзындықтарының жиынтық ведомосі
Нүкте нөмірі
Координаттар
Ұзындығы (метр)
X
Y
Полигон 1
1
2
Полигон алаңы, гектар
Полигон 2
5
6
Полигон алаңы, гектар
Полигон 3
11
12
Полигон алаңы, гектар
Периметрі, метр: __________________________
Ауданы, гектар ___________________________
Ведомості жасаған: ________________________________________________________
(ұйымның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі/жеке тұлғаның аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі, жеке сәйкестендіру нөмірі)
Мөр қою орны* ________ ___________________________________________________
(қолы)* (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Жоспардың жасалған күні: 20___ жылғы " " ___________.
Ескертпе: * мөр (бар болса) мен басшының қолы ("Азаматтарға арналған үкімет"
мемлекеттік корпорациясы арқылы жүгінген кезде) /басшының электрондық цифрлық
қолтаңбасы ("электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы жүгінген кезде)
Жер учаскелерін қалыптастыру
жөніндегі жерге орналастыру
жобасын жасау қағидаларына
15-қосымша
Нысан
Кімге_______________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің
аты (бар болса), тегі/заңды
тұлғаның атауы)
Жобаланатын жер учаскесінің координаттары ведомосінің сәйкес келмеуі туралы акті №___

Сноска. Приложение 13 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 06.09.2023 № 326 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Схема (план) согласования земельного участка государственными органами,
собственниками и землепользователями посторонних земельных участков,
расположенного по адресу:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица)
"Направление "Юг – Север"
Масштаб 1:
Описание смежеств: Кадастровый номер земельного участка (при наличии)
от А до Б:
от Б до В:
от В до Г:
от Г до А
Государственными органами:
№ п/п
Наименование государственного органа
Должность согласующего лица
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) согласующих должностных лиц
Подпись и печать
дата
Собственниками и землепользователями посторонних земельных участков:
№ п/п
Описание смежеств
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица
Кадастровый номер (при его наличии)
Подпись
Дата
Согласен
или не согласен
Причина
не согласия
(в случае не согласия)
Пояснение
1
от А до Б
2
от Б до В
3
от В до Г
4
от Г до А
Примечание: собственники и землепользователи посторонних земельных участков согласовывают схему (план) согласования земельного участка участниками землеустроительного процесса в части обеспечения сервитута.
При образовании новых земельных участков в результате раздела или объединения земельного участка согласование схемы (плана) согласования земельного участка участниками землеустроительного процесса с собственниками и землепользователями посторонних земельных участков не требуется.
Составил(а) ____________________________________ _____________ ___________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись) (дата)
Приложение 14
к Правилам составления
землеустроительного проекта
по формированию
земельных участков
Форма
Кому ______________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
физического лица/
наименование юридического лица)
Акт сверки ведомости координат проектируемого земельного участка № __
Сноска. Приложение 14 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 06.09.2023 № 326 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
По результатам сверки представленной ведомости координат проектируемого
земельного участка со следующими данными:
Кадастровый номер земельного участка:
______________________________________________________
(указывается при изменении границ существующего участка)
Площадь земельного участка, гектар: ______________________
Целевое назначение земельного участка:
______________________________________________________
Местоположение земельного участка:
______________________________________________________
Категория земель:
______________________________________________________
Информация о разработчике землеустроительного проекта:
______________________________________________________
(наименование юридического лица,
______________________________________________________
бизнес-идентификационный номер/фамилия, имя, отчество
(при его наличии) физического лица, индивидуальный
идентификационный номер)
Дата разработки: " " ___________ 20__________ года.
Согласовываем границы проектируемого земельного участка графическим
данным информационной системы единого государственного кадастра
недвижимости (отсутствие наложений границ, соответствие площади, меры линий)
по представленным координатам земельного участка.
Приложение: план проектируемого земельного участка и сводная ведомость
координат и длин сторон границ проектируемого земельного участка.
Сверку произвел(а):
________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) специалиста)
Особые отметки
________________________________________________________
(имеется наложение на ранее проектируемый земельный участок;
________________________________________________________
проектируемый земельный участок находится в границах двух
и более учетных кварталах; находится в границах зон с особыми
условиями пользования землей)
Сверку произвел(а):
________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) специалиста)
Дата сверки: " " _________ 20___ года.
_________________________________________________________
подпись руководителя (при обращении через Государственную корпорацию
"Правительство для граждан")/электронная цифровая подпись руководителя
(при обращении через веб-портал "электронного правительства")
Приложение 1
к акту сверки ведомости
координат проектируемого
земельного участка
Форма
План проектируемого земельного участка
"Направление "Юг – Север"
Масштаб 1:
Площадь земельного участка, гектар: _____________________________________
Целевое назначение земельного участка: __________________________________
Местоположение земельного участка: _____________________________________
Категория земель (при наличии): _________________________________________
План составлен:
______________________________________________________________________
(наименование юридического лица, бизнес-идентификационный номер/ фамилия,
______________________________________________________________________
имя, отчество (при его наличии) физического лица, индивидуальный
идентификационной номер)
Место печати *__________ ______________________________________________
(подпись)* (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата составления плана: " " _______20___ года.
Примечание: * печать (при наличии) и подпись руководителя (при обращении через
Государственную корпорацию "Правительство для граждан")/электронная цифровая
подпись руководителя
(при обращении через веб-портал "электронного правительства")
Приложение 2
к акту сверки ведомости
координат проектируемого
земельного участка
Форма
Сводная ведомость координат и длин сторон границ проектируемого земельного участка
Номер точки
Координаты
Длина (метр)
X
Y
1
2
3
4
Периметр, метр: _________
Площадь, гектар _________
Ведомость составлена:
_____________________________________________________________________
(наименование юридического лица, бизнес-идентификационный номер/фамилия,
_____________________________________________________________________
имя, отчество (при его наличии) физического лица, индивидуальный
идентификационный номер)
Место печати *_________ ______________________________________________
(подпись)* (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата составления плана: " " _______20___ года.
Примечание: * печать (при наличии) и подпись руководителя (при обращении через
Государственную корпорацию "Правительство для граждан")/электронная цифровая
подпись руководителя
(при обращении через веб-портал "электронного правительства")
Приложение 3
к акту сверки ведомости
координат проектируемого
земельного участка
Форма
План проектируемого земельного участка, занятого линейными объектами
Направление "Юг – Север"
Масштаб 1:
Площадь земельного участка, гектар:
_____________________________________________________________
Целевое назначение земельного участка:
_____________________________________________________________
Местоположение земельного участка:
_____________________________________________________________
Категория земельного участка (при наличии):
_____________________________________________________________
План составлен:
_____________________________________________________________
(наименование юридического лица, бизнес-идентификационный номер/
фамилия, имя,
_____________________________________________________________
отчество (при его наличии) физического лица, индивидуальный
идентификационный номер)
Место печати *_________ _______________________________________
(подпись)* (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата составления плана: " " _______20___ года.
Примечание: * печать (при наличии) и подпись руководителя
(при обращении через Государственную корпорацию "Правительство для граждан")
/электронная цифровая подпись руководителя
(при обращении через веб-портал "электронного правительства")
Приложение 4
к акту сверки ведомости
координат проектируемого
земельного участка
Форма
Сводная ведомость координат и длин сторон границ проектируемого земельного участка, занятого линейными объектами, с указанием площади полигона линейного объекта
Номер точки
Координаты
Длина (метр)
X
Y
Полигон 1
1
2
Площадь полигона, гектар
Полигон 2
5
6
Площадь полигона, гектар
Полигон 3
11
12
Площадь полигона, гектар
Периметр, метр: _________
Площадь, гектар _________
Ведомость составлена:
_____________________________________________________________________
(наименование юридического лица, бизнес-идентификационный номер/фамилия,
_____________________________________________________________________
имя, отчество (при его наличии) физического лица, индивидуальный
идентификационный номер)
Место печати *_________ ______________________________________________
(подпись)* (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата составления плана: " " _______20___ года.
Примечание: * печать (при наличии) и подпись руководителя
(при обращении через Государственную корпорацию "Правительство для граждан")
/электронная цифровая подпись руководителя
(при обращении через веб-портал "электронного правительства")
Приложение 15
к Правилам составления
землеустроительного проекта
по формированию
земельных участков
Кому ______________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
физического лица/
наименование юридического лица)
Акт о несоответствии ведомости координат проектируемого земельного участка №___

Ескерту. 15-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 06.09.2023 № 326 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылған жобаланатын жер учаскесі координаттарының ведомосін мынадай
деректермен салыстыру нәтижелері бойынша:
Жер учаскесінің кадастрлық нөмірі: ___________________________________________
(қолданыстағы учаскенің шекаралары өзгерген кезде көрсетіледі)
Жер учаскесінің ауданы, гектар: ______________________________________________
Жер учаскесінің нысаналы мақсаты:___________________________________________
Жер учаскесінің орналасқан жері: _____________________________________________
Жерлердің санаты:__________________________________________________________
Жерге орналастыру жобасын әзірлеуші туралы ақпарат: __________________________
__________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі/жеке тұлғаның аты, әкесінің аты
(бар болса),
__________________________________________________________________________
тегі, жеке сәйкестендіру нөмірі)
Әзірленген күні: 20___жылғы " " ___________.
Ұсынылған жобаланатын жер учаскесі координаттары бойынша жобаланатын жер
учаскесінің шекараларының жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры
ақпараттық жүйесінің графикалық деректеріне сәйкес келмеуі анықталды.
Қосымша: жобаланатын жер учаскесінің шекараларының жылжымайтын мүліктің
бірыңғай мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесінің графикалық деректеріне
сәйкес келмеу (қабаттасу) схемасы және жобаланатын жер учаскесінің шекаралары
координаттары мен жақтарының ұзындықтарының жиынтық ведомосі.
___________________________________________ сәйкессіздігі анықталды
Арнайы белгілер __________________________________________________________
(бұрын жобаланатын жер учаскесіне қабаттасу бар; жобаланатын
__________________________________________________________________________
жер учаскесі екі және оданда көп есептік орамдардың және басқалардың
шекараларында тұр)
Салыстырып тексеру жүргізген: ______________________________________________
(маманның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Салыстырып тексерілген күн: 20___ жылғы " " ________________
__________________________________________________________________________
басшының қолы ("Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы арқылы
жүгінген кезде)/басшының электрондық цифрлық қолтаңбасы ("электрондық
үкіметтің" веб-порталы арқылы жүгінген кезде)
Жобаланатын жер учаскесінің
координаттары ведомосінің
сәйкес келмеуі туралы актіге
1-қосымша
Нысан
Жобаланатын жер учаскесі шекараларының жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры ақпараттық жүйесінің графикалық деректеріне сәйкес келмеу (қабаттасу) схемасы
"Оңтүстік - Солтүстік" бағыты
Масштаб 1:
Шартты белгілер:
__________ жобаланған учаске;
__________ шектес учаске;
__________ қабаттасу;
__________ сәйкессіздік.
Қабаттасудың жалпы ауданы, гектар:__________.
__________________________________________________________________________
мөр (бар болса) мен басшының қолы ("Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік
корпорациясы арқылы жүгінген кезде)/басшының электрондық цифрлық қолтаңбасы
("электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы жүгінген кезде)
Жобаланатын жер учаскесінің
координаттары ведомосінің
сәйкес келмеуі туралы актіге
2-қосымша
Нысан
Жобаланатын жер учаскесінің шекаралары координаттары мен жақтарының ұзындықтарының жиынтық ведомосі
Нүкте нөмірі
Координатттар
Ұзындығы (метр)
X
Y
1
2
3
4
Жобаланатын жер учаскесінің шекаралары координаттары мен жақтарының
ұзындықтарының жиынтық ведомосі көрсетілетін қызметті алушы ұсынған
координаттарға сәйкес келеді
Периметрі, метр: _______
Ауданы, гектар _______
Ведомості жасаған:_________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі/жеке тұлғаның аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі, жеке сәйкестендіру нөмірі)
Мөр қою орны* ________ ____________________________________________________
(қолы)* (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Жоспардың жасалған күні: 20___ жылғы " " ___________.
Ескертпе: * мөр (бар болса) мен басшының қолы ("Азаматтарға арналған үкімет"
мемлекеттік корпорациясы арқылы жүгінген кезде) /басшының электрондық цифрлық
қолтаңбасы ("электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы жүгінген кезде)
Жобаланатын жер учаскесінің
координаттары ведомосінің
сәйкес келмеуі туралы актіге
3-қосымша
Нысан
Желілі объектілер алып жатқан жобаланатын жер учаскесі шекараларының жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры ақпараттық жүйесінің графикалық деректеріне сәйкес келмеу (қабаттасу) схемасы
"Оңтүстік - Солтүстік" бағыты
Масштаб 1:
Шартты белгілер:
__________ жобаланған учаске;
__________ шектес учаске;
__________ қабаттасу;
__________ сәйкессіздік.
Қабаттасудың жалпы ауданы, гектар:_____________.
__________________________________________________________________________
Мөр (бар болса) мен басшының қолы ("Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік
корпорациясы арқылы жүгінген кезде)/басшының электрондық цифрлық қолтаңбасы
("электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы жүгінген кезде)
Жобаланатын жер учаскесінің
координаттары ведомосінің
сәйкес келмеуі туралы актіге
4-қосымша
Нысан
Желілі объект полигонының алаңын көрсете отырып, желілі объектілер алып жатқан жобаланатын жер учаскесі шекараларының координаттары мен жақтарының ұзындықтарының жиынтық ведомосі
Нүкте нөмірі
Координаттар
Ұзындығы (метр)
X
Y
Полигон 1
1
2
Полигон алаңы, гектар
Полигон 2
5
6
Полигон алаңы, гектар
Полигон 3
11
12
Полигон алаңы, гектар
Периметрі, метр: _______________
Ауданы, гектар ________________
Ведомості жасаған: ________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі/жеке тұлғаның аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі, жеке сәйкестендіру нөмірі)
Мөр қою орны* __________ _________________________________________________
(қолы)* (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Жоспардың жасалған күні: 20___ жылғы " " ___________.
Ескертпе: * мөр (бар болса) мен басшының қолы ("Азаматтарға арналған үкімет"
мемлекеттік корпорациясы арқылы жүгінген кезде) /басшының электрондық цифрлық
қолтаңбасы ("электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы жүгінген кезде)
Жер учаскелерін қалыптастыру
жөніндегі жерге орналастыру
жобасын жасау қағидаларына
16-қосымша

Сноска. Приложение 15 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 06.09.2023 № 326 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
По результатам сверки представленной ведомости координат проектируемого
земельного участка со следующими данными:
Кадастровый номер земельного участка:
_______________________________________________________________________
(указывается при изменении границ существующего участка)
Площадь земельного участка, гектар: _______________________________________
Целевое назначение земельного участка:
________________________________________________________________________
Местоположение земельного участка:
________________________________________________________________________
Категория земель:
________________________________________________________________________
Информация о разработчике землеустроительного проекта:
________________________________________________________________________
(наименование юридического лица,
________________________________________________________________________
бизнес-идентификационный номер/фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица,
________________________________________________________________________
индивидуальный идентификационный номер)
Дата разработки: " " ___________ 20__________ года.
Выявлено несоответствие границ проектируемого земельного участка графическим
данным информационной системы единого государственного кадастра недвижимости
по представленным координатам земельного участка.
Приложение: схема несоответствия (наложения) границ проектируемого земельного
участка графическим данным информационной системы единого государственного
кадастра недвижимости и сводная ведомость координат и длин сторон границ
проектируемого земельного участка.
Выявлено несоответствие: _________________________________________________
Особые отметки __________________________________________________________
(имеется наложение на ранее проектируемый земельный участок;
________________________________________________________________________
проектируемый земельный участок находится в границах двух и более учетных
кварталах; находится в границах зон с особыми условиями пользования землей)
Сверку произвел(а):
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) специалиста)
Дата сверки: " " _________ 20___ года.
________________________________________________________________________
подпись руководителя
(при обращении через Государственную корпорацию "Правительство для граждан")/
электронная цифровая подпись руководителя
(при обращении через веб-портал "электронного правительства")
Приложение 1
к акту о несоответствии
ведомости координат
проектируемого земельного участка
Форма
Схема несоответствия (наложения) границ проектируемого земельного участка графическим данным информационной системы единого государственного кадастра недвижимости
направление "Юг – Север"
Масштаб 1:
Условные обозначения:
_______________ проектируемый участок;
_______________ смежный участок;
_______________ наложение;
_______________ несоответствие.
Общая площадь наложения, гектар:__________.
__________________________________________________________________________
(печать (при наличии) и подпись руководителя
(при обращении через Государственную корпорацию "Правительство для граждан"/
электронная цифровая подпись руководителя
(при обращении через веб-портал "электронного правительства").
Приложение 1
к акту о несоответствии
ведомости координат
проектируемого
земельного участка
Форма
Сводная ведомость координат и длин сторон границ проектируемого земельного участка
Номер точки
Координаты
Длина (метр)
X
Y
1
2
3
4
Сводная ведомость координат и длин сторон границ проектируемого земельного
участка соответствует координатам представленным услугополучателем.
Периметр, метр: _______
Площадь, гектар _______
Ведомость составлена: _____________________________________________________
(наименование юридического лица, бизнес-идентификационный номер/фамилия, имя,
отчество (при его наличии) физического лица, индивидуальный идентификационный номер)
Место печати *_______ ____________________________________________________
(подпись)* (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата составления плана: " " _______20___ года
Примечание: * печать (при наличии) и подпись руководителя
(при обращении через Государственную корпорацию "Правительство для граждан")
/электронная цифровая подпись руководителя
(при обращении через веб-портал "электронного правительства")
Приложение 3
к акту о несоответствии
ведомости координат
проектируемого
земельного участка
Форма
Схема несоответствия (наложения) границ проектируемого земельного участка, занятого линейными объектами, графическим данным информационной системы единого государственного кадастра недвижимости
направление "Юг – Север"
Масштаб 1:
Условные обозначения:
__________ проектируемый участок;
__________ смежный участок;
__________ наложение;
__________ несоответствие.
Общая площадь наложения, гектар: __________
Печать (при наличии) и подпись руководителя
(при обращении через Государственную корпорацию "Правительство для граждан")
/электронная цифровая подпись руководителя
(при обращении через веб-портал "электронного правительства")
Приложение 4
к акту о несоответствии
ведомости координат
проектируемого
земельного участка
Форма
Сводная ведомость координат и длин сторон границ проектируемого земельного участка, занятого линейными объектами, с указанием площади полигона линейного объекта
Номер точки
Координаты
Длина (метр)
X
Y
Полигон 1
1
2
Площадь полигона, гектар
Полигон 2
5
6
Площадь полигона, гектар
Полигон 3
11
12
Площадь полигона, гектар
Периметр, метр: _______
Площадь, гектар _______
Ведомость составлена: _____________________________________________________
(наименование юридического лица, бизнес-идентификационный номер/фамилия, имя,
отчество (при его наличии) физического лица, индивидуальный идентификационный номер)
Место печати *_________ __________________________________________________
(подпись)* (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата составления плана: " " _______20___ года.
Примечание: * печать (при наличии) и подпись руководителя
(при обращении через Государственную корпорацию "Правительство для граждан")
/электронная цифровая подпись руководителя
(при обращении через веб-портал "электронного правительства")
Приложение 16
к Правилам составления
землеустроительного проекта
по формированию земельных участков

Ескерту. 16-қосымша алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 06.09.2023 № 326 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жер учаскелерін қалыптастыру
жөніндегі жерге орналастыру
жобасын жасау қағидаларына
17-қосымша
Ескерту. 17-қосымша алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 06.09.2023 № 326 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жер учаскелерін қалыптастыру
жөніндегі жерге орналастыру
жобасын жасау қағидаларына
18-қосымша
Ескерту. 18-қосымша алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 06.09.2023 № 326 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жер учаскелерін қалыптастыру
жөніндегі жерге орналастыру
жобасын жасау қағидаларына
19-қосымша
Ескерту. 19-қосымша алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 06.09.2023 № 326 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жер учаскелерін қалыптастыру
жөніндегі жерге орналастыру
жобасын жасау қағидаларына
20-қосымша
Ескерту. 20-қосымша алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 06.09.2023 № 326 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жер учаскелерін қалыптастыру
жөніндегі жерге орналастыру
жобасын жасау қағидаларына
21-қосымша
Ескерту. 21-қосымша алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 06.09.2023 № 326 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жер учаскелерін қалыптастыру
жөніндегі жерге орналастыру
жобасын жасау қағидаларына
22-қосымша
Нысан
Ауыл шаруашылығы өндірісінің шығындарын айқындау актісі
Ескерту. 22-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 06.09.2023 № 326 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
__________________________________________________________________________
(жер пайдаланушы (меншік иесі)
__________________________________________________________________________
(нысаналы мақсаты)
__________________________________________________________________________
(орналасқан жері, алаңы (гектар))
Ауыл шаруашылығы алқабының атауы
Топырақ типінің атауы
Ауыл шаруашылығы өндірісінің шығындарын өтеу нормативі
(теңге)
Алаңы (гектар)
Ауыл шаруашылығы өндірісінің шығындарын өтеу сомасы (теңге)

Сноска. Приложение 16 исключено приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 06.09.2023 № 326 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 17
к Правилам составления
землеустроительного проекта
по формированию земельных участков
Сноска. Приложение 17 исключено приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 06.09.2023 № 326 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 18
к Правилам составления
землеустроительного проекта по
формированию земельных участков
Сноска. Приложение 18 исключено приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 06.09.2023 № 326 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 19
к Правилам составления
землеустроительного проекта по
формированию земельных участков
Сноска. Приложение 19 исключено приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 06.09.2023 № 326 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 20
к Правилам составления
землеустроительного проекта по
формированию земельных участков
Сноска. Приложение 20 исключено приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 06.09.2023 № 326 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 21
к Правилам составления
землеустроительного проекта по
формированию земельных участков
Сноска. Приложение 21 исключено приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 06.09.2023 № 326 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 22
к акту о несоответствии
ведомости координат
проектируемого
земельного участка
Форма
Акт определения потерь сельскохозяйственного производства
Сноска. Приложение 22 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 06.09.2023 № 326 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_________________________________________________________________
(землепользователь (собственник)
_________________________________________________________________
(целевое назначение)
_________________________________________________________________
(месторасположение, площадь (гектара))
Наименование сельскохозяйственного угодья
Наименование типа почв
Норматив возмещения потерь сельскохозяйственного производства (тенге)
Площадь (гектар)
Сумма возмещения потерь сельскохозяйственного производства (тенге)

(4-баған х 6-баған =)
1
2
3
4
5
6
Барлығы :
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес
акционерлік қоғамы филиалының басшысы____________________________________
__________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) (қолы)
Мөрдің орны (бар болса) Күні: 20___ жылғы "____" _______.
Келісілді:__________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі немесе заңды тұлғаның атауы)
Орындаушының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі _______________ ____________
(қолы) (күні)

(графа 4 х графу 6=)
1
2
3
4
5
6
Всего:
Руководитель филиала некоммерческого акционерного общества
"Государственная корпорация "Правительство для граждан"
________________________________________________________
________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Место печати (при наличии)
Дата: "____" _______20___ года.
Согласовано: _____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица или наименование юридического лица)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) исполнителя
_______________ __________________________________________
(подпись) (дата)