Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімді жасасу қағидалары мен шарттарын, сондай-ақ оны өзгерту және бұзу үшін негіздемелерді және үлгілік нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2022 жылғы 30 мамырдағы № 303 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 31 мамырда № 28283 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз.
"Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 9-бабының 23) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасу қағидалары мен шарттарын, сондай-ақ оны өзгерту және бұзу үшін негіздемелер;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімінің үлгілік нысаны бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасу қағидалары мен шарттары, сондай-ақ оны өзгерту және бұзу үшін негіздемелер және оның үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 23 қыркүйектегі № 493 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21252 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Индустриялық даму комитеті құқықтық актпен белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрінің міндетін атқарушы
М. Карабаев
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің міндетін
атқарушының
2022 жылғы 30 мамырдағы
№ 303 Бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімді жасасу қағидалары мен шарттарын, сондай-ақ өзгерту және бұзу үшін негіздер
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімді жасасу қағидалары мен шарттарын, сондай-ақ өзгерту және бұзу үшін негіздер (бұдан әрі – Қағидалар) "Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 9-бабы 23) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімді жасасу қағидалары мен шарттарын, сондай-ақ өзгерту және бұзу үшін негіздерді айқындайды.

Об утверждении Правил и условий заключения, а также оснований для изменения и расторжения соглашения о промышленной сборке транспортных средств с юридическими лицами Республики Казахстан и его типовой формы
Приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 мая 2022 года № 303. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 мая 2022 года № 28283.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 5.
В соответствии с подпунктом 23) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О промышленной политике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила и условия заключения, а также основания для изменения и расторжения соглашения о промышленной сборке транспортных средств с юридическими лицами Республики Казахстан, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) типовую форму соглашения о промышленной сборке транспортных средств с юридическими лицами Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 23 сентября 2020 года № 493 "Об утверждении Правил и условий заключения, а также оснований для изменения и расторжения соглашения о промышленной сборке транспортных средств с юридическими лицами Республики Казахстан и его типовой формы" (Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 сентября 2020 года № 21252).
3. Комитету индустриального развития Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан обеспечить правовых актов:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
М. Карабаев
Приложение 1 к приказу
исполняющего обязанности
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 30 мая 2022 года № 303
Правила и условия заключения, а также основания для изменения и расторжения соглашения о промышленной сборке транспортных средств с юридическими лицами Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и условия заключения, а также основания для изменения и расторжения соглашения о промышленной сборке транспортных средств с юридическими лицами Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 23) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О промышленной политике" (далее – Закон) и определяют порядок и условия заключения, а также основания для изменения и расторжения соглашения о промышленной сборке транспортных средств с юридическими лицами Республики Казахстан.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру – осы Қағидаларға 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес оқшалауды бағалаудың балдық жүйесі талаптарын орындауды қосатын, көлік құралдарын сериялық өндірісінің жүйесі;
2) көлік құралы – ауыл шаруашылығы техникасын қоспағанда, адамдарды, жүктерді немесе өзінде орнатылған жабдықты тасымалдауға арналған құрылғы, оның ішінде техникалық жағынан күрделі тауар (бұйым);
3) көлік құралына құрамдас – көлік құралы конструкциясының құраушы бөлігі, бөлшек, торап, жинақтауыш бұйым, материал, химиялық өнім, лак-бояу өнімі және көлік құралының өндірісі үшін қажетті өзге де жинақтауыш;
4) Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім (бұдан әрі – Келісім) – өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) мен Қазақстан Республикасының көлік құралдарының өндірісін жүзеге асыратын заңды тұлғасы (бұдан әрі – Өндіруші) арасында азаматтық заңнамаға, Қазақстан Республикасының ратификацияланған халықаралық шарттарына және осы Қағидаларға сәйкес жасалатын азаматтық-құқықтық шарт;
5) Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен көлік құралын өнеркәсіптік құрастыру туралы көпжақты келісім (бұдан әрі – Көпжақты келісім) – Қазақстан Республикасының ратификацияланған халықаралық шарттарына және осы Келісімге сәйкес дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды орындауды қоса алғанда, моторлы көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімнің (көпжақты келісімнің) қабылданған шарттары мен міндеттемелерін орындаған өндірушілердің бірімен бұрын жасалған келісім шеңберінде уәкілетті орган мен өндірушілер арасында жасалатын азаматтық-құқықтық шарт;
6) өндірістік активтер – ауыл шаруашылығы техникасын дайындау кезінде өндіріске тікелей қатысатын, өнеркәсіптік құрастыруды жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын лизингтік активтерді қоса алғанда, кәсіпорынның немесе лизингтік компанияның балансындағы негізгі қаражаттарға жататын ұзақ мерзімді активтер.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 19.03.2024 № 106 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Келісім көлік құралдарына Еуразиялық экономикалық одақтың әрбір сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы (бұдан әрі – ЕАЭО СЭҚ ТН) әрбір коды бойынша өндірушімен жиырма жыл мерзімге осы бұйрыққа 2-қосымшада келтірілген үлгілік нысанға сәйкес жасалады.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) промышленная сборка транспортного средства – система серийного производства транспортного средства, включающая в себя выполнение требований балльной системы оценки локализации, согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящим Правилам;
2) транспортное средство – устройство, в том числе технически сложный товар (изделие), предназначенное для перевозки людей, грузов или оборудования, установленного на нем, за исключением сельскохозяйственной техники;
3) компонент к транспортному средству - составная часть конструкции транспортного средства, деталь, узел, комплектующее изделие, материал, химическая, лакокрасочная продукция и иные комплектующие, необходимые для производства транспортного средства;
4) соглашение о промышленной сборке транспортного средства с юридическими лицами Республики Казахстан (далее – Соглашение) – гражданско-правовой договор, заключаемый между уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности (далее – уполномоченный орган) и юридическим лицом Республики Казахстан, осуществляющим производство транспортного средства (далее – Производитель), в соответствии с гражданским законодательством, ратифицированными международными договорами Республики Казахстан и настоящими Правилами;
5) многостороннее соглашение о промышленной сборке транспортного средства с юридическими лицами Республики Казахстан (далее – Многостороннее соглашение) – гражданско-правовой договор, заключаемый между уполномоченным органом и производителями в рамках ранее заключенного Соглашения с одним из производителей, выполнившим принятые условия и обязательства соглашения (многостороннего соглашения) о промышленной сборке моторных транспортных средств, включая выполнение технологических операций по сварке и окраске, в соответствии с гражданским законодательством, ратифицированными международными договорами Республики Казахстан и настоящими Правилами;
6) производственные активы – долгосрочные активы, относящиеся к основным средствам на балансе предприятия или лизинговой компании, включая лизинговые активы, используемые при осуществлении промышленной сборки, непосредственно участвующие в производстве при изготовлении транспортных средств.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра промышленности и строительства РК от 19.03.2024 № 106 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Соглашение заключается с производителем по каждому коду товарной номенклатуры внешней экономической деятельности Евразийского экономического союза (далее – ТН ВЭД ЕАЭС) транспортных средств на двадцатилетний срок на основании типовой формы такого соглашения, согласно приложению 2 к настоящему приказу.

2-тарау. Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімді жасасу тәртібі мен шарттары
4. Моторлы көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім бұрын жасалмаған Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен ершікті тартқыштардың (ЕАЭО СЭҚ ТН 870120101), автобустардың (ЕАЭО СЭҚ ТН 8702), арнайы мақсаттағы көлік құралдарының (ЕАЭО СЭҚ ТН 8705), жеңіл (ЕАЭО СЭҚ ТН 8703) және жүк (ЕАЭО СЭҚ ТН 8704) автомобильдерінің ЕАЭО СЭҚ ТН кодтары бойынша көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім осы Қағидаларыға сәйкес технологиялық жабдықты пайдалануды қосатын оқшаулауды бағалаудың балдық жүйесінің бастапқы талаптары осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес орындағаннан кейін жасалады.
Жасалатын келісімдерге осы Қағидаларға сәйкес оқшаулауды бағалаудың балдық жүйесінің талаптары қолданылады.
Ершікті тартқыштарды, автобустарды, арнайы мақсаттағы көлік құралдарды, жеңіл және жүк автомобильдерінің ЕАЭО СЭҚ ТН кодтары бойынша көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы жасалған келісімді Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының орындауы, осындай заңды тұлғаларға мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес тауарларды мемлекеттік сатып алу туралы ұзақ мерзімді шарттар, сондай-ақ өнеркәсіпті дамытуға бағытталған Заңда көзделген шарттарды жасасуға мүмкіндік береді.
5. ЕАЭО СЭҚ ТН 8703 кодын қоспағанда, ЕАЭО СЭҚ ТН 8701-8705 кодтары бойынша көпжақты келісімдерді уәкілетті орган моторлы көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімнің бұрын қабылданған шарттары мен міндеттемелерін орындаған Қазақстан Республикасының заңды тұлғасымен және көлік құралдарын өндіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының басқа заңды тұлғасымен шанағын (кабинасын) дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды көпжақты келісім жасалған кезден бастап екі жылдан аспайтын мерзімде орындаған жағдайда осындай заңды тұлғамен жасасады.
6. Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен ершікті тартқыштардың, автобустардың, арнайы мақсаттағы көлік құралдарының, жеңіл және жүк автомобильдерінен басқа ЕАЭО СЭҚ ТН кодтары бойынша көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім кемінде 700000 (жеті жүз мың еселік) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде негізгі қаражат болған жағдайда ішкі құжатпен бекітілген технологиялық операцияларға сәйкес оқшаулауды бағалаудың балдық жүйесін қолданусыз жасалады.
7. Келісімнің қолданылу кезеңінде осы Қағидалардың 22-тармағына сәйкес есептелетін оқшаулауды бағалаудың балдық жүйесі сәйкес келген кезде, Келісім шеңберінде талаптар мен міндеттемелердің орындалуы сақталған кезде заңды тұлға мынадай технологиялық операцияларды орындау кезінде ЕАЭО СЭҚ ТН тиісті коды бойынша көлік құралдарын өндіруді жүзеге асырады:
Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасына сәйкес сәйкестікті бағалауды жүргізу;
қозғалтқышты орнату және бекіту, басқару тетіктерін қозғалтқышқа қосу;
артқы және (немесе) алдынғы аспаларды орнату;
газ шығару жүйесін орнату;
ернеулік электр тізбектерін тексеріп, аккумулятор батареяларын орнату және қосу;
орнату бұрыштарын реттеу арқылы жүру доңғалақтарын орнату;
тежеуіштік және салқындатқыш сұйықтықпен толтыру;
тежеуіш жүйесінің тиімділігін тексеру;
сәйкестендіру нөмірін енгізу;
дайын көлік құралдарына бақылау сынақтарын жүргізу.
Қоқыс тасығыш көліктер және (немесе) өрт сөндіру автомобильдерін өндіру кезінде өндіруші мынадай шарттардың біреуінің орындалуын қамтамасыз етеді:

Глава 2. Порядок и условия заключения соглашения о промышленной сборке транспортных средств с юридическими лицами Республики Казахстан
4. Соглашение по кодам ТН ВЭД ЕАЭС седельных тягачей (870121101 ТН ВЭД ЕАЭС), автобусов (8702 ТН ВЭД ЕАЭС), транспортных средств специального назначения (8705 ТН ВЭД ЕАЭС), легковых (8703 ТН ВЭД ЕАЭС) и грузовых автомобилей (8704 ТН ВЭД ЕАЭС) с юридическими лицами Республики Казахстан заключается в соответствии с настоящими Правилами, после выполнения начальных требований балльной системы оценки локализации, включая использование технологического оборудования согласно приложению 1 настоящих Правил.
На заключаемые Соглашения распространяются требования балльной системы оценки локализации в соответствии с настоящими Правилами.
Исполнение юридическим лицом Республики Казахстан заключенного соглашения о промышленной сборке транспортных средств по кодам ТН ВЭД ЕАЭС седельных тягачей, автобусов, транспортных средств специального назначения, легковых и грузовых автомобилей, предоставляет таким юридическим лицам возможность заключения долгосрочных договоров о государственных закупках товаров в соответствии с законодательством о государственных закупках, а также договоров, направленных на развитие промышленности, предусмотренных Законом.
5. Многосторонние соглашения по кодам 8701-8705 ТН ВЭД ЕАЭС, за исключением кода 8703 ТН ВЭД ЕАЭС, заключаются уполномоченным органом с юридическим лицом Республики Казахстан, выполнившим ранее принятые условия и обязательства соглашения о промышленной сборке моторных транспортных средств, и другим юридическим лицом Республики Казахстан, осуществляющим производство транспортных средств, при условии предоставления документов, подтверждающих организацию на предприятии технологических операций по сварке, окраске и сборке кузова (кабины) в срок не превышающий двух лет с момента заключения многостороннего соглашения.
6. Соглашение по кодам ТН ВЭД ЕАЭС транспортных средств, за исключением седельных тягачей, автобусов, транспортных средств специального назначения, легковых и грузовых автомобилей с юридическими лицами Республики Казахстан заключается без применения балльной системы оценки локализации в соответствии с технологическими операциями, утвержденных внутренним документом, при наличии основных средств не менее 700000-кратного (семистатысячекратного) размера месячного расчетного показателя.
7. В период действия Соглашения при соответствии балльной системе оценки локализации, рассчитываемой в соответствии с пунктом 22 настоящих Правил, соблюдении требований и исполнения обязательств в рамках Соглашения, юридическое лицо осуществляет производство транспортных средств по соответствующему коду ТН ВЭД ЕАЭС при выполнении следующих технологических операций:
проведение оценки соответствия в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования;
установка и закрепление двигателя, подключение к двигателю механизмов управления;
установка задней подвески и (или) передней подвески;
установка системы выпуска газов;
установка и подключение аккумуляторной батареи, с проверкой бортовых электрических цепей;
установка ходовых колес с регулировкой углов установки;
заполнение тормозной и охлаждающей жидкостями;
проверка эффективности тормозной системы;
нанесение идентификационного номера;
проведение контрольных испытаний готовых транспортных средств.
При производстве мусоровозов и (или) пожарных автомобилей производитель обеспечивает выполнение одного из следующих условий:

1) осы өндірушінің қоқыс шығару жабдығы және (немесе) өрт қондырмасы бойынша көлік құралдарына компоненттерді өнеркәсіптік құрастыру туралы жасалған келісімнің болуы және шығарылатын компоненттерді міндетті түрде қоқыс тасығыш көліктер немесе өрт сөндіру автомобильдерді өндірісінде пайдалануға;
2) қоқыс шығару жабдығы және (немесе) өрт қондырмасы бойынша көлік құралдарына компоненттерді өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасқан Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы шығарған жабдықты немесе өрт қондырмасын пайдалануға;
3) қоқыс тасығыш көліктер және (немесе) өрт сөндіру автомобильдерін өндіру кезінде мынадай технологиялық операцияларды орындауға:
металдан жасалған дайындамаларды пішу және ию, шанақты (бункерлерді, контейнерлерді, цистерналарды (ыдыстарды) немесе арнайы мақсаттағы қондырмаларды) құрастыру, дәнекерлеу, бояу;
жақтауларды құрастыру, дәнекерлеу (конструкцияда бар болса);
шанақты (бункерлерді, контейнерлерді) немесе цистерналарды (ыдыстарды) немесе жалпы (арнайы) мақсаттағы қондырмаларды және аспалы жабдықты монтаждау;
басқару органдарын монтаждау;
электр жабдығы жүйесін, пневможабдықтар жүйесін (конструкцияда бар болса), гидрожабдықтар жүйесін (конструкцияда бар болса) монтаждау;
4) қоқыс таситын және (немесе) өрт сөндіру автомобильдерін өндіру кезінде мынадай технологиялық операцияларды орындау:
шыны талшықты және арматуралық материалды пішу, металдан ипотека жасау, жеке панельдер жасау;
шыны талшықтан жасалған шанақ панельдерін құрастыру (желімдеу), шанақты (бункерді, контейнерді, цистернаны (ыдысты) немесе арнайы мақсаттағы қондырманы) бояу;
шанақты (бункерді, контейнерді) немесе цистернаны (ыдысты) немесе жалпы (арнайы) мақсаттағы қондырманы және аспалы жабдықты монтаждау;
басқару органдарын монтаждау;
электр жабдықтары жүйесін, пневматикалық жабдықтар жүйесін (конструкцияда болған кезде), гидрожабдықтар жүйесін (конструкцияда болған кезде) монтаждау.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 19.03.2024 № 106 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Осы Қағидалардың 4-тармағына сәйкес келісімді жасау үшін өндіруші уәкілетті органға еркін нысанда мынадай құжаттарды қоса бере отырып, жазбаша өтініш жібереді:
1) екі ауысымдық жұмыс режимі кезінде кәсіпорынның өндірістік қуаты жеңіл автомобильдерге қатысты - жылына кемінде жиырма бес мың, ершікті тартқыштарға, арнайы мақсаттағы көлік құралдарына және жүк автомобильдеріне қатысты - жылына кемінде он мың, автобустарға қатысты - жылына кемінде бір мың екі жүз болатын ЕАЭО СЭҚ ТН-ның тиісті коды бойынша жеңіл автомобильдерге қатысты - кемінде екі модельді, ершікті тартқыштарға, автобустарға, арнайы мақсаттағы көлік құралдарына және жүк автомобильдеріне қатысты кемінде бір модельді дәнекерлеу, бояу (жеңіл автомобильдер бойынша катафорезді қоса алғанда) және шанақты (кабинаны) көлік құралдарының екі және одан да көп маркаларын өндіру кезінде көлік құралының әрбір өндірілетін маркасы бойынша кемінде бір модель және кәсіпорында көлік құралының тек бір маркасын өндіру кезінде кемінде екі модель құрастыру жөніндегі технологиялық операцияларды кәсіпорында ұйымдастыруды растайтын құжаттардың көшірмелері;
Дәнекерлеу, бояу (жеңіл автомобильдер бойынша катафорезді қоса алғанда) және шанақты (кабинаны) құрастыру жөніндегі технологиялық операцияларды кәсіпорында ұйымдастыруды растайтын құжаттар:
дәнекерлеуді, бояуды, құрастыруды ұйымдастыруға арналған жабдықтың атауын; жабдықтың түгендеу нөмірін; жабдықтың өндірістік қуаты; дәнекерлеу, бояу, құрастыру цехының (учаскесінің) құрамындағы жалпы өндірістік қуатты; екі ауысымдық жұмыс режимі кезінде сағатына бірліктерді (жылына бірліктерді) және пайдалануға беру күнін қамтитын шанақты (кабинаны) дәнекерлеу, бояу және құрастыру жөніндегі өндірістік қуаттарды пайдалануға беру актісі;
Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамасына сәйкес объектіні пайдалануға қабылдау актісі не көлік құралдарын өндіру жүзеге асырылатын өндірістік объектіге (ғимаратқа, құрылысқа) меншік құқығын немесе иелену (жалға алу) құқығын растайтын құжат;
шанақты дәнекерлеу, бояу және құрастыру жөніндегі жабдықты сатып алуға арналған шот-фактура немесе шанақты дәнекерлеу, бояу және құрастыру жөніндегі жабдықты импорттау жөніндегі кедендік жүк декларациясы;
тауар белгісінің және (немесе) көлік құралының конструкциясының иесінен көлік құралын өндірудің лицензиялық құқықтарын растайтын құжат немесе тауар белгісін және (немесе) көлік құралының конструкциясын иелену құқығын растайтын құжат;
өндірушінің дайындаушы немесе құрастыру зауыты ретінде көрсетілген келісім жасасу сәтінде қолданыстағы ЕАЭО СЭҚ ТН тиісті коды бойынша көлік құралының типін мақұлдаудың көшірмесі;

1) наличие у данного производителя заключенного соглашения о промышленной сборке компонентов к транспортным средствам по мусоровозному оборудованию или пожарной надстройке и обязательное применение обязательное применение выпускаемых компонентов в производстве мусоровозов или пожарных автомобилей;
2) применение мусоровозного оборудования и (или) пожарной надстройки, произведенных юридическим лицом Республики Казахстан в рамках заключенного соглашения о промышленной сборке компонентов к транспортным средствам по мусоровозному оборудованию или пожарной надстройке;
3) выполнение следующих технологических операций при производстве мусоровозов и (или) пожарных автомобилей:
раскрой и гибка заготовок, сборка, сварка, окраска кузова (бункера, контейнера, цистерны (сосуда) или надстройки специального назначения) изготавливаемого из металла;
сборка, сварка подрамников (при наличии в конструкции);
монтаж кузова (бункера, контейнера), или цистерны (сосуда), или надстройки общего (специального) назначения и навесного оборудования;
монтаж органов управления;
монтаж системы электрооборудования, системы пневмооборудования (при наличии в конструкции), системы гидрооборудования (при наличии в конструкции);
4) выполнение следующих технологических операций при производстве мусоровозов и (или) пожарных автомобилей:
раскрой стекловолокна и армирующего материала, изготовление закладных из металла, изготовление отдельных панелей;
сборка (склейка) панелей кузова, окраска кузова (бункера, контейнера, цистерны (сосуда) или надстройки специального назначения) изготовляемого из стекловолокна;
монтаж кузова (бункера, контейнера), или цистерны (сосуда), или надстройки общего (специального) назначения и навесного оборудования;
монтаж органов управления;
монтаж системы электрооборудования, системы пневмооборудования (при наличии в конструкции), системы гидрооборудования (при наличии в конструкции).
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 19.03.2024 № 106 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Для заключения Соглашения согласно пункту 4 настоящих Правил, производитель направляет в уполномоченный орган письменное обращение в произвольной форме, с приложением следующих документов:
1) копии документов, подтверждающих организацию на предприятии технологических операций по сварке, окраске (включая катафорез по легковым автомобилям) и сборке кузова (кабины) не менее одной модели по каждой производимой марке транспортного средства при производстве двух и более марок транспортных средств и не менее двух моделей при производстве только одной марки транспортного средства на предприятии – в отношении легковых автомобилей, не менее одной модели – в отношении седельных тягачей, автобусов, транспортных средств специального назначения и грузовых автомобилей по соответствующему коду ТН ВЭД ЕАЭС с производственной мощностью предприятия при двухсменном режиме работы не менее двадцати пяти тысяч в год – в отношении легковых автомобилей, не менее десяти тысяч в год – в отношении седельных тягачей, транспортных средств специального назначения и грузовых автомобилей, не менее одной тысячи двухсот в год – в отношении автобусов.
Подтверждающими организацию на предприятии технологических операций по сварке, окраске (включая катафорез по легковым автомобилям) и сборке кузова (кабины) документами являются:
акт ввода в эксплуатацию производственных мощностей по сварке, окраске и сборке кузова (кабины), который содержит наименование оборудования для организации сварки, окраски, сборки; инвентарный номер оборудования; производственную мощность оборудования; общую производственную мощность в составе цеха (участка) сварки, окраски, сборки; единиц в час (единиц в год) при двухсменном режиме работы и дату ввода в эксплуатацию;
акт приемки объекта в эксплуатацию в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности либо документ, подтверждающий право собственности или право владения (аренды) производственным объектом (зданием, сооружением), где осуществляется производство транспортных средств;
счет-фактура на приобретение оборудования по сварке, окраске и сборке кузова или грузовая таможенная декларация по импорту оборудования по сварке, окраске и сборке кузова;
копия одобрения типа транспортного средства по соответствующему коду ТН ВЭД ЕАЭС, действующее на момент заключения соглашения, где производитель указан в качестве изготовителя или сборочного завода;

2) осы Қағидалардың 1-қосымшасында көрсетілген оқшаулауды бағалаудың балдық жүйесінің бастапқы талаптарына сәйкес өндірістік активтердің болуы туралы аудиттелген қаржылық есептілік;
3) технологиялық операцияларды ескере отырып қалыптастырылатын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімді іске асырудың жоспар-кестесінің жобасы (бұдан әрі – жоспар-кесте) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік және орыс тілдерінде, екі данада қоса беріледі;
4) тауар белгісінің және (немесе) көлік құралының конструкциясының иесінен көлік құралын өндіруге лицензиялық құқықтарды растайтын құжаттардың немесе тауар белгісіне және (немесе) көлік құралының конструкциясына иелік құқығын растайтын құжаттың көшірмелері;
5) арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы ретінде тіркелген өндірушілерді қоспағанда, өтінім берілген күні қолданыста болатын инвестициялар жөніндегі уәкілетті органмен жасалған инвестициялық келісімшарттың көшірмесі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 19.03.2024 № 106 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. ЕАЭО СЭҚ ТН 8703 кодын қоспағанда, осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес ЕАЭО СЭҚ ТН 8701-8705 кодтары бойынша көпжақты келісім жасасу үшін өндіруші уәкілетті органға еркін нысанда, мынадай құжаттарды қоса бере отырып, жазбаша өтініш жібереді:
1) ЕАЭО СЭҚ ТН тиісті коды бойынша өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімнің көшірмесі;
2) оқшаулауды бағалаудың балдық жүйесіне және осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес келетін технологиялық операцияларды ескере отырып қалыптастырылатын, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік және орыс тілдерінде екі данада Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы көпжақты келісімді іске асыру жоспар-кестесінің жобасы қоса беріледі;
3) заңды тұлғаның тауар белгісінің және (немесе) көлік құралы конструкциясының иесінен көлік құралын жүргізудің лицензиялық құқықтарын растайтын құжаты.
10. Осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес Келісім жасасу үшін өндіруші уәкілетті органға еркін нысанда, мынадай құжаттарды қоса бере отырып, жазбаша өтініш жібереді:
1) кәсіпорында ершікті тартқыштарды, автобустарды, арнайы мақсаттағы көлік құралдарының, жеңіл және жүк автомобильдерін қоспағанда, көлік құралдары өндірісін ұйымдастыруды растайтын құжаттардың көшірмелерін ұсынады:
өндірістік активтердің болуы туралы аудиттелген қаржылық есептілік;
тауар таңбасының және (немесе) көлік құралы конструкциясының иесінен көлік құралын жүргізудің лицензиялық құқықтарын растайтын құжаттың көшірмесін қоса береді.

2) аудированной финансовой отчетности о наличии производственных активов в соответствии с начальными требованиями балльной системы оценки локализации, указанных в приложении 1 настоящих Правил;
3) проекта плана-графика реализации Соглашения о промышленной сборке транспортных средств с юридическими лицами Республики Казахстан в двух экземплярах, на государственном и русском языках по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – план-график), формируемый с учетом технологических операций;
4) копии документов, подтверждающих лицензионные права на производство транспортного средства от владельца товарного знака и (или) конструкции транспортного средства или документа, подтверждающего право владения товарным знаком и (или) конструкцией транспортного средства;
5) копия инвестиционного контракта, заключенного с уполномоченным органом по инвестициям, действующего на дату подачи заявки, за исключением производителей, зарегистрированных в качестве участника специальной экономической зоны.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 19.03.2024 № 106 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Для заключения многостороннего соглашения по кодам 8701-8705 ТН ВЭД ЕАЭС, за исключением кода 8703 ТН ВЭД ЕАЭС согласно пункту 5 настоящих Правил, производитель направляет в уполномоченный орган письменное обращение в произвольной форме, с приложением следующих документов:
1) копию соглашения о промышленной сборке по соответствующему коду ТН ВЭД ЕАЭС;
2) проект плана-графика реализации многостороннего соглашения о промышленной сборке транспортных средств с юридическими лицами Республики Казахстан в двух экземплярах, на государственном и русском языках по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, формируемого с учетом технологических операций, соответствующих балльной системе оценки локализации и пункту 5 настоящих Правил;
3) документ юридического лица, подтверждающий лицензионные права производства транспортного средства от владельца товарного знака и (или) конструкции транспортного средства.
10. Для заключения Соглашения согласно пункту 6 настоящих Правил, производитель направляет в уполномоченный орган письменное обращение в произвольной форме, с приложением следующих документов:
1) копий документов, подтверждающих организацию на предприятии производства транспортных средств, за исключением седельных тягачей, автобусов, транспортных средств специального назначения, легковых и грузовых автомобилей:
аудированной финансовой отчетности о наличии производственных активов;
документа, подтверждающего лицензионные права производства транспортного средства от владельца товарного знака и (или) конструкции транспортного средства.

2) ішкі құжатпен бекітілген технологиялық операцияларды ескере отырып қалыптастырылатын осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік және орыс тілдерінде екі данада жоспар-кесте жобасын ұсынады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 19.03.2024 № 106 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Уәкілетті орган ұсынылған құжаттарды өндірушіден жазбаша өтініш алғаннан кейін жиырма жұмыс күні ішінде қарайды және комиссияның шығып тексеруін ұйымдастырады.
Көлік құралын өндіруге лицензиялық құқықтарды растайтын құжаттың немесе тауар белгісіне және (немесе) көлік құралының конструкциясына иелік құқығын растайтын құжаттың дұрыстығын уәкілетті орган тауар белгісінің және (немесе) көлік құралы конструкциясының иесіне сұрау салу жіберу жолымен, өндірушіден сұрау салудың көшірмесін бере отырып, өндірушіден өтініш алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде белгілейді.
Тауар таңбасының және (немесе) көлік құралы конструкциясының иесінен сұрау салу бойынша жауап алу кезеңіне өндірушінің өтінішін қарау мерзімі тоқтатыла тұрады.
Көшпелі комиссия, өндіруші ұсынған құжаттардың сәйкестігі немесе сәйкес еместігі, сондай-ақ оқшаулауды бағалаудың балдық жүйесі мен технологиялық операциялар шарттарының сақталуы тұрғысынан тексеру мақсатында, өндірушіні осындай шығып тексеруге дейін кемінде үш жұмыс күні бұрын алдын ала хабардар ете отырып, қажет болған кезде мүдделі мемлекеттік органдардың өкілдерін, тәуелсіз сарапшыларды тарта отырып, уәкілетті органның қызметкерлері (бұдан әрі – комиссия) қатарынан қалыптастырылады.
Көшпелі тексеру қорытындылары бойынша комиссия осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылған құжаттардың сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы көшпелі комиссияның хаттамалық шешімін қабылдайды және оны шығып тексеру жүзеге асырылғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде өндірушіге жібереді.
Көшпелі тексеруді ұйымдастыру мерзімдері уәкілетті орган осы Қағидалардың 8, 9 және 10-тармақтарына сәйкес өндіруші ұсынған құжаттарды қарау мерзіміне енгізіледі.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 19.03.2024 № 106 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Көшпелі комиссияның ұсынылған құжаттардың сәйкестігі туралы хаттамалық шешімі қабылданған жағдайда, уәкілетті орган үш жұмыс күні ішінде өндірушіге мемлекеттік және орыс тілдерінде екі данада Келісім жобасын және жоспар-кестені жібереді.
Ұсынылған құжаттардың сәйкес еместігі туралы көшпелі комиссияның хаттамалық шешімі қабылданған жағдайда, уәкілетті орган үш жұмыс күні ішінде өндірушіге келісім жасасудан жазбаша бас тартуды жібереді.

2) проекта плана-графика в двух экземплярах, на государственном и русском языках по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, формируемого с учетом технологических операций, утвержденных внутренним документом.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 19.03.2024 № 106 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Уполномоченный орган после получения письменного обращения от производителя в течение двадцати рабочих дней рассматривает представленные документы и организовывает выезд комиссии.
Достоверность документа, подтверждающего лицензионные права на производство транспортного средства, или документа, подтверждающего право владения товарным знаком и (или) конструкцией транспортного средства устанавливается уполномоченным органом путем направления запроса владельцу товарного знака и (или) конструкции транспортного средства в течение трех рабочих дней со дня получения обращения от производителя с предоставлением копии запроса производителю.
На период получения ответа по запросу от владельца товарного знака и (или) конструкции транспортного средства срок рассмотрения обращения производителя приостанавливается.
Выездная комиссия формируется из числа работников уполномоченного органа с привлечением при необходимости представителей заинтересованных государственных органов, независимых экспертов (далее – комиссия) в целях проверки на соответствие или несоответствие представленных производителем документов, а также на соблюдение условий бальной системы оценки локализации и технологических операций с предварительным уведомлением производителя не менее чем за три рабочих дня до такого выезда.
По итогам выездной проверки комиссия принимает протокольное решение выездной комиссии о соответствии или несоответствии представленных документов по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам и направляет его производителю в течение пяти рабочих дней после осуществления выезда.
Сроки организации выездной проверки включаются в срок рассмотрения уполномоченным органом документов, представленных производителем в соответствии с пунктами 8, 9 и 10 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 19.03.2024 № 106 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. При принятии протокольного решения выездной комиссии о соответствии представленных документов, уполномоченный орган в течение трех рабочих дней направляет производителю проект Соглашения и план-график в двух экземплярах, на государственном и русском языках.
При принятии протокольного решения выездной комиссии о несоответствии представленных документов, уполномоченный орган в течение трех рабочих дней направляет производителю письменный отказ в заключении Соглашения.

13. Өндіруші Келісім жобасын мен жоспар-кестенің жобаларын алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде уәкілетті органға өндірушінің қолымен расталған келісім мен жоспар-кесте жобаларының даналарын не болмаса келісімді жасасудан уәжді бас тарту туралы хабарламаны жібереді.
14. Уәкілетті органға өндірушінің қолымен расталған келісім мен жоспар-кесте жобаларының даналарын осы Қағидалардың 13-тармағында белгіленген мерзімде ұсынбаған жағдайда өндіруші келісімді жасасудан бас тартқан болып саналады.
15. Келісім жобасының және жоспар-кестенің даналарын алғаннан кейін уәкілетті орган бес жұмыс күні ішінде келісімге және жоспар-кестеге қол қояды, тіркейді және бір данасын өндірушіге жібереді.
Жасалған келісімдерді есепке алуды уәкілетті орган жүзеге асырады.
16. Өндірушіге мынадай:
1) осы Қағидалардың 8, 9 және 10-тармақтарында көзделген құжаттардың толық топтамасы ұсынылмаған;
2) өндіруші ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің), оның ішінде комиссияны тексеру нәтижесінде дұрыс еместігін анықтаған жағдайларда келісім жасасудан бас тартады.
3-тарау. Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімді өзгерту және бұзу тәртібі
17. Келісімге мынадай негіздер бойынша:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына өндірушінің қызметіне қатысты өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде;
2) заңды тұлғаның атауы өзгерген жағдайда өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізіледі.
18. Келісім:
1) тараптардың келісімі бойынша;
2) өндіруші анықталған бұзушылықтарды Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес уәкілетті органның бастамасы бойынша біржақты тәртіппен хабарлама жіберілген кезден бастап үш ай мерзімде жоймаған кезде;
3) келісімді бұзудың болжамды күніне дейін отыз жұмыс күні бұрын уәкілетті органды алдын ала хабардар ете отырып, өндірушінің бастамасы бойынша бұзылады.
19. Өндіруші Келісімнің талаптарын орындамауына немесе тиісінше орындамауына байланысты Келісімді бұзған кезде өндіруші Келісім жасалған күннен бастап Қазақстан Республикасының заңнамасына және Келісімге сәйкес ЕАЭО СЭҚ ТН тиісті коды бойынша ұсынылған жеңілдіктерді өтейді.
Өндірушінің бастамасы бойынша келісім бұзылған жағдайда, өндіруші өз міндеттемелерін бұзған күні орындаған жағдайда, келісім жасалған күннен бастап өндірушіге берілген жеңілдіктерді өтеу жүргізілмейді.
Тараптардың бірінің көпжақты келісімнің талаптарын орындамауына немесе тиісінше орындамауына байланысты көпжақты келісім бұзылған жағдайда, оны бұзған тарап көпжақты келісім жасалған күннен бастап оған берілген барлық жеңілдіктерді өтейді.

13. Производитель в течение десяти рабочих дней со дня получения проекта Соглашения и плана-графика направляет в уполномоченный орган, заверенные подписью производителя экземпляры проектов соглашения и плана-графика либо уведомление о мотивированном отказе в заключении Соглашения.
14. При непредоставлении уполномоченному органу заверенных подписью производителя экземпляров проекта Соглашения и плана-графика в срок, установленный пунктом 13 настоящих Правил, производитель считается отказавшимся в заключении соглашения.
15. После получения экземпляров проекта Соглашения и плана-графика уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней подписывает, регистрирует Соглашение и план-график, а также направляет один экземпляр производителю.
Учет заключенных соглашений осуществляется уполномоченным органом.
16. Производителю отказывается в заключении Соглашения в следующих случаях:
1) представления неполного пакета документов, предусмотренных пунктами 8, 9 и 10 настоящих Правил;
2) установления несоответствия документов, представленных производителем, и (или) данных (сведений), содержащихся в них, в том числе в результате проверки комиссии.
Глава 3. Порядок изменения и расторжения соглашения о промышленной сборке транспортных средств с юридическими лицами Республики Казахстан
17. В соглашение вносятся изменения и (или) дополнения по следующим основаниям:
1) при внесении изменений и (или) дополнений в законодательство Республики Казахстан, касающихся деятельности производителя;
2) при изменении наименования юридического лица.
18. Соглашение расторгается в следующих случаях:
1) по соглашению сторон;
2) при неустранении производителем выявленных нарушений в трехмесячный срок с момента направления уведомления в одностороннем порядке по инициативе уполномоченного органа в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан;
3) по инициативе производителя с предварительным уведомлением уполномоченного органа за тридцать рабочих дней до предполагаемой даты расторжения соглашения.
19. При расторжении Соглашения, в связи с неисполнением или ненадлежащим исполнением производителем требований Соглашения, производителем возмещаются предоставленные льготы по соответствующему коду ТН ВЭД ЕАЭС с момента заключения Соглашения в соответствии с законодательством Республики Казахстан и Соглашением.
При расторжении Соглашения по инициативе производителя, при условии исполнения Производителем своих обязательств на дату расторжения, возмещение льгот, предоставленных производителю с даты заключения Соглашения, не производится.
При расторжении многостороннего соглашения c одной из сторон, в связи с неисполнением или ненадлежащим исполнением требований многостороннего соглашения, данной нарушившей стороной производится возмещение всех льгот, предоставленных ей с даты заключения многостороннего соглашения.

Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 19.03.2024 № 106 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Ершікті тартқыштарға, автобустарға, арнайы мақсаттағы көлік құралдарына мен жеңіл және жүк автокөліктерге қатысты өндірісті оқшаулауды бағалаудың балдық жүйесі
20. Келісімді іске асыру шеңберінде уәкілетті орган өндіруші ұсынған есептік құжаттама негізінде не көшпелі тексеру қорытындылары бойынша Еуразиялық экономикалық одаққа қатысушы елдердің және Қазақстан Республикасының аумағында өндірілетін көлік құралына көлік құралдарын өндіру кезінде бұйымдар мен құрауыштарды, сондай-ақ көлік құралдарын құрастыру жөніндегі технологиялық операцияларды және өзге де талаптарды қолдануды бағалауды жүргізеді, оның қорытындысы бойынша өндірушіге осы Қағидаларға 2 және 3-қосымшаларына сәйкес көлік құралының ЕАЭО СЭҚ ТН әрбір коды бойынша балл беріледі.
21. Өндірушілерді көлік құралдарын өндіру кезінде осы Қағидаларға 2 және 3-қосымшаларға сәйкес Еуразиялық экономикалық одаққа қатысушы елдердің және Қазақстан Республикасының аумағында өндірілетін көлік құралдарына қосымша бұйымдар мен құрауыштарды, технологиялық операцияларды және өзге де талаптарды қолдану бойынша ынталандыру мақсатында көлік құралдарын өнеркәсіптік жинау үшін әрбір бес жыл сайын ұлғайтылатын шекті балдар белгіленеді.
Өндіруші келісім жасасу кезінде және оның қолданылу кезеңінде қол жеткізуге тиіс шекті мән 3000 балды құрайды. Әрбір келесі бес жыл сайын шекті мән 2000 балға ұлғайтылатын болады. Ағымдағы кезеңге белгіленген шекті мәнге балдар сомасы жеткен жағдайда, көрсетілген балдар келесі есептік кезеңге ескеріледі.
22. Шекті баллдар өндіруші есепті кезең ішінде келесі шарттарды орындаған кезде есептеледі:
1) жеңіл автомобильдер мен автобустар үшін:
2025 және одан кейінгі жылдары ЕАЭО СЭҚ ТН тиісті коды бойынша өндірілетін көлік құралдарының жалпы санының кемінде отыз пайызын дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды қолдана отырып өндірісті жүзеге асыру;
2026 жылдан бастап ЕАЭО СЭҚ ТН тиісті коды бойынша өндірілетін көлік құралдарының жалпы санының кемінде қырық пайызын дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды қолдана отырып өндірісті жүзеге асыру немесе көлік құралдарына компоненттерді өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасқан Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы өндіретін көлік құралына компоненттерді қолданылуымен дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды қолдана отырып көлік құралдарының кемінде үш моделін өндіруді жүзеге асыру;
2027 жылдан бастап ЕАЭО СЭҚ ТН тиісті коды бойынша өндірілетін көлік құралдарының жалпы санының кемінде елу пайызын дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды қолдана отырып өндірісті жүзеге асыру немесе көлік құралдарына компоненттерді өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасқан Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы өндіретін көлік құралына компоненттерді қолданылуымен дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды қолдана отырып көлік құралдарының кемінде төрт моделін өндіруді жүзеге асыру;

Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 19.03.2024 № 106 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Балльная система оценки локализации производства в отношении седельных тягачей, автобусов, транспортных средств специального назначения, легковых и грузовых автомобилей
20. В рамках реализации Соглашения уполномоченным органом на основании представленной производителем отчетной документации либо по итогам выездной проверки проводится оценка применения производителем при производстве транспортных средств изделий и компонентов к транспортному средству, производимых на территории стран участниц Евразийского экономического союза и Республики Казахстан, а также технологические операции по сборке транспортных средств и иных требований, по итогам которой производителю присваиваются баллы в соответствии с приложениями 2 и 3 настоящих Правил по каждому коду ТН ВЭД ЕАЭС транспортного средства.
21. В целях стимулирования производителей по применению при производстве транспортных средств дополнительных изделий и компонентов к транспортным средствам, производимым на территории стран участниц Евразийского экономического союза и Республики Казахстан, технологических операции и иных требований согласно приложениям 2 и 3 настоящих Правил для промышленной сборки транспортных средств устанавливается пороговые баллы, которые увеличиваются каждые пять лет.
Пороговое значение, которое должно быть достигнуто производителем при заключении и в период действия Соглашения, составляет 3000 баллов. Каждые последующие пять лет после заключения соглашения пороговое значение увеличивается на 2000 баллов. При достижении суммы баллов, превышающих пороговое значение, установленное на текущий расчетный период, то указанные баллы учитываются на следующий период.
22. Пороговые баллы рассчитываются при выполнении производителем в течение отчетного периода следующих условий:
1) для легковых автомобилей и автобусов:
c 2025 и последующие годы осуществлять производство с применением технологических операций по сварке и окраске не менее тридцати процентов от общего количества производимых транспортных средств по соответствующему коду ТН ВЭД ЕАЭС;
c 2026 года осуществлять производство с применением технологических операций по сварке и окраске не менее сорока процентов от общего количества производимых транспортных средств по соответствующему коду ТН ВЭД ЕАЭС или осуществлять производство не менее трех моделей транспортных средств с применением технологических операций по сварке и окраске либо применять к производимым транспортным средствам не менее трех компонентов к транспортному средству, производимых юридическим лицом Республики Казахстан, заключившим соглашение о промышленной сборке компонентов к транспортным средствам;
с 2027 года осуществлять производство с применением технологических операций по сварке и окраске не менее пятидесяти процентов от общего количества производимых транспортных средств по соответствующему коду ТН ВЭД ЕАЭС или осуществлять производство не менее четырех моделей транспортных средств с применением технологических операций по сварке и окраске либо применять к производимым транспортным средствам не менее четырех компонентов к транспортному средству, производимых юридическим лицом Республики Казахстан, заключившим соглашение о промышленной сборке компонентов к транспортным средствам;

2) N1 және N2 санаттағы көлік құралдарына жататын ершікті тартқыштары, арнайы мақсаттағы көлік құралдары, жүк автомобильдері үшін:
с 2025 және одан кейінгі жылдары ЕАЭО СЭҚ ТН тиісті коды бойынша өндірілетін көлік құралдарының жалпы санының кемінде жиырма бес пайызын дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды қолдана отырып өндірісті жүзеге асыру;
2026 жылдан бастап ЕАЭО СЭҚ ТН тиісті коды бойынша өндірілетін көлік құралдарының жалпы санының кемінде отыз пайызын дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды қолдана отырып өндірісті жүзеге асыру немесе дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды қолдана отырып көлік құралдарының кемінде үш моделін өндіруді жүзеге асыру не өндірілетін көлік құралдарына көлік құралына кемінде үш компонентті қолдану, көлік құралдарына компоненттерді өнеркәсіптік жинау туралы келісім жасасқан Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы өндіретін;
2027 жылдан бастап ЕАЭО СЭҚ ТН тиісті коды бойынша өндірілетін көлік құралдарының жалпы санының кемінде отыз бес пайызын дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды қолдана отырып өндірісті жүзеге асыру немесе дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды қолдана отырып көлік құралдарының кемінде төрт моделін өндіруді жүзеге асыру не өндірілетін көлік құралдарына көлік құралына кемінде төрт компонентті қолдану көлік құралдарына компоненттерді өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасқан Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы өндіретін.
3) N3 санаттағы көлік құралдарына жататын ершікті тартқыштар, арнайы мақсаттағы көлік құралдары, жүк автомобильдері үшін дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды қолдана отырып, көлік құралдары өндірісінің көлемі:
2025 жылы кемінде жиырма бес пайыз;
2026 жылы кемінде отыз пайыз;
2027 жылы және одан кейінгі жылдары ЕАЭО СЭҚ ТН тиісті коды бойынша өндірілген көлік құралдарының жалпы санының кемінде отыз бес пайызы.
Осы тармақты қолдану мақсатында 1 қаңтардан 31 желтоқсанға дейінгі күнтізбелік жыл есепті кезең болып табылады. Жаңадан жасалған Келісім үшін бірінші есепті жыл болып ол күшіне енген сәттен басталып сол жылдың 31 желтоқсаны аралығында есептеледі.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 27.08.2025 № 330 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Келісімдерде белгіленген шарттар мен талаптардың сақталуын бақылау мақсатында комиссия Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының келісімдер жасасу талаптарына сәйкестігін және осындай келісімдер шеңберінде өзі қабылдаған міндеттемелердің орындалуын көшпелі тексерулерді жүзеге асырады.

2) для седельных тягачей, транспортных средств специального назначения, грузовых автомобилей, которые относятся к транспортным средствам категории N1 и N2:
c 2025 и последующие годы осуществлять производство с применением технологических операций по сварке и окраске не менее двадцати пяти процентов от общего количества производимых транспортных средств по соответствующему коду ТН ВЭД ЕАЭС;
в 2026 году осуществлять производство с применением технологических операций по сварке и окраске не менее тридцати процентов от общего количества производимых транспортных средств по соответствующему коду ТН ВЭД ЕАЭС или осуществлять производство не менее трех моделей транспортных средств с применением технологических операций по сварке и окраске либо применять к производимым транспортным средствам не менее трех компонентов к транспортному средству, производимых юридическим лицом Республики Казахстан, заключившим соглашение о промышленной сборке компонентов к транспортным средствам;
с 2027 года осуществлять производство с применением технологических операций по сварке и окраске не менее тридцати пяти процентов от общего количества производимых транспортных средств по соответствующему коду ТН ВЭД ЕАЭС или осуществлять производство не менее четырех моделей транспортных средств с применением технологических операций по сварке и окраске либо применять к производимым транспортным средствам не менее четырех компонентов к транспортному средству, производимых юридическим лицом Республики Казахстан, заключившим соглашение о промышленной сборке компонентов к транспортным средствам.
3) для седельных тягачей, транспортных средств специального назначения, грузовых автомобилей, которые относятся к транспортным средствам категории N3, объем производства транспортных средств с применением технологических операций по сварке и окраске должен составлять:
не менее двадцати пяти процентов в 2025 году;
не менее тридцати процентов в 2026 году;
не менее тридцати пяти процентов в 2027 году и последующие годы от общего количества произведенных транспортных средств по соответствующему коду ТН ВЭД ЕАЭС.
В целях применения настоящего пункта отчетным периодом является календарный год, начиная с 1 января по 31 декабря. Первый отчетный год для впервые заключаемых Соглашений начинается с момента вступления его в силу по 31 декабря того же года.
Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 27.08.2025 № 330 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
23. В целях контроля соблюдения условий и требований, установленными соглашениями, комиссия осуществляет выездные проверки соответствия юридического лица Республики Казахстан условиям заключения соглашений и исполнения принятых им обязательств в рамках таких соглашений.

24. Көшпелі тексеру уәкілетті органның хабарламасы негізінде жылына екі реттен артық жүзеге асырылмайды.
25. Уәкілетті орган кемінде үш жұмыс күні бұрын хабарлама жібере отырып, өндірушіні өндіріс орнына көшпелі тексеру жүргізілетіні туралы ресми хабардар етеді.
26. Тексеруді жүзеге асыру алдында комиссия тексерілетін кәсіпорынның басшысына немесе оның орнындағы адамға тексеру жүргізуге оның өкілеттігін растайтын хабарламаны ұсынады.
27. Комиссия технологиялық процестерге сәйкес өнімді дайындау үшін қажетті жабдықтардың және технологиялық жабдықтардың болуы мен жұмыс қабілеттілігін тексереді және кәсіпорынның өндірістік қуатын есептеуді жүргізеді, сондай-ақ 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жазбаша түрде осы Қағидаларға 2 және 3-қосымшаларға сәйкес балдарды көрсете отырып, келісім жасасу кезінде өндірушіге көлік құралдары өндірісінің оқшауландырылуын бағалауды растауды жібереді (бұдан әрі - растау хаты).
Кәсіпорынның өндірістік қуаты (ӨҚ) мынадай формула бойынша есептеледі: ӨҚ=УТҚ/Ес, мұндағы УТҚ – кәсіпорынның жұмыс уақытының тиімді қоры; Ес – өнім бірлігін дайындаудың еңбек сыйымдылығы.
Өнімділік шанақтарда сағатпен өлшенеді.
28. Комиссия мүшелері тексеру жүргізу кезінде мыналарды:
1) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өндірісті тексеру актісіне (бұдан әрі-акт) материалдарды қоса беру үшін Келісім шеңберінде өндірушіге жүктелген өндірістің негізгі процесін және технологиялық және өзге де операциялардың орындалуын фото-бейне тіркеуді;
2) өндіріс процесіне байланысты құжаттаманы сұрауды және тексеруді;
3) тексеру барысында туындайтын мәселелер бойынша басшылардан және басқа да қызметкерлерден жазбаша түсініктемелер сұрауды және алуды жүзеге асырады.
Қоса берілген фото-бейне материалдар, сұратылған құжаттама және жазбаша түсініктемелер үшінші тұлғаларға таратуға жатпайды және комиссияның уәкілетті органында қатаң сақталады.
29. Келісімнің қолданылу кезеңінде өндірушінің шекті мәнге қол жеткізуін айқындау үшін уәкілетті орган өндіруші ұсынған есептік құжаттама негізінде не көшпелі тексеру қорытындылары бойынша акт жасайды және оны бес жұмыс күні ішінде өндірушіге жібереді.
Өндіруші тексеру қорытындылары бойынша барлық талаптарға сәйкес келген жағдайда, уәкілетті орган өндірушіге осы Қағидаларға 2 және 3-қосымшаларға сәйкес балдарын көрсете отырып, растау хатын жібереді.
Тексеру нәтижелері бойынша өндіруші бұзушылықтарды анықтаған жағдайда, өндіруші бұзушылықтарды акт жіберілген кезден бастап үш ай мерзімде жоюға міндетті. Бұзушылықтарды жойғаннан кейін уәкілетті орган өндірушіге осы Қағидаларға 2 және 3-қосымшаларға сәйкес балдарын көрсете отырып, растау хатын жібереді.

24. Выездная проверка осуществляется не более двух раз в год на основании уведомления уполномоченного органа.
25. Уполномоченный орган не менее чем за три рабочих дня официально уведомляет Производителя о проведении выездной проверки на место производства с направлением уведомления.
26. Перед осуществлением проверки комиссия представляет руководителю проверяемого предприятия или лицу его замещающего и уведомление, подтверждающее ее полномочия на проведение проверки.
27. Комиссия проверяет наличие и работоспособность оборудования, и технологической оснастки, необходимых для изготовления продукции, согласно технологическим процессам и производит расчет производственной мощности предприятия, а также направляет производителю подтверждение оценки локализации производства транспортных средств при заключении Соглашения с указанием баллов согласно приложениям 2 и 3 к настоящим Правилам в письменном виде по форме согласно приложению 6 (далее – письмо-подтверждение).
Производственная мощность (ПМ) предприятия рассчитывается по следующей формуле: ПМ=ЭФВ/Тр, где ЭФВ – эффективный фонд времени работы предприятия; Тр – трудоемкость изготовления единицы продукции.
Производительность измеряется в кузовах в час.
28. Члены комиссии при проведении проверки осуществляют:
1) фото-видео фиксацию основного процесса производства и выполнения технологических операций, возложенных на производителя в рамках Соглашения, для прикрепления материалов к акту проверки производства по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам (далее - акт);
2) запрос и проверку документации, связанную с процессом производства;
3) запрос и получение от руководителей и других работников письменные объяснения по вопросам, возникающим в ходе проверки.
Приложенные фото-видео материалы, запрашиваемые документация и письменные объяснения, не подлежат распространению третьим лицам и строго хранятся в уполномоченном органе комиссии.
29. Для определения достижения производителем порогового значения в период действия Соглашения уполномоченный орган на основании представленной производителем отчетной документации либо по итогам выездной проверки составляет акт и направляет его производителю в течение пяти рабочих дней.
При соответствии производителя всем требованиям по итогам проверки, уполномоченный орган направляет производителю письмо-подтверждение, с указанием баллов согласно приложениям 2 и 3 к настоящим Правилам.
При выявлении нарушений производителем по результатам проверки, производитель обязан устранить нарушения в трехмесячный срок с момента направления акта. После устранения нарушений, уполномоченный орган направляет производителю письмо-подтверждение, с указанием баллов согласно приложениям 2 и 3 к настоящим Правилам.

Өндіруші анықталған бұзушылықтарды үш ай мерзімде жоймаған жағдайда, Келісім осы Қағидалардың 18-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бұзылады.
30. Растау хатын өзектендіру өндірушінің уәкілетті органға растайтын құжаттарды ұсына отырып, жазбаша өтініші бойынша және жоспар-кестеге сәйкес жүзеге асырылады.
31. Уәкілетті орган он жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттарды қарайды, оның қорытындысы бойынша жаңартылған растау хатын береді немесе өндіруші ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) сәйкес еместігі анықталған жағдайда, өндірушіні растау хатын жаңартудан бас тарту туралы жазбаша хабардар етеді.
Қазақстан Республикасының
заңды тұлғаларымен көлік
құралдарын өнеркәсіптік
құрастыру туралы келісімді
жасасу қағидалары мен
шарттары, сондай-ақ өзгерту
және бұзу үшін негіздерге
1-қосымша
Оқшаулауды бағалаудың балдық жүйесінің бастапқы талаптары
Қазақстан Республикасында өнеркәсіптік құрастыру үшін бастапқы талаптар тізбесі
1
Заңды тұлғалар үшін жеңіл автомобильдерін өндіруге қатысты:
Айлық есептік көрсеткіштің он сегіз миллион еселенген мөлшерінен кем емес сомаға лизингтік активтерді қоса алғанда, кәсіпорынның немесе лизингтік компанияның балансында;
Екі ауысымдық режимде өндірістік қуаты жылына 25 мың бірліктен кем емес болуы;
Көлік құралдарының екі және одан да көп маркаларын өндіру кезінде көлік құралының әрбір өндірілетін маркасы бойынша кемінде бір модельдің және кәсіпорында көлік құралының тек бір маркасын өндіру кезінде кемінде екі модельдің шанағын дәнекерлеу;
Катафорезді қоса алғанда, көлік құралдарының екі және одан да көп маркаларын өндіру кезінде көлік құралының әрбір өндірілетін маркасы бойынша кемінде бір модельдің және кәсіпорында көлік құралының тек бір маркасын өндіру кезінде кемінде екі модельдің шанағын бояу;
Көлік құралын құрастыру (күштік агрегатты, артқы осьті, шығару жүйесін, электр жабдығының элементтерін, аспа элементтерін монтаждау, дайын көлік құралдарына бақылау сынақтарын жүргізу).
2
Заңды тұлғалар үшін ершікті тартқыштар, автобустар, арнайы мақсаттағы көлік құралдар және жүк автомобильдерін өндіруге қатысты:
Ершікті тартқыштарға, автобустарға, арнайы мақсаттағы көлік құралдарына және жүк автомобильдеріне қатысты - айлық есептік көрсеткіштің кемінде 3500000 еселенген (үш миллион бес жүз мың еселенген) мөлшеріндегі өндірістік активтердің болуы
Екі ауысымдық режимде өндірістік қуаты жылына ершікті тартқыштарға, арнайы мақсаттағы көлік құралдарына және жүк автомобильдеріне қатысты - жылына кемінде 10 мың бірлік, автобустарға қатысты - жылына кемінде 1,2 мың бірлік болуы
Автобустарға қатысты кемінде шанақтың бір моделін дәнекерлеу, ершікті тартқыштар, арнайы техника және жүк автомобильдеріне қатысты кемінде кабинаның бір моделін дәнекерлеу
Автобустарға қатысты кемінде шанақтың бір моделін бояу, ершікті тартқыштар, арнайы мақсаттағы көлік құралдар және жүк автомобильдеріне қатысты кемінде кабинаның бір моделін бояу
Көлік құралын құрастыру (күштік агрегатты, артқы осьті, шығару жүйесін, электр жабдығының элементтерін, аспа элементтерін монтаждау, дайын көлік құралдарына бақылау сынақтарын жүргізу)
Арнайы техникаға қатысты – дайындамаларды пішу және ию, шанақты немесе өзге де аспалы жабдықты құрастыру, дәнекерлеу, бояу
Мынадай операцияларды: шанақты (кабинаны) герметизациялау, бояуға дайындау, шанақты (кабинаны) бояу, жылтыратуды орындау үшін технологиялық жабдықты қолдана отырып, топырақ, базалық эмаль және лак жағу учаскелері (посттары) бар бояу цехының болуы.
Қазақстан Республикасының
заңды тұлғаларымен Көлік
құралдарын өнеркәсіптік
құрастыру туралы келісімді
жасасу қағидалары мен
шарттарына, сондай-ақ
өзгерту және бұзу үшін
негіздемелерге
2-қосымша
Жеңіл автомобильдер өндіруге қатысты оқшаулауды бағалаудың баллдық жүйесі

При неустранении производителем выявленных нарушений в трехмесячный срок, Соглашение расторгается в соответствии с подпунктом 2) пункта 18 настоящих Правил.
30. Актуализация письма-подтверждения производится по письменному заявлению производителя в уполномоченный орган и в соответствии с планом-графиком с представлением подтверждающих документов.
31. Уполномоченный орган в течение десяти рабочих дней рассматривает представленные документы, по итогам которого выдает актуализированное письмо-подтверждение или письменно уведомляет производителя об отказе в актуализации при установлении несоответствия документов, представленных производителем, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
Приложение 1
к Правилам и условиям
заключения, а также основаниям
для изменения и расторжения
соглашения о промышленной
сборке транспортных средств
с юридическими лицами
Республики Казахстан
Начальные требования балльной системы оценки локализации
Перечень начальных требований для промышленной сборки в Республике Казахстан
1
В отношении производства легковых автомобилей для юридических лиц:
На балансе предприятия или лизинговой компании, включая лизинговые активы на сумму не менее восемнадцати миллионократного размера месячного расчетного показателя;
Производственная мощность не менее 25 тыс. единиц в год при двусменном режиме работы;
Сварка кузова не менее одной модели по каждой производимой марке транспортного средства при производстве двух и более марок транспортных средств и не менее двух моделей при производстве только одной марки транспортного средства на предприятии;
Окраска кузова, включая катафорез, не менее одной модели по каждой производимой марке транспортного средства при производстве двух и более марок транспортных средств и не менее двух моделей при производстве только одной марки транспортного средства на предприятии;
Сборка транспортного средства (монтаж силового агрегата, задней оси, выпускной системы, элементов электрооборудования, элементов подвески, проведение контрольных испытаний готовых транспортных средств).
2
В отношении производства седельных тягачей, автобусов, транспортных средств специального назначения и грузовых автомобилей для юридических лиц:
Наличие производственных активов не менее 3500000-кратного (трехмиллионпятисоттысячекратного) размера месячного расчетного показателя – в отношении седельных тягачей, автобусов, транспортных средств специального назначения и грузовых автомобилей;
Производственная мощность не менее 10 тыс. единиц в год при двусменном режиме в отношении седельных тягачей, транспортных средств специального назначения и грузовых автомобилей и не менее 1,2 тыс. единиц – в отношении автобусов;
Сварка кузова не менее одной модели – в отношении автобусов, сварка кабины не менее одной модели – в отношении седельных тягачей, транспортных средств специального назначения и грузовых автомобилей;
Окраска кузова не менее одной модели – в отношении автобусов, окраска кабины не менее одной модели – в отношении седельных тягачей, транспортных средств специального назначения и грузовых автомобилей;
Сборка транспортного средства (монтаж силового агрегата, задней оси, выпускной системы, элементов электрооборудования, элементов подвески, проведение контрольных испытаний готовых транспортных средств);
Раскрой и гибка заготовок, сборка, сварка, окраска кузова или навесного оборудования – в отношении транспортных средств специального назначения и грузовой техники;
Наличие цеха окраски с участками (постами) нанесения грунта, базовой эмали и лака, с применением технологического оборудования для выполнения следующих операций: герметизация кузова (кабины), подготовка к окраске, окраска, полировка кузова (кабины).
Приложение 2
к Правилам и условиям
заключения, а также основаниям
для изменения и расторжения
соглашения о промышленной
сборке транспортных средств
с юридическими лицами
Республики Казахстан
Балльная система оценки локализации в отношении производства легковых автомобилей

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 27.08.2025 № 330 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасында өндірістік құрастыру үшін талаптар тізбесі
Балдар
1
заңды тұлғалар үшін ершікті тартқыштар, автобустар, арнайы мақсаттағы көлік құралдар және жүк автомобильдерін өндіруге қатысты оқшаулауды бағалаудың балдық жүйесінің бастапқы талаптары орындау

Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 27.08.2025 № 330 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Перечень требований для промышленной сборки в Республике Казахстан
Баллы
1
Выполнение начальных требований балльной системы оценки локализации в отношении производства седельных тягачей, транспортных средств специального назначения, автобусов и грузовых автомобилей для юридических лиц

тартқыштар (ЕАЭО СЭҚ ТН 870121101), автобустар (ЕАЭО СЭҚ ТН 8702), арнайы
мақсаттағы көлік құралдар (ЕАЭО СЭҚ ТН 8705), жеңіл (ЕАЭО СЭҚ ТН 8703) және жүк
автомобильдері (ЕАЭО СЭҚ ТН 8704) бойынша көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру
туралы келісімдер үшін).
Осы Қорытындымен мемлекеттік, қызметтік, коммерциялық және Қазақстан
Республикасының заңнамасымен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді жария
етпеуге кепілдік береміз және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген
жағдайларда мемлекеттік органдарды қоспағанда, мәліметтерді жеке мақсаттарда
пайдаланбауға, сондай-ақ үшінші тұлғаларға бермеуге міндеттенеміз.
Комиссия мүшелері:
_______________________________ _______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және лауазымы) (қолы)
Комиссия төрағасы ____________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қазақстан Республикасының
заңды тұлғаларымен көлік
құралдарын өнеркәсіптік
құрастыру туралы келісімді
жасасу қағидалары мен
шарттарын, сондай-ақ өзгерту
және бұзу үшін негіздерге
7-қосымша
Нысан
Өндірісті тексеру актісі
Күні 20__ жылғы "__" _______ №____
Біз, төменде қол қойған комиссия мүшелері, көлік құралдарының және (немесе)
олардың құрамдастарының, ауыл шаруашылығы техникасының және (немесе) олардың
құрамдастарының өндірісін тексеруді жүзеге асырдық (қажетінің асты сызылсын):
_______________________________ ____________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және лауазымы) (қолы)
_________________________________________________ мекенжайы бойынша орналасқан
______________________________________________________________________________,
(өндірушінің атауы)
кәсіпорынды тексерудің осы актісін жасадық.
Тексеру актісіне кәсіпорындағы өндірістік процестің фото-бейне материалдары қоса
беріледі.
Өтініш берушінің өз міндеттемелерін орындауы (орындамауы) туралы белгі (сипаттамасы):
________________________________________________________________________________
Комиссия төрағасы ____________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің міндетін
атқарушының
2022 жылғы 30 мамырдағы
№ 303 Бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісіміне үлгілік нысан
Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім
(ЕАЭО СЭҚ ТН коды_________. ___________________________________.)
(ЕАЭО СЭҚ ТН коды бойынша атауы)
___________ қ. _________________
(күні, айы, жылы)
Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен көлік құралдарын өнеркәсіптік
құрастыру туралы осы келісім (бұдан әрі – Келісім) бұдан әрі Тараптар деп аталатын
_______________________________________________________________________ атынан
(уәкілетті органның атауы)
__________________________________________________________ негізінде әрекет ететін
(өкілеттігін растайтын құжат)
______________________________________________________________________________
(басшының немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
(бұдан әрі –Уәкілетті орган) және
________________________________________________________________________ атынан
(Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының атауы)
___________________________________________________________ негізінде әрекет ететін
(өкілеттігін растайтын құжат)
______________________________________________________________________________
бірінші басшының немесе өзге уәкілетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
(бұдан әрі – Өндіруші), бұдан әрі Тараптар деп аталатындар, мыналарды:

ЕАЭС седельных тягачей (870121101 ТН ВЭД ЕАЭС), автобусов (8702 ТН ВЭД
ЕАЭС), транспортных средств специального назначения (8705 ТН ВЭД ЕАЭС),
легковых (8703 ТН ВЭД ЕАЭС) и грузовых автомобилей (8704 ТН ВЭД ЕАЭС)
с юридическими лицами Республики Казахстан).
Настоящим Заключением гарантируем неразглашение сведений, составляющих
государственную, служебную, коммерческую и иную охраняемую законодательством
Республики Казахстан тайну и обязуемся не использовать сведения в личных целях,
а также не передавать третьим лицам, за исключением государственных органов
в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Члены Комиссии:
_______________________________________ __________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность) (подпись)
Председатель Комиссии
__________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 7
к Правилам и условиям
заключения, а также основаниям
для изменения и расторжения
соглашения о промышленной
сборке транспортных средств
с юридическими лицами
Республики Казахстан
Форма
Акт проверки производства
Дата "__" _______20__ года №____
Мы, нижеподписавшиеся, члены Комиссии, осуществили проверку производства
транспортных средств и (или) их компонентов, сельскохозяйственной техники и (или)
их компонентов (нужное подчеркнуть):
_____________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность) (подпись)
составили настоящий Акт проверки предприятия:
_________________________________________________________________________,
(наименование производителя)
расположенного по адресу
_________________________________________________________________________.
К акту проверки прилагаются фото-видео материалы производственного процесса на предприятии.
Отметка о выполнении (не выполнении) своих обязательств заявителя (описание):
_________________________________________________________________________
Председатель Комиссии ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 2 к приказу
исполняющего обязанности
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 30 мая 2022 года № 303
Типовая форма соглашения о промышленной сборке транспортных средств с юридическими лицами Республики Казахстан
Соглашение о промышленной сборке транспортных средств с юридическими лицами Республики Казахстан
(Код ТН ВЭД ЕАЭС ________________. __________________________________.)
(наименование по коду ТН ВЭД ЕАЭС)
г. _______________ _________________ (число, месяц, год)
Настоящее соглашение о промышленной сборке транспортного средства
с юридическими лицами Республики Казахстан (далее – Соглашение) заключено между
______________________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа)
в лице ________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя или лица,
______________________________________________________________________,
исполняющего его обязанности)
действующего на основании
______________________________________________________________________
(документ подтверждающий полномочия)
______________________________________________________________________
(далее - Уполномоченный орган)
и ____________________________________________________________________,
(наименование юридического лица Республики Казахстан)
в лице ________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
______________________________________________________________________,
первого руководителя или иного уполномоченного лица)
_______________________________________________________________________
действующего на основании ______________________________________________
(документ подтверждающий полномочия)
(далее – Производитель), именуемые в дальнейшем Стороны, принимая во внимание, что:

1) Уәкілетті органға осы Келісімді жасасуға және оның орындалуын бақылауға тікелей байланысты құқықтар берілгенін;
2) Тараптар Келісімнің шарттарын іске асыру кезінде оның өзара құқықтары мен міндеттерін реттейтіні туралы уағдаласқанын назарға ала отырып, төмендегілер туралы осы Келісімді жасасты.
1-тарау. Келісімнің мәні
1. Осы Келісімнің мәні Қазақстан Республикасының мемлекеттік қолдауын ескере отырып, көлік құралдары өндірісінің дамуына бағытталған көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру кезінде өзара міндеттемелер мен кепілдіктерді белгілеу және іске асыру жөніндегі Тараптардың өзара іс-қимылы болып табылады.
2. Мемлекеттік қолдау шараларын ұсынуды реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасы нашарлату жағына қарай өзгерген жағдайда келісім күшіне енген кезде қолданылатын заңнамалар нормалары қолданылады.
2-тарау. Тараптардың міндеттері мен құқықтары
3. Өндіруші:
1) мынадай шарттар орындау жолымен есепті кезең ішінде көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыруды қамтамасыз ету:
жеңіл автомобильдер мен автобустар үшін:
2025 және одан кейінгі жылдары ЕАЭО СЭҚ ТН тиісті коды бойынша өндірілетін көлік құралдарының жалпы санының кемінде отыз пайызын дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды қолдана отырып өндірісті жүзеге асыру;
2026 жылдан бастап ЕАЭО СЭҚ ТН тиісті коды бойынша өндірілетін көлік құралдарының жалпы санының кемінде қырық пайызын дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды қолдана отырып өндірісті жүзеге асыру немесе көлік құралдарына компоненттерді өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасқан Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы өндіретін көлік құралына компоненттерді қолданылуымен дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды қолдана отырып көлік құралдарының кемінде үш моделін өндіруді жүзеге асыру;
2027 жылдан бастап ЕАЭО СЭҚ ТН тиісті коды бойынша өндірілетін көлік құралдарының жалпы санының кемінде елу пайызын дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды қолдана отырып өндірісті жүзеге асыру немесе көлік құралдарына компоненттерді өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасқан Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы өндіретін көлік құралына компоненттерді қолданылуымен дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды қолдана отырып көлік құралдарының кемінде төрт моделін өндіруді жүзеге асыру;
N1 және N2 санаттағы көлік құралдарына жататын ершікті тартқыштары, арнайы мақсаттағы көлік құралдары, жүк автомобильдері үшін:
2025 және одан кейінгі жылдары ЕАЭО СЭҚ ТН тиісті коды бойынша өндірілетін көлік құралдарының жалпы санының кемінде жиырма бес пайызын дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды қолдана отырып өндірісті жүзеге асыру;
2026 жылдан бастап ЕАЭО СЭҚ ТН тиісті коды бойынша өндірілетін көлік құралдарының жалпы санының кемінде отыз пайызын дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды қолдана отырып өндірісті жүзеге асыру немесе дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды қолдана отырып көлік құралдарының кемінде үш моделін өндіруді жүзеге асыру не өндірілетін көлік құралдарына көлік құралына кемінде үш компонентті қолдану, көлік құралдарына компоненттерді өнеркәсіптік жинау туралы келісім жасасқан Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы өндіретін;
2027 жылдан бастап ЕАЭО СЭҚ ТН тиісті коды бойынша өндірілетін көлік құралдарының жалпы санының кемінде отыз бес пайызын дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды қолдана отырып өндірісті жүзеге асыру немесе дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды қолдана отырып көлік құралдарының кемінде төрт моделін өндіруді жүзеге асыру не өндірілетін көлік құралдарына көлік құралына кемінде төрт компонентті қолдану көлік құралдарына компоненттерді өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасқан Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы өндіретін.
N3 санаттағы көлік құралдарына жататын ершікті тартқыштар, арнайы мақсаттағы көлік құралдары, жүк автомобильдері үшін дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операцияларды қолдана отырып, көлік құралдары өндірісінің көлемі:
2025 жылы кемінде жиырма бес пайыз;
2026 жылы кемінде отыз пайыз;
2027 жылы және одан кейінгі жылдары ЕАЭО СЭҚ ТН тиісті коды бойынша өндірілген көлік құралдарының жалпы санының кемінде отыз бес пайызы;

1) Уполномоченный орган наделен правами, непосредственно связанными с заключением и контролем за исполнением настоящего Соглашения;
2) Стороны договорились о том, что Соглашение будет регулировать их взаимные права и обязанности при реализации его условий, и заключили настоящее Соглашение о нижеследующем.
Глава 1. Предмет соглашения
1. Предметом настоящего Соглашения является взаимодействие Сторон по установлению и реализации взаимных обязательств и гарантий при промышленной сборке транспортных средств, направленное на развитие производства транспортных средств с учетом государственной поддержки Республики Казахстан.
2. При изменении законодательства Республики Казахстан регулирующего предоставление мер государственной поддержки в сторону ухудшения, действуют нормы законодательства, действующие на момент вступления в силу Соглашения.
Глава 2. Обязанности и права сторон
3. Производитель обязуется:
1) обеспечить промышленную сборку транспортных средств в течение отчетного периода путем выполнения следующих условий:
для легковых автомобилей и автобусов:
c 2025 и последующие годы осуществлять производство с применением технологических операций по сварке и окраске не менее тридцати процентов от общего количества производимых транспортных средств по соответствующему коду ТН ВЭД ЕАЭС;
c 2026 года осуществлять производство с применением технологических операций по сварке и окраске не менее сорока процентов от общего количества производимых транспортных средств по соответствующему коду ТН ВЭД ЕАЭС или осуществлять производство не менее трех моделей транспортных средств с применением технологических операций по сварке и окраске либо применять к производимым транспортным средствам не менее трех компонентов к транспортному средству, производимых юридическим лицом Республики Казахстан, заключившим соглашение о промышленной сборке компонентов к транспортным средствам;
с 2027 года осуществлять производство с применением технологических операций по сварке и окраске не менее пятидесяти процентов от общего количества производимых транспортных средств по соответствующему коду ТН ВЭД ЕАЭС или осуществлять производство не менее четырех моделей транспортных средств с применением технологических операций по сварке и окраске либо применять к производимым транспортным средствам не менее четырех компонентов к транспортному средству, производимых юридическим лицом Республики Казахстан, заключившим соглашение о промышленной сборке компонентов к транспортным средствам;
для седельных тягачей, транспортных средств специального назначения, грузовых автомобилей, которые относятся к транспортным средствам категории N1 и N2:
c 2025 и последующие годы осуществлять производство с применением технологических операций по сварке и окраске не менее двадцати пяти процентов от общего количества производимых транспортных средств по соответствующему коду ТН ВЭД ЕАЭС;
с 2026 года осуществлять производство с применением технологических операций по сварке и окраске не менее тридцати процентов от общего количества производимых транспортных средств по соответствующему коду ТН ВЭД ЕАЭС или осуществлять производство не менее трех моделей транспортных средств с применением технологических операций по сварке и окраске либо применять к производимым транспортным средствам не менее трех компонентов к транспортному средству, производимых юридическим лицом Республики Казахстан, заключившим соглашение о промышленной сборке компонентов к транспортным средствам;
с 2027 года осуществлять производство с применением технологических операций по сварке и окраске не менее тридцати пяти процентов от общего количества производимых транспортных средств по соответствующему коду ТН ВЭД ЕАЭС или осуществлять производство не менее четырех моделей транспортных средств с применением технологических операций по сварке и окраске либо применять к производимым транспортным средствам не менее четырех компонентов к транспортному средству, производимых юридическим лицом Республики Казахстан, заключившим соглашение о промышленной сборке компонентов к транспортным средствам;
для седельных тягачей, транспортных средств специального назначения, грузовых автомобилей, которые относятся к транспортным средствам категории N3, объем производства транспортных средств с применением технологических операций по сварке и окраске должен составлять:
не менее двадцати пяти процентов в 2025 году;
не менее тридцати процентов в 2026 году;
не менее тридцати пяти процентов в 2027 году и последующие годы от общего количества произведенных транспортных средств по соответствующему коду ТН ВЭД ЕАЭС;

2) оқшаулауды бағалаудың балдық жүйесінің талаптарын Қосымшаға сәйкес орындауға;
3) келісім жасасқаннан кейін әрбір келесі бес жылда оқшаулауды бағалаудың балдық жүйесінің шекті мәніне қол жеткізуге;
4) уәкілетті органның сұрауы бойынша ол қабылдаған міндеттемелерді орындау жөніндегі барлық қажетті құжаттарды ұсынуға, сондай-ақ комиссияның көшпелі тексеруі кезінде өндірістік қуаттарды және (немесе) жүзеге асырылатын технологиялық операцияларды көрсетуге;
5) анықталған бұзушылықтар жойылған кезде Уәкілетті органға үш ай мерзім ішінде растайтын құжаттарды ұсына отырып, оларды жою туралы хабарлама жіберуге;
6) есепті айдан кейінгі әрбір айдың 10-күніне дейін уәкілетті органға маркаларын, модельдерін және құнын көрсете отырып, шығарылған көлік құралдарының саны туралы есеппен шығару көлемі туралы мәліметтерді ұсынуға (кәсіпорынның паспорты);
7) есепті жылдан кейінгі әрбір күнтізбелік жылдың 1 сәуіріне дейін уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша уәкілетті органға мынадай құжаттарды ұсынуға:
оқшаулауды бағалаудың балдық жүйесіне сәйкес есептеу жүргізілген көлік құралы моделінің (модификация) атауын көрсете отырып, келісім кезеңдерін іске асырудың жоспар-кестесінің орындалуы туралы мәліметтер;
саны, маркасы, модельдері көрсетілген шығарылған көлік құралдарының саны туралы есебі бар шығару көлемі туралы мәліметтер (кәсіпорынның паспорты);
қазақстандық тауар өндірушілер тізілімінен үзінді көшірме немесе дәнекерлеу және бояу жөніндегі технологиялық операциялармен жүргізілген көлік құралдарының үлгілері бойынша ішкі айналысқа арналған тауардың шығу тегі туралы сертификаттың және (немесе) сараптама актісінің көшірмесі. "СТ-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат және ішкі айналым үшін тауардың шыққан жері туралы сараптама актісі өзінің қолданысын 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін сақтайды.
8) әр бес жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 наурызына дейін уәкілетті органға оқшаулауды бағалаудың балдық жүйесіне сәйкес ЕАЭО СЭҚ ТН тиісті коды бойынша көлік құралының шығарылғанын растайтын құжаттарды ұсынуға;
9) қоқыс тасығыш көліктер мен өрт сөндіру автомобильдерін өндіру кезінде өндіруші мынадай шарттардың біреуінің орындалуын қамтамасыз етуге:
9,1) қоқыс шығару жабдығы мен өрт қондырмасы бойынша көлік құралдарына компоненттерді өнеркәсіптік құрастыру туралы жасалған келісімнің болуы және шығарылатын компоненттерді міндетті түрде өндірісте пайдалануға;
9,2) қоқыс шығару жабдығы мен өрт қондырмасы бойынша көлік құралдарына компоненттерді өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасқан Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы шығарған жабдықты немесе өрт қондырмасын пайдалануға;

2) обеспечить выполнение требований балльной системы оценки локализации согласно Приложению;
3) достигать каждые последующие пять лет после заключения соглашения пороговое значение балльной системы оценки локализации;
4) предоставить по запросу Уполномоченного органа все необходимые документы по исполнению принятых им обязательств, а также продемонстрировать производственные мощности и (или) осуществляемые технологические операции при выездной проверке комиссии;
5) при устранении выявленных нарушений направить в Уполномоченный орган уведомление об их устранении с предоставлением подтверждающих документов в течение трехмесячного срока;
6) до 10 числа каждого месяца, следующего за отчетным месяцем, представлять уполномоченному органу сведения об объемах выпуска с отчетом о количестве выпущенных транспортных средств с указанием марок, моделей и стоимости (паспорт предприятия);
7) до 1 апреля каждого календарного года, следующего за отчетным годом, представлять уполномоченному органу следующие документы по утвержденной уполномоченным органом форме:
сведения о выполнении план – графика реализации этапов соглашения с указанием наименования модели (модификации) транспортного средства по которому был произведен расчет, согласно балльной системе оценки локализации;
сведения об объемах выпуска с отчетом о количестве выпущенных транспортных средств с указанием количества, марки, моделей (паспорт предприятия);
выписку из Реестра казахстанских товаропроизводителей или копии сертификата и (или) акта экспертизы о происхождении товара для внутреннего обращения по моделям транспортных средств, произведенных с технологическими операциями по сварке и окраске. Сертификат о происхождении товара формы "СТ-KZ" и акт экспертизы о происхождении товара для внутреннего обращения сохраняют свое действие до 1 января 2026 года.
8) каждые пять лет до 1 марта года, следующего за отчетным периодом, представлять уполномоченному органу документы, подтверждающие производство транспортного средства по соответствующему коду ТН ВЭД ЕАЭС согласно балльной системе оценки локализации;
9) при производстве мусоровозов и пожарных автомобилей выполнять одно из следующих условий:
9.1) использовать собственное мусоровозное оборудование или пожарную надстройку, произведенные в рамках заключенного соглашения о промышленной сборке компонентов к транспортным средствам по мусоровозному оборудованию и пожарной надстройке;
9.2) использовать мусоровозное оборудование или пожарную надстройку, произведенные другим юридическим лицом Республики Казахстан, заключившим соглашение о промышленной сборке компонентов к транспортным средствам по мусоровозному оборудованию или пожарной надстройке;

9,3) қоқыс тасығыш көліктер мен өрт сөндіру автомобильдерін өндіру кезінде мынадай технологиялық операцияларды орындауға:
металдан жасалған дайындамаларды пішу және ию, шанақты (бункерлерді, контейнерлерді, цистерналарды (ыдыстарды) немесе арнайы мақсаттағы қондырмаларды) құрастыру, дәнекерлеу, бояуға;
жақтауларды құрастыру, дәнекерлеуге (конструкцияда бар болса);
шанақты (бункерлерді, контейнерлерді) немесе цистерналарды (ыдыстарды) немесе жалпы (арнайы) мақсаттағы қондырмаларды және аспалы жабдықты монтаждауға;
басқару органдарын монтаждауға;
электр жабдығы жүйесін, пневможабдықтар жүйесін (конструкцияда бар болса), гидрожабдықтар жүйесін (конструкцияда бар болса) монтаждауға;
9,4) мынадай технологиялық операцияларды орындауға:
шыны талшықты және арматуралық материалды пішу, металдан ипотека жасау, жеке панельдер жасауға;
шыны талшықтан жасалған шанақ панельдерін құрастыру (желімдеу), шанақты (бункерді, контейнерді, цистернаны (ыдысты) немесе арнайы мақсаттағы қондырманы) бояуға;
шанақты (бункерді, контейнерді) немесе цистернаны (ыдысты) немесе жалпы (арнайы) мақсаттағы қондырманы және аспалы жабдықты монтаждау;
басқару органдарын монтаждауға;
электр жабдықтары жүйесін, пневматикалық жабдықтар жүйесін (конструкцияда болған кезде), гидрожабдықтар жүйесін (конструкцияда болған кезде)монтаждауға;
10) өндірушінің келісім талаптарын орындамауына немесе тиісінше орындамауына байланысты келісімді бұзған кезде келісім жасалған күннен бастап Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасының (бұдан әрі – СЭҚ ТН) тиісті коды бойынша берілген жеңілдіктерді өтеуге міндеттенеді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 27.08.2025 № 330 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Уәкілетті орган:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайда Келісімге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізбеуге;
2) келісімнің іске асырылуын бақылауды;
3) Уәкілетті орган тексеру жүргізгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде өндірушіге келісім шеңберінде қабылданған міндеттемелерді өндірушінің орындауы, орындамауы немесе тиісінше орындамауы туралы хаттамалық шешім ұсынуға міндеттенеді.
5. Өндіруші мыналарға:
1) өзіне алған міндеттемелерді іске асыру үшін Келісімнің шарттарына және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына қайшы келмейтін кез келген іс-әрекеттер жасауға;
2) Уәкілетті органға келісім жасасқан өндірушілерді мемлекеттік қолдаудың қосымша шараларын енгізуге қатысты ұсыныстар жіберуге;

9.3) выполнять следующие технологических операций:
раскрой и гибка заготовок, сборка, сварка, окраска кузова (бункера, контейнера, цистерны (сосуда) или надстройки специального назначения) изготавливаемого из металла;
сборка, сварка подрамников (при наличии в конструкции);
монтаж кузова (бункера, контейнера), или цистерны (сосуда), или надстройки общего (специального) назначения и навесного оборудования;
монтаж органов управления;
монтаж системы электрооборудования, системы пневмооборудования (при наличии в конструкции), системы гидрооборудования (при наличии в конструкции);
9.4) выполнять следующие технологические операции:
раскрой стекловолокна и армирующего материала, изготовление закладных из металла, изготовление отдельных панелей;
сборка (склейка) панелей кузова, окраска кузова (бункера, контейнера, цистерны (сосуда) или надстройки специального назначения) изготовляемого из стекловолокна;
монтаж кузова (бункера, контейнера), или цистерны (сосуда), или надстройки общего (специального) назначения и навесного оборудования;
монтаж органов управления;
монтаж системы электрооборудования, системы пневмооборудования (при наличии в конструкции), системы гидрооборудования (при наличии в конструкции);
10) при расторжении соглашения в связи с неисполнением или ненадлежащим исполнением производителем требований соглашения возместить предоставленные с даты заключения соглашения льготы по соответствующему коду единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (далее – ТН ВЭД) в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 27.08.2025 № 330 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
4. Уполномоченный орган обязуется:
1) не вносить изменения и (или) дополнения в Соглашение, при внесении изменений и (или) дополнений в законодательство Республики Казахстан, касающихся деятельности Производителя;
2) осуществлять контроль за реализацией соглашения;
3) предоставить производителю в течение пяти рабочих дней после проведения Уполномоченным органом проверки протокольное решение об исполнении, не исполнении или ненадлежащем исполнении производителем обязательств, принятых в рамках соглашения.
5. Производитель имеет право:
1) предпринимать действия, не противоречащие условиям соглашения и действующему законодательству Республики Казахстан, для реализации взятых на себя обязательств;
2) направлять Уполномоченному органу предложения в отношении введения дополнительных мер государственной поддержки производителей, заключивших соглашения;

3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өз құқықтарын қорғауға және:
мемлекеттік билік органдарының заңдарға сәйкес келмейтін, сондай-ақ осы органдардың лауазымды адамдарының әрекеттерінен (әрекетсіздігінен) келтірілген актіні шығару нәтижесінде;
уәкілетті органның осы Келісім бойынша міндеттемелерді бұзуы нәтижесінде келтірілген залалдарды толық өтеуді талап етуге;
4) Келісімнің қолданылу кезеңінде осы Қағидалардың 22-тармағына сәйкес есептелетін оқшаулауды бағалаудың балдық жүйесі сәйкес келген кезде, Келісім шеңберінде талаптар мен міндеттемелердің орындалуы сақталған кезде заңды тұлға мынадай технологиялық операцияларды орындау кезінде ЕАЭО СЭҚ ТН тиісті коды бойынша көлік құралдарын өндіруді жүзеге асыруға құқылы:
Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасына сәйкес сәйкестікті бағалауды жүргізу;
қозғалтқышты орнату және бекіту, басқару тетіктерін қозғалтқышқа қосу;
артқы және (немесе) алдынғы аспаларды орнату;
газ шығару жүйесін орнату;
ернеулік электр тізбектерін тексеріп, аккумулятор батареяларын орнату және қосу;
орнату бұрыштарын реттеу арқылы жүру доңғалақтарын орнату;
тежеуіштік және салқындатқыш сұйықтықпен толтыру;
тежеуіш жүйесінің тиімділігін тексеру;
5) өнеркәсіптік құрастыру кезінде басқа қазақстандық заңды тұлғалармен жекелеген операцияларды бірлесіп жүргізуге құқылы.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 19.03.2024 № 106 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
6. Келісімді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Тараптар осы Келісімге және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапты болады.
7. Келісім орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған жағдайда уәкілетті орган өндірушіге анықталған бұзушылықтарды көрсете отырып, бұзушылықтарды жою қажеттігі туралы жазбаша нысанда хабарлама жібереді.
Бұзушылықтарды жоюды өндіруші хабарламаны алған күннен бастап үш ай мерзімде жүзеге асырады.
8. Тараптар осы Келісімді:
1) Тараптардың келісімі бойынша;
2) өндіруші осы Қелісімнің 7-тармағына сәйкес анықталған бұзушылықтарды хабарламада көрсетілген мерзімде жоймаған жағдайда бір жақты тәртіппен уәкілетті органның бастамасы бойынша;
3) еңсерілмейтін күш жағдайлардың болуы мерзімінен бұрын бұзуға құқылы.
9. Уәкілетті орган өндірушіні келісімді бұзудың болжамды күніне дейін 30 (отыз) жұмыс күні бұрын жазбаша ескерте отырып, осы Келісімді біржақты тәртіппен мынадай:

3) на защиту своих прав в соответствии с законодательством Республики Казахстан и полного возмещения причиненных ему убытков:
в результате издания не соответствующего законодательству акта органов государственной власти, а также причиненных действиями (бездействием) должностных лиц данных органов;
в результате нарушения Уполномоченным органом обязательств по настоящему Соглашению;
4) при соответствии балльной системе оценки локализации, рассчитываемой с соответствием с пунктом 22 настоящих Правил, соблюдении требований и исполнения обязательств в рамках Соглашения, производить транспортные средства по соответствующему коду ТН ВЭД ЕАЭС, с выполнением следующих технологических операций:
проведение оценки соответствия в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования;
установка и закрепление двигателя, подключение к двигателю механизмов управления;
установка задней подвески и (или) передней подвески;
установка системы выпуска газов;
установка и подключение аккумуляторной батареи, с проверкой бортовых электрических цепей;
установка ходовых колес с регулировкой углов установки;
заполнение тормозной и охлаждающей жидкостями;
проверка эффективности тормозной системы;
нанесение идентификационного номера;
проведение контрольных испытаний готовых транспортных средств;
5) производить совместно с другими казахстанскими юридическими лицами отдельные операции при промышленной сборке.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 19.03.2024 № 106 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Уполномоченный орган имеет право:
1) запрашивать необходимую информацию по исполнению соглашения;
2) осуществлять выездные проверки не более двух раз в год в целях контроля соблюдения требований, установленных настоящим Соглашением;
3) обновлять балльную систему оценки локализации при появлении производств отдельных компонентов и (или) технических операций по сбору транспортных средств на территории Республики Казахстан;
4) разрабатывать и представлять на утверждение Правительству Республики Казахстан предложения в отношении введения дополнительных мер государственной поддержки производителей, заключивших соглашения;
Глава 3. Ответственность сторон
6. За неисполнение или ненадлежащее исполнение Соглашения Стороны несут ответственность в соответствии с настоящим Соглашением и действующим законодательством Республики Казахстан.
7. При неисполнении или ненадлежащем исполнении Соглашения, Уполномоченный орган направляет Производителю в письменной форме уведомление о необходимости устранения нарушений с указанием выявленных нарушений.
Устранение нарушений осуществляется Производителем в трехмесячный срок со дня получения уведомления.
8. Стороны вправе досрочно расторгнуть настоящее Соглашение:
1) по соглашению Сторон;
2) при неустранении Производителем выявленных нарушений в соответствии с пунктом 7 настоящего Соглашения в срок, указанный в уведомлении в одностороннем порядке по инициативе Уполномоченного органа;
3) наличия обстоятельств непреодолимой силы.
9. Уполномоченный орган вправе расторгнуть настоящее Соглашение в одностороннем порядке, письменно предупредив Производителя за 30 (тридцать) рабочих дней до предполагаемой даты расторжения Соглашения в случаях:

1) өндіруші Келісім бойынша өз міндеттемелерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған;
2) өндірушінің келісім бойынша өз міндеттемелерін орындамауынан немесе тиісінше орындамауынан туындаған бұзушылықтар уәкілетті органның осындай бұзушылықтар туралы хабарламасында көрсетілген мерзімде жойылмаған жағдайларда бұзуға құқылы.
10. Уәкілетті органның келісім бойынша өз міндеттемелерін орындамауы немесе тиісінше орындамауы кезінде Өндіруші Келісімді бұзу күніне дейін 30 (отыз) жұмыс күні бұрын уәкілетті органды жазбаша ескерте отырып, осы Келісімді біржақты тәртіппен бұзуға құқылы.
4-тарау. Еңсерілмейтін күш
11. Егер келісім бойынша міндеттемелерді орындамау немесе орындауда кідіріс еңсерілмейтін күш жағдайында туындаған болса, Келісім бойынша қандай да бір міндеттемелерді орындамағаны үшін Тараптардың ешқайсысы жауапты болмайды.
12. Еңсерілмейтін күш жағдайларға әскери қақтығыстар, табиғи апаттар, дүлей зілзалалар (өрттер, ірі авариялар, коммуникациялардың бұзылуы және тағы сол сияқтылар) мен өзге де төтенше және алдын алу мүмкін емес жағдайлар жатады.
13. Еңсерілмейтін күш жағдайлар туындаған кезде, олардан зардап шеккен тарап форс-мажор туындаған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде екінші Тарапқа форс-мажордың басталу күнін және оның мән-жайларын сипаттай отырып, жазбаша хабарлама тапсыру арқылы хабарлайды.
14. Еңсерілмейтін күш жағдайлар туындаған кезде Тараптар қалыптасқан жағдайды шешу үшін дереу келіссөздер жүргізеді және осындай жағдайлардың салдарын барынша азайту үшін барлық құралдарды пайдаланады.
5-тарау. Құпиялылық
15. Тараптар Келісімнің қолданылу мерзімі ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осы Келісімді іске асыру жөніндегі жұмысқа қатысты барлық құжаттар, ақпараттар мен есептер бойынша құпиялылық шарттарын сақтайды.
16. Тараптардың ешқайсысы екінші Тараптың жазбаша келісімін алмай, келісімнің мазмұнына қатысты ақпаратты немесе құпия деп есептелетін және мынадай.
1) ақпарат сот талқылауы барысында пайдаланылатын;
2) ақпарат келісім бойынша Тараптардың бірінің қызмет көрсететін үшінші тұлғаларға берілген жағдайда, мұндай үшінші тұлға осындай ақпараттың құпиялылық шарттарын сақтау және оны тараптар белгілеген мақсаттарда және тараптар белгілеген мерзімде ғана пайдалану міндеттемесін өзіне алған;
3) ақпарат банкке немесе келісім бойынша тарап қаржы қаражатын алатын өзге қаржы ұйымына берілсе, мұндай банк немесе қаржы ұйымы осындай ақпараттың құпиялылық шарттарын сақтау міндеттемесін өзіне алған;

1) неисполнения или ненадлежащего исполнения Производителем своих обязательств по Соглашению;
2) неустранения нарушений, вызванных неисполнением или ненадлежащим исполнением Производителем своих обязательств по Соглашению в срок, указанный в уведомлении Уполномоченного органа о таких нарушениях.
10. При неисполнении или ненадлежащем исполнении Уполномоченным органом своих обязательств по Соглашению Производитель вправе расторгнуть настоящее Соглашение в одностороннем порядке, письменно предупредив Уполномоченный орган за 30 (тридцать) рабочих дней до даты расторжения Соглашения.
Глава 4. Непреодолимая сила
11. Ни одна из Сторон не несет ответственности за невыполнение каких-либо обязательств по Соглашению, если такое невыполнение или задержка при выполнении вызваны обстоятельствами непреодолимой силы.
12. К обстоятельствам непреодолимой силы относятся военные конфликты, природные катастрофы, стихийные бедствия (пожары, крупные аварии, нарушение коммуникаций и тому подобное), и иные чрезвычайные и непредотвратимые события.
13. При возникновении обстоятельств непреодолимой силы Сторона, пострадавшая от них, в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня их возникновения уведомляет об этом другую сторону путем вручения письменного извещения с указанием даты начала события и описанием обстоятельств непреодолимой силы.
14. При возникновении обстоятельств непреодолимой силы стороны незамедлительно проводят переговоры для поиска решения сложившейся ситуации и используют все средства для сведения к минимуму последствий таких обстоятельств.
Глава 5. Конфиденциальность
15. Стороны, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, соблюдают условия конфиденциальности по всем документам, информации и отчетам, относящимся к работе по реализации настоящего Соглашения в течение срока его действия.
16. Ни одна из сторон, без получения письменного согласия другой стороны, не вправе раскрывать информацию, касающуюся содержания соглашения, или иную информацию, считаемую конфиденциальной и связанную с реализацией положений настоящего соглашения, кроме случаев:
1) когда информация используется в ходе судебного разбирательства;
2) когда информация предоставляется третьим лицам, оказывающим услуги одной из сторон по соглашению, при условии, что такое третье лицо берет на себя обязательство соблюдения условий конфиденциальности такой информации и использования ее только в установленных сторонами целях и на определенный сторонами срок;
3) когда информация предоставляется банку или иной финансовой организации, у которой сторона по соглашению получает финансовые средства, при условии, что такой банк или финансовая организация берет на себя обязательство соблюдения условий конфиденциальности такой информации;

4) ақпарат Өндірушінің кез келген банктік шоттарына қатысты, оның ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі шетелдік банктерде ашылған кез келген ақпаратқа, оның ішінде банктік құпия болып табылатын ақпаратқа рұқсаты бар Қазақстан Республикасының салық немесе өзге де уәкілетті мемлекеттік органдарына берілген жағдайлардан басқа осы Келісімнің ережелерін іске асыруға байланысты өзге де ақпаратты ашуға құқылы емес.
6-тарау. Дауларды реттеу
17. Осы Келісімді түсіндіруге немесе қолдануға қатысты Тараптар арасындағы кез келген дау консультациялар мен келіссөздер жолымен шешіледі.
18. Реттелмеген даулар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сот тәртібімен шешіледі.
7-тарау. Қорытынды ережелер, келісімнің күшіне енуі және қолданысын тоқтатуы
19. Осы Келісім ұзарту мүмкіндігімен 20 (жиырма) жылға жасалды және ___________ жылға дейін қолданылады.
20. ______ қаласында ______ "___" ____________ әрқайсысы қазақ және орыс тілдерінде бірдей заңды күші бар екі данада, тараптардың әрқайсысы үшін 1 (бір) данадан жасалды. Осы Келісімнің ережелерін түсіндіруде келіспеушіліктер болған жағдайда Тараптар орыс тіліндегі мәтінге жүгінеді.
Уәкілетті орган
______________________
Өндіруші
___________________
_______________________
(қолы) (тегі, аты-жөні (бар болса)
____________________
(қолы) (тегі, аты-жөні (бар болса)
Қазақстан Республикасының
заңды тұлғаларымен көлік
құралдарын өнеркәсіптік
құрастыру туралы келісімнің
үлгілік нысанына қосымша
Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен көлік өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімін жүзеге асырудың жоспар-кестесі
ЕАЭО СЭҚ ТН* коды
ЕАЭО СЭҚ ТН коды бойынша көлік құралдарының атауы
Көлік құралдарын өндіру бойынша технологиялық операциялар
Орындау мерзімдері
1
2
3
4
5
Ескертпе:
* ЕАЭО СЭҚ ТН – Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауарлық номенклатурасы.
Уәкілетті орган
_______________________
Өндіруші
_____________________
_______________________
(қолы) (тегі, аты-жөні (бар болса)
_____________________
(қолы) (тегі, аты-жөні (бар болса)
Күні 20__ жылғы "___" _______

4) когда информация предоставляется налоговым или иным уполномоченным государственным органам Республики Казахстан, которые имеют доступ к любой информации, в том числе являющейся банковской тайной, относящейся к любым банковским счетам Производителя, в том числе открытым в иностранных банках за пределами Республики Казахстан.
Глава 6. Урегулирование споров
17. Любой спор между сторонами относительно толкования или применения настоящего соглашения разрешается путем консультаций и переговоров.
18. Неурегулированные споры разрешаются в судебном порядке в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 7. Заключительные положения, вступление в силу и прекращение действия соглашения
19. Настоящее Соглашение заключено на 20 (двадцать) лет с возможностью пролонгации и действует до _____ года.
20. Совершено в г. ______ "___" ____________ ______ года в двух экземплярах, каждый на казахском и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу, по 1 (одному) экземпляру для каждой из сторон. При наличии разногласий в толковании положений настоящего соглашения, стороны обращаются к тексту на русском языке.
Уполномоченный орган
_________________________
Производитель
_____________________________
_____________________________
(подпись) (фамилия имя отчество
(при наличии)
_____________________________
(подпись) (фамилия имя отчество
(при наличии)
Приложение
к Типовой форме соглашения
о промышленной сборке
транспортных средств
с юридическими лицами
Республики Казахстан
План-график реализации соглашения о промышленной сборке транспортных средств с юридическими лицами Республики Казахстан
Код ТН ВЭД ЕАЭС*
Наименование транспортного средства по коду ТН ВЭД ЕАЭС
Технологические операции по производству транспортного средства
Сроки выполнения
1
2
3
4
5
Примечание:
*ТН ВЭД ЕАЭС – единая Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза.
Уполномоченный орган
_________________________
Производитель
_________________________
_____________________________
(подпись) (фамилия имя отчество
(при наличии)
_____________________________
(подпись) (фамилия имя отчество
(при наличии)
Дата "__" ___________ 20__ года