"Инфекциялық аурулардың (туберкулез) алдын алу жөніндегі санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2022 жылғы 28 наурыздағы № ҚР ДСМ -29 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 31 наурызда № 27348 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және Ұлттық экономика министрлiктерінің кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 17 ақпандағы № 71 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 113) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Преамбула жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.08.2025 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес ""Инфекциялық аурулардың (туберкулез) алдын алу жөніндегі санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары бекітілсін.
2. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.10.2022 № ҚР ДСМ-111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
ҚР Денсаулық сақтау
министрінің міндетін атқарушы
А. Есмагамбетова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
ҚР Денсаулық сақтау
министрінің міндетін атқарушы

Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению инфекционных заболеваний (туберкулез)"
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 марта 2022 года № ҚР ДСМ -29. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2022 года № 27348.
В соответствии с подпунктом 113) пункта 15 Положения о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71 "О некоторых вопросах министерств здравоохранения и национальной экономики Республики Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 14.08.2025 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению инфекционных заболеваний (туберкулез)" согласно приложению к настоящему приказу.
2. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 05.10.2022 № ҚР ДСМ-111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности Министра
здравоохранения РК
А. Есмагамбетова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство образования и науки
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение
к приказу Исполняющий обязанности
Министра здравоохранения РК

2022 жылғы 28 наурыздағы
№ ҚР ДСМ -29 бұйрығына
қосымша
"Инфекциялық аурулардың (туберкулез) алдын алу жөніндегі санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Инфекциялық аурулардың (туберкулездің) алдын алу жөніндегі санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары (бұдан әрі – Санитариялық қағидалар) "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және Ұлттық экономика министрлiктерінің кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 17 ақпандағы № 71 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 113) тармақшасына сәйкес әзірленген және инфекциялық аурулардың (туберкулездің) алдын алу бойынша санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын талаптарды белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.08.2025 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Санитариялық қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) байланыста болған адам – инфекция қоздырғышының көзімен байланыстағы және (немесе) байланыста болған адам;
2) инфекциялық немесе паразиттік ауру ошағы (бұдан әрі – ошақ) –инфекциялық немесе паразиттік аурумен ауыратын науқастың оны қоршаған аумағымен, инфекция қоздырғышы науқастан сезімтал адамдарға беруге қабілетті шектерде болатын орын;
3) қақырық микроскопиясының оң нәтижесі бар өкпе туберкулезі (бұдан әрі – бактерия бөлу) – ем жүргізілгенге дейін қақырық жағындысының микроскопиясы кезінде кемінде бір порцияда қышқылға төзімді бактериялар анықталған;
4) Манту сынамасы – ерекше диагностикалық тест, екі халықаралық туберкулин бірлігі бар теріішілік туберкулин Манту сынамасы (бұдан әрі – Манту сынамасы);
5) туберкулез – бұл туберкулездің микобактериялары тудыратын және науқас адамнан сау адамға өкпе тінінде басым оқшаулаумен сөйлегенде, жөтелгенде және түшкіргенде ауа арқылы берілетін инфекциялық ауру;
6) туберкулез инфекциясының ошағы – бактерия бөлетін туберкулезбен ауыратын науқастың тұратын (жеке үй, пәтер, жатақханадағы бөлме), оқитын, жұмыс істейтін, демалатын орны;
7) флюорографиялық, рентгенологиялық зерттеп-қарау – флюорографиялық немесе рентгенологиялық аппараттармен диагностикалық зерттеулер;

от 28 марта 2022 года
№ ҚР ДСМ -29
Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению инфекционных заболеваний (туберкулез)"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению инфекционных заболеваний (туберкулез)" (далее – Санитарные правила) разработаны в соответствии с подпунктом 113) пункта 15 Положения о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71 "О некоторых вопросах министерств здравоохранения и национальной экономики Республики Казахстан" и устанавливают требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению инфекционных заболеваний (туберкулез).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 14.08.2025 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Санитарных правилах применяются следующие термины и определения:
1) контактное лицо – человек, который находится и (или) находился в контакте с источником возбудителя инфекции;
2) очаг инфекционного или паразитарного заболевания (далее – очаг) – место пребывания больного инфекционным или паразитарным заболеванием с окружающей его территорией в тех пределах, в которых возбудитель инфекции способен передаваться от больного к восприимчивым людям;
3) легочный туберкулез с положительным результатом микроскопии мокроты (далее - бактериовыделение) – при микроскопии мазка мокроты до проведения лечения обнаружены кислотоустойчивые бактерии по меньшей мере в одной порции;
4) проба Манту – специфический диагностический тест, внутрикожная туберкулиновая проба Манту с двумя международными туберкулиновыми единицами (далее – проба Манту);
5) туберкулез – это инфекционное заболевание, вызываемое микобактериями туберкулеза и передающееся воздушным путем при разговоре, кашле и чихании от больного человека к здоровому с преимущественной локализацией в легочной ткани;
6) очаг туберкулезной инфекции – место проживания (частный дом, квартира, комната в общежитии), учебы, работы, отдыха больного туберкулезом с бактериовыделением;
7) флюорографическое, рентгенологическое обследование – диагностические исследования флюорографическими или рентгенологическими аппаратами;

8) эпидемиологиялық көрсетілімдер бойынша зерттеп-қарау – белгілі бір аумақтағы, халықтың жекелеген топтары арасындағы эпидемиологиялық жағдайға негізделген инфекциялық немесе паразиттік ауру туралы алынған ақпараттың негізінде және инфекциялық немесе паразиттік ауру жағдайына эпидемиологиялық тергеп-тексеру жүргізу кезінде (жұқтыру қаупі факторларын, берілу жолдарын анықтау және санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды жүргізу үшін) зерттеп-қарау.
2-тарау. Инфекциялық аурулардың (туберкулез) алдын алу жөніндегі санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар.
3. Туберкулездің алдын алу бойынша санитариялық-эпидемиологиялық іс-шаралар меншік нысанына, ведомстволық тиесілігіне және медициналық көмек көрсету деңгейіне қарамастан медициналық ұйымдардың барлық мамандықтағы медицина қызметкерлері жүзеге асыратын:
1) пациенттің медициналық көмекке жүгінуі кезінде;
2) стационарлық және мамандандырылған медициналық көмек көрсету кезінде;
3) медициналық қарап-тексеруді жүргізу кезінде;
4) диагностикалық сынамалар және туберкулезге қарсы иммундау жүргізу кезінде науқастарды анықтауды қамтиды.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 27.03.2026 № 35 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Медициналық ұйымға туберкулезбен сырқаттануын көрсететін симптомдары бар пациенттер жүгінген кезде меншік нысанына, ведомстволық тиесілігіне және медициналық көмек көрсету деңгейіне қарамастан медициналық ұйымдардың мамандары Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-214/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21695 болып тіркелген) (бұдан әрі – ҚР ДСМ-214/2020 бұйрық) бекітілген Туберкулез профилактикасы жөніндегі іс-шараларды жүргізу қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес рентгенологиялық және бактериологиялық зерттей отырып (қақырық жағындысын және патологиялық материалды молекулалық-генетикалық әдіспен зерттеу және микроскопия), толық клиникалық және құрал-саймандық зерттеп-қарау жүргізеді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 27.03.2026 № 35 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Зерттеп-қарау кезінде туберкулезбен сырқаттану ықтималдығын көрсететін белгілер анықталған кезде пациентке күнтізбелік үш күннің ішінде фтизиатр-дәрігердің консультациясы, оның ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 1 ақпандағы № ҚР ДСМ-12 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22151 болып тіркелген) бекітілген Қашықтықтан медициналық қызметтерді ұйымдастыру, ұсыну және ақы төлеу қағидаларына сәйкес телемедициналық консультациялар арқылы жүргізіледі.

8) обследование по эпидемиологическим показаниям – обследование на основе полученной информации об инфекционном или паразитарном заболевании, обусловленное эпидемиологической ситуацией на определенной территории, среди отдельных групп населения и при проведении эпидемиологического расследования случая инфекционного или паразитарного заболевания (для выявления факторов риска заражения, путей передачи и проведения санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий.
Глава 2. Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению инфекционных заболеваний (туберкулез)
3. Санитарно-эпидемиологические мероприятия по предупреждению туберкулеза включает в себя выявление больных, осуществляемым медицинскими работниками всех специальностей медицинских организаций, вне зависимости от форм собственности, ведомственной принадлежности и уровня оказания медицинской помощи:
1) при обращении пациента за медицинской помощью;
2) при оказании стационарной и специализированной медицинской помощи;
3) при проведении медицинских осмотров;
4) при проведении диагностических проб и иммунизации против туберкулеза.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 27.03.2026 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. При обращении в медицинскую организацию пациентов с симптомами, указывающими на заболевание туберкулезом, специалисты медицинских организаций вне зависимости от форм собственности, ведомственной принадлежности и уровня оказания медицинской помощи, проводят полное клиническое и инструментальное обследование с рентгенологическим и бактериологическим исследованием (исследование молекулярно-генетическим методом и микроскопия мазка мокроты и патологического материала) в соответствии с приложением 3 к Правилам проведения мероприятий по профилактике туберкулеза, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-214/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21695) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-214/2020).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 27.03.2026 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. При обнаружении во время обследования признаков, указывающих на возможное заболевание туберкулезом, пациенту в течение трех календарных дней проводится консультация врача-фтизиатра, в том числе посредством телемедицинских консультаций в соответствии Правилами организации, предоставления и оплаты дистанционных медицинских услуг, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 1 февраля 2021 года № ҚР ДСМ-12 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22151).

6. Науқасты уақтылы және толық зерттеп-қарауды жүргізуді бақылауды медициналық ұйым жіберген маман және фтизиатр-дәрігер жүзеге асырады.
7. Тұрғылықты жері анықталмаған адамдар туберкулезбен сырқаттануға күдікті болған жағдайда қақырықты молекулалық-генетикалық зерттеу жүргізілетін медициналық мекемелерде оқшауланады және "Туберкулез" диагнозы расталған кезде санитариялық автокөлікпен фтизиопульмонология орталығына (бұдан әрі – ФО) ауыстырылады.
8. Туберкулезбен ауыратын пациенттерді жұмысқа және оқуға жіберуге рұқсат беру туралы медициналық қорытындыны ФО-ның орталықтандырылған дәрігерлік-консультациялық комиссиясы (бұдан әрі – ОДКК) ҚР ДСМ-214/2020 бұйрығына сәйкес береді.
9. Амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдар, сондай-ақ медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) ұйымының фтизиатр-дәрігері емделуден бас тартқан, өз бетімен кетіп қалған және туберкулезбен ауыратын науқас емдеу режимін бұзған жағдайда оған ФО-да мәжбүрлеп емдеу тағайындау туралы мәселені шешу үшін ОДКК-ға жүгінеді.
10. ОДКК қорытындысы бойынша МСАК ұйымдары, оның ішінде ФО-ның бас дәрігері Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-161/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21538 болып тіркелген) бекітілген Туберкулезбен ауыратын, мәжбүрлеп емдеуге жіберілген адамдарға медициналық көмек көрсету қағидаларына сәйкес мәжбүрлеп емдеуді тағайындау туралы науқасқа сотқа берілетін ұсынымға қол қояды.
11. Халықты профилактикалық медициналық қарап-тексеру Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-264/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21820 болып тіркелген) бекітілген Мектепке дейінгі, мектеп жасындағы балаларды, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру ұйымдарының білім алушыларын қоса алғанда, халықтың нысаналы топтарына профилактикалық медициналық қарап-тексерулерді жүргізу қағидаларына, көлемі мен мерзімділігіне сәйкес жүргізіледі.
12. Халықты жеке есепке алу деректері бойынша профилактикалық медициналық қарап-тексеруді жоспарлауды, ұйымдастыруды және есепке алуды және ақпараттық жүйеде флюорокартотеканы қалыптастыруды (амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйыммен және флюорография кабинетімен салыстыра отырып) санитариялық-эпидемиологиялық бақылау саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелеріне осы Санитариялық қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес жазбаша немесе электрондық нысанда халықты флюорографиялық зерттеп-қарау жоспарының орындалуы туралы ай сайынғы есептерді ұсына отырып, медициналық ұйымдардың басшылары қамтамасыз етеді.

6. Контроль за проведением своевременного и полного обследования больного осуществляет направивший специалист медицинской организации и врач фтизиатр.
7. Лица без определенного места жительства при подозрении на заболевания туберкулезом изолируются в медицинских учреждениях, где проводится молекулярно-генетическое исследование мокроты и, при подтверждении диагноза "Туберкулез", переводятся на санитарном автотранспорте в центр фтизиопульмонологии (далее – ЦФ).
8. Медицинское заключение о допуске пациентов с туберкулезом на работу и учебу выдается централизованной врачебно-консультативной комиссией (далее – ЦВКК) ЦФ в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-214/2020.
9. Организации, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь, а также врач-фтизиатр организации первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП) в случае отказа от лечения, при самовольном уходе и нарушении режима лечения туберкулезным больным обращаются в ЦВКК для решения вопроса о назначении ему принудительного лечения в ЦФ.
10. По заключению ЦВКК организации ПМСП, в том числе главный врач ЦФ подписывают представление на больного в суд о назначении принудительного лечения в соответствии с Правилами оказания медицинской помощи лицам, больным туберкулезом, направленным на принудительное лечение, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-161/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21538).
11. Профилактические медицинские осмотры населения проводятся в соответствии с Правилами, объемом и периодичности проведения профилактических медицинских осмотров целевых групп населения, включая детей дошкольного, школьного возрастов, а также учащихся организаций технического и профессионального, послесреднего и высшего образования, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-264/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21820).
12. Планирование, организацию и учет профилактических медицинских осмотров и формирование флюорокартотеки в информационной системе (со сверкой с организацией, оказывающей амбулаторно-поликлиническую помощь и флюорокабинетом) по данным индивидуального учета населения обеспечивают руководители медицинских организаций с предоставлением ежемесячных отчетов о выполнении плана флюорографического обследования населения согласно приложению 1 к настоящим Санитарным правилам в территориальные подразделения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в письменной или электронной форме.

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.08.2025 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Халықтың ауру тәуекелі жоғары және міндетті флюорографиялық зерттеп-қарауға жататын нысаналы топтары арасында флюорографиялық зерттеп-қарау жоспарын жасау терапиялық учаскелер бөлінісінде аумақтық-өндірістік қағидат бойынша және тіркелген халықтың тіркелімі бойынша ай сайын және өсімі бойынша жүргізіледі. Емхана бойынша флюорографиялық зерттеп-қарау жоспарын бір ай ішінде осы ұйымның басшысы бекітеді және ФО-ның басшысымен, денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органының және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесінің басшыларымен 5 жұмыс күні ішінде келісіледі.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 27.03.2026 № 35 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. "Туберкулез" диагнозын ОДКК растайды, ол пациентті ауруханаға жатқызу, бақылау және емдеу қажеттілігі туралы шешім қабылдайды.
15. Балалардағы туберкулезді ерте анықтау мақсатында туберкулинмен теріішілік аллергиялық сынама (Манту сынамасы) және рекомбинантты туберкулез аллергені бар сынама қолданылады. Туберкулин диагностикасы және рекомбинантты туберкулез аллергені бар сынама қою № ҚР ДСМ-214/2020 бұйрығына сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 27.03.2026 № 35 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Медициналық ұйымдардың басшылары балаларды жеке есепке алу деректері бойынша жүргізілген Манту сынамаларын (туберкулезді ерте анықтау мақсатында) жоспарлауды, ұйымдастыруды, уақтылы және толық есепке алуды, туберкулин диагностикасы нәтижелері бойынша фтизиатр-дәрігерге толық зерттеп-қарауға жіберілген балалардың уақтылы келуін және зерттеп-қаралуын қамтамасыз етеді.
17. Медициналық ұйымдар Манту сынамасын қою жоспарының орындалуы туралы есепті ай сайын осы Санитариялық қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жазбаша немесе электрондық нысанда аумақтық санитариялық-эпидемиологиялық бақылау бөлімшелеріне ұсынады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.08.2025 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 14.08.2025 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Формирование плана флюорографического обследования среди целевой группы населения: с высоким риском заболевания и подлежащих обязательному флюорографическому обследованию проводится в разрезе терапевтических участков по территориально-производственному принципу и по регистру прикрепленного населения помесячно и с нарастанием. План флюорографического обследования по поликлинике в течение месяца утверждается руководителем данной организации и согласовывается в течение 5 рабочих дней с руководителями ЦФ, местного органа государственного управления здравоохранением и территориального подразделения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 27.03.2026 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Диагноз "Туберкулез" подтверждает ЦВКК, которая принимает решение о необходимости госпитализации, наблюдения и лечения пациента.
15. В целях раннего выявления туберкулеза у детей применяют внутрикожную аллергическую пробу с туберкулином (проба Манту) и пробу с аллергеном туберкулезным рекомбинантным. Туберкулинодиагностику и постановку пробы с аллергеном туберкулезным рекомбинантным проводят в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-214/2020.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 27.03.2026 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Руководители медицинских организаций обеспечивают планирование, организацию, своевременный и полный учет проведенных проб Манту (с целью раннего выявления туберкулеза) по данным индивидуального учета детского населения, своевременную явку и обследование детей, направленных на дообследование к врачу-фтизиатру по результатам туберкулинодиагностики.
17. Отчет о выполнении плана постановки пробы Манту медицинские организации представляют в территориальные подразделения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения ежемесячно в письменной или электронной форме согласно приложению 2 к настоящим Санитарным правилам.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 14.08.2025 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

18. Туберкулезді ерте анықтау мақсатында флюорографиялық қарап-тексерулер № ҚР ДСМ-214/2020 бұйрығына сәйкес жүргізіледі.
19. Меншік нысанына, ведомстволық тиесілігіне және медициналық көмек көрсету деңгейіне қарамастан амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдардың медицина қызметкерлері:
1) аурудың клиникалық белгілері бар адамдар арасында молекулалық-генетикалық әдісті және қақырық жағындысының микроскопиясын және халықтың ауру тәуекелі жоғары және міндетті флюорографиялық зерттеп-қарауға жататын нысаналы топтары арасында флюорография әдісін пайдалана отырып, туберкулезді ерте анықтауды;
2) латентті туберкулез инфекциясын анықтауды;
3) бақыланатын емдеуді жүргізуді;
4) халық арасында туберкулездің алғашқы белгілері және оның алдын алу әдістері туралы түсіндіру жұмыстарын жүргізуді жүзеге асырады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 27.03.2026 № 35 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Меншік нысанына, ведомстволық тиесілігіне және медициналық көмек көрсету деңгейіне қарамастан амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдардың медицина қызметкері қақырықты жинауды және оны зерттеу үшін зертханаға уақтылы жеткізуді жүзеге асырады. Қақырық жинауды ФО-да оқыған және жыл сайын қақырық жинау бойынша қайта даярлаудан өтетін медицина қызметкері жүргізеді.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 27.03.2026 № 35 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Халық арасында флюорография әдісімен туберкулезді анықтау 15 жастан бастап жүргізіледі. Қалалық жерлерде флюорографиясы оң нәтижелі болған адамды толық тексеру кезеңі екі аптадан аспайды, ауылдық жерлерде – бір ай болады.
22. Меншік нысанына, ведомстволық тиесілігіне және медициналық көмек көрсету деңгейіне қарамастан амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдарда және стационарлық жағдайларда флюорографиялық түсірімді және рентген түсірімді талдау ақпараттық жүйеге нәтижелерін енгізе отырып, медициналық ұйым басшысының бұйрығына сәйкес үш жұмыс күні ішінде екі кезеңде (екі рет оқу) жүргізіледі. Жеке медициналық кітапшалардағы жұмысқа рұқсат қайта (екінші) оқу нәтижесі негізінде қойылады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 27.03.2026 № 35 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

18. В целях раннего выявления туберкулеза флюорографические осмотры проводят в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-214/2020.
19. Медицинские работники организаций, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь вне зависимости от форм собственности, ведомственной принадлежности и уровня оказания медицинской помощи, осуществляют:
1) раннее выявление туберкулеза используя молекулярно-генетический метод и микроскопию мазка мокроты среди лиц с клиническими признаками заболевания и метод флюорографии среди целевой группы населения: с высоким риском заболевания и подлежащих обязательному флюорографическому обследованию;
2) выявление латентной туберкулезной инфекции;
3) проведение контролируемого лечения;
4) проведение разъяснительной работы среди населения о первых признаках туберкулеза и методах его профилактики.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 27.03.2026 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Медицинский работник организаций, оказывающих амбулаторно - поликлиническую помощь вне зависимости от форм собственности, ведомственной принадлежности и уровня оказания медицинской помощи, осуществляет сбор мокроты и ее своевременную доставку в лабораторию для исследования. Сбор мокроты производит медицинский работник, обученный в ЦФ и проходящий переподготовку по сбору мокроты ежегодно.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 27.03.2026 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Выявление туберкулеза методом флюорографии среди населения проводится с 15 лет. Период дообследования флюороположительного лица в городской местности составляет не более двух недель, в сельской - один месяц.
22. В организациях, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь и в стационарных условиях, вне зависимости от форм собственности, ведомственной принадлежности и уровня оказания медицинской помощи, анализ флюороснимка и рентгенснимка проводится в два этапа (двойная читка) в течение трех рабочих дней, согласно приказа руководителя медицинской организации с внесением результатов в информационную систему. Допуск к работе в личных медицинских книжках ставится на основании результатов повторной (второй) читки.
Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 27.03.2026 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

23. Барлық босанған әйелдер босандыру ұйымында болған кезең ішінде шығарылған сәтке дейін флюорография әдісімен туберкулезге тексерілуге жатады. Босандыру ұйымдарының басшылары босанудан кейінгі кезеңде туберкулезге күдікті әйелдерді жеке палатаға уақтылы оқшаулауды, туберкулезді растау немесе жоққа шығару мақсатында қосымша зерттеулер мен фтизиатр-дәрігердің консультациясын жүргізуді қамтамасыз етеді.
24. Әрбір бөлімшеде, медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарында, амбулаториялық және стационарлық көмек көрсететін мекемелерде қақырық жинауға арналған бөлме бөлінеді.
Қақырықты жинау бөлмесінде тікелей қақырық жинау үшін пайдаланылатын үй-жайдың бір бөлігі бүкіл биіктігі бойынша жуу және дезинфекциялау құралдарына төзімді материалдан жасалған қалқамен бөлінеді. Қақырықты жинау бөлмесі бактерицидті экрандалған сәулелегіштермен, ингалятормен, антисептикалық сабыны және антисептик ерітіндісі бар дозаторы бар қол жууға арналған раковинамен және қағаз немесе электр сүлгілермен, дезинфекциялық ерітіндісі бар сыйымдылықтармен, таза контейнерлерге және қақырығы бар контейнерлерге арналған сыйымдылықтармен жарақталады, үй-жайлардың ауа алмасу жиілігі сағатына кемінде он екі рет жергілікті желдету жүйесімен, патологиялық материалдың үлгілерін сақтауға арналған тоңазытқышпен жабдықталады.
Қақырық жинау бөлмесінің есігінде пациенттердің немесе науқастың туыстарының кіруіне тыйым салатын және медицина қызметкерлеріне бөлмеге кірерде арнайы маска - респиратор тағу керектігін ескертетін белгі болуы керек.
Ауа алмасу жиілігі сағатына 24 көлемнен кем емес механикалық сору желдеткішімен, сөйлесу құрылғысымен және мөлдір тереземен жабдықталған "жөтел" кабинасында қақырық алуға жол беріледі. Қақырық алу бөлмесінен контаминацияланған ауаны шығару ғимарат шатырынан кемінде 0,7 метр биіктікте тұрғын емес аймаққа жүзеге асырылады немесе жұқа тазалау сүзгісі арқылы тазартылады.
Егер арнайы бөлме болмаса, қақырықты жинау үй-жайдан тыс, ашық ауада, арнайы бөлінген жерде жүргізіледі.
Ескерту. 24-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 27.03.2026 № 35 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Туберкулезге қарсы ұйымдардың (бөлімшелердің) бактериологиялық зертханасында микроскопиялық зерттеулерді орындау үшін үш жеке секция көзделеді:
1) екі бөлікке бөлінген үстелі бар жағындыларды дайындау және бояу үшін: биологиялық сору шкафында жағындыларды дайындау және жағындыларды бояу үшін;

23. Все родильницы, в течение периода нахождения в организации родовспоможения до момента выписки подлежат обследованию на туберкулез методом флюорографии. Руководители организаций родовспоможения обеспечивают своевременную изоляцию в отдельную палату женщин в послеродовом периоде с подозрением на туберкулез, проведение дополнительных исследований с целью подтверждения или исключения туберкулеза и консультацию врача-фтизиатра.
24. В каждом отделении, в организациях первичной медико-санитарной помощи, учреждениях, оказывающих амбулаторную и стационарную помощь выделяется комната для сбора мокроты.
В комнате сбора мокроты часть помещения, используемой для непосредственного сбора мокроты, отделяется на всю высоту перегородкой, выполненной из материала, устойчивого к моющим и дезинфицирующим средствам. Комната сбора мокроты оснащается бактерицидными экранированными облучателями, ингалятором, раковиной для мытья рук с дозатором с антисептическим мылом и раствором антисептика и бумажными или электрополотенцами, емкостями с дезинфицирующим раствором, емкостями для чистых контейнеров и контейнеров с мокротой, оборудуется локальной системой вентиляции с кратностью воздухообмена помещений не менее двенадцатикратным воздухообменом в час, холодильником для хранения образцов патологического материала.
На дверях комнаты сбора мокроты вывешивают знак, упреждающий вход пациентам или родственникам больного и напоминающий медработникам о том, что, входя в комнату необходимо надевать специальную маску – респиратор.
Допускается забор мокроты в "кашлевой" кабине, оборудованной механической вытяжной вентиляцией с кратностью воздухообмена не менее 24 объемов в час, переговорным устройством и прозрачным окном. Выброс контаминированного воздуха из комнаты забора мокроты осуществляется в необитаемую зону на высоте не менее 0,7 метров от кровли здания или очищается через фильтр тонкой очистки.
Если нет специальной комнаты, сбор мокроты проводится вне помещения, на открытом воздухе, в специально отведенном месте.
Сноска. Пункт 24 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 27.03.2026 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. В бактериологической лаборатории противотуберкулезных организаций (отделений) для выполнения микроскопических исследований предусматриваются три отдельных секции:
1) для приготовления и окрашивания мазков со столом, разделенным на две части: для приготовления мазков в биологическом вытяжном шкафу и окрашивания мазков;

2) микроскопия үшін;
3) препараттарды тіркеу және сақтау үшін.
26. ФО-ның персоналы жұқтыру тәуекелі жоғары жерлерде қорғау дәрежесі жоғары респираторларды пайдаланады (кемінде 94,0 пайыз (бұдан әрі – %). Респираторлар 8 сағат бойы пайдаланылады. Бетке тығыз жанаспайтын, сүзгісі бұзылған, қанмен немесе биологиялық материалдармен ластанған респираторлар пайдаланылмайды.
27. Профилактикалық егулерді жоспарлауды, ұйымдастыруды және жүргізуді "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 98-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына және № ҚР ДСМ-214/2020 бұйрығына сәйкес медициналық ұйымдар жүргізеді.
28. Туберкулезге қарсы профилактикалық егулердің жоспарын және медициналық ұйымдарды медициналық иммундық-биологиялық препараттармен қамтамасыз етуді медициналық ұйымдардың басшылары бекітеді, денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарымен және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелерімен 5 жұмыс күні ішінде келісіледі.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 27.03.2026 № 35 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Профилактикалық егулер жоспарын егу жұмыстарын жүргізуге жауапты босандыру ұйымдарының және тұрғылықты жері бойынша медициналық ұйымдардың, білім беру ұйымдары мен әлеуметтік мекемелердің (балалар үйі, интернаттық ұйымдар) медицина қызметкерлері жасайды.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 27.03.2026 № 35 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Профилактикалық егулерді жоспарлау кезінде білім беру ұйымдарына, балалар үйлеріне, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарына, интернаттық ұйымдарға баратын балаларды есепке алу ведомстволық тиесілігіне және меншік нысанына қарамастан жылына бір рет жүргізіледі.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 27.03.2026 № 35 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. АИТВ инфекциясын жұқтырған аналардан туған нәрестелерді туберкулезге қарсы вакцинациялау Кодекстің 94-бабының 2 және 3-тармақтарына сәйкес қабылданған нормативтік-құқықтық актілерге сәйкес және № ҚР ДСМ-214/2020 бұйрыққа сәйкес жүргізіледі.

2) для микроскопии;
3) для регистрации и хранения препаратов.
26. Персонал ЦФ в местах с высокой степенью риска заражения, используют респираторы с высокой степенью защиты (не менее 94,0 процентов (далее – %). Респираторы используются в течение 8 часов. Не используются респираторы, неплотно прилегающие к лицу, с испорченным фильтром, загрязненные кровью или биологическими материалами.
27. Планирование, организация и проведение профилактических прививок проводится медицинскими организациями в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 98 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-214/2020.
28. План профилактических прививок против туберкулеза и обеспечения медицинских организаций медицинскими иммунобиологическими препаратами утверждаются руководителями медицинских организаций, согласовываются в течение 5 рабочих дней c местными органами государственного управления здравоохранением и территориальными подразделениями государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 27.03.2026 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. План профилактических прививок составляют медицинские работники организаций родовспоможения и медицинских организаций по месту жительства, организаций образования и социальных учреждений (дома ребенка, интернатные организации), ответственные за проведение прививочной работы.
Сноска. Пункт 29 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 27.03.2026 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. При планировании профилактических прививок учет детей, посещающих организации образования, дома ребенка, организации образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, интернатные организации, независимо от ведомственной принадлежности и форм собственности, проводят один раз в год.
Сноска. Пункт 30 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 27.03.2026 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Вакцинация против туберкулеза новорожденных, родившихся от зараженных ВИЧ-инфекцией матерей, проводится в соответствии с нормативно-правовыми актами, принятыми в соответствии с пунктом 2 и 3 статьи 94 Кодекса и в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-214/2020.

32. Туберкулезбен ауыратын науқастарды есепке алуды және тіркеуді Кодекстің 105-бабына сәйкес денсаулық сақтау субъектілері жүргізеді. Туберкулездің әрбір жағдайы № ҚР ДСМ-214/2020 бұйрыққа сәйкес Туберкулезбен ауыратын науқастардың ұлттық тіркелімі медициналық ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – ТАНҰТ АЖ) тіркеледі және есепке алынады.
33. Қазақстан Республикасының азаматтары, қандастар, еңбекші көшіп-қонушылар және оларда алғаш рет туберкулездің белсенді түрі анықталған кезде Қазақстан Республикасының аумағында болған адамдар есепке алынады.
34. Туберкулезбен ауыратын науқастарды есепке алу мен тіркеуді денсаулық сақтау субъектілері Кодекстің 105-бабына сәйкес жүргізеді.
35. Оқшаулаудың барлық нысанындағы туберкулез диагнозы қойылған әрбір науқасқа Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 26 қазандағы № ҚР ДСМ-153/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21532 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-153/2020 бұйрық) Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органға инфекциялық аурулар, улану оқиғалары туралы ақпарат (шұғыл хабархат) беру қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес шұғыл хабархат толтырылады, ол күнтізбелік үш күнде ФО-ға (бөлімше, кабинет) және аумақтық санитариялық-эпидемиологиялық бақылау бөлімшесіне жіберіледі. Өлімге себепші болған "Белсенді туберкулез" диагнозы қайтыс болғаннан кейін қойылған жағдайда, сондай-ақ белсенді туберкулез анықталған барлық жағдайларда диагнозды фтизиатр-дәрігердің растауы ұсынылады және шұғыл хабархат № ҚР ДСМ-153/2020 бұйрықпен көзделген тәртіппен аумақтық санитариялық-эпидемиологиялық бақылау бөлімшесіне жіберіледі.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 27.03.2026 № 35 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Бактерия бөлетін науқастар анықталған кезде, сондай-ақ тірі кезінде есепте тұрмаған науқастар туберкулезден қайтыс болған жағдайда, № ҚР ДСМ-153/2020 бұйрықпен бекітілген Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес шұғыл хабарлама толтырылады, ол 24 сағат ішінде науқастың тұрғылықты жері бойынша аумақтық санитариялық-эпидемиологиялық бақылау бөлімшесіне жіберіледі.
37. Туберкулезбен ауыратын науқастардың барлық өлім жағдайлары есепке алынуға және тіркелуге жатады.
38. Фтизиатр-дәрігер науқаста алғаш рет ауру анықталған кезде туберкулез диагнозының дұрыстығын бақылауды және сол жерде туберкулез ауруының жаңа жағдайын есепке алу және тіркеу қажеттілігі туралы түпкілікті шешім қабылдауды жүзеге асырады.

32. Учет и регистрация больных туберкулезом проводят субъекты здравоохранения согласно статье 105 Кодекса. Каждый случай туберкулеза подлежит регистрации в медицинской информационной системе Национальном регистре больных туберкулезом и учету (далее – ИС НРБТ) в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-214/2020.
33. Учету подлежат граждане Республики Казахстан, кандасы, трудящиеся мигранты и лица, находящиеся на территории Республики Казахстан при выявлении у них активной формы туберкулеза.
34. Учет и регистрация больных туберкулезом проводят субъекты здравоохранения согласно статье 105 Кодекса.
35. На каждого больного с установленным диагнозом туберкулез всех форм локализации, заполняют экстренное извещение согласно приложению 2 к Правилам предоставления в государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения информации (экстренного извещения) о случаях инфекционных заболеваний, отравлений, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 октября 2020 года № ҚР ДСМ-153/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21532) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-153/2020), которое направляется в трехдневный календарный срок в ЦФ (отделение, кабинет) и территориальное подразделение санитарно-эпидемиологического контроля. В случае установления посмертно диагноза "Активный туберкулез", явившегося причиной смерти, а также во всех случаях выявления активного туберкулеза предоставляется подтверждение диагноза врачом-фтизиатром и направляется экстренное извещение в территориальное подразделение санитарно-эпидемиологического контроля в порядке, предусмотренном Приказом № ҚР ДСМ-153/2020.
Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 27.03.2026 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. При выявлении больных с бактериовыделением, а также в случае смерти от туберкулеза больных, не состоявших при жизни на учете, заполняется экстренное извещение согласно приложениям 1 и 2 к правилам, утвержденным Приказом № ҚР ДСМ-153/2020, которое в течение 24 часов направляется в территориальное подразделение санитарно-эпидемиологического контроля по месту жительства больного.
37. Учету и регистрации подлежат все случаи смерти больных туберкулезом.
38. Врач-фтизиатр осуществляет контроль за достоверностью диагноза туберкулеза при выявлении заболевания у больного впервые и принятие окончательного решения о необходимости учета и регистрации нового случая заболевания туберкулезом в данной местности.

39. Туберкулез ошақтарын жіктеу бактерия бөлу қарқындылығын ескере отырып жүргізіледі.
40. Бактерия бөлу қарқындылығы мыналарға бөлінеді:
1) қышқылға төзімді бактериялардың нақты мөлшерінен 1+ дейін орташа бактерия бөлу;
2) жаппай бактерия бөлу (2+ 3+ дейін).
41. Туберкулез ошақтарының бірінші эпидемиологиялық тобына мыналар жатады:
1) жаппай бактерия бөлетін науқастар тұратын ошақтар;
2) балалар мен жасөспірімдер, жүкті әйелдер, психикаға белсенді әсер ететін заттарды қолданумен байланысты психикасының, мінез-құлқының бұзылулары (аурулары) бар адамдар бар орташа бактерия бөлетін науқастар тұратын ошақтар;
3) санитариялық-гигиеналық жағдайлары қанағаттанарлықсыз, өмір сүру деңгейі төмен ошақтар жатады.
Екінші эпидемиологиялық топқа ошақта қанағаттанарлық санитариялық-гигиеналық жағдайлар болған және ошақта балалар мен жасөспірімдер, жүкті әйелдер болмаған кезде орташа бактерия бөлетін туберкулезбен ауыратын науқастар, психикаға белсенді әсер ететін заттарды пайдалануға байланысты психикасы, мінез-құлқы бұзылулары (аурулары) бар адамдар тұратын туберкулез ошақтары жатады.
Үшінші эпидемиологиялық топқа мыналар кіреді:
1) туберкулезбен ауыратын науқас бактерия бөлуді тоқтатқан, кеткен, тұрақты тұратын жерін ауыстырған немесе бактерия бөлетін туберкулезбен ауыратын науқас қайтыс болған кезден бастап туберкулез ошақтары;
2) туберкулезбен ауыратын ауыл шаруашылығы жануарлары анықталған туберкулез ошақтары.
Туберкулез ошақтарының үшінші тобы арасында байланыста болған адамдарды бір жыл бойы бақылайды.
42. Туберкулез инфекциясы ошағындағы санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шаралар мыналарды қамтиды:
1) туберкулезбен ауыратын науқасты туберкулезге қарсы препараттармен емдеу және бактерия бөлетін туберкулезбен ауыратын науқасты стационарлық жағдайда оқшаулау;
2) науқас анықталған күннен бастап үш апта мерзімде байланыста болған адамдарды бастапқы зерттеп-қарау (клиникалық-рентгенологиялық, Манту сынамасын қою, туберкулез рекомбинантты аллергені бар тест, молекулалық-генетикалық әдіспен зерттеу);
3) көрсетілімдер бойынша байланыста болған адамдарға № ҚР ДСМ 214/2020 бұйрыққа сәйкес латентті туберкулез инфекциясына профилактикалық емдеу жүргізу;
4) дезинфекциялауды ұйымдастыру және жүргізу;
5) медицина қызметкерлерінің (оның ішінде фтизиатр дәрігерлері) науқастар мен олардың отбасы мүшелерін санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-гигиеналық режимдерді сақтау, инфекция жұқтырудың алдын алуға бағытталған қорғау шаралары, ағымдағы дезинфекция жүргізу бойынша санитариялық оқыту.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 27.03.2026 № 35 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

39. Классификация очагов туберкулеза проводится с учетом интенсивности бактериовыделения.
40. Интенсивность бактериовыделения подразделяется на:
1) умеренное бактериовыделение от точного количества кислотоустойчивых бактерий до 1+;
2) массивное бактериовыделение (от 2+ до 3+).
41. К первой эпидемиологической группе очагов туберкулеза относят:
1) очаги, в которых проживают больные с массивным бактериовыделением;
2) очаги, где проживают больные с умеренным бактериовыделением с наличием детей и подростков, беременных женщин, лиц, с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанными с употреблением психоактивных веществ;
3) очаги с неудовлетворительными санитарно-гигиеническими условиями, низким уровнем жизни.
Ко второй эпидемиологической группе относят очаги туберкулеза, в которых проживают больные туберкулезом с умеренным бактериовыделением при наличии удовлетворительных санитарно-гигиенических условий в очаге и отсутствии в очаге детей и подростков, беременных женщин, лица, с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанными с употреблением психоактивных веществ.
К третьей эпидемиологической группе относят:
1) очаги туберкулеза с момента прекращения больным туберкулезом бактериовыделения, выезда, смены постоянного места жительства или смерти больного туберкулезом с бактериовыделением;
2) очаги туберкулеза, где выявлены больные туберкулезом сельскохозяйственные животные.
Контактных лиц из третьей группы очагов туберкулеза наблюдают в течение одного года.
42. Санитарно-противоэпидемические мероприятия в очаге туберкулезной инфекции включают:
1) лечение больного туберкулезом противотуберкулезными препаратами и изоляцию больного туберкулезом с бактериовыделением в стационарных условиях;
2) первичное обследование (клинико-рентгенологическое, постановка пробы Манту, тест с аллергеном туберкулезным рекомбинантным, исследование молекулярно-генетическим методом) контактных лиц в трехнедельный срок со дня выявления больного;
3) проведение профилактического лечения латентной туберкулезной инфекции контактным лицам по показаниям согласно Приказа № ҚР ДСМ 214/2020;
4) организацию и проведение дезинфекции;
5) санитарное обучение медицинскими работниками (в том числе врачами фтизиатрами) больных и членов их семей по соблюдению санитарно-противоэпидемического и санитарно-гигиенического режимов, мерам защиты, направленным на предупреждение инфицирования, проведение текущей дезинфекции.
Сноска. Пункт 42 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 27.03.2026 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

43. Ошақ эпидемиологиялық есептен науқастың емінің "емі аяқталды", "емделді", "қайтыс болды" нәтижесі болғанда және науқас ошақтан кеткен кезде алынады.
44. Байланыста болған адамдарды МСАК көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында ошақты эпидемиологиялық есептен шығарғаннан кейін бір жыл бойы медицина қызметкерлері бақылайды. Эпидемиологиялық есептен шығару алдында байланыста болған адамдар зерттеп-қараудан өтеді.
45. Туберкулез ошақтарында ошақтың эпидемиологиялық тобына сәйкес санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шаралар жүргізіледі. Ошақтарға МСАК фтизиатрларымен және аумақтық санитариялық-эпидемиологиялық бақылау бөлімшелерінің мамандарымен бірлесіп:
1) бірінші эпидемиологиялық топтың ошағына тоқсанына бір реттен сиретпей;
2) екінші эпидемиологиялық топтың ошағына жарты жылда бір реттен сиретпей;
3) үшінші эпидемиологиялық топтың ошағына жылына бір реттен сиретпей барады.
46. Ошақта оның қауіптілігін төмендететін немесе арттыратын жағдайлар өзгерген кезде туберкулез ошағын топтан топқа ауыстыруды аумақтық санитариялық-эпидемиологиялық бақылау бөлімшелерінің мамандары МСАК-тың фтизиатрымен бірлесіп жүзеге асырады.
47. Туберкулезбен ауыратындардың санын ТАНҰТ АЖ-да есепте туберкулезбен ауыратындардың нақты санымен салыстыруды ФО фтизиатрлары және аумақтық санитариялық-эпидемиологиялық бақылау бөлімшелерінің мамандары ай сайын жүргізеді. МСАК және ФО фтизиатрлары ай сайын аумақтық санитариялық-эпидемиологиялық бақылау бөлімшелеріне туберкулезбен ауыратын науқастар туралы деректерді жібереді және туберкулез бойынша есептілікке салыстырып тексеру жүргізеді.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 27.03.2026 № 35 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48. Туберкулез ошақтарына әрбір бару нәтижелері "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы есепке алу мен есеп құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 20 тамыздағы № ҚР ДСМ-84 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24082 болып тіркелген) (бұдан әрі – ҚР ДСМ-84 бұйрық) бекітілген № 278/е нысаны бойынша эпидемиологиялық зерттеп-қарау картасында көрсетіледі.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 27.03.2026 № 35 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. Ошақтағы санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шаралар бастапқы, ағымдағы және қорытынды болып бөлінеді.

43. Очаг снимается с эпидемиологического учета при исходе лечения больного "Лечение завершено", "Вылечен", "Умер" и при выбытии больного из очага.
44. Контактные лица наблюдаются медицинскими работниками в организациях здравоохранения, оказывающих ПМСП, в течение года после снятия очага с эпидемиологического учета. Перед снятием с эпидемиологического учета контактные лица проходят обследование.
45. В очагах туберкулеза проводятся санитарно-противоэпидемические мероприятия согласно эпидемиологической группе очага. Очаги посещаются совместно с фтизиатрами ПМСП и территориальных подразделений санитарно-эпидемиологического контроля:
1) первой эпидемиологической группы не реже одного раза в квартал;
2) второй эпидемиологической группы не реже одного раза в полугодие;
3) третьей эпидемиологической группы не реже одного раза в год.
46. Перевод очага туберкулеза из группы в группу, при изменении в очаге условий, понижающих или повышающих его опасность, осуществляют специалисты территориальных подразделений санитарно-эпидемиологического контроля совместно с фтизиатром ПМСП.
47. Сверку численности больных туберкулезом с фактическим числом больных туберкулезом, состоящих на учете в ИС НРБТ фтизиатры ЦФ и специалисты территориальных подразделений санитарно-эпидемиологического контроля проводят ежемесячно. Фтизиатры ПМСП и ЦФ ежемесячно направляют в территориальные подразделения санитарно-эпидемиологического контроля данные о больных туберкулезом и проводят сверку отчетности по туберкулезу.
Сноска. Пункт 47 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 27.03.2026 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. Результаты каждого посещения очагов туберкулеза отражают в карте эпидемиологического обследования по форме № 278/у, утвержденных в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 августа 2021 года № ҚР ДСМ-84 "Об утверждении форм учетной и отчетной документации в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24082) (далее – приказ № ҚР ДСМ-84).
Сноска. Пункт 48 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 27.03.2026 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. Санитарно-противоэпидемические мероприятия в очаге подразделяются на первичные, текущие и заключительные.

50. Бастапқы іс-шаралар бактерия бөлетін туберкулезбен ауыратын науқасты дайындалған медицина қызметкерінің тікелей бақылауымен оқшаулауды және емдеуді, қорытынды дезинфекциялау жүргізуді және бақылауды, туберкулезбен ауыратын науқаспен байланыста болған адамдарды анықтауды және оларды ТАНҰТ АЖ -ға есепке қоя отырып, зерттеп-қарауды қамтиды.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 27.03.2026 № 35 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Науқасты бактерия бөлетін науқас ретінде есепке алғаннан кейін алғашқы үш жұмыс күні ішінде аумақтық санитариялық-эпидемиологиялық бақылау бөлімшесінің бейінді маманы МСАК-тың фтизиатрларымен бірлесіп № ҚР ДСМ-84 бұйрыққа сәйкес № 278/е нысан бойынша "Туберкулездің бациллярлық нысанының ошағын эпидемиологиялық тексеру картасын" толтыра отырып, ошаққа бастапқы эпидемиологиялық зерттеп-қарау жүргізеді.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 27.03.2026 № 35 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
52. Ошақты алғашқы зерттеп-қарау кезінде науқас және оның отбасы мүшелері (туыстары, таныстары, достары, көршілері) туралы мәліметтерді, оның ішінде науқастың жұмыс орны мен сипатын, оларды есепке қою үшін байланыста болған адамдардың тізімін анықтайды. Байланыста болған адамдардың тізімі соңғы үш ай ішінде науқаспен байланыста болған адамдарды ескере отырып нақтыланады.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 27.03.2026 № 35 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53. Туберкулезбен ауыратын науқастар тіркелген әр жағдайда (өкпеден тыс туберкулезді қоспағанда) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық санитариялық-эпидемиологиялық бақылау бөлімшесінің бейінді маманы МСАК, ФО фтизиатр-дәрігерімен және осы ұйымның медицина қызметкерімен және оның басшысымен бірлесіп "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында тергеп-тексерулер жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2024 жылғы 29 тамыздағы № 69 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34998 болып тіркелген) сәйкес эпидемиологиялық тергеп-тексеру актісін жасай отырып, науқастың жұмыс (оқу) орны бойынша эпидемиологиялық тергеп-тексеру жүргізеді.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 27.03.2026 № 35 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

50. Первичные мероприятия включают в себя изоляцию и лечение больного туберкулезом с бактериовыделением под непосредственным контролем подготовленного медицинского работника, проведение и контроль заключительной дезинфекции, определение и обследование контактных лиц с больным туберкулезом, с постановкой их на учет в ИС НРБТ.
Сноска. Пункт 50 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 27.03.2026 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. В течение первых трех рабочих дней после взятия больного на учет, как бактериовыделителя, профильный специалист территориального подразделения санитарно-эпидемиологического контроля, совместно с фтизиатрами ПМСП проводят первичное эпидемиологическое обследование очага с заполнением "Карты эпидемиологического обследования очага бациллярной формы туберкулеза" по форме № 278/у, утвержденной в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-84.
Сноска. Пункт 51 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 27.03.2026 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52. При первичном обследовании очага выясняют сведения о больном и членах его семьи (родственника, знакомых, друзья, соседя), включая место и характер работы больного, список контактных для постановки их на учет. Список контактных уточняется с учетом лиц, находившихся в контакте с больным в течение последних трех месяцев.
Сноска. Пункт 52 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 27.03.2026 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. В каждом случае регистрации больных туберкулезом (за исключением внелегочного туберкулеза) профильный специалист территориального подразделения санитарно-эпидемиологического контроля совместно с врачом-фтизиатром ПМСП, ЦФ и медицинским работником данной организации и его руководителем проводит эпидемиологическое расследование по месту работы (учебы) больного с составлением акта эпидемиологического расследования в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 августа 2024 года № 69 "Об утверждении Правил проведения расследований в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 34998).
Сноска. Пункт 53 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 27.03.2026 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

54. Эпидемиологиялық тергеп-тексеру жүргізуге санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылық саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органдар мен ұйымдардың бейінді мамандары тартылады.
55. Амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдардың медицина қызметкерлері және МСАК-тың фтизиатрлары науқасты және отбасы мүшелерін туберкулезді жұқтырудың алдын алуға бағытталған қорғау шараларына оқытады.
56. МСАК ошағын тексергеннен кейін МСАК-тың медицина қызметкерлері оны сауықтыру жоспарын жасайды, ол мыналарды қамтиды:
1) бактерия бөлетін адамды уақтылы оқшаулау және науқасты бақыланатын емдеу;
2) байланыста болған адамдарға көрсетілімдер бойынша № ҚР ДСМ 214/2020 бұйрыққа сәйкес латентті туберкулез инфекциясын профилактикалық емдеуді жүргізу;
3) тұрудың санитариялық-гигиеналық жағдайларын жақсарту;
4) байланыста болған адамдарды тексеру;
5) байланыста болған ересектер мен науқасты санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-гигиеналық режимдерді сақтауға, бірінші кезекте үй-жайларды желдетуге, ағымдағы дезинфекция жүргізуге үйрету;
6) науқас (бактерия бөлетін адам) пен оның отбасы мүшелеріне әлеуметтік, психологиялық және ақпараттық қолдау көрсету;
7) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарын санитариялық-гигиеналық жағдайы қанағаттанарлықсыз ошақтар және ошақты сауықтыру үшін талап етілетін әлеуметтік және материалдық көмек көрсету қажеттілігі туралы хабардар ету.
57. Науқасқа "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығы) бекітілген ТБ 082/е нысаны бойынша "Диспансерлік контингентті бақылау картасы" толтырылады.
58. Ауылдық жерлерде ошақтағы жұмысты амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдардың медицина қызметкерлері жүргізеді.
59. Амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдарда ұйымдастыру-консультациялық жұмысты МСАК-тың фтизиатрлары тоқсан сайын ФО мамандарын тартады.
60. Ошақта ағымдағы іс-шаралар туберкулезбен ауыратын науқас үйде болған кезде жүргізіледі. Бұл іс-шаралар санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық, емдік, ветеринариялық (келісу бойынша) іс-шараларды жүйелі жоспарлы жүргізуден тұрады.
61. Туберкулез ошағында:
1) ағымдағы дезинфекция;
2) балаларды, оның ішінде жаңа туған нәрестелерді және АИТВ инфекциясын жұқтырған адамдарды оқшаулау;

54. К проведению эпидемиологического расследованию привлекаются профильные специалисты государственных органов и организаций, осуществляющих деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия.
55. Медицинские работники организаций, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь и фтизиатры ПМСП обучают больного и членов семьи мерам защиты, направленным на предупреждение инфицирования туберкулезом.
56. После обследования очага медицинские работники ПМСП составляют план его оздоровления, который включает:
1) своевременную изоляцию бактериовыделителя и контролируемое лечение больного;
2) проведение профилактического лечения латентной туберкулезной инфекции контактным лицам по показаниям согласно Приказа № ҚР ДСМ 214/2020;
3) улучшение санитарно-гигиенических условий проживания;
4)обследование контактных лиц;
5) обучение взрослых контактных и больного соблюдению санитарно-противоэпидемического и санитарно-гигиенического режимов, в первую очередь проветривания помещений, проведения текущей дезинфекции;
6) социальную, психологическую и информационную поддержку больного (бактериовыделителя) и членов его семьи;
7) информирование местных органов государственного управления здравоохранением областей, городов республиканских значения и столицы об очагах с неудовлетворительным санитарно-гигиеническим состоянием и необходимости оказания социальной и материальной помощи, требуемой для оздоровления очага.
57. На больного заполняют "Карту наблюдения за диспансерным контингентом", по форме ТБ 082/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее – приказ № ҚР ДСМ-175/2020).
58. В сельской местности работу в очаге проводят медицинские работники организаций, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь.
59.Организационно-консультативную работу в организациях, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь проводят фтизиатры ПМСП привлекают специалистов ЦФ ежеквартально.
60. Текущие мероприятия в очаге проводятся при нахождении больного туберкулезом на дому. Эти мероприятия состоят из систематического планового проведения санитарно-противоэпидемических и санитарно-профилактических, лечебных, ветеринарных (по согласованию) мероприятий.
61. В очаге туберкулеза проводят:
1) текущую дезинфекцию;
2) изоляцию детей, в том числе новорожденных и лиц зараженных ВИЧ-инфекцией;

3) байланыста болған адамдарды тексеру;
4) науқас пен оның отбасы мүшелерін гигиеналық тәрбиелеу;
5) №ҚР ДСМ 214/2020 бұйрыққа сәйкес көрсетілімдер бойынша науқасты амбулаторлық емдеуді бақылау және байланыста болған адамдарда латентті туберкулез инфекциясын профилактикалық емдеу;
6) бактерия бөлетін туберкулез ошағында қорытынды дезинфекция жүргізу.
62. Ошақты сауықтыру бойынша жұмысты фтизиатр-дәрігердің басшылығымен МСАК мейіргері жүргізеді.
63. Байланыста болған адамдар амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымның фтизиатр-дәрігерінде мерзімді зерттеп-қараудан өтеді.
Дәрігер Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 7-1/587 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2015 жылғы 25 тамызда № 11940 болып тіркелген) (бұдан әрі – ветеринариялық қағидалар) бекітілген Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидалардың 11-тарауының 1-параграфы 96-тармағы 7) тармақшасына сәйкес байланысты болған адамдарды және бірінші кезекте балаларды, жасөспірімдер мен жүкті әйелдерді, сондай-ақ туберкулезбен ауыратын ауыл шаруашылығы жануарларымен байланыста болған адамдарды зерттеп-қарау бойынша жұмысты жүргізеді.
64. Туберкулез инфекциясы ошағындағы қорытынды санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шара ошақты эпидемиологиялық есептен шығаруды көздейді.
65. Ошақтарға барған кезде медицина қызметкерлері инфекциялық бақылау шараларын сақтайды (сүзгісі бар тығыз жанасатын респиратор, медициналық халат киеді және жеке гигиенаны сақтайды).
66. Туберкулезбен ауыратын науқас туралы хабарламаны алғаннан кейін (өкпеден тыс туберкулезді қоспағанда) күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей МСАК, ФО фтизиатр-дәрігері және аумақтық санитариялық-эпидемиологиялық бақылау бөлімшесінің бейінді маманы санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылық саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органдар мен ұйымдардың мамандарын тарта отырып, жұмыс (оқу) орнына эпидемиологиялық тергеп-тексеру жүргізеді. Фтизиатр-дәрігерлермен және МСАК қызметкерлерімен бірлесіп байланыста болған адамдар тобын және ошақтың шекарасын аумақтық санитариялық-эпидемиологиялық бақылау бөлімшесінің бейінді маманы айқындайды.
Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 27.03.2026 № 35 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
67. Жұмыс (оқу) орны бойынша байланыста болған адамдар қатарына туберкулездің белсенді түрімен ауыратын науқаспен қарым-қатынаста болған жұмысшылар, қызметшілер және оқушылар жатады. Барлық байланыста болған адамдарды жұмыс (оқу) орны бойынша амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдарда тексереді.

3) обследование контактных;
4) гигиеническое воспитание больного и членов его семьи;
5) контроль амбулаторного лечения больного и проведение профилактического лечения латентной туберкулезной инфекции контактным лицам по показаниям согласно Приказа № ҚР ДСМ 214/2020;
6) проведение заключительной дезинфекции в очаге туберкулеза с бактериовыделением.
62. Работу по оздоровлению очага проводит медицинская сестра ПМСП под руководством врача-фтизиатра.
63. Контактные лица проходят периодическое обследование у врача-фтизиатра организации, оказывающей амбулаторно-поликлиническую помощь.
Врач проводит работу по обследованию контактов и в первую очередь детей, подростков и беременных женщин, а также контактных с больными туберкулезом сельскохозяйственными животными в соответствии с подпунктом 7 пункта 96 параграфа 1 Главы 11 Ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года №7-1/587 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №11940) (далее – ветеринарные правила).
64. Заключительное санитарно-противоэпидемическое мероприятие в очаге туберкулезной инфекции предусматривает снятие очага с эпидемиологического учета.
65. Во время посещения очагов медицинские работники соблюдают меры инфекционного контроля (надевают плотно прилегающий респиратор с фильтром, медицинский халат и соблюдают личную гигиену).
66. Не позднее пятнадцати календарных дней после получения сообщения о больном туберкулезом (за исключением внелегочного туберкулеза) врач-фтизиатр ПМСП, ЦФ и профильный специалист территориального подразделения санитарно-эпидемиологического контроля проводят эпидемиологическое расследование места работы (учебы). Круг контактных лиц и границы очага определяет профильный специалист территориального подразделения санитарно-эпидемиологического контроля совместно с врачами-фтизиатрами и работниками ПМСП.
Сноска. Пункт 66 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 27.03.2026 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
67. К числу контактных по месту работы (учебы) относят рабочих, служащих и учащихся, находившихся в контакте с больным активной формой туберкулеза. Всех контактных лиц обследуют в организациях оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь по месту расположения работы (учебы).

68. Зерттеп-қарау кезінде жұмысшылардың, балалар мен жасөспірімдердің тізімдік құрамы, өткен және ағымдағы жылдардағы флюорографиялық тексерулердің, туберкулин сынамаларының күні мен нәтижелері нақтыланады, ошақтың шекарасын анықталады және санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шаралар әзірленеді.
69. Алдыңғы зерттеп-қарау сәтінен бастап алты ай өткен байланыста болған адамдарға флюорографиялық зерттеп-қарау және туберкулин сынамасы, аллергені бар туберкулез рекомбинантты балаларға тест эпидемиологиялық көрсетілімдер бойынша жүргізіледі. Фтизиатр-дәрігер көрсетілімдер бойынша профилактикалық емдеуді тағайындайды, № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген ТБ 082/е нысан бойынша "Диспансерлік контингентті бақылау картасын" толтырады.
70. Аумақтық санитариялық-эпидемиологиялық бақылау бөлімшесінің бейінді маманы барлық байланыста болған адамдар туралы мәліметтерді зерттеп-қарау үшін меншік нысанына, ведомстволық тиесілігіне және медициналық көмек көрсету деңгейіне қарамастан тұрғылықты жері бойынша амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымға және МСАК-тың фтизиатрына береді.
Ескерту. 70-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 27.03.2026 № 35 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
71. Туберкулезді профилактикалық емдеу № ҚР ДСМ-214/2020 бұйрыққа сәйкес жүргізіледі.
72. Соматикалық, инфекциялық, медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда) және психикалық денсаулық орталықтарында емделіп жатқан науқастарда туберкулездің белсенді түрі диагнозы қойылған кезде санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шаралардың бастапқы кешенін осы ұйымдардың персоналы жүзеге асырады.
73. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 27.03.2026 № 35 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
74. Туберкулезбен ауыратын науқастарды диспансерлік есепке алу және бақылау № ҚР ДСМ-214/2020 бұйрыққа сәйкес жүзеге асырылады.
75. Туберкулез ошақтарында ағымдағы дезинфекциялауды науқас ауруханаға жатқызылғанға дейін немесе науқас ауруханаға жатудан бас тартқан жағдайда, бөлінділерін, жеке түкіргіштерін, тамақ қалдықтарын, жеке керек-жарақтарын, ыдыстарын дезинфекциялық ерітіндіге батыру, сондай-ақ үй-жайларды жылдың жылы мезгілінде тұрақты және жылдың суық мезгілінде әр сағат сайын 5-10 минуттан желдету арқылы жүргізеді. Іс-шаралар "Бактерия бөлетін туберкулез" диагнозы анықталған және науқасты есепке алған сәттен бастап санитариялық-гигиеналық, санитариялық-эпидемияға қарсы және дезинфекциялық режимдерді сақтауды көздейді.

68. При обследовании уточняют списочный состав работающих, детей и подростков, даты и результаты флюорографических обследований, туберкулиновых проб за предыдущий и текущий годы, определяют границы очага, и разрабатывают санитарно-противоэпидемические и санитарно-профилактические мероприятия.
69. Контактным лицам, у которых от момента предыдущего обследования прошло шесть месяцев, флюорографическое обследование и туберкулиновая проба, тест с аллергеном туберкулезным рекомбинантным детям проводятся по эпидемиологическим показаниям. Врач-фтизиатр по показаниям назначает профилактическое лечение, заполняет "Карту наблюдения за диспансерным контингентом", по форме ТБ 082/у, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020.
70. Профильный специалист территориального подразделения санитарно-эпидемиологического контроля передает сведения о всех контактных лицах в организацию оказывающую амбулаторно-поликлиническую помощи, вне зависимости от форм собственности, ведомственной принадлежности и уровня оказания медицинской помощи, по месту жительства для обследования.
Сноска. Пункт 70 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 27.03.2026 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
71. Профилактическое лечение туберкулеза проводится в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-214/2020.
72. При установлении диагноза активной формы туберкулеза у больных, находящихся на лечении в соматических, инфекционных, медико-социальных учреждениях (организациях) и в центрах психического здоровья первичный комплекс санитарно-противоэпидемических мероприятий осуществляет персонал этих организаций.
73. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 27.03.2026 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
74. Диспансерный учет и наблюдение больных туберкулезом осуществляются в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-214/2020.
75. Текущую дезинфекцию в очагах туберкулеза проводят до госпитализации больного или в случае отказа больного от госпитализации, путем замачивания в дезинфекционных растворах выделений, индивидуальной плевательницы, остатков пищи, посуды индивидуальных принадлежностей, а также постоянного проветривания помещений в теплое время года и по 5-10 минут каждый час в холодное время года. Мероприятия предусматривают соблюдение санитарно-гигиенического, санитарно-противоэпидемического и дезинфекционного режимов с момента установления диагноза "Туберкулез с бактериовыделением" и взятия больного на учет.

76. Науқас ауруханаға жатудан бас тартқан жағдайда, үйде инфекциялық бақылау шараларын сақтау мүмкіндігі болған кезде ошақта ағымдағы дезинфекциялауды науқастардың өздері жүзеге асырады, МСАК ұйымы науқастарға пайдалануға тығыз жабылатын қақпағы бар қақырықты жинауға арналған контейнерлер (кемінде екі) және қолдануға рұқсат етілген немесе Қазақстан Республикасында рұқсат етілген құралдардың бірыңғай тізіліміне енгізілген дезинфекциялау құралдарын береді.
№ ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген № 052/е нысан бойынша амбулаториялық пациент картасында науқастың учаскелік дәрігері ағымдағы дезинфекция жүргізу және аяқтау күнін белгілейді. Ағымдағы дезинфекциялауды жүргізу науқасқа немесе отбасы мүшелерінің біріне (балалар мен жасөспірімдерден басқа) тапсырылады.
77. МСАК-тың фтизиатр-дәрігері науқасты санитариялық-гигиеналық режимге: бір рет қолданылатын маскаларды пайдалануға, қақырықты жинауға арналған контейнерлерге түкіріп тастауға және ағымдағы дезинфекция жүргізуге оқытады.
78. МСАК ұйымының басшысы туберкулез инфекциясының ошағында, бактерия бөлінетін туберкулездің жаңа жағдайлары тіркелген кезде тіркелген сәттен бастап 24 сағаттан кешіктірмей уақтылы және сапалы ағымдағы дезинфекциялауды қамтамасыз етеді.
79. Фтизиопульмонологиялық стационарларда болған кезде науқастың сыртқы киімін арнайы үй-жайда сақтайды. Науқас күндізгі серуендеу кезінде сыртқы киімін пайдаланады.
80. Науқас фтизиопульмонологиялық стационардан шығарылғаннан кейін төсек жабдықтарын (жастықтар, матрацтар, көрпелер) дезинфекциялау камераларында зарарсыздандырады.
81. Үй-жайлар мен тұрмыстық заттар дезинфекциялау құралдарын пайдалана отырып, күн сайын ылғалды тазаланады.
82. Түкіргіштерді жинауды, зарарсыздандыруды және беруді арнайы бөлінген үй-жайда жеке қорғаныш құралдарын қолдана отырып, дайындалған персонал жүзеге асырады.
83. Пайдаланылған асхана ыдыстарын буфеттегі таңбаланған үстелге қолғаппен жинайды, оны тамақ қалдықтарынан босатады, алдын ала жумай бөлек ыдыстарда зарарсыздандырады, содан кейін жуады және кептіру шкафында немесе жеке үстелде кептіреді.
Ыдысты ауа стерилизаторында зарарсыздандырады. Пайдаланылған ыдысты жинағаннан кейін үстелдерді дезинфекциялау ерітіндісіне батырылған шүберекпен сүртеді.
84. Тамақ қалдықтары ыдысқа (шелек, бак) жиналады, 1:5 қатынасында құрғақ дезинфекциялау құралы себіледі.
85. Лас киім-кешектерді сұрыптау қабырғалары 1,5 метр биіктікке кафель төселген және механикалық сору-сыртқа тарату желдеткішімен жабдықталған бөлмеде арнайы киіммен, респиратормен, қолғаппен, резеңке аяқ киіммен жүргізіледі.

76. В случае отказа больного от госпитализациии при наличии возможности соблюдения мер инфекционного контроля в домашних условиях, текущую дезинфекцию в очаге осуществляют сами больные, организация ПМСП выдает больным в пользование контейнеры для сбора мокроты с плотно закрывающимися крышками (не менее двух) и дезинфицирующие средства, разрешенные к применению или включенные в Единый реестр разрешенных средств в Республике Казахстан.
В карте амбулаторного пациента по форме № 052/у, утвержденной Приказом № ҚР ДСМ-175/2020, больного участковый врач отмечает даты проведения и окончания текущей дезинфекции. Проведение текущей дезинфекции поручают больному или одному из членов семьи (кроме детей и подростков).
77. Врач-фтизиатр ПМСП обучает больного санитарно-гигиеническому режиму: использованию одноразовых масок, сплевыванию мокроты в контейнеры для сбора и проведению текущей дезинфекции.
78. Руководитель организаци ПМСП обеспечивает своевременную и качественную текущую дезинфекцию в очаге туберкулезной инфекции, при регистрации новых случаев туберкулеза с бактериовыделением не позднее 24 часов с момента регистрации.
79. Во время нахождения в фтизиопульмонологических стационарах верхнюю одежду больного хранят в специальном помещении. Верхнюю одежду больной использует во время дневных прогулок.
80. После выписки больного из фтизиопульмонологических стационаров постельные принадлежности (подушки, матрацы, одеяло) обеззараживают в дезинфекционных камерах.
81. Помещения и предметы обихода подвергают ежедневной влажной уборке с использованием дезинфицирующих средств.
82. Сбор, обеззараживание и выдачу плевательниц осуществляет подготовленный персонал с применением средств индивидуальной защиты в специально выделенном помещении.
83. Использованную столовую посуду собирают в перчатках на маркированный стол в буфетной, освобождают ее от остатков пищи, обеззараживают без предварительного мытья в отдельных емкостях, затем моют и сушат в сушильном шкафу или на отдельном столе.
Посуду обеззараживают в воздушном стерилизаторе. После сбора использованной посуды столы протирают ветошью, смоченной в дезинфицирующем растворе.
84. Остатки пищи собирают в емкость (ведро, бак), засыпают сухим дезинфицирующим средством в соотношении 1:5.
85. Сортировку грязного белья проводят в специальной одежде, респираторах, перчатках, резиновой обуви в комнате, стены которой выложены кафелем на высоту 1,5 метров и оборудованные механической приточно-вытяжной вентиляцией.

86. Киім-кешек клеенка қаптарға жиналады, кір жуатын орынға жөнелтіледі. Жеке кір жуатын орын болмаған жағдайда, киім-кешекті кір жуатын орынға жөнелту алдында алдын ала зарарсыздандырады және белгіленген күндері жеке машиналарда жуады.
87. Ауыр жағдайларды қоспағанда, бактерия бөлетін стационарлық науқастарға баруға жол берілмейді. Бұл ретте келушілер жеке қорғаныш құралдарын (респиратор, халат) пайдаланады. Науқастар фтизиопульмонологиялық ауруханадан медицина персоналының рұқсатымен ғана шығады.
88. ФО-да барлық қайта бейіндеу, көшу, реконструкциялау, жөндеу жағдайларында дезинфекциялық құралдардың бірімен қорытынды дезинфекциялауды, сондай-ақ жылына бір рет профилактикалық мақсатта жүргізеді. Жабылатын туберкулезге қарсы стационарлардың ғимараттарын қорытынды дезинфекциялау және күрделі жөндеу жүргізілгеннен кейін қоғамдық ғимараттарды орналастыру үшін пайдалануға рұқсат етіледі.
89. Ошақтарда қорытынды дезинфекциялауды халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның мамандарынан өтінім алған уақыттан бастап ауруханаға жатқызылған, оқшауланған, сауыққан немесе қайтыс болған кезден бастап бір тәулік ішінде дезинфекциялауды жүзеге асыратын ұйымдар жүргізеді.
Қорытынды дезинфекция бактерия бөлетін туберкулез жағдайлары тіркелген кезде ошақта жүргізіледі.
Ескерту. 89-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 27.03.2026 № 35 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
90. Қорытынды дезинфекциялауды науқас ошақтан шыққан және үйде қайтыс болған, тұрғылықты жері өзгерген кезде, көшкеннен кейін (пәтерлерді немесе бөлмені заттарымен өңдеу) барлық жағдайларда жүзеге асырады.
Төсек жабдықтары (матрацтар, жастықтар, көрпелер) камералық дезинфекция әдісімен зарарсыздандырылады.
Ескерту. 90-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 27.03.2026 № 35 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
91. Аумақтық санитариялық-эпидемиологиялық бақылау бөлімшелері:
1) ФПҰ-мен бірлесіп туберкулезге қарсы күрес жөніндегі өңірлік бағдарламаларды дайындауды;
2) туберкулезге қарсы екпелер мен егілген контингенттер туралы мемлекеттік есепке алу және есептілікті жүргізеді;
3) медициналық ұйымдарға екпелерді және туберкулин сынамаларын, туберкулезді рекомбинантты аллергені бар тестілерді жоспарлауда, "Кальметт-Герен бацилласы" вакцинасына (бұдан әрі – БЦЖ вакцинасы), Манту сынамасына арналған туберкулинге және туберкулезді рекомбинантты аллергенге қажеттілікті айқындауда әдістемелік және консультациялық көмек көрсетеді;

86. Белье собирают в клеенчатые мешки, отправляют в прачечную. При отсутствии отдельной прачечной, белье перед отправкой в прачечную предварительно обеззараживают и стирают в отдельных машинах в установленные дни.
87. Посещение стационарных больных бактериовыделителей не допускается, за исключением тяжелых случаев. При этом посетители используют средства индивидуальной защиты (респиратор, халат). Больные покидают фтизиопульмонологический стационар только по разрешению медицинского персонала.
88. Заключительную дезинфекцию в ЦФ проводят во всех случаях перепрофилирования, переезда, реконструкции, ремонта одним из дезинфицирующих средств, а также один раз в год с профилактической целью. Здания закрывающихся противотуберкулезных стационаров разрешается использовать для размещения общественных зданий после проведения заключительной дезинфекции и капитального ремонта.
89. Заключительная дезинфекция в очагах проводится организациями, осуществляющими дезинфекцию, в течение суток с момента госпитализации, изоляции, выздоровления или смерти больного со времени получения заявки от специалиста государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, с последующим направлением письменной заявки.
Заключительная дезинфекция проводится в очаге при регистрации случаев туберкулеза с бактериовыделением.
Сноска. Пункт 89 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 27.03.2026 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
90. Заключительную дезинфекцию осуществляют во всех случаях выбытия больного из очага и смерти на дому, при перемене места жительства, после переезда (обработка квартир или комнаты с вещами).
Постельные принадлежности (матрацы, подушки, одеяла) подвергаются обеззараживанию методом камерной дезинфекции.
Сноска. Пункт 90 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 27.03.2026 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
91. Территориальные подразделения санитарно-эпидемиологического контроля проводят:
1) совместно с ЦФ подготовку региональных программ по борьбе с туберкулезом;
2) государственный учет и отчетность о прививках и контингентах, привитых против туберкулеза;
3) оказывают методическую и консультативную помощь медицинским организациям в планировании прививок и туберкулиновых проб, тестов с аллергеном туберкулезным рекомбинантным, определении потребности вакцины "Бациллы Кальметта-Герена" (далее – вакцина БЦЖ), туберкулина для пробы Манту и аллергена туберкулезного рекомбинантного;

4) БЦЖ вакцинасын, туберкулинді және туберкулезді рекомбинантты аллергенді тасымалдауды, сақтауды және есепке алуды бақылауды;
5) медициналық қарап-тексерулердің уақтылы жүргізілуін, бактерия бөлетін науқастардың уақтылы емдеуге жатқызылуын, эпидемиологиялық топқа сәйкес туберкулез ошағында санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шаралардың жүргізілуін, ФО-да және МСАК-та санитариялық-эпидемияға қарсы режимнің сақталуын бақылауды;
6) ветеринариялық қағидаларға сәйкес шаруашылықтар мен фермаларда санитариялық-профилактикалық іс-шараларды орындай отырып, туберкулез бойынша қолайсыз шаруашылықтарда жануарларға қызмет көрсетуді жүзеге асыратын адамдардың ауру жұқтыруының алдын алу жөніндегі іс-шаралардың сақталуын, мал шаруашылығы қызметкерлерінің еңбегінің қорғалуын бақылауды;
7) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарымен өзара іс-қимыл жасауды;
8) ФО және медициналық ұйымдардың мамандарымен бірлесіп БЦЖ вакцинасымен, туберкулинмен және туберкулезді рекомбинантты аллергенмен жұмыс істеу, туберкулезге қарсы профилактикалық егулерді және туберкулин диагностикасын жүргізу, инфекциялық бақылау шараларын сақтау бойынша медицина қызметкерлерін даярлауды;
9) № ҚР ДСМ-153/2020 бұйрығымен бекітілген Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес шұғыл хабарлама негізінде есепті жылы алғаш анықталған туберкулезбен ауыратын науқастарды есепке алуды;
10) ФО, медициналық ұйымдардың және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты ұйымдарының мамандарымен бірлесіп халық арасында туберкулездің профилактикасы шаралары туралы түсіндіру жұмысын;
11) туберкулез ауруы бойынша тәуекелі жоғары топтар арасында туберкулезді молекулалық-генетикалық зерттеумен, микроскопия, флюорография, туберкулин сынамасы және туберкулезді рекомбинантты аллергені бар тест әдісімен анықтауды ұйымдастыруды бақылауды;
12) алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 27.03.2026 № 35 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13) типі, инфекциялық мәртебесі және дәрілерге төзімділіктің болуы бойынша туберкулезбен ауыратын науқастарды бөлек емдеуге жатқызуды бақылауды;
14) ішкі және сыртқы көшіп-қонушы еңбекшілерді жыл сайын флюорографиялық зерттеп-қарау қажеттілігі туралы жұмыс берушілердің ақпаратын жүргізеді.
Ескерту. 91-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 27.03.2026 № 35 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Инфекциялық аурулардың
(туберкулез) алдын алу
жөніндегі санитариялық-эпидемияға қарсы,
санитариялық-профилактикалық
іс-шараларды ұйымдастыруға
және жүргізуге қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
1-қосымша

4) контроль за транспортированием, хранением и учетом вакцины БЦЖ, туберкулина и аллергена туберкулезного рекомбинантного;
5) контроль за своевременностью проведения медицинских осмотров, своевременной госпитализацией больных с бактериовыделением, проведением санитарно-противоэпидемических мероприятий в очаге туберкулеза, согласно эпидемиологической группе, соблюдением санитарно-противоэпидемического режима в ЦФ и ПМСП;
6) контроль за соблюдением мероприятий по предупреждению инфицирования лиц, осуществляющих обслуживание животных в неблагополучных по туберкулезу хозяйствах, охраной труда работников животноводства, выполнением санитарно-профилактических мероприятий в хозяйствах и на фермах в соответствии с ветеринарными правилами;
7) взаимодействие с местными органами государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы;
8) совместно со специалистами ЦФ и медицинских организаций подготовку медицинских работников по работе с вакциной БЦЖ, туберкулином и аллергеном туберкулезным рекомбинантным, проведению профилактических прививок против туберкулеза и туберкулинодиагностики, по соблюдению мер инфекционного контроля;
9) учет впервые выявленных в отчетном году больных туберкулезом на основании экстренных извещений согласно приложениям 1 и 2 к правилам, утвержденных Приказом № ҚР ДСМ-153/2020;
10) совместно со специалистами ЦФ, медицинских организаций и подведомственных организаций уполномоченного органа в области здравоохранения разъяснительную работу среди населения о мерах профилактики туберкулеза;
11) контроль за организацией выявления туберкулеза молекулярно-генетическим исследованием, методом микроскопии, флюорографии, туберкулиновой пробы и теста с аллергеном туберкулезным рекомбинантным среди группы высокого риска по заболеванию туберкулезом;
12) исключен приказом Министра здравоохранения РК от 27.03.2026 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13) контроль за раздельной госпитализацией больных туберкулезом по типу, инфекционному статусу и наличию лекарственной устойчивости;
14) информацию работодателей о необходимости ежегодного флюорографического обследования внутренних и внешних трудящихся мигрантов.
Сноска. Пункт 91 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 27.03.2026 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к организации
и проведению
санитарно-противоэпидемических,
санитарно-профилактических
мероприятий по предупреждению
инфекционных заболеваний
(туберкулез)"
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.08.2025 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: аумақтық санитариялық-эпидемиологиялық бақылау бөлімшелеріне.
Әкімшілік деректерді тегін негізде жинауға арналған нысан www.dsm.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: Халықты флюорографиялық зерттеп-қарау жоспарының орындалуы туралы есеп
Әкімшілік деректерді тегін негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): _ ФГ_1__ бойынша есеп__
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы _____________ (айы)
Әкімшілік деректерді тегін негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: Медициналық ұйымдар
Әкімшілік деректерді тегін негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 4-ші күнінен кешіктірмей өсу қорытындысымен.
БСН
Жинау әдісі: қағаз немесе электрондық форматта

Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 14.08.2025 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в территориальные подразделения санитарно-эпидемиологического контроля
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.dsm.gov.kz
Наименование административной формы: Отчет о выполнении плана флюорографического обследования населения
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы):
Отчет по ФГ_1__
Периодичность: _ежемесячно
Отчетный период: за _________ месяц 20 __ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: Медицинские организации
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: с нарастающим итогом ежемесячно не позднее 4 числа месяца, следующего за отчетным.
БИН
Метод сбора: в бумажном или электронном формате

Туберкулезге міндетті жыл сайынғы флюорографиялық зерттеп қарауға жататын, оның ішінде ДСМ-214/2020 ҚР бұйрығымен бекітілген Туберкулез профилактикасы жөніндегі іс-шараларды жүргізу қағидаларына сәйкес аурудың тәуекелі жоғары нысаналы топтың адамдары
____ жылға жоспар
Өсумен есепті кезеңдегі жоспар
Өсумен жоспардың орындалуы
%
Туберкулезбен ауыратын науқас анықталды
%
1
2
3
4
5
6
7
8
Атауы ______________________
_______________________________
Мекенжайы
_______________________
____________________________
Телефон _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы_________________________________
Орындаушы __________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқаратын адам _____________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), қолы
Мөр орны (жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын адамдарды қоспағанда)
_______________________________________________________
"Халықты флюорографиялық зерттеп-қарау жоспарының орындалуы туралы есеп" әкімшілік
деректерді тегін негізде жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме
(индекс: _ ФГ_1__ бойынша есеп, нысанның кезеңділігі: ай сайын өсу қорытындысымен)

Лица, подлежащие обязательному ежегодному флюорографическому обследованию на туберкулез, в том числе из целевой группы с высоким риском заболевания в соответствии с Правилами проведения мероприятий по профилактике туберкулеза, утвержденных Приказом ҚР ДСМ-214/2020.
План за ____ год
План за отчетный период с нарастанием
Выполнение плана с нарастанием
%
Выявлено больных туберкулезом
%
1
2
3
4
5
6
7
8
Наименование ______________________
_______________________________
Адрес ___________________________________________________
Телефон ______________________________________________
Адрес электронной почты __________________________________________
Исполнитель __________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющего его обязанности
______________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами
частного предпринимательства)
_______________________________________________________
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о выполнении плана флюорографического обследования населения"
(индекс: Отчет по ФГ_1_, периодичность формы: ежемесячно с нарастающим итогом)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы әкімшілік деректерді тегін негізде жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме "Халықты флюорографиялық зерттеп-қарау жоспарының орындалуы туралы есеп" әкімшілік деректерді тегін негізде жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Аудан (қала) бойынша нысан медициналық ұйымдар (емханалар) бөлінісінде жасалады, медициналық ұйымдар терапевтік учаскелер, жалпы практика дәрігерлері, дәрігерлік амбулаториялар, фельдшерлік пункттер бөлінісінде жасайды.
3. Толтырылған нысан ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 4-күнінен кешіктірілмей ұсынылады. Медициналық ақпараттық жүйе (бұдан әрі - МАЖ) немесе МАЖ-мен интеграцияланған басқа да ақпараттық жүйе болған кезде нысан электрондық түрде ресімделеді.
4. Нысанға тегі мен аты-жөні, сондай-ақ толтырылған күні көрсетіле отырып, басшының немесе оның міндетін атқаратын адамның қолы қойылады.
5. Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
6. Әкімшілік деректер нысанында пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) туберкулез – бұл туберкулез микобактериясы туғызатын және науқас адамнан сөйлеген, жөтелген және түшкірген кезде өкпе тінін басымдықпен оқшаулай отырып,сау адамға ауа жолдары арқылы берілетін инфекциялық ауру;
2) өкпе туберкулезі – бактериологиялық растамасы бар немесе өкпе паренхимасы немесе трахеобронхиалдық тармағы зақымданған клиникалық белгіленген диагнозы бар туберкулез;
3) өкпеден тыс туберкулез – барлық басқа ағзалар мен тіндердің туберкулезі (плевраның, лимфа түйіндерінің, іш қуысының, несеп-жыныс жүйесінің, терінің, буындар мен сүйектердің, бас және/немесе жұлын қабықтарының туберкулезі).
2-тарау. Нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме
1) 1-бағанда реттік сан бойынша "№" нөмір толтырылады;
2) 2-бағанда әрбір жолда туберкулезге міндетті жыл сайынғы флюорографиялық зарттеп-қарауға жататын адамдардың, оның ішінде "тәуекел", "міндетті контингент" тобы адамдарының тізбесі және жеке "Жиыны" толтырылады;
3) 3-бағанда бір жыл ішінде флюорографиялық зерттеп-қарауға жоспарланған адамдардың саны толтырылады;
4) 4-бағанда есепті кезеңде өсу ретімен флюорографиялық зерттеп-қарауға жоспарланған адамдардың саны толтырылады;
5) 5-бағанда есепті кезеңде өсу ретімен флюорографиялық зерттеп-қаралған адамдардың саны абсолюттік санмен көрсетіледі;
6) 6-бағанда жоспарланғандар ішінде флюорографиялық зерттеп-қаралған адамдарды қамтудың үлес салмағы есептеліп, пайызбен көрсетіледі;
7) 7-бағанда анықталған туберкулезбен ауыратын науқастардың саны абсолюттік санмен көрсетіледі;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о выполнении плана флюорографического обследования населения" (далее - Форма).
2. Форма по району (городу) составляется в разрезе медицинских организаций (поликлиники), медицинские организаций составляют в разрезе терапевтических участков, врачей общей практики, врачебных амбулатории, фельдшерских пунктов.
3. Заполненная Форма представляется ежемесячно не позднее 4 числа месяца, следующего за отчетным периодом. При наличии медицинской информационной системы (далее - МИС) или другой информационной системы, интегрированной с МИС, Форма оформляется в электронном виде.
4. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов, а также даты заполнения.
5. Форма заполняется на казахском и русском языках.
6. Термины и определения, используемые в форме административных данных:
1) туберкулез – это инфекционное заболевание, вызываемое микобактериями туберкулеза и передающееся воздушным путем при разговоре, кашле и чихании от больного человека к здоровому с преимущественной локализацией в легочной ткани;
2) легочный туберкулез – туберкулез с бактериологическим подтверждением или с клинически установленным диагнозом с поражением легочной паренхимы или трахеобронхиального дерева;
3) внелегочный туберкулез – туберкулез всех других органов и тканей (туберкулез плевры, лимфоузлов, брюшной полости, мочеполовой системы, кожи, суставов и костей, оболочек головного и (или) спинного мозга).
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
1) в графе 1 заполняется номер по порядку "№";
2) в графе 2 в каждой строке заполняется перечень лиц, подлежащих обязательному ежегодному флюорографическому обследованию на туберкулез, в том числе из группы "риска", "обязательный контингент" и отдельно "Итого";
3) в графе 3 заполняется количество лиц, запланированных на флюорообследование за год;
4) в графе 4 заполняется количество лиц, запланированных на флюорообследование за отчетный период с нарастанием;
5) в графе 5 указывается количество флюорообследованных лиц за отчетный период с нарастанием в абсолютных числах;
6) в графе 6 рассчитывается и указывается удельный вес охвата флюорообследованных лиц от числа запланированных, в процентах;
7) в графе 7 указывается количество, выявленных больных туберкулезом в абсолютных числах;

8) 8-бағанда флюорографиялық зерттеп-қараудан өткендер ішінен анықталған туберкулезбен ауыратын адамдардың үлес салмағы есептеліп, көрсетіледі.
Инфекциялық аурулардың
(туберкулез) алдын алу
жөніндегі санитариялық-эпидемияға қарсы,
санитариялық-профилактикалық
іс-шараларды ұйымдастыруға
және жүргізуге қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.08.2025 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: аумақтық санитариялық-эпидемиологиялық бақылау бөлімшелеріне.
Әкімшілік деректерді тегін негізде жинауға арналған нысан www.dsm.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: Манту сынамасын қою жоспарының орындалуы туралы есеп
Әкімшілік деректерді тегін негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): Манту бойынша есеп _1_
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы _____________ (айы)
Әкімшілік деректерді тегін негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: Медициналық ұйымдар
Әкімшілік деректерді тегін негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 4-ші күнінен кешіктірмей өсу қорытындысымен
БСН
Жинау әдісі: қағаз немесе электрондық форматта

8) в графе 8 рассчитывается и указывается удельный вес выявленных больных туберкулезом из числа прошедших флюорографическое обследование.
Приложение 2
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к организации
и проведению
санитарно-противоэпидемических,
санитарно-профилактических
мероприятий по предупреждению
инфекционных заболеваний
(туберкулез)"
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 14.08.2025 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в территориальные подразделения санитарно-эпидемиологического контроля
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.dsm.gov.kz
Наименование административной формы: Отчет о выполнении плана постановки пробы Манту
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): Отчет по Манту_1_
Периодичность: _ежемесячно
Отчетный период: за _________ месяц 20 __ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: Медицинские организации
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно с нарастающим итогом не позднее 4 числа месяца, следующего за отчетным.
БИН
Метод сбора: в бумажном или электронном формате

ҚДСМ-214/2020 бұйрыққа сәйкес Манту сынамасы бойынша зерттеп-қарауға жататын контингент
____ жылға жоспар
Өсу ретімен есепті кезеңдегі жоспар
Есепті айда жоспардың өсу ретімен орындалуы
(%) қамтудың үлес салмағы (%)
Виражбен және гиперергиялық реакциямен анықталды
"Рекомбинантты туберкулезді аллерген" препаратымен зерттеп-қаралған
Химия-профилактикалық емдеумен қамтылды
барлығы
%
барлығы
%
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Атауы ___________________
_______________________________
Мекенжайы_____________________
_________________________
Телефон _______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы___________________________________
Орындаушы ____________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқаратын адам____________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), қолы
Мөр орны (жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын адамдарды қоспағанда)
________________________________________________________
"Манту сынамасын қою жоспарының орындалуы туралы есеп" әкімшілік деректерді тегін негізде жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме (индекс: Манту бойынша есеп _1_, нысанның кезеңділігі: ай сайын өсу қорытындысымен)
1-тарау. Жалпы ережелер
1) Осы әкімшілік деректерді тегін негізде жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме "Манту сынамасын қою жоспарының орындалуы туралы есеп" әкімшілік деректерді тегін негізде жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2) Аудан (қала) бойынша нысан медициналық ұйымдар (емханалар) бөлінісінде жасалады, медициналық ұйымдар терапевтік учаскелер, жалпы практика дәрігерлері, фельдшерлік пункттердің дәрігерлік амбулаториялары, мектепке дейінгі балалар мекемелері мен мектептер бөлінісінде жасайды.
3) Толтырылған нысан ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 4-күнінен кешіктірілмей ұсынылады.
4) Нысанға тегі мен аты-жөні, сондай-ақ толтырылған күні көрсетіле отырып, басшының немесе оның міндетін атқаратын адамның қолы қойылады.
5) Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
6) Әкімшілік деректер нысанында пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) рекомбинантты туберкулезді аллерген – стандартты араластыруда тері ішіне қолдану үшін, туберкулез инфекциясын диагностикалауға арналған рекомбинантты ақуыздар кешені;
2) Манту сынамасы – арнайы диагностикалық тест, екі халықаралық туберкулинді бірлігі бар тері ішіне арналған туберкулинді Манту сынамасы;

Контингент, подлежащий обследованию по пробе Манту в соответствии с Приказом ҚР ДСМ-214/2020.
План на _____ год
План за отчетный период с нарастанием
Выполнение плана с нарастанием
Удельный вес охвата (%)
Выявлено с виражом и гиперергической реакцией
Обследовано препаратом "Аллерген туберкулезный рекомбинантный"
Охвачено химиопрофилактическим лечением
всего
%
всего
%
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Наименование _____________________
__________________________________
Адрес _______________________
____________________________
Телефон _________________________________________________
Адрес электронной почты __________________________________
Исполнитель _____________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющего его обязанности
_________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами
частного предпринимательства)
_________________________________________________________
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о выполнении плана постановки пробы Манту"
(индекс: Отчет по Манту_1_, периодичность формы: ежемесячно с нарастающим итогом) Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о выполнении плана постановки пробы Манту" (далее - Форма).
2. Форма составляется по району (городу) в разрезе медицинских организаций (поликлиники), медицинские организаций составляют в разрезе педиатрических участков, врачей общей практики, врачебных амбулаторий фельдшерских пунктов, детских дошкольных учреждений и школ.
3. Заполненная Форма представляется ежемесячно не позднее 4 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
4. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов, а также даты заполнения.
5. Форма заполняется на казахском и русском языках.
6. Термины и определения, используемые в форме административных данных:
1) аллерген туберкулезный рекомбинантный – комплекс рекомбинантных белков для внутрикожного применения в стандартном разведении, предназначен для диагностики туберкулезной инфекции;
2) проба Манту – специфический диагностический тест, внутрикожная туберкулиновая проба Манту с двумя международными туберкулиновыми единицами;

3) дәрілік сезімталдыққа тест – туберкулез микобактериясының туберкулезге қарсы препараттарға сезімталдық спектрін анықтау.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1-бағанда реттік сан бойынша "№" нөмір толтырылады;
2-бағанда Манту сынамасы бойынша зерттеп-қарауға жататын контингент, оның ішінде "тәуекелі жоғары" тобындағы балалар тізбесі толтырылады;
3-бағанда бір жыл ішінде Манту сынамасы бойынша зерттеп-қарауға жоспарланған адамдар саны толтырылады;
4-бағанда өсу қорытындысымен есепті кезеңде Манту сынамасы бойынша зерттеп-қарауға жоспарланған адамдар саны толтырылады;
5-бағанда өсу қорытындысымен есепті кезеңде Манту сынамасы бойынша зерттеп-қараудан өткен адамдар саны көрсетіледі;
6-бағанда жоспарланған контингент ішінде Манту сынамасы бойынша зерттеп-қаралғандарды қамтудың үлес салмағы есептеліп, пайызбен көрсетіледі;
7-бағанда виражбен және гиперергиялық реакциямен анықталғандар саны абсолютті санмен толтырылады;
8-бағанда зерттеп-қаралғандар ішінде виражбен және гиперергиялық реакциямен анықталғандардың үлес салмағы есептеліп, пайызбен көрсетіледі;
9-бағанда "Рекомбинантты туберкулезді аллерген" (Диаскинтест) препаратымен зерттеп-қаралған адамдар саны абсолюттік санмен көрсетіледі;
10-бағанда зерттеп-қаралғандар ішінде "Рекомбинантты туберкулезді аллерген" (Диаскинтест) препаратымен зерттеп-қаралған адамдардың үлес салмағы есептеліп, пайызбен көрсетіледі;
11-бағанда фтизиатр-дәрігердің толық тексеруінен кейін виражбен және гиперергиялық реакциямен анықталғандар ішінде химия-профилактикалық емдеумен қамтылғандардың саны көрсетіледі.

3) тест на лекарственную чувствительность – определение спектра чувствительности микобактерий туберкулеза к противотуберкулезным препаратам.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
1) в графе 1 заполняется номер по порядку "№";
2) в графе 2 заполняется перечень контингента, подлежащий обследованию по пробе Манту, в том числе дети из группы "высокого риска";
3) в графе 3 заполняется количество запланированных лиц на обследование по пробе Манту за год;
4) в графе 4 заполняется количество запланированных лиц на обследование по пробе Манту за отчетный период с нарастающим итогом;
5) в графе 5 указывается количество лиц, прошедших обследование по пробе Манту за отчетный период с нарастающим итогом;
6) в графе 6 рассчитывается и указывается удельный вес охвата обследованных по пробе Манту от запланированного контингента в процентах;
7) в графе 7 заполняется количество выявленных с виражом и гиперергической реакцией в абсолютных числах;
8) в графе 8 рассчитывается и указывается удельный вес выявленных с виражом и гиперергической реакцией от числа обследованных в процентах;
9) в графе 9 указывается количество обследованных лиц препаратом "Аллерген туберкулезный рекомбинантный" (Диаскинтест) в абсолютных числах;
10) в графе 10 рассчитывается и указывается удельный вес обследованных лиц препаратом "Аллерген туберкулезный рекомбинантный" (Диаскинтест) от числа обследованных в процентах;
11) в графе 11 указывается количество охваченных химиопрофилактическим лечением от числа выявленных с виражом и гиперергической реакцией после дообследования у врача - фтизиатра.