Кесімді бағаны айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2022 жылғы 9 наурыздағы № 21 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 10 наурызда № 27070 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 26 тамыздағы № 84 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 26.08.2025 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 24-бабының 2-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Кесімді бағаны айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Бюджет саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жариялғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Куантыров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 9 наурыздағы
№ 21 Бұйрықпен
бектілген
Кесімді бағаны айқындау қағидасы Тарау 1. Жалпы ережелер
1. Осы Кесімді бағаны айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 24-бабының 2-1-тармағына сәйкес әзірленді және мұнай секторы ұйымдарынан Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына болжамды түсімдердің көлемінен аспайтын мөлшерде Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан кепілдендірілген трансфертті жоспарлау үшін кесімді бағаны айқындау тәртібін белгілейді.
Тарау 2. Кесімді бағаны айқындау тәртібі
2. Кесімді бағаны есептеуді мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) осы Қағидалардың 5 және 6-тармақтарға сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан кепілдендірілген трансферттің мөлшерін бекітетін Қазақстан Республикасы заңының жобасын әзірлеу кезінде жыл сайын үш жылдық болжамды кезеңге (бірінші жыл – базалық болжам, келесі екі жыл –индикативтік) жүргізеді.
Бұл ретте, кесімді баға ретінде мұнай секторы ұйымдарынан Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түсетін болжамды қаражат түсімдері көлемінен шыға отырып, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан кепілдендірілген трансферттің ең үлкен ықтимал мөлшерін есептеу үшін уәкілетті орган пайдаланатын мұнайдың әлемдік бағасының есептік көрсеткіші түсініледі. Кесімді баға Бюджет кодексінің 24-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан тиісті жоспарлы кезеңге арналған кепілдендірілген трансферт мөлшерін бекітетін Қазақстан Республикасының заңында белгіленеді.
Мұнайдың әлемдік бағасы ретінде Дүниежүзілік Банктің ресми интернет-ресурсында жарияланған тауар нарықтары жөніндегі статистикасының деректеріне сәйкес "Брент" (Brent) маркалы мұнайдың айлық бағасы түсініледі.

Об утверждении Правил определения цены отсечения
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 9 марта 2022 года № 21. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 марта 2022 года № 27070. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 августа 2025 года № 84.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 26.08.2025 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2-1 статьи 24 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения цены отсечения.
2. Департаменту бюджетной политики в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, преусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
А. Куантыров
"СОГЛАСОВАН"
Национальный Банк
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 9 марта 2022 года № 21
Правила определения цены отсечения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения цены отсечения (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2-1 статьи 24 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс) и устанавливают порядок определения цены отсечения для планирования гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан в размере, не превышающем объем прогнозируемых поступлений в Национальный фонд Республики Казахстан от организаций нефтяного сектора.
Глава 2. Порядок определения цены отсечения
2. Расчет цены отсечения производится центральным уполномоченным органом по государственному планированию (далее – уполномоченный орган) ежегодно на трехлетний прогнозный период (первый год – базовый прогноз, два последующих – индикативные) при разработке проекта закона Республики Казахстан, утверждающего размер гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан, в соответствии с пунктами 5 и 6 настоящих Правил.
При этом, под ценой отсечения понимается расчетный показатель мировой цены на нефть, используемый уполномоченным органом для расчета максимально возможного объема гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан исходя из прогнозируемого объема поступлений средств в Национальный фонд Республики Казахстан от организаций нефтяного сектора. Цена отсечения устанавливается законом Республики Казахстан, утверждающим размер гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан на соответствующий плановый период в соответствии со статьей 24 Бюджетного кодекса.
Под мировой ценой на нефть понимается ежемесячная цена на нефть марки "Брент" (Brent) согласно данным статистики Всемирного Банка по товарным рынкам, опубликованным на его официальном интернет-ресурсе.

3. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан болжамды кезеңге арналған кепілдендірілген трансферттің ең жоғары ықтимал мөлшерін уәкілетті орган мұнайдың бағасы кесімді бағаға тең болған кезде Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрі міндетін атқарушының 2015 жылғы 21 қаңтардағы бұйрығымен № 34 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10322 болып тіркелген) бекітілген Бюджет түсімдерін болжау әдістемесіне сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына мұнай секторы ұйымдарынан салықтық түсімдер ретінде есептейді.
4. Кесімді баға есептеулері мен тиісті жоспарлы кезеңге Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан кепілдендірілген трансферттің ең жоғары ықтимал мөлшерін есептеуді уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу шеңберінде келіседі.
5. 2023 жылы мұнай өндірудегі түзетусіз алынған кесімді баға мынадай формула бойынша есептеледі:
– өндіруде түзетусіз алынған кесімді баға;
– алдыңғы 15 (он бес) жыл (60 (алпыс) тоқсан) ішінде мұнайдың орташа тоқсандық бағаларын іріктеудің өсу тәртібіндегі шамасы бойынша тоғызыншы мәнге сәйкес келетін мұнайдың орташа тоқсандық бағасы;
– алдыңғы 15 (он бес) жыл (60 (алпыс) тоқсан) ішінде мұнайдың орташа тоқсандық бағаларын іріктеудің өсу тәртібіндегі шамасы бойынша оныншы мәнге сәйкес келетін мұнайдың орташа тоқсандық бағасы.
2024 жылдан бастап мұнай өндірудегі түзетусіз алынған кесімді баға мынадай формула бойынша есептеледі:
– өндіруде түзетусіз алынған кесімді баға;
– алдыңғы 15 (он бес) жыл (60 (алпыс) тоқсан) ішінде мұнайдың орташа тоқсандық бағаларын іріктеудің өсу тәртібіндегі шамасы бойынша 6-шы мәнге сәйкес келетін мұнайдың орташа тоқсандық бағасы;
– алдыңғы 15 (он бес) жыл (60 (алпыс) тоқсан) ішінде мұнайдың орташа тоқсандық бағаларын іріктеудің өсу тәртібімен шамасы бойынша 7-ші мәнге сәйкес келетін марканың мұнайдың орташа тоқсандық бағасы.
6. Мұнай өндіруге кесімді бағаны түзету мынадай формула бойынша жүргізіледі:
– кесімді баға;
– өндірудегі түзетусіз алынған кесімді баға;
– Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің болжамына сәйкес жоспарлы кезеңге арналған миллион тоннамен алғанда мұнай өндіру болжамы;
90,5 – алдыңғы 15 (он бес) жылда ең жоғары өндіру деңгейі болып табылатын, миллион тоннамен алғанда 2019 жылғы мұнай өндіру деңгейіне сәйкес келеді.

3. Максимально возможный размер гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан на прогнозный период рассчитывается уполномоченным органом как налоговые поступления в Национальный фонд Республики Казахстан от организаций нефтяного сектора согласно Методике прогнозирования поступлений бюджета, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 34 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10322), при цене на нефть равной цене отсечения.
4. Расчет цены отсечения и расчет максимально возможного размера гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан, на соответствующий плановый период, согласовываются уполномоченным органом с Национальным Банком Республики Казахстан в рамках разработки Прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан.
5. В 2023 году цена отсечения без корректировки на добычу нефти рассчитывается по следующей формуле:
– цена отсечения без корректировки на добычу;
– среднеквартальная цена на нефть, соответствующая девятому значению по величине в возрастающем порядке выборки среднеквартальных цен на нефть за предыдущие 15 (пятнадцать) лет (60 (шестьдесят) кварталов);
– среднеквартальная цена на нефть, соответствующая десятому значению по величине в возрастающем порядке выборки среднеквартальных цен на нефть за предыдущие 15 (пятнадцать) лет (60 (шестьдесят) кварталов).
C 2024 года цена отсечения без корректировки на добычу нефти рассчитывается по следующей формуле:
– цена отсечения без корректировки на добычу;
– среднеквартальная цена на нефть, соответствующая 6-му значению по величине в возрастающем порядке выборки среднеквартальных цен на нефть за предыдущие 15 (пятнадцать) лет (60 (шестьдесят) кварталов);
– среднеквартальная цена на нефть марки, соответствующая 7-му значению по величине в возрастающем порядке выборки среднеквартальных цен на нефть за предыдущие 15 (пятнадцать) лет (60 (шестьдесят) кварталов).
6. Корректировка цены отсечения на добычу нефти производится по следующей формуле:
– цена отсечения;
– цена отсечения без корректировки на добычу;
– прогноз добычи нефти на плановый период в миллионах тонн, согласно прогнозу Министерства энергетики Республики Казахстан;
90,5 – соответствует уровню добычи нефти 2019 года в миллионах тонн, которое является максимальным уровнем добычи за предшествующие 15 (пятнадцать) лет.