Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпаратты беру қағидаларын және күдікті операцияны айқындау белгілерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 2022 жылғы 22 ақпандағы № 13 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 24 ақпанда № 26924 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 23.12.2025 № 22 (01.04.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Кіріспе жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 23.12.2025 № 22 (01.04.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 2-тармағына "Құқықтық актілері туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 27-бабы 8-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 23.12.2025 № 22 (01.04.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпаратты беру қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес күдікті операцияны айқындау белгілері бекітілсін.
2. "Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпаратты беру қағидаларын және күдікті операцияны айқындау белгілерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 30 қыркүйектегі № 938 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізіміндегі актінің тіркеу № 21340) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігінің Қаржылық мониторинг субъектілерімен жұмыс департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Агенттіктің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін;
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг агенттігінің
төрағасы
Ж. Элиманов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг
агенттігінің төрағасы
2022 жылғы 22 ақпандағы
№ 13 бұйрығына
1-қосымша
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Об утверждении Правил представления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу, и признаков определения подозрительной операции
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу от 22 февраля 2022 года № 13. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 февраля 2022 года № 26924.
Примечание ИЗПИ!
Заголовок приказа предусматривается в редакции приказа Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 23.12.2025 № 22 (вводится в действие с 01.04.2026).
Примечание ИЗПИ!
Преамбула предусматривается в редакции приказа Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 23.12.2025 № 22 (вводится в действие с 01.04.2026).
В соответствии с пунктом 2 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" и пунктом 8 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О правовых актах", ПРИКАЗЫВАЮ:
Примечание ИЗПИ!
Пункт 1 предусматривается в редакции приказа Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 23.12.2025 № 22 (вводится в действие с 01.04.2026).
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила представления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Признаки определения подозрительной операции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 сентября 2020 года № 938 "Об утверждении Правил представления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу, и признаков определения подозрительной операции" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21340).
3. Департаменту по работе с субъектами финансового мониторинга Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу;
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
Ж. Элиманов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство юстиции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Национальный Банк
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
от 22 февраля 2022 года № 13
Примечание ИЗПИ!

Қағидалар жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 23.12.2025 № 22 (01.04.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпарат беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ереже
1. Осы Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпаратты беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және қаржы мониторингі қаржы мониторингін жүзеге асыратын және қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға, жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөнінде өзге де шараларды қабылдайтын уәкілетті мемлекеттік органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпаратты беруінің бірыңғай тәртібін белгілейді.
2. Қаржы мониторингіне жататын операциялар бойынша қаржы мониторингі субъектілері қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпаратты (бұдан әрі – ақпарат) құжаттап тіркейді және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпараттың нысаны бойынша уәкілетті органға береді.
2-тарау. Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы Мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпаратты беру тәртібі
3. Қаржы мониторингі субъектілері беретін ақпарат уәкілетті органға "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қазақстандық банкаралық есептеулер орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының телекоммуникациялар желілері немесе уәкілетті органның веб-порталы арқылы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Қаржы мониторингі субъектілері электрондық тәсілмен берілетін ақпараттың XML пішімі нысаны бойынша ХМL форматында электрондық тәсілмен жіберіледі.
4. Қаржы мониторингі субъектісі ақпаратты осы Қағидалардың 3-тармағында көзделмеген тәсілмен берген жағдайда, уәкілетті орган аталған ақпаратты қарамай қайтарады.
5. Бағдарламалық қамтамасыз етуде немесе байланыс арналарында уәкілетті орган растаған техникалық қателердің туындау себебі бойынша Заңның 10-бабының 2-тармағында және 13-бабының 2-тармағында көрсетілген мерзімдер бұзылған жағдайда, егер қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы берілген ақпарат техникалық қателер жойылғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірілмей жолданса, мұндай мәліметтер мен ақпарат белгіленген мерзімде жолданды деп есептеледі.

Правила предусматриваются в редакции приказа Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 23.12.2025 № 22 (вводится в действие с 01.04.2026).
Правила представления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила представления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" (далее – Закон) и устанавливают единый порядок представления субъектами финансового мониторинга в уполномоченный государственный орган, осуществляющий финансовый мониторинг и принимающий иные меры по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма, финансированию распространения оружия массового уничтожения (далее – уполномоченный орган) сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу.
2. По операциям, подлежащим финансовому мониторингу, субъекты финансового мониторинга документально фиксируют и представляют в уполномоченный орган сведения и информацию об операции, подлежащей финансовому мониторингу, по форме сведений и информации об операции, подлежащей финансовому мониторингу, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – информация).
Глава 2. Порядок предоставления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу
3. Информация, представляемая субъектами финансового мониторинга, направляется в уполномоченный орган электронным способом в формате XML по форме Формата XML информации, предоставляемой электронным способом субъектами финансового мониторинга, согласно приложению 2 к настоящим Правилам посредством сетей телекоммуникаций республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Казахстанский центр межбанковских расчетов Национального Банка Республики Казахстан" или веб-портала уполномоченного органа.
4. В случае представления субъектом финансового мониторинга информации способом, не предусмотренным пунктом 3 настоящих Правил, уполномоченный орган возвращает данную информацию без рассмотрения.
5. В случае нарушения сроков, указанных в пункте 2 статьи 10 и пункте 2 статьи 13 Закона, по причине возникновения технических ошибок в программном обеспечении или каналах связи, подтвержденных уполномоченным органом, данные сведения и информация об операциях, подлежащих финансовому мониторингу, считаются направленными в установленный срок, если такая информация будет направлена не позднее одного рабочего дня после устранения технических ошибок.

6. Қаржы мониторингі субъектілері қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпараттың белгіленген нысанынан өзгеше және қаржы мониторингі субъектісінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылмаған ақпаратты берген жағдайда, уәкілетті орган ақпаратты өңдеуге қабылдамайды.
7. Уәкілетті орган қаржы мониторингі субъектілерінен ақпаратты алған сәттен бастап 4 (төрт) сағат ішінде осы Қағидаларға 3-қосымшада белгіленген ҚМ-1 нысанының қабылданғаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама нысаны бойынша ақпаратты қабылдағаны немесе қабылдамағаны туралы хабарламаны (бұдан әрі – хабарлама) электрондық түрде жібереді.
Ақпараттың қабылданбағаны туралы хабарлама алған жағдайда, қаржы мониторингі субъектісі, 24 (жиырма төрт) сағат ішінде (демалыс және мереке күндерін қоспағанда) хабарламада көрсетілген ақпаратты қабылдаудан бас тартудың себептерін жою жөнінде шаралар қабылдайды және түзетілген ақпаратты уәкілетті органға жолдайды.
Қаржы мониторингі субъектісі бұрын ұсынылған және уәкілетті орган қабылдаған ақпаратқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажет болған жағдайда, ауыстыруға жататын ақпарат анықталған күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органға бұрын ұсынылған ақпараттың орнына жібереді.
8. Уәкілетті орган күдікті операциялар туралы хабарламаны алып, операцияны жүргізу не жүргізуден бас тарту туралы шешімді жиырма төрт сағат ішінде қабылдайды және қаржы мониторингі субъектілеріне осы Қағидаларға 12 және 13-қосымшаларда белгіленген нысандар бойынша электрондық тәсілмен жеткізеді.
9. Ақпаратты толтыру барысында осы Қағидаларға 4, 5, 6 және 7-қосымшаларға сәйкес анықтамалық мәліметтер пайдаланылады.
3-тарау. Сарау салу бойынша ақпарат, мәліметтерді және құжаттарды беру тәртібі
10. Уәкілетті орган, Заңға сәйкес алынған, ақпаратқа талдау жүргізу кезінде қаржы мониторингі субъектісіне осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес қажетті ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды беру жөнінде сұрау салу нысаны бойынша қажетті ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды беру жөнінде электрондық тәсiлмен сұрау салу жібереді.
11. Қаржы мониторингі субъектілері уәкілетті органнан қажетті ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды беру жөнінде сұрау салуды алған кезде уәкілетті органға осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес қажетті ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды беру жөнінде сұрау салудың қабылданғаны туралы хабарлама нысаны бойынша хабарлама жібереді.

6. Уполномоченный орган не принимает в обработку информацию в случае представления субъектами финансового мониторинга информации, отличной от установленной формы сведений и информации об операции, подлежащей финансовому мониторингу, и не заверенной электронной цифровой подписью субъекта финансового мониторинга.
7. Уполномоченный орган в течение 4 (четырех) часов с момента получения информации от субъектов финансового мониторинга направляет электронным способом извещение о принятии/непринятии информации (далее – извещение) по форме извещения о принятии или непринятии формы сведений и информации об операции, подлежащей финансовому мониторингу ФМ-1, установленной приложением 3 к настоящим Правилам.
В случае получения извещения о непринятии информации, субъектом финансового мониторинга принимаются меры по устранению причин отказа в принятии информации, и в течение 24 (двадцати четырех) часов (за исключением выходных и праздничных дней) направляется в уполномоченный орган исправленная информация.
При необходимости внесения изменений и (или) дополнений в ранее представленную и принятую уполномоченным органом информацию, субъект финансового мониторинга не позднее одного рабочего дня, следующего за днем обнаружения информации, подлежащей замене, направляет в уполномоченный орган информацию взамен ранее представленной.
8. Уполномоченный орган, получив сообщение о подозрительной операции, в течение двадцати четырех часов принимает решение о проведении операции либо отказе в проведении операции и доводит его до субъектов финансового мониторинга электронным способом по формам, установленным приложениями 12 и 13 к настоящим Правилам.
9. При заполнении информации используются справочные сведения согласно приложениям 4, 5, 6 и 7 к настоящим Правилам.
Глава 3. Порядок предоставления информации, сведений и документов по запросам
10. При проведении анализа информации, полученной в соответствии с Законом, уполномоченный орган направляет субъекту финансового мониторинга электронным способом запрос на предоставление необходимой информации, сведений и документов по форме запроса на предоставление необходимой информации, сведений и документов согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
11. При получении запроса на предоставление необходимой информации, сведений и документов от уполномоченного органа субъекты финансового мониторинга направляют извещение в уполномоченный орган по форме извещения о принятии запроса на предоставление необходимой информации, сведений и документов согласно приложению 9 к настоящим Правилам.

12. Қаржы мониторингі субъектілері сұратылған ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды уәкілетті органға Заңның 10-бабының 3-1-тармағында белгіленген мерзімде осы Қағидалардың 3-тармағында айқындалған тәртіпке сәйкес осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес қажетті ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды беру жөнінде сұрау салуға жауап нысаны бойынша электрондық тәсілмен қаржы мониторингі субъектісінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен растай отырып жібереді.
13. Сұрау салуды өңдеу үшін қосымша уақыт талап етілетін жағдайларда, қаржы мониторингі субъектісі уәкілетті органға Заңның 10-бабы 3-1-тармағының үшінші бөлігінде көрсетілген мерзімді 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзарту туралы өтінішті "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қазақстандық банкаралық есептеулер орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының телекоммуникациялар желілері осы Қағидалардың 11-қосымшасына сәйкес қажетті ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды беру жөнінде сұрау салу мерзімін ұзарту туралы өтініш нысаны бойынша "сұрау салуға жауап" тәртібінде жібереді.
14. Заңның 10-бабының 3-2-тармағына сәйкес күдікті операцияны талдауға байланысты сұрау салуды өңдеу үшін ақша аударымдары жүйесінің операторынан мәліметтер мен ақпарат алу талап етілетін жағдайларда, қаржы мониторингі субъектісі уәкілетті органға Заңның 10-бабы 3-1-тармағының үшінші бөлігінде көрсетілген сұрау салу мерзімін 2 (екі) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзарту туралы өтінішті "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қазақстандық банкаралық есептеулер орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының телекоммуникациялар желілері осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес қажетті ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды беру жөнінде сұрау салу мерзімін ұзарту туралы өтініш нысаны бойынша "сұрау салуға жауап" тәртібінде жібереді.
Қаржы мониторингі
субъектілерінің қаржы
мониторингіне жататын
операциялар туралы мәліметтер
мен ақпарат беру қағидаларына
1-қосымша
Қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпараттың нысаны ҚМ-1

12. Запрашиваемая информация, сведения и документы направляются субъектами финансового мониторинга в уполномоченный орган электронным способом в сроки, установленные пунктом 3-1 статьи 10 Закона, по форме ответа на запрос на предоставление необходимой информации, сведений и документов согласно приложению 10 к настоящим Правилам в соответствии с порядком, определенным пунктом 3 настоящих Правил с заверением электронной цифровой подписью субъекта финансового мониторинга.
13. В случаях, когда для обработки запроса требуется дополнительное время субъект финансового мониторинга направляет в уполномоченный орган обращение о продлении срока, указанного в части третьей пункта 3-1 статьи 10 Закона, не более чем на 10 (десять) рабочих дней по форме обращения о продлении срока по запросу на предоставление необходимой информации, сведений и документов согласно приложению 11 настоящих Правил посредством сетей телекоммуникаций республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Казахстанский центр межбанковских расчетов Национального Банка Республики Казахстан" в порядке "ответ на запрос".
14. В случаях, когда для обработки запроса, связанного с анализом подозрительной операции, требуется получение сведений и информации от оператора системы денежных переводов в соответствии с пунктом 3-2 статьи 10 Закона, субъект финансового мониторинга направляет в уполномоченный орган обращение о продлении срока запроса, указанного в части третьей пункта 3-1 статьи 10 Закона, не более чем на 2 (два) рабочих дня по форме обращения о продлении срока по запросу на предоставление необходимой информации, сведений и документов согласно приложению 11 настоящих Правил посредством сетей телекоммуникаций республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Казахстанский центр межбанковских расчетов Национального Банка Республики Казахстан" в порядке "ответ на запрос".
Приложение 1 к Правилам
предоставления субъектами
финансового мониторинга
сведений и информации об
операциях, подлежащих
финансовому мониторингу
Форма сведений и информации об операции, подлежащей финансовому мониторингу ФМ-1

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 28.09.2023 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Деректеменің №
Атауы
Мазмұны
1
2
3
1. Қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпараттың нысаны (бұдан әрі – ҚМ-1 нысаны) туралы мәліметтер
1.1
ҚМ-1 нысанының нөмірі*
1. Нөмірі:
2. ҚМ-1 өзге нысанымен байланысы (бар болса):
2.1 ҚМ-1 байланыс нысанының нөмірі:
2.2 ҚМ-1 байланыс нысанының күні:
1.2
ҚМ-1 нысанының күні*
1.3
Хабарламаның түрі (керегінің астын сызу керек)*

Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 28.09.2023 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ Реквизита
Наименование
Содержание
1
2
3
1. Сведения о форме сведений и информации об операции, подлежащей финансовому мониторингу (далее – форма ФМ-1)
1.1
Номер формы ФМ-1*
1. Номер: 2. Связь с иной формой ФМ-1 (при наличии):
2.1. Номер связанной формы ФМ-1:
2.2. Дата связанной формы ФМ-1:
1.2
Дата формы ФМ-1*
1.3
Вид сообщения
(нужное выбрать)*

1. Жаңа хабар
2. Қабылданбаған хабарды түзету (түзетілетін хабардың № көрсете отырып)
3. Хабарды ауыстыруды сұрау (хабардың № көрсете отырып)
1.4
Операцияның жай-күйі (керегінің астын сызу керек)*
1. Жасалған (операцияның аяқталған уақыты)
2. Жасалмаған – өткізуден бас тарту
3. Жасалмаған – шешім қабылдау үшін
4. Ақшамен немесе өзге мүлікпен жасалатын операцияны тоқтату жөнінде шаралар қабылдау туралы хабарлама
1.4-1
Операция жүргізілген күн мен уақыты
1.5
Хабарлама беру үшін негіздеме (керегінің астын сызу керек)*
1. Шекті сомаға тең немесе одан асады
2. Күдікті операция
3. Жолақ белсенді емес
4. Операцияға қатысушылардың терроризм мен экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалар тізбесіне сәйкес келуі:
4.1. Банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру
4.2. Банк шотын пайдаланбай төлемдер мен аударымдар бойынша нұсқауларды орындауды тоқтата тұру
4.3. Бағалы қағаздарды оқшаулау
4.4. Өзге операциялар жүргізуден бас тарту
4.5 Сақтандыру төлемін жүзеге асыру бойынша, сақтандыру шарты мерзімінен бұрын тоқтатылған жағдайда сақтандыру сыйлықақысын немесе оның бір бөлігін және сақтанушы брокерлік қызметтің қызметтерін көрсету туралы шартты мерзімінен бұрын тоқтатқан жағдайда сыйақыны қайтару бойынша операцияларды жүргізуден бас тарту
4.6 Терроризм мен экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалар тізбесіне енгізілген жеке тұлғаға ҚР заңнамасына сәйкес қаражат төлеу
4.7. Қарыз шарты бойынша өтеу
5. Жолақ белсенді емес
6. Жолақ белсенді емес
7. Жолақ белсенді емес
8. Осындай зерделеу нәтижелерін тіркей отырып, қаржы мониторингінің субъектілері күдікті деп таныған, міндетті зерделеуге арналған операциялар.
9. Сипаттамалары терроризм және экстремизмді қаржыландырудың типологияларына, схемаларына және тәсілдеріне сәйкес келетін операциялар.
10. Сипаттамалары қылмыстық кірістерді заңдастырудың (жылыстатудың) типологияларына, схемаларына және тәсілдеріне сәйкес келетін операциялар
11. Операцияға қатысушылардың жаппай қырып-жоятын қаруды таратуды қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне сәйкес келуі
11.1 Банктік шоттар бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру
11.2 Банк шотын пайдаланбай төлемдер мен аударымдар бойынша нұсқауларды орындауды тоқтата тұру
11.3. Бағалы қағаздарды оқшаулау
11.4 Өзге операциялар жүргізуден бас тарту
11.5 Сақтандыру төлемін жүзеге асыру бойынша, сақтандыру шарты мерзімінен бұрын тоқтатылған жағдайда сақтандыру сыйлықақысын немесе оның бөлігін және сақтандырушы брокерлік қызметтің қызметтерін көрсету туралы шартты мерзімінен бұрын тоқтатқан жағдайда сыйақыны қайтару бойынша операцияларды жүргізуден бас тартуға

1. Новое сообщение
2. Корректировка непринятого сообщения
(с указанием номера корректируемого сообщения)
3. Запрос замены сообщения
(с указанием номера сообщения)
1.4
Состояние операции (нужное выбрать)
1. Совершено (время завершения операции)
2. Не совершено - отказ в проведении
3. Не совершено – для принятия решения
4. Сообщение о принятии мер по замораживанию операции с деньгами или иным имуществом
1.4-1
Дата и время совершения операции
1.5
Основание для подачи сообщения (нужное выбрать)*
1. Равна или превышает пороговую сумму
2. Подозрительная операция
3. Поле не активно
4. Совпадение участников операции с перечнем организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма:
4.1 Приостановление расходных операций по банковским счетам
4.2 Приостановление исполнения указаний по платежам и переводам без использования банковского счета
4.3 Блокирование ценных бумаг
4.4 Отказ в проведении иных операций
4.5 Отказ в проведении операции по осуществлению страховой выплаты, по возврату страховой премии или ее части в случае досрочного прекращения договора страхования и вознаграждения в случае досрочного прекращения страхователем договора об оказании услуг брокерской деятельности
4.6 Выплаты средств физическому лицу, включенному в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, в соответствии с законодательством РК
4.7. Погашение по договору займа
5. Поле не активно
6. Поле не активно
7. Поле не активно
8. Операции для обязательного изучения, признанные подозрительными субъектами финансового мониторинга, с фиксированием результатов такого изучения
9. Операции, имеющие характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам финансирования терроризма, экстремизма
10. Операции, имеющие характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам легализации (отмывания) преступных доходов
11. Совпадение участников операции с перечнем организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения
11.1 Приостановление расходных операций по банковским счетам
11.2 Приостановление исполнения указаний по платежам и переводам без использования банковского счета
11.3 Блокирование ценных бумаг
11.4 Отказ в проведении иных операций
11.5 Отказ в проведении операции по осуществлению страховой выплаты, по возврату страховой премии или ее части в случае досрочного прекращения договора страхования и вознаграждения в случае досрочного прекращения страхователем договора об оказании услуг брокерской деятельности

11.6 Заңың 12-1-бабы 6-тармағында көрсетілген операцияларды тоқтата тұруға жіберу
12. Іскерлік қатынастар орнатудан бас тарту:
12.1 Заңның 5-бабы 3-тармағының 1), 2), 2-1), 2-2) және 4) тармақшаларында көзделген шараларды қабылдау мүмкiн болмаған жағдайда
12.2 Клиенттің іскерлік қатынастарды қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) мақсатында пайдаланатыны туралы күдік болған жағдайда
12.3 Клиенттің іскерлік қатынастарды терроризмді қаржыландыру мақсатында пайдаланатыны туралы күдік болған жағдайда
13. Операцияны жүргізуден бас тарту:
13.1 Заңның 5-бабы 3-тармағының 1), 2), 2-1), 2-2), 4) және 6) тармақшаларында көзделген шараларды қабылдау мүмкiн болмаған жағдайда
13.2 Клиенттің іскерлік қатынастарды қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) мақсатында пайдаланатыны туралы күдік болған жағдайда
13.3 Клиенттің іскерлік қатынастарды терроризмді қаржыландыру мақсатында пайдаланатыны туралы күдік болған жағдайда
14. Іскерлік қатынастарды тоқтату:
14.1 Клиенттің іскерлік қатынастарды қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) мақсатында пайдаланатыны туралы күдік болған жағдайда
14.2 Клиенттің іскерлік қатынастарды терроризмді қаржыландыру мақсатында пайдаланатыны туралы күдік болған жағдайда
2. ҚМ-1 нысанын жіберген қаржы мониторингі субъектіcі туралы мәліметтер
2.1
Қаржы мониторингі субъектісінің коды*
2.2
Қаржы мониторингінің субъектісі*
1.1 Ұйымдастырушы нысан:
1.2 Атауы:
1.2.1 Тегі:
1.2.2. Аты:
1.2.3 Әкесінің аты (бар болса):
2.3
Деректеме белсенді емес
2.4
Жеке сәйкестендiру нөмiріне/бизнес-сәйкестендiру нөмiрi (бұдан әрі - ЖСН/БСН)*
2.5
Орналасқан мекенжайы*

11.6 Направление на приостановление операций, указанных в пункте 6 статьи 12-1 Закона
12. Отказ в установлении деловых отношений:
12.1 В случае невозможности принятия мер, предусмотренных подпунктами 1), 2), 2-1), 2-2) и 4) пункта 3 статьи 5 Закона
12.2 В случае наличия подозрений о том, что деловые отношения используются клиентом в целях легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем
12.3 В случае наличия подозрений о том, что деловые отношения используются клиентом в целях финансирования терроризма
13. Отказ в проведении операции:
13.1 В случае невозможности принятия мер, предусмотренных подпунктами 1), 2), 2-1), 2-2), 4) и 6) пункта 3 статьи 5 Закона
13.2 В случае наличия подозрений о том, что деловые отношения используются клиентом в целях легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем
13.3 В случае наличия подозрений о том, что деловые отношения используются клиентом в целях финансирования терроризма
14. Прекращение деловых отношений:
14.1 В случае наличия подозрений о том, что деловые отношения используются клиентом в целях легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем
14.2 В случае наличия подозрений о том, что деловые отношения используются клиентом в целях финансирования терроризма
2. Сведения о субъекте финансового мониторинга, направившем форму ФМ-1
2.1
Код субъекта финансового мониторинга*
2.2
Субъект финансового мониторинга*
1.1. Организационная форма:
1.2. Наименование:
1.2.1. Фамилия:
1.2.2. Имя:
1.2.3. Отчество (при наличии):
2.3
Реквизит не активен
2.4
Индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер (далее – ИИН/ БИН)*
2.5
Адрес местонахождения*

1. Облыс (оның ішінде республикалық маңызы бар қалалар мен астана):
2. Аудан:
3. Республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда, елді мекен (қала/кент/ауыл):
4. Көшенің/даңғылдың/шағын ауданның атауы:
5. Үй нөмірі:
6. Пәтердің/офистің нөмірі (болған жағдайда):
7. Пошталық индекс:
2.6
Жеке басын куәландыратын құжат (жеке тұлғалар үшін)
2.6.1
Жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен сериясы (жеке тұлғалар үшін)

1. Область (в том числе городов республиканского значения и столицы):
2. Район:
3. Населенный пункт (город/поселок/село), за исключением городов республиканского значения и столицы:
4. Наименование улицы/проспекта/микрорайона:
5. Номер дома:
6. Номер квартиры/офиса (при наличии):
7. Почтовый индекс:
2.6
Документ, удостоверяющий личность (для физических лиц)
2.6.1
Номер и серия документа, удостоверяющего личность (для физических лиц)

3.17
Мәміледе сатылатын бағалы қағаздардың саны*
4. Қаржы мониторингіне жататын операцияға қатысушылар туралы мәліметтер
4.1
Қатысушы (керегінің астын сызу керек)*
1. Операция бойынша төлеуші
2. Операция бойынша алушы
3. Төлеушінің атынан және оның тапсырмасы бойынша өкілі, тұлғасы
4. Алушының атынан және оның тапсырмасы бойынша өкілі, тұлғасы
5. Төлеуші тарапынан пайда алушы
6. Алушы тарапынан пайда алушы
7. Сақтандырылған
4.2
Қаржылық мониторинг субъектісінің клиенті (керегінің астын сызу керек)*
1. Болып табылмайды
2. Болып табылады
4.3
Қатысушы түрі*
4.4
Резиденттігі*
4.4.1.
Азаматтығы*
4.5
Операцияға қатысушының түрі (қажеттісің тандау)*
1. Заңды тұлға
2. Жеке тұлға
3. Жеке кәсіпкер
4. Заңды тұлға құрмай шетелдік құрылымы
4.6
Шетелдік жария лауазымды адам (қажеттісің тандау)
*Заңның 1-бабының 3-2) тармақшасының алтыншы, жетінші және сегізінші абзаңтарына сәйкес
1. Болып табылмайды
2. Болып табылады
3. Шетелдік жария лауазымды адаммен үлестес
4.6.1
Жария лауазымды адам, жұбайы немесе олардың жақын туыстары (қажеттісін тандау)
1. Болып табылмайды
2. Болып табылады
3. Жария лауазымды адаммен үлестес
4.7
Операцияға қатысушының банкі/цифрлық активтер биржасы
1.1. Филиалдың орналасқан жері*:
1.2. Банктің/ цифрлық активтер биржасының атауы*:
1.2.1. Ақша аударымы жүйесінің атауы (бұдан әрі –ААЖ):
1.3. Банктің/филиалдың коды:
1.4. Қатысушы шотының нөмірі/цифрлық активтер әмиянының мекен-жайы:
1.5. Операцияға қатысушылардың корреспонденттік шоттары туралы мәліметтер:
1.5.1. Банктің орналасқан жері:
1.5.2. Банктің атауы:
4.8
Операцияға қатысушының атауы
(заңды тұлға құрмай шетелдік құрылымы үшін)*
1. Қатысушы:
1.1 Ұйымдық нысаны:
1.2 Атауы:
2. Белгілеу мүмкін емес
4.9
Қатысушының құрылтайшылары (заңды тұлғалар, заңды тұлға құрмай шетелдік құрылымы үшін)*
1.1 Ұйымдық нысаны:
2.1 Атауы:
2.1.1 Тегі:
2.1.2 Аты:
2.1.3 Әкесінің аты (бар болса):
3. Резиденттігі:
4.10
Бірінші басшы (заңды тұлғалар, (заңды тұлға құрмай шетелдік құрылымы үшін)
1. Тегі:
2. Аты:
3. Әкесінің аты (бар болса):
4.10.1.
Клиентті тиісінше тексеру нәтижесінде қаржы мониторингі субъектісі анықтаған және тіркеу деректерінен ерекшеленетін қатысушының бенефициарлық меншік иесі (заңды тұлға құрмай-ақ заңды тұлға-клиенттер, шетелдік құрылым бойынша толтырылады)
1. Тегі:
2. Аты:
3. Әкесінің аты (бар болса):

3.17
Количество ценных бумаг, реализуемых в сделке*
4. Сведения об участниках операции, подлежащей финансовому мониторингу
4.1
Участник
(нужное выбрать)*
1. Плательщик по операции
2. Получатель по операции
3. Представитель, лицо от имени и по поручению плательщика
4. Представитель, лицо от имени и по поручению получателя
5. Выгодоприобретатель со стороны плательщика
6. Выгодоприобретатель со стороны получателя
7. Застрахованный
4.2
Клиент субъекта финансового мониторинга
(нужное выбрать)*
1. Не является
2. Является
4.3
Вид участника*
4.4
Резидентство*
4.4.1.
Гражданство*
4.5
Тип участника операции (нужное выбрать)*
1. Юридическое лицо
2. Физическое лицо
3. Индивидуальный предприниматель
4. Иностранная структура без образования юридического лица
4.6
Иностранное публичное должностное лицо (нужное выбрать)
*в соответствии с абзацами шесть, семь и восемь подпункта 3-2) статьи 1 Закона
1. Не является
2. Является
3. Аффилиированный(-ая) с иностранным публичным должностным лицом
4.6.1
Публичное должностное лицо, супруг(супруга) или их близкие родственники (нужное выбрать)
1. Не является
2. Является
3. Аффилиированный(-ая) с публичным должностным лицом Республики Казахстан
4.7
Банк/биржа цифровых активов участника операции
1.1. Местонахождение филиала*:
1.2. Наименование банка/биржи цифровых активов*:
1.2.1. Наименование Системы денежных переводов (далее – СДП):
1.3. Код банка/филиала:
1.4. Номер счета/адрес кошелька цифровых активов участника:
1.5. Сведения о корреспондентских счетах, участвующих в операции:
1.5.1. Местонахождение банка:
1.5.2. Наименование банка:
4.8
Наименование участника операции (для юридических лиц, иностранной структуры без образования юридического лица)*
1.Участник:
1.1. Организационная форма:
1.2. Наименование:
2. Невозможно установить
4.9
Учредители участника (для юридических лиц, иностранной структуры без образования юридического лица)*
1.1. Организационная форма:
2.1. Наименование:
2.1.1. Фамилия:
2.1.2. Имя:
2.1.3. Отчество (при наличии):
3. Резидентство:
4.10
Первый руководитель (для юридических лиц, иностранной структуры без образования юридического лица)
1. Фамилия:
2. Имя:
3. Отчество (при наличии):
4.10.1.
Бенефициарный собственник участника, выявленный субъектом финансового мониторинга в результате надлежащей проверки клиента и отличающийся от регистрационных данных (заполняется по клиентам- юридическим лицам, иностранной структуры без образования юридического лица)
1. Фамилия
2. Имя:
3. Отчество (при наличии):

4. Азаматтылығы:
5. Туған күн (резидент емес үшін):
6. Жеке басын куәландыратын құжат (бар болса)
7. Жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен сериясы (бар болса)
4.10.2.
Бенефициарлық меншік иесінің резиденттігі
1. ҚР резиденті болып табылмайды (резиденттік елін көрсету)
2. ҚР резиденті болып табылады
4.10.3
Қатысушының бенефициарлық меншік иесінің ЖСН (резидент емес үшін – басқа сәйкестендіру нөмірі)
4.11
Жолақ белсенді емес

4. Гражданство:
5. Дата рождения (для нерезидента):
6. Документ, удостоверяющий личность (при наличии)
7. Номер и серия документа, удостоверяющего личность (при наличии)
4.10.2.
Резидентство бенефициарного собственника участника
1. Является резидентом РК
2. Не является резидентом РК (указать страну резидентства)
4.10.3
ИИН бенефициарного собственника участника (для нерезидента - иной идентификационный номер)
4.11
Поле не активно

4.19
Туған күні (ҚР резиденттері емес үшін)*
4.20
Туған жері (ҚР резиденттері емес үшін)*
4.21
Заңды мекенжайы (заңды тұлғалар, заңды тұлға құрмай шетелдік құрылымы үшін – заңды мекенжай, жеке тұлғалар үшін – тіркелген жерінің мекенжайы)
1. Облыс (оның ішінде республикалық маңызы бар қалалар мен астана):
2. Аудан:
3. Республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда, елді мекен (қала/кент/ауыл):
4. Көшенің/даңғылдың/шағын ауданның атауы:

4.19
Дата рождения (для нерезидентов РК)
4.20
Место рождения (для нерезидентов РК)
4.21
Юридический адрес (для юридических лиц, иностранной структуры без образования юридического лица – юридический адрес, для физических лиц – адрес места регистрации)
1. Область (в том числе городов республиканского значения и столицы):
2. Район:
3. Населенный пункт (город/поселок/село, за исключением городов республиканского значения и столицы):
4. Наименование улицы/проспекта/микрорайона:

5. Үй нөмірі:
6. Пәтердің/офистің нөмірі (болған жағдайда):
7. Пошталық индекс:
4.22
Байланыс телефонының нөмірі
4.23
Электрондық пошта
4.24
Нақты мекенжайы
1. Облыс (оның ішінде республикалық маңызы бар қалалар мен астана):
2. Аудан:
3. Республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда, елді мекен (қала/кент/ауыл):
4. Көшенің/даңғылдың/шағын ауданның атауы:
5. Үй нөмірі:
6. Пәтердің/офистің нөмірі (болған жағдайда):
7. Пошталық индекс:
4.25
Операцияға қатысушы туралы қосымша ақпарат
4.26
Операцияға қатысушының қосалқы шоты *
Ескерту: * деректеме міндетті түрде толтырылуы қажет
ҚМ-1 қаржы мониторингіне
жататын операция туралы
мәлеметтер мен
ақпарат нысанына
қосымша
ҚМ-1 қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпараттың нысанын толтыру бойынша түсініктеме
ҚМ-1 қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпараттың нысаны қазақ немесе орыс тілдерінде толтырылады.
ҚМ-1 нысаны 2 (екі) қатысушыдан аспайтын (операция бойынша төлеуші және операция бойынша алушы) ақпаратты қамтиды.
1-тарау. Қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпараттың нысаны туралы мәліметтер
1.1 "ҚМ-1 нысанының нөмірі*" деректемесінде қаржы мониторингіне жататын операция туралы хабарламаның реттік сандық нөмірі көрсетіледі, ол туралы ақпарат "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Заңға сәйкес қаржы мониторингiн жүзеге асыратын және қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмдi қаржыландырудың және жаппай қырып-жою қаруын таратудың және оны қаржыландыруға қарсы iс-қимыл жөнiндегi өзге де шараларды қолданатын мемлекеттiк органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) ұсынылады. Қаржы мониторингіне жататын операцияның реттік сандық нөмірін қаржы мониторингі субъектісі (бұдан әрі – ҚМС) өсу тәртібімен, "1" нөмірінен бастап сандық форматта, хабарларламамен ұсынылатын 1 (бір) күнтізбелік жылдың ішінде қалыптастырады:
"1. Нөмір" – ҚМ-1 нысанының нөмірі көрсетіледі.
"2. ҚМ-1 өзге нысанымен байланыс (бар болса)" – "1. Нөмір" жолағына қосымша ақпарат көрсетіледі:
"2.1. ҚМ-1 байланыс нысанының нөмірі" және "2.2. ҚМ-1 байланыс нысанының күні" – қаржылық мониторингке жататын басқа операциямен байланысты ҚМ-1 нысанының нөмірі мен күні көрсетіледі. Күні цифрлық форматта күні (екі белгі)/айы (екі белгі)/жылы (төрт белгі) көрсетіледі.
1.2 "ҚМ-1 нысанының күні" деген деректемеде ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операция туралы хабарды беру (жіберу) күні көрсетіледі. Хабардың күні цифрлық форматта күні (екі белгі)/айы (екі белгі)/жылы (төрт белгі) көрсетіледі.

5. Номер дома:
6. Номер квартиры/офиса (при наличии):
7. Почтовый индекс:
4.22
Номер контактного телефона
4.23
Электронная почта
4.24
Фактический адрес
1. Область (в том числе городов республиканского значения и столицы):
2. Район:
3. Населенный пункт (город/поселок/село, за исключением городов республиканского значения и столицы):
4. Наименование улицы/проспекта/ микрорайона:
5. Номер дома:
6. Номер квартиры/офиса (при наличии):
7. Почтовый индекс:
4.25
Дополнительная информация об участнике операции
4.26
Субсчет участника операции*
Примечание: * реквизит обязателен для заполнения
Приложение к
Форме сведений и информации
об операции, подлежащей
финансовому мониторингу
ФМ-1
Пояснение по заполнению Формы сведений и информации
об операции, подлежащей финансовому мониторингу ФМ-1
Форма сведений и информации об операции, подлежащей финансовому мониторингу ФМ-1 заполняется на казахском или русском языках.
Форма ФМ-1 содержит информацию о не более 2 (двух) участников (плательщик по операции и получатель по операции).
Глава 1. Сведения о Форме сведений и информации об операции, подлежащей финансовому мониторингу ФМ-1
В реквизите 1.1 "Номер формы ФМ-1*" – указывается порядковый числовой номер сообщения об операции, подлежащей финансовому мониторингу, информация о которой представляется в государственный орган, осуществляющий финансовый мониторинг и принимающий иные меры по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма, финансированию распространения оружия массового уничтожения (далее – уполномоченный орган) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" (далее – Закон). Порядковый номер операции, подлежащей финансовому мониторингу, формируется субъектами финансового мониторинга (далее – СФМ) в порядке возрастания, начиная с номера "1" в числовом формате, в течение 1 (одного) календарного года представления сообщений:
"1. Номер" – указывается номер формы ФМ-1.
"2. Связь с иной формой ФМ-1 (при наличии)" – указывается информация дополнительно к полю "1. Номер":
"2.1. Номер связанной формы ФМ-1" и "2.2. Дата связанной формы ФМ-1" – указываются номер и дата формы ФМ-1, связанные с настоящей операцией, подлежащей финансовому мониторингу. Дата указывается в цифровом формате день (два знака)/месяц (два знака)/год (четыре знака).
В реквизите 1.2 "Дата формы ФМ-1" – указывается дата передачи (отправки) сообщения об операции с деньгами и (или) иным имуществом. Дата сообщения указывается в цифровом формате день (два знака)/месяц (два знака)/год (четыре знака).

1.1 "ҚМ-1 нысанының нөмірі*" және 1.2 "ҚМ-1 нысанының күні*" – деректемелері ҚМС-тің уәкілетті органға ұсынатын хабарларының әрбірі үшін бірегей болып табылады және ҚМС-тің қателер табылған және/немесе ақпарат ұсыну туралы уәкілетті орган сұратулар жіберген жағдайда хабарды сәйкестендіру үшін пайдаланылады. Хабардың нөмірі мен күні операция туралы хабар уәкілетті органға алғаш рет жіберілген кезде анықталады.
1.3 "Хабарлама түрі (қажетін таңдау)*" деректемесінде мынадай жолақтар болады:
"1. Жаңа хабарлама" – уәкілетті органға әрбір жаңа хабар жіберілген жағдайда көрсетіледі.
"2. Қабылданбаған хабарды түзету (түзетілетін хабарламаның нөмірін көрсетумен)" – уәкілетті органнан ҚМ-1 нысанының қабылданбағаны туралы хабарлама алынған жағдайда көрсетіледі, ҚМС хабарды қабылдамаудың хабарламада көрсетілген себептерін жою бойынша шараларды қабылдайды, хабарламада көрсетілген ескертулерді түзетеді және сұрату алынған күннен бастап жиырма төрт сағаттың (демалыс және мейрам күндерін асептемегенде) ішінде нысанды түзетілген түрде қайта жібереді. Бұл ретте хабардың нөмірі мен күні деректемелерінің алғашқы жұп мәндері көрсетіледі.
"3. Хабарды ауыстыруды сұрату (хабардың нөмірін көрсете отырып)" – ҚМС бастамашылық тәртіппен бұрын ұсынылған және уәкілетті орган қабылдаған ҚМ-1 нысанына өзгерістер мен толықтырулар енгізген жағдайда көрсетіледі, мысалы хабарда операция сомасы, валюта коды, операция жасауға негіз, қатысушылардың мекенжайы немесе басқасы дұрыс көрсетілмеген. Бұл ретте ҚМС бастапқы хабарламадағыдай сол нөмірі мен күні бар барлық деректемелерді толтыра отырып, хабарламаны ауыстыратын уәкілетті органға жібереді және 3.14-деректемеде енгізілген өзгерістер мен толықтырулар көрсетіледі.
1.4 "Операцияның жай-күйі (керектісін таңдау)" деген деректемеде мынадай жолақтар болады:
"1. Жүргізілген (операцияның жүргізілген уақыты) – жүргізіліп жатқан операцияның жай-күйі аяқталған болып табылған жағдайда көрсетіледі;
"2. Жүргізілмеген – өткізуден бас тарту" – ҚМС операцияны өткізуден бас тарту туралы шешім қабылдаған жағдайда көрсетіледі Бұл ретте 4.25-деректемеде операцияны өткізуден бас тартудың себебі көрсетіледі.
"3. Жүргізілмеген – шешім қабылдау үшін" – ҚМС операцияны күдікті деп тану туралы хабарламаны уәкілетті органға ол жүргізілгенге дейін жіберген жағдайда көрсетіледі.
"4. Ақшамен немесе өзге мүлікпен жүргізілетін операцияларды тоқтату жөнінде шаралар қабылдау туралы хабарлама" - егер ҚМС ақшамен немесе өзге мүлікпен жүргізілетін операцияларды тоқтату жөнінде шаралар қабылдаған жағдайда көрсетіледі.
Уақыт сандық форматта көрсетіледі: сағат (екі белгі)/минут (екі белгі), күн (екі белгі)/ай (екі белгі) / жыл (төрт белгі).

Реквизиты 1.1 "Номер формы ФМ-1*" и 1.2 "Дата формы ФМ-1*" являются уникальными для каждого сообщения, представляемого СФМ в уполномоченный орган, и используются для идентификации сообщения СФМ в случаях обнаружения ошибок и/или направления запросов уполномоченного органа о представлении информации. Номер и дата сообщения определяются при первичном направлении сообщения об операции в уполномоченный орган.
В реквизите 1.3 "Вид сообщения (нужное выбрать)*" имеются следующие поля:
"1. Новое сообщение" – указывается в случае направления каждого нового сообщения в уполномоченный орган.
"2. Корректировка непринятого сообщения (с указанием номера корректируемого сообщения)" – указывается в случае получения от уполномоченного органа извещения о непринятии формы ФМ-1, СФМ принимаются меры по устранению указанных в извещении причин непринятия сообщения, исправляются указанные в извещении замечания, и в течение двадцати четырех часов (за исключением выходных и праздничных дней) со дня получения извещения форма направляется повторно в исправленном виде. При этом указывается первичная пара значений реквизитов номера и даты сообщения.
"3. Запрос замены сообщения (с указанием номера сообщения)" – указывается в случае инициативного внесения СФМ изменений или дополнений в ранее представленную и принятую уполномоченным органом форму ФМ-1, например, в сообщении были неверно указаны сумма операции, код валюты, основание совершения операции, адреса участников или иное. При этом СФМ направляет в уполномоченный орган заменяющее сообщение с заполнением всех реквизитов, которое имеет те же номер и дату сообщения, что и первичное сообщение, и в реквизите 3.14 указываются внесенные изменения и дополнения.
В реквизите 1.4 "Состояние операции (нужное выбрать)" имеются следующие поля:
"1. Совершено (время совершения операции)" – указывается в случае, если состояние проводимой операции является завершенным;
"2. Не совершено – отказ в проведении" – указывается в случае, если СФМ было принято решение об отказе в проведении операции. При этом в реквизите 4.25 указывается причина отказа в проведении операции;
"3. Не совершено – для принятия решения" – указывается в случае, если СФМ направляет сообщение о признании операции в качестве подозрительной в уполномоченный орган до ее проведения;
"4. Сообщение о принятии мер по замораживанию операции с деньгами или иным имуществом" – указывается в случае, если СФМ были приняты меры по замораживанию операций с деньгами или иным имуществом.
Время указывается в цифровом формате: часы (два знака)/минуты (два знака), день (два знака)/месяц (два знака)/год (четыре знака).

1.4-1 "Операцияны жүргізу күні мен уақыты" деректемесінде – қаржылық мониторингке жататын операцияны жасау күні мен уақыты көрсетіледі. Күні Күн (екі белгі)/ай (екі белгі)/жыл (төрт белгі) цифрлық форматта көрсетіледі. Уақыт сандық форматта көрсетіледі: сағат (екі белгі) / минут (екі белгі), секунд (екі белгі).
1.5 "Хабарлама беру үшін негіздеме" деген деректемеде мынадай жолақ болады:
"1. Шекті сомаға тең немесе одан асады" – егер Заңның 4-бабының 1-тармағына сәйкес операцияның сомасы шекті сомаға тең немесе одан асқан жағдайда көрсетіледі".
"2. Күдікті операция" – клиенттің операциялары күдікті операцияны айқындау белгілеріне сәйкес күдікті деп танылған жағдайда көрсетіледі.
№ 8002 күдікті операцияларды айқындау белгілерінің коды көрсетілген жағдайда ҚМ-1 нысанының 3 және 4-бөлімдерінде мынадай деректемелерді: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (1.1, 1.2, 1.3-жолақтар), заңды тұлғалар үшін: 4.8, жеке тұлғалар үшін: 4.14 толтыру міндетті болып табылады. 4.2-деректемеде "2. Болып табылады" деген жолақты таңдаған кезде, мынадай деректемелерді: 4.7 (1.4-жолақ), 4.13; жеке тұлғалар үшін: 4.15, 4.16 (1-жолақ), 4.17, 4.18 толтыру міндетті болып табылады.
"3. Жолақ белсенді емес". Бағдарламалық қамтамасыз етудің техникалық мүмкіндігінің болмауына байланысты жолақтың реттік саны өзгермейді.
"4. Операцияға қатысушылар терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесімен сәйкес келуі" – егер операцияға қатысушы тұлға немесе ұйым терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесінде тұрған жағдайда көрсетіледі, мұнда:
"4.1. Банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру" – осындай ұйымның немесе жеке тұлғаның банк шоттары бойынша, сондай-ақ осындай жеке тұлға бенефициарлық меншік иесі болып табылатын клиенттің банк шоттары бойынша шығыс операциялары тоқтатыла тұрған жағдайда көрсетіледі. Осы жолақ таңдалған кезде ҚМ-1 нысанының 3- және 4-бөлімдерінде мынадай деректемелерді: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (1.1, 1.2, 1.3, 1.4-жолақтар), 4.13, заңды тұлғалар үшін: 4.8, жеке тұлғалар үшін: 4.14, 4.15, 4.16 (1-жолақ), 4.17, 4.18 толтыру міндетті болып табылады.
"4.2. Банктік есепшотты пайдаланбай төлемдер мен аударымдар бойынша нұсқауларды орындауды тоқтата тұру" – мұндай жеке тұлғаның банктік есепшотын пайдаланбай, төлем немесе ақша аударымы бойынша нұсқаулар, сондай-ақ бенефициарлық меншік иесі осындай жеке тұлға болып табылатын клиенттің нұсқауларын орындау тоқтатыла тұрған жағдайда көрсетіледі. Осы жолақты таңдаған кезде ҚМ-1 нысанының 3 және 4-бөлімдерінде мынадай деректемелерді: 3.4, 3,6, 3,7, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (1.1, 1.2, 1.3-жолақтар), 4.13; заңды тұлғалар үшін: 4.8; жеке тұлғалар үшін: 4.14, 4.15, 4.16 (1-жолақ), 4.17, 4.18 толтыру міндетті болып табылады.
"4.3. Бағалы қағаздарды оқшаулау" – егер ұйым немесе жеке тұлға терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген жағдайда көрсетіледі. Бұл ретте бағалы қағаздарды ұстаушылар тіркелімдерінің жүйесіндегі және осындай ұйымның немесе жеке тұлғаның жеке шоттарында, сондай-ақ осындай жеке тұлға бенефициарлық меншік иесі болып табылатын клиенттің жеке шоттарында номиналды ұстауды есепке алу жүйесіндегі бағалы қағаздар оқшауланады. Осы жолақты таңдаған кезде ҚМ-1 нысанының 3 және 4-бөлімдерінде мынадай деректемелерді: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.13, заңды тұлғалар үшін: 4.8, жеке тұлғалар үшін: 4.14, 4.15, 4.16 (1-жолақ), 4.17, 4.18 толтыру міндетті болып табылады.
"4.4. Өзге операциялар жүргізуден бас тарту" – осындай ұйым немесе жеке тұлға не олардың пайдасына, сол сияқты осындай жеке тұлға бенефициарлық меншік иесі болып табылатын клиент не оның пайдасына жасайтын ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен өзге де операциялар жүргізуден бас тартылған жағдайда көрсетіледі. Осы жолақты көрсеткен кезде ҚМ-1 нысанының 3 және 4-бөлімдерінде мынадай деректемелерді: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (1.1, 1.2, 1.3, 1.4-жолақтар), 4.13, заңды тұлғалар үшін: 4.8, жеке тұлғалар үшін: 4.14, 4.15, 4.16 (1-жолақ), 4.17, 4.18 толтыру міндетті болып табылады.

В реквизите 1.4-1 "Дата и время совершения операции" – указывается дата и время совершения операции, подлежащей финансовому мониторингу. Дата указывается в цифровом формате день (два знака)/месяц (два знака)/год (четыре знака). Время указывается в цифровом формате: часы (два знака)/минуты (два знака), секунды (два знака).
В реквизите 1.5 "Основание для подачи сообщения" имеются следующие поля:
"1. Равна или превышает пороговую сумму" – указывается в случае, если сумма операции равна или превышает пороговое значение в соответствии с пунктом 1 статьи 4 Закона.
"2. Подозрительная операция" – указывается в случаях, если операция клиента признана в качестве подозрительной в соответствии с признаками определения подозрительной операции.
В случаях указания кода признаков определения подозрительных операций № 8002, обязательными к заполнению в разделах 3 и 4 формы ФМ-1 являются следующие реквизиты: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (поля 1.1, 1.2, 1.3), для юридических лиц: 4.8; для физических лиц: 4.14. При выборе в реквизите 4.2 поля "2. Является" обязательными к заполнению являются реквизиты: 4.7 (поле 1.4), 4.13; для физических лиц: 4.15, 4.16 (поле 1), 4.17, 4.18.
"3. Поле не активно". Порядковый номер поля не меняется в связи с отсутствием технических возможностей программного обеспечения.
"4. Совпадение участников операции с перечнем организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма" – указывается в случае, если лицо или организация, участвующая в операции, состоит в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, где:
"4.1 Приостановление расходных операций по банковским счетам" – указывается в случае приостановления расходных операций по банковским счетам такой организации или физического лица, а также по банковским счетам клиента, бенефициарным собственником которых является такое физическое лицо. При выборе данного поля обязательными к заполнению в разделах 3 и 4 формы ФМ-1 являются следующие реквизиты: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (поля 1.1, 1.2, 1.3, 1.4), 4.13, для юридических лиц: 4.8, для физических лиц: 4.14, 4.15, 4.16 (поле 1), 4.17, 4.18.
"4.2 Приостановление исполнения указаний по платежам и переводам без использования банковского счета" – указывается в случае приостановления исполнения указаний по платежу или переводу денег без использования банковского счета такого физического лица, а также указаний клиента, бенефициарным собственником которого является такое физическое лицо. При выборе данного поля обязательными к заполнению в разделах 3 и 4 формы ФМ-1 являются следующие реквизиты: 3.4, 3,6, 3,7, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (поля 1.1, 1.2, 1.3), 4.13, для юридических лиц: 4.8, для физических лиц: 4.14, 4.15, 4.16 (поле 1), 4.17, 4.18.
"4.3 Блокирование ценных бумаг" – указывается в случае, если организация или физическое лицо включены в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма. При этом блокируются ценные бумаги (сделки) в системе реестров держателей ценных бумаг и системе учета номинального держания на лицевых счетах такой организации или физического лица, а также на лицевых счетах клиента, бенефициарным собственником которого является такое физическое лицо. При выборе данного поля обязательными к заполнению в разделах 3 и 4 формы ФМ-1 являются следующие реквизиты: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.13 для юридических лиц: 4.8, для физических лиц: 4.14, 4.15, 4.16 (поле 1), 4.17, 4.18.
"4.4 Отказ в проведении иных операций" – указывается в случае отказа в проведении иных операций с деньгами и (или) иным имуществом, совершаемых организацией или физическим лицом, либо в их пользу, а равно клиентом, бенефициарным собственником которого является такое физическое лицо, либо в его пользу. В случае указания данного поля, обязательными к заполнению в разделах 3 и 4 формы ФМ-1 являются следующие реквизиты: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (поля 1.1, 1.2, 1.3, 1.4), 4.13, для юридических лиц: 4.8, для физических лиц: 4.14, 4.15, 4.16 (поле 1), 4.17, 4.18.

"4.5 Сақтандыру төлемін жүзеге асыру бойынша, сақтандыру шарты мерзімінен бұрын тоқтатылған жағдайда сақтандыру сыйлықақысын немесе оның бөлігін және сақтандырушы брокерлік қызметтің қызметтерін көрсету туралы шартты мерзімінен бұрын тоқтатқан жағдайда сыйақыны қайтару бойынша операцияларды жүргізуден бас тартуға" – сақтандыру төлемін жүзеге асыру бойынша, сақтандыру шарты мерзімінен бұрын тоқтатылған жағдайда сақтандыру сыйлықақысын немесе оның бөлігін және сақтандырушы брокерлік қызметтің қызметтерін көрсету туралы шартты мерзімінен бұрын тоқтатқан жағдайда сыйақыны қайтару бойынша операцияларды жүргізуден бас тартқан жағдайда көрсетіледі. Осы жолақты көрсеткен кезде ҚМ-1 нысанының 3 және 4-бөлімдерінде мынадай деректермелерді толтыру міндетті болып табылады: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (1.1, 1.2, 1.3, 1.4-жолақтар), 4.13, заңды тұлғалар үшін: 4.8, жеке тұлғалар үшін: 4.14, 4.15, 4.16 (1-жолақ), 4.17, 4.18.
"4.6. Терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген жеке тұлғаға ҚР заңнамасына сәйкес қаражат төлемдері" – терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген жеке тұлға зейнетақы, қызметтік іссапарларға, стипендияларға, жәрдемақыларға арналған шығыстар түрінде ақша алған кезде көрсетіледі, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де әлеуметтік төлемдер, сондай-ақ салықтар, коммуналдық және әлеуметтік төлемдер, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, өсімпұлдар мен айыппұлдар төленген кезде көрсетіледі.
"4.7. Банктік қарыз шарты бойынша өтеу" - ҚМС-пен Терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген жеке тұлғамен оны Терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізбей тұрып жасасқан шарт бойынша міндеттерді өтеу кезіндегі ақшаны есептен шығару мен аудару кезінде көрсетіледі.
"5. Жолақ белсенді емес", "6. Жолақ белсенді емес", "7. Жолақ белсенді емес" – бағдарламалық қамтамасыз етудің техникалық мүмкіндігінің болмауына байланысты жолақтардың реттік сандары өзгермейді.
"8. Осындай зерделеу нәтижелерін тіркей отырып, ҚМС күдікті деп таныған, міндетті зерделеуге арналған операциялар" – егер ҚМС Заңның 4-бабының 4-тармағында көрсетілген негіздер бойынша клиенттердің операцияларын зерделеу нәтижесінде, сондай-ақ ҚМС өз бетінше әзірлеген күдікті операцияны айқындау белгілерін ескере отырып, клиенттің операциялары қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және (немесе) терроризмді қаржыландыруға байланысты деп санауға негіз бар болған жағдайда көрсетіледі. Зерделеу нәтижелері кез-келген қолжетімді қорғалған арналар бойынша уәкілетті органға жіберілетін аналитикалық есеп түрінде еркін нысанда қалыптастырылады."

"4.5 Отказ в проведении операции по осуществлению страховой выплаты, по возврату страховой премии или ее части в случае досрочного прекращения договора страхования и вознаграждения в случае досрочного прекращения страхователем договора об оказании услуг брокерской деятельности" – указывается в случае отказа в проведении операций по осуществлению страховой выплаты, по возврату страховой премии или ее части в случае досрочного прекращения договора страхования и вознаграждения в случае досрочного прекращения договора об оказании услуг брокерской деятельности. В случае указания данного поля, обязательными к заполнению в разделах 3 и 4 формы ФМ-1 являются следующие реквизиты: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (поля 1.1, 1.2, 1.3, 1.4), 4.13, для юридических лиц: 4.8, для физических лиц: 4.14, 4.15, 4.16 (поле 1), 4.17, 4.18.
"4.6. Выплаты средств физическому лицу, включенному в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, в соответствие с законодательством РК" – указывается при получении денег физическим лицом, включенным в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, в виде пенсии, расходов на служебные командировки, стипендии, пособия, иной социальной выплаты в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также произведении уплаты налогов, коммунальных и социальных платежей, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов.
"4.7. Погашение по договору банковского займа" – указывается при списании и перечислении денег в счет погашения обязательств по договорам банковского займа, заключенным между физическим лицом включенного в Перечень ФТ и с субъектом финансового мониторинга до включения лица в Перечень по ФТ.
"5. Поле не активно", "6. Поле не активно", "7. Поле не активно" – порядковые номера полей не меняются в связи с отсутствием технических возможностей программного обеспечения.
"8. Операции для обязательного изучения, признанные подозрительными СФМ, с фиксированием результатов такого изучения" – указываются в случае, если в результате изучения операций клиентов по основаниям, указанным в пункте 4 статьи 4 Закона, а также с учетом признаков определения подозрительной операции, разработанных СФМ самостоятельно, у СФМ имеются основания полагать, что операции клиента связаны с легализацией (отмыванием) доходов, полученных преступным путем, и (или) финансированием терроризма. Результаты изучения формируются в виде аналитической справки в произвольной форме, которая направляется в уполномоченный орган по доступным защищенным каналам.

"9. Сипаттамалары терроризмді, экстремизмді қаржыландырудың типологияларына, схемаларына және тәсілдеріне сәйкес келетін операциялар" – егер клиент операцияларының сипаттамалары терроризмді және экстремизмді қаржыландыру типологияларына, схемаларына және тәсілдеріне сәйкес болған жағдайда көрсетіледі".
"10. Сипаттамалары қылмыстық кірістерді заңдастырудың (жылыстатудың) типологияларына, схемаларына және тәсілдеріне сәйкес келетін операциялар" – егер клиент операцияларының сипаттамалары қылмыстық жолмен алынған кірістерді (жылыстату) типологияларына, схемаларына және тәсілдеріне сәйкес болған жағдайда көрсетіледі.
"11. Операцияға қатысушылар жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесімен сәйкес келуі" – егер операцияға қатысушы тұлға немесе ұйым жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесінде тұрған жағдайда көрсетіледі, мұнда:
"11.1 Банктік шоттар бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру" – осындай ұйымның немесе жеке тұлғаның банк шоттары бойынша, сондай-ақ осындай жеке тұлға бенефициарлық меншік иесі болып табылатын клиенттің банк шоттары бойынша шығыс операциялары тоқтатыла тұрған жағдайда көрсетіледі. Осы тармақ таңдалған кезде ҚМ-1 нысанының 3 және 4-бөлімдерінде мынадай деректемелерді толтыру міндетті болып табылады: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (1.1, 1.2, 1.3, 1.4-жолақтар), 4.13, заңды тұлғалар үшін: 4.8, жеке тұлғалар үшін: 4.14, 4.15, 4.16 (1-жолақ), 4.17, 4.18.
"11.2 Банк шотын пайдаланбай төлемдер мен аударымдар бойынша нұсқауларды орындауды тоқтата тұру" – мұндай жеке тұлғаның банктік есепшотын пайдаланбай, төлем немесе ақша аударымы бойынша нұсқаулар, сондай-ақ бенефициарлық меншік иесі осындай жеке тұлға болып табылатын клиенттің нұсқауларын орындау тоқтатыла тұрған жағдайда көрсетіледі. ҚМ-1 нысанының 3 және 4-бөлімдерінде толтыру міндетті Осы жолақты таңдаған кезде мына деректемелер: 3.4, 3,6, 3,7, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (1.1, 1.2, 1.3-жолдар), 4.13; заңды тұлғалар үшін: 4.8; жеке тұлғалар үшін: 4.14, 4.15, 4.16 (1-жолақ), 4.17, 4.18.
"11.3. Бағалы қағаздарды оқшаулау" – егер ұйым немесе жеке тұлға терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген жағдайда көрсетіледі. Бұл ретте бағалы қағаздарды ұстаушылар тіркелімдерінің жүйесіндегі және осындай ұйымның немесе жеке тұлғаның жеке шоттарында, сондай-ақ осындай жеке тұлға бенефициарлық меншік иесі болып табылатын клиенттің жеке шоттарында номиналды ұстауды есепке алу жүйесіндегі бағалы қағаздар оқшауланады. Осы жолақ таңдалған кезде ҚМ-1 нысанының 3 және 4-бөлімдерінде мынадай деректемелерді толтыру міндетті болып табылады: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.13, заңды тұлғалар үшін: 4.8, жеке тұлғалар үшін: 4.14, 4.15, 4.16 (1-жолақ), 4.17, 4.18

"9. Операции, имеющие характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам финансирования терроризма, экстремизма" – указываются в случае, если операции клиента имеют характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам финансирования терроризма и экстремизма.
"10. Операции, имеющие характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам легализации (отмывания) преступных доходов" – указываются в случае, если операции клиента имеют характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам легализации (отмывания) преступных доходов.
"11. Совпадение участников операции с перечнем организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения" – указывается в случае, если лицо или организация, участвующая в операции, состоит в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения, где:
"11.1 Приостановление расходных операций по банковским счетам" – указывается в случае приостановления расходных операций по банковским счетам такой организации или физического лица, а также по банковским счетам клиента, бенефициарным собственником которых является такое физическое лицо. При выборе данного поля обязательными к заполнению в разделах 3 и 4 формы ФМ-1 являются следующие реквизиты: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (поля 1.1, 1.2, 1.3, 1.4), 4.13, для юридических лиц: 4.8, для физических лиц: 4.14, 4.15, 4.16 (поле 1), 4.17, 4.18.
"11.2 Приостановление исполнения указаний по платежам и переводам без использования банковского счета" – указывается в случае приостановления исполнения указаний по платежу или переводу денег без использования банковского счета такого физического лица, а также указаний клиента, бенефициарным собственником которого является такое физическое лицо. При выборе данного поля обязательными к заполнению в разделах 3 и 4 формы ФМ-1 являются следующие реквизиты: 3.4, 3,6, 3,7, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (поля 1.1, 1.2, 1.3), 4.13, для юридических лиц: 4.8, для физических лиц: 4.14, 4.15, 4.16 (поле 1), 4.17, 4.18.
"11.3 Блокирование ценных бумаг" – указывается в случае, если организация или физическое лицо включены в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма. При этом блокируются ценные бумаги (сделки) в системе реестров держателей ценных бумаг и системе учета номинального держания на лицевых счетах такой организации или физического лица, а также на лицевых счетах клиента, бенефициарным собственником которого является такое физическое лицо. При выборе данного поля обязательными к заполнению в разделах 3 и 4 формы ФМ-1 являются следующие реквизиты: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.13 для юридических лиц: 4.8, для физических лиц: 4.14, 4.15, 4.16 (поле 1), 4.17, 4.18.

"11.4 Өзге операциялар жүргізуден бас тарту" – осындай ұйым немесе жеке тұлға не олардың пайдасына, сол сияқты осындай жеке тұлға бенефициарлық меншік иесі болып табылатын клиент не оның пайдасына жасайтын ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен өзге де операциялар жүргізуден бас тартылған жағдайда көрсетіледі. Осы жолақты таңдаған кезде ҚМ-1 нысанының 3 және 4-бөлімдерінде мынадай деректемелерді толтыру міндетті болып табылады: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (1.1, 1.2, 1.3, 1.4-жолақтар), 4.13, заңды тұлғалар үшін: 4.8, жеке тұлғалар үшін: 4.14, 4.15, 4.16 (1-жолақ), 4.17, 4.18.
"11.5 Сақтандыру төлемін жүзеге асыру бойынша, сақтандыру шарты мерзімінен бұрын тоқтатылған жағдайда сақтандыру сыйлықақысын немесе оның бөлігін және сақтандырушы брокерлік қызметтің қызметтерін көрсету туралы шартты мерзімінен бұрын тоқтатқан жағдайда сыйақыны қайтару бойынша операцияларды жүргізуден бас тартуға" – Сақтандыру төлемін жүзеге асыру бойынша, сақтандыру шарты мерзімінен бұрын тоқтатылған жағдайда сақтандыру сыйлықақысын немесе оның бөлігін және сақтандырушы брокерлік қызметтің қызметтерін көрсету туралы шартты мерзімінен бұрын тоқтатқан жағдайда сыйақыны қайтару бойынша операцияларды жүргізуден бас тартқан жағдайда көрсетіледі. Осы жолақты таңдаған кезде ҚМ-1 нысанының 3 және 4-бөлімдерінде мынадай деректемелерді толтыру міндетті болып табылады: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (1.1, 1.2, 1.3, 1.4-жолақтар), 4.13, заңды тұлғалар үшін: 4.8, жеке тұлғалар үшін: 4.14, 4.15, 4.16 (1-жолақ), 4.17, 4.18.
"11.6 Заңның 12-1-бабы 6-тармағында көрсетілген операцияларды тоқтата тұруға жіберу" – операциялар тараптарының ең болмағанда біреуі жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген тұлға болып табылса және операциялар мұндай тұлғалар жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілгенге дейін жүргізілген шарттар шеңберінде жүзеге асырылған жағдайда көрсетіледі.
"12. Іскерлік қатынастар орнатудан бас тарту:" – ҚМС жеке немесе заңды тұлғамен іскерлік қатынастар орнатудан бас тартқан жағдайда көрсетіледі.
"12.1 Заңның 5-бабы 3-тармағының 1), 2), 2-1) және 4) тармақшаларында көзделген шараларды қабылдау мүмкiн болмаған жағдайда" – ҚМС Заңның 5-бабы 3-тармағының 1), 2), 2-1), 2-2) және 4) тармақшаларында көзделген шараларды қабылдау мүмкiн болмаған жағдайда, жеке немесе заңды тұлғамен іскерлік қатынастар орнатудан бас тартқан жағдайда көрсетіледі. Осы жолақты көрсеткен кезде ҚМ-1 нысанының 3 және 4-бөлімдерінде мынадай деректемелерді: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (1.1, 1.2, 1.3, 1.4-жолақтар), 4.13, заңды тұлғалар үшін: 4.8, жеке тұлғалар үшін: 4.14, 4.15, 4.16 (1-жолақ), 4.17, 4.18 толтыру міндетті болып табылады.

"11.4 Отказ в проведении иных операций" – указывается в случае отказа в проведении иных операций с деньгами и (или) иным имуществом, совершаемых организацией или физическим лицом, либо в их пользу, а равно клиентом, бенефициарным собственником которого является такое физическое лицо, либо в его пользу. В случае указания данного поля, обязательными к заполнению в разделах 3 и 4 формы ФМ-1 являются следующие реквизиты: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (поля 1.1, 1.2, 1.3, 1.4), 4.13, для юридических лиц: 4.8, для физических лиц: 4.14, 4.15, 4.16 (поле 1), 4.17, 4.18.
"11.5 Отказ в проведении операции по осуществлению страховой выплаты, по возврату страховой премии или ее части в случае досрочного прекращения договора страхования и вознаграждения в случае досрочного прекращения страхователем договора об оказании услуг брокерской деятельности" – указывается в случае отказа в проведении операций по осуществлению страховой выплаты, по возврату страховой премии или ее части в случае досрочного прекращения договора страхования и вознаграждения в случае досрочного прекращения договора об оказании услуг брокерской деятельности. В случае указания данного поля, обязательными к заполнению в разделах 3 и 4 формы ФМ-1 являются следующие реквизиты: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (поля 1.1, 1.2, 1.3, 1.4), 4.13, для юридических лиц: 4.8, для физических лиц: 4.14, 4.15, 4.16 (поле 1), 4.17, 4.18.
"11.6 Направление на приостановление операций, указанных в пункте 6 статьи 12-1 Закона" – указывается в случае, если хотя бы одна из сторон операций является лицом, включенным в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения, и операции осуществляются в рамках договоров, заключенных до включения таких лиц в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения.
"12. Отказ в установлении деловых отношений:" – указывается в случае отказа СФМ физическому или юридическому лицу в установлении деловых отношений.
"12.1 В случае невозможности принятия мер, предусмотренных подпунктами 1), 2), 2-1), и 4) пункта 3 статьи 5 Закона" – указывается в случае отказа СФМ физическому или юридическому лицу в установлении деловых отношений в случае невозможности принятия мер, предусмотренных подпунктами 1), 2), 2-1), 2-2) и 4) пункта 3 статьи 5 Закона. В случае указания данного поля, обязательными к заполнению в разделах 3 и 4 формы ФМ-1 являются следующие реквизиты: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (поля 1.1, 1.2, 1.3, 1.4), 4.13, для юридических лиц: 4.8, для физических лиц: 4.14, 4.15, 4.16 (поле 1), 4.17, 4.18.

"12.2 Клиенттің іскерлік қатынастарды қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) мақсатында пайдаланатыны туралы күдік болған жағдайда" – ҚМС клиенттің іскерлік қатынастарды қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) мақсатында пайдаланатыны туралы күдік болған жағдайда клиентпен жеке немесе заңды тұлғалардың іскерлік қатынастар орнатуынан бас тартқан жағдайда көрсетіледі. Осы тармақты көрсеткен жағдайда ҚМ-1 нысанының 3 және 4-бөлімдерінде мынадай деректемелерді: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (1.1, 1.2, 1.3, 1.4 -жолақтар), 4.13, заңды тұлғалар үшін: 4.8, жеке тұлғалар үшін: 4.14, 4.15, 4.16 (1-жолақ), 4.17, 4.18 толтыру міндетті болып табылады.
"12.3 Клиенттің іскерлік қатынастарды терроризмді қаржыландыру мақсатында пайдаланатыны туралы күдік болған жағдайда" – ҚМС клиенттің іскерлік қатынастарды терроризмді қаржыландыру мақсатында пайдаланатыны туралы күдік болған жағдайда клиентпен жеке немесе заңды тұлғалардың іскерлік қатынастар орнатуынан бас тартқан жағдайда көрсетіледі. Осы тармақты көрсеткен жағдайда ҚМ-1 нысанының 3 және 4-бөлімдерінде мынадай деректемелерді: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (1.1, 1.2, 1.3, 1.4-жолақтар), 4.13, заңды тұлғалар үшін: 4.8, жеке тұлғалар үшін: 4.14, 4.15, 4.16 (1-жолақ), 4.17, 4.18 толтыру міндетті болып табылады.
"13. Операцияны жүргізуден бас тарту:" – Заңның 13-бабы 1-тармағында көзделген негіздері бойынша ақшамен және (немесе) өзге мүлiкпен операцияларды жүргiзуден бас тарту болған жағдайда көрсетіледі.
"13.1 Заңның 5-бабы 3-тармағының 1), 2), 2-1), 2-2), 4) және 6) тармақшаларында көзделген шараларды қабылдау мүмкiн болмаған жағдайда" – ҚМС Заңның 5-бабы 3-тармағының 1), 2), 2-1) және 4) тармақшаларында көзделген шараларды қабылдау мүмкiн болмаған жағдайда, жеке немесе заңды тұлғаға ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операциялар жүргізуден бас тартқан жағдайда көрсетіледі. Осы тармақты көрсеткен жағдайда ҚМ-1 нысанының 3 және 4-бөлімдерінде мынадай деректемелерді: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (1.1, 1.2, 1.3, 1.4-жолақтар), 4.13, заңды тұлғалар үшін: 4.8, жеке тұлғалар үшін: 4.14, 4.15, 4.16 (1-жолақ), 4.17, 4.18 толтыру міндетті болып табылады.
"13.2 Клиенттің іскерлік қатынастарды қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) мақсатында пайдаланатыны туралы күдік болған жағдайда" – ҚМС клиенттің іскерлік қатынастарды қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) мақсатында пайдаланатыны туралы күдік болған жағдайда жеке немесе заңды тұлғаға ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операциялар жүргізуден бас тартқан жағдайда көрсетіледі. Осы тармақты көрсеткен жағдайда ҚМ-1 нысанының 3 және 4-бөлімдерінде мынадай деректемелерді: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (1.1, 1.2, 1.3, 1.4-жолақтар), 4.13, заңды тұлғалар үшін: 4.8, жеке тұлғалар үшін: 4.14, 4.15, 4.16 (1-жолақ), 4.17, 4.18 толтыру міндетті болып табылады.
"13.3 Клиенттің іскерлік қатынастарды терроризмді қаржыландыру мақсатында пайдаланатыны туралы күдік болған жағдайда" – ҚМС клиенттің іскерлік қатынастарды терроризмді қаржыландыру мақсатында пайдаланатыны туралы күдік болған жағдайда жеке немесе заңды тұлғаға ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операциялар жүргізуден бас тартқан жағдайда көрсетіледі. Осы тармақты көрсеткен жағдайда ҚМ-1 нысанының 3 және 4-бөлімдерінде мынадай деректемелерді: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (1.1, 1.2, 1.3, 1.4-жолақтар), 4.13, заңды тұлғалар үшін: 4.8, жеке тұлғалар үшін: 4.14, 4.15, 4.16 (1-жолақ), 4.17, 4.18 толтыру міндетті болып табылады.

"12.2 В случае наличия подозрений о том, что деловые отношения используются клиентом в целях легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем" – указывается в случае отказа СФМ физическому или юридическому лицу в установлении деловых отношений с клиентом в случае наличия подозрений в том, что деловые отношения используются клиентом в целях легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем. В случае указания данного пункта, обязательными к заполнению в разделах 3 и 4 формы ФМ-1 являются следующие реквизиты: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (поля 1.1, 1.2, 1.3, 1.4), 4.13, для юридических лиц: 4.8, для физических лиц: 4.14, 4.15, 4.16 (поле 1), 4.17, 4.18.
"12.3 В случае наличия подозрений о том, что деловые отношения используются клиентом в целях финансирования терроризма" – указывается в случае отказа СФМ физическому или юридическому лицу в установлении деловых отношений с клиентом в случае наличия подозрений в том, что деловые отношения используются клиентом в целях финансирования терроризма. В случае указания данного пункта, обязательными к заполнению в разделах 3 и 4 формы ФМ-1 являются следующие реквизиты: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (поля 1.1, 1.2, 1.3, 1.4), 4.13, для юридических лиц: 4.8, для физических лиц: 4.14, 4.15, 4.16 (поле 1), 4.17, 4.18.
"13. Отказ в проведении операции:" – указывается в случае отказа в проведении операции с деньгами и (или) иным имуществом по основаниям, предусмотренным пунктом 1 статьи 13 Закона.
"13.1. В случае невозможности принятия мер, предусмотренных подпунктами 1), 2), 2-1), 2-2), 4) и 6) пункта 3 статьи 5 Закона" – указывается в случае отказа СФМ физическому или юридическому лицу в проведении операции с деньгами и (или) иным имуществом в случае невозможности принятия мер, предусмотренных подпунктами 1), 2), 2-1) и 4) пункта 3 статьи 5 Закона. В случае указания данного пункта, обязательными к заполнению в разделах 3 и 4 формы ФМ-1 являются следующие реквизиты: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (поля 1.1, 1.2, 1.3, 1.4), 4.13, для юридических лиц: 4.8, для физических лиц: 4.14, 4.15, 4.16 (поле 1), 4.17, 4.18.
"13.2 В случае наличия подозрений о том, что деловые отношения используются клиентом в целях легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем" – указывается в случае отказа СФМ физическому или юридическому лицу в проведении операции с деньгами и (или) иным имуществом в случае наличия подозрений в том, что деловые отношения используются клиентом в целях легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем. В случае указания данного пункта, обязательными к заполнению в разделах 3 и 4 формы ФМ-1 являются следующие реквизиты: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (поля 1.1, 1.2, 1.3, 1.4), 4.13, для юридических лиц: 4.8, для физических лиц: 4.14, 4.15, 4.16 (поле 1), 4.17, 4.18.
"13.3. В случае наличия подозрений о том, что деловые отношения используются клиентом в целях финансирования терроризма" – указывается в случае отказа СФМ физическому или юридическому лицу в проведении операции с деньгами и (или) иным имуществом в случае наличия подозрений в том, что деловые отношения используются клиентом в целях финансирования терроризма. В случае указания данного пункта, обязательными к заполнению в разделах 3 и 4 формы ФМ-1 являются следующие реквизиты: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (поля 1.1, 1.2, 1.3, 1.4), 4.13, для юридических лиц: 4.8, для физических лиц: 4.14, 4.15, 4.16 (поле 1), 4.17, 4.18.

"14. Іскерлік қатынастарды тоқтату" – ҚМС жеке немесе заңды тұлғамен іскерлік қатынастарды тоқтатқан жағдайда көрсетіледі.
"14.1 Клиенттің іскерлік қатынастарды қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) мақсатында пайдаланатыны туралы күдік болған жағдайда" – ҚМС клиенттің іскерлік қатынастарды қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) мақсатында пайдаланатыны туралы күдік болған жағдайда клиентпен іскерлік қатынастарды тоқтатқан жағдайда көрсетіледі.
"14.2 Клиенттің іскерлік қатынастарды терроризмді қаржыландыру мақсатында пайдаланатыны туралы күдік болған жағдайда" – ҚМС клиенттің іскерлік қатынастарды терроризмді қаржыландыру мақсатында пайдаланатыны туралы күдік болған жағдайда жағдайда клиентпен іскерлік қатынастарды тоқтатқан жағдайда көрсетіледі.
Деректеме міндетті түрде толтырылады.
2-тарау. ҚМ-1 қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпараттың нысанын жіберген ҚМС туралы мәліметтер
2.1 "Қаржы мониторингі субъектісінің коды*" деректемесінде – ҚМС түрлерінің кодтары анықтамалығына сәйкес уәкілетті органға ҚМ-1 нысанын ұсынған ҚМС коды көрсетіледі. Деректеме міндетті түрде толтырылады.
2.2 "ҚМС" деректемесінде:
"1.1 Ұйымдастырылған нысан:" – ҚМС ұйымдастырушылық құқықтық нысаны көрсетіледі (мәселен, АҚ (акционерлік қоғам), ЖШС (жауапкершілігі шектеулі серіктестік), ЖК (жеке кәсіпкер) немесе ҚМС өзге де ұйымдастырушылық құқықтық нысаны). Егер жеке тұлға ҚМС болған жағдайда бұл жолақ толтырылмайды.
"1.2 Атауы:" – тырнақшасыз ҚМС атауы көрсетіледі.
"1.2.1 Тегі", "1.2.2 Аты", "1.2.3 Әкесінің аты" – ҚМС тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі.
"2.3 – деректеме белсенді емес". Бағдарламалық қамтамасыз етудің техникалық мүмкіндігінің болмауына байланысты деректеменің реттік нөмірі өзгермейді.
2.4 "Жеке сейкестендіру нөмір/бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - ЖСН/БСН)*" деректемесінде – ҚМ-1 нысанын жіберетін ҚМС жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі. Деректеме мүндетті түрде толтырылуы қажет.
2.5 "Орналасқан жерінің мекенжайы*" – деректемесінде ҚМС заңды мекенжайы облыс (оның ішінде республикалық маңызы бар қалалар мен астана), аудан, республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда, елді мекен (қала/кент/ауыл), көшенің/даңғылдың/шағын ауданның атауы, үй нөмірі, пәтердің/офистің нөмірі (болған жағдайда), пошталық индексі көрсетіледі.

"14. Прекращение деловых отношений" – указывается в случае прекращения СФМ деловых отношений с физическим или юридическим лицом.
"14.1 В случае наличия подозрений о том, что деловые отношения используются клиентом в целях легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем" – указывается в случае прекращения СФМ деловых отношений с клиентом в случае наличия подозрений в том, что деловые отношения используются клиентом в целях легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем.
"14.2 В случае наличия подозрений о том, что деловые отношения используются клиентом в целях финансирования терроризма" – указывается в случае прекращения СФМ деловых отношений с клиентом в случае наличия подозрений в том, что деловые отношения используются клиентом в целях финансирования терроризма.
Реквизит обязателен для заполнения.
Глава 2. Сведения о СФМ, направившем Форму сведений и информации об операции, подлежащей финансовому мониторингу ФМ-1
В реквизите 2.1 "Код субъекта финансового мониторинга*" – указывается код СФМ, представляющего форму ФМ-1 в уполномоченный орган, в соответствии со справочником кодов видов СФМ. Реквизит обязателен для заполнения.
В реквизите 2.2 "СФМ*" – указываются:
"1.1. Организационная форма:" – указывается организационная правовая форма СФМ (к примеру, АО (акционерное общество), ТОО (товарищество с ограниченной ответственностью), ИП (индивидуальный предприниматель) или иная организационная правовая форма). В случае если СФМ является физическое лицо, то данное поле не заполняется. Реквизит обязателен для заполнения.
"1.2. Наименование:" – указываются без кавычек наименование организации,
"1.2.1 Фамилия", "1.2.2. Имя", "1.2.3 Отчество" – указываются фамилия, имя и отчество (при наличии) СФМ.
"Реквизит 2.3 – не активен". Порядковый номер реквизита не меняется в связи с отсутствием технических возможностей программного обеспечения.
В реквизите 2.4 "Индивидуальный идентификационный номер/бизнес – идентификационный номер (далее – ИИН/БИН)*" – указывается индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер СФМ, направляющего форму ФМ-1. Реквизит обязателен для заполнения.
В реквизите 2.5 "Адрес местонахождения*" – указываются юридический адрес СФМ, в формате область (в том числе городов республиканского значения и столицы), район, населенный пункт (город/поселок/село), за исключением городов республиканского значения и столицы, наименование улицы/проспекта/микрорайона, номер дома, номер квартиры/офиса (при наличии), почтовый индекс. Реквизит обязателен для заполнения.

2.6 "Жеке басты куәландыратын құжат (жеке тұлғалар үшін)" деректемесінде – жеке басты куәландыратын құжат түрінің цифрлық коды көрсетіледі.
2.6.1 "Жеке басты куәландыратын құжаттың нөмірі мен сериясы (жеке тұлғалар үшін)" деректемесінде – жеке басты куәландыратын құжаттың нөмірі мен сериясы (бар болса) көрсетіледі.
2.6.2 "Жеке басты куәландыратын құжатты кім берген (жеке тұлғалар үшін)" деректемесінде – жеке басты куәландыратын құжатты берген мекеменің атауы көрсетіледі.
2.6.3 "Жеке басты куәландыратын құжат қашан берілген (жеке тұлғалар үшін)" деректемесінде –жеке басты куәландыратын құжаттың берілген күні күні(екі белгі)/айы (екі белгі)/жылы (төрт белгі) форматында көрсетіледі.
2.7 "Жауапты жұмыскер" деректемесінде – ішкі бақылау қағидаларын сақтауға жауапты, байланыс жасайтын адамның деректері көрсетіледі: тегі, аты, әкесінің аты (бар болса).
2.7.1 "Жауапты лауазымды тұлғаның лауазымы" деректемесінде – ішкі бақылау ережелерінің сақталуына жауапты лауазымды тұлғаның атқаратын қызметі көрсетіледі.
2.8 "Байланыс телефондары*" деректемесінде – ішкі бақылау ережелерінің сақталуына жауапты лауазымды тұлғаның ұялы (+7 ХХХ ХХХ ХХХХ форматында) және қалалық (қала коды/телефон нөмірі/ішкі телефон нөмірі (бар болса) форматында) телефон нөмірлері көрсетіледі. Деректеме міндетті түрде толтырылады.
2.9 "Электрондық пошта*" деректемесінде – ішкі бақылау ережелерінің сақталуына жауапты байланыс тұлғасының электрондық поштасы көрсетіледі. Деректеме міндетті түрде толтырылады.
3-тарау. Қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы ақпарат
3.1 "Операцияның нөмірі*" деректемесінде ҚМ-1 нысанын жіберген ҚМС ішкі тізілімінде тіркелген нөмірі көрсетіледі. Деректеме міндетті түрде толтырылады.
3.2 "Операция түрінің коды*" деректемесінде қаржылық мониторингке жататын операциялар түрлерінің кодтарының анықтамалығына сәйкес операция түрінің цифрлық коды көрсетіледі. Деректеме міндетті түрде толтырылады.
0530, 0540 кодтары кодтарда көзделген операцияларды қоспағанда, клиентке қолма-қол ақша берген не клиенттен қолма-қол ақша қабылдаған жағдайда көрсетіледі 0511, 0521, 0911, 1311, 1321, 1411, 1421, 1431.
0623, 0633-кодтар көрсетілген және оффшорлық аймақта (аймақтан) операция жүргізілген жағдайларда "4.7 Операцияға қатысушының банкі" деген деректеменің "1.5.1 Банктің орналасқан елі" деген жолағы "Банктік және сақтандыру қызметінің, бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушылары қызметінің және бағалы қағаздар рыногында лицензияланатын басқа да қызмет түрлерінің, акционерлік инвестициялық қорлар және микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар қызметінің мақсаттары үшін офшорлық аймақтардың тізбесін белгілеу туралы" Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 24 ақпандағы № 8 қаулысына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізіміндегі актінің тіркеу №20095) және "Жеңілдікті салық салынатын мемлекеттер тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 142 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізіміндегі актінің тіркеу № 16404) сәйкес толтырылады.

В реквизите 2.6 "Документ, удостоверяющий личность (для физических лиц)" – указывается цифровой код вида документа, удостоверяющего личность.
В реквизите 2.6.1 "Номер и серия документа, удостоверяющего личность (для физических лиц)" – указываются номер и серия (при наличии) документа, удостоверяющего личность.
В реквизите 2.6.2 "Кем выдан документ, удостоверяющий личность (для физических лиц)" – указывается наименование органа, выдавшего документ, удостоверяющий личность.
В реквизите 2.6.3 "Когда выдан документ, удостоверяющий личность (для физических лиц)" – указывается дата выдачи документа, удостоверяющего личность в формате день (два знака)/месяц (два знака)/год (четыре знака).
В реквизите 2.7 "Ответственный работник" – указываются данные контактного лица, ответственного за соблюдение правил внутреннего контроля: фамилия, имя, отчество (при наличии).
В реквизите 2.7.1 "Должность ответственного работника" – указывается занимаемая должность лица, ответственного за соблюдение правил внутреннего контроля.
В реквизите 2.8 "Контактные телефоны*" – указываются номера телефонов сотовой (в формате +7 ХХХ ХХХ ХХХХ) и городской (в формате код города/номер телефона/номер внутреннего телефона (при наличии) связей лица, ответственного за соблюдение правил внутреннего контроля. Реквизит обязателен для заполнения.
В реквизите 2.9 "Электронная почта*" – указывается адрес электронной почты лица, ответственного за соблюдение правил внутреннего контроля. Реквизит обязателен для заполнения.
Глава 3. Информация об операции, подлежащей финансовому мониторингу
В реквизите 3.1 "Номер операции*" – указывается номер операции, который присвоен во внутреннем реестре СФМ, направляющего форму ФМ-1. Реквизит обязателен к заполнению.
В реквизите 3.2 "Код вида операции*" – указывается цифровой код вида операции в соответствии со справочником кодов видов операций, подлежащих финансовому мониторингу. Реквизит обязателен к заполнению.
Коды 0530, 0540 – указываются в случае выдачи клиенту либо приема от клиента наличных денег, за исключением операций, предусмотренных кодами 0511, 0521, 0911, 1311, 1321, 1411, 1421, 1431.
В случаях указания кодов 0623, 0633 и проведения операции в/из оффшорной зоны, поле "1.5.1 Местонахождение банка" реквизита 4.7 "Банк участника операции" заполняется в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 24 февраля 2020 года № 8 "Об установлении Перечня оффшорных зон для целей банковской и страховой деятельности, деятельности профессиональных участников рынка ценных бумаг и иных лицензируемых видов деятельности на рынке ценных бумаг, деятельности акционерных инвестиционных фондов и деятельности организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20095) и приказом Министра финансов от 8 февраля 2018 года № 142 "Об утверждении перечня государств с льготным налогообложением" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16404).

0640 коды 0623, 0633 кодтарында көзделген операцияларды қоспағанда, оффшорлық аймақта тіркелген, тұрғылықты жері немесе орналасқан жері бар, сол сияқты оффшорлық аймақта тіркелген банкте шоты бар адамдар санатымен ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен клиенттің операциясын жүргізген жағдайда көрсетіледі.
1811 кодты көрсеткен жағдайда мемлекеттік тіркеуге жататын мүлік туралы ақпарат "2.1. Мүлік түрі" жолақтарында, мәселен, пәтер, жер учаскесі немесе өзге жылжымайтын мүлік және "2.2 Мүліктің тіркеу нөмірі" көрсетіледі.
1911, 2020 кодтары көрсетілген жағдайда клиент Қазақстан Республикасы резиденті және Қазақстан Республикасында тіркелген резидент емес болған жағдайда "Астана" халықаралық қаржы орталығының ҚМС қолданады.
Бағалы қағаздармен операция жүргізу кезінде "2.2.1 ISIN*" ISIN (халықаралық сәйкестендіру нөмірі), сондай-ақ "2.2.2 CFI" жолағында CFI (қаржы құралының жіктеуіші) көрсетіледі. ISIN деректемелерін толтыру міндетті, CFI деректемелерін толтыру міндетті емес болып табылады.
3.2.1 "Операция түрінің бірінші қосымша коды" және 3.2.2 "Операция түрінің екінші қосымша коды" деректемелерінде операция түрлерінің қосымша кодтары көрсетіледі.
3.3 "Төлемді тағайындау коды*" деректемесінде – "Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізіміндегі актінің тіркеу № 14365) сәйкес қаржы мониторингіне жататын операциялар төлемдерін тағайындау коды көрсетіледі. ҚМС түрінің 011, 013-016 немесе 101 кодтары көрсетілген жағдайда деректемені толтыру міндетті.
2-жолағы "Реквизитті анықтау мүмкін емес" – төлемді тағайындау кодын анықтау мүмкін болмаған жағдайда көрсетіледі.
3.4 "Операцияға қатысушылар саны*" деректемесі – ҚМС қоспағандағы операцияға қатысушылардың саны көрсетіледі. Деректеме міндетті түрде толтырылады.
3.5 "Операция валютасының/валюталық шарттың коды*" деректемесінде – операция жасау валютасының коды, оның ішінде валюталық шартты (келісімшартты) ескере отырып, репатриация талаптарының орындалуын бақылау, ақша қозғалысының мониторингі және ол бойынша міндеттемелердің өзге де орындалуы көрсетіледі. Валюта коды "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген (бұдан әрі – КОК № 378 шешімі) "Валюталар сыныптауышы" 23-қосымшасына сәйкес көрсетіледі. Деректеме міндетті түрде толтырылады.

Код 0640 – указывается в случае проведения операции клиента с деньгами и (или) иным имуществом с категорией лиц, имеющих регистрацию, место жительства или место нахождения в оффшорной зоне, а равно владеющих счетом в банке, зарегистрированном в оффшорной зоне, за исключением операций, предусмотренных кодами 0623, 0633.
В случае указания кода 1811 информация об имуществе, подлежащем государственной регистрации, указывается в полях "2.1. Вид имущества", например, квартира, земельный участок или иное недвижимое имущество, согласно Гражданского кодекса Республики Казахстан, и "2.2. Регистрационный номер имущества".
В случае указания кодов 1911, 2020 применяются субъектами финансового мониторинга Международного финансового центра "Астана" в случае, когда клиентом выступает резидент Республики Казахстан, и нерезидент зарегистрированный в Республики Казахатсан.
При проведении операции с ценными бумагами, в поле "2.2.1. ISIN*" указывается ISIN (международный идентификационный номер), в поле "2.2.2. CFI" указывается CFI (классификатор финансового инструмента). Реквизит ISIN обязателен для заполнения, реквизит CFI необязателен для заполнения.
В реквизитах 3.2.1 "Первый дополнительный код вида операции" и 3.2.2 "Второй дополнительный код вида операции" – указываются дополнительные коды видов операции
В реквизите 3.3 "Код назначения платежа*" – указывается код назначения платежа операции, подлежащей финансовому мониторингу, в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей". Реквизит обязателен для заполнения в случае указания кодов вида субъекта финансового мониторинга 011, 013-016 или 101. Реквизит обязателен к заполнению.
Поле 2 "Невозможно установить реквизита" – указывается в случае, если код назначения платежа невозможно установить.
В реквизите 3.4 "Количество участников операции*" – указывается количество участников операции, не включая СФМ. Реквизит обязателен к заполнению.
В реквизите 3.5 "Код валюты операции/валютного договора*" – указывается код валюты совершения операции, в том числе, связанной с учетом валютного договора, контроля выполнения требований репатриации, мониторинга движения денег и иного исполнения обязательств по нему. Код валюты указывается в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее – Решение № 378). Реквизит обязателен к заполнению.

3.6 "Операцияның оны өткізу валютасындағы сомасы*" деректемесінде оны жүргізу валютасындағы операция сомасы көрсетіледі. Деректеме міндетті түрде толтырылады.
"Астана" халықаралық қаржы орталығының ҚМС үшін валюталау бағамы операция жүргізілген кездегі Ұлттық Банктің бағамы бойынша айқындалады.
Криптоактивтермен (криптобиржалармен) жұмыс істейтін "Астана" халықаралық қаржы орталығының ҚМС үшін бағам ЦА-мен операция жасау сәтінде тәуелсіз ақпараттық ресурстармен (тізімге сәйкес) айқындалады.
3.7 "Операция сомасы теңгемен*" деректемесінде операция жүргізілген күнгі валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгелік баламадағы операция сомасы көрсетіледі. 3.5 "Операция валютасының коды" деректемесінде "теңге (қазақ)" валютасының коды көрсетілген кезде операцияның көрсетілген сомасы 3.6 "Операцияның оны өткізу валютасындағы сомасы" деректемесінде қайталанады. Деректеме міндетті түрде толтырылады.
"Астана" халықаралық қаржы орталығының ҚМС үшін операция жүргізілген күнге Ұлттық Банктің бағамын қолдануға жол беріледі.
3.7.1 "Валюталық шарттың жасалу валютасындағы сомасы" деректемесінде сома клиент есептік тіркеу шеңберінде ұсынған валюталық шарттың (келісімшарттың) жасасу валютасында, репатриация талаптарын орындауда және шарт (келісімшарт) бойынша өзге де міндеттемелерді орындауда көрсетіледі. Ақша төлемі/аударымы болмаған жағдайда 3.6 және 3.7 деректемелерінде "0" сомасы көрсетіледі.
3.7.2 "Валюталық шарттың теңгедегі сомасы" деректемесінде сома клиент есептік тіркеу шеңберінде ұсынған валюталық шарттың (келісімшарттың) баламалы сомасында, репатриация талаптарын орындау барысында және шарт (келісімшарт) бойынша өзге де міндеттемелерді орындау барысында теңгемен көрсетіледі. Теңгедегі қайта есептеу бағамы Ұлттық Банктің хабарлама жіберілген күнгі ресми бағамы бойынша жүзеге асырылады.
3.7.3 "Мәміледегі бағалы қағаздың 1 бірлігі үшін құны (лас баға), оны жүргізу валютасында" деректемесінде – бағалы қағаздармен операция жүргізу кезінде бағалы қағаздың 1 бірлігі үшін құны (лас баға), оны жүргізу валютасында көрсетіледі.
3.7.4 "Бағалы қағаздың 1 бірлігі үшін құны (лас бағасы) теңгемен" деректемесінде – бағалы қағаздармен операция жүргізу кезінде бағалы қағаздың 1 бірлігі үшін құны (лас бағасы), теңгемен көрсетіледі. Деректемелерді толтыру міндетті емес.
3.8. "Операцияны жасаудың негіздемесі*" деректемесінде – ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен мәмілелер жасау мен қатысушылар түрлері кодтарының анықтамалығына сәйкес ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операция жүргізілетін негіздегі мәміле түрінің коды көрсетіледі. Деректемені толтыру міндетті.

В реквизите 3.6 "Сумма операции в валюте ее проведения*" – указывается сумма операции в валюте ее проведения. Реквизит обязателен к заполнению.
Для субъектов финансового мониторинга Международного финансового центра "Астана" курс валютирования определяется по курсv Национального банка Республики Казахстан на момент совершения операции.
Для субъектов финансового мониторинга Международного финансового центра "Астана", работающих с криптоактивами (криптобиржи) курс определяется независимыми информационными ресурсами (согласно списка) на момент совершения операции с ЦА.
В реквизите 3.7 "Сумма операции в тенге*" – указывается сумма операции в тенговом эквиваленте по рыночному курсу обмена валют на дату совершения операции. При указании в реквизите 3.5 "Код валюты операции" кода валюты "Тенге (казахский)", указанная сумма операции в реквизите 3.6 "Сумма операции в валюте ее проведения" дублируется. Реквизит обязателен к заполнению.
Для субъектов финансового мониторинга Международного финансового центра "Астана" допускается применение курса Национального Банка на день совершения операции.
В реквизите 3.7.1 "Сумма валютного договора в валюте заключения" – сумма указывается в валюте заключения валютного договора, представленного клиентом в рамках учетной регистрации, выполнения требований репатриации и иного исполнения обязательств по валютному договору. При отсутствии денежного платежа/перевода в реквизитах 3.6 и 3.7 указывается сумма "0".
В реквизите 3.7.2 "Сумма валютного договора в тенге" – сумма указывается в тенге, эквивалентной сумме валютного договора, представленного клиентом в рамках учетной регистрации, выполнения требований репатриации и иного исполнения обязательств по валютному договору. Курс перерасчета в тенге осуществляется по официальному курсу Национального банка Республики Казахстан на дату направления сообщения (формы – ФМ1).
В реквизите 3.7.3 "Стоимость (грязная цена) за 1 единицу ценной бумаги в сделке, в валюте ее проведения" – при проведении операции с ценными бумагами, указывается стоимость (грязная цена) за 1 единицу ценной бумаги, в валюте ее проведения.
В реквизите 3.7.4 "Стоимость (грязная цена) за 1 единицу ценной бумаги в тенге" – при проведении операции с ценными бумагами, указывается стоимость (грязная цена) за 1 единицу ценной бумаги, в тенге. Реквизит необязателен к заполнению.
В реквизите 3.8 "Основание совершения операции*" – указывается код вида сделки, на основании которой совершается операция с деньгами и (или) иным имуществом в соответствии со справочником кодов видов участников и сделок с деньгами и (или) иным имуществом. Реквизит обязателен к заполнению.

3.9 "Операцияны жүзеге асыруға негіз болған құжаттың күні мен нөмірі" деректемесінде – операцияны жүзеге асыруға негіз болған құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі. Хабардың күнін көрсету күні (екі белгі)/айы (екі белгі)/жылы (төрт белгі) форматында көрсетіледі.
3.10 "Күдікті операциялар белгілерінің коды" деректемесінде – осы бұйрықпен бекітілген қаржылық операцияның күдіктілік белгілері анықтамалығына сәйкес қаржылық операцияның негізгі күдіктілік белгісінің цифрлық коды көрсетіледі. "1.5 Хабарлама беру үшін негіздеме" –деректемесінің "2. Күдікті операция" жолағы көрсетілген жағдайда деректемені толтыру міндетті.
3.11 "Операцияның күдіктілік белгісінің 1-ші қосымша коды" деректемесінде – осы бұйрықпен бекітілген қаржылық операцияның күдіктілік белгілері анықтамалығына сәйкес қаржылық операцияның бірінші қосымша күдіктілік белгісінің коды көрсетіледі.
3.12 "Операцияның күдіктілік белгісінің 2-ші қосымша коды" деректемесінде – осы бұйрықпен бекітілген қаржылық операцияның күдіктілік белгілері анықтамалығына сәйкес қаржылық операцияның екінші қосымша күдіктілік белгісінің коды көрсетіледі. Деректеме ішкі бақылау шараларын іске асыру нәтижесіндегі күдікті қаржылық операциялардың қосымша белгісі анықталған жағдайда толтырылады.
3.13 "Операцияны күдікті ретінде жіктеуде туындаған қиыншылықтарды сипаттау" деректемесінде – күдікті операцияны жіктеуде туындаған қиындықтардың сипаттамасы ғана көрсетіледі.
3.14 "Операция бойынша қосымша ақпарат" деректемесінде – "Қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы ақпарат" 3-бөлімінің деректемелерінде толтырылуға жататын ақпаратты қоспағанда, ішкі бақылау шараларын іске асыру кезінде қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) немесе терроризмді қаржыландыру мақсатында оны жүзеге асыру туралы күдік туындайтын операция бойынша қосымша ақпарат көрсетіледі. Егер 1.5 деректеменің "8. Осындай зерделеу нәтижелерін тіркей отырып, ҚМС күдікті деп таныған, міндетті зерделеуге арналған операциялар" хабарламаны беру үшін негіздеме және күдікті операцияны айқындау белгілерінің "7006" кодын таңдалғанда деректеме міндетті болып табылады.
Ауыстырылатын хабарлама ұсынылған жағдайда осы деректемеде түзетілген деректемелер туралы ақпарат көрсетіледі, мысалы, операция сомасы, төлем мақсаты немесе өзгесі өзгертілді.
3.15 "Операция жүргізілген жердің мекенжайы" деректемесінде – операцияны жүргізудің тәсілі (онлайн/офлайн) көрсетіледі. Операция Қазақстан Республикасының аумағында офлайн жүргізілген жағдайда операция аяқталған мекенжай (облыс (оның ішінде республикалық маңызы бар қалалар мен астана), аудан, елді мекен (қала/кент/ауыл), көшенің/даңғылдың/шағын ауданның атауы, үйдің нөмірі, пәтердің/кеңсенің нөмірі көрсетіледі. Операция Қазақстан Республикасынан тыс жерде офлайн жүргізілген жағдайда КОК № 378 шешімімен бекітілген "Дүниежүзі елдерінің сыныптаушысы" 22-қосымшасына сәйкес ел көрсетіледі. Операция әдісінде "офлайн" көрсетілген жағдайда деректемені толтыру міндетті болып табылады.

В реквизите 3.9 "Дата и номер документа, на основании которого осуществляется операция" – указываются дата и номер документа, на основании которого осуществляется операция. Дата документа указывается в формате день (два знака)/месяц (два знака)/год (четыре знака).
В реквизите 3.10 "Код признака подозрительности операции" – указывается цифровой код основного признака подозрительности операции в соответствии с признаками определения подозрительной операции, утвержденными настоящим приказом. Реквизит обязателен для заполнения в случае указания в реквизите 1.5 "Основания для подачи сообщения" поля "2. Подозрительная операция".
В реквизите 3.11 "1-й дополнительный код признака подозрительности операции" – указывается код первого дополнительного признака подозрительности операции в соответствии с признаками определения подозрительной операции, утвержденными настоящим приказом.
В реквизите 3.12 "2-й дополнительный код признака подозрительности операции" – указывается код второго дополнительного признака подозрительности операции в соответствии с признаками определения подозрительной операции, утвержденными настоящим приказом. Реквизит заполняется в случае выявления дополнительного признака подозрительности операции в результате реализации мер внутреннего контроля.
В реквизите 3.13 "Описание возникших затруднений квалификации операции как подозрительной" – указывается описание затруднений в квалификации подозрительной операции.
В реквизите 3.14 "Дополнительная информация по операции" – указывается дополнительная информация по операции, в отношении которой при реализации мер внутреннего контроля возникают подозрения о ее осуществлении с целью легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, или финансирования терроризма, за исключением информации, подлежащей заполнению в реквизитах раздела 3 "Информация об операции, подлежащей финансовому мониторингу". Реквизит обязателен к заполнению в случае выбора основания направления сообщения "8. Операции для обязательного изучения" реквизита 1.5 при выборе кода признака определения подозрительной операции "7006".
В случае представления заменяющего сообщения в данном реквизите указывается информация скорректированных реквизитов, например, изменены сумма операции, назначение платежа или иное.
В реквизите 3.15 "Адрес места совершения операции*" – указывается способ проведения операции (онлайн/офлайн). В случае совершения операции офлайн на территории Республики Казахстан, указывается адрес (область (в том числе городов республиканского значения и столицы), район, населенный пункт (город/поселок/село), наименование улицы/проспекта/микрорайона, номер дома, номер квартиры/офиса), по которому завершается операция. В случае совершения операции офлайн за пределами Республики Казахстан указывается страна в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира", утвержденным Решением КТС № 378. Реквизит обязателен для заполнения в случае указания способа проведения операции "офлайн".

3.16 "Мәмілені өткізу орны (қажетін таңдау)*" деректемесінде – бағалы қағаздармен операцияны жүргізу орны көрсетіледі. Бағалы қағаздармен операция жүргізілген жағдайда қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес "Ұйымдастырылған нарық" 3.16.1-тармағы таңдалады, қор биржасының ішкі құжаттарында белгіленген талаптарды орныдамай, бағалы қағаздармен операция жүргізу кезінде "Ұйымдастырылмаған нарық" 3.16.2-тармағы таңдалады, жоғарыда көрсетілген тармақтарға жатпайтын жерде бағалы қағаздармен операция жүргізу кезінде "Өзге" 3.16.3-тармағы таңдалады.
3.17 "Мәміледе сатылған бағалы қағаздардың саны*" деректемесінде – мәміледе сатылған бағалы қағаздардың саны бірлік өлшемде көрсетіледі. Деректеме міндетті түрде толтырылады.
4-тарау. Қаржы мониторингіне жататын операцияға қатысушылар туралы мәліметтер
"Операцияға қатысушылар саны" 3.4-деректемесінде көрсетілген қатысушылардың санына қарай, әрбір қатысушыға сондай мөлшерде 4 "Қаржы мониторингіне жататын операцияға қатысушылар туралы мәліметтер" деген бөлімдер толтырылады.
4.1 "Қатысушы (қажетін таңдау)*" деректемесінде қаржы мониторингіне жататын операцияға қатысушының тиісті мәні көрсетіледі. Деректеме міндетті түрде толтырылады.
4.2 "Қаржы мониторингі субъектісінің клиенті (қажетін таңдау)*" деректемесінде келесі жолақтар бар:
"1. Болып табылмайды" – операция қатысушысы ҚМ-1 нысанын жолдайтын ҚМС клиенті болып табылмаған жағдайда көрсетіледі;
"2. Болып табылады" – операция қатысушысы ҚМ-1 нысанын жолдайтын ҚМС клиенті болып табылған жағдайда көрсетіледі. Деректеме міндетті түрде толтырылады.
4.3 "Қатысушының түрі*" деректемесінде ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен мәмілелер және қатысушылары түрлерінің кодтары анықтамалығына сәйкес операцияға қатысушының түрі көрсетіледі.
4.4 "Резиденттік*" деректемесінде – КОК №378 шешімінің "Дүниежүзі елдерінің сыныптаушысы" 22-қосымшасына сәйкес операцияға қатысушының резиденттігі көрсетіледі. Деректеме міндетті түрде толтырылады.
4.4.1 "Азаматтық*" деректемесінде – КОК № 378 шешімінің "Дүниежүзі елдерінің сыныптаушысы" 22-қосымшасына сәйкес операцияға қатысушының азаматтығы көрсетіледі. Реквизиттер толтыру үшін міндетті болып табылады.
4.5 "Операцияға қатысушының түрі (қажетін таңдау)*" деректемесінде – қаржы мониторингіне жататын операцияға қатысушысы түрінің тиісті мәні көрсетіледі. Деректеме міндетті түрде толтырылады.
4.6 "Шетелдік жария лауазымды адам" деректемесінде – 4.5 "Операцияға қатысушының түрі (қажетін таңдау)*" деректемесіндегі "2. Жеке тұлға" немесе "3. Жеке кәсіпкер" жолақтары белгіленген жағдайда тиісті мәні көрсетіледі.

В реквизите 3.16 "Место проведения сделки (необходимо выбрать)*" – указывается место проведения операции с ценными бумагами. В случае проведения операции с ценными бумагами в соответствии с внутренними документами фондовой биржи выбирается пункт 3.16.1 "Организованный рынок", при проведении операции с ценными бумагами без соблюдения требований, установленных внутренними документами фондовой биржи выбирается пункт 3.16.2 "Неорганизованный рынок", при проведений операции с ценными бумагами в месте не подпадающим под вышеуказанные пункты выбирается пункт 3.16.3 "Иное". Реквизит обязателен для заполнения.
В реквизите 3.17 "Количество ценных бумаг, реализуемых в сделке*" – указывается количество ценных бумаг, реализуемых в сделке в единичном измерении. Реквизит обязателен для заполнения.
Глава 4. Сведения об участниках операции, подлежащей финансовому мониторингу
В зависимости от количества участников, указанного в реквизите 3.4 "Количество участников операции", заполняется такое же количество разделов 4 "Сведения об участниках операции, подлежащей финансовому мониторингу" на каждого участника.
В реквизите 4.1 "Участник (нужное выбрать)*" – указывается соответствующее значение участника операции, подлежащей финансовому мониторингу. Реквизит обязателен к заполнению.
В реквизите 4.2 "Клиент субъекта финансового мониторинга (нужное выбрать)*" имеются следующие поля:
"1. Не является" – указывается в случае, если участник операции не является клиентом субъекта финансового мониторинга, направляющим форму ФМ-1;
"2. Является" – указывается в случае, если участник операции является клиентом субъекта финансового мониторинга, направляющим форму ФМ-1. Реквизит обязателен к заполнению.
В реквизите 4.3 "Вид участника*" – указывается код вида участника операции в соответствии со справочником кодов видов участников и сделок с деньгами и (или) иным имуществом.
В реквизите 4.4 "Резидентство*" – указывается резидентство участника операции в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира", утвержденным Решением № 378. Реквизит обязателен для заполнения.
В реквизите 4.4.1 "Гражданство*" - указывается гражданство участника операции в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира", утвержденным Решением № 378. Реквизит обязателен для заполнения.
В реквизите 4.5 "Тип участника операции (нужное выбрать)*" – указывается соответствующее значение типа участника операции, подлежащей финансовому мониторингу. Реквизит обязателен к заполнению.
В реквизите 4.6 "Иностранное публичное должностное лицо" – указывается соответствующее значение в случае указания поля "2. Физическое лицо" или "3. Индивидуальный предприниматель" в реквизите 4.5 "Тип участника операции (нужное выбрать)*".

4.6 деректеменің "2. Болып табылады" жолағы көрсетілген жағдайда 4.5 "Операцияға қатысушының түрі" деректемесіндегі "2. Жеке тұлға" немесе "3. Жеке кәсіпкер" тиісті мәні көрсетіледі.
4.6 "Шетел жария лауазымды адам, жұбайы(зайыбы) немесе олардың жақын туыстары (керегін таңдау)" деректемесінің "2. Болып табылады" жолағы көрсетілген жағдайда 4.25 "Операцияға қатысушы туралы қосымша ақпарат" деректемесінде жария лауазымды адам, жұбайы(зайыбы) немесе олардың жақын туыстары туралы егжей-тегжейлі мәліметтер баяндалады.
"3. Шетелдік жария лауазымды адаммен үлестес" жолақ көрсетілген жағдайда 4.25 "Операцияға қатысушы туралы қосымша ақпарат" деректемесінде шетелдік жария лауазымды адаммен үлестес туралы егжей-тегжейлі мәліметтер жазылады.
4.6.1 деректеменің "2. Болып табылады" жолағы көрсетілген жағдайда 4.5 "Операцияға қатысушының түрі (қажетін таңдау)*" деректемесіндегі "2. Жеке тұлға" немесе "3. Жеке кәсіпкер" жолақтарының тиісті мәні көрсетіледі.
4.6.1 "Жария лауазымды адам (қажетін таңдау)" деректемесінің "2. Болып табылады" жолағы көрсетілген жағдайда 4.25 "Операцияға қатысушы туралы қосымша ақпарат" деректемесіндегі жария лауазымды адам, жұбайы(зайыбы) немесе олардың жақын туыстары туралы туралы егжей-тегжейлі мәліметтер баяндалады.
"3. "Жария лауазымды адаммен үлестес" жолағы көрсетілген жағдайда 4.25 "Операцияға қатысушы туралы қосымша ақпарат" деректемесінде жария лауазымды адаммен үлестес(-тер) туралы егжей-тегжейлі мәліметтер көрсетіледі.
4.6 және 4.6.1 деректемелері 4.2 "Қаржы мониторингі субъектісінің клиенті" деректемесінде "2. Болып табылады" жолақтары көрсетілген жағдайда толтыру үшін міндетті болып табылады.
"4.7 Операция қатысушысының банкі/цифрлық активтер биржасы" деректемесінде операцияны жүгізген банк/Қазақстан Республикасының резидент емес-банкінің филиалы/цифрлық активтер биржасы туралы келесі мәліметтер көрсетіледі:
"1.1 Филиалдың орналасқан жері*" – банк филиалының Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан жағдайдайында көрсетіледі, операцияның басталған/аяқталған жерінің елді мекенінің мекенжайы (облыс (оның ішінде республикалық маңызы бар қалалар мен астана), аудан, республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда, елді мекен (қала/кент/ауыл), көшенің/даңғылдың/шағын ауданның атауы, үй нөмірі, пәтердің/офистің нөмірі (болған жағдайда)) көрсетіледі.
Банк Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан жағдайда КОК № 378 шешімінің "Дүниежүзі елдерінің сыныптаушысы" 22-қосымшасына сәйкес ел көрсетіледі. 3.15 "Операция жүргізілген жердің мекен-жайы" деректемесіндегі операция әдісі "Оффлайн" болып көрсетілген жағдайда деректемені толтыру міндетті болып табылады.
"1.2 Банктің/цифрлық активтер биржасының атауы*" – банктің /Қазақстан Республикасының резидент емес-банкі филиалының/цифрлық активтер биржаларының толық атауы көрсетіледі. Деректемелер толтыру үшін міндетті болып табылады.
"1.2.1 ААЖ атауы" – ААЖ арқылы операция жүргізілген жағдайда ақша аударымы жүйесінің (бұдан әрі – ААЖ) атауы көрсетіледі және "4.7 Операцияға қатысушының банкі*" деректемесінің "1.4 Қатысушы шотының нөмірі" жолағында аударымның бақылау нөмірі (MTCN немесе басқасы) көрсетіледі.
"1.3 Банктің/филиалдың коды" – мысалы, резиденттер үшін БСК және SWIFT BIC (немесе non-SWIFT BIC) резидент еместер және басқалар үшін көрсетіледі. Операция банк филиалында өткізілген жағдайда "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің банктік сәйкестендіру кодтарын беруі, пайдалануы және күшін жоюы, сондай-ақ банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың кодтарын және банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар филиалдарының кодтарын беру және күшін жою, олардың құрылымдары, Банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың анықтамалығын қалыптастыру және жүргізу туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі басқармасының 2012 жылғы 24 тамыздағы № 236 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі берген филиалдың коды көрсетіледі.
"1.4 Қатысушы шотының нөмірі/цифрлық активтер әмиянының мекен-жайы" – қатысушы шотының нөмірі, мәселен, IBAN немесе басқасы көрсетіледі.
"1.5 Операцияға қатысушылардың корреспонденттік шоттары туралы мәліметтер" келесі мәндерге ие болады:
"1.5.1 Банктің орналасқан жері" –КОК № 378 шешімімен бекітілген "Дүниежүзі елдерінің сыныптаушысы" 22-қосымшасына сәйкес банк-корреспондент орналасқан мемлекет көрсетіледі.
"1.5.2 Банктің атауы" – банк-корреспонденттің толық атауы көрсетіледі.
"1.4 Қатысушы шотының нөмірі" жолағында шот нөмірі болмаған жағдайда "шот нөмірсіз" көрсетіледі.

В случае указания поля "2. Является" реквизита 4.6 указывается соответствующее значение "2. Физическое лицо" или "3. Индивидуальный предприниматель" в реквизите 4.5 "Тип участника операции (нужное выбрать)*".
В случае указания поля "2. Является" реквизита 4.6 "Иностранное публичное должностное лицо, (нужное выбрать)" в реквизите 4.25 "Дополнительная информация об участнике операции" излагаются подробные сведения об иностранном публичном должностном лице", супруг (супруге) или их близких родственниках.
В случае указания поля "3. Аффилированный(-ая) с иностранным публичным должностным лицом" в реквизите 4.25 "Дополнительная информация об участнике операции" излагаются подробные сведения об аффилированном(-ой) с иностранным публичным должностным лицом.
В случае указания поля "2. Является" реквизита 4.6.1 указывается соответствующее значение "2. Физическое лицо" или "3. Индивидуальный предприниматель" в реквизите 4.5 "Тип участника операции (нужное выбрать)*".
В случае указания поля "2. Является" реквизита 4.6.1 "Публичное должностное лицо (нужное выбрать)" в реквизите 4.25 "Дополнительная информация об участнике операции" излагаются подробные сведения об публичном должностном лице, супруг (супруге) или их близких родственниках.
В случае указания поля "3. Аффилированный(-ая) с публичным должностным лицом" в реквизите 4.25 "Дополнительная информация об участнике операции" излагаются подробные сведения об аффилированном(-ой) с публичным должностным лицом.
Реквизиты 4.6 и 4.6.1 обязательны для заполнения в случае указания поля "2. Является" в реквизите 4.2 "Клиент субъекта финансового мониторинга".
В реквизите 4.7 "Банк/биржа цифровых активов участника операции" – указываются следующие сведения о банке/филиале банка-нерезидента Республики Казахстан проведения операции:
"1.1. Местонахождение филиала*" – в случае местонахождения филиала банка на территории Республики Казахстан, указывается адрес (область (в том числе городов республиканского значения и столицы), район, населенный пункт (город/поселок/село), наименование улицы/проспекта/микрорайона, номер дома, номер квартиры/офиса), по которому инициируется/завершается операция. В случае местонахождения банка за пределами Республики Казахстан указывается страна в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира", утвержденным Решением № 378. Реквизит обязателен для заполнения в случае указания поля "2. Офлайн" в реквизите 3.15 "Адрес места совершения операции*".
"1.2. Наименование банка/биржи цифровых активов*" - указывается полное наименование банка/филиала банка-нерезидента Республики Казахстан. Реквизит обязателен для заполнения.
"1.2.1. Наименование СДП" – указывается наименование системы денежных переводов (далее – СДП) в случае проведения операции посредством СДП и в поле "1.4. Номер счета участника" реквизита 4.7 "Банк участника операции" указывается контрольный номер перевода (MTCN или иной).
"1.3. Код банка/филиала" – указывается, например, БИК для резидентов и SWIFT BIC (или non – SWIFT BIC) для нерезидентов или иной. В случае проведения операции в филиале банка, обязательно указывается код филиала, присваиваемый Национальным Банком Республики Казахстан, в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 236 "Об утверждении Инструкции о присвоении, использовании и аннулировании Национальным Банком Республики Казахстан банковских идентификационных кодов, а также присвоении и аннулировании кодов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и кодов филиалов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, их структуре, формировании и ведении Справочника банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций".
"1.4. Номер счета/адрес кошелька цифровых активов участника" – указывается номер счета участника, например, IBAN или иной.
"1.5. Сведения о корреспондентских счетах, участвующих в операции" имеет следующие значения:
"1.5.1. Местонахождение банка" – указывается страна местонахождения банка-корреспондента в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира", утвержденным Решением № 378;
"1.5.2. Наименование банка" – указывается полное наименование банка-корреспондента.
В случае отсутствия номера счета в поле "1.4. Номер счета участника" – указывается "без номера счета".

2.1 "Қаржы мониторингі субъектісінің коды" деректемесінде 011, 013-016 немесе 101 ҚМС түрлерінің кодтары көрсетілген жағдайда деректеме міндетті түрде толтырылады. еректеме міндетті түрде толтырылады.
4.8 "Операция қатысушысының атауы (заңды тұлғалар, заңды тұлға құрмайтын шетелдік құрылым үшін)*" деректемесінің – 4.5 "Операцияға қатысушының түрі" деректемесінің "1. Заңды тұлға" жолағы толтырылған жағдайда көрсетіледі және келесі мәнге ие болады:
"1. Қатысушы":
"1.1 Ұйымдық нысаны" жолағында – операцияға қатысушының ұйымдық құқықтық нысаны көрсетіледі (мысалы, АҚ (акционерлік қоғам), ЖШС (жауапкершілігі шектеулі серіктестік), ЖК (жеке кәсіпкер) немесе өзге де ұйымдық құқықтық нысаны);
"1.2 Атауы:" жолағында – тырнақшасыз құрылтайшы құжаттамаға сәйкес операцияға қатысушының атауы көрсетіледі.
"2. Белгілеу мүмкін емес" – егер операцияға қатысушының атауын белгілеу мүмкін болмаған жағдайда көрсетіледі.
Егер 4.13 "ЖСН/БСН" деректемесінде операцияға қатысушының жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетілмеген жағдайда, деректеме міндетті болып табылады.
4.9 "Қатысушының құрылтайшылары (заңды тұлғалар, заңды тұлға құрмайтын шетелдік құрылым үшін)*" деректемесінде – 10 пайыздан кем емес қатысу үлесі бар операция қатысушысының барлық құрылтайшыларының деректері 4.5 "Операцияға қатысушының типі"-деректемесінің "1. Заңды тұлға"-жолағын көрсетілген жағдайда келесі көрсетіледі:
"1.1 Ұйымдық нысаны:" жолағында – операцияға қатысушының ұйымдық құқықтық нысаны көрсетіледі (мысалы, АҚ (акционерлік қоғам), ЖШС (жауапкершілігі шектеулі серіктестік), ЖК (жеке кәсіпкер) немесе өзге де ұйымдық құқықтық нысаны). Егер қатысушының құрылтайшысы жеке тұлға болып табылса, онда осы жолақ толтырылмайды.
"2.1 Атауы:" – құрылтай құжаттарына сәйкес операцияға қатысушының құрылтайшысы заңды тұлға болған жағдайда, операцияға қатысушы құрылтайшының атауы тырнақшасыз көрсетіледі. Егер операцияға қатысушының құрылтайшысы жеке тұлға немесе жеке кәсіпкер болса, онда тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) толтырылады;
"3. Резиденттігі:" деген деректемеде – КОК № 378 шешімімен бекітілген "Дүниежүзі елдерінің сыныптаушысы" 22-қосымшасына сәйкес операцияға қатысушының құрылтайшысы мемлекеті көрсетіледі.
1.5 "Хабарлама беру үшін негіздеме" деректемесінің "2. Күдікті операция" жолағын және 4.2 "Қаржылық мониторинг субъектісінің клиенті" деректемесінің "2. Болып табылады" жолағын бір мезгілде көрсеткен жағдайда толтыру үшін міндетті болып табылады.

Реквизит обязателен для заполнения в случае указания кодов видов субъекта финансового мониторинга 011, 013-016 или 101 в реквизите 2.1 "Код субъекта финансового мониторинга".
В реквизите 4.8 "Наименование участника операции (для юридических лиц, иностранной структуры без образования юридического лица)" – указывается в случае заполнения поля "1. Юридическое лицо" реквизита 4.5 "Тип участника операции" и имеются следующие значения:
"1. Участник":
в поле "1.1. Организационная форма" – указывается организационная правовая форма участника операции (к примеру, АО (акционерное общество), ТОО (товарищество с ограниченной ответственностью), ИП (индивидуальный предприниматель) или иная организационная правовая форма);
в поле "1.2. Наименование:" – указывается наименование участника операции в соответствии с учредительными документами без кавычек.
"2. Невозможно установить" – указывается в случае, если наименование участника операции невозможно установить.
Реквизит обязателен в случае, если в реквизите 4.13 "ИИН/БИН" не указан индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер участника операции.
В реквизите 4.9 "Учредители участника (для юридических лиц, иностранной структуры без образования юридического лица)*" – указываются в случае заполнения поля "1. Юридическое лицо" в реквизите 4.5 "Тип участника операции" данные по всем учредителям участника операции с долей участия не менее 10 процентов:
"1.1. Организационная форма:" – указывается организационная правовая форма участника операции (к примеру, АО (акционерное общество), ТОО (товарищество с ограниченной ответственностью), ИП (индивидуальный предприниматель) или иная организационная правовая форма). В случае если учредителем участника является физическое лицо, то данное поле не заполняется.
"2.1. Наименование:" – указывается наименование учредителя участника операции в соответствии с учредительными документами без кавычек в случае, если учредителем участника операции является юридическое лицо. Если учредителем участника операции является физическое лицо или индивидуальный предприниматель, то указываются фамилия, имя, отчество (при наличии).
"3. Резидентство:" – указывается страна учредителя участника операции в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира", утвержденным Решением № 378.
Реквизит обязателен для заполнения в случае указания одновременно поля "2. Подозрительная операция" реквизита 1.5 "Основание для подачи сообщения" и поля "2. Является" реквизита 4.2 "Клиент субъекта финансового мониторинга".

4.10 "Бірінші басшы (заңды тұлғалар, заңды тұлға құрмайтын шетелдік құрылым үшін)" деректемесінде 4.5 "Операцияға қатысушының түрі" деректемесінде "1. Заңды тұлға" жолағын толтырған жағдайда операцияға қатысушы бірінші басшының деректері көрсетіледі.
Егер 4.13 "ЖСН/БСН" деректемесінде операцияға қатысушының жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетілмеген жағдайда, деректеме міндетті болып табылады.
4.10.1 "Клиентті тиісінше тексеру нәтижесінде қаржы мониторингі субъектісі анықтаған және тіркеу деректерінен ерекшеленетін (клиенттер - заңды тұлғалар, заңды тұлға құрмайтын шетелдік құрылым бойынша толтырылады) қатысушының бенефициарлық меншік иесі" деректемесі "4.5 Операцияға қатысушының типі" деректемесіндегі "1. Заңды тұлға" немесе "4. Заңды тұлға құрмайтын шетелдік құрылым" жолақтары толықтырылған жағдайда қолжетімді. 4.1-деректемеде көрсетілген қатысушылар бойынша жеке енгізіледі. Деректемелерде:
"1.Тегі:" – қатысушының бенефициарлық меншік иесінің тегі көрсетіледі
"2. Аты:" – қатысушының бенефициарлық меншік иесінің аты көрсетіледі
"3. Әкесінің аты (бар болса):" – қатысушының бенефициарлық меншік иесінің әкесінің аты болған кезде көрсетіледі
"4. Азаматтығы:" – КОК № 378 шешімімен "Дүниежүзі елдерінің сыныптаушысы" 22-қосымшасына сәйкес ел көрсетіледі.
"5. Туған күні (резидент емес үшін):" – кк.аа.жжжж. форматында көрсетіледі.
"6. Жеке басын куәландыратын құжат (бар болса):" – кк.аа.жжжж. форматында көрсетіледі.
"7. Жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен сериясы (бар болса)" - жеке басын куәландыратын құжат бар болған жағдайда оның нөмірі мен сериясы жазылады.
4.10.2 "Бенефициарлық меншік иесінің резиденттігі" деректемесі – егер бенефициарлық меншік иесі резидент емес болса, онда 1-жолақта КОК № 378 шешімімен бекітілген "Дүниежүзі елдерінің сыныптаушысы" 22-қосымшасына сәйкес мемлекет көрсетіледі. Егер бенефициарлық меншік иесі резидент болса, онда 2-жолақты "KZ" көрсетіледі.
4.10.3 "Қатысушының бенефициарлық меншік иесінің ЖСН (резидент емес үшін – басқа сәйкестендіру нөмірі)" деректемесі – резидент үшін жеке сәйкестендіру нөмірі, резидент емес үшін шет мемлекеттің өзге сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
4.11 "Өріс белсенді емес" деректемесі бағдарламалық қамтамасыз етудің техникалық мүмкіндіктерінің болмауына байланысты деректеменің реттік нөмірі өзгермейді.
4.12 "Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (бұдан әрі – ЭҚЖЖ)" деректемесінде – 4.5 "Операцияға қатысушының типі" деген деректеменің "1. Заңды тұлға" деген жолағы толтырылған жағдайда "Стандарттаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің төрағасы міндетін атқарушының 2019 жылғы 22 ақпандағы № 68-од бұйрығына сәйкес операцияға қатысушының ЭҚЖЖ коды көрсетіледі.

В реквизите 4.10 "Первый руководитель (для юридических лиц, иностранной структуры без образования юридического лица)" – указываются данные первого руководителя участника операции в случае заполнения поля "1. Юридическое лицо" реквизита 4.5 "Тип участника операции", а именно фамилия, имя, отчество (при наличии).
Реквизит обязателен в случае если в реквизите 4.13 "ИИН/БИН" не указан индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер участника операции.
Реквизит 4.10.1 "Бенефициарный собственник участника, выявленный субъектом финансового мониторинга в результате надлежащей проверки клиента и отличающийся от регистрационных данных (заполняется по клиентам – юридическим лицам, иностранным структурам без образования юридического лица)" доступен в случае заполнения поля "1. Юридическое лицо" или "4. Иностранная структура без образования юридического лица" в реквизите 4.5 "Тип участника операции", вносится отдельно по участникам, указанным в реквизите 4.1. Реквизит содержит:
"1.Фамилия:" – указывается фамилия бенефициарного собственника участника       "2. Имя:" – указывается имя бенефициарного собственника участника
"3. Отчество (при наличии):" – указывается при наличии отчество бенефициарного собственника участника
"4. Гражданство:" – указывается страна в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира", утвержденным Решением № 378.
"5. Дата рождения (для нерезидента):" – указывается в формате дд.мм.гггг.
"6. Документ, удостоверяющий личность (при наличии):" – указывается в формате дд.мм.гггг.
"7. Номер и серия документа, удостоверяющего личность (при наличии):" – указывается номер и серия документа и (или) удостоверения личности при его наличии".
Реквизит 4.10.2 "Резидентство бенефициарного собственника участника" – в случае если бенефициарный собственник нерезидент, то в поле 1 указывается страна в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира", утвержденным Решением № 378. Если бенефициарный собственник резидент, то в поле 2. указывается страна "KZ".
Реквизит 4.10.3 "ИИН бенефициарного собственника участника (для нерезидента - иной идентификационный номер)" – указывается для резидента – индивидуальный идентификационный номер, для нерезидента - иной идентификационный номер иностранного государства.
Реквизит 4.11 "Поле не активно". Порядковый номер реквизита не меняется в связи с отсутствием технических возможностей программного обеспечения.
В реквизите 4.12 "Общий классификатор видов экономической деятельности (далее – ОКЭД)" – указывается код ОКЭД участника операции в соответствии с приказом исполняющего обязанности председателя Комитета технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 22 февраля 2019 года № 68-од "О некоторых вопросах стандартизации" в случае заполнения поля "1. Юридическое лицо" реквизита 4.5 "Тип участника операции".

4.13 "ЖСН/БСН" деректемесінде операцияға қатысушының жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе заңды тұлға құрмайтын шетелдік құрылым шет мемлекетте тіркелген нөмір көрсетіледі. 4.2-деректемесінде 2-тармақ көрсетілген жағдайда, деректемені толтыру міндетті. (Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес резидент емес жеке тұлғаға жеке тұлғаның бірыңғай нөмірі берілмеген кездерді қоспағанда). 4.15-деректемеде жеке басты куәландыратын құжат ретінде "Шетел мемлекеті азаматының паспорты" таңдалған кезде 4.13-деректемені толтыру талап етілмейді.
4.14 "Т.А.Ә. (жеке тұлғалар мен жеке кәсіпкерлер үшін)*" деректемесінде – операцияға қатысушы жеке тұлғаның немесе жеке кәсіпкердің деректері көрсетіледі, атап айтқанда, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда).
4.14 "Т.А.Ә. (жеке тұлғалар мен жеке кәсіпкерлер үшін)*" деректемесінің "2.1 Белгілеу мүмкін емес" жолағы операцияға қатысушының тұлғасын белгілеу мүмкін болмаған жағдайда көрсетіледі.
Егер 4.13 "ЖСН/БСН" деректемеде операцияға қатысушының жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетілмеген жағдайда, деректеме міндетті.
4.15 "Жеке басты куәландыратын құжат" деректемесінде құжаттар түрлерінің кодтары анықтамалығына сәйкес жеке басты куәландыратын құжат түрінің цифрлық коды 4.5 "Операцияға қатысушының түрі" деректемесінің "2. Жеке тұлға" немесе "3. Жеке кәсіпкер" жолақтарын толтырған жағдайда көрсетіледі.
Егер 4.13 "ЖСН/БСН" деректемеде операцияға қатысушының жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетілмеген жағдайда, деректеме міндетті болып табылады.
4.16 "Жеке басты куәландыратын құжаттың нөмірі мен сериясы" деректемесінде операцияға қатысушының жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен сериясы 4.5 "Операцияға қатысушының түрі" деректемесінің "2. Жеке тұлға" немесе "3. Жеке кәсіпкер" жолақтарын толтырған жағдайда көрсетіледі.
Егер 4.13 "ЖСН/БСН" деректемеде операцияға қатысушының жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетілмеген жағдайда деректеме міндетті болып табылады.
4.17 "Жолақ белсенді емес" деректемесінде бағдарламалық қамтамасыз етудің техникалық мүмкіндіктерінің болмауына байланысты деректеменің реттік нөмірі өзгермейді.
4.18 "Жеке басты куәландыратын құжат қашан берілген (ҚР резиденттер емес үшін)" деректемесінде – операцияға қатысушының жеке басын куәландыратын құжаттың берілген күні күні (екі белгі)/айы (екі белгі)/жылы (төрт белгі) форматында 4.5 "Операцияға қатысушының түрі" деректемесінде "2. Жеке тұлға" немесе "3. Жеке кәсіпкер" жолақтарын толтырған жағдайда көрсетіледі.

В реквизите 4.13 "ИИН/БИН" указываются индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер участника операции или номер, под которым иностранная структура без образования юридического лица зарегистрировано в иностранном государстве. Реквизит обязателен для заполнения в случае указания пункта 2 в реквизите 4.2 (за исключением случаев, когда физическому лицу не присвоен индивидуальный идентификационный номер в соответствии с законодательством Республики Казахстан). При выборе в реквизите 4.15 "Паспорт гражданина иностранного государства" в качестве документа, удостоверяющего личность, заполнение реквизита 4.13 не требуется.
В реквизите 4.14 "Фамилия, имя, отчество (для физических лиц и индивидуальных предпринимателей)" – указываются данные физического лица или индивидуального предпринимателя участника операции, а именно фамилия, имя, отчество (при наличии).
Поле "2.1. Невозможно установить" реквизита 4.14 "Ф.И.О. (для физических лиц и индивидуальных предпринимателей)" – указывается в случае, если личность участника операции невозможно установить.
Реквизит обязателен в случае, если в реквизите 4.13 "ИИН/БИН" не указан индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер участника операции.
В реквизите 4.15 "Документ, удостоверяющий личность" – указывается цифровой код вида документа, удостоверяющего личность, в соответствии со справочником кодов видов документов, в случае указания поля "2. Физическое лицо" или "3. Индивидуальный предприниматель" реквизита 4.5 "Тип участника операции".
Реквизит обязателен в случае, если в реквизите 4.13 "ИИН/БИН" не указан индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер участника операции.
В реквизите 4.16 "Номер и серия документа, удостоверяющего личность" – указываются серия и номер документа, удостоверяющего личность участника операции, в случае заполнения поля "2. Физическое лицо" или "3. Индивидуальный предприниматель" реквизита 4.5 "Тип участника операции".
Реквизит обязателен в случае, если в реквизите 4.13 "ИИН/БИН" не указан индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер участника операции.
В реквизите 4.17 "Поле не активно" – Порядковый номер реквизита не меняется в связи с отсутствием технических возможностей программного обеспечения.
В реквизите 4.18 "Когда выдан документ, удостоверяющий личность (для нерезидентов РК)" – указывается дата выдачи документа, удостоверяющего личность участника операции, в формате день (два знака)/месяц (два знака)/год (четыре знака) в случае заполнения поля "2. Физическое лицо" или "3. Индивидуальный предприниматель" реквизита 4.5 "Тип участника операции".

Егер 4.13 "ЖСН/БСН" деректемеде операцияға қатысушының жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетілмеген жағдайда деректеме міндетті болып табылады.
4.19 "Туған күні (ҚР резиденттері емес үшін)" деректемесінде – операцияға қатысушысының туған күні күні (екі белгі)/айы (екі белгі)/жылы (төрт белгі) форматында 4.5 "Операцияға қатысушының түрі" деректемесінде "2. Жеке тұлға" немесе "3. Жеке кәсіпкер" жолақтарын толтырған жағдайда көрсетіледі. 4.2 "Қаржы мониторингі субъектісінің клиенті" деректемесіндегі "2. Болады" жолағы толтырылған жағдайда деректеме міндетті болып табылады.
Егер 4.13 "ЖСН/БСН" деректемеде операцияға қатысушының жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетілмеген жағдайда, деректеме міндетті болып табылады.
4.20 "Туған жері (ҚР резиденттер емес үшін)" деректемесінде – операцияға қатысушысының туған жері 4.5 "Операцияға қатысушының түрі" деректемесінде "2. Жеке тұлға" немесе "3. Жеке кәсіпкер" жолақтарын толтырған жағдайда КОК № 378 шешімімен бекітілген "Дүниежүзі елдерінің сыныптаушысы" 22-қосымшасына сәйкес көрсетіледі.
Егер 4.13 "ЖСН/БСН" деректемесінде операцияға қатысушының жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетілмеген жағдайда, деректеме міндетті болып табылады.
4.21 "Заңды мекенжай" деректемесінде (заңды тұлғалар үшін, заңды тұлға құрмай шетелдік құрылым үшін Заңды мекенжай, жеке тұлғалар үшін - тіркеу орнының мекенжайы) – облыс (оның ішінде Республикалық маңызы бар қалалар және Астана), аудан, елді мекен (Республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда, қала/кент/ауыл), көше/даңғылдың атауы форматында заңды тұлғалар, заңды тұлға құрмай шетелдік құрылым үшін заңды мекенжайы немесе жеке тұлғалар үшін операцияға қатысушыны тіркеу орнының мекенжайы көрсетіледі/ шағын аудан, үй нөмірі, пәтер/кеңсе нөмірі (бар болса).
4.22 "телефон нөмірі" деректемесінде – операцияға қатысушының ұялы (+7 ХХХ ХХХ ХХХХ форматында) және қалалық (қала коды/телефон нөмірі/ішкі телефон нөмірі (бар болса) форматында) телефон нөмірлері көрсетіледі.
4.23 "Электрондық пошта" деректемесінде – операцияға қатысушының интернетте тіркелген электрондық поштасының мекенжайы көрсетіледі.
4.24 "Нақты мекенжайы" деректемесінде заңды тұлғалар үшін – заңды мекенжайы немесе жеке тұлғалар үшін операцияға қатысушының тіркелген жерінің мекенжайы облыс (оның ішінде республикалық маңызы бар қалалар мен астана), аудан, елді мекен (қала/кент/ауыл) (республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда), көшенің/даңғылдың/шағын ауданның атауы, үйдің нөмірі, пәтердің/офистің нөмірі (бар болған жағдайда), пошталық индексі форматында көрсетіледі

Реквизит обязателен в случае, если в реквизите 4.13 "ИИН/БИН" не указан индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер участника операции.
В реквизите 4.19 "Дата рождения (для нерезидентов РК)" – указывается дата рождения участника операции в формате день (два знака)/месяц (два знака)/год (четыре знака) в случае заполнения поля "2. Физическое лицо" или "3. Индивидуальный предприниматель" реквизита 4.5 "Тип участника операции". Реквизит обязателен для заполнения в случае указания поля "2. Является" реквизита 4.2 "Клиент субъекта финансового мониторинга".
Реквизит обязателен в случае, если в реквизите 4.13 "ИИН/БИН" не указан индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер участника операции.
В реквизите 4.20 "Место рождения (для нерезидентов РК)" – указывается место рождения участника операции в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира", утвержденным Решением № 378, в случае заполнения поля "2. Физическое лицо" или "3. Индивидуальный предприниматель" реквизита 4.5 "Тип участника операции".
Реквизит обязателен в случае, если в реквизите 4.13 "ИИН/БИН" не указан индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер участника операции.
В реквизите 4.21 "Юридический адрес" (для юридических лиц, иностранной структуры без образования юридического лица – юридический адрес, для физических лиц - адрес места регистрации) – указываются юридический адрес для юридических лиц, иностранной структуры без образования юридического лица или адрес места регистрации участника операции для физических лиц в формате область (в том числе городов республиканского значения и столицы), район, населенный пункт (город/поселок/село, за исключением городов республиканского значения и столицы), наименование улицы/проспекта/ микрорайона, номер дома, номер квартиры/офиса (при наличии).
В реквизите 4.22 "Номер контактного телефона" – указывается номер телефона участника операции сотового (в формате +7 ХХХ ХХХ ХХХХ) либо городского (в формате код города/номер телефона/номер внутреннего телефона при его наличии).
В реквизите 4.23 "Электронная почта" – указывается адрес электронной почты участника операции, зарегистрированный в интернете.
В реквизите 4.24 "Фактический адрес" – указываются адрес местонахождения для юридических лиц, иностранной структуры без образования юридического лица или адрес местожительства участника операции для физических лиц в формате область (в том числе городов республиканского значения и столицы), район, населенный пункт (город/поселок/село, за исключением городов республиканского значения и столицы), наименование улицы/проспекта/микрорайона, номер дома, номер квартиры/офиса (при наличии), почтовый индекс.

4.25 "Операцияға қатысушы туралы қосымша ақпарат" деректемесінде 4 "Қаржы мониторингіне жататын операцияға қатысушылар туралы мәліметтер" бөлімінің деректемелердінде толтыруға жататын ақпаратты қоспағанда, ішкі бақылау шараларын іске асыру кезінде оған қатысты, оның қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) немесе терроризмді қаржыландыруға қатысы туралы күдік туындаған операция қатысушысына қосымша ақпарат көрсетіледі".
4.26 "Операцияға қатысушының қосалқы шоты*" деректемесінде-бағалы қағаздармен операция жүргізу кезінде бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде немесе номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде қамтылған операцияға қатысушының дербес шоты (қосалқы шоты) көрсетіледі. Деректеме міндетті түрде толтырылады.
Қаржы мониторингі
субъектілерінің қаржы
мониторингіне жататын
операциялар туралы мәліметтер
мен ақпарат беру қағидаларына
2-қосымша
Қаржы мониторингі субъектілері электрондық тәсілмен берілетін ақпараттың XML пішімі

В реквизите 4.25 "Дополнительная информация об участнике операции" – указывается дополнительная информация к участнику операции, в отношении которого при реализации мер внутреннего контроля возникают подозрения о причастности к легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и (или) финансированию терроризма, за исключением информации, подлежащей заполнению в реквизитах раздела 4 "Сведения об участниках операции, подлежащей финансовому мониторингу".
В реквизите 4.26 "Субсчет участника операции*" – указывается лицевой счет (субсчет) участника операции, содержащийся в системе реестров держателей ценных бумаг или системе учета номинального держания, при проведении операции с ценными бумагами. Реквизит обязателен к заполнению.
Приложение 2
к Правилам представления
субъектами финансового
мониторинга сведений
и информации об операциях,
подлежащих финансовому
мониторингу
Формат XML информации, предоставляемой электронным способом субъектами финансового мониторинга

1. Жүйедегі хабарламалардың типтері
р/с
Жүйедегі хабарламаның типі
xml файлдың атауы
1
ФМ-1 нысаны бойынша ақпараттық хабар
doc
2
ФМ-1 нысанын қабылдау туралы хабарлама
Ack1
3
ФМ-1 нысанын қабылдамау туралы хабарлама
Ack2
4
Қаржы мониторингі субъектінің (бұдан әрі- ҚМС) тіркеуін сұрату
Registration
5
ҚМС-ны тіркеуді сұратуды жеткізу туралы түбіртек
Ack12
6
ҚМС-ны тіркеуге үшін сұратуды қараудың оң нәтижесі туралы хабарлама
Ack14
7
ҚМС-ны тіркеуге сұратуды қараудың теріс нәтижесі туралы хабарлама
Ack13
8
Қосымша ақпарат ұсынуға сұрау салу
DocInfo
9
Қосымша ақпарат ұсынуға сұрау салуды қабылдау туралы хабарлама
Ack1
10
Қосымша ақпарат ұсынуға сұрау салуды қабылдамау туралы хабарлама
Ack2
11
Қосымша ақпарат ұсынуға сұрау салудың жауабы
UponDocInfo
12
Қосымша ақпарат ұсынуға сұрау салудың жауабын қабылдау туралы хабарлама
Ack1
13
Қосымша ақпарат ұсынуға сұрау салудың жауабын қабылдамау туралы хабарлама
Ack2
Деректерді ұсыну үшін UTF-16 таңбалар кодировкасы қолданылады, рұқсат етілген таңбалар жиынынан арнайы таңбалар алынып тасталынды: &(амперсанд), <> (ашылған және жабылған жақшалар), `(апостроф).
2. Әртүрлі хабарламалар үшін міндетті түрде болуы тиіс тегтер
Тегтің құжатта орналасуы
Элементтің типі
Элементтің сипаттамасы
/ExportData/SignedData/Sender
Мәтіндік жол. Мәтіндік жол (32 символ: A–Z символдары, 0-9 цифрлары)
Жіберуші. 1) ҚМA-не хабарламаны жіберуді орындаған ҚМС ұйымының атауы жазылған жол. Егер хабарламаны жіберуші ҚМС болса көрсетіледі.. 2) "AFM" жолы. Егер хабарламаны жіберуші ҚМA болса көрсетіледі.
/ExportData/SignedData/Receiver
Мәтіндік жол (32 символ: A–Z символдары, 0-9 цифрлары)
Алушы. 1) "AFM" жолы. Егер хабарламаны алушы ҚМA болса көрсетіледі. 2) ҚМС ұйымының атауы жазылған жол. Егер хабарламаны алушы ҚМС болса көрсетіледі.
/ExportData/SignedData/TimeStamp
DateType типі (дд.мм.гггг чч24:мм:сс түрінде көрсетіледі)
Құжатты жіберу уақыты.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Version
Мәтіндік жол (36 символ: A–F символдары, 0-9 цифрлары)
Құжат нұсқасының GUID-ы ХХХХХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХХХХХХХХХ форматында (оналтылық санау жүйесіндегі саны. Жоғарғы тіркелімде дефистер арқылы).
/ExportData/SignedData/Data/Root/DocumentUniqueIdentifier
Мәтіндік жол (36 символ: A–F символдары, 0-9 цифрлары)
Құжат нұсқасының GUID-ы ХХХХХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХХХХХХХХХ форматында (он алтылық санау жүйесіндегі сан, жоғарғы тіркелімде дефистер арқылы).
/ExportData/SignedData/Signature
base64 типіндегі жол, W3C форматында Tumar криптопровайдерінің комегімен құралған
Құжаттың электрондық цифрлық қолтаңбасы.
/ExportData/TransportType
Сан
Транспорт типі.

1. Типы сообщений в системе
№ п/п
Тип сообщения в системе
Наименование xml файла
1
Информационное сообщение по форме ФМ-1
doc
2
Извещение о принятии формы ФМ-1
Ack1
3
Извещение о непринятии формы ФМ-1
Ack2
4
Запрос регистрации субъектов финансового мониторинга
Registration
5
Квитанция о доставке запроса регистрации СФМ
Ack12
6
Уведомление о положительном результате рассмотрения запроса на регистрацию СФМ
Ack14
7
Извещение об отрицательном результате рассмотрения запроса на регистрацию СФМ
Ack13
8
Запрос на предоставление дополнительной информации
DocInfo
9
Извещение о принятии запроса дополнительной информации
Ack1
10
Извещение о непринятии запроса дополнительной информации
Ack2
11
Ответ на запрос на получение дополнительной информации
UponDocInfo
12
Извещение о принятии ответа на запрос дополнительной информации
Ack1
13
Извещение о непринятии ответа на запрос дополнительной информации
Ack2
Для предоставления данных применяется кодировка символов UTF-16, из множества допустимых символов исключаются специальные символы: &(амперсанд), <> (открывающаяся закрывающаяся скобки), `(апостроф).
2. Теги, обязательно присутствующие в сообщениях различного назначения
Расположение тега в документе
Тип элемента
Описание элемента
/ExportData/SignedData/
Sender
Текстовая строка до 32 символов: символы от A –Z, цифры от 0-9
Отправитель.
1) Строка с наименованием организации-СФМ, выполнившего отправку сообщения в АФМ. Указывается, если отправителем сообщения является СФМ.
2) Строка "AFM". Указывается, ели отправителем сообщения является АФМ.
/ExportData/SignedData/
Receiver
Текстовая строка до 32 символов: символы от A –Z, цифры от 0-9
Получатель.
1) Строка "AFM". Указывается, если получателем сообщения является АФМ.
2) Строка с наименованием организации-СФМ. Указывается, если получателем сообщения является СФМ.
/ExportData/SignedData/
TieStamp
Тип DateType (предоставляется в виде дд.мм.гггг чч24:мм:сс)
Время отправки документа
/ExportData/SignedData/Data/Root/Version
Текстовая строка 36 символов: символы A –F, цифры от 0-9
GUID версии документа в формате ХХХХХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХХХХХХХХХ (шестнадцатеричное число в верхнем регистре с дефисами)
/ExportData/SignedData/Data/Root/DocumentUniqueIdentifier
Текстовая строка 36 символов: символы A –F, цифры от 0-9
GUID документа в формате ХХХХХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХХХХХХХХХ (шестнадцатеричное число в верхнем регистре с дефисами)
/ExportData/SignedData/Signature
base64 строка, сформированная при помощи криптопровайдера Tumar в формате, соответствующем W3C
ЭЦП документа
/ExportData/TransportType
Число
Тип транспорта
_____________________
1В извещениях о принятии вместо тега "Root" используется тег "Check".

3. ФМ-1 нысаны бойынша ақпараттық хабарламаларды қалыптастыру үшін қолданылатын тегтер
Тегтің құжатта орналасуы
Элементтің типі
Элементтің сипаттамасы *
/ExportData/SignedData/Data/Root/PersonalData
[2] ФМ-1 нысанын жіберген қаржы мониторингі субъектісі туралы мәліметтер.
/ExportData/SignedData/Data/Root/PersonalData/FirstName
Мәтіндік жол (100 символ)
[2.7 (1)] Тегі.
/ExportData/SignedData/Data/Root/PersonalData/SecondName
Мәтіндік жол (100 символ)
[2.7 (2)] Аты
/ExportData/SignedData/Data/Root/PersonalData/MiddleName
Мәтіндік жол (100 символ)
[2.7 (3)] Әкесінің аты (бар болса)
/ExportData/SignedData/Data/Root/PersonalData/JobName
Мәтіндік жол (300 символ)
[2.7.1] Жауапты лауазымды тұлғаның қызметі
/ExportData/SignedData/Data/Root/PersonalData/Phone
Қала коды / телефон нөмірі / ішкі телефонның нөмірі – форматында, телефондар үтір арқылы
[2.8] Байланыс телефондары
/ExportData/SignedData/Data/Root/PersonalData/Email
Мәтіндік жол (100 символ)
[2.9] Электрондық пошта
/ExportData/SignedData/Data/Root/PersonalData/OrganisationCode
Сан
[2.1] Қаржы мониторингі субъектісінің коды. Ереженің** нөмірленуі және сипаттамасы 3-қосымшаға сәйкестендірілген.
/ExportData/SignedData/Data/Root/PersonalData/OrganisationOPF
Сан
[2.2 (1.1)] Қаржы мониторингі субъектісінің ұйымдық нысаны.
/ExportData/SignedData/Data/Root/PersonalData/Organisation
Мәтіндік жол (300 символ)
[2.2 (1.2)] Қаржы мониторингі субъектісінің атауы.
/ExportData/SignedData/Data/Root/PersonalData/OrganisationArea/@Code
Сан
[2.5 (1)] Облыстың коды (ӘАОЖ анықтамалығына сәйкес)
/ExportData/SignedData/Data/Root/PersonalData/OrganisationCity/@Code
Сан
[2.5 (3)] Елді мекеннің коды (қала/кент/ауыл) (ӘАОЖ анықтамалығына сәйкес)
/ExportData/SignedData/Data/Root/PersonalData/OrganisationDistrict/@Code
Сан
[2.5 (2)] Ауданның коды (ӘАОЖ анықтамалығына сәйкес)
/ExportData/SignedData/Data/Root/PersonalData/OrganisationStreet
Мәтіндік жол (100 символ)
[2.5 (4)] Көшенің/даңғылдың/шағын ауданның атауы.
/ExportData/SignedData/Data/Root/PersonalData/OrganisationHouse
Мәтіндік жол (100 символ)
[2.5 (5)] Үйдің нөмірі
/ExportData/SignedData/Data/Root/PersonalData/OrganisationOffice
Мәтіндік жол (100 символ)
[2.5 (6)] Пәтердің/кеңсенің нөмірі (бар болса)
/ExportData/SignedData/Data/Root/PersonalData/OrganisationPostalIndex
Сан
[2.5 (7)] Пошталық индекс
/ExportData/SignedData/Data/Root/PersonalData/IINBIN
12 цифр
[2.4] ЖСН/БСН
/ExportData/SignedData/Data/Root/PersonalData/AdditionalAcData

3. Теги, применяемые для формирования информационного сообщения по Форме сведений и информации об операции, подлежащей финансовому мониторингу ФМ-1
Расположение тега в документе
Тип элемента
Описание элемента *
/ExportData/SignedData/Data/Root/ PersonalData
[2] Сведения о субъекте финансового мониторинга, направившего форму ФМ-1
/ExportData/SignedData/Data/Root/
PersonalData/FirstName
Текстовая строка 100 символов
[2.7 (1)] Фамилия
/ExportData/SignedData/Data/Root/ PersonalData/SecondName
Текстовая строка 100 символов
[2.7 (2)] Имя
/ExportData/SignedData/Data/Root/
PersonalData/MiddleName
Текстовая строка 100 символов
[2.7 (3)] Отчество (при наличии)
/ExportData/SignedData/Data/Root/ PersonalData/JobName
Текстовая строка 300 символов
[2.7.1] Должность ответственного должностного лица
/ExportData/SignedData/Data/Root/ PersonalData/Phone
в формате код города/номер телефона/номер внутреннего телефона через запяту
[2.8] Контактные телефоны
/ExportData/SignedData/Data/Root/ PersonalData/Email
Текстовая строка 100 символов
[2.9] Электронная почта
/ExportData/SignedData/Data/Root/ PersonalData/OrganisationCode
Число
[2.1] Код субъекта финансового мониторинга. Нумерация и описания соответствуют Приложению 3 к Правилам**.
/ExportData/SignedData/Data/Root/ PersonalData/OrganisationOPF
Число
[2.2 (1.1)] Организационная форма субъекта финансового мониторинга
/ExportData/SignedData/Data/Root/ PersonalData/Organisatio
Текстовая строка 300 символов
[2.2 (1.2)] Наименование субъекта финансового мониторинга
/ExportData/SignedData/Data/Root/ PersonalData/OrganisationArea/
@Code
Число
[2.5 (1)] Код области (согласно справочнику КАТО)
/ExportData/SignedData/Data/Root/ PersonalData/OrganisationCity/
@Code
Число
[2.5 (3)] Код населенного пункта (город/поселок/село) (справочнику КАТО)
/ExportData/SignedData/Data/Root/ PersonalData/OrganisationDistrict/
@Code
Число
[2.5 (2)] Код района (согласно справочнику КАТО)
/ExportData/SignedData/Data/Root/ PrsonalData/OrganisationStreet
Текстовая строка 100 символов
[2.5 (4)] Наименование улицы/проспекта/микрорайона
/ExportData/SignedData/Data/Root/ PersonalData/OrganisationHouse
Текстовая строка 100 символов
[2.5 (5)] Номер дома
/ExportData/SignedData/Data/Root/ PersonalData/OrganisationOffice
Текстовая строка 100 символов
[2.5 (6)] Номер квартиры/офиса (при наличии)
/ExportData/SignedData/Data/Root/ PersonalData/OrganisationPostalIndex
Число
[2.5 (7)] Почтовый индекс
/ExportData/SignedData/Data/Root/ PesonalData/IINBIN
12 цифр
[2.4] ИИН/БИН
/ExportData/SignedData/Data/Root/ PersonalData/AdditionalAcData

[2.6 – 2.6.3] Жеке басын куәландыру құжаты туралы мәліметтер (жеке тұлға болып табылатын ҚМС-тер үшін)
/ExportData/SignedData/Data /Root/PersonalData/ AdditionalAcData/FirstName
Мәтіндік жол
[2.2 (1.2.2)] Жеке тұлға немесе дара кәсіпкер болып табылатын ҚМС-тің аты.
/ExportData/SignedData/Data /Root/PersonalData/ AdditionalAcData/LastName
Мәтіндік жол
[2.2 (1.2.1)] Жеке тұлға немесе дара кәсіпкер болып табылатын ҚМС-тің тегі.
/ExportData/SignedData/Data /Root/PersonalData/AdditionalAcData/MiddleName
Мәтіндік жол
[2.2 (1.2.3)] Жеке тұлға немесе дара кәсіпкер болып табылатын ҚМС-тің әкесінің аты.
/ExportData/SignedData/Data/Root/PersonalData/ AdditionalAcData/@IsAc
True немесе False
ҚМС-і есеп тапсыратын жеке тұлға болып табылатындығын көрсететін атрибут. Егер жоқ болса, онда Қағидалардың [2.6–2.6.3] тармақшаларына сәйкес келетін тегтер көрсетілмейді.
/ExportData/SignedData/Data/Root/PersonalData/ AdditionalAcData/DocumentIdentity
Сан
[2.6] Жеке басын куәландыратын құжат типінің коды (жеке тұлғалар үшін). Нөмірленуі және сипаттамасы Қағидалардың** 4-қосымшасына сәйкес.
/ExportData/SignedData/Data/Root/PersonalData/ AdditionalAcData/SeriesDocIdentity
Мәтіндік жол (50 символ)
[2.6.1 (1)] Жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі (жеке тұлғалар үшін)
/ExportData/SignedData/Data/Root/PersonalData/ AdditionalAcData/NumberDocIdentity
Мәтіндік жол (50 символ)
[2.6.1 (2)] Жеке басын куәландыратын құжаттың сериясы (жеке тұлғалар үшін)
/ExportData/SignedData/Data/Root/PersonalData/ AdditionalAcData/DateIssuance
Күн (дд.мм.гггг түрінде)
[2.6.3] Жеке басын куәландыратын құжаттың берілген уақыты (жеке тұлғалар үшін)
/ExportData/SignedData/Data/Root/PersonalData/ AdditionalAcData/DocumentIssued
Мәтіндік жол (300 символ)
[2.6.2] Жеке басын куәландыратын құжатты кім берген (жеке тұлғалар үшін)
/ExportData/SignedData/Data/Root/MessageInformation
[1] Хабарлама туралы мәлімет және [3] қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы ақпарат.
/ExportData/SignedData/Data/Root/MessageInformation/ DocumentType
Сан
[1.3] Құжаттың түрі – Нөмірленуі және сипаттамасы Қағидалардың ** 1-қосымшасының 1.3–тармағына сәйкес.
/ExportData/SignedData/Data/Root/MessageInformation/ MessageNumber
Сан
[1.1(1)] ФМ-1 нысанының нөмірі.
/ExportData/SignedData/Data/Root/MessageInformation/ LastModifyDate
Күн (dd.​mm.​yyyy түрінде)
[1.2] ФМ-1 нысанының күні
/ExportData/SignedData/Data/Root/MessageInformation/ TransactionDate
Күн (dd.​mm.​yyyy hh24:mi:ss түрінде)
ҚМС-нің операциясының аяқталған/басталған/тоқтатылған уақыты. Егер Қағидалардың** [1.4] тармағында 4 саны белгіленсе, онда толтырылмайды.
/ExportData/SignedData/Data/Root/MessageInformation/ ViewOperationId
Сан

[2.6 – 2.6.3] Сведения о документе, удостоверяющем личность (для СФМ, являющимся физическим лицом)
/ExportData/SignedData/Data /Root/PersonalData/AdditionalAcData/ FirstName
Текстовая строка
[2.2 (1.2.2)] Имя СФМ, являющегося физическим лицом или индивидуальным предпринимателем
/ExportData/SignedData/Data /Root/PersonalData/AdditionalAcData/ LastName
Текстовая строка
[2.2 (1.2.1)] Фамилия СФМ, являющегося физическим лицом или инд☐видуальным предпринимателем
/ExportData/SignedData/Data /Root/PersonalData/AdditionalAcData/ MiddleName
Текстовая строка
[2.2 (1.2.3)] Отчество СФМ, являющегося физическим лицом или индивидуальным предпринимателем
/ExportData/SignedData/Data/Root/ PersonalData/AdditionalAcData/
@IsAc
True или False
Атрибут, показывающий является ли СФМ, подающий отчет физическим лицом. Если нет, то теги соответствующие п.п.[2.6 – 2.6.3] Правил не указываются.
/ExportData/SignedData/Data/Root/PersonalData/AdditionalAcData
/DocumentIdentity
Число
[2.6] Код типа документа, удостоверяющего личность (для физических лиц). Нумерация и описания соответствуют Приложению 4 к Правилам**.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
PersonalData/AdditionalAcData/
SeriesDocIdentity
Строка до 50 символов
[2.6.1 (1)] Номер документа, удостоверяющего личность (для физических лиц)
/ExportData/SignedData/Data/Root/
PersonalData/AdditionalAcData/
NumberDocIdentity
Строка до 50 символов
[2.6.1 (2)] Серия документа, удостоверяющего личность (для физически☐ лиц)
/ExportData/SignedData/Data/Root/ PersonalData/AdditionalAcData/
DateIssuance
Дата (в виде дд.мм.гггг)
[2.6.3] Когда выдан документ, удостоверяющий личность (для физических лиц)
/ExportData/SignedData/Data/Root/
PersonalData/AdditionalAcData/
DocumentIssued
Строка до 300 символов
[2.6.2] Кем выдан документ, удостоверяющий личность (для физических лиц)
/ExportData/SignedData/Data/Root/ MessageInformation
[1] Сведения о сообщении и [3] Информация об операции, подлежащейнансовому мониторингу
/ExportData/SignedData/Data/Root/ MessageInformation/DocumentType
Число
[1.3] Вид документа – Нумерация и описания соответствуют п. 1.3 Приложения 1 к Правилам**.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Messagenformation/MessageNumbe
Число
[1.1(1)] Номер формы ФМ-1
/ExportData/SignedData/Data/Root/
MessageInformation/LastModifyDate
Дата в виде dd.​mm.​yyyy
[1.2] Дата формы ФМ-1
/ExportData/SignedData/Data/Root/
MessageInformation/TransactionDate
Дата в виде dd.​mm.​yyyy hh24:m:ss
Время зав☐решения/начала/ приостановки операции СФМ. Отсутствует в случае указания числа 4 в п [1.4] Правил **.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
MessageInformation/ViewOperationId
Число

[3.2 (1)] Операция түрінің коды – нөмірленуі және сипаттамасы Қағидалардың** 5-қосымшасына сәйкес.
/ExportData/SignedData/Data/Root/MessageInformation/ EknpId
Сан
[3.3 (1)] ТББЖ – Төлем белгілеудің бірыңғай жіктеушісінің коды. ТББЖ кодының идентификаторы көрсетіледі.
/ExportData/SignedData/Data/Root/MessageInformation/ EknpId/@IsEknpNotSetup
True немесе False
[3.3 (2)] ТББЖ-кодын анықтау мүмкін емес - мәні True болғанда.
/ExportData/SignedData/Data/Root/MessageInformation/ OperationNumber
Мәтіндік жол (30 символ)
[3.1] Операция нөмірі.
/ExportData/SignedParticipant/IndividualIssueData/Data/ Root/MessageInformation/ DocOperationReason
Сан
[3.8] Операцияны жасау негіздемесі.
Нөмірленуі және сипаттамасы Қағидалардың** 6-қосымшасына сәйкес.
/ExportData/SignedData/Data/Root/MessageInformation/ DocOperationDate
Күн (dd.​mm.​yyyy түрінде)
[3.9 (1)] Операцияны жүзеге асыруға негізделген құжаттың күні.
/ExportData/SignedData/Data/Root/MessageInformation/ DocOperationNumber
Мәтіндік жол (30 символ)
[3.9 (2)] Операцияны жүзеге асыруға негізделген құжаттың нөмірі.
/ExportData/SignedData/Data/Root/MessageInformation/ CurrencyCodeId
Сан
[3.5] КОК-тың № 378 шешімімен бекітілген "Валюталар жіктеуіші" 23-қосымшасына сәйкес операция валютасының коды.
/ExportData/SignedData/Data/Root/MessageInformation/ AmountCurrency
Сан
[3.6] Операцияны жүргізу валютасындағы сома. Ақша форматы -99999999999999999999.99 (нүкте арқылы).
/ExportData/SignedData/Data/Root/MessageInformation/ AmountCurrencyTenge
Сан
[3.7] Операцияның теңгедегі сомасы. Ақша форматы - 99999999999999999999.99 (нүкте арқылы).
/ExportData/SignedData/Data/Root/MessageInformation/ OperationStatusId
Сан
[1.4] Операция жай-күйі. Нөмірленуі және сипаттамасы Қағидалардың** 1-қосымшасының 1.4-тармағына сәйкес.
/ExportData/SignedData/Data/Root/MessageInformation/ ReasonFilingId
Сан
[1.5] Хабарламаны жіберу негіздемесі. Нөмірленуі және сипаттамасы Қағидалардың** 1-қосымшасының 1.5-тармағына сәйкес.
/ExportData/SignedData/Data/Root/MessageInformation/ CounterMeasure
[1.5] Ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне сәйкес келгенде қарсы іс-қимыл шарасы. Нөмірленуі және сипаттамасы Қағидалардың** 1-қосымшасы 1.5-тармағының 4-тармақшасының екінші деңгейіне сәйкес.
/ExportData/SignedData/Data/Root/MessageInformation/ SuspicionFirst
Сан
[3.10] Операцияның күдіктілік белгілерінің коды. Нөмірленуі және сипаттамасы Қағидаларға** 7-қосымшаға сәйкес келеді. Қағидалардың** 1-қосымшаның 1.5-деректемесінде 2-тармақ көрсетілген жағдайда деректеме толтырылуға міндетті.
/ExportData/SignedData/Data/Root/MessageInformation/ SuspicionSecond
Сан

[3.2 (1)] Код вида операции - Нумерация и описания соответствуют Приложению 5 к Правилам**.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
MessageInformation/EknpId
Число
[3.3 (1)] Код ЕКНП. Указывается идентификатор кода ЕКНП.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
MessageInformation/EknpId/
@IsEknpNotSetup
True или False
[3.3 (2)] Невозможно установить код ЕКНП - при значении True
/ExportData/SignedData/Data/Root/
MessageInformation/ OperationNumber
Текстовая строка 30 символов
[3.1] Номер операции
/ExportData/SignedParticipant/IndividualIssueData/ Data/Root/MessageInformation/ DocOperationReason
Число
[3.8] Основание совершения операции. Нумерация и описания соответствуют Приложению 6 к Правилам**.
/ExportData/SignedData/Data/Root/MessageInformation/ DocOperationDate
Текстовая строка в виде dd.​mm.​yyyy
[3.9 (1)] Дата документа, на основании которого осуществляется операции
/ExportData/SignedData/Data/Root/MessageInformation/ DocOperationNumber
Текстовая строка 30 символов
[3.9 (2)] Номер документа, на основании которого осуществляется операция
/ExportData/SignedData/Data/Root/
MessageInforation/ CurrencyCodeId
Число
[3.5] Код валюты операции в соответствии с Приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным Решением КТС № 378.
/ExportData/SignedData/Data/Root/ MessageInformation/AmountCurrency
Число
[3.6] Сумма операции в валюте ее проведения. Формат денежный - 99999999999999999999.99 (через точку)
/ExportData/SignedData/Data/Root/
MessageInformation/
AmountCurrencyTenge
Число
[3.7] Сумма операции в тенге. Формат денежный - 99999999999999999999.99 (через точку).
/ExportData/SignedData/Data/Root/
MessageInformation/
OperationStatusId
Число
[1.4] Состояние операции. Нумерация и описание соответствуют п.1.4 Приложения 1 к Правилам**.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
MessageInformation/ReasonFilingId
Число
[1.5] Основание для подачи сообщения. Нумерация и описания соответствуют первому уровню п.1.5 Приложения 1 к Правилам**.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
MessageInformaton/CounterMeasure
[1.5] Мера противодействия при совпадении с перечнем организаций и лиц. Нумерация и описания соответствуют второму уровню пп. 4. п.1.5 Приложения 1 к Правилам**.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
MessageInformation/SuspicionFirst
Число
[3.10] Код признака подозрительности операции. Нумерация и описания соответствуют Приложению 7 к Правилам**. Реквизит обязателен для заполнения в случае указания пункта 2 в реквизите 1.5 Приложения 1 Правил**.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
MessageInormation/SuspicionSecond
Число

[3.11] Күдіктіліктің 1-қосымша белгісі. Нөмірленуі және сипаттамасы Қағидалардың** 7-қосымшасына сәйкес.
/ExportData/SignedData/Data/Root/MessageInformation/ SuspicionThird
Сан
[3.12] Күдіктіліктің 2-қосымша белгісі. Нөмірленуі және сипаттамасы Қағидалардың** 7-қосымшасына сәйкес.
/ExportData/SignedData/Data/Root/MessageInformation/ DescriptionDifficulties
Мәтіндік жол (1000 символ)
[3.13] Операцияны күдікті ретінде жіктеуде туындаған қиындықтар сипаттамасы.
/ExportData/SignedData/Data/Root/MessageInformation/ MoreInformation
Мәтіндік жол (1000 символ)
[3.14] Операция бойынша қосымша ақпарат.
/ExportData/SignedData/Data/Root/MessageInformation/ ParticipantCount
Сан
[3.4] Операцияға қатысушылар саны.
/ExportData/SignedData/Data/Root/MessageInformation/ MerchTypes
Сан
[3.2 (2.1)] Мүліктің түрі. Мүлік түрінің коды: 1 – Автомобиль 2 – Пәтер 3 – Жер учаскесі 4 - Басқа
/ExportData/SignedData/Data/Root/MessageInformation/ MerchReginfo
Мәтіндік жол (50 символ)
[3.2 (2.2)] Мүліктің тіркеу нөмірі
/ExportData/SignedData/Data/Root/MessageInformation/ ReferCount
Өзге ФМ-1 нысандарымен байланыстар саны.
/ExportData/SignedData/Data/Root/References
[1.1 (2)] Өзге ФМ-1 нысандарымен байланыстар туралы мәліметтер (бар болса).
/ExportData/SignedData/Data/Root/References/Reference
[1.1 (2)] Өзге ФМ-1 нысанымен байланысы.
/ExportData/SignedData/Data/Root/References/Reference/ ReferenceId
Сан
Өзге нысанмен байланыстың реттік нөмірі.
/ExportData/SignedData/Data/Root/References/Reference /ReferenceOperationNumber
Мәтіндік жол (50 символ)
[1.1 (2.1)] Байланысты ФМ-1 нысанының нөмірі
/ExportData/SignedData/Data/Root/References/Reference /ReferenceDocOperationDate
Мәтіндік жол (dd.​mm.​yyyy түрінде)
[1.1 (2.2)] Байланысты ФМ-1 нысанының күні
/ExportData/SignedData/Data/Root/References/Reference /ReferenceDocOperationNumber
Мәтіндік жол (50 символ)
Байланысты нысандағы операция нөмірі.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants
[4] Қаржы мониторингіне жататын операцияға қатысушылар туралы мәліметтер.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant
[4] Қаржы мониторингіне жататын операцияның қатысушысы туралы мәліметтер.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/MemberId
Сан
[4.1] Қатысушы. Нөмірленуі және сипаттамасы Қағидалардың** 1-қосымшасының 4.1-тармағына сәйкес.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ ParticipantsView
Сан
[4.3] Қатысушының түрі. Нөмірленуі және сипаттамасы Қағидалардың** 6-қосымшасына сәйкес.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ ParticipantsType
Сан

[3.11] 1-й дополнительный признак подозрительности. Нумерация и описания соответствуют Приложению 7 к Правилам**.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
MessageInformation/SuspicionThird
Число
[3.12] 2-й дополнительный признак подозрительности. Нумерация и описания соответствуют Приложению 7 к Правилам**.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
MessageInformation/
DescriptionDifficulties
Текстовая строка 1000 символов
[3.13] Описание возникших затруднений квалификации операции как подозрительной
/ExportData/SignedData/Data/Root/
MessageInformation/MoreInformation
Текстовая строка 1000 символов
[3.14] Дополнительная информация по операции
/ExportData/SignedData/Data/Root/
MessageInformation/ParticipantCount
Число
[3.4] Количество участников операции
/ExportData/SignedData/Data/Root/
MessageInformation/MerchTypes
Число
[3.2 (2.1)] Вид имущества. Код вида имущества:
1 – Автомобиль
2 – Квартира
3 – Земельный участок
4 - Иное
/ExportData/SignedData/Data/Root/
MessageInformation/MerchRegnfo
Строка 50 символов
[3.2 (2.2)] Регистрационный номер имущества
/ExportData/SignedData/Data/Root/
MessageInformation/ReferCount
Количество связей с иными формами ФМ-1
/ExportData/SignedData/Data/Root/ References
[1.1 (2)] Сведения о связях с иными формами ФМ-1 (при наличии)
/ExportData/SignedData/Data/Root/ References/Reference
[1.1 (2)] Связь с иной формой ФМ-1
/ExportData/SignedData/Data/Root/ References/Reference/ReferenceId
Число
Порядковый номер связи с иной формой
/ExportData/SignedData/Data/Root/
References/ Reference /ReferenceOperationNumber
Строка 50 символов
[1.1 (2.1)] Номер связанной формы ФМ-1
/ExportData/SignedData/Data/Root/
References/Reference /ReferenceDocOperationDate
Текстовая строка в виде dd.​mm.​yyyy
[1.1 (2.2)] Дата связанной формы ФМ-1
/ExportData/SignedData/Data/Root/
References/Reference /ReferenceDocOperationNumber
Строка 50 символов
Номер операции в связанной форме
/ExportData/SignedData/Data/Root/ Participants
[4] Сведения об участниках операции, подлежащей финан☐овому мониторингу
/ExportData/SignedData/Data/Root/ Participants/Participant
[4] Сведения об участнике операции, подлежащей финансовому мониторингу
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/MemberId
Число
[4.1] Участник. Нумерация и описания соответствуют п.4. ☐ Приложения 1 к Правилам**.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/ Participant/ParticipantsView
Число
[4.3] Вид участника. Нумерация и описания соответствуют Приложению 6 к Правилам**.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/
ParticipantsType
Число

[4.5] Операцияға қатысушының типі. Нөмірленуі және сипаттамасы ҚМС мәліметтерді ұсыну Қағидаларының** 1-қосымшасының 4.5-тармағына сәйкес. Қатысушы субъекті типіне қарай тармақтың біреуі толтырылады: - AdditionalInformationUr – заңды тұлғалар үшін; - AdditionalInformationAc – жеке тұлғалар үшін; - AdditionalInformationIp – дара кәсіпкерлер үшін.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ IsClientSubject
Сан
[4.2] Қаржы мониторингі субъектісінің клиенті. Нөмірленуі және сипаттамасы Қағидалардың** 1-қосымшасының 4.2-тармағына сәйкес. Егер ҚМС клиенті болып табылмаса, онда "1" саны көрсетіледі, егер ҚМС клиенті болып табылса, онда "2" саны көрсетіледі.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ Residence
Мәтіндік жол (2 символ) (елдің символдық коды)
[4.4] Резиденттік. Нөмірленуі және сипаттамасы КОК-тың № 378 шешімімен бекітілген 22 "Әлем елдерінің жіктеуіші" қосымшасына сәйкес.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ ForeignPerson
Сан
[4.6] Шетелдік жария лауазымды тұлға. Нөмірлеу және сипаттамасы Қағидалардың** 1-қосымшасының 4.6-тармағына сәйкес.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ CorrespondentBank
[4.7] Операцияға қатысушының банкі.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ CorrespondentBank/AccountNumber
Мәтіндік жол (300 символ)
[4.7 (1.4)] Қатысушының шот нөмірі.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ CorrespondentBank/Name
Мәтіндік жол (300 символ)
[4.7 (1.2)] Банктің/филиалдың атауы.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ CorrespondentBank/Code
Мәтіндік жол (50 символ)
[4.7 (1.3)] Банктің/филиалдың коды.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ CorrespondentBank/BankAddress
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ CorrespondentBank/BankCountry
Мәтіндік жол (2 символ) (елдің символдық коды)
[4.7 (1.1)] Оффшор ел, егер 3.2 "Операция түрінің коды" деректемесі 611-634 мәніне ие болса. Оффшорлық аймақтың сәйкестігі "Банктік және сақтандыру қызметінің, бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушылары қызметінің және бағалы қағаздар рыногында лицензияланатын басқа да қызмет түрлерінің, акционерлік инвестициялық қорлар және микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар қызметінің мақсаттары үшін офшорлық аймақтардың тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 24 ақпандағы № 8 қаулысына сәйкес көрсетіледі.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ CorrespondentBank/BankCity
Мәтіндік жол (50 символ)

[4.5] Тип участника операции. Нумерация и описания соответствуют п.4.5 Приложения 1 к Правилам предоставления СФМ сведений.
В зависимости от типа субъекта–участника заполняется одна из веток:
- AdditionalInformationUr – для юридических лиц;
- AdditionalInformationAc – для физических лиц;
- AdditionalInformationIp – для индивидуальных предпринимателей.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/IsClientSubject
Число
[4.2] Клиент субъекта финансового мониторинга. Нумерация и описания соответствуют п.4.2 Приложения 1 к Правилам**. Указывается число "1", если не является клиентом СФМ, число "2", если является клиентом
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/Residence
Строка 2 символа (символьный код страны)
[4.4] Резидентство. Нумерация и описания соответствуют Приложению 22 "Классификатор стран мира", утвержденным Решением КТС № 378.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/ForeignPerson
Число
[4.6] Иностранное публичное должностное лицо. Нумерация и описания соответствуют п.4.6 Приложения 1 к Правилам**.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/CorrespondentBank
[4.7] Банк участника операции
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/
CorrespondentBank/
AccountNumber
Текстовая строка 300 символов
[4.7 (1.4)] Номер счета участника
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/
CorrespondentBank/Name
Текстовая строка 300 символов
[4.7 (1.2)] Наименование банка/филиала
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/
CorrespondentBank/Code
Текстовая строка 50 символов
[4.7 (1.3)] Код банка/филиала
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ CorrespondentBank/BankAddress
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/
CorrespondentBank/BankCountry
Строка 2 символа (символьный код страны)
[4.7 (1.1)] Местонахождение банка. Нумерация и описание соответствуют Приложению 22 "Классификатор стран мира", утвержденным Решением КТС № 378.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/
CorrespondentBank/BankCity
Текстовая строка 50 символов

[4.7 (1.1)] Филиалдың орналасқан жері - Филиал Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан жағдайда. Операцияға бастамашы болған/аяқталған елді мекен көрсетіледі.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ CorrespondentBank/BankOffshoreAddr
Мәтіндік жол (2 символ) (елдің символдық коды)
[4.7 (1.1)] Оффшор ел, егер 3.2 "Операция түрі кодының" реквизиті 611-634 мәніне ие болса. Оффшорлық аймақтың сәйкестігі "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының мақсаттары үшін Оффшорлық аймақтар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2010 жылғы 10 ақпандағы N 52 бұйрығына сәйкес көрсетіледі, нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік реестрінде N 6058 болып тіркелген.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ CorrespondentBank/@IsOffshore
True немесе False
Филиалдың оффшорлық аймақта орналасуының қосалқы белгісі.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ CorrespondentBank/CorrespondentsInformations
[4.7 (1.5)] Операцияға қатысушылардың корреспонденттік шоттары туралы мәліметтер.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ CorrespondentBank/ CorrespondentsInformations/ CorrespondentInformation
[4.7 (1.5)] Операцияға қатысушының корреспонденттік шоты туралы мәліметтер.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ CorrespondentBank/ CorrespondentsInformations/CorrespondentInformation/BankName
Мәтіндік жол (300 символ)
[4.7 (1.5.2)] Банктің атауы.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ CorrespondentBank/ CorrespondentsInformations/CorrespondentInformation/BankCountry
Мәтіндік жол (2 символ) (елдің символдық коды)
[4.7 (1.5.1)] )] Банктің орналасқан жері. Нөмірленуі және сипаттамасы КОК-тың № 378 шешімімен бекітілген 22 "Әлем елдерінің жіктеуіші" қосымшасына сәйкес.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ IndividualIssue
Мәтіндік жол (32 символ)
[4.13] ЖСН/БСН
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/OKED
Мәтіндік жол (5 символ)
[4.12] ЭҚЖЖ. ЭҚЖЖ Қазақстан Республикасының Статистика жөніндегі агенттігі Төрағасының 2008 жылғы 20 мамырдағы № 67 бұйрығымен бекітілген "Экономикалық қызмет түрлерінің номенклатурасына (5-таңбалы ЭҚЖЖ)" сәйкес көрсетіледі, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитетінің ресми сайтында орналастырылған.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ PhoneNumber
Қала коды/телефон нөмірі/ішкі телефонның нөмірі – форматында, телефондар үтір арқылы

[4.7 (1.1)] Местонахождение филиала – в случае местонахождения филиала на территории Республики Казахстан. Указывается населенный пункт, в кот☐ром инициируется/завершается операция
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/CorrespondentBank/BankOffshoreAddr
Строка 2 символа (символьный код страны)
[4.7 (1.1)] Страна оффшора в случае, если реквизит 3.2 "Код вида операции" имеет значение 611-634. Указывается идентификатор оффшорной зоны в соответствии с Постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 24 февраля 2020 года № 8 "Об установлении Перечня оффшорных зон для целей банковской и страховой деятельности, деятельности профессиональных участников рынка ценных бумаг и иных лицензируемых видов деятельности на рынке ценных бумаг, деятельности акционерных инвестиционных фондов и деятельности организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность".
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/
CorrespondentBank/@IsOffshore
True
или
False
Вспомогательный признак нахождения филиала в оффшорной зоне
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/ Participant/CorrespondentBank/
CorrespondentsInformations
[4.7 (1.5)] Сведения о корреспондентских счетах, участвующих в операции
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/ Participant/CorrespondentBank/
CorrespondentsInformations/
CorrespondentInformation
[4.7 (1.5)] Сведения о корреспондентском счете, участвующем в операции
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ CorrespondentBank/CorrespondentsInformations/
CorrespondentInformation/BankName
Текстовая строка 300 символов
[4.7 (1.5.2)] Наименование банка
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ CorrespondentBank/CorrespondentsInformations/
CorrespondentInformation/
BankCountry
Строка 2 символа (символьный код страны)
[4.7 (1.5.1)] Местонахождение банка.
Нумерация и описание соответствуют Приложению 22 "Классификатор стран мира", утвержденным Решением КТС № 378.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/IndividualIssue
Текстовая строка 32 символа
[4.13] ИИН/БИН
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/OKED
Текстовая строка 5 символов
[4.12] ОКЭД. Код ОКЭД указывается в соответствии "Номенклатурой видов экономической деятельности (ОКЭД 5-тизначный)" утвержденный приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 20 мая 2008 года № 67, размещенный на официальном сайте Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/PhoneNumber
в формате код города/номер телефона/номер внутреннего телефона через запятую

[4.22] Байланыс телефонының нөмірі
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/Email
Мәтіндік жол (100 символ)
[4.23] Электрондық пошта
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ AdditionalInformation
Мәтіндік жол (1000 символ)
[4.25] Операцияға қатысушы туралы қосымша ақпарат.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ MoneyTransSys
Сан
[4.7 (1.2.1)] Ақша аударымдары жүйесінің атауы.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ Founders
[4.9] Операцияға қатысушының құрылтайшылары (заңды тұлғалар үшін)
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ Founders/Founder
[4.9] Операцияға қатысушының құрылтайшысы (заңды тұлғалар үшін)
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ Founders/ Founder/FounderType
Сан
Құрылтайшының типінің қосалқы белгісі: 1 - Заңды тұлға 2 – Жеке тұлға 3 – Дара кәсіпкер
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ Founders/ Founder/FounderOPF
Мәтіндік жол (1000 символ)
[4.9 (1.1)] Қатысушы құрылтайшысының ұйымдық нысаны (заңды тұлға үшін толтырылады)
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/Founders/ Founder/Name
Мәтіндік жол (1000 символ)
[4.9 (2.1)] Қатысушы құрылтайшысының атауы (заңды тұлға үшін толтырылады)
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/Founders/ Founder/FirstName
Мәтіндік жол (300 символ)
[4.9 (1.2.2)] Қатысушы құрылтайшысының аты (жеке тұлғаның құрылтайшысы үшін толтырылады)
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/Founders/ Founder/SecondName
Мәтіндік жол (300 символ)
[4.9 (1.2.1)] Қатысушы құрылтайшысының тегі (жеке тұлғаның құрылтайшысы үшін толтырылады)
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/Founders/ Founder/MiddleName
Мәтіндік жол (300 символ)
[4.9 (1.2.3)] Қатысушы құрылтайшысының әкесінің аты (жеке тұлғаның құрылтайшысы үшін толтырылады)
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/Founders/ Founder/Residence
Мәтіндік жол (2 символ) (елдің символдық коды)
[4.9 (2)] Операцияға қатысушы құрылтайшысының резиденттігі. Нөмірленуі және сипаттамасы Кок-тың № 378 шешімімен бекітілген 22 "Әлем елдерінің жіктеуіші" қосымшасына сәйкес.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ AdditionalPersonInfo
Операцияға қатысушылар бойынша қосымша ақпарат. Заңды, жеке тұлғаларға және дара кәсіпкерлерге бөлу.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationUr
Қатысушы заңды тұлға бойынша қосымша ақпарат
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationUr/URAddress
Address құрамды тип

[4.22] Номер контактного телефона
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/Email
Текстовая строка 100 символов
[4.23] Электронная почта
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/
AdditionalInformation
Текстовая строка 1000 символов
[4.25] Дополнительная информация об участнике операции
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/
MoneyTransSys
Число
[4.7 (1.2.1)] Наименование системы денежных переводов.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/Founders
[4.9] Учредители участника операции (для юридических лиц)
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/Founders/
Founder
[4.9] Учредитель участника операции (для юридических лиц)
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/
Participant/Founders/Founder/
FounderType
Число
Вспомогательный признак типа учредителя:
1 – Юридическое лицо
2 – Физическое лицо
3 – Индивидуальный предприниматель
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/Founders/
Founder/FounderOPF
Текстовая строка 1000 символов
[4.9 (1.1)] Организационная форма учредителя участника (заполняется для юридического лица)
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/Founders/
Founder/Name
Текстовая строка 1000 символов
[4.9 (2.1)] Наименование учредителя участника (заполняется для юридического лица)
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/Founders/
Founder/FirstName
Текстовая строка 300 символов
[4.9 (1.2.2)] Имя учредителя участника (заполняется для учредителя физического лица)
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/
Founders/Founder/SecondName
Текстовая строка 300 символов
[4.9 (1.2.1)] Фамилия учредителя участника (заполняется для учредителя физического лица)
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/
Founders/Founder/MiddleName
Текстовая строка 300 символов
[4.9 (1.2.3)] Отчество учредителя участника (заполняется для учредителя физического лица)
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/
Founders/Founder/Residence
Строка 2 символа (символьный код страны)
[4.9 (2)] Резидентство учредителя участника операции. Нумерация и описания соответствуют Приложению 22 "Классификатор стран мира", утвержденным Решением № 378.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo
Дополнительная информация по участникам операции. Разбиение на юридические, физические лица и индивидуальных предпринимателей
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ AdditionalPersonInfo/AdditionalInformationUr
Дополнительная информация по участнику - юридическому лицу
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ AdditionalPersonInfo/AdditionalInformationUr/URAddress
Составной типа Address

[4.21] Заңды мекенжайы. Сипаттамасы төменде құрамдас элементтер типтерінің сипаттамасында келтірілген.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationUr/ACAddress
Address құрамды тип
[4.24] Нақты мекенжайы. Сипаттамасы төменде құрамдас элементтер типтерінің сипаттамасында келтірілген.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationUr/FullName
Мәтіндік жол (300 символ)
[4.8 (1.2)] Операцияға қатысушының атауы (қатысушы заңды тұлғалар үшін)
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationUr/FullName/@IsFullNameSetup
True немесе False
[4.8 (2)] Операцияға қатысушының атауын анықтау мүмкін емес - True мәнінде (қатысушы заңды тұлғалар үшін)
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationUr/FirstHead
[4.10] Бірінші басшы (қатысушы заңды тұлғалар үшін)
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationUr/FirstHead/FirstName
Мәтіндік жол (300 символ)
[4.10 (2)] Бірінші басшының аты
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationUr/FirstHead/SecondName
Мәтіндік жол (300 символ)
[4.10 (1)] Бірінші басшының тегі
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationUr/FirstHead/MiddleName
Мәтіндік жол (300 символ)
[4.10 (3)] Бірінші басшының әкесінің аты (бар болса)
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationUr/ParticipantOPF
Сан
[4.8 (1.1)] Операцияға қатысушының ұйымдық нысаны (қатысушы заңды тұлғалар үшін)
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationAc
Қатысушы жеке тұлға бойынша қосымша ақпарат
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationAc/URAddress
Address құрамды тип
[4.21] Заңды мекенжайы. Сипаттамасы төменде келтірілген
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationAc/ACAddress
Address құрамды тип
[4.24] Нақты мекенжайы. Сипаттамасы төменде келтірілген
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationAc/FIO
[4.14] Т.А.Ә. (жеке тұлғалар үшін)
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationAc/FIO/FirstName
Мәтіндік жол (1000 символ)
[4.14 (1.2)] Аты
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationAc/FIO/SecondName
Мәтіндік жол (1000 символ)
[4.14 (1.1)] Тегі
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationAc/FIO/MiddleName
Мәтіндік жол (1000 символ)
[4.14 (1.3)] Әкесінің аты (бар болса)
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationAc/FIO/@IsFioNotSetup
True немесе False
[4.14 (2.1)] Анықтау мүмкін емес - True мәнінде
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationAc/PlaceBirth
Мәтіндік жол (300 символ)
[4.20] Туған жері (жеке тұлғалар үшін)
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationAc/DateBirth
Мәтіндік жол dd.​mm.​yyyy түрінде
[4.19] Туған күні (жеке тұлғалар үшін)
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationAc/DocumentIdentity
Сан
[4.15] Жеке басын куәландыратын құжат. Нөмірлеу және сипаттамасы Қағидалардың** 4-қосымшасына сәйкес.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationAc/SeriesDocIdentity
Мәтіндік жол (10 символ)
[4.16 (2)] Жеке басын куәландыратын құжаттың сериясы.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationAc/NumberDocIdentity
Мәтіндік жол (20 символ)
[4.16 (1)] Жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationAc/DocumentIssued
Мәтіндік жол (300 символ)
[4.17] Жеке басын куәландыратын құжатты кім берді
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationAc/DateIssuance
Мәтіндік жол (dd.​mm.​yyyy түрінде)
[4.18] Жеке басын куәландыратын құжат қашан берілді
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationIp
Дара кәсіпкер бойынша қосымша ақпарат – төменде келтірілген "ParticipantOPF" тегінен басқа, тегтерінің құрамы жеке тұлғаның тегтеріне ұқсас. Осы тег "FIO" және "PlaceBirth" тегтерінің арасында орналасқан.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationIp/URAddress
Address құрамды тип
[4.21] Заңды мекенжайы. Сипаттамасы төменде келтірілген
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationIp/ACAddress
Address құрамды тип
[4.24] Нақты мекен-жайы. Сипаттамасы төменде келтірілген.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationIp/FIO
[4.14] Т.А.Ә. (дара кәсіпкерлер үшін)
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationIp/FIO/FirstName
Мәтіндік жол (1000 символ)
[4.14 (1.2)] Аты
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationIp/FIO/SecondName
Мәтіндік жол (1000 символ)
[4.14 (1.1)] Тегі
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationIp/FIO/MiddleName
Мәтіндік жол (1000 символ)
[4.14 (1.3)] Әкесінің аты (бар болса)
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationIp/FIO/@IsFioNotSetup
True немесе False
[4.14 (2.1)] Анықтау мүмкін емес - True мәнінде
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationIp/PlaceBirth
Мәтіндік жол (300 символ)
[4.20] Туған жері (дара кәсіпкерлер үшін)
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationIp/DateBirth
Мәтіндік жол (dd.​mm.​yyyy түрінде)
[4.19] Туған күні (дара кәсіпкерлер үшін)
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationIp/DocumentIdentity
Сан
[4.15] Жеке басын куәландыратын құжат. Нөмірлеу және сиппатамасы Қағидалардың** 4-қосымшасына сәйкес.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationIp/SeriesDocIdentity
Мәтіндік жол (10 символ)
[4.16 (2)] Жеке басын куәландыратын құжаттың сериясы.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationIp/NumberDocIdentity
Мәтіндік жол (20 символ)
[4.16 (1)] Жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationIp/DocumentIssued
Мәтіндік жол (300 символ)
[4.17] Жеке басын куәландыратын құжатты кім берген.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationIp/DateIssuance
Мәтіндік жол (dd.​mm.​yyyy түрінде)
[4.18] Жеке басын куәландыратын құжат қашан берілген.

[4.21] Юридический адрес. Описание приведено ниже в описании составных типов элементов.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ AdditionalPersonInfo/AdditionalInformationUr/ACAddress
Составной типа Address
[4.24] Фактический адрес. Описание приведено ниже в описании составных типов элементов.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/
AdditionalInformationUr/FullName
Текстовая строка 300 символов
[4.8 (1.2)] Наименование участника операции (для участников юридических лиц)
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/
AdditionalPersonInfo/AdditionalInformationUr/FullName/
@IsFullNameSetup
True или False
[4.8 (2)] Невозможно установить наименование участника операции - при значении True (для участников юридических лиц)
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ AdditionalPersonInfo/AdditionalInformationUr/FirstHead
[4.10] Первый руководитель (для участников юридических лиц)
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/
AdditionalPersonInfo/
AdditionalInformationUr/
FirstHead/FirstName
Текстовая строка 300 символов
[4.10 (2)] Имя первого руководителя
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ AdditionalPersonInfo/AdditionalInformationUr/FirstHead/SecondName
Текстовая строка 300 символов
[4.10 (1)] Фамилия первого руководителя
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ AdditionalPersonInfo/AdditionalInformationUr/FirstHead/MiddleName
Текстовая строка 300 символов
[4.10 (3)] Отчество первого руководителя (при наличии)
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/AdditionalInformationUr/
ParticipantOPF
Число
[4.8 (1.1)] Организационная форма участника операции (для участников юридических лиц)
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ AdditionalPersonInfo/AdditionalInformationAc
Дополнительная информация по участнику - физическому лицу
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ AdditionalPersonInfo/AdditionalInformationAc/URAddress
Составной типа Address
[4.21] Юридический адрес. Описание приведено ниже.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/
AdditionalInformationAc/
ACAddress
Составной типа Address
[4.24] Фактический адрес. Описание приведено ниже.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationAc
/FIO
[4.14] Ф.И.О. (для физических лиц)
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/AdditionalInformationAc/
FIO/FirstName
Текстовая строка 1000 символов
[4.14 (1.2)] Имя
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/AdditionalInformationAc/FIO/SecondName
Текстовая строка 1000 символов
[4.14 (1.1)] Фамилия
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/
AdditionalInformationAc/
FIO/MiddleName
Текстовая строка 1000 символов
[4.14 (1.3)] Отчество (при наличии)
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/AdditionalInformationAc/FIO
@IsFioNotSetup
True или False
[4.14 (2.1)] Невозможно установить - при значении True
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/AdditionalInformationAc/
PlaceBirth
Текстовая строка 300 символов
[4.20] Место рождения (для физических лиц)
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ AdditionalPersonInfo/AdditionalInformationAc/
DateBirth
Текстовая строка в виде dd.​mm.​yyyy
[4.19] Дата рождения (для физических лиц)
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/
AdditionalPersonInfo/AdditionalInformationAc/DocumentIdentity
Число
[4.15] Документ, удостоверяющий личность. Нумерация и описания соответствуют Приложению 4 к Правилам**.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/
AdditionalPersonInfo/AdditionalInformationAc/SeriesDocIdentity
Текстовая строка 10 символов
[4.16 (2)] Серия документа, удостоверяющего личность
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationAc/NumberDocIdentity
Текстовая строка 20 символов
[4.16 (1)] Номер документа, удостоверяющего личность
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/AdditionalInformationAc/
DocumentIssued
Текстовая строка 300 символов
[4.17] Кем выдан документ, удостоверяющий личность
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ AdditionalPersonInfo/AdditionalInformationAc/DateIssuance
Текстовая строка в виде dd.​mm.​yyyy
[4.18] Когда выдан документ, удостоверяющий личность
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ AdditionalPersonInfo/AdditionalInformationIp
Дополнительная информация по индивидуальному предпринимателю - состав тегов аналогичен физическому лицу, кроме тега "ParticipantOPF" приведенного ниже. Данный тег располагается между тегами "FIO" и "PlaceBirth".
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationIp/URAddress
Составной типа Address
[4.21] Юридический адрес. Описание приведено ниже.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationIp/ACAddress
Составной типа Address
[4.24] Фактический адрес. Описание приведено ниже.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationIp/FIO
[4.14] Ф.И.О. (для индивидуальных предпринимателей)
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationIp/
FIO/FirstName
Текстовая строка 1000 символов
[4.14 (1.2)] Имя
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/
AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationIp/FIO/
SecondName
Текстовая строка 1000 символов
[4.14 (1.1)] Фамилия
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationIp/
FIO/MiddleName
Текстовая строка 1000 символов
[4.14 (1.3)] Отчество (при наличии)
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationIp/FIO/
@IsFioNotSetup
True или False
[4.14 (2.1)] Невозможно установить - при значении True
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationIp/
PlaceBirth
Текстовая строка 300 символов
[4.20] Место рождения (для индивидуальных предпринимателей)
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationIp/
DateBirth
Текстовая строка в виде dd.​mm.​yyyy
[4.19] Дата рождения (для индивидуальных предпринимателей)
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationIp/
DocumentIdentity
Число
[4.15] Документ, удостоверяющий личность. Нумерация и описания соответствуют Приложению 4 к Правилам**.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationIp/
SeriesDocIdentity
Текстовая строка 10 символов
[4.16 (2)] Серия документа, удостоверяющего личность
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationIp/NumberDocIdentity
Текстовая строка 20 символов
[4.16 (1)] Номер документа, удостоверяющего личность
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationIp/
DocumentIssued
Текстовая строка 300 символов
[4.17] Кем выдан документ, удостоверяющий личность
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationIp/
DateIssuance
Текстовая строка в виде dd.mm.yyyy
[4.18] Когда выдан документ, удостоверяющий личность

4. Элементтердің құрамды типтерінің сиппатамасы
Типті сәйкестендіруші
Жай элементтің сәйкестендірушісі
Элемент типі
Элемент сипаттамасы
Address
Country
Мәтіндік жол (2 символ) (елдің символдық коды)
Елдің коды. Нөмірленуі және сипаттамасы КОК-тың № 378 шешімімен бекітілген 22 "Әлем елдерінің жіктеуіші" қосымшасына сәйкес.
Area
Мәтіндік жол (100 символ)
Облыс
Area/@Code
Сан
ӘАОЖ анықтамалығындағы облыс коды
District
Мәтіндік жол (100 символ)
Аудан
District/@Code
Сан
ӘАОЖ анықтамалығындағы аудан коды
Town
Мәтіндік жол (100 символ)
Елді мекен
Town/@Code
Сан
ӘАОЖ анықтамалығындағы елді мекеннің коды
Street
Мәтіндік жол (100 символ)
Көше
HomeNumber
Мәтіндік жол (10 символ)
Үй нөмірі
OfficeNumber
Мәтіндік жол (10 символ)
Офис нөмірі
PostalCode
Цифрлары бар мәтіндік жол
Пошта индексі
5. ФМ-1 формасын қабылдау/қабылдамау туралы хабарламаны қалыптастыруға қолданылатын тегтер
Тегтің құжатта орналасуы
Элемент типі
Элемент сипаттамасы
/ExportData/SignedData/Data/Сheck/Description
Мәтіндік жол (3000 символ)
Түсіндірме (хабарламаны қайта жіберу кезінде қолданылады)
/ExportData/SignedData/Data/Сheck/OriginalDocumentGuid
Мәтіндік жол (36 символ: A–F символдары, 0-9 цифрлары)
ХХХХХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХХХХХХХХХ форматындағы негізгі хабарламаның GUID-і (сызықшалары бар жоғарғы тіркелімдегіоналтылық сан)
/ExportData/SignedData/Data/Сheck/ErrorCode
Сан
Қате коды. Қабылданбау жөнінде хабарлама кезінде 0-ден өзгеше
Қатенің атауы/пайда болған қиындықтар
/ExportData/SignedData/Data/Сheck/ErrorName
Мәтіндік жол (3000 символ)
Қатенің атауы/пайда болған қиындықтар
/ExportData/SignedData/Data/Сheck/AcceptanceDateTime
Күн (dd.mm.yyyy hh24:mi:ss түрінде)
ФМ-1 нысанын қабылдау (қабылдамау) күні мен уақыты
6. ҚМС-ты тіркеу сұратуын құруға қолданылатын тегтер
Тегтің құжатта орналасуы
Элемент типі
Элемент сипаттамасы
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData
ҚМС, оның құрылтайшылары және жауапты тұлғалары туралы мәліметтер
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/ SystemId
Сан
Тіркелген ҚМС-тың идентификаторы. Тіркеу мәліметтерін түзету немесе өзгерту кезінде ғана қолданылады. ҚМС-ты тіркеуді сұратуды мақұлдау туралы хабарламадағы /ExportData/SignedData/Data/Root/SystemId тегтің мәніне сәйкес болуға тиісті.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/ CfmCode
Сан
Қаржы мониторингі субъектісінің коды. Нөмірлері мен сипаттамалары Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес. (Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.1] бөлімінде көрсетіледі)
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/ OpfCode
Сан

4. Описание составных типов элементов
Идентификатор типа
Идентификатор простого элемента
Тип элемента
Описание элемента
Address
Country
Строка 2 символа (символьный код страны)
Код страны. Нумерация и описания соответствуют Приложению 22 "Классификатор стран мира", утвержденным Решением КТС № 378.
Area
Текстовая строка 100 символов
Область
Area/@Code
Число
Код области в справочнике КАТО
District
Текстовая строка 100 символов
Район
District/@Code
Число
Код района в справочнике КАТО
Town
Текстовая строка 100 символов
Населенный пункт
Town/@Code
Число
Код населенного пункта в справочнике КАТО
Street
Текстовая строка 100 символов
Улица
HomeNumber
Текстовая строка 10 символов
Номер дома
OfficeNumber
Текстовая строка 10 символов
Номер офиса
PostalCode
Текстовая строка, содержащая цифры
Почтовый индекс
2В извещениях о непринятии вместо тега "Check" используется тег "Root".
5. Теги, применяемые для формирования извещения о принятии/непринятии формы сведений и информации об операции, подлежащей финансовому мониторингу ФМ-1
Расположение тега в документе
Тип элемента
Описание элемента
/ExportData/SignedData/Data/Сheck/
Description
Текстовая строка 3000 символов
Пояснения (применяется при повторной отправке извещения)
/ExportData/SignedData/Data/Сheck/
OriginalDocumentGuid
Текстовая строка 36 символов: символы A –F, цифры от 0-9
GUID родительского сообщения в формате ХХХХХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХХХХХХХХХ (шестнадцатеричное число в верхнем регистре с дефисами)
/ExportData/SignedData/Data/Сheck/ ErrorCode
Число
Код ошибки. В случае извещения с отказом отличен от 0
/ExportData/SignedData/Data/Сheck/
ErrorName
Текстовая строка 3000 символов
Наименование ошибки\возникших затруднений
/ExportData/SignedData/Data/Сheck/
AcceptanceDateTime
Дата в виде dd.mm.yyyy hh24:mi:ss
Дата и время принятия (непринятия) формы ФМ-1
6. Теги, применяемые для формирования запроса регистрации СФМ
Расположение тега в документе
Тип элемента
Описание элемента
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData
Данные об СФМ, его учредителях и ответственных лицах
/ExportData/SignedData/Data/Root/
OrganisationData/SystemId
Число
Идентификатор зарегистрированного СФМ. Указывается только при корректировке или изменении регистрационных сведений. Значение должно соответствовать тегу /ExportData/SignedData/Data/Root/SystemId из уведомления об одобрении запроса регистрации в КФМ.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
OrganisationData/CfmCode
Число
Код субъекта финансового мониторинга. Нумерация и описания соответствуют Приложению 3 к Правилам**. (При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.1] Формы ФМ-1.)
/ExportData/SignedData/Data/Root/
OrganisationData/OpfCode
Число

Қаржы мониторингі субъектісінің ҰҚН коды. Нөмірлері мен сипаттамалары ұйымдық-құқықтық нысандарының жіктеушісіне сәйкес. Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.2 (1.1)] бөлімінде көрсетіледі.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/ OrgName
Мәтіндік жол (300 символ)
Қаржы мониторингі субъектісінің аты. Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.2 (1.2)] бөлімінде көрсетіледі.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/ IINBIN
12 цифр
Қаржы мониторингі субъектісінің ЖСН/БСН (Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.4] бөлімінде көрсетіледі).
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/ PostalIndex
Мәтіндік жол (30 символ)
Қаржы мониторингі субъектісінің пошта индексі. Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.5 (7)] бөлімінде көрсетіледі.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/ Area/@code
Сан
ӘАОЖ анықтамалығына сәйкес облыс коды. Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.5 (1)] бөлімінде көрсетіледі.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/ District/@code
Сан
ӘАОЖ анықтамалығына сәйкес аудан коды. Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.5 (2)] бөлімінде көрсетіледі.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/ City/@code
Сан
ӘАОЖ анықтамалығына сәйкес елді мекен коды (қала/кент/ауыл). Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.5 (3)] бөлімінде көрсетіледі.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/ Street
Мәтіндік жол (100 символ)
Көшенің/даңғылдың/шағын ауданның атауы. Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.5 (4)] бөлімінде көрсетіледі.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/ House
Мәтіндік жол (100 символ)
Үй нөмірі. Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.5 (5)] бөлімінде көрсетіледі.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/ Office
Мәтіндік жол (100 символ)
Пәтер/офис нөмірі. Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.5 (6)] бөлімінде көрсетіледі.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/ AdditionalAcData
Қаржы мониторингі субъектісі болып табылатын жеке тұлға туралы қосымша ақпарат
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/ AdditionalAcData/@IsAc
True немесе False
Есеп беруші қаржы мониторингі субъектісі жеке тұлға болып табылатындығын көрсететін атрибут. Егер жеке тұлға болмаса, онда /ExportData/SignedData/Data/Root/ OrganisationData/AdditionalAcData тегтері көрсетілмейді.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/ AdditionalAcData/FirstName
Мәтіндік жол (100 символ)

Код ОПФ субъекта финансового мониторинга. Нумерация и описания соответствуют классификатору организационно-правовых форм. При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.2 (1.1)] Формы ФМ-1.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
OrganisationData/OrgName
Текстовая строка 300 символов
Название субъекта финансового мониторинга. При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.2 (1.2)] Формы ФМ-1.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
OrganisationData/IINBIN
12 цифр
ИИН/БИН субъекта финансового мониторинга (При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.4] Формы ФМ-1.)
/ExportData/SignedData/Data/Root/
OrganisationData/PostalIndex
Текстовая строка 30 символов
Почтовый индекс субъекта финансового мониторинга. При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.5 (7)] Формы ФМ-1
/ExportData/SignedData/Data/Root/
OrganisationData/Area/@code
Число
Код области согласно справочнику КАТО. При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.5 (1)] Формы ФМ-1.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
OrganisationData/District/@code
Число
Код района согласно справочнику КАТО. При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.5 (2)] Формы ФМ-1.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
OrganisationData/City/@code
Число
Код населенного пункта (город/поселок/село) согласно справочнику КАТО. При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.5 (3)] Формы ФМ-1.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
OrganisationData/Street
Текстовая строка 100 символов
Наименование улицы/проспекта/мр-на. При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.5 (4)] Формы ФМ-1.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
OrganisationData/House
Текстовая строка 100 символов
№ дома. При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.5 (5)] Формы ФМ-1.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
OrganisationData/Office
Текстовая строка 100 символов
№ квартиры/офиса. При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.5 (6)] Формы ФМ-1.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/
AdditionalAcData
Дополнительная информация о физическом лице, являющемся субъектом финансового мониторинга
/ExportData/SignedData/Data/Root/
OrganisationData/AdditionalAcData/
@IsAc
True или False
Атрибут, показывающий является ли субъект финансового мониторинга, подающий отчет физическим лицом. Если нет, то теги в /ExportData/SignedData/ Data/Root/OrganisationData/ AdditionalAcData не указываются.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/
AdditionalAcData/FirstName
Текстовая строка 100 символов

Қаржы мониторингі субъектісі болып табылатын жеке тұлғаның аты. Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.2 (1.2.2)] бөлімінде көрсетіледі.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/ AdditionalAcData/LastName
Мәтіндік жол (100 символ)
Қаржы мониторингі субъектісі болып табылатын жеке тұлғаның тегі. Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.2 (1.2.1)] бөлімінде көрсетіледі.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/ AdditionalAcData/MiddleName
Мәтіндік жол (100 символ)
Қаржы мониторингі субъектісі болып табылатын жеке тұлғаның әкесінің аты. Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.2 (1.2.3)] бөлімінде көрсетіледі.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/ AdditionalAcData/DocumentIdentity
Сан
Жеке басын куәландыратын құжат түрінің коды (жеке тұлғалар үшін). Нөмірлері мен сипаттамалары Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес**. Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.6] бөлімінде көрсетіледі.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/ AdditionalAcData/SeriesDocIdentity
Мәтіндік жол (50 символ)
Жеке басын куәландыратын құжат нөмірі (жеке тұлғалар үшін). Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.6.1 (1)] бөлімінде көрсетіледі.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/ AdditionalAcData/NumberDocIdentityы
Мәтіндік жол (50 символ)
Жеке басын куәландыратын құжат сериясы (жеке тұлғалар үшін). Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.6.1 (2)] бөлімінде көрсетіледі.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/ AdditionalAcData/DateIssuance
Күн (дд.мм.гггг түрінде)
Жеке басын куәландыратын құжат қашан берілді (жеке тұлғалар үшін). Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.6.3] бөлімінде көрсетіледі.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/ AdditionalAcData/DocumentIssued
Мәтіндік жол (300 символ)
Жеке басын куәландыратын құжатты кім берді (жеке тұлғалар үшін). Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.6.2] бөлімінде көрсетіледі.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/ Persons
Қаржы мониторингі субъектісінің жауапты тұлғалары туралы ақпарат
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/ Persons/Person
Қаржы мониторингі субъектісінің жауапты тұлғасы туралы ақпарат
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/ Persons/Person/FirstName
Мәтіндік жол (100 символ)
Қаржы мониторингі субъектісінің жауапты тұлғасының аты. Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.7(2)] бөлімінде көрсетіледі.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/ Persons/Person/LastName
Мәтіндік жол (100 символ)
Қаржы мониторингі субъектісінің жауапты тұлғасының тегі. Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.7(1)] бөлімінде көрсетіледі.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/ Persons/Person/MiddleName
Мәтіндік жол (100 символ)
Қаржы мониторингі субъектісінің жауапты тұлғасының әкесінің аты. Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.7(3)] бөлімінде көрсетіледі.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/ Persons/Person/JobName
Мәтіндік жол (300 символ)
Қаржы мониторингі субъектісінің жауапты тұлғасының лауазымы. Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.7.1] бөлімінде көрсетіледі.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/ Persons/Person/Phone
Мәтіндік жол (300 символ), қала коды/телефон нөмірі/ішкі телефонның нөмірі – форматында, телефондар үтір арқылы
Қаржы мониторингі субъектісінің жауапты тұлғасының телефоны. Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.8] бөлімінде көрсетіледі.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/ Persons/Person/Email
Мәтіндік жол (100 символ)
Қаржы мониторингі субъектісінің жауапты тұлғасының электрондық поштасының мекен жайы. Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.8] бөлімінде көрсетіледі.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/ Persons/Person/Certificate
32Кб дейін
Қаржы мониторингі субъектісінің жауапты тұлғасының ашық кілт сертификаты.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/ Persons/Person/Certificate/@Name
Мәтіндік жол (50 символ)
Қаржы мониторингі субъектісінің жауапты тұлғасының ашық кілт сертификатының аты.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/ Persons/Person/Certificate/@Size
Сан
Қаржы мониторингі субъектісінің жауапты тұлғасының ашық кілт сертификатының өлшемі.

Имя физического лица, являющегося субъектом финансового мониторинга При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.2 (1.2.2)] Формы ФМ-1
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/AdditionalAcData/
LastName
Текстовая строка 100 символов
Фамилия физического лица, являющегося субъектом финансового мониторинга. При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.2 (1.2.1)] Формы ФМ-1
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/ AdditionalAcData/MiddleName
Текстовая строка 100 символов
Отчество физического лица, являющегося субъектом финансового мониторинга/ При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.2 (1.2.3)] Формы ФМ-1
/ExportData/SignedData/Data/Root/ OrganisationData/AdditionalAcData/
DocumentIdentity
Число
Код типа документа, удостоверяющего личность (для физических лиц). Нумерация и описания соответствуют Приложению 4 к Правилам**. При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.6] Формы ФМ-1.
/ExportData/SignedData/Data/Root/ OrganisationData/AdditionalAcData/
SeriesDocIdentity
Текстовая строка 50 символов
Номер документа удостоверяющего личность (для физических лиц). При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.6.1 (1)] Формы ФМ-1.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/AdditionalAcData/
NumberDocIdentity
Текстовая строка 50 символов
Серия документа удостоверяющего личность (для физических лиц). При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.6.1 (2)] Формы ФМ-1.
/ExportData/SignedData/Data/Root/ OrganisationData/AdditionalAcData/ DateIssuance
Дата (в виде дд.мм.гггг)
Когда выдан документ, удостоверяющий личность (для физических лиц). При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.6.3] Формы
ФМ-1.
/ExportData/SignedData/Data/Root/ OrganisationData/AdditionalAcData/ DocumentIssued
Текстовая строка 300 символов
Кем выдан документ, удостоверяющий личность (для физических лиц). При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.6.2] Формы
ФМ-1.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/Persons
Информация об ответственных лицах субъекта финансового мониторинга
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/Persons/Person
Информация об ответственном лице субъекта финансового мониторинга
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/Persons/Person/ FirstName
Текстовая строка 100 символов
Имя ответственного лица субъекта финансового мониторинга. При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.7(2)] Формы
ФМ-1.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/Persons/Person/
LastName
Текстовая строка 100 символов
Фамилия ответственного лица субъекта финансового мониторинга. При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.7(1)] Формы
ФМ-1.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/Persons/Person/
MiddleName
Текстовая строка 100 символов
Отчество ответственного лица субъекта финансового мониторинга. При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.7(3)] Формы
ФМ-1.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/Persons/Person/
JobName
Текстовая строка 300 символов
Должность ответственного лица субъекта финансового мониторинга. При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.7.1] Формы ФМ-1.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/Persons/Person/
Phone
Текстовая строка 300 символов в формате код города/номер телефона/номер внутреннего телефона через запятую
Телефон ответственного лица субъекта финансового мониторинга. При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.8] Формы ФМ-1.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/Persons/Person/
Email
Текстовая строка 100 символов
Адрес электронной почты ответственного лица субъекта финансового мониторинга. При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.9] Формы ФМ-1.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/Persons/Person/
Certificate
До 32Кб
Сертификат открытого ключа ответственного лица субъекта финансового мониторинга
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/Persons/Person/
Certificate/@Name
Текстовая строка 50 символов
Название сертификата открытого ключа ответственного лица субъекта финансового мониторинга
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/Persons/Person/
Certificate/@Size
Число
Размер сертификата открытого ключа ответственного лица субъекта финансового мониторинга

7. ҚМА-ны тіркеуді сұратуды жеткізу туралы түбіртекті қалыптастыруда қолданылатын тегтер
Тегтің құжатта орналасуы
Элемент типі
Элемент сипаттамасы
/ExportData/SignedData/Data/Сheck/Description
Мәтіндік жол (3000 символ)
Түсініктеме (түбіртекті қайтадан жібергенде қолданылады)
/ExportData/SignedData/Data/Сheck/OriginalDocumentGuid
Мәтіндік жол (36 символ: A–F символдары, 0-9 цифрлары)
ХХХХХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХХХХХХХХХ форматындағы негізгі хабарламаның GUID-і (сызықшалары бар жоғарғы тіркелімдегіоналтылық сан)
/ExportData/SignedData/Data/Сheck/MessDate
Күн (дд.мм.гггг чч:мм:сс түрінде)
Түбіртегі қалыптастырылған тіркеу сұратуын жіберу күні
/ExportData/SignedData/Data/Сheck/MessOwn
Мәтіндік жол
Түбіртегі қалыптастырылған тіркеу сұратуын жіберуші
/ExportData/SignedData/Data/Сheck/ErrorCode
Сан
Қате коды. Қабылданбау жөнінде түбіртек болған жағдайда 0-ден өзгеше
/ExportData/SignedData/Data/Сheck/ErrorName
Мәтіндік жол (3000 символ)
Қатенің атауы/пайда болған қиындықтар
8. ҚМС-ты тіркеу сұратуын қараудың оң нәтижесі туралы хабарламанықалыптастыруға қолданылатын тегтер
Тегтің құжатта орналасуы
Элемент типі
Элемент сипаттамасы
/ExportData/SignedData/Data/Root/Description
Мәтіндік жол (3000 символ)
Түсініктеме (хабарламаны қайта жіберу кезінде қолданылады)
/ExportData/SignedData/Data/Root/OriginalDocumentGuid
Мәтіндік жол (36 символ: A–F символдары, 0-9 цифрлары)
ХХХХХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХХХХХХХХХ форматындағы негізгі хабарламаның GUID-і (сызықшалары бар жоғарғы тіркелімдегі оналтылық сан)
/ExportData/SignedData/Data/Root/MessDate
Күн (дд.мм.гггг чч:мм:сс түрінде)
Хабарлама қалыптастырылған тіркеуді сұратуды жіберу күні
/ExportData/SignedData/Data/Root/MessOwn
Хабарлама қалыптастырылған тіркеуді сұратуды жіберуші
/ExportData/SignedData/Data/Root/SystemId
Сан
Тіркеу кезінде берілген ҚМС-тың сәйкестендірушісі
9. ҚМС-ты тіркеу сұратуын қараудың теріс нәтижесі туралы хабарламаны қалыптастыруға қолданылатын тегтер
Тегтің құжатта орналасуы
Элемент типі
Элемент сипаттамасы
/ExportData/SignedData/Data/Root/Description
Мәтіндік жол (3000 символ)
Түсініктеме (хабарламаны қайта жіберу кезінде қолданылады)
/ExportData/SignedData/Data/Root/OriginalDocumentGuid
Мәтіндік жол (36 символ: A–F символдары, 0-9 цифрлары)
ХХХХХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХХХХХХХХХ форматындағы негізгі хабарламаның GUID-і (сызықшалары бар жоғарғы тіркелімдегі оналтылық сан)
/ExportData/SignedData/Data/Root/MessDate
Күн (дд.мм.гггг чч:мм:сс түрінде)
Хабарлама қалыптастырылған тіркеу сұратуды жіберу күні
/ExportData/SignedData/Data/Root/MessOwn
Мәтіндік жол
Хабарлама қалыптастырылған тіркеуді сұратуды жіберуші
/ExportData/SignedData/Data/Root/ErrorCode
Сан
Қате коды. 0-ден өзгеше
/ExportData/SignedData/Data/Root/ErrorName
Мәтіндік жол (3000 символ)
Қатенің атауы/пайда болған қиындықтар

7. Теги, применяемые для формирования квитанции о доставке запроса регистрации в АФМ
Расположение тега в документе
Тип элемента
Описание элемента
/ExportData/SignedData/Data/Сheck/Description
Текстовая строка 3000 символов
Пояснения (применяется при повторной отправке квитанции)
/ExportData/SignedData/Data/Сheck/OriginalDocumentGuid
Текстовая строка 36 cимволов: символы A –F, цифры от 0-9
GUID родительского сообщения в формате ХХХХХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХХХХХХХХХ (шестнадцатеричное число в верхнем регистре с дефисами)
/ExportData/SignedData/Data/Сheck/MessDate
Дата (в виде дд.мм.гггг чч:мм:сс)
Дата отправки запроса регистрации, по которому сформировано квитанция
/ExportData/SignedData/Data/Сheck/MessOwn
Текстовая строка
Отправитель запроса регистрации, по которому сформировано квитанция
/ExportData/SignedData/Data/Сheck/ErrorCode
Число
Код ошибки. В случае квитанции с отказом отличен от 0.
/ExportData/SignedData/Data/Сheck/ErrorName
Текстовая строка 3000 символов
Наименование ошибки\возникших затруднений
8. Теги, применяемые для формирования уведомления о положительном результате рассмотрения запроса регистрации СФМ
Расположение тега в документе
Тип элемента
Описание элемента
/ExportData/SignedData/Data/Root/Description
Текстовая строка 3000 символов
Пояснения (применяется при повторной отправке извещения)
/ExportData/SignedData/Data/Root/OriginalDocumentGuid
Текстовая строка 36 cимволов: символы A–F, цифры от 0-9
GUID родительского сообщения в формате ХХХХХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХХХХХХХХХ (шестнадцатеричное число в верхнем регистре с дефисами)
/ExportData/SignedData/Data/Root/MessDate
Дата (в виде дд.мм.гггг чч:мм:сс)
Дата отправки запроса регистрации, по которому сформировано уведомление
/ExportData/SignedData/Data/Root/MessOwn
Отправитель запроса регистрации, по которому сформировано уведомление
/ExportData/SignedData/Data/Root/SystemId
Число
Присвоенный при регистрации идентификатор СФМ
9. Теги, применяемые для формирования извещения об отрицательном результате рассмотрения запроса на регистрацию СФМ
Расположение тега в документе
Тип элемента
Описание элемента
/ExportData/SignedData/Data/Root/Description
Текстовая строка 3000 символов
Пояснения (применяется при повторной отправке извещения)
/ExportData/SignedData/Data/Root/OriginalDocumentGuid
Текстовая строка 36 cимволов: символы A–F, цифры от 0-9
GUID родительского сообщения в формате ХХХХХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХХХХХХХХХ (шестнадцатеричное число в верхнем регистре с дефисами)
/ExportData/SignedData/Data/Root/MessDate
Дата (в виде дд.мм.гггг чч:мм:сс)
Дата отправки запроса регистрации, по которому сформировано извещение
/ExportData/SignedData/Data/Root/MessOwn
Текстовая строка
Отправитель запроса регистрации, по которому сформировано извещение
/ExportData/SignedData/Data/Root/ErrorCode
Число
Код ошибки. Отличен от 0
/ExportData/SignedData/Data/Root/ErrorName
Текстовая строка 3000 символов
Наименование ошибки\возникших затруднений

10. ҚМС-тен қосымша ақпаратты алуға сұратуды қалыптастыруда қолданылатын тегтер
Тегтің құжатта орналасуы
Элемент типі
Элемент сипаттамасы
/ExportData/SignedData/FormNumber
Сан
Хабарлама нөмірі
/ExportData/SignedData/Data/Root/OriginalDocumentGuid
Мәтіндік жол (36 символ: A–F символдары, 0-9 цифрлары)
ХХХХХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХХХХХХХХХ форматындағы негізгі хабарламаның GUID-і (сызықшалары бар жоғарғы тіркеліміндегі оналтылық сан)
/ExportData/SignedData/Data/Root/CountDays
Сан
Сұратуға жауап беретін күндер саны
/ExportData/SignedData/Data/Root/Description
Мәтіндік жол (3000 символ)
ҚМС-тен қосымша ақпаратты алуды сұрату мәтіні
/ExportData/SignedData/Data/Root/RequestDateTime
Күні (дд.мм.гггг чч:мм:сс түрінде)
Сұратуды жіберу күні мен уақыты
11. Қосымша ақпаратқа сұрату қабылдау туралы хабарламаны қалыптастыруға қолданылатын тегтер
Тегтің құжатта орналасуы
Элемент типі
Элемент сипаттамасы
/ExportData/SignedData/FormNumber
Сан
Хабарлама нөмірі
/ExportData/SignedData/Data/Сheck/OriginalDocumentGuid
Мәтіндік жол (32 немесе 36 символ: A–F және a-f символдары, 0-9 цифрлары)
ХХХХХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХХХХХХХХХ форматындағы негізгі хабарламаның GUID-і (сызықшалары бар жоғарғы тіркелімдегіоналтылық сан)
/ExportData/SignedData/Data/Сheck/ErrorCode
Сан
Қате коды. Қабылданбау жөнінде хабарлама болған жағдайда 0-ден өзгеше
/ExportData/SignedData/Data/Сheck/ErrorName
Мәтіндік жол (3000 символ)
Қатенің атауы/пайда болған қиындықтар
/ExportData/SignedData/Data/Сheck/AcceptanceDateTime
Күн (dd.mm.yyyy hh24:mi:ss түрінде)
Сұратуды қабылдау күні мен уақыты
12. ҚМС-ке қосымша ақпаратты алу сұратуына жауап қалыптастыруға қолданылатын тегтер
Тегтің құжатта орналасуы
Элемент типі
Элемент сипаттамасы
/ExportData/SignedData/Data/Root/OriginalDocumentGuid
Мәтіндік жол (36 символ: A–F символдары, 0-9 цифрлары)
ХХХХХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХХХХХХХХХ форматындағы негізгі хабарламаның GUID-і (сызықшалары бар жоғарғы тіркелімдегіоналтылық сан)
/ExportData/SignedData/Data/Root/Comment
Мәтіндік жол (3000 символ)
ҚМС-ке қосымша ақпаратты алу сұрату жауабының мәтіні
/ExportData/SignedData/Data/Root/ResponseDateTime
Күн (dd.mm.yyyy hh24:mi:ss түрінде)
Жауапты жіберу күні мен уақыты
/ExportData/SignedData/Data/Root/Attachments/Attachment/ FileName
Мәтіндік жол (255 символ)
Салынған файлдың аты
/ExportData/SignedData/Data/Root/Attachments/Attachment/ Length
Сан
Файл өлшемі
/ExportData/SignedData/Data/Root/Attachments/Attachment/ BrokenFilesInfo/BrokenFileInfo/Name
Мәтіндік жол (255 символ)
Салынған файл бөлігінің аты
/ExportData/SignedData/Data/Root/Attachments/Attachment/ BrokenFilesInfo/BrokenFileInfo/Length
Сан
Салынған файл бөлігінің көлемі
/ExportData/SignedData/Data/Root/Attachments/Attachment/ BrokenFilesInfo/BrokenFileInfo/Buffer
Base64 кодпен жазылған жол
Салынған файл бөлігінің құрамы
Ескерту:

10. Теги, применяемые для формирования запроса на получение дополнительной информации в СФМ
Расположение тега в документе
Тип элемента
Описание элемента
/ExportData/SignedData/FormNumber
Число
Номер сообщения
/ExportData/SignedData/Data/Root/
OriginalDocumentGuid
Текстовая строка 36 cимволов: символы A–F, цифры от 0-9
GUID родительского сообщения в формате ХХХХХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХХХХХХХХХ (шестнадцатеричное число в верхнем регистре с дефисами)
/ExportData/SignedData/Data/Root/
CountDays
Число
Количество дней для предоставления ответа на запрос
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Description
Текстовая строка 3000 символов
Текст запроса на дополнительную информацию в СФМ
/ExportData/SignedData/Data/Root/
RequestDateTime
Дата в виде dd.mm.yyyy hh24:mi:ss
Дата и время направления запроса
11. Теги, применяемые для формирования извещения о принятии запроса дополнительной информации
Расположение тега в документе
Тип элемента
Описание элемента
/ExportData/SignedData/FormNumber
Число
Номер сообщения
/ExportData/SignedData/Data/Сheck/
OriginalDocumentGuid
Текстовая строка 32 или 36 cимволов: символы A–F-a-f, цифры от 0-9
GUID родительского сообщения в формате ХХХХХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХХХХХХХХХ (шестнадцатеричное число в верхнем регистре с дефисами)
/ExportData/SignedData/Data/Сheck/
ErrorCode
Число
Код ошибки. В случае извещения с отказом отличен от 0
/ExportData/SignedData/Data/Сheck/
ErrorName
Текстовая строка 3000 символов
Наименование ошибки\возникших затруднений
/ExportData/SignedData/Data/Сheck/
AcceptanceDateTime
Дата в виде dd.​mm.​yyyy hh24:mi:ss
Дата и время принятия запроса
12. Теги, применяемые для формирования ответа на запрос дополнительной информации в СФМ
Расположение тега в документе
Тип элемента
Описание элемента
/ExportData/SignedData/Data/Root/
OriginalDocumentGuid
Текстовая строка
36 cимволов: символы A–F, цифры от 0-9
GUID родительского сообщения в формате ХХХХХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХХХХХХХХХ (шестнадцатеричное число в верхнем регистре с дефисами)
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Comment
Текстовая строка 3000 символов
Текст ответа на запрос дополнительной информации в СФМ
/ExportData/SignedData/Data/Root/ResponseDateTime
Дата в виде dd.mm.yyyy hh24:mi:ss
Дата и время направления ответа
/ExportData/SignedData/Data/Root/Attachments/Attachment/FileName
Текстовая строка 255 символов
Имя вложенного файла
/ExportData/SignedData/Data/Root/Attachments/Attachment/Length
Число
Размер файла
/ExportData/SignedData/Data/Root/Attachments/ Attachment/BrokenFilesInfo/BrokenFileInfo/Name
Текстовая строка 255 символов
Имя порции вложенного файла
/ExportData/SignedData/Data/Root/Attachments/ Attachment/BrokenFilesInfo/BrokenFileInfo/Length
Число
Размер порции вложенного файла
/ExportData/SignedData/Data/Root/Attachments/ Attachment/BrokenFilesInfo/BrokenFileInfo/Buffer
Строка в кодировке Base64
Содержимое порции вложенного файла
Примечание:

* Нөмірленуі осы Қағидалардың 1-қосымшасының ФМ-1 нысанындағы деректемелерге сәйкес келеді.
** осы Қағида.
Аббревиатуралардың мағынасын ашу:
ӘАОЖ – Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеушісі;
ҚМА – Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі;
ҚМС – Қаржы мониторингі субъектілері;
ТББЖ – Төлем белгілеудің бірыңғай жіктеушісі;
ҰҚН – Ұйымдық-құқықтық нысаны;
ЭҚЖЖ – Экономикалық қызметтің жалпы жіктеушісі.
ЭЦҚ – Электрондық цифрлық қолтаңба.
Қаржы мониторингі
субъектілерінің қаржы
мониторингіне жататын
операциялар туралы
мәліметтермен ақпарат беру
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
ҚМ-1 нысанының қабылданғаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама
____________________________________________________________________
(уәкілетті орган)
____________________________________________________________________
(қаржы мониторингі субъектісінің атауы)
_____ № __ ҚМ-1 нысаны ___________________________ туралы хабарлайды.
(қабылданғаны/қабылданбағаны)
Қабылданбау себебі (ҚМ-1 нысаны қабылданбаған жағдайда ғана көрсетіледі)
____________________________________________________________________.
Осыған байланысты __________________________________________________:
(қаржы мониторингі субъектісінің атауы)
1. Бұрмаланған түрде немесе толық емес көлемде ұсынылған ақпаратты
________________________________ жіберу себептерін жоюы.
(уәкілетті орган)
2. Осы хабарламаны _____________________________________________
(қаржы мониторингінің субъектісі)
алған күннен бастап 1 жұмыс күні ішінде қаржы мониторингіне жататын операциялар
туралы ____________________________________ қабылданбаған хабарламаны
(уәкілетті орган)
түзетуі және осы Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын
операциялар туралы мәліметтер мен ақпарат беру қағидаларының ережелеріне сәйкес оны
қайтадан ұсынуы қажет.
________________________ ____________ ______________________
(уәкілетті органның (қолы) (қолдың толық жазылуы)
уәкілетті адамының тегі,
аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
ҚМ-1 нысанының қабылданған немесе қабылданбаған күні мен уақыты:
_______________________________
Қаржы мониторингі
субъектілерінің қаржы
мониторингіне жататын
операциялар туралы
мәліметтермен ақпарат беру
қағидаларына
4-қосымша
Қаржы мониторингі субъектілерінің түрлері кодтарының анықтамалығы

* нумерация соответствует реквизитам формы ФМ-1 приложения 1 к настоящим Правилам;
** настоящие Правила.
Расшифровка аббревиатур:
КАТО – классификатор административно - территориальных объектов;
АФМ – Агентство Республики Казахстан по финансовому мониторингу;
СФМ – субъекты финансового мониторинга;
ЕКНП – единый классификатор назначения платежей;
ОПФ – организационно- правовая форма;
ОКЭД – общий классификатор экономической деятельности;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Приложение 3
к Правилам представления
субъектами финансового
мониторинга сведений и
информации об операциях,
подлежащих финансовому
мониторингу
Форма
Извещение о принятии или непринятии формы сведений и информации об операции, подлежащей финансовому мониторингу ФМ-1
___________________________________________________________________
(уполномоченный орган)
извещает ___________________________________________________________
(наименование субъекта финансового мониторинга)
о ___________________________ формы ФМ-1 № ____ от _________________.
(принятии/непринятии)
Причина непринятия (указывается только в случае непринятия формы ФМ-1)
____________________________________________________________________.
В связи с этим ____________________________________________ необходимо:
(наименование субъекта финансового мониторинга)
1. Устранить причины направления в ____________________________________
(уполномоченный орган)
информации, представленной в искаженном виде или неполном объеме.
2. В течение 1 рабочего дня со дня получения _____________________________
(субъект финансового мониторинга)
настоящего извещения исправить непринятое _____________________________
(уполномоченный орган)
сообщение об операции, подлежащей финансовому мониторингу, представить его
повторно в соответствии с положениями Порядка представления субъектами
финансового мониторинга сведений и информации по операциям, подлежащим
финансовому мониторингу.
__________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии)
уполномоченного лица уполномоченного
органа)
____________
(подпись)
_____________________
(расшифровка подписи)
Дата и время принятия или непринятия формы ФМ-1:___________________
Приложение 4
к Правилам представления
субъектами финансового
мониторинга сведений и
информации об операциях,
подлежащих финансовому
мониторингу
Справочник кодов видов субъектов финансового мониторинга

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 28.09.2023 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Коды
Жеке басты куәландыратын құжаттардың атауы
1
2
01
Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі
02
Қазақстан Республикасы азаматының паспорты
03
Шетел паспорты
04
Шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхат
05
Азаматтығы жоқ адамның куәлігі
06
Қазақстан Республикасының дипломатиялық паспорты
07
Қазақстан Республикасының қызметтік паспорты
08
Босқын куәлігі
09
Қазақстан Республикасы теңізшісінің жеке куәлігі
010
Туу туралы куәлік
011
Қайтып оралуға арналған куәлік
012
Шет мемлекет берген жеке куәлік
Қаржы мониторингі
субъектілерінің қаржы
мониторингіне жататын
операциялар туралы мәліметтер
мен ақпарат беру қағидаларына
6-қосымша
Қаржы мониторингіне жататын операциялардың түрлері кодтарының анықтамалығы
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 28.09.2023 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Коды
Атауы
1
2
0111
Бәс тігуді өткізудің нәтижесі бойынша ұтысты қолма-қол ақшалай нысанда алу
0112
Бәс тігуді өткізудің нәтижесі бойынша ұтысты электрондық нысанда алу
0121
Ойын мекемелерінде құмар ойындар өткізудің нәтижесі бойынша ұтысты қолма-қол ақшалай нысанда алу
0122
Ойын мекемелерінде құмар ойындар өткізудің нәтижесі бойынша ұтысты электрондық нысанда алу
0131
Лотерея өткізудің нәтижесі бойынша ұтысты қолма-қол ақшалай нысанда алу
0132
Лотерея өткізудің нәтижесі бойынша ұтысты электрондық нысанда алу
0211
Клиенттің айырбастау пункттері арқылы шетел валютасын қолма-қол ақшалай нысанда сатып алуы
0221
Клиенттің айырбастау пункттері арқылы шетел валютасын қолма-қол ақшалай нысанда сатуы
0311
Чек бойынша қолма-қол ақшалай нысанда ақша алу
0321
Вексель бойынша қолма-қол ақшалай нысанда ақша алу
0511
Клиенттiң банктік шотынан ақша алу
0521
Клиенттiң банктік шотына ақша салу
0530
Клиентке қолма-қол ақша беру
0540
Клиенттен қолма-қол ақша қабылдау
0623
Оффшорлық аймақта тиісінше тiркелген, тұрғылықты жерi немесе орналасқан жерi бар және оффшорлық аймақта тiркелген банкте шоты бар жеке немесе заңды тұлғаның ақшаны клиенттің банктiк шотына салуы немесе аударуы
0633
Оффшорлық аймақта тiркелген, тұрғылықты жерi немесе орналасқан жерi бар, оффшорлық аймақта тiркелген банкте шоты бар жеке немесе заңды тұлғалардың пайдасына клиенттің ақшаны салуы немесе аударуы

Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 28.09.2023 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код
Наименование документов, удостоверяющих личность
1
2
01
Удостоверение личности гражданина Республики Казахстан
02
Паспорт гражданина Республики Казахстан
03
Заграничный паспорт
04
Вид на жительство иностранца в Республике Казахстан
05
Удостоверение лица без гражданства
06
Дипломатический паспорт Республики Казахстан
07
Служебный паспорт Республики Казахстан
08
Удостоверение беженца
09
Удостоверение личности моряка Республики Казахстан
010
Свидетельство о рождении
011
Свидетельство на возвращение
012
Удостоверение личности, выданное иностранным государством
Приложение 6 к Правилам
предоставления субъектами
финансового мониторинга
сведений и информации об
операциях, подлежащих
финансовому мониторингу
Справочник кодов видов операций, подлежащих финансовому мониторингу
Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 28.09.2023 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код
Наименование
1
2
0111
Получение выигрыша в наличной форме по результатам проведения пари
0112
Получение выигрыша в электронной форме по результатам проведения пари
0121
Получение выигрыша в наличной форме по результатам проведения азартной игры в игорных заведениях
0122
Получение выигрыша в электронной форме по результатам проведения азартной игры в игорных заведениях
0131
Получение выигрыша в наличной форме по результатам проведения лотереи
0132
Получение выигрыша в электронной форме по результатам проведения лотереи
0211
Покупка клиентом иностранной валюты через обменные пункты в наличной форме
0221
Продажа клиентом наличной иностранной валюты через обменные пункты в наличной форме
0311
Получение денег по чеку в наличной форме
0321
Получение денег по векселю в наличной форме
0511
Снятие с банковского счета клиента денег
0521
Зачисление на банковский счет клиента денег
0530
Выдача клиенту наличных денег
0540
Прием от клиента наличных денег
0623
Зачисление или перевод на банковский счет клиента денег, осуществляемые физическим или юридическим лицом, имеющим соответственно регистрацию, место жительства или место нахождения в оффшорной зоне, а равно владеющим счетом в банке, зарегистрированном в оффшорной зоне
0633
Зачисление или перевод денег клиентом в пользу физических или юридических лиц, имеющих регистрацию, место жительства или место нахождения в оффшорной зоне, а равно владеющих счетом в банке, зарегистрированном в оффшорной зоне

0640
Клиенттің оффшорлық аймақта тiркелген, тұрғылықты жерi немесе орналасқан жерi бар, оффшорлық аймақта тiркелген банкте шоты бар жеке немесе заңды тұлғалармен ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен жүргізетін операциялары
0711
Анонимді иеленушiге ашылған шетелдегi шоттарға (салымдарға) қол ақшалай немесе қолма-қол ақшасыз нысанда ақша аудару
0721
Анонимді иеленушiге ашылған шетелдегi шоттан (салымнан) ақшаның қолма-қол ақшалай немесе қолма-қол ақшасыз нысанда түсуi
0911
Өтеусiз негiзде басқа тұлғаның пайдасына клиент жүзеге асыратын қолма-қол ақшалай немесе қолма-қол ақшасыз нысандағы төлемдер мен ақша аударымдары
1011
Мәдени құндылықтарды қолма-қол ақшалай нысанда сатып алу
1012
Мәдени құндылықтарды қолма-қол ақшалай нысанда сату
1021
Мәдени құндылықтарды Қазақстан Республикасына әкелу
1022
Мәдени құндылықтарды Қазақстан Республикасынан әкету
1111
Мемлекеттiк тiркелген сәттен бастап үш ай аз уақыт өткен заңды тұлғалардың қолма-қол ақшалай немесе қолма-қол ақшасыз нысанда жүргізген операциялары
1211
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, банктері мен ұлттық пошта операторы жүзеге асыратын әкелуді қоспағанда, Қазақстан Республикасына қолма-қол валютаны әкелу
1212
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, банктері мен ұлттық пошта операторы жүзеге асыратын әкелуді қоспағанда, ұсынушыға құжаттық бағалы қағаздарды Қазақстан Республикасына әкелу
1213
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, банктері мен ұлттық пошта операторы жүзеге асыратын әкелуді қоспағанда, Қазақстан Республикасына векселдерді әкелу
1214
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, банктері мен ұлттық пошта операторы жүзеге асыратын әкелуді қоспағанда, Қазақстан Республикасына чектерді әкелу
1221
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, банктері мен ұлттық пошта операторы жүзеге асыратын әкетуді қоспағанда, Қазақстан Республикасынан қолма-қол валютаны әкету
1222
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, банктері мен ұлттық пошта операторы жүзеге асыратын әкелуді қоспағанда, ұсынушыға құжаттық бағалы қағаздарды Қазақстан Республикасынан әкету
1223
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, банктері мен ұлттық пошта операторы жүзеге асыратын әкелуді қоспағанда, Қазақстан Республикасынан векселдерді әкету
1224
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, банктері мен ұлттық пошта операторы жүзеге асыратын әкелуді қоспағанда, Қазақстан Республикасынан чектерді әкету
1311
Сақтандыру төлемiн қолма-қол ақшалай нысанда жүзеге асыру
1321
Сақтандыру сыйлықақысын қолма-қол ақшалай нысанда алу
1411
Жинақтаушы зейнетақы қорларына еріктi зейнетақы жарналарын қолма-қол ақшалай нысанда енгізу

0640
Операции клиента с деньгами и (или) иным имуществом с физическими или юридическими лицами, имеющими регистрацию, место жительства или место нахождения в оффшорной зоне, а равно владеющими счетом в банке, зарегистрированном в оффшорной зоне
0711
Переводы денег за границу на счета (во вклады), открытые на анонимного владельца в наличной или безналичной форме
0721
Поступление денег из-за границы со счета (вклада), открытого на анонимного владельца в наличной или безналичной форме
0911
Платежи и переводы денег, осуществляемые клиентом в пользу другого лица на безвозмездной основе, в наличной или безналичной форме
1011
Приобретение в наличной форме культурных ценностей
1012
Продажа в наличной форме культурных ценностей
1021
Ввоз в Республику Казахстан культурных ценностей
1022
Вывоз из Республики Казахстан культурных ценностей
1111
Операции, совершаемые юридическими лицами, с момента государственной регистрации которых прошло менее трех месяцев, в наличной или безналичной форме
1211
Ввоз в Республику Казахстан наличной валюты, за исключением ввоза, осуществляемого Национальным Банком Республики Казахстан, банками и национальным оператором почты
1212
Ввоз в Республику Казахстан документарных ценных бумаг на предъявителя, за исключением ввоза, осуществляемого Национальным Банком Республики Казахстан, банками и национальным оператором почты
1213
Ввоз в Республику Казахстан векселей, за исключением ввоза, осуществляемого Национальным Банком Республики Казахстан, банками и национальным оператором почты
1214
Ввоз в Республику Казахстан чеков, за исключением ввоза, осуществляемого Национальным Банком Республики Казахстан, банками и Национальным оператором почты
1221
Вывоз из Республики Казахстан наличной валюты, за исключением вывоза, осуществляемого Национальным Банком Республики Казахстан, банками и национальным оператором почты
1222
Вывоз из Республики Казахстан документарных ценных бумаг на предъявителя, за исключением ввоза, осуществляемого Национальным Банком Республики Казахстан, банками и национальным оператором почты
1223
Вывоз из Республики Казахстан векселей, за исключением ввоза, осуществляемого Национальным Банком Республики Казахстан, банками и национальным оператором почты
1224
Вывоз из Республики Казахстан чеков, за исключением ввоза, осуществляемого Национальным Банком Республики Казахстан, банками и национальным оператором почты
1311
Осуществление страховой выплаты в наличной форме
1321
Получение страховой премии в наличной форме
1411
Внесение добровольных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды в наличной форме

1421
Жинақтаушы зейнетақы қорларына еріктi зейнетақы жарналарын қолма-қол ақшалай нысанда аудару
1431
Еріктi зейнетақы жарналары есебінен жинақтаушы зейнетақы қорларынан зейнетақы төлемдерін қолма-қол ақшалай нысанда жүзеге асыру
1511
Қаржы лизингінің шарты бойынша мүлікті қолма-қол ақшалай нысанда және қолма-қол ақшасыз нысанда алу
1521
Қаржы лизингінің шарты бойынша мүлікті қолма-қол ақшалай нысанда және қолма-қол ақшасыз нысанда ұсыну
1611
Мердігер қызметтерін көрсету бойынша қолма-қол ақшалай нысандағы мәмілелер
1621
Тасымалдау қызметтерін көрсету бойынша қолма-қол ақшалай нысандағы мәмілелер
1631
Көліктік экспедиция қызметтерін көрсету бойынша қолма-қол ақшалай нысандағы мәмілелер
1641
Сақтау қызметтерін көрсету бойынша қолма-қол ақшалай нысандағы мәмілелер
1651
Комиссия қызметтерін көрсету бойынша қолма-қол ақшалай нысандағы мәмілелер
1661
Мүлікті сенімгерлік басқару қызметтерін көрсету бойынша қолма-қол ақшалай нысандағы мәмілелер
1671
Мердiгерлiк, тасымалдау, көлiк экспедициясы, сақтау, комиссиялар және мүлiктi сенiмгерлiк басқару қызметтерін қоспағанда, өзге де қызметтер көрсету бойынша қолма-қол ақшалай нысандағы мәмілелер
1711
Клиенттің бағалы металдар мен асыл тастарды, олардан жасалған зергерлік бұйымдарды қолма-қол ақшалай және қолма-қол ақшасыз нысанда сатып алуы
1721
Клиенттің бағалы металдар мен асыл тастарды, олардан жасалған зергерлік бұйымдарды қолма-қол ақшалай және қолма-қол ақшасыз нысанда сатуы
1811
Жасау нәтижесінде мұндай мүлікке меншік құқығы өтетін жылжымайтын мүлiкпен жасалатын мәмiлелер
1911
Ұйымдастырылған нарықтағы ашық сауда-саттық әдісімен репо операцияларын қоспағанда, облигациялармен және мемлекеттік бағалы қағаздармен қолма-қол ақшалай немесе қолма-қол ақшасыз нысандағы мәмілелер
2020
Ұйымдастырылған нарықтағы ашық сауда-саттық әдісімен репо операцияларын қоспағанда, акциялармен және пайлық инвестициялық қорлардың пайларымен қолма-қол ақшалай немесе қолма-қол ақшасыз нысандағы мәмілелер
2110
Ломбардтардың ақшамен, бағалы қағаздармен, бағалы металдармен және асыл тастармен, олардан жасалған зергерлік бұйымдармен және өзге де құндылықтармен (бағалы металдардан жасалған ұлттық валюта монеталарынан басқа) қолма-қол ақшалай немесе қолма-қол ақшасыз нысанда операциялар жасауы
2200
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің операцияны жасаған кезеңде қолданыста болған облигациялық қарыздары шеңберінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты есебінен кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыру бағдарламалары бойынша қарыз алған клиенттердің қолма-қол ақшалай немесе қолма-қол ақшасыз нысандағы операциялары

1421
Перечисление добровольных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды в наличной форме
1431
Осуществление пенсионных выплат из накопительных пенсионных фондов за счет добровольных пенсионных взносов в наличной форме
1511
Получение имущества по договору финансового лизинга в наличной и безналичной форме
1521
Предоставление имущества по договору финансового лизинга в наличной и безналичной форме
1611
Сделки по оказанию услуги подряда в наличной форме
1621
Сделки по оказанию услуги перевозки в наличной форме
1631
Сделки по оказанию услуги транспортной экспедиции в наличной форме
1641
Сделки по оказанию услуги хранения в наличной форме
1651
Сделки по оказанию услуги комиссии в наличной форме
1661
Сделки по оказанию услуги доверительного управления имуществом в наличной форме
1671
Сделки по оказанию иных услуг, за исключением услуг подряда, перевозки, транспортной экспедиции, хранения, комиссии и доверительного управления имуществом, в наличной форме
1711
Покупка клиентом драгоценных металлов и драгоценных камней, ювелирных изделий из них в наличной и безналичной форме
1721
Продажа клиентом драгоценных металлов и драгоценных камней, ювелирных изделий из них в наличной и безналичной форме
1811
Сделки с недвижимым имуществом, результатом совершения которой является переход права собственности на такое имущество
1911
Сделки с облигациями и государственными ценными бумагами, за исключением операций репо на организованном рынке методом открытых торгов, в наличной или безналичной форме
2020
Сделки с акциями и паями паевых инвестиционных фондов, за исключением операций репо на организованном рынке методом открытых торгов, в наличной или безналичной форме
2110
Совершение ломбардами операций с деньгами, ценными бумагами, драгоценными металлами и драгоценными камнями, ювелирными изделиями из них и иными ценностями (кроме монет национальной валюты, изготовленных из драгоценных металлов) в наличной или безналичной форме
2200
Операции клиентов, получивших заем по программам финансирования субъектов предпринимательства за счет средств Национального фонда Республики Казахстан в рамках облигационных займов субъектов квазиосударственного сектора, действующих на период совершения операции, в наличной или безналичной форме

2300
Өзінің сипаты бойынша трансшекаралық төлемге және клиенттің банктік шотынан қолма-қол ақшасыз нысанда ақша аударуға жататын операциялар
Әр түрлі елдердегі қатысушылар арасындағы төлем немесе аударым трансшекаралық болып табылады
2301
Өзінің сипаты бойынша трансшекаралық төлемге және қолма-қол ақшасыз нысандағы ақшаны клиенттің банк шотына трансшекаралық аударуға жататын операциялар
Әр түрлі елдердегі қатысушылар арасындағы төлем немесе аударым трансшекаралық болып табылады
2302
Өзіндік сипаты бойынша шетел мемлекетінен клиенттің шотына (оның ішінде үшінші тұлғалардың шоттары арқылы) бұрын түскен қолма-қол ақшасыз нысандағы ақшаны клиенттің банктік шотынан аударуға және трансшекаралық төлемдерге жататын операциялар

2300
Операции, относящиеся по своему характеру к трансграничному платежу и трансграничному переводу с банковского счета клиента денег в безналичной форме
Трансграничным является платеж или перевод между участниками, находящимся в разных странах
2301
Операции, относящиеся по своему характеру к трансграничному платежу и трансграничному переводу на банковский счет клиента денег в безналичной форме
Трансграничным является платеж или перевод между участниками, находящимся в разных странах
2302
Операции, относящиеся по своему характеру к трансграничному платежу и переводу с банковского счета клиента денег в безналичной форме, ранее поступивших на счет клиента (в том числе, через счета третьих лиц) из иностранного государства

6010
Терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген жеке тұлғаның еңбек демалысына ақы төлеу және жалақы түрінде ақша алуы
6020
Терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген жеке тұлғаның зейнетақы, қызметтік іссапарларға арналған шығыстар, стипендия, жәрдемақы, өзге де әлеуметтік төлем түрінде ақша алуы

6010
Получение физическим лицом, включенным в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, денег в виде оплаты трудового отпуска и заработной платы
6020
Получение физическим лицом, включенным в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, денег в виде пенсии, расходов на служебные командировки, стипендии, пособия, иной социальной выплаты

6030
Терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген жеке тұлғаның салықтар, коммуналдық және әлеуметтік төлемдер, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, өсімпұлдар мен айыппұлдар төлеу бойынша төлемдері мен аударымдары
6040
Терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген ұйымның немесе жеке тұлғаның банктік шотына ақша салу

6030
Платежи и переводы физического лица, включенного в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, по уплате налогов, коммунальных и социальных платежей, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов
6040
Зачисление денег на банковский счет организации или физического лица, включенного в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма

6055
Терроризмді және экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген, бенефициарлық меншік иесі болып табылатын тұлғаның ұйымның банктік шотына ақша салуы.
6060
Сот шешімі негізінде терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген ұйымдар мен жеке тұлғалардың ақшасымен және (немесе) өзге де мүлкімен жүргізілетін операциялар мына кодтарда көзделген операцияларды қоспағанда: 6010, 6020, 6030, 6040, 6055

6055
Зачисление денег на банковский счет организации, бенефициарным собственником которой является лицо, включенное в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма
6060
Операции с деньгами и (или) иным имуществом организаций и физических лиц, включенных в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма на основании решения суда за исключением операций, предусмотренных в следующих кодах: 6010,6020,6030,6040,6055

6061
Жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген ұйымдар мен жеке тұлғалардың ақшасымен және (немесе) өзге мүлкімен жүргізілетін операциялар
6062*
Қаржы мониторингіне жататын, операция түрлері кодтарының бірде біріне жатпайтын операциялар
6064
"Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 4-тармағының 7) тармақшасында көзделген негіздер бойынша Терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесімен енгізілген жеке тұлғаларға қатысты ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операцияларды тоқтатып қою бойынша қолданылатын шаралардың ішінара немесе толық күшін жою
6065*

6061
Операции с деньгами и (или) иным имуществом организаций и физических лиц, включенных в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения
6062*
Операция, подлежащая финансовому мониторингу, не относящаяся ни к одному из кодов видов операции
6064
Частичная или полная отмена применяемых мер по замораживанию операций с деньгами и (или) иным имуществом в отношении физического лица, включенного в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма по основаниям, предусмотренным подпунктом 7) пункта 4 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" (далее – Закон)
6065*

Заңның 12-1-бабы 5-тармағында көзделген негіздер бойынша Терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесімен енгізілген жеке тұлғаларға қатысты ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операцияларды тоқтатып қою бойынша қолданылатын шаралардың ішінара немесе толық күшін жою
*күдікті деп танылған операцияларға қолданылады
Қаржы мониторингі
субъектілерінің қаржы
мониторингіне жататын
операциялар туралы
мәліметтермен ақпарат беру
қағидаларына
7-қосымша
Ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен мәмілелер мен қатысушылардың түрлері кодтарының анықтамалығы

Частичная или полная отмена применяемых мер по замораживанию операций с деньгами и (или) иным имуществом в отношении физического лица, включенного в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения по основаниям, предусмотренным пунктом 5 статьи 12-1 Закона
*применяется для операции, которые признаны подозрительными.
Приложение 7 к Правилам
предоставления субъектами
финансового мониторинга
сведений и информации об
операциях, подлежащих
финансовому мониторингу
Справочник кодов видов участников и сделок с деньгами и (или) иным имуществом

1. _____________________;
2. _____________________.
___________________________ _________ ____________________
(уәкілетті органның уәкілетті (қолы) (қолдың толық жазылуы)
тұлғасының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Байланыс телефоны _________________
Сұрау салудың жіберілген күні мен уақыты: ________________________
Қаржы мониторингі
субъектілерінің қаржы
мониторингіне жататын
операциялар туралы
мәліметтермен ақпарат беру
қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Қажетті ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды беру жөнінде сұрау салудың қабылданғаны туралы хабарлама
__________________________________________________________________
(қаржы мониторингі субъектісінің атауы)
__________________________________________________________________
(уәкілетті орган)
________ № ______ қаржы мониторингіне жататын операция бойынша қажетті ақпаратты,
мәліметтер мен құжаттарды беруге сұрау салудың қабылданғаны туралы хабарлайды.
____________________________ ____________ __________________
(қаржы мониторингі субъектісінің (қолы) (қолдың толық жазылуы)
жауапты адамының тегі,
аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Сұрау салудың қабылданған күні мен уақыты: __________________________
Қаржы мониторингі
субъектілерінің қаржы
мониторингіне жататын
операциялар туралы
мәліметтермен ақпарат беру
қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Қажетті ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды беру жөнінде сұрау салуға жауап
"Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және
терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" 2009 жылғы 28 тамыздағы Қазақстан
Республикасының Заңының 17-бабы 1-тармағының және 10-бабының 3-1 және 3-2-
тармақтарына
сәйкес
___________________________________________________________________
(қаржы мониторингі субъектінің аты)
__________ № ______ сұрау салуға мынадай ақпаратты, мәліметтер* мен құжаттарды жібереді:
1. _______________;
2. _______________.
Қосымша _____ парақта.
_____________________________ __________ _______________________
(қаржы мониторингі субъектісінің (қолы) (қолдың толық жазылуы)
жауапты адамының тегі,
аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Байланыс телефоны: _________________
Жауаптың жіберілген күні мен уақыты: ________________________
*клиенттің банктік шоты бойынша үзінді көшірмелер осы нысанға қосымшаға сәйкес
Microsoft Excel форматында беріледі, өзге мәліметтер қаржы мониторингі субъектісі дербес
белгілеген нысан бойынша беріледі.
"Қажетті ақпаратты, мәліметтер
мен құжаттарды беру жөнінде
сұрау салуға жауап" нысанына
қосымша
Уәкілетті органның сұрау салуы шеңберінде қаржы мониторингі субъектілері беретін мәліметтер
Операцияның күні мен уақыты
Операция валютасы
Операцияның түрлері (құжаттың санаты)
ААЖ-ның атауы (болған жағдайда)
Оны өткізу валютасындағы сома
Тенгедегі сома
Төлеушінің атауы / Т.А.Ә.
Төлеушінің ЖСН-і/БСН-і
Төлеушінің резидентттігі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Кестенің жалғасы
Төлеушінің банкі
Төлеушінің шот нөмірі
Алушының атауы / Т.А.Ә.
Алушының ЖСН/-і БСН-і
Алушының резиденттігі
Алушының банкі
Алушының шот нөмірі
Төлем мақсаты ның коды
Төлем мақсаты
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Аббревиатуралардың мағынасын ашу:
ЖСН-і /БСН-і – жеке сәйкестендіру нөмірі/ бизнес сәйкестендіру нөмірі
ААЖ – ақша аударымдардың жүйесі
Т.А.Ә. - тегі, аты, әкесінің аты
Қаржы мониторингі
субъектілерінің қаржы
мониторингіне жататын
операциялар туралы
мәліметтермен ақпарат беру
қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Қажетті ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды беру жөнінде сұрау салу мерзімін ұзарту туралы өтініш
___________________________________________________________________
(қаржы мониторингі субъектісінің атауы)
__________________________ көрсетілген қажетті ақпаратты, мәліметтер мен
(уәкілетті орган)
құжаттарды беру жөніндегі ____________№________ сұрау салуда көрсетілген
мерзімді _____ жұмыс күніне дейін ұзарту туралы өтініш береді.
_____________________________ _________ _______________________
(қаржы мониторингі субъектісінің (қолы) (қолдың толық жазылуы)
жауапты адамының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Қаржы мониторингі
субъектілерінің қаржы
мониторингіне жататын
операциялар туралы
мәліметтермен ақпарат беру
қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Қаржы мониторингі
субъектісінің атауы
Күдікті операцияны тоқтата тұру қажеттілігінің жоқтығы туралы №_____хабарлама
Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі (бұдан әрі – Агенттік)
"Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді
қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының
3-тармағына сәйкес 20__ жылғы "__" ________ № _____ хабарлама бойынша күдікті
операцияны тоқтата тұру қажеттілігінің жоқтығы туралы шешім қабылдады.
Негіздеме: Агенттіктің 20__ жылғы "__" _________ № ___ бұйрығы.
Құрылымдық бөлімшенің
басшысы __________ _______________________
(қолы) (қолдың толық жазылуы)
"__" __________ 20__ ж.
Қаржы мониторингі
субъектілерінің қаржы
мониторингіне жататын
операциялар туралы
мәліметтермен ақпарат беру
қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Қаржы мониторингі
субъектісінің атауы
күдікті операцияны тоқтата тұру туралы №_____хабарлама
Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі (бұдан әрі – Агенттік)
"Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді
қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының
3-тармағына сәйкес 20__жылғы "__" ________ № _____ хабарлама бойынша күдікті

1. ________________;
2. ________________.
_________________________
__________
____________________
(Фамилия, имя, отчество
(при наличии) уполномоченного лица
уполномоченного органа)
(подпись)
(расшифровка подписи)
Контактный телефон:
__________________
Дата и время направления запроса:
__________________
Приложение 9
к Правилам представления
субъектами финансового
мониторинга сведений и
информации об операциях,
подлежащих финансовому
мониторингу
Форма
Извещение о принятии запроса на предоставление необходимой информации, сведений и документов
____________________________________________________________________
(наименование субъекта финансового мониторинга)
извещает ____________________________________________________________
(уполномоченный орган)
о принятии запроса на предоставление необходимой информации, сведений
и документов по операциям, подлежащим финансовому мониторингу
№ ______ от __________.
_____________________________
_______________
____________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии)
ответственного лица субъекта
финансового мониторинга)
(подпись)
(расшифровка подписи)
Дата и время принятия запроса _________________________
Приложение 10
к Правилам представления
субъектами финансового
мониторинга сведений и
информации об операциях,
подлежащих финансовому
мониторингу
Форма
Ответ на запрос на предоставление необходимых информации, сведений и документов
В соответствии с пунктами 3-1 и 3-2 статьи 10 Закона Республики Казахстан
"О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным
путем, и финансированию терроризма"
_______________________________________________________________________
(наименование субъекта финансового мониторинга)
направляет следующие информацию, сведения* и документы на запрос
№ ______ от ______________:
1. ________________;
2. ________________.
Приложение на _________________ листах.
__________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии)
ответственного лица субъекта
финансового мониторинга)
____________
(подпись)
_____________________
(расшифровка подписи)
Контактный телефон: _______________________________
Дата и время направления ответа: _____________________
*выписки по банковскому счету клиента предоставляются согласно приложению
к настоящей форме в формате Microsoft Excel, иные сведения предоставляются
по форме, определяемой субъектом финансового мониторинга самостоятельно.
Приложение
к форме "Ответ на запрос
на предоставление необходимых
информации, сведений
и документов"
Форма
Сведения, предоставляемые субъектами финансового мониторинга, в рамках запроса уполномоченного органа
Дата и время операции
Валюта операции
Виды операции (категория документа)
Наименование СДП (при наличии)
Сумма в валюте ее проведения
Сумма в тенге
Наименование/ФИО плательщика
ИИН/БИН плательщика
Резидентство плательщика
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Продолжение таблицы
Банк плательщика
Номер счета плательщика
Наименование/ФИО получателя
ИИН/БИН получателя
Резидентство получателя
Банк получателя
Номер счета получателя
Код назначения платежа
Назначение платежа
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Расшифровка аббревиатур:
ИИН/БИН – индивидуальный идентификационный номер/бизнес-
идентификационный номер СДП – система денежных переводов
ФИО – фамилия, имя, отчество
Приложение 11
к Правилам представления
субъектами финансового
мониторинга сведений и
информации об операциях,
подлежащих финансовому
мониторингу
Форма
Обращение о продлении срока по запросу на предоставление необходимой информации, сведений и документов
____________________________________________________________________
(наименование субъекта финансового мониторинга)
обращается в _________________________________________________________
(уполномоченный орган)
о продлении срока, указанного в запросе на предоставление необходимой
информации, сведений и документов № _______, от ___________ до _________
рабочих дней.
____________________________________________________________________
(обоснование продления срока)
__________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии)
ответственного лица субъекта
финансового мониторинга)
_____________
(подпись)
____________________
(расшифровка подписи)
Приложение 12
к Правилам представления
субъектами финансового
мониторинга сведений и
информации об операциях,
подлежащих финансовому
мониторингу
Форма
Наименование субъекта
финансового мониторинга
Уведомление №____ об отсутствии необходимости в приостановлении подозрительной операции
Агентством Республики Казахстан по финансовому мониторингу (далее – Агентство)
в соответствии с пунктом 3 статьи 13 Закона Республики Казахстан
"О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным
путем, и финансированию терроризма" по сообщению № ___от "__" ________
20__ года принято решение об отсутствии необходимости в приостановлении
подозрительной операции.
Основание: приказ Агентства от "__" __________ 20__ года № ___.
__________________________
_________
____________________
(Фамилия, имя, отчество
(при наличии) ответственного лица
уполномоченного органа)
(подпись)
(расшифровка подписи)
"__" ________ 20__ г.
Приложение 13
к Правилам представления
субъектами финансового
мониторинга сведений и
информации об операциях,
подлежащих финансовому
мониторингу
Форма
Наименование субъекта
финансового мониторинга
Уведомление №____ о приостановлении подозрительной операции
Агентством Республики Казахстан по финансовому мониторингу (далее – Агентство)
в соответствии с пунктом 3 статьи 13 Закона Республики Казахстан
"О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным
путем, и финансированию терроризма" принято решение о необходимости
в приостановлении подозрительной операции №____ от "__" ____ 20__ года с __:__

операцияны 20___жылғы ______ сағат ____ бастап 20___жылғы ______ сағат_____ дейін
тоқтата тұру қажеттігі туралы шешім қабылданды.
Негіздеме: Агенттіктің 20__ жылғы "__________" № ___ бұйрығы.
Құрылымдық бөлімшенің
басшысы __________ ________________________
(қолы) (қолдың толық жазылуы)
"__" __________ 20__ ж.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 23.12.2025 № 22 (01.04.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг
агенттігінің төрағасы
2022 жылғы 22 ақпандағы
№ 13 бұйрығына
2-қосымша
Күдікті операцияны айқындау белгілері
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 28.09.2023 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 24.09.2024 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 01.11.2024 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 01.04.2025 № 5 (10.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Кодтың
Күдікті операцияны айқындау белгілері
1
2

часов __ ___ 20__ года до __:__ часов __ _____ 20__ года.
Основание: приказ Агентства от "__" __________ 20__ года № ___.
Руководитель структурного ______ подразделения ________ ________________
_______ _________ ____________________ (подпись) (расшифровка подписи)
"__" ________ 20__ г.
Приложение 2 к приказу
Председателя Агентства
Республики Казахстан по
финансовому мониторингу
от 22 февраля 2022 года № 13
Примечание ИЗПИ!
Признаки предусматриваются в редакции приказа Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 23.12.2025 № 22 (вводится в действие с 01.04.2026).
Признаки определения подозрительной операции
Сноска. Признаки определения - в редакции приказа Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 28.09.2023 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 24.09.2024 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 01.11.2024 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 01.04.2025 № 5 (вводится в действие с 10.07.2025).
кода
Признаки определения подозрительной операции
1
2

1. Жалпы белгілер
1
1035
Клиент ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлейтін топтың (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын мемлекетте (аумақта) тіркелген (тұрады) не осы мемлекетте тіркелген (тұратын) тұлғалардың қатысуымен, сол сияқты осы мемлекетте (аумақта) тіркелген банктегі шотты пайдалана отырып, жүйелі түрде (екі және одан да көп рет) операциялар жасайды
2
1040
Қайырымдылық ұйымдардың (қорлардың) қатысуымен ақшамен және/немесе өзге мүлікпен операциялар жасау (салық, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді, айыппұлдар мен өсімпұлдарды, зейнетақыны және әлеуметтік аударымдарды, мүшелік жарналарды, коммуналдық төлемдерді, міндетті сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларын төлеумен байланысты операцияларды қоспағанда)
3
1041
Қайырымдылық ұйымдардың (қорлардың) шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдік азаматтардан ақша қаражатын және (немесе) өзге де мүлікті алу жөніндегі операция
4
1048
Клиенттің оффшорлық аймақта ашылған банктік шотқа өз қаражатын ірі мөлшерде жүйелі түрде (екі және одан да көп рет) аударуы
5
1049
Валюталық шартта резиденттің тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) экспорты не салық салудың жеңілдікті режимін беретін және (немесе) қаржы операцияларын жүргізу кезiнде ақпаратты ашу мен берудi көздемейтiн мемлекетте немесе аумақта (оффшорлық аймақ) тіркелген бейрезиденттің пайдасына тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) импорты бойынша төлемдер көзделген
6
1050
Клиенттің операция (мәміле) кезінде қатысатын үшінші тұлғаның және/немесе тұлғалардың басшылығымен операция (мәміле) жүргізуі
7
1051
Сот шешімі бойынша терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген тұлғаның (міндетті зейнетақы жарналарын және міндетті кәсіби зейнетақы жарналарын есепке алу бойынша жеке зейнетақы шоттарындағы операцияларды қоспағанда) операциялар (мәміле) жасауы
8
1052
Клиенттің осы операция (операциялар) жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға бағытталды деп пайымдауға негіз туындаған операцияны (операцияларды) жасауы
9
1053
Резиденттің бейрезидентке тауарларды жеткізу (жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету) шартын орындамағаны үшін немесе егер тұрақсыздық айыбының мөлшері жеткізілмеген тауарлардың (орындалмаған жұмыстардың, көрсетілмеген қызметтердің) сомасының он пайызынан асқанда шарт талаптарын бұзғаны үшін тұрақсыздық айыбын (өсімпұл, айыппұл) төлеуге байланысты аударымдары
10
1054
Клиенттің шотына ірі сомада ақшаның түсуі және қаражатты кейіннен қолма-қол ақшаға айналдыру, бұл ретте алушының мемлекеттік ресімдеу күнінен бір жылдан аз уақыт өткен операциялар бойынша болмашы айналымы бар
11

1. Общие признаки
1
1035
Клиент зарегистрирован (проживает) либо систематически совершает операции с участием лиц, зарегистрированных (проживающих) в государстве (на территории), которое не выполняет рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ)
2
1040
Совершение операций с деньгами и/или иным имуществом с участием благотворительных организаций (фондов), (за исключением операций, связанных с уплатой налогов, других обязательных платежей в бюджет, пени и штрафов, пенсионных и социальных отчислений, членских взносов, коммунальных платежей, страховых премий по договорам обязательного страхования)
3
1041
Операция по получению религиозными объединениями и благотворительными организациями (фондами) денежных средств и (или) иного имущества от иностранных государств, организаций и граждан
4
1048
Систематические переводы клиентом собственных средств в крупных размерах на банковский счет, открытый в оффшорной зоне
5
1049
В валютном договоре предусмотрены экспорт резидентом товаров (работ, услуг), либо платежи по импорту товаров (работ, услуг) в пользу нерезидента, зарегистрированного в государстве или на территории, предоставляющем (-щей) льготный режим налогообложения и (или) не предусматривающем (-щей) раскрытия и предоставления информации при проведении финансовых операций (оффшорной зоне)
6
1050
Проведение операции (сделки) клиентом под руководством третьего лица и/или лиц, присутствующих при операции (сделки)
7
1051
Совершение операций (сделки) лицом, включенным в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма по решению суда (за исключением операций на индивидуальных пенсионных счетах по учету обязательных пенсионных взносов и обязательных профессиональных пенсионных взносов)
8
1052
Совершение клиентом операции (операций), по которой возникает основание полагать, что данная операция (операции) направлена на финансирование распространения оружия массового уничтожения
9
1053
Переводы, связанные с оплатой резидентом нерезиденту неустойки (пени, штрафа) за неисполнение договора поставки товаров (выполнения работ, оказания услуг) или за нарушение условий договора, если размер неустойки превышает десять процентов от суммы не поставленных товаров (невыполненных работ, не оказанных услуг)
10
1054
Поступление на счет клиента крупной суммы денег и последующее обналичивание полученных средств, при этом получатель имел незначительные обороты по операциям, и с даты его государственной регистрации прошло менее года
11

1055
Клиенттің шотына ірі сомадағы ақшаның түсуі, бұл ретте алушы бюджетке салықтарды немесе басқа да міндетті төлемдерді төлеуді жүзеге асырмайды немесе болмашы мөлшерде жүзеге асырады не екінші деңгейдегі банктерде несиелер бойынша берешегі бар (Қазақстан Республикасында тіркелмеген резидент емес субъектілерді қоспағанда)
12
1056
Клиенттің шотына ақшаны жүйелі түрде (екі және одан да көп рет) бірдей көлемде салу және есептен шығару, бұл ретте қаржы мониторингі субъектісінің осы операция және/немесе операциялар қаржы пирамидасы қызметімен байланысты деп пайымдауына негіздер туындайды
13
1057
биржалардың, өз қызметін тауар биржасында жүзеге асыратын және биржалық тауарлармен мәмілелер жасайтын биржалық брокерлердің, сондай-ақ тауар биржаларының клирингтік орталықтарының операцияларды жүзеге асыруы кезінде
14
1058
Гранттар, қаржылай көмек, қарыз немесе өтеусіз көмек ретінде, оның ішінде арасында іскерлік ынтымақтастық жоқ бейрезиденттердің қатысуымен ірі көлемде ақшаны аудару, коммерциялық емес ұйымдардың аударымдарын қоспағанда
15
1067
Клиенттің сомасы жеке алғанда қаржы мониторингіне жататын операциялардың шекті сомасынан аспайтын, бірақ қосу нәтижесінде шекті сомадан асатын, қысқа уақыт аралығында ақшамен ұқсас операцияларды (клиенттің қызметі халыққа қызмет көрсетумен, міндетті алыммен немесе ерікті төлемдермен байланысты болмаған жағдайда) бірнеше рет (екі және одан да көп рет) жүргізуі
16
3001
Терроризмді қаржыландыру тәуекелі жоғары елге (елден) ақшамен және (немесе) өзге де мүлікпен операциялар жасау
17
3002
Коммерциялық емес ұйымдардың қатысуын қоспағанда, қайырымдылық қызметімен және (немесе) өзге де қайырмалдықпен байланысты ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операциялар жасау
18
3003
Діни бірлестіктердің (қорлардың) қатысуымен ақшамен және (немесе) өзге де мүлікпен операциялар жасау (салық, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді, айыппұлдар мен өсімпұлдарды, зейнетақыны және әлеуметтік аударымдарды, мүшелік жарналарды, коммуналдық төлемдерді, міндетті сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларын төлеумен байланысты операцияларды қоспағанда)
19
3004
Клиенттің осы операция (операциялар) терроризмді және (немесе) экстремизмді қаржыландыруға бағытталған деп пайымдауға негіз туындаған операцияны (операцияларды) жасауы
20
7002
Егер бұл клиенттің қызметіне жатпаса, химиялық, биологиялық және ядролық қаруға және олардың құрауыштарына жататын заттарды сатып алуға-сатуға, тасымалдауға, дайындауға, сақтауға және өткізуге байланысты ақшамен және өзге де мүлікпен жасалатын операциялар
21

1055
Поступление на счет клиента крупных сумм денег, при этом получателем не осуществляется или осуществляется в незначительных размерах уплата налогов или других обязательных платежей в бюджет либо имеются задолженности по кредитам банков второго уровня (за исключением нерезидентов, незарегистрированных в Республике Казахстан)
12
1056
Систематическое зачисление на счет клиента и списание со счета примерно в одном и том же объеме денег, при этом у субъекта финансового мониторинга возникают основания полагать, что данная операция и/или операции связаны с деятельностью финансовой пирамиды
13
1057
При осуществлении операций биржами, биржевыми брокерами, осуществляющих свою деятельность на товарной бирже и совершающие сделки с биржевыми товарами, а также клиринговых центров товарных бирж
14
1058
Перечисление денег в крупном размере в качестве грантов, финансовой помощи, займов или безвозмездной помощи, в том числе с участием нерезидентов, между которыми отсутствуют деловое сотрудничество, за исключением перечислений некоммерческим организациям
15
1067
Неоднократное (два и более раза) проведение клиентом аналогичных операций с деньгами за короткий промежуток времени, сумма которых в отдельности не превышает пороговые суммы операций, подлежащих финансовому мониторингу, но в результате сложения превышает пороговую сумму (при условии, что деятельность клиента не связана с обслуживанием населения, сбором обязательных или добровольных платежей)
16
3001
Совершение операции с деньгами и(или) иным имуществом в (из) страну с высоким риском финансирования терроризма
17
3002
Совершение операций с деньгами и (или) иным имуществом, связанных с благотворительной деятельностью и (или) иными пожертвованиями, за исключением участия некоммерческих организаций
18
3003
Совершение операций с деньгами и (или) иным имуществом с участием религиозных объединений (фондов) (за исключением операций, связанных с уплатой налогов, других обязательных платежей в бюджет, пени и штрафов, пенсионных и социальных отчислений, членских взносов, коммунальных платежей, страховых премий по договорам обязательного страхования)
19
3004
Совершение клиентом операции (операций), по которой возникает основание полагать, что данная операция (операции) направлена на финансирование терроризма и (или) экстремизма
20
7002
Операции с деньгами и иным имуществом, которые связаны с куплей-продажей, транспортировкой, изготовлением, хранением и реализацией предметов, относящихся к химическому, биологическому и ядерному оружию и их составляющим, если это не относится к деятельности клиента
21

7003
Егер бұл клиенттің қызметіне жатпаса, әскери мақсаттағы заттарды, дәрі-дәрмекті сатып алуға-сатуға байланысты ақшамен және өзге де мүлікпен жасалатын операциялар.
22
7004
Егер бұл клиенттің қызметіне жатпаса, дәрілік препараттарды ғана емес, сонымен қатар улы және күшті әсер ететін басқа да синтетикалық және табиғи заттарды да қамтитын заттарды сатып алуға-сатуға байланысты ақшамен және өзге де мүлікпен жасалатын операциялар
23
7006
Қаржы мониторингі субъектісінің ішкі рәсімдеріне сәйкес қызметі, операциялары не оларды жасауға әрекеттенуі күдікті деп танылған клиенттер
24
8002
Қаржы мониторингінің субъектісінде операцияның терроризмді қаржыландыруға бағытталғаны туралы күдік туындатқан күдікті операцияны жасауға әрекеттену
25
1101
Шарт (шарттар) бойынша тарап болып табылмайтын бейрезиденттің пайдасына тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) импортына шарт (шарттар) бойынша ақша төлеу және аудару
26
1103
Клиентке қызметiнiң түрiне сәйкес келмейтiн жұмыстар мен қызметтер үшiн және қаржы мониторингі субъектiсiндегі деректер бойынша бұрын сатып алынбаған (өндiрiлмеген немесе импортталмаған) тауар үшiн ақша түсу, бұл ретте клиенттің өткен және ағымдағы жыл үшін төлеген салық сомасы түскен ақша сомасына 1%-дан аз
27
1107
Ірі сомаға ұялы байланыстың абоненттік нөмірінің балансын шешу бойынша операциялар, бұл ретте абонент толтырған соманы байланыс қызметтеріне пайдаланбайды
28
1108
Анонимді иеленушіге ашылған шоттарға (салымдарға) төлем жүйелері мен мобильді қосымшалар (оның ішінде электрондық әмияндар) арқылы жүргізілетін ірі сомадағы операциялар, анонимді иеленушіге ашылған шоттарға (салымдарға) шетелден ақша түсу
29
1109
Консалтингілік қызметтер (бухгалтерлік және салықтық есепке алу бөлігінде) ұсыну барысында анықталған салық төлеуден жалтаруға, бюджет қаражатын және өзге де мүлікті жымқыруға, жалған шот-фактураларды жазып беруге, құжаттарды қолдан жасауға бағытталған операциялар
30
1131
Лауазымды адамның; мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамның; мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамдарға теңестірілген адамның, Қазақстан Республикасының Президенті бекітетін жария лауазымды адамдардың тізбесіне кіретін жария лауазымды адамның, олардың жұбайлары мен жақын туыстарының шетелге ірі ақша сомасын банк шотына, оның ішінде банк шотына аудару жөніндегі операциялары жылжымайтын мүлікті сатып алу
31

7003
Операции с деньгами и иным имуществом, которые связаны с куплей-продажей предметов военного назначения, медикаментов, если это не относится к деятельности клиента
22
7004
Операции с деньгами и иным имуществом, которые связаны с куплей-продажей веществ, включающих в себя не только лекарственные препараты, но и другие синтетические и природные вещества, являющиеся ядовитыми и сильнодействующими, если это не относится к деятельности клиента
23
7006
Клиенты, их деятельность, операции либо попытки их совершения, признанные подозрительными в соответствии с внутренними процедурами субъекта финансового мониторинга
24
8002
Попытка совершения подозрительной операции, в отношении которой у субъекта финансового мониторинга возникают подозрения о том, что операция направлена на финансирование терроризма
25
1101
Платежи и переводы денег по договору (договорам) на импорт товаров (работ, услуг) в пользу нерезидента, не являющегося стороной по договору (договорам)
26
1103
Поступление клиенту денег за работы и услуги, не соответствующих виду деятельности клиента, и за товары, которые по данным, имеющимся в наличии у субъекта финансового мониторинга, не приобретались ранее (не могли быть произведены или импортированы), при этом сумма уплаченных клиентом налогов за предшествующий и текущий год к сумме поступивших денег менее 1%
27
1107
Операции по снятию с баланса абонентского номера сотовой связи на крупную сумму, если имеется информация о том, клиент является публичным должностным лицом, входящим в перечень публичных должностных лиц, утверждаемый Президентом Республики Казахстан, их супругов и близких родственников; должностным лицом; лицом, уполномоченным на выполнение государственных функций; лицом, приравненным к лицам, уполномоченным на выполнение государственных функций
28
1108
Операции с крупными суммами, осуществляемые посредством платежных систем и мобильных приложений (в том числе электронных кошельков) на счета (во вклады), открытые на анонимного владельца, поступление денег из за рубежа со счета (вклада), открытого на анонимного владельца
29
1109
Операции, направленные на уклонение от уплаты налогов, хищение бюджетных средств и иного имущества, выписку фиктивных счетов-фактур, подделку документов, выявленные в ходе предоставления консалтинговых услуг (в части ведения бухгалтерского и налогового учетов)
30
1131
Операции должностного лица; лица, уполномоченного на выполнение государственных функций; лица, приравненного к лицам, уполномоченным на выполнение государственных функций, публичного должностного лица, входящего в перечень публичных должностных лиц, утверждаемый Президентом Республики Казахстан, их супругов и близких родственников по переводу за рубеж крупной суммы денег на банковский счет, в том числе на приобретение недвижимости
31

1111
Операцияға қатысушыларда ақшалай талаптың бар екендігін куәландыратын жалған құжаттарды, атқарушылық жазбаларды (операцияға қатысушылар арасындағы шартты, тауардың (жүкқұжаттардың, актілердің), шот-фактуралардың) жеткізілгенін растайтын құжаттарды) ұсынуға күдік бар операциялар
32
8015
Заңның 12-бабының 8-1-тармағына сәйкес операцияны жүзеге асыру үшін Заңның 12-бабы 4-тармағының 7) тармақшасында көзделген негіздер бойынша терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген жеке тұлғаның өтініші
33
8017
Заңның 13-бабы 1-1-тармағында көзделген ақшамен немесе өзге мүлікпен операцияны тоқтатып қою жөніндегі қабылданған шаралар туралы субъект тиісті шешім қабылдаған күннен кейінгі жиырма төрт сағаттан кешіктірмей хабарлау
34
8018
Қазақстан Республикасының Президенті, олардың жұбайлары мен жақын туыстары бекітетін жария лауазымды адамдардың тізбесіне кіретін жария лауазымды адамның, сондай-ақ лауазымды адамның; мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамның; егер бар болса, мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамдарға теңестірілген адамның бастапқы депозитін 50 000 000 теңгеден астам енгізе отырып, шот ашу ақпарат қаржы көзін анықтауға мүмкіндік бермейді (бұл қаражат ағындарын жасыру үшін кірістерді жылыстату схемасын қолдануды көрсетуі мүмкін)
35
0806
Қаржы мониторингі субъектілері клиенттерінің өз типологияларына, схемаларына, кірістерді жылыстату/терроризмді қаржыландыру тәсілдеріне сәйкес келетін операциялары
2. Төлемдер, ақша аударымдары және пошта байланысы бойынша қызметтер көрсету кезінде
36
1011
Экспорт немесе импорт келісімшарттары бойынша (Қазақстан Республикасының аумағында қызметтер көрсетуді және/немесе құрылыс-монтаж жұмыстарын орындауды көздейтін келісімшарттарды қоспағанда) резиденттің 360 (үш жұз алпыс) күннен асатын репатриация мерзімін көрсетуі
37
1017
Есеп айырысуды жүргізу тәртібі бойынша қалыптасқан іскерлік практикадан өзгеше, стандартты емес немесе әдеттегіден күрделі нұсқаулықтардың болуы
38
1059
Клиенттің консалтингілік, маркетингтік, консультациялық, зерттеу немесе материалдық емес сипаттағы өзге де қызметтерді көрсету бойынша мәмілелер шеңберінде, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезиденттерінің қатысуымен тұрақты түрде ақша аударуы (алуы)
39
1060
Салық төлемей есеп айырысулар өтетін жұмыстардың, қызметтердің импорты және зияткерлік меншіктің (маркетингтік, консультациялық, жарнамалық, зерттеу қызметтері немесе бағдарламалық қамтамасыз ету қызметтері) нәтижесі туралы шарттар бойынша бейрезиденттердің шоттарына клиенттің тұрақты түрде ақшалай қаражат аударуы
40

1111
Операции, при которых имеется подозрение на предъявление поддельных документов, исполнительных надписей, свидетельствующих о наличии денежного требования у участников операции (договора между участниками операции, документов, подтверждающих поставку товара (накладных, актов), счетов-фактур)
32
8015
Обращение физического лица, включенного в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма по основаниям, предусмотренным подпунктом 7) пункта 4 статьи 12, для осуществления операции в соответствии с пунктом 8-1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" (далее – Закон)
33
8017
Сообщение о принятых мерах по замораживанию операции с деньгами или иным имуществом, предусмотренных пунктом 1-1 статьи 13 Закона, не позднее двадцати четырех часов следующего за днем принятия субъектом соответствующего решения
34
8018
Открытие счета с внесением первоначального депозита свыше 50 000 000 тенге публичным должностным лицом, входящим в перечень публичных должностных лиц, утверждаемый Президентом Республики Казахстан, их супругов и близких родственников, а также должностным лицом; лицом, уполномоченным на выполнение государственных функций; лицом, приравненным к лицам, уполномоченным на выполнение государственных функций, если имеющаяся информация не позволяет определить источник финансовых средств (что может свидетельствовать о применении схемы отмывания доходов для сокрытия потоков средств)
35
0806
Операции клиентов субъектов финансового мониторинга соответсвующих собственным типологиям, схемам, способам отмывания доходов/финансирования терроризма
2. При предоставлении услуг по платежам, переводам денег и почтовой связи
36
1011
Указание резидентом по контрактам по экспорту или импорту срока репатриации, превышающего 360 (триста шестьдесят) дней (за исключением контрактов, предусматривающих оказание услуг и/или выполнение строительно-монтажных работ на территории Республики Казахстан)
37
1017
Наличие нестандартных или необычно сложных инструкций по порядку проведения расчетов, отличающихся от сложившейся деловой практики
38
1059
Регулярное перечисление (получение) клиентом денег в рамках сделок по оказанию консалтинговых, маркетинговых, консультационных, исследовательских или иных услуг нематериального характера, в том числе с участием нерезидентов Республики Казахстан
39
1060
Регулярное перечисление (получение) клиентом денег по договорам об импорте работ, услуг и результатов интеллектуальной собственности (маркетинговых, консультационных, рекламных, исследовательских услуг или услуг программного обеспечения), по которым проведение расчетов осуществляется без уплаты налога
40

1061
Қазақстан Республикасының аумағына тауардың нақты түсуін көздемейтін не Қазақстан Республикасының аумағы арқылы тауар өткізуді көздемейтін тауарлардың импортына арналған шарт бойынша Қазақстан Республикасы бейрезиденттерінің пайдасына ақша төлеу және аудару
41
1062
Клиентке банк шоттарын ашпай, оның ішінде электрондық төлем құралдарын пайдалана отырып, жеке тұлғалардан ақша аударымдарының тұрақты түрде түсуі, кейіннен оларды шешіп алу немесе шетелге, оның ішінде офшор юрисдикцияға аудару, бұл ретте операцияны қаржы пирамидасының қызметімен байланысты деп пайымдауға негіз бар
42
7001
Клиентте қаржы саласындағы қызметті және (немесе) қаржы ресурстарын шоғырландыруға байланысты қызметті жүзеге асыруға лицензия болмаған кезде жеке тұлғалардан ақша және (немесе) өзге де мүлік тартумен байланысты төлемдер мен аударымдар
43
7008
Банктік шот ашпай-ақ, шетелге оларға қатысты кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру мақсатында жасалды деп ұйғаруға негіз туындайтын жүйелі (екі және одан да көп рет) ақша аударымдары
44
7011
Интернет-сауда саласында клиенттің қызметі туралы мәліметтер болмаған жағдайда, клиенттің пайдасына ірі мөлшерде электрондық ақша пайдаланылған төлемдердің түсуі не бірнеше рет (үш және одан да көп рет) электрондық ақша пайдаланылған төлемдердің түсуі
45
7012
Клиенттің пайдасына электрондық ақшаның сәйкестендірілмеген иелерінен электрондық ақша пайдаланылған төлемдердің жиі (үш және одан да көп рет) түсуі (салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу, коммуналдық қызметтерге, байланыс қызметтеріне, телерадиохабарларын тарату қызметтеріне ақы төлеу бойынша төлемдерді қоспағанда)
46
1095
Бір немесе бірнеше заңды тұлғаның бір немесе бірнеше жеке тұлғаның атына ірі мөлшерде бірнеше рет (екі рет немесе одан көп) пошталық ақша аударымдарын жүзеге асыруы, бұл ретте аударымдардың сипаты заңды тұлғаның коммерциялық қызметіне тән емес
47
1096
Жіберушілер мен алушының арасында туыстық байланыстың айқын белгілері болмаған кезде, бірнеше жіберушіден (жеке тұлғалардан) бір алушының атына ірі мөлшерде пошталық ақша аударымдарын жүзеге асыру бойынша бірнеше мәрте (екі және одан да көп рет) жүргізілетін операциялар
48
1097
Бір тұлғаға берілген сенімхат бойынша бірнеше алушыға (жеке тұлғаларға) жіберілген пошталық ақша аударымдарын қысқа уақыт аралығында бірнеше мәрте (екі және одан да көп рет) төлеу, бұл ретте аударымдардың мөлшері әдеттегі іскерлік айналымға және (немесе) төлемнің мақсатына сәйкес келмейді
49
7014
Егер қолда бар ақпарат қаржы қаражатының көзін айқындауға мүмкіндік бермесе, Қазақстан Республикасының Президенті бекітетін жария лауазымды адамдардың, олардың жұбайлары мен жақын туыстарының тізбесіне кіретін жария лауазымды адамның тауарларды импорттауға арналған шарт бойынша Қазақстан Республикасы резидент еместерінің пайдасына жүйелі төлемдері мен ақша аударымдары

1061
Платежи и переводы денег в пользу нерезидентов Республики Казахстан по договору на импорт товаров, не предусматривающему фактическое поступление товара на территорию Республики Казахстан либо не предусматривающему перемещение товара по территории Республики Казахстан
41
1062
Регулярное поступление клиенту переводов денег без открытия банковских счетов, в том числе с использованием электронных средств платежа, от физических лиц, с последующим их снятием или переводом за рубеж, в том числе в офшорные юрисдикции, при этом есть основания полагать, что операции связаны с деятельностью финансовой пирамиды
42
7001
Платежи и переводы, связанные с привлечением от физических лиц денег и (или) иного имущества, при отсутствии у клиента лицензии на осуществление деятельности в финансовой сфере и (или) деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов
43
7008
Систематические переводы денег за рубеж без открытия банковского счета, в отношении которых возникают основания полагать, что они совершаются в целях осуществления предпринимательской деятельности
44
7011
Поступление денег в крупном размере либо неоднократное (два и более раза) поступление платежей с использованием электронных денег при отсутствии сведений о деятельности клиента в сфере интернет-торговли
45
7012
Частое поступление в пользу клиента платежей с использованием электронных денег от не идентифицированных владельцев электронных денег (за исключением платежей по уплате налогов и иных обязательных платежей в бюджет, оплате коммунальных услуг, услуг связи, услуг телерадиовещания)
46
1095
Неоднократное (два или более раза) осуществление почтовых денежных переводов одним или несколькими юридическими лицами в адрес одного или нескольких физических лиц в крупных размерах, при этом характер переводов не свойственен коммерческой деятельности юридического лица
47
1096
Неоднократные (два и более раза) операции по осуществлению почтовых денежных переводов в крупных размерах от нескольких отправителей (физических лиц) в адрес одного получателя при отсутствии явных признаков родственных связей между отправителями и получателем
48
1097
Неоднократные (два и более раза) выплаты в течение короткого промежутка времени почтовых денежных переводов, адресованных нескольким получателям (физическим лицам), по доверенности, выданной одному лицу, при этом размер переводов не соответствует обычаям делового оборота и (или) назначению платежа
49
7014
Систематические платежи и переводы денег публичным должностным лицом, входящим в перечень публичных должностных лиц, утверждаемый Президентом Республики Казахстан, их супругов и близких родственников в пользу нерезидентов Республики Казахстан по договору на импорт товаров, если имеющаяся информация не позволяет определить источник финансовых средств

3. Банктік қызмет көрсеткен кезінде
50
1019
Егер клиенттің негізгі қызметі әдетте қолма-қол ақшасыз нысанда есеп айырысу болып табылса, заңды тұлға-клиенттің шотына түсетін қолма-қол ақша үлесінің айтарлықтай* ұлғаюы
51
1063
Қазақстан Республикасының Президенті, олардың жұбайлары мен жақын туыстары бекітетін жария лауазымды адамдардың тізбесіне кіретін жария лауазымды тұлға болып табылатын клиенттің; лауазымды адамның; мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамның; мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамдарға теңестірілген адамның, егер қолда бар ақпарат Қазақстан Республикасының Президенті бекітетін жария лауазымды адамдардың тізбесіне кіретін ірі мөлшерде кредитті мерзімінен бұрын өтеуі қаржы көзі
52
1064
Ақша енгізгеннен кейін қысқа кезең аралығында оны банк шотынан (шоттарынан) шешіп алу, бұл ретте клиенттің өткен және ағымдағы жылға төлеген салықтарының шешіп алынған ақша сомасына қатынасы 1%-дан аз және күнтізбелік ай ішінде шешіп алынған сома 50 000 000 теңгеден асады (Ауылшаруашылығы өнімдерін, металл сынықтарын сатып алумен айналысатын клиенттер кірмейді)
53
4013
Клиенттің (заңды тұлғаның немесе жеке кәсіпкердің) мемлекеттік мекемеден немесе ұлттық компаниядан құрылыс саласында өзара есеп айырысу бойынша банк шотына 50 000 000 теңгеден астам сомада ақшаның түсуі кейіннен шешіп алу не бір операциялық күн ішінде немесе одан кейінгі күн ішінде өзге клиенттердің, оның ішінде онымен аффилиирленген тұлғалардың немесе үшінші тұлғалардың банк шоттарына соманың барлығын немесе көп бөлігін аудару, оның ішінде трансшекаралық аудару
54
7013
Клиент пен мұндай тұлғалардың қызметі арасында анық байланыс болмаған жағдайда үшінші тұлғалардың пайдасына ашылатын (ашылған) депозиттерге клиенттің тұрақты түрде* қолма-қол ақша есепке салуы
55
3006
Жынысына қарамастан, діншілдіктің сыртқы белгілері бар ақша жіберушінің кіріс көздерін анықтау рәсімін өтуден бас тартуы
56
8012
Терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген жеке тұлғаның Заңның 12-бабы 8-тармағының 1) тармақшасына сәйкес жалақы және еңбек демалысының төлемақысын алу операциясын жүзеге асыру үшін өтініші
57
8013
Терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген тұлғаның банктік шотына Заңның 13-бабы 1-1-тармағының бесінші бөлігіне сәйкес ақша салу
58
8014
"Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Заңның 12-1-бабының 5-тармағына сәйкес операцияны жүзеге асыру үшін жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген жеке тұлғаның өтініші
59

3. При банковском обслуживании
50
1019
Существенное* увеличение доли наличных денег, поступающих на счет клиента – юридического лица, если обычными для основной деятельности клиента являются расчеты в безналичной форме
51
1063
Досрочное погашение кредита в крупном размере клиентом, являющимся публичным должностным лицом, входящим в перечень публичных должностных лиц, утверждаемый Президентом Республики Казахстан, их супругов и близких родственников; должностным лицом; лицом, уполномоченным на выполнение государственных функций; лицом, приравненным к лицам, уполномоченным на выполнение государственных функций, если имеющаяся информация не позволяет определить источник финансовых средств
52
1064
Снятие с банковского счета (счетов) денег за короткий период времени после их зачисления, при этом отношение уплаченных клиентом налогов за предшествующий и текущий год к сумме снятых денег менее 1%, и сумма снятия в течение календарного месяца превышает 50 000 000 тенге.
(Исключение - клиенты, занимающиеся закупом сельскохозяйственной продукции, металлолома)
53
4013
Поступление денег на сумму более 50 000 000 тенге на банковский счет клиента (юридического лица или индивидуального предпринимателя) от государственного учреждения или национальной компании по взаиморасчетам в сфере строительства с последующим снятием либо переводом, в том числе трансграничным, всей или большей части суммы в течение одного операционного дня или следующего за ним дня
54
7013
Регулярное* зачисление клиентом наличных денег на депозиты, открываемые (открытые) в пользу третьих лиц, при отсутствии очевидной связи между деятельностью клиента и таких лиц
55
3006
Отказ отправителя денег проходить процедуру установления источников доходов, который имеет внешние признаки религиозности, независимо от пола
56
8012
Обращение физического лица, включенного в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, для осуществления операции по получению заработной платы и оплаты трудового отпуска в соответствии с подпунктом 1) пункта 8 статьи 12 Закона
57
8013
Зачисление денег на банковский счет лицу, включенному в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, в соответствии с частью пятой пункта 1-1 статьи 13 Закона
58
8014
Обращение физического лица, включенного в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения, для осуществления операции в соответствии с пунктом 5 статьи 12-1 Закона
59

1065
Уәкілетті ұйымның Біріккен Ұлттар Ұйымы Қауіпсіздік Кеңесінің қарарларымен қабылданған халықаралық санкциялар (эмбарго) қолданылатын мемлекетте (аумақта) тіркелген (тұратын) шетелдік банкте ашқан банктік шотына меншікті қаражатты аудару
60
1066
Бейрезидентке сыйақы төлемей жеті жүз жиырма күннен асатын мерзімге қаржылық қарыз беру
61
1068
Қазақстан Республикасының Президенті бекітетін жария лауазымды адамдардың тізбесіне кіретін жария лауазымды адамдардың, олардың жұбайларының және жақын туыстарының шетелде ашқан өздерінің банк шотына ақша аударымдарын жүзеге асыруы немесе шетелде жылжымайтын мүлік сатып алуы
62
1069
Алдын ала төлеу жағдайында осындай шарттарда белгіленген мерзімде тауарларды жеткізу (валютаны репатриациялау мерзімін ұзарту) болмаған не басқа сыртқы экономикалық шарттар бойынша бейрезиденттің өз міндеттемелерін орындамағаны туралы ашық көздерден алынған ақпарат болған жағдайда сыртқы экономикалық келісімшарттар бойынша есеп айырысулар жүргізу
63
1070
Корреспондент банк клиенттің төлемін орындудан бас тартты немесе операцияны аяқтау үшін мәліметтер, түсініктемелер немесе құжаттар беру туралы сұрау салу жіберді
64
1071
Қазақстан Республикасының аумағынан тауарды "уақытша әкетумен" байланысты айтарлықтай* сомаларды шетелге аудару (жөндеу жұмыстарын жүргізу және сервистік қызмет көрсету үшін)
65
1072
Ақшаны алу оның түскен күнінен бастап қысқа мерзімде корпоративтік карталар арқылы тұрақты негізде* жүргізіледі
66
1073
Уәкілетті ұйымның Ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын және (немесе) жеткілікті орындамайтын мемлекетте (аумақта) тіркелген (тұратын) шетелдік банкте ашқан банктік шотына меншікті қаражатты аудару
67
1112
Қазақстан Республикасының банкінде (банктерінде) қызмет көрсетуде репатриациялау мерзімі 360 күннен (үш жүз алпыс) күннен асатын импорт бойынша өзге келісімшарты (өзге келісімшарттар) бар резидент жүзеге асыратын импорт бойынша валюталық шарт бойынша алдын ала төлем (Қазақстан Республикасының аумағында қызметтер көрсетуді және/немесе құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындауды көздейтін келісімшарттарды қоспағанда)
68
1113
Егер соңғы 5 (бес) жыл ішінде резидент не оның үлестес тұлғасы репатриациялау мерзімі (бастапқыда немесе ұзарту нәтижесінде) 360 (үш жүз алпыс) күннен асып кеткен және осы шарттар бойынша ұлттық валютаны және (немесе) шетел валютасын репатриациялау талабы орындалмаған (толық орындалмаған) экспорт немесе импорт бойынша валюталық шарттардың қатысушылары болып табылған жағдайда 360 (үш жүз алпыс) күннен асқан не валюталық шарттар бойынша өтелмеген берешек бар резидент жүзеге асыратын импорт бойынша валюталық шарт бойынша төлемдер және (немесе) ақша аударымдары
69

1065
Перевод собственных средств на банковский счет уполномоченной организации, открытый в иностранном банке, зарегистрированном (проживающем) в государстве (на территории), в отношении которого применяются международные санкции (эмбарго), принятые резолюциями Совета Безопасности Организации Объединенных Наций
60
1066
Предоставление финансового займа нерезиденту на срок свыше семисот двадцати дней без выплаты вознаграждения
61
1068
Осуществление публичным должностным лицом, входящим в перечень публичных должностных лиц, утверждаемый Президентом Республики Казахстан, их супругов и близких родственников переводов крупной суммы денег на свой банковский счет, открытый за рубежом, покупка недвижимости за рубежом
62
1069
Проведение расчетов по внешнеэкономическим контрактам (экспортно-импортными) на условиях предоплаты, по которым не состоялась поставка товаров в установленные в таких договорах сроки (продление срока репатриации валюты), либо в случае наличия информации из открытых источников о невыполнении нерезидентом своих обязательств по другим внешнеэкономическим договорам
63
1070
Банк-корреспондент отказал в исполнении платежа клиента или направил запрос о предоставлении сведений, разъяснений или документов для завершения операции
64
1071
Значительные* суммы переводов за рубеж, связанных с "временным вывозом" товара с территории Республики Казахстан (для проведения ремонтных работ и сервисного обслуживания)
65
1072
Снятие денег осуществляется на регулярной* основе посредством корпоративных карт за короткий период времени со дня их поступления
66
1073
Перевод собственных средств на банковский счет уполномоченной организации, открытый в иностранном банке, зарегистрированном (проживающем) в государстве (на территории), которое не выполняют и (или) недостаточно выполняют рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ)
67
1112
Предоплата по валютному договору по импорту, осуществляемая резидентом, у которого имеется (имеются) на обслуживании в банке (банках) Республики Казахстан иной контракт (иные контракты) по импорту со сроком репатриации свыше 360 дней (триста шестьдесят) дней (за исключением контрактов, предусматривающих оказание услуг и/или выполнение строительно-монтажных работ на территории Республики Казахстан)
68
1113
Платежи и (или) переводы денег по валютному договору по импорту, осуществляемые резидентом, в случае если за последние 5 (пять) лет данный резидент либо его аффилированное лицо, являлись участниками валютных договоров по экспорту или импорту, по которым срок репатриации (изначально или в результате продлений) превысил 360 (триста шестьдесят) дней и по данным договорам не выполнено (не полностью выполнено) требование репатриации национальной и (или) иностранной валюты либо имеется непогашенная в течение более 360 (триста шестьдесят) дней задолженность со стороны нерезидента
69

1132
Егер тиісті валюталық Шарттың талаптарында резидент еместен алынуға жататын ақшаны резиденттің банктік шоттарына аударуды жүзеге асыру көзделмесе, резиденттің резидент еместен қаржылық қарыз алуы не резиденттің резидент еместен қаржылық қарыз беруі (Қазақстан Республикасында құрылған банктерде ашылған, сондай-ақ шетелдік банктердің Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын филиалдарында)
70
1134
Ел аумағында шетелдік банк карталарынан ақша қаражатын алу жөніндегі операциялар
71
1135
Бір тұлғаға бірнеше резидент еместерден, оның ішінде шетелден қаражат алу
72
1136
Резидент еместердің шетелдік банк карталарынан ел резиденттерінің банк карталарына ақша қаражатын аудару жөніндегі операциялар
74
1137
Жеке сейфті (банк ұяшығын) жалға алу шартының қолданылу мерзімі 12 айдан асатын мерзімге, шартты (банк ұяшығын) Қазақстан Республикасының Президенті бекітетін жария лауазымды адамдардың, олардың жұбайлары мен жақын туыстарының тізбесіне кіретін жария лауазымды адамның, лауазымды адамның; мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамның; мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілетті адамдарға теңестірілген адамның мерзімінен бұрын бұзуы
75
7040
3 ай ішінде 21 жасқа толмаған жеке тұлғаның 10-нан астам төлем картасын шығару (қайта шығару) немесе 10-нан астам электрондық әмиянын ашуы
76
7041
Жеке тұлғалардың "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істемейтін цифрлық активтер биржасының атына электрондық ақшаны жүйелі түрде есепке алуы немесе жеке тұлғалардың шоттарына криптобиржалар шоттарынан қаражат алу (криптовалюталарды сату) ақша қаражаты есірткінің заңсыз айналымынан түскен қылмыстық кірістерді заңдастыруға бағытталған деп пайымдау
77
7042
Төлем карталарының шоттарына ұқсас соманы есепке алу және жеке тұлғаның шотынан қысқа уақыт ішінде қосу нәтижесіне есептен шығару жөніндегі операцияны жүйелі жүргізу Заңның 4-бабы 1-тармағының шекті сомасынан (3) тармақшасынан) асады. заңды тұлғалардың және (немесе) дара кәсіпкерлердің пайдасына төлемдер болмаған кезде, сондай-ақ клиенттің қызметі Халыққа қызмет көрсетумен, міндетті немесе ерікті төлемдерді жинаумен, жеке табыс салығы бойынша есептеудің болмауымен байланысты емес) бұл ретте қаржы мониторингі субъектісінде бұл операция есірткі құралдарының , сатылатын психотроптық заттардың заңсыз айналымымен байланысты деп пайымдауға негіз болады типологияға сәйкес интернет-дүкен арқылы. (ФМ-1 нысанының 3.14 деректемесінің қосымша ақпаратын міндетті түрде толтыра отырып)

1132
Получение резидентом финансового займа от нерезидента либо предоставление резидентом финансового займа нерезиденту, если условиями соответствующего валютного договора не предусмотрено осуществление перевода денег, подлежащих получению от нерезидента, на банковские счета резидента (открытые в банках, созданных в Республике Казахстан, а также осуществляющих деятельность в Республике Казахстан филиалов иностранных банков)
70
1134
Операции по снятию денежных средств с иностранных банковских карт на территории страны
71
1135
Поступление денежных средств одному и тому же лицу резиденту РК от нескольких нерезидентов, в том числе из-за рубежа
72
1136
Операции по переводу денежных средств с иностранных банковских карт нерезидентов на банковские карты резидентов страны
73
1137
Срок действия договора аренды индивидуального сейфа (банковской ячейки) на срок более 12 месяцев, досрочное расторжение договора (банковской ячейки), публичным должностным лицом, входящим в перечень публичных должностных лиц, утверждаемый Президентом Республики Казахстан, их супругов и близких родственников, должностного лица; лица, уполномоченного на выполнение государственных функций; лица, приравненного к лицам, уполномоченным на выполнение государственных функций
74
7040
Выпуск (перевыпуск) более 10 платежных карт, либо открытые более 10 электронных кошельков электронных денег физическим лицом, не достигшим возраста 21 года, в течении 3 месяцев
75
7041
Систематические зачисления электронных денег лицом в адрес биржи цифровых активов не осуществляющей деятельность на территории Международного финансового центра "Астана" либо получение фиатных средств со счетов криптобирж на счета физических лиц (продажа криптовалюты), с вероятностью связи с легализацией преступного дохода от незаконного оборота наркотиков
76
7042
Систематическое проведения операции по зачислению аналогичных сумму на счета платежных карт и списание со счета платежных карт физического лица, за короткий промежуток времени в результат сложения превышает пороговую сумму (подпункт 3) пункта 1 статьи 4 Закона), при отсутствии платежей в пользу юридических лиц и (или) индивидуальных предпринимателей, а также деятельность клиента не связана с обслуживанием населения, сбором обязательных или добровольных платежей, отсутствии исчислении по индивидуальному подоходному налогу) при этом у субъекта финансового мониторинга возникают основания полагать , что данная операция связана с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ реализуемых через интернет магазин в соответствии с типологией. (с обязательным заполнением дополнительной информации реквизита 3.14 формы ФМ-1)

4. Бағалы қағаздар нарығында қызметтер көрсету, зейнетақы қорларының қызметтер көрсетуі кезінде
77
1099
Клиенттің не оның нұсқауы бойынша бағалы қағаздармен (қаржы құралдарымен) нәтижесінде осы бағалы қағаздардың (қаржы құралдарының) иеленушісі жіне/ немесе бенефициарлық меншік иесі өзгермейтін мәмілелер жасауы
78
1074
Осы қағаздарға (қаржы құралдарына) ағымдағы нарықтық бағадан елеулі ауытқуы бар бағалар бойынша жасалатын бағалы қағаздарды (қаржы құралдарын) сатып алу және сату жөніндегі операциялар/мәмілелер. Нарықтық бағалар болмаған жағдайда – осы қағаздарды (қаржы құралдарын) соңғы сатып алу-сату мәмілелерінің бағасынан немесе акциялардың номиналды құнын қоспағанда, бағалы қағаздардың (қаржы құралдарының) номиналды құнынан ауытқу
79
1075
Клиент бағалы қағаздар нарығына кәсiби қатысушы болып табылмаған және (немесе) клиентке бағалы қағаздар клиенттің алдындағы контрагенттің берешегін өтеуге берілмеген жағдайда, бағалы қағаздардың (қаржы құралдарының) ұйымдасқан нарығында айналыста жоқ бағалы қағаздардың (қаржы құралдарының) көп мөлшерін (орналастырылған саннан 10% немесе одан асатын) клиенттің біржолғы сатуы (сатып алуы)
80
7037
Шетелдіктің, не азаматтығы жоқ адамның, не шарт жасаған кезде шекті жасқа жеткен немесе соған жақындаған адамның атына жеке зейнетақы шотын аша отырып, оған кейіннен ерікті зейнетақы жарналары түрінде ірі сома аудару
81
1076
Бағалы қағаздарды өткізуден түскен табыс бағалы қағаздардың ұйымдасқан нарығында айналыстағы өтімділігі жоғары активтерді сатып алуға жіберілген жағдайда, белгіленімі жоқ және бағалы қағаздардың ұйымдасқан нарығында айналыста жоқ бағалы қағаздарды кейіннен сатумен сатып алу бойынша қаржы операцияларын жүйелі түрде (екі және одан да көп рет) жүзеге асыру
82
1102
Клиенттермен ірі сомаға өтімсіз құнды қағаздармен тұрақтылық операцияларды жүргізу
5. Сақтандыру саласында қызметтер ұсынған және әлеуметтік медициналық сақтандыру бойынша операцияларды жүзеге асыру кезінде
83
1077
Өмірді сақтандыру шартына сақтанушының сақтандырылушының, пайда алушының ауыстырылуына байланысты бірнеше рет өзгерістер (бес жылға дейін қолданылу мерзімімен) енгізу
84
7026
Клиенттің ірі сомаға жасаған ерікті сақтандыру шартын ол жасалғаннан кейін шамалы уақыт аралығы өткен соң мерзімінен бұрын бұзып, сақтандыру сыйлықақысын, оның ішінде үшінші тұлғаның пайдасына қайтаруы
85
1078
Төленетін сақтандыру сыйлықақысының сомасы сақтанушының төлем қабілетінен әлбетте асқан кезде жасалған жинақтаушы сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысының мөлшерін тиісінше ұлғайта отырып, сақтандыру сомасының мөлшерін өзгерту
86

4. При предоставлении услуг на рынке ценных бумаг, услуг пенсионных фондов
77
1099
Совершение клиентом либо по его указанию сделок с ценными бумагами (финансовыми инструментами), в результате которых не меняется владелец и/или бенефициарный собственник этих ценных бумаг (финансовых инструментов)
78
1074
Операции/ сделки по покупке и продаже ценных бумаг (финансовых инструментов), заключаемые по ценам, имеющим существенное отклонение от текущих рыночных цен на данные бумаги (финансовые инструменты). В случае отсутствия рыночных цен - отклонение от цены последней сделки купли-продажи данной ценной бумаги (финансового инструмента) или от номинальной стоимости ценной бумаги (финансового инструмента), за исключением номинальной стоимости акций
79
1075
Разовая продажа (покупка) клиентом большого количества ценных бумаг (финансовых инструментов) (10% и более от количества размещенных), не обращающихся на организованном рынке ценных бумаг (финансовых инструментов), при условии, что клиент не является профессиональным участником рынка ценных бумаг, и (или) ценные бумаги не передаются клиенту в погашение задолженности контрагента перед клиентом
80
7037
Открытие индивидуального пенсионного счета с последующим перечислением на него значительных сумм в виде добровольных пенсионных взносов на имя иностранца либо лица без гражданства, либо лица, достигшего к моменту заключения договора предельного возраста или приблизившегося к нему
81
1076
Систематическое осуществление финансовых операций по покупке с последующей продажей ценных бумаг, не имеющих котировок и не обращающихся на организованном рынке ценных бумаг, при условии, что доход от реализации ценных бумаг направляется на приобретение высоколиквидных активов, обращающихся на организованном рынке ценных бумаг
82
1102
Совершение клиентом систематических операций на крупную сумму с неликвидными ценными бумагами
5. При предоставлении услуг в сфере страхования и осуществлении операций по социальному медицинскому страхованию
83
1077
Многократное внесение изменений в договор страхования жизни (со сроком действия до пяти лет) в связи с заменой страхователя, застрахованного, выгодоприобретателя
84
7026
Досрочное расторжение клиентом договора добровольного страхования на крупную сумму спустя небольшой промежуток времени после его заключения с возвратом страховой премии, в том числе в пользу третьих лиц
85
1078
Изменение размера страховой суммы с соответствующим увеличением размера страховой премии по заключенному договору накопительного страхования, при которых сумма уплачиваемых страховых премий очевидно превышает платежеспособность страхователя
86

1098
Алып тастау
87
1110
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға бағытталған операцияларға күдік болған жағдайда, әлеуметтік медициналық сақтандыру бойынша қызметтер көрсететін ұйымдардың медициналық қызметтер көрсету бойынша ақшалай қаражатты аударуы
6. Нотариаттық қызметтер көрсету және жылжымайтын мүлікті сатып алу-сату мәмілелерін жүзеге асыру кезінде
88
1079
Шарттың тиімсіз, экономикалық орынсыз талаптары бойынша қаржылық жалдау (лизинг) шартын жасасу (нотариустар)
89
1080
Лизинг нысанасының сатушысы және лизинг алушы (қосалқы лизинг алушы) бір адам болғанда, лизинг (қосалқы лизинг) шарттарын жасасу
90
1081
Мәміле мәнінің шарттық және нарықтық құнының анық сәйкес келмеуі
91
9014
Жылжымайтын мүлікпен, оның ішінде шетелде, нарықтық құнынан едәуір ауытқуы бар баға бойынша мәміле жасау
92
1092
Жеке тұлғаның күнтізбелік жыл ішінде жылжымайтын мүлік объектілерін, оның ішінде шетелде, көп рет (үш рет және одан да көп) сатып алуы және (немесе) сатуы
93
1093
Сатып алушы ретінде жеке кәсіпкерлік субъектісі әрекет ететін мемлекеттік меншікке болып табылатын жылжымайтын мүлікті осындай объектінің әдеттегі нарықтық құнынан елеулі айырмашылығы бар құн бойынша сатып алу-сату мәмілесін жүзеге асыру
94
1192
Клиенттің ауыртпалық салынған жылжымайтын мүлікпен мәміле жасау туралы ұсынысы немесе әрекеті (ипотеканы қоспағанда)
7. Ойын бизнесі саласында қызметтер көрсету кезінде
95
1082
Егер клиент лауазымды тұлға; мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген тұлға; мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамдарға теңестірілген тұлға болып табылатыны туралы күдік немесе ақпарат болса, құмар ойында және/немесе құмар ойындарға ставкалар бойынша ұтыс ретінде құмар ойын мекемесінен ірі мөлшерде қаражат алу (төлеу), Қазақстан Республикасының Президенті бекітетін жария лауазымды адамдардың тізбесіне кіретін жария лауазымды адам, олардың жұбайлары мен жақын туыстары
96
1083
Ойын мекемесінің қызметкерлері мен құмар ойынға немесе бәс тігуге қатысушы арасында, сондай-ақ құмар ойынға, бәс тізуге қатысушылардың арасында сөз байласуды жүзеге асыруға күдік бар болса, ойын мекемесінен құмар ойындағы және /немесе құмар ойындарға, бәс тігуге ставкалар, арқылы ұтыс ретінде ірі мөлшерде қаражат алу (төлеу)
97
1114
Букмекерлік кеңсенің логинінен (аккаунтынан) іс жүзінде ставкалар немесе бәс тігулерді жүзеге асырмай ірі мөлшерде ақша қаражатын (электрондық ақшаны) бір реттік немесе бірнеше рет толтыру және/немесе шығарып алу
98

1098
Исключить
87
1110
Перечисление денежных средств по оказанию медицинских услуг организациями, предоставляющими услуги по социальному медицинскому страхованию, в случае наличия подозрений, что такие операции направлены на легализацию (отмывание) доходов, полученных преступным путем, и финансирования терроризма
6. При предоставлении нотариальных услуг и осуществлении сделок купли-продажи недвижимого имущества
88
1079
Заключение договора финансовой аренды (лизинга) по невыгодным, экономически нецелесообразным условиям договора (нотариусы)
89
1080
Заключение договора лизинга (сублизинга), когда продавцом предмета лизинга и лизингополучателем (сублизингополучателем) выступает одно и то же лицо
90
1081
Явное несоответствие договорной и рыночной стоимости предмета сделки
91
9014
Совершение сделки с недвижимым имуществом, в том числе и за рубежом, по цене, имеющей существенное отклонение от рыночной стоимости
92
1092
Многократная (три и более раз) покупка и (или) продажа физическим лицом объектов недвижимости, в том числе и за рубежом, в течение календарного года
93
1093
Осуществление сделки купли-продажи недвижимого имущества, являющегося государственной собственностью, приобретателем по которой выступает субъект частного предпринимательства по стоимости, имеющей существенное отличие от обычной рыночной стоимости такого объекта
94
1192
Предложение или попытка клиента совершить сделку с недвижимым имуществом, на которое наложено обременение (за исключением ипотеки)
7. При оказании услуг в сфере игорного бизнеса
95
1082
Получение (выплата) средств в крупном размере от игорного заведения в качестве выигрыша в азартной игре и/или по ставкам на азартные игры, если имеются подозрения или информация о том, что клиент является должностным лицом; лицом, уполномоченным на выполнение государственных функций; лицом, приравненным к лицам, уполномоченным на выполнение государственных функций, публичным должностным лицом, входящим в перечень публичных должностных лиц, утверждаемый Президентом Республики Казахстан, их супругов и близких родственников
96
1083
Получение (выплата) средств в крупном размере от игорного заведения в качестве выигрыша в азартной игре и/или по ставкам на азартные игры, пари, если имеется подозрение на осуществление сговора между работниками игорного заведения и участником азартной игры или пари, а также между участниками азартной игры, пари
97
1114
Разовое или неоднократное пополнение и/или вывод с логина (аккаунта) букмекерской конторы денежных средств (электронных денег), в крупном размере, без фактического осуществления ставок или пари
98

1115
Қатысушының букмекерлік кеңсенің сайтында бір логиннен (аккаунттан) артық, бірнеше электрондық пошта жәшігінен, бірнеше абоненттік нөмірден жалған немесе бөтен біреудің төлқұжат деректерін тіркеу бойынша операциялары
99
1116
Операцияны жасаған кезде бәс тігуге қатысушы немесе өзге тұлғалар бір құрылғыны пайдаланған, ол арқылы бірнеше ойын логиніне (аккаунтына) кіруді жүзеге асырған
8. Микроқаржы ұйымдарының, несие серіктестіктердің қызметін жүзеге асыру және лизинг қызметтерін көрсету кезінде
100
1038
Егер қолда бар ақпарат борышты қаржыландыру көзін айқындауға мүмкіндік бермесе, бұрын міндеттемелерді орындау мерзімін өткізіп алуға жол берген клиенттің лизинг шарты бойынша негізгі борышты мерзімінен бұрын өтеуі
101
1084
Лизинг шартын мерзімнен бұрын бұзу не лизинг алушыға негізсіз уақытша иеленуге және пайдалануға берген күннен бастап бір жыл бұрын лизинг затын сатып алу
102
1085
Лизингтік төлемдерді үш және одан да көп рет төлеуді лизингтік мәмілеге қатысушы болып табылмайтын басқа жеке немесе заңды тұлға (кепілгер, кепіл беруші), үлестес тұлға, лизинг алушының жазбаша хабарламасында көрсетілген, лизинг шартының талаптарына сәйкес лизинг берушіге жіберілген тұлға жүзеге асырады
103
1105
Егер клиенттің іс-әрекеті мемлекеттік мүлікті, оның ішінде бюджет қаражатын жымқырумен байланысты деген күдік болған жағдайда, субсидиялар түрінде ауыл шаруашылығы техникасын сатып алуға арналған лизинг шарттарын жасасу бойынша операциялар
104
1106
Егер клиенттің іс-әрекетінде мүлікті, оның ішінде бюджет қаражатын жымқырумен байланысты деп пайымдауға негіз болған жағдайда, аффилирленген тұлғалармен лизинг шарттарын жасасу бойынша операциялар
105
1140
Егер қолда бар ақпарат кредиттік берешекті қаржыландыру көзін анықтауға мүмкіндік бермесе, клиенттің кредитті мерзімінен бұрын өтеуі
106
1141
Лизинг шарты бойынша аванстық төлемнің мөлшері лизингтік мәмілелер жасасудың әдеттегі тәжірибесінен айтарлықтай ерекшеленеді және лизинг шарты бойынша берілетін мүліктің жалпы құнының 30% - дан астамын құрайды
9. Ломбардтардың қызметін жүзеге асыру кезінде
107
1086
Сынамалық таңба бедерлерсіз немесе жалған сынамалық таңба бедері белгілері бар бағалы металдардан және асыл тастардан жасалған зергерлік бұйымдарды кепілге тапсыру немесе сатып алу
108
1087
Жылжымалы/жылжымайтын және (немесе) өзге де мүлікті, оның ішінде кейіннен сатып алусыз сенімхат бойынша ломбардқа кепілге қою
109
1088
Бір тұлғаның зергерлік бұйымдарды немесе басқа құндылықтарды кейіннен сатып алусыз жүйелі түрде кепілге тапсыруы
110
1117
Мүліктік қылмыс үшін бірнеше рет қылмыстық жауаптылыққа тартылғандардың, сондай-ақ есірткіге тәуелді адамдардың тізімінде тұрған адамның ломбардқа жүйелі түрде жүгінуі

1115
Операции по регистрации участником более одного логина (аккаунта) на сайте букмекерской конторы на поддельные или чужие паспортные данные, с нескольких электронных почтовых ящиков, с нескольких абонентских номеров
99
1116
Операции, при совершении которых участником пари или иными лицами использовано одно устройство, посредством которого осуществлен вход в несколько игровых логинов (аккаунтов)
8. При осуществлении деятельности микрофинансовых организаций, кредитных товариществ и оказании услуг лизинга
100
1038
Досрочное погашение основного долга по договору лизинга клиентом, ранее допустившим просрочку исполнения обязательств, если имеющаяся информация не позволяет определить источник финансирования долга
101
1084
Досрочное расторжение договора лизинга либо выкуп предмета лизинга ранее одного года со дня его передачи во временное владение и пользование лизингополучателю без основания
102
1085
Оплата лизинговых платежей три и более раз осуществляется другим физическим или юридическим лицом, не являющимся участником лизинговой сделки (гарантом, залогодателем), аффилированным лицом, лицом, указанным в письменном уведомлении лизингополучателя, направленном лизингодателю согласно условиям договора лизинга
103
1105
Операции по заключению договоров лизинга на покупку сельскохозяйственной техники в виде субсидий, в случае, если имеются подозрения о том, что действия клиента связаны с хищением государственного имущества, в том числе бюджетных средств
104
1106
Операции по заключению договоров лизинга с аффилированными лицами, в случае, если имеются основания полагать, что действия клиента связаны с хищением имущества, в том числе бюджетных средств
105
1140
Досрочное погашение кредита клиентом, если имеющася информация не позволяет определить источник финансирования кредитной задолженности
106
1141
Размер авансового платежа по договору лизинга существенно отличается от обычной практики заключения лизинговых сделок и составляет более 30% от общей стоимости имущества, передаваемого по договору лизинга
9. При осуществлении деятельности ломбардов
107
1086
Сдача под залог или в скупку ювелирных изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней без оттисков пробирных клейм или с признаками фальшивых оттисков пробирных клейм
108
1087
Сдача под залог в ломбард движимого/недвижимого и (или) иного имущества, в том числе и по доверенности, без последующего выкупа
109
1088
Систематическая сдача одним и тем же лицом под залог ювелирных изделий или других ценностей без последующего выкупа
110
1117
Систематическое обращение в ломбард лицом, состоящим в списке неоднократно привлеченных к уголовной ответственности за имущественные преступления лиц, а также наркозависимых лиц

111
8016
Діндарлықтың сыртқы белгілері бар адамның кейіннен сатып алуынсыз зергерлік бұйымдарды/құндылықтарды және өзге де тұрмыстық заттарды кепілге жүйелі түрде беруі
112
8110
Жария лауазымды тұлғалардың тізбесінде тұратын адамдардың, олардың жұбайының(зайыбының) немесе олардың жақын туыстарының өтініші
113
8111
Клиенттің операцияны (мәмілені) үшінші тұлғаның және/немесе операция кезінде қатысатын адамдардың басшылығымен жүргізуі
114
8112
Клиенттің сыртқы түрі, қолда бар соманың мөлшеріне сәйкес келмеуі
115
8113
Терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесінде тұрған адамның жұбайының өтініші
10. Бағалы металдарды және асыл тастарды, олардан жасалған зергерлік бұйымдарды сатып алуды, сатып алу-сатуды жүзеге асыру кезінде
116
1089
Жеке тұлғаның бағалы металдардан және (немесе) асыл тастардан (біртектес бұйымдар) және/немесе сертификатталған асыл тастардан жасалған зергерлік немесе басқа тұрмыстық бұйымды жүйелі түрде қысқа мерзімде сатып алуы
117
1090
Бағалы металдарды, асыл тастарды және олардан жасалған зергерлік бұйымдарды ағымдағы нарықтық бағалардан едәуір айырмасы бар бағалар бойынша сату немесе сатып алу
118
1091
Бағалы металдар мен асыл тастарды, олардан жасалған зергерлік бұйымдарды сатып алған кезде зергерлік бұйымдарды бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыратын тұлғада, оларды өндіруді немесе Қазақстан Республикасының аумағына әкелуді жүзеге асыратын тұлғаларда "Бағалы металдар мен асыл тастар туралы" Заңмен көзделген сынамалық таңбаның, сондай-ақ атаулы таңба бедерінің, сараптама қорытындысының, мемлекеттік бақылау актісінің болмауы
119
1190
Сатып алынған бағалы металдар мен асыл тастар, олардан жасалған зергерлік бұйымдар үшін ақшалай қаражатты үшінші тұлғалардың шоттарына аудару
120
1191
Жеке тұлғаның зергерлік және басқа да бағалы металдардан және (немесе) асыл тастардан жасалған бұйымдарды 10 және одан да көп бірлікте бір рет сатып алуға тапсырылуы
11. Төлем ұйымдарының қызметін жүзеге асыру кезінде
121
1094
Жеке тұлғалар жүргізетін қолма-қол ақшасыз ақшаны жүйелі түрде есепке алу және (немесе) есептен шығару, күніне 30-дан астам операция, іскерлік қатынастарды клиент есірткінің заңсыз айналымы мақсатында пайдаланады деген күдік туғызатын экономикалық тұрғыдан орынсыз.
12. "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында цифрлық активтермен операцияларды жүзеге асыру кезінде
122
1119
Цифрлық активтер мекенжайларымен немесе банк карталарымен бопсалаушылықпен айналысатын белгілі алаяқтармен немесе бопсалаушы- бағдарламаларды, даркнеттің маркетплейстерін және мекенжайларына санкция салынған басқа да заңсыз веб-сайттарды қолданумен операциялар жасау

111
8016
Систематическая сдача под залог ювелирных изделий/ценностей и иных предметов быта без последующего выкупа лицом, имеющего внешние признаки религиозности
112
8110
Обращение лиц, состоящих в Перечне публичных должностных лиц, их супруг(супругов) или их близких родственников
113
8111
Проведение операции (сделки) клиентом под руководством третьего лица и/или лиц, присутствующих при операции
114
8112
Не соответствующий внешний вид клиента, размеру располагающей суммы
115
8113
Обращение супруги лица, состоящего в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма
10. При осуществлении скупки, купли-продажи драгоценных металлов и драгоценных камней, ювелирных изделий из них
116
1089
Систематическое приобретение физическим лицом дорогостоящих ювелирных или других бытовых изделий из драгоценных металлов и (или) драгоценных камней (однотипных изделий) и/или сертифицированных драгоценных камней за короткий промежуток времени
117
1090
Продажа или покупка драгоценных металлов и драгоценных камней, ювелирных изделий из них по ценам, имеющим существенное отклонение от текущих рыночных цен
118
1091
Отсутствие пробирного клейма, а также оттиска именника, экспертного заключения, акта государственного контроля, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О драгоценных металлах и драгоценных камнях", при приобретении драгоценных металлов и драгоценных камней, ювелирных изделий из них лицом, осуществляющим розничную реализацию ювелирных изделий, у лиц, осуществляющих их производство или ввоз на территорию Республики Казахстан
119
1190
Перечисление денежных средств за скупленные драгоценные металлы и драгоценные камни, ювелирные изделия из них, на счета третьих лиц
120
1191
Однократная сдача в скупку физическим лицом ювелирных и других изделий из драгоценных металлов и (или) драгоценных камней в количестве 10 и более единиц
11. При осуществлении деятельности платежных организаций
121
1094
Систематическое проведение операций с деньгами и (или) иным имуществом, в отношении которых характер, частота, сумма операции, сведения о плательщике (получателе) и иные сведения дают основания полагать, что она может быть связана с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ либо их аналогов и (или) прекурсоров
12. При осуществлении операций с цифровыми активами на территории Международного финансового центра "Астана"
122
1119
Совершение операций с адресами цифровых активов или банковскими картами, связанными с известными аферами мошенничества, вымогательством или применением программ-вымогателей, с маркетплейсами даркнета и другими незаконными веб-сайтами, с адресами, находящимися под санкциями

123
1120
Клиент электрондық пошта мекенжайларын, IP-мекенжайларын және қаржылық ақпаратты қоса алғанда өзінің сәйкестендіру деректерін жиі өзгертеді не әр түрлі IP-мекенжайлардан цифрлық активтер қызметін ұсынатын жүйеге кіруді жүзеге асырады не клиент айтарлықтай пайда немесе шығын (бұл бөгде шоттың деректерін иеленуді және сауда арқылы қаражат қалдығын шешіп алуға талпынысты немесе қаражат ағынын жасыру үшін кірістерді жылыстату схемасын қолдануды растайды) ала отырып, жеке тұлғалардың белгілі бір тобымен бірнеше рет операция жүргізеді
124
1121
Алып тастау
125
1122
Қамтамасыз етілген цифрлық активтерді шығаруды және олардың айналымын жүзеге асыратын тұлғалармен жаңа қатынас орнату, сондай-ақ сомасы клиенттің бейініне сәйкес келмейтін ақшаға, құндылықтарға және өзге де мүлікке цифрлық активтерді айырбастау бойынша қызметтер ұсыну (ВАҚҰ) және/немесе активтерді қосымша операцияларсыз не олар шотта пайда болғаннан кейін ең қысқа мерзімде шығару кезінде ірі бастапқы депозитті енгізу бойынша операциялар
126
1123
Клиенттің сандық активтердің бірнеше түрімен бірнеше рет жасалатын транзакциялары (немесе мәмілелері) немесе мәмілелерді жүргізуде экономикалық мағынасы болмаған кезде, оның ішінде анонимділіктің жоғарылау тетіктерін қолдана отырып, атауларды жасыру тәсілдерін, арнайы шифрлау бағдарламаларын, құжатталмаған құрылғыларды пайдалана отырып, әртүрлі юрисдикциялардан жасалатын криптокошелькалармен жасалатын транзакциялар, IP-мекенжайларды әдейі (жасанды) өзгерту әр түрлі елдер, басқа әдістер
127
1124
Қамтамасыз етілген цифрлық активтерді шығаруды және олардың айналымын жүзеге асыратын тұлғалар белгілеген, сондай-ақ цифрлық активтерді ақшаға, құндылықтарға және өзге де мүлікке (ВАҚҰ) саудаға және қаражатты шешіп алуға айырбастау жөніндегі қызметтерді ұсыну, оның ішінде санкция салынған елдердегі немесе аумақтардағы сенімсіз IP-мекенжайлар немесе күдікті IP-мекенжайлар шектеулерінен жалтару мақсатында түрлі аттармен бірнеше шот ашу
128
1125
Клиенттің қаражаты ҚМС деректері бойынша тіркелмеген цифрлық активтер биржасынан немесе тиісті лицензиясы жоқ цифрлық активтер биржасына жұмысқа алынған
129
1126
Клиент ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлейтін топтың (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын мемлекеттегі (аумақтағы) цифрлық активтер биржасын немесе ақша немесе құндылықтар (MVTS) аударудың шетелдік сервисін пайдаланады
130
1128
Клиенттің жоғары транзакциялық шығыстарға қарамастан, цифрлық активтердің бірнеше түрімен транзакция жасауы, оның ішінде жоғары анонимді, сондай-ақ аттарын жасыру тәсілдерін, шифрлау бағдарламаларын, құжатталмаған құрылғыларды, IP-мекенжайларын өзгертуі, сәйкестендіру ақпаратын жиі өзгертуі және басқа да тәсілдерді пайдалануы

123
1120
Клиент часто меняет свои идентификационные данные, включая адреса электронной почты, IP-адреса и финансовую информацию, либо осуществляет вход в систему предоставления услуг цифровых активов с разных IP-адресов, либо клиент неоднократно проводит операции с определҰнным кругом физических лиц, получая при этом значительную прибыль или убытки (что может свидетельствовать о завладении данными чужого счета и на попытку снятия остатка средств посредством торговли или о применении схемы отмывания доходов для сокрытия потоков средств)
124
1121
Исключить
125
1122
Операции по внесению крупного первоначального депозита при установлении новых отношений с лицами, осуществляющими выпуск и обращение обеспеченных цифровых активов, а также предоставлению услуг по обмену цифровых активов на деньги, ценности и иное имущество (ПУВА) сумма которого не соответствует профилю клиента и/или вывод активов без дополнительных операций, либо в кратчайшие сроки после их появления на счете
126
1123
Неоднократные транзакции (или сделки) клиента с несколькими видами цифровых активов или транзакции с криптокошельками, совершаемые из разных юрисдикций при отсутствии экономического смысла в проведении сделок, в том числе с применением механизмов повышенной анонимности, использованием способов сокрытия имен, специальных шифровальных программ, не задокументированных устройств, намеренного (искусственного) изменения IP-адресов из разных стран, других приемов
127
1124
Открытие нескольких счетов под разными именами с целью обхода ограничений, установленные лицами, осуществляющими выпуск и обращение обеспеченных цифровых активов, а также предоставлению услуг по обмену цифровых активов на деньги, ценности и иное имущество (ПУВА) на торговлю и снятие средств, в том числе с ненадежных IP-адресов в странах или территориях, находящихся под санкциями или подозрительных IP-адресов
128
1125
Средства клиента получены с биржи цифровых активов либо направляются в работу на биржу цифровых активов, которая, по данным СФМ, не зарегистрирована и/или не имеет соответствующей лицензии
129
1126
Клиент использует биржу цифровых активов или зарубежный сервис перевода денег или ценностей (MVTS), который по информации СФМ находится в государстве (на территории), не выполняющей рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ)
130
1128
Транзакции, вовлекающие несколько цифровых активов, или, с несколькими счетами, либо в разных юрисдикциях по невыгодным, экономически нецелесообразным условиям, либо не свойственные профилю клиента

131
1160
Сандық активтермен жасалатын операциялар, олардың едәуір үлесі онлайн – құмар ойындар қызметтерімен байланысты операциялар немесе миксерлермен байланысты операциялар (әмиянға кіріктірілген операцияларды қоса алғанда) немесе бұрын ұрланған қаражат болған сандық активтердің мекен-жайларымен немесе ұрланған қаражат иелеріне байланысты мекен-жайлармен байланысты операциялар
132
1161
Клиент қызметке қабылдау рәсімі барысында жалған құжаттарды немесе жалған фотосуреттерді және/немесе жеке куәліктерді ұсынуы
133
1162
Заңсыз қызметпен (терроризмді қаржыландыру, адам саудасы, қару-жарақ пен оқ-дәрілерді заңсыз сату, есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы) байланысы бар цифрлық активтердің мекенжайларымен операциялардың жасалуы
13. Тауар биржаларында операцияларды жасау кезінде
134
1129
Нарықтық бағадан едәуір ауытқыған кезде биржалық/стандартталмаған тауарды сатып алу/сату бойынша операциялар
135
1144
Екі қатысушы қатысатын сауда-саттық операцияларда, тек біреуі әрқашан жеңеді
136
1145
Клиенттің не оның нұсқауы бойынша сатып алушының және/немесе сатушының бір бенефициарлық меншік иесі болатын мәмілелер жасауы
137
1146
Экономикалық мағынасы және/немесе көрінетін заңдылығы жоқ сауда-саттыққа тауарлар және/немесе қызметтер бойынша мәмілелер
138
1147
Клиенттің қызметі осындай ақша айналымын болжай алмайтын ірі сомаға біржолғы мәмілені жүзеге асыруы
139
1148
Нарықтық бағадан плюс/минус 30 пайызға ауытқыған кезде биржалық/стандартталмаған тауарды сатып алу/сату жөніндегі операциялар
14. Адвокаттардың, заң консультанттарының және заң мәселелері бойынша басқа да тәуелсіз мамандардың қызметін жасау барысында
140
1127
Заңдық консультациялық және адвокаттық қызметтер көрсету барысында анықталған және салық төлемдерін оңтайландыруға барынша пайда алуға, бизнес иелері үшін ең аз қаржылық шығындармен әдейі банкроттыққа бағытталған операциялар бұл ретте заңнаманы бұзу көзделеді
141
1130
Адвокаттың, заң консультантының, заң мәселелері бойынша тәуелсіз маманның клиенті: 1) жылжымайтын мүлікті сатып алу-сату; 2) клиенттің ақшасын, бағалы қағаздарын немесе өзге де мүлкін басқару; 3) банк шоттарын немесе бағалы қағаздар шоттарын басқару; 4) компания құру, қамтамасыз ету, оның жұмыс істеуі немесе басқару үшін қаражатты жинақтау; 5) заңды тұлғаны құру, сатып алу-сату, оның жұмыс істеуі немесе оны басқару бойынша операция жасайды, бұл ретте аталған операцияда қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру және терроризмді қаржыландыру белгілері бар

131
1160
Операции с цифровыми активами, существенную долю в которых составляют транзакции, связанные с сервисами онлайн – гэмблинга либо операции, связанные с миксерами (включая встроенные в кошельки) либо связанные с адресами цифровых активов, на которых, как было установлено ранее, находились украденные средства, или с адресами, привязанными к держателям украденных средств
132
1161
Клиент в ходе процедуры принятия на обслуживание представил поддельные документы или поддельные фотографии и/или удостоверения личности
133
1162
Совершение операций с адресами цифровых активов, имеющими связь с незаконной деятельностью (финансированием терроризма, торговлей людьми, незаконной торговлей оружием, боеприпасами и оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров)
13. При осуществлении операций на товарных биржах
134
1129
Операции по покупке/продаже биржевого/нестандартизированного товара при значительном отклонении от рыночной цены
135
1144
Операции с участием только двух участников торгов, где один всегда выигрывает
136
1145
Совершение клиентом либо по его указанию сделок, в результате которых один бенефициарный собственник покупателя и/или продавца
137
1146
Сделки по товарам и/или услугам на торги, не имеющие экономического смысла и/или видимой законности
138
1147
Осуществление разовой сделки клиентом на крупную сумму, деятельность которого не может предполагать такой оборот денег
139
1148
Операции по покупке/продаже биржевого/нестандартизированного товара при отклонении от рыночной цены на плюс/минус 30 процентов
14. При осуществлении услуг адвоката, юридического консультанта, независимого специалиста по юридическим вопросам
140
1127
Операции, выявленные в ходе предоставления юридических консультативных и адвокатских услуг, и направленные на получение максимальной выгоды на оптимизацию налоговых выплат, преднамеренное банкротство с минимальными финансовыми потерями для собственников бизнеса при этом предусматривается нарушения законодательства
141
1130
Клиент адвоката, юридического консультанта, независимого специалиста по юридическим вопросам совершает операцию по:
1) купле-продаже недвижимости;
2) управлению деньгами, ценными бумагами или иным имуществом клиента;
3) управлению банковскими счетами или счетами ценных бумаг;
4) аккумулированию средств для создания, обеспечения, функционирования или управления компанией;
5) созданию, купле-продаже, функционирования юридического лица или управления им, при этом данная операция имеет признаки отмывания доходов, полученных преступным путем, и финансирования терроризма

142
1137
Жеке тұлғаның, бірнеше өзге заңды тұлғалардың басшысының немесе құрылтайшысының жарғылық капиталға қолма-қол нысанда ақша қаражатын немесе өзге де мүлікті енгізуі
15. Аудит және бухгалтер қызмет көрсету кезінде
143
4001
Салық төлеуден жалтаруға, бюджет қаражатын және өзге де мүлікті ұрлауға, жалған шот-фактуралар жазып беруге, консалтингтік қызметтер көрсету барысында анықталған құжаттарды қолдан жасауға бағытталған операциялар (бухгалтерлік және салықтық есепке алуды жүргізу бөлігінде)
144
4002
Қаражатты қолма-қол ақша айналымына шығаруға бағытталған операция
145
4003
Бір тауарлар мен қызметтерге бірнеше рет төлем шоттары

142
1137
Внесение физическим лицом, руководителем или учредителем нескольких иных юридических лиц денежных средств или иного имущества в наличной форме в уставный капитал
15. При осуществлении аудиторских и бухгалтерских услуг
143
4001
Операции, направленные на уклонение от уплаты налогов, хищение бюджетных средств и иного имущества, выписку фиктивных счетов-фактур, подделку документов, выявленные в ходе предоставления консалтинговых услуг (в части ведения бухгалтерского и налогового учетов)
144
4002
Операция, направленная на выведение средств в наличный денежный оборот
145
4003
Неоднократное выставление счетов на оплату на одни и те же товары и услуги

* Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 22 наурыздағы № 18 Қаулысымен бекітілген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізіміндегі актінің тіркеу № 20160), Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жасау мақсатында екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары мен Ұлттық пошта операторы үшін ішкі бақылау қағидаларына қойылатын талаптардың 29-тармағына сәйкес нақтылығы жоқ.

*уточнение отсутствует в соответствии с пунктом 29 Требований к Правилам внутреннего контроля в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма для банков второго уровня, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и Национального оператора почты, утвержденных Постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 22 марта 2020 года № 18 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20160).