Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар, клиенттің күдікті қызметті туралы мәліметтер мен ақпаратты беру қағидаларын және күдікті операцияны, клиенттің күдікті қызметін айқындау белгілерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 2022 жылғы 22 ақпандағы № 13 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 24 ақпанда № 26924 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 23.12.2025 № 22 (01.04.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 2-тармағына және 10-1-бабына және "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабының 8-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 23.12.2025 № 22 (01.04.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар, клиенттің күдікті қызметті туралы мәліметтер мен ақпаратты беру қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Күдікті операцияны, клиенттің күдікті қызметін айқындау белгілері бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 23.12.2025 № 22 (01.04.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпаратты беру қағидаларын және күдікті операцияны айқындау белгілерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 30 қыркүйектегі № 938 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізіміндегі актінің тіркеу № 21340) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігінің Қаржылық мониторинг субъектілерімен жұмыс департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Агенттіктің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін;
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг агенттігінің
төрағасы
Ж. Элиманов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг
агенттігінің төрағасы
2022 жылғы 22 ақпандағы
№ 13 бұйрығына
1-қосымша
Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар, клиенттің күдікті қызметі туралы мәліметтер мен ақпаратты беру қағидалары

Об утверждении Правил предоставления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, о подозрительной деятельности клиента, подлежащих финансовому мониторингу, и признаков определения подозрительной операции, деятельности клиента
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу от 22 февраля 2022 года № 13. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 февраля 2022 года № 26924.
Сноска. Заголовок приказа - в редакции приказа Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 23.12.2025 № 22 (вводится в действие с 01.04.2026).
В соответствии с пунктом 2 статьи 10 и статьей 10-1 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения" и пунктом 8 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О правовых актах", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 23.12.2025 № 22 (вводится в действие с 01.04.2026).
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила предоставления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, о подозрительной деятельности клиента, подлежащих финансовому мониторингу согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Признаки определения подозрительной операции, деятельности клиента согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 23.12.2025 № 22 (вводится в действие с 01.04.2026).
2. Признать утратившим силу приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 сентября 2020 года № 938 "Об утверждении Правил представления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу, и признаков определения подозрительной операции" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21340).
3. Департаменту по работе с субъектами финансового мониторинга Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу;
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
Ж. Элиманов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство юстиции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Национальный Банк
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
от 22 февраля 2022 года № 13
Правила предоставления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, о подозрительной деятельности клиента, подлежащих финансовому мониторингу

Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 23.12.2025 № 22 (01.04.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар, клиенттің күдікті қызметі туралы мәліметтер мен ақпаратты беру қағидалары "Қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 2-тармағына және 10-1-бабына сәйкес әзірленді және қаржы мониторингі субъектілерінің (бұдан әрі – субъект) уәкілетті органға қаржы мониторингіне жататын операциялар, клиенттің күдікті қызметі туралы мәліметтер мен ақпаратты (бұдан әрі – хабар) беру тәртібін белгілейді.
2-тарау. Субъектілердің хабарлар беру тәртібі
2. Уәкілетті орган мен субъектілер арасындағы өзара іс-қимыл осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен және жеке кабинет, цифрлық үкіметтің сыртқы шлюзі, API‑сервистер немесе "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық төлем корпорациясы" акционерлік қоғамының телекоммуникация желілері арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 16.06.2026 № 12 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіле) бұйрығымен.
3. Құжаттамалы тіркелген хабарламалар жеке кабинетте орналастырылған ҚМ-1 нысаны бойынша XML форматында электрондық тәсілмен ұсынылады және субъектінің (ішкі бақылау қағидаларының іске асырылуына және сақталуына жауапты адамның) электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 16.06.2026 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. ҚМ-1 нысаны 4 (төрт) бөлімнен тұрады:
1) ҚМ-1 нысаны туралы мәліметтер;
2) ҚМ-1 нысанын толтырған субъекті туралы мәліметтер;
3) қаржы мониторингіне жататын операция немесе күдікті қызмет туралы ақпарат;
4) операцияға қатысушылар туралы мәліметтер.
5. ҚМ-1 нысанын толтыру кезінде мынадай анықтамалық мәліметтер пайдаланылады:
1) субъектілер түрлерінің кодтарының анықтамалығы;
2) жеке басын куәландыратын құжаттар кодтарының анықтамалығы;
3) қаржы мониторингіне жататын операциялар түрлерінің кодтарының анықтамалығы;
4) ақша және (немесе) өзге мүлікпен жасалатын операциялар мен қатысушылардың санаттары кодтарының анықтамалығы.
Клиенттердің операцияларын зерделеу үшін субъект пайдалана алатын күдікті операцияның, клиенттің қызметін белгілеріне сипаттамалар жеке кабинетте орналастырады.

Сноска. Правила - в редакции приказа Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 23.12.2025 № 22 (вводится в действие с 01.04.2026).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, о подозрительной деятельности клиента, подлежащих финансовому мониторингу разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 10 и статьей 10-1 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения" (далее – Закон) и устанавливают порядок предоставления субъектами финансового мониторинга (далее – субъект) в уполномоченный орган сведений и информации об операциях, о подозрительной деятельности клиента, подлежащих финансовому мониторингу (далее – сообщение).
Глава 2. Порядок предоставления субъектами сообщений
2. Взаимодействие между уполномоченным органом и субъектами осуществляется в порядке, определенном настоящими Правилами, и посредством личного кабинета или сетей телекоммуникаций акционерного общества "Национальная платежная корпорация Национального Банка Республики Казахстана".
3. Документально зафиксированные сообщения предоставляются электронным способом по форме ФМ-1, размещенной в личном кабинете, и подписываются электронной цифровой подписью субъекта (лица, ответственного за реализацию и соблюдение правил внутреннего контроля).
При предоставлении субъектом сообщения способом, не предусмотренным настоящими Правилами, такое сообщение не рассматривается уполномоченным органом.
4. Форма ФМ-1 состоит из 4 (четырех) разделов:
1) сведения о форме ФМ-1;
2) сведения о субъекте, заполнившем форму ФМ-1;
3) информация об операции или подозрительной деятельности клиента, подлежащих финансовому мониторингу;
4) сведения об участниках операции.
5. При заполнении формы ФМ-1 используются следующие справочные сведения:
1) справочник кодов видов субъектов;
2) справочник кодов документов, удостоверяющих личность;
3) справочник кодов видов операций, подлежащих финансовому мониторингу;
4) справочник кодов категорий участников и операций с деньгами и (или) иным имуществом.
Описания к признакам определения подозрительной операции, деятельности клиента, которые субъект может использовать для изучения операций клиентов, размещаются в личном кабинете.

6. Субъектіден хабар алған жағдайда уәкілетті органмен 4 (төрт) сағат ішінде осы Қағидаларға 1-қосымшада белгіленген нысанға сәйкес электрондық тәсiлмен хабарлама (бұдан әрі – хабарлама) жіберіледі.
Хабарды қабылдамау туралы хабарлама алған жағдайда, субъект 24 (жиырма төрт) сағаттың ішінде (демалыс және мереке күндерін қоспағанда) бас тарту себептерін жою бойынша шаралар қабылдайды және түзетілген хабарды уәкілетті органға жолдайды.
Бұрын қабылданған хабарға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажет болған кезде, субъект ауыстырылуға жататын мәліметтер мен ақпарат анықталған күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органға бұрын бергеннің орнына хабар береді.
7. Уәкілетті орган хабарды алғаннан кейін 24 (жиырма төрт) сағат ішінде операцияны жүргізуге рұқсат беру не бас тарту туралы шешім қабылдайды және оны осы Қағидаларға 2 және 3-қосымшаларда белгіленген нысандар бойынша субъектіге электрондық тәсілмен жеткізеді.
8. Заңның 10-бабының 2-тармағында, 10-1-бабында және 13-бабының 2-тармағында көрсетілген мерзімдер уәкілетті органмен расталған бағдарламалық қамтылыммен немесе байланыс арналарының техникалық қателіктері салдарынан бұзылған жағдайда егер осындай хабар техникалық қателіктер жойылғаннан кейінгі 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей берілген болса, осы хабар белгіленген мерзімде берілген деп саналады.
3-тарау. Сұрау салу бойынша ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды беру тәртібі
9. Уәкілетті орган Заңға сәйкес алынған ақпаратқа талдау жүргізу кезінде субъектіге осы Қағидаларға 4-қосымшада белгіленген нысан бойынша электрондық тәсiлмен қажетті ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды беруге сұрау салу жібереді.
10. Субъект сұратылатын ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды уәкілетті органға Заңның 10-бабының 3-1-тармағында көзделген мерзімдерде осы Қағидаларға 6 және 7-қосымшада белгіленген нысандар бойынша электрондық тәсiлмен жолдайды.
Сұрау салуды өңдеу үшін қосымша уақыт қажет болған жағдайда, субъект мерзімді 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзарту туралы өтінішті уәкілетті органға келісуге жолдайды.
Күдікті операцияны және (немесе) қызметті талдаумен байланысты сұрау салуды өңдеу үшін ақша аударымдары жүйесінің операторынан мәліметтер мен ақпарат алу талап етілген жағдайларда, Заңның 10-бабының 3-2-тармағына сәйкес субъект уәкілетті органға сұрау салу мерзімін 2 (екі) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзарту туралы өтініш жолдайды.
Қажетті ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды ұсынуға арналған сұрау салу мерзімін ұзарту туралы өтініш нысаны осы Қағидаларға 5-қосымшада белгіленген.

6. При получении сообщения от субъекта, уполномоченным органом в течение 4 (четырех) часов направляется извещение электронным способом по форме, установленной приложением 1 к настоящим Правилам (далее – извещение).
В случае получения извещения о непринятии сообщения, субъектом в течение 24 (двадцати четырех) часов (за исключением выходных и праздничных дней) принимаются меры по устранению причин отказа, и направляется в уполномоченный орган исправленное сообщение.
При необходимости внесения изменений и (или) дополнений в ранее принятое сообщение, субъект не позднее одного рабочего дня, следующего за днем обнаружения сведений и информации, подлежащих замене, предоставляет в уполномоченный орган сообщение, взамен ранее предоставленному.
7. Уполномоченный орган, получив сообщение, в течение 24 (двадцати четырех) часов принимает решение о разрешении либо отказе в проведении операции и доводит его до субъекта электронным способом по формам, установленным приложениями 2 и 3 к настоящим Правилам.
8. В случае нарушения сроков, указанных в пункте 2 статьи 10, статьи 10-1 и пункте 2 статьи 13 Закона, вследствие технических ошибок, связанных с программным обеспечением или каналами связи, подтвержденных уполномоченным органом, данное сообщение считается предоставленным в установленный срок, если такое сообщение будет предоставлено не позднее 1 (одного) рабочего дня после устранения технических ошибок.
Глава 3. Порядок предоставления информации, сведений и документов по запросам
9. При проведении анализа информации, полученной в соответствии с Законом, уполномоченный орган направляет субъекту электронным способом запрос на предоставление необходимой информации, сведений и документов по форме, установленной приложением 4 к настоящим Правилам.
10. Запрашиваемая информация, сведения и документы направляются субъектом в уполномоченный орган электронным способом по форме, установленной приложениями 6 и 7 к настоящим Правилам в сроки, предусмотренные пунктом 3-1 статьи 10 Закона.
При необходимости дополнительного времени для обработки запроса, субъект направляет на согласование в уполномоченный орган обращение о продлении срока, но не более чем на 10 (десять) рабочих дней.
В случаях, когда для обработки запроса, связанного с анализом подозрительной операции и (или) деятельности, требуется получение сведений и информации от оператора системы денежных переводов в соответствии с пунктом 3-2 статьи 10 Закона, субъект направляет в уполномоченный орган обращение о продлении срока запроса, но не более чем на 2 (два) рабочих дня.
Форма обращения о продлении срока по запросу на предоставление необходимой информации, сведений и документов установлена в приложении 5 к настоящим Правилам.

11. Уәкілетті органның Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарт негізінде ұсынылатын ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды қоспағанда, Заң қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған операциялар бойынша ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды сұратуға құқығы жоқ.
Қаржы мониторингі
субъектілерінің қаржы
мониторингіне жататын
операциялар, клиенттің күдікті
қызметі туралы мәліметтер
мен ақпаратты беру
қағидаларына
1-қосымша
Хабарды қабылдау немесе қабылдамау туралы хабарлама
Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі (бұдан әрі – ҚМА)
______________________________________________________________________
(қаржы мониторингі субъектісінің атауы)
"__"__________ №_______ ҚМ-1 нысаны бойынша хабарды
____________________________________________________ туралы хабарлайды.
(қабылданғаны/қабылданбағаны)
Қабылдамау себебі (ҚМ-1 нысаны қабылданбаған жағдайда ғана көрсетіледі)
____________________________________________________________________.
Осыған байланысты ________________________________________қажет:
(қаржы мониторингі субъектісінің атауы)
1. ҚМА-ға бұрмаланған немесе толық емес көлемде берген хабарды жолдау себептерін жою;
2. Осы хабарлама алған күннен бастап 24 (жиырма төрт) сағат ішінде (демалыс және мереке күндерін қоспағанда) ҚМА клиенттің қаржы мониторингіне жататын операциясы немесе күдікті қызметі туралы қабылданбаған хабарды түзету, оны Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар, клиенттің күдікті қызметі туралы мәліметтер мен ақпаратты беру қағидаларына сәйкес қайтадан беру керек.
___________________________________ ______________________________
(ҚМА уәкілетті тұлғаның (қолы)
Т.А.Ә. (болған жағдайда))
Хабарды қабылдау немесе қабылдамау күні мен уақыты:
_______________________________
Қаржы мониторингі
субъектілерінің қаржы
мониторингіне жататын
операциялар, клиенттің күдікті
қызметі туралы мәліметтер мен
ақпаратты беру қағидаларына
2-қосымша
_______________________
_______________________
_______________________
Қаржы мониторингі
субъектісінің атауы
Күдікті операцияны тоқтата тұру қажеттілігінің жоқтығы туралы №_________ хабарлама
Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі (бұдан әрі – ҚМА) "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 3-тармағына сәйкес 20__ жылғы "__"________№ ___ хабар бойынша күдікті операцияны тоқтата тұру қажеттілігінің жоқтығы туралы шешім қабылдады.
Негіздеме: ҚМА 20__ жылғы "___" __________ № _______ бұйрығы.
_____________________ _______________
(ҚМА уәкілетті тұлғаның (қолы)
Т.А.Ә. (болған жағдайда)
"__"__________20__ж.
Қаржы мониторингі
субъектілерінің қаржы
мониторингіне жататын
операциялар, клиенттің күдікті
қызметі туралы мәліметтер мен
ақпаратты беру қағидаларына
3-қосымша
_____________________
_____________________
_____________________
Қаржы мониторингі
субъектісінің атауы
Күдікті операцияны тоқтата тұру туралы №__________ хабарлама
Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі (бұдан әрі – ҚМА) "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 3-тармағына сәйкес 20__ жылғы "__"__________ №_______ күдікті операцияны 20__ж. "__"__________сағат __:__ бастап 20__ж. "__"__________сағат __:__ дейін тоқтата тұрудың қажеттілігі туралы шешім қабылдады.
Негіздеме: ҚМА "__"__________20__ жылғы №_____ бұйрығы.
________________________ _________________
(ҚМА құрылымдық бөлімшесі (қолы)
басшысының Т.А.Ә. (болған жағдайда)
"__"__________20__ ж.
Қаржы мониторингі
субъектілерінің қаржы
мониторингіне жататын
операциялар, клиенттің күдікті
қызметі туралы мәліметтер
мен ақпаратты
беру қағидаларына
4-қосымша
Қажетті ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды ұсынуға арналған сұрау салу

11. Уполномоченный орган не вправе запрашивать информацию, сведения и документы по операциям, совершенным до введения в действие Закона, за исключением информации, сведений и документов, которые предоставляются на основании международного договора, ратифицированного Республикой Казахстан.
Приложение 1 к Правилам
предоставления субъектами
финансового мониторинга
сведений и информации
об операциях,
о подозрительной деятельности
клиента, подлежащих
финансовому мониторингу
Извещение о принятии или непринятии сообщения
Агентство Республики Казахстан по финансовому мониторингу (далее – АФМ)
извещает ___________________________________________________________
(наименование субъекта финансового мониторинга)
о __________________________________________________________________
сообщения по форме ФМ-1 от "__"_________ № _______ (принятии/непринятии)
Причина непринятия (указывается только в случае непринятия формы ФМ-1)
___________________________________________________________________.
В связи с этим ____________________________________________ необходимо:
(наименование субъекта финансового мониторинга)
1. Устранить причины направления в АФМ сообщения, предоставленной
в искаженном виде или неполном объеме.
2. В течение 24 (двадцати четырех) часов (за исключением выходных и праздничных
дней) со дня получения настоящего извещения исправить непринятое АФМ
сообщение об операции или о подозрительной деятельности клиента, подлежащих
финансовому мониторингу, предоставить его повторно в соответствии с Правилами
предоставления субъектами финансового мониторинга сведений и информации
об операциях, о подозрительной деятельности клиента, подлежащих финансовому
мониторингу, и признаков определения подозрительной операции, деятельности клиента.
_____________________________________ _______________
(ФИО (при наличии) (подпись) уполномоченного лица АФМ)
Дата и время принятия или непринятия сообщения:_____________________.
Приложение 2 к Правилам
предоставления субъектами
финансового мониторинга
сведений и информации
об операциях, о подозрительной
деятельности клиента,
подлежащих финансовому
мониторингу
____________________
_____________________
_________________________
Наименование субъекта
финансового мониторинга
Уведомление №_________
об отсутствии необходимости в приостановлении подозрительной операции
Агентством Республики Казахстан по финансовому мониторингу (далее – АФМ)
в соответствии с пунктом 3 статьи 13 Закона Республики Казахстан
"О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным
путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия
массового уничтожения" по сообщению от "__"________20__ года №_______
принято решение об отсутствии необходимости в приостановлении подозрительной
операции. Основание: приказ АФМ от "__"__________20__ года №_______.
_____________________________________ _______________
(ФИО (при наличии) (подпись) уполномоченного лица АФМ)
"__"__________20__г.
Приложение 3 к Правилам
предоставления субъектами
финансового мониторинга
сведений и информации
об операциях, о подозрительной
деятельности клиента,
подлежащих
финансовому мониторингу
______________________
______________________
_____________________
Наименование субъекта
финансового мониторинга
Уведомление №_____ о приостановлении подозрительной операции
Агентством Республики Казахстан по финансовому мониторингу (далее – АФМ)
в соответствии с пунктом 3 статьи 13 Закона Республики Казахстан
"О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным
путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия
массового уничтожения" принято решение о необходимости в приостановлении
подозрительной операции №_____ от "__"__________20__ года с ___:___ часов
"__"__________20__ года до __:__ часов "__"__________20__ года.
Основание: приказ АФМ от "__"__________20__ года №_____.
________________________ _____________________________________________
(ФИО (при наличии) (подпись) руководителя структурного подразделения АФМ)
"__" __________ 20__г.
Приложение 4 к Правилам
предоставления субъектами
финансового мониторинга
сведений и информации
об операциях, о подозрительной
деятельности клиента,
подлежащих
финансовому мониторингу
Запрос на предоставление необходимой информации, сведений и документов

"Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына және 10-бабының 3-1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі клиенттердің операциялары және клиенттердің бенефициарлық меншік иелері туралы/ақша аударымдары жүйесі арқылы жүргізілген халықаралық ақша аударымдары/цифрлық активтер бойынша мынадай ақпаратты, мәліметтер* мен құжаттарды беруі сұрайды:
1. ________________;
2. ________________.
_______________________ ____________
ҚМА уәкілетті тұлғаның (қолы)
(Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Байланыс телефоны: ___________________________________.
Сұрау салуды жолдау күні мен уақыты: ___________________________.
*клиенттің банк шоты бойынша үзінді/цифрлық активтер бойынша мәліметтер осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес беріледі.
Қаржы мониторингі
субъектілерінің қаржы
мониторингіне жататын
операциялар, клиенттің күдікті
қызметі туралы мәліметтер
мен ақпаратты беру
қағидаларына
5-қосымша
Қажетті ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды беруге арналған сұрау салу бойынша мерзімін ұзарту туралы өтініш
_________________________________________________________________
(қаржы мониторингі субъектісінің атауы)
Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігіне қажетті ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды беруі арналған ___________ № _______
сұрау салуды _________ жұмыс күніне дейін ұзарту туралы өтінішпен жүгінеді. ____________________________________________________________________
(мерзімді ұзарту негіздемесі)
________________________ _______________
(ҚМС жауапты адамның (қолы)
ТАӘ (бар болса)
Қаржы мониторингі
субъектілерінің қаржы
мониторингіне жататын
операциялар, клиенттің күдікті
қызметі туралы мәліметтер мен
ақпаратты беру қағидаларына
6-қосымша
Қажетті ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды беруге арналған сұрау салуға жауап
"Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 3-1 және 3-2-тармақтарына сәйкес ____________________________________________________________________
(қаржы мониторингі субъектісінің атауы)
20__ жылғы "__"__________ №_____ сұрау салуға мынадай ақпаратты, мәліметтер* мен құжаттарды жолдайды:
1. ____________________________________________;

В соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 17 и пунктами 3-1 статьи 10 Закона
Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов,
полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию
распространения оружия массового уничтожения" Агентство Республики Казахстан
по финансовому мониторингу просит предоставить следующие информацию,
сведения* и документы об операциях клиентов и бенефициарных собственниках
клиентов/по международным переводам денег, проведенным через систему денежных
переводов/ по цифровым активам:
1. ________________;
2. ________________.
_____________________ _______________________________
(ФИО (при наличии) (подпись) уполномоченного лица АФМ)
Контактный телефон: _________________________________.
Дата и время направления запроса: ______________________.
*выписки по банковскому счету клиента/сведения по цифровым активам,
предоставляются согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Приложение 5 к Правилам
предоставления субъектами
финансового мониторинга
сведений и информации
об операциях,
о подозрительной деятельности
клиента, подлежащих
финансовому мониторингу
Обращение о продлении срока по запросу на предоставление необходимой информации, сведений и документов
_________________________________________________________________
(наименование субъекта финансового мониторинга) обращается в Агентство
Республики Казахстан по финансовому мониторингу с просьбой о продлении
срока, указанного в запросе на предоставление необходимой информации,
сведений и документов от ___________ № _______ до _________ рабочих дней.
__________________________________________________________________
(обоснование продления срока)
___________________________________ _______________
(ФИО (при наличии) (подпись) ответственного лица СФМ)
Приложение 6 к Правилам
предоставления субъектами
финансового мониторинга
сведений и информации
об операциях, о подозрительной
деятельности клиента,
подлежащих
финансовому мониторингу
Ответ на запрос на предоставление необходимых информации, сведений и документов
В соответствии с пунктами 3-1 и 3-2 статьи 10 Закона Республики Казахстан
"О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным
путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия
массового уничтожения"
____________________________________________________________________
(наименование субъекта финансового мониторинга)
направляет следующие информацию, сведения* и документы на запрос
№ ______ от ______________:
1. ____________________________________________;

1. Клиент туралы мәліметтер:
1.1. Тіркеу кезіндегі фото;
1.2. Тіркеу кезінде ұсынылған құжаттың деректері және (немесе) құжаттың фотосуреті;
1.3. Жеке сәйкестендіру нөмірі (немесе резиденттік еліндегі сәйкестендіру нөмірі);
1.4. Тіркеу күні, уақыты;
1.5. Ұялы телефон нөмірі;
1.6. Электрондық пошта мекенжайы;
1.7. Тұрғылықты мекенжайы;
1.8. Резиденттік;
1.9. Банк деректемелері;
1.10. Шарттар мен ережелерге қол қойылған күні;
1.11. Пайдаланылатын IP-мекенжайлары;
1.12. Аккаунтқа кіру жүзеге асырылатын құрылғы;
1.13. Аккаунт нөмірі;
1.14. Клиентке берілген тәуекел деңгейі.
2. Транзакциялар туралы мәліметтер:
2.1. Платформаның қолжетімді өнімдері және (немесе) қызметтері бойынша ағымдағы шоттардың баланстары туралы ақпарат (Spot, Futures, Earn, Fiat, Margin, Pool, NFT, DeFi Staking, Swap-фарминг және ішкі нормативтік құжаттарға сәйкес жаңа өнімдер және (немесе) қызметтер);
2.2. Ағымдағы активтер мен әмияндар, тапсырыс тарихы, депозит тарихы, фиат қаражаты депозитінің тарихы, қаражаттарды шығару тарихы, фиат қаражатын шығару тарихы, Р2Р, қолжетімділік журналдары (аccess logs), OTC, қаржыландыруға арналған әмиян, transfer records, transaction log;
2.3. Байланыстырылған банк карталары туралы мәліметтер;
2.4. Белгіленген аккаунттар бойынша барлық мәмілелерді жүргізудің нақты күндері мен уақыты (бүкіл жүзеге асыру кезеңінде), қолма-қол ақшасыз нысанда ақша қаражатын енгізу және шығару құралдары (шоттардың, төлем карталарының нөмірлері және өзге де деректемелер), IP-мекенжайлары, геолокациялар, платформада белгіленген аккаунттарды пайдалану туралы өзге де мәліметтер;
2.5. Майнинг бойынша мәліметтер (өндірілген/алынған активтердің саны және атауы, операцияның күні мен уақыты, майнингтік пулдың атауы, цифрлық активтер әмияндарының нөмірлері).
ҚМА цифрлық активтер бойынша (заңды тұлғалар бойынша) сұрау салуы шеңберінде субъектілер беретін мәліметтер
1. Клиент туралы мәліметтер:
1.1. Компанияның толық атауы;
1.2. Заңды мекенжайы;
1.3. Нақты мекенжайы;
1.4. Тіркелген елі;
1.5. Ұйымдық-құқықтық нысаны;
1.6. Тіркелген күні мен орны;
1.7. Тіркеу туралы куәліктің көшірмесі;
1.8. Бенефициарлық меншік иелерінің, құрылтайшылардың немесе акционерлердің тізімі;
1.9. Клиенттің сәйкестендіру деректері (немесе резиденттік еліндегі бизнес сәйкестендіру нөмірі);
1.10. Банк деректемелері;
1.11. Қаржылық есептілік, бар болса;
1.12. Клиент ретінде тіркелу уақыты мен күні;
1.13. Клиентке берілген тәуекел деңгейі.
2. Басшылар мен уәкілетті тұлғалар туралы мәліметтер:
2.1. Тегі, аты, жөні;
2.2. Лауазымы;
2.3. Тіркеу кезінде ұсынылған құжаттың деректері және (немесе) құжаттың фотосуреті;

1. Сведения о клиенте:
1.1. Фото при регистрации;
1.2. Данные документа и (или) фото документа, предоставленного при регистрации;
1.3. Индивидуальный идентификационный номер (или идентификационный номер в стране резидентства);
1.4. Дата, время регистрации;
1.5. Номер мобильного телефона;
1.6. Адрес электронной почты;
1.7. Адрес проживания;
1.8. Резидентство;
1.9. Банковские реквизиты;
1.10. Дата подписания Условий и положений;
1.11. Используемые IP-адреса;
1.12. Устройство, через которое осуществляется вход в аккаунт;
1.13. Номер аккаунта;
1.14. Уровень риска, присвоенный клиенту.
2. Сведения о транзакциях:
2.1. Информация о текущих балансах счетов по доступным продуктам и (или) услугам платформы (Spot, Futures, Earn, Fiat, Margin, Pool, NFT, DeFi Staking, Swap-фарминг и новые продукты и (или) услуги в соответствии с внутренними нормативными документами);
2.2. Текущие активы и кошельки, история заказов, история депозита, история депозита фиатных средств, история вывода средств, история вывода фиатных средств, Р2Р, журналы доступа (аccess logs), OTC, кошелек для финансирования, transfer records, transaction log;
2.3. Сведения о привязанных банковских картах;
2.4. Точные даты и время проведения всех сделок по установленным аккаунтам (за весь период существования), инструменты для ввода и вывода безналичных денежных средств (номера счетов, платежных карт и иные реквизиты), IP-адреса, геолокации, иные сведения об использовании установленных аккаунтов на платформе;
2.5. Сведения по майнингу (количество и наименование добытых/полученных активов, дата и время операции, наименование майнингового пула и номера кошельков цифровых активов).
Сведения, предоставляемые субъектами в рамках запроса АФМ по цифровым активам (по юридическим лицам)
1. Сведения о клиенте:
1.1. Полное наименование компании;
1.2. Юридический адрес;
1.3. Фактический адрес;
1.4. Страна регистрации;
1.5. Организационно-правовая форма;
1.6. Дата и место регистрации;
1.7. Копия свидетельства о регистрации;
1.8. Список бенефициарных собственников, учредителей или акционеров;
1.9. Бизнес-идентификационный номер (или бизнес-идентификационный номер в стране резидентства);
1.10. Банковские реквизиты;
1.11. Финансовая отчетность, при наличии;
1.12. Время и дата регистрации в качестве клиента;
1.13. Уровень риска, присвоенный клиенту.
2. Сведения о руководителях и уполномоченных лицах:
2.1. Фамилия, имя, отчество;
2.2. Должность;
2.3. Данные документа и (или) фотодокумента, предоставленного при регистрации;

4.3. Байланыстырылған банк карталары туралы мәліметтер;
4.4. Белгіленген аккаунттар бойынша барлық мәмілелерді жүргізудің нақты күндері мен уақыты (бүкіл жүзеге асыру кезеңінде), қолма-қол ақшасыз нысанда ақша қаражатын енгізу және шығару құралдары (шоттардың, төлем карталарының нөмірлері және өзге де деректемелер), IP-мекенжайлары, геолокациялар, платформада белгіленген аккаунттарды пайдалану туралы өзге де мәліметтер;
4.5. Майнинг бойынша мәліметтер (өндірілген/алынған активтердің саны мен атауы, операцияның күні мен уақыты, майнинг пулының атауы, әмияндар, логиндер және басқа да мәліметтер).
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг
агенттігінің төрағасы
2022 жылғы 22 ақпандағы
№ 13 бұйрығына
2-қосымша
Күдікті операцияны, клиенттің күдікті қызметін айқындау белгілері
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 23.12.2025 № 22 (01.04.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; ; 16.06.2026 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Кодтың №
Белгілері
11
Жеке тұлғалардың табыстарына немесе әлеуметтік жағдайына сәйкес келмейтін төлемдері және (немесе) ақша аударымдары
12
Активтердің жалған тұлғалардың атына ресімделуі
13
Заңды тұлғаларды және (немесе) жеке кәсіпкерлерді жалған немесе қулықпен мәмілелер жасау арқылы пайдалану
14
Заңды тұлғада және (немесе) жеке кәсіпкерде кірістер шамалас, шаруашылық қызметі болмаған кезде үлкен айналымдардың болуы
15
Бенефициарлық меншік иелерін анықтау қиын заңды тұлғаларды пайдалану (оффшорлар, трасттар, көпсатылы пирамидалық құрылым)
16
Заңсыз қызметпен байланысты цифрлық активтермен, цифрлық активтер әмияндарымен жасалатын операциялар
17
Қолма-қол ақшамен операциялар жасау (шотқа салу, қолма-қол ақшаға айналдыру, банкоматтан, әсіресе шетелде жиі және ірі ақша шешу), сондай-ақ оларды курьерлердің көмегімен трансшекаралық өткізу
18
Экономикалық пайдасы жоқ сыртқы сауда келісім-шарттары бойынша төлемдер және ақша аударымдары
19
Трансшекаралық, әсіресе тәуекелі жоғары юрисдикциялар (ел немесе аймақ) арқылы операциялар, сондай-ақ бейресми жүйелер арқылы аударымдар
20
Бағалы қағаздармен, биржалық мәмілелермен күдікті операциялар және өзге қаржы құралдарын пайдалану
21
Ойын мекемелеріндегі мөлшерлемелерді қоса алғанда, ақшаның заңсыз шығу тегін жасыру және оларды шығару, қарыздың, лизингтің және сақтандырудың жалған мәмілелерін жасау, зейнетақы аударымдары
22
Ұлттық тәуекелдерді бағалауға сәйкес КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚ жоғары тәуекеліне түсетін валюталық операциялар, оның ішінде елден ақшаны шығаруға, Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасының талаптарын орындаудан жалтаруға бағытталған операциялар, сондай-ақ айқын экономикалық мәні жоқ немесе оны жасау үшін пайдаланылатын ақша және (немесе) өзге де мүлік қылмыстық қызметтен алынған табыс болып табылатыны туралы күдік туындайтын немесе операцияның өзі қылмыстық қызметке бағытталған
23
Қаржы құралдарын пайдалану арқылы коммерциялық емес және қайырымдылық ұйымдарының қаражатты жинауы, ауыстыруы және пайдалануы
24
Қаржы құралдарын пайдаланумен ақша салу, оның ішінде қаржы мониторингі шеңберінде белгіленген шекті мәннен төмен жүйелі операциялар, салымдарды (депозиттерді) әдеттен тыс толықтыру және шешу
25
Қолма-қол есеп айырысу немесе бірыңғай төлем арқылы мүлік, оның ішінде қымбат активтер мен сән-салтанат заттарын сатып алу
26
Жеткілікті кірісі жоқ немесе шамалы айналымы бар заңды бизнесті инвестициялау
27
Өзге де ерекше, оның ішінде түсініксіз шығу тегі бар мүлікпен жасалатын операциялар, клиенттің, оның ішінде кәсіби жылыстатушылардың қатысуымен қаржылық мониторинг шеңберінде күдік туғызатын қызметі, ақшаны немесе өзге мүлікті тартудан табыс алу (мүлiктiк пайда табу) жөнiндегi компаниялардың қызметі және басқалар

4.3. Сведения о привязанных банковских картах;
4.4. Точные даты и время проведения всех сделок по установленным аккаунтам (за весь период существования), инструменты для ввода и вывода безналичных денежных средств (номера счетов, платежных карт и иные реквизиты), IP-адреса, геолокации, иные сведения об использовании установленных аккаунтов на платформе;
4.5. Сведения по майнингу (количество и наименование добытых/полученных активов, дата и время операции, наименование майнингового пула и номера кошельков цифровых активов).
Приложение 2 к приказу
Председателя Агентства
Республики Казахстан по
финансовому мониторингу
от 22 февраля 2022 года № 13
Признаки определения подозрительной операции, деятельности клиента
Сноска. Признаки определения – в редакции приказа Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 23.12.2025 № 22 (вводится в действие с 01.04.2026).
№ кода
Признаки
11
Платежи и (или) переводы денег физическими лицами, не соответствующие доходам или социальному положению
12
Оформление активов на подставных лиц
13
Использование юридических лиц и (или) индивидуальных предпринимателей путем совершения мнимых или притворных сделок
14
Наличие больших оборотов у юридического лица и (или) индивидуального предпринимателя при отсутствии соразмерных доходов, хозяйственной деятельности
15
Использование юридических лиц со сложным выявлением бенефициарных собственников (оффшоры, трасты, многоступенчатая пирамидальная структура)
16
Операции с цифровыми активами, в том числе с участием криптобирж и криптообменников, с кошельками цифровых активов, связанными с нелегальной деятельностью
17
Совершение операций с наличными (внесение на счет, обналичивание, частое и крупное снятие денег в банкомате, особенно зарубежных), а также их трансграничное перемещение с помощью курьеров
18
Платежи и переводы денег по внешнеторговым контрактам без экономической выгоды
19
Трансграничные операции, в особенности через юрисдикции с высоким риском (страна или регион), а также переводы через неформальные системы
20
Подозрительные операции с ценными бумагами, биржевыми сделками и использование иных финансовых инструментов
21
Сокрытие незаконного происхождения денег и их вывод, включая ставки в игорных заведениях, заключение мнимых сделок займа, лизинга и страхования, пенсионные отчисления
22
Валютные операции, подпадающие под высокий риск ОД/ФТ/ФРОМУ, согласно Национальной оценке рисков, в том числе операции направленные на вывод денег из страны, на уклонение от выполнения требования валютного законодательства Республики Казахстан, а также не имеющие очевидного экономического смысла или в отношении которых возникают подозрения о том, что деньги и (или) иное имущество, используемые для ее совершения, являются доходом от преступной деятельности, либо сама операция направлена на преступную деятельность
23
Сбор, перемещение и использование средств некоммерческими и благотворительными организациями с использованием финансовых инструментов
24
Внесение денег с использованием финансовых инструментов, в том числе систематические операции ниже пороговых значений, установленных в рамках финансового мониторинга, необычное пополнение и снятие вкладов (депозитов)
25
Покупка имущества, в том числе дорогостоящих активов и предметов роскоши за наличный расчет или единым платежом
26
Инвестирование в легальный бизнес без достаточных доходов или при незначительных оборотах
27
Иные необычные операции, в том числе с имуществом необъяснимого происхождения, деятельность клиента, вызывающие подозрения в рамках финансового мониторинга, в том числе с участием профессиональных отмывателей, деятельность компаний по извлечению дохода (имущественной выгоды) от привлечения денег или иного имущества, и другие