Қазақстан Республикасында травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2022 жылғы 6 қаңтардағы № ҚР ДСМ-1 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 13 қаңтарда № 26488 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі 7-бабының 32) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсетуді ұйымдастырудың стандарты бекітілсін.
2. Мынадай:
1) "Травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың қызметі туралы қағиданы бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 6 маусымдағы № 352 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7024 болып тіркелген);
2) "Қазақстан Республикасында травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 25 маусымдағы № 514 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11738 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
А. Ғиният
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2022 жылғы 6 қаңтардағы
№ ҚР ДСМ -1 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасында травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты
Ескерту. Стандарт жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 26.05.2026 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Стандарта организации оказания травматологической и ортопедической помощи в Республике Казахстан
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 января 2022 года № ҚР ДСМ-1. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 января 2022 года № 26488.
В соответствии с подпунктом 32) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Стандарт организации оказания травматологической и ортопедической помощи в Республике Казахстан.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 июня 2011 года № 352 "Об утверждении Положения о деятельности медицинских организаций, оказывающих травматологическую и ортопедическую помощь" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7024);
2) приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 25 июня 2015 года № 514 "Об утверждении Стандарта организации оказания травматологической и ортопедической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11738).
3. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
А. Ғиният
Приложение к приказу
исполняющего обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 6 января 2022 года
№ ҚР ДСМ-1
Стандарт организации оказания травматологической и ортопедической помощи в Республике Казахстан
Сноска. Стандарт - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 26.05.2026 №60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасында травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты (бұдан әрі – Стандарт) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 7-бабының 32) тармақшасына сәйкес әзірленді және амбулаториялық, стационарлық және стационар алмастыратын жағдайларда жарақаттары, тірек-қимыл аппаратының және сүйек-бұлшықет жүйесінің (бұдан әрі – СБЖ) аурулары бар пациенттерге травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру процестеріне қойылатын талаптар мен қағидаларды белгілейді.
Травматологиялық және ортопедиялық көмек меншік нысанына және ведомстволық тиесілігіне қарамастан медициналық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар денсаулық сақтау ұйымдарымен көрсетіледі.
2. Травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының ұсынылатын штат саны осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес белгіленеді.
3. Травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық бұйымдармен жарақтандыру осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес ұсынылатын жарақтандыру ескеріле отырып жүзеге асырылады.
4. Осы Стандартта пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) бейінді маман – жоғары медициналық білімі бар, денсаулық сақтау саласында сертификаты бар медицина қызметкері;
2) бірінші деңгейдегі өңірлік медициналық ұйымдар дәрігерлік амбулаториялар, травматолог және ортопед кабинеттер, травматологиялық пункттер, травматологиялық бөлімшелері жоқ аудандық ауруханалар;
3) екінші деңгейдегі өңірлік медициналық ұйымдар көпбейінді ауданаралық ауруханалар, травматологиялық бөлімшелері бар қалалық ауруханалар;
4) емдеуге жатқызу бюросының порталы (бұдан әрі - Портал) - тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде (бұдан әрі – ТМККК) пациенттердің стационарға жоспарлы емдеуге жатқызуға жолдамаларын электрондық тіркеудің, есепке алудың, өңдеудің және сақтаудың бірыңғай жүйесі;
5) жоғары технологиялық медициналық көмек (бұдан ірі – ЖТМК) - бейінді мамандар тиімділігі мен қауіпсіздігі ғылыми дәлелденген диагностика мен емдеудің инновациялық және (немесе) бірегей әдістерін және медицина ғылымының және ғылым мен техниканың сабақтас салаларының жетістіктері негізінде әзірленген технологияларды қолдануды қажет ететін аурулар кезінде көрсететін мамандандырылған медициналық көмектің бір бөлігі болып табылады;
6) жоспарлы медициналық көмек - көмек көрсетуді белгілі бір уақытқа кейінге қалдыру пациент жай-күйінің нашарлауына алып келмейтін, пациенттің өміріне қатер төндірмейтін аурулар мен жай-күйлер кезінде, сондай-ақ профилактикалық іс-шараларды жүргізу кезінде көрсетілетін медициналық көмек;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Стандарт организации оказания травматологической и ортопедической помощи в Республике Казахстан (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 32) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и устанавливает требования и правила к процессам организации оказания травматологической и ортопедической помощи пациентам с травмами, заболеваниями опорно-двигательного аппарата и заболеваниями костно-мышечной системы (далее – КМС) в амбулаторных, стационарных и стационарозамещающих условиях.
Травматологическая и ортопедическая помощь оказывается организациями здравоохранения, имеющими лицензию на осуществление медицинской деятельности, независимо от формы собственности и ведомственной принадлежности.
2. Рекомендуемая штатная численность организаций здравоохранения, оказывающих травматологическую и ортопедическую помощь, устанавливается согласно приложению 1 к настоящему Стандарту.
3. Оснащение организаций здравоохранения, оказывающих травматологическую и ортопедичеcкую помощь, медицинскими изделиями осуществляется с учетом рекомендуемого оснащения согласно приложению 2 к настоящему Стандарту.
4. Термины и определения, используемые в настоящем Стандарте:
1) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат в области здравоохранения;
2) медицинские организации первого уровня регионализации – врачебные амбулатории, кабинеты травматолога и ортопеда, травматологические пункты, районные больницы без травматологических отделений;
3) медицинские организации второго уровня регионализации – многопрофильные межрайонные больницы, городские больницы, имеющие в составе травматологические отделения;
4) портал Бюро госпитализации (далее – Портал) – единая система электронной регистрации, учета, обработки и хранения направлений пациентов на плановую госпитализацию в стационар в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП);
5) высокотехнологичная медицинская помощь (далее – ВТМП) – часть специализированной медицинской помощи, оказываемой профильными специалистами при заболеваниях, требующих применения инновационных и (или) уникальных методов диагностики и лечения с научно доказанной эффективностью и безопасностью и технологий, разработанных на основе достижений медицинской науки и смежных отраслей науки и техники;
6) плановая медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая при заболеваниях и состояниях, не сопровождающихся угрозой жизни пациента, отсрочка оказания которой на определенное время не повлечет за собой ухудшение состояния пациента, а также при проведении профилактических мероприятий;

7) ЖТМК комиссиясы – ЖТМК ұсынатын денсаулық сақтау ұйымына пациентті жіберу мәселесін шешетін бейінді мамандардан облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органының басшысымен құрылған комиссия;
8) кезек күттірмейтін медициналық көмек – пациенттің өміріне анық қатер төндірмейтін, кенеттен болған жіті аурулар мен жай-күйлер, созылмалы аурулардың асқынуы кезінде көрсетілетін медициналық көмек;
9) клиникалық хаттама (бұдан әрі – КХ) – пациенттің белгілі бір ауруы немесе жай-күйі кезіндегі профилактика, диагностика, емдеу, медициналық оңалту және паллиативтік медициналық көмек бойынша ғылыми дәлелденген ұсынымдар;
10)
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
10) тармақша 12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 26.05.2026 № 60 (мәтін алып тасталды) бұйрығымен.
11) медициналық оңалту – пациент организмінің функцияларын сақтауға, бұзылған және (немесе) жоғалтқан функцияларын ішінара немесе толық қалпына келтіруге бағытталған медициналық көрсетілетін қызметтер кешені;
12) өңірлендіру – кадрлық және материалдық-техникалық ресурстардың бөлінуін, травматологиялық араласудың қауіптілік дәрежесін, сондай-ақ халықтың медициналық көмекті тұтыну көлемдерін ескере отыра, травматологиялық көмек көрсету мүмкіндіктерінің деңгейлері бойынша медициналық ұйымдардың бөлінуі;
13) өңірлік травматология орталығы (бұдан әрі - ӨТО) – тірек-қимыл аппаратының жарақаттары мен аурулары бар пациенттерге мамандандырылған және жоғары технологиялық медициналық көмек көрсететін, жаңа технологиялық, медициналық жабдықтармен жарақтандырылған және жоғары білікті мамандармен қамтамасыз етілген медициналық ұйымның бөлімшесі;
14) пациент – медициналық көмек көрсетуді қажет ететін ауруының немесе жай-күйінің болуына немесе болмауына қарамастан, медициналық көрсетілетін қызметтердің тұтынушысы болып табылатын (болып табылған) жеке тұлға;
15) ҰҒТОО - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің "Академик Н.Ж. Батпенов атындағы Ұлттық ғылыми травматология және ортопедия орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны;
16) үшінші деңгейдегі өңірлік медициналық ұйымдар - көпбейінді облыстық ауруханалар, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың көпбейінді қалалық ауруханалары, бейіні бойынша денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдар;
17) шұғыл медициналық көмек – денсаулыққа елеулі зиянды болғызбау және (немесе) өмірге төнген қатерді жою үшін кезек күттірмейтін медициналық араласуды қажет ететін кенеттен болған жіті аурулар мен жай-күйлер, созылмалы аурулардың асқынуы кезінде көрсетілетін медициналық көмек;

7) комиссия ВТМП – комиссия, созданная руководителем местного органа государственного управления здравоохранением области, городов республиканского значения и столицы из профильных специалистов для решения вопроса направления пациента в организацию здравоохранения, предоставляющую ВТМП;
8) неотложная медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая при внезапных острых заболеваниях и состояниях, обострении хронических заболеваний, не представляющих явную угрозу жизни пациента;
9) клинический протокол (далее – КП) – научно доказанные рекомендации по профилактике, диагностике, лечению, медицинской реабилитации и паллиативной медицинской помощи при определенном заболевании или состоянии пациента;
10) Примечание ИЗПИ!
Подпункт 10) вводится в действие с 12.07.2026 Министра здравоохранения РК от 26.05.2026 №60 (текст исключен);
11) медицинская реабилитация – комплекс медицинских услуг, направленных на сохранение, частичное или полное восстановление нарушенных и (или) утраченных функций организма пациента;
12) регионализация – распределение медицинских организаций по уровням возможности оказания травматологической помощи с учетом распределения кадровых и материально-технических ресурсов, степени риска оказания травматологического вмешательства, а также объемов потребления медицинской помощи населением;
13) региональный травматологический центр (далее – РТЦ) – подразделение в составе медицинской организации, которое оказывает специализированную и высокотехнологичную медицинскую помощь пациентам с травмами и заболеваниями опорно-двигательного аппарата, оснащен новейшим технологическим, медицинским оборудованием и обеспечен высококвалифицированными специалистами;
14) пациент – физическое лицо, являющееся (являвшееся) потребителем медицинских услуг независимо от наличия или отсутствия у него заболевания или состояния, требующего оказания медицинской помощи;
15) ННЦТО - Республиканское государственное предприятиее на праве хозяйственного ведения "Национальный научный центр травматологии и ортопедии имени академика Батпенова Н.Д." Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
16) медицинские организации третьего уровня регионализации – многопрофильные областные больницы, многопрофильные городские больницы, больницы городов республиканского значения, столицы, научные организации в области здравоохранения по профилю;
17) экстренная медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая при внезапных острых заболеваниях и состояниях, обострении хронических заболеваний, требующих безотлагательного медицинского вмешательства для предотвращения существенного вреда здоровью и (или) устранения угрозы жизни;

18) шығару эпикризі пациентті стационардан шығару кезінде шығару эпикризі ресімделеді, онда қорытынды клиникалық диагноз, болу мерзімі (оның ішінде түскен және шығарылған кездегі пациенттің жай-күйі туралы деректер қысқаша қорытындыланады), жүргізілген емдеу іс-шаралары және олардың тиімділігі, пациентті одан әрі жүргізу тактикасы және ұсынылатын режим бойынша ұсынымдар көрсетіледі;
19) эндопротездеу әртүрлі аурулар немесе жарақаттар нәтижесінде зақымдалған буынды жасанды буынға ауыстыру.
2-тарау. Травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсететін ұйымдардың құрылымы
5. Көмек көрсету деңгейлері:
1) Бірінші деңгей - дәрігерлік амбулаториялар, травматолог және ортопед кабинеттер, травматологиялық пункттер, травматологиялық бөлімшелері жоқ аудандық ауруханалар;
2) Екінші деңгей – көпбейінді ауданаралық ауруханалар, травматологиялық бөлімшелері бар қалалық ауруханалар;
3) Үшінші деңгей – көпбейінді облыстық ауруханалар, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың көпбейінді қалалық ауруханалары, бейіні бойынша денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдар.
3-тарау. Травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдар қызметінің негізгі міндеттері мен бағыттары
6. Халыққа травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың, өңірлік травматология орталықтарының негізгі міндеттері мыналар болып табылады:
1) медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі - МСАК) көрсететін медициналық ұйымдарымен, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті өкілді және атқарушы органдарымен, кәсіпорындармен (жұмыс беруші) және өзге үкіметтік емес, коммерциялық емес ұйымдармен бірлесіп жарақаттанудың профилактикасы бойынша іс-шараларға қатысу;
2) диагностиканың заманауи әдістерін қолдана отырып СБЖ жарақаттары мен ауруларын ерте диагностикалау;
3) СБЖ жарақаттары мен аурулары бар науқастарды КХ сәйкес емдеу;
4) қалпына келтіру емін және медициналық оңалтуды ұйымдастыру және жүргізу;
5) СБЖ жарақаттары мен аурулары бар пациенттерге ЖТМК әзірлеу және енгізу, дәлелденген мен озық технологиялар енгізу, қолдану, жоғары технологияларды қолдана отырып, мамандандырылған көмек көрсету және медициналық көмек көрсету спектрін кеңейту;
6) бейінді мамандардың біліктілігін арттыру;
7) өңірлік травматология орталығына бекітілген өңірді талдау және ұйымдастыру-әдістемелік қолдау.
7. Қазақстан Республикасының халқына шұғыл, кезек күттірмейтін және жоспарлы травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсету бейінді медициналық ұйымдар қызметінің негізгі бағыттары болып табылады.

18) выписной эпикриз - при выписке пациента из стационара, оформляется выписной эпикриз, где указываются заключительный клинический диагноз, срок пребывания (в том числе кратко резюмируются данные о состоянии пациента при поступлении и выписке), проведенные лечебные мероприятия и их эффективность, рекомендации по дальнейшей тактике ведения пациента и рекомендуемому режиму;
19) эндопротезирование — замена поврежденного сустава в результате различных заболеваний или травм на искусственный сустав.
Глава 2. Структура организаций, оказывающих травматологическую и ортопедическую помощь
5. Уровни оказания помощи:
1) Первый уровень – врачебные амбулатории, кабинеты травматолога и ортопеда, травматологические пункты, районные больницы без травматологических отделений.
2) Второй уровень - многопрофильные межрайонные больницы, городские больницы, имеющие в составе травматологические отделения.
3) Третий уровень - многопрофильные областные больницы, многопрофильные городские больницы, больницы городов республиканского значения, столицы, научные организации в области здравоохранения по профилю.
Глава 3. Основные задачи и направления деятельности медицинских организаций, оказывающих травматологическую и ортопедическую помощь
6. Основными задачами медицинских организаций, региональных травматологических центров, оказывающих травматологическую и ортопедическую помощь населению, являются:
1) участие в мероприятиях по профилактике травматизма совместно с медицинскими организациями, оказывающими первичную медико-санитарную помощь (далее – ПМСП), местными представительными и исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы, предприятиями (работодателями) и иными не правительственными и некоммерческими организациями;
2) ранняя диагностика травм и заболеваний КМС с применением современных методов диагностики;
3) лечение больных с травмами и заболеваниями КМС в соответствии с КП;
4) организация и проведение восстановительного лечения и медицинской реабилитации;
5) разработка и внедрение ВТМП пациентам с травмами и заболеваниями КМС, внедрение, применение доказанных и передовых технологий, расширение спектра оказания специализированной помощи и медицинской помощи с применением высоких технологий;
6) повышение квалификации профильных специалистов;
7) анализ и организационно-методическая поддержка региона, закрепленного за региональным травматологическим центром.
7. Основными направлениями деятельности профильных медицинских организаций является оказание экстренной, неотложной и плановой травматологической и ортопедической помощи населению Республики Казахстан.

4-тарау. Қазақстан Республикасының халқына травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру тәртібі
8. Қазақстан Республикасында травматологиялық және ортопедиялық көмек "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің тізбесін бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күшін жою туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 16 қазандағы № 672 қаулысымен бекітілген тізбеге сәйкес ТМККК шеңберінде және "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмектің тізімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 20 маусымдағы № 421 қаулысымен бекітілген тізбеге сәйкес міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде, сондай-ақ "Денсаулық сақтау субъектілерінің ақылы қызметтер көрсету қағидаларын және ақылы медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) ұсыну жөніндегі шарттың үлгілік нысанын бекіту туралы". Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 29 қазандағы № ҚР ДСМ-170/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21559 болып тіркелді) сәйкес ақылы негізіде көрсетіледі.
9. СБЖ жарақаттары мен аурулары бар пациенттерге шұғыл және кезек күттірмейтін нысандардағы медициналық көмек көрсетуді амбулаториялық, стационарлық және стационар алмастыратын жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсететін ұйымдарда жүзеге асырады.
10. СБЖ жарақаттары мен ауруларының салдары бар пациенттерге жоспарлы нысанда мамандандырылған медициналық көмек пен ЖТМК көрсетуді өзінің құрамында хирургиялық және (немесе) ортопедиялық және (немесе) травматологиялық бөлімшелер немесе травматологиялық бейіндегі төсектері бар медициналық ұйымдарда өңірлендіру деңгейлері бойынша Портал арқылы жүзеге асырылады:
бірінші деңгей - аудандық ауруханалар;
екінші деңгей – көпбейінді ауданаралық ауруханалар, травматологиялық бөлімшелері бар қалалық ауруханалар;
үшінші деңгей – өңірлік травматология орталықтары, көпбейінді облыстық ауруханалар, көпбейінді қалалық ауруханалар, денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйым.
11. Травматологиялық және ортопедиялық медициналық көмек көрсету мыналарды қамтиды:
1) амбулаториялық жағдайларда:
пациенттің жай-күйін анықтау және диагноз қою мақсатында консультациялық-диагностикалық көмек;
емдік көмек;
стационарлық жағдайларда медициналық көмекті ұсыну үшін емдеуге жатқызуға іріктеу және жіберу;
2) стационарды алмастыратын жағдайларда:
диагнозға және КХ сәйкес мамандандырылған медициналық көмек;

Глава 4. Порядок организации оказания травматологической и ортопедической помощи населению Республики Казахстан
8. Травматологическая и ортопедическая помощь в Республике Казахстан оказывается в рамках ГОБМП в соответствии с перечнем, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2020 года № 672 "Об утверждении перечня гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" и в системе обязательного социального медицинского страхования в соответствии с перечнем, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 июня 2019 года № 421 "Об утверждении перечня медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования" а также на платной основе в соответствии с Приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 октября 2020 года № ҚР ДСМ-170/2020 "Об утверждении правил оказания платных услуг субъектами здравоохранения и типовой формы договора по предоставлению платных медицинских услуг (помощи)" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под номером № 21559).
9. Оказание медицинской помощи в экстренной и неотложной формах пациентам с травмами и заболеваниями КМС осуществляется организациями, оказывающими специализированную медицинскую помощь в амбулаторных, стационарных и стационарозамещающих условиях.
10. Оказание специализированной медицинской помощи и ВТМП в плановой форме пациентам с последствиями травм и заболеваниями КМС осуществляется в медицинской организации, имеющей в своем составе хирургическое и (или), ортопедическое, и (или) травматологическое отделение или койки травматологического профиля через Портал по уровням регионализации:
первый уровень – районные больницы;
второй уровень – многопрофильные межрайонные больницы, городские больницы, имеющие в составе травматологические отделения;
третий уровень – региональные травматологические центры, многопрофильные областные больницы, многопрофильные городские больницы, научная организация в области здравоохранения.
11. Оказание травматологической и ортопедической медицинской помощи включает в себя:
1) в амбулаторных условиях:
консультативно-диагностическую помощь с целью определения состояния пациента и установления диагноза;
лечебную помощь;
отбор и направление на госпитализацию для предоставления медицинской помощи в стационарных условиях;
2) в стационарозамещающих условиях:
специализированную медицинскую помощь в соответствии с диагнозом и КП;

3) стационарлық жағдайларда:
диагнозға және КХ сәйкес мамандандырылған медициналық көмек, оның ішінде ЖТМК;
тағайындалған ем жүргізу;
дәрігердің күн сайын қарап-тексеруі, ем түзетуі;
бөлімше меңгерушісінің қарап-тексеруі, консультациясы;
медициналық көрсетілімдер бойынша мамандардың консультациясын
өткізуі;
"Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарына сәйкес медициналық құжаттаманы рәсімдеу;
"Қазақстан Республикасында стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 24 наурыздағы № ҚР ДСМ-27 бұйрығына (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-27 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27218 болып тіркелген) сәйкес пациентті медициналық құжаттаманы рәсімдеумен және науқасқа стационарлық пациенттің медициналық картасынан үзінді көшірмеcін беріп шығару;
4) медициналық ұйымнан тыс: "Жедел медициналық жәрдем, оның ішінде медициналық авиацияны тарта отырып көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-225/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21713 болып тіркелген) сәйкес жедел медициналық жәрдем (бұдан әрі – ЖМЖ) бригадасын шақырту орны бойынша шұғыл түрде медициналық көмек, тасымалдау кезінде санитариялық автокөлікте және медициналық авиацияда, сондай-ақ "Трассалық медициналық-құтқару пункттерін орналастыру және қайта орналастыру жөніндегі орындарды айқындау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2024 жылғы 20 ақпандағы № 60 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34019 болып тіркелген) сәйкес және "Төтенше жағдайдар, төтенше жағдай режимін енгізу кезінде халыққа медициналық көмек көрсету тәртібін, түрлері мен көлемін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 31 шiлдедегi № 139 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33217 болып тіркелген) сәйкес медициналық пойыздарда, жылжымалы (далалық) медициналық кешендерде, дала госпитальдарында, трассалық медициналық-құтқару пункттерінде және қашықтан медициналық қызмет көрсету кезінде көрсетіледі.

3) в стационарных условиях:
специализированную медицинскую помощь, в том числе ВТМП в соответствии с диагнозом и КП;
проведение назначенного лечения;
ежедневный осмотр врачом, коррекция лечения;
осмотр, консультация заведующим отделением;
проведение консультаций специалистов по медицинским показаниям;
оформление медицинской документации в соответствии с формами учетной документации в области здравоохранения, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее – приказ № ҚР ДСМ-175/2020);
выписка пациента с оформлением медицинской документации и выдачей больному выписки из медицинской карты стационарного пациента в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 марта 2022 года №ҚР ДСМ-27 "Об утверждении Стандарта организации оказания медицинской помощи в стационарных условиях в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27218) (далее – приказ № ҚР ДСМ-27);
4) вне медицинской организации: медицинскую помощь в экстренной форме по месту вызова бригады скорой медицинской помощи (далее – СМП), на санитарном автотранспорте и медицинской авиации при транспортировке, согласно приказу Министра здравоохранения Республики, Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-225/2020 "Об утверждении правил оказания скорой медицинской помощи, в том числе с привлечением медицинской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21713), а также в медицинских поездах, передвижных (полевых) медицинских комплексах, полевых госпиталях, трассовых медико-спасательных пунктах и при оказании дистанционных медицинских услуг, согласно приказу Министра по чрезвычайным ситуациям РК № 60 от 20 февраля 2024 года "Об утверждении Методики определения мест по размещению и передислокации трассовых медико-спасательных пунктов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 34019), и согласно приказу Министра здравоохранения РК № 139 от 31 июля 2023 года "Об утверждении порядка, видов и обеъма медицинской помощи населению при чрезвычайных ситуациях, введении режима чрезвычайного положения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33217).

12. Жоспарлы емдеуге жатқызу кезінде пациент жеке басын куәландыратын құжатты, клиникалық-диагностикалық зерттеулер нәтижелерін, жоспарлы емдеуге жатқызу күні белгіленген пациент туралы деректері бар жолдаманы ұсынады.
Жолдаушы медициналық ұйым № ҚР ДСМ-27 бұйрығына сәйкес клиникалық-диагностикалық зерттеулер, сондай-ақ қажет болған жағдайда диагностика мен емдеудің КХ сәйкес қосымша зерттеулер жүргізеді.
Қабылдау бөлмесінде № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген № 001/е нысаны бойынша стационарлық пациенттің медициналық картасы (бұдан әрі – медициналық карта) ресімделеді.
5-тарау. Сүйек-бұлшықет жүйесінің жарақаттары кезінде халыққа медициналық көмек көрсету тәртібі
13. СБЖ жарақаттары бар пациенттерге, оның ішінде медициналық авиацияны тартумен ЖМЖ "Жедел медициналық жәрдем, оның ішінде медициналық авиацияны тарта отырып көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-225/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21713 болып тіркелген) сәйкес ұсынылады.
14. Шұғыл жағдайларда СБЖ жарақаты бар пациент стационарлық жағдайға медициналық ұйымның, ЖМЖ станциясының (бөлімшесі) санитариялық автокөлігімен, медицина қызметкерінің және (немесе) туысының алып жүруімен медициналық авиациямен жеткізіледі, сондай-ақ өз бетінше жүгінеді.
15. Медициналық ұйымның қабылдау бөлімшесінде шұғыл медициналық көмек көрсету "Қазақстан Республикасында стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың қабылдау бөлімшелерінде шұғыл медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 2 сәуірдегі № ҚР ДСМ-27 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22493 болып тіркелген) сәйкес жүргізіледі.
16. СБЖ жарақаттары бар пациенттерге кезек күттірмейтін нысанда медициналық көмек барлық деңгейдегі медициналық ұйымдардың травматологиялық пункттерінде, травматология және ортопедия бөлімшелерінде (кабинеттерде) көрсетіледі. Емдеуге жатқызу үшін көрсетілімдер болған кезде, пациент одан әрі емделу үшін стационарға жіберіледі.
17. СБЖ жарақаты бар пациентті емдеуге жатқызуға медициналық көрсетілімдер болмаған кезде, бекітілген орны бойынша одан әрі амбулаториялық жағдайда байқау және емдеу жөнінде консультация беріледі.
18. Стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін медициналық көрсетілімдер болған кезде СБЖ жарақаттары бар пациенттер травматология және ортопедия бөлімшесіне және (немесе) өз құрамында травматологиялық төсектері бар хирургиялық бөлімшеге, көптеген және қосарласқан жарақаттар бөлімшесіне, күйік бөлімшесіне емдеуге жатқызылады.

12. При плановой госпитализации пациент предоставляет документ удостоверяющий личность, результаты клинико-диагностических исследований, направление на госпитализацию с данными о пациенте, с установленной датой плановой госпитализации.
Направляющая медицинская организация проводит клинико-диагностические исследования согласно приказу № ҚР ДСМ-27, а также при необходимости дополнительные исследования согласно КП диагностики и лечения.
В приемном покое оформляется медицинская карта стационарного пациента по форме № 001/у, утвержденной Приказом № ҚР ДСМ- 175/2020 (далее – медицинская карта).
Глава 5. Порядок оказания медицинской помощи населению при травмах костно-мышечной системы
13. СМП, в том числе с привлечением медицинской авиации, пациентам с травмами КМС предоставляется в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-225/2020 "Об утверждении правил оказания скорой медицинской помощи, в том числе с привлечением медицинской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21713).
14. В экстренных случаях пациент с травмой КМС доставляется в стационарные условия санитарным автотранспортом медицинской организации, станции (отделения) СМП, медицинской авиацией в сопровождении медицинского работника и (или) родственника, а также обращается самостоятельно.
15. Оказание экстренной медицинской помощи в приемном отделении медицинской организации проводится в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 апреля 2021 года № ҚР ДСМ -27 "Об утверждении Стандарта организации оказания экстренной медицинской помощи в приемных отделениях медицинских организаций, оказывающих медицинскую помощь в стационарных условиях в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22493).
16. Медицинская помощь в неотложной форме пациентам с травмами КМС оказывается в травматологических пунктах, отделениях (кабинетах) травматологии и ортопедии медицинских организаций всех уровней. При наличии показаний для госпитализации пациент направляется в стационар для дальнейшего лечения.
17. При отсутствии медицинских показаний к госпитализации пациенту с травмами КМС даются консультации по дальнейшему наблюдению и лечению в амбулаторных условиях по месту прикрепления.
18. При наличии медицинских показаний для оказания специализированной медицинской помощи в стационарных условиях пациенты с травмами КМС госпитализируются в отделение травматологии и ортопедии и (или) в хирургическое отделение, имеющее в своем составе травматологические койки, отделение множественной и сочетанной травмы, ожоговое отделение.

19. ЖТМК көрсету үшін медициналық көрсетілімдер болған кезде СБЖ жарақаттары бар пациенттер ЖТМК көрсететін медициналық ұйымдарға көмектің осы түрін алу үшін жіберіледі.
20. Тірек-қимыл аппаратының жарақаттары және аурулары бар пациенттерге диагностикалық және емдеу іс-шаралары медициналық көмекті өңірлендіруді ескере отырып осы Стандартқа 3-қосымшаға (бұдан әрі – 3-қосымша) сәйкес тізбе бойынша жүргізіледі.
6-тарау. Сүйек-бұлшықет жүйесінің жарақаттар салдары және аурулары кезінде, балалар халқын қоса алғанда, халыққа жоспарлы нысанда мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру тәртібі
21. СБЖ аурулары бар пациенттерге жоспарлы нысандағы медициналық көмек амбулаториялық немесе стационарлық жағдайларда травматология және ортопедия бөлімшелерінде (кабинеттерінде), хирургиялық бөлімшелерде (кабинеттерде) жүзеге асырылады. Жоспарланған емдеуге жатқызу күні пациенттің стационарды еркін таңдауын ескере отырып, № ҚР - ДСМ- 27 бұйрыққа сәйкес айқындалады.
22. Амбулаториялық жағдайда консультациялық-диагностикалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарға СБЖ ауруы бар пациент жүгінген кезде травматолог-дәрігер пациентті қарап-тексеруді жүзеге асырады, ауруды диагностикалау және емдеу тактикасын айқындау үшін қажетті клиникалық-диагностикалық, аспаптық және рентгенологиялық зерттеулерді, бейінді мамандардың консультацияларын тағайындайды.
23. Медициналық көрсетілімдер болған кезде пациент жоспарлы және (немесе) шұғыл нысандағы медициналық көмек көрсету үшін стационарлық жағдайда емдеуге жатқызу үшін жіберіледі.
24. СБЖ ауруы бар пациентке стационарлық жағдайда ем жүргізілгеннен кейін одан әрі бақылау және (немесе) диспансерлік есепке қою үшін бекітілген жері бойынша аудандық және (немесе) қалалық емхананың травматолог (ортопед) дәрігеріне жіберіледі.
25. Медициналық көмекті өңірлендіру деңгейін ескере отырып СБЖ жарақаттары мен аурулары кезінде стационарлық жағдайларда медициналық көмек 3-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
26. СБЖ жарақаттары мен аурулары бар пациенттерге стационарлық жағдайда мамандандырылған медициналық көмек "Мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 8 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-238/2020 бұйрығына (бұдан әрі - № ҚР ДСМ-238/2020 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21746 болып тіркелген) сәйкес көрсетіледі.
27. Жарақат салдары (металл құрастырылымдарымен бітісіп кеткен сынықтар, бітіспеген сынықтар, буындардың жарақаттан кейінгі контрактуралары, жалған буындар, іріңді-қабыну асқынулары) және СБЖ аурулары бар пациенттер жоспарлы емдеуге жатқызудың белгіленген мерзіміне сәйкес медициналық ұйымдарға емдеуге жатқызылады. Жоспарлы емдеуге жатқызу кезінде пациент № ҚР ДСМ - 27 бұйрығымен бекітілген стандартқа 5-қосымшаға сәйкес клиникалық-диагностикалық зерттеулерден (зертханалық, аспаптық және функционалдық, бейінді мамандардың консультацияларынан) өтуге міндетті.

19. При наличии медицинских показаний для оказания ВТМП пациенты с травмами КМС направляются для получения данного вида медицинской помощи в медицинские организации, оказывающие ВТМП.
20. Диагностические и лечебные мероприятия пациентам с травмами и заболеваниями опорно-двигательного аппарата с учетом регионализации медицинской помощи проводятся по перечню в соответствии с приложением 3 к настоящему Стандарту (далее – приложение 3).
Глава 6. Порядок организации оказания специализированной, в том числе высокотехнологичной медицинской помощи населению в плановой форме при последствиях травм и заболеваниях костно-мышечной системы, включая детское население
21. Медицинская помощь в плановой форме пациентам с заболеваниями КМС осуществляется в отделениях (кабинетах) травматологии и ортопедии, хирургических отделениях (кабинетах) организаций, оказывающих помощь в амбулаторных или стационарных условиях. Дата планируемой госпитализации с учетом свободного выбора пациентом стационара определяется в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-27.
22. При обращении пациента с заболеванием КМС в организации здравоохранения, оказывающие консультативно-диагностическую помощь в амбулаторных условиях, врач травматолог осуществляет осмотр пациента, назначает необходимые для диагностики заболевания и определения тактики лечения клинико-диагностические, инструментальные и рентгенологические исследования, консультации профильных специалистов.
23. При наличии медицинских показаний пациент направляется на госпитализацию в стационарных условиях для оказания медицинской помощи в плановой и (или) экстренной форме.
24. После проведенного лечения в стационарных условиях пациента с заболеваниями КМС направляют к врачу травматологу (ортопеду) районной и (или) городской поликлиники по месту прикрепления для дальнейшего наблюдения и (или) постановки на диспансерный учет.
25. Медицинская помощь в стационарных условиях при травмах и заболеваниях КМС с учетом уровня регионализации медицинской помощи осуществляется в соответствии с приложением 3.
26. Специализированная медицинская помощь пациентам с травмами и заболеваниями КМС в стационарных условиях оказывается в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-238/2020 "Об утверждении правил оказания специализированной, в том числе высокотехнологичной медицинской помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21746) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-238/2020).
27. Пациенты с последствиями травм (сросшиеся переломы с металлоконструкциями, несросшиеся переломы, посттравматические контрактуры суставов, ложные суставы, гнойно-воспалительные осложнения) и заболеваниями КМС госпитализируются в медицинские организации в соответствии с установленной датой плановой госпитализации. При плановой госпитализации пациент обязан пройти клинико-диагностические исследования (лабораторные, инструментальные и функциональные, консультации профильных специалистов) в соответствии с приложением 5 к стандарту, утвержденному приказом № ҚР ДСМ-27.

28. Медициналық ұйымның қабылдау бөлімшесі шұғыл травматологиялық және ортопедиялық көмек алуға пациенттерді тәулік бойы қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады.
29. Медициналық ұйымның қабылдау бөлімшесінде жоспарлы емдеуге жатқызуға пациенттерді қабылдау және тіркеу ұйымның бекітілген жұмыс графигіне сәйкес жұмыс уақытында, жүгінген сәттен бастап 60 минут ішінде жүзеге асырылады.
30. Диагнозды түпкілікті қою үшін динамикалық байқау және қажетті емдеу-диагностикалық іс-шаралардың толық көлемі өтініш берген сәттен бастап 24 сағат ішінде жүргізіледі.
31. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды қолдану белгілері анықталған кезде медициналық картада нәтижелерді медициналық картаға енгізе отырып психикаға белсенді әсер ететін заттың құрамын анықтауға кейіннен биологиялық материалдар алынып, жазба ресімделеді.
32. Емдеуге жатқызу кезінде пациент ұсынылатын және баламалы емдеу әдістерінің ықтимал қатері мен артықшылықтары туралы деректерді, емделуден бас тартудың ықтимал салдарлары туралы мәліметтерді, диагнозы, емдік іс-шаралардың болжамы мен жоспары туралы ақпаратты қоса алғанда, өз денсаулығының жай-күйі туралы толық ақпарат алады, сондай-ақ үйге шығару немесе басқа медициналық ұйымға ауыстыру себептеріне түсініктеме алады. Бала жасындағы, әрекетке қабілетсіз деп танылған азаматтың, және (немесе) әрекет қабілеті шектеулі азаматтың пациентті емдеуге жатқызу кезінде бұл ақпарат ата-анасына және (немесе) заңды өкілдеріне және (немесе) қамқоршыларға беріледі.
33. СБЖ жарақаттары және аурулары бар пациент медициналық көмек көрсетуден Кодекстің 137-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, Кодекстің 136-бабына сәйкес бас тартуға құқылы. Бала жасындағы, әрекетке қабілетсіз деп танылған азаматтың, және (немесе) әрекет қабілеті шектеулі азаматтың пациент бас тартқан кезде бұл шешімді ата-анасы және (немесе) заңды өкілдері және (немесе) қамқоршылар қабылдайды.
34. Медициналық ұйымға келіп түскен күні пациентті травматолог-ортопед дәрігер қарап-тексеру жүргізеді, оған қажетті ем тағайындайды және оны белгіленген емдеу-диагностикалық іс-шаралармен хабардар етеді. Бала жасындағы әрекетке қабілетсіз деп танылған азаматтың, және (немесе) әрекет қабілеті шектеулі азаматтың пациентті емдеуге жатқызу кезінде бұл ақпарат ата-анасына және (немесе) заңды өкілдеріне және (немесе) қамқоршыларға беріледі.
35. Емдеу-диагностикалық іс-шараларды жүргізу, дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету, емдік тамақтануды ұйымдастыру және пациенттің тиісті күтімі стационарға келіп түскен сәттен бастап жүзеге асырылады.

28. Приемное отделение медицинской организации осуществляет круглосуточный прием и регистрацию пациентов на получение экстренной травматологической или ортопедической помощи.
29. Прием и регистрация пациентов в приемном отделении медицинской организации на получение плановой госпитализации осуществляется в рабочее время согласно утвержденному графику работы организации, в течение 60 минут с момента обращения.
30. Для окончательной постановки диагноза проводится динамическое наблюдение и полный объем необходимых лечебно-диагностических мероприятий в течение 24 часов с момента обращения.
31. При обнаружении признаков употребления психоактивных веществ в медицинской карте оформляется запись с последующим забором биологических материалов на определение содержания психоактивного вещества с занесением результатов в медицинскую карту.
32. При госпитализации пациент получает исчерпывающую информацию о состоянии своего здоровья, включая данные о возможном риске и преимуществах предлагаемых и альтернативных методах лечения, сведения о возможных последствиях отказа от лечения, информацию о диагнозе, прогнозе и плане лечебных мероприятий в доступной для пациента форме, а также разъяснение причин выписки или перевода в другую медицинскую организацию. При госпитализации пациента детского возраста, гражданина, признанного недееспособным, и (или) гражданина, имеющего ограниченную дееспособность данная информация предоставляется родителям и (или) законным представителям и (или) опекунам.
33. Пациент с травмами и заболеваниями КМС вправе отказаться от медицинской помощи согласно статье 136 Кодекса, за исключением случаев, предусмотренных статьей 137 Кодекса. При отказе пациента детского возраста, гражданина, признанного недееспособным, и (или) гражданина, имеющего ограниченную дееспособность данное решение принимается родителями и (или) законными представителями и (или) опекунами.
34. Врач травматолог-ортопед в день поступления в медицинскую организацию проводит осмотр пациента, прописывает ему необходимое лечение и информирует его с назначенными лечебно-диагностическими мероприятиями. При госпитализации пациента детского возраста, гражданина, признанного недееспособным, и (или) гражданина, имеющего ограниченную дееспособность данная информация предоставляется родителям и (или) законным представителям и (или) опекунам.
35. Проведение лечебно-диагностических мероприятий, лекарственное обеспечение, организация лечебного питания и соответствующий уход пациента осуществляется с момента поступления в стационар.

36. Клиникалық диагноз № ҚР ДСМ-27 бұйрығының 14-тармағына сәйкес белгіленеді.
37. Медициналық ұйымда пациент шыққанға дейін сақтауға тапсырылған бағалы заттарды, ақша қаражатын, құжаттарды, сондай-ақ пациенттердің киімдері мен жеке заттарын есепке алуды және олардың сақталуын қамтамасыз етеді.
38. Стационарда болған уақытта пациент медициналық көрсетілімдер бойынша емдеудің КХ-ға сәйкес зерттеулер жүргізу үшін аурудың бейіні бойынша медициналық ұйымдарға жіберіледі және (немесе) емді жалғастыру үшін өңірлендірудің келесі деңгейіндегі ұйымдарға ауыстырылады.
39. Стационар жағдайындағы пациенттерге диагностикалық және емдеу манипуляциялары тағайындалып, медициналық картаға тиісті жазбаны енгізе отырып, емдеуші дәрігер күн сайын (демалыс және мереке күндерінен басқа күндері кезекші дәрігер қарап-тексеруді жүзеге асырады) қарап-тексеруге тиіс.
40. Бөлімше меңгерушісі пациентті келіп түскен күні, кейіннен – медициналық көрсетілімдер бойынша (ауыр және аса ауыр жағдайдағы пациенттер күн сайын, орташа ауыр және жеңіл жағдайдағы пациенттер аптасына кемінде бір рет) және шығару алдында қарап–тексеруді жүзеге асырады. Пациенттерді қарап-тексеру нәтижелерін бөлімше меңгерушісі диагнозымен және ұсынымдарымен медициналық картаға енгізеді және оларға қол қояды.
41. Диагнозды сәйкестендіруде қиындықтар, жүргізіліп жатқан емнің тиімсіздігі кезінде бөлімше меңгерушісінің өтінімі бойынша басшының медициналық бөлім жөніндегі орынбасары консилиум ұйымдастырады.
Кешкі, түнгі уақытта, демалыс және мереке күндері консилиумды кезекші дәрігердің өтініміне сәйкес стационар бойынша жауапты кезекші дәрігер ұйымдастырады.
42. СБЖ жарақаттары мен аурулары бар пациенттерге ақылы қызметтер "Денсаулық сақтау субъектілерінің ақылы қызметтер көрсету қағидаларын және ақылы медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) ұсыну жөніндегі шарттың үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 29 қазандағы № ҚР ДСМ-170/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21559 болып тіркелген) сәйкес көрсетіледі.
43. Пациент стационардан шыққаннан кейін медициналық карта медициналық ұйымның архивіне тапсырылады және 25 (жиырма бес) жыл бойы сақталады.
44. Пациентті стационардан шығару № ҚР ДСМ-27 бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады.
45. Пациентті стационардан шығару кезінде шығару эпикризі ресімделеді, онда қорытынды клиникалық диагноз, болу мерзімі (оның ішінде түскен және шығарылған кездегі пациенттің жай-күйі туралы деректер қысқаша қорытындыланады), жүргізілген емдеу іс-шаралары және олардың тиімділігі, пациентті одан әрі жүргізу тактикасы және ұсынылатын режим бойынша ұсынымдар көрсетіледі.
Стационардан шығарылған пациентте сондай-ақ бір жасқа дейінгі балаларда шығарған кезде белсенді динамикалық байқауға көрсетілімдер болған кезде, олар туралы ақпарат бекітілген жері бойынша МСАК көрсететін ұйымға беріледі.

36. Клинический диагноз устанавливается в соответствии с 14 пунктом приказа № ҚР ДСМ-27.
37. В медицинской организации до выбытия пациента обеспечивается учет и сохранность сданных на хранение ценных вещей, денежных средств, документов, а также одежды и личных вещей пациентов и сопровождающих лиц.
38. Во время пребывания в стационаре пациент по медицинским показаниям направляется для проведения исследований в соответствии с КП в медицинские организации по профилю заболевания и (или) переводится для продолжения лечения в организации следующего уровня регионализации.
39. Пациенты, находящиеся в стационарных условиях, подлежат ежедневному осмотру лечащим врачом (кроме выходных и праздничных дней, когда осмотр осуществляется дежурным врачом) с назначением диагностических и лечебных манипуляций с внесением соответствующей записи в медицинскую карту.
40. Заведующим отделением осмотр пациента осуществляется в день поступления, в последующем – по медицинским показаниям (пациенты, находящиеся в тяжелом и крайне тяжелом состояниях, осматриваются ежедневно, пациенты, находящиеся в среднем и легком состоянии – не реже одного раза в неделю) и перед выпиской. Результаты осмотра пациентов заведующим отделением с диагнозом и назначениями заносятся в медицинскую карту и подписываются им.
41. При затруднении идентификации диагноза, неэффективности проводимого лечения заместитель руководителя по медицинской части по заявке заведующего отделением организует консилиум.
В вечернее, ночное время, в выходные и праздничные дни консилиум организует ответственный дежурный врач по стационару по заявке дежурного врача.
42. Платные услуги пациентам с травмами и заболеваниями КМС предоставляются в соответствии с Приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 октября 2020 года № ҚР ДСМ-170/2020 "Об утверждении правил оказания платных услуг субъектами здравоохранения и типовой формы договора по предоставлению платных медицинских услуг (помощи)" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под номером № 21559).
43. Медицинская карта в электронном и бумажном носителях после выбытия пациента из стационара сдается в архив медицинской организации и хранится в течение 25 (двадцати пяти) лет.
44. Выписка пациента из стационара осуществляется в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-27.
45. При выписке пациента из стационара, оформляется выписной эпикриз, где указываются заключительный клинический диагноз, срок пребывания (в том числе кратко резюмируются данные о состоянии пациента при поступлении и выписке), проведенные лечебные мероприятия и их эффективность, рекомендации по дальнейшей тактике ведения пациента и рекомендуемому режиму.
При наличии у пациента, выписанного из стационара, показаний к активному динамическому наблюдению, и выписке детей до одного года жизни информация о них передается в организации ПМСП по месту прикрепления.

46. СБЖ жарақаттары мен аурулары бар қайтыс болған пациенттерді патологиялық-анатомиялық ашып қарау "Қазақстан Республикасында патологиялық-анатомиялық диагностика көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 14 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-259/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21790 болып тіркелген) Қазақстан Республикасында патологиялық-анатомиялық диагностика көрсетуді ұйымдастыру стандартына сәйкес жүзеге асырылады.
47. Пациентте кезек күттірмейтін медициналық араласуды талап ететін жағдай болған кезде емдеуге жатқызу шұғыл көрсетілімдер бойынша жүзеге асырылады.
Денсаулық сақтау ұйымының ЖТМК ұсынуға сәйкестігі туралы қорытындысы бар үшінші деңгейлі медициналық ұйымдарда ЖТМК бойынша ем алу үшін СБЖ жарақаттарының салдары мен аурулары бар пациенттерді жоспарлы емдеуге жатқызу кезінде пациент № ҚР ДСМ-238/2020 бұйрыққа сәйкес ЖТМК комиссиясының шешімі бойынша емдеуге жатқызылады.
48. Стационарлық жағдайларда көмек көрсететін бірінші өңірлендіру деңгейдегі медициналық ұйымдарда шокқа қарсы базалық терапия және реанимациялық іс-шаралар жүргізіледі. 3-қосымшаға сәйкес хирургиялық араласулар жүзеге асырылады. Күрделі жағдайларда жоғары деңгейдегі медициналық ұйымдардың мамандары пациентке қашықтықтан консультациялар беру, шығу және (немесе) ауыстыруды (тасымалдауды) жүзеге асырады.
49. Амбулаториялық жағдайларда СБЖ жарақаттары мен аурулары бар пациенттерге медициналық көмек көрсету үшін травматолог және ортопед кабинеттері ұйымдастырылады.
Травматолог пен ортопедтің кабинетінде:
1) СБЖ жарақаттары мен аурулары бар пациенттерге консультациялық-диагностикалық және медициналық көмек көрсету;
2) стационарлық жағдайларда емделуге СБЖ жарақаттары мен аурулары бар пациенттерді іріктеу және жіберу;
3) ЖТМК көрсетуге СБЖ жарақаттары мен аурулары бар пациенттерді іріктеу және жіберу.
Ұлттық және (немесе) ғылыми орталықтарға емдеуге жатқызуға жіберу тиісті бейіндегі (күндізгі, қашықтықтан) Ұлттық және (немесе) ғылыми орталық мамандарының консультациялық парағы болған кезде жүзеге асырылады;
4) СБЖ туа біткен патологиясы бар балаларды емдеуді жүргізу;
5) СБЖ жарақаттарының және ауруларының салдары бар пациенттерді: жамбастың туа біткен ұршық шықпасы, туа біткен маймақтық, сколиозы, қаңқаның тұқым қуалайтын жүйелік аурулары, қаңқа дамуының ауытқуларымен, ірі буындарды эндопротездеуден кейін остеопорозы бар пациенттерді байқау;
6) еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасын "Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 қарашадағы № ҚР ДСМ-198/2020 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21660 болып тіркелген) жүзеге асыру;

46. Патологоанатомическое вскрытие умерших пациентов с травмами и заболеваниями КМС осуществляется в соответствии со стандартом организации оказания патологоанатомической диагностики в Республике Казахстан, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-259/2020 "Об утверждении стандарта организации оказания патологоанатомической диагностики в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21790).
47. При наличии у пациента состояния, требующего безотлагательного медицинского вмешательства госпитализация осуществляется по экстренным показаниям.
При плановой госпитализации пациентов с последствиями травм и заболеваниями КМС для получения лечения по ВТМП в медицинские организации третьего уровня, имеющих заключение о соответствии организации здравоохранения к предоставлению ВТМП, пациент госпитализируется по решению комиссии ВТМП согласно Приказу № ҚР ДСМ-238/2020.
48. В медицинских организациях первого уровня регионализации, оказывающих помощь в стационарных условиях, проводится базовая противошоковая терапия и реанимационные мероприятия. Хирургические вмешательства осуществляются в соответствии с приложением 3. В сложных случаях специалистами медицинских организаций вышестоящих уровней осуществляются дистанционные консультации, выезды и (или) переводы (транспортировка) пациента.
49. Для оказания медицинской помощи пациентам с травмами и заболеваниями КМС в амбулаторных условиях организовываются кабинеты травматолога и ортопеда.
В кабинете травматолога и ортопеда осуществляется:
1) консультативно-диагностическая и медицинская помощь пациентам с травмами и заболеваниями КМС;
2) отбор и направление пациентов с травмами и заболеваниями КМС на лечение в стационарных условиях;
3) отбор и направление пациентов с травмами и заболеваниями КМС на оказание ВТМП.
Направление на госпитализацию в Национальные и (или) научные центры осуществляется при наличии консультационного листа специалистов национального или научного центра соответствующего профиля (очно, дистанционно);
4) проведение лечения детей с врожденными патологиями КМС;
5) наблюдение за пациентами с последствиями травм и болезнями КМС: детей с врожденным вывихом бедра, врожденной косолапостью, сколиозом, наследственными системными заболеваниями скелета, аномалиями развития скелета, пациентов с остеопорозом после эндопротезирования крупных суставов;
6) осуществление экспертизы временной нетрудоспособности в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-198/2020 "Об утверждении правил проведения экспертизы временной нетрудоспособности, а также выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21660);

7) тірек-қимыл аппаратының және СБЖ функциялары бұзылуының тұрақты белгілері бар пациенттерді медициналық-әлеуметтік сараптама комиссиясына жіберу;
8) ересектер мен балалар арасында сүйек-бұлшықет сырқаттанушылығының және жарақаттанудың профилактикасына оны төмендетуге бағытталған мемлекеттік және өңірлік нысаналы бағдарламаларды орындауға қатысу;
9) қызмет көрсету ауданындағы ересектер мен балалар арасында сырқаттанушылықтың, мүгедектіктің, СБЖ жарақаттар мен аурулардан болатын өлімнің негізгі медициналық-статистикалық көрсеткіштерін мониторингтеу және талдау;
10) қызмет көрсету ауданындағы СБЖ жарақаттары мен аурулары бар пациенттерді профилактикалау, диагностикалау, емдеу, оңалту бойынша консультациялар беру;
11) СБЖ жарақаттары мен аурулары бар пациенттерді профилактикалаудың, диагностикалаудың және емдеудің жаңа әдістерін практикаға енгізу;
12) стационарды алмастыратын жағдайларда пациенттерге көмек көрсету "Қазақстан Республикасында стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсету стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 7 маусымдағы № 106 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32740 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
Емхананың травматолог және ортопед кабинеті 2-қосымшаға сәйкес амбулаториялық жағдайларда травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсету үшін медициналық бұйымдармен қамтамасыз етіледі.
50. Қызмет көрсетілетін халық саны 120 мың адамнан аз елді мекендерде жарақат алған пациенттерге кезек күттірмейтін медициналық көмек стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдардың қабылдау бөлмелерінде көрсетіледі.
Қызмет көрсетілетін халық саны 120 мың адамнан асатын елді мекендерде, облыстық маңызы бар қалаларда жарақат алған пациенттерге кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету үшін травматологиялық пункттер (бұдан әрі – травмпункт) ұйымдастырылады.
100 мың балаға шаққанда жеке травмпункт құрылады.
Травмпункт облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органының шешімімен:
1) стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін тәулік бойы жұмыс істейтін денсаулық сақтау ұйымдардың;
2) демалыс және мереке күндерін қоспағанда, сағат 8-ден 20-ға дейін жұмыс істейтін амбулаториялық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдардың құрамында ұйымдастырылады.
Травмпункте жеке кіреберіс бар, пандуспен жабдықталған және мынадай үй-жайлар жиынтығы:
тіркеу бөлімі;
күту залы;
дәрігерлік қабылдау үшін кабинет;
операциялық;
таңу бөлмесі;
гипс салу үшін кабинет (гипстік бөлме);
егу бөлмесі;
емшара бөлмесі;
рентгенологиялық кабинет (ол болмаған кезде пациентті зерттеп-қарау травматологиялық пункті орналасқан денсаулық сақтау ұйымының рентгенологиялық кабинетінде жүргізіледі);
травмпункт меңгерушісінің кабинеті;
ординаторлық;
мейіргерлік;
инвентарлық кабинет;
аға мейіргер кабинеті бар.
Травмпункт 2-қосымшаға сәйкес медициналық бұйымдармен қамтамасыз етіледі.
Кезек күттірмейтін травматологиялық көмекке жүгінген пациенттің тұрғылықты жеріне қарамастан көрсетіледі.
Травмпункте кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету үшін мынадай жай-күйлер көрсетілімдер болып табылады:
сіңірлердің, бұлшықеттердің, нерв діңінің және ірі тамырлардың зақымдануынсыз жұмсақ тіндерінің инфекция түспеген жараларында, зардап шеккен адамның жалпы қанағаттанарлық жағдайында;
қол-аяқтың жұмсақ тіндерінің, кеуденің, омыртқа бағанының соғылуы;
жұмсақ тіндердің соғылуы, гемартрозбен асқынбаған буындардың байламдың аппаратының созылуы;
қолдардың, саусақтар мен аяқ бастары буындарының жарақаттық шығып кетуі (наркозды қажет етпейтін балаларда);
өкпеқабы зақымданбай қабырғалардың жеке сынулары;
сүйектердің жабық сынулары (ығысусыз немесе репозиция мен ұстап қалынатын сынықтардың ығысуымен, балаларда ығысусыз, наркозды талап етпейтін сынуларда ғана);
балалардың сынықтарын қоспағанда, амбулаториялық жағдайда кейіннен емдеумен және байқаумен, жабық репозицияға және сыммен бекітуге берілетін сынулар;
амбулаториялық жағдайда алып тастауға болатын жұмсақ тіндердің бөгде денелері;
алақан-фалангалық буындар деңгейінде экзартикуляцияны талап етпейтін бір-екі саусақ фалангаларының жарақаттық ампутациясы;
жергілікті тіндермен тері пластикасын талап ететін, бірақ стационарлық емдеуге жатпайтын жұмсақ тіндердің ақауы бар жаралар;
балалардың сіңірлерінің зақымдануын қоспағанда, стационарлық емдеуге жатпайтын саусақ басы және (немесе) аяқ басы саусақтарының сіңір зақымданғаны бар жаралар;
зақымданудың жасы мен тереңдігін ескере отырып, балаларда хирургиялық араласуды қажет етпейтін шектеулі күйіктер (дене бетінің 5 %-нан аз).
Жарақат алған пациент (ересек, бала) жарақат алған сәттен бастап 3 (үш) тәулікке дейін травмпунктке жүгінеді және (немесе) жедел медициналық жәрдем арқылы түседі. Травмпунктке жәбірленушінің жалпы жағдайы, травматологиялық-ортопедиялық мәртебесі бағаланады, қажетті зертханалық және аспаптық зерттеулер жүргізіледі, кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсетіледі.
Пациентке көрсетілімдер бойынша кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсетілгеннен кейін пациент мамандандырылған медициналық көмек алу үшін бейінді стационарға жіберіледі.

7) направление пациентов со стойкими признаками нарушения функций опорно-двигательного аппарата и КМС на медико-социальную экспертную комиссию;
8) участие в выполнении государственных и региональных целевых программ, направленных на профилактику, снижение костно-мышечной заболеваемости и травматизма среди взрослого и детского населения;
9) мониторинг и анализ основных медико-статистических показателей заболеваемости, инвалидности, смертности от травм и заболеваний КМС среди взрослого и детского населения в районе обслуживания;
10) консультации по профилактике, диагностике, лечению, реабилитации пациентов с травмами и заболеваниями КМС в районе обслуживания;
11) внедрение в практику новых методов профилактики, диагностики и лечения пациентов с травмами и заболеваниями КМС;
12) оказание помощи пациентам в стационарозамещающих условиях осуществляется согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 июня 2023 года № 106 "Об утверждении стандарта оказания медицинской помощи в стационарозамещающих условиях в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32740).
Кабинет травматолога и ортопеда поликлиники обеспечивается медицинскими изделиями, для оказания травматологической и ортопедической помощи в амбулаторных условиях согласно приложению 2.
50. Неотложная медицинская помощь пациентам с травмами в населенных пунктах с численностью обслуживаемого населения менее 120 тысяч человек оказывается в приемных покоях организаций здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в стационарных условиях.
В городах областного значения и населенных пунктах с численностью обслуживаемого населения более 120 тысяч человек для оказания неотложной медицинской помощи пациентам с травмой организуются травматологические пункты (далее – травмпункт).
На 100 тысяч детского населения создается отдельный травмпункт.
Травмпункт организуется решением местного органа государственного управления здравоохранением области, городов республиканского значения и столицы в составе:
1) организаций здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в стационарных условиях, работающих в круглосуточном режиме;
2) организаций здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в амбулаторных условиях, работающих с 8 до 20 часов, за исключением выходных и праздничных дней.
Травмпункт имеет отдельный вход, оборудованный пандусом, и следующий набор помещений:
регистратура;
зал ожидания;
кабинет врачебного приема;
операционная;
перевязочный кабинет;
кабинет для наложения гипса (гипсовая);
прививочный кабинет;
процедурный кабинет;
рентгенологический кабинет (при его отсутствии обследование пациента проводится в рентгенологическом кабинете организации здравоохранения, при котором находится травмпункт);
кабинет заведующего;
ординаторская;
сестринская;
инвентарный кабинет;
кабинет старшей медицинской сестры.
Травмпункт обеспечивается медицинскими изделиями согласно приложению 2.
Неотложная травматологическая помощь оказывается вне зависимости от места жительства обратившегося пациента.
Показаниями для оказания неотложной медицинской помощи в травмпункте являются следующие состояния:
неинфицированные раны мягких тканей без повреждения сухожилий, мышц, нервных стволов и крупных сосудов при удовлетворительном общем состоянии пострадавшего;
ушибы мягких тканей конечностей, грудной клетки, области спины;
ушибы мягких тканей, растяжения связочного аппарата суставов, не осложненные гемартрозом;
травматические вывихи в суставах верхней конечности, пальцев кистей и стоп (у детей, не требующих наркоза);
единичные переломы ребер без повреждения плевры;
закрытые переломы костей (без смещения или со смещением отломков, поддающихся репозиции и удержанию, у детей только переломы без смещения, не требующие наркоза);
переломы, поддающиеся закрытой репозиции и фиксации спицами, с последующим лечением и наблюдением в амбулаторных условиях, за исключением переломов у детского населения;
инородные тела мягких тканей, поддающиеся удалению в амбулаторных условиях;
травматические ампутации фаланг одного-двух пальцев, не требующие экзартикуляции на уровне пястно-фаланговых суставов;
раны с дефектом мягких тканей, требующие кожную пластику местными тканями, но не подлежащие стационарному лечению;
раны с повреждением сухожилия разгибателя пальцев на уровне кисти и (или) стопы, не подлежащие стационарному лечению, за исключением повреждения сухожилий у детского населения;
ограниченные ожоги (менее 5 % поверхности тела), не требующие хирургического вмешательства, у детей с учетом возраста и глубины поражения.
Пациент (взрослый, детский) с травмой обращается в травмпункт до 3 (трех) суток с момента получения травмы и (или) поступает по скорой медицинской помощи. В травмпункте оценивается общее состояние, травматолого-ортопедический статус пострадавшего, проводятся необходимые лабораторные и инструментальные исследования, оказывается неотложная медицинская помощь.
После оказания пациенту неотложной медицинской помощи по показаниям пациент направляется в профильный стационар для получения специализированной медицинской помощи.

51. Өңірлердірудің екінші деңгейіндегі медициналық ұйымдарда мыналар жүзеге асырылды:
1) стационарлық жағдайда халыққа травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсету;
2) зертханалық және аспаптық диагностиканы және саралау диагностикасын жүргізу;
3) стационарды алмастыратын және стационар жағдайында көптеген және жанамаласқан жарақаттармен пациенттерді оңалтудың бірінші және екінші кезеңдерін өткізу;
4) көптеген және жанамаласқан жарақаттар кезінде емдеу-диагностикалық жұмыстың сапасын арттыру және ауруханадағы өлімді төмендету бойынша іс-шараларды әзірлеу және өткізу;
5) профилактикалау, диагностикалау, емдеудің және пациенттерді оңалтудың жаңа тиімді әдістерін жүйелі меңгеру және практикаға енгізу;
6) еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасын жүзеге асыру;
52. Өңірлендірудің үшінші деңгейіндегі медициналық ұйымдарда травматологиялық көмек халыққа стационарлық жағдайларда мамандандырылған көмек, оның ішінде ЖТМК көрсетуді қамтиды.
Үшінші деңгейдегі медициналық ұйымдарда күрделіліктің барлық санаттарына жедел араласулар жүргізіледі.
Өңірлендірудің екінші деңгейдегі медициналық ұйымдарының мамандары көрсетілімдер бойынша консультациялық көмек көрсетеді (оның ішінде қашықтықтан консультациялар), сондай-ақ пациенттің ауырлығы мен клиникалық жағдайына байланысты пациентті медициналық авиация желісі бойынша жоғары деңгейдегі медициналық ұйымға аталған орталықтың мамандарының консультациялық парағын алғаннан кейін өңірлік травматологиялық орталыққа, бейінді облыстық ауруханаға, бейінді қалалық ауруханаға немесе Ұлттық, ғылыми орталыққа ауыстыру туралы шешім қабылдайды.
Өңірлендірудің екінші және үшінші деңгейлеріндегі медициналық ұйымдардың мамандары көрсетілімдер бойынша консультациялық көмек көрсетеді (оның ішінде қашықтықтан консультациялар), сондай-ақ пациенттің ауырлығы мен клиникалық жағдайына байланысты пациентті медициналық авиация желісі бойынша жоғары деңгейдегі медициналық ұйымға ауыстыру туралы шешім қабылдайды.
53. Өңірлендірудің бірінші, екінші және үшінші деңгейлеріндегі медициналық ұйымдарда тиісті материалдық-техникалық жарақтандырылуы және мамандардың біліктілігі (сертификатталуы) болған кезде 3-қосымшаға сәйкес тізбеде бар барлық операциялық араласулар жүргізіледі.
7-тарау. Күйігі бар пациенттерге медициналық көмек көрсету тәртібі
54. Күйік кезінде медициналық көмек:
1) амбулаториялық жағдайларда және хирургиялық емдеуді қажет етпейтін дене бетінің 10 %-ға дейін (балаларда – дене бетінің 5 %-ға дейін) зақымдану аймағы бар I-II дәрежелі күйіктердің профилактикасы, диагностикасы, емдеу жөніндегі іс-шараларды, күйіктен кейінгі тыртық деформациялар мен тіндердің ақаулары бар пациенттерді медициналық оңалтуды қамтиды;

51. В медицинских организациях второго уровня регионализации осуществляется:
1) оказание травматологической и ортопедической помощи населению в стационарных условиях;
2) проведение лабораторной и инструментальной диагностики и дифференциальной диагностики;
3) первый и второй этапы реабилитации пациентов с множественными и сочетанными травмами в стационарозамещающих и стационарных условиях;
4) разработка и проведение мероприятий по повышению качества лечебно-диагностической работы и снижению больничной летальности при множественных и сочетанных травмах;
5) систематическое освоение и внедрение в практику новых эффективных методов профилактики, диагностики, лечения и реабилитации пациентов;
6) осуществление экспертизы временной нетрудоспособности;
52. В медицинских организациях третьего уровня регионализации травматологическая помощь включает оказание населению специализированной помощи, в том числе ВТМП, в стационарных условиях.
В медицинских организациях третьего уровня проводятся оперативные вмешательства всех категорий сложности.
Специалисты медицинских организаций второго уровня регионализации оказывают по показаниям консультативную помощь (в том числе дистанционные консультации), а также в зависимости от тяжести и клинического состояния пациента принимают решение о переводе пациента в медицинскую организацию вышестоящего уровня по линии медицинской авиации в региональный травматологический центр, многопрофильную областную больницу, многопрофильную городскую больницу или в Национальный, научный центр после получения консультационного листа специалистов данного центра.
Специалисты медицинских организаций второго и третьего уровней регионализации оказывают по показаниям консультативную помощь (в том числе дистанционные консультации), а также в зависимости от тяжести и клинического состояния пациента принимают решение о переводе пациента в медицинскую организацию вышестоящего уровня по линии медицинской авиации.
53. При соответствии материально-технического оснащения и наличия квалификации (сертификации) специалистов в медицинских организациях первого, второго и третьего уровней регионализации проводятся все оперативные вмешательства, имеющиеся в перечне согласно приложению 3.
Глава 7. Порядок оказания медицинской помощи пациентам с ожогами
54. Медицинская помощь при ожогах оказывается:
1) в амбулаторных условиях и включает мероприятия по профилактике, диагностике, лечению ожогов I-II степени с площадью поражения до 10 % поверхности тела (у детей - до 5 % поверхности тела), не требующих хирургического лечения, медицинскую реабилитацию третьего этапа пациентов с послеожоговыми рубцовыми деформациями и дефектами тканей;

2) стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда және диагностиканың арнайы әдістері мен медициналық технологияларды қолдануды қажет ететін күйіктерді, күйік ауруын және оның асқынуларын, күйіктен кейінгі тыртық деформацияларын және тіндердің ақауларын диагностикалау, емдеу, оңалту жөніндегі іс-шараларды қамтып, көрсетіледі.
55. Стационарлық жағдайда күйіктері бар пациенттерді емдеу үшін бірінші деңгейдегі өңірлік медициналық ұйымдардың хирургиялық бөлімшелерінің құрамында күйік (комбустиологиялық) төсектері, екінші және үшінші деңгейдегі өңірлік медициналық ұйымдардың құрамында күйік бөлімшелері (орталықтары) ұйымдастырылады.
56. Күйік бөлімшесі мынадай функцияларды орындайды:
1) күйік, электрден жарақаттану, күйіктен кейінгі тыртық деформациясы және тіндердің ақаулары кезінде комбустиология бейіні бойынша мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету;
2) күйігі бар пациенттерді бақылау;
3) күйік ауруының асқынуын емдеу;
4) медициналық оңалту бойынша кешенді іс-шаралар жүргізу;
5) күйіктерді диагностикалау және емдеу мәселелері бойынша басқа медициналық ұйымдардың мамандарына консультациялық көмек көрсету;
6) күйік және күйік салдары, күйік аурулары бар пациенттерді емдеу кезінде медициналық ұйымдар арасындағы сабақтастықты қамтамасыз ету;
7) күйік кезінде медициналық көмек көрсетуді жетілдіру мәселелері бойынша медициналық ұйымдармен ұйымдастыру-әдістемелік жұмыс;
8) күйік жарақатын талдау және оның профилактикасы бойынша ұсыныстар әзірлеу;
9) консультацияларды ұйымдастыру және өткізу және (немесе) консилиумына қатысу, оның ішінде қашықтықтан медициналық қызметтерді қолдану;
10) есепке алу және есептік құжаттаманы жүргізу.
57. Мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін, оның ішінде күйік орталығында (бөлімшесінде) ЖТМК қолдана отырып медициналық көрсетілімдер мыналар болып табылады:
дене бетінің 15 % зақымдану аумағымен I-II дәрежелі күйіктер (балаларда дене бетінің 5 %);
I-II, ІІІ А дәрежелі күйіктер, зақымдану аумағы дене бетінің 10 %-дан аз (балаларда дене бетінің 5 %-дан аз) ерекше орналасқан (бас, бет, оның ішінде көру ағзасының күйіктерімен қатар), қол, аяқ, бұтарасы, жыныс мүшелері, мойын және ірі буындар аумағы), асқынулардың немесе қосарласқан патологияның болуы;
аумағы мен орналасуына қарамастан ІІІБ-IV дәрежелі күйіктер;
жүрек бұлшықетінің бұзылуы және есін жоғалту анамнезі бар электрлік жарақаттану салдарынан болған терінің сыртқы қабығының күйіктері;
химиялық заттардың әрекетінің салдарынан болған терінің сыртқы қабығының күйіктері;
ингаляциялық жарақаттан болған күйіктер;
I-II-III дәрежелі термиялық және химиялық күйіктер, дене бетінің 30 % зақымдану және әртүрлі аумағында орналасқан, оның ішінде ингаляциялық жарақатпен жанамаласкан және ауыр инфекциялық асқынулардың (пневмония, сепсис) дамуымен болған;
радиациялық күйіктер (оның ішінде сәулелік терапиядан кейін);
күйіктен кейінгі тыртық деформациялары және әртүрлі орналасқан тіндердің ақаулары;
трофикалық ойықжаралар және әртүрлі этиологиялардың жарақаттары соның ішінде тері ақауын жабу үшін жауыржаралар;
жарақаттан кейінгі тыртық деформациясы және әртүрлі орналасқан тіндердің ақаулары;
кезеңдік реконструктивті-пластикалық операцияларды қажет ететін әртүрлі аумағында орналасқан күйіктен кейінгі тыртық деформациялары мен тіндердің ақаулары.

2) в стационарозамещающих и стационарных условиях и включает мероприятия по диагностике, лечению, реабилитации ожогов, ожоговой болезни и ее осложнений, послеожоговых рубцовых деформаций и дефектов тканей, требующих использования специальных методов диагностики и медицинских технологий.
55. Для лечения пациентов с ожогами в стационарных условиях организуются ожоговые (комбустиологические) койки в составе хирургических отделений медицинских организаций первого уровня регионализации, ожоговые отделения (центры) в составе медицинских организаций второго и третьего уровней регионализации.
56. Ожоговое отделение осуществляет следующие функции:
1) оказание специализированной, в том числе высокотехнологичной, медицинской помощи по профилю комбустиология при ожогах, электротравме, послеожоговых рубцовых деформациях и дефектах тканей;
2) наблюдение за пациентами с ожогами;
3) лечение осложнений ожоговой болезни;
4) проведение комплексных мероприятий по медицинской реабилитации;
5) оказание консультативной помощи специалистам других медицинских организаций по вопросам диагностики и лечения ожогов;
6) обеспечение преемственности между медицинскими организациями при лечении пациентов с ожогами, последствиями ожогов и ожоговой болезни;
7) организационно-методическую работу с медицинскими организациями по вопросам совершенствования оказания медицинской помощи при ожогах;
8) анализ ожогового травматизма и разработка предложений по его профилактике;
9) организация и проведение консультаций и (или) участие в консилиуме врачей, в том числе с применением дистанционных медицинских услуг;
10) ведение учетной и отчетной документации;
57. Медицинскими показаниями для оказания специализированной медицинской помощи, в том числе с применением ВТМП в ожоговом центре (отделении) являются:
ожоги I-II степени с площадью поражения от 15 % поверхности тела (у детей от 5 % поверхности тела);
ожоги I- II, III А степени с площадью поражения менее 10 % поверхности тела (у детей менее 5 % поверхности тела) особых локализаций (голова, лицо в том числе в сочетании с ожогами органа зрения), кисть, стопа, промежность, половые органы, область шеи и крупных суставов), при наличии осложнений или сопутствующей патологии;
ожоги III Б-IV степени независимо от площади и локализации;
ожоги кожных покровов, полученные вследствие электротравмы с нарушением работы сердечной мышцы, и потерей сознания в анамнезе;
ожоги кожных покровов, полученные вследствие действия химических веществ;
ожоги в сочетании с ингаляционной травмой;
термические и химические ожоги I-II-III степени с площадью поражения 30 % поверхности тела и более различной локализации, в том числе в сочетании с ингаляционной травмой и развитием тяжелых инфекционных осложнений (пневмония, сепсис);
радиационные ожоги (в том числе после лучевой терапии);
послеожоговые рубцовые деформации и дефекты тканей различных локализаций;
трофические язвы и раны различных этиологий, в том числе пролежни для закрытия кожного дефекта;
посттравматические рубцовые деформации и дефекты тканей различных локализаций;
послеожоговые рубцовые деформации и дефекты тканей различных локализаций, требующие этапных реконструктивно-пластических операций.

58. Дене бетінің 20 %-дан асқан II - III дәрежелі күйігі бар пациенттер, III дәрежелі күйіктері бар ересектердегі дене бетінің 10 %-дан асқан, II-III дәрежелі күйіктері дене бетінің 10 %-дан асқан, III дәрежелі күйік шокының дамуы кезінде балалардағы дене бетінің 5 %-дан асқан, тыныс алу функциясы жеткіліксіздігінің дамуымен ингаляциялық жарақаттар, өмірге қауіп төндіретін басқа да жағдайлармен қосарласқан жүрек-қан тамырлары функциясы жеткіліксіздігінің дамуымен электрлік жарақат алған салдары кезінде пациенттер анестезиология және реанимация бөлімшелеріне жіберіледі.
Өмірге қауіп төндіретін жағдайлар жойылғаннан кейін пациенттер медициналық ұйымның күйік орталығына (бөлімшесіне) ауыстырылады (тасымалданады).
8-тарау. Эндопротездеуге мұқтаж пациенттерге медициналық көмек көрсету тәртібі
59. Эндопротездеуге мұқтаж пациенттерге медициналық көмек көрсетуге үміткер медициналық ұйымдар облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтау басқармаларына 4-қосымшаның талаптарына сәйкес тиісті ақпарат береді.
60. Ұлттық-зерттеу институты және ғылыми орталықтарға жоспарлы түрде МСАК ұйымының жолдамасы бойынша эндопротездеуге емдеуге жатқызу ұлттық және (немесе) ғылыми орталықтар мамандарының консультациялық парағы (күндізгі, қашықтықтан) болған кезде жүзеге асырылады;
62. Бастапқы және ревизиялық эндопротездеуге емдеуге жатқызу кезінде пациенттің № ҚР ДСМ - 27 бұйрығымен бекітілген стандартқа 5-қосымшаға сәйкес клиникалық-диагностикалық зерттеп-қарау нәтижелері болуы тиіс.
63. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ірі буындарды эндопротездеудің бірыңғай тіркелімін әзірлеуге және қабылдауға дейін медициналық ұйымдар кейіннен мониторинг пен бақылауды қамтамасыз ету үшін ҰҒТОО-на 6-қосымшаға сәйкес жылына 2 рет 6 ай және өткен жылдың қорытындылары бойынша ақпарат түрінде ұсынады.
Қазақстан Республикасында
травматологиялық және
ортопедиялық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
1-қосымша
Травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының ұсынылатын штат саны
Амбулаториялық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында 30 мың ересек адамға шаққанда 50 мың бала санына шаққанда 1 (бір) травматолог-ортопед лауазымы белгіленеді. Травматолог-ортопед дәрігерінің 1 (бір) лауазымына 2 (екі) мейіргер лауазымы, 1 (бір) таңғыш мейіргер лауазымы белгіленеді.
Стационарлық жағдайларда травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында:

58. Пациенты с ожогами II-III степени более 20 % поверхности тела, ожогами III степени более 10% поверхности тела у взрослых, ожогами II - III степени более 10 % поверхности тела, III степени более 5 % поверхности тела у детей при развитии ожогового шока, ингаляционной травме с развитием дыхательной недостаточности, ожогами, полученными вследствие электротравмы с развитием сердечно-сосудистой недостаточности, сопровождающиеся другими угрожающими жизни состояниями направляются в отделения анестезиологии и реанимации.
После устранения состояний, угрожающих жизни, пациенты переводятся (транспортируются) в ожоговый центр (отделение) медицинской организации.
Глава 8. Порядок оказания медицинской помощи пациентам, нуждающимся в эндопротезировании
59. Медицинские организации, претендующие на оказание медицинской помощи пациентам, нуждающимся в эндопротезировании, предоставляют в управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы соответствующую информацию, согласно требованиям приложения 4.
60. Госпитализация в плановом порядке в научно-исследовательские институты и научные центры на эндопротезирование осуществляется по направлению организации ПМСП при наличии консультационного листа специалистов национального и (или) научного центра (очно, дистанционно);
61. При госпитализации на эндопротезирование пациент должен иметь результаты клинико-диагностического обследования в соответствии с приложением 5 к стандарту, утвержденному приказом № ҚР- ДСМ-27.
62. Все случаи эндопротезирования крупных суставов до разработки и принятия единого регистра эндопротезирования крупных суставов Министерства здравоохранения Республики Казахстан медицинские организации предоставляют в виде информации, в соответствии с приложением 6 в ННЦТО 2 раза в год по итогам 6 месяцев и предыдущего года для обеспечения последующего мониторинга и контроля.
Приложение 1 к Стандарту
организации оказания
травматологической
и ортопедической помощи
Рекомендуемая штатная численность организаций здравоохранения,
оказывающих травматологическую и ортопедическую помощь взрослому и детскому населению
В организациях здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в амбулаторных условиях, устанавливается 1 (одна) должность врача-травматолога-ортопеда на 30 тысяч взрослого населения и на 50 тысяч детского населения. На 1 (одну) должность врача- травматолога-ортопеда устанавливаются 2 (две) должности медицинской сестры, 1 (одна) должность перевязочной медицинской сестры.
В организациях здравоохранения, оказывающих травматологическую и ортопедическую помощь в стационарных условиях:

1) травматологиялық бөлімшелерде:
бөлім меңгерушісі – бөлімшеге 1 (бір) лауазым;
травматолог-ортопед – медициналық ұйымның деңгейіне байланысты:
аудандық деңгейдегі медициналық ұйымдар үшін 16 төсекке 1 (бір) лауазым;
қалалық деңгейдегі медициналық ұйымдар үшін 12 төсекке 1 (бір) лауазым;
облыстық деңгейдегі және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың медициналық ұйымдар үшін 10 төсекке 1 (бір) лауазым;
ұлттық орталықтардің медициналық ұйымдар үшін 8 төсекке 1 (бір) лауазым.
нейрохирург - 0,5 лауазым (политравма бөлімшелері үшін); хирург - 0,5 лауазым (политравма бөлімшелері үшін).
Шұғыл көмек көрсету үшін тәулік бойы 1 (бір) постқа тиісті даярлықтан өткен травматолог-ортопед немесе хирургтың ретінде 4, 75 лауазымы белгіленеді.
Бөлімшеде тәулік бойы 1 (бір) постқа мейіргердің 4,75 лауазымы белгіленеді.

1) в травматологическом отделении:
заведующий отделением – 1 (одна) должность на отделение;
травматолог-ортопед– в зависимости от уровня медицинской организации:
1 (одна) должность на 16 коек для медицинских организаций районного уровня;
1 (одна) должность на 12 коек для медицинских организаций городского уровня;
1 (одна) должность на 10 коек для медицинских организаций областного уровня и городов республиканского значения, столицы;
1 (одна) должность на 8 коек для медицинских организаций национальных центров.
нейрохирург – 0,5 должности (для отделений политравм);
хирург – 0,5 должности (для отделений политравм).
Для оказания экстренной помощи на 1 (один) круглосуточный пост устанавливается 4, 75 должностей травматолога-ортопеда или хирурга, прошедшего соответствующую подготовку.
На 1 (один) круглосуточный пост в отделении устанавливается 4,75 должностей медицинской сестры.

2) ортопедиялық бөлімшелерде:
бөлімше меңгерушісі-бөлімшеге 1 (бір) лауазым;
травматолог-ортопед-медициналық ұйымның деңгейіне байланысты: қалалық деңгейдегі медициналық ұйымдар үшін 12 төсекке 1 (бір) лауазым;
облыстық деңгейдегі және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың медициналық ұйымдар үшін 10 төсекке 1 (бір) лауазым;
ұлттық орталықтардың медициналық ұйымдар үшін 8 төсекке 1 (бір) лауазым.

2) в ортопедическом отделении:
заведующий отделением – 1 (одна) должность на отделение;
травматолог-ортопед– в зависимости от уровня медицинской организации: 1 (одна) должность на 12 коек для медицинских организаций городского уровня;
1 (одна) должность на 10 коек для медицинских организаций областного уровня и городов республиканского значения, столицы;
1 (одна) должность на 8 коек для медицинских организаций национальных центров.

1. Жекелеген операциялық залдың ламинарлық ауа алмасуы және/немесе ауа тазалау жүйесінің болуы;
2. Эндопротездеумен айналысатын ұйымдар үшін қосымша жабдықтың болуы:
1) Цифрлық архивтеу мүмкіндігі бар рентгеноскопиялық кешен;
2) Ортопедияға арналған керек-жарақтары бар операциялық стол;
3) Ортопедияға арналған қуатты жабдықтар (осцилляторлық ара);
4) Буын эндопротездеуіне сәйкес келетін буын ендопротезінің модельдеріне толық құралдар жиынтығы, сәйкес эндопротездердің сәйкестендіру (импланттардың) болуы;
5) Тізе және жамбас-сан буынын белсенді-пассивті әзірлеуге арналған аппарат;
6) Буын операцияларына арналған бір реттік хирургиялық кір жиынтығы;
3. Травматолог-ортопед дәрігерлерінің соңғы 5 жылда эндопротездеу бойынша біліктілігін арттыру туралы сертификатының болуы (бөлімшеде кемінде 2 травматолог-ортопед дәрігер болуы тиіс, осы бағытта біліктілігі арттыруынан және тағылымдамадан өткен болуы тиіс). Әр дәрігерге 6-қосымшаға сәйкес толтырылған "Кәсіби құзыреттілікке сәйкес келу парағы";
4. Эндопротездеу операцияларына қатысқан медициналық персоналдың (анестезиолог-реаниматологтар, операциялық мейіргерлер) біліктілігін арттыру туралы куәліктің болуы;
5. Ұлттық аккредитация туралы куәліктің болуы.
Қазақстан Республикасында
травматологиялық және
ортопедиялық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
5-қосымша
Дәрігердің ендопротездеуді жүргізу үшін кәсіби құзыреттілікке сәйкес келу парағы.
Т.А.Ә
____________________________________________________________________
Мамандық
________________________________________________________________
Жұмыс орны, бөлімшесі
____________________________________________________
Мамандық бойынша жұмыс өтілі _____ Біліктілік санаты
_____________________
Соңғы 2 жылдағы ірі буынды эндопротездеу бойынша оқыту
(сертификат қоса беріледі)
Емшараның немесе операцияның атауы
Өтініш беруші толтырады:
Тиісті жолға "+" белгісін қойыңыз
Жеке орындаймын
Орындамаймын
1
Сан-жамбас буынын толық ауыстыру
2
Сан-жамбас буынының биполярлық эндопротездеу
3
Сан-жамбас буынының ревизиясы
4
Тізе буынының толық ауыстыру
5
Тізе буынының ревизиясы
6
МАЖ-ға пациенттің деректерін енгізу
7
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ірі буындарды эндопротездеудің бірыңғай тіркеліміне пациенттің деректерін енгізу
Аталған деректерін дұрыстығын растаймын: __________________________________
Өтініш берушінің қолы
____________________
Күні
Кәсіби құзыреттіліктің сәйкес келу парағын бекіту бойынша ұсынымдарымды растаймын:
________________________________________________ ___________ _________
Бөлім меңг. немесе жоғары тұрған басшының тегі, аты-жөні
Өтініш берушінің қолы Күні
Ірі буындарды эндопротездеуді орындайтын екінші және үшінші деңгейдегі медициналық ұйымның травматолог дәрігері Стандарттың 6-қосымшасына сәйкес кәсіби құзыреттілікке сәйкестік парағын (осы медициналық ұйымда дәрігерге орындауға рұқсат етілген операциялардың тізбесі) толтырады.
Толтырылған кәсіби құзыреттілікке сәйкестік парағы адам ресурстарын басқару бөліміне ұсынылады.
Дәрігердің ағымдағы біліктілігін (білімін, дағдыларын және тәжірибесін) ескере отырып, оның кәсіби құзыреттілігіне сәйкестік парағын қайта қарау рәсімі екі жылда бір рет жүргізіледі.
Қазақстан Республикасында
травматологиялық және
ортопедиялық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
6-қосымша
Эндопротездеу жүргізілген кезеңіндегі пациенттердің тізімі _______
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
№ р/с
Медициналық ұйым
Ауру тарихының №
Т.А.Ә.
ЖСН
Жынысы
Азаматтығы
Мекенжайы
Түскен күні
Шығарылған күні
Төсек күндері өткізілді
Нәтижесі
ХАК-10 коды
Қорытынды диагноз
Буын
Жағы
Операция күні (бастапқы / ревизиялық)
Операция жүргізуге көрсетілімдер
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
Анестезия түрі
Операцияның сипаты (жоспарлы/шұғыл/ақылы)
Компоненттің түрі
Имплант өндіруші
Импланттың моделі
Партияның сәйкестендіру нөмірі
LOT number
Импланттың сәйкестендіру нөмірі
REF number
Бекіту түрі (цемент/цементсіз / гибридті)
Операциядан кейінгі ерте асқынулар
Бастапқы протездеу жүргізілген медициналық ұйым (егер ревизия болса)
Бастапқы протездеу күні (егер ревизия болса)
Ревизияның себебі
Ревизияның түрі
Ілеспе материалдар (пластиналар, сүйек пластикасы, аугменттер)
Операция жүргізген бригаданың Т.А.Ә

1. Наличие отдельного операционного зала с ламинарным воздухообменом и/или системой фильтрации воздуха;
2. Наличие дополнительного оборудования для организаций, выполняющих эндопротезирование:
1) Рентгеноскопический комплекс с возможностью цифрового архивирования;
2) Стол операционный с принадлежностями для ортопедии;
3) Силовое оборудование для ортопедии (осцилляторная пила);
4) Полный набор инструментов для эндопротезирования суставов, соответсвующий моделям эндопротеза, наличие соответствующих размеров эндопротезов (имплантов);
5) Аппарат для активно-пассивной разработки коленного и тазобедренного сустава;
6) Комплекты одноразового хирургического белья для операций на суставах;
3. Наличие свидетельства о повышении квалификации врачей травматологов-ортопедов по эндопротезированию за последние 5 лет (в отделении должно быть минимум 2 врача травматолога-ортопеда, прошедших повышение квалификации и стажировку по данному направлению). На каждого врача заполненный "Лист соответствия профессиональной компетенции" в соответствии с приложением 5;
4. Наличие свидетельства о повышении квалификации медицинского персонала, задействованного в операциях эндопротезирования (анестезиологи-реаниматологи, операционные медицинские сестры);
5. Наличие свидетельства о национальной аккредитации.
Приложение 5
к Стандарту организации
оказания травматологической
и ортопедической помощи
Лист соответствия профессиональной компетенции врача для проведения эндопротезирования
Ф.И.О ______________________________________________________________
Специальность _______________________________________________________
Место работы, отделение _______________________________________________
Стаж работы по специальности _____ Квалификационная категория __________
Обучение по эндопротезированию крупных суставов за последние 2 года
(с приложением сертификата)
Наименование процедуры или операции
Заполняет заявитель:
Отметьте "+" в соответствующей графе
Самостоятельное выполнение
Не выполняю
1
Полная замена тазобедренного сустава
2
Биполярное эндопротезирование тазобедренного сустава
3
Ревизия тазобедренного сустава
4
Полная замена коленного сустава
5
Ревизия коленного сустава
6
Ввод данных пациента в МИС
7
Ввод данных пациента в Единый регистр эндопротезирования МЗ РК
Подтверждаю достоверность указанной информации: ___________ _________
Подпись заявителя
Дата
Подтверждаю свои рекомендации по утверждению листа соответствия
профессиональной компетенции:
________________________________________________ ___________ _________
ФИО зав. отделения или иного вышестоящего руководителя
Подпись заявителя
Дата
Врач травматолог медицинской организации второго и третьего уровней,
выполняющий эндопротезирование крупных суставов, заполняет Лист соответствия
профессиональной компетенции (перечень операций, выполнение которых разрешено
врачу в данной медицинской организации), согласно Приложения 6 Стандарта.
Заполненный Лист соответствия профессиональной компетенции предоставляется
в отдел управления человеческими ресурсами.
Процедура пересмотра Листа соответствия профессиональной компетенции врача
с учетом текущей его квалификации (знаний, навыков, и опыта) проводится один раз
в два года.
Приложение 6
к Стандарту организации
оказания травматологической
и ортопедической помощи
в Республике Казахстан
Список пациентов, которым было проведено эндопротезирование за период _______
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
№ п/п
Медицинская организация
№ истории болезни
Ф.И.О.
ИИН
Пол
Гражданство
Адрес
Дата поступления
Дата выписки
Проведено койко дней
Исход пребывания
Код МКБ-10
Заключительный диагноз
Сустав
Сторона
Дата операции
(первичная/ревизионная)
Показания к операции
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
Тип анестезии
Характер операции
(плановая/экстренная/платная)
Тип компонента
Производитель импланта
Модель импланта
Идентификационный номер партии
LOT number
Идентификационный номер импланта
REF number
Тип фиксации
(цементная/безцементная/гибридная)
Ранние послеоперационные осложнения
Медицинская организация где производили первичное протезирование(если ревизия)
Дата первичного протезирования(если ревизия)
Причина ревизии
Тип ревизии
Сопутствующие материалы (пластины, костная пластика, аугменты)
Ф.И.О. оперирующей бригады