Ақмола облысының ауылдық жеріне және кенттеріне, аудандық және облыстық маңызы бар қалаларына жұмысқа жіберілген медицина және фармацевтика қызметкерлеріне бюджет қаражаты есебінен әлеуметтік қолдау көрсетудің тәртібі мен мөлшерін айқындау туралы
Ақмола облыстық мәслихатының 2021 жылғы 21 желтоқсандағы № 7С-13-3 шешімі. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 22 желтоқсанда № 25904 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - Ақмола облыстық мәслихатының 31.03.2026 № 8C-27-6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексінің 12-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына сәйкес, Ақмола облыстық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған ауылдық елді мекендерге және кенттерге, аудандық және облыстық маңызы бар қалаларға жұмыс істеуге жіберілген медициналық және фармацевтикалық қызметкерлерге әлеуметтік қолдау шараларының жүйесі, сондай-ақ оларға бюджет қаражаты есебінен әлеуметтік қолдау көрсету қағидалары мен мөлшері айқындалсын.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облыстық мәслихатының 31.03.2026 № 8C-27-6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. Ақмола облыстық мәслихатының келесі шешімінің және шешімнің құрылымдық элементінің күші жойылды деп танылсын:
1) "Бюджет қаражаты есебінен Ақмола облысының ауылдық жеріне жұмысқа жіберілген медицина және фармацевтика қызметкерлеріне әлеуметтік қолдау көрсетудің тәртібі мен мөлшерін айқындау туралы" Ақмола облыстық мәслихатының 2019 жылғы 25 қазандағы № 6С-38-6 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7445 болып тіркелген) шешімі;
2) "Ақмола облыстық мәслихатының кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы" Ақмола облыстық мәслихатының 2021 жылғы 26 ақпандағы № 7С-3-5 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8455 болып тіркелген) шешімінің 2 тармағы.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ақмола облыстық мәслихаты
хатшысының міндетін атқарушы
Ж.Амиржанов
Ақмола облыстық мәслихатының
2021 жылғы 21 желтоқсандағы
№ 7С-13-3 шешіміне
қосымша
Ақмола облысының ауылдық жеріне және кенттеріне, аудандық және облыстық маңызы бар қалаларына жұмысқа жіберілген медицина және фармацевтика қызметкерлеріне бюджет қаражаты есебінен әлеуметтік қолдау көрсетудің тәртібі мен мөлшерін айқындау туралы
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - Ақмола облыстық мәслихатының 31.03.2026 № 8C-27-6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.

Об определении порядка и размера оказания социальной поддержки медицинским и фармацевтическим работникам, направленным для работы в сельскую местность и поселки, города районного и областного значения Акмолинской области за счет бюджетных средств
Решение Акмолинского областного маслихата от 21 декабря 2021 года № 7С-13-3. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2021 года № 25904.
Сноска. Заголовок - в редакции решения Акмолинского областного маслихата от 31.03.2026 № 8C-27-6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 12 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Акмолинский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Определить прилагаемую систему мер социальной поддержки медицинских и фармацевтических работников, направленных для работы в сельскую местность и поселки, города районного и областного значения, а также правила и размер оказания им социальной поддержки за счет бюджетных средств.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Акмолинского областного маслихата от 31.03.2026 № 8C-27-6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу следующие решение и структурный элемент решения Акмолинского областного маслихата:
1) решение "Об определении порядка и размера оказания социальной поддержки медицинским и фармацевтическим работникам, направленным для работы в сельскую местность Акмолинской области за счет бюджетных средств" от 25 октября 2019 года № 6С-38-6 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7445);
2) пункт 2 приложения к решению Акмолинского областного маслихата "О внесении изменений в некоторые решения Акмолинского областного маслихата" от 26 апреля 2021 года № 7С-3-5 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8455).
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
секретаря Акмолинского
областного маслихата
Ж.Амиржанов
Приложение к решению
Акмолинского областного
маслихата от 21 декабря
2021 года № 7С-13-3
Система мер социальной поддержки медицинских и фармацевтических работников, направленных для работы в сельскую местность и поселки, города районного и областного значения, а также правила и размер оказания им социальной поддержки за счет бюджетных средств
Сноска. Приложение - в редакции решения Акмолинского областного маслихата от 19.06.2026 № 8С-30-4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1. Жалпы ережелер
1. Осы ауылдық жерлерге және кенттерге, аудандық және облыстық маңызы бар қалаларға жұмыс істеуге жіберілген медициналық және фармацевтикалық қызметкерлерге әлеуметтік қолдау көрсету шараларының жүйесі, сондай-ақ оларға бюджет қаражаты есебінен әлеуметтік қолдау көрсету қағидалары мен мөлшері (бұдан әрі - Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексi, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңы негізінде әзірленді және Ақмола облысының ауылдық жерлеріне және кенттеріне, аудандық және облыстық маңызы бар қалаларына жұмыс істеуге жіберілген медициналық және фармацевтикалық қызметкерлеріне (бұдан әрі - қызметкерлер) бюджет қаражаты есебінен әлеуметтік қолдау көрсету тәртібі мен мөлшерін айқындайды.
Әлеуметтік қолдау кадрлар тапшылығын жою, мамандарды ынталандыру және жергілікті жерлерде ұстау мақсатында ұсынылады.
Осы Қағидаларда көрсетілген әлеуметтік қолдау шаралары "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабындағы 8-тармағында, "Ауылдық елдi мекендерге жұмыс iстеуге және тұруға келген денсаулық сақтау, бiлiм беру, әлеуметтiк қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне әлеуметтiк қолдау шараларын ұсыну мөлшерін және қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 6 қарашадағы № 72 бұйрығында көзделген әлеуметтік қолдау шаралары болып табылмайды (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9946 болып тіркелген).
Қаржыландыру денсаулық сақтауды дамыту шеңберінде бекітілген облыстық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) – "Ақмола облысының денсаулық сақтау басқармасы" мемлекеттік мекемесі;
2) жұмыс беруші - Ақмола облысының тиісті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымы;
3) жұмыскерлерге әлеуметтік қолдау көрсету (бұдан әрі - әлеуметтік қолдау көрсету) ауылдық жерлерге және кенттерге, сондай-ақ аудандық және облыстық маңызы бар қалаларға жұмысқа кемінде бес жыл мерзімге келген мамандарға әлеуметтік кепілдік ретінде бюджет қаражаты есебінен біржолғы төлем түріндегі біржолғы көмек болып табылады;

1. Общие положения.
1. Настоящая система мер социальной поддержки медицинских и фармацевтических работников, направленных для работы в сельскую местность и поселки, города районного и областного значения, а также правила и размер оказания им социальной поддержки за счет бюджетных средств (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 12 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", и определяют порядок и размер оказания социальной поддержки медицинским и фармацевтическим работникам, направленным для работы в сельскую местность и поселки, города районного и областного значения Акмолинской области за счет бюджетных средств (далее - работники).
Социальная поддержка предоставляется с целью ликвидации дефицита кадров, стимулирования и удержания специалистов на местах.
Указанные в настоящих Правилах меры социальной поддержки не являются мерами социальной поддержки, предусмотренными пунктом 8 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий", приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 ноября 2014 года № 72 "Об утверждении размеров и Правил предоставления мер социальной поддержки специалистам в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, государственным служащим аппаратов акимов сел, поселков, сельских округов, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9946).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) уполномоченный орган по оказанию социальной поддержки (далее - уполномоченный орган) - государственное учреждение "Управление здравоохранения Акмолинской области";
2) работодатель - государственная организация здравоохранения Акмолинской области, финансируемая из соответствующего бюджета;
3) социальная поддержка работникам (далее - социальная поддержка) является единовременная помощь в виде единовременной выплаты, за счет бюджетных средств, в качестве социальной гарантии специалистам, прибывшим на работу в сельскую местность и поселки, а также в города районного и областного значения на срок не менее пяти лет;

4) медицина қызметкері-жоғары кәсіптік медициналық білімі бар және медициналық қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға;
5) фармацевтикалық қызметкер-жоғары фармацевтикалық білімі бар және фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға.
2-тарау. Медицина және фармацевтика қызметкерлеріне әлеуметтік қолдау көрсету тәртібі мен мөлшері
3. Әлеуметтік қолдау келесі мөлшерде ұсынылады:
1) 5 000 000 (бес миллион) теңге Ақмола облысының облыстық маңызы бар қалаларына жұмыс істеуге жіберілген қызметкерлерге;
2) 8 500 000 (сегіз миллион бес жүз мың) теңге Ақмола облысының аудандық маңызы бар қалаларына, ауылдық елді мекендеріне және кенттеріне жұмыс істеуге жіберілген қызметкерлерге;
3) 8 500 000 (сегіз миллион бес жүз мың) теңге 2025 жылы Қазақстан Республикасының "Ауылда денсаулық сақтауды жаңғырту" ұлттық жобасын іске асыру шеңберінде Степногорск қаласына жұмыс істеуге келген қызметкерлерге келесі мамандықтар бойынша төленеді: интервенциялық хирург дәрігер, уролог-андролог дәрігер, хирург дәрігер.
Осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген қызметкерлерге осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген әлеуметтік қолдау көрсетілмейді.
4. Ақмола облысының мемлекеттік медициналық ұйымдарына тартылып, жұмысқа орналастырылған және медициналық немесе фармацевтикалық жоғары кәсіби білім туралы дипломы бар қызметкерлерге әлеуметтік қолдау көрсетіледі.
5. Қызметкерлерге әлеуметтік қолдау көрсетілмейді:
уақытша лауазымға орналасқандарға (жүктілік және босану бойынша демалыс, бала күтімі бойынша демалыс);
1 мөлшерлемеден аз лауазымдарды атқаратындарға;
әлеуметтік қолдау алмаған қызметкерлерді қоспағанда, жақын маңдағы ауылдық елді мекендерден тартылғандар мен осы медициналық ұйымда 1 жылдан астам жұмыс істейтіндерге.
6. Ағымдағы жылы уәкілетті органға ведомстволық бағынысты мемлекеттік медициналық ұйымдармен еңбек шарттарын жасасқан қызметкерлер әлеуметтік қолдау алу үшін өтінім беруге құқылы.
7. Қызметкерлер әлеуметтік қолдау алу үшін уәкілетті органға мынадай құжаттарды ұсынады:
мемлекеттік медициналық ұйым басшысының қолы қойылған әрбір қызметкерге арналған ілеспе хат және өтінішхат;
арыз;
еңбек шартының көшірмесі не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
жеке куәліктің көшірмесі не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
жұмысқа жолдаманың көшірмесі;
жоғары кәсіби білім туралы дипломның көшірмесі не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
тиісті қызметке жіберу туралы сертификаттың көшірмесі не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
мемлекеттік медициналық ұйымға жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтың көшірмесі;
екінші деңгейдегі банктің карточкалық базасындағы 20 таңбалы шоттың ашылғаны туралы хабарлама.
Өтінімдер кіріс хат-хабарларды есепке алу журналында түсу күні мен уақыты міндетті түрде көрсетіле отырып (қолма-қол) тіркеледі.

4) медицинский работник – физическое лицо, имеющее высшее профессиональное медицинское образование и осуществляющее медицинскую деятельность;
5) фармацевтический работник – физическое лицо, имеющее высшее фармацевтическое образование и осуществляющее фармацевтическую деятельность.
Глава 2. Порядок и размер оказания социальной поддержки медицинским и фармацевтическим работникам
3. Социальная поддержка предоставляется в следующих размерах:
1) 5 000 000 (пять миллионов) тенге работникам, направленным для работы в города областного значения Акмолинской области;
2) 8 500 000 (восемь миллионов пятьсот тысяч) тенге работникам, направленным для работы в города районного значения, сельскую местность и поселки Акмолинской области;
4. Социальная поддержка предоставляется работникам, привлеченным и трудоустроенным в государственные медицинские организации Акмолинской области, и имеющие диплом о высшем медицинском или фармацевтическом образовании.
5. Социальная поддержка не оказывается работникам:
трудоустроенным на временную должность (отпуск по беременности и родам, отпуск по уходу за ребенком);
занимающим должности менее 1 ставки;
привлеченным с ближайшей сельской местности и работающим в данной медицинской организации более 1 года, за исключением работников, не получившим социальную поддержку.
6. Право на подачу заявки для получения социальной поддержки имеют работники, заключившие трудовые договоры с государственными медицинскими организациями, подведомственными уполномоченному органу с 2025 года.
7. Работники для получения социальной поддержки предоставляют в уполномоченный орган следующие документы:
сопроводительное письмо и ходатайство за подписью руководителя государственной медицинской организации на каждого работника;
заявление;
копия трудового договора либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
копия удостоверения личности либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
копия направления на работу;
копия диплома о высшем профессиональном образовании либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
копия сертификата о допуске к соответствующей деятельности либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
копия приказа о принятии на работу в государственную медицинскую организацию;
уведомление об открытии 20-значном счете в карточной базе банка второго уровня.
Заявки регистрируются в журнале учета входящей корреспонденции с обязательным указанием даты и времени поступления (нарочно).

8. Өтінімдер әлеуметтік қолдауды бөлу жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – комиссия) қарауына беріледі, оның құрамына уәкілетті органның өкілдері кіреді. Комиссия мүшелерінің саны кемінде бес адамды құрауы тиіс. Комиссия төрағасы уәкілетті орган басшысының орынбасарынан төмен емес лауазымдығы тұлға болып табылады.
Комиссия хатшысы комиссия мүшесі болып табылмайды.
9. Комиссия айына кемінде бір рет отырыс өткізеді. Отырыс қорытындысы бойынша қабылданған шешіммен хаттама ресімделеді.
10. Комиссия осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген қызметкерлер ұсынған құжаттарды қарайды және он бес жұмыс күні ішінде тиісті шешім қабылдайды.
11. Комиссияның оң шешімі негізінде қызметкер кемінде 5 жыл жұмыс істеуге міндеттенетін шарт жасасады.
Өтеу кезеңіне қызметкердің жалақысы сақталмайтын демалыста болуы, бала күтіміне байланысты жалақысы сақталмайтын демалыста болуы, сондай-ақ уақытша еңбекке жарамсыздық парағымен расталған екі айдан астам уақытша еңбекке жарамсыздық мерзімі есепке алынбайды.
12. Біржолғы төлем шарт жасалғаннан кейін отыз күнтізбелік күн ішінде екінші деңгейдегі банкте ашылған қызметкердің жеке шотына аудару арқылы жүзеге асырылады.
Төлемді қайта алуға жол берілмейді.
13. Қызметкермен еңбек шарты мерзімінен бұрын бұзылған жағдайда жұмыс беруші он жұмыс күні ішінде бұл туралы уәкілетті органды хабардар етеді.
Еңбек қатынастары мерзімінен бұрын тоқтатылған кезде бұрын төленген қаражатты қайтару тәртібі еңбек шартында көзделеді.
14. Осы Қағидалардың 16-тармағында көзделген негіздер бойынша төленген әлеуметтік қолдау сомасын қайтару қызметкерлермен нақты жұмыс істеген уақытына пропорционалды түрде жүзеге асырылады.
Қызметкер төленген әлеуметтік қолдау сомасын ерікті түрде қайтарудан бас тартқан жағдайда, бұл сома Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес сот тәртібімен өндіріп алынады.
15. Қызметкерлер уәкілетті органның не комиссияның әрекетіне (әрекетсіздігіне) сот тәртібімен шағымдануға құқылы.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа жүгіну Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.

8. Заявки рассматриваются комиссией по распределению социальной поддержки (далее - комиссия), в состав которой входят представители уполномоченного органа.
Количество членов комиссии должно составлять не менее пяти человек.
Председателем комиссии является должностное лицо не ниже заместителя руководителя уполномоченного органа.
Секретарь не является членом комиссии.
9. Комиссия заседает не реже одного раза в месяц. По итогам заседания оформляется протокол с принятым решением.
10. Комиссия рассматривает предоставленные работниками документы, указанные в пункте 7 настоящих Правилах, и в течение пятнадцати рабочих дней принимает соответствующее решение.
11. На основании положительного решения комиссии работник заключает договор, по которому обязуется отработать не менее 5 лет.
В период отработки не учитывается время нахождения работника в отпуске без сохранения заработной платы, в отпуске без сохранения заработной платы по уходу за ребенком, а также срок временной нетрудоспособности более двух месяцев, удостоверенный листом о временной нетрудоспособности.
12. Единовременная выплата осуществляется в течение тридцати календарных дней после заключения договора путем перечисления на лицевой счет работников, открытый в банке второго уровня.
Повторное получение выплаты не допускается.
13. В случае досрочного расторжения трудового договора с работником, работодатель в течение десяти рабочих дней извещает об этом уполномоченный орган.
Порядок возврата ранее выплаченных денежных средств при досрочном прекращении трудовых отношений предусматривается в трудовом договоре.
14. Возврат выплаченной социальной поддержки, по основаниям предусмотренным пунктом 13 настоящих Правил, производится работниками пропорционально отработанному времени.
В случае отказа работника от добровольного возврата суммы выплаченной социальной поддержки, данная сумма взыскивается в судебном порядке в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
15. Работники имеют право обжаловать действие (бездействие) уполномоченного органа либо комиссии в судебном порядке.
Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.