Апостиль қоюдың бірыңғай қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2021 жылғы 4 қарашадағы № 950, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2021 жылғы 15 қарашадағы № 702, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 16 қарашадағы № 1182, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппараты) басшысының 2021 жылғы 16 қарашадағы № 30, Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 24 қарашадағы № 363, Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының м.а. 2021 жылғы 24 қарашадағы № 155, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2021 жылғы 29 қарашадағы № 574 және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2021 жылғы 8 желтоқсандағы № 851 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 15 желтоқсанда № 25789 болып тіркелді.
"Шетелдік ресми құжаттарды заңдастыру талап етудің күшін жоятын конвенция (Гаага, 1961 жылғы 5 қазан) ережелерін іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 24 сәуірдегі № 545 қаулысының 3-тармағын орындау үшін БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Апостиль қоюдың бірыңғай қағидалары осы бірлескен бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарынан, сондай-ақ нотариустарынан шығатын ресми құжаттарға апостиль қоюдың тәртібі мен шарттары туралы бірыңғай қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2001 жылғы 4 маусымдағы № 67 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1536 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заң қызметтерін ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің, Қазақстан Республикасы Бас Прокуратурасының, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының аппараты), Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің, Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының әділет, білім және ғылым, қаржы, қорғаныс, мәдениет және спорт, ішкі істер вице-министрлеріне, Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының орынбасарына және Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының аппараты) басшысының орынбасарына жүктелсін.

Об утверждении Единых правил проставления апостиля
Совместный приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 4 ноября 2021 года № 950, Министра внутренних дел Республики Казахстан от 15 ноября 2021 года № 702, Министра финансов Республики Казахстан от 16 ноября 2021 года № 1182, Руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан) от 16 ноября 2021 года № 30, Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 24 ноября 2021 года № 363, и.о. Генерального Прокурора Республики Казахстан от 24 ноября 2021 года № 155, Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 ноября 2021 года № 574 и Министра обороны Республики Казахстан от 8 декабря 2021 года № 851. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 декабря 2021 года № 25789.
Во исполнение пункта 3 постановления Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2001 года № 545 "О мерах по реализации положений Конвенции, отменяющей требование легализации иностранных официальных документов (Гаага, 5 октября 1961 года)" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить Единые правила проставления апостиля согласно приложению к настоящему совместному приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 4 июня 2001 года № 67 "Об утверждении Единых правил о порядке и условиях проставления апостиля на официальных документах, исходящих из государственных органов, а также нотариусов Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1536).
3. Департаменту регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа;
2) размещение настоящего совместного приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан, Генеральной Прокуратуры Республики Казахстан, Министерства образования и науки Республики Казахстан, Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан), Министерства финансов Республики Казахстан, Министерства обороны Республики Казахстан, Министерства культуры и спорта Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции, образования и науки, финансов, культуры и спорта, внутренних дел, заместителя Генерального Прокурора Республики Казахстан и заместителя руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан).

3. Апостиль қоюға жататын ресми құжаттар ретінде "Қазақстан Республикасының Шетелдік ресми құжаттарды заңдастыру талаптарын жоятын конвенцияға қосылуы туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен ратификацияланған Шетелдік ресми құжаттарды заңдастыру талаптарын жоятын Конвенцияның (бұдан әрі - Конвенция) 1-бабына сәйкес құжаттар қабылданады.
4. Апостиль:
1) шет елде Қазақстан Республикасының елшіліктері немесе консулдық мекемелері жасаған құжаттарға;
2) коммерциялық немесе кедендік операцияларға тікелей қатысы бар әкімшілік құжаттарға қойылмайды.
5. Апостиль "Шетелдік ресми құжаттарды заңдастыруды талап етудің күшін жоятын конвенция (Гаага, 1961 жылғы 5 қазан) ережелерін іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 24 сәуірдегі № 545 қаулыға (бұдан әрі - Қаулы) сәйкес жасалған шаршы клише - мөртаңба нысанында болады.
6. Апостиль мөртаңбасы нысанынан тыс, төменде "Осы апостиль тек қол қойған адамның қолының, лауазымының/атағының түпнұсқалылығын және құжатқа қойылған мөр мен мөртаңбаның түпнұсқалылығын куәландырады және ол қойылған құжаттың мазмұнын растамайды" деген мәтін көрсетіледі.
7. Конвенцияға қатысушы мемлекеттер аумағында жасалған, Конвенция талаптарына сәйкес апостиль қойылған ресми құжаттар Қазақстан Республикасы аумағында қосымша заңдастырусыз танылады.
8. Қаулыға сәйкес уәкілетті мемлекеттік органдар өздерінің аумақтық органдарына ресми құжаттарға апостиль қою өкілетін беруге құқығы бар.
Мөртаңбадағы бағандар мемлекеттік тілде ғана толтырылады.
9. Уәкілетті мемлекеттік органдарда өздерінің ведомстволық бағынысты органдарының лауазымды адамдарының және апостиль қоюға ресми құжаттар келіп түсетін басқа да адамдардың қолдарының үлгілері сақталады.
10. Апостильді қою үшін ұсынылатын құжаттар анық және нақты жазылуға, лауазымды адамдардың қолдары және мөрлердің бедері анық болуға тиіс.
11. Ресми құжаттарға апостиль қою саласында мемлекеттік қызметтер көрсету "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапты қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес бекітілген мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерге сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 27.03.2026 № 289, ҚР Ішкі істер министрінің 17.04.2026 № 283, ҚР Қаржы министрінің м.а. 28.03.2026 № 204, ҚР Сот әкімшілігі басшысының 31.03.2026 № 2, ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 31.03.2026 № 143-НҚ, ҚР Бас Прокурорының 29.04.2026 № 68, ҚР Оқу-ағарту министрінің 09.04.2026 № 82-НҚ, ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 23.04.2026 № 208 және ҚР Қорғаныс министрінің 04.04.2026 № 330 (13.03.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

3. В качестве официальных документов, подлежащих проставлению апостиля, принимаются документы в соответствии со статьей 1 Конвенции, отменяющей требование легализации иностранных официальных документов, ратифицированный Законом Республики Казахстан "О присоединении Республики Казахстан к Конвенции, отменяющей требование легализации иностранных официальных документов" (далее - Конвенция).
4. Апостиль не проставляется на:
1) документах, совершенных посольствами или консульскими учреждениями Республики Казахстан за границей;
2) административных документах, имеющих прямое отношение к коммерческим или таможенным операциям.
5. Апостиль имеет форму штампа - квадратного клише по форме, согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2001 года № 545 "О мерах по реализации положений Конвенции, отменяющей требование легализации иностранных официальных документов (Гаага, 5 октября 1961 года)" (далее - Постановление).
6. Вне формы штампа апостиля ниже указывается следующий текст: "Настоящий апостиль удостоверяет только подлинность подписи, должности/звания подписавшего и подлинность проставленные на документе печати или штампа и не заверяет содержание документа, на котором он проставлен".
7. Официальные документы, совершенные на территории государств-участников Конвенции, на которых проставлен апостиль в соответствии с условиями Конвенции, признаются на территории Республики Казахстан без дополнительной легализации.
8. В соответствии с Постановлением уполномоченные государственные органы вправе делегировать полномочия по проставлению апостиля на официальных документах своим территориальным органам.
Графы в штампе заполняются только на государственном языке.
9. В уполномоченных государственных органах хранятся образцы подписей должностных лиц своих подведомственных органов и других, от которых поступают официальные документы на апостилирование.
10. Документы, представляемые для проставления апостиля, пишутся ясно и четко, подписи должностных лиц и оттиски печатей являются отчетливыми.
11. Оказание государственных услуг в сфере апостилирования официальных документов осуществляется в соответствии с подзаконными нормативными правовыми актами, определяющими порядок оказания государственных услуг, утвержденными в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах".
Сноска. Пункт 11 – в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 27.03.2026 № 289, Министра внутренних дел РК от 17.04.2026 № 283, и.о. Министра финансов РК от 28.03.2026 № 204, Руководителя Судебной администрации РК от 31.03.2026 № 2, и.о. Министра культуры и информации РК от 31.03.2026 № 143-НҚ, Генерального Прокурора РК от 29.04.2026 № 68, Министра просвещения РК от 09.04.2026 № 82-НҚ, Министра науки и высшего образования РК от 23.04.2026 № 208 и Министра обороны РК от 04.04.2026 № 330 (вводится в действие с 13.03.2026).

2- тарау. Қағаз түрінде апостиль қою тәртібі мен шарттары
12. Қағаз нысанда апостиль қою Конвенцияның қатысушысы ретінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарынан (мекемелерінен), лауазымды адамдарынан немесе нотариустарынан ғана шығатын ресми құжаттардың түпнұсқаларында жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының аумағында түпнұсқаларға апостильді қою үшін өзге егеменді мемлекеттердің (КСРО құрамындағы бұрынғы одақтас республикалардың) мемлекеттік органдары (мекемелері), лауазымды адамдары немесе нотариустары берген құжаттар қабылданбайды.
13. Апостиль құжаттың мәтіннен бос орнында не оның арғы бетінде қойылады және уәкілетті мемлекеттік органның елтаңбалық мөрімен бекітіледі. Көлемі бір парақтан асатын құжатта парақтар тігілуі, баумен байлануы және мөрмен бекітілуі тиіс.
14. Апостиль, оны ұсынылған құжатқа қою мүмкін емес болған жағдайда қағаздың бөлек парағында қойылады.
Бұл жағдайда құжаттың парақтары мен апостилі бар парақ кез келген түсті жіппен (не арнайы жіңішке баумен, лентамен) бірге тігу жолымен бекітіледі және нөмірленеді, бұл туралы "жұлдызшада" тиісті жазу жүргізіледі.
Құжаттардың соңғы парағы бекітілген жерде елтаңбалық мөр қойылатын "жұлдызшамен" желімденеді. Бұл ретте қойылған мөрдің бедері "жұлдызшада" және парақта біркелкі орналасуға тиіс.
Бекітілген парақтардың саны апостильді қоятын адамның қолымен расталады.
Апостиль қойылған парақ көрсетілген әдіспен және құжаттың мұқабасы қатты болған жағдайда да құжатқа тігілуге тиіс.
15. Апостильдегі мәтін теріледі немесе қолмен анық жазылады, өшірулерге жол берілмейді. Апостильдің мәтініне өзгерістер енгізуге және оның мөртаңбасындағы жолдардың орналасу ретін өзгертуге жол берілмейді.
Апостильдің мөртаңбасын ксерокөшірме әдісімен немесе куәландырылатын құжаттарға тігу үшін өзге де жолмен апостильді парақтан дайындауға жол берілмейді.
Апостиль нақ мөртаңбаның бедері ретінде қойылады. Апостильдің мөртаңбасы компьютерлік тәсілмен орындалуы мүмкін.
16. Егер құжатқа бірнеше адам қол қойса, апостильде жоғары тұратын лауазымды адамның қолы куәландырылады.
17. Құжатта лауазымды адамның қолы мен оның тегі көзделмеген, ал құжат мемлекеттік органнан (мекемеден) шыққан жағдайларда апостиль мөртаңбасының 2-ші жолында "қолы көзделмеген" деп көрсетіледі, ал 3 және 4-ші жолдарда құжат шығатын органның атауы жазылады.
18. Апостиль қою үшін ұсынылған құжаттарды тіркеу осы Қағидаларға 1 - қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды тіркеу кітабында (бұдан әрі-Кітап) жүргізіледі.

Глава 2. Порядок и условия проставления апостиля в бумажной форме
12. Проставление апостиля в бумажной форме осуществляется на подлинниках официальных документов, исходящих лишь от государственных органов (учреждений), должностных лиц или нотариусов Республики Казахстан, как участника Конвенции.
Документы, выданные государственными органами (учреждениями) должностными лицами или нотариусами иных суверенных государств (бывших союзных республик в составе СССР), не принимаются на территории Республики Казахстан к проставлению апостиля на подлинниках.
13. Апостиль проставляется на свободном от текста месте документа, либо на его оборотной стороне и скрепляется гербовой печатью уполномоченного государственного органа. В документе, объем которого превышает один лист, листы прошиваются, прошнуровываются и скрепляются печатью.
14. Апостиль в случае невозможности его проставления на представленном документе проставляется на отдельном листе бумаги.
В этом случае листы документа и лист с апостилем скрепляются вместе путем прошивания нитью любого цвета (либо специальным тонким шнуром, лентой) и пронумеровываются, о чем на "звездочке" производится соответствующая запись.
Последний лист документов в месте скрепления заклеивается "звездочкой", на которой проставляется гербовая печать. При этом проставленный оттиск печати располагается равномерно на "звездочке" и на листе.
Количество скрепленных листов заверяется подписью лица, проставляющего апостиль.
Лист с проставленным апостилем подшивается к документу указанным способом и в том случае, если документ имеет твердую обложку.
15. Текст в апостиле печатается или четко пишется от руки, подчистки не допускаются. Внесение изменений в текст апостиля и перемена последовательности размещения его строк в штампе не допускается.
Не допускается изготовление апостиля с листа методом ксерокопирования штампа апостиля или иным путем для подшивки к удостоверяемым документам.
Апостиль проставляется как оттиск штампа. Штамп апостиля возможно исполнение компьютерным способом.
16. Если документ подписан несколькими лицами, в апостиле свидетельствуется подпись вышестоящего должностного лица.
17. В тех случаях, когда в документе не предусмотрена подпись должностного лица и его фамилия, а документ исходит от государственного органа (учреждения), в строке 2 штампа апостиля указывается: "подпись не предусмотрена", а в строках 3 и 4 записывается наименование органа, от которого исходит документ.
18. Регистрация документов представленных для проставления апостиля, производится в Книге регистрации документов (далее - Книга) по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

19. Кітап тігіледі, оның парақтары нөмірленеді және апостиль қоятын адамның қолымен және осы Кітап жүргізілетін уәкілетті мемлекеттік органның елтаңбалы мөрімен бекітіледі.
20. Кітапқа жазу мемлекеттік баж төленгені туралы түбіртек ұсынылғаннан және құжатқа апостиль қойылғаннан кейін жүргізіледі.
21. Кітапта өшіруге жол берілмейді, ал түзетулер апостиль қоятын, Кітапты жүргізуге жауапты адамның қолы қойылып ескертілуі тиіс.
3- тарау. Электрондық нысанда апостиль қою тәртібі мен шарттары
22. Апостиль электрондық нысанда уәкілетті мемлекеттік органның лауазымды адамының не оны алмастыратын адамның ЭЦҚ қойылған ресми құжаттың апостиль және электрондық не сканерленген көшірмесі қамтылған Portable Document Format (PDF) форматындағы файл түрінде қойылады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 27.03.2026 № 289, ҚР Ішкі істер министрінің 17.04.2026 № 283, ҚР Қаржы министрінің м.а. 28.03.2026 № 204, ҚР Сот әкімшілігі басшысының 31.03.2026 № 2, ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 31.03.2026 № 143-НҚ, ҚР Бас Прокурорының 29.04.2026 № 68, ҚР Оқу-ағарту министрінің 09.04.2026 № 82-НҚ, ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 23.04.2026 № 208 және ҚР Қорғаныс министрінің 04.04.2026 № 330 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
23. Апостиль қою үшін ұсынылған құжат электрондық түрде немесе құжаттың түпнұсқасын сканерлеу арқылы ұсынылады (ксерокөшірмелерден сканерлеуге жол берілмейді).
24. Апостиль қою үшін ұсынылған құжат қағаз жеткізгіштегі құжатты сканерлеу арқылы түпнұсқаға дәл сәйкес келуге тиіс (мәтінді түзетуге немесе өшіруге жол берілмейді).
25. Лауазымды тұлға "Е-Апостиль" ЦЖ немесе ЦА арқылы электрондық апостиль қалыптастырады және ЦҮШ арқылы ЭЦҚ қойылған мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін порталдағы өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жібереді.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 27.03.2026 № 289, ҚР Ішкі істер министрінің 17.04.2026 № 283, ҚР Қаржы министрінің м.а. 28.03.2026 № 204, ҚР Сот әкімшілігі басшысының 31.03.2026 № 2, ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 31.03.2026 № 143-НҚ, ҚР Бас Прокурорының 29.04.2026 № 68, ҚР Оқу-ағарту министрінің 09.04.2026 № 82-НҚ, ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 23.04.2026 № 208 және ҚР Қорғаныс министрінің 04.04.2026 № 330 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

19. Книга прошнуровывается, листы пронумеровываются, и скрепляется подписью лица, проставляющего апостиль, и гербовой печатью уполномоченного государственного органа, в котором ведется эта Книга.
20. Запись в книгу производится после предъявления квитанции об уплате государственной пошлины и проставления на документе апостиля.
21. Подчистки в Книге не допускаются, а поправки оговариваються подписью лица, проставляющего апостиль, ответственного за ведение Книги.
Глава 3. Порядок и условия проставления апостиля в электронной форме
Примечание ИЗПИ!
Пункт 22 предусматривается в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 27.03.2026 № 289, Министра внутренних дел РК от 17.04.2026 № 283, и.о. Министра финансов РК от 28.03.2026 № 204, Руководителя Судебной администрации РК от 31.03.2026 № 2, и.о. Министра культуры и информации РК от 31.03.2026 № 143-НҚ, Генерального Прокурора РК от 29.04.2026 № 68, Министра просвещения РК от 09.04.2026 № 82-НҚ, Министра науки и высшего образования РК от 23.04.2026 № 208 и Министра обороны РК от 04.04.2026 № 330 (вводится в действие с 12.07.2026).
22. Апостиль в электронном формате проставляется в виде файла Portable Document Format (PDF) в котором содержится апостиль вместе с электронной или сканированной копией официального документа, подписанной ЭЦП должностного лица уполномоченного государственного органа или лица его заменяющего.
23. Документ, представленный для апостилирования, предоставляется в электронном виде или путем сканирования оригинала документа (не допускается сканирование с ксерокопий).
24. Документ, представленный для апостилирования, путем сканирования документа на бумажном носителе должен точно соответствовать оригиналу (исправления или подчистка текста не допускаются).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 25 предусматривается в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 27.03.2026 № 289, Министра внутренних дел РК от 17.04.2026 № 283, и.о. Министра финансов РК от 28.03.2026 № 204, Руководителя Судебной администрации РК от 31.03.2026 № 2, и.о. Министра культуры и информации РК от 31.03.2026 № 143-НҚ, Генерального Прокурора РК от 29.04.2026 № 68, Министра просвещения РК от 09.04.2026 № 82-НҚ, Министра науки и высшего образования РК от 23.04.2026 № 208 и Министра обороны РК от 04.04.2026 № 330 (вводится в действие с 12.07.2026).
25. Должностное лицо посредством ИС Е-Апостиль или ИС ЕАЭД на электронном документе, подлежащем апостилированию формирует электронный апостиль и посредством ШЭП направляет подписанный ЭЦП уполномоченного лица результат оказания государственной услуги в "личный кабинет" заявителя на портал.

26. Электрондық апостиль портал арқылы уәкілетті мемлекеттік орган өтініш беру кезінде берген қорғаныс кодын қолдана отырып, жүктеп алу жолымен береді.
27. Электрондық апостиль мөртабанының астында мемлекеттік органның электрондық парағының мекен-жайы (веб параққа сілтеме) көрсетіледі.
28. Цифрлық тіркелім қағаз, сондай-ақ электрондық нысанда берілген барлық апостильдердің архивтелуін қамтамасыз етеді.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 27.03.2026 № 289, ҚР Ішкі істер министрінің 17.04.2026 № 283, ҚР Қаржы министрінің м.а. 28.03.2026 № 204, ҚР Сот әкімшілігі басшысының 31.03.2026 № 2, ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 31.03.2026 № 143-НҚ, ҚР Бас Прокурорының 29.04.2026 № 68, ҚР Оқу-ағарту министрінің 09.04.2026 № 82-НҚ, ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 23.04.2026 № 208 және ҚР Қорғаныс министрінің 04.04.2026 № 330 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
29. Апостиль электрондық нысанда қойылатын құжаттар бойынша тіркеу құжаттардың цифрлық тіркелімінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 27.03.2026 № 289, ҚР Ішкі істер министрінің 17.04.2026 № 283, ҚР Қаржы министрінің м.а. 28.03.2026 № 204, ҚР Сот әкімшілігі басшысының 31.03.2026 № 2, ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 31.03.2026 № 143-НҚ, ҚР Бас Прокурорының 29.04.2026 № 68, ҚР Оқу-ағарту министрінің 09.04.2026 № 82-НҚ, ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 23.04.2026 № 208 және ҚР Қорғаныс министрінің 04.04.2026 № 330 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Апостиль қоюдың
бірыңғай қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Құжаттарды тіркеу кітабы
Апостильді қою мерзімі
Апостильді қойдыруға жүгінген адамның тегі, аты мен әкесінің аты (егер бар болса), түрғылықты мекен-жайы
Жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі, берілген күні және органы
Апостильді қойдыру үшін ұсынылған құжаттың атауы мен мазмұны, нөмірі, берілген күні және органы
Құжатқа қол қойған адамның тегін, атын, әкесінің атын (егер бар болса), ал қол қойылмаған құжаттарға қатысты – мөрді немесе мөртаңбаны қойған органды көрсету
Құжат жіберілетін ел
Апостильді қойдыруға жүгінген адамның құжатты алуда қойылған қолы не дайын құжаттың берілуін растайтын құжат
Апостильді қойған адамның тегі, аты,әкесінің аты (егер бар болса) және лауазымы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Апостиль қоюдың
бірыңғай қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Құжаттардың цифрлық тіркелімі
Ескерту. 2-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 27.03.2026 № 289, ҚР Ішкі істер министрінің 17.04.2026 № 283, ҚР Қаржы министрінің м.а. 28.03.2026 № 204, ҚР Сот әкімшілігі басшысының 31.03.2026 № 2, ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 31.03.2026 № 143-НҚ, ҚР Бас Прокурорының 29.04.2026 № 68, ҚР Оқу-ағарту министрінің 09.04.2026 № 82-НҚ, ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 23.04.2026 № 208 және ҚР Қорғаныс министрінің 04.04.2026 № 330 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Апостильді қою мерзімі
Апостильді қойдыруға жүгінген адамның тегі, аты мен әкесінің аты (егер бар болса), түрғылықты мекен-жайы
Жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі, берілген күні және органы
Апостильді қойдыру үшін ұсынылған құжаттың атауы мен мазмұны, нөмірі, берілген күні және органы
Құжатқа қол қойған адамның тегін, атын, әкесінің атын (егер бар болса), ал қол қойылмаған құжаттарға қатысты – мөрді немесе мөртаңбаны қойған органды көрсету
Құжат жіберілетін ел
Апостильді қойған адамның тегі, аты,әкесінің аты (егер бар болса) және лауазымы
1
2
3
4
5
6
7
8

26. Электронный апостиль выдается через портал путем скачивания апостиля с применением защитного кода, переданного уполномоченным государственным органом при подаче заявления.
27. Под штампом электронного апостиля указывается адрес электронной страницы (ссылка на веб-страницу) государственного органа.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 28 предусматривается в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 27.03.2026 № 289, Министра внутренних дел РК от 17.04.2026 № 283, и.о. Министра финансов РК от 28.03.2026 № 204, Руководителя Судебной администрации РК от 31.03.2026 № 2, и.о. Министра культуры и информации РК от 31.03.2026 № 143-НҚ, Генерального Прокурора РК от 29.04.2026 № 68, Министра просвещения РК от 09.04.2026 № 82-НҚ, Министра науки и высшего образования РК от 23.04.2026 № 208 и Министра обороны РК от 04.04.2026 № 330 (вводится в действие с 12.07.2026).
28. Электронный регистр предусматривает архив всех апостилей, выданных как в бумажном, так и в электронном формате.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 29 предусматривается в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 27.03.2026 № 289, Министра внутренних дел РК от 17.04.2026 № 283, и.о. Министра финансов РК от 28.03.2026 № 204, Руководителя Судебной администрации РК от 31.03.2026 № 2, и.о. Министра культуры и информации РК от 31.03.2026 № 143-НҚ, Генерального Прокурора РК от 29.04.2026 № 68, Министра просвещения РК от 09.04.2026 № 82-НҚ, Министра науки и высшего образования РК от 23.04.2026 № 208 и Министра обороны РК от 04.04.2026 № 330 (вводится в действие с 12.07.2026).
29. По документам, на которых проставляется апостиль в электронном формате, регистрация производится в электронном регистре документов по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Единым правилам
проставления апостиля
Форма
Книга регистрации документов
Дата проставления апостиля
Фамилия имя отчество (при его наличии), адрес проживания лица обратившего за проставлением апостиля
Номер документа удостоверяющего личность заявителя, дата и орган выдачи
Наименование и содержание документа, представленного для проставления апостиля, номер документа, дата и орган выдачи
Фамилия имя отчество (при его наличии) и должность лица, подписавшего документ, а в отношении неподписанных документов – указание государственного органа, проставившего печать или штамп
Страна, в которую направляется документ
Роспись в получении документа лицом, обратившимся за проставлением апостиля либо документ подтверждающий выдачу готового документа
Фамилия имя отчество (при его наличии) и должность лица, проставившего апостиль
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 2
к Единым правилам
проставления апостиля
Форма
Примечание ИЗПИ!
Заголовок приложения 2 предусматривается в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 27.03.2026 № 289, Министра внутренних дел РК от 17.04.2026 № 283, и.о. Министра финансов РК от 28.03.2026 № 204, Руководителя Судебной администрации РК от 31.03.2026 № 2, и.о. Министра культуры и информации РК от 31.03.2026 № 143-НҚ, Генерального Прокурора РК от 29.04.2026 № 68, Министра просвещения РК от 09.04.2026 № 82-НҚ, Министра науки и высшего образования РК от 23.04.2026 № 208 и Министра обороны РК от 04.04.2026 № 330 (вводится в действие с 12.07.2026).
Электронный регистр документов
Дата проставления апостиля
Фамилия имя отчество (при его наличии) и адрес проживания, лица обратившего за проставлением апостиля
Номер документа, удостоверяющего личность, дата и орган выдачи
Наименование и содержание документа, представленного для проставления апостиля, номер документа, дата и орган выдачи
Фамилия имя отчество (при его наличии) и должность лица, подписавшего документ, а в отношении неподписанных документов – указание государственного органа, проставившего печать или штамп
Страна, в которую направляется документ
Фамилия имя отчество (при его наличии) и должность лица, проставившего апостиль
1
2
3
4
5
6
7
8