Арнаулы салық режимдерін қолдану кезінде салықтық міндеттемелерді және әлеуметтік төлемдер бойынша міндеттемелерді орындау мақсатында арнаулы мобильді қосымшаны пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 27 қазандағы № 1109 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 28 қазанда № 24949 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2025 жылғы 30 қазандағы № 647 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің м.а. 30.10.2025 № 647 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01. 2022 ж. қолданысқа енгізіледі
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасы Кодексінің 686-1-бабы 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Арнаулы салық режимдерін қолдану кезінде салықтық міндеттемелерді және әлеуметтік төлемдер бойынша міндеттемелерді орындау мақсатында арнаулы мобильді қосымшаны пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамаcында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 27 қазандағы
№ 1109 Бұйрықпен
бекітілген
Арнаулы салық режимдерін қолдану кезінде салықтық міндеттемелерді және әлеуметтік төлемдер бойынша міндеттемелерді орындау мақсатында арнаулы мобильді қосымшаны пайдалану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Арнаулы салық режимдерін қолдану кезінде салықтық міндеттемелерді және әлеуметтік төлемдер бойынша міндеттемелерді орындау мақсатында арнаулы мобильді қосымшаны пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 686-1-бабы 1-тармағына сәйкес әзірленді және жекелеген арнаулы салық режимдерін қолдану кезінде салықтық міндеттемелерді және әлеуметтік төлемдер бойынша міндеттемелерді орындау мақсаттары үшін арнаулы мобильді қосымшаны пайдалану тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил использования специального мобильного приложения для целей исполнения налоговых обязательств и обязательств по социальным платежам при применении специальных налоговых режимов
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 октября 2021 года № 1109. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 октября 2021 года № 24949. Утратил силу приказом и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 30 октября 2025 года № 647
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра финансов РК от 30.10.2025 № 647 (вводится в действие с 01.01.2026).
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения настоящего приказа см. п. 3.
В соответствии с пунктом 1 статьи 686-1 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила использования специального мобильного приложения для целей исполнения налоговых обязательств и обязательств по социальным платежам при применении специальных налоговых режимов.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2022 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
Утверждены приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 27 октября 2021 года
№ 1109
Правила использования специального мобильного приложения для целей исполнения налоговых обязательств и обязательств по социальным платежам при применении специальных налоговых режимов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила использования специального мобильного приложения для целей исполнения налоговых обязательств и обязательств по социальным платежам при применении специальных налоговых режимов (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 686-1 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок использования специального мобильного приложения для целей исполнения налоговых обязательств и обязательств по социальным платежам при применении отдельных специальных налоговых режимов.

2. "E-Salyq Business" арнаулы мобильді қосымшасы (бұдан әрі – мобильдік қосымша) салық төлеушінің электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылған электрондық құжат негізінде арнаулы салық режимін қолдану, дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебіне қою (осындай тіркеу есебінен шығару) кезінде салықтық міндеттемелерді және әлеуметтік төлемдер бойынша міндеттемелерді орындаудың оңайлатылған тәртібін қолдану мақсаттары үшін мемлекеттік кірістер органы әзірлеген.
3. Мобильді қосымшаны пайдаланушылар:
1) арнаулы салық режимі бойынша кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға ниет білдірген жеке тұлғалар, сондай-ақ арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер;
2) мобильді қосымшаны әкімшілендіруді және оның жұмысына мониторинг жүргізуді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органдарының қызметкерлері болып табылады.
2-тарау. Арнаулы салық режимдерін қолдану кезінде салықтық міндеттемелерді және әлеуметтік төлемдер бойынша міндеттемелерді орындау мақсатында арнаулы мобильді қосымшаны пайдалану тәртібі
4. Мобильді қосымшаны пайдаланушылар ретінде тіркелу үшін арнаулы салық режимі бойынша кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға ниет білдірген жеке тұлғалар, сондай-ақ арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер:
1) мобильді қосымшаны жүктеп алады;
2) оны пайдаланушылар ретінде авторизацияланады;
3) жеке тұлғалар салық режимін, қызмет түрін, сондай-ақ дара кәсіпкер қызметінің орналасқан жері бойынша аумақтық мемлекеттік кірістер органын таңдай отырып, дара кәсіпкер ретінде тіркелуді жүргізеді;
4) дара кәсіпкерлер кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру кезеңінде мобильді қосымшаның негізгі құрауыштарын пайдаланады.
5. Салық төлеуші салық есептілігін, ұсынуды тоқтата тұру (ұзарту, қайта бастау) үшін, оның ішінде мобильді қосымшаны пайдалана отырып Салық кодексінің 213 және 214-баптарына сәйкес:
1) салықтық өтінішті жібереді;
2) арнаулы мобильді қосымшаны пайдалана отырып, арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлерді қоспағанда, салық есептілігін табыс етеді.
6. Салық кодексінің 66 және 67-баптарында көзделген тәртіппен дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінен шығару үшін салық төлеуші тиісті мынадай:
1) қызметтін тоқтату туралы салықтық өтінішті;
2) бақылау-касса машинасын (ол болған кезде) тіркеу есебінен шығару туралы салықтық өтінішті;

2. Специальное мобильное приложение "E-Salyq Business" (далее – мобильное приложение) разработано органом государственных доходов для целей применения упрощенного порядка исполнения налоговых обязательств и обязательств по социальным платежам при применении специального налогового режима, постановки на регистрационный учет в качестве индивидуального предпринимателя (снятия с такого регистрационного учета) на основании электронного документа, удостоверенного посредством электронной цифровой подписи налогоплательщика.
3. Пользователями мобильного приложения являются:
1) физические лица, изъявившие желание осуществлять предпринимательскую деятельность по специальному налоговому режиму, а также индивидуальные предприниматели, применяющие специальный налоговый режим;
2) работники органов государственных доходов, осуществляющие администрирование и мониторинг работы мобильного приложения.
Глава 2. Порядок использования специального мобильного приложения для целей исполнения налоговых обязательств и обязательств по социальным платежам при применении специальных налоговых режимов
4. Для регистрации в качестве пользователей мобильного приложения физические лица, изъявившие желание осуществлять предпринимательскую деятельность по специальному налоговому режиму, а также индивидуальные предприниматели, применяющие специальный налоговый режим:
1) скачивают мобильное приложение;
2) авторизуются в качестве его пользователей;
3) физические лица производят регистрацию в качестве индивидуального предпринимателя с выбором налогового режима, вида деятельности, а также территориального органа государственных доходов по месту нахождения деятельности индивидуального предпринимателя;
4) индивидуальные предприниматели пользуются основными компонентами мобильного приложения в период осуществления им предпринимательской деятельности.
5. Для приостановления (продления, возобновления) представления налоговой отчетности, в том числе с использованием мобильного приложения, налогоплательщик в соответствии со статьями 213 и 214 Налогового кодекса:
1) направляет налоговое заявление;
2) представляет налоговую отчетность, за исключением индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим с использованием специального мобильного приложения.
6. Для снятия с регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя в порядке, предусмотренном статьями 66 и 67 Налогового кодекса, налогоплательщик заполняет соответствующие данные:
1) налогового заявления о прекращении деятельности;
2) налогового заявления о снятии с регистрационного учета контрольно-кассовой машины (при его наличии);

3) жойылған салық есептілігін табыс ету туралы деректерді толтырады.
7. Мобильді қосымша мыналарды өндіруге мүмкіндік береді:
1) дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебіне қою және осындай тіркеу есебінен шығару;
2) салық режимін таңдау және өзгерту;
3) дара кәсіпкердің және деректері дара кәсіпкер мобильді қосымшаға енгізген азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кірістер төлейтін жеке тұлғалардың қызметкерлерін есепке алу;
4) қосымша чектерін қалыптастыру, жою, жөнелту, аванстық төлемге (алдағы кірістерге) қосымша чегін беру, өткен кезеңдер үшін осындай деп танылған табыстарды төлеу есебіне ақша қаражатын алу кезінде чектерді беру.
Бұл ретте чектерді қалыптастыру қосылған құн салығын төлеушілер болып табылмайтын жеке кәсіпкерлер үшін қолжетімді;
5) қосымшаның чектері бойынша кірістерді есепке алу.
Мобильді қосымшада дара кәсіпкердің табысы қосымша чектерінің, фискалдық деректер операторларынан алынған бақылау-касса машинасы чектерінің деректері, сондай-ақ банктік шоттарға аударымдар бойынша деректер (дара кәсіпкердің банктік құпияны ашуға және екінші деңгейдегі банктердің ақпараттық жүйелерімен интеграциялауға келісімі болған кезде) немесе кәсіпкер қолмен енгізу арқылы енгізген деректер бойынша қалыптастырылады;
6) мобильді қосымша чектерінің деректері, кірістер бойынша, оның ішінде дара кәсіпкер өз бетінше толтырған, келісім-шарттар бойынша қызметкерлер мен жеке тұлғалардың табыстары бойынша деректер негізінде салықтар мен әлеуметтік төлемдерді автоматтандырылған есептеу дара кәсіпкер өздері мобильді қосымшаға мәліметтер енгізген азаматтық-құқықтық сипаттағы;
7) патент негізінде арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер үшін патент құнының есеп-қисабын табыс етудің күшін жоя отырып, салықтың және әлеуметтік төлемдердің есептелген сомасы туралы хабарламаны қалыптастыру;
8) мемлекеттік кірістер органдарына оңайлатылған декларацияны автоматты түрде алдын ала қалыптастыру және ұсыну;
9) Салық кодексінің 213 және 214-баптарына сәйкес салық есептілігін табыс етуді тоқтата тұру (ұзарту, қайта бастау);
10) Салық кодексінің 67-бабында көзделген оңайлатылған тәртіппен кәсіпкерлік қызметті тоқтату;
11) дара кәсіпкер ретінде тіркелу туралы анықтама және табыс туралы анықтама алу;
12) Салық кодексінің 114-бабы 2-тармағында көзделген жеке хабарламаларды алу;

3) о представлении ликвидационной налоговой отчетности.
7. Мобильное приложение позволяет производить:
1) постановку на регистрационный учет в качестве индивидуального предпринимателя и снятие с такого регистрационного учета;
2) выбор и смену налогового режима;
3) учет работников индивидуального предпринимателя и физических лиц, которым индивидуальный предприниматель выплачивает доходы по договорам гражданско-правового характера, данные по которым внесены в мобильное приложение индивидуальным предпринимателем;
4) формирование, аннулирование, отправку чеков приложения, выдачу чека приложения на авансовый платеж (предстоящие доходы), выдачу чеков при получении денежных средств в счет оплаты доходов, признанных таковыми за предыдущие периоды.
При этом формирование чеков доступно для индивидуальных предпринимателей, не являющихся плательщиками налога на добавленную стоимость;
5) учет доходов по чекам приложения.
В мобильном приложении доход индивидуального предпринимателя формируется по данным чеков приложения, чеков контрольно-кассовой машины, полученных от операторов фискальных данных, а также данным по перечислениям на банковские счета (при наличии согласия индивидуального предпринимателя на раскрытие банковской тайны и интеграции с информационными системами банков второго уровня) или данным, введенным предпринимателем путем ручного ввода;
6) автоматизированный расчет налогов и социальных платежей на основании данных чеков мобильного приложения, данных по доходам, в том числе по заполненным индивидуальным предпринимателем самостоятельно, данных по доходам работников и физических лиц по договорам гражданско-правового характера, сведения по которым внесены в мобильное приложение индивидуальным предпринимателем самостоятельно;
7) формирование извещений об исчисленной сумме налога и социальных платежей для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим на основе патента с отменой представления расчета стоимости патента;
8) автоматическое предварительное формирование и представление в органы государственных доходов упрощенной декларации;
9) приостановление (продление, возобновление) представления налоговой отчетности, в соответствии со статьями 213 и 214 Налогового кодекса;
10) прекращение предпринимательской деятельности в упрощенном порядке, предусмотренном статьей 67 Налогового кодекса;
11) получение справок о регистрации в качестве индивидуального предпринимателя и справок о доходах;
12) получение отдельных уведомлений, предусмотренных пунктом 2 статьи 114 Налогового кодекса;

13) автоматтандырылған есептеу нәтижелері бойынша есептелген салықтар мен әлеуметтік төлемдерді төлеу.
8. Салық төлеуші:
1) мобильді қосымшаны пайдалана отырып, Салық кодексінің нормаларына сәйкес салықтық міндеттемелерді орындайды;
2) мобильді қосымшаны пайдалану тәртібі туралы мемлекеттік кірістер органдарынан түсініктеме алады.
9. Мемлекеттік кірістер органдары:
1) салық төлеушілерге мобильді қосымшаны пайдалану мәселелері бойынша түсіндірулер береді;
2) мобильді қосымшаны пайдаланушылар ретінде тіркелген тұлғаларды мемлекеттік кірістер органдарында есепке алуды жүзеге асырады.
10. Мобильді қосымшаны пайдалану кезінде дербес деректерді жинау, өңдеу және қорғау Қазақстан Республикасының дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады

13) оплату налогов и социальных платежей, начисленных по результатам автоматизированного расчета.
8. Налогоплательщик:
1) исполняет налоговые обязательства в соответствии с нормами Налогового кодекса, с использованием мобильного приложения;
2) получает разъяснение от органов государственных доходов о порядке использования мобильного приложения.
9. Органы государственных доходов:
1) предоставляют налогоплательщикам разъяснения по вопросам использования мобильного приложения;
2) осуществляют учет лиц в органах государственных доходах, зарегистрированных в качестве пользователей мобильного приложения.
10. Сбор, обработка и защита персональных данных при использовании мобильного приложения, осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о персональных данных и их защите.