Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнына оқуға қабылдау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 14 қыркүйектегі № 445 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 17 қыркүйекте № 24401 болып тіркелді.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-1-бабының 9) тармақшасына, "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабының 1-тармағының екінші бөлігіне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 21.08.2025 № 345 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнына оқуға қабылдау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице - министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
Ю. Ильин
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
2021 жылғы 14 қыркүйектегі
№ 445 бұйрығымен
бекітілген
Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнына оқуға қабылдау қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнына оқуға қабылдау қағидалары "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабына, "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-1-бабының 9) тармақшасына сәйкес әзірленді және жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің (бұдан әрі – ТЖМ) арнаулы оқу орнына оқуға қабылдау тәртібін айқындайды.

Об утверждении правил приема на обучение в специальное учебное заведение Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, реализующее образовательные программы высшего образования
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 14 сентября 2021 года № 445. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 сентября 2021 года № 24401.
В соответствии с подпунктом 9) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан "Об образовании", частью второй пункта 1 статьи 39 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 21.08.2025 № 345 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила приема на обучение в специальное учебное заведение Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, реализующее образовательные программы высшего образования.
2. Департаменту кадровой политики Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан Ю. Ильин
Утверждены
приказом Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 14 сентября 2021 года № 445
Правила приема на обучение в специальное учебное заведение Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, реализующее образовательные программы высшего образования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила приема на обучение в специальное учебное заведение Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, реализующее образовательные программы высшего образования разработаны в соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", подпунктом 9) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок приема на обучение в специальное учебное заведение Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – МЧС), реализующее образовательные программы высшего образования.

2-тарау. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнына қабылдау тәртібі
2. ТЖМ арнаулы оқу орнына күндізгі оқу нысаны бойынша орта білімі бар, он алты жасқа толған Қазақстан Республикасының азаматтары қабылданады.
ТЖМ арнаулы оқу орнына "Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күші" білім беру бағдарламасы бойынша күндізгі оқу нысаны бойынша "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабының 1-тармағында санамаланған адамдар қабылданады.
Жоғары білімі бар тұлғалар ТЖМ арнаулы оқу орнына қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін кәсіптік оқу бағдарламалары бойынша оқу үшін қабылдана алады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 21.08.2025 № 345 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. ТЖМ арнаулы оқу орны "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-1-бабының 16) тармақшасына сәйкес бекітілетін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнында іске асырылатын білім беру бағдарламаларының тізбесіне сәйкес кадрлар даярлауды жүзеге асырады.
ТЖМ арнаулы оқу орнына түсу кезінде бейіндік пәндер "математика" және "физика" болып табылады.
4. ТЖМ арнаулы оқу орнына оқуға түсуге ниет білдірген азаматтар тіркелген тұрғылықты жері бойынша Төтенше жағдайлар департаменттерінің (бұдан әрі – ТЖД) кадр қызметтеріне еркін нысанда өтініш береді.
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 50-1-бабының 1) тармақшасына сәйкес мерзімді әскери қызмет өткерген және мерзімді әскери қызмет өткерген кезеңде өткізілетін конкурстық іріктеуден өткен (бұдан әрі – мерзімді әскери қызмет өткерген және конкурстық іріктеуден өткен тұлғалар) және ТЖМ арнаулы оқу орнына түсуге ниет білдірген азаматтар қатарындағы тұлғалар мерзімді әскери қызметтен босатылған күннен бастап бір жылдан кешіктірмей тіркелген жері бойынша ТЖД кадр қызметіне еркін нысанда өтініш жасайды.
Өтінішке мыналар қоса беріледі (қағаз немесе электронды форматта):
1) жеке куәлігінің көшірмесі;
2) фотосуреттер (бас киімсіз, өлшемі 3,5х4,5 см алты фотосурет, өлшемі 10х12 см бір фотосурет);
3) өз қолымен толтырылған өмірбаян;
4) білімі туралы аттестатының немесе дипломының көшірмесі қосымшаларымен;

Глава 2. Порядок приема на обучение в специальное учебное заведение Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
2. В специальное учебное заведение МЧС по очной форме обучения принимаются граждане Республики Казахстан, имеющие среднее образование, достигшие шестнадцатилетнего возраста.
В специальное учебное заведение МЧС по очной форме обучения по образовательной программе "Командная тактическая сил гражданской обороны" принимаются лица, перечисленные в пункте 1 статьи 39 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих".
Лица, имеющие высшее образование, могут зачисляться в специальное учебное заведение МЧС для обучения по профессиональным учебным программам, предусматривающим сокращенные сроки обучения.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 21.08.2025 № 345 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Специальное учебное заведение МЧС осуществляет подготовку кадров согласно Перечню образовательных программ, реализуемых в специальном учебном заведении Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утверждаемому в соответствии с подпунктом 16) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
Профильными предметами, при поступлении в специальное учебное заведение МЧС, являются "математика" и "физика".
4. Граждане, изъявившие желание поступать в специальное учебное заведение МЧС подают заявления в произвольной форме в кадровые службы Департаментов по чрезвычайным ситуациям областей, городов республиканского значения и столицы (далее – ДЧС) по месту прописки.
Лица, из числа граждан, отслуживших срочную воинскую службу и прошедших конкурсный отбор, проводимый в период прохождения срочной воинской службы согласно подпункту 1) статьи 50-1 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" (далее – лица, отслужившие срочную воинскую службу и прошедшие конкурсный отбор), и изъявившие желание поступать в специальное учебное заведение МЧС, не позднее одного года со дня увольнения со срочной воинской службы обращаются с заявлением в произвольной форме в кадровые службы ДЧС по месту прописки.
К заявлению прилагаются (в бумажном или электронном формате):
1) копия удостоверения личности;
2) фотографии (без головного убора, шесть фотографий размером 3,5x4,5 см, одна фотография размером 10x12 см);
3) автобиография, заполненная собственноручно;
4) копия аттестата или диплома об образовании с приложениями;

5) "Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттардың түрлерін, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттардың нысандарын және оларды есепке алу мен беру қағидаларын, сондай-ақ білім беру ұйымдарында білім алуды аяқтамаған адамдарға берілетін анықтаманың нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 28 қаңтардағы № 39 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10348 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша білім алуды аяқтамаған адамдарға берілетін анықтама ұсынылады;
6) мерзімді әскери қызмет өткерген және конкурстық іріктеуден өткен тұлғаларды қоспағанда, осы Қағидалардың 32-тармағында көзделген артықшылықтардың болуын растайтын құжаттар (олар болған кезде);
7) мерзімді әскери қызмет өткерген және конкурстық іріктеуден өткен тұлғаларды қоспағанда, Ұлттық бірыңғай тестілеу (бұдан әрі - ҰБТ) сертификаты.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.10.2022 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 10.05.2024 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.07.2024 № 290 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
5. ТЖМ кадр қызметі ТЖД үшін ТЖМ арнаулы оқу орнына оқуға кандидаттарды жіберу бойынша жоспар (бұдан әрі – жоспар) әзірлейді.
Жоспарды жыл сайын оқуға қабылдаудың алдыңғы жылының 30 қазанына дейін Төтенше жағдайлар министрі бекітеді.
6. Жоспар бекітілгеннен кейін ТЖД:
1) оқуға түсетін жылдың 1 наурызына дейінгі мерзімде бұқаралық ақпарат құралдарында және ресми интернет-ресурста ТЖМ арнаулы оқу орнына қабылдау шарттары туралы хабарландыру орналастыруды қамтамасыз етеді;
2) кәсіби бағдар беру бойынша жұмыс жүргізеді.
7. Оқуға кандидаттар қызметке жарамдылығын анықтау үшін медициналық және психофизиологиялық куәландырудан, оның ішінде полиграфологиялық зерттеуден, сондай-ақ міндетті арнайы тексеруден өтеді.
Медициналық және психофизиологиялық куәландыру Қазақстан Республикасының Құқық қорғау органдары мен мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу "Қазақстан Республикасының Құқық қорғау органдары мен мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларын және Қазақстан Республикасының Ішкі істер органдарындағы әскери-дәрігерлік сараптама комиссиялары туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 2 қарашадағы № 758 бұйрығымен бекітілген (бұдан әрі – № 758 Бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21580 болып тіркелген) қағидаларына сәйкес жүргізіледі.

5) справка, выдаваемая лицам, не завершившим образование по форме, утвержденной приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2015 года № 39 "Об утверждении видов документов о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании, формы документов о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании государственного образца и правила их учета и выдачи, а также форму справки, выдаваемой лицам, не завершившим образование в организациях образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10348);
6) документы, подтверждающие наличие преимуществ, предусмотренных пунктом 32 настоящих Правил (при их наличии), за исключением лиц, отслуживших срочную воинскую службу и прошедших конкурсный отбор;
7) сертификат Единого национального тестирования (далее – ЕНТ), за исключением лиц, отслуживших срочную воинскую службу и прошедших конкурсный отбор.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.10.2022 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 10.05.2024 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.07.2024 № 290 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Кадровая служба МЧС разрабатывает для ДЧС план по направлению кандидатов на учебу в специальное учебное заведение МЧС (далее - план).
План утверждается Министром по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан ежегодно до 30 октября года предшествующего году приема на обучение.
6. ДЧС после утверждения плана:
1) в срок до 1 марта года поступления обеспечивают размещение объявлений в средствах массовой информации и на официальном интернет-ресурсе об условиях приема в специальное учебное заведение МЧС;
2) проводят работу по профессиональной ориентации.
7. Кандидаты на учебу для определения пригодности к службе проходят медицинское и психофизиологическое освидетельствования, в том числе полиграфологическое исследование, а также обязательную специальную проверку.
Медицинское и психофизиологическое освидетельствования проводятся в соответствии с Правилами проведения военно-врачебной экспертизы в правоохранительных органах и Государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 ноября 2020 года № 758 "Об утверждении Правил проведения военно-врачебной экспертизы в правоохранительных органах и Государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан и Положения о комиссиях военно-врачебной экспертизы в органах внутренних дел Республики Казахстан" (далее – Приказ № 758) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21580).

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.10.2022 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. ТЖД кадр қызметтері күндізгі оқуға кандидаттардың қалыптастырылған жеке істерін оқуға түсетін жылдың 1 шілдесіне дейін ТЖМ арнаулы оқу орнына жібереді.
9. Аумақтық АҚО және ТЖМ арнаулы оқу орнының кадр қызметтері кандидаттарға ТЖМ арнаулы оқу орнына оқуға қабылдау мерзімдері туралы хабарлайды.
10. Қысқартылған оқу мерзімі бар білім беру бағдарламалары бойынша оқуға кандидаттың оқу істерін жұмыс орны бойынша кадр қызметі қалыптастырады және оқуға қабылдайтын жылдың 1 шілдесіне дейін ТЖМ-ның арнаулы оқу орнына жібереді.
Оқу істерінде, мыналар:
1) қызметкердің баянаты (еркін нысанда);
2) осы қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, кадрларды есепке алу жөніндегі жеке парағы;
3) оқуға жіберу туралы ұсынымы бар қызметтік мінездеме (еркін нысанда);
4) жеке куәлігінің көшірмесі;
5) білімі туралы құжаттың көшірмесі;
6) мерзімді әскери қызмет өткерген және конкурстық іріктеуден өткен тұлғаларды қоспағанда, ҰБТ сертификаты;
7) өлшемі 3х4 см. алты фотосуреті болады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 18.03.2025 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. ТЖМ арнаулы оқу орнына оқуға қабылдауды ұйымдастыруды арнаулы оқу орнының қабылдау комиссиясы (бұдан әрі – қабылдау комиссиясы) жүзеге асырады.
Қабылдау комиссиясының құрамы арнаулы оқу орны бастығының бұйрығымен бекітіледі және арнаулы оқу орны қызметкерлерінің қатарынан қалыптастырылады. Мемлекеттік органдардың, қоғамдық ұйымдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері байқаушы ретінде қатыса алады. Байқаушылар дауыс беруге қатыспайды және қабылдау комиссиясының қызметіне араласпайды.
ТЖМ құрылымдық бөлімшелерінің өкілдері ТЖМ басшылығының тапсырмасы бойынша бақылаушы ретінде қатыса алады.
Қабылдау комиссиясы мүшелерінің жалпы саны тақ саннан тұрады. Комиссияны төраға басқарады.
Қабылдау комиссиясының төрағасы ТЖМ арнаулы оқу орнының бастығы болып табылады.
Қабылдау комиссиясының төрағасы қабылдау комиссиясының қызметіне басшылық етеді, оның мүшелерінің өкілеттігін белгілейді және осы комиссияның жұмыс жоспарын бекітеді.
Қабылдау комиссиясының хатшысы арнаулы оқу орнының құрылымдық бөлімшелердің басшы құрамы қатарынан тағайындалады, оған қабылдау комиссиясына жүктелген функцияларды іске асыру бойынша құжаттарды, отырыстарға материалдарды, сондай-ақ олардың жұмысы туралы есеп жобасын әзірлеу жүктеледі.
Қабылдау комиссиясы хатшысының орынбасары және техникалық топтың техникалық хатшылары оқуға түсетін кандидаттардың жеке және оқу істерін рәсімдеу және өңдеу үшін тағайындалады.
Қабылдау комиссиясының шешімі қабылдау комиссиясы мүшелерінің кемінде үштен екісі болған кезде қарапайым көпшілік дауыспен қабылданады.
Дауыстар тең болған жағдайда қабылдау комиссиясы төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
Қабылдау комиссиясы:

Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.10.2022 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Кадровые службы ДЧС сформированные личные дела кандидатов на очное обучение направляют в специальное учебное заведение МЧС до 1 июля года поступления.
9. Кадровая служба территориальных ОГЗ и специального учебного заведения МЧС извещает кандидатов о сроках приема на учебу в специальное учебное заведение МЧС.
10. Кадровые службы по месту работы кандидата на обучение по образовательным программам с сокращенным сроком обучения формируют учебные дела и направляют в специальное учебное заведение МЧС до 1 июля года поступления.
Учебные дела содержат:
1) рапорт сотрудника (в произвольной форме);
2) личный листок по учету кадров по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
3) служебную характеристику с рекомендацией о направлении на обучение (в произвольной форме);
4) копию удостоверения личности;
5) копию документа об образовании;
6) сертификат ЕНТ, за исключением лиц, отслуживших срочную воинскую службу и прошедших конкурсный отбор;
7) шесть фотографий размером 3х4 см.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 18.03.2025 № 93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Организация приема на учебу в специальное учебное заведение МЧС осуществляется приемной комиссией специального учебного заведения (далее – приемная комиссия).
Состав приемной комиссии утверждается приказом начальника специального учебного заведения и формируется из числа сотрудников специального учебного заведения. Представители государственных органов, общественных организаций, средств массовой информации могут присутствовать в качестве наблюдателей. Наблюдатели не принимают участия в голосовании и не вмешиваются в деятельность приемной комиссии.
Представители структурных подразделений МЧС могут присутствовать в качестве наблюдателей по заданию руководства МЧС.
Общее количество членов приемной комиссии состоит из нечетного числа. Комиссию возглавляет председатель.
Председателем приемной комиссии является начальник специального учебного заведения МЧС.
Председатель приемной комиссии руководит деятельностью приемной комиссии, устанавливает полномочия ее членов и утверждает план работы данной комиссии.
Секретарь приемной комиссии назначается из числа руководящего состава структурных подразделений специального учебного заведения, на которого возлагается подготовка документов по реализации функций, возложенных на приемную комиссию, материалов к заседаниям, а также проекта отчета об их работе.
Заместитель секретаря приемной комиссии и технические секретари технической группы назначаются для оформления и обработки личных и учебных дел кандидатов на учебу.
Решение приемной комиссии принимается простым большинством голосов при наличии не менее двух/третьих членов приемной комиссии.
При равенстве голосов голос председателя приемной комиссии является решающим.
Приемная комиссия:

1) кандидаттардың жеке және оқу істерін қарауды жүзеге асырады;
2) түпкілікті медициналық куәландыруды жүргізеді, кандидаттардың дене шынықтыру даярлығын тексереді;
3) конкурстық тізімдерді және кандидаттарды курсанттар қатарына тіркеу туралы қабылдау комиссиясының хаттамасын осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әзірлейді;
4) оқуға қабылдау бойынша конкурс (бұдан әрі – конкурс) өткізеді;
5) конкурс қорытындылары бойынша курсанттар қатарына қабылдау немесе қабылдаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды;
6) кандидаттарды қабылдау қорытындыларына талдау жасайды және осы жұмысты одан әрі жетілдіру бойынша шаралар әзірлейді;
7) оқуға қабылдау мәселелері бойынша шағымдар мен өтініштерді қарайды.
Қабылдау комиссиясының жұмысы кезеңінде мүдделер қақтығысы туындаған кезде қабылдау комиссиясының мүшелері ТЖМ арнаулы оқу орнының бастығына бұл туралы өздеріне мәлім болған сәтте жазбаша нысанда хабарлайды.
ТЖМ арнаулы оқу орнының бастығы қабылдау комиссиясы мүшесінің өтініші бойынша немесе басқа көздерден ақпарат алған кезде мүдделер қақтығысын болдырмау және реттеу жөніндегі шараларды уақтылы қабылдауға, оның ішінде оны қабылдау комиссиясының жұмысына қатысудан тез арада шеттетуге тиіс.
12. Қабылдау комиссиясының қызметі жұмыс жоспарына сәйкес жүзеге асырылады. Қабылдау комиссиясының отырысы қабылдау комиссиясы төрағасының шешімі бойынша өткізіледі.
13. Қысқартылған оқу мерзімімен білім беру бағдарламалары бойынша оқуға кандидаттар әңгімелесуден өтеді.
Әңгімелесу Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Құқық қорғау қызметі туралы", "Азаматтық қорғау туралы", "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 2 қаңтардағы № 81 Жарлығымен бекітілген "Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерлерінің әдеп кодексін бекіту туралы" білуін тексеру үшін өткізіледі.
Қызметтегі АҚО қызметкерлері қатарынан оқуға кандидаттар медициналық куәландырудан және дене шынықтыру дайындығын тексеруден босатылады.
Мерзімді әскери қызмет өткерген және конкурстық іріктеуден өткен азаматтар қатарынан оқуға кандидаттар дене шынықтыру даярлығын тексеруден босатылады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 18.03.2025 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Кандидаттарды қабылдау үшін қабылдау комиссиясы төрағасының бұйрығымен:

1) осуществляет рассмотрение личных и учебных дел кандидатов;
2) проводит окончательное медицинское освидетельствование, проверяет физическую подготовленность кандидатов;
3) готовит конкурсные списки и протокол приемной комиссии о зачислении кандидатов в число курсантов по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
4) проводит конкурс по приему на учебу (далее – конкурс);
5) принимает решение о зачислении или отказе в зачислении в число курсантов по итогам конкурса;
6) проводит анализ итогов приема кандидатов на учебу и разработку мер по дальнейшему совершенствованию данной работы;
7) рассматривает жалобы и заявления по вопросам приема на учебу.
В период работы приемной комиссии при возникновении конфликта интересов, члены приемной комиссии в письменной форме уведомляют начальника специального учебного заведения МЧС, как только им станет об этом известно.
Начальник специального учебного заведения МЧС по обращению члена приемной комиссии или при получении информации из других источников своевременно принимает меры по предотвращению и урегулированию конфликта интересов, в том числе отстранить его от участия в работе приемной комиссии.
12. Деятельность приемной комиссии осуществляется в соответствии с планом работы. Заседание приемной комиссии проводится по решению председателя приемной комиссии.
13. Кандидаты на обучение по образовательным программам с сокращенным сроком проходят собеседование.
Собеседование проводится для проверки знаний Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан "О правоохранительной службе", "О гражданской защите", "О государственной службе Республики Казахстан", "О противодействии коррупции", Этического кодекса сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 2 января 2023 года № 81.
Кандидаты на учебу из числа действующих сотрудников ОГЗ освобождаются от медицинского освидетельствования и проверки физической подготовки.
Кандидаты на учебу из числа граждан, отслуживших срочную воинскую службу и прошедших конкурсный отбор, освобождаются от проверки физической подготовки.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 18.03.2025 № 93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Для приема кандидатов приказом начальника специального учебного заведения МЧС создаются:

1) штаттан тыс уақытша жұмыс істейтін әскери-дәрігерлік комиссия;
2) кандидаттардың дене шынықтыру дайындығын тексеру жөніндегі комиссия;
3) апелляциялық комиссия;
4) техникалық топ құрылады.
Штаттан тыс уақытша жұмыс істейтін әскери-дәрігерлік комиссиясы № 758 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ішкі істер органдарындағы әскери-дәрігерлік сараптама комиссиялары туралы ереженің 3-тарауына сәйкес құрылады.
Дене шынықтыру дайындығын тексеру жөніндегі комиссия оқуға кандидаттарды дене шынықтыру көрсеткіштері бойынша қабылдауды ұйымдастыру жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру үшін құрылады. Комиссия құрамына ТЖМ арнаулы оқу орнының қызметкерлері, сондай-ақ қоғамдық бірлестіктердің өкілдері кіреді.
Апелляциялық комиссия оқуға кандидаттарды дене шынықтыру көрсеткіштері бойынша қабылдау қорытындысы жөніндегі азаматтардың өтініштерін қарау үшін құрылады.
Техникалық топ кандидаттардың жеке және оқу істерін қабылдау және өңдеу жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру үшін құрылады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.10.2022 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Қабылдау тәртібі туралы ақпарат, сондай-ақ қабылдауды ұйымдастыру және өткізу бойынша қабылдау комиссияларының шешімдері, қабылдау мерзімдері ТЖМ арнаулы оқу орнының интернет-ресурстарында орналастырылады және кандидаттарға уақтылы жеткізіледі.
16. Кандидаттарды дене шынықтыру көрсеткіштері бойынша қабылдау жүргізу және спорттық жаттығуларды орындау нәтижелерін бағалау осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес ТЖМ арнаулыы оқу орнына кандидаттар үшін дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерге (бұдан әрі – дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтер) сәйкес жүргізіледі.
"Қазақстан Республикасының Еңбек сіңірген спорт шебері", "Қазақстан Республикасының спорт шебері" спорттық біліктілігі бар және ТЖМ арнаулы оқу орнының қабылдау комиссиясына растайтын құжаттарды ұсынған кандидаттар дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсырудан босатылады.
Кандидаттарды дене шынықтыру көрсеткіштері бойынша оқуға қабылдау кезінде старттық нөмірлер беру жолымен кандидаттарды шифрлау қолданылады.
17. Дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтер кандидаттардың мынадай спорттық жаттығу түрлерін орындауын көздейді:
1) 100 метрге жүгіру (ұлдар, қыздар);
2) 1000 (кросс) метрге жүгіру (қыздар);
3) биік белтемірге тартылу (ұлдар);
4) 1 минут ішінде арқаға жатып денені көтеру (қыздар).
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.10.2022 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1) нештатная временно действующая военно-врачебная комиссия;
2) комиссия по проверке физической подготовленности кандидатов;
3) апелляционная комиссия;
4) техническая группа.
Нештатная временно действующая военно-врачебная комиссия создается в соответствии с Главой 3 Положения о комиссиях военно-врачебной экспертизы в органах внутренних дел Республики Казахстан, утвержденного Приказом № 758.
Комиссия по проверке физической подготовленности создается для осуществления мероприятий по организации приема кандидатов на учебу по физическим показаниям. В состав комиссии входят сотрудники специального учебного заведения МЧС, а также представители общественных объединений.
Апелляционная комиссия создается для рассмотрения заявлений граждан по итогам приема кандидатов на учебу по физическим показаниям.
Техническая группа создается для осуществления мероприятий по приему и обработке личных и учебных дел кандидатов.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.10.2022 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Информация о порядке приема, а также решения приемной комиссии по организации и проведению приема, сроки зачисления размещаются на интернет-ресурсе специальных учебных заведений МЧС и своевременно доводятся до кандидатов.
16. Прием кандидатов на учебу по физическим показателям проводится и результаты выполнения спортивных упражнений оцениваются в соответствии с нормативами по физической подготовке для кандидатов в специальное учебное заведение МЧС (далее – нормативы по физической подготовке), согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Кандидаты, имеющие спортивную квалификацию "Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан", "Мастер спорта Республики Казахстан" и представившие в приемную комиссию специального учебного заведения МЧС подтверждающие документы, освобождаются от сдачи нормативов по физической подготовке.
При приеме кандидатов на учебу по физическим показателям применяется шифрование кандидатов, путем присвоения стартовых номеров.
17. Нормативы по физической подготовке предусматривают выполнение кандидатами следующих видов упражнений:
1) бег на 100 метров (юноши, девушки);
2) бег (кросс) на 1000 метров (юноши, девушки);
3) подтягивание на высокой перекладине (юноши);
4) подъем туловища из положения лежа на спине в течение 1 минуты (девушки).
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.10.2022 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

18. Дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтердің мазмұны және спорттық жаттығуларды орындау шарттары кандидаттардың назарына дене шынықтыру нормативтерін тапсыру басталғанға дейін 24 сағаттан кешіктірілмей жеткізіледі.
19. Кандидаттардың дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыру алдында кандидаттардың дене шынықтыру даярлығын тексеру жөніндегі комиссия мүшелері оларды қауіпсіздік техникасымен қол қойғыза отырып, таныстырады.
20. Дене шынықтыру даярлығы нормативтеріне сәйкес енгізілген спорттық жаттығулардың әрбір түрі жеке тапсырылады. Бір күнде екі жаттығудан артық орындауға рұқсат етілмейді, бұл ретте 1000 метрге жүгіру (кросс) келесі күні басқа жаттығулардан бөлек орындалады.
21. Биік бел темірден тартылу, арқаға жатып денені көтеру және 100 метрге жүгіру бойынша дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерін орындау үшін біруақытта 3 кандидатқа дейін қатыса алады. 1000 метрге жүгіруге (кросс) бір уақытта кемінде 10 адамға дейін қатыса алады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.10.2022 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Кандидаттардың дене шынықтыру дайындығын тексеру жөніндегі комиссия мүшелері әрбір спорттық жаттығуды тапсыру нәтижелерін жеке ведомосте белгілейді және кандидаттың назарына қол қойғыза отырып, жеткізіледі. Жаттығуларды орындау нәтижелері белгіленгеннен кейін қайта тапсыруға жол берілмейді.
23. Осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес спорттық жаттығулардың жекелеген түрлерін тапсыру жөніндегі ведомостердегі деректердің негізінде осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жиынтық ведомосі толтырылады, ол ТЖМ-ның арнаулы оқу орнының қабылдау комиссиясына ұсынылады.
Жиынтық ведомосте кандидаттың дене шынықтыру даярлығы жөніндегі нормативтерді тапсырғаны туралы мәліметтер қамтылады, олар кандидаттардың назарына жеткізіледі және ТЖМ арнаулы оқу орнының ақпараттық стендінде ілінеді, сондай-ақ кандидаттың соңғы норматив тапсырған күні ТЖМ арнаулы оқу орнының интернет-ресурсында орналастырылады.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 18.03.2025 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Дене шынықтыру дайындығы бойынша сынақ нәтижелерімен келіспеген кандидат апелляцияға өтініш бере алады.
Дене шынықтыру дайындығы бойынша сынақ нәтижесімен байланысты мәселелерді қарау үшін апелляциялық комиссияның құрамы ТЖМ арнаулы оқу орны бастығының бұйрығымен бекітіледі.

18. Содержание нормативов по физической подготовке и условия выполнения спортивных упражнений доводятся до сведения кандидатов не позднее, чем за 24 часа до начала проведения сдачи нормативов по физической подготовке.
19. Непосредственно перед началом сдачи нормативов по физической подготовке, члены комиссии по проверке физической подготовленности кандидатов, ознакамливают их с техникой безопасности под роспись.
20. Каждый вид спортивных упражнений, включенный в нормативы по физической подготовке, сдается отдельно. В один день допускается выполнение не более двух упражнений, бег на 1000 метров (кросс) выполняется на другой день, отдельно от других упражнений.
21. Для выполнения нормативов по физической подготовке по подтягиванию на высокой перекладине, подъема туловища из положения лежа на спине и бега на 100 метров одновременно допускаются не более 3 кандидатов. В забеге на 1000 метров (кросс) одновременно принимают участие не более 10 человек.
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.10.2022 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Результаты сдачи каждого спортивного упражнения фиксируются членами комиссии по проверке физической подготовленности кандидатов в отдельной ведомости и доводятся до кандидата под роспись. После фиксации результатов выполнения упражнения пересдача не допускается.
23. На основании данных, содержащихся в ведомостях по сдаче отдельных видов спортивных упражнений согласно приложению 4 к Правилам, составляется сводная ведомость по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, которая представляется в приемную комиссию специального учебного заведения МЧС.
В сводной ведомости содержатся сведения о сдаче кандидатом нормативов по физической подготовке, которые доводятся до сведения кандидатов и вывешиваются на информационном стенде специального учебного заведения МЧС, а также размещаются на интернет-ресурсе специального учебного заведения МЧС в день сдачи кандидатом последнего норматива.
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 18.03.2025 № 93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Кандидат, не согласный с результатом нормативов по физической подготовке, подает заявление на апелляцию.
Состав апелляционной комиссии для рассмотрения вопросов, связанных с результатами нормативов по физической подготовке, утверждается приказом начальника специального учебного заведения МЧС.

25. Кандидат дене шынықтыру даярлығы бойынша нәтижелер хабарланғаннан кейін келесі күні сағат 13.00-ге дейін апелляцияға арызды өзі береді және оны апелляциялық комиссия бір тәулік ішінде қарайды. Арыз берушінің өзімен бірге жеке басын куәландыратын құжаты болуы тиіс.
26. Кандидаттың өтінішін қарау нәтижелері бойынша қанағаттанарлықсыз деген баға алған жағдайда бір дене шынықтыру жаттығуын қайта тапсыруға жол беріледі.
27. Апелляциялық комиссияның шешімі комиссияның құрамының көпшілік дауысымен қабылданады. Апелляциялық комиссияның жұмысы осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттамамен ресімделеді, оған төраға және комиссияның барлық мүшелері қол қояды. Апелляциялық комиссия шешімінің нәтижелері бойынша өтініш берген кандидатқа апелляциялық комиссия отырысының хаттамасынан үзінді көшірме беріледі.
28. ТЖМ арнаулы оқу орнына қабылдау медициналық, дене шынықтыру, кәсіби көрсеткіштері бойынша қабылдау нәтижелерін ескере отырып, ҰБТ қорытындысы бойынша сертификаттар балдарына сәйкес конкурс бойынша жүргізіледі.
Қабылдау комиссиясы конкурстың қорытындысы бойынша кандидатты курсант қатарына қабылдау немесе қабылдамау туралы шешімді кандидатқа қабылдау комиссиясының отырысында жариялайды.
29. "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 600 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17650 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік қағидаларының 4-тармағымен ҰБТ нәтижелері бойынша ТЖМ арнаулы оқу орнының курсанттары қатарына қабылдау конкурсына қатысу үшін қажетті балдар саны белгіленеді.
30. ТЖМ арнаулы оқу орнына қысқартылған мерзіммен білім беру бағдарламалары бойынша оқуға қабылдау әңгімелесу нәтижелері бойынша конкурс бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 18.03.2025 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Қызметтік міндеттерін атқару кезінде қаза тапқан немесе мүгедектік алған құқық қорғау органдары қызметкерлерінің кандидаттар үшін белгіленген талаптар бойынша шекті балл деңгейін жинаған балалары ТЖМ-ның арнаулы оқу орнына конкурстан тыс қабылданады.

25. Заявление на апелляцию подается в апелляционную комиссию лично кандидатом до 13 часов следующего дня после объявления результатов нормативов по физической подготовке и рассматривается апелляционной комиссией в течение суток. Заявителю необходимо иметь при себе документ, удостоверяющий личность.
26. По результатам рассмотрения заявления кандидату предоставляется пересдача одного физического упражнения, по которому получена неудовлетворительная оценка.
27. Решение апелляционной комиссии принимается большинством голосов состава комиссии. Работа апелляционной комиссии оформляется протоколами по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам, которые подписываются председателем и всеми членами комиссии. По результатам решения апелляционной комиссии обратившемуся кандидату выдается выписка из протокола заседания апелляционной комиссии.
28. Зачисление в специальное учебное заведение МЧС производится по конкурсу в соответствии с баллами сертификатов по итогам ЕНТ с учетом результатов приема по медицинским, физическим, профессиональным показателям.
Решение о зачислении кандидата в число курсантов или отказе выносит приемная комиссия по итогам конкурса, которое объявляется кандидату на заседании приемной комиссии.
29. Количество баллов, необходимых для участия в конкурсе на зачисление в число курсантов специального учебного заведения МЧС по результатам ЕНТ устанавливается пунктом 4 Типовых правил приема на обучение в организации образования, реализующие образовательные программы высшего образования, утвержденных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 600 "Об утверждении Типовых правил приема на обучение в организации образования, реализующие образовательные программы высшего и послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17650).
30. Зачисление в специальное учебное заведение МЧС на обучение по образовательным программам с сокращенным сроком производится по конкурсу по результатам собеседования.
Сноска. Пункт 30 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 18.03.2025 № 93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Дети сотрудников правоохранительных органов, погибших или получивших инвалидность при исполнении служебных обязанностей, набравшие пороговый уровень баллов по установленным для кандидатов требованиям, зачисляются в специальное учебное заведение МЧС вне конкурса.

Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.10.2022 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. ТЖМ арнауы оқу орнының курсанттары қатарына қабылдау конкурсын өткізу кезінде ҰБТ сертификаттарының балдары тең болған жағдайда келесі кезектілікпен:
1) "Алтын белгi" белгiсімен марапатталған адамдардың;
2) патриоттық танытқаны және белсенді азаматтық ұстанымы үшін ерекшелік белгісімен наградталған адамдардың;
3) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының білім туралы құжаттары бар, біліктілігін растаған және мамандығы бойынша кемінде бір жыл жұмыс өтілі бар адамдардың;
4) тiзбесiн бiлiм беру саласындағы уәкiлеттi орган айқындайтын жалпы бiлiм беретiн пәндер бойынша халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарының (ғылыми жарыстардың) (бiрiншi, екiншi және үшiншi дәрежелi дипломдармен марапатталған), орындаушылардың халықаралық және республикалық конкурстарының және спорттық жарыстардың (бiрiншi, екiншi және үшiншi дәрежелi дипломдармен марапатталған) соңғы үш жылдағы жеңiмпаздарының, сондай-ақ өздерi таңдаған мамандықтары олимпиаданың, конкурстың немесе спорттық жарыстың пәнiне сәйкес келген жағдайда, жалпы бiлiм беретiн пәндер бойынша ағымдағы оқу жылында президенттік, республикалық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстары (бiрiншi, екiншi және үшiншi дәрежелi дипломдармен марапатталған) жеңiмпаздарының;
5) жетiм балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың, сондай-ақ кәмелетке толғанға дейін ата-анасынан айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған жастардың қатарындағы Қазақстан Республикасы азаматтарының, бірінші және екінші топтардағы мүгедектердің, басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдары ардагерлерінің, жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлердің, медициналық қорытындыға сәйкес тиісті білім беру ұйымдарында оқуға қарсы көрсетілімдері жоқ бала кезінен мүгедектердің, мүгедек балалардың және үздік білімі туралы құжаттары (куәліктері, аттестаттары, дипломдары) бар адамдардың артықшылықты құқығы бар.
Балдардың көрсеткіштері бірдей болған жағдайда және басым құқығы болмаған кезде аттестаттың немесе дипломның орта балдары жоғары адамдар қабылданады.
Балдардың көрсеткіштері бірдей болған жағдайда және басым құқығы болмаған кезде, сондай-ақ аттестаттың немесе дипломның орташа балдары бірдей болған кезде бейіндік пәндер бойынша алған балдары ескеріледі.

Сноска. Пункт 31 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.10.2022 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. В случае равенства баллов сертификатов ЕНТ преимущественное право на зачисление в последующей очередности имеют:
1) лица, награжденные знаком "Алтын белгі";
2) лица, награжденные знаком отличия за проявленный патриотизм и активную гражданскую позицию;
3) лица, имеющие документы об образовании организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального образования, подтвердившие квалификацию и имеющие стаж работы по специальности не менее одного года;
4) победители международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам (награжденные дипломами первой, второй и третьей степени), международных и республиканских конкурсов исполнителей и спортивных соревнований (награжденные дипломами первой, второй и третьей степени) последних трех лет, перечень которых определяется уполномоченным органом в области образования, а также победители президентской, республиканских олимпиад и конкурсов научных проектов по общеобразовательным предметам (награжденные дипломами первой, второй и третьей степени) текущего учебного года при условии соответствия выбранной ими образовательной программы предмету олимпиады, конкурса или спортивного соревнования;
5) дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, а также граждане Республики Казахстан из числа молодежи, потерявшие или оставшиеся без попечения родителей до совершеннолетия и лица, имеющие документы об образовании (свидетельства, аттестаты, дипломы) с отличием.
В случае одинаковых показателей баллов и при отсутствии преимущественного права зачисляются лица, имеющие высокие средние баллы аттестата или диплома.
В случае одинаковых показателей баллов и при отсутствии преимущественного права, а также одинаковых средних баллов аттестата или диплома учитываются баллы, набранные по профильным предметам.

32-1. Мерзімді әскери қызмет өткерген және конкурстық іріктеуден өткен және алдын ала және түпкілікті медициналық куәландыру кезінде оқуға жарамды деп танылған, сондай-ақ міндетті арнайы тексеруден өткен азаматтар қатарынан оқуға кандидаттар ТЖМ арнаулы оқу орнына конкурстан тыс, бірақ "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнының қызмет қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 13 тамыздағы № 394 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23991 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнының қызмет қағидаларының 14-тармағына сәйкес айқындалатын ТЖМ арнаулы оқу орнында білім алушылардың жыл сайынғы санының 5 %-нан аспайтын мөлшерде қабылданады.
Ескерту. Қағидалар 32-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 26.07.2024 № 290 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Қабылдау комиссиясының оқуға қабылдау туралы шешiмi ТЖМ арнаулы оқу орны бастығының бұйрығымен ресiмделедi. Бұйрықтан үзінді жұмыстан қол үзiп оқуға қабылданған тұлғаларды оқуға iс-сапарға жіберуге негiз болып табылады.
34. Курсанттар қатарына қабылданбаған АҚО қызметкерлері мен әскери қызметшілері қатарындағы кандидаттар АҚО қарамағына жеке (оқу) істері қайтарылып және қабылданбау себептері көрсетіле отырып жіберіледі.
35. ТЖМ арнаулы оқу орны ТЖМ кадр қызметіне оқуға қабылдауды өткізгеннен кейiн күнтізбелік он күн ішінде оқуға қабылдауды ұйымдастыру және өткiзу бойынша қорытынды есепті, сондай-ақ курсанттарды оқуға қабылдау туралы бұйрықтардың көшiрмелерін ұсынады.
Жоғары білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар
министрлігінің арнаулы
оқу орнына оқуға
қабылдау қағидаларына
1-қосымша
Кадрларды есепке алу бойынша ЖЕКЕ ПАРАҚ
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 10.05.2024 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Тегі _________________________________
Аты _______________________________________
Әкесінің аты (ол болған жағдайда) _______________
2. Жынысы ________
3. Туылған жылы, күні, айы _________________
4. Туылған жері ____________________________
(село, ауыл, қала, аудан, облыс, республика)

32-1. Кандидаты на учебу из числа граждан, отслуживших срочную воинскую службу и прошедших конкурсный отбор, и признанные годными к учебе при предварительном и окончательном медицинском освидетельствовании, а также прошедшие обязательную специальную проверку, зачисляются в специальное учебное заведение МЧС вне конкурса, но в количестве, не превышающем 5 % от ежегодной численности обучающихся в специальном учебном заведении МЧС, определяемой в соответствии с пунктом 14 Правил деятельности специального учебного заведения Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 13 августа 2021 года № 394 "Об утверждении Правил деятельности специального учебного заведения Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 23991).
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 32-1 в соответствии с приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 26.07.2024 № 290 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Решение приемной комиссии о зачислении на учебу оформляется приказом начальника специального учебного заведения МЧС. Выписка из приказа является основанием для откомандирования лиц, принятых на обучение с отрывом от службы.
34. Кандидаты из числа сотрудников и военнослужащих ОГЗ, не зачисленные в число курсантов, откомандировываются в распоряжение ОГЗ с возвращением личных (учебных) дел и указанием причин не зачисления.
35. Специальное учебное заведение МЧС представляют в кадровую службу МЧС в течение десяти календарных дней после проведения зачисления итоговый отчет по организации и проведению приема, а также копии приказов о зачислении курсантов.
Приложение 1
к Правилам приема
на обучение в специальное
учебное заведение
Министерства
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан,
реализующее образовательные
программы высшего образования
ЛИЧНЫЙ ЛИСТОК по учету кадров
Сноска. Приложение 1 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 10.05.2024 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Фамилия______________________________________
имя____________________________________________
отчество (при его наличии) _______________________
2. Пол________
3. Год, число и месяц рождения ___________________
4. Место рождения ______________________________
(село, деревня, город, район, область, республика)

5. Ұлты ____________________________
6. Азаматтығы _______________________________
7. Білімі ______________________________
Фотосурет орны
Оқу орнының атауы және оның орналасқан жері
Факультеті немесе бөлімшесі
Түскен жылы
Бітірген немесе шыққан жылы
Бітірмесе, қай курстан шықты
Оқу орнын бітірген соң қай мамандықты алды, дипломның немесе куәліктің № көрсету
8. Ана тілі, қандай тілдерді біледі және қандай деңгейде _____________________________________________________________________ (сөздікпен, оқиды және ойын жеткізе алады, еркін меңгерген)
9. Ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы _______________________________________
10. Қандай ғылыми еңбектеріңіз және жаңалықтарыңыз бар _____________________________________________________________________
11. Сіз әкімшілік және/немесе қылмыстық жауаптылыққа тартылғансыз ба? _____________________________________________________________________ (қашан, не үшін кім соттады, жазалау шарасы)
12. Еңбек жолы басталғаннан бері атқаратын жұмысы (жоғары және орта арнаулы оқу орнындарындағы оқуды, әскери қызметті және қоса атқаратын жұмысты қосқанда)
Айы мен жылы
Лауазымы, кәсіпорындарды, ұйым-мекемелерді, сондай-ақ министрлікті (ведомствоны) көрсете отырып
Кәсіпорындардың, ұйым-мекемелердің орналасқан жері
Түскен
шыққан
Осы тармақты толтыратын кезде мекемелердің, ұйымдардың және кәсіпорындардың атауларын кезінде қалай аталғанына қарай атап, әскери қызметті лауазымды көрсете отырып толтыру керек.
13. Жеке іс парақ толтырған сәттегі отбасы жағдайы, сіздің жақын туыстарыңыз
Туыстық дәрежесі
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Күні және туған жері
Жұмыс орны, лауазымы
Тұрғылықты жері
14. Шет елде болуы (жұмыс, қызметтік іссапар, делегациямен бірге сапар)
Айы мен жылы
Қай елде
Шет елде болу мақсаты
Қай уақыттан
Қай уақытқа
15. Қандай сайланбалы органдарға (қашан, қандай және қай жерде) сайланған немесе сайланды________________________________________________________________________
16. Әскери қызметіне қатысы_______________________________
(әскери міндетті, әскери міндетті емес, әскери есептегі мамандығы, әскери атағы, әскери билеттің номері және жеке номері (бар болса))
17. Қандай мемлекеттік наградаларыңыз бар (қашан, немен, кім марапаттады) _____________________________________________________________________
18. Төлқұжат __________________________________________________________ (сериясы, нөмірі, қашан, кім берген, тіркелген тұрығының мекен-жайы)

5. Национальность (по желанию) __________________
6. Гражданство_________________________________
7. Образование _________________________________
Место для
фотокарточки
Название учебного заведения и его местонахождение
Факультет или отделение
Год
поступления
Год окончания или ухода
Если не окончено, то с какого курса ушел
Какую квалификацию получил в результате
окончания учебного заведения, указать № диплома или удостоверения
8. Родной язык, какими другими языками владеете и в какой степени
_______________________________________________________________________
(словарем, читаете и можете объясняться, владеете свободно)
9. Ученая степень, ученое звание __________________________________________
10. Какие имеете научные труды и изобретения
_______________________________________________________________________
11. Привлекались ли Вы к административной и/или уголовной ответственности?
_______________________________________________________________________
(кем, когда и за что осужден, мера наказания)
12. Выполняемая работа с начала трудовой деятельности (включая учебу в высших
и средних специальных учебных заведениях, военную службу,
работу по совместительству)
Месяц и год
Должность с указанием учреждения, организации, предприятия, а также министерства (ведомства)
Местонахождение учреждения, организации, предприятия
Вступления
ухода
При заполнении данного пункта учреждения, организации и предприятия необходимо именовать так, как они назывались в свое время, военную службу записывать с указанием должности, округа. 13. Семейное положение в момент заполнения личного листка, Ваши близкие родственники
Степень родства
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата и место рождения
Место работы, должность
Адрес проживания
14. Пребывание за границей (работа, служебная командировка, поездка с делегацией)
Месяц и год
В какой стране
Цель пребывания за границей
С какого времени
По какое время
15. В какие выборные органы избирался или избрали (где, в какие и когда)
_________________________________________________________________________
16. Отношение к воинской обязанности (военнообязанный, невоеннообязанный)
__________________________________________________________________________
(военно-учетная специальность, воинское звание, номер военного билета и личный
номер (при наличии))
17. Какие имеете государственные награды (когда, кем и чем награждены)
_________________________________________________________________________
18. Паспорт ______________________________________________________________
(серия, номер, кем и когда выдан, адрес прописки)

19. Тұрғылықты жері ___________________________________________________ 20___ жыл "_____" ___________ Өзінің қолы __________________________ (толтырылған күні) (Жеке парақты толтыратын қызметкер барлық кейінгі өзгерістер туралы (білімі, ғылыми дәреже, ғылыми атақ беру және т.б.) осы өзгерістерді оның жеке ісіне енгізу үшін жұмыс орнына хабарлайды).
Жоғары білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар
министрлігінің арнаулы
оқу орнына оқуға қабылдау
қағидаларына 2-қосымша
Нысан
Қабылдау комиссиясының кандидаттарды курсанттар қатарына қабылдау туралы № ___ хаттамасы

19. Место жительства ______________________________________________________
"_____" ___________ 20___ год
Личная подпись ________________________ (дата заполнения)
(Работник, заполняющий личный листок, сообщает о всех последующих изменениях
(образовании, присвоении ученой степени, ученого звания) по месту работы
для внесения этих изменений в его личное дело).
Приложение 2
к Правилам приема на обучение
в специальное учебное
заведение Министерства
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан,
реализующее образовательные
программы высшего образования
Форма
Протокол №____ приемной комиссии о зачислении кандидатов в число курсантов

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 18.03.2025 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20__жылғы "___" ____________ қаласы
Қабылдау комиссиясының құрамы:
қабылдау комиссиясының төрағасы:
қабылдау комиссиясының мүшелері:
хатшысы:
оқуға кандидаттардың материалдарын қарап, ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Туған жылы
ұлты
білімі
Бітірген жылы
Азаматтық қорғау органдарында, Қарулы Күштерде қызмет ету
Қабылдау нәтижелері
Медициналық көрсеткіштер бойынша
Кәсіби-психологиялық көрсеткіштер бойынша
Дене шынықтыруының көрсеткіштері бойынша
ҰБТ нәтижелері
Жалпы балл
Қазақстан тарихы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Кестенің жалғасы
Қабылдау нәтижелері
Аттестаттың/дипломның орташа балы
Жасақтаушы орган
Жеңілдіктер
Қабылдау комиссиясының шешімі
ҰБТ нәтижелері
Математикалық сауаттылық
Оқу сауаттылығы (оқу тілі)
1-Кәсіби пән
(Математика)
2-Кәсіби пән
(Физика)
13
14
15
16
17
18
19
20
Қабылдау комиссиясының төрағасы:
Қабылдау комиссиясының мүшелері:
Хатшысы:
Жоғары білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар
министрлігінің арнаулы
оқу орнына оқуға қабылдау
қағидаларына 3-қосымша
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнына кандидаттарға арналған дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтер
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.10.2022 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жігіттер үшін
Атауы
Баға
өте жақсы
жақсы
қанағаттанарлық
1.
100 метрге жүгіру (секундтар)

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 18.03.2025 № 93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
"___" ________20___ год
город ____________
Приемная комиссия в составе:
председателя приемной комиссии:
членов приемной комиссии:
секретаря:
рассмотрев материалы кандидатов на учебу, РЕШИЛА:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Год рождения
Национальность
Образование
Год окончания
Служба в органах гражданской защиты в Вооруженных силах
Результаты приема
по медицинским показателям
по профессионально-психологическим показателям
по физическим показателям
Результаты ЕНТ
Общий балл
История Казахстана
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Продолжение таблицы
Результаты приема
Средний балл аттестата/диплома
Комплектующий орган
Льготы
Решение приемной комиссии
Результаты ЕНТ
Математическая грамотность
Грамотность чтения (язык обучения)
Профильный предмет 1 (Математика)
Профильный предмет 2 (Физика)
13
14
15
16
17
18
19
20
Председатель приемной комиссии:
Члены приемной комиссии:
Секретарь:
Приложение 3
к Правилам приема на обучение
в специальное учебное
заведение Министерства
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан,
реализующее образовательные
программы высшего образования
Нормативы по физической подготовке для кандидатов в специальное учебное заведение Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.10.2022 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Для юношей
Наименование
Оценка
отлично
хорошо
Удовлетворительно
1.
Бег 100 метров (секунды)

14.0
14.5
15.0
2.
1000 метрге жүгіру (минуттар/секундтар)
3.40
3.50
4.00
3.
Тартылу (тартылу саны)
11
9
7
Қыздар үшін
Атауы
Баға
өте жақсы
жақсы
қанағаттанарлық
1.
100 метрге жүгіру (секундтар)
16.0
16.5
17.0
2.
1000 метрге жүгіру (минуттар/секундтар)
4.40
5.00
5.20
3.
1 минут ішінде шалқадан жатып кеудені көтеру (көтеру саны)
35
30
25
Ескертпе:
Егер талапкер жаттығулардың біреуінен "қанағаттанарлықсыз" деген баға алып, қалғандарынан "жақсы" деген баға алса, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі арнаулы оқу орнына түсушілер үшін дене шынықтыру нормативтері тапсырылды деп есептеледі.
Мысалы: Тартылу – "жақсы", 100 метрге жүгіру – "жақсы", 1000 метрге жүгіру – "қанағаттанарлықсыз" - дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтер тапсырылды.
Тартылу – "өте жақсы", 100 метрге жүгіру – "қанағаттанарлық", 1000 метрге жүгіру "қанағаттанарлықсыз" - нормативтер тапсырылған жоқ.
Спорттық жаттығуларды орындау шарттары:
100, 1000 метрге жүгіру стадионның жүгіру жолында немесе кез келген тегіс жерде өткізіледі;
биік белтемірге тартылу бастапқы орнынан тартылған қалпы жоғарыдан ұстап (бас бармақ астыңғы жақта) жерге аяғын тигізбей орындалады. Иегін бел темірден асырып, әрбір орындау кезінде қозғалмайтын қалыпта, тартылған қалпы қолдары түзу, аяқтарын жұлқымай және серіппей орындаған кезінде жаттығу орындалды деп есептеледі. Тартылып тұру қалпында орнынан 5 секундтан артық тоқтауға (демалуға) және тартылуды шайқалудан бастауға жол берілмейді;
денені көтеру арқада жатқан бастапқы қалпынан, қолдың иығына немесе бекітпеге жатып, тізеге шынтағымен жанасқанға дейін (аяқтарды елеусіз бүгуге рұқсат етіледі) дененің алға еңкеюімен, бастапқы қалыпқа оралған кезде тірекке жауырынмен жанасу қажет. Жаттығу 1 минут ішінде тоқтаусыз орындалады.
Жаттығуды орындауды бұзған жағдайда "саналмасын" командасы беріледі. Егер жаттығу үш реттен артық қате орындалса, кандидат жаттығуды орындаудан шығарылады.
Дене шынықтыру көрсеткіштері бойынша іріктеу нәтижелері ұлдар және қыздар үшін бөлек бағаланады.
Жоғары білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар
министрлігінің арнаулы
оқу орнына оқуға қабылдау
қағидаларына 4-қосымша
Нысан
Спорттық жаттығулардың жекелеген түрлерін тапсыру жөніндегі ВЕДОМОСІ

14.0
14.5
15.0
2.
Бег 1000 метров (минуты/секунды)
3.40
3.50
4.00
3.
Подтягивание (количество/раз)
11
9
7
Для девушек
Наименование
Оценка
отлично
хорошо
Удовлетворительно
1.
Бег 100 метров (секунды)
16.0
16.5
17.0
2.
Бег 1000 метров (минуты/секунды)
4.40
5.00
5.20
3.
Подъем туловища из положения лежа на спине в течение 1 минуты (количество/раз)
35
30
25
Примечание:
Нормативы по физической подготовке для кандидатов в специальные учебные заведения Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан считать сданными, если кандидат получил не более одной неудовлетворительной оценки, а остальные – не ниже "хорошо".
Пример: Подтягивание "хорошо", бег 100 метров – "хорошо", бег 1000 метров – "неудовлетворительно" – нормативы по физической подготовке сданы.
Подтягивание "отлично", бег 100 метров – "удовлетворительно", бег 1000 метров "неудовлетворительно" – не сданы.
Условия выполнения спортивных упражнений:
бег на 100, 1000 метров проводится на беговой дорожке стадиона или на любой ровной местности;
подтягивание на высокой перекладине выполняется из исходного положения вис, хватом сверху (большой палец снизу), не касаясь ногами опоры. Упражнение считается выполненным при пересечении подбородком грифа перекладины, каждый раз из неподвижного положения в висе на прямых руках, без рывков и маховых движений ногами. Не допускается отдыхать (останавливаться) в положении виса более 5 секунд и начинать подтягивание с раскачивания;
подъем туловища выполняется из исходного положения лежа на спине, кисти к плечам или на затылок, наклоны туловища вперед до касания локтями колен (допускается незначительное сгибание ног), при возвращении в исходное положение необходимо касание опоры лопатками. Упражнение выполняется без остановок в течение 1 минуты.
При нарушении выполнения упражнения подается команда "не считать". При неправильном выполнении упражнения более трех раз кандидат снимается с выполнения упражнения.
Оценка результатов отбора по физическим показателям проводится отдельно для юношей и девушек.
Приложение 4
к Правилам приема на обучение
в специальное учебное
заведение Министерства
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан,
реализующее образовательные
программы высшего образования
Форма
ВЕДОМОСТЬ по сдаче отдельных видов спортивных упражнений

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 18.03.2025 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20__жылғы "___" ____________ қаласы
спорттық жаттығулардың аталған түрі бойынша ______________________. (спорттық жаттығудың түрі)
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Бастапқы нөмір
Жаттығудың нәтижесі
Баға (балл)
Кандидаттың қолы
1
2
3
4
5
6
Дене шынықтыру даярлығын тексеру жөніндегі комиссия мүшелері:
* "кандидаттың қолы" (қол қоюдан бас тартқан жағдайда "қол қоюдан бас тартты" деген белгі қойылады).
Жоғары білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар
министрлігінің арнаулы
оқу орнына оқуға қабылдау
қағидаларына 5-қосымша
Нысан
ЖИЫНТЫҚ ВЕДОМОСТЬ
20__ жылғы "___" _____
_______ қаласы
№ р/с
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Сопорттық жаттығудың түрі
Қорытынды баға (балл)
Оқуға кандидаттың қолы
100 метрге жүгіру
1000 метрге жүгіру (кросс)
Білек белтемірге тартылу
нәтижесі
бағасы (балл)
нәтижесі
бағасы (балл)
нәтижесі
бағасы (балл)
Дене шынықтыру даярлығын тексеру жөніндегі комиссияның мүшелері:
Жоғары білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар
министрлігінің арнаулы
оқу орнына оқуға қабылдау
қағидаларына 6-қосымша
Нысан
Апелляциялық комиссияның № ___ хаттамасы
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 18.03.2025 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20__жылғы "___" ____________ қаласы
Апелляциялық комиссия келесі құрамда:
қабылдау комиссиясының төрағасы:
қабылдау комиссиясының мүшелері:
хатшысы:
Кандидаттардың апелляция туралы өтінішін және апелляциямен қайта тапсырылған дене шынықтыру бойынша спорттық жаттығулардың
нәтижелерін қарап, төменде көрсетілген спорттық жаттығу түрлері бойынша мынадай баға қоюды
шешті:______________________________________
(спорттық жаттығудың түрі)
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Бастапқы нөмір
Жаттығудың нәтижесі
Баға (балл)
Кандидаттың қолы
1
2
3
4
5
6
Аппеляциялық комиссияның мүшелері:

Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 18.03.2025 № 93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
"___" ________20___год
город ____________
по нижестоящему виду спортивных упражнений: _____________________.
(вид спортивного упражнения)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Стартовый номер
Результат упражнения
Оценка (балл)
Роспись кандидата
1
2
3
4
5
6
Члены комиссии по проверке физической подготовленности:
* "Роспись кандидата" (в случае отказа от проставления росписи делается отметка
"От подписи отказался")
Приложение 5
к Правилам приема на обучение
в специальное учебное
заведение Министерства
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан,
реализующее образовательные
программы высшего образования
Форма
СВОДНАЯ ВЕДОМОСТЬ
"___" ________20___год
город ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Вид спортивных упражнений
Итоговая оценка (балл)
Подпись кандидата на учебу
Бег на 100 метров
Бег (кросс) на 1000 метров
Подтягивание на высокой перекладине
результат
оценка (балл)
результат
оценка (балл)
результат
оценка (балл)
Члены комиссии по проверке физической подготовленности:
Приложение 6
к Правилам приема на обучение
в специальное учебное
заведение Министерства
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан,
реализующее образовательные
программы высшего образования
Форма
Протокол № ____ апелляционной комиссии
Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 18.03.2025 № 93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
"___" ________20___год
город ____________
Апелляционная комиссия в составе:
председателя приемной комиссии:
членов приемной комиссии:
секретаря:
Рассмотрев заявление кандидатов на апелляцию и результаты пересдачи
апеллируемых спортивных упражнений по физической подготовке, приняла
решение выставить следующие оценки по нижестоящему виду спортивных
упражнений: __________________________________________________.
(вид спортивного упражнения)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Стартовый номер
Результат упражнения
Оценка
Роспись кандидата
1
2
3
4
5
6
Члены апелляционной комиссии: