Ластағыштардың шығарындылары мен көшірілуінің тіркелімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 31 тамыздағы № 346 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 2 қыркүйекте № 24214 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының Экология кодексінің 22-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ластағыштардың шығарындылары мен көшірілуінің тіркелімін жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. "Ластауыштардың шығарындылары мен тасымалдарының мемлекеттік тіркелімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 10 маусымдағы № 241 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13968 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық саясат және тұрақты даму департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейің оның Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрі
М. Мирзагалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрінің
2021 жылғы 31 тамыздағы
№ 346 бұйрығымен
бекітілген
Ластағыштардың шығарылуы мен көшірілуінің тіркелімін жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының ластағыштардың шығарылуы мен көшірілуінің тіркелімін жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Экология кодексінің 22-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және ластағыштардың шығарындылары мен көшірілуінің тіркелімін жүргізу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил ведения регистра выбросов и переноса загрязнителей
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 31 августа 2021 года № 346. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 сентября 2021 года № 24214.
В соответствии с пунктом 2 статьи 22 Экологического кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения Регистра выбросов и переноса загрязнителей.
2. Признать утратившими силу приказ исполняющего обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 10 июня 2016 года № 241 "Об утверждении Правил ведения Государственного регистра выбросов и переноса загрязнителей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13968).
3. Департаменту экологической политики и устойчивого развития Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в департамент юридический службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
М. Мирзагалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 31 августа 2021 года № 346
Правила ведения Регистра выбросов и переноса загрязнителей
Глава 1. Общие положения
1. Правила ведения Регистра выбросов и переноса загрязнителей Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 22 Экологического кодекса Республики Казахстан и определяют порядок ведения Регистра выбросов и переноса загрязнителей.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
ластағыштардың шығарылуы мен көшірілуінің тіркелімі – әркімнің экологиялық ақпаратқа қол жеткізу құқығын қамтамасыз ету, жұртшылықтың қоршаған ортаға қатысты мәселелер бойынша шешімдер қабылдау процесіне қатысуы, сондай-ақ қоршаған ортаның ластануын болғызбау мен қысқартуға жәрдемдесу мақсатында жүргізілетін ресми интернет-ресурста ашық қолжетімділікте орналастырылған, ластағыш заттардың қоршаған ортаға эмиссияларының жай-күйі және қоршаған ортаның ластану деңгейлері туралы құрылымданған электрондық дерекқор;
"ластағыш" термині өздерінің қасиеттеріне орай және осындай заттарды қоршаған ортаға енгізу салдарынан қоршаған ортаға немесе адамның өміріне және (немесе) денсаулығына зиянды болуы мүмкін және Қағидаларында белгіленген өнеркәсіп салалары бойынша есептілік үшін ластағыштардың тізбесіне енгізілген затты немесе заттар тобын білдіреді;
"шығарынды" термині қандай да бір қызмет нәтижесінде, оның әдейі немесе авариялық, жоспарлы немесе жоспардан тыс болып табылатын-табылмайтынына қарамастан, ластағыштардың қоршаған ортаға кез келген енгізілуін, оған қоса жер бетіне және су объектілеріне төгілуін, атмосфералық ауаға эмиссияны, ластағыштардың су объектілеріне ағызылуын, ластағыштардың жер қойнауына айдалуын, қалдықтардың көмілуін немесе олардың жер бетінде не сарқынды суларды түпкілікті тазартусыз кәріз жүйесі арқылы орналастырылуын білдіреді;
"көшіру" термині жоюға немесе қалпына келтіруге арналған ластағыштардың немесе қалдықтардың, сондай-ақ тазартуға арналған сарқынды сулар құрамындағы ластағыштардың объект шегінен тыс жерге орын ауыстыруын білдіреді;
"объект" термині сол бір тұлғаның меншігіндегі немесе сол бір тұлға пайдаланатын сол бір учаскедегі немесе іргелес учаскелердегі бір немесе бірнеше өнеркәсіптік қондырғыны білдіреді;
2-тарау. Ластағыштардың шығарылуы мен көшірілуінің тіркелімін жүргізу тәртібі
3. Ластағыштардың шығарылуы мен көшірілуінің тіркелімі:
1) стационарлық ұйымдастырылған көздер бойынша есептілікке қатысты нақты объектілерге байланыстырыла отырып;
2) ластағыштардың шығарылуы мен көшірілуінің тіркелімін жүргізу қағидаларында белгіленген өнеркәсіп салалары бойынша есептілік үшін ластағыштардың тізбесіне сәйкес ластағыштың әрбір түрі және қалдықтардың әрбір түрі бойынша жеке-жеке;
3) нұсқаулық-әдістемелік құжаттарға сәйкес қоршаған ортаға эмиссияларды айқындау негізінде жүргізіледі.
Қоршаған ортаға эмиссияларды анықтаудың нұсқаулық-әдістемелік құжаттарын, оның ішінде ауыр металдар мен төзімді органикалық ластағыш заттар эмиссияларын есептеу әдістемесін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
Ластағыштардың шығарылуы мен көшірілуінің тіркелімін жүргізуді қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның ластағыштардың шығарындылары мен тасымалдарының тіркелімін реттеу жөніндегі ведомстволық бағынысты ұйым жүзеге асырады.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
регистр выбросов и переноса загрязнителей – это структурированная электронная база данных о состоянии эмиссий загрязняющих веществ в окружающую среду и уровнях загрязнения окружающей среды, размещенная в открытом доступе на официальном интернет-ресурсе, которая ведется в целях обеспечения права каждого на доступ к экологической информации и участия общественности в процессе принятия решений по вопросам, касающимся окружающей среды, а также содействия предотвращению и сокращению загрязнения окружающей среды;
"загрязнитель" означает вещество или группу веществ, которые могут быть вредны для окружающей среды или здоровья человека в силу их свойств и в результате их введения в окружающую среду, включенные в перечень загрязнителей для отчетности по отраслям промышленности, установленный Правилами;
"выброс" означает любое введение загрязнителей в окружающую среду в результате какой-либо деятельности, независимо от того, является ли оно намеренным или аварийным, плановым или внеплановым, включая разлив на земной поверхности и в водных объектах, эмиссию в атмосферный воздух, сброс загрязнителей в водные объекты, закачку загрязнителей в недра, захоронение отходов или их размещение на земной поверхности или через системы канализации без окончательной очистки сточных вод;
"перенос" означает перемещение за пределы объекта загрязнителей или отходов, предназначенных для удаления или восстановления, а также загрязнителей, содержащихся в предназначенных для очистки сточных водах;
"объект" означает одну или несколько стационарных источников на одном и том же участке или на прилегающих участках, которые находятся в собственности одного и того же лица или эксплуатируются одним и тем же лицом.
Глава 2. Порядок ведения Регистра выбросов и переноса загрязнителей
3. Регистр выбросов и переноса загрязнителей ведется:
1) в привязке к конкретным объектам – в отношении отчетности по стационарным организованным источникам;
2) отдельно по каждому виду загрязнителя и каждому виду отходов – согласно перечню загрязнителей для отчетности по отраслям промышленности, установленному правилами ведения регистра выбросов и переноса загрязнителей;
3) на основе определения эмиссий в окружающую среду – в соответствии с инструктивно-методическими документами.
Деятельность по ведению регистра выбросов и переноса загрязнителей осуществляется подведомственной организацией уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.

4. Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес баяндалған қызмет түрлерін жүзеге асыратын операторлар жыл сайын 1 сәуірге дейін өткен күнтізбелік жыл үшін Қазақстан Республикасының ластағыштардың шығарындылары мен тасымалдарының тіркеліміне есептілік ұсынады.
Осындай ақпарат тиісті болатын күнтізбелік жыл есепті жыл болып табылады.
5. Ластағыштардың шығарылуы мен көшірілуінің тіркеліміне шығарындылары атмосфераға, суға және жерге стационарлық және диффузиялық көздерден жүзеге асырылатын ластағыштар бойынша ақпарат, сондай-ақ қалдықтарды көшіру жөніндегі ақпарат ұсынылады.
6. Ластағыштардың шығарылуы мен көшірілуінің тіркеліміне деректерді ұсыну осы Қағидалардың 1-қосымшасында белгіленген өндіріс қуаты үшін қабылданған шекті мәндері бар ластағыштардың шығарылуы мен көшірілуінің тіркеліміне есептілікті ұсыну туралы талаптар қолданылатын қызмет түрлері бойынша және Қағидалардың 2-қосымшасында белгіленген өнеркәсіп салалары (қызмет түрлері) бойынша есептілік үшін ауаға шығарындылардың шекті мәндері бар ластағыштардың тізбесі) жүзеге асырылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
7-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 13.05.2026 № 88 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Ластағыштардың шығарылуы мен көшірілуінің тіркеліміне ақпаратты операторлар ластағыштардың шығарылуы мен көшірілу тіркелімінің ақпараттық жүйесіндегі есептілік нысанын толтыру және осы нысанға тиісті оператор өзінің атынан көрсетілген тіркелімге ақпарат беруге уәкілеттік берілген тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қою арқылы береді.
8. Оператор есепті ақпарат өздерінің көмегімен алынған деректерді, сондай-ақ деректерді жинаудың пайдаланылған әдіснамасының сипаттамасын тиісті есепті жылдың соңынан бастап бес жыл бойы сақтауға тиіс.
9. Ластағыштардың шығарылуы мен көшірілуінің тіркеліміне есеп беру үшін ақпарат ұсынылады:
1) стационарлық көздер бойынша – осы Қағидалардың 3-қосымшасында белгіленген бір немесе одан да көп қызмет түрлері объектілерінің операторлары;
2) диффузиялық көздер бойынша – жергілікті атқарушы органдар Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес жүзеге асырады.
10. Объектілер операторлары Қағидалардың 3-қосымшаға сәйкес есепті жылы объектіден тыс көшірілген қалдықтар саны бойынша деректерді ұсынады.
11. Ластағыштардың шығарындылары және/немесе ластағыштардың/қалдықтардың тасымалдануы туралы есептілік ластағыштардың шығарылуын және/немесе ластағыштардың/қалдықтардың тасымалдануын жүзеге асыратын әрбір өндірістік алаң бойынша бөліп ұсынылады.
12. Әрбір өндірістік алаң бойынша ұсынылатын стационарлық көздерден ластағыштардың шығарындылары аспаптық өлшеулер мен есептеу әдістері негізінде айқындалады.

4. Операторы, осуществляющие виды деятельности, изложенные в Приложении 1 к настоящим Правилам, ежегодно до 1 апреля представляют в Регистр выбросов и переноса загрязнителей отчетность за предыдущий календарный год.
Отчетным годом является календарный год, к которому относится такая информация.
5. В Регистр выбросов и переноса загрязнителей представляется информация по загрязнителям, выброс которых осуществляется из стационарных и диффузных источников в атмосферу, воду и землю, а также информацию по переносу отходов.
6. Представление данных в Регистр выбросов и переноса загрязнителей осуществляется по видам деятельности, на которые распространяются требования о представлении отчетности в Регистр выбросов и переноса загрязнителей с принятыми пороговыми значениями для мощности производства, в соответствии с Приложением 1 и перечнем загрязнителей с пороговыми значениями выбросов в воздух и сбросом в воду для отчетности по отраслям промышленности (видам деятельности) согласно Приложению 2 настоящих Правил.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 7 предусматривается в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 13 мая 2026 года № 88 (вводится в действие с 12.07.2026).
7. Информация в Регистр выбросов и переноса загрязнителей представляется операторами посредством заполнения форм отчетности в информационной системе Регистра выбросов и переноса загрязнителей и подписания данной формы электронной цифровой подписью лица, уполномоченного соответствующим оператором на представление от его имени информации в Регистр выбросов и переноса загрязнителей.
8. Данные, с помощью которых была получена отчетная информация, а также описание использованной методологии сбора данных хранятся оператором в течение пяти лет начиная с конца соответствующего отчетного года.
9. Информация для отчетности в Регистр выбросов и переноса загрязнителей представляется:
1) по стационарным источникам – операторами объектов одного или более видов деятельности согласно Приложению 3 настоящих Правил;
2) по диффузным источникам – местными исполнительными органами в соответствии с Приложением 4 настоящих Правил.
10. Операторы объектов представляют данные по количеству отходов, перенесенных за пределы объекта за отчетный год в соответствии с Приложением 3 настоящих Правил.
11. Отчетность о выбросах загрязнителей и/или переносе загрязнителей/отходов представляются в разбивке по каждой производственной площадке, которая осуществляет выброс загрязнителей и/или перенос загрязнителей/отходов.
12. Выбросы загрязнителей от стационарных источников, представляемые по каждой производственной площадке, определяются на основании инструментальных измерений и расчетных методов.

13. Объектілердің операторлары қасақана немесе авариялық, жоспарлы немесе жоспардан тыс болып табылатынына қарамастан, кез келген антропогендік қызмет нәтижесінде ластағыштардың шығарындылары бойынша деректерді ұсынады.
Жоспардан тыс және төтенше шығарындылар штаттан тыс жағдайлар нәтижесінде шығарындылар деп аталады.
14. Табиғи құбылыстардың нәтижесі болып табылатын шығарындылар бойынша есептілік ұсынылмайды.
15. Ластағыштардың шығарылуы мен көшірілуінің тіркеліміне берілетін әрбір объект туралы ақпаратта:
1) есептілік ұсынылатын объектінің атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, пошталық мекенжайы, географиялық орналасқан жері (объектінің координаттары) және қызмет түрі немесе түрлері, сондай-ақ бірінші басшының аты және тегі;
2) есептілік ұсыну талап етілетін әрбір ластағыштың атауы және сәйкестендіру нөмірі;
3) объектіде шығарылуы жүзеге асырылған әрбір ластағыштың есепті жылдағы саны (жиынтық, сондай-ақ ластағыштарды жер қойнауына айдауды қоса алғанда, ауаға, суға немесе жерге шығарылуы бойынша бөлшектелген саны);
4) қауіпті және қауіпті емес қалдықтар арасында аражікті белгілеп, тиісінше "В" немесе "У" белгілерін көрсете отырып (қалдықтардың қалпына келтіруге немесе жоюға арналғанына қарай), есепті жылы объектінің шегінен тыс жерге көшірілген қалдықтардың саны (қауіпті қалдықтар үшін объектінің шегінен тыс жерге көшіру жылына екі тоннадан немесе қауіпті емес қалдықтар үшін жылына екі мың тоннадан асқан жағдайда), сондай-ақ қауіпті қалдықтарды трансшекаралық көшіру кезінде – қалдықтарды қалпына келтіруді немесе жоюды жүзеге асыратын субъектінің атауы мен мекенжайы, өзіне көшірілген ластағыштар түсетін объектінің географиялық орналасқан жері;
5) есептілік ұсыну талап етілетін және есепті жыл ішінде объектінің шегінен тыс жерге көшірілген сарқынды сулардағы әрбір ластағыштың саны;
6) ақпараттың өлшемдерге, есеп-терге немесе бағалауларға негізделген-негізделмегенін көрсете отырып, ластағыштар мен қалдықтардың саны туралы ақпарат алу үшін пайдаланылған әдіснаманың типі қамтылуға тиіс.
2-тарау. Ластағыштардың шығарылуы мен көшірілуінің тіркелімінің ақпаратын тарату
16. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган жұртшылықтың ластағыштардың шығарындылары мен тасымалдарының тіркеліміне қолжетімділігін әрбір есепті жыл аяқталған кезден бастап он бес айдан кешіктірмей қамтамасыз етеді.
17. Ластағыштардың шығарылуы мен көшірілуінің тіркеліміне стационарлық және диффузиалық көздер туралы ақпарат жариялау Қағидалардың 3 және 4-қосымшаға сәйкес көздердің барлық санаттары, ластағыштардың әрбір түрі және қалдықтардың түрі бойынша жүзеге асырылады.

13. Операторы объектов представляют данные по выбросу загрязнителей в результате любой антропогенной деятельности, независимо от того, является ли оно намеренным или аварийным, плановым или внеплановым.
Внеплановые и аварийные выбросы называются выбросами в результате внештатных ситуаций.
14. По выбросам, являющимся результатом природных явлений отчетность не представляется.
15. Информация о каждом объекте, представляемая в Регистр выбросов и переноса загрязнителей, содержит:
1) наименование, бизнес-идентификационный номер, почтовый адрес, географическое место расположения (координаты) объекта (в формате градусы, минуты, секунды, десятичные доли секунд) и вид или виды деятельности объекта, по которому представляется отчетность, а также имя и фамилию первого руководителя;
2) наименование и идентификационный номер каждого загрязнителя, по которому представляется отчетность;
3) количество каждого загрязнителя, выброс которого был осуществлен на объекте за отчетный год (как в совокупности, так и в разбивке по выбросам в воздух, воду или землю, включая закачку загрязнителей в недра);
4) количество отходов, перенесенных за пределы объекта за отчетный год (в случае превышения переноса за пределы объекта двух тонн в год для опасных отходов или двух тысяч тонн в год для неопасных отходов), с разграничением между опасными и неопасными отходами, указанием соответственно пометки "В" или "У" (в зависимости от предназначения отходов для восстановления или удаления), при трансграничном перемещении опасных отходов – указать наименование и адрес субъекта, осуществляющего восстановление или удаление отходов, географическое место расположения субъекта, на который поступает перенос.
5) количество каждого загрязнителя в сточных водах, по которому представляется отчетность и который перенесен за пределы объекта в течение отчетного года;
6) тип методологии, использовавшейся для получения информации о количествах загрязнителей и отходов с указанием того, основана ли информация на измерениях, расчетах или оценках.
Глава 3. Распространение информации Регистра выбросов и переноса загрязнителей
16. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды обеспечивает доступ общественности к Регистру выбросов и переноса загрязнителей не позднее пятнадцати месяцев с момента окончания каждого отчетного года.
17. Опубликование информации по стационарным и диффузным источникам осуществляется по всем категориям источников, по каждому виду загрязнителя и виду отходов согласно Приложению 3 и 4 настоящих Правил.

18. Ластағыштардың шығарылуы мен көшірілуінің тіркелімі жөніндегі деректер уәкілетті органның ведомстволық бағынысты ұйымының интернет-ресурсында ашық қолжетімділікте жарияланады.
19. Ластағыштардың шығарылуы мен көшірілуінің тіркелімінде ластағыштардың шығарылуы мен көшірілуін іздестіру және оларды:
1) объект және оның географиялық орналасқан жері;
2) қызмет түрі;
3) объектінің операторы;
4) ластағыш және (немесе) қалдықтар;
5) шығарынды жүзеге асырылатын қоршаған ортаның әрбір құрауышы;
6) ластағыштарды көшірудің соңғы пункті және тиісті жағдайларда қалдықтарды жою немесе қалпына келтіру жөніндегі операциялардың түрлері бойынша сәйкестендіру мүмкіндігін көздеуге тиіс.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
20-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 13.05.2026 № 88 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Жұртшылықтың ластағыштардың шығарындылары мен көшірілуінің тіркелімінде қамтылған ақпаратқа кедергісіз қол жеткізуі болмаған жағдайларда, уәкілетті орган мыналарды қамтамасыз етеді:
"экологиялық ақпарат беру" мемлекеттік қызметі арқылы";
сұрау салу бойынша тиісті сұрау салуды алғаннан кейін күнтізбелік бір айдан кешіктірмей ұсыну;
жұртшылық үшін қолжетімді орындарда (уәкілетті органның аумақтық органдарында) ластағыштардың шығарындылары мен тасымалдары тіркелімінің деректеріне электрондық қолжетімділікті ұйымдастыру.
21. Ластағыштардың шығарындылары мен көшірілуінің тіркелімінің деректерін ұсынғаны үшін төлем алынбайды.
22. Ластағыштардың шығарылуы мен көшірілуінің тіркелімінің деректері ластағыштардың шығарылуы мен көшірілуінің тіркелімі енгізілген сәттен бастап кемінде алдыңғы он есептік жыл үшін жұртшылыққа қолжетімді болуға тиіс.
23. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты ұйымы есепті кезеңде Ластағыштардың шығарылуы мен көшірілуінің тіркелімін деректеріне жұртшылықтың қол жеткізуін қамтамасыз еткеннен кейін алты ай өткен соң Қазақстан Республикасының ластағыштардың шығарындылары мен тасымалдарының тіркелімін жүргізу нәтижелері бойынша ақпараттық шолуды жариялайды.
24. Қазақстан Республикасының ластағыштардың шығарындылары мен тасымалдарының тіркелімін жүргізу нәтижелері бойынша ақпараттық шолу мынадай ақпаратты қамтиды:
стационарлық көздер бойынша ұсынылған есептер саны;
ластағыштардың шығарындылары мен тасымалдарының тіркеліміне деректер ұсынылған стационарлық көздер саны;
шығарындылар көздерінің барлық санаттары бойынша бөлінген есептілік ұсынылған ластағыштардың саны;
шығарындылар көздерінің барлық санаттары бойынша бөлінген есептілік ұсынылған ластағыштардың жылдық шығарындылары (салмағы) ;
көшіру бойынша қалдықтардың қауіпті және қауіпсіз түрлері және басқалары бойынша бөлінген есептілік ұсынылған қалдықтардың саны.

18. Данные по Регистру выбросов и переносу загрязнителей публикуются в открытом доступе на интернет-ресурсе подведомственной организации уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.
19. Регистр выбросов и переноса загрязнителей предусматривает возможность поиска выбросов и переноса загрязнителей и их идентификации по:
1) объекту и его географическому месту расположения;
2) виду деятельности;
3) оператору объекта;
4) загрязнителю и (или) отходам;
5) каждому компоненту окружающей среды, в который осуществляются выбросы;
6) конечному пункту переноса загрязнителей и в соответствующих случаях – по видам операций по удалению или восстановлению отходов.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 20 предусматривается в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 13 мая 2026 года № 88 (вводится в действие с 12.07.2026).
20. Когда общественность не имеет доступа к информации, содержащейся в Регистре выбросов и переноса загрязнителей, уполномоченный орган в области охраны окружающей среды обеспечивает ее:
посредством государственной услуги "Представление экологической информации";
представление информации по запросу не позднее, чем в течение тридцати календарных дней после получения соответствующего запроса;
организацию электронного доступа к данным Регистра выбросов и переноса загрязнителей в доступных для общественности местах (в территориальных органах уполномоченного органа).
21. Плата за представление данных Регистра выбросов и переноса загрязнителей не взимается.
22. Данные регистра выбросов и переноса загрязнителей доступны общественности за период не менее десяти предыдущих отчетных лет с момента внедрения регистра выбросов и переноса загрязнителей.
23. Подведомственная организация уполномоченного органа в области охраны окружающей среды по истечении шести месяцев после обеспечения доступа общественности к данным Регистра выбросов и переноса загрязнителей за отчетный период публикует информационный обзор по результатам ведения Регистра выбросов и переноса загрязнителей Республики Казахстан.
24. Информационный обзор по результатам ведения Регистра выбросов и переноса загрязнителей Республики Казахстан содержит следующую информацию:
количество отчетов, представленных по стационарным источникам;
количество стационарных источников, по которым представлены данные в Регистр выбросов и переноса загрязнителей;
количество загрязнителей, по которым представлена отчетность с разбивкой по всем категориям источников выбросов;
годовой выброс (вес) загрязнителей, по которым представлена отчетность с разбивкой по всем категориям источников выбросов;
количество отходов, по переносу которых представлена отчетность с разбивкой по опасным и неопасным видам отходов и другое.

өнімділігі сағатына 2,5 т
2-3
Қара металдарды өңдеуге арналған стационарлық көздер:
Ыстықтай илектеу орнақтары
қуаты сағатына 20 тонна шикі болат
ұсталық балғалар
олардың энергиясы бір балға 50 килоджоуль, ал тұтынылатын жылу қуаты 20 МВт-тан асады
қорғаныштық Шашыратылған металл жабындарды жағу
сағатына 2 т шикі болат берумен
2-4
Қара металдарды құюға арналған зауыттар
өндірістік қуаты күніне 20 т
2-5
Үшін стационарлық көздер:
кеннен, концентраттардан немесе қайталама шикізат материалдарынан металлургиялық, химиялық немесе электролиттік процестер арқылы қара түсті металдар өндірісі
*
Түсті металдарды, оның ішінде рекуперацияланған өнімдерді (рафинадтау, Құю өндірісі) легирлеуді қоса алғанда, балқыту)

с производительностью 2,5 т в час
2-3
Стационарные источники для обработки черных металлов:
станы горячей прокатки
с мощностью 20 т сырой стали в час
кузнечные молоты
энергия которых составляет 50 килоджоулей на молот, а потребляемая тепловая мощность превышает 20МВт
нанесение защитных распыленных металлических покрытий
с подачей сырой стали 2 т в час
2-4
Заводы для литья черных металлов
с производственной мощностью 20 т в день
2-5
Стационарные источники для:
производства черновых цветных металлов из руды, концентратов или вторичных сырьевых материалов посредством металлургических, химических или электролитических процессов
*
выплавки, включая легирование, цветных металлов, в том числе рекуперированных продуктов (рафинирование, литейное производство)

қорғасын мен кадмий үшін күніне 4 т немесе барлық басқа металдар үшін күніне 20 т балқыту қуатымен
2-6
Электролиттік немесе химиялық процестерді пайдалана отырып, металдар мен пластикалық материалдарды беттік өңдеуге арналған стационарлық көздер
өңдеу үшін пайдаланылатын күбілердің сыйымдылығы 30 м3 құрайды
3
Минералды шикізатты қайта өңдеу өнеркәсібі
3-1
Жерасты тау-кен жұмыстары және олармен байланысты операциялар
*
3-2
Ашық кен өндіру
игерілетін учаскенің беткі ауданы 25 гектар
3-3
Өндіріске арналған стационарлық көздер:
айналмалы күйдіру пештеріндегі цемент клинкер
өндірістік қуаты күніне 500 т
айналатын күйдіру пештеріндегі әк
өндірістік қуаты күніне 50 тоннадан асатын
цемент клинкер немесе басқа пештердегі әк
өндірістік қуаты күніне 50 т
3-4
Асбест өндіруге және құрамында Асбест бар өнімдерді дайындауға арналған стационарлық көздер
*
3-5
Шыны талшығын қоса алғанда, шыны өндіруге арналған стационарлық көздер
балқыту қуаты күніне 20 т
3-6
Минералдық талшықтар өндірісін қоса алғанда, минералдық заттарды балқытуға арналған стационарлық көздер
балқыту қуаты күніне 20 т
3-7
Керамикалық өнімдерді, атап айтқанда шатыр жабындарын, кірпішті, отқа төзімді кірпішті, керамикалық плиткаларды, тас керамиканы немесе фарфор бұйымдарын күйдіру арқылы өндіруге арналған тұрақты көздер
өндірістік қуаты күніне 75 т немесе күйдіру пештерінің көлемі 4 м3 және күйдіру пешіне арналған тордың тығыздығы 300 кг/м3
4
Химия өнеркәсібі
4-1
Сияқты негізгі органикалық химиялық заттарды өнеркәсіптік ауқымда өндіруге арналған химиялық стационарлық көздер:
*
қарапайым көмірсутектер (сызықтық немесе циклдік, қаныққан немесе қанықпаған, алифаттық немесе хош иісті);
спирттер, альдегидтер, кетондар, карбон қышқылдары, күрделі эфирлер, ацетаттар, жай эфирлер, пероксидтер, эпоксидті шайырлар сияқты құрамында оттегі бар көмірсутектер;
күкіртті көмірсутектер;
аминдер, амидтер, азот қосылыстары, нитросоқосылыстар немесе нитратты қосылыстар, нитрилдер, цианаттар, изоцианаттар сияқты азотты көмірсутектер;
құрамында фосфор бар көмірсутектер;
галогенделген көмірсутектер;
*
органометаллдық қосылыстар;
негізгі пластикалық материалдар (полимерлер, синтетикалық талшықтар және целлюлоза негізіндегі талшықтар);
синтетикалық каучук;
бояулар мен пигменттер;
беттік-белсенді заттар;
4-2
Сияқты негізгі бейорганикалық химиялық заттарды өнеркәсіптік ауқымда өндіруге арналған химиялық стационарлық көздер:
*
аммиак, хлор немесе хлорлы сутегі, фтор немесе фторлы сутегі, көміртек оксидтері, күкірт қосылыстары, азот оксидтері, сутегі, күкірт диоксиді, көміртегі хлор тотығы сияқты газдар;
хром қышқылы, фторсутекті қышқыл, фосфор қышқылы, азот қышқылы, Хлорсутекті қышқыл, күкірт қышқылы, олеум, күкірт қышқылы сияқты қышқылдар;
аммоний гидрототығы, калий гидрототығы, натрий гидрототығы сияқты сілтілер;
аммоний хлориді, калий гипохлор қышқылы, калий көмірқышқыл газы, натрий көмірқышқыл газы, перборат, күміс азот қышқылы сияқты тұздар;
металл емес, металл оксидтері немесе кальций карбиді, кремний, кремний карбиді сияқты басқа да бейорганикалық қосылыстар;
4-3
Фосфорлы, азотты немесе калийлі минералды тыңайтқыштарды (қарапайым немесе күрделі тыңайтқыштарды) өнеркәсіптік ауқымда өндіруге арналған химиялық стационарлық көздер);
*
4-4
Өсімдік шаруашылығы мен биоцидтерге арналған негізгі өнімдерді өнеркәсіптік ауқымда өндіруге арналған химиялық стационарлық көздер;
4-5
Негізгі фармацевтикалық өнімдерді өнеркәсіптік ауқымда өндіру үшін химиялық немесе биологиялық процестерді пайдаланатын стационарлық көздер;
4-6
Жарылғыш заттар мен пиротехникалық өнімдерді өнеркәсіптік ауқымда өндіруге арналған стационарлық көздер.
5
Қалдықтар мен сарқынды суларды басқару
5-1
Қауіпті қалдықтарды өртеуге, пиролиздеуге, рекуперациялауға, химиялық өңдеуге немесе көмуге арналған стационарлық көздер
күніне 10 тонна түседі
5-2
Коммуналдық-тұрмыстық қалдықтарды жағуға арналған стационарлық көздер
өнімділігі сағатына 3 т
5-3
Қауіпсіз қалдықтарды жоюға арналған стационарлық көздер
өнімділігі күніне 50 т
5-4
Полигондар (инертті қалдықтар полигондарын қоспағанда)

с плавильной мощностью 4 т в день для свинца и кадмия или 20 т в день для всех других металлов
2-6
Стационарные источники для поверхностной обработки металлов и пластических материалов с использованием электролитических или химических процессов
в которых емкость используемых для обработки чанов составляет 30 м3
3
Промышленность по переработке минерального сырья
3-1
Подземные горные работы и связанные с ними операции
*
3-2
Открытая добыча полезных ископаемых
с площадью поверхности разрабатываемого участка 25 гектаров
3-3
Стационарные источники для производства:
цементного клинкера во вращающихся обжиговых печах
с производственной мощностью 500 т в день
извести во вращающихся обжиговых печах
с производственной мощностью, превышающей 50 т в день
цементного клинкера или извести в других печах
с производственной мощностью 50 т в день
3-4
Стационарные источники для производства асбеста и изготовления асбестосодержащих продуктов
*
3-5
Стационарные источники для производства стекла, включая стекловолокно
с плавильной мощностью 20 т в день
3-6
Стационарные источники для плавления минеральных веществ, включая производство минеральных волокон
с плавильной мощностью 20 т в день
3-7
Стационарные источники для производства керамических продуктов путем обжига, в частности кровельной черепицы, кирпича, огнеупорного кирпича, керамической плитки, каменной керамики или фарфоровых изделий
с производственной мощностью 75 т в день, или с объемом обжиговых печей 4 м3 и плотностью садки на обжиговую печь 300 кг/м3
4
Химическая промышленность
4-1
Химические стационарные источники для производства в промышленном масштабе основных органических химических веществ, таких, как:
*
простые углеводороды (линейные или циклические, насыщенные или ненасыщенные, алифатические или ароматические);
кислородсодержащие углеводороды, такие, как спирты, альдегиды, кетоны, карбоновые кислоты, сложные эфиры, ацетаты, простые эфиры, перекиси, эпоксидные смолы;
сернистые углеводороды;
азотные углеводороды, такие, как амины, амиды, соединения азота, нитросоединения или нитратные соединения, нитрилы, цианаты, изоцианаты;
фосфорсодержащие углеводороды;
галогенизированные углеводороды;
*
органометаллические соединения;
основные пластические материалы (полимеры, синтетические волокна и волокна на базе целлюлозы);
синтетический каучук;
краски и пигменты;
поверхностно-активные вещества;
4-2
Химические стационарные источники для производства в промышленном масштабе основных неорганических химических веществ, таких, как:
*
газы, такие, как аммиак, хлор или хлористый водород, фтор или фтористый водород, оксиды углерода, соединения серы, оксиды азота, водород, диоксид серы, хлорокись углерода;
кислоты, такие, как хромовая кислота, фтористоводородная кислота, фосфорная кислота, азотная кислота, хлористоводородная кислота, серная кислота, олеум, сернистая кислота;
щелочи, такие, как гидроокись аммония, гидроокись калия, гидроокись натрия;
соли, такие, как хлористый аммоний, хлорноватокислый калий, углекислый калий, углекислый натрий, перборат, азотнокислое серебро;
неметаллы, оксиды металлов или другие неорганические соединения, такие, как карбид кальция, кремний, карбид кремния;
4-3
Химические стационарные источники для производства в промышленном масштабе фосфорных, азотных или калийных минеральных удобрений (простых или сложных удобрений);
*
4-4
Химические стационарные источники для производства в промышленном масштабе основных продуктов для растениеводства и биоцидов;
4-5
Стационарные источники, на которых используются химические или биологические процессы для производства в промышленном масштабе основных фармацевтических продуктов;
4-6
Стационарные источники для производства в промышленном масштабе взрывчатых веществ и пиротехнических продуктов.
5
Управление отходами и сточными водами
5-1
Стационарные источники для сжигания, пиролиза, рекуперации, химической обработки или захоронения опасных отходов
на которые поступает 10 т в день
5-2
Стационарные источники для сжигания коммунально-бытовых отходов
с производительностью 3 т в час
5-3
Стационарные источники для удаления неопасных отходов
с производительностью 50 т в день
5-4
Полигоны (исключая полигоны инертных отходов)

күніне 10 тонна немесе жалпы сыйымдылығы 25 000 тонна
5-5
Үй жануарларының ұшалары мен мал шаруашылығы қалдықтарын жоюға немесе қайта өңдеуге арналған стационарлық көздер
қайта өңдеу қуаты күніне 10 т
5-6
Сарқынды суларды тазалауға арналған қалалық стационарлық көздер
өнімділігі 100 000 адам халық санына баламалы
5-7
Осы қосымшада санамаланған қызмет түрлерінің біреуіне немесе бірнешеуіне қызмет көрсететін сарқынды суларды тазартуға арналған дербес пайдаланылатын стационарлық көздер
өнімділігі күніне 10000 м3
5-8
Ремедиация, топырақты рекультивациялау
10 м3 немесе 0,01 га
5-9
Суды қабатқа айдау көлемі (м3)
*
6
Қағаз және ағаш өндіру және өңдеу
6-1
Сүректен немесе ұқсас талшықты материалдардан целлюлоза өндіруге арналған өнеркәсіптік стационарлық көздер;
*
6-2
Қағаз бен картонды және ағаштан жасалған басқа да бастапқы өнімдерді (картон, ағаш талшықты тақталар және фанера сияқты) өндіруге арналған стационарлық көздер)
өндірістік қуаты күніне 20 т
6-3
Сүрек және сүректен жасалған бұйымдарды химикаттармен өңдеуге арналған стационарлық көздер
өндірістік қуаты күніне 50 м3
7
Қарқынды мал шаруашылығы және аквакультура
7-1
Құстарды немесе шошқаларды қарқынды өсіруге арналған стационарлық көздер
i) 40 000 құс орны;
ii) бордақыланатын шошқаларға арналған 2 000 орын (салмағы 30 кг жоғары);
iii) мегежіндерге арналған 750 орын;
7-2
Қарқынды аквакультура
Жылына 1 000 т балық және моллюскалар
8
Тамақ өнімдері мен сусындар өндіру секторынан алынатын мал шаруашылығы және Өсімдік шаруашылығы өнімдері
8-1
Қасапхана
қуаттылығы күніне 50 т ұшаны қайта өңдеу
8-2
Тамақ өнімдері мен сусындарды өндіру мақсатында өңдеу және қайта өңдеу:
мал шикізаты (сүттен басқа)
дайын өнімді өндіру бойынша қуаты күніне 75 т
өсімдік шикізаты
күніне 300 т дайын өнім өндіру бойынша қуатпен (тоқсандық негізде орташа көрсеткіш)
8-3
Сүтті өңдеу және қайта өңдеу
бұл ретте келіп түсетін сүт мөлшері күніне 200 т құрайды (жыл сайынғы негізде орташа көрсеткіш)
9
Қызметтің өзге де түрлері
9-1
Алдын ала өңдеуге арналған стационарлық көздер (жуу, ағарту, мерсеризация сияқты операциялар) немесе талшықты немесе тоқыманы бояу
өңделетін материалдардың көлемі күніне 10 т құрайды
9-2
Тері мен теріні илеуге арналған тұрақты көздер
өңдеу көлемі күніне 12 тонна өңделген өнімді құрайды
9-3
Органикалық еріткіштерді қолдана отырып, заттарды, заттарды немесе өнімдерді беттік өңдеуге арналған стационарлық көздер, атап айтқанда әрлеу, басып шығару, жабу, майсыздандыру, гидрооқшаулау, калибрлеу, бояу, тазарту немесе сіңдіру үшін

на которые поступает 10 т в день, или с общей емкостью 25 000 т
5-5
Стационарные источники для удаления или рециркуляции туш домашних животных и отходов животноводства
с перерабатывающей мощностью 10 т в день
5-6
Городские стационарные источники для очистки сточных вод
с производительностью, эквивалентной численности населения 100 000 человек
5-7
Независимо эксплуатируемые стационарные источники для очистки сточных вод, обслуживающие один или более из перечисленных в данном приложении видов деятельности
с производительностью 10000 м3 в день
5-8
Ремедиация, рекультивация грунтов
10 м3 или 0,01 га
5-9
Объем закачки воды в пласт (м3)
*
6
Производство и обработка бумаги и древесины
6-1
Промышленные стационарные источники для производства целлюлозы из древесины или аналогичных волокнистых материалов;
*
6-2
Стационарные источники для производства бумаги и картона и других первичных продуктов из древесины (таких, как картон, древесноволокнистые плиты и фанера)
с производственной мощностью 20 т в день
6-3
Стационарные источники для обработки химикатами древесины и изделий из древесины
с производственной мощностью 50 м3 в день
7
Интенсивное животноводство и аквакультура
7-1
Стационарные источники для интенсивного выращивания птицы или свиней
40 000 мест для птицы;
2 000 мест для откормочных свиней (весом свыше 30 кг);
750 мест для свиноматок;
7-2
Интенсивная аквакультура
1 000 т рыбы и моллюсков в год
8
Продукты животноводства и растениеводства из сектора производства пищевых продуктов и напитков
8-1
Бойни
с мощностью по переработке 50 т туш в день
8-2
Обработка и переработка с целью производства пищевых продуктов и напитков из:
животного сырья (помимо молока)
с мощностью по производству готовой продукции 75 т в день
растительного сырья
с мощностью по производству 300 т готовой продукции в день (средний показатель на квартальной основе)
8-3
Обработка и переработка молока
при которых количество поступающего молока составляет 200 т в день (средний показатель на ежегодной основе)
9
Прочие виды деятельности
9-1
Стационарные источники для предварительной обработки (такие операции, как промывка, отбеливание, мерсеризация) или окрашивания волокна или текстиля
на которых объем обрабатываемых материалов составляет 10 т в день
9-2
Стационарные источники для дубления кож и шкур
на которых объем переработки составляет 12 т обработанных продуктов в день
9-3
Стационарные источники для поверхностной обработки веществ, предметов или продуктов с использованием органических растворителей, в частности для отделки, печати, покрытия, обезжиривания, гидроизолирования, калибровки, окраски, очистки или пропитки