Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 24 тамыздағы № ҚР ДСМ-90 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 24 тамызда № 24094 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 7-бабының 82) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, иновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2021 жылғы 24 тамыздағы
№ ҚР ДСМ-90 бұйрыққа
қосымша
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 7-бабының 82) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және халыққа медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) бейінді маман – жоғары медициналық білімі, денсаулық сақтау саласында сертификаты бар медицина қызметкері;
2) дәрігерге дейінгі медициналық көмек – орта медицина қызметкерлері дербес немесе денсаулықты насихаттауды, пациенттің жай-күйін бағалауды, дәрігерге дейін диагноз қоюды, дәрігерге дейінгі араласу жоспарын тағайындауды, дәрігерге дейінгі манипуляциялар мен емшараларды орындауды және науқастарға, мүгедектігі бар адамдар мен хал үстіндегі адамдарға күтімді қамтитын мультипәндік команда құрамында көрсететін медициналық көмек;

Об утверждении Правил оказания первичной медико-санитарной помощи
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 августа 2021 года № ҚР ДСМ-90. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 августа 2021 года № 24094.
В соответствии с подпунктом 82) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила оказания первичной медико-санитарной помощи согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2).
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан А. Цой
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 24 августа 2021 года
№ ҚР ДСМ-90
Правила оказания первичной медико-санитарной помощи
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания первичной медико-санитарной помощи (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 82) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и определяют порядок оказания первичной медико-санитарной помощи населению.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат в области здравоохранения;
2) доврачебная медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая средними медицинскими работниками самостоятельно или в составе мультидисциплинарной команды, включающая в себя пропаганду здоровья, оценку состояния пациента, постановку доврачебного диагноза, назначение плана доврачебных вмешательств, исполнение доврачебных манипуляций и процедур и уход за больными, лицам с инвалидностью и умирающими людьми;

3) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсетудің сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
4) динамикалық байқау – пациенттің денсаулық жағдайын жүйелі түрде байқау, сондай-ақ осы байқау нәтижелері бойынша қажетті медициналық көмек көрсету;
5) жүктелген медициналық сақтандыру (бұдан әрі – ЖМС) – "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес жүктелген медициналық сақтандырудың үлгілік шартында айқындалған "Жүктелген медициналық сақтандырудың үлгілік шартын және жүктелген медициналық сақтандыру кезіндегі медициналық көмектің ең төменгі тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 7 маусымындағы №111 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32732 болып тіркелген) сәйкес медициналық қызметтер алуға мүмкіндік беретін медициналық сақтандырудың түрі;
6) клиникалық хаттама – пациенттің белгілі бір ауруы немесе жай-күйі кезіндегі профилактика, диагностика, емдеу, медициналық оңалту және паллиативтік медициналық көмек бойынша ғылыми дәлелденген ұсынымдар;
7) көрсетілетін қызметті алушы – орталық мемлекеттік органдарды, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерін, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарын, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерін қоспағанда, жеке және заңды тұлғалар;
8) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсететін орталық мемлекеттік органдар, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелері, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалар;
9) медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) – адам, отбасы және қоғам деңгейінде көрсетілетін, аурулар мен жай-күйлердің профилактикасын, диагностикасын, оларды емдеуді қамтитын халықтың мұқтажына бағдарланған медициналық көмекке алғашқы қол жеткізу орны;

3) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);
4) динамическое наблюдение – систематическое наблюдение за состоянием здоровья пациента, а также оказание необходимой медицинской помощи по результатам данного наблюдения;
5) вмененное медицинское страхование (далее – ВМС) – вид медицинского страхования для иностранцев, временно пребывающих в Республике Казахстан, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О миграции населения" и международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, позволяющим получать медицинские услуги на условиях, определенных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 июня 2023 года № 111 "Об утверждении типового договора вмененного медицинского страхования и минимального перечня медицинской помощи при вмененном медицинском страховании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32732);
6) клинический протокол – научно доказанные рекомендации по профилактике, диагностике, лечению, медицинской реабилитации и паллиативной медицинской помощи при определенном заболевании или состоянии пациента;
7) услугополучатель – физические и юридические лица, за исключением центральных государственных органов, загранучреждений Республики Казахстан, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимов районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов;
8) услугодатель – центральные государственные органы, загранучреждения Республики Казахстан, местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимы районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов, а также физические и юридические лица, оказывающие государственные услуги в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
9) первичная медико-санитарная помощь (далее – ПМСП) – место первого доступа к медицинской помощи, ориентированной на нужды населения, включающей профилактику, диагностику, лечение заболеваний и состояний, оказываемых на уровне человека, семьи и общества;

10) мемлекеттік көрсетілетін қызмет – көрсетілетін қызметті алушылардың өтініш жасауы бойынша немесе өтініш жасауынсыз жүзеге асырылатын және олардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға, оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер беруге бағытталған жекелеген мемлекеттік функцияларды іске асыру нысандарының бірі немесе олардың жиынтығы;
11) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (бұдан әрі – МӘМС) – әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының активтері есебінен медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға медициналық көмек көрсету жөніндегі құқықтық, экономикалық және ұйымдастырушылық шаралар кешені;
12) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесі – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне қатысушылар арасындағы қатынастарды реттейтін, мемлекет белгілейтін нормалар мен қағидалардың жиынтығы;
13) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмек – әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының активтері есебінен медициналық көрсетілетін қызметтер тұтынушыларға ұсынылатын медициналық көмек көлемі;
14) отбасылық дәрігер – отбасы мүшелеріне медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету бойынша арнайы көпбейінді даярлықтан өткен және денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты бар дәрігер;
15) патронаж – медицина қызметкерлерінің үй жағдайында профилактикалық және ақпараттық шараларды жүргізуі (нәрестеге патронаж, жүкті әйелге, босанған әйелге, диспансерлік науқасқа патронаж);
16) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) – бюджет қаражаты есебінен ұсынылатын медициналық көмек көлемі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 27.03.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. МСАК ұйымы халыққа медициналық көмекті:
1) ТМККК шеңберінде;
2) МӘМС жүйесінде;
3) "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерікті медициналық сақтандыру шеңберінде;
4) Кодекске сәйкес жүктелген медициналық сақтандыру шеңберінде көрсетеді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.07.2023 № 141 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. МСАК ұйымы Кодекстің 138-бабының 3-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарына сәйкес халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің негізінде эпидемияға қарсы жұмыс режимін сақтай отырып медициналық көмек көрсетуді қамтамасыз етеді.

10) государственная услуга – одна из форм реализации отдельных государственных функций или их совокупности, осуществляемых по обращению или без обращения услугополучателей и направленных на реализацию их прав, свобод и законных интересов, предоставление им соответствующих материальных или нематериальных благ;
11) обязательное социальное медицинское страхование (далее – ОСМС) – комплекс правовых, экономических и организационных мер по оказанию медицинской помощи потребителям медицинских услуг за счет активов фонда социального медицинского страхования;
12) система обязательного социального медицинского страхования – совокупность норм и правил, устанавливаемых государством, регулирующих отношения между участниками системы обязательного социального медицинского страхования;
13) медицинская помощь в системе обязательного социального медицинского страхования – объем медицинской помощи, предоставляемый потребителям медицинских услуг за счет активов фонда социального медицинского страхования;
14) семейный врач – врач, прошедший специальную многопрофильную подготовку по оказанию первичной медико-санитарной помощи членам семьи и имеющий сертификат специалиста в области здравоохранения;
15) патронаж – проведение медицинскими работниками профилактических и информационных мероприятий на дому (патронаж новорожденного, патронаж беременной, родильницы, диспансерного больного);
16) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) – объем медицинской помощи, предоставляемый за счет бюджетных средств.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 27.03.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Организация ПМСП оказывает медицинскую помощь населению:
1) в рамках ГОБМП;
2) в системе ОСМС;
3) в рамках добровольного медицинского страхования в соответствии с Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности";
4) в рамках ВМС в соответствии с Кодексом.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.07.2023 № 141 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Организация ПМСП обеспечивает оказание медицинской помощи в соответствии со стандартами организации оказания медицинской помощи, утвержденными уполномоченным органом согласно пункту 3 статьи 138 Кодекса, с соблюдением противоэпидемического режима работы на основании действующих нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.

5. МСАК ұйымы "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ – 175/2020 бұйрығына (бұдан әрі – № ҚР ДСМ – 175/2020 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) сәйкес медициналық құжаттарды, оның ішінде медициналық ақпараттық жүйелер арқылы жүргізеді.
2-тарау. Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету тәртібі
6. Кодекстің 123-бабының 3-тармағына сәйкес МСАК жалпы практика дәрігерлері (отбасылық дәрігерлер), учаскелік терапевтер, педиатрлар, фельдшерлер, акушерлер, кеңейтілген практика (жалпы практика) мейіргерлері, учаскелік мейіргерлер, әлеуметтік жұмыскерлер, денсаулық сақтау саласындағы психологтар көрсетеді.
7. МСАК ұйымдары Кодекстің 123-бабының 2-тармағына сәйкес мынадай жұмыс қағидаттарын жүзеге асырады:
1) қызмет көрсетудің отбасылық қағидаты;
2) МСАК аумақтық қолжетімділігі;
3) аумақтық қолжетімділік шегінде медициналық ұйымды еркін таңдау;
4) пациенттің медициналық көмек сапасына қанағаттануы;
5) меншік нысанына және ведомстволық тиесілігіне қарамастан, тең құқықтылық және адал бәсекелестік;
6) профилактиканы, диагностиканы және емдеуді қамтитын МСАК көрсетілетін қызметтері пациенттердің тұрған жеріне қарамастан, олардың барлығына қолжетімді болуы.
8. Бекітілген халыққа қызмет көрсету үшін МСАК ұйымында учаскеге мамандарды бекіте отырып учаске құрылады.
МСАК көрсететін ауылдық медициналық ұйымдарды қоспағанда, бір жалпы практика дәрігеріне бекітілген халықтың саны аралас халыққа 1 700 адамнан, учаскелік терапевтке 2 200 адамнан, учаскелік педиатрға – 0-ден 6 жасқа дейінгі 500 баладан, 7-ден 18 жасқа дейінгі 900 баладан аспайды.
9. Кодекстің 117-бабына сәйкес МСАК мынадай нысандарында беріледі:
1) шұғыл – бекітілу фактісіне байланыссыз денсаулыққа елеулі зиянды болғызбау және (немесе) өмірге төнген қатерді жою үшін кезек күттірмейтін медициналық араласуды қажет ететін кенеттен болған жіті аурулар мен жай-күйлер, созылмалы аурулардың асқынуы кезінде көрсетілетін медициналық көмек;
2) кезек күттірмейтін – пациенттің өміріне анық қатер төндірмейтін, кенеттен болған жіті аурулар мен жай-күйлер, созылмалы аурулардың асқынуы кезінде көрсетілетін медициналық көмек;
3) жоспарлы – көмек көрсетуді белгілі бір уақытқа кейінге қалдыру пациент жай-күйінің нашарлауына алып келмейтін, пациенттің өміріне қатер төндірмейтін аурулар мен жай-күйлер кезінде, сондай-ақ профилактикалық іс-шараларды жүргізу кезінде бекіту орны бойынша алдын ала жазылумен немесе жүгінумен көрсетілетін медициналық көмек нысандарында беріледі.

5. Организация ПМСП ведет первичную медицинскую документацию и представляют отчеты по формам и в порядке, установленным уполномоченным органом в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (далее – Приказ № ҚР ДСМ-175/2020) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579), в том числе посредством медицинских информационных систем.
Глава 2. Порядок оказания первичной медико-санитарной помощи
6. ПМСП оказывается врачами общей практики (семейными врачами), участковыми терапевтами, педиатрами, фельдшерами, акушерами, медицинскими сестрами расширенной практики (общей практики), участковыми медицинскими сестрами, социальными работниками, психологами в области здравоохранения в соответствии с пунктом 3 статьи 123 Кодекса.
7. Согласно пункту 2 статьи 123 Кодекса организации ПМСП осуществляют работу по следующим принципам:
1) семейный принцип обслуживания;
2) территориальная доступность ПМСП;
3) свободный выбор медицинской организации в пределах территориальной доступности;
4) удовлетворенность пациента качеством медицинской помощи;
5) равноправие и добросовестная конкуренция независимо от формы собственности и ведомственной принадлежности;
6) услуги ПМСП, охватывающие профилактику, диагностику и лечение, доступные всем пациентам независимо от их места нахождения.
8. В организации ПМСП формируется участок с закреплением специалистов участка для обслуживания прикрепленного населения.
Количество прикрепленного населения на одного врача общей практики за исключением сельских медицинских организаций, оказывающих ПМСП не превышает 1 700 человек смешанного населения, участкового терапевта 2 200 человек, участкового педиатра – 500 детей от 0 до 6 лет, 900 детей от 7 до 18 лет.
9. В соответствии со статьей 117 Кодекса ПМСП предоставляется в следующих формах:
1) экстренная – медицинская помощь, оказываемая при внезапных острых заболеваниях и состояниях, обострении хронических заболеваний, требующих безотлагательного медицинского вмешательства для предотвращения существенного вреда здоровью и (или) устранения угрозы жизни независимо от факта прикрепления;
2) неотложная – медицинская помощь, оказываемая при внезапных острых заболеваниях и состояниях, обострении хронических заболеваний, не представляющих явную угрозу жизни пациента;
3) плановая – медицинская помощь, оказываемая при заболеваниях и состояниях, не сопровождающихся угрозой жизни пациента, отсрочка оказания которой на определенное время не повлечет за собой ухудшение состояния пациента, а также при проведении профилактических мероприятий по месту прикрепления по предварительной записи или обращению.

10. МСАК Кодекстің 118-бабының 1-тармағының 1), 3), 4), 5), 6) тармақшаларымен көзделген жағдайларды көмек көрсетеді.
11. МСАК Кодекстің 123-бабының 1-тармағымен айқындалған қызметтерді қамтиды.
12. МСАК:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес МСАК-тың медицина қызметкерлері (фельдшер, акушер, орта және (немесе) жоғары медициналық білімі бар мейіргер) көрсететін медициналық қызметтердің тізбесі бойынша аурулар кезінде немесе дәрігердің қатысуын талап етпейтін жағдайларда орта медицина қызметкерлері (учаскелік мейіргер (жалпы практика мейіргері), фельдшер, акушер) көрсететін дәрігерге дейінгі медициналық көмекті;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес МСАК дәрігерлері (жалпы практика дәрігері, учаскелік терапевт дәрігер және (немесе) учаскелік педиатр) көрсететін медициналық қызметтер тізбесі бойынша жалпы практика дәрігері, учаскелік терапевт дәрігер және (немесе) учаскелік педиатр көрсететін білікті медициналық көмекті;
3) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес МСАК ұйымындағы әлеуметтік қызметкер мен психолог қызметінің тізбесі бойынша денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік қызметкер мен психолог көрсететін медициналық-әлеуметтік көмекті қамтиды.
13. МСАК ұйымы Кодекстің 124-бабының 2-тармағына сәйкес бекітілген халыққа мамандандырылған медициналық көмек көрсетуді, оның ішінде өнім берушінің денсаулық сақтау субъектілерінің дерекқорына енгізілген бірлесіп орындаушылармен бірлесіп орындау шартын жасасуы арқылы қамтамасыз етеді.
1-параграф. Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету ұйымдарында диагностика және емдеуді ұйымдастыру тәртібі
14. МСАК ұйымына алғаш жүгінген кезде тіркеу орнында электрондық форматта медициналық ақпараттық жүйелерде № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген № 052/е нысаны бойынша амбулаториялық пациенттің медициналық картасы ресімделеді.
Техникалық мүмкіндік болмаған жағдайда амбулаториялық пациенттің медициналық картасы қағаз түрінде ресімделеді, кейін медициналық ақпараттық жүйеге енгізіледі.
МСАК ұйымы бастапқы есепке алу медициналық құжаттың, оның ішінде электрондық түрде сақталуын қамтамасыз етеді.
15. Адамдар осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес жүгіну себептері бойынша МСАК ұйымдарына жүгінеді.
16. Пациент шұғыл жай-күйіне, жіті ауруына (жай-күйі) немесе созылмалы ауруының асқынуына байланысты жүгінген жағдайда МСАК ұйымдарының мамандары клиникалық хаттамаларға сәйкес диагностика және емдеу әдістерін айқындайды.
Пациент жіті ауруына (жай-күйі) немесе созылмалы ауруының асқынуына байланысты МСАК ұйымдарына жүгінген жағдайда тіркеу орнының маманы немесе медицина қызметкері (учаскелік мейіргер (жалпы практика мейіргері), фельдшер, акушер) пациентті дәрігерге дейінгі кабинет (сүзгі) жібереді.
Дәрігерге дейінгі кабинетте (сүзгі) медицина қызметкері (учаскелік мейіргер (жалпы практика мейіргері), фельдшер, акушер) пациентті қарап болған соң қажетті дәрігерге дейінгі көмекті көрсетеді.
Білікті және мамандандырылған медициналық көмек көрсету жағдайлары кезінде медицина қызметкері кезекші дәрігерді немесе учаскелік дәрігерді шақыртады. Көрсетілімі болған жағдайда медицина қызметкері жедел жәрдем бригадасын шақыруды және шұғыл нысанда бейін бойынша тәуліктік стационарға жіберуді қамтамасыз етеді.
Шұғыл емдеуге жатқызуды қарастырмайтын жағдайлар кезінде пациентті одан әрі байқау амбулаториялық деңгейде жүзеге асырылады, оның ішінде ақпараттық-коммуникациялық технологиялар арқылы қашықтықтан консультация беру арқылы жүзеге асырылады.
Коронавирустық инфекцияға күдікті пациенттерге және коронавирустық инфекциясы бар пациенттерге мамандандырылған медициналық көмек көрсету қажет болған кезде бейінді мамандардың қашықтықтан консультациялары ұйымдастырылады.

10. ПМСП оказывается в условиях, предусмотренных подпунктами 1), 3), 4), 5), 6) пункта 1 статьи 118 Кодекса.
11. ПМСП включает в себя услуги, определенные пунктом 1 статьи 123 Кодекса.
12. ПМСП включает:
1) доврачебную медицинскую помощь, которая оказывается средними медицинскими работниками (участковая медицинская сестра (медицинская сестра общей практики), фельдшер, акушер) при заболеваниях или в случаях, не требующих участия врача по перечню медицинских услуг, оказываемых медицинскими работниками ПМСП (фельдшер, акушер, медицинская сестра со средним и (или) высшим медицинским образованием) согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) квалифицированную медицинскую помощь, которая оказывается врачом общей практики, участковым врачом-терапевтом и (или) педиатром по перечню медицинских услуг, оказываемых врачами ПМСП (врач общей практики, участковый врач терапевт и (или) участковый педиатр) согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) медико-социальная помощь, которая оказывается социальным работником и психологом в области здравоохранения по перечню услуг социального работника и психолога организации ПМСП согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
13. Организация ПМСП обеспечивает прикрепленному населению оказание специализированной медицинской помощи согласно пункту 2 статьи 124 Кодекса, в том числе путем заключения поставщиком договора соисполнения с соисполнителями, включенными в базу данных субъектов здравоохранения.
Параграф 1. Порядок организации диагностики и лечения в организациях первичной медико-санитарной помощи
14. При первичном обращении в организацию ПМСП в регистратуре оформляется в электронном формате в медицинских информационных системах медицинская карта амбулаторного пациента по форме № 052/у, утвержденной Приказом № ҚР ДСМ-175/2020.
При отсутствии технической возможности медицинская карта амбулаторного пациента оформляется в бумажном виде, с последующим внесением в медицинскую информационную систему.
Организация ПМСП обеспечивает сохранность первичной учетной медицинской документации, в том числе в электронном виде.
15. Лица обращаются в организации ПМСП по поводам обращения согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
16. В случае обращения пациента по поводу острого заболевания (состояния) или обострения хронического заболевания специалисты организации ПМСП определяют методы диагностики и лечения в соответствии с клиническими протоколами.
При обращении пациента в организацию ПМСП по поводу неотложного состояния, острого заболевания (состояния) специалист регистратуры или медицинский работник (участковая медицинская сестра (медицинская сестра общей практики), фельдшер, акушер) направляет пациента в доврачебный кабинет (фильтр).
В доврачебном кабинете (фильтре) медицинский работник (участковая медицинская сестра (медицинская сестра общей практики), фельдшер, акушер) после осмотра пациента оказывает необходимую доврачебную медицинскую помощь.
При состояниях, требующих оказания квалифицированной и специализированной медицинской помощи, медицинский работник вызывает дежурного врача или участкового врача. При наличии показаний медицинский работник обеспечивает вызов бригады скорой медицинской помощи и направляет пациента в экстренной форме в круглосуточный стационар по профилю.
При состояниях, не требующих экстренной госпитализации, дальнейшее наблюдение пациента осуществляется в амбулаторных условиях, в том числе путем дистанционного консультирования посредством информационно-коммуникационных технологий.
При необходимости оказания специализированной медицинской помощи пациентам с подозрением на коронавирусную инфекцию и пациентам с коронавирусной инфекцией организовываются дистанционные консультации профильных специалистов.

17. МСАК ұйымдарының мамандары пациентті күндізгі немесе тәуліктік стационарға жоспарлы нысанда Емдеуге жатқызу бюросы порталы арқылы жібереді.
18. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-225/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21713 болып тіркелген) бекітілген Жедел медициналық жәрдем, оның ішінде медициналық авиацияны тарта отырып көрсету қағидаларына сәйкес МСАК ұйымдарында да төртінші жеделділік санатындағы жедел медициналық көмек шақыртуларына қызмет көрсету жүзеге асырылады.
19. МСАК ұйымында үйге бару арқылы мынадай қызметтер:
патронаж;
пациентке белсенді баруы;
үйге шақыртуы;
үй жағдайындағы стационар;
3 деңгейдегі медициналық оңалту;
отбасын жоспарлау, жүктілікті қауіпсіз үзу, репродуктивті денсаулықты сақтау мәселелері бойынша қызметтер;
саламатты өмір салты бойынша іс-шаралар;
медициналық-әлеуметтік қолдау;
психологиялық көмек;
созылмалы ауруларды динамикалық байқау;
әлеуметтік мәні бар ауруларды динамикалық байқау;
рецепт жазу;
паллиативтік мобильдік бригаданың шығуы;
Коронавирустық инфекцияға күдікті пациенттерге және коронавирустық инфекциясы бар пациенттерге мобильдік бригаданың шығуы жүргізеді.
20. Патронаж:
1) 5 жасқа дейінгі балаларға, оның ішінде жаңа туған нәрестелерге;
2) жүкті және босанған әйелдерге;
3) өміріне, денсаулығына және қауіпсіздігіне қауіп төндіретін медициналық немесе әлеуметтік сипаттағы қаупі анықталған 5 жасқа дейінгі балалар, жүкті немесе босанған әйелдері бар отбасыларды байқау кезінде;
4) қозғалысы шектелген кезде асқынудан тыс созылмалы аурулары бар пациентке;
5) паллиативтік көмекке мұқтаж пациенттерге жүргізіледі.
21. 5 жасқа дейінге балалардың, оның ішінде жаңа туған нәрестелердің патронажы Кодекстің 7-бабының 32) тармақшасына және 138-бабының 3-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен Қазақстан Республикасында педиатриялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартына сәйкес жүргізіледі.
22. Жүкті әйелдер мен босанған әйелдердің патронажы Кодекстің 7-бабының 32) тармақшасына және 138-бабының 3-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен Қазақстан Республикасында акушерлік-гинекологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартына сәйкес жүргізіледі.
23. Патронаж кезінде МСАК ұйымы міндетті жоспарлы ауруды жүргізеді, баланың өмірі, денсаулығы немесе дамуы үшін медициналық немесе әлеуметтік тәуекелдер анықталған жағдайларда жүкті әйелдерге, жаңа туған нәрестелерге және ерекше қолдауды қажет ететін балаларға жеке жоспар бойынша қосымша белсенді ауруды жүргізеді.

17. Специалисты организации ПМСП направляют пациента в дневной стационар или круглосуточный стационар в плановой форме через Портал Бюро госпитализации.
18. Вызовы скорой медицинской помощи четвертой категории срочности в организациях ПМСП осуществляются в соответствии с Правилами оказания скорой медицинской помощи, в том числе с привлечением медицинской авиации, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-225/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21713).
19. Организация ПМСП оказывает следующие услуги с посещением на дому:
патронаж;
активное посещение пациента;
вызов на дом;
стационар на дому;
медицинская реабилитация 3 этапа;
услуги по вопросам планирования семьи, безопасного прерывания беременности, охране репродуктивного здоровья;
мероприятия по здоровому образу жизни;
медико-социальная поддержка;
психологическая помощь;
выписка рецептов;
динамическое наблюдение за лицами с хроническими заболеваниями;
динамическое наблюдение за лицами с социально-значимыми заболеваниями;
выезд паллиативной мобильной бригады;
выезд мобильной бригады пациентам с подозрением на коронавирусную инфекцию и пациентам с коронавирусной инфекцией.
20. Патронаж проводится:
1) детям до 5 лет, в том числе новорожденным;
2) беременным женщинам и родильницам;
3) семьям, с детьми до 5 лет, беременным женщинам или родильницам, где были выявлены риски медицинского или социального характера, представляющие угрозу для их жизни, здоровья и безопасности;
4) пациентам с хроническими заболеваниями вне обострения при ограничении передвижения;
5) пациентам, нуждающимся в паллиативной помощи.
21. Патронаж детей до 5 лет, в том числе новорожденных проводится в соответствии со стандартом организации оказания педиатрической помощи в Республике Казахстан, утвержденным уполномоченным органом согласно подпункту 32) статьи 7 и пункту 3 статьи 138 Кодекса.
22. Патронаж беременных женщин и родильниц проводится в соответствии со стандартом организации оказания акушерско-гинекологической помощи в Республике Казахстан, утвержденным уполномоченным органом согласно подпункту 32) статьи 7 и пункту 3 статьи 138 Кодекса.
23. При патронаже организация ПМСП проводит обязательные плановые посещения, в случаях выявления медицинских или социальных рисков для жизни, здоровья или развития ребенка проводятся дополнительные активные посещения по индивидуальному плану для беременных, новорожденных и детей, нуждающихся в особой поддержке.

Патронаждық бақылау барлық жүкті әйелдерге және 5 жасқа дейінгі балаларға ұсынылады және жүкті әйелге (жүктіліктің 12 аптасына және 32 аптасына дейінгі мерзімде) 2 босанғанға дейінгі патронаждан және жүкті, жаңа туған нәрестелер мен 5 жасқа дейінгі балаларды дәрігердің немесе фельдшердің немесе орта медицина қызметкерінің үйде және МСАК ұйымдарында қабылдауда жалпы бақылау схемасы бойынша балаларға 9 келуден тұрады.
Қазақстан Республикасында педиатриялық және акушерлік-гинекологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарына сәйкес жүкті әйелдер мен 5 жасқа дейінгі балаларға патронаж жасаудың әмбебап-прогрессивтік тәсілінің схемасы (орта медицина қызметкерінің үйде патронаждық баруы) бойынша олардың өміріне, денсаулығына, дамуы мен қауіпсіздігіне қатер төндіретін медициналық немесе әлеуметтік сипаттағы тәуекелдер анықталған жүкті әйелдер мен балаларға патронаждық бақылау ұсынылады, Кодекстің 7-бабының 32) тармақшасына және 138-бабының 3-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен тәртіппен жүргізіледі.
24. Қызметті алушы туралы мәліметтер (пациенттің немесе заңды өкілдің тегі, аты, әкесінің аты, тұрғылықты мекенжайы, телефондары) "Бірыңғай төлем жүйесі" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ақпараттық жүйесіне енгізіледі.
25. Учаскелік мейіргердің жүкті әйелдерді патронаждау нәтижелерін 077/е нысаны бойынша жүкті және босанған әйелдің жеке картасына енгізеді, ал жаңа туған және 5 жасқа дейінгі балаларды № ҚР ДСМ -175/2020 бұйрықпен бекітілген 052/е нысаны бойынша амбулаториялық пациенттің медициналық картасына енгізеді және отбасымен жеке жұмыс жоспарын, оның ішінде медициналық ақпараттық жүйелер арқылы қалыптастырады.
Техникалық мүмкіндік болмаған жағдайда қағаз түрінде ресімделеді, кейін медициналық ақпараттық жүйеге енгізіледі.
26. Патронажды жүзеге асыру кезінде МСАК маманы: сантиметр лентасын, дене температурасын және бөлме температурасын өлшеуге арналған термометрлерді, фонендоскоп пен тонометрді, қолды өңдеуге арналған дезинфектант, медициналық алғашқы көмек көрсетуге арналған ең аз жиынтық, ақпараттық материалдарды пайдаланады. Медициналық ақпараттық жүйелерді, оның ішінде мобилдік қосымшаларды енгізген жағдайда МСАК маманы ұялы қосымшасы бар планшетті немесе смартфонды пайдалана алады.
27. МСАК ұйымының аға мейіргері немесе ол болмаған кезде учаскелік дәрігер (жалпы практика дәрігері) патронаж ұйымдастыруды үйлестіреді.
28. МСАК ұйымдары маманының пациенттің үйіне, оның ішінде аула (пәтер) аралау арқылы белсенді баруы:
1) стационардан шығару немесе жедел медициналық көмек станциясынан ақпаратты (активтерді) берген ауыр жағдайдағы пациенттердің қозғалуы шектелген кезде;

Патронажное наблюдение предоставляется всем беременным женщинам и детям до 5 лет и состоит из 2 дородовых патронажей к беременной женщине (в сроки до 12 недель и 32 недели беременности) и 9 посещений к детям по общей схеме наблюдения беременных, новорожденных и детей до 5 лет врачом или фельдшером, или средним медицинским работником на дому и на приеме в организациях ПМСП.
Патронажное наблюдение предоставляется беременным женщинам и детям, у которых были выявлены риски медицинского или социального характера, представляющие угрозу для их жизни, здоровья, развития и безопасности по схеме универсально-прогрессивного подхода патронажа беременных и детей до 5 лет (патронажных посещений на дому средним медицинским работником), в соответствии со стандартами организации оказания педиатрической и акушерско-гинекологической помощи в Республике Казахстан, утвержденными уполномоченным органом согласно подпункту 32) статьи 7 и пункту 3 статьи 138 Кодекса.
24. Сведения о получателе (фамилия, имя, отчество, адрес проживания, телефоны пациента или законного представителя) услуг вносятся в информационную систему Министерства здравоохранения Республики Казахстан "Единая платежная система".
25. Результаты патронажа беременных женщин участковой медицинской сестрой вносятся в индивидуальную карту беременной и родильницы по форме 077/у, а новорожденных и детей до 5 лет вносятся в медицинскую карту амбулаторного пациента и формируют индивидуальный план работы с семьей по форме 052/у, утвержденными Приказом № ҚР ДСМ-175/2020, в том числе посредством медицинских информационных систем.
При отсутствии технической возможности оформляется в бумажном виде, с последующим внесением в медицинскую информационную систему.
26. При осуществлении патронажа специалист ПМСП использует: сантиметровую ленту, термометры для измерения температуры тела и температуры комнаты, фонендоскоп и тонометр, дезинфектант для обработки рук, минимальный набор для оказания первой медицинской помощи, информационные материалы. В случаях внедрения медицинских информационных систем, в том числе мобильных приложений специалист ПМСП использует планшет или смартфон с мобильным приложением.
27. Старшая медицинская сестра организации ПМСП или при ее отсутствии, участковый врач (врач общей практики) координирует организацию патронажа.
28. Активное посещение пациента на дому специалистом организации ПМСП, в том числе путем подворных (поквартирных) обходов, осуществляется при:
1) выписке из стационара или передачи информации (активов) из станции скорой медицинской помощи, у пациентов с тяжелым состоянием при ограничении передвижения;

2) жүкті әйелдер белгіленген күннен кейін 3 күннің ішінде қабылдауға келмеген кезде;
3) босанған әйел көрсетілген мерзімде қабылдауға келмегенде;
4) босанған әйел бекіту мәртебесіне қарамастан акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарынан келіп түскен мәліметтер бойынша қызмет көрсету аумағына келген жағдайда жүзеге асырылады.
Пациенттің үйіне белсенді баруды учаскелік медициналық мейіргер немесе фельдшер басымдықпен жүзеге асырады.
29. МСАК ұйымдарының медицина қызметкерлері үйге шақыртуға қызмет көрсетуді учаскелік (жалпы медициналық) қызметтің бөлім меңгерушісі, ол болмаған кезде учаскелік дәрігер (жалпы практика, терапевт (педиатр) дәрігер) үйлестіреді.
Үйге шақыруды қабылдауды МСАК ұйымының тіркеу орны және (немесе) учаскелік мейіргер немесе фельдшер жүзеге асырады.
30. Жеделділіктің төртінші санатындағы жедел медициналық көмекті шақыртуларды қоспағанда, қабылдауға денсаулығының жай-күйі мен аурудың сипаттамасы бойынша МСАК ұйымына келу мүмкіндігі болмаған жағдайда адамдардың МСАК ұйымдарына жүгінуі үйге шақыртуларға қызмет көрсету үшін көрсетілімдер болып табылады.
Учаскелік мейіргердің немесе фельдшердің үйде шақыртуларға қызмет көрсетуі үшін мыналар көрсетілімдер болып табылады:
1) шақырту кезінде дене қызуының 380С болуы;
2) жай-күйінің бұзылуынсыз артериялық қысымның артуы;
3) медициналық көмекті және үйде консультацияны қажет ететін жай-күйі, ауруы, жарақаттары (есінен айырылмау, қан кету белгілерінсіз, жай-күйінің кенеттен нашарламауы).
Учаскелік дәрігердің үйде шақыртуларға қызмет көрсетуі үшін мыналар көрсетілімдер болып табылады:
1) шақыртуға қызмет көрсеткен учаскелік мейіргердің немесе фельдшердің шақыртуды қабылдауы кезінде МСАК-тың тіркеу бөлімі бағалаған дәрігердің үйде тексеріп-қарауын қажет ететін жай-күйі;
2) вакциналаудан кейінгі жағдайдың нашарлауы.
5 жасқа дейінгі балаларға, жүкті әйелдерге және босанған әйелдерге денсаулық жай-күйінің кез-келген нашарлауы кезінде, жедел медициналық көмек шақыртуларын қоспағанда, үйде қызмет көрсетіледі. 65 жастан асқан, қозғалысы шектелген адамдарға үйде қызмет көрсетіледі.
31. № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрықпен бекітілген жүкті және босанатын әйелдерге белсенді бару нәтижелері жүкті және босанатын әйелдің жеке картасына № 077/е нысан бойынша енгізіледі, ал 5 жасқа дейінгі балалар мен 65 жастан асқан адамдардың амбулаториялық пациенттің медициналық картасына № 052/е нысан бойынша енгізіледі.
32. Емдеу емшаралары мен манипуляцияларды жүргізу және ұйымға бару мүмкіндігі болмаған жағдайда медициналық көрсетілімдері бойынша үйдегі стационар қызметтері жүргізіледі.

2) неявке беременных женщин и родильницы на прием в течение 3 дней после назначенной даты;
3) прибытии родильницы на обслуживаемую территорию по сведениям, поступившим из организаций здравоохранения, оказывающих акушерско-гинекологическую помощь, вне зависимости от статуса прикрепления;
4) угрозе возникновения эпидемии инфекционного заболевания, в том числе лиц, отказавшихся от вакцинации или выявлении больных инфекционным заболеванием, контактных с ними лиц и лиц, подозрительных на инфекционное заболевание путем подворового обхода.
Активное посещение пациента на дому преимущественно осуществляется участковой медицинской сестрой или фельдшером.
29. Обслуживание вызовов на дому специалистами организации ПМСП координирует заведующий отделением участковой (общеврачебной) службы, при его отсутствии, участковый врач (врач общей практики, участковый врач-терапевт (педиатр)).
Прием вызовов на дом осуществляется регистратурой организации ПМСП и (или) участковой медицинской сестрой или фельдшером.
30. Показаниями для обслуживания вызовов на дому являются обращения в организацию ПМСП, за исключением вызовов скорой медицинской помощи четвертой категории срочности, лиц, которые по состоянию здоровья и характеру заболевания не имеют возможности посетить организацию ПМСП.
Показания для обслуживания на дому участковой медицинской сестры или фельдшера:
1) температура тела до 38°С на момент вызова;
2) повышение артериального давления без нарушений самочувствия;
3) состояния, заболевания, травмы (без потери сознания, без признаков кровотечения, без резкого внезапного ухудшения состояния), требующие медицинской помощи и консультации на дому;
Показания для обслуживания вызовов на дому участковым врачом:
1) состояния, оцененные регистратурой ПМСП при приеме вызова, участковой медицинской сестрой или фельдшером, обслужившим вызов, как требующие врачебного осмотра на дому.
2) ухудшение состояния после вакцинации.
Дети до 5-ти лет, беременные и родильницы при любом ухудшении состояния здоровья обслуживаются на дому. Лица старше 65 лет на дому обслуживаются при ограничении передвижения.
31. Результаты активного посещения беременных и родильниц вносятся в индивидуальную карту беременной и родильницы по форме № 077/у, а детей до 5-ти лет и лиц старше 65 лет вносятся в медицинскую карту амбулаторного пациента по форме № 052/у, утвержденными Приказом № ҚР ДСМ-175/2020.
32. В случаях проведения лечебных процедур и манипуляции и отсутствии возможности посещения организации услуги стационара на дому оказываются по медицинским показаниям.

33. Пациенттерді үйде стационарда және күндізгі стационар жағдайында жүргізуді Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 17 ақпандағы № 71 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі туралы ереженің (бұдан әрі – Ереже) 16-тармағының 47) тармақшасына сәйкес бекітілген Стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсету қағидаларына сәйкес МСАК ұйымының медицина қызметкерлері жүзеге асырады.
34. МСАК ұйымы Кодекстің 7-бабының 32) тармақшасына және 138-бабының 3-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен Денсаулық сақтау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттарына сәйкес арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуді қамтамасыз етеді.
35. Амбулаториялық емді анықтаған және емдік шараларды тағайындаған жағдайда пациентке Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 2 қазандағы № ҚР ДСМ-112/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21493 болып тіркелген) бекітілген рецепттерді жазып беру, есепке алу және сақтау қағидаларына сәйкес дәрілік заттарға рецепт жазып беру жүзеге асырылады және МСАК ұйымының емшара кабинетіне немесе емдік шараларды үйде тағайындауға жолдама береді. Амбулаториялық емнің тиімділігін және оған түзету енгізуді емдеуге жолдама берген МСАК дәрігері жүргізеді.
36. Осы қызмет түріне аттестатталған медициналық білімі бар мамандарды (дәріхана объектілері жоқ елді мекендердегі дәрігерлік амбулаторияларды, медициналық және фельдшерлік-акушерлік пункттерді) қоспағанда, МСАК ұйымдарының медицина қызметкерлерінің дәрілік заттар беруіне жол берілмейді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
37-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.10.2025 № 109 (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. МСАК ұйымдарында ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде бекітілген халықты дәрілік қамтамасыз ету Кодекстің 7-бабының 47) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен белгілі бір аурулары (жай-күйлері) бар Қазақстан Республикасы азаматтарының жекелеген санаттарын тегін және (немесе) жеңілдікпен амбулаториялық қамтамасыз етуге арналған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады.
2-параграф. Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету ұйымдарында профилактика және сауықтыруды ұйымдастыру тәртібі
38. МСАК ұйымында аурулардың аурулардың профилактикасы:
1) профилактикалық медициналық қарап-тексеруді, оның ішінде халықтың нысаналы топтарын;
2) бекітілген халық ауруларының мінез-құлықтық қауіп факторларын ерте анықтау және мониторингтеу және анықталған қауіп факторларын төмендету дағдыларына үйретуді;

33. Ведение пациентов в стационаре на дому и в условиях дневного стационара осуществляется медицинскими работниками организации ПМСП согласно Правилам оказания специализированной медицинской помощи в стационарозамещающих условиях, утвержденным в соответствии с подпунктом 47) пункта 16 Положения о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71 (далее – Положение).
34. Организация ПМСП обеспечивает оказание специальных социальных услуг согласно стандарту оказания специальных социальных услуг в области здравоохранения, утвержденным уполномоченным органом согласно подпункту 32) статьи 7 и пункта 3 статьи 138 Кодекса.
35. В случае определения амбулаторного лечения и назначения лечебных процедур пациенту осуществляется выписка рецепта в соответствии Правилами выписывания, учета и хранения рецептов, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 октября 2020 года № ҚР ДСМ-112/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21493) на лекарственные средства и направление в процедурный кабинет организации ПМСП или назначения лечебных процедур на дому. Оценка эффективности амбулаторного лечения и коррекция его проводится врачом ПМСП, направившим на лечение.
36. Выдача лекарственных средств медицинскими работниками организаций ПМСП не допускается, за исключением аттестованных на данный вид деятельности специалистов с медицинским образованием (врачебных амбулаторий, медицинских и фельдшерско-акушерских пунктов в населенных пунктах, не имеющих аптечных объектов).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 37 предусматривается в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 21.10.2025 № 109 (вводится в действие с 01.01.2027).
37. В организациях ПМСП лекарственное обеспечение прикрепленного населения в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС осуществляется в соответствии с перечнем лекарственных средств и медицинских изделий для бесплатного и (или) льготного амбулаторного обеспечения отдельных категорий граждан Республики Казахстан с определенными заболеваниями (состояниями), утвержденным уполномоченным органом согласно подпункту 47) статьи 7 Кодекса.
Параграф 2. Порядок организации профилактики и оздоровления в организациях первичной медико-санитарной помощи
38. Профилактика заболеваний в организации ПМСП включает:
1) профилактические медицинские осмотры целевых групп населения;
2) раннее выявление и мониторинг поведенческих факторов риска заболеваний прикрепленного населения и обучение навыкам снижения выявленных факторов риска;

3) иммундауды;
4) саламатты өмір салтын қалыптастыру және насихаттауды;
5) репродуктивті денсаулықты сақтау іс-шараларын;
6) жүкті және босанған әйелдерді антенаталдық байқауды және босанған әйелдерді кеш босанудан кейінгі кезеңде байқауды;
7) инфекциялық аурулар ошағында санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шараларды қамтиды.
39. "Мектепке дейінгі, мектеп жасындағы балаларды, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру ұйымдарының білім алушыларын қоса алғанда, халықтың нысаналы топтарына профилактикалық медициналық қарап-тексерулерді жүргізу қағидаларын, көлемі мен мерзімділігін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-264/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21820 болып тіркелген) сәйкес нысаналы топтарды профилактикалық медициналық қарап-тексеру және мінез-құлық қауіп факторларын ерте анықтау диагностикалық қызметтердің кезеңділігімен, жиілігімен және көлемімен жүргізіледі.
40. Мінез-құлықтық тәуекел факторлары бар адамдардың мінез-құлқын өзгерту бойынша профилактикалық консультациялар жүргізу және егжей-тегжейлі ұсынымдар беру үшін МСАК ұйымы тіркелген халыққа анықталған тәуекел факторларын төмендету дағдыларына оқытуды қамтамасыз етеді. Бұл оқытуды МСАК ұйымының маманы профилактикалық кабинеттерде немесе арнайы бөлінген аймақтарда, оның ішінде ақпараттық-коммуникациялық технологиялар арқылы қашықтықтан консультация беру арқылы жүргізеді.
41. Халықтың ақпараттануы мен саматтылығын арттыру, сондай-ақ МСАК мамандарына саламатты өмір салтын қалыптастыру, тамақтану мәселелері және денсаулықты сақтаудың басқа да өзекті мәселелері бойынша консультация беру жөніндегі іс-шараларды саламатты өмір салтын қалыптастыру, тиімді тамақтану саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымы жүргізеді.
42. МСАК ұйымы репродуктивтік денсаулықты сақтау бойынша қызметтер көрсетеді:
1) жүкті әйелдерді босануға, оның ішінде серіктес босануға дайындау бойынша босанғанға дейінгі оқытуды жүргізу, жүкті әйелдерді мазасыздық белгілері туралы, тиімді перинаталдық технологиялар, ана болу қауіпсіздігі, емшекпен қоректендіру және перинаталдық күтім қағидаттары туралы хабардар ету;
2) отбасын жоспарлау мәселелері бойынша консультация беру және қызметтер көрсету;
3) бейінді мамандарға жіберу үшін жыныстық жолмен берілетін инфекциялардың профилактикасы және анықтау;
4) қаламаған жүктілік пен қауіпсіз аборттың профилактикасы;

3) иммунизацию;
4) формирование и пропаганду здорового образа жизни;
5) мероприятия по охране репродуктивного здоровья;
6) антенатальное наблюдение за беременными и наблюдение за родильницами в позднем послеродовом периоде;
7) санитарно-противоэпидемические и санитарно-профилактические мероприятия в очагах инфекционных заболеваний;
39. Профилактические медицинские осмотры целевых групп и раннее выявление поведенческих факторов риска проводятся с периодичностью, кратностью и объемом диагностических услуг в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-264/2020 "Об утверждении правил, объема и периодичности проведения профилактических медицинских осмотров целевых групп населения, включая детей дошкольного, школьного возрастов, а также учащихся организаций технического и профессионального, послесреднего и высшего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21820).
40. Для проведения профилактических консультаций и предоставления подробных рекомендаций по изменению поведения лиц, имеющих поведенческие факторы риска, организация ПМСП прикрепленному населению обеспечивает обучение навыкам снижения выявленных факторов риска. Данное обучение проводится специалистом организации ПМСП в профилактических кабинетах или специально выделенных зонах, в том числе путем дистанционного консультирования посредством информационно-коммуникационных технологий.
41. Мероприятия по повышению информированности и грамотности населения, а также консультированию специалистов ПМСП по вопросам формирования здорового образа жизни, питания и другим актуальным вопросам сохранения здоровья проводят организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере формирования здорового образа жизни, здорового питания.
42. Организация ПМСП предоставляет услуги по охране репродуктивного здоровья путем:
1) проведения дородового обучения беременных по подготовке к родам, в том числе к партнерским родам, информирование беременных о тревожных признаках, об эффективных перинатальных технологиях, принципах безопасного материнства, грудного вскармливания;
2) консультирования и оказания услуг по вопросам планирования семьи;
3) профилактики и выявления инфекций, передаваемых половым путем для направления к профильным специалистам;
4) профилактики нежелательной беременности и безопасного аборта.

5) репродуктивтік ағзалар ісігінің профилактикасы (жатыр мойны мен сүт безі ісігі).
43. МСАК ұйымы Кодекстің 7-бабының 32-тармағына және 138-бабының 3-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен Қазақстан Республикасында акушерлік-гинекологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартына сәйкес жүкті әйелдерді антенаталдық бақылауды, босанған әйелдерді кеш босанғаннан кейінгі байқауды, экстрагениталдық патологиясы бар фертилдік жастағы әйелдерді динамикалық бақылауды қамтамасыз етеді.
44. МСАК ұйымы мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында балалардың ауыз қуысына профилактикалық тексеру жүргізуді және балаларды тіс және ауыз қуысының сілемейлі қабығын күту бойынша санитариялық-гигиеналық дағдыларға оқытуды өз бетінше немесе стоматологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарымен бірлесіп орындау шартын жасау жолымен қамтамасыз етеді.
45. МСАК учаскесі деңгейінде инфекциялық аурулардың профилактикасына:
дер кезінде сырқаттанғандарды анықтау;
профилактикалық егулер жүргізу;
инфекциялық аурулар ошақтарындағы санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шаралар жатады.
Бекітілген халықтың арасында инфекциялық ауруларды белсенді анықтау МСАК ұйымдарының медицина қызметкері пациентке үйде белсенді бару жолымен аулаларды (пәтер бойынша) аралау жолымен инфекциялық аурудың өршуі туралы ресми хабарлама алған кезде жүзеге асырылады.
46. МСАК ұйымы инфекциялық аурулардың профилактикасы мақсатында "Медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде оларға қарсы міндетті профилактикалық екпелер жүргізілетін аурулардың тізбесін, екпелерді жүргізу қағидаларын, мерзімдерін және халықтың профилактикалық екпелерге жататын топтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 24 қыркүйектегі № 612 қаулысымен бекітілген медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде міндетті профилактикалық екпелер жүргізілетін аурулардың тізбесіне және медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде оларға қарсы міндетті профилактикалық екпелер жүргізу мерзімдерінің қағидаларына сәйкес профилактикалық екпелер жүргізуді қамтамасыз етеді.
47. МСАК ұйымы Ереженің 16-тармағының 3) тармақшасына сәйкес бекітілген халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес халыққа профилактикалық егулер жүргізеді.
48. Профилактикалық егулерді есепке алу егу жүргізілетін орын бойынша денсаулық сақтау объектілерінде, мектепке дейінгі тәрбие және оқыту, білім беру объектілерінде № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрықпен бекітілген 066/е нысаны бойынша профилактикалық егулерді есепке алу журналы, № 065/е нысаны бойынша профилактикалық екпелер картасы, № 052/е нысаны бойынша амбулаториялық пациенттің медициналық картасы сақталатын есепке алу нысаны бойынша, оның ішінде медициналық ақпараттық жүйелер арқылы жүзеге асырылады.
Техникалық мүмкіндік болмаған кезде кейіннен медициналық ақпараттық жүйеге енгізе отырып, қағаз түрінде ресімделеді.

5) профилактики рака репродуктивных органов (рак шейки матки и молочной железы).
43. Организация ПМСП обеспечивает антенатальное наблюдение за беременными, наблюдение родильниц в позднем послеродовом периоде, динамическое наблюдение женщин фертильного возраста с экстрагенитальной патологией в соответствии со стандартом организации оказания акушерско-гинекологической помощи в Республике Казахстан, утвержденным уполномоченным органом согласно подпункту 32) статьи 7 и пункту 3 статьи 138 Кодекса.
44. Организация ПМСП обеспечивает проведение профилактических осмотров полости рта детей в детских дошкольных образовательных организациях и обучение детей санитарно-гигиеническим навыкам по уходу за зубами и слизистой оболочкой полости рта самостоятельно или путем заключения договора соисполнения организациями здравоохранения, оказывающих стоматологическую помощь.
45. К профилактике инфекционных заболеваний на уровне участка ПМСП относится:
своевременное выявление заболевших;
проведение профилактических прививок;
санитарно-противоэпидемические и санитарно-профилактические мероприятия в очагах инфекционных заболеваний.
Активное выявление инфекционных заболеваний среди прикрепленного населения осуществляется при получении официального извещения о вспышке инфекционного заболевания путем активного посещения пациента на дому медицинским работником организаций ПМСП, в том числе путем подворных (поквартирных) обходов.
46. Организация ПМСП в целях профилактики инфекционных заболеваний обеспечивает проведение профилактических прививок согласно перечню заболеваний, против которых проводятся обязательные профилактические прививки в рамках гарантированного объема медицинской помощи и Правил сроков их проведения обязательных профилактических прививок в рамках гарантированного объема медицинской помощи, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2020 года № 612 "Об утверждении перечня заболеваний, против которых проводятся обязательные профилактические прививки в рамках гарантированного объема медицинской помощи, правил, сроков их проведения и групп населения, подлежащих профилактическим прививкам".
47. Организация ПМСП проводит профилактические прививки населению в соответствии с требованиями нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, утверждҰнными согласно подпункту 3) пункта 16 Положения.
48. Учет профилактических прививок осуществляется соответствующими записями в учетных формах, которые хранятся на объектах здравоохранения по месту проведения прививок, на объектах дошкольного воспитания и обучения, образования: журнал учета профилактических прививок по форме 066/у, карта профилактических прививок по форме № 065/у, медицинская карта амбулаторного пациента по форме № 052/у, утвержденными Приказом № ҚР ДСМ-175/2020, в том числе посредством медицинских информационных систем.
При отсутствии технической возможности оформляется в бумажном виде с последующим внесением в медицинскую информационную систему.

49. МСАК ұйымының мамандары бекітілген халық арасында иммундық профилактика мәселелері бойынша, оның ішінде вакцинациялаудан бас тартатын адамдармен түсіндіру жұмыстарын жүргізеді.
50. МСАК ұйымы Ереженің 16-тармағының 3) тармақшасына сәйкес бекітілген инфекциялық аурулардың ошақтарындағы жұмысты ұйымдастырады және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкес санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шараларды жүзеге асырады.
51. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-162/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21537 болып тіркелген) бекітілген Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде емдеу кезінде стационарлық жағдайда мамандырылған медициналық көмек көрсетілетін инфекциялық, паразиттік аурулар және айналадағыларға қауіп төндіретін аурулар және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 9 қазандағы № ҚР ДСМ-121/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21407 болып тіркелген) Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін алуға құқығы бар Қазақстан Республикасында уақытша болатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың, баспана іздеген адамдардың айналасындағыларға қауіп төндіретін аурулардың тізбесіне сәйкес аурулар анықталған жағдайда, МСАК мамандары іс-шараларды реженің 16-тармағының 3) тармақшасына сәйкес бекітілген санитариялық қағидаларға сәйкес жүзеге асырады.
52. МСАК ұйымы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-214/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21695 болып тіркелген) бекітілген туберкулез профилактикасы жөніндегі іс-шараларды жүргізу қағидаларына (бұдан әрі - № ҚР ДСМ-214/2020 бұйрығы) сәйкес, оның ішінде медициналық ақпараттық жүйелер арқылы туберкулездің профилактикасы, белсенді ерте анықтау және диагностикасы жөніндегі іс-шаралар кешенін ұйымдастырады және жүргізеді.
53. МСАК ұйымы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 27 қарашадағы № ҚР ДСМ-211/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21692 болып тіркелген) АИТВ-инфекциясының бар-жоғына міндетті құпия медициналық зерттеп-қарау қағидаларына сәйкес эпидемиологиялық көрсетілімдер бойынша АИТВ-инфекциясының бар-жоғына зерттеп-қарауды ұйымдастырады және жүргізеді.

49. Специалисты организации ПМСП проводят разъяснительную работу среди прикрепленного населения по вопросам иммунопрофилактики, в том числе с лицами, отказывающимися от вакцинации.
50. Организация ПМСП организует работу в очагах инфекционных заболеваний и осуществляет санитарно-противоэпидемические и санитарно-профилактические мероприятия в соответствии с нормативными правовыми актами в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, утверждҰнными согласно подпункту 3) пункта 16 Положения.
51. В случае выявления заболеваний, согласно перечню инфекционных, паразитарных заболеваний и заболеваний, представляющих опасность для окружающих, при лечении которых оказывается специализированная медицинская помощь в стационарных условиях в рамках ГОБМП, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-162/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21537) и перечню заболеваний, представляющих опасность для окружающих и объема медицинской помощи, при которых иностранцы и лица без гражданства, временно пребывающие в Республике Казахстан, лица, ищущие убежище, имеют право на получение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 октября 2020 года № ҚР ДСМ-121/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21407), специалисты ПМСП осуществляют мероприятия в соответствии с санитарными правилами, утверждҰнными согласно подпункту 3) пункта 16 Положения.
52. Организация ПМСП организует и проводит комплекс мероприятий по профилактике, активному раннему выявлению и диагностике туберкулеза в соответствии с Правилами проведения мероприятий по профилактике туберкулеза, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-214/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21695) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-214/2020), в том числе посредством медицинских информационных систем.
53. Организация ПМСП организует и проводит обследование по эпидемиологическим показаниям на наличие ВИЧ-инфекции в соответствии с Правилами обязательного конфиденциального медицинского обследования на наличие ВИЧ-инфекции, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-211/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21692).

54. МСАК ұйымы Кодекстің 7-бабының 32-тармағына және 138-бабының 3-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен Қазақстан Республикасының халқына онкологиялық көмекті ұйымдастыру стандартына сәйкес обыр алды және онкологиялық аурулардың профилактикасы және белсенді ерте анықтау жөніндегі іс-шаралар кешенін ұйымдастырады және жүргізеді.
55. МСАК ұйымы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-224/2020 бұйрығымен (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-224/2020 бұйрығы) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21712 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының халқына психикалық денсаулық саласында медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартына сәйкес психикалық және мінез-құлықтық бұзылушылықтармен ауыратын науқастардың профилактикасы және оларды белсенді ерте анықтау жөніндегі іс-шаралар кешенін ұйымдастырады және жүргізеді.
Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган осы Қағидаларды бекіткен немесе өзгерткен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оларды жаңартады және денсаулық сақтау субъектілеріне, "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым операторына және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.
Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 27.03.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарында динамикалық байқауды, оңалтуды және паллиативтік көмекті, еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізуді ұйымдастыру тәртібі
56. МСАК ұйымының мамандары "Динамикалық байқауға жататын созылмалы аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-109/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21262 болып тіркелген) сәйкес созылмалы аурулары бар пациенттерді динамикалық байқауды жүзеге асырады.
Пациент тіркелген жері бойынша МСАК ұйымында динамикалық байқау үшін үш құжаттың бірінің негізінде есепке қойылады:
1) МСАК дәрігерінің қорытындысы;
2) бейінді маманның консультациялық қорытындысы;
3) стационарлық науқастың медициналық картасынан үзінді көшірмелер.
57. Динамикалық байқауға алғаш алынған пациентті ресімдеу кезінде учаскелік мейіргер № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген 052/е "динамикалық байқау" нысаны бойынша амбулаториялық пациенттің медициналық картасына 5-қосымша парақты, оның ішінде медициналық ақпараттық жүйелер арқылы толтырады.
Техникалық мүмкіндік болмаған кезде кейіннен медициналық ақпараттық жүйеге енгізе отырып, қағаз түрінде ресімделеді.

54. Организация ПМСП организует и проводит комплекс мероприятий по профилактике и активному раннему выявлению предраковых и онкологических заболеваний в соответствии со стандартом организации онкологической помощи населению Республики Казахстан, утвержденным уполномоченным органом согласно подпункту 32) статьи 7 и пункту 3 статьи 138 Кодекса.
55. Организация ПМСП организует и проводит комплекс мероприятий по профилактике и активному раннему выявлению больных психическими и поведенческими расстройствами в соответствии со стандартом организации оказания медико-социальной помощи в области психического здоровья населению Республики Казахстан, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-224/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21712) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-224/2020).
Уполномоченный орган в области здравоохранения, в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения в настоящие Правила, актуализирует их и направляет в субъекты здравоохранения, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и Единый контакт-центр.
Сноска. Пункт 55 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 27.03.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Порядок организации динамического наблюдения, медицинской реабилитации и паллиативной помощи, экспертизы временной нетрудоспособности в организациях первичной медико-санитарной помощи
56. Специалисты организации ПМСП осуществляют динамическое наблюдение пациентов с хроническими заболеваниями согласно приказу Министра здравоохранения Республики, Казахстан от 23 сентября 2020 года № ҚР ДСМ-109/2020 "Об утверждении перечня хронических заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21262).
Пациент ставится на учет для динамического наблюдения в организацию ПМСП по месту прикрепления на основании одного из трех документов:
1) заключения врача ПМСП;
2) консультативного заключения профильного специалиста;
3) выписки из медицинской карты стационарного больного.
57. При оформлении пациента, впервые взятого на динамическое наблюдение, участковая медицинская сестра заполняет вкладной лист 5 к медицинской карте амбулаторного пациента по форме 052/у "динамическое наблюдение", утвержденный Приказом № ҚР ДСМ-175/2020, в том числе посредством медицинских информационных систем.
При отсутствии технической возможности оформляется в бумажном виде, с последующим внесением в медицинскую информационную систему.

58. Созылмалы аурулары бар адамдарды динамикалық байқауды МСАК ұйымдарының мамандары: МСАК дәрігерлері (жалпы практика дәрігері, учаскелік терапевт дәрігері және (немесе) учаскелік педиатр), орта медицина қызметкерлері (учаскелік мейіргер немесе фельдшер) жүзеге асырады.
Көрсетілімдер болған кезде денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік қызметкерлер, психологтар және саламатты өмір салты кабинеттерінің мамандары тартылады.
59. Учаскелік мейіргерді, МСАК дәрігерін, бейінді мамандарды, зертханалық және аспаптық зерттеулерді тексеру тізбесі, көлемі, кезеңділігі, байқау мерзімдері, есептен шығару өлшемшарттары "Созылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру, байқаудың мерзімділігі мен мерзімдерін, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы мен еселігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 қазандағы № ҚР ДСМ-149/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21513 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-149/2020 бұйрығы) сәйкес айқындалады.
60. Созылмалы аурулары бар пациенттерді динамикалық байқау Ауруларды басқару бағдарламасы шеңберінде № ҚР ДСМ-149/2020 бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады.
61. Туберкулезді бастап өткерген науқастарды туберкулезбен ауыру қаупі жоғары III топтағы адамдарды динамикалық байқау № ҚР ДСМ-214/2020 бұйрығына сәйкес жүргізіледі.
Кодекстің 7-бабының 32-тармағына және 138-бабының 3-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен Қазақстан Республикасының халқына онкологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартына сәйкес онкологиялық науқастарды динамикалық байқау Іа тобындағы қатерлі ісіктерге күдікті аурулармен ауыратын пациенттерге, Іб тобындағы ісікалды аурулармен ауыратын пациенттерге, паллиативтік немесе симптомдық емдеуге жататын IV топтағы қатерлі ісіктердің таралған нысанымен ауыратын пациенттерге жүргізіледі.
62. Созылмалы аурулары бар адамдарға көрсетілімдер болған жағдайда МСАК ұйымы медициналық оңалту, паллиативтік көмек және арнайы әлеуметтік-медициналық қызметтер көрсетумен мейіргерлік күтім қызметтерін көрсетеді.
63. МСАК ұйымы Кодекстің 7-бабының 32-тармағына және 138-бабының 3-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарына сәйкес медициналық оңалту, паллиативтік көмек және мейіргерлік күтімі қызметтерін көрсетуді қамтамасыз етеді.
64. МСАК ұйымы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 27 қарашадағы № ҚР ДСМ-209/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21687 болып тіркелген) бекітілген халыққа паллиативтік көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартына және
Кодекстің 7-бабының 32-тармағына және 138-бабының 3-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен Қазақстан Республикасының халқына мейіргерлік күтім көрсетуді ұйымдастыру стандартына сәйкес көрсетуді қамтамасыз етеді.

58. Динамическое наблюдение лиц с хроническими заболеваниями осуществляют специалисты организаций ПМСП: врачи ПМСП (врач общей практики, участковый врач терапевт и (или) участковый педиатр), средние медицинские работники (участковая медицинская сестра или фельдшер).
При наличии показаний привлекаются социальные работники в области здравоохранения, психологи и специалисты кабинетов здорового образа жизни.
59. Перечень, объемы, периодичность проведения осмотров участковой медицинской сестры, врача ПМСП, профильных специалистов, лабораторных и инструментальных исследований, сроки наблюдения, критерии снятия с учета определяются в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № ҚР ДСМ-149/2020 "Об утверждении правил организации оказания медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями, периодичности и сроков наблюдения, обязательного минимума и кратности диагностических исследований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21513) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-149/2020).
60. Динамическое наблюдение пациентов с хроническими заболеваниями в рамках Программы управления заболеванием осуществляется в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-149/2020.
61. Динамическое наблюдение за больными, перенесшими туберкулез, лицам III группы с повышенным риском заболевания туберкулезом проводится согласно приказом № ҚР ДСМ-214/2020.
Динамическое наблюдение онкологических больных проводится пациентам Ia группы с заболеванием, подозрительным на злокачественные новообразования, Iб группы с предопухолевыми заболеваниями, IV группы с распространенными формами злокачественных новообразований, подлежащие паллиативному или симптоматическому лечению в соответствии с стандартом организации оказания онкологической помощи населению Республики Казахстан, утвержденным уполномоченным органом согласно подпункту 32) статьи 7 и пункта 3 статьи 138 Кодекса.
62. Лицам с хроническими заболеваниями при наличии показаний организация ПМСП оказывает услуги медицинской реабилитации, паллиативной помощи и сестринского ухода с оказанием специальных социально-медицинских услуг.
63. Организация ПМСП обеспечивает оказание услуг медицинской реабилитации, паллиативной помощи и сестринского ухода в соответствии со стандартами организации оказания медицинской помощи, утвержденными уполномоченным органом согласно подпункту 32) статьи 7 и пункта 3 статьи 138 Кодекса.
64. Организация ПМСП обеспечивает оказание в соответствии со стандартом организации оказания паллиативной помощи населению, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-209/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21687) и стандартом организации оказания сестринского ухода населению Республики Казахстан, утвержденным уполномоченным органом согласно подпункту 32) статьи 7 и пункта 3 статьи 138 Кодекса.

65. МСАК ұйымы еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізуді Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 қарашадағы № ҚР ДСМ-198/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21660 болып тіркелген) бекітілген Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беру қағидаларына сәйкес жүзеге асырады.
3-тарау. Медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдары көрсететін мемлекеттік көрсетілетін қызметтер көрсетуді ұйымдастыру тәртібі
66. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес МСАК ұйымдарымен мынадай мемлекеттік қызметтер көрсетіледі:
1) дәрігердің қабылдауына жазылу;
2) дәрігерді үйге шақыру;
3) МСАК көрсететін медициналық ұйымнан анықтама беру;
4) МСАК көрсететін медициналық ұйымға бекіту.
67. МСАК ұйымы пациентке өз бетінше жүгінген кезде телефон байланысы арқылы немесе "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – ЭҮП) арқылы "Дәрігердің қабылдауына жазылу" мемлекеттік қызметін ұсынады.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін) МСАК ұйымы ЭҮП арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Процестің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын "Дәрігердің қабылдауына жазылу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес келтірілген.
Пациент өз бетінше немесе МСАК ұйымына телефон байланысы арқылы жүгінген кезде МСАК мамандары "Дәрігердің қабылдауына алдын ала жазылу" журналына жазба енгізеді және дәрігердің қабылдау кестесіне сәйкес ауызша түрде дәрігердің қабылдау уақыты мен күні көрсетілген жауапты береді.
Пациент ЭҮП арқылы жүгінген кезде пациентке "Жеке кабинетке" электрондық өтінім мәртебесі түрінде хабарлама түседі. "Дәрігердің қабылдауына жазылу" мемлекеттік қызметін көрсетуге сұраныс қабылданғаннан кейін пациентке медициналық көмек белгіленген уақытта көрсетіледі.
МСАК ұйымы Заңның 5-бабының 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингі мақсатында ақпараттық жүйеге "Дәрігердің қабылдауына жазылу" мемлекеттік қызмет көрсету туралы деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
68. МСАК ұйымы пациентке өз бетінше жүгінген кезде телефон байланысы немесе ЭҮП арқылы "Дәрігерді үйге шақыру" мемлекеттік қызметін ұсынады.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін) МСАК ұйымы ЭҮП арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
"Дәрігерді үйге шақыру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, оның ішінде процестің сипаттамасы, нысаны, мазмұны мен нәтижесі, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де мәліметтер осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес келтірілген.
Пациент МСАК ұйымына өз бетінше немесе телефон байланысы арқылы жүгінген кезде МСАК мамандары "Шақыруларды тіркеу журналына" жазба жасайды және ауызша түрде дәрігердің келу күні мен уақыты көрсетілген жауапты береді. "Дәрігерді үйге шақыру" мемлекеттік қызметін көрсетуге сұраныс қабылданғаннан кейін үйде медициналық көмек белгіленген уақытта көрсетіледі.
Пациент ЭҮП арқылы жүгінген кезде пациентке "Жеке кабинетке" электрондық өтінім мәртебесі түрінде хабарлама түседі. "Дәрігерді үйге шақыру" мемлекеттік қызметін көрсетуге сұраныс қабылданғаннан кейін пациентке медициналық көмек белгіленген уақытта көрсетіледі.

65. Организация ПМСП экспертизу временной нетрудоспособности осуществляет согласно Правилам проведения экспертизы временной нетрудоспособности, а также выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-198/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21660).
Глава 3. Порядок организации оказания государственных услуг, оказываемых организациями первичной медико-санитарной помощи
66. В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон) организациями ПМСП оказываются следующие государственные услуги:
1) запись на прием к врачу;
2) вызов врача на дом;
3) выдача справки с медицинской организации, оказывающей ПМСП;
4) прикрепление к медицинской организации, оказывающей ПМСП.
67. Организация ПМСП предоставляет пациенту государственную услугу "Запись на прием к врачу" при самостоятельном обращении, посредством телефонной связи или через веб-портал "электронного правительства" (далее - ПЭП).
Сведения о документах, удостоверяющих личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации), организация ПМСП получает из соответствующих государственных информационных систем через ПЭП.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Запись на прием к врачу", включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведены в приложении 5 к настоящим Правилам.
При самостоятельном обращении или посредством телефонной связи пациента к организации ПМСП, специалистами ПМСП вносится запись в журнал "Предварительная запись на прием к врачу" и в устной форме предоставляется ответ с указанием свободного времени и даты приема врача, в соответствии с графиком приема врача.
При обращении пациента через ПЭП, пациенту поступает уведомление в виде статуса электронной заявки в "Личный кабинет". После принятия запроса на оказание государственной услуги "Запись на прием к врачу", медицинская помощь пациенту оказывается в установленное время.
Организация ПМСП обеспечивает внесение данных об оказании государственной услуги "Запись на прием к врачу" в информационную систему, с целью мониторинга оказания государственных услуг в порядке в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
68. Организация ПМСП предоставляет пациенту государственную услугу "Вызов врача на дом" при самостоятельном обращении, посредством телефонной связи или через ПЭП.
Сведения о документах, удостоверяющих личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации), организация ПМСП получает из соответствующих государственных информационных систем через ПЭП.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Вызов врача на дом", включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведены в приложении 6 к настоящим Правилам.
При самостоятельном обращении или посредством телефонной связи пациента в организацию ПМСП, специалистами ПМСП производится запись в "Журнал регистрации вызовов" и в устной форме предоставляется ответ с указанием даты и времени посещения врача. После принятия запроса на оказание государственной услуги "Вызов врача на дом" медицинская помощь на дому оказывается в установленное время.
При обращении пациента через ПЭП, пациенту поступает уведомление в виде статуса электронной заявки в "Личный кабинет". После принятия запроса на оказание государственной услуги "Вызов врача на дом", медицинская помощь пациенту оказывается в установленное время.

МСАК Заңның 5-бабының 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингі мақсатында ақпараттық жүйеге "Дәрігерді үйге шақыру" мемлекеттік қызметін көрсету туралы деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
69. "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін медициналық ұйымнан анықтама беру" мемлекеттік қызметін алу үшін пациенттер МСАК ұйымына өз бетінше жүгінеді немесе ЭҮП арқылы жүзеге асырады.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін) МСАК ұйымы ЭҮП арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
"Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін медициналық ұйымнан анықтама беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, оның ішінде процестің сипаттамасы, нысаны, мазмұны мен нәтижесі, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де мәліметтер осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес келтірілген.
Пациент МСАК ұйымына тікелей жүгінген кезде МСАК мамандары медициналық ақпараттық жүйеде пациенттің динамикалық байқаудағы жай-күйі/жағдайы туралы тексеруді жүзеге асырады, содан кейін № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген № 027/е нысаны бойынша әлеуметтік мәні бар ауруларды қоспағанда (туберкулез, адамның иммун тапшылығы вирусынан (АИТВ) туындаған ауру, психикалық, мінез-құлықтың бұзылуы (аурулар)) диагноздың атауын көрсете отырып, "медициналық қорытынды" 5-тармағын толтыра отырып анықтама ресімдейді және учаскелік дәрігердің немесе жалпы практика дәрігерінің жеке қолымен және мөрімен және МСАК ұйымының мөрімен куәландырылады.
Пациент ЭҮП арқылы жүгінген кезде МСАК ұйымының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) электрондық құжат нысанындағы медициналық ұйымнан анықтама қалыптастырылады, ол "Жеке кабинетке" жіберіледі.
Нәтижесінде МСАК ұйымынан динамикалық бақылаудағы жай-күйі және (немесе) жай-күйі туралы анықтама беріледі.
МСАК ұйымы Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингі мақсатында ақпараттық жүйеге "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін медициналық ұйымнан анықтама беру" мемлекеттік қызмет көрсету туралы деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
70. Тұрақты немесе уақытша тұратын жері бойынша МСАК ұйымына бекіту Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 13 қарашадағы № ҚР ДСМ-194/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21642 болып тіркелген) бекітілген Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына жеке тұлғаларды бекіту қағидаларына сәйкес "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін медициналық ұйымға бекіту" мемлекеттік көрсетілетін қызметіне жүзеге асырылады.

Организация, оказывающая ПМСП обеспечивает внесение данных об оказании государственной услуги "Вызов врача на дом" в информационную систему, с целью мониторинга оказания государственных услуг в порядке в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
69. Для получения государственной услуги "Выдача справки с медицинской организации, оказывающей первичную медико-санитарную помощь" пациенты самостоятельно обращаются в организацию ПМСП или осуществляют через ПЭП.
Сведения о документах, удостоверяющих личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации), организация ПМСП получает из соответствующих государственных информационных систем через ПЭП.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача справки с медицинской организации, оказывающей первичную медико-санитарную помощь", включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведены в приложении 7 к настоящим Правилам.
При непосредственном обращении пациента в организацию ПМСП, специалистами ПМСП осуществляется проверка в медицинской информационной системе о состоянии/не состоянии пациента на динамическом наблюдении, затем оформляется справка по форме № 027/у, утвержденной Приказом № ҚР ДСМ-175/2020, с заполнением пункта 5 "Медицинское заключение" с отображением наименования диагноза, и заверяется личной подписью и печатью участкового врача или врача общей практики и печатью организации ПМСП, за исключением социально-значимых заболеваний (туберкулез, болезнь, вызванная вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ), психические, поведенческие расстройства (заболевания)).
При обращении пациента через ПЭП формируется справка с медицинской организации в форме электронного документа, с электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) организации ПМСП, которая направляется в "Личный кабинет".
В результате выдается справка с организации ПМСП о состоянии и (или) не состоянии на динамическом наблюдении.
Организация ПМСП обеспечивает внесение данных об оказании государственной услуги "Выдача справки с медицинской организации, оказывающей первичную медико-санитарную помощь", в информационную систему, с целью мониторинга оказания государственных услуг в порядке в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
70. Прикрепление к организации ПМСП по месту постоянного или временного проживания осуществляется в соответствии с государственной услугой "Прикрепление к медицинской организации, оказывающей первичную медико-санитарную помощь" согласно Правилам прикрепления физических лиц к организациям здравоохранения, оказывающим первичную медико-санитарную помощь, утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 13 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-194/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21642).

4-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселесі жөніндегі шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым келтіру тәртібі
Ескерту. 4-тарау жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.12.2021 № ҚР ДСМ-125 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
71. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) олардың қызметкерлерінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына беріледі.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 25-бабының 2) тармағына сәйкес тікелей мемлекеттік қызметті көрсететін көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Портал арқылы жүгінген кезде шағымдану тәртібі туралы ақпаратты мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны бойынша алуға болады.
72. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды сотқа дейінгі тәртіппен қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті берушіге беріледі.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші шағым келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші, егер ол үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
Медициналық-санитариялық
алғашқы көмек көрсету
қағидаларына
1-қосымша
Медициналық-санитариялық алғашқы көмектің медицина қызметкерлері (фельдшер, акушер, орта және (немесе) жоғары медициналық білімі бар мейіргер) көрсететін медициналық қызметтердің тізбесі
№ р/с
Қызметтердің коды
Қызметтердің атауы
1.

Глава 4. Порядок обжалования решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросу оказания государственной услуги
Сноска. Глава 4 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.12.2021 № ҚР ДСМ-125 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
71. Жалоба на решения, действия (бездействие) услугодателя и (или) их работников по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя услугодателя.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес непосредственно оказывающего государственную услугу услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
72. Рассмотрение жалобы в досудебном порядке по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю, чье решение, действие (бездействие) обжалуется.
Услугодатель, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляет ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
Если иное не предусмотрено законом, то обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Приложение 1
к Правилам оказания первичной
медико-санитарной помощи
Перечень медицинских услуг, оказываемых медицинскими работниками
первичной медико-санитарной помощи (фельдшер, акушер, медицинская сестра
со средним и (или) высшим медицинским образованием)
№ п/п
Код услуги
Наименование услуги
1.

D04.003.000
"Қызу желі" телефоны бойынша консультация
Медициналық-санитариялық алғашқы көмектің медицина қызметкерлері көрсететін ем-шара кабинеті қызметтердің тізбесі
116.
D99.590.022
Бұлшықетішілік инъекциясы (дәрілік заттардың бағасын есептемегенде)
117.
D99.590.023
Венаішілік инъекциясы (дәрілік заттардың бағасын есептемегенде)
118.
D99.590.024
Теріасты инъекциясы (дәрілік заттардың бағасын есептемегенде)
Медициналық-санитариялық
алғашқы көмек көрсету
қағидаларына
2-қосымша
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек дәрігерлері (жалпы практика дәрігері, учаскелік терапевт және (немесе) учаскелік педиатр дәрігер) көрсететін медициналық қызметтердің тізбесі
№ р/с
Қызметтердің коды
Қызметтердің атауы
1.

D04.003.000
Консультация по телефону "Горячей линии"
Перечень услуг процедурного кабинета, оказываемых медицинскими работниками первичной медико-санитарной помощи
116.
D99.590.022
Внутримышечная инъекция (без учета стоимости лекарственных средств)
117.
D99.590.023
Внутривенная инъекция (без учета стоимости лекарственных средств)
118.
D99.590.024
Подкожная инъекция (без учета стоимости лекарственных средств)
Приложение 2
к Правилам оказания первичной
медико-санитарной помощи
Перечень медицинских услуг, оказываемых врачами первичной
медико-санитарной помощи (врач общей практики, участковый врач терапевт и (или) участковый педиатр)
№ п/п
Код услуги
Наименование услуги
1.

A01.006.000
Қабылдау: Жоғары білімі бар әлеуметтік қызметкер
7.
A01.006.001
Медицаналық-әлеуметтік зерттеп-қарауды ұйымдастыру және өткізу: Жоғары білімі бар әлеуметтік қызметкер
8.
A01.006.002
Пациенттің отбасы мүшелерін үй жағдайында өткізілетін медициналық күтім жасау негіздеріне үйрету: Жоғары білімі бар әлеуметтік қызметкер
9.
A01.006.003
Әлеуметтік мәселелер бойынша, оның ішінде жастық бейімделеу бойынша консультация беру: Жоғары білімі бар әлеуметтік қызметкер
10.

A01.006.000
Прием: Социальный работник с высшим образованием
7.
A01.006.001
Организация и проведение медико-социального обследования: Социальный работник с высшим образованием
8.
A01.006.002
Обучение членов семьи пациента основам медицинского ухода, проводимого в домашних условиях: Социальный работник с высшим образованием
9.
A01.006.003
Консультирование по социальным вопросам, в том числе по вопросам возрастной адаптации: Социальный работник с высшим образованием
10.

A01.007.000
Қабылдау: Орта білімі бар әлеуметтік қызметкер
11.
A01.007.001
Медициналық-әлеуметтік зерттеп-ұйымдастыру және жүргізу: Орта білімі бар әлеуметтік қызметкер
12.
A01.007.002
Пациенттің отбасы мүшелерін үй жағдайында өткізілетін медициналық күтім жасау негіздеріне үйрету: Орта білімі бар әлеуметтік қызметкер
13.
A01.007.003
Әлеуметтік мәселелер бойынша, оның ішінде жастық бейімделеу бойынша консультация беру: Орта білімі бар әлеуметтік қызметкер
Медициналық-санитариялық
алғашқы көмек көрсету
қағидаларына
4-қосымша
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарына жүгіну себептері
№ р/с
Жүгіну себептерінің тобы
Жүгіну себептерінің атауы
1.
Ауруы
Шұғыл жай-күйлер
Жіті аурулар (жай-күйі) және (немесе) созылмалы аурулардың асқынуы
Әлеуметтік мәні бар ауруға күдік
Актив
Медициналық оңалту (3 деңгей)
Шұғыл стоматологиялық көмек
Жоспарлы стоматологиялық көмек
Жақ-бет аймағының туа біткен патологиясы бар балаларға ортодонтиялық көмек
Аз қамтылған отбасы балаларына ортодонтиялық көмек
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін алуға құқығы бар Қазақстан Республикасында уақытша болатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың, баспана іздеген адамдардың айналасындағыларға қауіп төндіретін ауру кезіндегі қызметтер
2.
Жарақат
Жіті жарақат (травмпункт, амбулаториялық-емханалық ұйымдар)
Жарақаттың салдары (амбулаториялық-емханалық ұйымдар)
Жарақаттың салдары (жастар денсаулық орталықтары)
3.
Профилактика
Коронавирустық инфекциясымен ауырған науқасты тексеру
Профилактикалау мақсатындағы жүгіну (скринингтен басқа)
Иммунопрофилактика
Скрининг (профилактикалық медициналық қарап-тексерулер)
Патронаж
Отбасын жоспарлау, жүктілікті қауіпсіз үзу, репродукивті денсаулықты сақтау мәселелері бойынша қызметтер
Антенатальді байқау кезінде қабылдау
Постнатальді байқау кезінде қабылдау
Білім алушылардың денсаулығын сақтау бойынша қызметтер (мектеп медицинасы)
Саламатты өмір салты бойынша іс-шаралар
Ақылы медициналық қарау
4.
Динамикалық (диспансерлік) байқау
Созылмалы аурулармен ауыратындарды динамикалық байқау (оның ішінде Ауруларды басқару бағдарламасы)
Әлеуметтік мәні бар аурулармен динамикалық байқау
Бейінді мамандардың бақылауына жататын созылмалы аурулармен динамикалық байқау
5.
Медициналық әлеуметтік қызметтер
Медициналық әлеуметтік қолдау
Психологиялық көмек
6.
Әкімшілік
Әкімшілік
Медициналық әлеуметтік сараптамаға құжаттар ресімдеу
Рецепт жазу
7.
Коронавирус инфекциясына зерттеп-қарау
Коронавирустық инфекцияға күдікті
Жоспарлы емдеуге жатқызу кезінде коронавирус инфекциясына зерттеп-қарау (емдеуге жатқызуға дейінгі зерттеп-қарау), оның ішінде мерзімі 37 апта болған жүкті әйелдерді босандыруға, гемодиализдегі пациенттер
Медициналық-санитариялық
алғашқы көмек көрсету
қағидаларына
5-қосымша
"Дәрігердің қабылдауына жазылу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар
Ескерту. 5-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 27.03.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1
Қызмет берушінің атауы
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін медициналық ұйымдар
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері

A01.007.000
Прием: Социальный работник со средним образованием
11.
A01.007.001
Организация и проведение медико-социального обследования: Социальный работник со средним образованием
12.
A01.007.002
Обучение членов семьи пациента основам медицинского ухода, проводимого в домашних условиях: Социальный работник со средним образованием
13.
A01.007.003
Консультирование по социальным вопросам, в том числе по вопросам возрастной адаптации: Социальный работник со средним образованием
Приложение 4
к Правилам оказания первичной
медико-санитарной помощи
Поводы обращения в организации первичной медико-санитарной помощи
№ п/п
Группа поводов обращения
Наименование поводов обращения
1.
Заболевание
Неотложные состояния
Острое заболевание (состояние) и (или) обострение хронического заболевания
Подозрение на социально-значимое заболевание
Актив
Медицинская реабилитация (3 этап)
Плановая стоматологическая помощь
Экстренная стоматологическая помощь
Ортодонтическая помощь детям с врожденной патологией челюстно-лицевой области
Ортодонтическая помощь детям из малообеспеченных семей
Услуги при заболеваниях, представляющих опасность для окружающих, при которых иностранцы и лица без гражданства, временно пребывающие в Республике Казахстан, лица, ищущие убежище, имеют право на получение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
2.
Травма
Острая травма (травмпункт, амбулаторно-поликлинические организации)
Последствия травмы (амбулаторно-поликлинические организации)
Последствия травмы (молодежные центры здоровья)
3.
Профилактика
Обследование пациента с перенесенной коронавирусной инфекцией
Обращение с профилактической целью (кроме скрининга)
Иммунопрофилактика
Скрининг (Профилактические медицинские осмотры)
Патронаж
Услуги по вопросам планирования семьи, безопасного прерывания беременности, охране репродуктивного здоровья
Прием при антенатальном наблюдении
Прием при постнатальном наблюдении
Услуги по охране здоровья обучающихся (школьная медицина)
Мероприятия по здоровому образу жизни
Платные медицинские осмотры
4.
Динамическое наблюдение
Динамическое наблюдение с хроническими заболеваниями (в том числе Программа управления заболеванием)
Динамическое наблюдение с социально-значимыми заболеваниями
Динамическое наблюдение с хроническими заболеваниями, подлежащих наблюдению профильными специалистами
5.
Медико-социальные услуги
Медико-социальная поддержка
Психологическая помощь
6.
Административный
Административный
Оформление документов на медико-социальную экспертизу
Выписка рецептов
7.
Обследование на коронавирусную инфекцию
Подозрение на коронавирусную инфекцию
Обследование на коронавирусную инфекцию при плановой госпитализации (догоспитальное обследование), в том числе беременные женщины на родоразрешение в сроке 37 недель, пациенты, находящиеся на гемодиализе
Приложение 5
к Правилам оказания первичной
медико-санитарной помощи
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Запись на прием к врачу
Сноска. Заголовок приложения 5 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 27.03.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Приложение 5 с изменениями, внесенными приказом Министра здравоохранения РК от 27.03.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Наименование услугодателя
Медицинская организация, оказывающая первичную медико-санитарную помощь
2
Способы предоставления государственной услуги

1) Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін медициналық ұйымы (бұдан әрі – МСАК ұйымы) (тікелей немесе МСАК ұйымының телефоны бойынша өтініш берген кезде);
2) "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – ЭҮП).
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
МСАК ұйымдарына өтініш берген кезде (тікелей немесе телефон бойынша):
1) МСАК ұйымына құжаттарды тапсырған сәттен бастап 10 (он) минуттан аспайды;
2) құжаттарды тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 10 (он) минут;
3) МСАК ұйымына қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 10 (он) минут, осы уақыт ішінде пациентке ауызша жауап беріледі;
ЭҮП арқылы өтініш берген кезде:
1) құжаттарды тапсырған сәттен бастап – 30 (отыз) минуттан аспайды.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)/қағаз түрінде.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
1) МСАК ұйымына тікелей немесе телефон байланысы арқылы жүгінген кезде – шақыртуларды тіркеу журналында жазу және дәрігерлердің қабылдау кестесіне (бұдан әрі – кесте) сәйкес дәрігердің келетін күнін, уақытын көрсете отырып, ауызша жауап беру;
2) ЭҮП-ке жүгінген кезде – жеке кабинетінде электрондық өтінім статусы түрінде хабарлама.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет тегін көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
1) МСАК ұйымы – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс (жексенбі) және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда (дүйсенбі – жұма сағат 8.00-ден бастап 20.00-ге дейін үзіліссіз, сенбі күні сағат 9.00-ден 14.00-ге дейін);
2) ЭҮП – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) МСАК ұйымына: тікелей жүгінген кезде жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
2) ЭҮП-ке: электрондық нұсқадағы сұрау салу.
МСАК ұйымы жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметті немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжатты (сәйкестендіру үшін) ЭҮП арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды ЭҮП-те тіркелген пайдаланушының ұялы байланыс абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен бір реттік парольді беру арқылы немесе ЭҮП хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) Медицинская организация, оказывающая первичную медико-санитарную помощь (далее – организация ПМСП) (при непосредственном обращении или по телефонной связи организации ПМСП);
2) веб-портал "электронного правительства" (далее – ПЭП).
3
Срок оказания государственной услуги
При обращении к организациям ПМСП (непосредственно или по телефонной связи):
1) с момента сдачи пациентом документов организации ПМСП – не более 10 (десяти) минут;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи документов – 10 (десять) минут;
3) максимально допустимое время обслуживания организации ПМСП – 10 (десять) минут, в течение которого пациенту представляется устный ответ;
при обращении через ПЭП:
1) с момента сдачи пациентом документов – не более 30 (тридцати) минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)/бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
1) при непосредственном обращении или по телефонной связи к организации ПМСП – запись в журнале предварительной записи на прием к врачу организации ПМСП и устный ответ с указанием даты, времени приема врача в соответствии с графиком приема врачей (далее – график);
2) при обращении на ПЭП – уведомление в виде статуса электронной заявки в личном кабинете.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно.
7
График работы услугодателя и объектов информации
1) организация ПМСП – с понедельника по субботу (понедельник – пятница с 8.00 до 20.00 часов без перерыва, в субботу с 9.00 до 14.00 часов), кроме выходных (воскресенье) и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан;
2) ПЭП – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении пациента после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) к организации ПМСП: документ, удостоверяющий личность при непосредственном обращении либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
2) на ПЭП: запрос в электронном виде.
Сведения о документах, удостоверяющих личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации) организация ПМСП получает из соответствующих государственных информационных систем через ПЭП.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на ПЭП абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление ПЭП.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан

1)мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына жеке тұлғаларды бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 13 қарашадағы № ҚР ДСМ-194/2020 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21642 болып тіркелген) сәйкес медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін осы медициналық ұйымға бекітілмеуі.
10
Мемлекеттік қызмет көрсетудің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Пациент ЭҮП тіркелген субъектінің ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік парольді беру жолымен немесе ЭҮП хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарламаны жіберу жолымен электрондық нысанда мемлекеттік қызметті алуға мүмкіндігі бар.
Пациенттің ЭЦҚ болған жағдайда ЭҮП арқылы электрондық нысанда мемлекеттік қызметті алуға мүмкіндігі бар.
Цифрлық құжаттар сервисі мобильді қосымшада авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін ЭЦҚ-ны немесе бір реттік парольді пайдалана отырып, мобильді қосымшада авторландырудан өту, одан әрі "Цифрлық құжаттар" бөліміне өтіп, қажетті құжатты таңдау қажет.
Дене мүмкіндіктері шектеулі адамдар үшін пандустың, зағиптар мен нашар көретіндерге арналған тактильді жолды шақыру түймесінің, күту залының, құжаттардың үлгілері бар тіректердің болуы.
Медициналық-санитариялық
алғашқы көмек көрсету
қағидаларына
6-қосымша
"Дәрігерді үйге шақырту" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар
Ескерту. 6-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 27.03.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1
Қызмет берушінің атауы
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін медициналық ұйымдар
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
1) МСАК ұйымы (тікелей немесе пациенттің телефоны бойынша, сондай-ақ медициналық ақпараттық жүйелер арқылы өтініш берген кезде);
2) "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – ЭҮП).
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
МСАК ұйымына өтініш берген кезде (тікелей немесе телефоны бойынша):

1) установление недостоверности документов, представленных пациентом для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) отсутствие прикрепления к данной медицинской организации, оказывающей первичную медико-санитарную помощь согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 13 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-194/2020 "Об утверждении правил прикрепления физических лиц к организациям здравоохранения, оказывающим первичную медико-санитарную помощь" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21642).
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Пациент имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме посредством зарегистрированного на ПЭП абонентского номера сотовой связи субъекта путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление ПЭП. Пациент имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через ПЭП при условии наличия ЭЦП.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием ЭЦП или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
Для людей с ограниченными физическими возможностями наличие пандуса, кнопки вызова, тактильной дорожки для слепых и слабовидящих, зала ожидания, стойки с образцами документов.
Приложение 6
к Правилам оказания первичной
медико-санитарной помощи
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Вызов врача на дом
Сноска. Заголовок приложения 6 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 27.03.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Приложение 6 с изменениями, внесенными приказом Министра здравоохранения РК от 27.03.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Наименование услугодателя
Медицинская организация, оказывающая первичную медико-санитарную помощь
2
Способы предоставления государственной услуги
1) Медицинская организация, оказывающая первичную медико-санитарную помощь (далее – организация ПМСП) (при непосредственном обращении или по телефонной связи пациента, а также через медицинские информационные системы);
2) веб-портал "электронного правительства" (далее – ПЭП).
3
Срок оказания государственной услуги
При обращении к организации ПМСП (непосредственно или по телефонной связи):

1) МСАК ұйымына құжаттарды тапсырған сәттен бастап 10 (он) минуттан артық емес;
2) құжаттарды тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 10 (он) минут;
3) МСАК ұйымының қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 10 (он) минут.
ПЭП арқылы өтініш берген кезде:
МСАК ұйымына құжаттарды тапсырған сәттен бастап – 30 (отыз) минуттан аспайды.
МСАК ұйымына тікелей немесе телефон бойынша жүгінген кезде мемлекеттік көрсетілетін қызмет жүгінген күні көрсетіледі.
ЭҮП арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызмет жүгінген күні ЭҮП-пен көрсетіледі.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)/қағаз түрінде.
5
Мемлекеттік қызметті (сенімхат бойынша оның өкіліне) көрсету нәтижесі
1) тікелей немесе телефон байланысы арқылы жүгінген кезде – көрсетілетін қызметті берушінің шақыртуларды тіркеу журналында жазу және дәрігердің келетін күнін, уақытын көрсете отырып, ауызша жауап беру; 2) ЭҮП-ке электрондық форматта жүгінген кезде – жеке кабинетінде электрондық өтінім статусы түрінде хабарлама.
Бұл ретте мемлекеттік қызметті көрсетуге сұраныс қабылданғаннан кейін көрсетілетін қызметті алушыға белгіленген уақытта үйде медициналық көмек көрсетіледі.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет тегін көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
1) МСАК ұйымы – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс (жексенбі) және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда (дүйсенбі – жұма сағат 8.00-ден бастап 20.00-ге дейін үзіліссіз, сенбі – сағат 9.00-ден 14.00-ге дейін);
2) ЭҮП – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) МСАК ұйымына: тікелей жүгінген кезде жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
2) ЭҮП-ке: электрондық нұсқадағы сұрау салу.
МСАК ұйымы жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметті немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжатты (сәйкестендіру үшін) ЭҮП арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды ЭҮП-те тіркелген пайдаланушының ұялы байланыс абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен бір реттік парольді беру арқылы немесе ЭҮП хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) с момента сдачи пациентом документов организации ПМСП – не более 10 (десяти) минут;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи документов – 10 (десять) минут;
3) максимально допустимое время обслуживания организацией ПМСП – 10 (десять) минут;
при обращении через портал:
с момента сдачи пациентом документов организации ПМСП – не более 30 (тридцати) минут.
Государственная услуга при непосредственном обращении или по телефону к организации ПМСП оказывается в день обращения.
Государственная услуга через ПЭП оказывается в день обращения на ПЭП.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) /бумажная
5
Результат оказания государственной услуги (либо его представителя по доверенности)
1) при непосредственном обращении или по телефонной связи – запись в журнале регистрации вызовов организации ПМСП и устный ответ с указанием даты, времени посещения врача;
2) в электронном формате при обращении на ПЭП – уведомление в виде статуса электронной заявки в личном кабинете.
При этом после принятия запроса на оказание государственной услуги пациенту в установленное время на дому оказывается медицинская помощь.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно.
7
График работы услугодателя и объектов информации
1) организация ПМСП – с понедельника по субботу (понедельник – пятница с 8.00 до 20.00 часов без перерыва, в субботу с 9.00 до 14.00 часов), кроме выходных (воскресенье) и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан;
2) ПЭП – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении пациента после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) к организации ПМСП: документ, удостоверяющий личность при непосредственном обращении либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
2) на ПЭП: запрос в электронном виде.
Сведения о документах, удостоверяющих личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации) организация ПМСП получает из соответствующих государственных информационных систем через ПЭП.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на ПЭП абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление ПЭП.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан

1) көрсетілетін қызметті алушы жүгінген сәттен бастап, сондай-ақ ЭҮП-ке жүгінген кезде – үйге шақыру кезінде, жұмыс күні ішінде, 30 (отыз) минуттан аспайды;
2) құжаттарды тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетілетін қызметті берушіге тікелей жүгінген кезде жүгінген күні көрсетіледі.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)/қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
1) МСАК ұйымдарына тікелей жүгінген кезде, учаскелік дәрігер немесе жалпы практика дәрігері қол қойған, жеке дәрігердің мөрімен және МСАК ұйымының мөрімен расталған "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген № 027/е нысаны бойынша берілген медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін медициналық ұйымнан анықтама;
2) ЭҮП жүгінген кезде - МСАК ұйымының электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі - ЭЦҚ) қол қойылған электрондық құжат нысанында;
3) дәлелді бас тарту.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет тегін көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
1) МСАК ұйымы – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 8.00-ден бастап 20.00-ге дейін үзіліссіз. Бұл ретте мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға сұрау салу көрсетілетін қызметті берушінің жұмысы аяқталғанға дейін 2 сағат бұрын қабылданады (жұмыс күндері 18.00-ге дейін, сенбі күні 12.00-ге дейін).
Пациенттерді қабылдау кезек тәртібімен жүзеге асырылады. Алдын ала жазылу мен жеделдетіп қызмет көрсету көзделмеген;
2) ЭҮП – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) МСАК ұйымына: тікелей жүгінген кезде жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);

1) с момента обращения услугополучателя – при обращении на прием к врачу, а также при обращении на ПЭП в течении не более 30 (тридцати) минут, при вызове на дом в течение рабочего дня;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи документов – 30 (тридцать) минут.
Государственная услуга при непосредственном обращении оказывается в день обращения.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) /бумажная
5
Результат оказания государственной услуги (либо его представителя по доверенности)
1) справка с медицинской организации, оказывающей первичную медико-санитарную помощь, выданная по форме № 027/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) при непосредственном обращении к организациям ПМСП подписанными участковым врачом или врачом общей практики, заверенными личной врачебной печатью и печатью организации ПМСП;
2) при обращении на ПЭП - в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) организации ПМСП;
3) мотивированный отказ.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно.
7
График работы услугодателя и объектов информации
1) организация ПМСП – с понедельника по пятницу с 8.00 до 20.00 часов без перерыва, кроме выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан. При этом запрос на получение государственной услуги принимается за 2 часа до окончания работы услугодателя (до 18.00 часов в рабочие дни, до 12.00 в субботу).
Прием пациентов осуществляется в порядке очереди. Предварительная запись и ускоренное обслуживание не предусмотрены;
2) ПЭП – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении пациента после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) к организации ПМСП: документ, удостоверяющий личность при непосредственном обращении либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);