Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтаудың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 2021 жылғы 16 тамыздағы № 7 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 16 тамыздағы № 80 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 18 тамызда № 24034 болып тіркелді.
Ескерту. Бірлескен бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 05.01.2026 № 1 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 06.01.2026 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 5-тармағына және 143-бабының 1-тармағына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шiлдедегi № 3 бұйрығымен бекітілген тексеру парағының нысанына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 22 маусымдағы № 48 бұйрығымен бекітілген Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген) сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 09.12.2022 № 40 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 09.12.2022 № 121 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтаудың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес заң консультанттарына, заң мәселелері бойынша тәуелсіз мамандарға; лизинг беруші ретінде лизингтік қызметті лицензиясыз жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғаларға; жылжымайтын мүлікті сатып алу-сату мәмілелерін жүзеге асыру кезінде делдалдық қызметтер көрсететін дара кәсіпкерлерге және заңды тұлғаларға; бағалы металдармен және асыл тастармен, олардан жасалған зергерлік бұйымдармен операцияларды жүзеге асыратын дара кәсіпкерлерге және заңды тұлғаларға қатысты Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының сақталуын тексеру парағы;

Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов за соблюдением законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения
Совместный приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу от 16 августа 2021 года № 7 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 16 августа 2021 года № 80. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 августа 2021 года № 24034.
Сноска. Заголовок приказа – в редакции совместного приказа Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 05.01.2026 № 1 и и.о. Министра национальной экономики РК от 06.01.2026 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 5 статьи 141, пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, формой проверочного листа, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17371), Правилами формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28577) ПРИКАЗЫВАЕМ:
Сноска. Преамбула - в редакции cовместного приказа Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 09.12.2022 № 40 и Министра национальной экономики РК от 09.12.2022 года № 121 (вводится в действие с 01.01.2023).
1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист за соблюдением законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении юридических консультантов, независимых специалистов по юридическим вопросам; индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, осуществляющих лизинговую деятельность в качестве лизингодателя без лицензии; индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, оказывающих посреднические услуги при осуществлении сделок купли-продажи недвижимого имущества; индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, осуществляющих операции с драгоценными металлами и драгоценными камнями, ювелирными изделиями из них согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;

3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес бухгалтерлік есеп саласында кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын бухгалтерлік ұйымдар мен кәсіби бухгалтерлерге; "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына; ұялы байланыс операторларына; әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына қатысты Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының сақталуын тексеру парағы бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 05.01.2026 № 1 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 06.01.2026 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2. "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуына тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 13 қазандағы № 999 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 13 қазандағы № 77 бірлескен бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21422 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігінің Қаржылық мониторинг субъектілерімен жұмыс жөніндегі департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Иргалиев
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг
агенттігінің төрағасы
Ж. Элиманов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 16 тамыздағы
№ 80 және
Қазақстан Республикасы
Қаржылық
мониторинг агенттігі төрағасының
2021 жылғы 16 тамыздағы
№ 7 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын сақтаудың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
Ескерту. Өлшемшарттар жаңа редакцияда - ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 05.01.2026 № 1 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 06.01.2026 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

3) проверочный лист за соблюдением законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении бухгалтерских организаций и профессиональных бухгалтеров, осуществляющих предпринимательскую деятельность в сфере бухгалтерского учета; Государственной корпорации "Правительство для граждан"; операторов сотовой связи; фонда социального медицинского страхования согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу.
Сноска. Пункт 1 – в редакции совместного приказа Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 05.01.2026 № 1 и и.о. Министра национальной экономики РК от 06.01.2026 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу совместный приказ Министра финансов Республики Казахстан от 13 октября 2020 года № 999 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 13 октября 2020 года № 77 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочного листа за соблюдением законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21422).
3. Департаменту по работе с субъектами финансового мониторинга Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики Республики Казахстан
__________ А. Иргалиев
Председатель Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу
__________ Ж. Элиманов
Приложение 1 к
совместному приказу Министра
национальной экономики
от 16 августа 2021 года № 80 и
Председателя Агентства
Республики Казахстан по
финансовому мониторингу
от 16 августа 2021 года № 7
Критерии оценки степени риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения
Сноска. Приложение 1 – в редакции совместного приказа Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 05.01.2026 № 1 и и.о. Министра национальной экономики РК от 06.01.2026 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын сақтаудың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 5-тармағына және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 22 маусымдағы № 48 бұйрығымен бекітілген Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бақылау субъектілері – заң консультанттары және заң мәселелері бойынша басқа да тәуелсіз мамандар мынадай қызметтерге: жылжымайтын мүлiктi сатып алуға-сатуға, клиенттің ақшасын, бағалы қағаздарын немесе өзге мүлкін басқаруға, банктік шоттарды немесе бағалы қағаздар шоттарын басқаруға, компанияны құру, қамтамасыз ету, оның жұмыс істеуі немесе оны басқару үшін қаражат жинақтауға, заңды тұлғаларды құруға, сатып алуға-сатуға, олардың жұмыс істеуіне немесе оларды басқаруға қатысты олар клиенттің атынан немесе оның тапсырмасы бойынша ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операцияларға қатысатын кездегі жағдайларда; лизинг беруші ретінде лизингтік қызметті лицензиясыз жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар; жылжымайтын мүлікті сатып алу-сату мәмілелерін жүзеге асыру кезінде делдалдық қызметтер көрсететін дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар; бағалы металдармен және асыл тастармен, олардан жасалған зергерлік бұйымдармен операцияларды жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар, бухгалтерлік есеп саласында кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын бухгалтерлік ұйымдар мен кәсіби бухгалтерлер; "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы; ұялы байланыс операторлары; әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры;
2) балл – тәуекелді есептеудің сандық өлшемі;
3) болмашы бұзушылықтар – қылмыстық жолмен алынған кірістерді жылыстату, терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру (бұдан әрі – КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚ) тәуекелінің туындауы үшін алғышарттар жасамайтын, бірақ өз қызметін жүзеге асыру кезінде қаржы мониторингі субъектілері үшін орындау міндетті болып табылатын қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға қарсы және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға (бұдан әрі – КЖ/ТҚҚ/ЖҚҚТҚ) іс-қимыл туралы заңнама талаптарының бұзушылықтары;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан и Правилами формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28577).
2. В настоящих Критериях использованы следующие понятия:
1) субъекты контроля – юридические консультанты и другие независимые специалисты по юридическим вопросам – в случаях, когда они от имени или по поручению клиента участвуют в операциях с деньгами и (или) иным имуществом в отношении следующей деятельности: купли-продажи недвижимости, управления деньгами, ценными бумагами или иным имуществом клиента, управления банковскими счетами или счетами ценных бумаг, аккумулирования средств для создания, обеспечения, функционирования или управления компанией, создания, купли-продажи, функционирования юридического лица или управления им; индивидуальные предприниматели и юридические лица, осуществляющие лизинговую деятельность в качестве лизингодателя без лицензии; индивидуальные предприниматели и юридические лица, оказывающие посреднические услуги при осуществлении сделок купли-продажи недвижимого имущества; индивидуальные предприниматели и юридические лица, осуществляющие операции с драгоценными металлами и драгоценными камнями, ювелирными изделиями из них; бухгалтерские организации и профессиональные бухгалтеры, осуществляющие предпринимательскую деятельность в сфере бухгалтерского учета; Государственная корпорация "Правительство для граждан"; операторы сотовой связи; фонд социального медицинского страхования;
2) балл – количественная мера исчисления риска;
3) незначительные нарушения – нарушения требований законодательства о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения (далее – ПОД/ФТ/ФРОМУ), не создающие предпосылки для возникновения риска отмывания доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения (далее – ОД/ФТ/ФРОМУ), но выполнение, которых является обязательным для субъектов финансового мониторинга при осуществлении своей деятельности;

4) деректерді қалыпқа келтіру – әртүрлі шәкілдерде өлшенген мәндерді шартты түрде жалпы шәкілге келтіруді көздейтін статистикалық рәсім;
5) елеулі бұзушылықтар – КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚ тәуекелінің туындауы үшін алғышарттар жасайтын КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ туралы заңнама талаптарының бұзушылықтары;
6) өрескел бұзушылықтар – КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚ тәуекел келтіретін КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ туралы заңнама талаптарының бұзушылықтары;
7) тәуекел – бақылау субъектісі қызметінің нәтижесінде оның салдарының ауырлық дәрежесін, сондай-ақ КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚ тәуекелін ескере отырып, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығы;
8) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары – бақылау субъектісінің тікелей қызметімен, салалық даму ерекшеліктерімен және осы дамуға әсер ететін факторлармен байланысты, бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің әртүрлі дәрежелеріне жатқызуға мүмкіндік беретін тәуекелдерді ұлттық және секторлық бағалау нәтижелерін ескере отырып қалыптастырылатын сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы;
9) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке бақылау субъектісіне тікелей байланыссыз бақылау субъектілерін іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
10) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау субъектісі қызметінің нәтижелеріне байланысты бақылау субъектілерін іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
11) тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі – КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ саласында тәуекелдің жол берілетін деңгейін қамтамасыз ете отырып, кәсіпкерлік еркіндігін шектеудің ең төменгі ықтимал дәрежесі мақсатында бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды кейіннен жүзеге асыру үшін бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелері бойынша бөлу арқылы қолайсыз факторлардың туындау ықтималдығын азайтуға бағытталған, сондай-ақ нақты бақылау субъектісі үшін тәуекел деңгейін өзгертуге және (немесе) осындай бақылау субъектісін бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылаудан босатуға бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау процесі;
12) тексеру парағы – бақылау субъектілерінің қызметіне қойылатын, олардың сақталмауы КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚ, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге алып келетін талаптар тізбесі;
13) іріктеме жиынтық (іріктеме) – КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ саласындағы бақылау субъектілерінің біртекті тобына жатқызылатын бағаланатын субъектілердің тізбесі.

4) нормализация данных – статистическая процедура, предусматривающая приведение значений, измеренных в различных шкалах, к условно общей шкале;
5) значительные нарушения – нарушения требований законодательства о ПОД/ФТ/ФРОМУ, создающие предпосылки для возникновения риска ОД/ФТ/ФРОМУ;
6) грубые нарушения – нарушения требований законодательства о ПОД/ФТ/ФРОМУ, представляющие риск ОД/ФТ/ФРОМУ;
7) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий, а также риск ОД/ФТ/ФРОМУ;
8) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта контроля, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, формируемых с учетом результатов национальных и секторальных оценок рисков, позволяющих отнести субъекты (объекты) контроля к различным степеням риска;
9) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов контроля в зависимости от степени риска в сфере ПОД/ФТ/ФРОМУ и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта контроля;
10) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта контроля;
11) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов контроля по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта контроля с целью минимально возможной степени ограничения свободы предпринимательства, обеспечивая при этом допустимый уровень риска в сфере ПОД/ФТ/ФРОМУ, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта контроля и (или) освобождения такого субъекта контроля от профилактического контроля с посещением субъекта контроля;
12) проверочный лист – перечень требований, предъявляемых к деятельности субъектов контроля, несоблюдение которых влечет за собой риск ОД/ФТ/ФРОМУ, законным интересам физических и юридических лиц, государства;
13) выборочная совокупность (выборка) – перечень оцениваемых субъектов, относимых к однородной группе субъектов контроля в сфере ПОД/ФТ/ФРОМУ.

2-тарау. Тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары
3. Объективті өлшемшарттарды айқындау тәуекелді айқындау арқылы жүзеге асырылады.
4. Бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары бірнеше кезең кезеңімен жүзеге асырылатын объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау (Шешімдерді мультиөлшемшартты талдау) арқылы қалыптастырылады.
Бірінші кезеңде объективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілері мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне жатқызылады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.
Екінші кезеңде субъективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілері мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне жатқызылады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау субъектісі:
1) тәуекелдің жоғары дәрежесіне – 71-ден 100-ге дейін қоса алғандағы тәуекел дәрежесінің көрсеткіші кезінде;
2) тәуекелдің орташа дәрежесіне – 31-ден 70-ке дейін қоса алғандағы тәуекел дәрежесінің көрсеткіші кезінде;
3) тәуекелдің төмен дәрежесіне – 0-ден 30-ға дейін қоса алғандағы тәуекел дәрежесінің көрсеткіші кезінде жатқызылады.
5. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі жоғары бақылау субъектілеріне:
бағалы металдар және асыл тастардан жасалған зергерлік бұйымдармен операцияларды жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар;
ұялы байланыс операторлары;
әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры жатады.
6. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі орташа бақылау субъектілеріне:
лизинг беруші ретінде лизингтік қызметті лицензиясыз жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар;
бухгалтерлік есеп саласында кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын бухгалтерлік ұйымдар мен кәсіби бухгалтерлер;
заң консультанттары – мынадай қызметтерге:
жылжымайтын мүлiктi сатып алуға-сатуға;
клиенттің ақшасын, бағалы қағаздарын немесе өзге мүлкін басқаруға;
банктік шоттарды немесе бағалы қағаздар шоттарын басқаруға;
компанияны құру, қамтамасыз ету, оның жұмыс істеуі немесе оны басқару үшін қаражат жинақтауға;
заңды тұлғаларды құруға, сатып алуға-сатуға, олардың жұмыс істеуіне немесе оларды басқаруға қатысты олар клиенттің атынан немесе оның тапсырмасы бойынша ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операцияларға қатысатын кездегі жағдайларда;
бағалы металдармен және асыл тастармен операцияларды жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар;
жылжымайтын мүлікті сатып алу-сату мәмілелерін жүзеге асыру кезінде делдалдық қызметтер көрсететін дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар;
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы жатады.

Глава 2. Объективные критерии оценки степени риска
3. Определение объективных критериев осуществляется посредством определения риска.
4. Критерии оценки степени риска для проведения профилактического контроля с посещением субъекта контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев, которые осуществляются поэтапно (Мультикритериальный анализ решений).
На первом этапе по объективным критериям субъекты контроля относятся к одной из следующих степеней риска:
1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
На втором этапе по субъективным критериям субъекты контроля относятся к одной из следующих степеней риска:
1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
По показателям степени риска субъект контроля относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно;
2) к средней степени риска – при показателе степени риска от 31 до 70 включительно;
3) к низкой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 30 включительно.
5. По объективным критериям к субъектам контроля с высокой степенью риска относятся:
индивидуальные предприниматели и юридические лица, осуществляющие операции с ювелирными изделиями из драгоценных металлов и камней;
операторы сотовой связи;
фонд социального медицинского страхования.
6. По объективным критериям к субъектам контроля со средней степенью риска относятся:
индивидуальные предприниматели и юридические лица, осуществляющие лизинговую деятельность в качестве лизингодателя без лицензии;
бухгалтерские организации и профессиональные бухгалтеры, осуществляющие предпринимательскую деятельность в сфере бухгалтерского учета;
юридические консультанты – в случаях, когда они от имени или по поручению клиента участвуют в операциях с деньгами и (или) иным имуществом в отношении следующей деятельности:
купли-продажи недвижимости;
управления деньгами, ценными бумагами или иным имуществом клиента;
управления банковскими счетами или счетами ценных бумаг;
аккумулирования средств для создания, обеспечения, функционирования или управления компанией;
создания, купли-продажи, функционирования юридического лица или управления им;
индивидуальные предприниматели и юридические лица, осуществляющие операции с драгоценными металлами и драгоценными камнями;
индивидуальные предприниматели и юридические лица, оказывающие посреднические услуги при осуществлении сделок купли-продажи недвижимого имущества;
Государственная корпорация "Правительство для граждан".

7. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі төмен бақылау субъектілеріне заң мәселелері бойынша тәуелсіз мамандар – мынадай қызметтерге:
жылжымайтын мүлiктi сатып алуға-сатуға;
клиенттің ақшасын, бағалы қағаздарын немесе өзге мүлкін басқаруға;
банктік шоттарды немесе бағалы қағаздар шоттарын басқаруға;
компанияны құру, қамтамасыз ету, оның жұмыс істеуі немесе оны басқару үшін қаражат жинақтауға;
заңды тұлғаларды құруға, сатып алуға-сатуға, олардың жұмыс істеуіне немесе оларды басқаруға қатысты олар клиенттің атынан немесе оның тапсырмасы бойынша ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операцияларға қатысатын кездегі жағдайларда жатады.
8. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдің жоғары және орташа дәрежелеріне жатқызылған бақылау субъектілерінің қызметі салаларында бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілерінің қызметі салаларында бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
9. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау тізімдері субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің неғұрлым жоғары көрсеткіші бар бақылау субъектісінің басымдығын ескере отырып жасалады.
10. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүргізу еселігі алынған ақпаратты субъективтік өлшемшарттар бойынша талдау және бағалау нәтижелері бойынша айқындалады және жылына екі реттен жиі болмауға тиіс.
11. Тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі бақылау субъектілерін нақты тәуекел дәрежелеріне жатқызатын және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу тізімдерін автоматты режимде қалыптастыратын тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйені пайдалана отырып жүргізіледі, сондай-ақ ол мемлекеттік статистикаға, ведомстволық статистикалық байқау қорытындыларына, сондай-ақ ақпараттық құралдарға негізделеді.
Автоматты режимде тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйесі болмаған кезде бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) жоспардан тыс тексеру жүзеге асырылатын бақылау субъектілері санының ең аз жол берілетін шегі белгілі бір бақылау субъектілері жалпы санының бес пайызынан аспауға тиіс.
3-тарау. Тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары
12. Субъективті өлшемшарттарды анықтау мынадай кезеңдерді қолдана отырып жүзеге асырылады:

7. По объективным критериям к субъектам контроля с низкой степенью риска относятся, независимые специалисты по юридическим вопросам – в случаях, когда они от имени или по поручению клиента участвуют в операциях с деньгами и (или) иным имуществом в отношении следующей деятельности:
купли-продажи недвижимости;
управления деньгами, ценными бумагами или иным имуществом клиента;
управления банковскими счетами или счетами ценных бумаг;
аккумулирования средств для создания, обеспечения, функционирования или управления компанией;
создания, купли-продажи, функционирования юридического лица или управления им.
8. Для сфер деятельности субъектов контроля, отнесенных к высокой и средней степени риска по объективным критериям, проводятся профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
Для сфер деятельности субъектов контроля, отнесенных к низкой степени риска по объективным критериям, проводятся профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
9. Списки профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля составляются с учетом приоритетности субъекта контроля с наибольшим показателем степени риска по субъективным критериям.
10. Кратность проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля определяется по результатам проводимого анализа и оценки получаемых сведений по субъективным критериям и не может быть чаще двух раз в год.
11. Система оценки и управления рисками ведется с использованием информационной системы оценки и управления рисками, относящей субъекты контроля к конкретным степеням риска и формирующей в автоматическом режиме списки проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, а также основывается на государственной статистике, итогах ведомственного статистического наблюдения, а также информационных инструментах.
При отсутствии информационной системы оценки и управления рисками в автоматическом режиме минимально допустимый порог количества субъектов контроля, в отношении которых осуществляются профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) внеплановая проверка, не должен превышать пяти процентов от общего количества таких субъектов контроля.
Глава 3. Субъективные критерии оценки степени риска
12. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:

1) деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
13. Тәуекел дәрежесін бағалау үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтерге мониторинг жүргізу нәтижелері;
2) алдыңғы тексерулердің және бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері;
3) мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері;
4) бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша берілген қорытынды құжаттар).
14. Талдау және бағалау кезінде нақты бақылау субъектісіне қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап қою мерзімі өткен деректер қолданылмайды.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы бұрын жүргізілген профилактикалық бақылаудың қорытындылары бойынша берілген бұзушылықтарды толық көлемде жойған бақылау субъектісіне қатысты оларды мемлекеттік бақылаудың кезекті кезеңіне тізімдерді қалыптастыру кезінде енгізуге жол берілмейді.
15. Егер бақылау субъектілері өзін-өзі реттейтін ұйым қызметінің нәтижелерін тану туралы келісім жасалған, "Өзін-өзі реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерікті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелері болып табылса, олар ақпараттық жүйені қолдана отырып, бақылау субъектілері қызметінің тиісті салаларында тәуекелдің жоғары дәрежесінен тәуекелдің орташа дәрежесіне немесе тәуекелдің орташа дәрежесінен тәуекелдің төмен дәрежесіне ауыстырылады.
16. Бақылау субъектілерінің тәуекел дәрежесін бағалау және оларды тәуекел дәрежесінің өрескел, елеулі және болмашы тобына жатқызу осы Өлшемшарттарға 1-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
17. Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығын және КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында белгіленген субъективті өлшемшарттар көрсеткіштерінің маңыздылығын негізге ала отырып, Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындаудың субъективті өлшемшарттар тізбесіне сәйкес тәуекел дәрежесінің көрсеткіші осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес субъективті өлшемшарттар бойынша 0-ден 100 баллға дейінгі шәкіл бойынша есептеледі.
4-тарау. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін есептеу тәртібі
18. Бақылау субъектісін тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады:

1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
13. Для оценки степени риска используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля;
2) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля;
3) результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями;
4) результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля.
14. При анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта контроля либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В отношении субъектов контроля, устранивших в полном объеме выданные нарушения по итогам проведенного предыдущего профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, не допускается включение их при формировании списков на очередной период государственного контроля.
15. Субъекты контроля переводятся с применением информационной системы с высокой степени риска в среднюю степень риска или со средней степени риска в низкую степень риска в соответствующих сферах деятельности субъектов контроля, в случае если они являются членами саморегулируемой организации, основанной на добровольном членстве (участии) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О саморегулировании", с которой заключено соглашение о признании результатов деятельности саморегулируемой организации.
16. Оценка степени риска субъектов контроля и отнесение их к грубой, значительной и незначительной группе степени риска осуществляется в соответствии с приложением 1 к настоящим Критериям.
17. Исходя из приоритетности применяемых источников информации и значимости показателей субъективных критериев, установленных в критериях оценки степени риска в сфере ПОД/ФТ/ФРОМУ, согласно Перечню субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям, согласно приложению 2 к настоящим Критериям, рассчитывается показатель степени риска по субъективным критериям, по шкале от 0 до 100 баллов.
Глава 4. Порядок расчета степени риска по субъективным критериям
18. Для отнесения субъекта контроля к степени риска применяется следующий порядок расчета показателя степени риска:

1) субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (R) есептеу алдыңғы тексерулер мен бақылау (SP) субъектілеріне бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша бұзушылықтар жөніндегі тәуекел дәрежесінің көрсеткішін және субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін қосу жолымен, кейіннен деректер мәндерін 0-ден 100 балға дейінгі диапозонға қалыпқа келтіре отырып, автоматтандырылған режимде жүзеге асырылады.
Rарал = SP + SC, мұнда
Rарал – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші,
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші,
SC – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші.
Есептеу КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ саласындағы бақылау субъектілерінің біртекті тобының әрбір бақылау субъектісі бойынша жүргізіледі. Бұл ретте мемлекеттік бақылаудың бір саласының бақылау субъектілерінің біртекті тобына жатқызылатын, бағаланатын бақылау субъектілерінің тізбесі деректерді кейіннен қалыпқа келтіру үшін іріктеу жиынтығын (іріктемені) құрайды;
2) алдыңғы тексерулер мен бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша алынған деректер бойынша 0-ден 100-ге дейінгі баллмен бағаланатын бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші қалыптастырылады.
Тәуекел дәрежесін бағалау үшін пайдаланылатын ақпарат көздерінің кез келгені бойынша бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау субъектісіне (объектісіне) 100 балл тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Егер өрескел бұзушылықтар анықталмаса, тәуекел дәрежесінің көрсеткіші елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткішпен есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін анықтау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
SР3 = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, онда:
SР3 – елеулі бұзушылықтар көрсеткіші;
SР1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған елеулі бұзушылықтар саны;
Шамалы бұзушылықтар көрсеткішін анықтау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, онда:
SРн – шамалы бұзушылықтар көрсеткіші;
SР1 – шамалы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған болмашы бұзушылықтар саны;
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және шамалы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады:
SР = SРз + SРн, онда:
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші;
SР3 – елеулі бұзушылықтар көрсеткіші;
SРн – шамалы бұзушылықтар көрсеткіші;
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі;

1) расчет показателя степени риска по субъективным критериям (R) осуществляется в автоматизированном режиме путем суммирования показателя степени риска по нарушениям по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов контроля (SP) и показателя степени риска по субъективным критериям (SC), с последующей нормализацией значений данных в диапазон от 0 до 100 баллов.
Rпром = SP + SC, где
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям,
SР – показатель степени риска по нарушениям,
SC – показатель степени риска по субъективным критериям.
Расчет производится по каждому субъекту контроля однородной группы субъектов контроля в сфере ПОД/ФТ/ФРОМУ. При этом перечень оцениваемых субъектов контроля, относимых к однородной группе субъектов контроля одной сферы государственного контроля, образует выборочную совокупность (выборку) для последующей нормализации данных;
2) по данным, полученным по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, формируется показатель степени риска по нарушениям, оцениваемый в баллах от 0 до 100.
При выявлении одного грубого нарушения по любому из источников информации, используемых для оценки степени риска, субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 баллов и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
При не выявлении грубых нарушений показатель степени риска по нарушениям рассчитывается суммарным показателем по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SР3 = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, где:
SР3 – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений;
Показатель степени риска по нарушениям (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 баллов и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SР3 + SРн, где:
SР – показатель степени риска по нарушениям;
SР3 – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Полученное значение показателя степени риска по нарушениям включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям;

3) субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу 0-ден 100 балға дейінгі шәкіл бойынша жүргізіледі және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
xi – субъективті өлшемшарт көрсеткіші,
wi – xi субъективті өлшемшарт көрсеткішінің үлес салмағы,
n – көрсеткіштер саны.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі;
4) R көрсеткіші бойынша субъектілер бойынша есептелген мәндер 0-ден 100 балға дейінгі диапазонға қалыпқа келтіріледі. Деректерді қалыпқа келтіру әрбір іріктемелі жиынтық (іріктеме) бойынша мынадай формуланы пайдалана отырып жүзеге асырылады:
R – жеке бақылау субъектісінің субъективті өлшемшарттары бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (қорытынды),
Rmax – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең жоғарғы ықтимал мән (шәкілдің жоғарғы мәні),
Rmin – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең төменгі ықтимал мән (шәкілдің төменгі шегі),
Rарал – осы тармаққа 1-тармақшаға сәйкес есептелген субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші.
Қазақстан Республикасының
қылмыстық жолмен алынған
кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға),
терроризмді қаржыландыруға және
жаппай қырып-жою қаруын таратуды
қаржыландыруға қарсы іс-қимыл
туралы заңнамасын сақтаудың
тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
1-қосымша
Бақылау субъектілерінің қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнама талаптарын бұзушылықтарының дәрежелері
№ р/б
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1
Қаржы мониторингіне жататын ақшамен және (немесе) өзге де мүлікпен жасалатын операциялар туралы, оның ішінде дұрыс емес ақпарат беру
өрескел
2
Қаржы мониторингіне жататын ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен жасалатын операциялар туралы ақпаратты уақтылы ұсыну
болмашы
3
Уәкілетті органның сұрау салуы бойынша, оның ішінде дұрыс емес ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды ұсыну
өрескел
4
Уәкілетті органның сұрау салуы бойынша ақпаратты, мәліметтерді және құжаттарды уақтылы ұсыну
болмашы
5
Мәліметтер мен құжаттарды тіркеу, оларды сақтау және қорғау жөнінде шаралар қабылдау
елеулі
6
Клиенттерді (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін тиісінше тексеру жөнінде шаралар қабылдау
өрескел
7
Ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операцияларды тоқтатып қою жөнінде шаралар қабылдау
өрескел
8
Клиентпен іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту, клиентпен іскерлік қатынастарды тоқтата тұру жөнінде шаралар қабылдау
өрескел
9
Ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операцияларды тоқтата тұру жөніндегі шаралар туралы, іскерлік қатынастар орнатудан, ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту, клиентпен іскерлік қатынастарды тоқтату туралы ақпарат беру
өрескел
10
Ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операцияларды тоқтата тұру жөніндегі шаралар туралы, іскерлік қатынастар орнатудан, ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту, клиентпен іскерлік қатынастарды тоқтату туралы ақпаратты уақтылы ұсыну
болмашы
11
Уәкілетті органның шешімі бойынша клиенттердің операцияларын тоқтата тұру
өрескел
12
Өз клиенттеріне және өзге де тұлғаларға уәкілетті органға ақпарат беру және уәкілетті органнан ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен күдікті операциялар жасайтын ұйымдар мен тұлғалардың тізбесін алу туралы хабарлама беру
өрескел
13
Ішкі бақылау ережелерінің болуы
өрескел
14
КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ заңнамасының талаптарына сәйкес ішкі бақылау қағидалаларының сәйкес келмеуі, оның ішінде:
ішкі бақылау қағидалары ішкі бақылауды ұйымдастыру, тәуекелдерді басқару, клиентті сәйкестендіру, клиенттердің операцияларын мониторингтеу және зерделеу, даярлау және оқыту бағдарламаларын қамтиды;
ішкі бақылау қағидалары субъектімен (жоғарғы басқару органымен немесе басшысымен) бекітіледі және жеке кабинетте орналастырылады;
ішкі бақылауды ұйымдастыру бағдарламасы:

3) расчет показателя степени риска по субъективным критериям, производится по шкале от 0 до 100 баллов и осуществляется по следующей формуле:
xi – показатель субъективного критерия,
wi – удельный вес показателя субъективного критерия xi,
n – количество показателей.
Полученное значение показателя степени риска по субъективным критериям, включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям;
4) рассчитанные по субъектам значения по показателю R нормализуются в диапазон от 0 до 100 баллов. Нормализация данных осуществляется по каждой выборочной совокупности (выборке) с использованием следующей формулы:
R – показатель степени риска (итоговый) по субъективным критериям отдельного субъекта контроля,
Rmax – максимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам, входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (верхняя граница шкалы),
Rmin – минимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам, входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (нижняя граница шкалы),
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям, рассчитанный в соответствии с подпунктом 1 настоящего пункта.
Приложение 1 к Критериям
оценки степени риска за соблюдением
законодательства Республики Казахстан
о противодействии легализации
(отмыванию) доходов, полученных
преступным путем, финансированию
терроризма и финансированию
распространения оружия
массового уничтожения
Степени нарушений субъектами контроля требований законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения
п/п
Критерии
Степень нарушений
1
Предоставление, в том числе недостоверной информации об операциях с деньгами и (или) иным имуществом, подлежащих финансовому мониторингу
грубое
2
Своевременное представление информации об операциях с деньгами и (или) иным имуществом, подлежащих финансовому мониторингу
незначительное
3
Предоставление, в том числе недостоверных информации, сведений и документов по запросу уполномоченного органа
грубое
4
Своевременное предоставление информации, сведений и документов по запросу уполномоченного органа
незначительное
5
Принятие мер по фиксированию сведений и документов, их хранению и защите
значительное
6
Принятие мер по надлежащей проверке клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников
грубое
7
Принятие мер по замораживанию операций с деньгами и (или) иным имуществом
грубое
8
Принятие мер по отказу клиенту в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) имуществом, прекращению деловых отношений с клиентом
грубое
9
Предоставление информации о мерах по замораживанию операций с деньгами и (или) иным имуществом, об отказах в установлении деловых отношений, проведении операций с деньгами и (или) имуществом, прекращении деловых отношений с клиентом
грубое
10
Своевременное предоставление информации о мерах по замораживанию операций с деньгами и (или) иным имуществом, об отказах в установлении деловых отношений, проведении операций с деньгами и (или) имуществом, прекращении деловых отношений с клиентом
незначительное
11
Приостановление операций клиентов по решению уполномоченного органа
грубое
12
Извещение своих клиентов и иных лиц о предоставлении в уполномоченный орган информации и получении от уполномоченного органа перечня организаций и лиц, совершающих подозрительные операции с деньгами и (или) иным имуществом
грубое
13
Наличие правил внутреннего контроля
грубое
14
Соответствие правил внутреннего контроля требованиям законодательства о ПОД/ФТ/ФРОМУ, включая следующие:
правила внутреннего контроля включают в себя программы организации внутреннего контроля, управления рисками, идентификации клиента, мониторинга и изучения операций клиентов, подготовки и обучения;
правила внутреннего контроля утверждаются субъектом (высшим органом управления либо руководителем) и размещаются в личном кабинете;
программа организации внутреннего контроля включает:

1) ішкі бақылау қағидаларының іске асырылуына және сақталуына жауапты адамды (бұдан әрі – жауапты адам) тағайындау тәртібін;
2) жауапты адамға жүктелетін өкілеттіктері мен міндеттерін;
3) жауапты адамның уақытша болмауы кезінде (демалыс, уақытша еңбекке жарамсыздық, қызметтік іссапар) оның міндеттерін жүктеу тәртібін;
4) КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ бойынша функцияларды орындайтын құрылымдық бөлімшенің (болған жағдайда) өкілеттіктері мен міндеттерін.
5) субъектінің және оның филиалының (болған жағдайда) ішкі бақылау жүйесінің сипаттамасы, сондай-ақ ішкі бақылау қағидаларын іске асыру мәселелері бойынша заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелерінің (жеке кәсіпкердің қызметкерлерінің) өзара іс-қимылы тәртібін;
6) ішкі бақылау қағидаларына өзгерістер енгізу тәртібін;
7) ішкі бақылау жүйесін тексеру тәртібін;
8) КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ бойынша міндеттерді іске асыру нәтижесінде алынған құжаттар мен мәліметтерді сақтау тәртібін қамтиды;
тәуекелдерді басқару бағдарламасы:
1) іскерлік қатынастарды орнату кезінде клиентті бағалау және тәуекел дәрежесіне (деңгейіне) жатқызу, сондай-ақ клиенттерді тиісінше тексерудің жеңілдетілген немесе күшейтілген шараларын қолдану тәртібін;
2) клиент тәуекелінің дәрежесін (деңгейін) қайта қарау тәртібі мен мерзімдерін;
3) тәуекелдерді басқару тәртібін;
4) жаңа қызметтерді (өнімдерді) және (немесе) бағдарламалық-техникалық құралдарды КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚ мақсатында пайдалану тәуекелдерін бағалау, оларды төмендетуге бағытталған шаралар кешенін әзірлеуді қосатын тәртібін;
5) тәуекел дәрежесін (деңгейін) бағалау және тәуекелдерді басқару нәтижелерін тіркеу тәртібін қамтиды;
клиентті сәйкестендіру бағдарламасы:
1) клиентті (оның өкілін) және бенефициарлық меншік иесін тиісінше тексеру, сондай-ақ алынған мәліметтердің дұрыстығын растау шараларын қабылдау тәртібін;
2) клиенттің (оның өкілінің) және бенефициарлық меншік иесінің терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбелерінде болуын тексеруді;
3) ақшалай қаражаттардың немесе өзге мүліктің шығу көздерін айқындай отырып, шетелдік жария лауазымды адамдарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президенті бекітетін жария лауазымды адамдар тізбесіндегі адамдарды анықтау тәртібін;
4) Ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын мемлекетте (аумақта) тіркелген немесе тұрғылықты жері бар заңды және жеке тұлғаларды айқындау тәртібін қамтиды;
клиенттердің операцияларын мониторингтеу және зерделеу бағдарламасы:

1) порядок назначения лица, ответственного за реализацию и соблюдение правил внутреннего контроля (далее – ответственное лицо);
2) полномочия и обязанности, возлагаемые на ответственное лицо;
3) порядок возложения обязанностей ответственного лица на период его временного отсутствия (отпуск, временная нетрудоспособность, служебная командировка);
4) полномочия и обязанности структурного подразделения, выполняющего функции по ПОД/ФТ/ФРОМУ (при наличии);
5) описание системы внутреннего контроля субъекта и его филиала (при наличии), а также порядок взаимодействия структурных подразделений юридического лица (работников индивидуального предпринимателя) по вопросам реализации правил внутреннего контроля;
6) порядок внесения изменений в правила внутреннего контроля;
7) порядок проверки системы внутреннего контроля;
8) порядок хранения документов и сведений, полученных в результате реализации обязанностей по ПОД/ФТ/ФРОМУ;
программа управления рисками включает:
1) порядок оценки и отнесения клиента к степени (уровню) риска при установлении деловых отношений, а также применения упрощенных или усиленных мер надлежащей проверки клиентов;
2) порядок и сроки пересмотра степени (уровня) риска клиента;
3) порядок управления рисками;
4) порядок оценки рисков использования новых услуг (продуктов) и (или) программно-технических средств в целях ОД/ФТ/ФРОМУ, включающий разработку комплекса мер, направленных на их снижение;
5) порядок фиксирования результатов оценки степени (уровня) риска и управления рисками;
программа идентификации клиента включает:
1) порядок принятия мер надлежащей проверки клиента (его представителя) и бенефициарного собственника, а также подтверждения достоверности полученных сведений;
2) проверку наличия клиента (его представителя) и бенефициарного собственника в перечнях организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, и финансированием распространения оружия массового уничтожения;
3) порядок выявления иностранных публичных должностных лиц, а также лиц, находящихся в перечне публичных должностных лиц, утверждаемом Президентом Республики Казахстан, с определением источников происхождения денежных средств или иного имущества;
4) порядок выявления физических и юридических лиц, имеющих регистрацию, место жительства или место нахождения в государстве (на территории), которое не выполняет рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ);
программа мониторинга и изучения операций клиентов включает:

1) қаржы мониторингіне жататын операцияларды және күдікті қызметті анықтау рәсімдерін;
2) операцияны жүргізуден немесе іскерлік қатынастарды орнатудан (тоқтату) бас тарту туралы шешім қабылдау тәртібін;
3) операциялары тоқтатып қою жөніндегі шаралар қолданылуға тиіс өз клиенттерінің болуына қатысты салыстыру жүргізудің тәртібі мен кезеңділігін;
4) операцияларды тоқтатып қою жөнінде шаралар қабылдау тәртібін;
5) операцияларды тоқтата тұруға байланысты іс-қимылдар тәртібін;
6) хабардар етуге тыйым салуды ескере отырып КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚ бойынша қолданылатын шаралар туралы клиентті хабардар ету және өзара іс-қимыл жасау тәртібін;
7) клиенттердің жолданымы шеңберінде ақшамен немесе өзге мүлікпен операцияларды жүзеге асыру үшін клиенттермен өзара іс-қимыл жасау тәртібін;
8) уәкілетті органға операцияны жүргізуден немесе іскерлік қатынастарды орнатудан (тоқтату) бас тарту, операцияларды тоқтатып қою және тоқтата тұру фактілері туралы хабарламалар беру тәртібін қамтиды;
КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ саласында субъектіні даярлау және оқыту бағдарламасы:
1) КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ саласындағы Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін және КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ саласындағы халықаралық стандарттарды зерделеуді;
2) ішкі бақылау қағидаларын және олардың жүзеге асырылу бағдарламаларын, сондай-ақ КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ туралы Қазақстан Республикасының заңнамалық талаптарын орындамағаны үшін жауапкершілік шараларын қызметтік міндеттерді орындау барысында зерделеуді;
3) КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚ типологияларын, схемаларын, тәсілдерін, сондай-ақ күдікті операциялар мен клиенттің күдікті қызметің айқындау белгілерін зерделеуді қамтиды;
4) ҚЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ бойынша жауапты қызметкер және (немесе) ҚЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ бөлімшесінің қызметкері Қазақстан Республикасының ҚЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ туралы заңнамасын сақтауына байланысты функцияларын орындауды бастамас бұрын өз қызметінің түріне сәйкес уәкілетті органның интернет-ресурсында, тестілеуден онлайн форматта тестіленуші тұлғаның биометриялық бақылауын пайдалану арқылы жүргізіледі;
5) қызметін жеке-дара жүзеге асыратын субъектілер өз қызметін жүзеге асырғаннан бастап 3 (үш) ай ішінде уәкілетті органның интернет-ресурсында интернет-ресурсында, тестілеуден онлайн форматта тестіленуші тұлғаның биометриялық бақылауын пайдалану арқылы жүргізіледі;
6) тестілеу нәтижелерінің қолданылу мерзімі аттестаттаудан өткен сәттен бастап 3 (үш) жылды құрайды.
Сертификат оның қолданылу мерзімі ішінде заңды күшке ие және электрондық не баспа түрінде ұсынылуы мүмкін.
елеулі
15
Ішкі бақылау қағидаларымен бекітілген КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ саласындағы даярлау және оқыту бағдарламасын орындау
елеулі
16
Қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаны уәкілетті органға жолдау
өрескел
17
Жеке кабинетте тіркелу
өрескел
18
Жеке кабинетте қызметтердің (өнімдердің) КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚ тәуекелдеріне ұшырау дәрежесін бағалау нәтижелерінің; ішкі бақылау қағидаларының; КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ туралы заңнаманы білуге тестілеуден өткені туралы сертификаттың болуы
елеулі
Қазақстан Республикасының
қылмыстық жолмен алынған кірістерді
заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді
қаржыландыруға және жаппай
қырып-жою қаруын таратуды
қаржыландыруға қарсы іс-қимыл
туралы заңнамасын сақтаудың
тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
2-қосымша
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі
№ р/б
Субъективті өлшемшарттың көрсеткіші
Субъективті өлшемшарттың көрсеткіші бойынша дерек көзі
Маңыздылығы бойынша үлес салмағы, балл (қосындысы 100 балдан аспауы керек)
Шарт
1-шарт/ мәні
2-шарт/ мәні
3-шарт/ мәні
4-шарт/ мәні
1
Қаржылық мониторингке жататын ақшамен және (немесе) мүлікпен жасалатын операциялар туралы ақпарат беру
Өлшемшарттардың 13-тармағының 1), 3), 4) тармақшалары (бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтерге мониторинг жүргізу нәтижелері; мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері; бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша берілген қорытынды құжаттар)
Бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауға шығу
Жіберілген
Жіберілмеген
0%
100%
2
Жеке кабинетте тіркелу
Өлшемшарттардың 13-тармағының 1), 3), 4) тармақшалары (бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтерге мониторинг жүргізу нәтижелері; мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері; бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша берілген қорытынды құжаттар)
Бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауға шығу
Жеке кабинеттің тіркелуінің болуы
Жеке кабинетті тіркеудің болмауы
0%
100%
3
Уәкілетті органға қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама жіберу
Өлшемшарттардың 13-тармағының 1), 3), 4) тармақшалары (бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтерге мониторинг жүргізу нәтижелері; мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері; бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша берілген қорытынды құжаттар)
Бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауға шығу
Жіберілген
Жіберілмеген
0%
100%
4
Уәкілетті органның сұрау салуы бойынша ақпаратты, оның ішінде дұрыс емес мәліметтер мен құжаттарды ұсыну
Өлшемшарттардың 13-тармағының 1), 3), 4) тармақшалары (бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтерге мониторинг жүргізу нәтижелері; мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері; бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша берілген қорытынды құжаттар)
Бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауға шығу
Ұсынылған
Ұсынылмаған
0%
100%
5
Клиенттерді (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін тиісті тексеру жөнінде шаралар қабылдау
Өлшемшарттардың 13-тармағының 1), 3), 4) тармақшалары (бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтерге мониторинг жүргізу нәтижелері; мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері; бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша берілген қорытынды құжаттар)
Бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауға шығу
Уәкілетті органның тізімдерін, тізбелерін пайдалану
Уәкілетті органның тізімдерін, тізбелерін пайдаланбау
0%
100%
6
Қаржылық мониторингке жататын ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен жасалатын операциялар туралы ақпаратты уақтылы ұсыну
Өлшемшарттардың 13-тармағының 1), 3), 4) тармақшалары (бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтерге мониторинг жүргізу нәтижелері; мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері; бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша берілген қорытынды құжаттар)
25

1) процедуры выявления операций, подлежащих финансовому мониторингу и подозрительной деятельности;
2) порядок принятия решения об отказе в проведении операции либо установлении (прекращении) деловых отношений;
3) порядок и периодичность проведения сверки на наличие своих клиентов, в отношении которых должны применяться меры по замораживанию операций;
4) порядок принятия мер по замораживанию операций;
5) порядок действий, связанных с приостановлением операций;
6) порядок взаимодействия и информирования клиента о применяемых мерах по ПОД/ФТ/ФРОМУ с учетом запрета информирования;
7) порядок взаимодействия с клиентами для осуществления операций с деньгами или иным имуществом в рамках их обращения;
8) порядок представления в уполномоченный орган сообщений о фактах отказа в совершении операции либо установлении (прекращении) деловых отношений, замораживания и приостановления операций;
программа подготовки и обучения субъектов в сфере ПОД/ФТ/ФРОМУ включает:
1) изучение нормативных правовых актов Республики Казахстан в сфере ПОД/ФТ/ФРОМУ и международных стандартов в области ПОД/ФТ/ФРОМУ;
2) изучение правил внутреннего контроля и программы их осуществления при исполнении субъектами своих служебных обязанностей, а также меру ответственности за неисполнение требований законодательства Республики Казахстан о ПОД/ФТ/ФРОМУ;
3) изучение типологий, схем и способов ОД/ФТ/ФРОМУ, а также признаков определения подозрительных операций и подозрительной деятельности клиента;
4) ответственный работник по ПОД/ФТ/ФРОМУ и (или) работник подразделения ПОД/ФТ/ФРОМУ до начала осуществления ими функций, связанных с соблюдением законодательства Республики Казахстан о ПОД/ФТ/ФРОМУ, проходят тестирование на интернет-ресурсе уполномоченного органа по осуществляемому виду деятельности в онлайн формате с использованием биометрического контроля тестируемого лица;
5) субъекты, осуществляющие свою деятельность единолично, проходят тестирование на интернет-ресурсе уполномоченного органа по осуществляемому виду деятельности в онлайн формате с использованием биометрического контроля тестируемого лица в течение 3 (трех) месяцев с начала осуществления своей деятельности;
6) cрок действия результатов тестирования составляет 3 (три) года с момента прохождения аттестации с положительным результатом.
Сертификат имеет юридическую силу в течение всего срока действия и может быть предъявлен в электронном или распечатанном виде.
значительное
15
Исполнение программы подготовки и обучения в сфере ПОД/ФТ/ФРОМУ, утвержденной правилами внутреннего контроля
значительное
16
Направление уведомления о начале или прекращении деятельности в уполномоченный орган
грубое
17
Регистрация в личном кабинете
грубое
18
Наличие в личном кабинете результатов оценки степени подверженности услуг (продуктов) рискам ОД/ФТ/ФРОМУ; правил внутреннего контроля; сертификата о прохождении тестирования на знание законодательства о ПОД/ФТ/ФРОМУ
значительное
Приложение 2 к Критериям
оценки степени риска за соблюдением
законодательства Республики Казахстан
о противодействии легализации
(отмыванию) доходов, полученных
преступным путем, финансированию
терроризма и финансированию
распространения оружия
массового уничтожения
Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям
№ п/п
Показатель субъективного критерия
Источник данных по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл (в сумме должно составлять не более 100 баллов)
Условие
условие 1/значение
условие 2/значение
условие 3/значение
условие 4/значение
1
Предоставление информации об операциях с деньгами и (или) иным имуществом, подлежащих финансовому мониторингу
подпункты 1), 3), 4) пункта 13 Критериев (результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля; результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями; результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля)
Выход на профилактический контроль с посещением субъекта контроля
Направлено
Не направлено
0%
100%
2
Регистрация в личном кабинете
подпункты 1), 3), 4) пункта 13 Критериев (результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля; результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями; результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля)
Выход на профилактический контроль с посещением субъекта контроля
Наличие регистрации личного кабинета
Отсутствие регистрации личного кабинета
0%
100%
3
Направление уведомления о начале или прекращении деятельности в уполномоченный орган
подпункты 1), 3), 4) пункта 13 Критериев (результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля; результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями; результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля)
Выход на профилактический контроль с посещением субъекта контроля
Направлено
Не направлено
0%
100%
4
Предоставление, в том числе недостоверных информации, сведений и документов по запросу уполномоченного органа
подпункты 1), 3), 4) пункта 13 Критериев (результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля; результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями; результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля)
Выход на профилактический контроль с посещением субъекта контроля
Предоставлено
Не предоставлено
0%
100%
5
Принятие мер по надлежащей проверке клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников
подпункты 1), 3), 4) пункта 13 Критериев (результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля; результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями; результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля)
Выход на профилактический контроль с посещением субъекта контроля
Использование списков, перечней уполномоченного органа
Не использование списков и перечней уполномоченного органа
0%
100%
6
Своевременное представление информации об операциях с деньгами и (или) иным имуществом, подлежащих финансовому мониторингу
подпункты 1), 3), 4) пункта 13 Критериев (результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля; результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями; результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля)
25

0-1 күн (24 сағат)
2-10 күн
11-20 күн
21 және одан көп күн
0%
33%
66%
100%
7
Уәкілетті органның сұрау салуы бойынша ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды уақтылы ұсыну
Өлшемшарттардың 13-тармағының 1), 3), 4) тармақшалары (бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтерге мониторинг жүргізу нәтижелері; мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері; бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша берілген қорытынды құжаттар)
25
0-3 жұмыс күні
4-10 жұмыс күні
11-20 жұмыс күні
21 және одан көп жұмыс күні
0%
33%
66%
100%
8
Ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операцияларды тоқтата тұру жөніндегі шаралар туралы, іскерлік қатынастар орнатудан, ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту, клиентпен іскерлік қатынастарды тоқтату туралы ақпаратты уақтылы ұсыну
Өлшемшарттардың 13-тармағының 1), 3), 4) тармақшалары (бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтерге мониторинг жүргізу нәтижелері; мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері; бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша берілген қорытынды құжаттар)
25
0-1 жұмыс күні
2-10 жұмыс күні
11-20 жұмыс күні
21 және одан көп жұмыс күні
0%
33%
66%
100%
9
Жеке кабинетте қызметтердің (өнімдердің) КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚ тәуекелдеріне ұшырау дәрежесін бағалау нәтижелерінің; ішкі бақылау қағидаларының; КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ туралы заңнаманы білуге тестілеуден өткені туралы сертификаттың болуы
Өлшемшарттардың 13-тармағының 1), 3), 4) тармақшалары (бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтерге мониторинг жүргізу нәтижелері; мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері; бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша берілген қорытынды құжаттар)
25
Құжаттардың болуы
Құжаттардың болмауы
0 %
100 %
10
Клиентке іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту, клиентпен іскерлік қатынастарды тоқтату жөніндегі міндеттерді орындау
Өлшемшарттардың 13-тармағының 1), 3), 4) тармақшалары (бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтерге мониторинг жүргізу нәтижелері; мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері; бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша берілген қорытынды құжаттар)
Бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауға шығу
Уәкілетті органның тізімдерінде және тізбелерінде болуы
Уәкілетті органның тізімдерінде және тізбелерінде болмауы
0%
100%
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 16 тамыздағы
№ 80 және
Қазақстан Республикасы
Қаржылық мониторинг
агенттігі төрағасының
2021 жылғы 16 тамыздағы
№ 7 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Заң консультанттарына, заң мәселелері бойынша тәуелсіз мамандарға; лизинг беруші ретінде лизингтік қызметті лицензиясыз жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғаларға; жылжымайтын мүлікті сатып алу-сату мәмілелерін жүзеге асыру кезінде делдалдық қызметтер көрсететін дара кәсіпкерлерге және заңды тұлғаларға; бағалы металдармен және асыл тастармен, олардан жасалған зергерлік бұйымдармен операцияларды жүзеге асыратын дара кәсіпкерлерге және заңды тұлғаларға қатысты Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының сақталуын тексеру парағы
Ескерту. Тексеру парағы жаңа редакцияда - ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 05.01.2026 № 1 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 06.01.2026 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
______________________________________________________________
бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/профилактикалық
бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган
_______________________________________________________
________________________________________________________________________________
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы акті
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________ №, күні
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы
______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі), бизнес-сәйкестендіру нөмірі
________________________________________________________________________________
Орналасқан мекенжайы ___________________________________________________________
________________________________________________________________________________
№ р/б
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Қаржы мониторингіне жататын ақшамен және (немесе) өзге де мүлікпен жасалатын операциялар туралы, оның ішінде дұрыс емес ақпарат беру
2
Қаржы мониторингіне жататын ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен жасалатын операциялар туралы ақпаратты уақтылы ұсыну
3
Уәкілетті органның сұрау салуы бойынша, оның ішінде дұрыс емес ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды ұсыну
4
Уәкілетті органның сұрау салуы бойынша ақпаратты, мәліметтерді және құжаттарды уақтылы ұсыну
5
Мәліметтер мен құжаттарды тіркеу, оларды сақтау және қорғау жөнінде шаралар қабылдау
6
Клиенттерді (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін тиісінше тексеру жөнінде шаралар қабылдау
7
Ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операцияларды тоқтатып қою жөнінде шаралар қабылдау
8
Клиентпен іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту, клиентпен іскерлік қатынастарды тоқтата тұру жөнінде шаралар қабылдау
9
Ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операцияларды тоқтата тұру жөніндегі шаралар туралы, іскерлік қатынастар орнатудан, ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту, клиентпен іскерлік қатынастарды тоқтату туралы ақпарат беру
10
Ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операцияларды тоқтата тұру жөніндегі шаралар туралы, іскерлік қатынастар орнатудан, ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту, клиентпен іскерлік қатынастарды тоқтату туралы ақпаратты уақтылы ұсыну
11
Уәкілетті органның шешімі бойынша клиенттердің операцияларын тоқтата тұру
12
Өз клиенттеріне және өзге де тұлғаларға уәкілетті органға ақпарат беру және уәкілетті органнан ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен күдікті операциялар жасайтын ұйымдар мен тұлғалардың тізбесін алу туралы хабарлама беру
13
Ішкі бақылау ережелерінің болуы
14
КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ заңнамасының талаптарына сәйкес ішкі бақылау қағидалаларының сәйкес келмеуі, оның ішінде:
ішкі бақылау қағидалары ішкі бақылауды ұйымдастыру, тәуекелдерді басқару, клиентті сәйкестендіру, клиенттердің операцияларын мониторингтеу және зерделеу, даярлау және оқыту бағдарламаларын қамтиды;
ішкі бақылау қағидалары субъектімен (жоғарғы басқару органымен немесе басшысымен) бекітіледі және жеке кабинетте орналастырылады;
ішкі бақылауды ұйымдастыру бағдарламасы:

0-1 дней (24 часов)
2–10 дней
11-20 дней
21 и более дней
0%
33%
66%
100%
7
Своевременное предоставление информации, сведений и документов по запросу уполномоченного органа
подпункты 1), 3), 4) пункта 13 Критериев (результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля; результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями; результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля)
25
0-3 рабочих дней
4-10 дней
11-20 дней
21 и более дней
0%
33%
66%
100%
8
Своевременное предоставление информации о мерах по замораживанию операций с деньгами и (или) иным имуществом, об отказах в установлении деловых отношений, проведении операций с деньгами и (или) имуществом, прекращении деловых отношений с клиентом
подпункты 1), 3), 4) пункта 13 Критериев (результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля; результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями; результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля)
25
0-1 рабочих дней
2-10 рабочих дней
11-20 рабочих дней
21 и более рабочих дней
0%
33%
66%
100%
9
Наличие в личном кабинете результатов оценки степени подверженности услуг (продуктов) рискам ОД/ФТ/ФРОМУ; правил внутреннего контроля; сертификата о прохождении тестирования на знание законодательства о ПОД/ФТ/ФРОМУ
подпункты 1), 3), 4) пункта 13 Критериев (результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля; результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями; результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля)
25
Наличие документов
Отсутствие документов
0%
100%
10
Исполнение обязанностей по отказу клиенту в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) имуществом, прекращению деловых отношений с клиентом
подпункты 1), 3), 4) пункта 13 Критериев (результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля; результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями; результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля)
Выход на профилактический контроль с посещением субъекта контроля
Наличие в списках и перечнях уполномоченного органа
Отсутствие в списках и перечнях уполномоченного органа
0%
100%
Приложение 2
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 16 августа 2021 года № 80
и Председателя Агентства
Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
от 16 августа 2021 года № 7
Проверочный лист за соблюдением законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении юридических консультантов, независимых специалистов по юридическим вопросам; индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, осуществляющих лизинговую деятельность в качестве лизингодателя без лицензии; индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, оказывающих посреднические услуги при осуществлении сделок купли-продажи недвижимого имущества; индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, осуществляющих операции с драгоценными металлами и драгоценными камнями, ювелирными изделиями из них
Сноска. Приложение 2 – в редакции совместного приказа Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 05.01.2026 № 1 и и.о. Министра национальной экономики РК от 06.01.2026 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
________________________________________________________________________________
наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля
Государственный орган, назначивший проверку/профилактический контроль с
посещением субъекта (объекта) контроля ____________________________________________
________________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля _______________________________________________________________
_________________________________________________________________________№, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля ____________________________________
________________________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер субъекта
(объекта) контроля _______________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Адрес места нахождения ____________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Предоставление, в том числе недостоверной информации об операциях с деньгами и (или) иным имуществом, подлежащих финансовому мониторингу
2
Своевременное представление информации об операциях с деньгами и (или) иным имуществом, подлежащих финансовому мониторингу
3
Предоставление, в том числе недостоверных информации, сведений и документов по запросу уполномоченного органа
4
Своевременное предоставление информации, сведений и документов по запросу уполномоченного органа
5
Принятие мер по фиксированию сведений и документов, их хранению и защите
6
Принятие мер по надлежащей проверке клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников
7
Принятие мер по замораживанию операций с деньгами и (или) иным имуществом
8
Принятие мер по отказу клиенту в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) имуществом, прекращению деловых отношений с клиентом
9
Предоставление информации о мерах по замораживанию операций с деньгами и (или) иным имуществом, об отказах в установлении деловых отношений, проведении операций с деньгами и (или) имуществом, прекращении деловых отношений с клиентом
10
Своевременное предоставление информации о мерах по замораживанию операций с деньгами и (или) иным имуществом, об отказах в установлении деловых отношений, проведении операций с деньгами и (или) имуществом, прекращении деловых отношений с клиентом
11
Приостановление операций клиентов по решению уполномоченного органа
12
Извещение своих клиентов и иных лиц о предоставлении в уполномоченный орган информации и получении от уполномоченного органа перечня организаций и лиц, совершающих подозрительные операции с деньгами и (или) иным имуществом
13
Наличие правил внутреннего контроля
14
Соответствие правил внутреннего контроля требованиям законодательства о ПОД/ФТ/ФРОМУ, включая следующие:
правила внутреннего контроля включают в себя программы организации внутреннего контроля, управления рисками, идентификации клиента, мониторинга и изучения операций клиентов, подготовки и обучения;
правила внутреннего контроля утверждаются субъектом (высшим органом управления либо руководителем) и размещаются в личном кабинете;
программа организации внутреннего контроля включает: