Бірыңғай нотариаттық ақпараттық жүйені пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 357 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 6 мамырда № 22702 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда көзделген - ҚР Әділет министрінің 30.04.2026 № 406 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-1-бабының 6-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 22.05.2025 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Әділет министрінің 30.04.2026 № 406 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Бірыңғай нотариаттық ақпараттық жүйені пайдалану қағидалары осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заң қызметін ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
М. Бекетаев
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
_________________________
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2021 жылғы 30 сәуірдегі
№ 357 бұйрығына
қосымша
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қағидалар жаңа редакцияда көзделген - ҚР Әділет министрінің 30.04.2026 № 406 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бірыңғай нотариаттық ақпараттық жүйені пайдалану қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 03.11.2025 № 606 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1 - тарау. Жалпы ережелер
1. Осы бірыңғай нотариаттық ақпараттық жүйені пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 4-1-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленді және Бірыңғай нотариаттық ақпараттық жүйені (бұдан әрі – БНАЖ) пайдалану тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) биометриялық сәйкестендіру – жеке басты физиологиялық және биологиялық өзгермейтін белгілері негізінде сәйкестендіретін шаралар кешені;

Об утверждении Правил пользования Единой нотариальной информационной системой
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 357. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 мая 2021 года № 22702.
Примечание ИЗПИ!
Заголовок приказа предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.04.2026 № 406 (вводится в действие c 12.07.2026).
В соответствии с пунктом 6 статьи 4-1 Закона Республики Казахстан "О нотариате" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. В преамбулу вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра юстиции РК от 22.05.2025 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 1 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.04.2026 № 406 (вводится в действие c 12.07.2026).
1. Утвердить Правила пользования Единой нотариальной информационной системой согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего Вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
М. Бекетаев
Согласовано
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
______________________
Приложение к приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 30 апреля 2021 года № 357
Примечание ИЗПИ!
Правила предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.04.2026 № 406 (вводится в действие c 12.07.2026).
Правила пользования Единой нотариальной информационной системой
Сноска. Правила – в редакции приказа Министра юстиции РК от 03.11.2025 № 606 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила пользования Единой нотариальной информационной системой (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 4-1 Закона Республики Казахстан "О нотариате" (далее – Закон) и определяют порядок пользования Единой нотариальной информационной системе (далее – ЕНИС).
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) биометрическая аутентификация – комплекс мер, идентифицирующих личность на основании физиологических и биологических неизменных признаков;

2) БНАЖ ақпараттық қауіпсіздігі – ақпараттық жүйені рұқсатсыз кіруден, пайдаланудан, ашудан, өзгертуден, жоюдан немесе жоғалтудан қорғауға бағытталған шаралар мен әдістердің кешені;
3) БНАЖ-ға қолжетімділікті ашу – БНАЖ-да есептік жазбаны құру жөніндегі іс-шаралар;
4) БНАЖ пайдаланушы – БНАЖ жүйесінде нақты функцияларды орындау үшін тіркелген Қазақстан Республикасының нотариустар, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің қызметкерлері, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Тіркеу қызметі және заңгерлік қызметтер көрсетуді ұйымдастыру комитетінің (бұдан әрі – ТҚжЗҚКҰК), аумақтық әділет органдарының, Республикалық нотариаттық палатаның және нотариаттық палаталардың қызметкерлері;
5) есепке алу жазбасы – БНАЖ пайдаланушы туралы ақпарат: пайдаланушының аты, БНАЖ-мен жұмыс істеу кезінде ресурстарға қол жеткізу құқығы;
6) Республикалық нотариаттық палата (бұдан әрі – РНП) – аумақтық нотариаттық палаталардың міндетті мүшелігіне негізделген, оларды біріктіретін, коммерциялық емес кәсiптiк өзiн-өзi қаржыландыратын ұйым;
7) уәкілетті орган – заң көмегін ұйымдастыру және көрсету саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
8) электрондық цифрлық қолтаңба құралдары (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңбаны жасау және оның төлнұсқалығын тексеру үшін пайдаланылатын бағдарламалық және техникалық құралдардың жиынтығы.
2-тарау. БНАЖ пайдалану тәртібі
3. БНАЖ-ды пайдалану үшін пайдаланушының БНАЖ-ға қолжетімділігі қажет.
4. БНАЖ-ға қолжетімділік осы Қағидаларға сәйкес беріледі.
5. Нотариустың БНАЖ-ға қолжетімділігі "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес биометриялық сәйкестендіру арқылы жүзеге асырылады.
6. Уәкілетті орган БНАЖ-ды мүліктік кешен ретінде тұтастай иелену, пайдалану және оған билік ету құқықтарына ие.
7. БНАЖ-да жұмыс істеу үшін пайдаланушыда жеке тұлғаның ЭЦҚ-сы болуы қажет.
8. Нотариустар БНАЖ-ға қолжетімділікті ашу үшін аумақтық нотариаттық палатаға (бұдан әрі – АНП) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз және/немесе электрондық форматтағы (АНП-ның ресми электрондық поштасы) өтінішпен жүгінеді. Өтінішті қарау қорытындысы бойынша АНП қызметкері бес жұмыс күні ішінде БНАЖ-да есептік жазба жасайды.
Нотариаттық палатада мүшелікті тоқтата тұру кезеңінде, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық кезінде немесе еңбек демалысында не жүктілігі мен босануы бойынша, бала үш жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша демалыста болған немесе жаңа туған баланы (балаларды) асырап алған кезде пайдаланушы растайтын құжаттарды қоса бере отырып, қағаз және/немесе электрондық форматта АНП-ға (АНП-ның ресми электрондық поштасы) ерікті түрде өтінішті аталған жағдайлар басталған күннен бастап жіберуі қажет. Өтініш негізінде АНП қызметкері күнтізбелік бес күн ішінде пайдаланушының есептік жазбасын уақытша бұғаттауды жүргізеді.
Нотариус нотариаттық палата мүшелігінен шыққан немесе шығарылған жағдайда, АНП қызметкерлері растайтын құжаттарды қоса бере отырып, ерікті түрде хатты қағаз және/немесе электрондық форматта (мемлекеттік органдардың электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі не бұлтты құжат айналымы) уәкілетті органға жіберуі қажет. Өтініш негізінде уәкілетті органның қызметкері күнтізбелік бес күн ішінде пайдаланушының есептік жазбасын бұғаттауды жүргізеді.

2) информационная безопасность ЕНИС – комплекс мер и методов, направленных на защиту информационной системы от несанкционированного доступа, использования, раскрытия, изменения, уничтожения или утраты;
3) открытие доступа к ЕНИС – мероприятия по созданию учетной записи в ЕНИС;
4) пользователь ЕНИС – нотариусы, сотрудники Министерства юстиции Республики Казахстан, Комитета регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан (далее – КРСиОЮУ), территориальных органов юстиции, Республиканской нотариальной палаты и нотариальных палат, зарегистрированные в системе ЕНИС для выполнения входящих в их полномочия функций;
5) учетная запись – информация о пользователе ЕНИС: имя пользователя, права доступа к ресурсам при работе с ЕНИС;
6) Республиканская нотариальная палата (далее – РНП) – некоммерческая профессиональная самофинансируемая организация, объединяющая территориальные нотариальные палаты, основанная на их обязательном членстве;
7) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере организации и оказания юридической помощи;
8) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
Глава 2. Порядок пользования ЕНИС
3. Для пользования ЕНИС пользователю необходимо иметь доступ к ЕНИС.
4. Доступ к ЕНИС предоставляется в соответствии с настоящими Правилами.
5. Доступ нотариуса к ЕНИС осуществляется с использованием биометрической аутентификации в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об информатизации".
6. Уполномоченный орган обладает правами владения, пользования и распоряжения ЕНИС в целом как имущественным комплексом.
7. Для работы в ЕНИС пользователю необходимо иметь ЭЦП физического лица.
8. Нотариусы для открытия доступа к ЕНИС обращаются в территориальную нотариальную палату (далее – ТНП) с заявлением в бумажном и/или электронном (официальная электронная почта ТНП) формате по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам. В течение пяти рабочих дней со дня регистрации заявления сотрудник ТНП создает учетную запись в ЕНИС.
В период приостановления членства в нотариальной палате, а также при временной нетрудоспособности или нахождения в трудовом отпуске либо в отпуске по беременности и родам, по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет, или усыновления (удочерения) новорожденного ребенка (детей) пользователю необходимо со дня наступления указанных обстоятельств направить в бумажном и/или электронном (официальная электронная почта ТНП) формате заявление в произвольной форме с приложением подтверждающих документов в ТНП. В течение пяти календарных дней со дня регистрации заявления сотрудник ТНП производит временную блокировку учетной записи пользователя.
В случае выхода или исключения из членства нотариальной палаты нотариуса, сотрудникам ТНП необходимо в течение пяти календарных дней направить в бумажном и/или электронном (единая система электронного документооборота государственных органов либо облачный документооборот) формате письмо в произвольной форме с приложением подтверждающих документов в уполномоченный орган. На основании письма сотрудник уполномоченного органа в течение пяти календарных дней производит блокировку учетной записи пользователя.

9. РНП және АНП қызметкерлері БНАЖ-ға қолжетімділікті ашу үшін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз және/немесе электрондық форматтағы (мемлекеттік органдардың электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі не бұлтты құжат айналымы) өтінішпен уәкілетті органға жүгінеді. Уәкілетті органның қызметкері бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Әділет вице-министрінің келісімімен өтініш тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде БНАЖ-да РНП және АНП қызметкеріне есептік жазба жасайды.
РНП және АНП БНАЖ-ға кіруге рұқсаты бар қызметкер жұмыстан босатылған кезде уәкілетті органға БНАЖ-ға кіруді бұғаттау қажеттігі туралы растайтын құжаттарды қоса бере отырып, жұмыстан босатылған кезден бастап күнтізбелік бес күннен кешіктірмей ерікті түрде хатты қағаз және/немесе электрондық форматта (мемлекеттік органдардың электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі не бұлтты құжат айналымы) жібереді.
10. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің, ТҚжЗҚКҰК қызметкерлері БНАЖ-ға қолжетімділікті ашу үшін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз және/немесе электрондық форматта (мемлекеттік органдардың электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі не бұлтты құжат айналымы) өтінішпен уәкілетті органға жүгінеді. Уәкілетті органның қызметкері бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Әділет вице-министрінің келісімімен өтініш тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде БНАЖ-да есептік жазба жасайды.
Аумақтық әділет органының қызметкері БНАЖ-ға қолжетімділікті ашу үшін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз және/немесе электрондық форматта (мемлекеттік органдардың электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі не бұлтты құжат айналымы) өтінішпен уәкілетті органға жүгінеді. Уәкілетті органның қызметкері бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Әділет вице-министрінің келісімімен өтініш тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде БНАЖ-да есептік жазба жасайды.
Аумақтық әділет органы БНАЖ-ға кіруге қолжетімділігі бар қызметкер жұмыстан босатылған жағдайда, еңбек қатынастары тоқтатылған кезден бастап бес күнтізбелік күннен кешіктірмей, уәкілетті органға БНАЖ-ға қолжетімділікті бұғаттау қажетті туралы растайтын құжаттарды қоса тіркей отырып, хабарлама жібереді.
11. Тіркеу процесін орындау нәтижесі БНАЖ дерекқорында БНАЖ-ды пайдаланушының есептік жазбасын қалыптастыру болып табылады.
12. БНАЖ-ды пайдаланушыға:
1) бөтеннің есепке алу жазбасымен және ЭЦҚ-мен жұмыс істеуге;
2) БНАЖ-ды бөтен пайдаланушыларға және/немесе өзге де тұлғаларға есепке алу жазбасы деректерін және/немесе ЭЦҚ паролін, сондай-ақ сәйкестендірудің өзге құралын хабарлауға және/немесе беруге;

9. Сотрудники РНП и ТНП для открытия доступа к ЕНИС обращаются с заявлением в бумажном и/или электронном (единая система электронного документооборота государственных органов либо облачный документооборот) формате по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам в уполномоченный орган. В течение пяти рабочих дней со дня регистрации заявления сотрудник уполномоченного органа по согласованию курирующего Вице-министра юстиции Республики Казахстан создает учетную запись в ЕНИС сотруднику РНП и ТНП.
РНП и ТНП при увольнении сотрудника, имевшего доступ к ЕНИС не позднее пяти календарных дней с момента расторжения трудовых отношений направляет в уполномоченный орган в бумажном и/или электронном (единая система электронного документооборота государственных органов либо облачный документооборот) формате письмо в произвольной форме с приложением подтверждающих документов о необходимости блокировки доступа к ЕНИС.
10. Сотрудники уполномоченного органа, КРСиОЮУ для открытия доступа к ЕНИС обращается с заявлением в бумажном и/или электронном (единая система электронного документооборота государственных органов либо облачный документооборот) формате по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам в уполномоченный орган. В течение пяти рабочих дней со дня регистрации заявления сотрудник уполномоченного органа по согласованию курирующего Вице-министра юстиции Республики Казахстан создает учетную запись в ЕНИС.
Сотрудник территориального органа юстиции для открытия доступа к ЕНИС обращается с заявлением в бумажном и/или электронном (единая система электронного документооборота государственных органов либо облачный документооборот) формате по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам в уполномоченный орган. В течение пяти рабочих дней со дня регистрации заявления сотрудник уполномоченного органа по согласованию курирующего Вице-министра юстиции Республики Казахстан создает учетную запись в ЕНИС.
Территориальный орган юстиции при увольнении сотрудника, имевшего доступ к ЕНИС не позднее пяти календарных дней с момента расторжения трудовых отношений направляет письмо в произвольной форме с приложением подтверждающих документов о необходимости блокировки доступа к ЕНИС в уполномоченный орган.
11. Результатом выполнения процесса регистрации является формирование в базе данных ЕНИС учетной записи пользователя ЕНИС.
12. Пользователям ЕНИС не допускается:
1) работать под чужой учетной записью и ЭЦП;
2) сообщать и/или передавать данные учетной записи и/или пароль от ЭЦП, а также иные средства аутентификации другим пользователям ЕНИС и/или иным лицам;

3) ЭЦҚ парольді қағазға, файлға, электрондық жазба кітапшасына және басқа да ақпарат жеткізгіштерге, оның ішінде заттарға жазуға;
4) жұмыс орнынан кеткенде БНАЖ жүйесін бұғатталмаған күйде қалдыруға;
5) дербес деректерді жинау, өңдеу мақсаттарына сәйкес келмейтін дербес деректерді өңдеуге;
6) дербес деректерді субъектінің немесе оның заңды өкілінің келісімінсіз не "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларды қоспағанда, өзге де заңды негіздер болмаған кезде үшінші тұлғаларға беруге;
7) ЭЦҚ жабық кiлтін басқа тұлғаларға беруге;
8) БНАЖ-ға қол жеткізу үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкес келмейтін рұқсат етілмеген, тіркелмеген немесе сертификатталмаған техникалық құралдарды пайдалануға рұқсат етілмейді.
ЭЦҚ паролі жоғалған/жария етілген жағдайда, ЭЦҚ-ны Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрі міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 маусымдағы № 727 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының негізгі куәландырушы орталығының, мемлекеттік органдардың куәландырушы орталығының және Қазақстан Республикасының ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін беру, сақтау, кері қайтарып алу және электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау қағидаларына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12181 болып тіркелген) қайтарып алу жүзеге асырылады.
ЭЦҚ алған күннен бастап күнтізбелік жыл өткен соң БНАЖ-ды пайдаланушы қайтадан жаңа ЭЦҚ шығаруы қажет, олай болмаған жағдайда есептік жазбаны жүйе автоматты түрде бұғаттай.
13. БНАЖ-ға қолжетімділікті тоқтату үшін мыналар негіз болып табылады:
1) нотариус аумақтық нотариаттық палатаның мүшелігінен шықса немесе шығарылса не оның лицензиясының күші тоқтатылса;
2) уәкілетті органның, ТҚжЗҚКҰК, аумақтық әділет органының, РНП және АНП қызметкері жұмыстан босатылуы.
14. Уәкілетті орган нотариустың лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрған кезеңде Заңның 10-бабына сәйкес нотариустың БНАЖ-ға қолжетімділігін уақытша бұғаттайды.
15. Уәкілетті орган нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензияның қолданылуы тоқтатылған кезде Заңның 12-бабына сәйкес нотариустың БНАЖ-ға қолжетімділігін бұғаттайды.
16. Ақпараттық қауіпсіздік Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 20 желтоқсандағы № 832 қаулысымен бекітілген Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының ақпараттандыру саласындағы заңнамасына сәйкес қамтамасыз етіледі.
Бірыңғай нотариаттық
ақпараттық жүйені пайдалану
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Кімге: Нотариаттық палата
төрағасына тегі, аты, әкесінің
аты (бар болса) (бұдан әрі –
ТАӘ)
кімнен: ТАӘ, байланыс
деректері, Нотариаттық iс-
әрекеттер жасауға
арналған үй-жайдың мекен –
жайы, электрондық пошта
Өтініш
Мен, ТАӘ, _______ нотариаттық округінің нотариусы _____ мекен – жайы бойынша нотариаттық іс-әрекеттің басталғанына байланысты БНАЖ-ға кіруге рұқсат беруіңізді сұраймын.
ТАӘ
ЖСН
Лицензияның нөмірі және берілген күні
АНП
Нотариустың үй-жайы (облыс, округ, мекен – жайы)
Байланыс деректері
Электрондық пошта
БНАЖ-дағы рөлі
Осымен, дәйекті мәліметтерді ұсынғандығымды растаймын;
"Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабының 7-тармағына сәйкес заңда тікелей көзделген жағдайларды қоспағанда, нотариаттық іс-әрекеттер жасау құпиясын сақтауға және оны үшінші тұлғаларға жария етпеуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Әділет министрі 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 357 бұйрығымен бектілген Бірыңғай нотариаттық ақпараттық жүйені пайдалану қағидаларында белгіленген өзге де талаптарды сақтауға келісім беремін.
__________________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Күні: ___________
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АНП – аумақтық нотариаттық палата;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БНАЖ – бірыңғай нотариаттық ақпараттық жүйе.
Бірыңғай нотариаттық
ақпараттық жүйені пайдалану
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Кімге: Әділет министрлігі
кімнен: тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (бұдан әрі – ТАӘ),
байланыс деректері,
Әділет
министрлігінің/ӘД/РНП/АНП
қызметкерінің лауазымы
Өтініш
Мен, Т.А.Ә., нотариаттық қызмет саласындағы функционалдық міндеттерді жүзеге асыру үшін БНАЖ-ға кіруге рұқсат беруді сұраймын.
ТАӘ
ЖСН
Ұйымның толық атауын көрсете отырып, лауазымы
Заңды мекенжайы
Байланыс мәліметтері
Электрондық пошта
Осымен, дәйекті мәліметтерді ұсынғандығымды растаймын;
"Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабының 4-тармағына сәйкес, заңда тікелей көзделген жағдайларды қоспағанда, нотариаттық іс-әрекеттер жасау құпиясын сақтауға және оны үшінші тұлғаларға жария етпеуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Әділет министрі 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 357 бұйрығымен бектілген Бірыңғай нотариаттық ақпараттық жүйені пайдалану қағидаларында белгіленген өзге де талаптарды сақтауға келісім беремін.
_____________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Күні: ___________
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ӘД – Әділет департаменті,
РНП – Республикалық нотариаттық палата;
АНП – аумақтық нотариаттық палата;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БНАЖ – бірыңғай нотариаттық ақпараттық жүйе.

3) записывать пароль от ЭЦП на бумаге, в файле, электронной записной книжке и других носителях информации, в том числе на предметах;
4) покидая рабочее место оставлять ЕНИС незаблокированной;
5) сбор, обработка персональных данных, несовместимая с целями сбора персональных данных;
6) передача персональных данных третьим лицам без согласия субъекта или его законного представителя либо при отсутствии иного законного основания, за исключением случаев предусмотренных в Законе Республики Казахстан "О персональных данных и их защите";
7) передавать закрытый ключ ЭЦП другим лицам;
8) использовать неавторизованные, незарегистрированные или несертифицированные технические средства, не соответствующие требованиям информационной безопасности, предусмотренные законодательством Республики Казахстан для доступа к ЕНИС.
В случае утраты/компрометации пароля от ЭЦП осуществляет отзыв ЭЦП в соответствии с Правилами выдачи, хранения, отзыва регистрационных свидетельств и подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи корневым удостоверяющим центром Республики Казахстан, удостоверяющим центром государственных органов и национальным удостоверяющим центром Республики Казахстан, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 июня 2015 года № 727 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12181).
По истечении календарного года со дня получения ЭЦП, пользователю ЕНИС необходимо перевыпустить новую ЭЦП, в противном случае учетная запись будет заблокирована системой автоматически.
13. Основаниями для прекращения доступа к ЕНИС является:
1) выход или исключение нотариуса из членства территориальной нотариальной палаты либо прекращения действия его лицензии;
2) увольнение сотрудника уполномоченного органа, КРСиОЮУ, территориального органа юстиции, РНП и ТНП.
14. Доступ нотариуса к ЕНИС временно блокируется уполномоченным органом в период приостановления действия лицензии нотариуса в соответствии со статьей 10 Закона.
15. Доступ нотариуса к ЕНИС блокируется уполномоченным органом при прекращении действия лицензии на право занятия нотариальной деятельностью в соответствии со статьей 12 Закона.
16. Информационная безопасность обеспечивается в соответствии с Едиными требованиями в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2016 года № 832, а также законодательством Республики Казахстан в сфере информатизации.
Приложение 1
к Правилам пользования
Единой нотариальной
информационной системой
форма
Кому: Председателю
территориальной нотариальной
палаты фамилия, имя, отчество
(при его наличии
(далее – Ф.И.О.)
от: Ф.И.О., контактные данные,
адрес помещения для совершения
нотариальных действий,
электронная почта
Заявление
Я, Ф.И.О., нотариус нотариального округа _______ прошу предоставить доступ
к ЕНИС в связи с началом занятия нотариальной деятельностью по адресу _____.
Ф.И.О
ИИН
Номер и дата выдачи лицензии
ТНП
Помещение нотариуса (область, округ, адрес)
Контактные данные
Электронная почта
Роль в ЕНИС
Настоящим подтверждаю предоставление достоверных сведений;
В соответствии с пунктом 7 статьи 3 Закона Республики Казахстан "О нотариате",
даю согласие сохранять тайну совершения нотариальных действий и не разглашать
ее третьим лицам за исключением случаев, прямо предусмотренных законом, а также
соблюдать иные требования установленные Правилами пользования Единой
нотариальной информационной системой, утвержденными приказом
Министром юстиции Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 357.
________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата: ___________
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ТНП – территориальная нотариальная палата;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ЕНИС – Единая нотариальная информационная система.
Приложение 2
к Правилам пользования
Единой нотариальной
информационной системой
форма
Кому: Министерство юстиции
от: фамилия, имя, отчество
(при его наличии
(далее – Ф.И.О.),
контактные данные,
должность сотрудника
МЮ/ДЮ/РНП/ТНП
Заявление
Я, Ф.И.О., прошу предоставить доступ к ЕНИС для осуществления функциональных
обязанностей в сфере нотариальной деятельности
Ф.И.О.
ИИН
Должность с полным наименованием организации
Юридический адрес
Контактные данные
Электронная почта
Настоящим подтверждаю предоставление достоверных сведений;
В соответствии с пунктом 4 статьи 31 Закона Республики Казахстан "О нотариате",
даю согласие сохранять тайну совершения нотариальных действий и не разглашать
ее третьим лицам за исключением случаев, прямо предусмотренных законом, а также
соблюдать иные требования установленные Правилами пользования Единой
нотариальной информационной системой, утвержденными приказом
Министром юстиции Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 357.
_____________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата: ___________
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МЮ – Министерство юстиции Республики Казахстан;
ДЮ – Департамент юстиции;
РНП – Республиканская нотариальная палата;
ТНП – территориальная нотариальная палата;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ЕНИС – Единая нотариальная информационная система.