Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2021 жылғы 23 сәуірдегі № 189 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 27 сәуірде № 22623 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің кейбір бұйрықтарына мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) "Тапсырыс берушінің (құрылыс салушының) қызметін ұйымдастырудың және функцияларын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 229 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10795 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тапсырыс берушінің (құрылыс салушының) қызметін ұйымдастыру және функцияларын жүзеге асыру қағидаларында:
10-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) өндіріс тоқтатылған (таратылған), болмаған жағдайда немесе жұмыс өндірісінің бекітілген жоспарына сәйкес құрылыс үшін талап етілетін мерзімде жеткізу мүмкіндігінің болмауы туралы отандық тауар өндірушілерді жазбаша растай отырып, өндіріс көлемі тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің қажетті қажеттілігін жаппайтын болса, техникалық сипаттамаларға сәйкес келген және жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес құндық көрсеткіштерден аспаған кезде жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеушінің келісімі бойынша қазақстандық өндірістің құрылыс материалдарын, жабдықтарын, бұйымдары мен конструкцияларын импорттық өндірушіге ауыстыруды жүргізеді, бұл ретте құрылыс/жаңғырту/реконструкциялау мерзімі мынадай объектілер үшін:
6 айдан аспайтын - мердігерлік шарт күшіне енген күннен бастап күнтізбелік 30 күннен кешіктірмей;
6 айдан 1 жылға дейінгі - мердігерлік шарт күшіне енген күннен бастап 45 күнтізбелік күннен кешіктірмей;
1 жылдан астам - мердігерлік шарт күшіне енген күннен бастап 60 күнтізбелік күннен кешіктірмей отандық тауар өндірушілерге жүгінуге тиіс.
Отандық тауар өндірушімен жазбаша растау ұсыну регламенті тапсырыс беруші (мердігер) өтініш берген сәттен бастап 5 жұмыс күнін құрайды. Отандық тауар өндірушімен жазбаша растау мерзімінде ұсынылмаған жағдайда тапсырыс беруші (мердігер) тиісті растаусыз ауыстыруды жүргізеді. Бұл ретте, тапсырыс берушімен бекітетін, мердігер, авторлық және техникалық қадағалаумен қол қойылатын хаттама ресімделеді;";
көрсетілген бұйрыққа 3-1-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

О внесении изменений в некоторые приказы Министерства национальной экономики Республики Казахстан
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 23 апреля 2021 года № 189. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 апреля 2021 года № 22623.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в некоторые приказы Министерства национальной экономики Республики Казахстан следующие изменения:
1) в приказе Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 229 "Об утверждении Правил организации деятельности и осуществления функций заказчика (застройщика)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 10795):
в Правилах организации деятельности и осуществления функций заказчика (застройщика), утвержденных указанным приказом:
подпункт 9) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"9) производит замену строительных материалов, оборудований, изделий и конструкций казахстанского производства на импортного производителя по согласованию с разработчиком проектно-сметной документации при условии соответствия техническим характеристикам и не превышающей стоимостных показателей в соответствии с проектно-сметной документацией в случае приостановленных (ликвидированных), отсутствующих производств или если объем производства не покрывает необходимую потребность товаров, работ и услуг с письменным подтверждением отечественных товаропроизводителей об отсутствии возможности поставки в требуемые для строительства сроки согласно, утвержденного плана производства работ, при этом должен обратиться к отечественным товаропроизводителям для объектов, со сроком строительства/модернизации/реконструкции которых:
не превышает 6 месяцев - не позднее 30 календарных дней с даты вступления в силу договора подряда;
от 6 месяцев до 1 года - не позднее 45 календарных дней с даты вступления в силу договора подряда;
свыше 1 года - не позднее 60 календарных дней с даты вступления в силу договора подряда.
Регламент предоставления письменного подтверждения отечественным товаропроизводителем составляет 5 рабочих дней с момента обращения заказчика (подрядчика). В случае непредставления письменного подтверждения отечественным товаропроизводителем в срок, заказчик (подрядчик) производит замену без соответствующего подтверждения. При этом оформляется протокол, утверждаемый заказчиком, подписываемый подрядчиком, авторским и техническим надзором;";
приложение 3-1, к указанному приказу, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.

2) Күші жойылды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 10.04.2026 № 161 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 10.04.2026 № 161 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрі
Б. Атамкулов
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министірінің
2021 жылғы 23 сәуірдегі
№ 189 бұйрығына
қосымша
Тапсырыс берушінің
(құрылыс салушының) қызметін
ұйымдастыру және
функцияларын жүзеге асыру
қағидаларына
3-1-қосымша
Нысан
Тапсырыс беруші:
_____________________________________________________________________
(толық атауы, бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі,
мекенжайы, байланыс құралдары туралы деректер)
Мердігер:
_____________________________________________________________________
(толық атауы, бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі,
мекенжайы, байланыс құралдары туралы деректер)
Құрылыс:
_____________________________________________________________________
(атауы, мекенжайы)
Объект:
_____________________________________________________________________
(атауы)
_______________ № _______Мердігерлік шарт (келісімшарт)
Орындалған жұмыстар актісі ____________(жылы, айы) ________ жұмыстары үшін
Негіздеме:
20___ жылғы ағымдағы бағада жасал(ды)ған тенге
Нөмірі
Норматив позициясының шифры
Жұмыстар мен шығындардың атауы, өлшем бірлігі
Өлшем бірлігі
Саны
Бірліктің құны
Реттік саны
Смета бойынша
Барлығы
Машиналарды пайдалану
құрылысшы жұмысшылардың жалақысы
машинистердің жалақысы
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Орындалған жұмыстар
Үстеме шығыстар
ҮШ жэне СП құнының жиынтығы, теңге
Жасалған елі
Барлығы
Машиналарды пайдалану
Материалдар
сметалық пайда
құрылысшы жұмысшылардың жалақысы
машинистердің жалақысы
жабдық, жиһаз, мүкәммал
9
10
11
12
13
14
Тапсырды (Мердігер)
Қабылдады (Тапсырыс беруші)
_______________________________
(ұйымның атауы, бизнес сәйкестендіру
нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі)
__________________________
(ұйымның атауы, бизнес
сәйкестендіру нөмірі немесе жеке
сәйкестендіру нөмірі)
_________________________________
(лауазымы, қолы, қолтаңбаның толық жазылуы)
Мөр орны (бар болған жағдайда)
___________________________
(лауазымы, қолы, қолтаңбаның
толық жазылуы)
Мөр орны (бар болған жағдайда)
Мөр орны (бар болған жағдайда)
Техникалық қадағалау сарапшысы(лары): ______________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда),
жеке сәйкестендіру нөмірі, аттестат №, қолы)
Мөр орны (бар болған жағдайда)
Құрылыс жобасын әзірлеушілер немесе авторлық қадағалау
сарапшысы(лары): _________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), жеке
сәйкестендіру нөмірі, бұйрық немесе аттестат №, қолы)
Ескертпе:
1. Нысан ресурстық әдісті пайдалану арқылы құрылған сметалар бойынша орындалған жұмыстар актілері үшін қолданылады.

2) утратил силу приказом и.о. Министра промышленности и строительства РК от 10.04.2026 № 161 (вводится в действие с 01.07.2026).
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра промышленности и строительства РК от 10.04.2026 № 161 (вводится в действие с 01.07.2026).
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии и инфраструктурного
развития Республики Казахстан
Б. Атамкулов
Приложение к приказу
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 23 апреля 2021 года № 189
Приложение 3-1
к Правилам организации
деятельности и осуществления
функций заказчика
(застройщика)
Форма
Заказчик: _____________________________________________________________________
(полное наименование, бизнес идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер, адрес, данные о средствах связи)
Подрядчик: ___________________________________________________________________
(полное наименование, бизнес идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер, адрес, данные о средствах связи)
Стройка: _____________________________________________________________________
(наименование, адрес)
Объект: _____________________________________________________________________
(наименование,)
Договор подряда (контракт) №_______ от _____________
Акт выполненных работ за _______________________________________________ (месяц, год) на ______________________________ работы
Основание: Составлен (а) в текущих ценах на 20___ год. тенге
№ п/п
Номер поз. по смете
Шифр норм, код ресурса
Наименование работ и затрат
Единица измерения.
Количество
Стоимость единицы
Всего
Эксплуатация машин
зарплата рабочих строителей
зарплата машинистов
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Выполнено работ
Накладные расходы,
Всего стоимость с НР и СП, тенге
Страна происхождения
Всего
эксплуатация машин
материалы
зарплата рабочих строителей
зарплата машинистов
оборудование, мебель, инвентарь
Сметная прибыль
9
10
11
12
13
14
Сдал (Подрядчик)
Принял (Заказчик)
___________________________________ (наименование организации, бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер)
________________________________________ (наименование организации, бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер)
(должность, подпись, расшифровка подписи)
Место печати (при наличии)
(должность, подпись, расшифровка подписи)
Место печати (при наличии)
Место печати (при наличии)
Эксперт(ы) технического надзора: __________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии), индивидуальный идентификационный номер, № аттестата, подпись)
Место печати (при наличии)
Разработчики проекта строительства или эксперт(ы) авторского надзора _____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии), индивидуальный, идентификационный номер, № аттестата или приказа, подпись)
Примечание: 1. Форма применяется для актов выполненных работ, составленным по сметам с использованием ресурсного метода.