Алматы қаласында тіркелген Қазақстан Республикасы азаматтарының жекелеген санаттарына амбулаториялық емдеу кезінде тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін, оның ішінде дәрілік заттарды, арнайы емдік өнімдерді, медициналық бұйымдарды қосымша тегін беру туралы
VI сайланған Алматы қаласы мәслихатының кезектен тыс LXX сессиясының 2020 жылғы 30 қазандағы № 497 шешiмi. Алматы қаласы Әдiлет департаментінде 2020 жылғы 6 қарашада № 1656 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - Алматы қаласы мәслихатының 18.09.2021 № 94 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексінің 12-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес, VI сайланған Алматы қаласының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Алматы қаласында тіркелген Қазақстан Республикасы азаматтарының жекелеген санаттарына амбулаториялық емдеу кезінде тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін, оның ішінде дәрілік заттарды, арнайы емдік өнімдерді, медициналық бұйымдарды қосымша тегін берілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Алматы қаласы мәслихатының 18.09.2021 № 94 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. Алматы қаласы Мәслихатының аппараты осы шешімді әділет органдарында мемлекеттік тіркеуді, оны кейіннен ресми мерзімді баспа басылымдарында жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау Алматы қаласы мәслихатының әлеуметтік-мәдени даму жөніндегі тұрақты комиссиясының төрағасы Б.Н. Садықовқа жүктелсін.
4. Осы шешім алғаш ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
VI сайланған Алматы қаласы мәслихатының
кезектен тыс LXX сессиясының төрағасы
В. Банщиков
VI сайланған Алматы қаласы
мәслихатының хатшысы
К. Казанбаев
Алматы қаласы мәслихатының
2020 жылғы 30 қазаны № 497
шешіміне қосымша
Алматы қаласында тіркелген Қазақстан Республикасы азаматтарының
жекелеген санаттарына амбулаториялық емдеу кезінде тегін
медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін, оның ішінде
дәрілік заттарды, арнайы емдік өнімдерді, медициналық
бұйымдарды қосымша тегін беру туралы тізбесі
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - Алматы қаласы мәслихатының 20.06.2022 № 143 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);өзгерістер енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 09.12.2022 № 197 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 09.08.2023 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); Алматы қаласы мәслихатының 25.12.2024 № 189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
р/с №
Аурулардың атауы
Дәрілік заттардың, арнайы емдік өнімдердің, медициналық бұйымдардың атауы

О дополнительном предоставлении гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, в том числе лекарственных средств, специализированных лечебных продуктов, медицинских изделий, отдельным категориям граждан Республики Казахстан, зарегистрированным в городе Алматы при амбулаторном лечении бесплатно
Решение внеочередной LXX сессии маслихата города Алматы VI созыва от 30 октября 2020 года № 497. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Алматы 6 ноября 2020 года № 1656.
Сноска. Заголовок в редакции решения маслихата города Алматы от 18.09.2021 № 94 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 12 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", маслихат города Алматы VI-го созыва РЕШИЛ:
1. Дополнительно предоставить гарантированный объем бесплатной медицинской помощи, в том числе лекарственные средства, специализированные лечебные продукты, медицинские изделия, отдельным категориям граждан Республики Казахстан, зарегистрированным в городе Алматы при амбулаторном лечении бесплатно согласно приложению к настоящему решению.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения маслихата города Алматы от 18.09.2021 № 94 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Аппарату Маслихата города Алматы обеспечить государственную регистрацию настоящего решения в органах юстиции с последующим опубликованием в официальных периодических печатных изданиях.
3. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на председателя постоянной комиссии по социально-культурному развитию маслихата города Алматы Садыкова Б.Н.
4. Настоящее решение вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель внеочередной LXX сессии
маслихата города Алматы VI-го созыва
В. Банщиков
секретарь маслихата города
Алматы VI-го созыва
К. Казанбаев
Приложение к решению
маслихата города Алматы
от 30 октября 2020 года № 497
Перечень дополнительного предоставления гарантированного объема бесплатной
медицинской помощи, в том числе лекарственных средств, специализированных
лечебных продуктов, медицинских изделий, отдельным категориям граждан
Республики Казахстан, зарегистрированным в городе Алматы
при амбулаторном лечении бесплатно
Сноска. Приложение - в редакции решения маслихата города Алматы от 20.06.2022 № 143 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования), с изменениями, внесенными решениями маслихата города Алматы от 09.12.2022 № 197 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 09.08.2023 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 25.12.2024 № 189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.09.2025 № 240 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
п/п
Наименование заболеваний
Наименование лекарственных средств, специализированных лечебных продуктов, медицинских изделий

1. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберіндегі дәрілік заттар
1)
Өкпе гипертензиясы
"Силденафил"
2)
Муковисцидоз
"Тобрамицин"
"Нутриэн"
3)
Буллездік эпидермолиз
"Судокрем"
"Солкосерил"
"Бепантен"
"Офломелид офлоксацин"
"Октенисепт"
4)
Вегенера Гранулемотозы
"Ритуксимаб"
5)
Қысқа ішек синдромы
"Смофкабивен Орталық"
"Солувит Н"
"Виталипид Н"
"Аддамель Н"
Стерофундин изотоникалық инфузияға арналған ерітінді
"ТауролокНер 100"
"Тауролок-Урокиназа 25.000"
6)
Бехчет ауруы,
Анкилозды спондилоартрит, "Анкилозды спондилит"
"Инфликсимаб"
"Секукинумаб"
7)
Фабри ауруы
"Алгасидаза бета"
8)
Ювенилды артрит
"Тоцилизумаб"
"Адалимумаб"
9)
Ревматоидты артрит, анкилозды спондилоартрит
"Этанерцепт"
10)
OVERLAP синдромы, ревматоидты артрит көріністерімен дәнекер тінінің біріктіру айқас ауруы, жүйелік склеродерма және жүйелі қызыл жегі
"Бозентан"
11)
Фибрилляция және атриальды діріл
"Ривароксабан"
12)
Остеоартроз
"Эндопротез" (имплант)
13)
Жүйелі қызыл жегі
"Белимумаб"
"Ритуксимаб"
14)
Созылмалы тромбоэмболиялық өкпе гипертензиясы
"Риоцигуат"
15)
Көп миелома
"Даратумумаб"
16)
Балалардың церебралды сал ауруы
"а-гемоглютенин типті ботулиндік токсин кешені" (диспорт)
17)
Перинаталдық кезеңде пайда болған бронхопульмональды дисплазия
"Паливизумаб"
18)
Жүйелік склеродерма
"Траклир"
"Виагра"
19)
Дюшенн бұлшықет дистрофиясы
"Этеплирсен" "Дефлазакорт"
"Голодирсен"
20)
Жұлын бұлшықет атрофиясы
"Нусинерсен"
"Рисдиплам"
21)
Жалпыланған остеопороз
"Терипаратид"
22)
Өкпе обыры
"Алектиниб"
23)
1 типті қант диабеті
"Инсулин Гларгин" (Лантус Соло Стар)
24)
Өңештің қатерлі ісігі
"Пембролизумаб"
25)
Симптоматикалық эпилепсия
"Клобазам"
"Вигабатрин"
"Лакосамид"
"Клоназепам"
"Сультиам"
"Этосуксимид"
"Руфинамид"
"Мидазолам"
"Перампанел"
"Тетракозактид"
26)
Мүшелер мен ұлпалар трансплантациядан кейінгі жағдай
"Эверолимус"
"Экулизумаб"
27)
Шашыраңқы склероз
"Диметилфумарат"
28)
Шашыраңқы склероз
(белсенділігі жоғары склероз)
"Кладрибин"
29)
Өкпе артериялық гипертензиясы
"Селексипаг"
30)
Өкпенің жоғарғы бөлігінің орталық қатерлі ісігі
"Пембролизумаб"
31)
Идиопатиялық өкпе гипертензиясы
"Мацитентан"
"Траклир"
32)
Созылмалы бүйрек жеткіліксіздігі
"Физионил 40 глюкозамен"
33)
Фенилкетонурия
"Сапроптерин"
34)
Қимылдай алмайтын адамның синдромы
"Адамның қалыпты иммуноглобулині"
35)
Ойықжаралы колит
"Адалимумаб"
36)
Жүрек жеткіліксіздігі бар гипертониялық жүрек ауруы
"Нинтеданиб"
37)
Фиброз белгілері бар өкпенің интерстициалды ауруы
"Пирфенидон"
38)
Өкпенің араласуы бар полиартерит
"Мабтера"
39)
Созылмалы
В-жасушалы лимфоцитарлы лейкоз
"Мабтера"

1. Лекарственные средства в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
1)
Легочная гипертензия
"Силденафил"
2)
Муковисцидоз
"Тобрамицин"
"Нутриэн"
3)
Буллезный эпидермолиз
"Судокрем"
"Солкосерил"
"Бепантен"
"Офломелид офлоксацин"
"Октенисепт"
4)
Гранулемотоз Вегенера
"Ритуксимаб"
5)
Синдром короткой кишки
"Смофкабивен Центральный"
"Солувит Н"
"Виталипид Н"
"Аддамель Н"
Стерофундин изотонический раствор для инфузий
"ТауролокНер 100"
"Тауролок-Урокиназа 25.000"
6)
Болезнь Бехчета
Анкилозирующий спондилоарит,
"Анкилозирующий спондилит"
"Инфликсимаб"
"Секукинумаб"
7)
Болезнь Фабри
"Алгасидаза бета"
8)
Ювенильный артрит
"Тоцилизумаб"
"Адалимумаб"
9)
Ревматоидный артрит, анкиловизующий спондилоартрит
"Этанерцепт"
10)
OVERLAP синдром, перекрестное заболевание соединительной ткани с проявлениями ревматоидного артрита, системной склеродермии и системной красной волчанки
"Бозентан"
11)
Фибрилляция и трепетание предсердий
"Ривароксабан"
12)
Остеоартроз
"Эндопротез" (имплант)
13)
Системная красная волчанка
"Белимумаб"
"Ритуксимаб"
14)
Хроническая посттромбоэмболическая легочная гипертензия
"Риоцигуат"
15)
Множественная миелома
"Даратумумаб"
16)
Детский церебральный паралич
"Комплекс ботулинический токсин типа а-гемоглютенин" (диспорт)
17)
Бронхолегочная дисплазия, возникшая в перинатальном периоде
"Паливизумаб"
18)
Системная склеродермия
"Траклир"
"Виагра"
19)
Мышечная дистрофия Дюшенна
"Этеплирсен" "Дефлазакорт"
"Голодирсен"
20)
Спинальная мышечная атрофия
"Нусинерсен"
"Рисдиплам"
21)
Генерализованный остеопороз
"Терипаратид"
22)
Рак легкого
"Алектиниб"
23)
Сахарный диабет 1 типа
"Инсулиин Гларгин" (Лантус Соло Стар)
24)
Злокачественное новообразование пищевода
"Пембролизумаб"
25)
Симптоматическая эпилепсия
"Клобазам"
"Вигабатрин"
"Лакосамид"
"Клоназепам"
"Сультиам"
"Этосуксимид"
"Руфинамид"
"Мидазолам"
"Перампанел"
"Тетракозактид"
26)
Состояние после пересадки
органов и тканей
"Эверолимус"
"Экулизумаб"
27)
Рассеянный склероз
"Диметилфумарат"
28)
Рассеянный склероз (высокоактивный рассеянный склероз)
"Кладрибин"
29)
Легочная артериальная гипертензия
"Селексипаг"
30)
Центральный рак верхней доли легкого
"Пембролизумаб"
31)
Идиопатическая легочная гипертензия
"Мацитентан"
"Траклир"
32)
Хроническая почечная недостаточность
"Физионил 40 с глюкозой"
33)
Фенилкетонурия
"Сапроптерин"
34)
Синдром скованного человека
"Иммуноглобулин человеческий нормальный"
35)
Язвенный колит
"Адалимумаб"
36)
Гипертензивная болезнь с поражением сердца с сердечной недостаточностью
"Нинтеданиб"
37)
Интерстициальное поражение легких с признаками фиброза
"Пирфенидон"
38)
Полиартериит с поражением легких
"Мабтера"
39)
Хронический
В-клеточный лимфолейкоз
"Мабтера"

40)
Гепатоцеллюлярлық карцинома
Атезолизумаб"
41)
Спастикалық церебральды сал ауруы
"Баклофен"
42)
Тұқым қуалайтын ангионевротикалық ісіну
"Ингибитор С1-эстеразы человеческий"
43)
Кеңейтілген кардиомиопатия
"Валсартан+Сакубитрил"
"Эплеренон"
44)
Мисатения
"Сандиммун неорал"
45)
Е 88.8 айырбастаудың басқа нақтыланған бұзушылықтары, қышқыл липаза тапшылығы, кеш нысаны. Холстерин эфирлерінің жинақталу ауруы
"Себелипаза альфа"
46)
Нейрофиброматоз
"Селуметиниб"
47)
Аллергиялық компонент басым демікпе
"Омализумаб"
48)
Вискотт-Олдрич синдромы. Терінің, лимфа түйіндерінің, гемопоэтикалық жүйенің зақымдалуымен Лангерганс жасушаларының көпжүйелі гистиоцитозы
"Адамның қалыпты иммуноглобулині"
49)
Аорта доғасы синдромы (Такаясу)
"Тоцилизумаб"
50)
Миелодиспластикалық синдром
"Азацитидин"
51)
Туберозды склероз
"Эверолимус"
52)
Крон ауруы
"Инфликсимаб"
53)
Сананың бұзылуымен және екі жақты тоникалық-клоникалық ұстамалармен фокальді ұстамалары бар симптоматикалық фокальді эпилепсия. Антиконвульсанттарға төзімділік. Оң жақ төбе бөлігінде түзілуі (ДНЭО-дисембриопластикалық нейроэпителиальды ісік, ми қыртысының мальформация түрі)
"Финлепсин ретард"
54)
Остеопороз
"Денозумаб"
55)
Ұстамалы гемоглобинурия, түнгі
"Экулизумаб"
56)
Криптогенді ошақты эпилепсия
"Леветирацетам"
57)
Стилл ауруы
"Анакинра"
58)
MELAS синдромы
"Цитруллина малат"
"Убидекаренон"
59)
Комплемент жүйесінде басым ақауы бар біріншілік иммундық тапшылықтар
"Ланаделумаб"
60)
Асқазан қатерлі ісігі
"Ниволумаб (Опдиво)"
61)
Оң жақ өкпенің жоғарғы бөлігінің орталық ісігі
"Ипилимумаб (Ервой)" және "Ниволумаб (Опдиво)
62)
Тері меланомасы
"Ипилимумаб (Ервой)" және "Ниволумаб (Опдиво)"
63)
Ходжкиндік емес диффузды ірі В-жасушалы лимфома
"Полатузумаб"
64)
Виллебранд ауруы
"Вилате 500МЕ"
2. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберіндегі арнайы емдік өнімдер
1)
Целиакия
"Ұн қоспасы"
"Макарон өнімдері" "Кондитерлік өнімдер"
2)
Муковисцидоз
"Залалсыздандырылған нутриэн стандарты"
"Нутриэн Энергия"
"Нутриэн Стандарт"
"Клинутрен, Юниор ұнтақ"
"Педиашур, Здоровейка"
3. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберіндегі медициналық бұйымдар
1)
Буллездік эпидермолиз
"Салфеткалар" "Таңғыш" "Бинт"

40)
Гепатоцеллюлярная карцинома
"Атезолизумаб"
41)
Спастический церебральный паралич
"Баклофен"
42)
Наследственный ангионевротический отек
"Ингибитор С1-эстеразы человеческий"
43)
Дилатационнная кардиомиопатия
"Валсартан+Сакубитрил"
"Эплеренон"
44)
Мисатения
"Сандиммун неорал"
45)
Е 88.8 другие уточненные нарушения обмена, дефицит кислой липазы, поздняя форма. Болезнь накопления эфиров холстерина
"Себелипаза альфа"
46)
Нейрофиброматоз
"Селуметиниб"
47)
Астма с преобладанием аллергического компонента
"Омализумаб"
48)
Синдром Вискотта-Олдрича. Мультисистемный гистиоцитоз из клеток Лангерганса с поражением кожи, лимфатических узлов, системы гемопоэза
"Иммуноглобулин нормальный человеческий"
49)
Синдром дуги аорты (Такаясу)
"Тоцилизумаб"
50)
Миелодиспластический синдром
"Азацитидин"
51)
Туберозный склероз
"Эверолимус"
52)
Болезнь Крона
"Инфликсимаб"
53)
Симптоматическая фокальная эпилепсия с фокальными приступами с нарушением сознания и билатеральными тонико-клоническими приступами. Резистентность к антиконвульсантам. Образование правой теменной доли (ДНЭО-дисэмбриопластическая нейроэпителиальная опухоль, форма мальформации коры мозга)
"Финлепсин ретард"
54)
Остеопороз
"Денозумаб"
55)
Пароксизмальная ночная гемоглобинурия
"Экулизумаб"
56)
Криптогенная фокальная эпилепсия
"Леветирацетам"
57)
Болезнь Стилла
"Анакинра"
58)
Синдром MELAS
Цитруллина малат"
"Убидекаренон"
59)
Первичные иммунодефициты с преимущественным дефектом в системе комплемента
"Ланаделумаб"
60)
Рак желудка
"Ниволумаб (Опдиво)"
61)
Центральный рак верхней доли правого легкого
"Ипилимумаб (Ервой)" и "Ниволумаб (Опдиво)
62)
Меланома кожи
"Ипилимумаб (Ервой)" и "Ниволумаб (Опдиво)"
63)
Неходжинская диффузная В-крупноклеточная лимфома
"Полатузумаб"
64)
Болезнь Виллебранда
"Вилате 500МЕ"
65)
Бронхиальная астма
"Тезепелумаб"
66)
Псориатическая артропатия
"Гуселькумаб"
67)
Гипофосфатемический рахит
"Буросомаб"
68)
Ювенильный идиопатический артрит
"Тофацитиниб"
69)
Болезнь крона
"Ведолизумаб"
70)
Рассеянный склероз
"Офатумумаб"
71)
Прогрессирующий системный склероз, системная склеродермия
"Ритуксимаб"
72)
Рак щитовидной железы
"Селперкатиниб"
73)
Рак легкого
"Селперкатиниб"
74)
Множественная миелома
"Помалидомид"
2. Специализированные лечебные продукты в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
1)
Целиакия
"Смесь мучная"
"Макаронные изделия"
"Кондитерские изделия"
2)
Муковисцидоз
"Нутриэн Стандарт стерилизованный"
"Нутриэн Энергия"
"Нутриэн Стандарт"
"Клинутрен, Юниор порошок"
"Педиашур, Здоровейка"
3. Медицинские изделия в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
1)
Буллезный эпидермолиз
"Салфетки"
"Повязка"
"Бинт"

2)
Қысқа ішек синдромы
"Дискофикс С" үш жүрісті кранымен IntrafixSafe SetLuerLock инфузиялық желісі. 180 сантиметр REF 4063006 (Б. Браун).
IntrafixSafe SetLuerLock инфузиялық желісі "Дискофикс С" үш жүрісті кранымен 230 сантиметр REF 4063006 (Б. Браун).
Көктамыр ішіне инфузиялық ерітінділерді мөлшерлеуге, араластыруға, құюға және енгізуге арналған инфузиялық және трансфузиялық жүйелер (антифункционалды сүзгісі бар жарыққа төзімді ұзартқыш жүйе, көлемі 1,5 миллилитр) MF1646.
150 сантиметрлік Original Perfusor-leitunLuer Lock ұзартқышы 4097408 (Б. Браун).
Инъекциялық мембранасы бар Ин-стоппер-штепсель 4238010 (Б. Браун).
HydrofilmRoll пластырі.
Катетерлерді бекітуге арналған Tegaderm CHG стерильді таңғыштары.
Стерильді салфеткалар.
Өздігінен жабысатын стерильді төсегіш.

2)
Синдром короткой кишки
Инфузионная линия IntrafixSafe SetLuerLock с трехходовым краном "Дискофикс С". 180 сантиметров REF 4063006 (Б. Браун).
Инфузионная линия IntrafixSafe SetLuerLock с трехходовым краном "Дискофикс С" 230 сантиметров REF 4063006 (Б.Браун).
Инфузионные и трансфузионные системы для дозирования, смешивания, переливания и введения внутривенных инфузионных растворов (Светоустойчивая удлинительная система с антигрибковым фильтром, объем 1,5 миллилитра) MF1646.
Удлинитель Original Perfusor-leitunLuer Lock 150 сантиметров 4097408 (Б. Браун).
Ин-стоппер-заглушка с инъекционной мембраной 4238010 (Б. Браун).
Пластырь HydrofilmRoll.
Стерильные повязки для фиксации катеровов Tegaderm CHG.
Стерильные салфетки.
Самоклеящаяся стерильная простыня.